Vystřízlivění: Třináct klíčů od Bílého domu

10. 11. 2016 | 10:38
Přečteno 5159 krát
Výsledky amerických voleb obloukem obkročím a zaměřím se na něco jasně pozitivního a nadějného. Historik Allan J. Lichtman, věřte nevěřte, předpovídá se svou vědeckou metodologií výsledky prezidentských voleb správně už od roku 1984! Ano, představte si, existovala přinejmenším jedna předpověď, zveřejněná dokonce v The Washington Post, pane Tomáši Sedláčku, která ohlašovala vítězství D. Trumpa! Že mu nikdo nemohl a nechtěl uvěřit, je jiná věc.

Metodologii vypracoval na základě letitého studia dlouhé časové řady dat souvisejících se všemi volebními vítězstvími v USA od vzniku nezávislého státu a došel k tomuto – pro někoho šokantnímu – závěru, proč politici prohrávají nebo vyhrávají volby:

lidé se rozhodují v podstatě na základě toho, jak jsou spokojení s tím, co pro ně udělala dosavadní vládnoucí politická reprezentace; pokud jsou spokojeni, zvolí osobu, kterou si spojují s danou stranou, anebo naopak...

Aby nebyla žádná mýlka, nejde mi vůbec o to, hodnotit, jestli američtí voliči udělali dobře, že zvolili (nevypočitatelného, politicky nepředvídatelného) Trumpa, ale jde o veskrze střízlivé memento politikům. Voliče, občany, nezajímají simulákra, spektákly, hry, ale rozhodují se v zásadě – jaká úleva – racionálně. A ten iracionální aspekt v jejich rozhodování je menší, než se zdá. Pochopitelně se mohou hrubě mýlit v tom, že dají šanci horší alternativě, ale odpovězte si, co dává přece jen větší smysl: svěřit možnost do rukou toho, kdo už teď měl možnost měnit to, co se vám nelíbí, a o níž víte, kam vede – kandidátovi téže strany –, anebo raději vsadit na někoho jiného? V tomto smyslu je svět zdravější a normálnější, než si myslíme.
Pro jednoduchost, Lichtmanova metodologie ve zkratce říká, že letošní volba nebyla mezi Trumpem a Clintonovou, ale Trumpem a Obamou (!). Je to nespravedlivé pro Clintonovou, která mohla být první americkou prezidentkou v historii, ale taková je zřejmě dynamika voleb obecně. Podle všeho by bývala byla zvolena, kdyby dokázala v primárkách porazit Obamu v roce 2008.

A z tohoto střízlivého mementa by si mohl vzít ponaučení premiér Sobotka, který teď pilně přemýšlí, čím zabodovat u voličů v příštích parlamentních volbách, a všichni hledači antizemanovského kandidáta. Nějaká podobná metodologie se jistě dá vypracovat i pro české poměry, jako spolehlivější (a nikoli populistické!) vodítko, jaké domácí úkoly má mít splněny strana či kandidát, který chce u voličů takříkajíc zabodovat.

Propast mezi mediální realitou a všednodenní realitou občanů byla naposledy takto obrovská .... hádejte v jakém režimu... No není to smutné, až tragické? Takže ano, (nejen) americká demokracie má problém. Ale kruciální linií není ani jedenáct let stará otřesná, hrubá, sexistická nahrávka nebo udělené či neudělené vyznamenání, ani údajná či skutečná pohrůžka přislíbené vyznamenání stáhnout, pokud se Y sejde s X. Podle Allana Lichtmana je to těchto 13 ukazatelů (ty se vyhodnocují buď pravda/ nepravda, pokud odpověď na 6 a více ukazatelů zní nepravda, má vyhrát vyzyvatel):

1. Stranický mandát: po posledních volbách drží strana obhajující mandát více křesel ve Sněmovně reprezentantů (dolní komory Kongresu) než ve volbách předešlých.
2. Soupeř: Ve straně obhajující mandát není žádný vážný soupeř.
3. Obhajoba mandátu: Obhajovatelem je stávající prezident.
4. Třetí strana: Není žádná významná třetí strana nebo nezávislá kampaň.
5. Hospodářství v krátkodobém horizontu: Ekonomika není v recesi během volební kampaně.
6. Hospodářství v dlouhodobém horizontu: Reálný ekonomický růst per capita během období se rovná průměrnému růstu během předešlých dvou období nebo ho převyšuje.
7. Změna politiky: Vládní administrativa provádí rozsáhlé změny v národní politice.
8. Společenský neklid/nepokoje: Během období nedochází k opakujícím se projevům společenského nepokoje
9. Skandál: Obhajující administrativa není poskvrněna velkými skandály.
10. Zahraniční/vojenský neúspěch: Obhajující administrativa nemá za sebou žádný velký neúspěch v zahraničních nebo vojenských záležitostech.
11. Zahraniční/vojenský úspěch: Obhajující administrativa dosáhla velkého úspěchu v zahraničních nebo vojenských záležitostech.
12. Charisma kandidáta(tky) obhajující strany: Kandidát(ka) obhajující administrativy je charismatický nebo národní hrdina.
13. Charisma vyzyvatele: Kandidát(ka) vyzyvatelské strany není charismatický ani národní hrdina.


A budeme-li mít média, která o těchto podstatných věcech co možná objektivně, kriticky, důsledně a do hloubky píšou a vysílají, pak uděláme pro demokracii více než vyvěšováním trenýrek na Hradě (i když se tomu můžeme pěkně od srdce zasmát). Protože kdyby média jen nevytrhávala efektně z kontextu, pak by zřejmě Hillary Clintonová nežila (možná celý rok?) v mediální bublině a mohla lépe řídit své kroky v kampani.
Ano, Trump byl pěkný, lákavý terč. Nebylo nic snazšího než se do něj neustále trefovat. (Ano, viděla jsem výbornou řadu satirických pořadů Saturday Night Life hlavně na Trumpa, výborně jsem se zasmála.) A k čemu to bylo?
Jak poctivý je oproti tomu dokumentarista Michael Moore, který těsně před volbami dokončil dokument o táboru podporujícím Trumpa (Trumpland). Stojí za shlédnutí. Režisér sám si myslí, že Trumpovi voliči budou svou volbou zklamaní.

Musíme se co nerychleji zbavit smrtelně škodlivého mýtu, že se lidé rozhodují spíš na poslední chvíli a podle mediálních záblesků toho kterého dne, případně podle toho, jak se vyspali nebo jak se na ně ten který kandidát usmál či zaškaredil či jak velké strašení se ozývá z televize a z palcových novinových titulků, nebo snad dělá „buranská“ či „extremistická“ rozhodnutí podle míry nevzdělanosti a hlouposti. Lidé nevolí podle toho, jak v nich momentálně „uzrála nasranost“. Oni vědí a dlouhodobě sami na sobě cítí a mohou sledovat, jak se jim daří v běžném životě.

Jako by nám unikala ta nejzákladnější věc o demokracii: v demokracii má člověk právo třeba se i mýlit! Chápeteme to?! Opravdu to chápeme? Jednoduše nemůžeme demokracii definovat tak, že to je režim, v němž se lidé nikdy nemýlí. A demokrata jako člověka, který se nikdy nemýlí.

A druhá podstatná věc je, že přesvědčit druhého o jeho mylném názoru můžeme co možná uvážlivě volenou argumentací k věci (nikoli k osobě). Ne na ulicích. Bohužel v současném stavu vybičovávání emocí na všech stranách – kolikrát se jen komentátor České televize během Americké volební noci dotazoval redaktorů v USA „na emoce“ lidí, před vším ostatním – by zřejmě po volbách vyrazili do amerických ulic jak rozervaní příznivci Clintonové, tak i voliči Trumpa (protože kampaň byla prezentována jako buď anebo). Smutné.

Musíme přijmout za své, že dialog je cesta s otevřeným koncem (!), že lidé nejsou sice nepopsanými listy, ale ani završenými osobnostmi nebo snad kameny (které navíc nevidíme v jejich skutečné plnosti a rozporuplnosti), že je v principu možné člověka jiného názoru přesvědčit dobrými argumenty a že je možné najít s ní(m) v leckterých otázkách společný (veřejný) zájem, protože pokud těmto čtyřem věcem věřit nechceme či nemůžeme, zbývají nám už jen dost neutěšené, bezohledné, nebo přímo nedemokratické cesty, jak docílit svého.... Zkusme apelovat víc na ty světlejší stránky každého člověka...

Knihu The Thirteen Keys to the Presidency si můžete zakoupit a prostudovat zde.

PS. Krátká poznámka k dvěma komentářům v českých médiích. Ne, pane Marjanoviči, zvolením Trumpa zeměkoule neotáčí svůj směr. Ne, pane Jakle, prohra Clintonové nevypovídá nic o tom, že by prohrál militantní feminismus, respektive nic o tom, jestli a zda existuje, zda opravdu kdy pevně třímal otěže moci a zda byl kdy snad rozšířen po planetě jako plevel.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy