Kundera podruhé a naposled

15. 10. 2008 | 21:31
Přečteno 4834 krát
Když jsem před dvěma dny popisoval případ Kundera z pohledu toho, jak o něm informovala česká média, upletl jsem si na sebe bič, protože když se řekne „a“, mělo by následovat i „b“. A tak mi nezbývá, než abych se vyjádřil nejen k tomu, jak mediální dozvuková komora je schopna deformovat původní sdělení až k absurdnímu: Kundera = agent StB, ale také k tomu, co si osobně myslím o celé kauze.

Před dvěma dny jsem napsal: „přál bych si, aby se (Milan Kundera) k situaci postavil čelem a veřejnosti vše vysvětlil.“ Bohužel, toto moje přání nebylo vyslyšeno. To, co jsem vyslechl, bylo nazlobené a nepřesvědčivé odmítnutí starého pána, kterému mohu a nemusím věřit. Protože jsem už přes šedesátku, dokážu z vlastní zkušenosti pochopit, že leccos vypadne z paměti, zvláště to, co pro nás není příjemné. Nicméně návštěva policejní stanice, pokud není každodenní rutinou, obvykle nebývá něčím, na co se snadno a rychle zapomíná.

Na jedné straně jsem přesvědčen o tom, že dokumenty ÚSTR jsou pravé. Na straně druhé mi u nich chybělo dodatečné vysvětlení, případně i posazení do širšího kontextu dobové situace. K tomu by ovšem bylo třeba historiků, nikoli jen badatelů čerpající své informace z jednoho jediného archivu, ne-li dokonce z jednoho jediného spisu.

Kdyby se tématu zmocnil skutečný historik, nemohlo by obstát mediální klišé „hrdinný odbojář zrazen zapáleným komunistou.“ Mám tu smůlu (nebo tu výhodu?), že si leccos pamatuji. Například i to, když jsem 10. října roku 1949 jako pětileté dítě otevíral dveře vinohradského bytu, za nimiž stál policista, který si přišel pro mého otce.

Dokážu si tedy představit onu atmosféru strachu, nejistoty, podezřívání, ve které nikdo nevěděl, odkud může přijít rána, kdo je přítel, a kdo je provokatér. Ta atmosféra vyplývala z celkové situace, kdy se zdálo, že válka je na spadnutí, kdy tajné služby na obou stranách pracovaly na plné obrátky, kdy jedna část obyvatelstva čekala „až to rupne,“ ta druhá chtěla budovat šťastné zítřky a žádala tvrdé tresty pro sabotéry, a ta třetí – obvykle největší – se snažila nedostat se mezi mlýnská kola dějin a tu zlou dobu nějak přežít.

Adam Hradilek však tuto dobu vidí pouze v manichejském pojetí dobra a zla, které sice dnešní mladé generaci usnadňuje život, protože ji nenutí ke složitému přemýšlení o minulosti, ale které jim ne vždy dostatečně vysvětlí, proč se věci v minulosti staly tak, jak se staly, proč se lidé chovali, jak se chovali, čímž brání tomu, aby se historie stala skutečnou magistra vitae, učitelkou života, která je i nás poučí, jak neopakovat staré chyby v nových převlecích.

Onen papír jednoho dokumentu v sobě skrývá nesmírné drama a také hluboké tajemství. Co všechno se odehrálo mezi třemi osobami (Militká, Dlask, Kundera) a v jejich myslích, to se asi už nikdy nedozvíme. Kdo měl strach, kdo se bál provokace, kdo chtěl ochránit své blízké, kdo si myslel, že činí správnou věc, jaký byl sled událostí? Obávám se, že to všechno zmizelo v propasti času. (O tom, jak paměť může klamat i v případech, kdy jde o prosté převyprávění události staré více než půlstoletí, jsem kdysi napsal úvahu vycházející z recenze knihy „Wittgenstein´s poker: The Story of a 10-minute Argument...“ )

S rezervou tedy beru i vyjádření literárního historika Zdeňka Pešata, který se snaží vinu přesunout z Kundery na Dlaska. Tím naléhavější je však potřeba, aby se spisovatel Kundera pokusil rozpomenout a sdělit nám, co dělal, jak žil a jak uvažoval jako mladý student, když mu bylo 21 let. Třeba by to pročistilo vzduch a pomohlo lépe pochopit dobu i situaci, v níž se jmenovaná trojice ocitla.

Protože jsem tímto řekl i své „b“, s tématem Kundera na internetu končím a opět se vrátím ke svým médiím. Jen tak na okraj – právě při informování tohoto případu mě překvapilo, jak povrchní dokážou být i zahraniční média. A při tom měla k dispozici kompletní text Hradilkova článku v angličtině!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gerd napsal(a):

Protože máme spolupracovníky StB i v parlamentu, o žádnou revoluci v případu Kundera nejde a pravdu se asi nikdy nedozvíme.
Jednomu člověku byl trvale zničen život a někdo ho udal. Byl to Kundera nebo Dlask?
Podle všeho jsou dokumenty ze spisu pravé. Je zde už jen možnost, že policista Kunderovo jméno uvedl do spisu nesprávně. Jaký by však k tomu měl důvod? Znal vůbec Kunderu? Daleko pravděpodobnější je situace, že udával Kundera a policista jméno udavače do spisu uvedl správně. Je to mnohem pravděpodobnější než možnost, že se Kundera ve spisu ocitl omylem.
Mě osobně M. Kundera nepřesvědčil a domnívám se, že Dvořáčka opravdu udal. ALe mohu se mýlit.
I přesto zůstává Kundera výborným spisovatelem, horší už je to s jeho morálním profilem.
15. 10. 2008 | 21:49

LEVAK napsal(a):

Já to pořád nemohu pochopit.Udávají se přece sousedi,známí etc. špioni,agenti etc. se oznamují!
15. 10. 2008 | 22:01

pepino napsal(a):

levak
Čeština se s časem vyvíjí, takže před 60-ti lety význam slova "udat" = dnešní "oznámit, vypovědět".
15. 10. 2008 | 22:16

krok napsal(a):

taky je mi divné, proč se dělá z toho všeho taková aféra..je mi úplně jedno kdo, koho "udal"..rozhodující je, že Dvořáček byl prokazatelně agent a šel tedy bručet naprosto oprávněně:-)..nebo si mám snad myslet, že dnes se agenti Ruska, Kuby či KLDR neudávají?..podle téhle mediápní kauzy asi ne..není to morální:-))..a můžu tedy udat vraha?..nebo lupiče?..násilníka?..co když zas příjde někdo a řekne, že to je nemorální?:-))
15. 10. 2008 | 22:30

čtenář napsal(a):

Pane Šmíde , vynikající!! Aniž bych Vás podceňoval, nejsem si jist, jestli si uvědomujete, že jste právě Vy / konečně někdo / a právě teď zformuloval/stvořil kánon?
15. 10. 2008 | 22:38

pepino napsal(a):

krok
Toto je morální dilema každého historického údobí.Chcete-li dějinně obstát,musíte se svým konáním trefit do budoucího hodnocení dneška. :o))
15. 10. 2008 | 22:50

Pešat napsal(a):

Vraťte se ke "svým médiím",Vaše b
/blábol/ stačí ,c(cokoliv)dalšího
vskutku netřeba.
15. 10. 2008 | 22:53

čtenář napsal(a):

A dále : Tu Gerd. My dva nejsme v rozporu. Něco nám nesedí. Nebo se mýlím?
Já tvrdím, že STB průběžně vytvářela alternativní realitu , formovala náš život tehdy, svinila jak a kde mohla, kromě lidí schopných v různých směrech a oborech oplývala také lidmi všehoschopnými, tak samozřejmě dokázala světově neuvěřitelné divy. Rozpočet českého komunisticko-bezpečnostního aparátu přesahoval veškeré představy.
Říká Vám něco: Nejsme jako oni!
To je mistrovské dílo!!
S Vámi se o tom dá mluvit.
Zkusíte tento slogan nějak pojmout , co se týče vzniku , jeho aplikace a lingvistického smyslu?
Nemáte pocit, že někdo formuje /i formuluje/ náš život i dneska?
15. 10. 2008 | 22:54

čtenář napsal(a):

Tak, pane Šmíde, trefil jste se někomu do rypáku.
Pešat Vás vyzývá k návratu k médiím.
Za koho asi jenom tu merunu vykopl?
15. 10. 2008 | 22:57

Observer napsal(a):

Jo a ten Dvořáček pracoval úplně zadarmo,měl za úkol pouze spočítat počet návštěv na nádražních záchodcích.Řuští špioni v USA např.po vyslechnutí odjíždějí na Foridu,aby mohli sepsat paměti.Dostávají skromnou rentu.Naše správcová je huba nevymáchaná a říkala,že Žáček je sračkomet a že má nejraděj těch 200mil.Kč rozpočtu.Jeho největší nepřítel však není bolševismus,ale spořivý Kalousek.Ten až nemůže zatloukat seznam Čechů,který dostal z Deutche bank a týká se úniků peněz do Liechtensteinska,něco musí pustit.Šetřit se musí a tam jsou rezervy.Ale jistý Šťáva z Bechyně mu to pořád vymlouvá.Míro,vzmuž se!
15. 10. 2008 | 23:13

jepice napsal(a):

Zdá se, že se začíná vytvářet strana sporu /zde zastoupená nicky Krok, Levák/, která
a) rázně vyvrátí podezření, že by snad Kundera stál nečinně opodál, když bylo třeba v zájmu našeho lidu odhalit nebezpečného špiona
b) navrhne pro uvědomělého spisovatele dodatečné vyznamenání
15. 10. 2008 | 23:52

zdesta napsal(a):

Státem zřízený ústav by měl být prestižní a uznávanou institucí.Prozatím funguje jako politický bulvár.Já jsem třeba předpokládal,že se budou interesovat jaké bylo pozadí převratu v roce 1989. Proč navštívil generál Teslenko tajemníka pro bezpečnost Hegenbarta, jakou úlohu zde hrál Lorenc a STB zaúkolování Zifčáka a.t.p. Zainteresovaní soudruzi byli přece kapitáni zločiného režimu. Zavřením Štěpána a zvolením Čalfy je problematika totalitního režimu vyřešená? Co tak L.Štrougal.Jednu dobu zastával funkci ministra vnitra.Měl pod sebou celé bezpečnostní orgány.Co Fojtík,Jakeš a řada dalších.Dostali snad oproti Brožové doživotní imunitu? "Badatelé" tu předhazují nějaké prohřešky 20 letých nevyzrálých jedinců, jako kost psí smečce.Jaký společenský význam má zjištění, jestli byl Kundera udavač, nebo nebyl.Proč to zveřejnil Respekt, proč ne třeba HN?Dostávají koumáci historie od tohotomedia nějaké provize?Domnívat se můžu cokoliv.
16. 10. 2008 | 00:03

čtenář napsal(a):

Hele, jepice. Nejdříve buď tak laskava a zhodnoť případ Jarka. /on byl první/ - To je takový člověk, víš.
A až budeš hotova i s výstupem, že Guliskovi nevadí, že JAREK nosil STB /i na Kryla/, tak sem zase zajdi a přines nějakou svojí další tradiční duchaplnost.
16. 10. 2008 | 00:09

čtenář napsal(a):

to zdesta: Velmi případná připomínka.
Ale náš kurvavelvet tímto žádoucím způsobem možná budou řešit až Číňani.
Až budou mít jistotu , že Mrázek, Pitr, MrDalík, Šlouf už se nacházejí ve zvláštních futrálech.
Co kdyby někomu šlápli na kuří oko?
16. 10. 2008 | 00:15

jepice napsal(a):

Čtenář: Do se li pviholile?
16. 10. 2008 | 00:38

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

K vasemu tvrzeni - "Adam Hradilek však tuto dobu vidí pouze v manichejském pojetí dobra a zla, které sice dnešní mladé generaci usnadňuje život, protože ji nenutí ke složitému přemýšlení o minulosti"

VY PANA HRADILKA ZNATE OSOBNE? Pokud ne - Na zklade jakeho presneho Hradilkova citatu toto tvrdite? Ja mam pocit presne opacny: Hradilek psal pomerne slusny az devotni dopis Kunderovi, kontaktoval i lidi v zahranici a potom POUZE zverejnil nalezene.

ALE VLASTNE tak trochu rozumim: jste holt z generace co se navzajem chodila praskat uz ve dvaceti ... a dehonestovat dalsiho "mladyho", co si dovolil se plest mezi, vas, zaslouzile dedky, to prece nejni problem. Protoze pravda, ta musi bejt perzvejkana pekne nejmene na tom nejakem SSM, OV, co?
16. 10. 2008 | 00:53

Martin napsal(a):

Nechci rozebirat jestli je pan Kundera vinen nebo nevinen, spis mne zarazi, jak kdyz je kdokoliv z cehokoliv obvinen tak at odpovi cokoliv, tak vzdy je jeho odpoved medialne oznacena za nepresvedcivou. V teto situaci si opravdu nedokazu predstavit jedinou odpoved, ktera by uspokojila vsechny.
16. 10. 2008 | 01:23

Martin napsal(a):

Ondreji Capku, nevim jestli jsme cetli stejny dopis, ale to co ja jsem cetl v Respektu bych asi vyhodil a ani nepremyslel o odpovedi. Respekt mu nenapsal ani sluvkem, ze ho podezira z toho, ze by byl udavacem.
16. 10. 2008 | 01:24

Al Jouda napsal(a):

Kdysi pozorně přeětete policejní protokol o výpovědi Kundery, tak je zřejmé, že Dvořáček už byl dříve udán Dlaskem a Kundera se dostavil jen proto, aby mu nemohli vyčítat, že o tom věděl a nic nehlásil.
16. 10. 2008 | 01:40

Honza Český napsal(a):

Mnozí si jistě pamatují na diskuse, které loni vyvolalo schvalování zákona o ÚSTR v parlamentu
Nejen opoziční poslanci, ale i odborná (historici) a laická veřejnost upozorňovala na nebezpečí, které realizace zákona přinese
Problém je totiž v tom, že zákon o ÚSTR mimo jiné říká:
„získává a zpřístupňuje veřejnosti dokumenty vypovídající o době nesvobody a období komunistické totalitní moci, zejména o činnosti bezpečnostních složek a formách pronásledování i odporu“ (§ 4/c)
Ústav tedy nemusí nalezené dokumenty analyzovat, hodnotit jejich autentičnost, věrohodnost, dávat je do souvislostí atd.
Ústav prostě něco najde a zpřístupní to veřejnosti – a je to
A důkazem pravdy se tak stává estébácký dokument
Tak už máme, co oni (ODS, KDU-ČSL, SZ a asi i StB) chtěli …
P.S.
Jak to se zákonem vlastně bylo najdete zde http://www.psp.cz/sqw/histo...
16. 10. 2008 | 02:15

Michal_2 napsal(a):

Odpověď pana Kundery byla opravdu nepřesvědčivá, podle psychologických pravidel se vlastně nepřímo přiznal. Kdyby tehdy neudával, byl by mnohem sdílnější, měl by snahu všechno vysvětlit, nic z toho ovšem neudělal. Odpověď byla strohá a téměř nic neříkající. Takhle se obvykle chovají viníci. Pana Kunderu ale omlouvá, že byl tehdy mladý a věřil tomu, že dělá správnou věc a později se snažil tento čin odčinit. Jen si vzpomeňte, jaké jste měli představy o politice, když jste byli mladí. Také jste si už v dětství mysleli, že je komunismus zločinecký režim? Myslím, že tak 99 procent z vás si tehdy myslelo opak. Strašně zapomínáte, pro co všechno jste byli zapálení v mládí vy sami a později jste přišli na to, že to byla naprostá pitomost. Stejně to bylo i s panem Kunderou.
16. 10. 2008 | 02:25

Johny napsal(a):

Jak asi můžete vysvětlit něco. co nevíte? To by mě opravdu zajímalo! Nehledě k tomu, že Kundera (na rozdíl od jiných) měl oplétačky s policií už v mladých letech. Asi těžko by tomu tak bylo, kdyby byl udavačem. Myslím, že si od útlého věku uvědomoval, kde je pravda. Nejpravděpodobnější asi je, že se za něj zbabělý Dlask pouze vydával.
16. 10. 2008 | 02:31

Michal_2 napsal(a):

Ještě jedna věc v diskusi je zajímavá. Pan Pešat se tady projevil ne jako slušný člověk, ale jako arogantní blb. Tím hůř pro něho, teď už mu nebude věřit prakticky nikdo.
16. 10. 2008 | 02:31

Michal_2 napsal(a):

Johny: Kundera byl v roce 1950 zapáleným komunistou, psal komunistické verše. Takže tehdy opravdu mohl věřit tomu, že dělá správnou věc. Že by tehdejší policie neověřila při výslechu totožnost, to je extrémně nepravděpodobné, na to byli až příliš pečliví.
16. 10. 2008 | 02:34

Martin napsal(a):

Michale druhy, co mel pan Kundera vysvetlovat, jestli predstavte si tu hrisnou myslenku nikoho neudal. A ze si nepamatuje na nejake studenty na kolejich se kterymi ani nestudoval ? Reknete mi, vy si pamatujete kazdeho cloveka co jste v zivote potkal ? Kolik let po studiich jste si pamatoval kazdeho studenta z ruznych rocniku a ruznych oboru ?
16. 10. 2008 | 03:24

Vanek napsal(a):

Kdyz kundera praskal:
http://tinyurl.com/PraskacK...
16. 10. 2008 | 04:18

Vanek napsal(a):

PhDr Pešat Zdeněk CsC, narozen 4.11.1927, krycí jméno Přítel, reg.č.28321
16. 10. 2008 | 04:19

MILA napsal(a):

za styk s agentem ze zapadu se v padesatych letech chodilo na dlouha leta na zotaveni do lagru. Za nechani toho agenta treba jen jednou doma prespat, to uz by bylo na spagat. A Militka nebyla ani vyslychana!!! Takovu blbost lze dnes bulikovat jen tem mladym co o tech letech nic nevi. Pokud je clovek starsi tak tohle sezere jen naprosty debil.
16. 10. 2008 | 05:55

Zpět k médiím napsal(a):

Čemu nerozumím, pane Šmíde?

1/ Zpradoval-li ústav téma řádným, profesionálně metodicky vedením způsobem.

2/ Proč dostal výsledky k dispozici privátní časopis Respekt jako jediný, tedy exkluzivně?

3/ Proč byly výsledky, na tématu se údajně pracovalo dlouhou dobu, publikovány právě teď? - těsně před volbami?

4/ Neměl Respekt věnovat úsilí analýze předvolební situace a výsledky "Kundery" zveřejnit až po občansky nejvážnějším okamžiku, tedy po volbách?

5/ Proč se Respekt nezabýval odevzdanými výsledky bádání nezávislě, ale naopak - proč kooperoval?
16. 10. 2008 | 06:28

třebaKarel napsal(a):

Ondřeji Čapku ,
to teda s těma generacema zase prrr !
Máte rád pohádky ? Věř - nevěř , jak chseš .
Bylo nebylo ,žil takovej člověk , slušnej ,i ledacos podepsal , obecně váženej , grázlům vadil kudy chodil , poněvadž byl " jinej" , neluvil v tajenkách. -Já vim , že takovej neexistuje , ale nezapomeňte že je to pohádka .Jednou o něm napsal nějakej třeba Mlynář taky do třebaRespektu , že je to "domovník v parlamentu" . A vzápětí mu lezl půl roku do zadele ve vládě .Jedna ukázka Vaší skvělé generace co pojímá novinařinu jako službu .
Nějaký třeba Hradílek třeba o tomtéž člověku v mé přítomnosti prohlašoval že má nějaké "papíry v nepořádku" mírně řečeno .
Když jsem si ho chtěl podat ,vzal hned zpátečku a ukázalo se že
si poplet lidi , příběhy a novinový titulky .Omluva a stud ? No už jste slyšel pohádku aby se nakonec padouch styděl ? A jestli Vám tyhle dva příklady nestačeji , mám samozřejmě třetí .
Ty slavný " papíry " se u toho člověka vynořily ještě několikrát , snad proto že nebylo lehký , ne - li téměř nemožný , na dotyčnýho něco ohavnýho najít . I zavolal mu nějaký třeba Ovečka , ohnutej až k zemi a jestli by ty papíry mohl vidět . Dotyčnej ho pozval domu , náhodou jsem u toho byl . Ten třebaOvečka byl opravdu srdečně přijat ,naprostá selanka . Řekl že se "omlouvá" , měl jen nějakou drobnou pochybnost a ta se tímto vyjasnila , samozřejmě si dotyčného hluboce "váží" ... .
A víte jak to dopadlo ? Trochu Vás napnu , i když myslím že modří už vědí . No v době kdy s dotyčným seděl a bádal , už byl v tisku jeho článek plný blábolů a zpochybňování právě těch " papírů " .
Tak to jen abyste trochu viděl rozdíl mezi tou "naší zlatou" generací a generací co se podle Vás chodila práskat ve dvaceti .
Nepatřím ke generaci pana Šmída věkem ,byl bych vám ale vděčný kdybyste takhle hloupě snad naši generaci nezostouzel . Je pak před rozumnými lidmi člověku hanba .
Omluvám se že jsem z pochopitelných důvodů musel vynechat v pohádce pravá jména a vypůjčit si je od smyšlených hrdinů .Navíc by se mi na několika místech chtělo napsat nějaké slovo navíc , ale to by bylo úplně zbytečný , pan Stejskal má postřeh a oči jako rys ostrovid .
Váš vypravěč pohádek tK
16. 10. 2008 | 07:41

zdesta napsal(a):

Existuje i jiný pohled na celou kausu s Kunderou.Připusťme,ačkoliv jsou zde určité pochybnosti, že zmíněný udal agenta cizí rozvědky P.Dvořáčka. Matka mého přítele(rozvedená)měla druha,který byl odsouzen v 50 letech koministickou justicí na 25 let.Pan F.Č.byl známým podnikatelem a členem strany národních socialistů.Tři jeho přátelé taktéž živnostníci, se rozhodli opustit nelegálně tuto republiku.Dotyčný panF.Č.jim pomáhal s rozprodáním majetku.Podotýkám, že nikdo z nich nebyl ve spojení s cizí rozvědkou.Když to prasklo tak pan F.Č. z důvodů neoznámení trestného činu, dostal oněch 25 járů a odseděl 15.Opět podotýkám,že nejednalo o agenty cizí rozvědky, ale o normální občany.Tresty komunistické justice v 50létech jsou obecně známy. M.Horáková,organizace "Makyta-Světlana a celá řada dalších.Desetiletý trest byl v té době vlastně výhrou.Kundera zatáhnutý dotéto situace, mohl považovat Dvořáčkuv pobyt a lidi kolem něj za velice křehký.Dobře znal tresty tehdejší justice a stál před velice těžkým rozhodnutím.Buď agenta Dvořáčka udat, nebo v případě provalení si sednout třeba na dvacet let do krimu. Kolik hrdinů se najde třeba ze sto lidí.Kdo si bude brát zářný příklad z Pafky Morozova. Kolik odvážných hrdinů a lidových"soudců a prokurátorů" zde najdu.Je to jen hypotéza, ale i ta je možná. Dodal bych,že beztrestnost paní M.která byla v přímém styku s agentem Dvořáčkem a dokonce schovávala jeho osobní věci, je absurdní. Tak benevoletní a ohleduplná komunistická bezpečnost a justice nebyla. V těchto souvislostech je kausa M.Kundery značně podivná a zasluhuje pečlivější pozornost,než se vynese závěrečný odsuzující verdikt.
16. 10. 2008 | 08:14

pavel napsal(a):

Není to zase tak dlouho, kdy jste pane Šmíde pomáhal v ČT rozvíjet bludy,komunistické ideologie, před listopadovou něžnou revolucí,mám Vás v paměti a nejsem sám.Horší je že panu Kunderovi nesaháte ani po kotníky!!
16. 10. 2008 | 08:33

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

Martine, ja jsem napsal i hloupejsi dopisy pres ocean i treba lidem, srovnatelny intelektualni vahy. A musim rict, ze mi prisla slusna odpoved - i kdyz treba od jejich asistentu. No, ale dejme tomu, ze Kundera mel pravo mlcet - jenze i po te co se to prolaklo, tak odpoved pana Kundery, jak pise Michal2, mi prijde tak trochu "podivna". A nerikejte, ze si nepamatujete sezeni na policajtech.

tK: tak predevsim, o tech generacich si zacal Smid, ne ja, ode mne to byla jen takova hruba zaplata na hruby pytel. Slo mi o neco jineho: Smid vynasi velkohube soudy o cloveku, aniz by se je obtezoval vysvetlit.

Treba ty vase pohadky o jakemsi komsi jsou typickym produktem tak trochu nabubrele zbabelosti. Te vasi, osobni. Kdyz uz pisete o konkretnich lidech jako je Mlynar, ci Ovecka, zajiste vam nebude delat problemy doplnit i zbyla jmena. Priblble sofistikovane pomrkavani typu: my modri vime, ale nereknem, "nahodou jsem byl u toho", "řeba o tomtéž člověku v mé přítomnosti prohlašoval" si strcte za klobouk. Jinak ale obecne mate pravdu - jsou papiry prave, i podvrzene. A je sladka anonymita internetu, kde si ruzni trebaKarlove honi triko nad tim co kdy kde slyseli, ani by jim z toho plynula jakakoliv povinnost cokoliv dolozit. Coz Hradilek v tomto konkretnim pripade udelal. Dokazete neco podobneho?

Jo a ciste hypoteticky: ex-kolegu praskace, co si "vzpomenul", co jsem komu u jakehosi kavovaru rikal, tak to jsem uz zazil. Zapamatoval si toblbe, dolozit to nemohl, ale hlasit to musel.
16. 10. 2008 | 08:59

Pocestny napsal(a):

Mlynář? Voloďa? Spravedlivý komsomolec? Počat vlastizrádcem, vychován Ritou Klímovou?

S geny grázla je těžké= pořízení i pro tak vyjimečnou ženu.

Klučík se potatil.....

To Grebeníček také.

Na Voloďovi je vidět, to, čeho se Dubček a spol. i jeho papínek nedočkali -
momentu, kdy generační vzpoura zase vklouzne do stop tatíkových v rámci vystřízlivění dospělého aparátčíka.

S těmi generacemi naopak souhlasím - ono je potřeba očistit fakta od toho "pudru doby", naše generace nemá důvod pohlížet na práskače, vrahy a jinou verbezh růžovými generačními brýlemi špatného svědomí,

Šmídova generace nám to neodpustí, protože oni mají přece monopol na lhaní o tom, jak to bylo!

Oni si ho udělili užž dávno, když pěkně podepsali souhlas s okupací....

Tohle je velmi poučný příběh o "Mládí generace humanistických bolševiků, kteří byli zrazeni"

S morálním profilem práskače z komsomolu na rovnou na slovní bariikády bolševismu s lidskou tváří.....

a pak hupky šupky na "hnijící a rozkládající se" západ, jako munčičáci západní intelektuální levice.

no a ti druzí si podpisem konfese ve východní hatmatilce protáhli opět rozum zadkem.

Pak dvacet let "normalizovali bídu a utrpení", a dnes o tom dvacet let nechtějí slyšet.

Taková generace "čtyřpětiletek".

Každých dvacet let reformátujeme hard disk. Data se zásadně nearchívují......

Když slyším a čtu Zaorálka, Pehe, Hořejšího atd., vím, že to Žáček dělá správně.

Bylo by děsivé, kdyby ho tihle formáti chválili.

Vždy se ptejme:
Uměl by to kritik lépe?
Pokud ano, proč čekal, až s tím začne "amatér Žáček", kde jsou naše dějepisné kapacity, které nás krmí Jiráskem z CT2?

Kde je moudrá reedice literatury zahraniční, která zemřela s Tigridem?

Tady bylo osm let "socialistické ticho". Dnes se dozvídáme, proč.
16. 10. 2008 | 09:37

Šmíd napsal(a):

Ad Ondrej Capek

"VY PANA HRADILKA ZNATE OSOBNE? Pokud ne - Na zklade jakeho presneho Hradilkova citatu toto tvrdite?"

Muj nazor je podlozen textem Hradilkova calnku v Respektu. Co se tyce "slusneho az devotniho dopisu" panu Kunderovi, ten dopis jsem sice necet, ale z clanku pana Zveriny http://www.lidovky.cz/nove-...
vycetl neco jineho.

Ad Pavel: Samozrejme vim, ze nesaham panu Kunderovi po kotniky. Samozrejme vim, ze v mem zivote jsou kapitoly, na ktere nejsem hrdy, ale nikdy jsem je neskryval.

Ale proc by mi to melo branit vyslovit svuj nazor na vec, ktera - at se nam to libi nebo nelibi - se stala veci verejnou?
16. 10. 2008 | 09:42

hawk napsal(a):

Takže závěrem k článku pana doktora a reakcí publika lze říct, že Kundera byl udavač, na základě jeho udání šel jiný člověk bručet a hledá se motiv toho udání.
Sám Kundera se k tomu staví stylem "co mě otravujete", takže historie zase dostala na frak, protože se nikdo nikdy nedozví ten motiv.
16. 10. 2008 | 09:51

Charlie napsal(a):

pane Šmíde,

přesně jste vystihl způsob a tón "obranné" řeči pana Kundery. Jak se až nápadně podobala "obranné" řeči Grebeníčka a dalších výtečníků.
A právě ten způsob první reakce na dotaz redaktora mne utvrdil, že pan Kundera iniciativně udal (ale všichni tři Militká,Dlask i Kundera) byli zajedno -šlo jen o to kdo "to" udělá, kdo "tam" půjde. Proto ta beztresnost. Udal jako mnoho jiných tehdejších fanatiků a nenávistných nadšenců pro prý nový a lepší (komunistický) režim.
Pan Kundera si teprve později po vystřízlivění uvědomil jaký hřích spáchal a myslím, že s tím zápasil celý další život. Stigma podlého činu z poblouznění se obráží i v jeho knihách.
Tvoba pod tíhou vlastního svědomí v daleké emigraci bez komunikace s novináři, inkognito návštěvy ve staré vlasti.
Nakonec jej minulost dostihla a on místo pokání zvolil grebeníčkovskou cestu, protože na doznání a omluvu nenašel sílu - škoda.
Díky bohu, našli se i tací, kteří svůj životní omyl přiznali a mnozí i dalším životem odčinili.
To všechno obráží tragedii lidí v době temna padesátých let a popravdě není jim co závidět.

Bohužel hlavní příčina těch tragédií nás bude provázet dál - fanatická nenávist.
Jak je latentní stačí se podívat na stadióny, do ulic při demonstracích, přečíst blogy a komentáře pod nimi, sledovat předvolební agitaci u nás i v Americe. Nesmiřitelné tábory schopné použít jakoukoli špinavost.
Myšlenka pravdy a lásky je zde často opovržlivě vysmívána. Ale čím pravdu a lásku nahradíme - nenávistí??
16. 10. 2008 | 10:32

Starý napsal(a):

Ripka,"badatel"udělal kšeft,Respekt ,Blesk... dobře jemu zaplatili za mezinárodní pomluvu Kundery !!!
16. 10. 2008 | 10:43

pesimista napsal(a):

Už jsem to na prvním bloqu p.Šmída a p.Minaříka říkal několikrát. Ale český člověk si libuje ve složitých konspirativních teoriích bez ohledu na základní dobová fakta. Tak tedy ještě jednou. Každý majitel objektu (i rodinný dům či kuča na vesnici) měli povinnost vést úředně ověřenou knihu návštěv.Možná to byl relikt okupace, nevím. Sem se museli zapsat všichni, byť by se zdrželi přes půlnoc a nepřespali. Neučinit to jednalo se zločinu vlastizrady. A co teď? Že se jednalo o agenta nevěděla zřejmě ani budoucí pí. Dlasková, natož potom její kluk či jakýsi předák kolejí Kundera. Byl můj drahý jmenovec zapsaán v takové knize, nebo ho tam nešlo zapsat? - takové návštěvy byly zakázány (koleje mohli benevolentně navštěvovat opačná pohlaví až někdy v půli 60let. Kdo z těchto tří šel oznámit návštěvu na SNB aby se kryli v případě prozrazení se nedovíme. Určitě však nešli prásknou agenta, i když měli všichni tři mozky rudé.
16. 10. 2008 | 11:08

třebaKarel napsal(a):

Liberální fanatiku Ondřeji ,
"Modří už vědí " je text poměrně známýho kreslenýho vtipu , určitě ho vygooglujete .
Máte pravdu že to snad s tím sarkasmem přeháním .
Mně to ale pomáhá nebejt hned tak nasranej na každýho jako Vy .A s ostatním si dělejte co chcete ,určitě máte pravdu . Napsal jsem Vám proto , že pokud někdo druhýho sprostě napadne před ostatníma , má to i ten efekt , že chce abych drželi hubu a nechali kálet na hlavu i sobě . Pana Šmída neznám , televizi jsme za totáče neměli , nemám na něj prostě pifku . A Vaše reakce byla opravdu jak jednou napsal vlk " vykopnutím dveří" . Ostatně Vaše reakce na mou zbabělou pohádku je totéž . Já bych Vám do očí zopakoval svou pohádku naprosto bez problémů . O vás o tomtéž skutečně pochybuji . Ale třeba se zas pletu .
tK
16. 10. 2008 | 11:19

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

Jojo, tak nejak jsme tusil tu odpoved - tak predevsim, u toho clanku jsou uvedeni DVA autori Petr Třešňák, Adam Hradilek. Proc utocite na Hradilka a nikoliv na Tresnaka? Rekl bych, ze Hradilek mohl pouze dolozit podklady a vyjadrit se k jejich pravdivosti. Ony udajne hodnitici soudy, "manicheismus" mohl dodat Tresnak. Dokazete opak?

Text faxu je zde
http://fokus.respekt.cz/Kun...
16. 10. 2008 | 11:26

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

třebaKarel: jojo, treba se zase pletete. tK, opravdu vam prijde v poradku, kdyz vysokoskolsky pedagog Smid tak nejak opomene spoluautorstvi clanku (viz vyse) a povozi se jen na Hradilkovi a nikoliv Tresnakovi?

Pana Smida neznam, jen jsem jednou byl v podobne situaci jako pan Hradilek, odtud mozna muj ostrejsi ton (nikoliv oobni nasranost).
16. 10. 2008 | 11:32

Děcko-neví všecko napsal(a):

Techtle mechtle STB bývaly různé a hrůzné, ale pořádek v záznamech asi měli. Jinak, zmařené životy, proč by to mělo být po letech méně, než ztráta věhlasu? Ať se to přešetří. Ale pokud není veden jako agent? Jinak omluvit se může kdokoliv, jsme jistě všichni chybující a různě slabí. Ale proč by se to mělo brát vážně, když lumpové jiní se za nic neomlouvají? Psy štěkají a karavana kráčí dál.
16. 10. 2008 | 12:45

Pocestny napsal(a):

On pan Hradilek je také synem jiného pana Hradilka, takže "možnosti tu jsou".

Ale, pánové, vždyť on nenapsal nic jiného, než vy píete mně... to není osobní, to je obecné....
16. 10. 2008 | 12:46

Gerd napsal(a):

čtenáři, koukám že se tu debata velmi rozšířila a nechci Vám zůstat dlužen odpověď. Tyto "vysoké hry patriotů" obyčejný člověk nemá šanci rozkrýt. Ale nedává mně smysl, aby někdo 20 let po revoluci padělal dokument na Kunderu. Předvolební boj v tom také hledám marně. Je za tím tedy možnost, že Kundera opravdu udal? Je poněkud rozdíl, pokud by k nám byl Dvořáček vyslán za účelem vražd nebo záškodnické činnosti. ale nikdo neví, co zde tehdy chtěl dělat. Odseděl si v kriminále dlouholetý trest a někdo mu k tomu dopomohl. Po převratu jsme se dozvídali, jak bývalí udavači gestapa přešli plynule do služeb StB. Je možné, že bývalí udavači pracující pro StB, nyní pracují pro "demokratické" rozvědky?
Ale zpět k případu Kundera. Udat člověka je v každém případě svinstvo. A to i v případě, kdyby Dvořáčka před Kunderou udal někdo jiný. Vždy mohl říct, že si ničeho nešimnul. Je tu jen jeden důležitý aspekt - pojmenovat všechny spolupracovníky StB. Žádný hon na čarodějnice, ale ukázat, ten a ten je vinen. Aby nakonec jedinými pojmenovanými ze sametové revoluce nebyli Zifčák a Štěpán.
16. 10. 2008 | 14:00

doktor napsal(a):

Ad Děcko: předpokládám, že v roce 1950 dělali u Bezpečnosti (i když mi bylo už 18, dodnes nevím, zda už existovala StB) místo vyházených profesionálů naprostí diletanti, kteří přišli od lopat a od továrních strojů, a uměli sotva číst a psát. Pořádek? Ani náhodou. Proto mi na tom stále vystrkovaném zápisu o Kunderově výpovědi vadí zejména, že TAM NENÍ ŽÁDNÝ PŘEKLEP! Myslete hlavou.
16. 10. 2008 | 14:00

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

2 doktor: predpokladate asi spatne. The chlapek podepsany pod dokumentem delal u policajtu uz od roku 1934. Psat asi umel - inu skolstvi prvni republiky.
16. 10. 2008 | 14:20

Karel napsal(a):

Divím se co je hysterie a obvinění na adresu Kundery.
Dnes jsem si na stránkách ministerstva obrany přečetl, že zemřel generálmajor Hlučka, bývalý vojenský letec, který byl po roce 1948 krátce perzekuován, ale v roce 1969-1976 jako voják sloužil komunistickému režimu, dotáhl to na plukovníka. Chystal se bojovat proti NATO ( USA, Francii atd. ) naším dnešním přátelům.
A co tedy udělal Kundera zlého jestliže upozornil naše orgány na amerického špiona v době kdy USA chystali válku proti naší zemi.
Ten voják nakonec dostal vyznamenání od Havla a Klause a Kunderu zde různí pisálkové vláčí v novinách.
16. 10. 2008 | 14:58

Řeřicha napsal(a):

Jó je dobrý se vždycky přiznat ke špionáži a rozvracečství. Vždyť i já vždycky řikal, že starýho Brežňeva už nemohou pustit z hajzlu, aby jim neposral celej Kreml...
16. 10. 2008 | 17:04

pgjed napsal(a):

Pane Šmíde, dost dobře nechápu, co hodláte na tomto tématu řešit a nad čím kvalifikovaně historicky bádat. Ano, detaily toho, jak dva aktivní bolševici z přesvědčení (Dlask a Kundera), možná tři, nevím, zda Militká byla v KSČ, ale když si vzala bolševického funkcionáře Dlaska, o kterém věděla, že je zapleten do udavačské aféry, tak jako by byla, zneškodnili a ozbrojené pěsti dělnické třídy předali zrádce a imperialistického agenta a tím přispěli k úspěchům třídního boje, by byly bulvárně zajímavé. Ale na podstatě to nic nemění. O pravosti a věrohodnosti dokumentu nelze pochybovat. O motivaci rovněž. Dlask byl stranický šíbr. Kundera byl také aktivní bolševik, i když ho v r. 1950 vyloučili, zas jej vzali zpět a byl v KSČ až do cca 1970, kdy byl opět vyloučen. Nevystoupil! Byl vyloučen za to, že vsadil na špatně načerveněného koně.

I kdyby Kundera nikoho neudal. Nebo měl 1000 polehčujících okolností, je vinen tím, že aktivně podporoval zločinecký režim, který byl i jeho režimem. Nikde jsem nenarazil na to, že by řekl mýlil jsem se, promiňte, podporoval jsem zlo. Nemá tedy smysl jej omlouvat. Ano dar psát má od Pána Boha. Ale byli i jiní, kteří toho daru měli stejně, nebo i více. A nemohli psát, protože hnili v kriminále, do kterého je poslala Kunderova a Dlaskova rodná strana. A když vylezli, brzy umřeli. Tak co chcete řešit?

Soudruh Kundera se nám trochu odkopal. A co dalo se to více-méně předpokládat.
16. 10. 2008 | 17:35

Kritik napsal(a):

Gratuluji, trochu pohled ze skutečně lidské roviny.
16. 10. 2008 | 17:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pepino:
"Chcete-li dějinně obstát,musíte se svým konáním trefit do budoucího hodnocení dneška."
Do kterého budoucího? Do toho, co je nyní anebo toho jistě odlišného za sto let? :)
16. 10. 2008 | 17:39

pgjed napsal(a):

To Karel:
Kunderu nikdo nevláčí. Udělal to, o čem byl jako skalní bolševik přesvědčen, že je to správné. Jde jen o to, aby si nehrál na morální autoritu a málem oběť režimu. Jen ho trochu poškrábala hydra, kterou pomáhal udržovat při životě! Nic víc, ale ani nic méně.
16. 10. 2008 | 17:49

Karel napsal(a):

To pgjed
Ale Kunderu pěkně vláčejí a já jsem uvedl příklad dvojího pohledu. Vemte si obecně všechny vojáky a důstojníky z povolání v ČSLA, z nichž mnozí jsou v aktivní službě, byli připraveni zabíjet všechny Američany, Němce atd, kteří by sem za války vlezli a jistě také hlásili všechny špiony a podezřelé osoby, které se motali kolem vojenských objektů, pokud je přímo nezastřelili. A obviňuje je dnes někdo? A co Topolánek, ten jako absolvent vojenského komunistického gymnázia to musel mít přímo v krvi a on se vykupuje zbaběle tím, že dává medaili Mašínům, známým vrahům.
Tak co Kundera. Pouhý výkřik svazáků z ústavum jakparodie na padesátá léta.
16. 10. 2008 | 20:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Karel:
"si obecně všechny vojáky a důstojníky z povolání v ČSLA"
To bylo vždy, nejbojovnější a nejkrutější bojovníci v tureckém vojsku byli janičáři, kteří byli vychování z netureckých etnik. Češi to stručně okomentovali známý rčením, že poturčenec horší Turka.
A tak to bývá se vším.
16. 10. 2008 | 20:42

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, ještě trochu jinak. I bolševikem vedená společnost se rozřadila a lidé vykonávali všechna povolání. Jen někteří však byli aktivními architekty a instalatéry režimu.
16. 10. 2008 | 21:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka:
Ano. A mnozí potom aktívně instalovali režim jiný (Čalfa...atd.).
16. 10. 2008 | 21:23

bigjirka napsal(a):

To se Zbyňku nevylučuje... to jsou "lidé", kteří chtějí vždycky být avantgardou a říkat nám, co máme dělat
16. 10. 2008 | 21:25

insider napsal(a):

Pane Šmíde, oceňuji, že jste tento druhý článek o činu pana Kundery napsal podstatně promyšleněji než ten první, i když jste si, dle mého názoru neoprávněně, neodpustil rýpnout do pana Hradílka. To, že pan Hradílek nemá dnes tolik životních zkušeností aby viděl věci o nichž bádá ve všech souvislostech, za to nemůže.

Rozhodně jeho text výborně posloužil k znovuobnovení diskuse o tom, jaká byla doba onoho činu, jací byli tehdy lidé, jaká morální dilemata řešili a jak úspěšně, či neúspěšně se s nimi vypořádali.
16. 10. 2008 | 21:57

bigjirka napsal(a):

souhlasím, insidere, ale ani to není tak jednoduché.. Kundera se úspěšně vypořádal se psaním.. ale taky s Dvořáčkem... :-/
17. 10. 2008 | 00:11

Michal_2 napsal(a):

Martin: Jak si můžete být tak jistý, že Kundera nikoho neudal. Jak jsem už psal, je extrémně nepravděpodobné, že by si komunistická policie v roce 1950 neověřila totožnost vyslýchaného.

Jinak mi celý ten "hon na čarodějnice" přijde jako nová "Kubiceho zpráva", která byla zveřejněna účelově asi týden před volbami, aby novináři neměli tolik času a prostoru zabývat se průšvihy politiků ze strany, která ten ústav, kde se na to přišlo, vytvořila. Načasování zveřejnění té zprávy před volbami opravdu vypadá, že to bylo na příkaz od někoho z vedení ODS, což je bohužel další rána demokracii u nás.
17. 10. 2008 | 02:03

Vanek napsal(a):

komunistickym zlocincum odpustit nejde !!!
----------------
Kdyz kundera praskal:
http://tinyurl.com/PraskacK...
17. 10. 2008 | 05:01

Děcko-neví všecko napsal(a):

Ad pgjed . Nevím všecko - není čas se tím zabývat, ale pokud byl komunista, a chudák vyloučený, a z toho nešťastný, tím to pro mě končí. S kulturním hyenismem, jak kdosi napsal při této příležitosti kdesi, tak (promiňte mi tyto extrémní příklady), Nero byl básník, jeden francouzský sochař utrápil všechny své milenky - poslal je do blázince, Hitler prý dobře maloval a spousta nácků milovala své děti nade vše. A Jidáš byl inteligentní. Na všechny se také různě vzpomíná. Co si budem namlouvat o člověku.
17. 10. 2008 | 10:26

schrott napsal(a):

Jak víte, že ten, kdo píše pod nickem Pešat, je skutečně Zdeněk Pešat?
17. 10. 2008 | 11:58

čtenář napsal(a):

pqjed:
Mohl byste nám tu všem plasticky popsat svojí činnost za celých těch 40 let komunismu.
O chození na záchod mi nejde. Ani o to , jestli jste ten záchod vypumpoval a pak do něj tiše vykřikoval to samé, co teď tady.
Moc bych prosil. Něco hmatatelného anti. Ale proboha ne antilopu.
Děkuji.
17. 10. 2008 | 12:27

tzv. dokumety napsal(a):

Cast dokumentu je jen volne lozena, neni na mikrofisich. Kdokoliv muze cokoliv odnest, nebo naopak vlozit. Hlavni problem je, ze ten 'badatel' byl pribuzny hlavni akterky a dost pravdepodobne jeji roli abstrahoval. Kompletni spis zrejma vypada dost jinak. Je mozne, ze StB chtela chranit jeji identitu pro dalsi vytezovani v budoucnu a proto tam prskla Kunderu aniz on mel o necem tuseni.
21. 10. 2008 | 03:25

fatwa na M. Kunderu napsal(a):

"Kompletni text Hradilkova clanku v anglictine" bohuzel, stejne jako v Respektu zverejneny cesky original, se zrejmym MANIPULATIVNIM ZAMEREM, vynechava v policejnim zapisu obszena tri klicova slova "PODLE PROHLASENI MILITKE", ktera naopak nahrazuje tremi teckami. Ostudna medialni manipulace je tak na svete a mechanismus lynce je spusten.
25. 10. 2008 | 07:20

franta napsal(a):

Pane Šmíd, není Váš názor na celou kauzou ovlivněn skutečností, že Váš syn pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů a je tudíž kolegou Adama Hradilka?
27. 11. 2008 | 17:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy