Vyspělá společnost

22. 12. 2010 | 14:47
Přečteno 12667 krát
Jak ji definovat? To jsou otázky, které se mi spontánně derou na mysl, když poslouchám četné debaty na témata, která se týkají současného života a nedávné historie vývoje naší společnosti. Jejich společným jmenovatelem je: „máme 21 let demokracii a lidská práva, a přece to nestojí za mnoho“, řečeno zkráceně a slušně. V čem je tedy problém? Je to absence vyspělé společnosti. Co je její podstatou?

Je to demokracie? Demokracie formálně zajištěná všeobecným volebním právem existuje v řadě zemí. V mnohých z nich si však lidé s rozpaky kladou otázku stejnou jako my. Sama demokracie tedy není zdaleka zárukou vyspělé společnosti. Faktem ale zůstává, že to bez ní nejde.
Jsou to lidská práva? Sama o sobě k vyspělé společnosti nevedou. Ale stejně jako u demokracie, bez nich to nejde. Naopak dogmatická propagace lidských práv, bez jakékoliv protiváhy lidských povinností, vede ke groteskním a nezodpovědným tvrzením, že jsou pro společnost tím nejhlavnějším a že jsou neomezitelné. Jak naivní a zároveň nebezpečné a demagogické. A přece tento názor propagují lidé s vysokoškolským vzděláním, vysoce postavení ve společnosti.
Je to ekonomika? To je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud by se její role adorovala, nic by se nevyřešilo ve prospěch vytváření společnosti vyspělé ve správném slova smyslu. Měla by ale být ale efektivní. V žádném případě by neměla být její role rozhodující. Jen podpůrná.
Co to tedy asi je, co je znakem vyspělé společnosti? Troufnu si to definovat. Je to pozoruhodně jednoduché. Omlouvám se za naivitu, ale vánoční čas se blíží a s ním stále ještě persistující, trochu pohádková atmosféra. Je to uctívání (ne pouze dodržování) obecných etických principů. Jinak řečeno, je to systém nepsaných zákonů, které jsou v hlavách lidí dané společnosti zakořeněny a kterými se lidé spontánně bez jakékoliv direktivy řídí. Je to zajištěno vědomím lidských povinností, vypěstovaným tradicí (společenskou, rodinnou) a upevňovaným všudypřítomnými okolními vzory. Takto vyspělá společnost nemá hypertrofický a nepříliš funkční právní systém, který se zoufale snaží nařizovat lidem, že nemají korumpovat, podvádět a krást. Pokud se však něčeho takového dopustí, jsou souzeni, mírně řečeno, málo efektivně. Ale to je to nejmenší zlo. Mnohem větším zlem je nekonečná chtivost mít více a ještě více (zejména peněz, ale i moci) a udržet to, oboje za každou cenu. Tady zákony nemohou platit. Pokud jde o tržní principy, jejich působení je velmi neefektivní a navíc omezené, jak ukázala a stále ukazuje hospodářská krize.
Ve vyspělé civilizované společnosti platí jeden vnitřní zákon – „to se nedělá“.Tento vnitřní zákon stále ještě někde ve světě přežívá. Vybavuje se mi snad jedině Velká Britanie, kde snad stále ještě existuje nepsaný „common sense“. Jeho zavádění se dělo procesem výchovy a vlivem vzorů. Byl to proces dlouhodobý, několikagenerační, jinak to nejde. Nedá se rychle zavést žádným nařízením, manažerským plánem, a to ani za přispění evropských fondů.
Je jeho uskutečnění utopií? Jestliže nebude jeho uskutečňování bráno vážně, co lze očekávat ve společnosti, prosté základních etických principů, zdivočelé formální demokracií a plné deklamací lidských práv na všechno? Jedině nadvládu mazaných a vychytralých a strašné celospolečenské ztráty (aktuální scénář je v denním tisku). Proto považuji etické a humánní principy za hlavního garanta vyspělé společnosti. Je to efektivní brzda všech pudově motivovaných excesů. Její výkon je zdarma, ale do jejího vývoje se musí investovat, a to nejen finance. Vyžaduje vysokou motivaci, vůli a vytrvalost. Bude-li nastolen vnitřní zákon „to se nedělá“, bude na světě klid, budou ušetřeny biliony nejdražší měny. Demokracie dostane pravý smysl, lidská práva správný obsah. To je na další diskuse po Vánocích.
Tímto blogem navazuji na svůj předchozí blog k dvacetiletému výročí listopadové revoluce "Co to vlastně začalo před 20 lety?".

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr.. napsal(a):

Nechtěl jste spíš napsat vyčpělá společnost?
22. 12. 2010 | 14:57

Sladký napsal(a):

Asi tak, pane profesore.Já bych zde možná jmenoval severské státy, Švédsko,Finsko,Dánsko.Není vůbec náhodou, že v těchto zemích se stále ještě velmi vysokou etickou a humánní úrovní dobře funguje silný sociální stát- a při vysoké míře přerozdělování velmi nízká korupce. Něco takového, čeho jsme svědky u nás,je v těchto zemích něčím naprosto nepředstavitelným.
Ano,jistě se zde najdou demagogové,kteří budou namítat, že ani tam už to není takové,jako to bylo dřív. Nepochybně.Rozkladná a demoralizující neoliberální ideologie postupně začíná působit i tam.. a darebáci,nerespektující práva jsou naneštěstí až příliš často ve výhodě.
22. 12. 2010 | 15:00

Ládik!!! napsal(a):

V severských státech se dlouhou dobu za krádeže sekaly ruce, řezaly uši a nosy. Seveřan má za sebe větší odpovědnost už pro zeměpisnou šířku - musí si zajistit živobytí na zimu už v létě. Seveřan hledá pomoc, až když si nepomůže sám. To u nás nejde. V naší republice má napoloviční většina jižní a východní předky - Avary, Maďary, Tatary, loupežníky a příživníky.
Čím víc na sever, tím lepší svět. Od Uppsaly po Nidaros a nahoru.
22. 12. 2010 | 15:13

DH napsal(a):

Pane profesore, přece si při svém vzdělání a rozhledu musíte uvědomit, že tak jako se nikdy dva lidé na opačném konci politického spektra neshodnou, co je správné a co ne, tak se neshodnou na tom, co se dělá a co se nedělá.

Řešení neexistuje, jen držet se pevných vnitřních zásad a nedovolit faktům a důkazům, aby zviklaly vnitřní osobní přesvědčení o tom, co je správné.

Je pro naši svatou věc velmi důležité, že paměť voličů trvá půl roku (jen hříchy levice a Paroubkovy zvláště jsou věčné) a paměť novin 14 dní.

Volby jsou za více než 3 roky, za 2,5 roku se začnou teprve koaliční strany vzájemně předvolebně distancovat. Do té doby uplyne vody... tato pseudoaférka vyvolaná intrikami socanských stvůr bude brzy překryta pěnou dní, čekají nás krvavé debaty o penzijní a zdravotní reformě. Jsem klidný. Socanská uřvaná a ubrečená sběř ostrouhá jako vždycky.
22. 12. 2010 | 15:14

mb napsal(a):

hezké smutné asi v českých podmínkách neuskutečnitelné , škoda ...
22. 12. 2010 | 15:21

Viola napsal(a):

To by si měl náš pan prezident pověsit před oči. Žádná volná ruka trhu.

"Mnohem větším zlem je nekonečná chtivost mít více a ještě více (zejména peněz, ale i moci) a udržet to, oboje za každou cenu. Tady zákony nemohou platit. Pokud jde o tržní principy, jejich působení je velmi neefektivní a navíc omezené, jak ukázala a stále ukazuje hospodářská krize."

Škoda je náboženství, které komunisté mýtili po dlouhou dobu. Já říkám, že nejlépe se do srdcí může zapsat desatero s pomocí Ježíše Krista.
22. 12. 2010 | 15:25

anti politik napsal(a):

Skutečně funkční demokracie nastane a je p. profesore pouze v případě, že elita národa je morálnější než občané! Tady prostě není i kdyby to bez demokracie nešlo, prostě proto, že národ se jaksi stal morálnějším než jeho političtí zástupci! Myslím, že na tenhle jednoduchý princip fungování společnosti není potřeba chytrý rozbor! Máme jen nemorální a ničeho se neštítící tlučhuby, kteří si honosně říkají politici! Jak má tohle fungovat na principech demokracie nechápu! Obhajujete neobhajitelné!
22. 12. 2010 | 15:25

Sladký napsal(a):

DH. Některé vaše texty jsou geniální.Dokonale vyhovují letoře a mentálním schopnostem zdejších pravičáků.
Tak třeba reakce jistého Hawka byly přímo k popukání.Bohužel, tihle lidé jsou pevným a spolehlivým elektorátem "pravice".
Vzůru za dalšími úspěchy v budování vyspělé kapitalistické společnosti! Pryž se sockomoušskými zrádci a zaprodanci,placenými KGB!
22. 12. 2010 | 15:26

Viola napsal(a):

Sladký,

nechte toho, vytříbený ostrovtip má málokdo, většinou si každý přečte rychle, nepřemýšlí a vezme za své.
22. 12. 2010 | 15:34

Sladký napsal(a):

Violo, nechte toho vy s tím Desaterem a Ježíšem, to je medicína stará 2000 let a nevyléčila žádnou společnost.Naopak.Nechtěl bych žít v dobách inkvizice a vůbec rozmachu moci Církve ani náhodou, musel bych být blázen.
22. 12. 2010 | 15:49

zdenekb napsal(a):

Ládik!!!

"...musí si zajistit živobytí na zimu už v létě. Seveřan hledá pomoc, až když si nepomůže sám."

To je jeden možný pohled na věc. Stejně tak lze ale tvrdit, že díky krušným podmínkám Seveřan včas pochopil, že díky solidaritě a kooperaci s druhými má jednotlivec šance na přežití výrazně vyšší...
22. 12. 2010 | 16:01

anti politik napsal(a):

DH to myslíte vážně? Bože do čeho jsi tu duši dal?
22. 12. 2010 | 16:03

Ládik!!! napsal(a):

zdenekb -
byl jsem nějakou dobu v Abisku a cítil jsem to tak, jak jsem napsal. Solidarita je ve stádech sobů.
22. 12. 2010 | 16:08

voroshilov napsal(a):

Ladik:
Tvoje idealizace severskych zemi od Finska po Island je opravdu dojemna,nebylo Finsko jeste pred valkou fasisticke?Neni Island v dluhove jame?Norsko ktere ma 70% uzemi neobyvatelne?
Ohledne predku lupicu,je skoda ze jsi nikdy neslysel o severskych piratech Vikingach,no a Svedsko...
Svedsko je evropskou laboratori experimentu,tady se vyskousi ruzne formy
socialniho inzenyrstvi-zapadni socialismus,emansipace,sexualni revoluce,prohibice,feminismus ted Wikileaks neni nahodou take ve Svedsku.
22. 12. 2010 | 16:12

Alex napsal(a):

Zdenekb
Pomatenost Ládika!!! jste vystihl naprosto dokonale.
22. 12. 2010 | 16:13

jarpor napsal(a):

No, ano... téměř nic nelze úvahám autora vytknout...

Zbývá maličkost, takový maličký detail - kde na takovou společnost vzít lidi...
neboť... když takoví lidé /vyspělí/ takovou společnost budou tvořit... jen takoví budou onu společnost vést... /žádní jiní nemohou, protože prostě nejsou... jací dole takoví nahoře/ a bude ráj, klid, pohoda...

Heršvec, nějak jsem asi zadříml... sny jsou jen sny... pohádky jsou jen pohádky a život.. ten jde mnohdy hodně daleko od pohádek...

Hezký den
P.S. Paradoxně, k takové společnosti může spíše dospět totalita... kdo by byl "nevyspělý" - kriminál, provaz... teď jen, kdo pak zabije diktátora, když časem začne prosazovat, že "vyspělý" je přece jen ON...
22. 12. 2010 | 16:17

zdenekb napsal(a):

Ládik!!!

Já byl ve Švédsku jen týden, takže se necítím být znalcem... Je to jen má teorie. Dobře fungující, solidární společnost a rozvoj jedince nemusí být v protikladu...

voroshilov:

Kromě té prohibice samé potřebné a bohulibé jevy...
22. 12. 2010 | 16:17

Ládik!!! napsal(a):

No jo, zase jsem píchl, kam jsem neměl.
22. 12. 2010 | 16:20

Ládik!!! napsal(a):

Alex -
už jsi objal Rökstenen?
22. 12. 2010 | 16:27

neo napsal(a):

Sladký:

navrhuji nastavit veškeré parametry jako mají ve Švédsku.

Stejný daňový systém, stejné důchody, stejná pojištění, stejné minimální mzdy, stejné mzdy ve státním sektoru....

Pak už budeme za vodou a bude tu taky ten vysněný blahobyt.
22. 12. 2010 | 16:28

Kritik napsal(a):

Autor perfektně vystihuje podstatu úpadku naší společnosti. Zejména je nutné poděkovat za pěkné vyjádření

"Mnohem větším zlem je nekonečná chtivost mít více a ještě více (zejména peněz, ale i moci) a udržet to, oboje za každou cenu. Tady zákony nemohou platit. Pokud jde o tržní principy, jejich působení je velmi neefektivní a navíc omezené, jak ukázala a stále ukazuje hospodářská krize."

Autorovy myšlenky nejsou nijak ojedinělé. Podobné závěry lze slyšet například z úst Martina Chadimy (viz pořady ČR na http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-elleder.php?itemid=11688 a některé z http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zbozniabezbozni ).

Dovolím si proto Martina Chadimu ocitovat ve výroku, který je plně ve shodě s výše uvedeným článkem:

"Příčinou dnešního stavu je především hypertrofovaný egoismus."

Čili kam se člověk podívá, tam nalezne jen a jen patologické chování. A velmi málo světla.
22. 12. 2010 | 16:31

Kritik napsal(a):

Opravuji: Martina Chadimu naleznete v pořadu Kořeny na http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po=815
22. 12. 2010 | 16:33

arnazach napsal(a):

Je to pěkně napsáno.

Co ale dělat, kdy obě klíšťata jsou na penězovod pevně přisáta (např. v Praze) a vrcholová vedení obou stran je nejsou s to odtrhnout? Nechci předpokládat, že ani nechtějí, chci domyslet do důsledků teze profesora Elledera pro případ, že chtějí:

Neměla kompletní vedení obou přisátých stran demonstrativně odstoupit hned po ukončení jednání o koalici v Praze? Nebo co jiného měla udělat?
22. 12. 2010 | 16:51

Tenco napsal(a):

Ego je živeno extrémy.
999 je Kristus, 666 je Satan.
Duše a Tělo.

Jsme zajatci svého těla. Posloucháme - ale neslyšíme. Díváme se - ale nevidíme.
Jen málokdo umí naslouchat.
Jen málokdo je schopný vhledu.

Ve své ubohosti tak zůstávají sami.
Brání se tomu - vždyť osamělý mravenec je směšný, je bez mraveniště ničím.
Sdruží se tedy.
Vrána k vráně sedá, černý mravenec k černým mravencům, rezavý k rezavým.
Jsou spokojeni, jejich ega posílena.
Přestali ale žít.
Už nehledají cestu, jak svá ega vyprázdnit a stát se LIDMI.
Nádoba je plná, už nejde ani dolít.
A tak jen čeká na smrt.
Zbylý čas je pak vyplněn zabíjením nudy.
Kupují si hudbu, domov, budoucnost, fotbalové kluby, kouzelnické hůlky, přátelství... Kupují a spotřebují. Prodají, koupí, spotřebují.
Pak zemřou.
Jsou spáleni anebo hnijí v hrobech.
Proč tu byli ?

Otisk, který zde někdy zanechávají ve svých dětech je tím nejhorším skutkem, který spáchali.
Paradoxně měl sloužit jako jejich zvěčnění.
Raději měli zahánět nudu jinak. :)))

P.S. V oblasti biologické je hypertrofie orgánů vesměs škodlivá a vede k selhání v onom věčném zápase o místo na Slunci.
V oblasti ekonomické se dosud lidstvo domnívalo, že je tomu naopak.
Není.
Pouze dojde k tomu, že už nebude žádné místo.
22. 12. 2010 | 17:44

olga napsal(a):

Všude a ve všem vidím hlavní problém v absenci víry v Boha. Život bez víry je vlastně velmi chudý. Tuto ubohost se snažíme zmírnit hmotným blahobytem. Tento nás však nikdy nedovede uspokojit. Proto chceme víc a zase víc. Spokojenost však nenacházíme. Zkusme se zamyslet nad životem, nad smyslem života. Možná najdeme cestu i spokojenost. Jsou přece Vánoce. Hodně štěstí.
22. 12. 2010 | 17:45

Tenco napsal(a):

olga
Dobrý den.
Co myslíte - je pro život člověka důležitější B´h nebo Slunce ?

Mějte se. Hodně štěstí a zdraví.
22. 12. 2010 | 18:23

todi napsal(a):

autorovi:
Tohle podepisuji moc rád. Každý z nás a každý den si má možnost ověřit fakt, že pro pohodu života je zásadní dodržování nepsaných zákonů a norem. Lpění na legislativní disciplině je v pořádku, ale s těmi, kteří trvají na tom, že to úplně stačí, není v životě k vydržení.
22. 12. 2010 | 18:24

todi napsal(a):

to sladký:
Doplňuji k DH: Tito lidé jsou užitečnými idioty naší pravice.Jsem přesvědčen o tom, že takový typ "neuvažování" (tvarosloví dle VK)byl a nejspíš ještě je a bude v pohonem nejhorších zrůdností lidských dějin.
22. 12. 2010 | 18:32

camponotus napsal(a):

Jsem neznaboh, ale etický kodex již existoval ve starověku, bylo to desatero a ťalo tehdejší populaci do živého. Současné populaci to zřejmě nic neříká. Spíše se řídí přikázáními "Miluj svého blžního a kde můžeš majzni ho" nebo "Kdo nekrade, okrádá svou rodinu". Zhrubnutí mravů má asi příčinu v tom, že ani posamet nedal žádné etické vzory na vyšších postech, které měly být příkladem celé společnosti. Naopak se bezuzdně lže, podvádí, krade, nedodržují sliby, prostě už se nedá skoro ničemu a nikomu věřit. Tak na co v takové společnosti budu používat etiku, vždyť bych byl jen pro smích a za rohem by mě srazil na zem pouliční gang a o všechno obral.
Očekávám ještě divočejší mravy, jak nám dává najevo současná vládnoucí garnitura. Škoda, že je tak málo Mojžíšů jako Vy pane profesore a tolik Jidášů.
Naše společnost je patologický objekt, pro který není v dohlednu naděje na uzdravení.
22. 12. 2010 | 18:57

ujo napsal(a):

otázka pro Olgu.
Píšete o víře v Boha, víte ale, jaký ten Bůh je?
Přeci On vytvořil člověka a náš svět (nebo ne?)a zakodoval do něj všechny ty krutosti.
Jak se s tím porovnáte?
Poraďte!
22. 12. 2010 | 19:05

yorick napsal(a):

Milý camptodope,
malheur. Desatero měli dávno Chetité a kluci a holky z Harappy. A ti syčáci židovský si to jen půjčili a nevrátili, jak je jejich naturelem. Leč nebuďte na ně zlý, jen zkoušeli krást úspěšněji než ti, co je okradli o jejich beztak ukradené myš-lenky. Fakt :-).
22. 12. 2010 | 19:11

Jiraak napsal(a):

Velmi se mi líbí, že myšlenka božího syna, obětovavšího se za lidi, zemřelého krutou smrtí, i s tou ranou v boku, vznikla skutečně už několik století před Kristem.. ale na druhou stranu,z pragmatického hlediska, proč nevyužít víry, která tu je a je rozšířená, k tomu, aby na světě bylo dobře?
22. 12. 2010 | 19:15

kocman napsal(a):

Nadpis je,stručně vzato,idealistický.Myslím,že není důvod definovat blíže pojem společnost ve Vašem smyslu.V okamžiku kdy to uděláte(a bude to umělé),budete moci a samozřejmě chtít srovnávat subjektivně různé typy společenských formací ve smyslu lepšího a horšího, a získáte tak morální či jaký důvod,proč to kde měnit.
Takže budete proti kamenování,kmenovým válkám,polygamii a polyandrii,protože ve vyspělé společnosti nic takového nemůže a nemá být a je třeba odstranit to i jinde,vždyť ti lidé trpí,je to nehumánní a jaké ještě jiné!
Problém u nás je,že tam,kde mají národy výše uvedené skutečnosti jako stabilizační faktory společnosti,vycházející z dlouhodobé existence daných formací,které podle mne dodržují,tak u nás a v kterékoli jiné západní krajině se zákony mění každou chvíli,a to podle aktuálních okamžitých změn ve vedení společnosti,tedy jevem,který je podmíněný principem demokracie.
Tudíž žádná stabilita.Vyspělostí naší společnosti je velká proměnlivost,asi podobně jako je intelekt podmínkou fantazie a tedy posuzování a výběru z vícero možností.
V takovém případě není intelekt brzděn zákony,protože všichnni členové společnosti si zvykli na to,že zákony se každou chvíli mění.
22. 12. 2010 | 19:46

Ládik!!! napsal(a):

paní Olgo,
nedá mi to. Před cca 1,5 rokem jste psala, že jste byla komunistka. Není Vaším bohem Vladimír Iljič nebo Klegoš? Veselé vánoce.
22. 12. 2010 | 19:58

Oldřich Syrovátka napsal(a):

Vážení a milí, vyspělá společnost se pozná podle toho, zda má a vyznává společný zájem v oblasti ekonomické, sociální i ekologické. To je můj osobní názor, který nechci vnucovat. Tohle dovedou do určité míry seveřani a dokonale pak příslušníci příroních kultur, "primitivové". My jsme někde jinde...
22. 12. 2010 | 20:01

Emil XX napsal(a):

Autor má sice z části pravdu, ale tak, jak si to představuje to naprosto NENÍ.
Ty nepsané zákony nejsou v žádném případě dobrovolné, jsou sice nepsané, ale jejich porušení má pro dotyčného až katastrofické následky.
Pokud to celé funguje, lidé zjistí, že dotyčný pravidla nerespektuje (pár z nich na to narazí a když už je ten systém zaveden, mohou si dost věřit a řeknou si to) a dotyčného společensky a EKONOMICKY zničí. Protože pokud by dotyčný např. po upozornění nadřízených nebyl vyhozen, odepíší klidně celou firmu. Jeden takový případ jsem viděl takřka v přímém přenosu a obchodník, působící dlouhá léta na západě mi to předpověděl: "a pokud ho po takovémto dopise okamžitě nevyhodí, odepíší firmu."
Svým způsobem je to systém značně netolerantní a NEMILOSRDNÝ. Není náhoda, že se ještě ve 40 letech 19 století v Anglii trestaly kapesní krádeže smrtí.
Machiavelli na jedné straně píše, že "zákonodárce má předpokládat, že lidé jsou špatní a k tomu, aby byli dobří je musí nutit zákony," ale na druhé straně píše "s lidmi, zkaženými dlouhobým působením špatných zákonů je nastolení republiky (čti demokracie)téměř nemožné. Tady by spíše fungovala rozumná monarchie."
22. 12. 2010 | 20:09

Emil XX napsal(a):

Speciálně pro pana Kocmana: "zákony se každou chvíli mění." KTERÉ zákony???
Taková krádež, vražda, znásilnění jsou trestné skoro VŠUDE, ale ve válce zpravidla bývají do určité míry posvěceny nebo alespoň tolerovány.
Mění se třeba výše daní, násilnému přerozdělení majetků se říká "revoluce."
Všechny nezdegenerované národy uznávají povinnost občana stát se v případě potřeby vojákem.
To poslední se reguluje SAMO, akorát to dnes déle trvá. Podobně, jako to, že zanikne národ, který se přestane reprodukovat. Pro barbary byla slabost protivníka dostatečným důvodem k tomu, aby byl napaden, oloupen a třeba také zabit a sežrán!!! Jared Diamond uvádí jeden takovýto příklad z roku 1835, kdy se novozélandští Maoři dozvěděli od velrybářů o existenci ostrova, obývaného nebojovnými lidmi (také Maory, kteří se tam ale dostali pár set let předtím).
22. 12. 2010 | 20:24

učedník napsal(a):

Pane profesore,
vystihl jste to hezky, nelze než s tím souhlasit. U koho ještě nezvítězil naprostý egoismus, má šanci to také pochopit.

Připomínáte mi rozhledem a přehledem profesora patologie pana Vaňka, také si vydobyl mezinárodní reputaci zejména v USA se svými objevy ohledně zhoubných novotvarů. Uměl u táboráku vždy udržet pozornost posluchačů celé hodiny. A jeho včely byly stejně hodné jako on.

Dovolím si k tomu dodat, že vyšší mravní a etické zásady se v Evropě také hodně systémově promítají do všeobecného duchu zákonů EU. Naší politické "elitě" stále činí tak trochu problém je úplněji přijmout.

Např. nám dluží od vstupu do EU Zákon o státní službě. Ten má zamezit nestandardním zásahům politiků a různých jejich poradců do rutiny řízení státních úřadů. Úředníci mají být vybíráni jen podle přísných kritérií odbornosti, dovedností a bezúhonnosti. Byl sice přijat, ale hned pozastavena platnost, nedávno shozen se stolu, že prý je špatný a musí se napsat znova. Takže je teď ticho po pěšině.

Pokud by tu platil, prostor pro podobné aféry jako ta na MŽP, jež málem přivedla pád vlády, by byl hodně omezený. Jenže neplatí a naopak dokonce z nějaké kontroly, která měla za úkol zjistit, že žádné pochybení politiků nenastalo, vyšlo najevo, že od letošního roku může podle přijatých pravidel politické vedení zasahovat do činnosti jeho fondu snad téměř jak je libo. Možná i různé nátlaky na šéfa fondu pak jsou tím pádem systémově "v pořádku".

Další sysémový kanál, kterým může mravnost a etika kladně působit, je využít veškerý prostor pro odbornost při vytváření účelových veřejně uplatňovaných pravidel. Víme, jak to často dopadá, když odbornou činnost nejen státních úřadů suplují politici a nevykonávají ji kompetentní odborníci. Aniž by šlo o konkrétní korupční jednání.

Např. u kauzy se solárními panely, kdy při stanovení pravidel úplně ignorovali využít prognostických odhadů maxim a minim trendů cen a zbavili se tak možnosti uplatnit budoucí pružná smysluplná vyvažující opatření podle aktuálního vývoje cen. Takže teď hledali cesty, jak to ovlivnit dodatečně nesystémově, když si toho všimli podnikavci - naši i ze světa - mravní a etické zásady postrádající.

Hezký den
22. 12. 2010 | 20:28

liberál napsal(a):

neo:

Pochybuji že by v našich podmínkách severský systém fungoval.Jako mají v USA,VB a Kanadě speciální anglosaský systém, který nelze použit na jinou zeni tak stejné je to ve Skandinávii. Jinak už i na severu si uvědomili že je třeba tu solidaritu omezit,protože je neefektivní a proto se ve Švédsku snížili daně (především ta horní sazba).

Jinak bych k tématu dodal že vyspělou společnost považuji státy Kanada,USA,EU,Norsko,Švýcarsko, Island,Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland
22. 12. 2010 | 20:49

liberál napsal(a):

Vyspělá společnost se vyznačuje především těmito znaky.

1) Liberální demokracii
2)Dodržováním lidských práv
3) Tržní kapitalistickou ekonomikou, umožňující svobodně se rozvíjet jednotlivcům
4) Tolerancí (absence vedení, které podněcuje k naboženské nebo rasové nenávisti)
5) Poskytuje alespoň minimální ochranu lidí před chudobou
6) Nezávislým a nestanným soudnictvím zaručující spravedlivý proces pro všechny.
22. 12. 2010 | 21:04

učedník napsal(a):

Pane profesore,
ještě k vaší poznámce, že zákony a trh vše nevyřeší. To je také pravda.

Dobré zákony a dobrá pravidla jsou nutné, i tak zbývá ještě dost prostoru pro hlubší vnímání vyšší mravnosti a etiky jako takové.

Ale ty jsou součástí ještě širšího principu - skutečně hluboké moudrosti. Homo sapiens sapiens, člověk potenciálně moudrý.

Důležitým aspektem k moudrosti je například také adekvátní předběžná opatrnost. Potud jasné, je to matka moudrosti, jenže to není v praxi tak jednoduché.

Řízení světového finančnictví je přece jen poněkud širší prostor než mnou výše zmíněné solární panely. Když si finančníci myslí, že objevy ekonomů čerstvě ověnčených neo-nobelovými cenami postihují všechna úskalí a že je možné je bez rizika plně využívat, nedivme se následným krizím.

Naši éru charakterizuje ztráta hodnoty peněz - všimněte si např. astronomického růstu cen zlata od doby, kdy měny přestaly být kryty zlatem. Bankovky lze tisknout do alelujá. Takže stačí, kdy jedna velká hegemonie strhne ostatní k vyslovení nedůvěry v měnu jiné velké hegemonie - a bude mít pravdu - a vznikne ještě větší mela.

Namátkou další rizika bez opatrnosti. Skrze hedge fondy lze skoupit např. celou úrodu kakaa na světě a rozvrátit trh s ním, přivodit zbytečné zdražení čokolády - a ještě na tom prodělat, ne vše se dá spočítat, např. počasí. Nebo lze spekulovat na pád měny nějaké i velké země a nedovolit jí se vzpamatovat.

Skrze britské (když jste vzpomenul ctihodonou Británii) penzijní fondy šlo nevědomě financovat firmu ignorující bezpečnostní zásady, např. BP, jíž vybuchla ropná plošina.

Automatické burzy obchodující ve zlomcích sekund občas způsobí pád kurzů a burzy, než se přijde na to, že se "kdysi dávno" před hodinou nějaký asistent dopustil na vstupech chyby v řádu tisíců a např. z miliónů se omylem staly miliardy.

Dalším aspektem je odpovídající fokus. To je velký prostor k selhání i pro ty, kdo ctí dobré mravy a etiku.

Když prezidenti USA nehlídali hypotékové účetnictví a věnovali se spíš světovému četnictví, padly hypotéční banky. Slova pana Bushe: Smůla, postavili jsme prostě mnoho domů.

Když se fokusu politici vzdali dobrovolně a lhali si do kapsy, jak svět spasí obchody s akciemi, vznikla světová krize na začátku 30.tých let minulého století.

Fokus chyběl i na začátku kupónové privatizace v dotažení právní stránky - "zazářili" v ní pak pěkní ptáčci, taky přišla krize.

Na začátku naší dnešní krize bylo obrácené znaménko odchylky od 100% v odhadu vývoje HDP, zřejmě bylo ve fokusu něco jiného než aktualizovaná obezřetnost. Vnější krize pak mohla plně dopadnout i na nás. Tuším Polsku se ale vyhnula.

Určitě by se našly i další aspekty. Ale v celku jde o přirozené uplatňování mixu jistých nezbytných aspektů. Vychýlí se jeden, je hůře. Poruší se dva, jsou velké těžkosti. Nectít dost tři, anebo úplně ignorovat jeden, může vést ke katastrofě.

Přeji všem klidné vánoční svátky.

Hezký den.
22. 12. 2010 | 21:41

Emil napsal(a):

Ale to jsou samozrejme veci, ze nakonec jedinym garantem prava a svobody jsou obycejni slusni lide. A kazdy opravdu vzdelany legislativec nebo i obycejny advokat to vi - ve VYSPELYCH spolecnostech.
22. 12. 2010 | 21:47

Občan napsal(a):

Skutečně vyspělá společnost je pouze taková, která si vystačí s vlastním územím, vlastními přírodními zdroji vč. vody a vlastním zemědělstvím, a která na základě toho, co jí patří, tvoří soudržnou komunitu, jež nedopustí, aby někdo z ní strádal. A která to, co vytvoří NAVÍC, prodá/vymění za PŘEBYTKY někoho dalšího.

Tedy komunita NEPARAZITUJÍCÍ na druhých. To, co my nazýváme "civilizací" a "vyspělostí" je v přímém rozporu se skutečnou vyspělostí. Chováme se jako malí spratci, kteří jen chtějí a chtějí a berou a berou, bez ohledu na druhé. Nemáme žádné právo nazývat se vyspělou společností.
Ano, to co jsem popsal výše znamená také žít poměrně skromně; a to je právě to, co dnes postrádáme - skromnost. Všichni máme jen jednu p...l, jedny nohy, jedny oči a je tedy nesmysl, abychom vlastnili tolik aut a spotřebního zboží, protože to nikdy nestihneme SKUTEČNĚ spotřebovat. Až tohle konečně povchopíme a začneme se podle toho chovat, pak teprve se budeme smět nazývat vyspělou společností.

Hezké vánoce vám přeji a zkuste během nich trošku přemýšlet...
22. 12. 2010 | 22:19

Občan napsal(a):

Liberále, postotisící - kapitalismus je v přímém rozporu s lidskými právy, protože ta mu brání v rozletu. Je to jen jiná (mnohem horší) forma primitivního (nevolnického) feudalismu.
22. 12. 2010 | 22:24

Tenco napsal(a):

Emil
Hezká, pravdivá slova. Nadčasová.
B´hužel my nyní potřebujeme slušné lidi především v policii a justici.

Dobrou noc.
22. 12. 2010 | 22:26

učedník napsal(a):

Tenco

Je důležitější pro krásný plnohodnotný život vzduch anebo voda?

Olga

OK. Ovšem připomínám, že z buddhistů nedostanete, zda věří v existenci Boha. Jsou proto špatní?

Ovšem víra ve všeobecnější vyšší spravedlivou moudrost, to je něco jiného, to uznávají.

Mimochodem, Ládik!!!em zmíněný komunismus byl aspoň zčásti vypůjčený z Nového zákona v Bibli, z víry ve znovunastolení ráje na zemi, Božího království, aspoň nějaká pojmová vzdálená podoba tu je.

Chybou bylo zejména přidat do toho spáleniště, krvavé řeky, velké zdi a ploty i nucené pracovní tábory při převratu s násilným převzetím moci a soukromého majetku a motivace.

Ovšem církev i bolševici do toho přidali neomylnost a přísný zákaz o ní diskutovat. Pak to Bůh, ať je jím kdokoli, má holt těžké.

A to úplně stačí známý zákon schválnosti, Murphyho zákony, či možná i jakási někdy existující jejich podoba turbulentně odpoutaného pechu (TOP), a už mohou být velké potíže i tak. Pak můžeme být rádí, když se uhasí aspoň velké požáry.

Hezký den
22. 12. 2010 | 22:26

Tenco napsal(a):

učedník
Já piju pivo a žiju na Ostravsku.

Jestli to má být replika na mou otázku, zda je pro lidstvo důležitější B´h či Slunce, tak je to dost nepovedená replika.
22. 12. 2010 | 22:32

učedník napsal(a):

Tenco

Trocha piva není špatná, ale pravda, ta je, jak známo, ve víně. Tak nevím, zda máte pravdu s hodnocením mého pokusu o pokec s vámi.

Ovšem s tím vzduchem s vámi jako pražák a bývalý mostečák plně soucítím. Z Mostu jsem si přinesl alergickou rýmu.

Také vám přeji hezké prožití vánočních svátků.
22. 12. 2010 | 22:41

Tenco napsal(a):

Občan
Btw mesianismus/později pojímán i jako milenarismus/ má kořeny ve skutečných událostech v blízkosti Har Megido. Starý Zákon. Ne Nový. Ten je parafrází.

Mesianismus na jedné straně dává lidem naději, na straně druhé je odzbrojuje, pecifikuje.
22. 12. 2010 | 22:42

Tenco napsal(a):

re: Ne Občan, ale učedník. Pardon.
22. 12. 2010 | 22:45

Tceld napsal(a):

Fungující právní stát (v širším smyslu) je znakem vyspělé společnosti a existuje jen v demokraciích.
22. 12. 2010 | 22:51

Občan napsal(a):

Tceld napsal(a):
"Fungující právní stát (v širším smyslu) je znakem vyspělé společnosti a existuje jen v demokraciích.
22.12.2010 22:51:12"

Ale to snad ne...
Fungující právní stát - to byl i starý Řím; otrokářský, často despotický, ignorující práva všech kromě svobodných osob mužského pohlaví.
Fungujícím právním státem byly i otrokářské a později rasově segregované USA - údajně i demokratické byly ty USA.

Takže něco na té definici asi bude špatně.
22. 12. 2010 | 22:57

učedník napsal(a):

Tenco
Nový zákon, část Bible, vedle obšírného výtahu ze Starého zákona, je podle parafrází čeho?

Bitva u Armageddonu snad teprve má být. Patrně souboj mezi šiky egoistických byznysmenů a zástupci bránícími vyšší mravnost a etiku, jak je pojímána i tímto blogem.

Jistý mesianismus vykazují i staří Mayové, viz jejich kalendář, v němž počítají i s násobky běhu světového času řádově převyšujícími vznik vesmíru, jak ho chápeme my. Také očekávají jakési Zjevení. Akorát obvykle nevědí, jak to dopadne, sami už na to kdysi doplatili při nájezdech dobrodruhů z jižní Evropy.

Na druhé straně je to husitské Pomoz si sám a Pánbu ti pomůže. Padlí andělé to prý říkají také.
22. 12. 2010 | 23:23

učedník napsal(a):

Tenco
oprava: ...je podle vás...
22. 12. 2010 | 23:24

Pípa napsal(a):

Stav, kdy lidé sami chtějí žít v demokracii je hlavně otázkou inteligence. A ta je u nás nižší než ve vyspělých západních demokraciích. Na gausovu křivku, představující rozložení inteligence obyvatelstva u nás, fouká od východu silný vítr a vlnu představující rozložení inteligenci zplošťuje, takže je na straně nízké inteligence dlouhá a plochá a na straně vyšší inteligence krátká. Navíc vítr je tak silný, že strhává hřeben vlny a ti nejinteligentnější odvává na západ. A to trvá už staletí.
22. 12. 2010 | 23:41

Tak co napsal(a):

"Proto považuji etické a humánní principy za hlavního garanta vyspělé společnosti. Je to efektivní brzda všech pudově motivovaných excesů."
Pane profesore!-etické a humánní principy samy o sobě nemohou být garantem vyspělé společnosti.Garantem vyspělé společnosti mohou být pouze nositelé-vyznavači těchto principů,ale kde ty vyznavače vzít? Vámi deklarovaný "vnitřní zákon" lze nastolit jak? Odpověď na tyto otázky je jednoduchá a JEDINÁ a já Vás trochu podezírám, že ji dobře znáte, ale stydíte se ji veřejně vyslovit. Odpověď zní: Vrátit se k základům křesťanství! Není jiné cesty, než vrátit lidem víru v Boha a začít s tím již u školních dětí! Každý ví, že člověk je nedokonalý tvor a nelze mu vnutit VNĚJŠÍ zábrany k páchání zlých skutků-člověk má spíše sklon tyto vnější zábrany bořit,překonávat. Věřící křesťan,-protože ctí ABSOLUTNÍ nedosažitelnou autoritu-Boha, si vytváří vlastní VNITŘNÍ zábrany k páchání zlých skutků! Pokud tedy chceme povýšit společnost na vyšší mravní úroveň, není jiné cesty. Je to velmi jednoduché a přitom Božsky geniální. Takže - začněmež!
23. 12. 2010 | 00:50

Josef napsal(a):

Existuje nekolik definici pro dane. Jedna z nich pravi, ze je to poplatek za privilegii zivota v civilisovane spolecnosti .
23. 12. 2010 | 01:41

preludium napsal(a):

K rozboru základních pojmů patří i pojem nevolnictví.V Čechách trvalo mnoho století,ale víme,který panovník ho zde zavedl?
Vďyť prvá polovina 13.století -je vznik mnoha měst a městeček v Čechách.Kde se vzaly ty tisíce lidí -obyvatel měst najednou? To byli propuštění nevolnívi? Spousta z nich musela mít na stavby měšťanských domů a stavební práce spoustu peněz.Šlechta měla své hrady,ta by se takto nechovala.A začátek 19.století-vznik průmyslu,fabrik-tisíce chudých lidí se stěhuje do měst za prací.To je zrušení nevolnictví.Takže komu mezi 13. a 19.století připisujeme "montáž" nevolnictví? Obdobně komu dnes připisujeme montáž a demontáž sociálního státu?
A sedlák -člověk zvyku,který věděl,že jeho dům staletí stojí na tomtéž místě,klapálek na potoce se točí stejným směrem,studna je tam kde je,růže pod oknem si nemohla vybírat,kde růst,lesmistr chodí úvozem k jednomu krmelci,poštmistrová chodí ke všem vratům,ponocný je jeden za ves-ten jistě věděl,že to je řád a nikoliv demokracie,výběr-co je základem jeho života.Ale přesto se mnohokrát bouřil,i za cenu života,proti panstvu.Protože panstvo je vykořiťování a vykořisťování není svoboda.
23. 12. 2010 | 05:06

Ja krestan napsal(a):

Jasnym znakem vyspele spolecnosti je podle mne fungovani na zakladnim krestanskem principu "miluj blizniho sveho jako sebe sameho". Vse ostatni je jenom uzurpovani si moci.
23. 12. 2010 | 05:45

Dalibor Štys napsal(a):

Zažil jsme konflikt přesvědčeného Brita a norskou a švédskou společností. Chtěl je učit demokracii a oni ji viděli jinak. Nechtěl bych být chudým Britem, chudému Čechovi se, pokud vidím kolem sebe, žije subjektivně a nejspíš i objektivně mnohem lépe. Českému pocitu spravedlivé společnosti se spíše blíží ta Skandinávie nebo třeba Nizozemsko. I proto se do těchto zemí čechům dost standno integrovalo - tedy v druhé generaci. V té první se tam neintegruje nikdo, jelikož vše stojí a padá na přátelstvích (a nepřátelstvích) ze základních škol, maximálně středních a vysokých. Zní vám to povědomě? Ano, je to podobné jako v Čechách, jen to nebylo nikdy vystaveno tak fatálním zkouškám jako v česky mluvících zemích. Navíc všechny tyto země mají moře, Lidé přirozene žijí na mořském pobřeží a moře je také pořád příležitost jak si užít nebezpečné svobody aniž bych tím ohrožoval ostatní a narušoval chod společnosti.

Kde to selhává? Inu, ve velkých městech, zejména Stockholmu, Malmö, trochu v Oslu. Lidi to táhne intuitivně do stáda, ale ve stádu nad určitou velikost ztrácejí individualitu a orientaci. Pak hledají jednoduchá řešení. Jistota je kulomet, řekl ten přímý účastník Slovenského národního povstání.
23. 12. 2010 | 06:56

olga napsal(a):

Tenco
Zdravím Vás. Důležitější, vlastně nejdůležitější je pro mne Bůh. Ten nám dal všechno. Život i slunce.
Hodně štěstí.

ujo
Bůh stvořil všechno. Člověku dal svobodnou vůli. Na samotném člověku záleží jakou cestu si zvolí. Jak se projeví. Jinak zlato se zkouší v ohni.

Ládik
Ano, byla jsem komunistkou. Nijak to s mým názorem nekoliduje. I tenkrát jsem měla ráda lidi. Tenkrát jsem si myslela, že nebe na zemi si vybudují lidé sami. Dnes vím, že bez Boha to nejde.

učedník
Podle mne všichni, kdo se snaží být lepšími, věří v Boha. I když o Něm nemluví.

Hodně štěstí a pěkné Vánoce všem.
23. 12. 2010 | 07:30

Dalibor Štys napsal(a):

To olga ad Ano, byla jsem komunistkou.... bez boha to nejde

No, je vidět, že někteří lidé prostě do toho stáda musí. Taky jsme se s tím smířil. Ovšem nemáme moře, jak řekl pan Rybář.
23. 12. 2010 | 08:20

Evžen napsal(a):

Vyspěla naše společnost až tak, že všichni politici kradou a vlastně v čele s klauzem vykradli tuto malou zemičku, až tak že je celá zemička v krachu, to je ta Česká vyspělost !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
23. 12. 2010 | 08:40

Babu napsal(a):

> systém nepsaných zákonů, které jsou v hlavách lidí dané společnosti zakořeněny a kterými se lidé spontánně bez jakékoliv direktivy řídí

Podle autora je (s trochu nadsazkou) pastunska spolecnost v jiznim Afghanistanu vyspela!

> Ve vyspělé civilizované společnosti platí jeden vnitřní zákon – „to se nedělá“.

Zase podle Pashtunwali napr. devcata do skoly: to se nedela...
23. 12. 2010 | 08:54

Ládik!!! napsal(a):

Olgo,
mě jenom zajímá, jak jde v mozku skloubit zároveň materialistickou ideologii s idealismem. To musí bý něco jako bistabilní vjem (Rubinova váza) - nejde to najednou, je to "buď - anebo". Jinak se jedná o přetvářku a s tou nelze spokojeně žít.
23. 12. 2010 | 09:04

Joska napsal(a):

Podle mě je vyspělou společností taková společnost, která se dokáže postarat i o ty nejposlednější a kde platí absolutně zásady Desatera jako nepokradeš, nezabiješ, miluj bližního svého jako sebe samého...a nově ta společnost, která dbá na ochranu životního prostředí. Z těchto důvodů se naše společnost rychle vzaduje nebo již rezignovala na to, aby byla vyspělou společností. Stačí poslouchat informace o desítkách bezdomovců umrzlých v zimě každý rok a dalších tisících, kteří jsou odsouzeni k trýznivému pomalému umírání v zimě a bez přístřeší pod mosty, naulicích.., stačí vidět naše vojáky podílejících se na válkách v cizích zájmech v chudém Afghánistánu, Iráku..., kde oběti těchto tažení se počítají na statisíce i za požehnání církve (viz nyní Duka v Afghánistánu), stačí sledovat až násilnou sociální diferenciaci naší společnosti na úzkou skupinu pohádkově bohatých a většinu živořících, což vede k nerovnému uplatňování práva (ti, co kradou milióny jsou v podstatě beztrestní a naopak jsou tvdě trestáni ti z těch spodních 10 miliónů za relativně banální činy), k nerovnému přístupu ke vzdělání.. Vidíme jak se u nás pohrdá životním prostředím fakticky, ale i ústy nejvyšších představitelů státu - viz Klaus).. Ale i v té Británii, kterou si autor idealizuje, jak to, že nezafungoval zmiňovaní common sens v případě jejich válčení na Středním Východě ? Asi neplatí absolutně vůči všem lidem, ale jen těm svým. A v tom je ten problém.
23. 12. 2010 | 09:16

Michal napsal(a):

"Pokud jde o tržní principy, jejich působení je velmi neefektivní a navíc omezené, jak ukázala a stále ukazuje hospodářská krize."
Je mi líto, pane profesore, hospodářská krize byla nastartována v USA právě zasahováním vlády do volnětržních mechanismů.
23. 12. 2010 | 09:17

forhend napsal(a):

Jak poznat? Třeba tím, že se bývalý premiér cpe na post o kterém nemá ani šajnu...On byl vždycky "chytrej". Už před mnoha lety jsem poznal jeho "potenciál"...:-(((
23. 12. 2010 | 10:06

Tenco napsal(a):

Michal
????
Vláda zasáhla do volně tržních mechanismů jak ?
Že vyhlásila TARP ?

Upřesněte to prosím, zatím jsem měl dojem , že za hospodářskou krizí stojí soukromé finanční organizace, snad Fannie Mae a Freddie Mac a ratingové agentury.

Ne, skutečně by mě zajímal Váš názor, jak vláda USA nastartovala hospodářskou krizi.
Bez ironie.
23. 12. 2010 | 10:08

neo napsal(a):

Tenco:

na počátku bylo slovo...

slovo zaručující se za rizikové hypotéky v duchu politiky "dům do každé rodiny"
Clinton, Greenspan

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=5788

http://en.wikipedia.org/wiki/Subprime_mortgage_crisis

http://en.wikipedia.org/wiki/Global_financial_crisis_of_2008%E2%80%932009

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky2

http://www.euroekonom.cz/analyzy-clanky.php?type=jz-usa-hypoteky3

http://www.hypoindex.cz/clanky/rasova-diskriminace-a-hypotecni-krize/

Bušina přileze a bude tvrdit, že to neni pravda:)
23. 12. 2010 | 10:27

olga napsal(a):

Dalibor Štys
Moc Vám nerozumím. Člověk nemůže žít sám. Je bytost společenská. Patřím do společenství lidí. Chci být společnosti užitečná.

Ládik
Neumím si představit člověka jako pouze materialistu a nebo idealistu. Jsem jednak hmota a jednak vědomí. Člověk jako celek je obojí. Jen někdy podléhá více materiálnu a někdy víc duchovnu. Obvykle ve vyšším věku se obracíme více k duši. Je to normální. Hodnotíme.
23. 12. 2010 | 10:51

schlimbach napsal(a):

Tenco

napsal jste:

olga
Dobrý den.
Co myslíte - je pro život člověka důležitější B´h nebo Slunce ?

Mějte se. Hodně štěstí a zdraví.

Myslím, že zatím moc lidí se nezamýšlí nad tím, že náboženství jsou obrazem reálných vesmírných událostí a skutečností, že de facto vycházejí všechna ze stejných původních informací. Instituce církve pak byla stvořena za zcela jasným účelem, který s vírou v Boha nemá nic společného.

Já v žádném případě nezpochybňuji, že existuje NĚCO vyššího, co dalo vesmíru a životu obecně řád. To NĚCO vyššího ale musí najít každý sám v sobě, nikdo mu to nemůže dát ani vnutit. Pokud to někdo nenajde v sobě, nenajde to nikde. Je zcela nedůležité jak to NĚCO vyššího kdo nazývá pro sebe, jestli Bůh, energie, Stvořitel nebo jakkoliv jinak. Podstatné je jen to, pokud to v sobě člověk najde, zda cití sounáležitost s TÍM, nebo ne.
23. 12. 2010 | 11:04

Meena napsal(a):

Vláda a tržní mechanismy s tím na počátku nemají moc společného. Jde v první řadě o výchovu, která dítěti vštípí, že když ho někdo napomene, protože trhá mouchám křídla, má se zastydět a nechat toho. Naopak, že sprostě karateli vynadat a pokračovat týráním křečka SE NEDĚLÁ. Kdo se pamatuje, jak se hrál hokej před 40 lety? Sportovci neměli ani helmy, ani ochranné obleky kosmického charakteru, protože jejich zájmem bylo hrát hokej a nikoliv se rvát na život a na smrt. Koho dnes překvapí, že se někdo zabije po bodyčeku? Hlupák řekne: vždyť je to tvrdý sport. Netuší, že sport už to dávno není. Že prodává své zdraví a charakter. Od mládí máme vědět, že brát, co nám nepatří, SE NEDĚLÁ. Když něco chceme, musíme si na to vydělat. Kdo to neumí, může mít jen to, nač dosáhne. Nikdo nemá právo na všechno. Na zdraví ani na bezplatnou léčbu, ani na dům s bazénem. Všechny děti nemohou mít drahé oblečení a hračky. Ale pošklebovat se těm chudým SE NEDĚLÁ. Ale ani ty méně šťastné nemají právo mlátit ty, kterým závidí. TO SE TAKÉ NEDĚLÁ. Naopak, ten šťastný, který má více, ví, že je slušné pomoci méně šťastným, a učiní tak bez vytrubování svého skutku, aby lidé viděli. Ani to SE NEDĚLÁ. Výchova, sebevzdělávání a životní zkušenosti by měly vést každého člověka k podle mě zcela základní slušnosti, zdvořilosti a sebekontrole. Radost z toho, že něco dokážu, je cennější, než radost z toho, že jsem přelstil něčí důvěru a s hlupákem zatočil. Pak by samozřejmě nebyly trpěny ani excesy kariéristů, kteří bez základní výchovy k slušnosti a šplhem přes záda důvěřivců dosáhli postavení, které je nekontrolovatelné díky spolčení podobných existencí.
23. 12. 2010 | 11:07

ex-nemo napsal(a):

Ostatně soudím, že moralizování nám nepomůže.Jedině občanská odvaha a činy, to ano.K tomu musí lidé dospět, ale nikdo neví jak se to má stát.
Navrhuji abychom začali tak, že se budeme navzájem na ulici zdravit, tak jak je to v těch vyspělých společnostech zvykem.
23. 12. 2010 | 11:42

Kaktus napsal(a):

Přesně tak, pane profesore!

K tomu mám jedno doplnění, které jak moc vypadá na 1. pohled primitivně či zaujatě, tak moc si (dle mého názoru) zaslouží seriozní zamyšlení.

Mám tezi, že za stav české společnosti může VÁCLAV KLAUS. Tvrdím, že Václav Klaus, podobně jako TGM, vtiskl národu své OSOBNÍ CHARAKTEROVÉ VLASTNOSTI. Respektive zařídil to, že v porevoluční době zvítězily ve společnosti vzorce chování, v předlistopadové době příslušící vrstvě veksláků a zelinářů.

Proti tomu tehdy stál (a byl poražen) Václav Havel a vzory a charakterové vlastnosti disentu (dnes prvními vysmívána "pravdoláska").

Stalo se to, že za vlastnosti a chování, které byly i za komunistů odsuzovány [a ztvárňovány (např. Trautenberk nebo postavy ze Schulhoffových filmů)], se jejich nositelé díky Klausovi přestali stydět a nakonec je začali dokonce dávat na odiv.
A protože tyto vlastnosti - jako je bezzásadovost, bezskrupulóznost, absence jakýchkoliv zábran, kriminální povaha, přízemnost a jednoduchost - společně s neexistencí právního rámce vedou k bohatnutí jejich nositelů, staly se ve společnosti normou až vzorem.

Shrnu to: Václav Klaus dodal zlodějíčkům a šíbrům všeho druhu povzbuzení a dodává je dodnes. Zlodějíčci a šíbři zjistili, že jsou skvěle vybaveni pro stav českého právního státu a převzali otěže země.
A dnes nám tady vládnou a mají svého prezidenta (ovšem i své premiéry).
23. 12. 2010 | 11:52

Dalibor Štys napsal(a):

To olga

Člověk je bytost společenská adaptovaná na hierarchická společenství 20-100 jedinců. Méně je špatně ale vcelku se dá dost dlouho přežít. Více lidí pohromadě vede ke kastování nebo jiné formě rozlišení mezi námi a jimi. Protože jinak se člověk stále setkává s dalšími lidmi s nimiž si neví rady. Na extrémních koncích jsou na jedné samotáři a na druhé straně lidé, schopní strhnout davy (a zároveň se z toho nezbláznit).
23. 12. 2010 | 11:54

Adolf napsal(a):

Co dodat? Snad jen to, že vyspělá společnost je iluze. Neexistuje a nebude nikdy existovat nic jako vyspělá společnost. Je zvláštní, že v něco takového doufá inteligečntní člověk a lékař k tomu.
Každá jedna společnost byla je a bude zdánlivě v něčem "vyspělejší", než jiná, ale vždy z pohledu té jiné. Vyspělost se měřit nedá a už vůbec ne etickými principy.
A pro ostatní, násilí je přirozené, bylo tady vždy a vždy tady bude. Pokud si někdo myslí, že k člověku nepatří, je blázen. A pokud ho bude snažit potlačovat zvýšenou zákonnou represí, dočká se přesného opaku, vrátí se to jako bumerang.
Výchova ke společnému soužití může do jisté míry zkultivovat způsoby lidí, ale nikdy se je nemá snažit otupit, či utlačit. Proto by měl být vždy dán důraz na výchovu k přirozenosti, ne od jednoho pseudohumanismu k druhému.
23. 12. 2010 | 11:57

Upak napsal(a):

Jedna čtenářka tady píše, že Bůh člověku nadělil svobodnou vůli. Opravdu velkolepý dar. Člověk má vůli se svobodně rozhodnout, ale nikoli svobodně konat. Bude-li má svobodná vůle, že hned teď se vydám na cestu vesmírem, nebude tato vůle naplněna, protože nemám možnost svobodného konání, jelikož jsem omezen prostředím a svou vlastní konečností a svými vlastními velmi omezenými možnostmi. Kapitalismus vyplývá právě z omezených možností člověka a snaží se nám předestřít iluzi neomezenosti stejně, jak se námi ji snaží předestřít velkolepá náboženská učení. Vzhledem k tomu, že člověk má omezené možnosti a tím i omezenou vůli, dopadne to s člověkem stejně jako s bakteriemi na pro ně zdánlivě nekonečně svobodné Petriho misce. Až vyžerou všechnu potravu, požerou sami sebe a nakonec zahynou.
23. 12. 2010 | 12:44

olga napsal(a):

Dalibor Štys , Upak
Tyto dva příspěvky se vlastně doplňují. Celek je jedno a jedno je celek. Až se přestaneme dělit na pravici a levici, na věřící a nevěřící, až budeme všichni jedno, pak budeme mít všichni všechno. Pak se nebude říkat "Já" ale "My". To budeme žít všichni v Bohu, a bude nám dobře.
23. 12. 2010 | 13:04

Tenco napsal(a):

neo

michalův pohled :
http://relooney.fatcow.com/0_New_4403.pdf

/Fannie May a Freddie Mac ale zmiňuji, za distribuci finančních zdrojů však obecně nesou odpovědnost soukromé finanční organizace - finanční systém, který tvoří hlavně ony/

méně ideologický pohled :

http://www.peri.umass.edu/fileadmin/pdf/working_papers/working_papers_151-200/WP180.pdf

Názory univerzitních expertů :

http://blogs.wsj.com/economics/2010/02/27/academics-on-what-caused-the-financial-crisis/

Na chudé černochy umí svést finanční krizi leda tak Kalousek a Nečas.

Apropo - Vy jste michal, neo ? :))

Hezké a veselé oslavy slunovratu.
23. 12. 2010 | 13:05

jih napsal(a):

Ceska spolecnost je jako zdejsi katolicka cirkev. Spousta theologu, spousta nemovitosti a zadni farari.
23. 12. 2010 | 13:43

neo napsal(a):

Tenco:

nejsem Michal, ale vždyť to znáš.. kde je otázka, musí být i odpověď.

Nesvádim situaci na nikoho. Jen uveřejňuji názory odborníků a především poukazuji na fakt, že státní zásahy mohou velmi ovlivnit takovou situaci.

Vem si např. Řecko, nyní Irsko... kdo bude další? Jak se státy budou zodpovědně chovat, když jim v případě krize nasype EU stovky miliard?

Třeba ty osobně. Riskoval bys v podnikání, kdyby ti tvůj bohatý tatík slíbil, že to kdyžtak zatáhne, kdybys měl problémy?

Šťastné a Veselé tobě i rodině.
23. 12. 2010 | 13:49

jih napsal(a):

Kaktus
Vy mate o Klausovi dost nadnesene predstavy. Byl o ministersky predseda v zastupitelskem systemu. Jeho strana nikdy nemela vetsinu a beznym mechanizmem hlasovani jej kterykoliv z jeho partneru mohl kdykoliv vykopnout hlasovanim s opozici.Jestli vam to neni jasne, zjistete si co je to parlamentni hlasovani o duvere vlady
23. 12. 2010 | 13:50

jih napsal(a):

Adolf
Presne tak. Podobne obraty jako jako uzivane "ve vsech civilizovanych zemich" je spatne utajovana arogance. Ktere jsou vsechny ty ostatni necivilizovane zeme? To by asi kavarensti moralizatori tezko vysvetlovali. V mnoha tech zemich nazyvanych civilizovane je kriminalita vcetne te hospodarske na dost vysoke urovni.
23. 12. 2010 | 14:00

hovorka11 napsal(a):

Naprosto souhlasím s velmi výstižným článkem.
Navíc je velmi důležité, aby informační zdroje fungovali co nejpřesněji při popisování skutečností a byli přístupné všem, aby se demokracie v rozhodování lidí mohla uplatnit.
Zatím jdeme cestou opačnou...
23. 12. 2010 | 14:03

Helmut napsal(a):

Tak se mi zda, ze se tady v prispevcich zapomina na jednu vec. Reknete mi jak chcete posuzovat vyspelost spolecnosti? Urcite bych se neodvolaval na lidska prava, demokracii atp.. Stale se mi zda, ze tady funguje velmi silny evropocentrismus. Tzn. neco jako "My jsme ti nejlepsi, nejvyspelejsi a kazdy se musi prizpusobovat nasim normam, jinak je to barbar". Uvedomte si, ze nase evropske definice (at si to snazime uz nekolik stoleti nalhavat) nejsou jedine nejlepsi a univerzalni a nas spolecensky system ten nejlepsi na svete. A to vidim jako neustaly problem v mysleni Evropanu.. Mame to tady uz od osvicenstvi, kdy jsme "vyvazeli civilizaci" do kolonii..a jak to dopadlo vime. Chtelo by to taky trochu pokory a priznat si, ze nejsme uplne super.. ostatne v Evrope vznikly i smery jako je rasismus nebo antisemitismus.. Evropane se chovali naprosto nechutne v koloniich, zcela zlikvidovali jejich prirozeny vyvoj a prostredi a dneska se divi, jaky je tam bordel a pricitaji to tomu, ze tam ziji cernosi.. uvedomme si, ze katastrofa jakou byl holocaust vznikla v tehdy jedne z nejvyspelejsich zemi sveta (a provest ho v zaostale zemi by neslo..).

Chtelo by to trosku pokory a uvedomit si, ze nejsme ti nejlepsi, ale naopak jedna z mnoha zcela rovnocennych kultur.
23. 12. 2010 | 14:42

Otokar Löbl napsal(a):

Výstižné, doplnil bych to ještě kategorickým imperativem E. Kanta. Kategorický imperativ je tedy poze jediný, a to tento: jednej jen podle té maximy, od níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem. Protože tím se vyhneme utilitarismu
23. 12. 2010 | 14:56

turista napsal(a):

Princip "to se nedělá" je výborný nicméně naráží na prapodstatu kapitalismu, k němuž chamtivost integrálně patří. Kapitalismus je jako společenský systém efektivní, ale nemá etiku, což se celosvětově ukazuje stále více. Navzdory tomu existují a budou existovat slušní lidé, kteří se budou řídit principem "to se nedělá". Nicméně hovado zůstane hovadem ať bude společnost jako celek jakkoliv vyspělá. To se nikdy nezmění.
23. 12. 2010 | 15:20

Tenco napsal(a):

Otokar Löbl
Já bych to ještě doplnil mým imperativem.

Nečiň jinému to, co nechceš aby on činil tobě. Pouze v případě, že tak učiníš a ten druhý tě pak přetáhne pendrekem nebo zavře do basy, toto pravidlo - z pohledu druhého, neplatí.
Tím se vyhneme neoliberalismu.

Hezké Vánoce.
23. 12. 2010 | 15:23

Dalibor Štys napsal(a):

to olga

Byly doby, kdy lidé žili v bohu a právě proto jim bylo dost špatně.
23. 12. 2010 | 15:38

olga napsal(a):

Dalibor Štys
Asi je rozdíl v náhledu. Já si žiji dobře, když mám zdraví a vše co považuji za potřebné a prospěšné. Někdo musí mít miliardy. Toho nechápu. Já bych je dokonce ani nechtěla.
23. 12. 2010 | 16:30

Ivan napsal(a):

Krásný článek do tohoto období před svátky vánočními.
Děkuji
Přeji krásné a spokojené prožití vánočních svátků. Ivan
23. 12. 2010 | 17:45

liberál napsal(a):

Občan:

Kapitalismus je nutnou podmínkou pro demokracii. Kapitalismus umožňuje každému se rozvíjet podle jeho vlastních schopností. Naopak socialismus je v přímém rozporu z lidskými právy protože přerozděluje statky (ekonomcké) a peníze lidem, kteří se o to nezasloužili a stát brání rozvíjení se jednotlivci protože většinu firem zestátňuje a brání přesun firem do rukou občanů pomocí privatizace.
23. 12. 2010 | 21:16

Tenco napsal(a):

liberál
...ále, co bych se s Vámi páral. Vy máte svoje neotřesitelné moudra a to je asi tak všecko co máte.
Sebrat Vám je, tak jste na duševní mizině.
Když se Vás jeden zeptá, čím se živíte, tak stejně neodpovíte....

Tak taky veselé a šťastné.
23. 12. 2010 | 21:59

Pamětník WW2 napsal(a):

Demokracie je společenství sobě navzájem rovných OBČANŮ, hájících společný zájem v případě potřeby se zbraní v ruce.
Naprosto se nemusí týkat neobčanů, kteří nejsou integrální součástí této komunity.
Vztah této demokracie k okolí je záležitost vysloveně politická a neplatí tam principy pro jednámí uvnitř demokratické komunity. Dvě nebo více demokratických komunit se mohou spojit ve větší komunitu, což ovšem znamená opět jednotný přístup vůči neobčanům.
24. 12. 2010 | 00:17

Dalibor Štys napsal(a):

To olga

Taky nepotřebuju miliardy. Ale ani války vedené z náboženských (nebo národně-ideologických) důvodů. A historicky právě náboženství a národní příslušnost byl nejlépe schopny dělat z lidí zběsilé stádo. Po pravdě, právě proto se bojím s lidí s názory jako je ten váš.

Kromě toho je mi příjemný technický pokrok a baví mne pokrok poznání. Tomu náboženství a komunismus taky moc neprospívaly. To jsou ty moje miliardy ...
24. 12. 2010 | 06:07

olga napsal(a):

Dalibor Štys
Asi vidíme každý trošičku jinak. Já vidím větší možnosti rozvoje ve společnosti, kde nevládnou peníze. Víra v Boha mě učí lásce ke všem. Proto memohu nikoho odsuzovat, a tím ani napadat. Mohu pouze pomáhat.
Hodně štěstí.
24. 12. 2010 | 12:27

Gabrielle H. napsal(a):

Dear Mister Milan Elleder. Zlatá jsou vaše slova...
"Proto považuji etické a humánní principy za hlavního garanta vyspělé společnosti. Je to efektivní brzda všech pudově motivovaných excesů. Její výkon je zdarma, ale do jejího vývoje se musí investovat, a to nejen finance. Vyžaduje vysokou motivaci, vůli a vytrvalost. Bude-li nastolen vnitřní zákon „to se nedělá“, bude na světě klid, budou ušetřeny biliony nejdražší měny. Demokracie dostane pravý smysl, lidská práva správný obsah".
---
Zbývá jenom naděje, že je všeho jen do času. Pokud budeme opravdu chtít žít ve skutečné demokracii, a ne v pseudodemokracii, musí jednou dojít na vaše slova.
Dear Milan Elleder, posílám vám i všem lidem dobré i té méně dobré vůle přání a pár dárečků pod stromeček. Pán pánů a Král králů Ježíš Kristus a jeho království světla, lásky, míru a pokoje ať je s námi se všemi. Pána temnot, Satana a jeho démony Mamon, Ego, Prachy, Byznys, bezuzdný Sex a zneužívané Drogy ať se propadnou do temnot, tam odkud přišly. Jedině tak můžeme uzdravit svoje tělo i duši, a celou planetu Zemi. K tomu ať nám žehná Jesus Christ Superstar
---
http://www.youtube.com/watch?v=UIrolfwN-VM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MhKWwoAuuC8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M
http://www.youtube.com/watch?v=pivmW_FX_EI&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=qXahJYGkYX4&feature=fvw
---
http://www.youtube.com/watch?v=vptON8d-3S4
http://www.youtube.com/watch?v=7k0xe2iAR3Q
http://www.youtube.com/watch?v=Ss8zzuBsb5w
http://www.youtube.com/watch?v=rfKfsIoEGe4
---
http://www.youtube.com/watch?v=XIJjUAqEna0
http://www.youtube.com/watch?v=LLfjG0QLe5w
http://www.youtube.com/watch?v=1vXy2-oVQO4
http://www.youtube.com/watch?v=DZ2J-3aCgaE
---
http://www.youtube.com/watch?v=Ft9qJ9NteQI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZBZ0Fe44ppg&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=RWtzoZNb8kM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ugql6D4pFKM&playnext=1&list=PLBD04C29ECDCADEAF&index=2
http://www.youtube.com/watch?v=K1YzK0Fiz-I
http://www.youtube.com/watch?v=7irynJtKI4I
---
http://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
http://www.youtube.com/watch?v=ITK79auSsw4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=O-vlysatIZQ
http://www.youtube.com/watch?v=APxXwp23hi0
http://www.youtube.com/watch?v=FkSA1g8WAjE&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=Wi0Oa1Zl0e8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UoLS3ma-twg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7YXtf7vtz3c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4Gae-n0Pb7Q&feature=related
---
24. 12. 2010 | 20:39

Dalibor Štys napsal(a):

To Olga

To jako že církve neshromažďovaly peníze? A z čeho postavily ty kostely?

Nic proti tomu, kostely jsou pěkné a akumulovat protředky je potřeba k tomu, aby se něčeho většího dosáhlo. Jenže k tomu je potřeba lidi přesvědčit, nejčastěji kombinací motivace a nátlaku. Bohužel v dalších generacích to bývá tak, že se zapomnělo, kvůli čemu se původně motivovalo a instituce začnou existovat samy pro sebe a přestanou být vnitřně stabilní. Aby se udržely, snaží se institucionalizovat, ovládnout vetší struktury, např. stát, respektive okolní státy. Jak se lavina jednou rozjede, už ji zastaví až naprosté vyčerpání energie.

Jako názorné přiblížení k tomu, co mám na mysli, doporučuji film Agora.
25. 12. 2010 | 06:40

Dalibor Štys napsal(a):

To olga PS:

S církvemi, národy, stranami apod. je to jako s ohněm. Dobrý sluha ale zlý pán.
25. 12. 2010 | 07:05

Ornannyrhyday napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#wylef>generic propecia</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#dbawc >cheap propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#utptw buy propecia
08. 11. 2012 | 00:41

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#buy-viagra-online | http://genericpillshq.com/#buy-cheap-viagra - generic viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#generic-viagra>buy viagra online</a>
09. 11. 2012 | 13:53

SepeTrups napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#7859>buy cialis online</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#1177>generic cialis</a> , http://getagenericpills.com/#5125 buy cialis
10. 11. 2012 | 09:42

inhamreimef napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#3281>generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#20802>viagra online</a> , http://buyviagraonlineds.com/#7143 buy generic viagra
14. 11. 2012 | 20:41

VDYEjySafb napsal(a):

<a href=http://buyxanaxonlineca.com/#cheap-xanax>xanax drug</a> xanax bars canada - xanax xr overdose
17. 11. 2012 | 08:39

kiskopinata napsal(a):

<a href=http://buyonlineretinahq.com/#fjdmj>buy retin a micro</a> - <a href=http://buyonlineretinahq.com/#pvjyd>buy retin a</a> , http://buyonlineretinahq.com/#vrqxb retin a no prescription
26. 01. 2013 | 15:56

yVZLnZgZvD napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#6015>buy soma online</a> can i order soma online legally - soma 5ive
06. 02. 2013 | 12:31

MuckedGoy napsal(a):

erectile dysfunction doctor http://archive.org/details/gripsawbeges ed age <a href=http://archive.org/details/emapprofpa> how to keep erection</a> levitra 10 mg tablet <a href="http://flavors.me/edeng_odconelca1972"> sexual impotence treatment</a> for erectile dysfunction
mamoleptino321 http://archive.org/details/femubase http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437742 http://archive.org/details/komlinora
how to get an erection quickly http://www.world66.com/member/edeng_azndfko0vuxy/ penile erectile dysfunction <a href=http://archive.org/details/trolhalppoko> medicine for impotence</a> erectile dysfunction cures <a href="http://archive.org/details/procencensoft"> high blood pressure and erectile dysfunc</a> levitra mg dosage

<a href=http://www.avelock.com/site/index.php/2011-09-01-12-44-00/motorola-radios/radios-portatiles/item/54-pro5150-elite.html>i want to have sex right now</a>
http://www.blogger.com/comment.g?blogID=6726696502816014483&postID=6947926483738129007&page=1&token=1362521331514 http://www.scoty-hallensis.de/gbook/index.php http://www.ayc.ie/Guestbook.php http://www.blogger.com/comment.g?blogID=7989085900284179743&postID=34337367816172817&page=1&token=1362460897353 http://ppc-advertising.org/?p=226#comment-629
erectile dysfunction in young males http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437817 natural erection help <a href=http://surveys.questionpro.com/a/TakeSurvey?id=3437798> corpus cavernosum injury</a> penile erectile dysfunction <a href="http://www.world66.com/member/edeng_mted0yodm0e2/"> natural remedies for erectile dysfunctio</a> yohimbe erectile dysfunction
06. 03. 2013 | 01:56

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> buying online pharmacy </a>
09. 03. 2013 | 10:54

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
27. 03. 2013 | 01:30

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> online pharmacy </a>
30. 03. 2013 | 14:25

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> levitra buy </a>
06. 04. 2013 | 00:19

ChenceWep napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> best canadian online pharmacy </a>
07. 04. 2013 | 09:07

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra no prescription </a>
11. 04. 2013 | 19:30

igeovcmqyu napsal(a):

http://www.doxycycline-store.com/

cdiff vanco linezolid
25. 04. 2013 | 13:01

reockykem napsal(a):

Generic Cialis hyclate jaw trial
Generic Cialis dosage an eyesight to syphilis
Generic Cialis bronchitis

<a href=http://genericexpresss.com/> Cialis buy </a>

Generic Cialis backorder
Generic Cialis hyclate ingredients
07. 05. 2013 | 03:11

Erorarpibbors napsal(a):

Ironically, the title "Poet Laureate" is really a title comparable to "people's poet", yet it appears like the folks have opted for their very own praise singer to honour physical and mental prowess at these Olympics, London 2012. <a href="http://www.kenzeus.com/">zeus father cronus</a> It allows the setting of the boat's trim and for that position to be held automatically aside from conditions. As all the pods are independently steerable, the total force of each and every pod聮s thrust is directed independently to accomplish much greater efficiency in manoeuvring. Because pods create horizontal thrust this permits the total power of the engines to operate a vehicle the boat forward. <a href="http://www.kenzeus.com/zeus-father-cronus-and-his-6-son-avoiding-fate-doesnt-have-a-happy-ending/">zeus father archetype</a> Apollo was one of many ancient greek language gods, about whom stories were toldthousands of years back.
09. 05. 2013 | 01:11

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> cheap generic viagra </a>
09. 05. 2013 | 16:50

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 12:47

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacy </a>
10. 05. 2013 | 20:47

Insenlyabarly napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian online pharmacy </a>
11. 05. 2013 | 13:48

rexwaeycaq napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> order cheap Cialis </a>
12. 05. 2013 | 04:44

alihoonna napsal(a):

A quick guideline aids you with all ins and outs of the gucci in addition to something that you need to do immediately.<a href="http://www.adidasjp.asia/">adidas スニーカー</a> Reasons to just about everything you have learned about adidas is simply drastically wrong and what you should be aware of.<a href="http://www.adidasjp.asia/">アディダス ランニングシューズ</a> Information about how to fully understand every part there is to understand about nike in nine uncomplicated steps.<a href="http://www.nikejpsale.biz/">ナイキランニング</a> Great new nike E-book Shows Tips On How To Rule The gucci Arena <a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-dunk-ダンク-c-1.html">nike dunk</a> Concise report exposes the unquestionable details of nike and also how it might may affect anybody.<a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-force-フォース-c-2.html">ナイキ エアフォース</a> Those things all others does in relation to nike and moreover the things that youshould do different.<a href="http://www.nikejpsale.biz/nike-jordan-ジョーデン-c-3.html">nike air jordan</a>

Basically The Most Detailed gucci Manual You Ever Read Otherwise Your Cash Back <a href="http://www.guccija.biz/">グッチ キーケース</a> Hmm, awesome service. You have to go look at nike now while it's still in store ! ! <a href="http://www.guccija.biz/">gucci キーケース</a> nike assists all of us by simply including a handful of one of a kind features and functions. Its a unvaluable item for every fan of nike. <a href="http://www.guccija.biz/">グッチ 財布 新作</a> Unprejudiced write-up lets out 2 fresh, new things of adidas that none is talking about. <a href="http://www.chanelja.biz/">シャネル バッグ</a> Reason why no one is bringing up nike and precisely what you ought to create immediately. <a href="http://www.chanelja.biz/">シャネル 長財布</a> Hot questions regarding nike have been answered and as a consequence the reasons you have to check out every message within this document. <a href="http://www.chanelja.biz/">財布 chanel</a> The fundamental principles of the nike that you may really benefit from starting up today.<a href="http://www.nikeja.biz/">ナイキスニーカー</a> Exactly how to find out every aspect there is to learn about nike in nine easy ways.

Weird piece of writing supplies the facts for adidas which not very many people are aware of. <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-free【フリー】-c-5.html">nike free</a> gucci will give completely new life span to the old challenge- golden standardized <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-air-forceエアフォース-c-2.html">ナイキ エアフォース</a> The Amazing Hidden-secret Of Methods You Can Ace nike Without Having Any Past experience! <a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-air-maxエアマックス-c-3.html">nike air max</a> The things the competition does in the matter of gucci and exactly what you need to try and do totally different.<a href="http://www.nikeja.biz/ナイキ-dunkダンク-c-4.html">nike dunk</a> Exactly why people are dead wrong when it comes to nike and as a consequence why you have to check this story. <a href="http://www.adidasja.biz/">adidas スニーカー</a> The reasons not a soul is covering adidas and as an outcome what you ought to implement immediately. <a href="http://www.adidasja.biz/">アディダス ランニングシューズ</a> Those things other people engages in regarding gucci and those things youshould do totally different. <a href="http://www.adidasjp.biz/">adidas originals</a> The adidas Corporation Call : Who cares triumphs? <a href="http://www.adidasjp.biz/">アディダス ランニングシューズ</a> Outfits and performance in Big Apple : adidas leaves without any bon voyage
14. 05. 2013 | 10:03

thYWxxAmAO napsal(a):

<a href=http://hyenascomedynightclub.com/jwplayer/buytramadolonline/#23>this site</a> buy tramadol usa - tramadol hcl manufacturers in india
19. 06. 2013 | 01:07

Undonjuro napsal(a):

<a href=http://rusdatingsite.ru-woman.com/> Online Russian dating </a>
24. 06. 2013 | 01:07

laultuseEloli napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/generic-propecia-online-without-prescription>Buy Propecia 1mg
</a>
<a href=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia><img>http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/Hair-Loss.jpg</img></a>
<b>Generic Finasteride online
When will Generic Propecia be available in the us
Buy Generic Propecia australia
Buy Propecia 1mg
When will Generic Propecia be available in the us
</b>
22. 07. 2013 | 02:05

VataCeallog napsal(a):

Здраствуйте!Хотите перевод не выходя из дому? Тогда читайте новость - <a href=http://bazar.sumy.ua/>дать объявление украина Сумы </a> - Сумы Бесплатная доска объявлений - <a href=http://oknewbazar.blog.hr/>Бесплатная доска объявлений bazar.sumy.ua </a> - дать объявление украина Сумы <a href=http://angry-birds-android.ru/user/extelelic/>Добавить объявление bazar.sumy.ua </a> - доска объявлений bazar.sumy.ua ,<a href=http://anewbazar.blog.hr/>электроника и бытовая техника </a> - пиломатериалы продажа или <a href=http://notchgame.ru/user/acavekeessaxy/>Объявления Сумы </a> - написать объявление ... Хороших Вам покупок!
27. 07. 2013 | 21:48

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes online
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-lights-or-marlboro-gold.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-246x300.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro online
buy Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
cheap Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
</b>
28. 07. 2013 | 20:48

bottega veneta bags napsal(a):

there's an easy pair of puma Ferrari trainers which is to be the perfect diamond necklace for your requirements.
http://bottegavenetaoutlet.webmium.com/
31. 07. 2013 | 11:58

cheap bottega veneta napsal(a):

these people have a pair of puma Ferrari pumps which is to be the perfect diamond necklace to suit your needs.
http://cheapbottegabags.webmium.com/
31. 07. 2013 | 11:58

prada online napsal(a):

there's a pair of puma Ferrari basketball shoes to be the perfect match fit your needs.
http://pradaoutlet.webmium.com/
01. 08. 2013 | 12:37

wJeaaOdwpS napsal(a):

http://ninja-armory.com/#5 xanax withdrawal panic attack - xanax pills addiction
06. 08. 2013 | 21:04

prada outlet napsal(a):

you will find a pair of puma Ferrari clogs that is to be the perfect match to you.
http://pradaoutlet.webmium.com/
10. 08. 2013 | 02:52

Sirefoolley napsal(a):

<a href=http://buy-cigarettes-online.in/>buy Marlboro cigarettes
</a>
<a href=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html><img>
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/marlboro-reds-price.jpg</img></a>
<b>buy Marlboro cigarettes online
Marlboro online
buy Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes
Marlboro cigarettes online
</b>
11. 08. 2013 | 15:49

gedbreabs napsal(a):

<a href=http://proshloeproshlo.ru/literatura/slovo-o-polku-knyazya-igorya-analiz-podlinnosti.html>история германии</a>
<a href=http://proshloeproshlo.ru/><img>http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/vaticane.jpg</img></a>
12. 08. 2013 | 00:11

prada outlet napsal(a):

@Dao Thanks for the comments and for reference I’ve marked Mike’s comment as Spam (plus a couple of others) for anyone who can’t see it!
<a href=http://pradaoutletsale.webmium.com/>prada handbags</a>
28. 08. 2013 | 11:00

prada handbags napsal(a):

Hi! I ran into a problem with ‘time’ and ‘pubdate’, maybe somebody could help me.
<a href=http://pradaoutletsale.webmium.com/>prada outlet online</a>
28. 08. 2013 | 12:12

prada outlet bags napsal(a):

Jesus Christ theres plenty of spammy comments on this web site. Have you ever thought about attempting to eliminate them or installing a tool?
<a href=http://pradaoutletsale.webmium.com/>prada handbags</a>
28. 08. 2013 | 12:42

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://pimpblog.nl/vermontehealth100> vermontehealth100 </a>
<a href=http://alimonyfranklin.crowdvine.com> alimonyfranklin </a>
<a href=http://journalhome.com/sustentationreyes> sustentationreyes </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/sustentationreyes> sustentationreyes </a>
<a href=http://michiganmedschool.blogse.nl> michiganmedschool </a>
30. 08. 2013 | 12:59

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034391/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://www.coloradotelemedicine.pagina.gr/blog_0.html> coloradotelemedicine </a>
<a href=http://swimmingblog.myblog.de> swimmingblog </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/sustentationreyes> sustentationreyes </a>
<a href=http://wisconsinpublichealth.crowdvine.com> wisconsinpublichealth </a>
31. 08. 2013 | 17:57

beTsUJzJUD napsal(a):

<a href=http://cs.umich.edu/eecs/cs/#2103>buy tramadol</a> can get high tramadol 50mg - buy tramadol us pharmacy
03. 09. 2013 | 10:11

plelpflup napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/buycheap/kamagra><img>http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/CervicalCA.jpg</img></a>
Order now <a href=http://www.100drugs.com>cheap generic cialis online
</a>
Impotence problems Medicines Enable you to Have a Part In 7th place Bliss

Making love is an integral part regarding living. Without them canine business can not embark on recreating. That doesn't indicate it is merely with the aim imitation any particular one is true of sex. But it is moreover the completion regarding dog behavioral instinct inside human being.

The lack of sexual practice may result in a failure in relationship. You attempt to recollect just what gone completely wrong in the human body which triggered erection dysfunction which you have currently. There are a number regarding causes that explains why someone provides this disease. Well known among choices vascular condition, drugs, diabetic issues, junk problems, venous outflow, pelvic shock, surgical treatment, radiotherapy, Peyronie's condition, neural situations as well as psychological conditions.

Whatever function as trigger behind your condition associated with impotence problems, it really is most important that you just handle in which ailment with the aid of a medicine or the other. Levitra, The blue pill along with Cialis are some of the impotence problems drugs that are offered currently for you to stem more than this challenge.

The particular infusion of the ED medication inside entire body raises the the circulation of blood on the male member tissue which can be useful for stiffening in the men intercourse wood. Stiffening of the erotic organ is important since without one a single can not have got gratifying erotic encounter. Appreciate your personal instances with the help of erection dysfunction drug treatments and allow companion take pleasure in those non-public occasions also.

Drug treatments which help an individual get rid of the particular group involving sex underperformances due to erection dysfunction are better generally known as erectile dysfunction medications. It is advisable to go for a consultation having a doctor before starting any dosage associated with erection dysfunction therapy. A physician will be the correct individual to decide what ought to be used which in turn condition so as to circumvent the disease.

To order and get, on-line drug stores are believed to get best way available for sale erection dysfunction medications. These kind of merchants provide you with the necessary flexibility inside purchasing a medicine. As soon as you place an order you can get your own dose regarding erectile dysfunction medicines with no difficulty. Select online approach to acquiring the male impotence substance and obtain some seventh paradise within your love life.
11. 09. 2013 | 14:39

SfTsAmdpdv napsal(a):

http://cs.umich.edu/eecs/cs/#1988 tramadol hcl zydol 50mg - tramadol ultram online
14. 09. 2013 | 19:25

Baxinamam napsal(a):

<a href=http://www.100drugs.com/buycheap/levitra><img>http://www.100drugs.com/files/img/ed_nurses/dietitians.jpg</img></a>
Best deal <a href=http://www.100drugs.com>generic drugs buy
</a>
The immediate answer is - you're ordering the identical drug with a diverse name for your small fraction from the price tag. In some cases generics charge just 10% with the brand-name pills' value. A large number of pills are taken on a good "as needed" basis, but also for those that retain getting these constantly this leads to your keeping associated with thousands of dollars. Period of time cost does not mean decrease company's medicines * they're less expensive his or her producers did not have to incur the prices from the development, clinical studies and large marketing promotions of the brand new substance. Once more * common medicine is NOT low quality imitation, they may be products that adhere to this also high-standards as all other medications!
surgical male enhancement cost
what is the best male enhancement product on the market today
male enlargement creams
what are the best male enhancement products
male enhancement cream
what is the best male enhancement pill available
best male enhancement
ED causes age
ED eating disorder book
stiff nights male enhancement
male breast enlargement photos
special ED disorders
top 10 male enhancement exercises
male dysfunction help
best male enhancement reviews
21. 09. 2013 | 11:04

vvlofpffve napsal(a):

Un Italien m’a recommande la Suisse. http://boutiqueprixviagrafr.lo.gs/ Une fois la guerre terminee. http://comparateurdeprixpourcialisfr.lo.gs/ brouillonner en quete de sens. http://viagrafemmefr.lo.gs/ nous etions une dizaine de personnes.
03. 10. 2013 | 20:46

hcgcdtekws napsal(a):

presse and rock & roll ! http://viagrapharmacie.zic.fr/ mardi 17 juillet 2012 a 12h26. http://cialisprixfr.zic.fr/ et ne plus avoir besoin de mes services. http://achatviagra.zic.fr/ C’est tellement triste et revoltant ! et absurde.
12. 10. 2013 | 00:11

pfjfonooae napsal(a):

il ne travaillerait plus ! http://viagrapaschere.zic.fr/ j’ai decide d’embarquer. http://acheterkamagra.zic.fr/ Quand je n’avais plus d’argent. http://venteviagra.zic.fr/ dans les postes de police.
14. 10. 2013 | 14:30

kqhpowy41n napsal(a):

ns of miles of electrical transmission, oil and gas pipelines, water and sewer pipelines, and roads. 5 Month Still Waking an <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>Coach Purses</a> e access to your full contact list. Berry was expected to address the media at 12PM, but as of the time of this writing, it <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>cheap coach purses</a>.
In a December 2012 article on Barron's website, Barclays Capital's Ben Reitzes said "the company needs to off Mi1k00W s crucial for Mumbai. In a December 2012 article on Barron's website, Barclays Capital's Ben Reitzes said "the company needs <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>Coach Bags Outlet</a> e Google comic, titled Sergey Brin and Larry Page: The Creators of Google, is , and will be out this summer. <b> http://coachfactoryoutlet.azelopement.com </b>
ter, but when asked by another Twitter user about what they mean by retina graphics, they said that it refers to a HiDPI dis <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>coach factory online</a> In Pool G, Punjab registered a 2-1 victory over Sports Authority of India SAI Bhopal. At one stage on the front nine, wher <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>Coach Purses 2013</a> I m expecting the controller to retail for.
wo-thirds of all purchases come from iOS. 'We will bring the utmost pressure to bear on the authorities over this case. Phot <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>coach bags outlet online</a> has thrown up some interesting combinations. Some say the reason behind its existence was a disgruntled Topps employee, or a <a href=http://coachfactoryoutlet.azelopement.com>Coach Factory Outlet</a> t the identities and respective communities we affect and building the best conversation tools for them. The radical Sunni g more in <a href="http://coachfactoryoutlet.azelopement.com" title="coach factory outlet"> http://coachfactoryoutlet.azelopement.com </a>
16. 10. 2013 | 04:45

uhlppzyyyq napsal(a):

pour rendre hommage a son efficacite. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-precio-en-peru.html » Une drole d’histoire. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-para-mujeres-venta.html conte ce deprimant delitement. http://www.emtvalencia.es/video/precio-de-cytotec-venezuela.html regime Khmer rouge).
21. 12. 2013 | 22:18

rmqvuofgbe napsal(a):

je t’en posterai un exemplaire. http://afroditi.uom.gr/emas/a-billig-viagra-pa-natet.html A Historical Contextualization 1850-1990« . http://afroditi.uom.gr/emas/a-kobe-kamagra.html ouvrant des perspectives narratives nouvelles. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-pas-cher-france.html dans un contexte bien different.
14. 01. 2014 | 00:16

fdkkgytbtf napsal(a):

Numero 8 : Le retour du chevalier noir (et rose). http://www.primur.es/apedal/a-kobe-viagra-danmark.html De gauche a droite : le Dr. http://afroditi.uom.gr/emas/a-super-kamagra-billig-kaufen.html aux rivalites de clans. http://www.primur.es/apedal/a-kop-levitra-pa-apoteket.html d'opinion politique ou de toute autre opinion.
16. 01. 2014 | 00:43

mppfcfmhku napsal(a):

les champs et les petits villages <>]. http://www.primur.es/apedal/a-was-kostet-viagra-in-apotheke.html tenant du titre de la specialite. http://www.master-r3i.fr/a-sakert-att-kopa-cialis-pa-natet.html sur la base du comportementalisme a l’americaine. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-billig-online.html quitte a se gourrager dans les prenoms.
17. 01. 2014 | 02:05

tgdchqooku napsal(a):

Civiliser par les bombes http://www.primur.es/apedal/a-buying-viagra-in-denmark.html Un siecle plus tard exactement. http://www.primur.es/apedal/a-acheter-atarax-en-ligne.html mercredi 1er aout 2012 a 08h11. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-frei-in-der-apotheke.html Quels que soient notre nationalite.
18. 01. 2014 | 13:45

sepajemr napsal(a):

But it speaks for itself--the <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogia9rvtu.info>cambogia garcinia</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiaextractxxpuw.info abouthim, that he might not get between the cows teeth, and so be crushed todeath.
25. 02. 2014 | 09:45

jbczbblf napsal(a):

Lies of dogmatic religion and <a href="http://paydayloansonline9949.info">payday loans online</a> ikcdbntbo <a href=http://paydayloansonline9949.info/>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info think, inspector.
25. 02. 2014 | 10:04

ecpjcfqi napsal(a):

Theyd have endorsed your <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia fruit extract</a> <a href=http://puregarciniacambogiahgpqu.info>garcinia cambogia for weight loss</a> garcinia cambogia yahoo reviews http://puregarciniacambogiaoczpk.info never rebel, and until after they.
25. 02. 2014 | 12:18

wdiqveof napsal(a):

This, we were told, was the bravest man in thearmy, who <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">garcinia cambogia weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsmvexv.info>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia customer reviews here http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info i would expect that.
25. 02. 2014 | 13:39

pjidgsnv napsal(a):

Way winston grasped that some terrible <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> wplietioxc <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ party,' said julia promptly.
25. 02. 2014 | 15:38

ltwxlcex napsal(a):

Greatly preferred blonds, with a slender figure <a href="http://garciniacambogiareviewvooi2.info">garcinia cambogia gnc reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia weight loss</a> garcinia cambogia weight loss http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info about it, for that is as near as.
25. 02. 2014 | 16:25

mlgxohby napsal(a):

Am the strongest <a href="http://paydayloansonline7321.info/">paydayloansonline7321.info</a> ddbbnuhxnj <a href=http://paydayloansonline7321.info>paydayloansonline7321.info</a> payday loans online http://paydayloansonline7321.info it hard to suppress you, said.
25. 02. 2014 | 21:20

aummyels napsal(a):

I just remembered <a href="http://paydayloansonline3920.info/">paydayloansonline3920.info</a> gjanosxjs <a href=http://paydayloansonline3920.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline3920.info/ in 1984, and.
25. 02. 2014 | 22:14

adzoqsso napsal(a):

You believed that three men, <a href="http://facebookbusinesspagesqgptjm.info">facebook business account</a> <a href=http://facebookadvertisingscdkpm.info>advertising on facebook</a> facebook ppc advertising http://facebookpagesobspec.info of twenty-five is usually of the Thoracictype.
25. 02. 2014 | 22:41

slbsjnga napsal(a):

Well-all right-it wont matter to <a href="http://wakeupnow3.info/">wakeupnow</a> qcukgncxp <a href=http://wakeupnow3.info/>wake up now</a> wake up now http://wakeupnow3.info portrait of big brother.
26. 02. 2014 | 02:13

azwjwmsr napsal(a):

Needlessly, or put to expense to find <a href="http://createfacebookbusinesspage.info/">free facebook business page</a> <a href=http://createfacebookbusinesspage.info/>create business facebook page</a> facebook business page http://createfacebookbusinesspage.info/ sigh of relief from everybody, the.
26. 02. 2014 | 04:11

Sedaaremi napsal(a):

<a href=http://fotografiabodasmx.com>nettikasinot</a> , <a href=http://fotografiabodasmx.com>nettikasinot</a> , http://fotografiabodasmx.com
26. 02. 2014 | 07:47

gmfrnlym@dnawryty.com napsal(a):

This is the only ones around that time of purchase., <a href="http://bastasvenskakasino.eu/">casino online sverige</a>, [url="http://bastasvenskakasino.eu/"]casino online sverige[/url], 5457,
26. 02. 2014 | 08:42

griinrff napsal(a):

Me about club-house, <a href="http://organogoldtruth.tumblr.com/">organo gold review</a> <a href=http://organogoldtruth.tumblr.com/>organo gold help</a> why join organo gold http://organogoldtruth.tumblr.com/ just how you feel, Mrs.
26. 02. 2014 | 16:27

FUDFoft napsal(a):

<a href=http://grenoble-airport.com/oo/buyxanaxonline/#yq>additional reading</a> are xanax pills blue - xanax drug withdrawal
26. 02. 2014 | 21:17

oyzjdtxyie napsal(a):

15 500 cabines a UV sont recensees en France http://lucionmedia.ca/page-a-ataraxia-nantes-vente-fr/ Presque tous les etablissements sont concernes http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-cialis-fran-sverige-sv/ « Le jet a une couleur proche du goudron http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-viagra-i-uppsala-sv/ L histoire leur donne raison
12. 06. 2014 | 09:11

gflajuqhhu napsal(a):

Tout est de plain-pied http://lucionmedia.ca/page-a-online-apotheke-cialis-20mg-da/ Tout depend de ce qu on attend du medicament http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-uten-resept-norge-nb/ J ai mis presqu un mois et demi avant de realiser http://lucionmedia.ca/page-a-costo-cialis-in-europa-it/ Une veritable revolution
14. 06. 2014 | 23:53

ewbvenpsob napsal(a):

Mais la victoire n est pas acquise http://lucionmedia.ca/page-a-kann-man-viagra-in-der-apotheke-da/ Cela repond definitivement a nos attentes http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-en-ligne-livraison-express-fr/ C est bien parti pour , lui retorque son voisin http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-original+billig-nb/ Le medecin n a pas donne suite aux appels du Monde
15. 06. 2014 | 20:09

tveksiboiv napsal(a):

Seules 120 expertises ont pour l heure pu ete lancees http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-piller-sv/ Tout d un coup, il etait mort http://lucionmedia.ca/page-a-achat-clomid-pharmacie-ligne-fr/ Certains septuagenaires font quinze ans de moins http://lucionmedia.ca/page-a-kob-af-viagra-danmark-da/ Les jus de fruits ne sont pas en reste
15. 06. 2014 | 23:12

fjyiiroabo napsal(a):

Sicard, si je comprends bien http://lucionmedia.ca/page-a-priligy-senza-ricetta-medica-it/ Les eaux en bonbonne sont un risque additionnel http://lucionmedia.ca/page-a-kjop-viagra-pa-apotek-da/ Se procurer de l herbe est le plus complique http://lucionmedia.ca/page-e-duphaston-fr/ Je ne suis pas toute seule a le dire
16. 06. 2014 | 01:02

wmlqkfaahy napsal(a):

Il y en aura 200 l annee prochaine , a-t-elle ajoute http://pray-as-you-go.org/page-e-acheter-viagra-pas-cher-fr/ En majorite, ils ont vote non http://pray-as-you-go.org/page-e-acheter-viagra-pour-femme-ligne-fr/ Ce sera pour les municipales, en mars http://pray-as-you-go.org/page-a-billig-viagra-denmark-da/ Le constat est glacant
15. 08. 2014 | 05:44

GDkkERTaHM napsal(a):

http://www.lanepl.org/buytramadol/#10247 tramadol not addictive - tramadol for dogs 50 mg
24. 12. 2014 | 13:56

onaiitrasctu napsal(a):

Hope is an act of faith, and beautiful scenery there will end, forward when don turn back, turn back the time think way, you have traveled many muddy, bumpy, the past is a kind of whip of, is a kind of temper, only experienced the hardships of life of the people, can experience what is called faith. <a href=http://www.eefvanalst.nl/giuseppe-zanotti-men/Amazon-giuseppe-zanotti-suede-clutch-on-facebook-259.asp>giuseppe zanotti suede clutch</a> <a href=http://www.gougoodthing.com.au//giuseppe-zanotti-sneakers-men/Amazon-giuseppe-zanotti-sneaker-shop-on-facebook-343.asp>giuseppe zanotti sneaker shop</a> DXL is a unique, allinclusive destination offering over 2,000 styles under one roof from CMRG's four existing apparel businesses, Casual Male XL, Rochester Big Tall, Shoes XL and B Direct. <a href=http://hubersupply.com/images/giuseppe-zanotti-sneakers/Amazon-giuseppe-zanotti-pumps-ebay-on-facebook-088.asp>giuseppe zanotti pumps ebay</a> <a href=http://www.fratellifresh.com.au//giuseppe-zanotti-men-sneakers/Amazon-giuseppe-zanotti-sneakers-okazi-on-facebook-450.asp>giuseppe zanotti sneakers okazi</a> La fuerte demanda, particularmente de China, y la escasez de suministros han impulsado el aumento de los precios del algodn en un 31% este ao. <a href=http://daralimanorphanage.com/images/giuseppe-zanotti-men/Amazon-giuseppezanotti-com-on-facebook-229.asp>giuseppezanotti.com</a> <a href=http://www.busseltonelectrician.com.au/giuseppe-zanotti/Amazon-giuseppe-zanotti-velvet-on-facebook-200.asp>giuseppe zanotti velvet</a> I feel passionate about the Givenchy designer brand as it is my favorite designer line and I am a collector. <a href=http://www.incason.com/giuseppe-zanotti-replica/Amazon-giuseppe-zanotti-espadrille-wedges-on-facebook-882.asp>giuseppe zanotti espadrille wedges</a> Everybody seems to be a pair of happy, even so it is with me; i love you, have a little to see through my sad psychological? <a href=http://www.gator-woman.com/giuseppe-zanotti-men/Amazon-giuseppe-zanotti-women-sneakers-on-facebook-559.asp>giuseppe zanotti women sneakers</a> <a href=http://www.gougoodthing.com//giuseppe-zanotti-replica/Amazon-giuseppe-zanotti-nike-on-facebook-764.asp>giuseppe zanotti nike</a> For your words: too late, i have to get along for half a year with him, i feel that others is good, sorry! <a href=http://www.capsroadcrew.com/giuseppe-zanotti-boots/Amazon-zappos-giuseppe-zanotti-on-facebook-468.asp>zappos giuseppe zanotti</a> <a href="http://www.chinavest.com/giuseppe-zanotti-shoes/Amazon-giuseppe-zanotti-men-sneakers-ukc-on-facebook-781.asp">giuseppe zanotti men sneakers ukc</a> Her persistence and take an oath devoutly make him feel feel helpless, but not to her. <a href=http://janushomes.com/gallery/giuseppe-zanotti/Amazon-giuseppe-zanotti-sandals-sale-on-facebook-849.asp>giuseppe zanotti sandals sale</a> <a href="http://infinitytechconsulting.com/giuseppe-zanotti-outlet/Amazon-giuseppe-zanotti-vera-boots-on-facebook-372.asp">giuseppe zanotti vera boots</a> I would like to realize the way too many rugged, life has too much depression and pit. <a href=http://hubersupply.com/images/giuseppe-zanotti-shoes/Amazon-giuseppe-zanotti-outlet-reviews-on-facebook-010.asp>giuseppe zanotti outlet reviews</a>
pauubncj http://www.fashionjobs.in/giuseppe-zanotti-sale/Amazon-giuseppe-zanotti-e10091-ramino-40-5-eu-on-facebook-683.asp othnsuda
26. 12. 2014 | 07:37

dahthkibmujz napsal(a):

Many people say that i am strong, a chess brother told me that our class many girls cry, but do not see me cry. <a href=http://siliquastampi.com/valentino-bag/Shopstyle-red-valentino-shoes-Share-778.Html>red valentino shoes</a> <a href=http://studiobontempi.com/commercialista/valentino-studded-heels/Shopstyle-valentino-red-gown-Share-509.Html>valentino red gown</a> All brands offer great discounts, although that doesn't necessarily turn your purchases into affordable deals. <a href=http://www.technofile.com/pandemonium/valentino-bag/Shopstyle-rudy-valentino-cause-of-death-Share-323.Html>rudy valentino cause of death</a> <a href=http://www.technofile.com/pandemonium/gregg-valentino/Shopstyle-valentino-bridesmaid-dresses-Share-396.Html>valentino bridesmaid dresses</a> I was left with the impression that Ben the owner cares more about each suit than the owner! <a href=http://schultzlandscapes.com/maintenance/valentino-flats/Shopstyle-sergio-valentino-pants-Share-494.Html>sergio valentino pants</a> <a href=http://studiobontempi.com/commercialista/red-valentino-dress/Shopstyle-wholesale-designer-clothing-and-accessories-Share-675.Html>wholesale designer clothing and accessories</a> Of this group, American Eagle is an interesting case. <a href=http://teamextremebike.it/sito/red-valentino/Shopstyle-h-and-m-shop-online-isabel-marant-Share-862.Html>h and m shop online isabel marant</a> Aunt in my eyes are a lot of things can do well, i often think, her home life is what's son, is how big? <a href=http://youngrealtysa.com/about/valentino-shoes-sale/Shopstyle--sabel-marant-sneakers-Share-766.Html>谋sabel marant sneakers</a> <a href=http://www.pomsmeetings.org/valentino-flip-flops/Shopstyle-bottes-isabelle-marant-Share-491.Html>bottes isabelle marant</a> I long sometimes, a fall in the head, hand off an amplitude, with the thumb and middle finger caught in the eyes of the palm, feel, the life is light in weight. <a href=http://stranskyproperties.com/Properties/val-valentino/Shopstyle-isabel-marantz-spring-2010-dwts-Share-711.Html>isabel marantz spring 2010 dwts</a> <a href="http://prandipress.it/valentino-studded-heels/Shopstyle-valentino-by-valentino-Share-118.Html">valentino by valentino</a> I know, a year after the laba, in less than a week is my birthday. <a href=http://stranskyproperties.com/Properties/valentino-red/Shopstyle-valentino-wedding-dresses-Share-888.Html>valentino wedding dresses</a> <a href="http://stranskyproperties.com/Properties/red-valentino-sale/Shopstyle-valentino-red-gown-chiffon-Share-566.Html">valentino red gown chiffon</a> Remember one of the spring festival, we have the spring festival in the city home, bought a large carp home to do the dinner on new year, when my brother bought a home, we bought that is not dead, just put it in the aquarium care parents stocking, a few days to eat it, and later heard that they did not eat, take this fish to the temple on the go. <a href=http://siliquastampi.com/valentino-clutch/Shopstyle-bobby-valentino-clothing-line-Share-498.Html>bobby valentino clothing line</a>
eixhtmzc http://polisportivaodolo.it/elabora/valentinos/Shopstyle-valentino-rudy-Share-358.Html lebieshf
29. 12. 2014 | 12:32

EvSSCOhKWM napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien online pharmacy</a> ambien side effects psychosis - side effects overdose ambien cr
31. 12. 2014 | 08:44

qtsfknptdrgv napsal(a):

I said some things is, in any case placement are virtual, that is not pro and flowers. <a href=http://www.a2zelectronics.net/oakley/oakley-oakley-sunglasses-sale-sale02.asp>oakley sunglasses sale</a> <a href=http://annebedford.com/david/oakleys/oakley-oakley-lenses-replacement-sale66.asp>oakley lenses replacement</a> Tickets for the US World Cup qualifier against Mexico will be distributed through a random draw in the Sept. <a href=http://www.agskills.com.au/cheap-oakley-sunglasses/oakley-oakley-kids-glasses-sale14.asp>oakley kids glasses</a> <a href=http://www.diversifiedprecision.com/en/cheap-oakley-sunglasses/oakley-oakley-transition-sale35.asp>oakley transition</a> 锘緾heap Polo Ralph Lauren Factory Outlet Online Sale <a href=http://www.aquaticfish.com.au/cheap-oakley-sunglasses/oakley-cheap-oakley-watches-sale75.asp>cheap oakley watches</a> <a href=http://www.aatilecleaning.com.au/cheap-oakley-sunglasses/oakley-oakley-sabot-sale05.asp>oakley sabot</a> It was an decent size for the family and we had daily cleaning service. <a href=http://www.eefvanalst.nl/oakley-sunglasses/oakley-oakley-splice-sunglasses-sale54.asp>oakley splice sunglasses</a> Before, they are inseparable, but branch then like the strains of their smile, sunningdale, few have been implicated in. <a href=http://www.eefvanalst.nl/oakley-sunglasses/oakley-oakley-splice-sunglasses-sale54.asp>oakley splice sunglasses</a> <a href=http://whitemountainart.com/History/oakley-sunglasses/oakley-oakley-monster-pup-sale29.asp>oakley monster pup</a> I feel you became a part of my life became half of my heart i do have your shadow, sometimes to see a person reaction, i thought, this is not your face while reaction, uh, and you. <a href=http://brannonproperties.com/search/oakleys/oakley-oakley-golf-clothing-sale87.asp>oakley golf clothing</a> <a href="http://www.castletopcapital.com/oakley-sunglasses/oakley-oakley-cases-sale42.asp">oakley cases</a> I now declare formally; you have been lovers university admission, love is spoony, professional, 50 years. <a href=http://www.eefvanalst.nl/oakley-sunglasses/oakley-oakley-splice-sunglasses-sale54.asp>oakley splice sunglasses</a> <a href="http://www.drewcummings.com/biztown/cheap-oakley-sunglasses/oakley-oakley-dictate-2-0-sale90.asp">oakley dictate 2.0</a> I witnessed the process of urban-rural integration to improve people's livelihood initiatives, i also enjoy great social change brought about by the fruits. <a href=http://www.coxallen.com/oakley-sunglasses/oakley-oakley-frogskins-cheap-sale95.asp>oakley frogskins cheap</a>
fhgmrzsd http://victorenestea.com//oakleys/oakley-oakley-crowbar-lens-sale98.asp ldmnttxc
31. 12. 2014 | 16:08

jJBksXPluT napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>xanax pills</a> xanax side effects tremors - xanax bars that say xanax
01. 01. 2015 | 20:38

WlNvKNFZkv napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>cheap ambien</a> ambien 12.5 mg side effects - can i take 2 ambien cr 12.5
02. 01. 2015 | 07:42

MGHEzQCmSX napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>cheap ambien</a> ambien side effects vision - ambien pill dose
03. 01. 2015 | 07:53

cPviHyIlGs napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>cheap alprazolam</a> buy xanax online argentina - xanax and zoloft overdose
03. 01. 2015 | 22:31

ktnXDVGJOA napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyxanax>alprazolam price</a> xanax show up 5 panel drug test - xanax time release
04. 01. 2015 | 20:57

iyUbyNPLig napsal(a):

<a href=https://www.facebook.com/buyambien>ambien sale</a> buy ambien online reviews - where to order ambien
04. 01. 2015 | 22:17

qsAtyOylRt napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>order ambien</a> ambien side effects violence - ambien sleep problems
07. 01. 2015 | 00:17

RHcRUFkqeC napsal(a):

<a href=http://cfcm.com/buyambien/>buy ambien</a> ambien cr offer card - generic ambien identify
09. 01. 2015 | 10:39

mvAZNJHOmL napsal(a):

<a href=http://artvam.com/buyxanaxonline/>xanax cost</a> has anyone ever bought xanax online - generic xanax canada
09. 01. 2015 | 14:53

cnMmfaExzf napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>order tramadol onlineВ mastercard</a> tramadol 50 mg for toothache - buy tramadol online with credit card
10. 01. 2015 | 06:41

CSZLBjgIwS napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol 50mg</a> buy tramadol online cod overnight - tramadol withdrawal forum
10. 01. 2015 | 16:56

KhNnMwtfue napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>tramadol 50mg</a> buy tramadol cod next day delivery - buy tramadol for cheap
11. 01. 2015 | 02:36

usuZmOUzTD napsal(a):

<a href=http://cookingissues.com/buytramadolonline/>buy tramadol online</a> tramadol 100 mg overdose - buy tramadol online echeck
11. 01. 2015 | 16:49

wnPRCFCUAR napsal(a):

<a href=http://dutchseakayakers.com/buyvaliumonline/>buy valium online</a> buy valium online us - order valium online legal
13. 01. 2015 | 00:49

NcmNiLURWG napsal(a):

<a href=http://beardev.com/klonopin/>klonopin+indian pharmacy</a> klonopin dose for seizures <a href=http://www.armstrongtheme.com/klonopin/>buy klonopin cheap</a> buy clonazepam online canada
25. 02. 2015 | 07:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy