Po uši v Bělorusku

19. 12. 2010 | 09:05
Přečteno 16456 krát
Když člověk řekne, že jede do Běloruska, zní to skoro exoticky. Za Alexandra Lukašenka získala tahle země pověst podivína, který by se nejraději vrátil do dob Sovětského svazu, kde tajná policie operuje pod starou a důvěrně známou zkratkou KGB a lidé pracují spokojeně ve státních továrnách a zemědělských družstvech, aby měli sice malé, ale alespoň nějaké stálé platy.

Něco z toho, co se o Bělorusku traduje, pravda je, něco není.

Tak především nikde nevisí obří portréty nebo billboardy Alexandra Lukašenka. Nikde nejsou ani nápisy ve stylu „Díky našemu vůdci nás čeká šťastná budoucnost.“ Severní Koreou Evropy Bělorusko chválabohu v žádném případě není.

Po příletu na minské letiště je sice nutné povinně uzavřít pojištění s běloruskou pojištovnou, ale v budkách pasové kontroly seděly v uniformách usměvavé dívky.

Nejezdí tady staré žigulíky nebo Volhy, ale vozy západních a japonských značek. Billboardem, který v centru Minsku upoutá největší pozornost, je reklama na Audi.

Supermarkety nám známých evropských řetězců tady nevedou, značkových obchodů s kosmetikou nebo módou s pořádně drahým zbožím je v Minsku několik, stejně tak jako restaurací McDonalds nebo TGI Fridays už ovšem do Běloruska pronikly.

Názvy ulic a sochy se moc nezměnily. Alespoň jednu Leninovu sochu má každé běloruské měst, stejně tak jako Leninovo náměstí, Sovětskou ulici, ulice Marxe nebo Engelse, případně Komsomolců nebo Proletářskou.

Běloruská státní televize vysílá ve zpravodajství téměř každý Lukašenkův krok, ale netradičně se v předvolební kampani mohli objevit na obrazovce se svými projevy i opoziční předáci.

Jejich volební štáby agitují na ulicích, občas je k vidění vylepený leták s tváří a program některého z opozičních kandidátů. Běloruský prezident slíbil Evropské unii, že volby budou pluralitní a čestné. Pluralitní jsou, na verdikt o čestnosti bude třeba vyčkat až po hlasování.

Kampani ovšem vévodí hlavně plakáty, informující o tom, že se volby vůbec konají. Visí i na dveřích a výlohách mnoha obchodů.Tyto plakáty jsou ovšem hluboko ve stínu Dědy Mráze a velkých nápisů, že se blíží Nový rok, což je v Bělorusku stejně jako v Rusku hlavní svátek.

Opozice chystá masový protest proti zmanipulovaným volbám už na neděli večer. Ale za mrazů kolem patnácti stupňů zřejmě přijdou jen ti opravdu zarytí odpůrci Lukašenka, navíc na Říjnovém náměstí, kde se má protest konat, je velká ledová plocha pro veřejné bruslení.Minsk byl totálně zničený během druhé světové války. Stalin se rozhodl ho znovuvystavět v typickém dobovém stylu „stalinské gotiky,“ což zůstává dodnes hlavním rysem běloruské metropole. Široké rozlehlé bulváry, masivnost a robustnost. To je Minsk.

Staveb starších než sedmdesát let ve městě moc není, vlastně asi skoro žádná.

Jsou tu ale příjemné parky a nezapomenutelným místem je Komarovské kryté tržiště. Velké mraveniště prodávajících, nakupujících a všeho, co lze prodat nebo koupit. Mimochodem: běloruské sýry jsou výborné, s pivem je to o něco slabší.Za zmínku stojí v Minsku dům na následující fotografii. Na této adrese – v Komunistické ulici číslo 4 – bydlel na přelomu padesátých a šedesátých let během svého pobytu v Sovětském svazu Lee Harvey Oswald, vrah Johna Fitzgeralda Kennedyho. Oswald v Minsku pracoval v podniku na výrobu televizí a rádií. Dnes je v domě luxusní butik Dolce Vita.Lukašenko je hokejovým fanatikem a po celé zemi staví hokejové haly. Největší je tato. Minsk-Aréna pro 15 tisíc diváků. Běloruská snaha byla odměněna tím, že se tady bude hrát hokejové Mistrovství světa v roce 2014.Druhá světová válka znamenala v letech 1941 až 1944 pro Bělorusko katastrofu. Vybombardovaná města, vylidněné a vypálené vesnice, statisíce mrtvých. Muzeum války v Minsku připomíná toto národní trauma, obzvláště děsivě působí fotografie lidí, pověšených nacisty v Minsku a dalších městech.

Dalším běloruským traumatem je Černobyl. Nejvíce zasáhl právě Bělorusko, víc než Ukrajinu nebo Rusko. Některé zóny jsou dodnes uzavřeny, desítky vesnic zanikly, mírně zvýšená radiace je na jihovýchodě Běloruska pořád.Na kamenné desce v městečku Větka je seznam vesnic, ze kterých lidé museli kvůli radiaci odejít. Tyto vesnice už neexistují.Typický domek běloruské vesnice.Jízda vlakem má v bývalých republikách SSSR svoje kouzlo. Na Ukrajině, v Rusku stejně jako v Bělorusku. Z komínků vagonů se line smradlavý kouř, průvodčí roznášejí čaj a kávu ve sklenicích s dekorativními plechovými podstavci, které vypadají jako stříbrné, pasažéři v kupé hodují a diskutují.

Běloruské vlaky podobně jako ukrajinské nebo ruské jezdí na čas, nádraží jsou upravená a obvykle nedávno zrekonstruovaná, kupé ve vagonech čisté. Na vlacích tady zkrátka záleží.

Nádraží v Homelu na jihovýchodě Běloruska.Na závěr jedna pikantérie. Fotit sochy Lenina nemá smysl, to by člověk skoro nefotil v Bělorusku nic jiného, ale v Homelu na hlavní Sovětské třídě je přece jen rarita. Busta Andreje Gromyka, dlouholetého ministra zahraničních věcí SSSR, spjatého hlavně z Brežněvovou érou. Gromyko byl Bělorus a narodil se kousek odtud v malé vesnici.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Co tam chlastají?
19. 12. 2010 | 09:25

Sladký napsal(a):

Konečně nějaká snaha o objektivitu.Konečně reportáž, jak má být.
19. 12. 2010 | 09:48

Duroy napsal(a):

To Ladik!!!: Grošák. :-)
Byl jsem tam letos, poprvé a naprosto překvapený, příjemně.
Akorát, teda narozdíl od nás, jsem tam žádného disidenta na ulici nepotkal.
19. 12. 2010 | 10:04

Titan napsal(a):

Naprostý souhlas s panem Sladkým. Tendenčnost a klientelismus tentokrát pan Novák vynechal. To se bohužel nestává často...
19. 12. 2010 | 10:48

andrej napsal(a):

líbí se mi, že tam nemají Vietnamce.
19. 12. 2010 | 10:49

voroshilov napsal(a):

Ladiik:
Vodku(garilku)a take zubrovku.
19. 12. 2010 | 10:51

af napsal(a):

Konečně něco, co není zbytečně tendenční.
19. 12. 2010 | 10:53

sepp napsal(a):

V Bělorusku je na rozdíl od nás velmi malá kriminalita, čím to asi je co?
19. 12. 2010 | 10:53

eri napsal(a):

zajímavý a předpokládám že i objektivní reportáž...protestovat proti zmanipulovaných volbách u kluziště...nevídané :-)
19. 12. 2010 | 10:56

Al Jouda napsal(a):

Ten Gromyko si není vůbec podobný !!
19. 12. 2010 | 10:57

Lubomír napsal(a):

Děkuji za moc hezkou, čtivou a názornou reportáž! Hned si člověk udělá přeci jenom trochu jiný, snad i lepší obrázek o Bělorusku a že to tam asi nebude zas tak horké, jak se všude píše a říká.
19. 12. 2010 | 11:02

Patricie napsal(a):

Nechte Bělorusko a i Lukašenka dožít si svůj komunistický sen až do konce. Svíce dohořívá. Už na MS v hokeji bude Bělorusko novou, sebevědomou a demokratickou zemí.Bůh je uchraň stejné Kupónové privatizace, která umožnila rozkrást, co se dalo. Bůh uchraň novodobé Bělorusy před přeběhlíky. Jinak budou - jako naše republika - ještě jednou nohou v normalizaci a druhou v demokracii.
19. 12. 2010 | 11:05

Alibaba napsal(a):

Soudruzi a co Bělorusko a za Kavkazka komunita?U nás se za komunistů také nemluvilo nic o soužití bíle generace a Romů.
Otázka reportéra-pustiliho všude a nebo mu ukazovali jen Potěmkinové vesnice.
Osobně jsem projel několikrát Švedsko,minimální kriminalita,i žebrajíci lidé měli čisté oblečení.A kladl jsem si otázku-monarchie,komunistami proklínana a životní úroveň,jakou jsem při budování lepších zítřků v žádné soc zemi neviděl.Proč asi soudruzi?
19. 12. 2010 | 11:19

groessling napsal(a):

Pane Nováku, kolik se toho za posledních 20 let hrůzostrašného režimu Lukašenka v Bělorusku rozkradlo ? Víte u nás nejméně 2 biliony korun . A co bezdomovci a feťáci, byli nějací ?

Ne-li, šťastná to země, Bůh je ochraňuj před disidenty typu Havla a privatizéry jako Klaus.
19. 12. 2010 | 11:20

já1 napsal(a):

Zázrak, nevěřím svým očím, že by konečně někdo začal psát pravdu?
19. 12. 2010 | 11:28

bulis napsal(a):

Poprvé se asi objektivně dovídáme, že Bělorusko není jeden velký "komunistický koncentrák".Možná, že se ještě dočkáme i toho, že namísto České republiky bude v elitní hokejové evropské čtyřce Bělorusko. Alespoň v tomhle směru to asi ten Lukašenko nedělá tak špatně, jenže naši Havlové by tam možná nejraději poslali k zajištění opravdové demokracie kontingent vojsk NATO.Ach jo, cožpak není možné přiznat, že jeden jediný model de facto jen volební demokracie nemusí být pro každý stát ten nejlepší.
19. 12. 2010 | 11:43

Tomáš napsal(a):

Konečně alespoň trochu objektivní pohled na Bělorusko. Tuto zemi jsem navštívil a téměř ve všem s autorem souhlasím. Démonizace Běloruska v naších "nezávislých" médiích je naštěstí poslední dobou na ústupu.
19. 12. 2010 | 11:46

Etienne napsal(a):

Demokracie, jak vidno, u východních Slovanů stejně nemá šanci na úspěch. Rusko se díky ní v 90. letech téměř rozpadlo a zvedlo až po Putinově nástupu, oranžová revoluce na Ukrajině se trošku zvrtla... tyhle národy potřebují "cara", jinak to nejde.
19. 12. 2010 | 11:51

Jan napsal(a):

Myslím si, že Bělorusko je v pohodě a spousta našich spoluobčanů může Bělorusům jenom závidět.Nabízí se otázka,jak by to bylo bez roku 89?Zboží bychom díky Číně měli prakticky úplně to samé, navíc jsme měli vždy co nabídnout.Nikdo by nás nenutil mít světové ceny,zemědělství bylo víc než efektivní.Snad jen ta svoboda cestování, ale to by se asi taky postupně měnilo.Rozkradlo by se toho beztrestně mnohem méně,to je víc než jisté.Jenže, to nikdo doprředu nemohl vědět co se stane a drtivá většina lidí tu změnu vítala,včetně mě.Po 20 letech přišlo vystřízlivění.Strany typu ods a top dávají celé demokracii na frak...
19. 12. 2010 | 11:52

Ostravak ostravski napsal(a):

Nebojte se,on se najde za chvíli nějaký hlupáček podobný všem těm našim kavárenským intelektuálům typu Benda,Vondra a spol.,který nás oblaží pindama že to co jsme si přečetli a viděli je Lukašenkova propaganda a věci se mají jinak-hlad,bída,perzekuce,svrab a neštovice!!!A ty čisté,na čas jezdící vlaky že jsou vytaženy s depa jen pro novináře!!!!
19. 12. 2010 | 11:53

Helmut napsal(a):

Reportáž zajímavá. A hlavně pěkné fotografie. S vlaky je to pravda, alespoň co se Ukrajiny týče, v Bělorusku to neznám. Akorát ten čaj nám tam nikdo nedal, ale to už bysme chtěli asi moc (když nám řekli, že pro dva bude stát jízda dlouhá asi 200Km ca 70 Kč, tak jsme docela koukali :-))

Tak samozřejmě že se v Bělorusku žije normálně. Stejně jako n a Ukrajině. Režim není totalitní, takže to není zas až tak hrozné, ale i tak Bělorusko potřebuje změnu k demokracii. Problém je v tom, že v tomhle stavu má Bělorusko naprosto nulovou perspektivu do budoucna. Samopzřejmě, že tam nebuda taková kriminalita(jako v každém autoritativním systému) a pokud to někdo chce vyměnit za to, že ho může policie beztrestně zmlátit při vyjádření nesouhlasu s režimem, pak budiž. Já to tak opravdu nechci.

A prosím vás, nechte si ty kecy o rozkrádání, privatizaci etc. Jistě že to mělo své chyby, ale po bitvě je každý generál a podobná akce se nikdy předtím nikde nedělala. Chtěl bych vidět, jak by to ti věční kritici zvládli.. V okolních zemích to proběhlo úplně stejně, možná i hůř. Chtěl bych vás vidět, jak byste se tvářili kdyby se najednou vrátil předlistopadový režim se vším všudy.. to už byste ho tady tak nevychvalovali..už jenom to, že tady můžete takhle brblat a kritizovat něco znamená..
19. 12. 2010 | 11:53

Karel Rada napsal(a):

výhoda otevřené demokracie je, že se tam můžete odstěhovat, když je to tam tak prima. Já vím ale jen o opačném směru. Je to nešťastná země převálcovaná Němci a pak Rusy, a atomem a nikdy už to tam nebude OK.
19. 12. 2010 | 11:54

Motomyšák napsal(a):

Skvělý článek, příští rok se tam chystám na cestu s motorkou tak jsem rád za takové články.
19. 12. 2010 | 11:57

Karel Rada napsal(a):

z reakcí je vidět, že Češi a Moravané cestují tak max na pláž k moři a nevidí, jak dobře se u nás mají, 99,9% obyvatel zeměkoule je na to PODSTATNĚ hůř a většinou makají daleko víc než MY. Tak neplakejte, a užívejte si blahobyt.
19. 12. 2010 | 11:59

Lea napsal(a):

Som taktiež prekvapená, že článok ako-tak objektívne je napísaný - doteraz to bol len opisovaný ako skorokoncentrák a pritom ako sa tam podporuje šport, kultúra - nie ako u nás, ak Fico staval ihriská tak ho dobreže nekameňovali, lebo zisky z barov a putík by tak boli malé - naši zhulený terajší vládcovia majú však iné ciele - možno o pár rokov budeme chodiť na exkurzie do Bieloruska ako sa tam žije, ak ich nezasiahne náš kapitalizmus. Vďaka.
19. 12. 2010 | 12:05

malma napsal(a):

ta minsk-arena je super!
19. 12. 2010 | 12:07

kabala napsal(a):

že Lee Harvey Oswald je vrah Johna Fitzgeralda Kennedyho může napsat úplný TOI NOVÁK
19. 12. 2010 | 12:09

Sladký napsal(a):

Makají daleko víc,než my a mají se mnohem hůř? A čím to je Pane Rado Karle?
19. 12. 2010 | 12:11

Lukáš napsal(a):

Taky se musím připojit k pochvale pěkně napsaného příspěvku. Každý rok jezdím na Ukrajinu, Bělorusko a Rusko na několik měsíců. Tak mě místní poměry nepřijdou cizí. Pan redaktor to napsal opravdu hezky. Nejvíce mě zaujal odstavec o železnicích. Zde by se mohly ČD co učit :)
19. 12. 2010 | 12:11

Tceld napsal(a):

Pěkně napsané.
Smutné je to, že většině lidí zase tolik o demokracii nejde - ale raději mají jistotu a co jíst - což ale musíme chápat. Volba ve stylu "ukrajinský chaos" nebo "běloruské autoritářství", tak nevyznívá moc jasně. Každá společnost asi potřebuje nejdříve vyspět, aby v ní byla udržitelná demokracie...Tím ale neříkám, že to schvaluji.
19. 12. 2010 | 12:17

Anonym napsal(a):

Celkem zajimavy clanek, akorat me zarazily ty "statisice" mrtvych behem WWII. V Belorusku byla vyvrazdena ctvrtina az tretina obyvatel! Celkem 2 - 3 miliony...

http://en.wikipedia.org/wiki/Belarus

PS: Jinak osobne bych preferoval delsi text a min fotek (popr. fotky v galerii zvlast).
19. 12. 2010 | 12:22

voroshilov napsal(a):

kabala:
O tom jestli byl Oswald vrahem JFK muzeme se hadat do vecera,trochu jinak:Opravdu Lee nebyl v inkriminovanou dobu v tom skladu?Opravdu nevlastnil pusku?Proste nahodou sel mimo,aha...Tak proc utikal a zastrelil policistu?
To ze jako blbec se stal obetnim berankem jeho vinu na atentatu nijak nezmensuje.
19. 12. 2010 | 12:25

Občan napsal(a):

Máme v Bělorusku dost přátel, s nimiž sdílíme společného koníčka a potkáváme se po celé Evropě. Vč. té západní. Jediné omezení je, že musejí jet jako organizovaný zájezd - tedy cestovka (a samozřejmě víza, která jim milostivě a výběrově udělují západní země). No, tak si založili cestovní agenturu a podnikají v oblasti turistiky. Legálně, kapitalisticky - přesto, že z našich médií se lině o Bělorusku dost úděsná propaganda.

Děkuji proto autorovi za objektivní reportáž, má docela odvahu.

Mimochodem, Bělorusové jsou se svý režimem docela spokojení a smějí se nám za ten náš. Díky tomu, že mají možnost cestovat, studovat a pracovat v zahraničí, MAJÍ informace o tom, jak to na západě SKUTEČNĚ vypadá. Proto se nám smějí.
Jediné, co jim vadí, je Lukašenko. Ne proto, že to je komouš nebo socan, ale proto, že to je neotesanec a svým hulvátstvím škodí nejen sám sobě, ale celému Bělorusku.
19. 12. 2010 | 12:26

nikdo napsal(a):

V Bělorusku je bída, ale tady se dávají jenom pěkné fotky, lidé musejí mít dvě práce aby se uživili a odcházejí do jiných zemí.
19. 12. 2010 | 12:28

Houška Petr napsal(a):

Byl jsem v Bělorusku mnohokrát, tak jako po celé Evropě ať už v severských státech nebo jižních, myslím že reportér tohoto článku opravdu viděl určité věci a nezdálo se mu to tak hrozné a toť vše sedl a frčel domů.. ale ono to mimo hlavní město až zas tak růžové není, je sice krásné a to jim opravdu závidím že co je Běloruské je Běloruské a ne jak u nás, ale jinak naprostý nedostatek všeho, hlavně peněz, už jen ty kolony na hranicích aby prodali trochu benzínu v sousedním Polsku. Každopádně by NIKDO Z NÁS NECHTĚL, TO CO JE TAM.
19. 12. 2010 | 12:29

Občan napsal(a):

Tceld napsal(a):
"Pěkně napsané.
Smutné je to, že většině lidí zase tolik o demokracii nejde - ale raději mají jistotu a co jíst - což ale musíme chápat. Volba ve stylu "ukrajinský chaos" nebo "běloruské autoritářství", tak nevyznívá moc jasně. Každá společnost asi potřebuje nejdříve vyspět, aby v ní byla udržitelná demokracie...Tím ale neříkám, že to schvaluji.
19.12.2010 12:17:22"

Protože Bělorusové VĚDÍ (viz. můj přípspěvek výše), že "demokracie" a "svobody" se nenajedí.
19. 12. 2010 | 12:30

Anna napsal(a):

Belorusti studenti, kteri dostavaji stypendia jako "obeti"posledniho evropskeho rezimu a vsemozne socialni davky se velmi bavi, kdyz vymysleji dopisy o tom, jak byli pronasledovani za odpor vlade. A jak to tady v diskusi nekdo pise o demokracii... Vazne si myslite, ze nekde ve svete je?! EU zaveli a budete tancit Labuti jezero. Ze nevidite okraje klece, neznamena, ze neexistuje.
19. 12. 2010 | 12:30

Petr napsal(a):

Musim uznat, ze vic tendencni clanek uz jsem dlouho necetl. Zajimalo by me, jak dlouho autor v Belorusku stravil a kde vlastne vsude byl. Podle clanku to vypada, ze stravil vetsinu casu v Minsku a dle Minsku se snazi ctenari vsugerovat nazor na cele Belorusku. To je stejne jako kdyby jste navstivili Moskvu a vytvorili si nazor na cele Rusko. Moje manzelka je z Beloruska a tak se diky bohu nemusim pri vytvareni sveho nazoru na tuto zemi spolehat na autora. Skoda, ze se autor nezminuje o zivotni urovni mistnich lidi, cenach potravin, spotrebniho zbozi a soucasne vysi mezd a duchodu. Auta tam sice opravdu jsou zapadnich znacek, ale jsou vetsinou ojetiny dovezene z Nemecka. V Belorusku to funguje uplne stejne jako v Cesku pred rokem 1989, kde vsichni si byli rovni a nekteri byli rovnejsi. Pokud chcete dostat dobre misto, tak nezalezi na tom co umite ale koho znate. Ale to uz autor zapomnel zminit. Myslim, ze pokud nekdo rekne A, mel by take dodat i B. A to autor clanku uz jaksi opomnel.
19. 12. 2010 | 12:32

Občan napsal(a):

nikdo napsal(a):
"V Bělorusku je bída, ale tady se dávají jenom pěkné fotky, lidé musejí mít dvě práce aby se uživili a odcházejí do jiných zemí.
19.12.2010 12:28:12"

NENÍ tam bída. Ano, kdo chce cestovat nebo si kupovat drahé zboží, dělá dvě práce nebo k práci ještě podniká. Ale bída tam rozhodně není. Na rozdíl od řady západních zemí vč. ČR, kde skutečně bída JE.
19. 12. 2010 | 12:33

Anna napsal(a):

Na rusko-beloruske hranice se privlece pes. Cely vyzably, zmrzly... Prosel ruskou hranici a u te beloruske se ho ptaji, proc pak chce k nim. "Doma neni co jist, vsichni tam polehnem hlady..." Za rok ho vidi jak se vali zpatky. Cely obtloustly s lesknouci se srsti. Belorusti pohranicnici se ho ptaji, co se mu nelibilo, ze se vraci. "Krmili me, starali se o me, ale nenechali me stekat..."
19. 12. 2010 | 12:35

kl napsal(a):

A co cigoši? Mají tam taky takové problémy s černejma jako je mají všude v Evropě?
19. 12. 2010 | 12:35

voroshilov napsal(a):

A hle,kolik se tady vyrojilo belorusofobu(ja vsude byl,ja vsechno videl,jeden dokonce vymyslel bel.manzelku)-pravda boli,ja mnohokrat projizdel autem Belorusko,trochu na zastavku i v Minsku,je to bajecna zeme-dalnice Brest-Minsk je lepsi nez uzke a krive polske silnice,vsude to vypada normalne,cisto,upraveno,lidi jsou v pohode,ve srovnani s pohranicnou Smolenskou oblasti(rus.)uz vidite ten rozdil,drazi provokateri,nechteli by jste blinkat jinde?
19. 12. 2010 | 12:40

Občan napsal(a):

Petře, a Vy si myslíte, že to je u nás jiné? Opravdu si myslíte, že pokud chcete zajímavé místo za zajímavý plat, stačí Vám "jen" vědomosti a zkušenosti? Chachááá...
Vám vůbec nepřijde divné, že abyste u nás dostal zajímavé místo, potřebujete pro personální pohovor DOPORUČUJÍCÍ dopisy, nejlépe od někoho, kdo ve spolčnosti či instituci, již jste oslovil ,již pracuje???

A v čem si myslíte, že u nás jezdí většina lidí? Nová auta to OPRAVDU nejsou. Zato autobazary praskají ve švech a mají skvělé kšefty. Stejně tak sekáče, bazary a vietnamská tržiště. Obyčejní lidé jsou na tom stejně všude - špatně. Pokud chtějí cestovat nebo nějaké dražší zboží, musejí si přivydělávat nebo k práci ještě podnikat. Tak to je všude, nejen v Bělorusku.
19. 12. 2010 | 12:40

Anna napsal(a):

Občan napsal(a): NENÍ tam bída. Ano, kdo chce cestovat nebo si kupovat drahé zboží, dělá dvě práce nebo k práci ještě podniká. Ale bída tam rozhodně není. Na rozdíl od řady západních zemí vč. ČR, kde skutečně bída JE.

Ano neni tam takova bida, ale co pak je v CR? To si delate srandu? Lekari davaji vypoved protoze jejich plat je jenom 40% od evropskych, to jim nestaci na lexus nebo co? Bida je ve state, kde lekar dostava mesicne v prepoctu 4000 Kc a ceny na zbozi se vyrovnaji evropskym. Konkretne v Rusku.
Jste fakt zazobani. Neni divu ze v Evropskem svazu nejvice krade vychodni evropa, kam podle mentality patrite. Priklad? Prosim: EU davalo tucne penize na cizinecke centrum pro integraci pristehovalcu. Mela tam byt vyuka cestiny a veskera pomoc. Za velmi kratkou dobu potichu tato "pomoc" zkachovala, protoze penize putovali do necich kapes a kdyz jsem tam volala, tak telefon zvedl nejaky ucitel a mohl jen rict, ze je zaviraji, protoze penize nejsou. A co afery s uplatky politikum? Jedine co udelaji, ze odejdou z funkce, ale prachy (statni) si nechavaji... Pak se divite, ze nekde je zivot lepsi. V takovem Nemecku napriklad. Protoze makaji misto toho, aby kriceli na kazdem rohu "cizinci nam berou praci"! Bojite se, ze vam vyfouknou praci uklizece zachodu? Pak to vysvetluje stav tohoto statu...
19. 12. 2010 | 12:46

kl napsal(a):

No tak uvidíme jak se budou němci chovat od 1. ledna. Zatím docela kvičí a bojí se, tak nevím které německo máš na mysli.
19. 12. 2010 | 12:47

kabala napsal(a):

voroshilov
nejsi padlý na hlavinku
Takže Lee Harvey se nechal zaměstnat v knihovně ,protože už tenkrát věděl ,že Kennedy se suitou v nekrytém voze pojede okolo?
Navíc z toho okna z kterého měl střílet vůbec není vidět na silnici.
Navíc z té lovecké pušky se opravdu nedá vystřelit 6 krát za 6 sekund.
takže obklad na hlavu si dej spolu s Novákem .
19. 12. 2010 | 13:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

snad jen pro informaci: Martin Novák je v Bělorusku na několikadenní pracovní návštěvě kvůli tamním dnešním volbám. Jeho blog není detailní analýzou politické, ekonomické či lidskoprávní situace, ale nabízí letmé postřehy, které člověka, jedoucího do Běloruska s nějakou představou, asi zaujmou.

Na debatě (a nejen této) je účasné sledovat, jak má každý druhý diskutér naprosto jasno, přesně ví, jak to je, zatímco ten druhý je podle něj úplně blbej ;-)

Hezký advent.

Libor Stejskal

P.S. "Ale bída tam rozhodně není. Na rozdíl od řady západních zemí vč. ČR, kde skutečně bída JE". Prosím o povolení používat tento citát. Rád bych ho posílal kamarádům jako péefko, přijde mi to úžasné ;-)
19. 12. 2010 | 13:09

voroshilov napsal(a):

No je to jasne,Novak lze,ja lzu,nektere blogery take-je to vsechno Potemkinova vesnice,filmove kulisy a nastrceni herci,za Minskem je jeden velky gulag kde Lukasenko s oblibou jezdi odstrelovat kazdeho kdo nema takovy knir.
19. 12. 2010 | 13:13

polistopadovy hnus z nehoz je mi nabliti napsal(a):

Vypada to ze vlaky maji cistsi i celkove upravenejsi nez v CR ... holt kapitalista se bude snazit to samozrejme zlikvidovat jak zlikvidoval i CSSR.
19. 12. 2010 | 13:16

Karel Mueller napsal(a):

Pane Novák,

po přečtení Vašeho blogu jsem myslel, že omdlím.

Prostě normální a čtivá krátká reportáž z Běloruska ...
19. 12. 2010 | 13:16

VŠ Student napsal(a):

Anno, nevím, jestli tohle někdo v ČR říká, zatím jsem se s tím nesetkal. Ale jisté je, že to říkají na západě, Velká Británie je podobného jedu plná.

"Protoze makaji misto toho, aby kriceli na kazdem rohu "cizinci nam berou praci"! Bojite se, ze vam vyfouknou praci uklizece zachodu? Pak to vysvetluje stav tohoto statu..."

Ačkoliv s jinými věcmi nesouhlasím (platy lékařů, integrace přistěhovalců - ta obzvláště může být provedena pouze striktním poskytováním rovných šancí), tohle je přesně to, co vede evropu do záhuby. A že to dorazí do ČR je jisté, dříve nebo pozdě, neb už teď je zřejmé, že lidem se za 20 let odvyklo makat.
19. 12. 2010 | 13:25

voroshilov napsal(a):

Ja take nasel reportaz v totalitnim jazyce,ty fotky je cira hruza:

http://travel.oper.ru/news/print.php?t=1051606054
19. 12. 2010 | 13:29

voroshilov napsal(a):

polistapodovy hnus:
Vlaky urcite nejsou cistsi a upravenejsi nez v CR,ja uz zazil-jeden vlak je nablyskany jako Orient Express,ve druhem bych neubytoval ani psa, zalezi na celkovem pristupu k cestovani zeleznici-vychodni vlaky spise pripominaji docasnou ubytovnu pro velke vzdalenosti,a ne Pindolino z Ostravy do Prahy,musi se jist,pit a spat...Ten smradlavy kour od autora mne prekvapil,kamna na uhli kterymi se topi vagon ma vetrani na vzduch,zadny smrad jsem nikdy necitil,jina vec je ze ve dne pruvodci prilozi tak ze je pretopeno(otevirat okna)a v noci to vychladne,k ranu uz je zima,ale to se da napravit-ovsem caj se musi objednat a ihned po prineseni zaplatit pruvodcimu.
19. 12. 2010 | 13:47

stejskal napsal(a):

To máte, pravdu, pane kabalo,

cenzura je tu daleko horší než v Bělorusku. Mimochodem Váš výkřik o "židobolševické pakáži" jsem smazal.

Hezký advent Vám nepřeji (nevím, jestli bych se Vás tím nedotkl), ale hezký den ano.

Libor Stejskal
19. 12. 2010 | 13:53

kabala napsal(a):

děkuji rozumíme si )))).Vám též
19. 12. 2010 | 14:10

Vlaky napsal(a):

Je pravdou, že vlaky jezdí v celém bývalém SSSR na čas a ten čaj dostanete za pakatel, stačí si o něm říct - a žádný plast, pěkně sklenice v plechovém podstavci i s emblémem příslušné dráhy. Ale úroveň komfortu je často tristní - v příměstské dopravě jezdíte na "dřevě" či plechových lavicích, v dálkové dopravě, chcete-li čisté a upravené kupé, musíte si řádně připlatit (pro nás jsou to však stále směšné peníze, ne však pro místní). Nádraží jsou skutečně čistá a upravená, často to v nich vypadá líp než v samotném vlaku.
19. 12. 2010 | 14:23

Jirka. napsal(a):

Podobnou reportáž lze úspěšně napsat i o KLDR.
19. 12. 2010 | 14:29

Bolek napsal(a):

Opravdu mě překvapuje, kolik lidí si tady myslí, že Lukašenkův režim je naprosto normální a že se tam mají všichni fajn. Já mám přítelkyni z Minsku, pravidelně za ni jezdím už 2 roky,takže mohu říci, že Bělorusko docela znám.To, že se tam lidi mají špatně je fakt.Plat právníka 500 dolaru (zhruba 10 000Kc), uřednik v kanceláři okolo 200 dolaru. Prodavačka.. sami si domyslete. Když jdete do obchodu, ceny máte v desetitisicích rublů, výplaty dostavájí ve stovkách tisíc. O svobodě slova nemůže být ani řeč. Studenti, vojáci, státní zaměstanci..ti všechni jsou nuceni jít hlasovat předčasně, aby mezitím Lukašenkova vláda měla čas vyměnit "nevhodné" lístky za ty "správné" a v den voleb vyhrál ten správný kandidat, kdo jiný než Lukašenko.Pravda je, že je tam čisto, cesty (hlavní tahy) s pěkným asfaltem, staví se hodně sportovních hal atd., ale to, že lidé za práci kolikrát ani zaplaceno nedostanou, je fakt také. Těm pisálkům, kteří jsou experti na všechno a všechno znají jen z židle u počítače doporučím ať se tam zajedou podívat. A ne jen do Minsku, a ať si také (jsou-li toho schopni) promluví s lidmi a zeptají se, jak se jim tam "krásně" žije....
19. 12. 2010 | 14:31

voroshilov napsal(a):

Boleku, kde je brat tvuj Lolek?
Vam za ty lzi plati nebo to delate svedome,500 dolaru je maly plat?

Neplac,provokatere,Sasha volby vyhraje a Vy se ke korytu nedostanete!
19. 12. 2010 | 14:36

Jan napsal(a):

Dojem-je tam čisto, lidé velice slušní, bez žebráků, prý nízká kriminalita, všude vcelku pořádek a hezké prostředí. Na druhé straně nižší nabídka sortimentu zboží,nikoliv ale přímo nedostatek, omezená možnost pohybu ven. Slušní jsou i jejich policajti, pomáhají lidem, vstřícní. Nikdo nečeká na úplatek, zajímavé. Nevím jaká je koupěschopnost.
19. 12. 2010 | 14:41

voroshilov napsal(a):

A proc Lukas vyhraje?

Belorusove maji pred ocima dva sousedy-Litevsko na severu,totalne zbidaceny zadluzeny statetecek,Ukrajinu na vychode-to znate sami,pekne priklady"prosperujicich"demokratur,obyvatele kterych jsou bezmezne stastni.
19. 12. 2010 | 14:43

Bolek napsal(a):

Lži? Vy jste Bělorusko viděl asi taky jen z rychlíku. Nebo Vám za ty pindy baťka taky posílá nějaký ten rubl? To, že Lukašenko nechal změnit ústavu a aby mohl i dále sedět u korýtka, to Vám taky přijde normální, že? 500 dolaru pro právnika? za 10 000 možná nepracuje ani prodavačka v Lidlu.
19. 12. 2010 | 14:45

voroshilov napsal(a):

Bolek:
Stredni vyplada v Belarusi je kolem 250 dolaru,je to prumer-nekdo ma 200 a nekdo vice nez 1000,kazdopadne to staci pro zakladni zivotni potreby,a nereknete mi odkud ma Batka cerpat narodni bohatstvi?
Ropu nemaji,pristup k mori take ne,je to tranzitni zeme a jeste hodne dotovana Ruskem a zavisla na vnejsich trzich pro odbyt sve farmarske a masinne produkce,kdyz i v takovych podminkach dokaze Lukas zajistit ekonomickou stabilitu tak mu nesmirne fandim.
19. 12. 2010 | 15:02

Neustrashimy napsal(a):

Fascinuje mě ten mesiášský komplex našeho loutkového, zadluženého a ekonomicky kolabujícího režimu se na pokyn našeho protektora vměšovat do záležitostí států do kterých nám vůbec nic není. Neslyšel jsem o tom, že by si třeba Putin nebo Luki brali do huby třeba naší korupci, naposledy šlo o nějakých 500 mega do kapsičky... no přece ODS
19. 12. 2010 | 15:02

camponotus napsal(a):

Jak to s opozicí dopadlo na Ukrajině dobře víme a také víme, kdo tam zvítězil ve volbách a kdo tam nyní vládne. V Bělorusku mají Lukašenka a asi nechtějí, aby opozice způsobila definitivní kolaps a rozkradení ekonomiky, mají hned vedle zářné vzory. Tak asi bude dobře, když hospodářsky kolabující Česko nechá Lukašenka na pokoji a nebude se plést do věcí, které mu nepřísluší, ať si nejprve zamete každý před vlastním prahem.
19. 12. 2010 | 15:21

Občan napsal(a):

Až mi DOKÁŽETE, pane Stejskale, že u nás nebo na západ od našich hranic bída NENÍ, tak klidně :o)
Jenže já Vás ubezpečuji, že lidé, kteří v ČR PRACUJÍ a vydělávají kolem 10 000.- Kč čistého, v BÍDĚ žijí. Protože pokud například nebydlí ve vlastním domku, řeší každý měsíc stejný problém - zaplatit nájem, nebo mít na jídlo na celý měsíc?! A to už bída JE, pane Stejskale.
Protože stav bídy je ekonomická situace, kdy jedinec nebo rodina NEMÁ prostředky na zajištění základních životních potřeb. Tzv. "sociální síť" je u nás nastavena tak, že sociální dávky nepokryjí ani ty základní životní potřeby. Navíc na ně nemají nárok lidé, kteří pracují, ale jsou tak špatně za PRÁCI placeni, že viz. výše.
A k tomu všemu pan Drábek vymyslel, že od nového roku si nezaměstnaní NESMĚJÍ legálně vydělat ani korunu. Přitom po 5ti měsících je stát hodí na krk příbuzným, protože pokud byť jen jeden dospělý v rodině má práci, nezaměstnaní členové rodiny nedostanou od státu po uplynutí podpůrčí doby ani korunu. Opět proto, že životní minimum je v ČR nastaveno tak nízko, že na sociální dávky žádný SLUŠNÝ člověk nedosáhne.

A tohle všechno v Bělorusku neexistuje a proto se nám Bělorusové smějí.

Pokud Vám ale faktická existence BÍDY v ČR připadá jako fór k popukání, klidně jím oblažujte své známé. V rámci adventu Vám pak z celého srdce upřímně přeji, abyste se co nejdříve dostal do situace těch, jimž se smějete a POZNAL, co to obnáší.
Hezké Vánoce...
19. 12. 2010 | 15:24

Bolek napsal(a):

voroshilov:
takže, podporovat Lukašenka u moci za jakoukoliv cenu (falšování voleb, zatýkání opozice, "svoboda projevu") je podle Vás naprosto v pořádku, dokuď Sashenka dokáže zajistit ekonomickou "stabilitu". Stabilita, která je celá na dluh. Naprosto neefektivní systém cholchozů, velmi omezené možnosti podnikání pro soukromé firmy, půjčuje si kde se dá ale zpět neplatí... atd. atd.
Ropu nemaji,pristup k mori take ne,je to tranzitni zeme...a my jsme na tom jinak? Když je tam tak krásně proč už emigrovalo více jak milion bělorusů? Proč se dnes pořádá demonstrace? Aby mu popřáli šťastný nový rok, nebo snad zazpívali ten jeho nový oblíbený song: Sashenka ostan sa s nami?
19. 12. 2010 | 15:25

Jirka. napsal(a):

Ať žijí nejsvobodnější státy světa Bělorusko a KLDR.
/ale ze svého/.
19. 12. 2010 | 15:27

kabala napsal(a):

i když je fakt ,že Stejskal si dělá prdel z milionů lidí co v čezku žijí na hranici či pod hranicí bídy, naposledy ten umrzlý student medicíny ve Vršovicích
19. 12. 2010 | 15:29

Občan napsal(a):

Bolku, a že Vám to samé nevadí třeba u té Ukrajiny, která s Běloruskem sousedí.
S opozicí tam zametala "prozápadní" komsomolka s poďobaným gubernátůrkem a Západ si z nich ucvrnkával do trenek, jacíže to jsou demokraté. Nad falšováním voleb na Ukrajině pevně zavíral oči a když se tamní zkrachovalý režim uchýlil ke krádežím ruské ropy, přes Ukrajinu přepravované k nám, na Západ, tak jsme to kolektivně sváděli na Rusy, abychom si nemuseli přiznat pravdu.

Naši běloruští přátelé by Vám asi docela ochotně vysvětlili, co si o té naší "demokracii" myslí. A nejsou to žádní "režimní exponenti" - učitel, archeolog, knihovník (a majitel cestovní agentury), několik řemeslníků; tedy vesměs lidé placení jak tam, tak u nás průměrně a podprůměrně.
19. 12. 2010 | 15:38

Bolek napsal(a):

tak se podívejte (jestli tomu budete rozumět) co nám to tady Sašenka sliboval,když kandidoval poprvé na post prezidenta...
http://www.youtube.com/watch?v=mQhUr70k2KE

jak je to teď, snad každý dobře ví.
19. 12. 2010 | 15:40

Jirka. napsal(a):

Za některé zdejší příspěvky by si pisatelé zasluhovali za trest žít v Bělorusku - alespoň jeden měsíc. Potom by je ten jejich obdiv k psychopatu Lukašenkovi přešel.
19. 12. 2010 | 15:45

voroshilov napsal(a):

Bolek:
Naprosto v poradku,system kolchozu je velmi effektivni protoze B. je potravinove zcela sobestacna na rozdil od nekoho:-)V Rusku take znovu nahradili kolchozy velkymi agrokomleksami,proc bylo nicit to co funguje?Dovazet zdravotne zavadne a bezvkusne potraviny z EU?
Na dluh,che che-na dluh zije Recko,Irsko,Portugalsko,Island...a komu to vadi,k cemu jsou Svetova Banka,MMF,FED a dalsi bohulibe organizace-pujcovat a zadluzovat,no tak at'.
Nevim kolik emigrovalo Belorusu,ja tady zadne na stavbach nevidim,a kolik Polaku,Litevcu,Estoncu,Rumunu...Jen pockej,zajici-Ukrajina postrada ech 52.mln-46.mln´=6-7 mln.emigrantu,a ty ja VIDIM skoro kazdy den,a videl jsem je i v Italii kde ukrajinky delaji vsude domaci chuvy a jeste neco pikantnejsiho.
Co dale?Cesko na tom jinak-Europske fondy,dotace a neuvazanost na rusky trh,ktery i za RVHP nebyl tak propojeny na federalnim urovni jako republiky SSSR.
Demonstraci dnes porada opozice aby:Oslavila nebo zacala barevnou revoluci,jak lehne karta.
Ta pisen se zpiva jinak:
Sanja,ostanetsa s nami
Ostanetsa s nami
Vse budet O'K. :-)
19. 12. 2010 | 15:46

Bolek napsal(a):

Občan:
Nevím jak Vaši přátelé, ale ti mí co tam mám, mají zase svůj názor na Lukašenka. Můžu Vám říct, že ani jeden za něj hlasovat nebude. Samozřejmě, že tu "naši" demokracii nepovažují za bezchybnou, ale 100x by radši ji, než dívat se co jeden a týž obličej dělá s jejich zemí už 16 let.
Já také nejsem nějaký zastánce západu či globalizace, ale zároveň také ne diktátorského režimu jaký je v bělorusku.
Pro pana Kabalu: Váš komentář je silně ovlivněn Lukašenkovým stylem. Také tady každému tykáte a opozici nazýváte ožralci a zloději. Ještě mě taky nazvěte provokatérem a určitě pak dostanete od strejdy Luky nějaký ten pamětní dukát :)
19. 12. 2010 | 15:51

Bolek napsal(a):

voroshilov:

Nedá se Vám upřít jedno, a to že jste mě dnes pobavil. A ne jen tou písničkou na konci :)
19. 12. 2010 | 15:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem řadu dalších antisemitských výkřiků, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 12. 2010 | 16:02

Občan napsal(a):

Bolku, jaký mají názor na Lukašenka, to jsem napsal výše, stačí najít a přečíst :o) Zjistíte hravě, že v tom se shodneme...
Jenže Lukašenko NENÍ režim, takovej borec ten týpek opravdu není. A REŽIM Bělorusům nevadí. Jenže nevědí, jak se zbavit Lukašenka a přitom nepřijít o to, co mají. Protože odstrašujících příkladů "volného trhu", "svobody" a "demokracie" mají kolem sebe víc než dost - Ukrajina, Litva, vzdálenější pak Lotyšsko, Estonsko, "díky" Jelcinovi i Rusko. Vůbec se jim nedivím, že o něco takového nestojí.
19. 12. 2010 | 16:03

Bolek napsal(a):

Když všichni Lukašenka tak "milují", čeho se bojí? Proč falzifikuje volby,proč nemá opozice stejný přístup k médiím tak jako on atd?

Jeden z mnoha případů jak jsou "čestné a transparetní" volby: Где-то в 11.45 на участок пришел избиратель, который проживает на нашем участке и во время получения бюллетеня выяснилось, что он уже проголосовал! Проголосовал досрочно в пятницу 17 декабря. Подпись в ведомости не совпадала с настоящей подписью. Мужчина очень возмутился, комиссия застопорилась, председатель комиссии как бешеный бегал по участку и оскорблял членов комиссии. В какой-то момент попытался «наехать» на избирателя - мол, ты пьяный? Но всем было очевидно, что мужчина трезв и адекватен. По данному факту составили акт от избирателя с подписью четырех наблюдателей. Также составили жалобы в прокуратуру, Центральную избирательную комиссию и копию в комиссию 104»
19. 12. 2010 | 16:03

Občan napsal(a):

Bolku, a u nás snad má opozice rovný přístup k médiím?

Takže dal podnět k přezkoumání voleb na prokuraturu, ústřední volební komisi a místní volební komisi a teď se čeká na verdikt. Stejně, jako by to udělal u nás.
Mimochodem, co třeba pražský volební velkopodvod??? Všechny odpovědné orgány přitom tvrdí, že je vše v pořádku!
19. 12. 2010 | 16:11

Bolek napsal(a):

Občan: Našel jsem a přečetl ;) Vypadá to, že na tomto se tedy shodneme.
Dokonce, jestli Váš přítel má cestovní kancelář jak píšete, pravděpodobně se i potkali před pár měsíci v hotelu Orbita, kde pomáhala na prezetnaci pro bělorsuké cestovní kanceláře propagovat jedny naše české lázně :)
19. 12. 2010 | 16:14

stejskal napsal(a):

Ne, ne, pane Občane, to je nedorozumění,

já jsem naopak spolu s Vámi přesvědčen, že na Západě a u nás je bída vpravdě všeobjímající (pod její hranicí žije drtivá většina lidí, už najdete jen málo těch, koho před smrtí hladem nezachraňuje žebrota. Mimochodem připomíná mi to reportáž zpravodaje Československé televize ve Stockholmu někdy koncem 70. let touto dobou. Vylezl s mikrofonem na vánočně vyzdobený Sergels torg, kameraman na něj namířil objektiv a dotyčný spustil: "Ve Stockholmu žebrá v těchto dnech už prakticky každý..." Již tehdy jsem veděl, že v takovém světě nechci žít).

Naopak v Bělorusku - jak píšete - bída není, o všechny se skvěle postará stát, který jednou provždy zatočil s chudobou. K dokonalosti je to pak dotažené na Kubě či třeba v KLDR. Prakticky nikdo tam deset tisíc korun nebere. Když se budeme hodně snažit, budeme na tom brzy jako oni.

Hezký den a příjemný advent

Libor Stejskal

P.S. Je mi upřímně líto všech trpících, kterým nikdo nedokázal pomoci (ať už je to kdekoliv ve světě).
19. 12. 2010 | 16:17

Občan napsal(a):

Možné to je, i když on se zaměřuje na trošku specifické cestovatelské aktivity, které mají co do činění zejména s dávnější historií :o)
19. 12. 2010 | 16:18

Občan napsal(a):

To v 19.12.2010 16:18:52 bylo určeno Bolkovi...
19. 12. 2010 | 16:21

Občan napsal(a):

No, když myslíte, pane Stejskale...
Já Váš cynismus a smysl pro demagogii nesdílím a sdílet nehodlám.
19. 12. 2010 | 16:22

camponotus napsal(a):

Pan Bolek
my se zde v ČR také dvacet let díváme na stejné ksichty a mnoha lidem to vadí, Vy jste si nevšimnul, že i u nás jsou demonstrace proti režimu, proti Nečasovi? Asi jste si nevšimnul, že v Kanadě již 60 let fungují farmy s více jak 500 hektary půdy a soukromé zemědělství s třiceti hektary již v recentu zkrachovala. Lukašenko udržuje farmy jako ty co mají v Kanadě, kdo je vlastníkem, není tak podstatné. U nás zemědělství zkrachovalo na jeho rozdrobení mezi malé zemědělce, způsob hospodaření, který snad existuje jen u nás. Někomu se to hodilo, aby stát nebyl v zemědělské produkci soběstačný jako byl soběstačný za komoušů. Lukašenko na rozdíl od Vás ví, že stát soběstačný potravinami je lépe zabezpečen, než naše rozkradená republika s neefektivním zemědělstvím naší "profesionální armádou", která nemá nic jiného na práci, než bojovat za cizí zájmy v Afghanistánu. Ať Vám chutnají ty šmejdy, které se k nám dováží ze zahraničí. A nezapomínejte na to, že třetina Běloruska je těžce postižena Černobylskou havárií, nejvíce ze všech států a kdo v Bělorusku pomohl zlepšit životní podmínky? Naše armáda vlastnící dokonalou techniku pro likvidaci radioaktvního zamoření?
Proč ji neužila ve prospěch zubožených Bělorusů a vyplýtvala ji na Pouštní bouři někde v Kuvajtu?
19. 12. 2010 | 16:22

Bolek napsal(a):

Občan:
podnět k přezkoumání dán byl, to je sice pravda, ale je to jen gesto. Každý tam ví, že v čele celého centrizbirkomu sedí baba Jermošina a ta je více než ochotná udělat to co si Lukašenko naporoučí, stejně tak lidé sedicí v čele dalších státních organizacích, kteří se snaží udržet Lukašenka u moci, tak jak doktoři novorozence v inkubátoru.
Ohledně pražských voleb s Vámi souhlasím. Ale podle mě je rozdíl mezi volbami do zastupitelstev a magistrátu a prezidentskými volbami. Od prezidentské volby se pak odvijí chod celé země, kdežto volba do zastupitelstva neovlivní, jakým směrem vlak pojede na mezinárodní scéně či občanů v jiných městech.A to,že u nich prakticky šance na změnu volbou je nulová, doufám, že se jim dnes a v následujících dnech podaří změnit v centru Minsku
19. 12. 2010 | 16:25

voroshilov napsal(a):

He he,maly Liborek v 70.letech nechtel zit v takovem svete kde nikdo nezebra,na to ze ve Svedsku zabili premiera a ze by chtel zit v zemi ktera vybira 40% dane a ve ktere pujdes brucet za praskly kondom-Boze,ochranuj krale nebo kdo tam ted vladne:-)
19. 12. 2010 | 16:29

Bolek napsal(a):

voroshilov:
hehe, líbí se mi že se tady oháníte prasklým kondomem... ))) ale to že nedávno jeden bělorus vyotil svého ptáka, dal fotku na internet a posadili ho na 3 roky do vězení to je normálka ))) S takovou politikou by tady sedělo v base několik tisíc exibicionistů :))
19. 12. 2010 | 16:38

stejskal napsal(a):

Ale vždyť říkám, pane voroshilove, že je to svinstvo.

Také dávám přednost zemím, kde má tajná policie vše plně pod kontrolou. Kde žádného milovaného vůdce ani ve snu nenapadne, aby si vyšel bez ochranky či jakéhokoliv doprovodu s manželkou do kina (takto na Sveavägen), takže ho žádný psychopat či najatý vrah nemá ani šanci uvidět natožpak zabít.

Stejně tak jsem pro, aby výši daní stanovilo politbyro resp. státní plánovací komise a ne vláda a parlament vzešlé z svobodných voleb (před nimiž občanům řeknou, co plánují, a občané si mohou vybrat, zda je budou volit znovu, když své sliby nesplní).

A to nemluvím o faktu, že nechci mít nic společného se zeměmi, kde praskají kondomy (resp. s těmi, kde o tom, zda někdo někoho znásilnil rozhoduje soud a ne všemocný, který zároveň rozhodujue i o výši daní, viz výše).

Jsme na jedné lodi.

Libor Stejskal
19. 12. 2010 | 17:17

stejskal napsal(a):

P.S. Také dávám přednost vládě pevné ruky osvíceného diktátora před nejistotou slabošské demokracie, která navíc předpokládá, že se já i většina spolubčanů budou aktivně starat o to, co se kolem nich děje, aktivně se snažit podílet se na tom atd. Na to se můžu klidně...
19. 12. 2010 | 17:21

Neustrashimy napsal(a):

Že vůbec na toho Stejskala reagujete. Je to zprostituovaný cynický ideolog, podobně jako byl jistý Štětina za minulého režimu, vždy a za všechn okolností vyznávající ty 'správné' názory
19. 12. 2010 | 17:43

novak napsal(a):

No jen obhajujte tento bordel v ČR, však se dočkáte a sklidíte to co jste zaseli!!!
19. 12. 2010 | 17:53

Ivo Horák napsal(a):

Myslím, že na naše poměry je článek solidní. Naše sklony k malování na černo nebo na bílo, podle politických kritérií, jsou časté a hloupé. Samozřejmě, že Bělorusko se v lecčems opožďuje a není to tam kdovíjak slavné. Režim stojí na tom, že vyšší vrstvy si i tam vedou v zásadě podobně jako jinde na východě, a obyčejní lidé volí Lukašenkajako toho, kdo je nepustí úplně ze řetězu, jak to slyšeli o lekterých postsovětských i jiných poměrech. Ono opravdu není nutné úspěšňákovům kdovíjak pomáhat, to je špatná politika, oni si pomohou i sami. Nemusíme o ně mít starost, všude budou žít moderně-západně a auta si pořídí taky "západní". "Zaostávací pověry" jsou dobré pro obyvatele vlastních zemí, aby nechtěli příliš a zůstávali vděčnými spotřebiteli, zatímco na stará nebo jiná práva zapomenou.
19. 12. 2010 | 18:39

Karel Mueller napsal(a):

Milí debatéři,

pan Novák nepsal blog, ve kterém líčí své pocity z krátkého pobytu v Bělorusku. Něco podobného by napsal asi každý, kdo tam strávil pár týdnů, chodil ulicemi města a díval se kolem sebe.

Osud Běloruska a Bělorusů v budoucnu? Jsou páni ve své zemi, ekonomická základna je v jejich rukou a nemají menšiny (nebo zcela marginální). Bude tedy záležet jen a jen na nich a nikom jiném než na nich.
19. 12. 2010 | 18:40

3pav@seznam.cz napsal(a):

Vážení,přidám názor,byl jsem zde v letos v říjnu a na obchodních setkáních na oficiálních místech jsem si připadal jako u nás kolem roku 1985. Rozdíl byl v tom,že politicky to bylo 1/1,ale obchodně nás v ledačems předčili.Objeli jsme všechny oblasti a divím se jak tak malé množství průmyslu drží tuto zemi relativně nad vodou. Není možné utratit valuty za cokoliv,co nepřejde přes kontrolou úřadů v Minsku. Státní,polostátní podniky mají centralizovanou kontrolu,takže z toho mála,co zde vyprodukují dávají do stavby dálnic-poměrně slušné-infrastruktura je na 50%našeho vybavení,cizích vozů -ne ojetin je poměrně hodně,výstavba nových sídlišť mi připomíná velký boom u nás v 6O-ých letech,staví zde i soukromé firmy dosti kvalitně,jsou zde soukromí superboháči,kteří nakupují na západě a bývalém SSSR,vezli jsme invalidní důchodkyni,která měla 50 USD na měsíc,v jednom hotelu jsme nemohli platit kartou ani EURO,černý trh jsme nikde nezaznamenali,žebráky,bezdomovce a překvapivě neviděli,nevím a netvrdím,že tam nejsou-prostě jsme je neviděli,bylo to trochu přišroubované,ale pořádek a čisto.Lidé při osobních jednáních byli přátelští,ale když jsme třeba zastavili a ptali se na cestu,místo rady se někteří odvraceli nebo utekli.Drží si zemi pevně v rukou a naši "střelci"by si tady nevrzli-miliardové obchody neznámého původu by jim asi neprošly.Můžete si tady pronajmout půdu,honitbu aj -jako cizinci-té je tu dost.Byl jsem zde a bývalém SSSR poprvé a musím říct názor,žekdyby jsme s naším potencionálem šli podobnou cestou a bez těch jejich represí v 90-esých letech,mohli jsme profitovat jako dnes Číňané.Zbytečně jsme si nechali rozkrást republiku našimi všeumělci.
19. 12. 2010 | 19:26

Vitamyl napsal(a):

Přečetl jsem komentáře všechny.Je to v podstatě nekonečná diskuse mezi bolševiky a demokraty.Ale objektivní pravda by šla vyjádřit číslem.Kolik Čechů emigruje do Běloruska a kolik Bělorusů opačně.Kdyby se český prezident jmenoval např. ing. Čuba,byl by u nás pořádek,nekradlo by se,za vytápění bytu se platilo minumum a přetopení se regulovalo otevřením okna.Kromě toho by se každé léto nevrátilo za dovolené na prohnilém Západě takových 20 000 lidí.
19. 12. 2010 | 19:50

Targus napsal(a):

To Martin Novák:

Pochvala s velkým "P". Konečně normální článek o BY, děkuji.

To stejskal:

Já vám něco na Pé eFko přidám.
Prachatý důchodce:
- každý den tři kila pod polštářem, sedmu dá za garsonku, litr za léky a litr mu zbyde na chlast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozežraný hajzlík je to!!!
19. 12. 2010 | 19:53

Občan napsal(a):

stejskal napsal(a):
"Ale vždyť říkám, pane voroshilove, že je to svinstvo.

Také dávám přednost zemím, kde má tajná policie vše plně pod kontrolou. Kde žádného milovaného vůdce ani ve snu nenapadne, aby si vyšel bez ochranky či jakéhokoliv doprovodu s manželkou do kina (takto na Sveavägen), takže ho žádný psychopat či najatý vrah nemá ani šanci uvidět natožpak zabít..."

Naprosto s Vámi souhlasím, pane Stejskale. Proto je nejvyšší čas, zřídit v ČR po vzoru našeho Na věčné časy a nikdy jinak spojence USA, alespoň 28 vládních bezpečnostních agentur pro sledování úplně všeho a všech, přijmout Patriot Act a na některém spřáteleném ostrově zřídit základnu s úhledným koncentráčkem pro podrývače demokracie a svobody. Protože Svobodu a Demokracii si rozvrátit nedáme!
19. 12. 2010 | 20:56

totalita kapitalu napsal(a):

Vitamyl ... clovek co kolem sebe vidi jenom bolseviky nebo demokraty pricemz on sam je samozrejme tim "humannim demokratem" tak je pouze hracickou v rukach soukromych medii ... tech "demokratu" ... muj nazor. Svet je ale barevnejsi.
19. 12. 2010 | 21:23

totalita kapitalu napsal(a):

Bolek ... argumentovat vysi platu bez cen zakladnich potravin a bydleni je kapitalisticka forma propagandy kdyz se place nad lidma co vydelaji dolar na den ale nerekne se zaroven ze z toho v pohode vyziji a jeste i usetri ...
19. 12. 2010 | 21:35

Helmut napsal(a):

Nechci kazit zdejší - zajiste velmi plodnou - diskusi. Ale zrovna ted se v Minsku deji docela zajimave veci. Tedy ne ze bych nejak vyrazne veril v nejaky skutecne velky posun, ale zda se, ze ty prostesty jsou opravdu velky a krome tech pocatecnich zasahu, kdy byl zranen mj. Vladimir Njakljajev milice asi moc nezasahuje.. bohuzel se - mimo beloruske zdroje - vubec nic nepise..

http://www.charter97.org/en/news/2010/12/19/34823/

http://vybar.by/comments/1487-ploshcha-2010-reportazh.html
19. 12. 2010 | 21:35

totalita kapitalu napsal(a):

Helmut ... nevim co myslite pod pojmem "zajimave veci" ... to jsou ty kdyz se cizi kapital snazi zabrat dalsi uzemi pod svou nadvladu a zbavit obcany vlastnictvi vyrobnich prostredku, pudy ... jejich krajiny?
19. 12. 2010 | 21:55

Helmut napsal(a):

Clověče, že vy jste si spletl dobu? Asi tak o 60 let..
19. 12. 2010 | 22:31

voroshilov napsal(a):

Vsem Belorusum gratuluji ke spravne volbe,jak jsem predpokladal:
"Sanja ostanetsa s nami,
Ostanetsa s nami
Vse budet O,K."
(ne pro slabe nervy,ale belorusky jsou supr)

http://www.youtube.com/watch?v=k1TJNPVqpEw
19. 12. 2010 | 23:10

xxx napsal(a):

Kolik má Bělorusko státní dluh? S jakým hospodaří schodkem? Kolik si tam nakrade ročně třeba ministr? Jak si stojí B-ODS ?
19. 12. 2010 | 23:17

Jméno napsal(a):

A správce sítě, prof. Stejskal CSc. se zapojuje do debaty z jakého důvodu? Nestačí že maže sprosté a nepohodlné příspěvky?
19. 12. 2010 | 23:36

im napsal(a):

Pane Nováku, díky za informativní věcný blog bez ideologické polevy, ale zato se zajímavými postřehy a výstižnými fotografiemi.
20. 12. 2010 | 00:10

Dan napsal(a):

Článek se mi líbil a dle mého se mi zdál i objektivní.
20. 12. 2010 | 08:19

muhaha napsal(a):

Pan Stejskal si připadá jako nadčlověk s neomezenou mocí a s patentem na rozum.
20. 12. 2010 | 08:34

J.K. napsal(a):

Myslím,že je potřeba
znát život v Bělorusku a způsob života občanů Běloruska.Těžko odsuzovat a stejně těžko posuzovat.Je třeba rozdělit na oblast politickou a občanskou.To první je pro nás nepřijatelné protože žijeme v jiném světě i když plném "zlořádu" a to druhé 99% diskutujících neumí posoudit protože tam nežije a drtivá většina v Bělorusku nebyla.Dodnes je to typický "svět" směsice charakterů bývalého SSSR.Tento svět se změní teprve tehdy až ztratí vliv a moc garnitura která vyrůstala všestraně za vlády sovětů a dodnes je nasáklá tehdejšími praktikami.Boj o moc je však stejně urputný jako je zde u nás.Je však veden daleko přímočařeji a drsněji.Tam nikdo nezná v krajní mezi s nikým slitování.Když drží v ruce moc tak jí jen tak lehce nepustí.Nedělí se s nikým.Ani se spolustraníky kteří mu pomohli k moci.Musejí již na začátku přijmout roli "helfrů".Běda však když se dostanou k moci.Jinak souhlasím s tím,že pokud nejsem politický protivník tak mne nikdo nepronásleduje a např. v nočním Minsku se cítím daleko bezpečněji než v noční Praze a možná kdekoliv v Česku.Takže buďte prosím v klidu a jestli se někdo náhodou trápil situací a výsledkem voleb v Bělorusku tak jen ztrácel čas.Odpověď byla dána již ve chvíli kdy odvolil NEpresident Lukašenko "se svým synem" a poté udělal prezidentské prohlášení pro žurnalisty !Bez skrupulí prohlásil,že na "ploščadi" nikdo nebude ! Byl ! A jak dopadli? To věděli předem.Bohužel když jsou "synové národa" v uniformách, tak nerozeznávají mámu,tátu,bratra,sestru,známého,příbuzného.Je potřeba si položit otázku !Je ten článek o Minsku nebo Bělorusku?Zde souhlasím s názorem,že Minsk a Bělorusku jedno nejsou.A jestli jsou bělorusové chudí ,nebo jestli je tam bída?Jezdím a dá se říci,že tam žiji "již" 12let.Za své peníze tam koupím vše co potřebuji a co chci.Takže bídu neznám.Když jsem na dovolené nebo na dáče u přátel tak nakupuji čerstvé potraviny od lidí,kteří jsou rádi,že si od nich koupím.Svou "bídu " mi však před nos nestrkají.Já bych tak ale žít nechtěl.Že jsme jako Český stát a jeho občané bohatší? Tak o tom nemá cenu diskutovat.Jsme.Každý v jiné míře,ale jsme.Kdo chce polemizovat tak je blázen a nebo nechce vidět věci tak jak jsou.To,že běloruští studenti kvůli stipendiu nějak nadsázejí svoji situaci?To vědí jen oni sami a pak jejich vrstevníci.Ale berme to jako dobrou investici do vzdělání.Tito lidé jsou zde a dýchají tuto "EVROPSKOU" atmosféru a určitě nebudou chtít žít v bídě.Čím více jich bude tím lépe.Sami dokáží nejlépe skloubit poznání s mentalitou vlastního národa.Dobře vědí a vidí,že i když se změní lidé režim a nastoupí demokracie,tak vždy budou problémy ,nepravosti a další zlořády.A jak napsal pan Stejskal.Martin Novák je tam v tom "Bělorusku"(Minsku) jen na skok a uveřejnil pouze postřehy .Nikoliv pevný obraz života v Bělorusku.Tak naivní není!!!Popravdě musím přiznat,že je pro mne výhodné jezdit do Běloruska a mít ten pocit,že můžu kdykoliv vycestovat.V daném systému by se mi chtít nechtělo.Je to stát jednoho otce a jeho dětí.Poměr však není nikdo schopen říci.To však známe i z vlastní situace z dávné!nedávné) minulosti.
20. 12. 2010 | 10:15

holandan napsal(a):

Tedy po precteni komentaru neverim vlasnim ocim. Reportaz mi pripada trochu povrchni a za kratkou navstevu se tezko vydavat za informovaneho komentatora. Nechapou diskutujici, ze rezim ukaze jen to, co chce? Opravdu nekdo veri, ze za minuleho rezimu se u nas nerozkradal statni majetek? Ze nebyli "fetaci a bezdomovci"? Ale chran ruka pane toho novinare, ktery by se o tom zminil... Vymyvani hlav, to je to, co diktatori delaji a soude podle prispevku, u nas byli take uspesni...
20. 12. 2010 | 10:20

tom napsal(a):

alibabo to myslis ze v belorusku u kazdeho turisty stoji policajt a nekam ho pusti a nekam ne? obet propagandy.
a proc vlastne pises o tom svedsku. to jako ted 20 let po nekoho presvedcujes ze komunismus je hloupost?
20. 12. 2010 | 10:31

tom napsal(a):

holandane v clanku se nekde pise ze tam nejsou bezdaci nebo ze se nekrade?
to pri kadem clasnku treba z usa se pise o techto tematech?
clanek se zabyva vecma o ktzerych se obycejne z beloruska nepise. tech jinych clanku uz bylo dost.
20. 12. 2010 | 10:34

camponotus napsal(a):

holandan
je zajímavé, že jsem se čtyřicet let za totáče nesetkal s feťákem nebo žebrákem, ale v současnosti v parku každý den a ne s jedním. Byl jsem v úzkém pracovním vztahu ke III. dermatologii v Praze u Apolináře a tak jsem měl přehled o prostituci a drogařích, jejichž oddělení byla v přízemí. Vždy ze suterénu žebraly otevřeným oknem prostitutky s venerickými chorobami o cigaretu. Ale že by se o tom nevědělo nebo nepsalo, tak o tom nic nevím, v černé kronice se o tom psalo dost často. Někdy stačí navštívit nějakou zemi a mít štěstí na události, pak se dá docela objektivně psát i po čtrnácti dnech pobytu, ale nesmím být zaujatý a musím se umět dívat po všem, ne jen po čem chci. Bělorusové na rozdíl od nás mají svého bodyguarda, tak to hned tak nepustí z ruky, Bělorusko nebylo tak úplně ve volných zónách, nakonec se to již ukázalo na případu Ukrajiny. Že Timošenková kradla jako straka nepochybuji, a Bělorusové v tom vidí, co by je čekalo po vítězství opozice.
20. 12. 2010 | 10:51

Jeroným napsal(a):

ení ona "konečně nezaujatá reportáž z Běloruska" spíše reporáží z centra Minsku, kdy byl autor v několika hodinách překvapen výší konzumní laťky? Kolik fotografií "z Běloruska" je z jiných měst nebo z venkova? Dá se míra kavlity života odvodit od počtu luxusních obchodů, které jsou navíc v jakémkoliv hlavním městě i těch nejzaostalejších států?

Až autor vyjede do okrajových částí města nebo na venokov, třeba bude mít podobnou zkušenost jako já. Takové nádraží na hlavní trase Brest-Moskva v Orše vypadá moderněji než to nejmodernější u nás. Neuvěřitelné říkáte si. Pak jedete 8km autobusem do vnitrozemí a - neuvěřitelné, říkate si. Jen v jiném gardu.

Bezpečnost, neviditelná chudoba, "nulová" kriminalita, pořádek a čistota ulic je doprovodným jevem všech diktatur. To samozřejmě není zadarmo, ale za obrovskou cenu. Mimochodem, nejbezpečněji jsem se (jako cizinec, ovšem) cítil v životě při tříměsíčním pracovním pobytu v Íránu, ale žít tam celý život životem běžného obyvatele by pro mne byla trpká zkušenost.
20. 12. 2010 | 11:37

Jan Křelina napsal(a):

Mám v BLR část rodiny a sám žiju ve zbídačelé zpadní Evropě. Mohu jen potvrdit, co tu mnohokrát zaznělo. BLR je překrásná blahobytná země, kde žijí samí šťastní lidé, kterým vůbec, ale vůbec nic nechybí. Zejména důchodci, inteligence a sociálně slabí žijí, na rozdíl od kapitalistického pekla, jako v ráji. S důchodem kolem 100 - 200 USD a cenami v mnohém vyššími než u nás prakticky nedělají nic jiného, než vysedávají v paneláku v blažené extázi. Venkov a menší města než Minsk, to je prostě Havaj. Vše je krásné, blahobytné, milé. Kdo něvěří, ať honem rychle běží! Je ale třeba si pospíšit, neb běloruská hranice je poslední dobou doslova obležena hladovějícími občany zlých kapitalistických zemí, kteří hromadně žádají o azyl.
20. 12. 2010 | 11:43

J.K. napsal(a):

Pane Křelino,vždyť o tom je řeč,ale někteří diskutující nechtějí pochopit skutečnost,že tak jak se dříve jezdilo do Prahy a do Česka tak se jezdí do Minsku a do Běloruska.S tím rozdílem,že ty pomaslné nůžky jsou ještě otevřenější.Nechápou,že ten"zlaý a milovaný baťka" Lukašenko staví 45km za Minskem umělé kopce na lyžovačku pro "turisty.Nové moderní kryté haly na zimní sporty ,paláce ,fotbalové stadióny.Že např.Dinamo Minsk hraje hokejovou profesionální KHL,která je placena ze státních peněz.Pro sebe si nechal postavit stadión na fotbal a na hokej.Bez ohledu na to,že lidé žijí tak jak Vy popisujete a já se s tím setkávám.Kdyby jej "nezvolili" prezidentem tak o to vše přijde.Dobře ví co by jej čekalo kdyby přišla opozice.Stoprocentně by mu to spočítali i s úroky.Proto má dobře zaopatřenou armádu a policii.Když se na něj zaměříte tak je to klasický diktátor se vším co k tomu patří.On si je tak jistý,že i s těch třech miliard slíbených od EU si dělal prču.On ví že je dostane.A on je dostane!!Důchodci v současnosti jsou v Bělorusku přítěží.Nikoho nezajímají.Bělorusů je stejně cca jako nás Čechů a "bydlí" na 3x větším území.To také něco polkne.Byl jsem tam s obchodním partnerem z Německa a z Řecka.Když jsme je-li po týdnu nazpět tak se oba dva ve Waršavě hrozně zbořili a teprve tam mi přiznali,že tentýden to prostředí nespolkli.Minsk byl prý v pohodě ,ale mimo Minsk to na ně doléhalo.Já jsem nikdy tyto situace tak hluboko neprožíval.U Řeka mne to překvapilo.Myslel jsem si,že je z toho jejich bordelu přiviklý.Není!!!
20. 12. 2010 | 12:22

voroshilov napsal(a):

J.K. a Jan Krelina:
Lhani vam obema slusi,zrejme se dnes dobre plati za belorusofobii,vemte sve spinave dolary a jedte do demokraticke"ujesej"-tam je svoboda a blahobyt jako v pohadce,strasne pohadce.
Belorusky narod ucinil svoji volbu,na tom vy placeni propagandist a provokatery nic nezmenite!
20. 12. 2010 | 12:44

asdf napsal(a):

marně přemýšlím, proč je v praze tolik bělorusů, když to mají doma tak super...
20. 12. 2010 | 13:05

Jan Křelina napsal(a):

Pane Vorošilove, nemám nejmenší důvod "lhát", píšu o tom, co vidím. Míra postižení společnosti totalitním nebo autoritářským režimem se těžko popisuje pomocí HDP, kupní síly nebo funkčností tzv. demokratických institucí. Je také jasné, že dochází k mnoha mediálním zkratkám. Účastníci různých oranžových revolucí by mohli vyprávět :) Jsem ale přesvědčen, že BLR je těžce nemocnou postsovětskou zemí, a není to jen vinou baťky Lukašenka. I za krátké vlády nacionalistů po rozpadu SSSR se děly věci. Stejně tak je nemocné i Česko. Projevuje se to mimo jiné i jedním ve světě poměrně řídkým zvykem: když někdo říká to, co se nám nelíbí, hned hledáme, kdo ho platí :))

Máte svým způsobem pravdu v tom, že Bělorusové učinili svou volbu. Průzkumy veřejného mínění jsou v té príma zemi sice zakázané, odhaduje se ale, že baťka má stabilní asi 40% podporu. Což by stačilo na vítězství i v opravdových volbách. Nejlepší vysvětlení tohoto jevu nabízí běloruské úsloví "chavaj sa u bulbu" neboli "schovej se do brambor". Taťka dá jistotu, taťka dá panelák, taťka dá na traktor, taťka dá do ruky pendrek a každý měsíc hodně penízků. Jako u nás ještě před pár lety. Je to svým způsobem nesmírně pohodlný a bezpečný způsob života, který i u nás spoustě lidí vyhovoval. To prosím není posměch, ale konstatování.

Pane J.K., máte recht, doléhá to tam... Po pár dnech už se mi vždycky chce pryč, děsně dusná atmosféra. Je to překrásná země, ale dusí.
20. 12. 2010 | 13:37

novacik napsal(a):

Bělorusko-typický příklad země s velmi vysokým rozpočtovým deficitem-tedy tím,proti čemu jde Nečas,oč naopak usiluje ČSSD s odbory.
Medvěděv po snížení šumu čečenského v trojůhelníku mezi Lechem Kaczynskim,Saakašvilim,Lukašenkem-problémovými presidenty.Dva ubyli-Kaczynski s padlým letadlem,Saakašvili armádním útokem mimo,a Lukašenka Medvěděv považuje za psychopata,ale všemožně mu bude pomáhat.
Nyní přibývá problémový Nečas a dramatický maďarský Orbán,který se bez Leninových soch,tlakem ekonomiky pravicovou cestou přibližuje levicovému modelu Lukašenka, o poznání demokratičtěji ovšem.
20. 12. 2010 | 19:36

silvia.manasova napsal(a):

Ak by sme pripustili, ze v Bielorusku na namesti protestujuca opozicia sa napadne podoba na protestujucu opoziciu , nedavno v Moskve a v Londyne, ci v Parizi, v Grecku,ti isti globalni anarchisti v kapucniach a devastujuci vsetko okolo seba, tak potom by sme museli pripustit, ze ich ktosi organizuje, a prosim cez blogy na internete a ze to je prave ta skupina skupiniek ktore vladnu svetovemu internetu a pracuju so spickovymi virovymi a antivirovymi programami a radarove , laserove mikrovlnne systemy patria do ich bezneho vybavenia. Ak su to teda spickove GPS .navigacne systemy, manipulujuce ludsku psychiku a fyziku, tak potom vzhladom na ich vybavenost,napriek tomu. volby v Bielorusku nedokazali zmanipulovat, lebo ludia v Bielorusku asi toho pana Lukasenka velmi chceli a bude ich asi v Bielorusku vacsina a tam sa zas az tak carovat s hlasmi potom neda. A mozeme Bielorusom teda len zavidiet. Neviem preco maju ludia z Europy pocit, ze musia nasu demokraciu vnutit aj Bielorusom.Ano, mnohi z Lukoilu z toho budu smutni, lebo ..... a co tam potom,terorizmus v Bielorusku zatial neprerazil, ale zloba ta tam bude prenikat nadalej,a tak si dobro musi pomahat navzajom a jedneho dna zvitazi vsade.
20. 12. 2010 | 20:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
20. 12. 2010 | 20:43

J.K. napsal(a):

Paní silvia.manasova Vy jste fakt jak z jiné planety.Proč komentujete něco o čem toho mnoho nevíte.Je to o tom co jsem napsal již na jiném místě.Kdyby jste v Bělorusku ztrávila více času tak by jste nikdy takové výroky nevypustila.Jde však o to čemu věříte.Protože vím jak to tam diktátor má zavedené a znám mentalitu jeho pochopů tak nemám iluze o demkracii.Vůči světu to bylo jedno velké divadlo.Je demokracie o tom,že člověk který čeká na výsledek voleb po vhození volebního listu stoupne před novináře a pronese projev plný výhružek a urážek svých protikandidátů.Zamyslete se.Škoda,že jste se nedívala na 1 TV běloruský kanál.Nikdo z protikandidátů nedostal v den voleb takový prostor aby mohl říci,že jde zkontrolovat 15kg státnických papírů,potom si půjde zalyžovat,poúžiná a půjde v klidu spát.Zapomněl však říci,že ještě musí dát rozkaz tvrdě zmydlit tu pakáž opoziční co ho ruší ve spánku.Zamyslete se než něco zase duchaplného vypustíte.
20. 12. 2010 | 20:45

J.K. napsal(a):

Pane Stejskale nevím co bylo na tom příspěvku hrubě urážlivé! Stejně tak je urážlivé když mne někdo viní že mi lhaní sluší.Nezná mne pane Stejskale! Nezná a uráží.Tak jako Vy svou subjektivitou !
20. 12. 2010 | 20:50

kurni napsal(a):

Už to,že mnoho vlád dneška,bez ohledu na předešlou historii,líčí věci jako dilema rozpočtového deficitu(růstu dluhu) a současně blahobytu,nebo naopak, svědčí o dost rozšířené nevíře v růst ekonomik dnes přirozenou cestou (technologie,produktivita práce,..).Proč? Nevěří si nebo nemohou,protože to nejde?
Zdá se,že dvacet let po přelomové situaci r.1990,kdy se začalo všude věřit na jednu velkou harmonii světové tržní ekonomiky,tato víra je otřesena znovu.Jednak tradiční velkou krizí tradičního kpitalismu (po 80 letech opět i v gigaformátu), a navíc mnoho zemí které procházejí transformací,pšrestrojkou pomocí privatizace z bývalého socialismu ze dvou příčin:jednak obyvatelstvo nestrávilo rostoucí majetkovou-sociální nerovnost-nechce se jí přizpůsobit.Jednak sama tržní ekonomika nefunguje jak by měla nebo mohla,projevuje krom krize spoustu chorob.Zdá se,že následek privatizace-sociální nerovnost-jako v dvacátém století znamená opět bod obratu ve vývoji mnha zemí.Možná ne nazpět a na kopírku minulosti,ale toto nechceme nebo nejde- to je výrazné.Je slyšet odevšud,vidět všude.I přes nacionalismus,antievropanství.To zaměňuje bývalý antisovětismus do r.1990.
Výjimkou z nespokojenosti velkého formátu je zatím Rusko.To není překvapující:Rusko jednak je z bývalých soc. zemí nejvíce tradičně amerikanizováno-psychologicky,jednak musí za každou cenu udržet s USA rovnováhu zbran jaderného ničení.
20. 12. 2010 | 20:52

M.E. napsal(a):

Všimněme si systému "kapitalismus" celosvětově,odhlédněme na chvíli od toho,že u nás a třeba támhle je to trochu jinak nebo právě jinak,že někde jsou všichni nebohatí,někde všichni trochu bohatí,jinde někteří moc bohatí.
Otázkou je zda někde všichni bohatí?
Reálnější je pohled z faktů:většinou kapitalismus je společnost rozdělená na chudé a bohaté.Třebaže v okrajích světa absolutní chudoba,jinde relativní-vzhledem k průměru.
Častěji si bohatí vytvoří vládu,placenou kampaní,více pro sebe.Chudí mají blbou náladu,ale v principu s ní nic nezmohou.
Tedy to je zajímavý rys kapitalismu,že častěji než pod protesty chudých se dostává ten systém do potíží sám od sebe:někde -v jisté části světa-se najednou zhroutí milion transakcí z celkového počtu milarda nebo bilion transakcí.Tím většinou začínají všechny pokusy o opravu systému kapitalismu.Do té doby lhostejnost bohatých a nemohoucnost chudých-změny nejsou.Tedy transakce řídí vývoj a někdy směřuje ten vývoj i k větší spravedlnosti,když systém pozná,že bez ní to dál nejde,prostě lze ztratit všechno.
Bylo a je mnoho dob a mnoho zemí,kde paradoxně chudí jsou nejvíce pasívní prvek vývoje společnosti,kdy právě oni nejméně tlačí společnost k nějakým změnám ve svůj prospěch.
Nejde jen o triviální volební postoje,kdy chudá holka by šla v Americe volit bohatou,úspěšnou,sexy herečku za presidentku,protože je to její idol,představa ženy,vzor kariéry-téměř červené knihovny bez manžílka.
Lukašenko a Mudr.Rath-to jsou bohatí,úspěšní lidé.Pouze Rath to o sobě říká veřejnosti.Oba jsou za vysoký rozpočtový deficit,oba cítí s chudáky.Medvěděv nazývá Lukašenka psychopatem,spolustraník Špidly Mudr.David Špidlu psychopatem.Čert se v nich vyznej.Ale točí to pěkně.Tedy prachy.
20. 12. 2010 | 21:59

totalita kapitalu napsal(a):

helmut ... http://dokumentarni.tv/spolecnost/valka-o-demokracii-the-war-on-democracy
Ekonomický vrah: Korporátokracia - http://www.youtube.com/watch?v=dT0HBfBnSeE
Ekonomický vrah: Manuál - http://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVg
20. 12. 2010 | 23:43

totalita kapitalu napsal(a):

helmut ... http://dokumentarni.tv/spolecnost/valka-o-demokracii-the-war-on-democracy
Ekonomický vrah: Korporátokracia - http://www.youtube.com/watch?v=dT0HBfBnSeE
Ekonomický vrah: Manuál - http://www.youtube.com/watch?v=pHqc-YgbsVg
20. 12. 2010 | 23:43

Игорь napsal(a):

Все не так просто.
Ситуацию в Белоруссии нельзя понять, проехав по ней туристом.
Преступность есть, по убийствам Белоруссия в 6 раз уровень выше, чем в Чехии, алкоголиков много, коррупция есть...
И всего этого как бы нет.
Чистота в городах, внешний порядок, люди приветливы и образованы. Индекс Джини один из самых низких в мире, что говорит о незначительном расслоении общества.

В Белоруссии сложно.
20. 12. 2010 | 23:52

Guest napsal(a):

I've got some pictures from Belorussia. I was there in October (in Polotsk city on the North-West of the country) so if somebody interested please visit my gallery:

http://semenidos.narod.ru/htm/base/semenido_photo_2010_polotsk.html
21. 12. 2010 | 01:28

Eugene napsal(a):

Why do you consider, that we do not have criminality? By quantity of prisoners on 100 thousand population Russia, on the statistican, takes the second place in the world after the USA (605 and 710 persons accordingly), further follow Kazakhstan (598) and Belarus (505). It is a lot of criminals at us, the high prices and the low salary. I earn 230$ in a month.
21. 12. 2010 | 07:02

Fr.Zákostelský napsal(a):

To se to krasně piše,když ti statečnější jsou pod drnem a nemohou svědčit.
21. 12. 2010 | 07:20

Strider napsal(a):

Normally eastern Europeans are crying about concentration camps, dictatorship etc.

Well, not too bad. It means there are reasonable people too, not only idiots brainwahsed by the US Foreign policy.
21. 12. 2010 | 07:58

Helmut napsal(a):

игор: по этому преступность в Белоруссии больше чем в Чехии, но нет 6 раз.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_incarceration_rate

Но по убийствам, это правда:

http://en.wikipedia.org/wiki/Murder_rate

Корупциа в Чехии тоже большой проблем. я не знаю какая ситуациа в Белоруссии, но я знаю Украину и алкоголисм очень важная проблема..
21. 12. 2010 | 08:02

Karla napsal(a):

Vážení optimisté - čtenáři,-

pěkné fotografie jistě stojí za pohled. Ale jeden žasne jak je možné lehce a snadno přehlédnout fakt, že ta země má bohužel - totalitní vládu. Nikdo nebude jistě fotit zkrvavené demonstranty proti diktátorovi nejhrubšího komunistického ražení, ale snad bychom se neměli ukájet pár snímky, včetně autorky a měli bychom si uvědomit, že Bělorusko je - bohužel - zcela totalitní země, Lukačenko podvádí ve volbách jako nějaký Ghadafi a zem by potřebovala svobodu pro ty, kteří byli právě odvlečeni násilím do vězení.

Jestli dáte přednost fotkám před tím, co se můžete dozvědět ze světového /nikoli čs. tisku/ a jste ochotni tolerovat tamní poměry, tak jste obětmi omylu a co horšího je Vám jedno, jaký osud mají lidi, kteří chtějí vyslovit názor.
21. 12. 2010 | 19:25

Helmut napsal(a):

No tak to tedy pozor. Belorusko rozhodne neni zcela totalitni zemi. To si trosicku pleteme zpusoby zrizeni. Totalitni znamena, ze rezim je totalni. Tedy snazi se ovladnou veskerou oblast lidskeho zivota vcetne soukrome sfery. A takove rezimy jsou spise vzacne a je velmi tezke takovy rezim vybudovat a udrzet ho. Dodnes vlastne mame jen jeden totalitni rezim, ktery se dokazal udrzet po dlouhou dobu (KLDR). Ani v Ceskoslovensku nebyl pred listopadem '89 totalitni rezim (byt mel par totalitarnich rysu).

Chce to umet rozlisovat. Rezimy jako Hitlerovske Nemecko, Stalinuv SSSR, Maova Cina, Hoxhova Albanie, KLDR, vychodni blok konce 40. a 1. poloviny 50. let opravdu nemaji stejne charakteristiky jako napriklad Ceskoslovensko 80. let, Francovo Spanelsko, Polsko za Jaruzelskeho, Pinochetovo Chile nebo treba sanacni rezim v Polsku.

Nedemokraticky neznamena rovnou totalitni a Lukasenkuv rezim opravdu totalitni neni.. Je rozdil mezi totalitnim a autokratickym. Autokratickemu rezimu je totiz jedno co si clovek dela, pro nej je dulezite, aby clovek nevystupoval primo proti rezimu a jinak mu byva zvytek uplne jedno. Autoritativni rezimy se take nezastituji zadnou ideologii (nevsiml jsem si, ze by se Lukasenko opiral o nejakou ideologii jako je fasismus, komunismus etc..)
22. 12. 2010 | 07:03

Белорус napsal(a):

Спасибо!
29. 12. 2010 | 09:58

pich napsal(a):

Ať tak či onak, mám dojem že Bělorusko je na tom určitě líp jak Ukrajina po jejich "sametu" s copatou a poďobaným.
Možná líp jak v Rusku.
Ti "pravdoláskoví" bývají všude největším nebezpečím pro většinu, jak jsme nyní svědky i u nás.
A být tak poničeni po válce jak celý bývalý SSSR, tak se z toho asi dodnes nevyhrabem.
10. 01. 2011 | 14:05

fedor napsal(a):

Pane Nováku,
zabloudil jsem na váš blog včera a dnes jsem se podíval znovu, jestli jsem neměl náhodou nějaký divný sen. Nestačím se divit.
Najednou se z vašich postřehů vytratila nenávist k diktátorskému režimu, zahodil jste černé brýle a rozhodl se psát pravdu? Co se tak převratného přihodilo? V každém případě děkuji.

Těm kritikům jako je J.K. či Křelina, co tam mají část rodiny, těm se nedivím. I já jsem na byl na tom kdysi obdobně. Problém je zcela jinde. Při porovnávání poměrů u nás v ČR a u Bělorusů je nutno neztrácet ze zřetele startovní čáru po 2. světové válce. K tomu ovšem, aby toto člověk z Česka pochopil by bylo nutné, aby tam byl žil pár roků v 50. letech a poté postupně vždy tak s odstupem 10 let zase tak aspoň rok, aby měl možnost poznat na vlastní kůži ty kolosální změny, jež se v životě tamních lidí udály. A já měl tu čest být jen kousek za tou startovní čárou a proběhnout osobně s BY téměř 60 let.
Nejsem si třeba tak úplně jist, že by si dnes v Bělorusku dovolila firma, jež opravuje silnice, udělat bez obav z následků takový šlendriánský povrch, jako je tomu u nás. Dali jste si někdy podobnou otázku? Asi ne, protože tam jezdíte jen na návštěvu a nejspíš vás to nepálí. Vaše poznámky o drevenicích rozhodně nejsou na místě. Vedle nich lze nalézt i výstavní domky našeho, evropského typu, leč v tom okamžiku začínáte mít před očima vlčí mlhu. Brambory, jež si kupujete u baky u sousedů jsou jistě o poznání chutnější, než ty, co si kupujete u nás v supermarketu, to jste rovněž zapomněl poznamenat a rovněž i to, že babku nikdo nehoní kvůli oprávnění prodávat brambory z vlastního záhumenku, kde pracuje a tím si utužuje jednak zdraví, jednak duchovno, a je to pro ni 100x výhodnější, než čučet na přihlouplé seriály v televizi. Kromě toho si tak přivydělá k důchodu. Nebo snad považujete pěstování zeleniny a drobného ovoce na vesnici za přežitek? To u nás začala móda vybetonovávání zahrádek zelenými dlaždicemi s bazénem uprostřed. Kéž by tato stupidní móda do té země ještě dlouho nepřišla. Co se týká lidí, jezdících z BY za prací, nemá smysl to popírat. Ale nejsou to emigranti. Jak i dříve pracovali mnozí na Sibiři, tak tam pracují i dnes, stejně tak i v Rusku. Nebo snad u nás nemáme v pohraničí pendlery?
22. 02. 2011 | 14:20

Pavel Mazanec napsal(a):

Do Běloruska jezdím již cca.12 roků, každé léto, někdy i v zimě. Mohu už asi i posuzovat co se o Bělorusku píše tady u nás a jak neznalí lidé jsou klamáni našimi i světovými zdělovacími prostředky. Co bylo napsáno, tak ve skutečnosti není ani z dvaceti procent pravda. Lidé si tam nežíjí špatně, jsou přátelští, ctí pohostinost, jsou obětaví a mají smysl pro rodinu. Vše špatné co se děje u nás moc dobře vidí a věřím, že se z toho poučí až se jednou budou rozhodovat, kterým směrem dál, jestli na západ nebo na východ, jestli naší cestou, cestou naší EU. Nejsem žádným zastáncem prezidenta Lukašenka, ale ti obyčejní lidé ho mají opravdu rádi a jsou s ním spokojení, hodně pro ně udělal a tom jsem se za těch dvanáct let také osobně přesvědčil. Jenže názory, aktuality o Bělorusku se získavají jen v Minsku, možná jeho okolí, tak to je jako, když se dotazují u nás jen obyvatel Prahy. Zkuste se zeptat Bělorusů na problém s rómy nebo cikány, není, problém zaměstnanosti, kriminality není. Mají krásnou zemi, jsou na ní hrdý a váží si jí.Nechci vůbec rozdávat rady nebo poučovat, je to jen můj názor a můj více jak dvanáctiletý postřeh o Bělorusku. Některé věci by nás mohli učit, ale to příště.
14. 01. 2014 | 12:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy