Nezapomenutelný odkaz Vasila Bilaka

06. 02. 2014 | 10:51
Přečteno 26537 krát
Bylo jich pět.

Těch, kteří podepsali zvací dopis, žádající Sovětský svaz a další státy Varšavské smlouvy o to, aby socialismus v Československu zachránily tanky. Čtyři z nich zemřeli už dávno (Drahomír Kolder, Antonín Kapek, Alois Indra, Oldřich Švestka), poslední a ten hlavní – Vasil Bilak - v noci na dnešek.

Smrt šestadevadesátiletého politika potvrdil jeho zeť, který pokračoval v Bilakově tradici a v devadesátých letech seděl ve slovenském parlamentu jaké šéf Komunistické strany Slovenska.

Vasil Bilak by neměl být v budoucnosti zapomenut. Jeho příběh je příběhem o tom, jak události mohou vynést nadlouho k moci zlého, zakomplexovaného, ideologií posedlého, nenávistného a omezeného člověka, o kterém lze dobrého říci velmi málo, pokud vůbec něco.

Pravda, hlavními tvářemi normalizace byli Gustáv Husák a Lubomír Štrougal. Ale největší důvěře Moskvy se těšili jiní dva komunisté. Vasil Bilak jako šéfideolog KSČ a Miroslav Müller, Brežněvův dávný osobní přítel a šéf kulturního oddělení ÚV KSČ. Jinak známý také jako kat české kultury.

Bilaka sovětské vedení nenainstalovalo v roce 1969 do čela KSČ, protože vědělo, že je příliš zkompromitovaný kolaborací a snahou vytvořit tzv. dělnickou-rolnickou vládu. Potřebovali někoho, kdo bude pro Čechy a Slováky přijatelnější. Našli ho v Husákovi, ale Bilak byl víceméně až do nástupu Gorbačova hlavní moskevskou spojkou ve vedení KSČ.

Ačkoliv šlo o tragické události, nepostrádaly kolem Bilaka svéráznou komiku. Zvací dopis předal na pánských záchodcích v bratislavské zotavovně pro odboráře během jednání komunistických stran nikoliv přímo Brežněvovi, jak se někdy mylně uvádí, ale členovi moskevského politbyra a šéfovi strany na Ukrajině Petro Šelestovi.

Ten ve svých pamětech vzpomíná, jak byl Bilak nervózní a neustále se ohlížel, jestli na toaletu nikdo další nepřichází. Když dopis a předal a oba opustili WC, Bilakovi se podle Šelesta viditelně ulevilo.

Mimochodem slavná toaleta je v provozu i dnes. Z ubytovny se stal tříhvězdičkový hotel Sorea Regia, ovšem pamětní desku tam nad pisoárem nejspíš nenajdete.

Později vyšlo najevo, že Bilak tajně předával materiály, projednávané vedení KSČ, sovětskému velvyslanectví.

Úkol, kterým byl pověřen z Moskvy, přitom vůbec nezvládl. Měl zajistit, aby v noci na 21. srpen předsednictvo ÚV KSČ neodsoudilo invazi a aby se vytvořila dělnicko-rolnická vláda, napojená na okupanty.

Předsednictvo ale vpád vojsk odsoudilo v poměru sedmi ku čtyřem hlasům, Bilak byl samozřejmě jedním z těch čtyř. Nervózně pak chodil po sále a vykřikoval: „No tak mě lynčujte, no!“

Na druhý den se v obavách z reakcí lidí přesouval spolu s Indrou v sovětském transportéru na velvyslanectví SSSR. Uvízli ale v dopravní zácpě a i přes nesnesitelné vedro odmítli vylézt. Podle svědků pak vystoupili na ambasádě v zuboženém stavu.

Nejtemnější stránka Vasila Bilaka se vyjevila po roce 1969. Velmi aktivně horoval pro čistky ve strany a vyhazovy ze zaměstnání, precizně dolaďoval text proslulého Poučení z krizového vývoje a v seznamech členů KSČ slídil po tom, kdo je židovského původu. Antisemitismus ani moc neskrýval.

Ne že by hrozil návrat komunistické totality, ale nezapomeňme – i lidé takového charakteru a vzdělání se někdy shodou nejrůznější okolností a příležitostí dostávají k veslu. V tom je odkaz Vasila Bilaka.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Je jich pár stovek, co se obracejí o pomoc EU, také zrádci Ukrajiny, možná po dvaceti letech budou také souzeni. Analogie
A že se pídili po židech, tak to se už vůbec nedivím.
06. 02. 2014 | 11:10

Petr. napsal(a):

Bilak byl za brutální hrůzovlády polské lidské vraždící bestie Jaruzelského po dobu celých 21 let okupace, něco jako mírná kopie Moravce za Hitlera.
Souzen nebyl, protože by mohl promluvit, kdo jemu a Jaruzelskému v genocidě proti českému a slovenskému národu pomáhal.
06. 02. 2014 | 11:11

jozka napsal(a):

Souhlas, nemeli by byt zapomenuti. Tim spis, ze se jejich rady od te doby zase o neco rozsirily.
06. 02. 2014 | 11:14

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Bilakovi se nestalo nic, soudy ho neodsoudily.
Je tedy nevinen. Je třeba se na něj dívat jako na člověka, který nic zlého nespáchal. Nebyl nikdy odsouzen a potrestán.
Stejně tak na mnoho dalších lidí, jemu podobných je třeba se tedy dívat jako na lidi nevinné, nalidi jako jste vy, on, já, ona či ono. Jako na své vážené spoluobčany.

Chytají, respektive štvou, pořádají honičku /v kontextu toho, jak bylo naloženo se skutečnými vůdci/ jen malé ryby... a do vězení šla na pár týdnů jedna stará bába.
Proč asi. Komu to asi tak vyhovuje. Hádej, šmudlo !

Žádné poučení neexistuje - nejsme totiž jako oni a pravda a láska jednou stejně zvítězí, no tak co. Bilak je nevinen - je jedním z nás. Lidsky ne,ale fakticky je postaven na roveň obětem režimu, kterého byl jedním z vůdců.
Cynické ? Jo, ale pravdivé. Taková je realita. V demokracii rozhoduje o vině a trestu pouze nezávislý soud, ne sloupek v novinách. Není soud - není viník. Tečka.

Pojďme si raději zazpívat :

http://www.youtube.com/watch?v=5awALJmcgGE
06. 02. 2014 | 11:22

Reál Impotent Pípl napsal(a):

Hezkej nekrolog :)

Díky!
06. 02. 2014 | 11:25

kača napsal(a):

Viola,
z EU přišly zákony a peníze. Z Moskvy tanky. A Ukrajinci mají své zkušenosti s Rusy "podtrženy " desítkami miliónů obětí.
Jakou v tom vidíte analogii s EU?
06. 02. 2014 | 11:30

čech napsal(a):

Dnes máme nové Bilaky.Ještě horší.Například bývalí ministři a jiné potentáty z Prahy,kteří prodali vše a české podniky do ciziny a dnes děláme hlupáky cizincům za pár korun.Kdy tito mizerové budou souzeni????
06. 02. 2014 | 11:34

Viola napsal(a):

Když tak všechno do podrobností pane autore víte, věděl byste jakého byl Vasil Bilak původu, národnosti, jeho matka a otec?
06. 02. 2014 | 11:39

Lila napsal(a):

17 bilionů dolarů

A před jakým soudním tribunálem stanul Adolf Hitler? Byl souzen a potrestán?
06. 02. 2014 | 11:43

vojtechnavratil napsal(a):

Malá nepřesnost: ten jeho zeť byl členem slovenského parlamentu v letech 2002-06, nikoliv v devadesátých letech.
06. 02. 2014 | 11:44

dennis napsal(a):

V pripade Vasil'a Bil'aka se Bozi mlyny nejak zasekly. 96 let pokojneho zivota asi neni ta prava spravedlnost pro takovou skodnou.

(Nebo je snad Buh vymyslena pohadka prave tak jako pohadka O Spravedlnosti?)
06. 02. 2014 | 11:44

Viola napsal(a):

kačo

Premiér konečně ozřejmil čísla, kolik bude připojení k EU Ukrajinu stát. Mluvil o nutnosti sehnat 160 miliard euro na restuktualizací podniků, aby mohly být konkurenceschopné v EU. Pokud Ukrajina tyto peníze nesežene, její hospodařství čeká kolaps.

projev Angely Merkelové, který pronesla ve Spolkovém sněmu 18. Listopadu, vzbudil malou pozornost a Merkelová v něm nabádá Ukrajinu, ať se vydá cestou fiskální přísnosti a konsolidace.
Podle Merkelové měl být příslib fiskální konsolidace podmínkou podepsání dohody: „Rádi bychom podpořili Ukrajinu v jejích reformách skrze naši kooperaci a finanční pomoc, ale Ukrajina musí splnit nutné podmínky, a to tak, že hned.“
Na serveru z toho vyvozují, že vzhledem k tomu, jak funguje Německem inspirovaný management v eurozóně, nelze se ukrajinské vládě divit, že se nechtěla podrobit restrikci svého prostoru
06. 02. 2014 | 11:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane Novák,

obávám se, že dnešní bilakovci, kteří nás svého času přesvědčovali, že na nás může Putin hodit vodíkovku a alespoň se tím odvděčíme USA za to, co pro nás udělali, jsou kvalitativně v porovnání s Bilakem úplně jinde. Včetně výše konta.
06. 02. 2014 | 11:52

Michal Macek napsal(a):

Lila

A před jakým soudním tribunálem stanul Adolf Hitler? Byl souzen a potrestán?

"existuje vyssi spravedlsnost nez spravedlsnost lidska, me bude soudit nejvyssi."

S.King "Misery musi zemrit"

:)
06. 02. 2014 | 11:54

Viola napsal(a):

dennis

A vy si myslíte, že se klidně žije taková dlouhá léta, když okolo sebe vidí zmar své práce? Nehledě na to, že po devadesátce se vůbec nežije moc dobře, pokud člověk není silný a přiměřeně zdravý, což málokdo je.
06. 02. 2014 | 11:55

Viola napsal(a):

Michale Macku

pro křesťany platí, koho příjmete na zemi, budě přijat i na nebi, koho na zemi nepříjmete, nejspíše se dostane do pekla.
06. 02. 2014 | 11:56

Divobyj napsal(a):

Autor

Ano,Biľak byl mimořádně odporný člověk.
Těžko zde bude tohoto vlastizrádce někdo obhajovat.

A co kdybyste ve výčtu odporných vlastizrádců pokračoval?
Napište tedy něco o tom Bratrstvu kočičí pracky!
Začněte Veškrnou a můžete volně pokračovat,přes všechny ty nádražáky,prasečí hlavy,pěnice atd,atd,až po starého Vopěnku!
Nuže,do toho!
06. 02. 2014 | 11:57

bape napsal(a):

Co ten CUCÁK Novák o vstupu vojsk VS do ČSSR ví. Nejlépe by bylo, kdyby se podíval do Moskvy, do jejich archívů. Kdyby existoval zvací dopis, tak by jej alkoholici a
psychopati Jelcin a Havel dávno zveřejnili.V 68 roce mi bylo 26 let-byl jsem proti
vstupu vojsk VS do ČSSR, ale již dávno jsem pochopil, že nebýt vstupu, tak jsme
více než 40 let žili v jiné totalitě-daleko horší než před vstupem.To by nebylo z čeho krást a tak bychom skončili hůře než Jugoslávci.Pan Novák by se měl zaměřit
na události od roku 1989, dejme tomu o Havlovi,který Bilákovi nesahal ani po
kotníky.Bilák neposílal bombardéry NATO na bombardování cizích území, neposílal
vraždit dětí, starce, ženy,kdežto Havel by měl být souzen v Haagu za válečné
zločiny proti lidstvu ve světě i doma. Za jeho vlády a z jeho podpisy bylo zavražděno mnoho nevinných obětí, dokonce osmiměsíční batole, dvě učnice ve věku
16 let a stovky starých lidi.Bilák tolik nenalhal, nenasliboval.Bilák dělal vše,
aby všichni občané žili slušně, aby se mohli vzdělávat,aby měli zajištěnou
budoucnost a perspektivu.Aby nedošlo k tomu, aby jedna poběhlice mohla utrácet
statisícové částky v pařížských buticích a druhá si společně s děckem vzala život,
protože neměla na živobytí.
06. 02. 2014 | 11:57

.K.V napsal(a):

Také si myslím, že ve srovnání s tím co se tu dělo po cinkání klíči r 89 byl Bilak naprosto nezajímavý a neškodný člověk.
06. 02. 2014 | 12:08

scallop napsal(a):

Karel Mueller

Ze by spinkuti dnesnich bilakovcu?

Holt jeden vidi ve vsech kolem sebe zidy, jiny zase bilakovce. To, ze jsem paranodini, neznamena, ze po me nejdou :-)
06. 02. 2014 | 12:09

aga napsal(a):

Nejlépe Bilakova hnusná vlastizrádná povaha vynikne ve srovnání s povahou Ariela Šarona. Kdyby vraždil v zájmu národa a státu, jistě by měl nekrology podobné jako on .. tedy... možná...
06. 02. 2014 | 12:09

Phoenix napsal(a):

ad dennis:

Říká se, že koho Bůh miluje, toho si brzy povolá. Což je logické vysvětlení dlouhověkosti tohoto chl
06. 02. 2014 | 12:09

Karel Mueller napsal(a):

scallop:

Proč spiknutí? Bilakovci byli, jsou a budou. Jen dnes operují v jiných dimenzích než on. A platí je jiní.
06. 02. 2014 | 12:14

Martin1 napsal(a):

Průměrní a neschopní hýbou světem, úspěšní se s ním pak musí potýkat.

Všechno se vším souvisí. Musíme asi spíše hledat hybatele dějinami v podprůměrných, ublížených, než v geniálních lidech.
Někdy by možná stačilo malinko přihmouřit oko, nenapsat na ten výuční list tu poznámku "nepouštět na saka".
A co by mohlo být jinak? Pár lidí by chodilo s jednou menší klopu a mělo kratší rukáv, ale milionová armáda "ivanů" by zůstala doma s "natašami".(?)

Známe ale ještě jiného, kterému stačilo jen umožnit studium na výtvarné škole a i kdyby přibylo na světě o jednoho mazala (o miliony mazalů)navíc, co by se stalo? Nic. A tak jsme měli miliony mrtvých.

On - A. H. pocházel z rodiny rakouského celního úředníka. Byl nadaný, nedokázal však systematicky pracovat a dodržovat kázeň, a proto nedosáhl maturity. Toužil stát se umělcem, pro nedostatek výtvarného talentu však nebyl přijat na uměleckou školu.
Lidé, bděte a hlídejte si své neúspěšné!
-------
poznámka:
Náš "krejčík" hrál jen epizodní roličku, Rus by přišel i tak!
06. 02. 2014 | 12:18

Antikomunista napsal(a):

Z názorů některých diskutujících je vidět, že Češi (alespoň někteří) nepatří do střední evropy, ale spíše na balkán nebo na kavkaz. Obrozenci a zakladatelé téhle země se musejí obracet v hrobě. Komunisti tady napáchali tolik, především morálně, že to nějakých 20 let svobody jen tak nespraví. Pan Bilak byla ukázka toho nejhoršího co KSC za svojí 40 letou vládu tady dokázala vyprodukovat. TAk dlouho se žádná svině u moci neudržela. Doteď nechápu proč si ho tam lidi jako Novotný něbo Husák vzdržovaly.

S pozdravem "Nepouštět na saka" přeji příjemný den.
06. 02. 2014 | 12:20

Sch. napsal(a):

V jednom Bilak převyšuje většinu příslušníků polistopadových vládních garnitur.
Co dělal, nedělal pro peníze, ale z hlubokého přesvědčení.
06. 02. 2014 | 12:22

Michal Macek napsal(a):

Viola napsal(a):
Michale Macku

pro křesťany platí, koho příjmete na zemi, budě přijat i na nebi, koho na zemi nepříjmete, nejspíše se dostane do pekla.

tak to bych rek ze je Hitler v nebi...prijal ho skoro cely nemecky narod :)
06. 02. 2014 | 12:24

.K.V napsal(a):

Tak komunistům odešel jeden volič.
Jak se tak dívám na stav této země, vstanou noví bojiovníci a budou jich ( deseti, sta???) tisíce
06. 02. 2014 | 12:24

Martin1 napsal(a):

oprava: přihmouřit - přimhouřit
06. 02. 2014 | 12:24

Ládik!!! napsal(a):

Upřímnou soustrast všem zdejším komančům a sosanům...
06. 02. 2014 | 12:24

Jaroslav Klenot napsal(a):

Klid jeho duši

Ať odpočívá v pokoji.

Kdo z nás je bez viny?
06. 02. 2014 | 12:26

Jaroslav Klenot napsal(a):

Nesuďte a nebudete souzeni.
06. 02. 2014 | 12:28

český Honza napsal(a):

Mnozí z účastníků postbolševických vládních garnitur a především koryfejové českých postbolševických partají se od Biľaka liší jen tím, že nejsou tak primitivní a bez jakékoli inteligence, takže kdyby byly také vyučeni krejčíky, neměli by ve výučním listu napsáno "nepúšťať na saka" - jinak jsou to ovšem stejné kreatury a hyeny, jako byl Biľak, a jsou jen (v duchu doby) mnohem vyčůranější ...
06. 02. 2014 | 12:28

český Honza napsal(a):

Pardón - samozřejmě "byli", ne "byly" ...
06. 02. 2014 | 12:33

.K.V napsal(a):

Nebýt Bilaka, mohli jsme mít už 20 let zkušeností s potravinovými sbírkami pro chudé, už by to třeba fungovalo na propracovanější úrovni
06. 02. 2014 | 12:34

ironik napsal(a):

Proč se kope do mrtvol ? ? Ze zášti ? z nepochopení ? Doba to vyžaduje ? Je to dobrý džob ? Inu prachy jsou prachy je v podstatě jedno za jaký žvást jsou ! !
06. 02. 2014 | 12:38

jaja napsal(a):

život jde dál a další Bilakové už jsou tady , sice to nejsou komunisté ale jejich uvažování takové je - radar v Brdech , oslava Pinotcheta - říkám jim modří komunisté.
06. 02. 2014 | 12:38

popapulus napsal(a):

Z některých niků (antikomunista) je zřejmé, že češi nepatří ani na balkán. Patří do stoky.
06. 02. 2014 | 12:39

volič (zatím) napsal(a):

No bodeť by se Bilakovi neulevilo, když byl na hajzlíku. Proto se tam snad chodí, ne?
06. 02. 2014 | 12:43

Sech. napsal(a):

Honza

Bilak byl opravdu podřadný řemeslník, narozdíl třeba od A.Novotného.
"Člověče, kdy už konečně ty dveře otevřete? Páráte se s tím už dvě hodiny, to už bych měl dávno všechno opravené" zaklel Tonda po ztrátě klíčů směrem k přivolanému řemeslníkovi.
"To chápu, když jste vyučenej zámečník, zatímco já doktor práv" odtušil muž s brašnou.

Správně se ale Bilak převtělil v politika. To mu šlo. I dnešní konzervativci a neoliberálové by to museli sportovně ocenit. Bilak nebyl členem žádného hnutí ale řádně ustavené politické strany jejíž vznik se datuje už do roku 1921. A myslelo mu to politicky přinejmenším stejně dobře, jako dnešním elitám. Poměřit se to dá délkou působení v nejvyšších státních a stranických funkcích. I M.Benda či M.Kalousek mají v tomto směru co dohánět.
06. 02. 2014 | 12:50

Miro napsal(a):

ak to v tom čase naši predkovia takto vykonali, tak konajte dneska ináč, ak viete, ako na to...
06. 02. 2014 | 12:50

Viola napsal(a):

Michale Macku

Jak to, že ho přijali, Němci ho neodsoudili po smrti, nezřekli se jeho odkazu, neplivají na něj?
06. 02. 2014 | 12:51

scallop napsal(a):

Karel Mueller

A kdo jsou tedy "dnesni bilakovci" ? Jako nalepka je to fajn, ale kdyz to nema obsah, tak se dal nez k repovske dialektice nedostanete.
06. 02. 2014 | 12:53

Matěj Kouba napsal(a):

Petr: Nevím jak jste přišel na to, že Jaruzelski byl vraždící bestie. Nebyl - vyjímečný stav pokud vím přinesl jedenáct mrtvých, ale na to jak trval dlouho to nebylo tak strašné. Takový Pinochet byl jinej kabrňák. Stačí to srovnat s tím co se děje na Ukrajině, nebo v Egyptě. Jaruzelski byl sice generál, ale přitom umírněný politik, sami Poláci ho měli docela rádi, protože nepustil do Polska Sověty.. Bilak byl něco jiného - v podstatě komická figura, ale vrahoun to taky nebyl.Jiná věc je, že byl hrobařem dobré věci, Pražského jara a že inteligencí zrovna neoplýval.
06. 02. 2014 | 12:54

bape napsal(a):

Antikomunisto, kdyby jste věděl trochu historie Evropy a dělnického hnutí v Evropě,
tak by jste takovou debilitu nenapsal.Komunismus nevznikl na Balkáně, ale
v srdci Evropy,Německo, ve Francii a Anglii. Marx, Engels, Velká francouzská
revoluce.Velké revoluční období v Rakousko-Uhersku.Rok 1848-1864 Vídeň byla
v jednom stávkovém kole,obdobně tomu bylo v celé záp.Evropě. Manifest KI nebyl
vydán na Balkáně ale nejuznávanějším ekonomem světa K. Marxem.
Mám na Vás vzdělanče dotaz: Kdy byla vydána kniha: Starý zákon-Pentachia (Pět
Mojžíšových knih) a kdy Bible. Prosím o stručný obsah, mohl bych se poučit. Díky
06. 02. 2014 | 12:55

Dalimír napsal(a):

Jednou mu v Bratislavě postaví mauzoleum !! Ten člověk žil pro lidi a dělal vše aby se měla dělnická třída,a všechen pracující lid lépe ! Tím dokonce zastínil i svého soukmenovce Dr.Gustu Husáka ! Čest jeho památce ! Jestliže jste ještě všichni nepocítili na sobě dopad knůty mafiánského kapitalismu tak se jistě dočkáte !
06. 02. 2014 | 12:55

Richard napsal(a):

Ivan Drago poté, co zabil Apollo Creeda: "když umřel, tak umřel"
06. 02. 2014 | 12:57

Bestia triumphans napsal(a):

Dalimír napsal(a):
..."Jestliže jste ještě všichni nepocítili na sobě dopad knůty..."

???
Dopad knůty jsem nejen nepocítil, ale ani o knůtě neslyšel.
Neměl jste na mysli krůtu, Dalimíre?
:-)
06. 02. 2014 | 13:00

Bestia triumphans napsal(a):

Dalimír napsal(a):
"Jednou mu v Bratislavě postaví mauzoleum!!!"

!
Myslím, že mu měli mauzoleum postavit hned po osmašedesátém a neprodleně ho tam umístit.
:-)
06. 02. 2014 | 13:02

Jan napsal(a):

Každá doba, každá vláda má své blbce. Jak se třeba budou naši potomci koukat na rozdělení republiky?
06. 02. 2014 | 13:05

.Badal napsal(a):

Zajímalo by mne jak se bude psát až umřou ti co zvali US vojska do Brd. V době kdy je nikdo nepotřeboval, a žádnou smlouvou jsme do jejich zony nepatřili.
Rusové by si svoje územi určené Jaltskou dohodou udrželi i bez Bilaka, bavíme se o prdu
06. 02. 2014 | 13:07

Vladimir napsal(a):

Že se nízcí lidé můžou dostat k moci, je běžné i v nynější době. Takový Nečas nebyl duchovně o moc výš než Bilak. A Sobotka bude jen oranžová varianta Nečase.
06. 02. 2014 | 13:09

Bestia triumphans napsal(a):

O mrtvých jen dobré, takže nějaký dobový vtip,

Českoslovenští komunisté jedou na návštěvu do Francie.
Husák podá návrh: dáme si každý před příjmení předponu de, abychom zapadli do tamního prostředí. Já budu de Hus, Štrougal de Strug...a v tom vyskočí Bilak a povídá: já zásadně nesouhlasím!

Víte, proč mohl Vasil Biľak ve druhé třídě kouřit?
Protože už mu bylo osmnáct
06. 02. 2014 | 13:10

Pepek napsal(a):

A co Kalousek? O tom nic???
06. 02. 2014 | 13:11

Tom napsal(a):

Kdyby se to tady sr*lo, tak zas přijedou tanky z druhý strany a Bilaků by se našlo taky dost.
06. 02. 2014 | 13:11

Bestia triumphans napsal(a):

K.V.:
Proč jste si dal nový nick Badal?
06. 02. 2014 | 13:12

Václav napsal(a):

vaclav
jsem o 10 let starší než pisatel článku,ale nedovolil bych si psát o tehdejší okupaci,protože jsem byl ještě dítě.psát bych o tom mohl jedině,kdybych se to našprtal z nějakých knížek.mohl by třeba vševědoucí napsat o tom kterak nás svobodné a demokratické země hodily nejprve v Mnichově do chřtánu Hitlerovi a na Jaltě Stalinovi.
06. 02. 2014 | 13:16

bape napsal(a):

Pane Resle, jste na omylu, dnes jsou desítky tisíce politických vězňů, kteří
v roli gastarbeitrů otročí po celé západní Evropě, bohužel také u nás. Svobodu,
demokracii a volnost mají jenom Češi, kteří nakradli, ne tisíce, ale miliardy.
700 000 občanů-nezaměstnaných je v domácím vězení a to je horší než v kom. vězení,
protože nemají na jídlo, na teplo a ošacení.Kdežto dnešní zločinci mají vše.Jenže
za krátkou dobu až nastoupí nový Hitler situace se otočí Vy budete zločincem, kdežto
zločinci budou Vám vládnout, aby vymazali Česko a jeho lid z map.
06. 02. 2014 | 13:18

Ládik!!! napsal(a):

Zeman by měl šiče z Košic odvézt do Soči a nechat jim ho.
06. 02. 2014 | 13:18

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Lila
?????
Hypoteticky mohl stanout před nějakým říšským soudem, ale to by museli mít Němci ve své mase jak větší koule než měli - co se týče jejich víry v nadřazenou rasu a konečné vítezství ...a také i více rozumu by musili mít, přinejmenším tolik, co tehdy Češi, Moraváci, Slezané a Romové plus část Slováků a několik málo tkzv. Sudetendeutsche.
Pak samozřejmě mohl hypoteticky stanout i před soudem Nejvyššího, tam to ale není jisté, možná že tehdejší papež něco o tom věděl, ale coby bývalý nuncius v Německu raději držel hubu a podpořil tak emigraci nácků do J. Ameriky.
Po smrti někoho soudit...to nevím, jestli je to možné, tuším, ale že kdysi to bylo možné, pomožte mi.

Fakticky pak stanul před bavorským soudem a potrestán byl, ale málo /i proto se taky pak to kolečko polámalo/.

Vy ale máte na mysli odsouzení na základě hodnotících soudů laických, historických atd . Rozumím tomu.
Ale stejně si myslím, že Bilaka bylo možné i formálně soudit a odsoudit /byl naživu cca 25 let - co trvá či je budován tkzv. demokratický právní stát - na území někdejší ČSSR/.
Hitlera ne. /byl již na pravdě Boží/.
Učinilo by se tak zadost i spravedlnosti, nejen vášnivým debatám laiků v tisku či odborníků v ÚSTR. A snad by tak i pak bylo možné soudit i jiné - ty mnohem nevýznamnější delikventy, na které se někdy pořádají zástupné hony na čarodějnice.
Někomu to ale tak vyhovuje, já tomu rozumím. V Číně například dokonce i lidé , kteří byli významnými funkcionáři vykonávající politiku tkzv. Kulturní revoluce... takoví lidé si udrželi svou moc, respektive ji transformovali v ekonomickou, formálně uznanou, nijak neskrývanou. U nás by toto neprošlo, uplatnila se metoda bílých koňů a nastrčených panáků.

Ostatně Alojz Lorenc je stále naživu, také ho nikdo nesoudí, dokonce se objevují hlasy, které tvrdí, že přes Pentu víceméně ovládá právě že i ty soudy, které by ho odsoudit mohly. Nevím ale co je na tom pravdy, někdy je lepší nevědět a dožít se tak solidního věku v pohodě a v plném zdraví, se všemi končetinami a nepoškozenpou páteří.
Co myslíte vy - jaký máte na to názor ?
Já vím, vy raději budete hladovkovat proti čarodějnici Baborové, viďte.
Nu, držte ten prapor, jen ho držte, snad vám Sancho Panza neuteče hned při prvním skutečném souboji.

Hezký den.
--------------------
Formálně je Alojz Lorenc nevinný, přičemž soudit jej bylo možné, Hitlera soudit formálně nešlo. Je v tom velký rozdíl, pokud to nechápete - tak je mi to líto, ale nic s tím neudělám, to musíte vy....
Mimochodem - např. W. von Braun souzen také nebyl. Ale je také formálně nevinný, dokonce je hodnocen jako člověk, který se velmi zasloužil o rozkvět amerického demokratického státu.
Hermann Abs také nebyl spouzen a byl po WW2 dokonce poradcem Adenauera, hlavním člověkem v administraci Marhallova plánu pro Německo a později i poradcem Papežovým. Ale to už je jiná kapitola....mnohem horší, než epizoda s Bilakem. Mnohem více mrtvol a utrpení a ztrát /ale i zisků/.
06. 02. 2014 | 13:22

Robert Čapka napsal(a):

Do čerstvě zemřelého kopat těsně po jeho smrti se mi zdá nevhodné....
06. 02. 2014 | 13:24

Včera, dnes, zítra napsal(a):

Čistky jsou i v současnosti. Nic nového pd sluncem.
06. 02. 2014 | 13:27

Kilojuma napsal(a):

Snad jen na okraj k těm hrůzám zde: garnitury po 89tém jsou v drtivé většině normalizační lůza, jež se zrodila z nejnižších vrstev po roce 69. Jejich myšlení se nezměnilo ani s tituly ing, MUDr, RSDr atp. , ke kterým přišly díky svému původu...
06. 02. 2014 | 13:28

pamětník napsal(a):

Dobrý článek, který věrně uvádí některá fakta. Bilak byl takovou pátou kolonou Moskvy. Někdo může namítnout, že tím byli komunisté v Československu od doby vzniku a v od nástupu Gottwalda v r. 1929 to už nebylo spojenectví, ale z Moskvy si ksč přímo řídili. Gottwaldova parta, která ovládla ksč, tak byla parta ideologických a mocenských diverzantů, zde ta komunistická terminologie je asi popíše nejlépe. Nicméně i tak ty své lidi si Moskva kontrolovala více způsoby, jednak později svými poradci a pak lidmi jako Bilak. Pátá kolona vůči kolaborantskému režimu. Bilak byl pátkou kolonou Moskvy i vůči Husákovy, který byl loutkou Moskvy.
Husák by bezskrupulózní, i když navenek dbal na dekorum. Byl ale současně vysoce inteligentní a po svém zatčení, na rozdíl od ostatních komunistů, se nedal zlomit a nepřiznal se. Byl skutečnou osobností, kde byly výrazné pozitivní i výrazné negativní rysy. Sloužil zlu, ale nebyl jen zlý.
Autor má plnou pravdu, Bilak nebyl vzdělanec, ale zcela omezený primitiv. Nedostal se k moci díky tomu, že v Moskvě nebyli idioti. Brežněv a ti, co s ním rozhodovali, ti věděli, že daleko lepší poslouží Husák, vzdělaný, bývalý mukl a ne ten, kdo sem pozval sovětskou armádu a nechtěl dělat dělnickou vládu. Z hlediska řízení, tak za Husáka věci jakž takž fungovaly (i když právě za něj došlo k největšímu zaostání vůči Západu, v 50. letech jsme moc nezaostávali). Husák uměl být populista, rostly platy, jenže na ně tu nebylo dost zboží. Ekonomicky to šlo do háje. Za Bilaka by to šlo do háje ne pozvolna, ale velmi rychle. Zato by tu byl teror, ne plíživý husákovský, ale spíš ve stylu 50. let či doby gestapa.
Říká se, o mrtvých jen dobře, jenže to nejde aplikovat na lidi jako Hitler, Stalin a nebo i ten grázl Bilak, co ještě včera žil. O Bilakovi těžko říci něco dobrého. Je dobře, že už je pryč.
06. 02. 2014 | 13:28

Richard napsal(a):

"Do čerstvě zemřelého kopat těsně po jeho smrti se mi zdá nevhodné...."

Bilak skonal v noci, máte půl druhé odpoledne
06. 02. 2014 | 13:29

Xenos napsal(a):

Balkan,
Nu, Cesi, vidim, ze jste strasne kulturni narod a vse co se vam zda nizke, to je Balkan. Kdo vas tomu uci soudruzi? Ja jsem byl na Balkane a jiz nekolik let ziju tady ve stredni Europe, ale mohu vam uprimne rict, ze inteligenci a kulturou, predevsim kulturou komunikace, balkancum nesahane ani po kotniky.
06. 02. 2014 | 13:29

Odro Sopoliga napsal(a):

Neverim tomu, ze Vaskovi napisali do VL, ze nemoze strihat ani sit kabaty, ako chcete saka.Tomu neverim, preto ze to bol sudruh ktory bol dobrym krajciarom, ved vedel viest stranu a strihat a sit na mieru. Tak tu netarajte kokotiny a na vecnu pamiatku mu pustite nejaku peknu ukrajinsku dumku.
06. 02. 2014 | 13:32

Michal Macek napsal(a):

Viola napsal(a):
Michale Macku

Jak to, že ho přijali, Němci ho neodsoudili po smrti, nezřekli se jeho odkazu, neplivají na něj?

no violko prave v to je ten problem ze az po smrti se ho zrekli,o vikendu davali film Valkyra s T.Cruisem o atentatu na Hitlera a je tam hezka scena jak po tom atentau spiklenci rozesilaji rozkazy k obsazeni vladni ctvrti v berline ktere zacinaji: "nas vudce, Adolf hitler je mrtev..." a telegrafistka ktera zpravu prijala tak u toho place....
06. 02. 2014 | 13:32

Bestia triumphans napsal(a):

Rčení antického řeckého básníka a zákonodárce Solóna „De mortuis nil nisi bene“ (O mrtvých jen dobré), v některých případech neplatí, i kdybychom se snažili ze všech sil. Prostě to nejde. Takovým případem je komunistická figurka jménem Vasil Biľak, který zemřel v noci na čtvrtek v Bratislavě ve věku 96 let.

Biľak představoval vůbec to nejhorší, co se za totalitního komunistického režimu mezi lety 1948 až 1989, u nás objevilo. Byl to dogmatický levičák stalinistického typu a zejména výkonná převodová páka přání sovětských funkcionářů z Moskvy. Navíc jeden ze signatářů takzvaného „zvacího dopisu“ z roku 1968, kterým bylo nesmyslně zdůvodňováno pozvání vojsk Varšavské smlouvy k okupaci Československa. Tento zločinný dopis se přitom rovnal velezradě, za kterou měl být Biľak odsouzen. To se bohužel nikdy nestalo a vyrovnání s neblahou minulostí se proto nikdy neodehrálo.

Fanatický komunista Biľak se narodil v Krajné Bystré (obec se nachází na slovensko-polských hranicích v Prešovském kraji a má dnes necelých 400 obyvatel) 11. srpna 1917. Vyučil se krejčím a tomuto povolání se věnoval až do roku 1949. Ve výučním listu měl napsáno „Na saká nepúšťať“. Bohužel neschopného krejčího si vybrali komunisté pak do vysokých funkcí a podle toho to i vypadalo.

Jako člen předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa byl Vasil Biľak v 70. a 80. letech minulého století hlavním exponentem vedení země, které bylo pouhou loutkou v rukou sovětského vůdce Leonida Brežněva, jehož Biľak velmi obdivoval. Měl tehdy zásadní vliv na zahraniční politiku (proto bylo Československo na rozdíl od Polska a Maďarska považováno za nejposlušnější ruský satelit) a na ideologické otázky. Byl také jedním z hlavních odpůrců politiky Michaila Gorbačova, která nakonec vedla k pádu železné opony, konci Sovětského svazu a revolucím v mnoha zemích střední a východní Evropy.

Nové generace si to již nepamatují, ale právě Vasil Biľak patřil společně s komunistickým prezidentem Gustávem Husákem ke Slovákům (i když byl rusínského původu), které v českých a moravských zemích lidé upřímně a zaslouženě nenáviděli. Byl předmětem mnoha vtipů, protože se nikdy pořádně nenaučil ani slovensky a jeho projevy vyvolávaly něco mezi lehkým úsměvem a těžkým znechucením.

O Biľakovi se skutečně nedá říci nic dobrého, protože v důsledku jeho činů, rozhodnutí a kroků bylo tisícům lidí za komunistického režimu ublíženo. Popřát mu lze jediné: Pokud se v noci na čtvrtek odebral do pekla, tak šťastnou cestu.

http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/54426/nekrolog-vasil-bilak-byl-odporny-exponent-komunistickeho-rezimu.html
06. 02. 2014 | 13:36

Viola napsal(a):

Michale Macku

To, že telegrafistka plakala, tak je důkaz, že se Hitlera po smrti nezřekla a že jej vzápětí nepoplivala? Její slzy mohly znametat, že do budoucna tuší velké problémy.
Důležité je to hodnocení po smrti, protože za života lze ještě něco změnit a kát se.
06. 02. 2014 | 13:38

Martin1 napsal(a):

Totalitní systém vyroste vždy tam, kdy ten demokratický demokracii jen předstírá!
Totalitní systém končí tehdy, když jen trošku totalitu uvolní!
Asi by to chtělo totálně dodržovat demokracii!:))
06. 02. 2014 | 13:40

Michal Macek napsal(a):

Viola

dukaz ze se ho nezrekli je ten ze se musel zabit sam aby valka skoncila , dokud zil nikdo nemel odvahu se ho dotknout ....nejdriv ho uctivali a pak se ho bali a pak oboje..
06. 02. 2014 | 13:41

Viola napsal(a):

Bestia triumphans

No všechno jde hodnitit i jinak. Vasil Bilak se zasloužil o to, že jsme procitli ze snu o krásné Rudé armádě a mírotvorném komunismu. Dík jeho památce, ať odpočívá vpokoji.
06. 02. 2014 | 13:41

boban napsal(a):

Nechci a ani nebudu se zastávat Bilaka ani komunistů,ale odivuji některé diskutující,kteří dodnes nepochpopili,že usurpuvání si vlivu fyzickým nátlakem je zřetelné hned a je celkem jednoznačné a snad je i snažší se mu bránit,ale usurpování si moci a vlivu pomocí dotací,zákonů a nařízení,rozdělováním různých skupin obyvatelstva čímkoliv může trvat daleko déle,asi bude mít daleko tragičtější následky a bránit se mu prakticky nedá.To je tzv. metoda cukru a biče.Začalo to tím,že Helmuth Khol prohlásil při vzniku EU-že získá Evropu bez jediného výstřelu.Pak nám poskitli trošku rádoby svobody,trošku peněz a následuje už nyní bič.Otázkou zůstává zda tenhle čas nebude delší než ten na věčné časy.Uvědomme si kolik nás už ta rádoby svoboda stála např. jen a jen v oblasti produkce vajec.
06. 02. 2014 | 13:43

Viola napsal(a):

Michale Macku

Dost pochybuji, že by se po skončené válce se ho báli dotknout, možná by ho sami zaživa upálii a proto se upálil sám, ovšem jako správný posera si vzal napřed cyankáli.
06. 02. 2014 | 13:44

Smutný napsal(a):

Slovensko nesoudilo a neodsoudilo ani Biľaka, ani generála Lorenze (šéfa STB v listopadových dnech roku 1989), Gustáva Husáka si považovalo (na pohřbu mu byl pan Čarnogurský). Když se tak na to podíváme, tak nám Slováci toho dobrého moc neposlali. Takže je otázka, kdo koho vlastně utlačoval.
06. 02. 2014 | 13:45

Andre011 napsal(a):

No to mě podržte... Jak je možné, že dneska, při všech vymoženostech jak se vzdělat a jak se dostat k informacím, se může někdo pokusit zpochybnit existenci zvacího dopisu?! Jak si může někdo dovolit srovnávat takovou kolosální učebnicovou vlastizradu s porcí peněz, co protekly při privatizaci státního majetku, který, bráno ke kořenům, ani státní nikdy nebyl? 17 bilionů dolarů, které byly nyší zemi Sověty sprostě ukradeny v podobě toho nejkvalitnějšího uranu, není ani zdaleka vše, za co by měl komunistický režim skládat účty... Vy, co si nevydíte ani na špičku nosu a jen závidíte kapitalistovi jeho mnohdy vydřené prostředky, přepočítejte si jen tuto částku na hlavu, kolik vás okupace stála... A to nepočítám hodnotu všech hotových výrobků, které jsme na východ z vděčnosti za "záchranu" posílali... A že to nebyly jen materiální prostředky už ani nemá cenu psát, dotyční stejně vidí jen ty zpropadené peníze...
06. 02. 2014 | 13:46

Viola napsal(a):

Martine1

Na Marzu zavedeme totalitní demokratismus. Víte, že na Marsu už jsou jakési základy?
06. 02. 2014 | 13:48

Viola napsal(a):

Viz zde http://www.exopoliticsczechrepublic.cz/news/objev-tajne-zakladny-na-marsu-/
06. 02. 2014 | 13:49

Dalimír napsal(a):

Bestia triumphans To je názor nabubřelého kapitalisty který nevidí nic jiného nežli sám sebe ! To jste celý Vy pane Bestie ! Copak jste slepý že nevidíte nebo nechcete vědět kolik lidí je v téhle republice neštasných ? A to je právě o tom že takoví jako Vy se dnes snadno v tohle hnusném kapitalismu prosazují ! Máte nato talent ! Já já já jenom já ! Hnus velebnosti !!
06. 02. 2014 | 13:52

Aneta napsal(a):

Teď se na to nebudu dívat politicky, ale ekonomicky, bez rozdílu jestli tu jsou u moci červeni, oranžoví, zelení nebo modří. Naše ekonomika jde po 89 do prčic a ještě půjde. České firmy se prodaly za pakatel a rozkradly, zničily, aby nemohly konkurovat západním firmám a jejich ekonomikám. Nemáme tu nic a jsme odkázaní na almužně cizích firem, pracujeme za mzdu neodpovídající vyspělým státům, jsme pro ně jen levná pracovní síla. Základem každého státu je průmysl a i ten jsme zničili.
Odírají nás cizí výrobní firmy, cizí věřitele a nemám pocit, že je nad čím jásat, ba naopak a vůbec nezávidím mladým lidem. Dluh se prohlubuje, nezaměstnanost stoupá a ještě poslední hřebíček jsou církevní restituce. To by se Masaryk opravdu obracel v hrobě, kdyby to viděl. Nechápu vládu, která jde proti vlastním občanům, najděte si a přečtěte, jaké všelijaké vymoženosti a podpory mají v Rakousku a hlavně Německu, tam stojí vláda za vlastním lidem. Chápou, že bližší je košile jak kabát a my jim jen tiše závidíme, ale podstata je, že drží při sobě. Tady pořád jeden proti druhému válčíme a přitom jsme na jedné lodi a nechápeme, že když se všichni pobijeme, nebude mít kdo pracovat na lodi, ani kdo řídit loď a loď se potopí. Kapitán bez námořníku a pasažéru, nikam nedopluje a zrovna tak námořníci a pasažéři bez kapitána daleko nedopluji. Už konečně si všichni uvědomte, že je to naše zem, naše vlast, naše ekonomika, naše historie a je jen na nás, jak se bude vyvíjet budoucnost. Přestaňme se špinit, táhněme za jeden provaz, uvědomte si, že co se doma uvaří, to se má doma i sníst. Za tento stav si můžeme jen my všichni, bez rozdílu. Jen my jsme strůjci naši budoucnosti, začněme o ni bojovat v dobrém slova smyslu a přestaňme se bát a poníženě klopit hlavu.
06. 02. 2014 | 13:55

JOSEF OREL napsal(a):

No hlavně aby lidi nezapoměli na zločiny současné 23 leté genocidy na vlastním národě, kterou tady provádějí převlečení bolševici pod hlavičkou feudálně- otrokářsko-kapitalisticko- fašistického systému, krejčí Vasil je proti současným hajzlům neškodný tajtrlík, vždyť ti největší komunističtí zločinci přešli do ODS, ODA, US,KDU-ČSL, část do ČSSD, tak na ně nezapomeňme.
06. 02. 2014 | 13:55

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Bestia triumphans
Solon, že prohlásil „de mortuis nil nisi bene“ ?
Kruci fix, Solon byl Sparťan a k tomu ještě řečnil latinsky ?
Taky už máte dost, co ?
06. 02. 2014 | 14:00

Bape napsal(a):

Pamětníku, kdyby nebylo Stalina, tak tady nejste.Čeština by byla mrtva jako latina.
Nebylo by ani jednoho Slovana.Stalina nelze srovnávat s Hitlerem.Toto srovnávání
je primitivní.Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo, nevymazal Berlin,Mnichov z
povrchu zemského, neměl v plánu vyhubit Germany ani to neudělal.
06. 02. 2014 | 14:02

Jim napsal(a):

takových "charakterů suterénní úrovně, ale s tragicky velkou rozhodovací mocí v politice bylo, je a bohužel vždycky dost bude....
06. 02. 2014 | 14:03

Martin1 napsal(a):

Bilak v nebi.
Vedle Boha sedí Lenin.
Bilak: soudruhu Lenine, kdo to tu řídí?
Lenin: Tady šéfuju nyní já a ten vedle je můj ideolog.
Bilak: soudruhu Lenine a dole na Zemi to bylo jak?
Lenin: Na Zemi to řídil Bůh a já byl jeho ideolog pro nevěřící.
Bilak: soudruhu a proč to tak bylo (je)?
Lenin: Máme to tak stále pod kontrolou, tady i tam dole.
Bilak: soudruhu a komunismus?
Lenin: Ten je až tady, koukám se do tvé karty, ty máš normu: denně ušít tři saka za krajíček chleba, já musím zvládnout tři kuřátka a za chvíli přivítat nějakého Fidela, ten má v kartě napsáno, řeční i šest hodin bez přerušení, tak si to zasloužím, nezdržuj, postupuj, vyfasuj látku a nitě :)
06. 02. 2014 | 14:05

Andre011 napsal(a):

Josefe Orle,
mohl byste být, prosím, konkrétnější v těch jménech? Jinak jen tlacháte a prázdně vykřikujete!
06. 02. 2014 | 14:06

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Mne netrápí s.Bilak.

Mne trápí dnes v politice agilní a stejně nízcí soudruzi jako s.Kalousek či již historicky znemožnění s.Toplolánek, s.Nečas dále nepotrestaní Kmotři zločinného spolčení korupce a tuneláři jako je penice Parkanová, Drobil, Barták, Vondra, Kočárník, Dyba, Čermák, Řebíček... mne trápí tito nízcí lidé, co mně po 96.letém Bilaku. Nás trápí nadutí nízcí modří bolševici a ne jakýsi Bilak.

Mám za to, že tyto články slouží jako křiví pro modré bolševíky a jejich milované Kmotry-tuneláře.
06. 02. 2014 | 14:13

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

...jako křoví pro modré bolševíky...
06. 02. 2014 | 14:15

buldatra napsal(a):

Vo nic nejde, já jen, že v článku se jeden dočte například:

..a oba opustili WC, Bilakovi se podle Šelesta viditelně ulevilo.

Ano, tak to zpravidla při odchodu z WC bývá a to nejen v případě sódruha Bilaka.
Z toho lze však usoudit, že Šelesta je pravdomluvný. (Nešlo přece o odchod z WC jen tak ledaskoho)

Jestli von ten Bilak to tenkrát nepřehnal s žinčicú.
To by pak ta úleva byla hodně viditelná. Ale jen dočasná.
06. 02. 2014 | 14:24

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Pseudopravičáci přímo perlí a září štěstím.

Je tu jakýsi Bilak, zase na nás není vidět a tak září a přikládají Bilaku pod kotel. Hlavně, že se nepíše o jejich organizovaném pravicovém spolčení a není na ně zase jednou vidět.
Hlavně když se píšou bilakoviny.
06. 02. 2014 | 14:24

Mac napsal(a):

jsem rád,cenzore, že jste nezklamal

na druhé straně chápu, že o mrtvých jen dobře. I když to byli celoživotní darebáci
06. 02. 2014 | 14:27

Sech. napsal(a):

Andre011

Palas, Tlustý, Kočárník, a asi tak sto dalších
06. 02. 2014 | 14:30

intelektuál brněnský napsal(a):

jak vidno, cenzor čeká, že o morálních troskách budeme psát jen pozitivně.
tak jo, tak mi tedy cenzore poraď, jak o kurvě slušně napsat, že je/byla kurva? :-O
06. 02. 2014 | 14:34

Gudka napsal(a):

Bilak není zas tak neužitečný, jak by se snad mohlo zdát. Zroivna dnes uvařila Miroslava Stojednička z Bilaka perfektní silný bujón, dalo by sae říct přímo glazé, v něm chcë marinovat Filipa tak dlouho, až vypadne z křesla místopředsedy Sněmovny (na které se sama nedostala). A to proto, že Filip někde napsal, že na Bilaka se dnešní pohledy různí.
Chudák Stojednička, už jí začíná vlhnout karbid.
06. 02. 2014 | 14:35

marxík napsal(a):

Demokraté a demokratky!
Zemřel nám vizionář. Kdo ho ponese?
06. 02. 2014 | 14:35

babočka napsal(a):

Pane Novák, to co píšete by se mělo učit ve šklách a naši vojáci a policie by z toho měli skládat zkoušky. Jinak by se nemohlo stát, že komunistickoestébacká garda vylezla z děr.
06. 02. 2014 | 14:38

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pana Líbale,

myslíte, že je možné ze života vymazat lidi, pro něž je Vasil Biľak pozitivní postavou? Zlepší se něco, když je budu mazat tak, aby to vypadalo, že nikdo takový neexistuje?

Rozumím, že to řadu z nás pobuřuje a přijde nám to nepochopitelné. Ta hranice mezi tím, co je pouhým nevkusem či provokací a tím, co už porušuje zákon či elementání slušnost, je velmi subtilní. Není na to žádný univerzální mustr (žádný neexistuje). Debatě nostalgiků po totalitě a těch, kdo ji vnímají negativně, zde nechávám volný průběh (pokud tedy neobsahuje hrubé nadávky, urážky či výzvy k násilí).

Myslím si, že touto debatou musí česká společnost projít (něčím podobným procházela i německá společnost po druhé světové válce).

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 14:38

Rudi Koutek napsal(a):

Bape napsal(a):
"Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo"

Vy jste teda srandista, nejste Vy nahodou z toho Dikobrazu?
Hledejte na internetu, jdete do knihovny, kupte si literaturu. Jestli i potom budete toho nazoru, tak Vam neni pomoci.
06. 02. 2014 | 14:41

JOSEF OREL napsal(a):

Stejskale, t yjsi orpvadu hovado, já jsem tady soudruhovi Andrému otiskl 99 gaunerů a ty jsi to vymazal, to je neuvěřitelné.
06. 02. 2014 | 14:43

Ládik!!! napsal(a):

berou mě můzy...

Oči k Soči

WC v Soči zeman smočí
točí močí, nevybočí
mhouří oči, nerozkročí
vkročí Kočí nebo Nšoči
kalhoty si nepromočí.
06. 02. 2014 | 14:44

Jiří Pelíšek napsal(a):

Výzva všem občanům ČR, kteří mají zájem se dožít důstojného stáří, ve jménu života i našich dětí, určená ale také těm, kteří již jsou zoufalí a nevědí si rady...

Prosím přepošlete dál: Výzva občanům České republiky ze dne 28.1.2014 - Občané České republiky, vyzývám Vás k účasti na veřejných mítincích za účelem získání důstojnosti Českému národu, za účelem zavedení existenčního minima ve výši 15.000,-Kč měsíčně pro každého občana ČR. Bez rasových předsudků, tedy rovnocenně každému občanovi České republiky náleží v případě ztráty zaměstnání, ale i v případě že pracuje, finanční minimum v takové výši, ze kterého si zaplatí samostatné - tedy důstojné bydlení, zdravou stravu, a ošacení, hygienu. Žádnému občanovi ČR nesmí být jeho vládou nabízena alternativa života nižší, nežli je zde uvedena, pokud nepáchá zločiny. Pokud občan je vládou zahnán do situací, kdy si nemůže dobrovolně vybrat své spolubydlící, anebo že chce bydlet sám, kdy si nemůže vzhledem ke své finanční situaci koupit zdravou stravu, kdy je nucen opustit své soukromí, a jít bydlet do parku, anebo do nedůstojných ubytoven, kdy je občan tohoto státu kriminalizován za to, že má dluhy ve státě, který navyšuje svůj státní dluh o stamiliony ročně, a vládní představitelé se podílejí na rozkrádání stamiliard korun ročně, takto zruinovaný občan má právo na holé přežití, které mu zajistí alespoň částka 15.000,-Kč existenčního minima. Tato částka pro občany zároveň přiměje vládu a politiky uvažovat jiným, nežli dosud navyklým způsobem, a sice že lid této země je až na posledním místě žebříčku hodnot politiků ČR. Tvrdím, že občan této země a jeho právo na život, na důstojný život je na prvním místě žebříčku hodnot, které politici musí zastávat. Existenční minimum ve výši 15.000,-Kč v současnosti pro české občany, je nyní nutností pro záchranu zhruba 1 milionu občanů, a také jejich rodinných příslušníků. Tolik je totiž dnes lidí bez práce v naší zemi. Jakékoli jiné záplaty řešení situace je nedostatečné. Navrhované řešení o sociálním bydlení jsou jen populistická gesta a anerealistická hesla, která v současnosti nejsou realizována, a ani nikdo neví, jaká má být jejich forma. V konečném důsledku tahle populistická sociální propaganda žene český národ do propasti nejen bídy, ale zoufalství a vstříc předčasné smrti. Ti z Vás, kteří se chcete dožít stáří, spokojeného stáří, ti z Vás, kteří chcete, aby Vaše děti se dožily stáří - spokojeného stáří, zúčastňujte se s modlitbou za český národ pravidelných modlitebních mítingů každé úterý, na náměstí Vašeho města či Vaší obce. Mějte u sebe státní trikoloru, a zapalte na náměstí svíčku. Někde poblíž umístěte nápis, nebo jen malinkou cedulku: ,,Existenční minimum pro český národ ve výši 15.000,-Kč - tedy pro důstojný život VŠEM občanům této země". Při zapalování této svíčky se prosím pomodlete za to, aby bylo toto přání tomuto národu co nejdříve splněno. Text motlitby ponechávám na Vás, ale uvádím zde jednu universální, jde o staroegyptský posvátný text, kterým se mimo jiné uctívalo dle mého názoru i Slunce-jde o text ze 30. strany tzv knihy mrtvých, s vírou o znovuzrození: ,, Ó mé srdce, ty nejvnitřnější části mé bytosti! Buď při mně vždy! Neboť ty jsi Bůh, který je v mém těle, můj stvořitel, který udržuje mé údy. "

Zúčastňujte se pravidelně těchto úterních (či sobotních )mítingů až do zavedení zákonného existenčního mionima českému národu pro důstojný jeho život, tedy do té doby, kdy každý občan české země bude mít ze zákona nárok na existenční minimum ve výši 15.000,-Kč měsíčně (na místo dosavadního ,,likvidačního" minima ve výši 2200,-Kč).
pokračování výzvy najdete na níže uvedených odkazech webových stránek:

www.4Life93.webnode.cz
www.jpelisek.estranky.cz

Jiří Pelíšek, narozen 5.2.1968 v Praze
06. 02. 2014 | 14:47

Lena napsal(a):

je vidět že se máme dobře za Bilaka ani Husáka byste tu nekecali už byste dávno kopali uhlí .Mladí to nezažili a těžko jim to přiblížíme .co jsme to zažili tak máme radost i z této diskuse
06. 02. 2014 | 14:52

Tomáš Jacek napsal(a):

Krásný závěr nekrologu. Zbývá už jen dodat, že odkaz Vasila Biĺaka dovedli k dokonalosti po roce 1989 převlečení demokraté pod různými hesly pravd a lásek plněním hlavně vlastních kapes a těch jejich jedině správných ideologií.
06. 02. 2014 | 14:54

babočka napsal(a):

Pan Bilak asi čekal, až ho v České republice nahradí slušný práskač a komunista z donucení spolu se Zemanovičem na hradě.
06. 02. 2014 | 14:55

stejskal napsal(a):

Já vím, že jsem, pane Orle. Nicméně na tom, co je napsáno v záhlaví každé zdejší debaty to nic nemění.

Hezký den.

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 14:55

Andre011 napsal(a):

Pelíšku, Pelíšku,
Ty jsi se chudáku zbláznil... Problém je v naší zemi nastven tím, že je příliš malý rozdíl mezi:
1.) poctivě pracovat i za menší mzdu
2.) raději si válet šunky a mít zaručeno jen o pár stovek méně za nic
Tedy: zvýšení existenčního minima na 15 000 nic v naší zemi nespasí, spíš bych řekl že naopak (např. učitelé ZŠ s obtížemi dosáhnou na 16-18 000 - tedy - proč by se rozčilovali s dnešními "dětmi" a nezůstali raději doma a přivydělali si "načerno"?).
Nehledě na to, kde by na to stát vzal? Takových krys by se sem z východu jen pro takové minimum natáhlo... A co z toho? Za jejich krminalitu chleba lacinější nebude...
06. 02. 2014 | 15:00

Baba Jaga napsal(a):

Odborník asi žasne, laik (já) se diví, co se tu všechno píše. Na ten zvací dopis bych se ale podívat zašla, zda v něm náhodou nebyly třeba hrubky.
Zkusím, zda si už i já mohu na Aktuálně hrát - vzpomínka nikoliv k blogu, ale na Jiřího Šlitra:
http://www.youtube.com/watch?v=7Zdrw6SKv_s
06. 02. 2014 | 15:02

stoppa napsal(a):

WC v Soči zeman smočí
točí močí, nevybočí
mhouří oči, nerozkročí
vkročí Kočí nebo Nšoči
kalhoty si nepromočí.

Zeman? To je spíš o knížeti? S těmi kalhotami a promočením.
06. 02. 2014 | 15:04

veverka napsal(a):

Dnes máme nové Bilaky .

Jmenují se Vondra,Schwarzenberg,Kocáb,Havel a spol.

Ti všichni podepsali zvací dopis zase pro toho druhého velkého bratra.

A zase proti vůli drtivé většiny národa.

Vlastně jsou ještě horší než byl Bilak,protože jezdí připravovat půdu pro velkého bratra i do jiných zemí,viz. nedávná ostudná agitka knížete s Kocábem na Ukrajině.
06. 02. 2014 | 15:05

zeby napsal(a):

Takoví lidé se objevují stále - viz Lubomír Zaorálek, to je Vasil Bilak 21. století.
06. 02. 2014 | 15:08

Martin1 napsal(a):

Viola napsal(a):
Martine1

Na Marzu zavedeme totalitní demokratismus. Víte, že na Marsu už jsou jakési základy?
06. 02. 2014 | 13:48
---------
Violko, já jsem zjistil, že vše je v lidech. Vždy existuje skupina lidí, která nám dokáže zpříjemnit život i v "koncentráku" a vždy se prodere určitá skupina i do "ráje", aby těm ostatním z toho udělala peklo!

Na ten "Marz" - jak vybrat lidi, ale myslíte, až v budoucnosti osídlíme jiné planety (upravíme atmosféru k žití), že lidstvo bude schopno pochopit dnešní dělení lidí podle ideologií? Já si myslím, že jim to bude tak vzdálené, jako dnešním lidem "kuří oka" dinosaurů.

Stavba na nějaké jiné planetě - základy.
kdyby se objevila - našla nějaká stavba - třeba jen malá pyramida - to by byla rána.:)
To, že to nebylo zatím objeveno, přes podrobné zmapování Měsíce, mne přivádí k myšlence, že ty vaše kruhy v obilí nebudou dílem inteligentních cizích bytostí.
Vždyť, kdyby něco "někdo" postavil tam, nakreslil do písku, bylo by hned jasno.
06. 02. 2014 | 15:11

Ládik!!! napsal(a):

stoppa -
kníže by tam neletěl.
06. 02. 2014 | 15:15

sasa napsal(a):

Pelisek: existencni minimum ne, ale minimalni mzda 15tis. = cca 500€ by byla v poradku
06. 02. 2014 | 15:18

dodo 1957 napsal(a):

tak čo sa stalo, tak strašného, iba to, že už nik mi němože ušiť sakoa ako Vaska Ušimi Sako.
06. 02. 2014 | 15:19

Ivan napsal(a):

Soudruh Biľak zemřel jako nevinný člověk. Bohužel!!! Nejsem pro mučení už nesvéprávných důchodců, ale výrok: VLASTIZRÁDCE, VINEN by alespoň očistil zbytek společnosti neztotožňující se s jeho činy. Teď je mi stejně stydno, jako po smrti Grebeníčka staršího a jen se klepu koho za rok, dva pozve Zeman na Hrad pro metál. Nevadí-li nám STBák ve vládě, spěme dál!
06. 02. 2014 | 15:19

olga napsal(a):

dennis napsal(a):
Nebo je snad Buh vymyslena pohadka prave tak jako pohadka O Spravedlnosti?
06. 02. 2014 | 11:44

Boží spravedlnost je od lidské poněkud odlišná. Netrestá omyly. Zde platí: Nevědomost hříchu nečiní. Myslím si, že Vasil Bilak byl naivní. Věříl, že dělá pro lid to nejlepší...
06. 02. 2014 | 15:21

Martin1 napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
stoppa -
kníže by tam neletěl.
06. 02. 2014 | 15:15
--------
Kníže se bude doma,
nebo na "Mejdanu"
opozičně pomočovat
do pravé nohavice!
Pro jistotu mu jí
označí modrou stuhou.
06. 02. 2014 | 15:23

Bestia triumphans napsal(a):

Martin 1: jste trapný. Víte o tom?
:-)
06. 02. 2014 | 15:29

desider napsal(a):

Martin1 napsal(a):
1) pro mého malého soudruha je lepší komunistická krasavice

Martine asi se nedockam ale zajimalo by mne [me? nevim]jak by na to odpovedeli resl a Stejskal
Vzpominam si kdyz umrel Breznev sestra plakala a pote vstoupila do KSC
a ja ji za to tak nenavidel a ptal se ji proc to udelala
pry aby se deti dostali na skolu
mel jsem ji zabit?
za komousu jsme meli jednoho nepritele komouse a to nas sjednocovalo
dnes je kazdej chytrej {resl a stejskal] disident a antikomunista
dnes uz se neboji dnes se to nese kdo neskace antikomunisticky neni cech
ale ja si nepamatuji ze bych ve Vykmanove[pro resla a stejskala kriminal v Ostrove nad Ohri] potkal disidenty [sedel jsem za utok na verejneho cinitele]
ale co mi pride ubohy dnes kopat do komousu jenom proto ze jsem komous nebyl
chudaci dnes kopou do mrtvol prisli nemci kluci hajlovali prisli komousi nachali si vykerovat hvezdu na celo pak si nechali udelat plastickou operaci a vstoupili do ODS, CSSD atd a ja kterej za nich sedel musim s politovanim a zhunesenej konostatovat ze komousi jsou jedina strtana kde je nejmin deb.lu at zije ods a jarpor
ale at zije pravda a laska vasek zmrd havlu a prase otyly kter slysel travu rust a venca co nam nakvakall nejsme jako oni fuj je mi hanba i presto ze v cechach neziju
a nezbyva mi nic jineho nez konstatovat ze za komousu mi bylo lepe
protoze jsem mel kamose Cesko mi schazi ale kdyz si uvedomim ze tam zijou lidi typu resla, supa a bestie avsech tech vsech
06. 02. 2014 | 15:34

neo napsal(a):

jiří Pelíšek :
:)))))))

proč 15000? proč ne 15126?
Z čeho je částka vypočítaná?
Z čeho by byla taková částka hrazena?
Co by se stalo s lidmi, kteří svou práci prodávají za nižší částku?
06. 02. 2014 | 15:35

bapetarda náměsíčná napsal(a):

Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo
06. 02. 2014 | 15:37

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

sasa
Minimální mzda 15 tis. CZK by mj. znamenala snížení statutu, prestiže tkzv. příslušníka střední vrstvy, rázem by se mnozí tito příslušníci přiblížili tkzv. chudým vrstvám - a to tentokráte i svou optikou, nejen optikou sociologů a statistiků. A z toho jde samozřejmě hrůza - proto právě že tito budou vždy odpůrci relativizace jejich domnělého " bohatství" , například formou administrativního /jakého ale asi jiného, že.../ zvýšení MW.
Panu Pelíškovi rozumím v jednom, a sice, že pokud člověk padá dolů, potřebuje trampolinu - a ne síť, do sítě se tak akorát zamotá (a někdy se v ní i udusí).
Na druhé straně - 15 tisíc CZK by asi nemělo být za nic, tato částka již koliduje s poměrně slušnými základy pro výpočet podpor v nezaměstnanosti a blíží se tuším /nejsem v tom zběhlý/ i maximální výči podpory v nezaměstnanosti. A jak tady zde někdo naznačil - asi by docházelo k " životněminimální " politice a turistice - ze stran různých vykuků úcož se ale dá administrativně ošstřit, při troše dobré vůle a solidní míře pracovitosti.

Nicméně je to mimo téma, tématem je , zda byl Bilak vinen a proč tedy nebyl i souzen - když byl vinen /pomiňme nyní kouzloslovíčkaření ve vztahu k tkzv. presumpci neviny/. Kde, na čí straně měla být ta iniciativa a proč tedy nebyla vyvinuta. 25 let je dost dlouhá doba. Za 25 let i malý ústav vyzkoumá, probádá atd. ledasco tak, aby vybádal i nějaký důkaz, malý a s nízkým rozpočtem / ne ten důkaz - ten ústav/.
06. 02. 2014 | 15:38

Mac napsal(a):

Jaroslav Klenot napsal(a):
Nesuďte a nebudete souzeni.
06. 02. 2014 | 12:28

hmmm, toto napsat v souvislosti se zdechnutím Vasky Krajčíra Bilaka - to je docela silný kafe.

Takže pan Klenot, v obavách , aby sám nebyl souzen, nebude vynášet soudy ani nad takovými klenoty lidských dějin, jako byl Hitler,stalin, Pol-pot, Klaus a Kalousek?

Pane Klenot, že vy máte v hlavě nějakej pořádně tvrdej klenot?
06. 02. 2014 | 15:38

fikus napsal(a):

Stejskal:
ač třeba mám delegovánu pravomoc rozhodovat o tom, co je špatně s dobrě, či mám určovat kde je přesně ta hrana slušnosti v diskuzích...nemohu tak snad posoudit výrok o člověku, že byl zrůda neboť se dopustil vlastizrady přičemž nebyl po nátlakem ohrožení života je podle mne správný, nevím koho uráží, ekvivalentů tohoto označení je více, nebudu to zde rozvádět, ale nejde o vulgaritu. Pokud se diskutér takto vyjádří o Gottwaldovi, či Stalinovi kteří byli masovými vrahy je to špatně? Možná někdy mažete příliš úzkostlivě, že?
06. 02. 2014 | 15:42

Ládik!!! napsal(a):

Martin1 -

Vás dnes můzy neberou? Takový slavný den - šič po smrti, Soči před .... zahájením
06. 02. 2014 | 15:44

S. napsal(a):

Babička přijde na radnici a zdraví. "Čest práci soudruzi". Ale babi, kde žijete, to už není národní výbor. Tako doba je jiná, teď jste na radnici.
"No to je možný, že je všechno jinak, ale tady jste ti samí".

To moje babka si vzala do hrobu svou pravdu. Kdo se měl blbě před listopadem, má se i teď. To samé, kdo se měl dobře, má se i teď.

No - paušálně vzato, něcom na tom je.
06. 02. 2014 | 15:44

Bakalův nezvaný host napsal(a):

V dobách, kdy

pivo bylo levný
holky neměly AIDS
a komunisti neměli pravdu

tak národ Bilaka nenáviděl,
a přitom není vyloučeno, že mu jednou postaví pomník, protože dojde k poznání, že ruský voják byl přece jen menší zlo, než český pravičák.

Kdybychom začali budovat ten náš kapitalismus o dvacet let dříve,
tak už jsme dnes za bankrotem, vyvolení utrácí v supermarketech EU dotace na ty nejchudší, kteří spí v parcích nebo pod mosty a živí se tím, co vyvolení vyhodí do kontejnerů.
06. 02. 2014 | 15:45

neo napsal(a):

Mac:

na tvé vulgarity nebudu reagovat sprosťáku agresivní.
06. 02. 2014 | 15:45

stejskal napsal(a):

Možná, pane fikusi. Ale zase se tu dá i po sedmi lety narozdíl od jiných serverů docela slušně debatovat (ve smyslu výměny názorů).

Hezký den.

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 15:48

K.V napsal(a):

Stejskala se dnes nedovolávejte, ten je zalezlý jako sysel, dneska je porušování kodexu na (nejen) tomto blogu povoleno a vítáno
06. 02. 2014 | 15:48

Ládik!!! napsal(a):

S. -
dnes jsem měl jednání na Národním výboru v nejmenované horské obci v Beskydech. Starostka + 3 úřednice, teplíčko, kafíčko, zákusky - v době mé půlhodinové návštěvy ani jeden telefonát, chcípl tam pes. Živý skanzen. Jediná změna - na baráku nápis "Obecní úřad".
06. 02. 2014 | 15:48

Ládik!!! napsal(a):

Rudi Koutek -
Váš text patří k blogu p. Komárka o pralese.
06. 02. 2014 | 15:50

intelektuál brněnský napsal(a):

Rudi Koutek napsal reakci pro Bape, (na jeho vyjádření, že: "Stalin nevraždil nevinné obyvatelstvo"):
"Vy jste teda srandista..., jdete do knihovny, kupte si literaturu..."

hmm, a na co do knihovny, když bude mít knihu?! ;-)
06. 02. 2014 | 15:51

******** napsal(a):

Nováku,Mnichovu se vyhněte.Od války tam žije pár set tisíc Ukrajinců.I Ukrajině.
06. 02. 2014 | 15:55

fikus napsal(a):

..Vy víte co jsem měl na mysli.
Jinak souhlasím,... ale posoudit tu hranici nemůže být tk těžké když je odstup.
06. 02. 2014 | 15:59

729 napsal(a):

Koldera a Bilaka, pověsíme za ptáka! Nápis na zdi vítkovické staré ocelárny. Čas - srpen 1968. A za co by měli viset dnešní zrádci a zloději? Ano, normalizace byla zhovadilá a zkazila nám mládí, ale současný režim, jako pokračování předešlého, jde přímo k meritu věci. Jde o boj o život, tak za to!
06. 02. 2014 | 16:01

Martin1 napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Martin1 -
Vás dnes můzy neberou? Takový slavný den - šič po smrti, Soči před .... zahájením
06. 02. 2014 | 15:44
-------------
Ale už jsem zde pár růžků označkoval také, například v časech:
12:18
14:05
15:11
06. 02. 2014 | 16:01

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

olga
Objektivně vzato není až tak důležité v co věřil a zda byl naivní.
Důležité je, co dělal.
Lze věřit třeba v Lásku a MIlost a Věčnou Spásu a být realistou a přitom páchat svinstva /napadá mě teď zrovna Arnaud Amalric ("Zab je všechny,však Bůh si je přebere")/.
Ty trpící to nezajímá, v co jejich kat věří a zda je naivní. Je jim to podle mě jedno, zajímají je naprosto jiné věci. Ne tak ale jeho psychiatry, jeho právníky či jeho nohsledy a kumpány. Ty samozřejmě zajímá jen to, jak ho z toho vysekat /plus jejich potenciální profit/.
Tím nechci ale tvrdit, že Bilak byl nějakým katem, to ne. Formálně je nevinným člověkem, nic zlého nespáchal - v demokratickém právním státě je vinen jen ten, o jehož vině se nepochybuje a to na základě rozhodnutí nezávislého soudu poslední instance.
Žijeme snad v demokratickém státě s nezávislými soudy, ne ?
I Arnaud Amalric je proto nevinný /coby exarcibiskup sedí dnes dokonce možná někde blízko pravice Boží a radí Hospodinovi co a jak dál - tedy uměl a dokázal možná obejít i tem Nejvyšší Nezávislý Soud (NNS) Republiky Nebeské...mám na mysli samozřejmě zasedání odehrávající se v nežidovské sekci této Republiky, v židovské sekci samozřejmě nemá co dělat ani po pravici, ani po levici, tam je jím pohrdáno, v sekci heretické pak je mu spíláno/.
(marně přemýšlím v které sekci je dnes asi už ten Bilak - v sekci atheistické nebo v sekci marx.-len. ? Co myslíte Vy ?)
06. 02. 2014 | 16:02

zemedelec napsal(a):

Máme následníka Biľaka a to Babiše,jestli voni nejsou náhodou příbuzní.
Nečekal až bude Zeman na hradě,ale Babiš ministrem.Takhle spokojeně umřít,nedokáže každý.Holt ta Zakarpatská Rus nám dodala mnoho politiků.
06. 02. 2014 | 16:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Koutku,

již potřetí mažu Váš stále stejný vstup o vyholeném přirození a paní P.Š.. Dávám tím najevo, že mi zde přijde nepatřičný. Pokud jej opublikujete ještě jednou, budu mazat VŠE, co na tyto stránky (pod jakýkoliv blog) napíšete.

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 16:08

Marek napsal(a):

Kdo může porovnat tak jistě ví,že vpád rusáků v 68 byla procházka růžovým sadem proti psychickému teroru co tu provádí lidé z politických stran ODS a TOP 09.Jejich vláda tu zničila tolik lidí,že komouši jako Bilak si můžou v klidu zaklepat na nebeskou bránu.
06. 02. 2014 | 16:22

Rambo napsal(a):

Bylo by poučné hodnotit Bilaka, čím nás poškodil nebo pro některé i dejme tomu neuškodil, kdyby se dělalo v jiné době a jinými. Žijeme v době, kdy zvacích dopisů opačným směrem šlo dokonce více než jeden, třeba v souvislosti s radarem v Brdech. Ten by z Prahy v těsné blízkosti udělal pořádný terč v případné válce, která nemusí být vzhledem k válečným choutkám USA v cestě za globálním impériem nepravěpodobná. O našem špiclování ze strany USA přímo od nás jak víme od Snowdena není pochyb. Bilak byl exponentem Moskvy u nás ve vedení země, ale i dnes máme přímo ve vládě vždy někoho nebo mnohé, kteří to tady hlídají (Kuhnel, Vondra..). A jako Bilak jezdil do Moskvy pro rady, tak i dnes zase jiní jezdí do Washingtonu na "školení", jak vládnout nebo nám v jejich zájmu vládnout - viz Bělobrádek před vánocemi.
Bilak patrně komunistické ideologii věřil, nezdá se, že by si nakradl. Což ti dnešní vládci kradou jak straky, ani neobjedvají. A nějaká ideologie, péče o stát a lidi v něm jsou jim šuma fuk. Bilak byl krejčí a titul meměl do smrti, kdežto dnešní kleptokrati se hned ozdobí tituly, a to během i několika týdnů na různých garážových univerzitách, které si k tomuto účelu založili nebo v Plzni na právech. A jsou mezi nimi elektrikáři a jiní, možná i nějakého krejčího bychom mezi nimi našli. Ale se štemplem už jsou odborníci a podle toho to dnes tak vypadá.
06. 02. 2014 | 16:23

Rudi Koutek napsal(a):

Herr Stejskal
Noch ganz dicht?
Ja se tady Petrusky zastavam a Vy me mazete hlava, nehlava.
Nevadi Vam adorace zlocincu, Bilak byl svaty, Stalin nevrazdil nevinne civilisty, antisemitismus(hned prvni prispevek), pomocovani, veseni za ptaka...
Priznam se, ze nerozumim.

Jestli ctete prispevky pozorne tak by ste mel vedet, ze me prispevky jsou vecne, slusne, nikomu nenedavam, lidem vykam dokonce s velkym V.
06. 02. 2014 | 16:25

Dalimír napsal(a):

Pán bůh je spravedlivý ! On vlastně nechává ty hlavní aktéry minulé éry dlouho žít aby ještě před tím nežli je k sobě povolá a vyznamená prožili to poznání zadostiučinění když už vícero let zpětně sledují co s toho jejich vysněného komunistického ráje na zemi udělali nenasytní soukromníci,kapitalisté ! No a o tom to všechno je ! Čest památce poctivým soudruhům kteří celý svůj život zasvětili boji proti západnímu velkokapitálu a za soustavnou podporu proletářům vřelý dík !
06. 02. 2014 | 16:31

Lubomír Hruška napsal(a):

Svatá pravda: ...."i lidé takového charakteru a vzdělání se někdy shodou nejrůznější okolností a příležitostí dostávají k veslu..."
A takových kreatur je v současné době u koryta mnohonásobně víc, než za bolševika. A není to jen shodou okolností, ale záměrně. Každé zlo potřebuje své všehoschopné vykonavatele.
06. 02. 2014 | 16:36

stejskal napsal(a):

Pane Koutku,

v tom bude asi ten zakopaný pes. Nečtu příspěvky pozorně, dokonce je nečtu ani zdaleka všechny. Neposuzuji, zda jsou pravdivé či lživé, hloupé či chytré, vkusné či méně vkusné. Je mi též jedno, zda se někoho zastávají či nikoliv.

Když zdejší debaty namátkově coby editor projíždím, posuzuji je jen podle toho, nakolik mohou přispět k tomu, že toto fórum v této podobě skončí (ne, že by ho někdo zavřel, ale lidé - tedy ti normální - sem přestanou chodit; a teprve pak se to zde zavře).

Úvahy na téma vyholené přirození paní P.Š. jsem zde smazal všechny (nejen ten Váš). Protože podobné "debaty" mohou vyústit v jediné a to záplavu "kund", "píč" a podobně. Takto to na internetu chodí. Zcela spolehlivě. Podobně je to ještě antisemitismem, rasismem a několika dalšími podobnými fenomeny. Nemám možnost zde sedět 24 hodin denně a sledovat, kdo na Vaše "vyholené přirození" jedné paní zareaguje (třeba jen z hecu) nějakou tou "píčou". Proto dávám preventivně najevo, že tyto diskuse se zde nepovedou. Aby se tu dalo aspoň trochu diskutovat i o něčem jiném a lidé odsud houfně neprchali.

Pokud někdo adoruje zločince (a neporošuje tím zákon), je to jeho věc. Či spíše jeho vizitka. To, zda mne to vadí či nikoliv, není vůbec důležité. O tom, jak se stavím k antisemitismu a jeho projevům zde si přečtěte třeba v debatě tady http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=22169 Dá se z toho lecos pochopit.

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 16:41

Jana Pechová napsal(a):

Začínám mít pocit, že jednoho krásného dne čeká Michaila Gorbačova svatořečení. Návrh přijde z Česka.
Když pročítám diskusi, napadá mě, kolik tu měli normalizátoři kámošů a sypatizantů. Přičteme-li zvyšující se procento alzheimeriků, poměrně slušná síla. Nebýt Gorbačova, ale třeba nějakého Brežněva II., tak dnes jezdíme za odměnu do severní Koreje.
Ještěže jsme tak malí.
Kdosi tu někde výše napsal, že Bil'ak to narozdíl od dnešních mocných nedělal pro prachy, ale z hlubokého přesvědčení. Má ho to ctít. K tomu snad lze jen dodat, že takový Áda na tom byl nejspíš stejně.
06. 02. 2014 | 16:41

Martin1 napsal(a):

SOČI
pro Ládíka!!! (1) (na objednávku)

Zeman letí státním érem do Soči,
některým (1)už zde nesmí na oči.
Zeman "Kubertovo" heslo uznává,
z jedné volby už ho ovládá:

"Není nutné vyhrát, ale zúčastnit se dá."
Vyhrát je ale lepší, pomsta sladší pak má.
Zeman bude fandit hlavně v bruslení Martině,
musí bojovat, jako on s Becherovkou a srnčím na víně.

On klouže lépe v moku než na suchu,
pak bez bruslí škrábne kde jakou opuku.
Těším se, jak nový Jelcin zas udělá nám ku-ku-ku
bude dirigovat kapelu, pak se z toho pokaku.
06. 02. 2014 | 16:42

xerox napsal(a):

Jiří Pelíšek

máte pravdu , ale tichej protest nikam to nepovede ... meditaci ani modlitbu nepodceňuji , ale to je běh na dlouhou trať ...
od konce 90-tých let tu probíhají nejrůznější protesty a výzvy , jen si vzpomenout , třeba - děkujeme odejděte ... tenkrát byl plnej václavák a co následovalo , nekonečné období dalších nekonečných blábolu ve žvanírně , kterej vyvrcholil kleptomanovým 10-letým prezidentováním , odborářské protesty , petice a taky nic ...

pokud země krachuje a část lidí se bouří , nastoupí demo komanda se psy , koňmi a vojenskou technikou co střílí do protestujících lidí gumovými projektily , slzák , vodní děla , elektrické šokery , případně ty největší pouliční potížisty umlátí někde v zákoutí ...

pokud jde o naší republiku , musela by změna přijít z venčí ... takhle můžeme akorát verbálně tlačit ty nahoře alespoň k něčemu pozitivnímu ...
06. 02. 2014 | 16:42

stejskal napsal(a):

P.S. Nechám Vám zde chvíli pro ilustraci dva příspěvky, které sem mezitím, když jsme Vám odpovídal, kdosi vrazil. Třeba Vám pomohou pochopit, proč zde už sedm let dělám to, co dělám. l.s.
06. 02. 2014 | 16:43

Pepa Řepa napsal(a):

Ernesto,duchu
byl byste od té dobroty a mrknul, kde ten Vasil teď je.
V kotli, u kotle a nebo šije saka?

Petruška je Aiman al-Zawahiri, to už se dávno profláko.
Bradatec to má s maskováním těžký.
06. 02. 2014 | 16:50

realista napsal(a):

VioLa napsala:

pro křesťany platí: koho přijmete na zemi, bude přijat i na nebi, koho na zemi nepřijmete, nejspíše se dostane do pekla.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Milá zlatá, odkudpak jste vydolovala tento Čomolungmu převyšující nesmysl?? :-))
06. 02. 2014 | 16:52

Martin1 napsal(a):

Jana Pechová
"Ještěže jsme tak malí."
----------
Malý jen ten, co malé cíle má, jednou i to bude skutečností, jednou se budeme třeba učit od Koree, jak se spolu shodnou lidi s odlišnými názory, až se obě Koree spojí.
Tak jako vznikl trošku guláš ze spojení NDR a NSR. A jako k dobru dostaly přívažek zbytek Evropy. Od každého je tam kousek.To bude legrace i ve spojené Korei.
To není sranda, pamatujete na Waltera Ulbrichta , Ericha Honeckera. Kde jsou?
06. 02. 2014 | 16:52

Rudi Koutek napsal(a):

stejskal
Rozumim, chapu, ale ty jedince nechapu.
06. 02. 2014 | 16:55

K.V napsal(a):

Pane Stejskale, vás je vždy tak dojemné číst jak obhajujete svoji svatost.
Blogy srovnávající Babiše s Heydrichem, Hokeš který popisuje jak všichni kromě něj byli bl..bí, velitelé tupí šimpanzi a jejich manželky a děti také, Klíma a Hvížďala píšící i deformovaném genofondu čechů, poznámky o věšení Bilaka a komunistů na kandelábry, a mnohé další, to je podle vás ušlechtilejší než poznámky o vzhledu P.ŠUSTROVÉ nebo jen letmá narážka na židy, , to podle vás přivolá kvalitní a podnětnou diskusi?
Máte hodně divná měřítka
06. 02. 2014 | 17:00

Pepa Řepa napsal(a):

zas je tu ráno zas je tu večer

Tak já nevím, než bych napsal pí.. nebo pr.... přijde mi to takový divný.
Někteří se na tom slově přímo vyžívají, opakují, uvozují, asi je to rajcuje.
To už je jako od Cimrmanů.
Milé děti, dneska budeme mít hodinu slov, která se nemají říkat
P.del se -děti-neříká. Nacvičíme si to písní, nechám to tady pro výstrahu

a s gustem......
http://www.youtube.com/playlist?list=PL94982B35CBAAC2C8
:-)
06. 02. 2014 | 17:02

K.V napsal(a):

Pechová, rusové by si území přidělené Jaltskou dohodou uhlídali i bez Bilaka. Proti zlodějám a ničitelům země po r 1989 je Bilak relativně neškodný a poctivý chlapík, alespoň to myslel dobře a nekradl pro sebe
06. 02. 2014 | 17:05

stejskal napsal(a):

Pane Koutku, motivaci lidí, kteří takto vystupují (a vlastně kohokoliv, platí to o každém z nás, o mně, o Vás), nelze pochopit, aniž by je člověk osobně dobře znal (a navíc měl příslušné znalosti v oboru psychlogie). Může být totiž různá: od obyčejné adolescentní provokace (na netu si takto hraje spousta nedospělých jedinců), přes třeba svéráznou formu protestu proti prakticky čemkukoliv, co Vás napadne až třeba k projevu ventilované frustrace z něčeho, co vůbec nemusí s těmito stránkami souviset (svým způsobem může jít i o neumělou snahu komunikovat. Řada lidí to prostě neumí jinak). Ale těch motivů může být mnohem mnohem víc. Tyto záležitosti kolem lidské psyché jsou děsně zajímavé a stojí, myslím, za to o nich aspoń trochu něco znát, když člověk vstupuje do debaty.

Hezký večer.

Libor Stejskal
06. 02. 2014 | 17:06

Bestia triumphans napsal(a):

K.V.:
Vy už jste zase K.V.?
Před chvílí jste psal jako badal, teď zas jako K.V.
Předtím zas jako Sobol, Koloděj a podobně.
Nemáte v tom zmatek?
Nicky měnit můžete, své IQ ale nezměníte.
:-)
06. 02. 2014 | 17:12

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon
http://www.youtube.com/watch?v=iepzexKtzM0
06. 02. 2014 | 17:13

Karel napsal(a):

Ano, Bilakův čin by neměl zůstat zapomenut. Byl to čin člověka, který se odvážil udělat správnou věc. Pomohl odložit likvidaci a rozkradení Československa. Politika ztráty elementárních jistot, národní sebezáhuby a bezuzdného zlodějství, která přišla po roce 1989 mu dává zcela za pravdu.
06. 02. 2014 | 17:19

Jaroslav Klenot napsal(a):

Pane Mac,

nesuďte a nebudete souzeni je z Nového odkazu. Soudit by měl jen Bůh.
Hromadný vrah Kugler: "Proč Bože nesoudíš ty?"
"Já nemohu, já vím všechno!" Karel Čapek, Povídky z jedné a druhé kapsy.
Jak můžeme soudit my, kteří většinou nevíme cokoli pravdivého?
06. 02. 2014 | 17:20

Martin1 napsal(a):

Už je na čase to řešit, je ohrožena demokracie!!!
ODS chce za prohlášení k Bilakovu zvacímu dopisu SSSR při příležitosti úmrtí Bilaka odvolat Filipa z místopředsednictví poslanecké sněmovny.

Já si myslím, že je to málo. Chce to radikální řešení, situace je vážná, skoro zoufalá. "Nasrála" doba, že je potřeba sednout, zamyslet se, najít alespoň kopii toho dopisu od Bilaka, upravit tam "NĚKOLIK VĚT, DVA TISÍCE SLOV," a adresovat to přes WC někomu z USA potrubní poštou.

Stačí to i šeptem přečíst doma třeba u Miruny pod duchnou - všichni jsme odposloucháváni.
Ale proboha už něco dělejte, já si jdu udělat něco k večeři. Dnes si dám asi RUSKÉ VEJCE s ČERNOU KÁVOU.
06. 02. 2014 | 17:21

Bestia triumphans napsal(a):

Karel napsal(a):
"Ano, Bilakův čin by neměl zůstat zapomenut. "

!
Správně, Karle.
Bilak zůstane navěky zapsán v naší historii jako bezcharakterní zrádce.
06. 02. 2014 | 17:27

Bestia triumphans napsal(a):

Dalimír napsal(a):
"Pán bůh je spravedlivý ! "

!!!
Dalimíre, co to vidím?
Z vás se stal na stará kolena věřící?
Co by na to řekl Ernesto?
:-)
06. 02. 2014 | 17:29

Martin1 napsal(a):

Bestia triumphans
"Bilak zůstane navěky zapsán v naší historii jako bezcharakterní zrádce."
--------------
Já mám raději bezcharakterního zrádce, než zrádce s charakterem, ten je snad ještě horší. Ale u bestií? To nevím. :)
06. 02. 2014 | 17:31

John Malkovich napsal(a):

Říkejte si, pište si o Vasilu Biĺakovi co chcete, koneckonců je to dovoleno, ale vzpomeňte jakou napsal skvělou knihu svých vzpomínek Mé milníky. Jako kniha vyšly až po listopadu 1989, ostatním soudruhům se asi moc nelíbily. Když vyšel úryvek v Rudém právu někdy 1988 či 1989, už se fakt nepamatuji, doslova jsem to hltal. Skvělé počtení.
06. 02. 2014 | 17:32

Bestia triumphans napsal(a):

To se dějou věci.
Bilak je na pravdě boží. Nebo soudružské?
Dalimír začal věřit v Boha.
"Mrtvý" Honolulu zázračně obživl.
Jak vzrušující den!
06. 02. 2014 | 17:33

Lila napsal(a):

17 bilionů dolarů

"Formálně je Alojz Lorenc nevinný, přičemž soudit jej bylo možné"

Nemáte přesné informace. Náčelník Státní bezpečnosti Alojz Lorenz není nevinný ani formálně. Za své činy v roce 1989 byl v roce 1993 v Táboře odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody nepodmíněně. V té době už bylo Československo rozdělené, a tak Lorenz odjel na Slovensko a trest si nikdy neodpykal. Před slovenským soudem stanul až v roce 2000, kde vyvázl jen s patnáctiměsíčním podmíněným trestem.

Mezi Lorenzem a V. Bilakem je jeden podstatný rozdíl, Lorenz je velmi inteligentní člověk...

Pro mě Bilak navždy zůstane odpornou kreaturou, nezávisle na tom, jestli byl či nebyl souzen!

I Vám přeji pěkný den.
06. 02. 2014 | 17:40

lser napsal(a):

Komický blog a jako vždy trapná diskuse. Pane autore, doufám, že budete pokračovat.
V druhém dílu by jste se měl věnovat dalšímu dopisu, tomu, který podepsalo 99 pragováků.
P.S. Prosím ty, kteří se tu vyjadřují k naší moderní historii a nezažili ji osobně, aby toho zanechali, jsou směšní !
06. 02. 2014 | 17:41

Bestia triumphans napsal(a):

K úmrtí Vasila Bil’aka

Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Co se týče historické role Vasila Bil’aka, je třeba konstatovat, že není možné měnit historii a je beze sporu faktem, že byl jedním z iniciátorů pozvání sovětských vojsk. Dnešní doba se na zvací akt dívá různými pohledy.

Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM
06. 02. 2014 | 17:52

patriot napsal(a):

S odstupem času se Husák i Štrougal jeví jako slušní a přínosní lidé, zejména ve srovnání s Havlem nebo Klausem…

Nehynoucí zásluhou Bilaka je to, že přispěl k oddálení dnešního zločinného bordelu o celých dvacet let. I když tehdy jsem to vnímal jinak.
06. 02. 2014 | 17:57

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Lila
Lorenc...Lorenz se aktivně podílel na selekci nevhodných párů - v rámci nacistického Německa a po válce dostal Nobelovu cenu.
Tak Lorenc dostal 15 měsíců podmínky ?
Vida ho. To jsme netušil. To pak ale každý další estébák nižší úrovně může dostat tak maximálně pořádkovou pokutu pět stovek, ne ?

Inteligentní...ano, ano, to samé se říkalo i o mnoha nacistech podílejících se na Endloesung...že byli velmi inteligentní.
Anebo Madoff - ten prý je také velmi inteligentní. Obecně pak asi všici šéfové bank budpou velmi inteligentní - vždyť s ejen stačí podívat na jejich platy a odměny, co pobírají - v kapitalismu se totiž platí za vákon, víme ?

Tak to má být, pro někoho je Lorenc inteligentním vykonavatelem a Bilak pitomým vládcem, pro jiného zase je Bilak šikovným vykonavatelem a Lorenc úspěšným kapitalistou.
Hlavní je si při tom všem zachovat duševní zdraví a moc často se nesoudit, advokáti stejně dycky oškubou nejvíc toho, kdo má prachy, ne toho, kdo má vinu.
A Bůh si je už tam nahoře přebere, však možná že Lorenc s Bilakem skončí nakonec ve stejné sekci.... či snad byl Lorenc nekřtěnec ?
No každopádně se tam pak optejte a dejte vědět, já bych totiž teda radši pobýval v jiné sekci než ti dva - a to i přesto že ten Lorenc je dle vás velmi inteligentní...víte, já raději uvítám hlupáky - než takové inteligenty.
Dík.
06. 02. 2014 | 17:57

Boban napsal(a):

V roce 1968 vyšlo o Biľakovi hodně vtipů, ale ten nejlepší nyla skutečnost z jeho výučního listu - dovětek -
" Nepouštět na saka !" Tak raději vstoupil do KSS a KSČ a zničil spoustě lidem život.
06. 02. 2014 | 18:06

thou napsal(a):

http://en.wikipedia.org/wiki/Klaus_Fuchs

Přečtěte si život Klause Fuchse.Česká Wikipedie ho nemá,jiné ano.
Jako fyzik měl šéfem i mnohem pozdějšího nositele Nobelovy ceny N.Motta,tuším od roku 1939 ředitele Rutherfordovy laboratoře.Šéfem měl i známého fyzika R.Peirlse (který byl ženat v Anglii s Ruskou,podobně jako ekonom Keynes).
V padesátých letech K.F. vězněn (ne v sovětské zoně) coby špion.V tom,kde má patenty jeden z prvních před vypuknutím studené války.
Jeho početnou rodinu fašisté v Německu věznili,i dohnali k sebevraždě-on se hlásil ke komunistům.Ve vědě má jméno.Dožil v NDR později v akademické pozici a ženat s komunistkou,přítelkyní z mládí.Tolik o nestranné západní poválečné demokracii a jejím vztahu k předválečnému hitlerismu i po válce.
06. 02. 2014 | 18:10

Lila napsal(a):

John Malkovich

Bilakovy Milníky mého života vyšly dokonce knižně, tedy jen první část, ale knížečka (malý červený paperback) byla promptně stažena z oběhu a další díly už vyjít nesměly.
Bylo to výborné počtení, nad málokterou knížkou jsem se tak nasmála... Nejraději jsem měla kapitolu, v níž Bilak vzpomínal, že když se dostal do Čech (tuším, že do Hradce Králové) největší dojem na něj udělal splachovací záchod...
Někde ty Milníky ještě v knihovně mám, asi je zase po dlouhé době opráším :-)

Mám i další jeho knihu Pravda zůstala pravdou (projevy a články říjen 1967 - prosinec 1970), ale to už žádná legrace není. Mimochodem, z jeho projevů z r. 1967 vyplývá, že Antonínu Novotnému důkladně mydlil schody a zasloužil se o jeho pád. A podobně se později zachoval k Dubčekovi.

V druhé polovině 80. let se stal Bilak neúnosný i pro samotnou KSČ. Jeho interview pro list italských komunistů, s památným výrokem, že pivo je naším tekutým chlebem,
rozladil soudruhy natolik, že mu na úvé za něj pěkně vycinkali. A zákaz jeho pamětí to dovršil.
06. 02. 2014 | 18:16

krajan napsal(a):

Bil'ak je skutečným příkladem bezcharakterního ideologií a fanatizmem naprosto zaslepeného politika. Ti, kdo ho, třeba z naprosté dálky, zažili, na něho nikdy nezapomenou.
Ale, autore, co vy o tom víte?
06. 02. 2014 | 18:16

Lila napsal(a):

17 milionů dolarů

Sakra, s tím przněním jmen bych mohla aspirovat do týmu pana premiéra :-)
Omlouvám se, zapracovalo podvědomí, máme sousedy stejného příjmení, ale píší se se "z".

Vysoké IQ měli podle vězeňského psychologa G.M. Gilberta i všichni váleční zločinci souzení norimberským tribunálem, až na jediného - židobijce J. Streichera.
06. 02. 2014 | 18:33

Martin1 napsal(a):

Navrhuji Bilaka na státní vyznamenání

Já bych dal Bilakovi nějaký řád za položení komunismu na lopatky.
Vždyť i Věra Čáslavská (a tísíce jiných) oblizovala Dubčeka a dala mu medaili a teprve okupace jí otevřela (?) kukadla. A všichni (i já v 15 letech)jsme volali s Dubčekem a se Svobodou.

Tím, že se Rusové přišli zase "včas", znechutili všem zemím se jen trochu přiblížit ke komunismu. Báli se to ruského smrtelného obejmutí.
Ten náš "komunismus s lidskou tváří" - mohl být tehdy určité části západní společnosti přítažlivý. I když se domnívám a v tom se schoduji i s Brežněvem, že by to byl stejně konec, ale levicové by to zde bylo a bude dalších 100 let.
Zvláště když "pravičák" se stal synonymem slova "zloděj".
06. 02. 2014 | 18:33

gaia napsal(a):

Ti , co vytvořili církevní restituce a podíleli se na jejich schválení, jsou daleko horsi

Biľak a spol byli proti dnešku jen slabý a neškodný odvar.
06. 02. 2014 | 18:35

Yosif K napsal(a):

gaia napsal(a):
Ti , co vytvořili církevní restituce a podíleli se na jejich schválení, jsou daleko horsi
Biľak a spol byli proti dnešku jen slabý a neškodný odvar.
06. 02. 2014 | 18:35

Jistě jistě - rozdíl mezi modrými a oranžovými dávakami pro tmáře je ńula celá nic - repsektrive cirkvím se platilo za socanů 0,155 SR a ted je to 0,18% SR al zase na omezenou dobu.

Proticírkevní propaganda komančů a socanů očividně zabírá jen na naprosté hlu...ky - socani už do toho přestali vrtat - ale i těch je nakonec dost.....
06. 02. 2014 | 18:44

intelektuál brněnský napsal(a):

podle té spousty reakcí to vypadá, že soudruh bilak zde mnohým (už) chybí...
tak to odsud raději nenávratně prchám, soudruzi!
06. 02. 2014 | 18:48

gaia napsal(a):

Yosif

Víte, ono peníze nejsou všechno. A koupit si rakovinu,by nikdo nechtěl ani zadarmo. Ale tohle rakovinné bujení, které bude prorůstat do všech oblasti společnosti a dusit a škodit, si klidně koupime za 0,18% rozpočtu a ještě budem slyšet od různých yosifu, jak je to výhodné.

V čem je pak špatný ten Biľak? Ten sem za levnou ropu pozval Rusy, tito za 0,18% rozpočtu Vatikán.
06. 02. 2014 | 19:02

Dalimír napsal(a):

Pane Bestia dnešní doba se dívá na zvací akt různými pohledy ,v tom má soudruh Filip stoproc.pravdu ! Většinou jsou to pohledy zklamaných poctivých pracujících kteří v čechách řádně platí daně a zažívají zato samé zklamání ! Bud jako podnikatelé nebo prostý proletariát ! A o tom to všechno je !
06. 02. 2014 | 19:08

The day after napsal(a):

Vzpomínáte soudruzi?Poučení z krizového vývoje.To byly časy,to byly čistky.To bylo opět zničených lidí,to se to opět vládlo.
06. 02. 2014 | 19:08

křemílek napsal(a):

Pane Stejskale máte tady zase jednoho antisemistu,neváhejte a konejte svou povinnost ! Hezký večer
06. 02. 2014 | 19:12

taky názor napsal(a):

Jeho příběh je příběhem o tom, jak události mohou vynést nadlouho k moci zlého, zakomplexovaného, ideologií posedlého, nenávistného a omezeného člověka, o kterém lze dobrého říci velmi málo, pokud vůbec něco

Tohle by se hodilo i na Karolinu Peak nebo na Drábka
06. 02. 2014 | 19:13

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ti, co nadávají na Bilaka, by si měli uvědomit, že kdyby národu nepomohl, tak se Československo rozpadlo již kolem roku 1970, morální a ekonomický úpadek by dnes trval již o více než dvacet let déle.
Čeho byla schopná česká pravice?
V devadesátých letech během sedmi let prošustrovala státní majetek v hodnotě asi 3 biliony korun, 400 miliard nedobytných úvěrů v bankách.
Státní podniky lze rozkrást jen jednou, ale co pak?
Mezi léty 2007 – 2013 zvýšila pravice státní dluh o bilion korun.
Dovede si někdo představit, kde bychom byli, kdyby nám místo ruského vojáka vládla pravice už od sedmdesátých let?
Jaká by dnes asi byla výše státního dluhu, kdyby nám o dvacet let déle spravoval veřejné finance chemik, který nechá chcípnout krávu, jen aby se mohl chlubit tím, že ušetřil trochu sena?
06. 02. 2014 | 19:17

ujo napsal(a):

Myslím, že by bylo etické a účelné pokusit se vnímat člověka kompexně (nevypůjčil jsem si to slovo od dr. Hnízdila?).

Před mnoha lety jsem četl Bilakovy Paměti.
Příliš si z nich nepamatuji ale: on pocházel z velmi, velmi chudých poměrů a teprve poválečný vývoj a komunisté mu umožnili vyrovnat se s tímto (i vzdělanostním) hendikepem.
To všechno se odrazilo v jeho politickém konání- mimochodem nabyl jsem dojmu, že ve správnost svých kroků upřímně věřil.

Po lednu 68 ( předtím o něm málokdo věděl) byl pro většinu národa (tedy aspoň v Praze - nevím jak třeba na Slovensku) zrádcem společného úsilí a i vysmívaným zjevem.

Paní Němcová se svou dnešní hysterickou reakcí na Filipovo vyjádření k úmrtí Bilaka paradoxně zařadila po Bilakův bok.
06. 02. 2014 | 20:01

Veronika napsal(a):

Ať je to jak chceme, tak Vasil Bilak žil podle toho, čemu věřil. To, co spáchal je odsouzeníhodné, ale přesto musíme uznat, že je to v kontextu jeho životního postoje. Jeho formovala doba ve které žil a která mu dovolila "vyrůst" v politickou osobnost. Dnes nám také vyrůstají různé osobnosti, které nejsou k zadržení a díkybohu nás nepřipravují o svobodu, ale pořádně nám znepříjemňují život. Bohužel to nejsou tak zjevní nepřátelé jako V.Bilak. Oni nám slibují nemožné a splňují si pouze své cíle na úkor společnosti ......
06. 02. 2014 | 20:35

resl napsal(a):

Dalimír : "Pane Bestia dnešní doba se dívá na zvací akt různými pohledy ,v tom má soudruh Filip stoproc.pravdu"
---------------
Buďte tak laskav a sdělte mi, kdo to je ta "doba" a jaký je její pohled, Jó a prosím i o adresu. předem děkuji. r.
06. 02. 2014 | 20:38

resl napsal(a):

Vidím, že tady zanechal vlastizrádnej krejčík dost následovníků, kteří by raději drželi facku, než by přiznali, že to byl vlastizrádce a žádná "doba" se nedívá, to jen s.Filip se neobratně vykrucuje, aby nemusel říct před svými soudruhy pravdu. Ví to i zdejší křivácká veteš, co má pořád tu svou rudou hvězdičku schovanou v šuplíku.
06. 02. 2014 | 20:44

Pavel A napsal(a):

Je to velmi smutné a otřesné číst tu příspěvky, které zlehčují Bilakovi zločiny nebo je alespoň relativizují poukazem na dnešní marasmus. Takže vážení : zločin jednoho člověka neomlouvá zločin jiného. Když Vám někdo vykrade byt budete ho omlouvat s poukazem, že támhleten politik krade více ??? Za druhé Bilak a spol. okradli po r.1948 všechny živnostníky, soukromé rolníky, sebrali jim sprostě majetek a ještě je zavírali do vězení nebo do lágrů. Jste banda ubožáků. Pokud se Vám něco nelíbí tak konejte, ale neomlouvejte tohoto zločince. Ten kdo zločince omlouvá je alespoň morálně sám zločincem.
06. 02. 2014 | 20:52

Pavel A napsal(a):

Veronika napsal(a):
Ať je to jak chceme, tak Vasil Bilak žil podle toho, čemu věřil. To, co spáchal je odsouzeníhodné, ale přesto musíme uznat, že je to v kontextu jeho životního postoje. Jeho formovala doba ve které žil a která mu dovolila "vyrůst" v politickou osobnost.
...
Takže vraždit a loupit ve jménu toho čemu věřím je v pořádku ? Chápu to správně ? Skutečnost je taková, že žádný sprostý kriminálník a individuální zločinec nikdy v dějinách nedokázal napáchat tolik zla, jako fanatičtí uskutečňovatelé konečného dobra.
06. 02. 2014 | 21:09

Míval napsal(a):

Rambo: Bělobrádek do USA neletěl, aby se učil vládnout. On a jemu podobní (prý jich tam od nás už bylo kolem stopadesáti) jsou zváni s největší pravděpodobností, aby si je zpravodajské služby prosondovaly, zjistily do budoucna případnou vydíratelnost atp. Ovšem není to nic nového, Moskva to určitě dělala také tak.
Samozřejmě to nesouvisí s nějakou vědomou spoluprací či závazkem k ní. Prostě strýčci Příhodové pro velké bratry.
06. 02. 2014 | 21:17

pamětník autentický napsal(a):

Bape:
"Pamětníku, kdyby nebylo Stalina, tak tady nejste."
Kdyby nebylo Stalina, nebojovali by Němci u Moskvy a Stalingradu, agitátore, protože až tak daleko by se nedostali. Je nesporným historickým faktem, že vinou Stalinovy chybné politiky a diletantských zásahů do velení Rudé armády poté, co se zmátořil z utrpěného šoku z napadení SSSR Hitlerem, Rudá armáda by bránila území státu daleko účinněji.

Je neuvěřitelné, že ještě v dnešní době se najdou fandové vlastizrádce Biľaka. Je jenom škoda, že toho darebáka nikdo včas nesejmul a on se dožil tak vysokého věku.
06. 02. 2014 | 21:23

Al Jouda napsal(a):

Vasil Bilak byl pro KSČ ideálním, nevzdělaným, ale výjimečně užitečným idiotem:))))
06. 02. 2014 | 21:43

pamětník autentický napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):
"Ti, co nadávají na Bilaka, by si měli uvědomit, že kdyby národu nepomohl, tak se Československo rozpadlo již kolem roku 1970, morální a ekonomický úpadek by dnes trval již o více než dvacet let déle."
Je až neuvěřitelné, že následkem totálního výpadku logického uvažování může někdo napsat takovou pitomost. Logicky uvažujícímu člověku je naopak zřejmé, že o dvacet let dřívější nastolení svobodnějších poměrů by určitě neprobíhalo tak bezuzdně jako po pozdějším plyšáku. Tehdy lidé dosud nezmagoření dvacetiletou normalizací by si nedali tak jednoduše diktovat cokoliv od kohokoliv. Ani od pravičáků, kteří ostatně neměli tak masový vliv jako později Klausova ODS.
06. 02. 2014 | 21:45

Hloupý Honza napsal(a):

Chtěl bych tímto poděkovat zdejšímu automechanikovi komentátorské psychiky a necertifikovanému a nekorunovanému králi české spisovatelské psychiatrie panu Liboru Stejskalovi za to, že mne hloupého Hloupého Honzu zabanováním, jakožto trestem z nejtvrdších pro každého zoufalce slova psaného (čehož důkazem je i tento příspěvek tvořený v ilegalitě IP adres) poučil o tom, že žádný snaživec by se neměl dotýkati intimna autorů, ba na ně přímo útočiti, jako jsem to dle mínění zdejšího cenzora Freuda udělal neblahé paměti já v případě jednoho z nejlepších, nejhezčích a nejkřehčích diplomatů současného i minulého režimu pana Krafla, když jsem se o jeho osobě vyjádřil, že mi je z takovýchto diplomatů špatně, měje tím pouze na mysli to, že k dosažení tohoto státního korýtka dotyčný zřejmě nemusel usilovati absolvováním různých konkurzů, ale že mu k doživotnímu putování po zahraničních centrech vystačila toliko známost a blízkost těch pravých psychopatů, resp. jednoho z nejvyšších nejmenších Čecháčků podisidentovského období a jeho komediantské chotě. Já hlupák měl dávat pozor právě na to jakého zaměření na pohlaví je dotyčná osoba a omezit své výlevy toliko na vše pozitivní, neb vše negativní bylo naopak automaticky předjímáno jako útok na sexualitu dotyčného.

Proto z ilegality volám, Stejskale .... ty heterosexuále !

P.S. K meritu článku dodávám, že Vasil Biľak byl zřejmě taky heterosexuál a autor textu je zřejmě (soudím podle účesu) bisexuál a metrosexuál.
06. 02. 2014 | 21:53

Viola napsal(a):

Bakalův nezvaný host

také si to myslím, tenkrát jsme byli ještě chudší, než v roce 1989 a přiřadili bychom se k Řecku mnohem dříve. Jasné je, že těmi tanky se to silně přehnalo, ale pravděpodobně byly ještě vzpomínky na Maďarsko a Bilak se bál, že by se tu strhla občanská válka, věděl, že znárodňování nebylo tak dávno.
06. 02. 2014 | 22:01

Viola napsal(a):

V Hyde parku je Němcová a Kováčik.
Ne Němcová nemá pravdu, Bilak možná zachránil o mnoho více životů.
06. 02. 2014 | 22:03

Viola napsal(a):

Máme demokracii a úhlů pohledu může být několik.
Okupace, kolik cizinců nás dnes okupuje a vysává, že děti ve školách hladoví.
06. 02. 2014 | 22:05

Reveil napsal(a):

Já dnes viděl hysterickou, frustrovanou tetku Němcovou, jak se rozhořčovala nad Filipovým textem, na němž jsem ovšem nenašel nic závadného. Pro tetku je závadné možná to, že to napsal zástupce strany, mkterá má dnes víc než dvojnásobnou podporu voličstva, než má její mrtvolná ODS. Na rozdíl od všech prognóz o zániku komunistické partaje, což jsem si tehdy myslel taky, bude to spíše ODS, která politicky zcela odumře.
06. 02. 2014 | 22:10

Viola napsal(a):

Kolik je lidí, tolik je očí, tolik je pohledů.
06. 02. 2014 | 22:10

Viola napsal(a):

Tak Němcová by chtěla zacpávat pusu komunistům a přitom v EU je jich plno.
06. 02. 2014 | 22:13

Již Jsem Zvracel napsal(a):

jak to tu čtu - jedna podstatná věc u nás je to, co tu máme za materiál..... copak Bilak, ten byl jeden jediný, ale biláčků tu máme jak kdyby shůry někdo víte co.....
06. 02. 2014 | 22:13

Viola napsal(a):

Pan Veselovský nechť se podívá na diskuze na aktuálně ať vidí různé úhly pohledu.
06. 02. 2014 | 22:15

Viola napsal(a):

V souvislosti s vývojem se na dávnou okupaci se mnoho a mnoho lidí dívá jinak.
06. 02. 2014 | 22:17

Reveil napsal(a):

Docela zírám na to, jak současná propaganda - zcela obdobně, jak to činila bolševická propaganda, nebo katolická antireformace - vymáhá jednotný náhled na zvací dopis a jakákoliv jiná formulace, než jakou volí Němcová, je označována za "podporu okupace".
06. 02. 2014 | 22:28

jozef napsal(a):

V obdobi dvoch generacii
vzrastol pocet obyvatelov Slovenska dvojnasobne.
To je prvy,najdolezitejsi ukazovatel mudrosti vlady,vladcov.Kazdej vlady.
Priemysel,kultura,skolstvo ci synteticky ukazovatel kvality zivota su az na dalsom mieste.

Dnes sme svedkami hororu.Nevidi len kto velmi nechce: zdvojnasobuje sa len pocet Romov,statisice mladych ludi museli za pracou v cudzine,stovky a tisice domorodcov bojuju krvave,medialne a ine dobyvatelske,okupacne vojny stryka Sama.
Zmnohonasobuju sa ukazovatele roznej patologie,v mienkotvorbe dominuje zumpa.

Ak mam sudit/vyznamenavat/ Bilaka,potom ponovembrovych vladcov /a medialnych propagandistov/musim odsudit/vyznamenat/ radovo hlasnejsie.
Ak mi ide o narod.
Ak mi nejde o narod,ak suhlasim s jeho hospodarskym vyvlastnenim a politickym zotrocenim /na rozdiel od dnesnej Latinskej Amriky napriklad/,ak mi nevadi vseobecny upadok v roznych sferach ak mi nevadia neiste az cierne prognozy do blizkej buducnosti...

Treba tiez poipravde konstatovat,
ze na Slovensku vplyv Bilaka podstatne eliminoval najma Husak.Vdaka autorite Husaka na Slovensku bola "normalizacia" tlmena, pocet "disidentov",radikalnych odporcov diania, bolo mozne spocitat "na jednej ruke".

Ani Bilak,ani Husak
sa neodvazili vyraznejsie vplyvat na dianie v Cesku.Aj Husak citil v Prahe silnu opoziciu,niekedy averziu.
Gustav Husak /mimoriadne silna a mimoriadne odvazna politicka osobnost/ dokazal tlmit politicku vojnu len na Slovensku,do ceskych zalezitosti zasahovat velmi sa neodvazil.Takze "normalizacne"dianie v Prahe malo by sa vnimat ako zalezitost v podstatnej miere ceska,pripadne cesko-sovietska.Slovensko bolo vtedy v boji s "protisocialistickou"opoziciou podstatne miernejsie.
06. 02. 2014 | 22:29

pamětník autentický napsal(a):

"Bilak možná zachránil o mnoho více životů"

Violo, Vy jste opravdu moc rozumu nepobrala.
06. 02. 2014 | 22:32

pamětník autentický napsal(a):

jozef
se zase nenaučil počítat.
06. 02. 2014 | 22:34

okupacne vojny stryka sama napsal(a):

Ať žije Vasil! Tedy vlastně: ať je Vasil spokojeně mrtvý! Ať si užívá dlouhého spánku beze snů! Tedy vlastně: ať si ho neužívá! Nebo tak nějak jinak...
06. 02. 2014 | 22:35

Antonín Malík napsal(a):

V ČT se v poslední době stále více šíří tzv. drtinování - tedy postup, kdy moderátor ždímá hosta, dokud ten neřekne přesně to, co si dopředu moderátor usmyslel. Dnes například už i Veselovský drtinoval Kováčíka, který v podstatě odpovídal velice rozumně, ale neřekl přesně to formulaci, kterou Veselovský chtěl.
06. 02. 2014 | 22:38

jozef napsal(a):

to pametnik autenticky

Slovne spojenie "na jednej ruke" je bezne pouzivane.
Takych disidentov ako ja,neviditelnych, vsak bolo viac.
Povazujem sa za disidenta predchadzajuceho rezimu a /u Stejskala/opakovane sa oznacujem za "prislusnika odboja" voci terajsiemu rezimu.Resp.voci tejto forme diktatury "svetoveho policajta".
06. 02. 2014 | 22:43

vuk napsal(a):

Je jasné, že antikomunistům vadí Bilak, protože to byl opravdový komunista. Člověk zásadový, čestný, poctivý, bojující za zájmy a práva pracujících.
06. 02. 2014 | 22:46

Viola napsal(a):

pamětníku autentický

Nejvíce lidí bez domova bylo sečteno v Moravskoslezském kraji (2 574), na druhém místě skončila Praha (1 254) a na třetím Jihomoravský kraj (1 156). Naopak nejméně lidí využívá služeb sociálních zařízení v Karlovarském (256) a Libereckém kraji (262). Celkem sebrali sčítací komisaři informace od 11 496 lidí, kteří byli podle dané metodiky označeni jako lidé bez domova.

Za Bilaka neexistoval jediný bezdomovec, tedy Bilak se zasloužil o to, že lidé dožili se střechou nad hlavou. A to nepíšu o hladových dětech, které nyní pod okupací EU nemají peníze na obědy a zrádce na Pražské radnici půl milionu posílá teroristům, to je volající do nebe, vy pamětníku falešný.
06. 02. 2014 | 22:47

Vandal napsal(a):

vuk napsal(a):

Je jasné, že antikomunistům vadí Bilak, protože to byl opravdový komunista. Člověk zásadový, čestný, poctivý, bojující za zájmy a práva pracujících.

xxxxxxxxxxx
škoda jen, milý vuku, že ho ti pracující, za jejichž "zájmy" šmejd Bilak bojoval, nedostali tehdy do rukou, moc by z něho, bastarda bolševického, nezůstalo.

A jaký měl strach z těch pracujících, za jejichž "zájmy" bojoval, panečku!

Bilak byl a navždy zůstane bolševickým zločincem a špínou toho nejhrubšího zrna. Nejodpornější karikaturou vlastizrádce, je velkým omylem dějin, že ušel jedinému, spravedlivému trestu.
06. 02. 2014 | 22:55

Viola napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=801071

dobrý článek akorát pro srovnání s Bilakem.
06. 02. 2014 | 23:09

pamětník autentický napsal(a):

jozef
Které to byly dvě generace, za kterých se zdvojnásobil počet obyvatel Slovenska?
06. 02. 2014 | 23:13

pamětník autentický napsal(a):

Violo,
plácáte páté přes deváté. Ti bezdomovci by se časem vyskytli i bez sovětské agrese, normalizační režim dodýchal na ekonomickou neschopnost sovětského způsobu hospodaření.
Ale ty tanky..... Na rozdíl od Vás jsem jejich autentickým pamětníkem, byl to můj nejhorší zážitek v mém už dost dlouhém životě.
06. 02. 2014 | 23:18

Viola napsal(a):

To by mě zajímalo, co dodýchává dnes, pamětníku.
Ano ty tanky byly silné rozčarování a údiv a obrovské překvapení, úlek, zděšení protože skoro nikdo si nebyl vědom ničeho cobychom provedli, že se na nás sesypala taková horda, bylo to velice špatné politické řešení nejspíše vyplývající z neznalosti naši situace, kdy tu nikdo nechtěl vpouštět západní imperialisty, chtěli jsme jen trochu asi toho revizionismu.
06. 02. 2014 | 23:25

pamětník autentický napsal(a):

Viola:
06. 02. 2014 | 23:09
Co z toho proboha je srovnatelné s Biľakem??
06. 02. 2014 | 23:28

Viola napsal(a):

Také politička zve Američana, aby ji pomohl. A ten tam může poslat něco podobného, jako do Sýrie, Jugoslávie, Lybie, Tuniska Afriky, Afgánistánu, Vietnamu atd. atd. Zbrojařské výrobky je třeba někde udat, ať to stojí, co to stojí.
06. 02. 2014 | 23:30

Vandal napsal(a):

Za Bilaka neexistoval jediný bezdomovec, tedy Bilak se zasloužil o to, že lidé dožili se střechou nad hlavou. A to nepíšu o hladových dětech, které nyní pod okupací EU nemají peníze na obědy a zrádce na Pražské radnici půl milionu posílá teroristům, to je volající do nebe, vy pamětníku falešný.

xxxxxxxxxxxxx
Violko

máte to v hlavince trochu popletené, právě zločinec Bilak a jemu podobní mají nezpochybnitelnou zásluhu na tom, jak to dnes u nás vypadá.

Jestli chcete vidět, jak by to vypadalo, nebýt 40 ti let vlády zločinců, jako byl primitiv Bilak, zajeďte se podívat do Rakouska, není to daleko. Představte si, neměli Bilaka, nemají bezdomovce a hladovějící děti, to jsou věci, co?
06. 02. 2014 | 23:32

pamětník autentický napsal(a):

Viola:
Dnes pomalu dodýchává současný formalistický způsob demokracie. To je však na jinou debatu a nelze tím relativizovat zrádcovství Vasila Biľaka. Ten člověk s dalšími spáchal skutek plně splňující kritéria vlastizrady. Reálně se podílel na letitém odsunu možnosti vývoje Československa přijatelnějším směrem.
O jeho hlouposti se ani nemíním šířit.
06. 02. 2014 | 23:34

Dalimír napsal(a):

Pane nicku resle zdá se mě že jste si na mne nějak zasedl ,to bychom si nerozuměli ! A k čemu by vám byla má adresa ? Vy jste zapřisáhlý oportunista takže si myslím že bychom spolu neměli co řešit ! Každý máme svůj názor ! Nevím sice proč nenávidíte tak minulý režim ,co Vám vlastně provedli ale já jako obyčejný dělník jsem s nimi nikdy problém neměl,naopak jako dobrý a spolehlivý pracovník jsem byl na patřičných místech soudruhy ve fabrice vždy vítán ! Takže Vážený pane sorry !
06. 02. 2014 | 23:41

Viola napsal(a):

Vandale

kolik toho socialismus od druhé světové války za 25 let vybudoval a kolik toho vybudoval kapitalismus za 25 let a hlavně, co nám zůstalo. Po roce 1989 bylo důležité "vybudovat" boháče - budoucí kapitalisty, protože ti tu nebyli.
06. 02. 2014 | 23:42

Viola napsal(a):

pamětníku autentický

a co dnes znamená vlastizrada, když se ruší hranice a stírá se význam národnosti?
Dokonce jsou tací, kteří chtějí naše koruny vyměnit za EU, tedy cizácké, vlastizrádné. Kdy naši vojáci bojují za absolutně cizí zájmy.
06. 02. 2014 | 23:46

Reveol napsal(a):

"zajeďte se podívat do Rakouska, není to daleko. Představte si, neměli Bilaka, nemají bezdomovce a hladovějící děti, to jsou věci, co? "

Proboha, by jste vůbec v psoeldnách letech v Rakousk? Bezdomovci tam mají boje, kdo ovládně vytěžování toho kterého kontrejneru. Magistrát jim platí příspěvek, aby mohli vydáývat bezdom,ovecké noviny a zadarmo je o¨rozdávat! Ale na polívku jim nedá. Komupak to víděňský starosta před vánoci nalévá na náměstí zdarma polévku? Generální ředitelům?
06. 02. 2014 | 23:52

jozef napsal(a):

to pametnik...

Vypadlo mi z textu slovicko "takmer".
Tak hadajte, kedy vzrastol pocet obyvatelstva na Slovensku na takmer 5 milionov.
Je to zasluha,alebo skoda? Velka zasluha,alebo velka skoda?

Aka dolezita je "osobna skusenost" jedneho cloveka,trebars mudreho ako Vy? Je Vasa osobna skusenost so sovietskym tankom dolezitejsia,nez napriklad moja?Preco?

Ako hodnotite osobne skusenosti s okupaciou Vietnamu,Iraku,Afganistanu ap.?
Ako hodnotite osobne skusenosti s americkymi tankami,alebo lietadlami,alebo s okupantmi NATO?
Poznate cisla,pocty postihnutych?

Suhlasite s ceskou... ucastou na dlhorocnych krvavych americkych okupaciach? Preco?
Ak nie,davate to najavo?
Podporujete nejake kolonializacne okupacie /v Cine,Indocine,v Afrike atd/?Alebo ich odsudzujete? Suhlasite s americkou vojenskou okupaciou mnohych krajin?
Co bolo dovodom sovietskej okupacie?Aka korist?Korist pre koho?
Je hospodarska a medialna okupacia dobra vec? Pre koho?Pre velku vacsinu?Pre elitnu mensinu?

Kladiete otazky,kladiem tiez.Odpoviete?
06. 02. 2014 | 23:55

pamětník autentický napsal(a):

Viola:
Je opravdu tak těžké pochopit, že kritizovat dnes to (i když nejde o totéž), co chválím na minulosti, je rozporné? Přece není možné odsuzovat dnešní integrační a globalizační projevy a současně chválit či omlouvat podobné jevy v minulosti založené na vlastizradě.
V.I.Lenin kdysi řekl, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Třeba to opravdu Biľak mínil dobře, ale spáchal naprosto nepřijatelný skutek - pozval k nám armádu jiného státu.
Třeba Vám to někdy dojde.
06. 02. 2014 | 23:58

Viola napsal(a):

A co dělá dnes naše armáda, talčí se kam nemá. Někdo by chtěl dnes odsuzovat Bilaka za něco, co dělá dnes sám.
07. 02. 2014 | 00:01

pamětník autentický napsal(a):

jozef:
"Tak hadajte, kedy vzrastol pocet obyvatelstva na Slovensku na takmer 5 milionov." To vím, ale nevím, před kterými dvěma generacemi byl ten počet poloviční.
https://www.google.cz/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=sp_pop_totl&idim=country:SVK&dl=cs&hl=cs&q=slovensko%20po%C4%8Det%20obyvatel

Vaše zkušenosti se sovětskými tanky neznám, nemohu tedy posoudit.
"Ako hodnotite osobne skusenosti s okupaciou Vietnamu,Iraku,Afganistanu ap.?" Nesouhlasil jsem a nesouhlasím s nimi.
"Ako hodnotite osobne skusenosti s americkymi tankami,alebo lietadlami,alebo s okupantmi NATO?
Poznate cisla,pocty postihnutych?" Nemám osobní zkušenosti, neznám. Zásadně nesouhlasím s žádnou okupací.
"Co bolo dovodom sovietskej okupacie?Aka korist?Korist pre koho?"
Obrana zaostalého sovětského politicko-hospodářského systému.
"Je hospodarska a medialna okupacia dobra vec? Pre koho?Pre velku vacsinu?Pre elitnu mensinu?" Jenom pro elitu.
Stačí? :)
07. 02. 2014 | 00:13

pamětník autentický napsal(a):

Viola:
Osobně jsem žádného českého vojáka do Afghánistánu neposlal a s jejich misí tam nesouhlasím. Proto nepovažuji pravicové politiky povolané kritizovat Biľaka. Já jsem zde za sebe. To však nemění nic na faktu, že Biľak byl vlastizrádce.
07. 02. 2014 | 00:18

jozef napsal(a):

to pametnik

Oznacujem sa za disidenta predchadzajuceho /realsocialistickeho/ rezimu a za prislusnika odboja proti dnesnemu rezimu,lebo od dob dospievania uvazujem nie osobne,ale skor sociologicky a historicky.Suhlasite s mojimi dovodmi "odboja"?
Suhlasite,ze dnesny rezim je z historickeho narodneho hladiska nepomerne horsi,nez predchadzajuci?
07. 02. 2014 | 00:22

Suchec napsal(a):

Vasilko sa učil na východnej Slovači.
Ta věta nemohla být "Nepouštět na saka !"
07. 02. 2014 | 00:26

Viola napsal(a):

"Proto nepovažuji pravicové politiky povolané kritizovat Biľaka."

ano, to je správné a mělo by se to např. paní Němcové a těm, kteří by chtěli pana Filipa odsuzovat za pouhou větu, která byla jen konstatováním jednoduché myšlenky, připomínat.
07. 02. 2014 | 00:59

pamětník autentický napsal(a):

jozef:
Nie.
07. 02. 2014 | 01:16

skeptický napsal(a):

Takže shrnuto a podtrženo : státní pohřeb na hradě nebude,přestože až na to,že nebyl zavřenej je to jak přes kopírák.
07. 02. 2014 | 01:22

Adam Procházka napsal(a):

Dík autorovi za zajímavé připomenutí a ještě více za vyprovokování poutavých reakcí. Též dík panu Stejskalovi, že panoptikum nechává na odiv. Musí se to vidět na vlastní oči, jinak bych tomu nevěřil.

Překládám si to do německých poměrů - jak by se třeba roku 1970 - čistě hypoteticky, na hypotetickém blogu - vyjímala takto kontroverzní diskuze ohledně poklidného skonu stařičkého parteigenosse Konráda Henleina ... zda byl třeba horší nebo lepší než válečný zločinec Churchill, který dal bombardovat ubohé obyvatelstvo německých měst a potápěl německé lodičky a ponorčičky.

Je dokonce možné, že v Německu dnes takové stránky existují - nevím. A nehodlám je ani dohledávat, protože by po mé IP možná vyjel Verfassungsschutz. Tady totiž takové argumentace můžou končit před soudem.
07. 02. 2014 | 01:56

cobolik pacholik napsal(a):

tak som si zlahka preletel ten nazor na nejakeho bilaka,jak na hajzlu podaval zvaci dopis,jak donasal na ambasadu traktarov a podobne pindy,diskuziu som ani necital,dnes som sa to dozvedel vlastne od kamosa,co si to precital na usatoday,take noviny a hned mi volal prave sa nachadzal v kentucky,bo ridic kamionu a zaujimalo ma,jak sa to vyvinie u tkzv spravnych pisalkov,bo taky isty ,ako ty zasrany pisalci,za toho bilaka,bo kurnik teraz taky isty,jak ten rusnak z toho zasraneho vyvhodu,podavaju hlasenia na us embassy,spolupracuju s CIA potichu a tiez nas predali jak ta hnida bilacka,len od idoologie zvezdy,presli na ideologiu demokracie a zlateho prachu.
vsetko na vlas rovnake,len v opacnom garde,predtym otrok politruka od marxizmu a teraz otrok politruka od finacnej gramotnosti,co lakuje,lepsie jak ten od zvezdy,ja pamatam este ,ako hovniar jak ho ty burani na tom zasranom vychode preklinali,bo ja tiez z tych buranov,take hlasky tu v tych nazoroch neplatia naisto nie len na mna,ale urcite aj na kopu pepikov,bo ty spravny demokrati,nejak nemali odvahu postavit pod murik toho vasju a kopu cobolikov,pepikov jak by smet,ale vtedy sa rozdiel nerobil boli sme jedna banda,nie jak teraz,kazdy stat ma svojich ,aby kazdy kradol na svojom,ale uistujem,ze cobolsky sa kradne tak isto,jak pepikovsky,teraz tu bude nejaky politruk od spravnej strany pisat o nejakej hnide,ale nenapise,preco ty,co im teraz sluzi nepostavili vasju pod stenu,preco zvitazila,pravda a laska nad lzi,poblujem sa...
07. 02. 2014 | 04:13

Jaroslav Klenot napsal(a):

Všechno mohlo být jinak

Vyšel z chudých poměrů. Rodina neměla ani tolik, aby jej mohla dát řádně vyučit. Bydlel, tak jek se na venkově běžně bydlelo i v Čechách.
Byl fascinován, že je školství bezplatné, koleje a menzy dotované, stejně jako učebnice a byt první kategorie není výsadou bohatších. V roce 45 mělo v Praze ústřední topení + koupelnu 5% bytů, výtah 1%. Musíte vycházet z toho, co bylo tenkrát, ne z toho, co bylo v 68 nebo 89.

Hodně zdraví
07. 02. 2014 | 06:33

Bestia triumphans napsal(a):

Adam Procházka napsal(a):
..."Též dík panu Stejskalovi, že panoptikum nechává na odiv. Musí se to vidět na vlastní oči, jinak bych tomu nevěřil."

!
:-) :-) :-)
P.S.
Viola je jeden z nejvzácnějších exponátů zdejšího panoptika. Ještě ale nedorazila její sestra Gaia, to teprv budete koukat...
07. 02. 2014 | 06:35

ludovit olejar napsal(a):

Samu pravdu vravi ludovit - cobolik!
07. 02. 2014 | 07:00

Pepa Řepa napsal(a):

Tak se mi v noci zjevil duch Ernesto a sdělil, že ten šlechtic ducha -de Bilak- v nebi není, ale smažej ho dole čertíci na rožni po kouskách, jak si zaslouží.

Prej chystá zvací dopis pro své kamarády-další rudé deBilaky-do pekla.
A že jich tady vyrojilo jako much na kravinci.
07. 02. 2014 | 07:36

JC napsal(a):

Jeden bolševik odešel do věčných lovišť a dalších několik se okamžitě vyskytlo.
Bape,Patriot, Mac etc etc.
Inu vstanou noví bojovníci

P.S. Pepo Řepo, říkám, Prdel.
07. 02. 2014 | 08:11

Dalimír napsal(a):

Pepo Řepo takové příspěvky jako je ten Váš poslední nejsou hodny Vaši inteligence ! Naopak soudruh Bilak bude mezi svými v nebi a vyznamenán od pána Boha za statečné čtyřicetileté vzdorování západním imperialistům ! Čest jeho památce !
07. 02. 2014 | 09:23

Karel napsal(a):

Zbytečný článek. Lidí jako Bilak, kteří zrazují svůj národ v zájmu jiné mocnosti je dnes naše politika plná. Příkladem budiž Němcová, rozumu moc nepobrala, ale o to je nesmiřitelnější. Ale takových je tam dnes většina, a ministrovali, odkláněli a lezli imperiální politice USA do zadnice ostošest. Značná část lidí reprezentujících současný režim není lepší než Bilak, jen vnější kulisy se změnily. Bilak byl kašpar, ale jeho vliv na život země byl minimální. V době kdy byl u vesla neměla naše země žádné dluhy, ekonomicky prosperovala, měla obrovský majetek (nejenom ten ukradený v 48, ale většinou ten nově vytvořený), všichni měli práci a sociální jistoty. Po 25 letech vlády novodobých vlastizrádců a kašparů je naše země vydrancovaná bez majetku, zadlužená, má 600 tis nezaměstnaných, neprosperuje a životní úroveň lidí je stále horší. To ale nebrání dnešním kašparům a vlastizrádcům odpovědným za tento stav hodnotit jiného kašpara, za kterého to tak špatné nebylo.
07. 02. 2014 | 09:57

Boban napsal(a):

Říká se, že o mrtvých jenom dobře, no tak dobře ...
07. 02. 2014 | 10:11

K.V napsal(a):

Čecháčci zase mají nádhernou příležitost- my všichni jsme byli ušlechtilí disidenti a bojovnícj, jenom Bilak sem pozval Rusy.
Ubožáčci potřebují obětního beránka vlastní trapnosti, a ppohřeb BIlaka je jako na zavolanou
07. 02. 2014 | 10:18

resl napsal(a):

Dalimír napsal(a):
Pane nicku resle zdá se mě že jste si na mne nějak zasedl ,to bychom si nerozuměli ! A k čemu by vám byla má adresa ?
------------------
Měl jsem na mysli adresu "paní doby", /ne vaší/ která na to má různé pohledy, ale zmýlil jsem se ve vás a omlouvám se, že jsem se vás nejapně zeptal. Umím špatně česky, takže domluva s vámi bývá obtížná a chápu, že některým mým výrazům lze jen těžko rozumět. Mějte se hezky a přeji hodně zdraví do dalších let.
07. 02. 2014 | 10:21

Pepa Řepa napsal(a):

Škoda ho Dalimíre.
Bilak by byl dobrý na šelak, krejčí mohl posloužit truhlářům.
Bratrská cechovní výpomoc.
07. 02. 2014 | 10:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Procházko.

;-)

Vycházím z názoru, že panoptikum není dobré skrývat a tvářit, že neexistuje. Ale naopak je pro společnost důležité, aby o svých panoptikálních projevech věděla. Prostě panoptika je dobré mít na očích, přemýšlet o nich, analyzovat, jak se chovají, rostou a podobně.

Mimochodem podobnou debatu zažívalo právě zhruba po stejné době od pádu nacismu Německo. Dospěla generace, která se začala svých rodičů ptát: jak jste to mohli dopustit? Copak jste neviděli? Nevěděli? A rodiče (v lepším případě) krčili rameny a říkali: Ono všechno nebylo jen špatné. Hitler dal lidem práci, nebyli bezdomovci, tajná policie prakticky eliminovala kriminalitu. A ti Židi, na tom taky něco bylo... Vy tomu nerozumíte, nemuseli jste tehdy žít... V horším případě pak říkali: Co ty víš, fracku. Hitler nám vrátil hrdost, celý svět nás ponižoval, britští oligarchové a imperialisti, židobolševici, francouzští degeneráti, špinaví Slované... On to myslel dobře.

Tímto si musí projít každá posttotalitní společnost. Nedá se tomui vyhnout, ututlat. A je dobře, když se to děje veřejně. I když je to bolestivé a pro mnohé (zejména ty mladší) nepochopitelné a zvrácené.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 10:44

Bestia triumphans napsal(a):

Dalimír napsal(a):
..."soudruh Bilak bude mezi svými v nebi a vyznamenán od pána Boha"

???
V nebi?
S ostatními soudruhy?
Vyznamenán od pána Boha?
:-) :-) :-)
Ku..va, co to je hergot za nebe???
:-)
07. 02. 2014 | 11:03

K.V napsal(a):

Pane Stejskasle, já se spíš než vysvětlování vlastním dětem jak jsme mohli připustit socialismus
bojím vysvětlování další generace jak mohla připustit takové rozkradení, vyrabování audevastování republiky po cinkání klíči r 89.
A jediné štěstí je že se možná nebude mít kdo ptát, děti už si dnes může dovolit málokdo, a ti co jsou asi utečou do zahraničí nebo se rozmělní s muslimskými a cigánskými přistěhovalci, nebo to tu převezme Čína a ta se ptát nebude
07. 02. 2014 | 11:04

gaia napsal(a):

Bestia triumphans

co kecáte,že jsem ještě nedorazila,já jsem své řekla už včera a už k tomu nemám co dodat.
Myslím, že zbytek za mne už zmákne K.V

A k A.P.

Němci byli imperiální kolonizátorskou mocností od nepaměti, válčili v Africe od středověku, v Evropě nejhůř po celé 20.století a nepoucili se, komentovat nic ze své minulosti ani nemohou, samotným by jim bylo ze sebe špatně.
07. 02. 2014 | 11:05

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

ono je to bohužel pořád stejná písnička. Ta stará generace z oněch let, jak se říká v Německu, se samozřejmě bránila konstatováním někdy pravd, jindy alespoň polopravd. A naši komunisté? Krize ve 30. letech (to nikdo za bolševika nepoznal), Mnichov a 2. WW jsou dostatečné argumenty k obhajobě, mezi zapálenými komunisty v 50. letech byla i skutečná elita národa.

Co za dalších 25 let řeknou dnešní mladí, jak se dívám na vývojové trendy? Pokud zde budou, možná se budou ptát jiní.

Obávám se, že nebudou mít ani argumenty tehdejších nácků či komunistů z 20. století.
07. 02. 2014 | 11:06

Karel Mueller napsal(a):

K.V.:

Trochu jste mě pčedešel.
07. 02. 2014 | 11:07

stejskal napsal(a):

Určitě, pánové K.V. a Muellere,

nacismus a bolševismus byly odporné, ale zaplaťpánbůh za ně. Dneska je to všechno daleko horší. Přesně takto generace, který vynesla k moci Hitlera, obhajovala své chování. Za první republiky zase existovali lidé, kterým se sarkasticky říkalo "Čehonové". Voskovec s Werichem zpívali "o těch, kteří říkají: tohle za Rakouska nebylo".

Proti tomuto způsobu myšlení neexistuje možnost věcné argumentace.

Přeji oběma hezký den.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 11:38

gaia napsal(a):

stejskal

pak by zdejší blogeři měli psát něco i inteligentního, k čemu se da argumentovat a ne si přečíst blog a říci si zas nějaký blbec tohle nemá cenu číst ani reagovat,musím si najít jinou zábavu . Tohle byste chtěl, vyhnat všechny diskutující?
07. 02. 2014 | 11:46

Trn napsal(a):

zacnete u sebe Gaio
07. 02. 2014 | 11:49

gaia napsal(a):

ano TRNe, odcházím si hledat lepší zábavu.

Rekapča začíná být stejně nesnesitelná
07. 02. 2014 | 12:12

Pepa Řepa napsal(a):

gaia
...sím matko, zůstańte, já to tady rád pestrý, kde bych vzal materiál na okopávání, ze zbrusu nové společnosti vypatlaných korektníků mám hrůzu.
07. 02. 2014 | 12:31

K.V napsal(a):

no pane Stejskale, běžní lidé hodnotí režim zhruba podle kritérií:
.
- dá se uživit povctivou prací, mám dost abych důstojně bydlel, jedl, uživil i děti, na ulici je bezpečno bez kriminality, nikdo mne neohrožuje pokud dodržuji zákony, rozdělení majetku je spravedlivé, tedy kdo pracoval těžce nebo hodně kvalifikovaně, má víc než ti s průměrnou prací, a kdo nepracuje ať nejí. (vyjímkou jsou nějaké 2% lidí tak těžce zdravotně postižených že by neuměli ani zamést dvůr).
Když je tohle splněno, začnu řešit svobodu.
.
A než začnete VZNEŠENÉ FRÁZE O SVOBODĚ JAKO NEJVYŠŠÍ HODNOTĚ, pár poznámek:
.
svoboda projevu, kritizovat, jistě hezké, ale proč bych kritizoval když je všechno v pořádku. Takže tu svobodu potřebuji HLAVNĚ TEHDY když není v zemi onen ( nejen totalitní) pořádek. Ale ve slušné společnosti i tahle svoboda bývá.
Jinak svoboda je převážně vnitřní pocit, i lidi z koncentráků dokázali mít rovnější páteř než mnozí v "demokracii, pravdě a lásce"
A ti vyspělejší se rádi své svobody vzdají a berou na sebe její omezení, aby získali něco jiného. Přichodem do práce hodně svobody ztrácím a dělám co chce šéf a technologie. Slušný když si pořídí děti, ví že na dalších 18 let omezí své možnosti a svobodu. Svoboda volného pohybu jistě správná, ale znám spousty lidí kteří posledních X let nevytáhli paty ze své země, a nijak netrpí atd.
.
Nemusím vám snad vysvětlovat- že když se na věc díváte z takového pohledu, stojí si socilismus docela dobře, a stejně tak ti co nebyli konfrontováni s tím co se děje na frontě a v koncentráku, cítili Hitlerův režim jako obrovský skok kupředu ( po krizi, spousty hladových a bezdomovců, kdy bochník chleba stál miliardy DM, a druhá den už další násobek té ceny.
A snad i pochopíte, že čím víc bude žebráků, bezdomovců, ghet, bídy, kriminality, tím méně někdo bude obdivovat "demokracii" která tyto jevy přinesla. A přinesla je zákonitě mimo jiné proto, že se důkladně stará o lidská práva, NÁROKY A SVOBODY kriminálníků, parazitů, a předpokládá že ti slušní budou stejně makat jak mezci a držet huby
07. 02. 2014 | 12:36

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

chce to méně emocí :-) a více chladné racionality. Argumenty končí v okamžiku, kdy oponent začne uvádět holá fakta.

Že dal Hitler práci a pocit důstojnosti? Takto se to Němcům jevilo, jinak by je nezfanatizoval. Proč to neuměla demokracie? Samozřejmě slyším odpověď: Protože nemůže používat určité nástroje moci. Ale pak jsme v kruhu a mohu jen poukázat na onu věčnou písničku. Totéž komunismus: Za protektorátu bylo mnoho lidí, kteří poprvé jedli hovězí maso. Proč jim ho tatíček Masaryk nedal? V+W měli skvělé písně, ale už Hej rup je vysloveně komunistická. Přečtěte si Čapka Český dělník nežebrá. Nebo doják s Hugo Haasem (myslím, že to hrál on), který jsem viděl v Ponrepu a kdy při jedné scéně kino brečelo jak malí kluci: Když dává sirotkovi poslední buřt a předstírá, že ho jí.

Ono to konstatováním, že trubci nechápou, těžko vyřešíte.
07. 02. 2014 | 12:43

stejskal napsal(a):

Vždyť to píši, pane K.V. Nacismus a bolševismus byly nakonec zlatý (obrovský skok kupředu). Vše poté, ta "demokracie" a tak, je daleko horší. Tedy z vašeho pohledu a pohledu "běžných" lidi, jak píšete. Nevím sice, čím si ti "běžní" zasloužili, že nejsou "neběžní", ale to je vcelku jedno).

A teď to podstatné: VŽDY je něco na něco. VŽDY stojíme (jako jednotlivci i jako společnost) před volbou. A samozřejmě je naše volba do jisté míry ovlivňováno naší okamžitou zkušeností (tedy toužíme po tom, co nemáme, a co máme, považujeme za samozřejmost).

Chápu, proč určitá skupina lidí vždy tíhne k totalitě, která dle jejich mínění řeší JEJICH problémy (či ty, co oni považují za důležité). Může je k tomu vést jejich osobní neblahá zkušenost či zkušenost jiných. Jsou proto ochotni řešení těchto problémů vyměnit za to, že si nechají druhými uzmout co největší díl práva rozhodovat sami o sobě. Když to hodně zjednoduším, tak to třeba znamená, že dostanu vždy od někoho najíst a napít, ale on za to bude rozhodovat o všem, co mám či nemám/nesmím dělat. Ano, dá se takto žít. Mnoha lidem to nevadí, jiní si třeba zvyknou. Je to samozřejmě svým způsobem legitimní zpsob existence. A pak je druhý, při kterém (opět velmi zjednodušeně řečeno) chce člověk přebírat co největší možný díl zodpovědnosti sám za sebe. I s riziky, které to přináší.

A otázka stojí: co je pro z hlediska jedince pro toho či onoho důležitější? A další, co je důležitější pro společnost? Jak se rozvíjí v případě toho, kdy většina pasívně čeká, až dostane najíst. A tom, jak moc toho bude, rozhoduje nikým nevolená skupina lidí. Či když je v ní zastoupeno nějaké procento rizika, nejistoty apod.

A samozřejmě jde o míru. Nikdy to nemůže být zcela neomezené a nikdo to ani není totálně centrálně řízené.

V náhledu na tuto míru se prostě pohledy lidí liší. Nakonec toto je přesně to, co zajišťuje společenský pohyb v čase. Ovšem někdy to má dost otřesné peripetie.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 13:05

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

existuje skvělý film Koně se také střílejí. Dávno tomu již, dnes by asi nic podobného nebylo v USA natočeno. Asi takové měl možnosti běžný občan v době krize.

Ale Vy prostě odmítate akceptovat, že každý životaschopný režim musí zabezpečit přikrytí primárních potřeb a pak se lze bavit o nadstavbě, jak se tomu kdysi říkalo. Svoboda? Když to řeknu obyčejným selským, tak existují jen dvě svobody: Buďto spíte pod širým nebem s živíte se kořínky a hmyzem (a máte alespoň zaručeno, že Vás z toho lesa nikdo nevyžene), nebo máte natolik velké konto, že nemusíte pracovat. Žádná jiná svoboda neexistuje. V případě běžného občana to konto nahrazují ony sociální jistoty. Ne že se bude muset plazit, aby ho vzali do práce a nechat sebou mávat, aby o tu práci nepřišel. To je základ, pokud toto není splněno, jsou řeči o demokracii k smíchu.

Ale tohle asi nikdy nepochopíte.
07. 02. 2014 | 13:23

dennis napsal(a):

Pani Violo,
chtela jste mi asi na mou poznamku o zaseklych bozich mlynech, ktere Bil'akovi mlely polehoucku 96 let, naznacit, ze dozit se tak vysokeho veku je taky pekne dlouha mizerie zdravotnich problemu. Tim jiste nechcete poznamenat, ze napr. kardinal Spidlik si zaslouzil do svych 91 let stejny osud jako ta lidska zruda Bil'ak.

Mne vzdy zaujme lidska rigidita, neustupnost, fanaticke setrvavani v demagogickych predstavach a strvavani na stanovisku vylozene nepratelskych vuci lidem a zaroven to vydavat za postoj socialniho humanisty. Proste mne vzdy zaujme to hluboke presvedceni o individualni pravde, osobnim videni sveta, ktere se tak vyrazne lisi od vnimani reality sveta drtivou vetsinou lidi.

Bil'ak si nezaslouzil dlouha leta trapeni stareho cloveka, on si zaslouzil tvrde potrestat uz mnohem driv. Tedy prinejmensim pred 25 lety.

Pane Phoenix,
o tom umirani mladych to rikali ve starem Recku: Koho bozi miluji, ten umira mlad. O Bohu mluvi krestane, ale v opacnem gardu: Koho Buh miluje, toho krizkem navstevuje. (Bil'akuv osud vykazuje prave opacne rysy. Mozna bych to mohl vyjadrit rcenim, ze v pripade Bil"akovych zlocinu na nevinnych lidech si Buh zakryl Tvar. Asi jako nase justice, ci demokraticka spravedlnost.) S vasi antickou prezdivkou bych cekal preciznejsi citaci.
07. 02. 2014 | 13:27

K.V napsal(a):

Ale pane Stejskale, rodina, firma , ba i Stát mají jedno společné, jejich PRVNÍ A HLAVNÍ role je aby její členové přežili, uživili se a žili v bezpečí a základní důstojnosti. Ostatní je až potom.
A všude se to dělá tak, že si uvědomí nutnost dělby práce a spolupráce, členové se podřídí a vzdají části svobody ve prospěch celku. Nebo končí v rozvratu a bídě.-
Buď rodiče pracují a rozdělí si úkoly a plní je , nebo se rodina rozpadá. Buď ve firma šéf určí jak bude vše fungovat, a ostaní se podřídí a splní to, nebo se to rozpadne v chaosu a bídě.

.
A totéž PLATÍ O STÁTU,
a je tragedií že se po cinkání klíči k moci dostali bl..bci, kteří si mysleli že bude svoboda pro každého, nikdo nemá povinnosti, práce byla ošklivý komunistický zločin , blahobyt zajistí pravda a láska nebo neviditelná ruka trhu. A máme stav kdy dobře se mají ředevším paraziti a kriminálníci, pro slušné tu není místo.
Nepochopení co je svoboda, nezvládnutí svobody, , to je náš dnešní problém
07. 02. 2014 | 13:30

Viola napsal(a):

Adam Procházka i pan Stejskal

Kdy si už zapamatujete, že je absolutním ignorantstvím srovnávat nacismus a socialismus s vedením KSČ!
To, že si tu můžeme o Bilakovi povídat a hodnotit jeho čin ze všech stran je známkou toho, že ten systém byl demokratický, ne tak nacismus o kterém se prostě nehovoří a nediskutuje, protože je jasný jako facka. A štve mě i na prima ZOOM, jak neustále probírají Hitlera, ikdyž samozřejmě jako zrůdu, ale už by se mělo s jeho probírámím skončit, protože takto lítá stále ve vzduchu a jeho duch je rozerván a hledá, kde by se na zemi uchytil, když do nebe má přísný zákaz.
07. 02. 2014 | 13:36

Viola napsal(a):

dennisi

po osmdesátce, nebo po devadesátce se každý rok stává úplně jiný, podle toho jak na tom člověk je se zdravím. O Bilakovi bylo řečeno, že už po devadesátce nebyl schopen se sám o sebe postarat, měl však štěstí, že jeho blízcí se o něj pravděpodobně i s láskou postarali, že dožil takového věku. No a o panu Špidlíkovi se ví, že byl čilý až do konce, jestli se nemýlím, takže mu Bůh dopřál radostný život až do konce.
07. 02. 2014 | 13:42

K.V napsal(a):

Violo, ano, nesmí se mluvit o nacismu, o židech, o cigánech.
Něco to ukazuje, a sice ŽE SE SPOLEČNOST BOJÍ PRAVDY.
A všimněte si že vás začínají okřikovat i za to, když řeknete že za socialismu něco fungovalo, dokonce lépe než dnes. Nejde to naráz, ale cenzura pomalu utahuje šrouby, i Stejskal se snaží jak vidíte
Filmy V+W jsou v trezoru, Hej rup hned tak nikdo nepustí, a také nedá peníze aby se něco takového natočilo dnes
.
jINAK JE SMUTNý stav naší současné kultury ŽE POKUD MÁTE ZÁKLADNÍ VÝBĚR TĚCH CCA 15 Tv programů, velmi často se nechá dívat jenom na toho Hitlera na Zoomu.
07. 02. 2014 | 13:45

Viola napsal(a):

dennisi

Bůh si možná zakryl oči, protože komunisté vycházeli z náboženství, ale na boha zapomněli. Měli téměř shodnou představu jako Ježíš. To, že se snažili svou představu provést násilně, bylo špatné. Násilí je velice jednoduchá záležitost, vidíme to například nyní na Ukraině a před tím i jinde. Přirozená cesta, ta která se nevybuduje pomocí různých speciálních strojů, je klikatá, ta rovná cesta vzniká násilím, je na ni vynaloženo mnoho síly, až násilí.
Tím nechci říci, že bychom měli chodit jen pěšky.
07. 02. 2014 | 13:49

Adolf napsal(a):

Dneska je Biľaků plná politická scéna.
Ve všech stranách.
07. 02. 2014 | 13:51

K.V napsal(a):

Violo, ale naučit čecháčky pracovat a nekrást, obávám se že to bez násilí dost dobře nejde.
Stejskal a jiní mně utlučou, ale opakuji, pracovat a nekrást tolik nás přinutili jen Habsburgové, Hitler a komunisti. Když ztratili moc, začalo to kradení a rozvrat naplno
07. 02. 2014 | 13:55

stejskal napsal(a):

Proč by Koně se také střílejí nebylo dnes v USA natočeno, pane Muellere (viděl jsem ten film několikrát)?

Jinak jste chtěl ve své úvaze říct, že pro Vás žádná jiná svoboda neexistuje. A správné by bylo dodat, že pak jsou lidé, pro něž existuje i jiná svoboda (zejména tehdy, když jim ty základní svobody někdo upíral).

Nechci být impertinentní, ale to, co píšu je dle mého k věci. To, že Vám se žilo v minulém režimu dobře, neznamená, že jiní se necítili (resp. objektivně nebyli) deprivováni. V práci se samozřejmě někde plazit museli, když přišel šéf stranické organizace třeba s pokynem k účasti na prvomájové oslavě, ale oplátkou za to zase většinou nemuseli moc pracovat. Stačilo předstírat, jít s davem a člověk měl základní jistoty zajištěny. Znovu říkám: ano, je to legitimní způsob existence, ale ne každému to takto vyhovuje. Kdo vybočil sebemenším způsobem, vystavoval riziku perzekuce sebe i celou rodinu. A na mnoho lidí ta perzekuce za drobné vybočení dopadala velmi tvrdě.

Stát není firma ani rodina. Fungovat samozřejmě musí, ale v řadě věcí úplně jinak. Stát je můj zaměstnanec, ne zaměstnavatel. V rodině dospělí vychovávají děti, tady se pořádně nedaří stát vychovat.

Lidskou důstojnost co největšímu počtu lidí zajišťují funkční demokratické systémy, třeba ve Skandinávii, Nizozemsku a dalších zemích. Ne nacistická či bolševická totalit, byť je jí řada lidí stále (coby jednoduchým, ale jen zdánlivým) řešením okouzlována.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 13:57

Viola napsal(a):

K.V

"že bude svoboda pro každého"
Pan Stejskal si uvědomuje, že ani tady nemůže pustit otěže a nechat rozlévat svobodu bezuzdě, neboť by se mu to tu totálně rozpadlo a my abychom si volněji popovídali, tak musíme respektovat kodex diskutérů a být slušní a držet se tématů. Svoboda je prostě poznaná nutnost. Absolutní svoboda neexistuje a kdyby existovat mohla, tak se všechno rozjede, rozloží, paradoxně bude bez života.
07. 02. 2014 | 13:58

Viola napsal(a):

Ovšem pro 1 100 000 lidí je stát zaměstnavatel. Stát má fungovat ke všeobecné spokojenosti, tak jako v rodině.
07. 02. 2014 | 14:11

Jana Pechová napsal(a):

Libor Stejskal
To jste řekl moc hezky, pane Stejskale. To o tom, že stát je náš zaměstnanec. Myslím, že máte svatou pravdu. Akorát si nejsem jistá, zda našinec dokáže dostatečně rozlišovat mezi zaměstnancem a dojnou krávou.
:-)
07. 02. 2014 | 14:18

Viola napsal(a):

K.V 13.55

S tím bych tak nesouhlasila. Dostali jsme se přece na dost vysokou úroveň, kdy spoustu práce zastanou stroje, tak proč by se měli včichni plahočit?
Stroje peníze nedostávají, peníze by měli dostat všichni k normálnímu přežití, aby nebyli bezdomovci. Tolik nezaměstnaných není proto, že by všichni nechtěli pracovat, ale proto že práci zastává důmyslná technika. Zas přibudou nezaměstnaní v řadách pokladních s supermarketech, protože se nahradí samoobsluhou nakupujících a kontrolovat je budou kamery, které bude obsluvovat méně lidí, než těch pokladních, např.
07. 02. 2014 | 14:21

Včera rudý, modrý dnes, zloděj z ODS napsal(a):

Zlatí komunisti.
07. 02. 2014 | 14:29

Karel napsal(a):

Biľaka bych nechal v klidu, kdoví jak to všechno bylo a nemůže se hájit stejně jako třeba Havel se svými sliby sudetským Němcům.
Jestli jako mladý člověk jsem Biľaka po roce 1968 nenáviděl, tak dnes jej mohu jen chválit za to, že možná odsunul o 20 let vznik mafiánsko-zlodějského systému v naší republice.
07. 02. 2014 | 14:33

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

debatu jsme začali tím, proč k tomu došlo. A to jsme pominuli ty skutečné kořeny v sociálně drsném 19. století, psal jsem o tom mnohokrát.

Samozřejmě máte s tou Skandinávií pravdu. Ale to tam bude platit do té doby, dokud tam bude existovat právní sociální stát. Proč se to tam povedlo? Těch důvodů je víc, třeba i mentalita tamních obyvatel, kterou v kladném i záporném směru formovaly drsné podmínky přežití a lidé se naučili hrát férově, pomáhat si a být tvrdí k sobě i ostatním. Jeden faktor, last but not least.

A s tím západ začal, až po 2.WW, protože pochopil, že Stalin vyhraje, když to neudělá a že jiný trvalý lék než onen sociální právní stát nemá. A pokud s ním skončí - což reálně hrozí - tak máme zaděláno na repete.
07. 02. 2014 | 14:33

729 napsal(a):

Takže zemřel Bilak. Jelikož jsem toho pána zažil v jeho plné "slávě", troufnu si tvrdit, že se o něm nemluvilo ani z desetiny jako dnes. Pro normální lidi to byl kolaborant a zrádce. Adept na špagát! Nyní, po x -letech se na věc dívám jinak- Bilak byl kolaborant, ale kolaborant z přesvědčení, on zkrátka tomu "svému" komunismu asi skutečně věřil. Zato ta mládež, která se po čistkách v roce 1968 vrhala radostně do lůna Husákovy KSČ, aby nahradila vyhozené komunisty u koryt, tak ta nevěřila v nic-chtěla se mít dobře. A ta nám dnes vládne! Proto říkám- radši čitelný Bilak, než svazáček Nečas, lampasák Topolánek a další prospěcháři.
07. 02. 2014 | 14:34

stejskal napsal(a):

S tím, co jste napsal výše, pane Muellere, nemám prakticky problém.

Samozřejmě že nacismus a bolševismus byly reakcí mnoha na neutěšené podmínky první poloviny 20. století (ale hlavně lokálně, jiné byly v Německu, jiné v Rusku, jiné zase jinde). Stejně tak je pravda, že svým způsobem přiměly demokratické politiky více přemýšlet o společnosti jako takové, o tenzích, které v ní panují atd. A to je jednoznačně dobře. Ale nic to nemění na faktu, že oba pokusy o nastolení spravedlnosti se ukázaly jako scestný experiment, který přinesl mnoho lidského strádání. A nejen to (obě společnosti vrhl na řadu generací o spousty let zpět). To neznamená, že nemají svojí roli v historii. Problém ale je, že k nim dodnes mnozí vzhlížejí jako k legitimnímu řešení. A to je z mého pohledu velmi rizikové.

Dalším problémem je, že řada (zejména starších) lidí má představu, že by s tím měl něco dělat stát. Jenže stát sám o sobě nic neudělá (i nacisté a bolševici měli stát. Pokud stát ovládne na nějakou delší dobu menšina, je to vždy špatně, ať si ta menšina říká třeba demokraté). Ten tlak na udržení toho, co Vy nazýváte demokratickým sociálním právním státem, musí přijít zezdola. Od lidí, kteří takový demokratický stát chtějí. Nikdo osvícený to za ně neudělá. Při současném stavu technologického pokroku je to jediná šance. Ale zároveň si musí dávat setsakra pozor, aby to zase nedopadlo nějakým -ismem. A tak podle mne nezbývá nic jiného, než se snažit o to, aby těch, kteří DEMOKRATICKŹ PRÁVNÍ a - to co Vy nazýváte - SOCIÁLNÍ chtějí, přibývalo. A byly ochotni pro to i něco dělat. A tím tak úplně nemyslím křičet, jak je všechno úplně špatně, že demokracie zklamala a že za bolševika bylo líp (stejně tak tím nemyslím, že je všechno dobře a že demokracie je něco, co nám zaručí cokliv. nazaruší nic. Ale na rozdíl od jakékoliv totality je to šance).

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 15:05

K.V napsal(a):

Pane Stejskale, vy jste nenapravitelný!!!
-Fašismus a socialismus přiměl demokraty přemýšlet o tenzích ve společnosti?? A co vymysleli????
- Oba experimenty přinesly mnoho strádání???? Takže ti co dělali za socíku 8 hodin ve fabrice ( a flákali se jak s oblibou vykřikujete) nesmírně strádali oproti dnešním bezdomovcům, lidem ve vyrabovaných ghetech, obětem kriminality, exekucí. atd..?
- uvrhly generace o spoustu let zpět??? v čem, v tom že tehdy jsme měli důchody v 57-60 letech ( ženy 54-56), lázně, sociální vymoženosti, nízkou kriminalitu, lékařskou péči, nemocnice, dopravu, obchody a kulturák v každé vesnici? To byl krok zpět proti tomu když to dnes z finančních důvodů rušíme?
,
Další chyba- lidi mají předswtavu že by se s tím něco mělo dělat, a stát nic neudělá????: a OD ČEHO HO TEDY MÁME??? Abych jen platil daně a stát nic neudělá???

atd, nebudu přepisovat váš text a vysvětlovat slovo za slovem jak lžete a blábolíte.
.
Je vám z těch vašich blábolů a prázdných frází alespoň špatně když se podíváte do zrcadla???
07. 02. 2014 | 15:43

stejskal napsal(a):

Víte, jak se projevuje, že ty dva totalitní systémy uvrhly lidi (a společnost) o řadu let zpět, pane K.V.?

Že přemýšlejí a vystupují jako Vy. Ne jako sebevědomí, slušní a zodpovědní občané, ale jako Vy. To je největší zločin, který mají všechny moderní totality na svědomí.

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 15:56

Trn napsal(a):

A nestydi se vase deti za vas, K.V. ?
Cetli nekdy neco z tech hovadin, co sem neustale pisete ?
Nevracite se obcas z hospody s rozbitou hubou ? Nebo tam jen radsi kusujete ?
Z ceho byste chtel porad ty vsechny socialisticke vymozenosti platit ?
07. 02. 2014 | 15:59

Anastazie napsal(a):

Ad pan Stejskal

Bohužel též se obávám,že v současné době se minimálně 2O let netočí tak kvalitní filmy,jako v 6O-a 7O letech /zmíním:Koně se také střílejí,Den kobylek,Stanice WUSA,
Pohled společnosti Paralax ,francouzský Poslední adresa,další francouzský Něžná/moderní adaptace Dostojevského povídky-nikdy předtím a nikdy potom jsem nezažila,že od konce filmu po odchod všech diváků ze sálu nikdo ani nešpitl-hrobové ticho/.

Myslím,že je to vstupem společnosti do éry naprostého konzumu-něco jako v knize A.Huxleyho Konec civilizace /Brew New World-pokud tedy píši správně anglický název/.Každý chce být happy a cool,"to neřeš" je častá odpověď,pokud v konverzaci narazíte na vážnější téma.
Natočení podobných filmů není otázka peněz,ale návratnosti investic-a filmová studia nám překládají stále nové pohádky-kosmické zprvu /Star Trek a Hvězdné války-Planeta opic přijde každému nevkusně dramatická a závěrečný výkřik "Tak jste to přece dokázali!Já vás proklínám,všechny vás proklínám",by dnes v nikom nezmrazil
krev-to spíše Texaská motorová pila /nejhnusnější film bez jediné myšlenky,jen adorace násilí-ukázku násilí neodsuzuji,pokud má svoji roli-jako třeba ve filmu Člen klanu.
Obávám se,že téměř posměch by sklidil ten,kdo by odpověděl,že si přeje,abychom nedopadli jako v Planetě opic.

Společnost je jak ve dvacátých letech-ti,kteří na to mají,tančí nad propastí a problémy záplatují a odsouvají ..ještě chvíli si užít..ještě trochu zvýšit své konto..zvětšit svou armádu -a na to podstatné se podíváme,až budeme mít čas,náladu,energii řešit problémy-snad někdo něco vymyslí-je to všechno tak složité..
Bohužel,ti,kteří nakonec problémy řeší,nejsme my-ale někdo,komu to snad všichni zlí duchové pošeptali-a toho se bojím.
Nu,třeba tu mezitím přistanou mimozemšťani-jen aby nám nepřinesli to,co bílí na jiné kontinenty.Nebo se rozšíří Ebola,přepoluje se zeměkoule..co my víme.
A tak ještě chvíli si pojďme užít-získat moc alespoń v tomto městě,v tomto státě.

Poslední velké myšlenky přineslo Evropě osvícenství.
Teď čekáme..čekáme....
07. 02. 2014 | 16:02

Matěj Kopecký napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale. Zkoušel jste již vydat " Sebrané spisy " z některých takových blábolových hiparád...? To by mělo mět název : " Sebrané bláboly dizidentů od Hitlera po Biľaka "... Ano, 15 milionů dizidentů a žádný komunistický vlezdoprdelista. To asi zde byli od roku 1948 jenom samí dizidenti ...
07. 02. 2014 | 16:21

desider napsal(a):

stejskal napsal
A otázka stojí: co je pro z hlediska jedince pro toho či onoho důležitější? A další, co je důležitější pro společnost? Jak se rozvíjí v případě toho, kdy většina pasívně čeká, až dostane najíst. A tom, jak moc toho bude, rozhoduje nikým nevolená skupina lidí. Či když je v ní zastoupeno nějaké procento rizika, nejistoty apod.
-----
Ptam se Vas po druhe kolik jste toho pro spolecnost udelal Vy krome jednotne podpory Knizepana?
Vy aktivni pisalku co pise o statecnosti ale chlebodarce se kritizovat neodvazi nebot aktivne ceka az dostane povel a najist
takovych kecalu a hrdinu na.eru za hodinu kybl rikal neboztik tata a sel makat. Jo na kecy on cas nemel
07. 02. 2014 | 16:21

stejskal napsal(a):

Myslím, že se točí stále spousty skvělých filmů, paní Anastázie (akorát já je třeba už tak aktivně, jako ve svých dvaceti, nevyhledávám. Tehdy jsem znal všechny, co tu běžely. Což ovšem vzhledem k jejich počtu nebyl až tak velký problém ;-)

Nezkoušel, pane Kopecký. Takto mi to úplně stačí.

Ano, pane desidere.

Hezký nadcházející víkend všem.

Libor Stejskal
07. 02. 2014 | 16:32

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

o sebevědomých, slušných a odpovědných občanech se vždy četlo moc hezky.

Ale já jsem u svých kolegů ze západních managementů viděl. že by umřeli strachy, kdyby měl říct něco nekorektního. Dlouho jsem nechápal proč ... až jsem pochopil.

A to píši o lidech kopajících za deset tisíc eur a výš, kteří by určitě neskončili se žebráckou holí.

Nikoliv o pičmundovi, který chodí do práce se chřipkou, protože by neměl na zaplacení bytu nebo na jídlo pro děti, kdyby ho vyhodili.

Hezký víkend též
07. 02. 2014 | 17:15

K.V napsal(a):

Také mně přijde zajímavé jak Stejskal umí sypat vznešené fráze o svobodě, ale na aktualne dělá toho lokaje pro nejšpinavější práci, cenzora.
Také je zajímavé, žýe kdykoliv se něco nechá oběktivně změřit - ekonomický pokles, stav chudoby, nezaměstnanost, počet bezdomovců, míra kriminality, ceny nájemného, energií, doba odchodu do důchodu, výše důchodu ku životním nákladům, počet pracujících atd atd, označí to Stejskalovití za laciné populistické fráze, a řeknou že to je nedůležité proti té svobodě, kterou ovšem neumíme ani definovat co to je a čeho se týká.
07. 02. 2014 | 17:15

Bestia triumphans napsal(a):

stejskal napsal(a):
"Víte, jak se projevuje, že ty dva totalitní systémy uvrhly lidi (a společnost) o řadu let zpět, pane K.V.?

Že přemýšlejí a vystupují jako Vy. Ne jako sebevědomí, slušní a zodpovědní občané, ale jako Vy. To je největší zločin, který mají všechny moderní totality na svědomí."

!!!
Tak tohle byla rána na solar.
:-)
07. 02. 2014 | 17:43

Bavor napsal(a):

"Nejtemnější stránka Vasila Bilaka se vyjevila po roce 1969. Velmi aktivně horoval pro čistky ve strany a vyhazovy ze zaměstnání, precizně dolaďoval text proslulého Poučení z krizového vývoje a v seznamech členů KSČ slídil po tom, kdo je židovského původu" KONEC CITÁTU.
Bilak udělal hloupost. Stačilo vymyslet LUSTRAČNÍ ZÁKON.
07. 02. 2014 | 17:47

K.V napsal(a):

No když z 10 nyní aktivních blogů jsou 4 o Bilakovi, tak je vidět že ideologická masáž maká na plné koule.
07. 02. 2014 | 17:50

Bestia triumphans napsal(a):

Mimochodem, K.V.:
Až se tady budete příště zase chtít ohánět znalostmi cizích jazyků, udělejte jednu věc.
Naučte se nejprve ten vlastní.
07. 02. 2014 | 17:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy