Volební modely a výsledky voleb – fail?

14. 10. 2012 | 12:49
Přečteno 3170 krát
Ještě v noci ze soboty na neděli připravil Michal Škop vynikající analýzu „úspěšnosti“ předvolebních modelů České televize a Českého rozhlasu „Předvolební modely ČT a ČRo: fail“ ve srovnání se skutečnými výsledky krajských voleb. Jeho blog končí slovy „tyto první výsledky naznačují, že zde bylo něco zásadně špatně.“

Otázkou je, zda to jinak, než špatně, dopadnout vůbec mohlo. V okamžiku, kdy tazatelé zpovídají vzorky z celé populace, z nichž ne všichni ještě vědí, koho budou volit, a když k volebním urnám pak nakonec přijde jen třetina zpovídaných, pak dosáhnout odhadu chování těch, kteří se rozhodují na poslední chvíli, je úkol téměř nadlidský.

K tomu, aby tento úkol mohli alespoň částečně splnit, sociologové vyvinuli nejrůznější metody vážení výsledků, do nichž se snaží zabudovat nejrůznější koeficienty zpracované podle statistických dat o populaci včetně jejího chování v minulosti.

Propastné rozdíly ve výsledcích průzkumů volebních preferencí a z nich vytvářených volebních modelů agenturami pracujícími pro ČT a ČRo, na které upozornila již před volbami iniciativa Kohovolit.eu, jsem si jako poučený laik v komentáři pro Týdeník rozhlas vyložil takto:

„STEM/MARK a SC&C (ČT) zahrnují do volebních modelů jen ty respondenty, kteří jsou už rozhodnutí k volbám jít, a vědí, koho budou volit, zatímco ppm factum (ČRo) zkoumá všechny dotazované, přičemž na nerozhodnuté aplikuje pravděpodobnostní model vycházející ze zkušenosti, že nerozhodnutí dávají svůj hlas tzv. inkumbentům, tedy těm, kteří už v úřadě jsou.“

Svůj komentář jsem psal ještě před tím, než ČRo a později i ČT předložily veřejnosti alespoň částečné vysvětlení, jakým způsobem, se volební modely připravují. Dočkal jsem se v nich některých zajímavých informací. Například, že ppm factum na voliče, kteří „nevědí“ nebo „nešli by volit“, aplikuje vážení, do něhož zapracovává různé faktory (pohlaví, věk ekonomické aktivity, výsledky předchozích voleb atd.), přičemž „Konkrétní postup vážení považujeme za součást know how společnosti ppm factum research a zásadně ho nesdělujeme.“ (Tu máš čerte kropáč! A pak vysvětluj lidem, že modely nejsou cinknuté.)

ČT nechala přezkoumat metodiku STEM/MARK a SC&C členem Rady ČT Michalem Jankovcem, který se zaručil, že při odstraňování systematických a hrubých chyb, které vznikají při každém výzkumu „udělala (…) jak ČT tak i výzkumné agentury, které šetření realizovaly, maximum možného.“ A také, že „volební model ČT je čistě matematický a není do něj tedy vnášen žádný vlastní názor (ani agentur, ani ČT).“

V této souvislosti jsem se dozvěděl mimo jiné, že „Volební model nemusí být ekvivalentem volební prognózy. Obvykle odhaduje aktuální „sílu“ politických stran, jíž lze interpretovat také jako výsledek hypotetických voleb, které by se konaly v období sběru dat - právě tímto způsobem funguje volební model ČT. Srovnání naměřených výsledků takového modelu se skutečnými výsledky voleb je možné jen s velkou rezervou. Důvod je jednoduchý – dlouhodobě stoupá počet voličů, kteří své volební rozhodnutí činí až těsně před volbami.“

Vzhledem ke zjištění učiněnému ještě před volbami, že "srovnání naměřených výsledků (…) se skutečnými výsledky voleb je možné jen s velkou rezervou" nemyslím, si že by předvolební modely ČT a ČRo byly katastrofou, či kompletním selháním (failure), neboť od začátku bylo jasné, že volební modely budou nepřesné. Škopova analýza výsledků v podstatě potvrzuje rozdílnost metodik mezi průzkumy ČRo a ČT. Model ČRo vsadil více na setrvačnost voličského chování u nerozhodnutých voličů, čímž dopadl lépe než ČT u ČSSD, jinak u všech ostatních stran propadl více než model zpracovaný pro ČT.

V jednom s Michalem Škopem však souhlasím. Podcenění malých, regionálních a nově vznikajících stran a hnutí ve volebních modelech krajských voleb je na pováženou a ČT, ČRo i jejich Rady by se tímto jevem „měly vážně zabývat.“

P.S. Já osobně se domnívám, že míč je nyní nejen na straně výzkumných agentur, které v daných podmínkách toho asi moc lepšího nevymyslí, ale také na straně těch, kteří výsledky průzkumů interpretují nebo se jimi řídí. A to nejen při výběru politických stran a hnutí do pořadů OVM speciál. Co se takhle podívat na data, která nám dnes a denně nabízejí peoplemetry, z nichž si odvozujeme, co si divák žádá a potřebuje, a snažíme se mu to naservírovat? Žádá a potřebuje to doopravdy? V těch proporcích, které nám peoplemetry vykazují?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Analytik napsal(a):

Kdyby volební výsledky předpovídali meteorologové podle svých žabiček, byli by mnohem blíže realitě!-)
14. 10. 2012 | 12:58

Veni, vidi, vici napsal(a):

Pane Šmíd,
my co jsme nebyli volit víme, že se shrnou všichni s "černým návlekem na pravou ruku". Jako parlamentní strana změníme moc v Česku. Postupne zašlapeme volby. Vládnout budou bez parlamentu. Tak vaše plky budou budou k ničemu. Národe, dejte nám v roce 2014 hlasy ve volbách, prosím.
14. 10. 2012 | 13:04

... napsal(a):

Už se rojí první "ochránci", kteří se snaží zjevnou a prokázanou manipulaci relativizovat a "vysvětlovat".

Hnus.
14. 10. 2012 | 13:07

Maximus napsal(a):

Zrovna poslouchám v pořadu OVM tlachání politických mrtvol Nečase a Schwarzenberga, je to úchvatné jak mlží a doslova plkají 3,14čoviny....
14. 10. 2012 | 13:35

třebaKarel napsal(a):

Pane Šmíde ,
jak si ale má člověk vysvětlit fakt , že strany které jsou u moci jsou přeceněné a opoziční naopak podceněné ? Popravdě ty průzkumy mi ( stejně asi jako Hloupému Honzovi ) připadají jako něco co nemá opodstatnění . proč by člověk od něhož chci pokud možná nezkreslenou a zvenku neovlivněnou informaci jak on vnímá věci , potřeboval informaci jak to asi dopadne ? A to že se odhady nesmí zveřejňovat těsně před volbami je všemi uznaný fakt že právě tyto informace masírují lidi a mají na ně ne nepodstatný vliv . Jinak řečeno , kdyby průzkumy nebyly , svět by se myslím nezbořil . tK
14. 10. 2012 | 13:39

Joshua napsal(a):

p. Šmíd,

přečtěte si prosím na Britských listech dnešního Čulíka vyprávějícího o politické "nestrannosti" veřejnoprávních médií a osobní "nezaujatosti" jejich redaktorů.
14. 10. 2012 | 13:41

Eleshar napsal(a):

autor:
Problém je, že ty průzkumy jsou také významnými spoluformativy společenského mínění. Kdyby byly jakž takž přesné a zohlednily solidní úspěch mimoparlamentních stran a ČT s ČRo na jejich základě pozvaly do debat i zástupce mimoparlamentních stran, mohla být volební účast mnohem vyšší, protože lidé by v podpoře malých stran neviděli ztracenou cestu a především ztracený hlas.

Pokud do vás ale televise a rádio horem dolem solí, že váš známý starosta, o kterém víte, že je to slušný člověk a nikdy nic neukradl, nemá se svým hnutím vlastně pražádnou šanci a že pokud chcete vůbec hlasovat, má to smysl jen pro ODS (pro slušné lidi nevolitelnou), ČSSD (pro slušné lidi nevolitelnou), TOP09 (pro slušné lidi nevolitelnou) a KSČM (pro slušné lidi nevolitelnou), tak je logické, že se na ty volby prostě vykašlete.

Myslím, že pan Škop trefil hodně "Řebíčka do hlavičky". Každopádně pokud tyto průzkumy svou úspěšností odpovídají zhruba věštění z kávové sedliny, tak
1) nemá smysl za ně utrácet veřejné peníze (tj. peníze z našich daní),
2) nema smysl je ani zveřejňovat, protože spíše než obrazem veřejného mínění jde o jeho formativ (a v nejhorším případě o účelovou manipulaci ve snaze dosáhnout žádoucího volebního výsledku).
14. 10. 2012 | 14:11

Jaroslav napsal(a):

prosím přečtěte si lidé toto, ať si uvědomíte, očme je politika a jak lze pomoc této zemi, doufám, že autor nebude proti,když zkopíruji odkaz

http://www.svobodni.cz/media/clanky/1594-vysmek-volici-znaji-jen-opozici-servirovanou-medii/
14. 10. 2012 | 14:22

minatomirai napsal(a):

Fascinuje mne název bloku, který je neskutečně mizerný, pokud je zakončen výrazem fail.

Proč předpokládáte, že čtenáři budou znát tento výraz a za druhé, pokud se rozhodnete k něčemu tak nesmyslnému, najděte si laskavě výraz pro neúspěch, kterým je failure, nikoliv fail. Pokud byste stále trval na výrazu fail, musíte ho dát do minulého času.

Proč nedat český výraz, který je naprosto přesný?
14. 10. 2012 | 14:31

Eleshar napsal(a):

minatomirai:
Výraz "FAIL" je v daném užití zažitý internetový mem (stačí zadat do googlu) a použil ho v názvu svého článku Michal Škop. Pan Šmíd to jen citačně převzal.
14. 10. 2012 | 14:35

minatomirai napsal(a):

Díky, Eleshar, nevšiml jsem si toho.
14. 10. 2012 | 14:44

muromec napsal(a):

minatoirai
"fail" je přesný výraz který se používá na označení neúspěchu u zkoušky. Tedy žádné "failure", ani "failed". Pořadí je "pass with distinction", "pass" a "fail"
14. 10. 2012 | 14:55

Skogen napsal(a):

Je mi úplně jedno, jestli je to způsobeno tím, zda se Pepa počítá, anebo nepočítá a zda se Máňa rozhoduje v poslední minutě jinak než v posledních dnech. Model (metodika), který vykazuje ve většině krajů signifikantní odchylku jedním směrem, je prostě model nadraka. Uměl bych to ale říct i jadrněji.
14. 10. 2012 | 15:22

minatomirai napsal(a):

Mám slušné představy o tom, jak se hodnotí v angličtině, muromče. Nechápal jsem, proč dávat tento výraz do názvu blogu, až mne eleshar upozornil na to, že šlo o převzetí jiného názvu jiného blogu.

Z toho důvodu jsem namítal, název blogu mi nedával smysl.
14. 10. 2012 | 15:36

veverka napsal(a):

Marná snaha Šmíde.Všichni z mozkem vědí,že ty průzkumy byly prostě cinknutý.Takový šílený rozdíly prostě neokecáš,i kdyby ti za to dal Kalousek vyznamenání.
14. 10. 2012 | 17:08

Max napsal(a):

Veřejnoprávní nestranná média nám jen poodkryla pokličku nad svým přáním. Co kdyby si vládní koalice chtěla na jejich nestrannost došlápnout.
14. 10. 2012 | 17:25

Prognostik napsal(a):

Ať jsme dělali co jsme dělali, lidi nás neposlouchaj ...maj vlastní hlavu.
14. 10. 2012 | 18:55

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Tak ČT byla přejmenována na Modrovizi.
14. 10. 2012 | 19:02

obyčejný volič napsal(a):

rudneme, bledneme, měníme barvy .. a není to zcela normální jev našeho národa, kterému se nechce přemýšlet nad tím co je vlastně demokracie, a co víc, proč ve své lenosti místo toho koukat jen na televizi a poslouchat nesmysly, které nám zdělují lidé, jenž prodali svou čest novináře za dobrý obchod. Kdo si vzpomene jak vznikla TOP09, no přece skupina utíkající od jedné straně k nové straně. Proč vlastně opustili původní stranu, protože neudělali nic dobrého, drželi se koryta a tak bylo třeba založit něco nového, spousta slibů, falešných úsměvů, a hle trik vyšel. Ti co nadělali nejvíc škody se zase uchytili. A výsledek ? Strašný ! Třeba pan Bárta a jeho reforma. Skoro 4 miliardy korun škody. A ptám se kdo bude potrestán ? A divíte se, co máme my voliči dělat ? Spojení ODS a TOP09 byl zaručený úspěch cesty k neuspěchu, a tím se i ukázalo kdo vládne ODS. A tak jsme šli volit ? Ovšem přišla další katastrofa . nedivím se , že se volilo do ruda, ovšem volit ČSSD ? Podívejte se jak se chovají. Města a obce jsou bez peněz, vyhazuje se za nesmyslné projekty miliony, o panu hejtmanovi jsem neslyšel celé jeho období, na úřadech vládne arogance, vyšší úřednici si hrají na pány bohy a hrají do vlastní kapsy, na ulici nepotkáte policistu, smutně můžete jen obcházet rozbité auto, nikdo Vám nepomůže , ani neporadí .. jedině že potkáte opravdu člověka, nesobeckého a ochotného , a buďme vděčni, že jsou i takoví lidé .. ale potřebovali bychom je všude ..
14. 10. 2012 | 19:08

muromec napsal(a):

minatomirai
jestli jsem vás svým pokusem o zbytečné poučování urazil, pardon. Všiml jsem si už jinde, že vaše angličtina je patrně moc slušná.
14. 10. 2012 | 19:10

MH napsal(a):

@Eleshar
Souhlas. Manipulaci osobně nevěřím, průzkumy jsou zkrátka nepřesné. Lépe to udělat neumí, možná to ani o moc lépe nejde. Problém je v tom, že nepřesné výsledky byly na ČT prezentovány jako relativně velmi přesné - Moravcovo "statistická odchylka plus minus 2 procentní body". Velká většina potenciálních voličů si z této formulace dovodí mylný závěr (i sám Moravec?). Formálně je sice asi korektní, ale ne každý je statistik. Statistickou odchylkou je totiž myšlena pouze statistická výběrová chyba, přesně definovaný a vyčíslitelný údaj (byla udávána dokonce na setiny procenta). Ostatní zdroje nepřesnosti jsou zamlčeny, natož aby byly kvantifikovány. Jsou přitom zřejmě několikanásobně významnější. Divák je uváděn v omyl.
14. 10. 2012 | 22:46

duchacek napsal(a):

Pruzkumy jsou pruzkumy. Neni to tak vzrusujici tema jak si nekteri premyslivci predstavuji. Dela se to skoro vsude dost dlouhou dobu. Jestli ma nekdo neco lepsiho nez tirady at se prihlasi zrejmne bude hodne slavnej. Statisticke metody se bezne uzivaji v stovkach oboru vedy, techniky a samozrejmne i ve spolecensko politickych oblastech.
15. 10. 2012 | 03:21

DF napsal(a):

Přijde mi to docela banální a dávno vymyšlené: LOS
Pan Škop zcela přesně ukazuje, že "soudruzi někde udělali chybu" a to lze buď: 1) přiznat a hledat dál nebo 2) popírat.
Jestliže ale bude odpovědí 1), pak na další hledání nedojde, protože bude ukřičeno mnohem závažnějším argumentem: ta chyba je předsunuta ze strany reflexe na stranu tvorby mínění a to (jak se dnes sluší poznamenávat) za naše peníze.
A co losovat? např. K volbám půjde dle "průzkumu" 30% a z nich bude volit 1/2CSSD; 1/4ODS; 1/6 KSCM ... takže se třetina hostů rozdělí podle výsledků průzkumu a neznámý zbytek(70% hostů) se vylosuje do počtu, který si génius typu OVM usmyslí.
Např: chce mít 6 postaviček na rundu, a tak má podle glejtu "vyzkoumaný" nárok na 2 figurky. Tak zatelefonuje pepíkovi z CSSD a z ODS a další 4 PROSTĚ VYLOSUJE ze zbývajících registrovaných. Někdy to bude KSCM, jindy KDU nebo se stejnou pravděpodobností kdokoli z cca 20 zbývajících.

Hlavním BONUSEM jakkoli divné nahodilosti by bylo: výrazný nedostatek škatulkových prefabrikátů typu ODS a CSSD by umožnil posluchačům/divákům přemýšlet více o tom co se říká, než jestli zná "kluka z plakátu". Za tu skvostnou plejádu jsem ochoten zaplatit i poslechem jednoho zlořáda - víc jich v klobouku nebude a tohle je cena podle mého vkusu oprávněná a spravedlivá.
15. 10. 2012 | 16:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy