Gangsta rap a gangsta politika

25. 01. 2018 | 15:38
Přečteno 3575 krát
8. ledna 2018 zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Na jeho smrti je něco symbolického. Do paměti se mi vryla vzpomínka z 80. let, kdy jsem – byť zcela ponořen do paralelního kulturního undergroundového dění – ze zvědavosti navštívil Kulturní dům Opatov na Praze 4, kde jako zástupce vedoucího vedl i panelové večery, než byl po ilegálním a legendárním koncertu zpěvačky Nico v říjnu 1985 na hodinu vyhozen a stal se umývačem oken. Na zmíněném večeru krátce hovořil o filosofu Janu Patočkovi. V té době byl takový veřejný odkaz na disidenta, který zemřel následkem dlouhého výslechu StB a který po sobě zanechal zejména politicky silný mravní odkaz, rukavicí hozenou do tváře komunistickému režimu. Jak je známo, Patočka věřil, že politická obec či polis nemůže fungovat na základě úskočné morálky, technokratického vedení moci a oportunismu. Podle něho tu morálka není proto, aby společnost fungovala, ale proto, aby člověk byl člověkem. Toto napsal český filosof krátce před svou smrtí ve známém textu na obranu boje za lidská práva O povinnosti bránit se proti bezpráví. V roce 1984 založila na Vojtěcha Lindaura StB spis s cílem sledovat jeho aktivity a následně provést „preventivně rozkladné opatření“ za pomoci několika agentů.

Tečka za hudební érou spojenou s bojem za lidská práva
Každá doba má svou osobitou hudební formu, kde umění se stává řečí svobodného a autentického sdělení. Pro Lindaura podobně jako většinu jeho vrstevníků touto formou byla rocková hudba. Proto umožnil ilegální rockový koncert zpěvačky Nico, který mu stál za to i s rizikem, že bude vyhozen z práce a vyšetřován StB. Jeho jednání bylo jen pokračováním jeho veřejné rozpravy o svobodné polis v duchu filosofie Jana Patočky, snahou uchopit svoje bytí a řeč jako místo, kde může jednat dějinně a pravdivě.
Jenže právě v době, kdy byl vyhozen z práce, se na druhém konci západního světa zrodil zcela jiný hudební směr: gangsta rap, který otočil hudební kulturu o 180 stupňů. Zatímco „beat“ či „rock“ byl zpočátku formou silně individualizovaného protestu proti násilné socializaci jedince a jeho součástí byla víra v paralelní polis a woodstockovou kulturu, gangsta rap, který se začátkem 90. let stával fenoménem, je naopak považován za definitivní tečku za érou, v níž byla hudba prodlouženou rukou boje za občanská práva, a proto je označován za nihilistické dílo sirotků Malcoma X a Martina Luthera Kinga.


Rapované litanie v subkulturní českoslovenštině
Začátkem 90. let začíná svou kariéru i Andrej Babiš jehož praktická filosofie je podobná jako některé texty gangsta rap: „Život nemá žádnej smysl a prachy vládnou světu.“ Tento podnikatel a politik, který nehovoří, ale spíše rapuje politické litanie v subkulturní českoslovenštině, působí jako mnohý hrdina skladeb gangsta rap, kde si aktér užije trochu nezákonnosti, povyřizuje si své účty se znepřátelenými skupinami, pozuráží oponenty, ale nakonec je sám zatčen policií. Nikde žádná pointa.
Některé labely gangsta rap byly vydané za peníze vydělané dealováním drog. I Babišova stranicko-podnikatelská politická deska by se mohla jmenovat jako slavný hiphopový milník stylu gangsta rap: Criminal Minded. Obraz politiky jako firmy se v gangsta politice stává konkrétním místem zločinu: Čapí hnízdo.
Na zmíněné obálce alba Criminal Minded je rapper s producentem po zuby ozbrojený, jako kdyby se chystali do boje. Na kroměřížské masné továrně Kmotr, která patří do koncernu Agrofert, je na zdi mnohametrový obraz gangsterů z amerického období ve 30. letech. Je to současný mediální nomen omen gangsta politiky.


Tajemství gangsta politiky – produkce demokratického separátu
Celá řada novinářů a filmových dokumentaristů, jako Vít Janeček, Vít Klusák, Jaroslav Kmenta, Sabina Slonková a další, kteří dlouhodobě dokumentovali Babišův politicko-ekonomický styl, ho prezentují jako likvidační gangsta politiku. Mnozí si v této souvislosti kladou otázku, jak je například možné, že potravinářská skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše produkuje nekvalitní masové výrobky nahrazené separátem, a lidi mu je přesto baští stejně jako jeho stranu ANO, jejíž náplní je politický separát. Tajemství gangsta politiky spočívá právě v tom, že se jedná o politický separát, který výrazně „zlevňuje“ demokratický systém, takže voličstvo je de facto lákáno jen na „zbytky“ demokracie. Osekávání ústavy a ignorování nepsaných demokratických zvyklostí je proces měkkého oddělování a vytváření politického systému, který je založen na produkci demokratického separátu. Proces tvrdého oddělování je pasírování a drcení demokratických zákonů a institucí. Proto se Babišově straně dobře politicky vyjednává nejen s prezidentem Milošem Zemanem, ale zejména s soft-fašistickou stranou SPD a s příznivci komunistického totalitarismu KSČM.
Podobně jako se nahrávky gangsta rap dostávaly na seznamy nejprodávanějších desek, což šokovalo hudební průmysl, dostala se i gangsta politika rychle na vrchol současných politických žebříčků, což šokovalo vratkou českou demokratickou hitparádu. Je známo, že fanoušci gangsta rapu oslavují otevřené sexuální násilí, v české gangsta polis se voličům líbí prezidentův „sexismus“ a skutečnou pophvězdou české gangsta kultury je zákonitě recidivista Jiří Kájínek, který vyšel z valdického labelu poté, co mu prezident Miloš Zeman udělil milost.


Babišova labutí píseň: Fuck the Police
Jestliže gangsta rap obsahoval takové kontraverzní skladby, jako Fuck the Police, v Babišově gangsta polis je práce demokratických institucí, například zpráva Evropského úřadu proti podvodům nebo obvinění české policie, militantně napadána jako práce mafie. Projevy Andreje Babiše jsou výrazem klaustrofobického politického agrofertního ghetta, kde podobně jako v textech gangsta rap zákony neplatí.
Některé desky stylu gangsta rap dostaly přelepku s textem: „Varování rodičům: nevhodné texty!“, Babišova politika si vysloužila podobné varování voličům: „Nevhodné pro demokracii!“. Jenže podobně jako v případě gangsta rap, ani v gangsta polis nemají taková varování valný úspěch. Rozhodující je, podobně jako v hudbě, klanová mentalita a subkulturní PA kampaň na zlevněný politický systém s náhražkou demokratického separátu. Navíc pokud se u gangsta raperů připomíná jejich zločinecká minulost, je to spíše reklamní image. I politické fantasie některých textů gangsta rap končí triumfálním zvoláním „Přebíráme vládu!“


Vynulování demokratického potenciálu
Gangsta politika se jeví být subkulturou politického demokratického separátu a stejně jako gangsta rap představuje definitivní tečku za érou, v níž politika i rocková hudba byly prodlouženou rukou boje za občanská práva. V gangsta politice totiž nejde o polis, protože veřejně činní lidé jsou politicky skupováni jako separát, aby následně v politice a médiích vynulovali skutečný demokratický potenciál polis. Společensko-politické podmínky současné gangsta politiky je možné dekódovat spíše prostřednictvím sociologie hudby, než politologie.
Každá doba má svou osobitou hudební formu, kde umění se stává řečí svobodného a autentického sdělení, jenže tou dnes už gangsta rap není: Andrej Babiš to ale ještě neví. Možná, kdyby pro budoucnost svých dětí, o nichž tak často hovoří, raději odešel z politiky a zašel si do nějakého skutečného subkulturního klubu, mohl by poznat nejen, kde se apgrejdují politické programy pro budoucí polis, ale také jaký je nový hudebně politický styl. Gangsta politika jako nihilistické dílo demokratického sirotčince a rapované litanie v subkulturní českoslovenštině tímto stylem nejsou, protože svobodná hudba a svobodná obec či polis nemůže fungovat na základě úskočné morálky, technokratického vedení moci a oportunismu. To je dějinný odkaz nejen Jana Patočky, ale i Vojtěcha Lindaura.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy