Český prezident v čínské verzi

29. 04. 2019 | 08:39
Přečteno 5935 krát
Před odjezdem na poslední návštěvu Čínské lidové republiky prezident Zeman na svých webových stránkách uveřejnil český text interview údajně pro čínskou televizi CCTV. Vedle obligátní chvály česko-čínské spolupráce a Si Ťin-pchingova megaprojektu zde říká, že není spokojen s úrovní čínských investic v České republice.

Na jednom místě se také vymlouvá, že nemůže za problémy, do nichž se dostala firma CEFC, někdejší vlajková loď čínských investic v České republice. Česká média – celkem pochopitelně – interpretovala toto interview jako možný obrat v Zemanově názoru na hospodářské styky s Čínou a snad i počátek nového, kritického odstupu od našeho strategického partnera.

Plné znění rozhovoru ve vysílání čínské televize se mi nepodařilo vyhledat (na rozdíl od dnes již proslulého interview s krtečkem a stabilizací společnosti) a zdá se, že vůbec vysílán nebyl. Každopádně agentura Sin-chua uveřejnila výtah, ve kterém se o žádných problémech nedočteme ani slovo.

Zeman pouze chválí projekt Pásu a cesty a deklaruje zájem České republiky se do něho co možná nejvíce zapojit. O investicích mluví pouze v souvislosti s očekáváním, že CITIC a Huawei a s nimi další firmy budou u nás investovat „ještě více“.

Možná, že sloveso čchi-taj („očekávat“) nepřímo naznačuje, že zde prezident mluví o něčem, co by si přál, ale nemá, a v tomto smyslu lze volbu slova chápat jako jemně naznačený výraz nespokojenosti s přílivem čínských investic. Také opakovaně zdůrazňovaná připravenost České republiky zapojit se do projektů výstavby infrastruktury může čtenáři uvyklému číst mezi řádky cenzurovaného tisku napovědět, že české firmy zatím Pás a cestu nebudují, ačkoliv prezident Zeman by si přál, aby tomu tak bylo.

Materiál agentury Sin-chua doslova či ve zkrácené verzi přebírala další čínská média. Celkový tón čínských článků zmiňujících se o interview se Zemanem úhrnem vyznívá především jako bezvýhradná oslava Si Ťin-pchingovy iniciativy, vysokorychlostní železnice a dalších konektivit. Dojde i na posilování spolupráce ve sportu, kultuře a politice. (Úplné znění shrnutí rozhovoru, jak jej zveřejnila agentura Sin-chua, je uvedeno na konci tohoto článku.)

Úryvky rozhovoru následně také vysílala Ústřední čínská televize, a to v rámci reportáže o příjezdu prezidenta Zemana (a dalších světových státníků) na Druhý summit Pásu a cesty, který byl zahájen 26. dubna v Pekingu. To, co zde můžeme slyšet česky z úst prezidenta Zemana, vypadá ještě na další verzi rozhovoru, která nebyla zveřejněna ani česky, ani v čínském tisku.

O problémech CEFC pochopitelně nikde ani slovo. Jen znalci poměrů mohou ocenit v reportáži o příletu prezidenta do Pekingu, že ho na letišti vítá stará známá ex-velvyslankyně Ma Kche-čching, která před tím, než byla narychlo odvolaná z Prahy, stála pevně po boku Zemanovu čínskému poradci, dnes nezvěstnému Jie Ťien-mingovi.

Při srovnání různých dostupných verzí Zemanova interview pochopíme, že je to všechno hra. Co doopravdy řekl prezident Zeman čínským novinářům, nevíme. V čínských médiích však potvrdil, co se od něj jako od Si Ťin-pchingova přítele čeká, zatímco českým médiím předhodil pevný postoj ochránce českých zájmů a zatvářil se, jako by dělal nezávislou zahraniční politiku.


Interview s významnými osobnostmi: Česko očekává, že se výrazně zapojí do budování „Pásu a cesty“ – návštěva u českého prezidenta Zemana
Peking, 23.4.2019

Když český prezident Zeman, který se chystá do Pekingu na druhý summit mezinárodní spolupráce „Jednoho pásu a jedné cesty“, před několika dny poskytl v Praze interview dopisovatelům agentury Sin-chua a dalším čínským novinářům, řekl, že Česko očekává výrazné zapojení do budování Pásu a cesty a stane se dopravním a finančním centrem propojujícím Evropu a Čínu.

V současné době již více než 30 hlav států, premiérů a dalších vedoucích představitelů potvrdilo účast na tomto summitu. Zeman se domnívá, že tato skutečnost potvrzuje uznání mezinárodního společenství iniciativě Pásu a cesty. Zároveň řekl, že úspěch iniciativy Pásu a cesty kromě politické podpory ještě více potřebuje spolupráci mezi podniky. Podle našich informací, Zeman tentokrát na návštěvu Číny bere s sebou velkou delegaci podnikatelů.

V posledních letech se česko-čínské vztahy rychle rozvíjejí. V roce 2015 Čína a Česko podepsaly memorandum o porozumění ve věci společného prosazování budování Pásu a cesty. V roce 2016 předseda Si Ťin-pching navštívil Česko a zahájil novou kapitolu ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Zeman řekl, že je spokojen zejména se spoluprací v letecké dopravě. V současné době mezi Čínou a Českem již létají čtyři letecké linky a v plné sezóně létá více než 20 spojů týdně, které mezi oběma zeměmi tvoří „letecký koridor“ s čilým provozem. Lze říci, že Česko je již dnes leteckým hubem propojujícím Evropu a Čínu.

„Když se otevřela 4. letecká linka, ptal jsem se, zda jsou letadla plná. Řekli mi, že jsou lety plně obsazené, a to oběma směry. Z toho máme velkou radost,“ řekl Zeman.

Zeman také nešetřil slovy chvály na adresu spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti finančnictví. Prohlubování obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi klade vyšší požadavky na příliv kapitálu a finanční služby. V současné době již zřídily v Praze své pobočky Bank of China a Čínská průmyslová a obchodní banka. Zeman k tomu řekl: „Česko doufá, že se stane centrem finančních služeb čínských bank v Evropě.“

Zeman dále řekl, že v iniciativě Pás a cesta je zahrnuto velké množství infrastrukturních projektů. Pás a cesta skrze Střední Asii propojuje Čínu s Evropou, je to vynikající iniciativa a on doufá, že do jejího budování se zapojí víc českých firem, zejména do výstavby železnice.

Zeman se domnívá, že spojení vysokorychlostní železnicí mezi Čínou a Evropou výrazně sníží náklady na dopravu zboží; výstavba železnice může zároveň povzbudit mnoho nových odvětví, ba dokonce rozvoj nových měst. Doufá, že železniční spojení mezi Čínou a Evropou propojí Německo a další evropské země právě přes Českou republiku, a řekl „Doufám, že v tomto projektu Česká republika nebude vynechána“.

Zeman dále uvedl, že očekává, že ještě víc čínských firem bude investovat v Česku a vítá větší úsilí CITICu a Huawei v tomto směru.

„Musíme dále posilovat spolupráci v oblasti sportu, kultury, politiky a hospodářství, včetně spolupráce v rámcích Pásu a cesty.“ Zeman řekl, že dvě největší české firmy, Škoda a PPF, již v Číně navázaly velmi dobrou spolupráci a doufá, že se rozšíří prostor pro spolupráci i v dalších oblastech.

K otázce vztahů mezi Čínou a EU Zeman řekl, že Čína a EU musí na základě dalšího posilování spolupráce čelit současnému obchodnímu protekcionismu. A dál posouvat vpřed rozvoj globalizace.


Přeloženo pro Sinopsis, DeníkReferendum 29. 4. 2019

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy