Německý letní hospodářský zázrak

16. 08. 2010 | 14:16
Přečteno 10718 krát
Německé hospodářství rostlo ve druhém čtvrtletí 2010 o 2,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jste ohromeni?

Ne? Dobrá, zkusme to jinak: v přepočtu na roční vyjádření rostla německá ekonomika o 9 procent!

To je číslo, které spíše připomíná Čínu. Není proto divu, že média překypují sebevědomím. „Německý průmysl je jako v opojení“ - „Deutsche Industrie wie im Rausch“, hlásá jinak střízlivý deník Financial Times Deutschland. „Průmysl v Německu prožívá nový hospodářský zázrak (Wirtschaftswunder)“, čteme pod nadpisem. Německé ministerstvo průmyslu oznámilo, že červnový průmyslový růst činil 3,2 %.

Bývalý americký velvyslanec v Berlíně John Kornblum uveřejnil v International Herald Tribue článek s nadpisem „Německo vítězí nad krizí“. Thomas Friedman z New York Times píše o „really amazing story“. Jiný americký komentátor uvádí, že v USA panuje velké uznání k úspěchům německého hospodářství. „Obdivuji německý model,“ prohlásil dokonce francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Přitom ještě nedávno francouzská ministryně financí Christine Lagarde spílala Němcům do sobců. „Německo je modelem hodným následování,“ říká Jeff Immelt, šéf General Electric, největšího koncernu na světě. „Je nejvyšší čas, abychom věnovali německému hospodářskému modelu respekt,“ píše The American Prospect.

Ještě před pár týdny mnozí ekonomové kritizovali Německo za údajně příliš přísnou rozpočtovou politiku a velká část (možná většina) politiků souhlasila. Keynesovská rozpočtová ortodoxie totiž tvrdí, že nejlepším prostředkem stimulace ekonomiky je deficitní utrácení. Vládní rozpočtový schodek je prý nejlepším povzbuzujícím nástrojem. Vládě Angely Merkelové se kdekdo posmíval, protože její úsporná konzervativní politika byla považována za příliš staromódní. Nyní se ukazuje, že staromódní šetrnost přináší důvěru a důvěra vytváří příznivé prostředí pro hospodářský růst.

Jsou tu však tři „ale“. Za prvé, euro. Jeho dočasné oslabení pomohlo německému exportu. Vývozy automobilů do Číny během roku 2010 již vzrostly o 170 procent. „Německý průmysl má přesně takovou strukturu exportu, která je zvláště výhodná vzhledem k poptávce z rozvíjejících se zemí,“ uvádí Martin Lück z banky UBS. To znamená strojní zařízení, investiční celky, chemické výrobky a samozřejmě i auta.

Za druhé, Čína. Její ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí 2010 o 10,30 procenta v meziročním vyjádření. Mezikvartální růst, který je standardním indikátorem ve vyspělých zemích, čínské úřady neuvádějí. Jenomže jej lze dopočítat – a podle tohoto přepočtu rostla čínská ekonomika o pouhých 1,3 procenta. Čína tedy během druhého kvartálu zřejmě rostla pomaleji než Německo!

Růst čínské ekonomiky během roku 2009 byl stimulován největším finančním „balíčkem“ na světě. Ten je však již spotřebován. Čínská ekonomika směřuje ke zpomalení a roste podíl špatných úvěrů. Není zatím zřejmé, zda bude následovat další gigantický „balíček“ anebo zda recese nakonec dostihne i Čínu. V tomto případě by dopad na německý (i český) průmysl byl neodvratný.

Za třetí, Řecko. Na rozdíl od Německa prožívá řecká ekonomika horší propad, než ekonomové čekali. Úsporný program má podobný efekt jako tvrdá abstinence na alkoholika. Chorobnou závislost na stimulačních vládních výdajích – a z ní plynoucí předlužení – bohužel nelze léčit jinak. Horší je, že roste nervozita i na trzích španělských a irských dluhopisů. Pokud si někdo myslel, že krize zemí skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko) je úspěšně vyřešena, mýlil se.

Podzim může přinést posílení eura, oslabení čínské poptávky a další epizodu ze seriálu „Krize eura – anebo jaké následky má založení měnové unie na neoptimální měnové oblasti. Německý hospodářský zázrak se může stát jen letní epizodou.

Přesto bychom si z Německa měli vzít příklad ve třech oblastech: konzervativní rozpočet, konkurenceschopnost výroby a silná role domácího kapitálu. Všechny tyto tři faktory mají smysl z hlediska růstu a zároveň jsou stabilizujícími faktory v dobách recese.

Naopak stimulační balíčky, úvěrová expanze, dotace a podobná kouzla s ekonomikou jsou obvykle pro kočku. Účinek balíčků nakonec vyprchá a zbudou po nich jen dluhy. Úvěrová expanze, která v letech 2005-2007 poháněla eurozónu, má podobný efekt. A požadavky na kofinancování projektů financovaných EU se staly jednou z příčin řecké krize veřejných financí.

Tedy – práce, podnikání, obezřetnost. Nikdo nevymyslel lepší recept na hospodářský úspěch. Zázraky se nedějí.

psáno pro MF Dnes

gatow
gatow

Foto Pavel Kohout

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel L napsal(a):

Kohout píše-
Dobrá, zkusme to jinak: v přepočtu na roční vyjádření rostla německá ekonomika o 9 procent!

Takový přepočet se mi nezdá vhodný,protože mi to připadá podobné,jako předpokládat,že když Bolt nebo jinej sprinter uběhne 100 metrů za dobu pod 10 vteřin,tak že 400 metrů uběhne za dobu menší než 40 vteřin.

Dále Kohout píše-

Keynesovská rozpočtová ortodoxie totiž tvrdí, že nejlepším prostředkem stimulace ekonomiky je deficitní utrácení. Vládní rozpočtový schodek je prý nejlepším povzbuzujícím nástrojem.

Keynesovská teorie obsahuje mnohem více,než 2 věty.Rozhodně není v této teorii tvrzení,že vládní rozpočtový schodek je nejlepším povzbuzujícím nástrojem v jakékoliv situaci a za jakýchkoliv podmínek.

Kohout píše-
Vládě Angely Merkelové se kdekdo posmíval, protože její úsporná konzervativní politika byla považována za příliš staromódní. Nyní se ukazuje, že staromódní šetrnost přináší důvěru a důvěra vytváří příznivé prostředí pro hospodářský růst.

Rozhodně se nejednalo o naprosto striktní úspornou politiku,protože v Německu bylo zavedeno tzv. šrotovné.
16. 08. 2010 | 14:30

Realista napsal(a):

Neberete si příklad jen tam, kde se to, p. Kohoute, hodí pro Vaše přeideologizované uvažování o ekonomice?
16. 08. 2010 | 14:32

stále rebel napsal(a):

Korekce kohoutovin

„Důsledkům hospodářské recese čelila německá vláda vyhlášením konjunkturálního programu začátkem listopadu 2008. Veřejné rozpočty počítaly tehdy s mimořádnými investičními výdaji ve výši 32 mld. Euro a s řadou úlev v daňové oblasti. „Balíčku I“ předcházela ještě v říjnu 2008 akce na záchranu finančního sektoru. Vývoj si vynutil brzy další kroky. Konjunkturální balíček II. z ledna 2009 měl za cíl napumpovat v letech 2009 a 2010 do ekonomiky a pracovního trhu dalších 50 mld. Euro.

Celkovým rozsahem obou programů přes 80 mld. Euro jde o největší vládní podpůrné opatření v poválečné historii Německa. Řada expertů jej dokonce srovnává s Marshallovým plánem.“
http://www.businessinfo.cz/...
16. 08. 2010 | 14:36

Duroy napsal(a):

Tak to jsem pane Kohoute zvědavý, co budete vládě v NERVu radit. Chválíte německou ekonomiku, která byla nakopnuta největší stimulací po II. SV.
Zajimávým se taktéž jeví, úspory v Německu, kdy se dle vládních proklamací na úsporách podílejí vždy jednou třetinou stát, domácnosti a firmy.
Taky si dovoluji připomenout, že firmy, které se orientují na vývoz do Německa, či přes něměcké společnosti, jsou s výrobou na úrovni roku 2006, do rekordního roku 2008 hodně daleko. Zkušenosti jsou takové, že němci si tzv. vzali práci domů. I přesto, že je němec dražší 2,5x, než čech, vyplatí se němcům vyrábět doma. A teď NERVE raď.
16. 08. 2010 | 14:49

Xury napsal(a):

Pro Karla:
sice mne to také překvapilo,ale anualizovaný přepočet kvartálního růstu se skutečně dost používá.
16. 08. 2010 | 14:53

mudrc napsal(a):

to realista: Rasa slovanská si musí brát od rasy germánské nepřetržitě vzor. Šedesát let genetické nápravy vytvořilo takřka dokonalého homo sapiens sapiens. Vyskytují-li se sem a tam ostrůvky starých otisků, je to jen hraní si naabsurdní divadlo. Tak je prosím příště nutné stát před příslušníkem vyvoleného národa v němém úžasu a šoupat nohama.
16. 08. 2010 | 15:00

Dingo napsal(a):

vidím to jinak, Germáni jsou prostě lepší rasa než Slované, a proto lidé v Německu, USA, Británii, Dánsku, Švédsku, Norsku a Nizozemí se budou mít vždy lépe než v Čechistánu
16. 08. 2010 | 15:06

Karel L napsal(a):

Kohout píše-

Přesto bychom si z Německa měli vzít příklad ve třech oblastech: konzervativní rozpočet, konkurenceschopnost výroby a silná role domácího kapitálu.Všechny tyto tři faktory mají smysl z hlediska růstu a zároveň jsou stabilizujícími faktory v dobách recese.

Velká část firem firem v ČR ve všech odvětvích ekonomiky je ve vlastnictví zahraničního kapitálu.Např. Škoda auto je už mnoho let ve vlastnictví VW,na trhu s plynem a elektřinou mají výrazný podíle německé firmy E.ON a RWE.Tesco provozuje velkou část hypermarketů,podobně Ahold,např. síť prodejen Lidl a Kaufland patří německému podnikateli Schwarzovi.V Nošovicích postavil velkou továrnu Hyunday,automobilku TPCA u Kolína vlastní Toyota,Peugot a Citroen.A tak se dá pokračovat.

http://www.e15.cz/domaci/ek...

V článku,na který je odkaz,je např. napsáno-

Největšími zahraničními vlastníky v českých firmách jsou Nizozemci, Němci a Rakušané. Téměř 57 procent z registrovaného kapitálu 2,078 bilionu korun však stále ovládají tuzemské subjekty.
Vlastníci se sídlem v Nizozemsku drží více než čtvrtinu z celkové hodnoty registrovaného kapitálu v českých firmách, který je kontrolován zahraničními subjekty. Následují Němci s 12 procenty a Rakušané s deseti procenty.

„Nizozemské společnosti jsou zakládány z důvodu daňové optimalizace a ovládají v ČR zejména velké podniky. Není tedy překvapením, že nizozemský kapitál je přítomen jen u relativně malého počtu firem, i když podíl země na celkovém kapitálu ovládaném zahraničními společnostmi představuje 25 procent,“ dodala Štěpánová s tím, že v první desítce největších zahraničních vlastníků figuruje rovněž Lucembursko a Kypr.

Mezi "český" kapitál lze řadit např. ČEZ (70% vlastní stát) beo ČEskou pojišťovnu (velkou část vlastní Kellner).

Ačkoliv byl nedávno v novinách článek o tom,že Kellner má v úmyslu více investovat v ČR,přesto si myslím,že faktor silné role domácího kapitálu nemá v ČR nějak velký význam.Co se týká konkurenceschopnosti výroby,tak i přesto,že náklady na mzdy v ČR jsou výrazně nižší než v Německu,Nizozemi a dalších státech západní Evropy,tak se poměrně dost firem snaží přesouvat část výroby nebo některé pobočky do států s ještě nižšími náklady,např. do Rumunska nebo na Ukrajinu.

Co se týká konzervativního rozpočtu(tedy přebytkového rozpočtu popř.rozpočtu s poměrně malým deficitem),tak snaha o takový rozpočet vychází z předpokladu,že dlouhodobě se ze státního rozpočtu můžou přerozdělovat pouze peníze,které se vybraly na daních,protože výběr cla a peníze získané prodejem majetku zabaveného lidem,kteří ho získali pomocí trestné činnosti, mají z hlediska rozpočtu minimální význam a z předpokladu,že ekonomický růst je závislý na mnohem více faktorech a tedy že dočasné zvýšení poptávky není tak významný faktor,který by vedl k dlouhodobějšímu zvýšování HDP.

Keynesovský přístup rozhodně neznamená,že peníze získané pomocí dluhopisů je možné "vyplýtvat" na jakékoliv výdaje a že tyto výdaje za všech okolností zvýší HDP .Na tomto blogu není možné vypisovat desítky stran textu,ale je možné uvádět pouze obecné principy.Pokud např. stát vydá dluhopisy proto,aby např. zvýšil důchody,tak to ještě automaticky neznamená,že v důsledku toho se do státního rozpočtu vrátí vyšší částky,než byly vydány.Záleží totiž na to,co důchodci s těmi penězi,které dostali navíc udělají.Pokud třeba budou dál kupovat pouze slevněné zboží v akcích(v hypermarketech),tak v tom případě toto konkrétní fiskální opatření nijak výrazně k růstu HDP nepomůže. Určitá částka se sice do rozpočtu vrátí jako DPH,ale celkově ta "fiskální operace" bude pravděpodobně ztrátová(z hlediska státního rozpočtu).Problém totiž je,že se musí započítat např. právě úroky ze vydaných dluhopisů a jelikož velké banky jsou v případě ČR ve vlastnictví zahraničních bank,tak není zdaleka jisté,že jejich zisk ze státních obligací bude ivvestován v ČR.Takže jestli má v ČR smysl rovádět keynesovský přístup stimulace ekonomiky,tak pouze v případě přebytkového státního rozpočtu,protože jinak může dojít k tomu,jak taky Kohout píše,že-Účinek balíčků nakonec vyprchá a zbudou po nich jen dluhy.
16. 08. 2010 | 15:19

Karel L napsal(a):

Xury- mám pocit,že tento "přepočet" používají především optimisté,kdyby ho používali pesimisté,tak by např. v případě Řecka museli konstatovat,že je li kvartální změna HDP -3,5 % tak roční změna bude -14 % :)
16. 08. 2010 | 15:23

Karel L napsal(a):

oprava chyby v předchozím příspěvku-
Mezi "český" kapitál lze řadit např. ČEZ (70% vlastní stát)nebo ČEskou pojišťovnu (velkou část vlastní Kellner).
16. 08. 2010 | 15:25

spitak napsal(a):

dobrá fotka, toho starfightera
16. 08. 2010 | 15:37

Karel L napsal(a):

Pokud by měla být úspěšná snaha o zvýšení HDP pomocí "pumpování" peněz ze státního rozpočtu do ekonomiky,tak by to musela být dlouhodobější záležitost,což akce typu šrotovného není,protože při na tak finančně náročnou akci se většinou nenajde ve státním rozpočtu dost peněz.Zvyšování HDP je většinou doprovázeno snižováním nezaměstnanosti.Za socialismu byla zaměstnanost uměle vytvořená,protože se do podniků přijímali noví pracovníci i když pro ně nebyla práce.Jenže v tržní ekonomice si firmy regulují počet pracovníků sami.A málokterý manažer ve firmě udělá to,že by přijal nového pracovníka,pokud by neměl jistotu,že trend zvyšování poptávky je stabilní.Takže pokud dojde k akci typu šrotovného,tak manažeři ve firmách budou mít tendenci k tomu,aby se dělali přesčasy a ne k tomu,aby se přijímali noví pracovníci.Přijetí nového pracovníka znamená nutnost zaškolení a v případě jeho nepotřebnosti nutnost vyplacení odstupného.Takže pokud v Německu bude dlouhodoběji růst HDP,tak to nebude ani tak v důsledku šrotovného,ale především v důsledku posílení kurzu čínského juanu vůči euru.
16. 08. 2010 | 15:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

Doplnění článku o některá data :
/nejde dát odkaz/

wall street journal : German Workers' Wages Belie Country's Rebound
16. 08. 2010 | 15:44

Karel L napsal(a):

oprava a doplnění-
Pokud by měla být úspěšná snaha o zvýšení HDP pomocí "pumpování" peněz ze státního rozpočtu do ekonomiky,tak by to musela být dlouhodobější záležitost,což akce typu šrotovného není,protože na tak finančně náročnou akci se většinou nenajde ve státním rozpočtu dost peněz a krátkodobé oživení nepřesvědčí lidi o tom,že by neměli dál šetřit.Lidi dál budou vyčkávat,co se bude dít.Něco podobného platí i o tom,že když se přidá důchodcům,tak to ještě neznamená,že ti hned budou o to víc nakupovat.naopak,oni si z těch přidaných peněz můžou začít vytvářet rezervu na horší časy,takže nýsledkem takové akce v případě velkého zadlužení státu bude akorát další zvýšení deficitu rozpočtu.Můj názor je,že keynesovský přístup by se měl provádět jen do určité míry státního zadlužení,jakmile toto zadlužení tuto míru přesáhne,je potřeba začít s výraznými rozpočtovými škrty.Je to totiž jako při hře poker,kde se dá zvyšovat sázka jen do určité hodnoty a jakmile se tato hodnota přesáhne,tak už je další zvyšování velké riziko.Samozřejmě to může vyjít ale taky to může dopadnout velkou prohrou.A v přirovnání ke státnímu rozpočtu je touto "velkou prohrou" státní bankrot.
16. 08. 2010 | 15:46

Karel L napsal(a):

Ještě toto bych napsal.Náhlé velké zvýšení růstu nemusí být pro ekonomiku přínosem,protože pokud v důsledku toho dojde k riskantním investicím,tak tento rychlý růst je vystřídán následným výrazným poklesem.To se událo v posledních dvou letech.Otázka tedy je,v jakých případech by se měl příliš rychlý růst zbrzdit na úroveň,kdy je větší pravděpodobnost stability.Těžko říct,při jaké hodnotě by měly centrální banky "šlápnout na brzdu" a zvýšit úrokové sazby,aby zamezily tomu,že manažeři ve firmách budou mít vidinu velkého zisku a budou "bezmyšlenkovitě"investovat,prostě že se budou pouštět do magalomanských projektů.Klasickou ukázkou toho,jak se dají přehnat investice,je podnikání V.Fishera,který před lety pořídil 3 Boeingy,jenže po určité době nastal útlum zájmu o dovolené atd.
16. 08. 2010 | 15:58

wiki napsal(a):

Karel L:

Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale EXPERIMENTÁLNÍ ;-) ekonomie na příkladu Německa ukázala, že šrotovné fungovalo přesně tak, jak mělo, Kalousek, nekalousek ...
16. 08. 2010 | 16:31

Karel L napsal(a):

myslím si,že stejně důležité,jako diskutovat o tom,jak mají v konkrétní situaci reagovat centrální banky (vlády) atd.,je diskutovat o tom,jakým způsobem by měli reagovat na určitou ekonomickou situaci manažeři ve firmách.Rozhodně si nemyslím,že je správné řídit se dle rčení- risk je zisk.
16. 08. 2010 | 16:38

Karel L napsal(a):

wiki-už jsem to psal v předchozím příspěvku.Šrotovné nemusí být "zázračný lék" ve všech případech.Samozřejmě pokud zapůsobí více efektů během určitého období,tak se růst zvedne,ale to ještě neznamená,že to je ve všech případech dlouhodobě.
16. 08. 2010 | 16:44

Karel L napsal(a):

wiki-místo efektů je vhodnější napsat-více podpůrných faktorů.
16. 08. 2010 | 16:45

kakao napsal(a):

bylo příčinou stimulace německé ekonomiky šrotovné? a v jaké míře? Dokáže to někdo vysvětlit laikovi?
16. 08. 2010 | 16:49

wiki napsal(a):

Karel L napsal(a): "Šrotovné nemusí být "zázračný lék"

Samozřejmě, NEMUSÍ. Ale v tomto konkrétním případě svůj účel splnilo. Auta sice s jeho příspěvkem obměnili - dle Kalouska apod. "expertů" chybně ;-) - zejména zájemci o levné modely, automobilky (a jejich čeští dodavatelé) tak ale udržely kvalifikovanou prac. sílu i přes období mex. poklesu, a teď exportují (jasně, i s pomocí levného eura) dražší modely s vyšší přidanou hodnotou do USA a/nebo Číny.

Karel L napsal(a): "ale to ještě neznamená,že to je ve všech případech dlouhodobě"

A co je v ekonomice dlouhodobé? Napadá mě snad jedině "deficit státního hospodaření" ... :-D
16. 08. 2010 | 16:56

Karel L napsal(a):

kakao- jednou z příčin stimulace bylo,v jaké míře těžko říct,na to by bylo potřeba mít celou řadu dat německýho statistickýho úřadu.Tady na tomto blogu se dá diskutovat obecn.Obecně principem zavedení šrotovného je to,že pomocí státního příspěvku se má docílit toho,aby lidi (spotřebitelé) nedrželi peníze na svých účtech ale "nalili" je do ekonomiky (do ekonomického koloběhu).Tím pádem se zamezí dominovému efektu,kdy v důsledku postupného propouštění dochází postupně ke zvyšování nezaměstnanosti a snižování HDP.
Teoreticky by to šlo řešit např. tak,že kdyby v pracovních smlouvách byla dána možnost,že firma může zaměstnanci dát po určitou dobu neplacené volno (popř. možnost zaměstnat zaměstnance jen na polovinu pracovní doby sjednané ve smlouvě a tedy platit mu po tuto dobu jen 50 % mzdy)(např. při poklesu HDP pod určitou hodnotu),tak by oživení ekonomiky bylo rychlejší.Jenže to je opravdu jen teoretická možnost,protože jednak by stím nesouhlasili odbory,navíc by takovou smlouvu spousta zaměstnanců nepodepsala a navíc by bylo problematické stanovit podmínky,za kterých to firma může udělat.
16. 08. 2010 | 17:02

Karel L napsal(a):

wiki-Tady těžko můžeme probrat celkově makroekonomickou problamatiku státních zásahů do ekonomiky. Spíš je jednodušší posuzovat situaci firem z mikroekonomického hlediska.Pro velkou část firem je velice důležité,přesně jak píšete,udržet si kvalifikované zaměstnance,kteří pracují dobře.
16. 08. 2010 | 17:05

stále rebel napsal(a):

Pro Karel L.
Karlíku, běž diskutovat jiné téma, ty vůbec nechápeš o čem bylo šrotovné, stejně tak nemáš páru o ekonomii.
Jsi horší odborník jako Kohout.
16. 08. 2010 | 17:07

stále rebel napsal(a):

Pro wiki
„V závěru cituje Krugman svého učitele „V dlouhodobé perspektivě jsme všichni mrtví,“ říkával Keynes.““
http://respekt.ihned.cz/aud...
16. 08. 2010 | 17:08

Karel l napsal(a):

wiki- šrotovné není zázračný lék v případě,kdy si velká část lidí,kteří si takto nakoupí nová auta, neuvědomí,že jim musí zůstat peníze taky na jejich provoz,tedy prostě kdy špatně odhadnou svoje finanční možnosti.
16. 08. 2010 | 17:08

Karel L napsal(a):

rebel- rebelku,mě konkrétně tvoje hodnocení,kdo má jaký znalosti o čem,nijak nezajímá.Myslím si,že seš zřejmě jeden z místních narcistů,kteří si myslí,že jsou nejchytřejší na světě.Dalším místním narcistou je např. vlk.Tak chlapci můžete diskutovat spolu a hrát si na odborníky:)
16. 08. 2010 | 17:13

Cech napsal(a):

Je jasné ,že šrotovné je jednou kostičkou státní stimulace.Angela Merkelová se neštítí zajet do číny a stimulovat tak obchod.U nás se dokážeme pyšnit jak jsme ušetřili 10 000 Kč,že jsme tam nejeli.Bohužel dokážeme dokonce zdůvodnit proč.Jak opustit výhodné a a těžce pracovat na nevýhodném, to je naše parketa.
16. 08. 2010 | 17:13

Karel L napsal(a):

rebel- rebelku,není vyloučeno,že máš i opoziční poruchu chování :) Já nemám zájem ani s tebou,ani s vlkem a některými dalšími o něčem diskutovat.A je mi naprosto lhostejné,co si budete myslet.
16. 08. 2010 | 17:16

Karel napsal(a):

rebel- v podstatě to vyplývá z tvé přezdívky- stále rebel znamená zřejmě s někým stále nesouhlasit a proti něčemu protestovat :)
Klidně se tady můžeš pochlubit,kam až jsi to dotáhl,co jsi vystudoval,jaké máš zkušenosti atd. Možná to nenapíšeš,protože se bojíš,že ti někdo bude závidět? :)
16. 08. 2010 | 17:25

stále rebel napsal(a):

Pro Karel L.
Nech toho, na rozdíl od tebe mohu tvrdit, že jsem ekonom a tvé příspěvky mne bolí. Kdybys napsal jeden dva tak to beru, ale ty jsi jich napsal více než deset a tapetuješ diskusi.
16. 08. 2010 | 17:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Karel I ´s blog ?
- Oh, really !

Ti pravouni za chvíli zprivatizujou i pana Stejskala !

Dobrá. Vždyť už jdu. Zas tak moc jsem přeci neřek.
16. 08. 2010 | 18:02

martiXXX napsal(a):

Zajímavé, že nejvíce rostou ekonomiky se sociálně-tržním hospodářstvím jako Německo a skandinávské země. Naopak tvrdě tržní země jako Česko...zaostávají hmmm..vypadá to, že trh je nutný a funfuje, ale jakoby dyž se dostane na svoje hranice, tak je nutné ho i podpořit tzv. nesystémově a zaručit lidem důstojný život (aby nedošlo k nepokojům a sociální nestabilitě)..Němci vždy o své ekonomice mluvili jako o sociálně-tržní-----a jsou větší exportér než USA a zhruba stejný jako Čína, která má 20x více obyvatel
16. 08. 2010 | 18:54

stále rebel napsal(a):

Pro martiXXX.
„Postupne se mení i pojetí konkurenceschopnosti a objevují se v nem i prvky akcentu na politickou stabilitu a sociální
soudržnost. Ocitujme na dukaz této skutecnosti S. Garelliho ze Svetové rocenky konkurenceschopnosti
2005:

„Konkurenceschopnost nelze redukovat na produktivitu nebo zisk. Každý ví, že zeme, která
se nepodílí na užití bohatství, které vytvárí, zeme, která nezajistí svým obcanum adekvátní zdravotní
nebo vzdelávací infrastrukturu, zeme, která nedokáže udržet politickou nebo sociální stabilitu,
nemuže dlouhodobe prosperovat. Singapurská vláda vždy dostatecne myslela na to, aby se
singapurští obcané podíleli na úspeších své ekonomiky ve forme lepšího bydlení, lepší zdravotní
péce, lepšího vzdelání. Naopak cetné latinskoamerické zeme krácejí ke konkurenceschopnosti po
mnohem klikatejších a nerovných cestách, protože jsou méne vnímavé k významu sdílení výsledku
úspechu“.

Více zde:
http://www.euroskop.cz/gall...
16. 08. 2010 | 19:03

Levicový ekonom napsal(a):

"Německé hospodářství rostlo ve druhém čtvrtletí 2010 o 2,2 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Jste ohromeni?"
Ne, nejsem. Ukazatel HDP již totiž dávno ztratil svou seriózní vypovídací hodnotu. Do tzv. růstu HDP se totiž započítávají všelijaké hlouposti včetně spekulací. A ještě důrazněji se s tím pracuje v časech krize - růst HDP probíhá občas jen proto, že se vykopávají a zakopávají díry, jak o tom výstižně psal před víc než 70 lety Keynes.
"Keynesovská rozpočtová ortodoxie totiž tvrdí, že nejlepším prostředkem stimulace ekonomiky je deficitní utrácení. Vládní rozpočtový schodek je prý nejlepším povzbuzujícím nástrojem."
Ano i ne, Kohoute. Deficitní rozpočty jsou totiž běžné v krizi i v ekonomikách řízenými fanatickými neoliberály. Pobaltí budiž výstižným příkladem. Ono totiž když nefunguje ekonomika, můžou být i ty nejdrastičtější rozpočtové škrty pro kočku. Naši Kalouskové i Janotové to dobře vědí, ale snaží to přesto dělat, jelikož vše ostatní je nad jejich omezené myšlení. Keynesiánci berou deficit jako dočasné zlo, aby stimuly ekonomiky jej postupně odstraňovali. Schodek pro ně není nic zbožňujícího. Ale to je zřejmě nad Kohoutovo omezené myšlení.

"Přesto bychom si z Německa měli vzít příklad ve třech oblastech: konzervativní rozpočet, konkurenceschopnost výroby a silná role domácího kapitálu. Všechny tyto tři faktory mají smysl z hlediska růstu a zároveň jsou stabilizujícími faktory v dobách recese."
Konzervativní rozpočet ovšem neznamená, že budeme škrtat v sociální oblasti a vykašleme se na růst ekonomiky. :D Spíše než Merkelová by měl Kohout obdivovat Ceaucesca. Ten škrtal pod diktátem MMF, až dluh téměř vynuloval. Samozřejmě za podmínek, že pak ani nebyly léky v obchodech. :D Konkurenceschopnost výroby a domácí kapitál není nic, s čím by se dalo nesouhlasit. Proč však tedy Kohoutův guru Klaus počátkem 90. let místo ergardovského protekcionismu prudce náš trh liberalizoval a otevřel světu? :D

"Naopak stimulační balíčky, úvěrová expanze, dotace a podobná kouzla s ekonomikou jsou obvykle pro kočku. Účinek balíčků nakonec vyprchá a zbudou po nich jen dluhy. Úvěrová expanze, která v letech 2005-2007 poháněla eurozónu, má podobný efekt. A požadavky na kofinancování projektů financovaných EU se staly jednou z příčin řecké krize veřejných financí."
Stimulační balíčky samozřejmě mají smysl. Tu ekonomiku nějak povzbudit je třeba. :D Je ovšem nutné investovat do činností, které mají svůj multiplikační stimul. Tedy žádné jámy, ale například stavění bytů. Čekat snad, že když seškrtáme porodné a firmy začnou při tom tak nějak fungovat není jen naivní, ale blbé. Zkrátka kalouskovské. :D

"Tedy – práce, podnikání, obezřetnost. Nikdo nevymyslel lepší recept na hospodářský úspěch. Zázraky se nedějí."
S čímž ale tvoje oblíbená Nečasova vláda nepřichází, Kohoute. Smůla. :D

A na závěr ještě kohoutovina:
"Za třetí, Řecko. Na rozdíl od Německa prožívá řecká ekonomika horší propad, než ekonomové čekali. Úsporný program má podobný efekt jako tvrdá abstinence na alkoholika. Chorobnou závislost na stimulačních vládních výdajích – a z ní plynoucí předlužení – bohužel nelze léčit jinak. Horší je, že roste nervozita i na trzích španělských a irských dluhopisů. Pokud si někdo myslel, že krize zemí skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko) je úspěšně vyřešena, mýlil se."
To by bylo, kdyby se v Pavlíkově kterémkoli textu neobjevila nějaká faktická kravinka (neboli lež). Řecko samozřejmě nebylo závislé na jakýchsi "stimulačních balíčcích", nýbrž na neoliberálních deformách Karamanlisovy vlády. Populistické snižování daní spojené s rozšířením korupčnických praktik a osekáváním sociálních výdajů se nemohlo projevit jinak než dalšími propady. Kohoutovo tvrzení, že alkoholismus budeme léčit další bednou chlastu, je snad tím nejvýstižnějším obrázkem jeho totálního oblbnutí neoliberálním marasmem.
16. 08. 2010 | 19:23

martiXXX napsal(a):

málo se píše o tom , že slobvensko rotlo o 4,9 %..to jevíce než německo (4,1%) a Švédsko 3,6%. O zastávajícím česku se 2,2% ani nemluvě...../meziročně)...jako kdyby se češi styděli...přeci minulé 4 roky u nás vládla pravice a na slovensku levice..a slováci mají eura...hmmm
16. 08. 2010 | 19:31

martiXXX napsal(a):

málo se píše o tom , že slobvensko rotlo o 4,9 %..to jevíce než německo (4,1%) a Švédsko 3,6%. O zastávajícím česku se 2,2% ani nemluvě...../meziročně)...jako kdyby se češi styděli...přeci minulé 4 roky u nás vládla pravice a na slovensku levice..a slováci mají eura...hmmm
16. 08. 2010 | 19:31

martiXXX napsal(a):

tedy slovenský superzázrak..díky euru???
16. 08. 2010 | 19:40

stále rebel napsal(a):

Dva zajímavé články k Řecku

„A jak k tomuto katastrofálnímu stavu došlo?

Odpovědět na takovou otázku v několika větách je velmi těžké. Já osobně vidím podstatu současného kritického stavu v Řecku především v neexistenci normální pravicové strany, která by přinášela do politického spektra rovnováhu a všechny tyto výstřelky korigovala.
A pak v obrovské korupci celého státního sektoru, která ale přímo plyne z příčiny první. Řecká pravice (jmenuje se Nová demokracie) ale nikdy nebyla skutečnou pravicí. Místo, aby fungovala jako jinde ve světě jako brzda rozhazování veřejných peněz, sama, když se dostala v roce 2004 k moci, zemi za pouhých 5 let rozkradla a přivedla k dnešnímu bankrotu.“
http://fasulis.blog.idnes.c...

Zadlužené Řecko bojuje s daňovými úniky.Jdou do miliard
http://aktualne.centrum.cz/...
16. 08. 2010 | 20:07

Levicový ekonom napsal(a):

stále rebel
Ten Fasulis je samozřejmě pěkný trouba. Prý žádná pořádná pravice. Ale houby! Nová demokracie je stejná neoliberální partička jako naše TOPka a ODS (se kterou sedí v pravicové internacionálě Mezinárodní demokratické unie). Za 5 let její vlády se obdobně jako u nás za Topola snižovaly daně boháčům a snižovaly již tak mrzké výdaje chudákům (Řecko má nejvyšší míru chudoby v EU). Korupce a rozkrádání? Co asi jiného by řecká obdoba naší ODSky dělala?! :D
16. 08. 2010 | 20:29

Thon napsal(a):

Z navrhovaných neoliberálních „reforem“ je zřejmá inspirace jedním z největších mystiků 20. století Miltonem Friedmanem. Ekonomické výsledky Friedmanova neoliberalismu vykazují soustavnou a nepřerušenou řadu selhání, protože jako další mytologické systémy nereflektují reálný stav, ale instrukce genomu svých autorů. Všude, kde byly myšlenky Chicagské školy ekonomie uvedeny do praxe, došlo k demontáži sociálního státu, ekonomické stagnaci nebo recesi, privatizaci státního majetku, zchudnutí širokých vrstev populace a naopak zbohatnutí „elity“ a na ní navázaných korporací.

V rámci šokové doktríny byly ideje Friedmana a jeho stoupenců uplatněny v Chile po převratu generála Pinocheta, v Argentině, v Británii za Thatcherové po Falklandské krizi, v USA za Reagana nebo v Rusku za Jelcina. Zde všude byla politická či ekonomická krize využita k šokové ekonomické terapii osekání státu prostřednictvím reforem a škrtů a následnému vyplnění vzniklého vakua soukromými společnostmi. Zároveň byl v případě Chile nebo Ruska upřednostněn volný trh před demokracií.

Posledním případem použití šokové doktríny je Irák, kde došlo k faktickému rozboření země a kolapsu státu, aby byl tento poté znovu „budován“ globálním korporátním sektorem. Výsledky tohoto projektu můžeme stále sledovat v přímém přenosu.

Nastupující vláda pravice v ČR nasadila v rámci volební kampaně malou demoverzi šokové doktríny v podobě Řecka jako odstrašujícího příkladu. Srovnání to bylo jak plyne již i z výše uvedeného slabomyslné, stejně jako urban legends o důchodech ve výši 2000 – 3000 eur apod., nicméně vzhledem k rozhledu populace a „úsilí“ médií o objektivitu a vyváženost zcela dostačující. Opozice nebyla schopná žádné reakce a volby prohrála. Použit byl model, který funguje vždy: 1. Strašení monstrem a 2. Slib zázraku, který přinese za patřičnou oběť vykoupení a vítězství. Tato nudná stará rutina funguje od úsvitu věků s přesností švýcarských hodinek (a její původ v genomu je taktéž zřejmý).

Ideová východiska M. Friedmana byla v ČR již aplikována v 90. letech za vlád jeho nejprominentnějšího lokálního stoupence V. Klause. Neoliberální ekonomická politika vyústila tak jako obvykle poklesem – sérií balíčků a ekonomickým propadem konce 90. let, to vše v okolním růstovém ekonomickém klimatu.

Dnešní situace je odlišná. Navrhované reformy a rozpočtové škrty povedou samy o sobě k ekonomickému poklesu. To je v ekonomickém paradigmatu, který stojí na expanzi úvěru = dluhu zřejmé. Ministr Kalousek opět chybně počítá na příští rok s ekonomickým růstem, přičemž je vysoce pravděpodobné, že růst bude buď v ideální variantě kosmetický nebo rovnou záporný. Nelze vyloučit návrat recese, naopak se mi tato varianta jeví jako stále víc pravděpodobná. Globální makrodata jsou v posledních měsících velmi výmluvná a pokud Fed v San Franciscu označí riziko nové recese za velmi vysoké, je asi vhodné si položit otázku, zda vůbec můžeme počítat pro roky 2011 – 2012 pouze s recesí. Trh práce v USA se nadále propadá. Oficiálně nezaměstnanost stagnuje, reálně roste.
16. 08. 2010 | 20:39

stále rebel napsal(a):

Pro Levicového ekonoma.
Pořádnou myslel pravicí v klasickém západoevropském pojetí. Naše pravice by si s tou Řeckou určitě rozuměla dobře.
16. 08. 2010 | 20:49

Levicový ekonom napsal(a):

stále rebel
Merkelová či Sarkozy jsou v porovnání s našimi asociály víceméně středoví politici, stejně tak pravice, co vládne ve Skandinávii.
16. 08. 2010 | 21:02

Levicový ekonom napsal(a):

„Protikladné umínené snahy vyrovnat státní rozpocet dávkami, restrikcemi
a preventivními opatreními jsou s jistotou odsouzeny ke ztroskotání, protože to má
nutne ten úcinek, že se zmenší národní kupní síla a tím také národní duchod“. J.M.Keynes
16. 08. 2010 | 21:03

stále rebel napsal(a):

„Kritický pohled na ekonomickou
transformaci v České republice Lubomír Mlčoch

Skupinu „architektů“ české transformace možno charakterizovat jako teoretické makroekonomy čerpající z odkazu F. A. Hayeka, Chicagské školy (Milton Friedman) a z idejí tzv. šokové terapie. Pokud jde o tuto šokovou terapii, její autorství není jasné a zdá se, že s odstupem času bude také klesat ochota se k autorství této terapie hlásit. Stručně řečeno, idea spočívala ve víře, že společenskou změnu od socialistické ekonomiky ke kapitalistické tržní ekonomice je třeba provést tak, aby se účastníci ekonomického života nestačili vzpamatovat, aby pod tlakem a „v šoku“ změnili podstatně vzorce svého chování.“
http://www.monumenttotransf...
16. 08. 2010 | 21:10

Levicový ekonom napsal(a):

Český kupónovka nebyla nic jiného než specifickou českou verzí Washingtonského konsenzu, tohoto plánu hromadného ekonomického ničení vzešlého z dílny ministerstva financí USA, Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Ten má na svědomí pád Latinské Ameriky, Maďarska nebo Ruska. Klaus udělal neoficiálně jeho kopii, pouze ho doplnil o prvek kupónového šílenství, o kterém od začátku věděl, že je to pitomost, ale nakonec to prosadil, neboť věděl, že na tom politicky vydělá.
16. 08. 2010 | 21:24

Papouch napsal(a):

Pane Thone, to mi vysvetlete, proc Erich Honecker k staru emigroval ausgerechnet do te zchudle a stagnujici Chile...
16. 08. 2010 | 21:28

Rumcajs napsal(a):

Tzv. Obanoekonomie pomalu a jistě ztrácí na důvěře (pokud kdy nějakou měla). Obrovské částky které rozhazuje Obama s neodolatelným úsměvem ve skutečnosti brzdí investiční chuť velkých podniků, protože pod krkem je drží strach z budoucna a megadluhu USA.

Obama vejde do historie, jako příklad superlevicového tajtrlíka, co poslal do kolen nejsilnější ekonomiku světa.

Utrácet,utrácet, utrácet(půjčovat,půjčovat,půjčovat) to je zázračná pilulka v podání levice. Je nutno ji pořádně zapít, aby nám náhodou nezůstal v krčku.

Jo a hlavně nešahat na dávky. Dyk většina z nich končí v alkoholu a tak se nám díky spotřební dani vrátí do SR dvakrát tolik, než kolik jsme těm sockám dali. To má logiku, ne ?
16. 08. 2010 | 21:48

Rumcajs napsal(a):

Levicový ekonom:

Proč byla kupónovka špatná ?
16. 08. 2010 | 21:50

Da.Rock napsal(a):

Kdyby Kalouskova vláda byla tak "konzervativní" jako německá, tak by to bylo fajn. Nejspíš i naši socani by s překvapením Kalouskovi zatleskali a uznali by, že jejich třináctý důchod a neuskutečněné šrotovné bylo jen kapkou ve srovnání s "konzervativním" vodopádem peněz pumpovaných do Kalouskem do naší ekonomiky.
16. 08. 2010 | 21:51

Karel L napsal(a):

Kohout píše-

Pokud si někdo myslel, že krize zemí skupiny PIGS (Portugalsko, Irsko, Řecko, Španělsko) je úspěšně vyřešena, mýlil se.

Myslet si,že krize v těchto státech je vyřešena,si mohli jenom hodně naivní lidi.Do skupiny PIGS by měla patřit také Itálie,protože dle dle Eurostatu byla nejvyšší zadluženost z členských zemí EU na konci roku 2008 v Itálii (105,8 % k HDP) a Řecku (99,8 % k HDP). V Česku byla devátá nejnižší (30,0 % k HDP). Nejnižší míra veřejného dluhu byla v Estonsku (4,6 % k HDP) a Lucembursku (13,5 % k HDP).
16. 08. 2010 | 22:08

vlk napsal(a):

Kohout už tady napsal ledacos, ale tohle snad zatím je úplně největší kohutovina , co tu předvedl. Tedy snad s vyjímkou Prasečí hlavy a absolutně splaškovitého blogu o prof. Švejcarovi.

Co že nám Kohout píše?
- že německá ekonomika trhá všechny rekordy
- -proč , že je trhá? No protože na tom má zásluhu Sparpakett Angely Merkem a jejích koaličních partnerů, ten prý přinesl důvěru ekonomiku
- Dále pak to , že euro oslabilo, takže Němci to mělo s vývozem snazší.
A jaký že z toho činí závěr? Tenhle:
Přesto bychom si z Německa měli vzít příklad ve třech oblastech: konzervativní rozpočet, konkurenceschopnost výroby a silná role domácího kapitálu

Mno.

Nechce se mi hrabat v kohoutově archivu, jsme unavený , ale jistě by nebyl problém nají t blogy a to před nedávnem, kde se Merkelové a jejímu kabinetu bud e hrubě posmívat. Například d za šrotovné. Nebo si jí podávat pro pomoc bankám.
Mám například v živé paměti také blog , kdy její vize označil za příčinu nevýhry CDU/ CSU ve volbách 2005. Kd e si ji podával skrze její daňovou politiku… S srovnával malou ambicioznost Angely M. v této oblasti, s progresivní ODS a její rovnou daní .. sic!!! Kdyby si náhodou Kohout na ten blog nemohl vzpomenout, najde jej zde.
http://pavelkohout.blogspot...
Ale ke konkrétní Kohoutovině. Ano německé hospodářství trhá rekordy. Alespoň v eurozoně? Kvůli vládnímu Sparpakettu? Sotva , Kohoute , sotva. Svět totiž zažívá hospodářskou krizi díky KRIZI POPTÁVKY. S tím nějaké úspor y nemají vůbec co dělat! Prostě , těch ,c o mají peníze a jsou schopni si něco koupit, je ve světě čím dál tím méně! A s tím úspor y spolkové vlády vůbec nic neudělají.
Naopak s tím, že Němci udrželi vysokou konkurenceschopnost naopak cosi a významného učinili věřejně sociální výdaje, které by u nás byly označeny, či spíše už byli pravověrnými označeny a to včetně Kohouta, jako vyhazování veřejných prostředků.
Jednak ono tolikrát vysmívané šrotovné a jednak státní příspěvek firmám na udržení pracovních míst.

Začnu tím šrotovným. Známý fackovací panák všech možných kohoutů a jejich názorového chvostu. Ono vysmívané šrotovné pomohlo udržet spoustu pracovních míst. Pomohlo udržet jak automobilky , tak jejich dodavatele v chodu. Všechny ty výrobc e čehokoli, počínajích nejmenším čudlíkem z plastu až po nástrojárny. Dodávající pro automobilky komplikované lisovací velkorozměrné vercajky.
Tam kde šrotovné nebylo, holt omezovaly jak automobilky , tak jejich dodavatelé daleko v íce. A Němci s e svými funkčními kapacitami, udrženými také šrotovným holt těžce bodovali v Číně. Což je ostatně i story naší škody MB - míním efekt německého šrotovného na její hospodaření afekt čínských prodejů.
Podobně je to s pomocí státu podnikům subvencováním na udržení pracovních míst. U nás by to samozřejmě bylo označeno za socanské rozhodování. V Německu přišli už dávno na to, že firmy musí udržet pohromad ě svoje „tvrdé“ zaměstnanecké jádro. Aby následně při konjunktuře z ní vytěžili co nejvíce. Což je případ 2.Q./10. Zatímco ostatní dávají teprve dohromady znovu odstavené kapacity, Němci jsou schopni okamžitě vyrábět.

Dál se bavme klidně o fenomenu zvaném německá kvalita!! Kdo cchc e plastickou ilustraci toho o čem mluvím, nechť si vezme opět onu vzpomínanou mladoboleslavskou Škodovku. Kdysi byly její auta vysmívaná. Na vyspělých trzích. Tam měla Škodovka pověst stejnou , jao u nás Traboš. Dneska? Dneska yvchází Škodovka jako nejkvalitnější jednotka koncernu. Spolu s Audi. Vtípky skončily. Díky drsnému zavedení německých praktik organizace výroby a dodržování kvality. Tohle je další fenomem, proč Němci v exportu drtí svět!
Žádné Sparpaketty Angely Merkel.
pokračování
16. 08. 2010 | 22:17

vlk napsal(a):

A jak to vlastně s tím jejím Sparpakettem je?

Pan Michl sem v dubnu střihnul tenhle blog:
http://blog.aktualne.centru...
Je v něm bezvadný graf. Který ukazuje jednak celkový deficit státních rozpočtů k HDP 2010 a na druhé ose přírůstek státního deficitu za 2010 k HDP 2010. A světe div se – ČR v tomhle grafu ve s rovnání s Německem nevychází vůbec špatně ! Celkový dluh máme ani ne poloviční k HDP co Němci a gradient růstu je sice o něco , MÁLO, vyšší než mají Němci!
Řekl bych , že se chybička vloudila.. Kohoutovi. No ale pojďme dál.
Střihnu sem ještě další link:
http://www.staatsverschuldu...
pro ilustraci. Jak se vyvíjelo německé zadlužení. Brutální křivka , že ? Kam s e na ní hrabe ta česká! Samozřejmě-s výjimkou rozpočtů 2009,2010! Kdy to měli pod palcem Kalousek s Janotou! Ne Němce ani nenapadlo v rozpočtu 2009 plánovat růst a už vůbec ne +5=. Naopak - připravili válečný rozpočet. Na rozdíl do Kalouska netvrdili, že krize není a budeme jen bohatnout pomaleji, ale věděli, že krize s nimi zatočí a pokud možno se na to výdajově připravovali!

Takže dnes mají onen růst. Na jehož vlně my se NEZSLOUŽENĚ! /díky subdodávkám a montovnám/ vezeme.
No a teď s e pojďme podívat , jak ež ten německý Sparpakett , který tak konvenuje Kohoutovi TAKÉ vypadá.
Některé vrcholně zajímavé detaily jsou například zde.
http://www.staatsverschuldu...

Co že tam čtenář neznalý germánštiny najde?
Třeba to že:
-že Spolková republika počínajíc rokem smí dělat nový schodek max. ve výši 0,35% HDP
-že spolkové země , počínajíc rokem 2020 Nesmí mít vůbec žádné nové dluhy
-že nové dluhy dělané v době hospodářské deprese musí být okamžitě splácen y zpět, když růst HDP překročí 1,5% v běžném roce
-při přírodních katastrofách, že stačí na zadlužení na jejich odstranění v Bundestagu prostá většina, a le že tyto dluhy musí být v přiměřené době splaceny
-že pro roky 11-16 obdrží čtyři nejzadluženější spolkové země speciální dotaci, pokud sami dokáží nějak omezit svoje zadlužení.
Proč jsem to sem dal? Kvůli zásadnímu kontrastu s léčbou, kterou nám tu ordinují , jak napsal výstižně Hanák v Právu - Modří Khmerové..

Zatímco z výše uvedeného je zřejmé, že Němci rozložili svoje úspory a řezy do času, my prostě řežeme drasticky a hned. Ať to stojí, co to stojí! Kvůli ideologii a kvůli tomu, že TOP a ODS, resp. nečas a Kalousek soupeří, kdo bude větší rozpočtový řezník. A kd s e dokáže víc e vlichotit 10= nejbohatších v téhle zemi a dalším a si 10-15% ideových fanatiků.

Je dobře známo, že německý úsporný balík byl kosntruovám podle principu 1/3. Tedy , že vláda, obyvatelstvo i firmy každý musí uspořit, resp. přispět úsporám 1/3. U nás? U nás dostává zásadně naloženo jen obyvatelstvo. Firmy, s výjimkou stavařů a zemědělců jsou úplně mimo. Vládní úspory? Opět jdou zejména na konto zaměstnanců – tedy obyvatelstva.

A má vůbec Kohout pravdu s e s vým tvrzením, že německé hospodářství si pomohlo výrazně , díky úsporným opatřením Angely merkem. Nebo je to s tímhle tvrzením jako posledně pod Lafferem v nádrži, kd y Kohout tvrdil, když mu to ideologicky nevycházelo, že nižší daňový výběr u dan ě z příjmu FO, při poklesu daňové sazby, což je proti náboženství svatého Laffera, že to bylo způsobeno výpadky v příjmu FO ve iV.Q 2008, kdy jsem dokázal , že jednoznačně tahá čtenáře za fusekli, protože žádné výpadky v příjmech zaměstnanců nebyly a naopak, že vyplacené mzdy byly tehdy historicky nejvyšší?

Bohužel je to opět tenhle případ!!
Jak se pozorný čtenář dočte například zde.
http://www.sueddeutsche.de/...
pokračování
16. 08. 2010 | 22:19

vlk napsal(a):

bude na tom německý rozpočet letos skutečně daleko lépe než se čekalo. Proč? Jde to na triko reformnímu balíku kancléřsky, který ještě nejede ani 8 měsíců?

Mám li věřit renomovaným Sueddeutsche Zeitung, pak je to zejména díky daleko lepšímu výběru daní, nižší nezaměstnanosti než s e čekalo a ted y nižším sociálním výdajům a prodeji dalších licencí na mobilní sítě… !!!
Výsledek - deficit bude řádově o 1/3 menší!!
Konkrétně o 20 miliard eur.
I tak ale zůstane hodně velký . My máme 10 milionů obyvatel. Němci 8x tolik. Jejich deficit 2010 bud i přes úspory větší než náš letos. Vztáhnuto na obyvatele. Dlužno ovšem dodat , že s e do něj promítají více než dramaticky věci, které my neřešíme – například finanční pomoc na eurozonu nebo sanace třeba Hypo Real Estate nebo Opelu…
Na druhé straně - Němci s taví levněji nejen železniční koridory, ale už i dálnice. A když pořizují věci pro armádu, sotva s e jim stane , že jejich dodávky budou u s tejné věci 2x tak drahé jako když to kupují Portugalci. Také o investicích typu OpenCard tam není obecná povědomost.
Ano , vysmívaná kancléřka - pro zdejší kované pravičáky - socanka Angela M. a ministr financí Wolfgang Schauble / jo to je ten polosocan na vozejčku/ dělají dobrou práci! Škoda, že je nemáme tady. Místo Nečase a Kalouska.
Prostě další kohoutovina. A ptám se jako posledně – není čas, aby v NERVu byl taky nějak pumpař? Nebo paní Briti?
16. 08. 2010 | 22:20

Karel L napsal(a):

Levicový ekonom-

Co se týká kupónové privatizace,tak si dobře vzpomínám,jak nejdříve byl zájem občanů minimální,ale poté,co se do "hry" vložil Kožený a slíbil "jistotu dsetinásobku", se začali na poštách tvořit velké fronty.Tenkrát se totiž za knížku platilo 1000 Kč,což byla odhadem částko jako v současnosti tak 5000.A většina lidí vůbec nevěděla,co to jsou akcie,takže se jim nechtělo vložít peníze do něčeho,co je nejisté.Ale Viktor jim tu jistotu dal,postupně jistotu desetinásobku nabídly i další fondy.
16. 08. 2010 | 22:21

hoven napsal(a):

zdroje jsou
16. 08. 2010 | 22:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ad Karel I.
Deficit informací. Žádná jistota.
Rychlost nade vše.
Český sedlák je rozvážný. To jen hochštapleři umí chytit vítr za pačesy.
Však poručíme větru, kam má foukat, ne ?

Rychlost vs zralá úvaha. Krádež vs Práce.
16. 08. 2010 | 22:27

Jirka H. napsal(a):

Souhlasím pane Kohoute
I řada ekonomů z Ameriky se snaží upozornit na německý model a přimět Obamu, aby konečně opustil nesmyslné rozhazování peněz. Jsem zvědav, jestli se jim to povede. Bohužel ty keynesovské recepty, které vždy a všude selhaly, mají tuhý kořínek...
16. 08. 2010 | 22:28

vlk napsal(a):

Rumcajs
až s eprobereš ze studijní únavy, které u nás v městysu , kdo ví proč říkáme kocovina, tak nečekám, že bude š číst, co jsme napsal a už vůbec ne, ež na to budeš nějak reagovat.
Ale měl bys přečíst a pochpit, co píše martixxx a Cech.
ten první nick říká, že že ještě rychleji než Němci rostou Slováci. No ty samozřejmě budeš tvrdit, že je to díky volbám, které tam ve třetím kvartálu /!!! / proběhly. Nee, Rume, neee. radičová a její s polek s tím nemají vůbe c nic spoelčného. Představ s i, ež to jd e na konto socanské vlád y na LSovensku a to mají ještě také euro!§ ta hrůza, co! a rostou d vakrát tolik než my a to mi máme Kalouska...

No a Cech?
Tak ten je taky bezvadnej! Naše vědma, ted y předsedkyně sněmovny Němcová s plnou pompou ohlsila , ež v rámci úsporných opatření nepojede do Čínym, jak plánoval její / nezdármý a rozhazovačný / předchhůdce Vlček!!

Merkelovou by takováhle stupidita nikd y nenapdla. Aby šetřila n a prezenci s tátu a jeho ekonomiky v dnes druhé největší ekonomice světa. ta naopak do té Č9ny jela. A jednala tam.

Flagratní rozdíl mezi opravdovou odpovědnou pravicí a ideologickou a hloupou šmírou.
němcovou ani nenapadlo, že by v číně mohla taky něco dojednat.
nebo.. no .. nebo.. že by ji , zcel a vyjímečně osvítil vzácný paprsek reálného poznání? Že ONA by v té Číně falt byla úplně k ničemu a že tedy aspoň nevyhodí prachy? Pokud ano,k vitují to s potěšením. Jen je mi divné, že jí to nenapadlo i doma.A nevyvodila z toho konsekvence.
16. 08. 2010 | 22:34

vlk napsal(a):

hoven
bravo! takový výron inteligence! Je to vůbec možné???
16. 08. 2010 | 22:36

Levicový ekonom napsal(a):

Ale Rumcájsku, Obama nemá s levicí nic společného, je to tajtrlík placený baštou kapitalismu z Wall Streetu ještě víc než jeho předchůdce Bush. :D Ty balíčky ale stálo za to zavést, zachránily 2 miliony pracovních, což není rozhodně málo. Kdyby se škrtaly ty dávky (což podle pravicových hlupáků tvého typu jsou výdaje na alkohol), tak vzniknou jen další sociální bouře a ekonomika půjde totálně do háje. :D
Heslo pravice - škrtat chudým, škrtat chudým, škrtat chudým, utrácet bohatým, utrácet bohatým, utrácet bohatým. To je zázračná pilulka v podání pravice. Když ji pořádně nezapijeme, zaskočí nám v krku a pak z nás budou vypadávat stejné kraviny jako z Kalouska. :D
Už si zapřemýšlel nad názorem docenta Havla, že hlásat ultrapravicové kydy pod levicovým nickem je poněkud kuriózní? :D
A s tím dotazem na kupónovku je to dobrej vtip. :D Ještě se zeptej, co bylo špatné na Hitlerovi. :D
16. 08. 2010 | 22:39

Levicový ekonom napsal(a):

Takto promluvil Rumcajsův guru Vašík Klausů: Utrácejte, utrácejte, utrácejte! :D
16. 08. 2010 | 22:41

Levicový ekonom napsal(a):

Máš pravdu člověče s typickým pravicovým jménem Hoven - zdroje jsou. Je ale třeba je využívat bez ohledu na to, jak kvičí neoliberálové. :D
16. 08. 2010 | 22:42

Karel L napsal(a):

kohout-

píšete-
Tedy – práce, podnikání, obezřetnost. Nikdo nevymyslel lepší recept na hospodářský úspěch. Zázraky se nedějí.

V ČR je hospodářský úspěch komplikován několika faktory,např. na -

1) nedostatečně fungujícími soudy
2) poměrně velkou závislostí na exportu(např. do Německa)
3) velkou korupcí
4) špatnými vztahy mezi politiky,kteří nejsou schopni se pragmaticky domluvit
16. 08. 2010 | 22:46

Karel L napsal(a):

Levicový ekonom- tak jste to Rumcajsovi "nandal" a teď zkuste napsat,jaká by dle vašeho návrhu měla být např. daň z příjmu fyzických osob,jaká daň z příjmu právnických osob,v jaké výší DPH a spotřební daně,jak vysoké by měly být sociální dávky atd.
16. 08. 2010 | 22:51

Jirka H. napsal(a):

vlk:
No na to nafukování eráru skutečně nemá levice monopol. Dalo by se říci, že je to hobby snad všech politiků. V osekávání státních výdajů neuspěl ani Reagan. Druhá věc je, že jsem o žádných úsporách od našich staromódních socialistů neslyšel ani slovo - možná mi to uniklo.
A ten "německý zázrak" se rozhodně nerodil až v posledních měsících a ten šrotovací nesmysl na něm měl jen malý podíl. Měli na něj zaděláno již v minulých letech - zpružnění pracovního trhu Hertz IV apod. Zvyšování produktivity a snižování mzdových nákladů se projevovalo i před krizí. Trochu pomohlo i slabé euro. Doufám jen, že se to nezvrtne a my v Česku, jako jejich defacto hospodářsky sedmnáctá spolková země, se s nimi svezeme...

PS: Tele se zatím drží...
16. 08. 2010 | 22:55

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený vlku, vážený přírodovědče, vážený pinosi a vážený rumcajsi!

Široká diskuse, která se rozvinula okolo Kohoutova zneužití Lafferovy funkce, posuzující daňovou sazbu z hlediska státu, mne přinutila podívat se na Lafferovu funkci i z hlediska producenta.
Předpokládejme, že daňový výběr DV je roven součinu daňového základu DZ a daňové sazby DS:
DV = DZ * DS.
Předpokládejme dále, že producentský výnos PV je roven rozdílu mezi daňovým základem a daňovým výběrem:
PV = DZ – DV, takže
PV = DZ * (1 – DS).
Podle Lafferovy hypotézy se producent chová degresivně a při zvyšování daňové sazby lineárně snižuje daňový základ, tj.
DZD = 1- DS. Potom
DVD = DS – DS * DS, a
PVD = (1 – DS) * (1 – DS).
Podnikatel tak snižováním daňového základu trestá nejen stát, ale ještě více sebe.
Podnikatel ale může svobodně volit i jinou strategii chování, například chovat se neutrálně, tj. při zvyšování daňové sazby nechat daňový základ konstantní, tj.
DZN = 1. Potom
DVN = DS, a
PVN = 1 – DS.
Tato strategie je pro podnikatele očividně výhodnější.
Podnikatel také může, pokud mu to podmínky dovolují, chovat se agresivně, tj. snažit se kompenzovat ztrátu zvýšením daňového základu, například:
DZA = (1 + DS). Potom
DVA = DS + DS * DS, a
PVA = 1 – DS * DS,
Což je očividně pro něj ještě výhodnější.
Ještě dvě krátké poznámky:
1. Chování podnikatele lze obecněji vyjádřit funkcí:
DZ = (1 - k * DS),
jejímž zcela specifickým případem je L funkce.
2. Při zkoumání vývoje v české ekonomice jsem dospěl k závěru, že růst výběru daní nebyl způsoben poklesem daňové sazby, ale že ke snižování daňové sazby se přistoupilo politicky (a zcela chybně) na základě uspokojení ze zvyšujícího se výběru daní.To je ovšem zcela jiná závislost.
Samozřejmě, že jsou možné i jiné strategie chování podnikatele.
Lafferova funkce implicitně předpokládá určitou degresivní strategii chování podnikatele, která je pro podnikatele a nakonec i pro stát méně výhodná, než strategie neutrální nebo dokonce strategie agresivní. Proto zakládat na ni rozsáhlé národohospodářské úvahy, bez prokázání její platnosti v konkrétní situaci, je při nejmenším diskutabilní.
Lze předpokládat, že při velmi mírných změnách daňové sazby použije podnikatel neutrální strategie a teprve rasantní změny daně jej přinutí ke změně strategie. Dokonce lze předpokládat, že strategie chování, zvolená při rasantním zvýšením daňové sazby, nemusí být úplně stejná, jako při jejím rasantním snížení.
V těchto úvahách byly, pro jednoduchost, záměrně opomenuty možnosti realizace zvolené strategie a její důsledky. Tak například daňový základ lze snižovat snížením objemu produkce, snížením ceny produktu nebo zvýšením objemu nákladů (samozřejmě, že i účetními triky). Daňový základ lze zvyšovat zvýšením obejmu produkce, zvýšením ceny produktu nebo snižováním nákladů.
Snížení objemu produkce znamená nevyužitou kapacitu, její zvýšení zpravidla nutnost investovat. Zvýšení ceny produktu prochází spíše u monopolního výrobce a některých produktů než u vysoce konkurenčního trhu a všech produktů. Může mít ale za následek změnu koupěschopné poptávky a tudíž i důsledky na objem produkce. A jsou náklady, které snižovat lze jen obtížně; zvyšování není tak velkým problémem. Atd.
Volba podnikatelské strategie není jednoduchým problémem a neexistují pro ni jednoduché recepty. Tím méně pak volba národohospodářské strategie. Ale někteří „ekonomové“, a la pan Kohout, se nás neustále snaží přesvědčit o opaku.

S pozdravem
16. 08. 2010 | 23:05

vlk napsal(a):

Jirka H.

Reagan... No Reagan byl zásadní rozhazovač. Ten s e o žádnou korekci nikdy ani nepokusil. Viz jeho výrok, když mu řekli , jak velký je deficit:
No tak ten už je tak velký , že s eo s ebe postará sám. Dohromad y to dal až Clinton.
Ale to není důležité. Píšeš o socnaech, že jako neměli program s nižování.
Fischerov a vláda na jaře, ještě před volbami poslal a do Bruselu plán konvergenc e státníh dluhuna příští tři roky. kde se zavázala k jasným číslům. Tím zavázala i své následníky. Tedy i případnou socanskou vládu.

Ohledně Hartz IV a předchozích Hartzů.
prof hartze nominoval a vybral za hlavního poradce v boji s nezamětsnaností ještě gerhardt Schoeder jako kancléř.. Takže sorry.
My s e s Němeci rozhodně svezem, pokdu jim to vydrží. Pokud... Jestli bud e dvojité dno, a zdá se že ano... no tak to máme vystaráno.

P.S: tele je momentálně v pro mne téměř ideální pozici. /plně spokojený bych byl tak s hodnotou 425. Pře d divi.....
To by znamenalo dokup někde kolem 370.... při divi příští rok nějakých 35... Prostě to by byla paráda. Samo, že jsem to měl vysypat na 450.. Svrběla mne ruka.. ale znáš to, člověk čeká na 470...
Ale takhle jedu podle své strategie Kterou považuji za dobrou. Při 470 bych měl vleký rozhodovací problém..

Joa jak trh hodnotí potenciál telecího vidíš z toho, ž e ve dnech, kdyburza roste , tele se motá jako tele. A když klesá, jde v malých krůčcích dolů trh prostě tenhle papír trvale diskontuje na divi příštího roku.
Kohout jistě promine.
16. 08. 2010 | 23:14

Karel L napsal(a):

Kohout-

je rozdíl hodnotit něco obecně a rozhodnout něco v konkrétní situaci.

Zvyšování HDP je dáno dvěma faktory-
-zvyšováním samotného množství produkce
- zvyšováním efektivity

Klasickým příkladem je spalování uhlí v tepelných elektrárnách.Nižší účinnost znamená,že při spálení stejného množství uhlí se získá méně elektřiny.
16. 08. 2010 | 23:17

vlk napsal(a):

Zdravím pane hrbku

já si tenhle Váš materiál budumuset pořádně přečíst až zítra. Dneska už mám opravdu dost.
Protože to je na přemýšlení.
Nicméně moje výhrad y k Lafferovi jsou velmi jendoduché.
Ano jistě, jako u každá funkce je někd e maximum a minimum. Musí to ted y fungovat i u daňového výběru.
Jenže to není , v žádném případě, funkce nějakých dvou proměnných!
To je funkce komplexního jevu. S mnoha proměnnými. Do té komplexity napříkla d spadají takové věci, jako ckonkrétní chování konkrítního pracovníka FU, který dělá konkrétní firmu Al e také třeba jazyková vybavenost majitele firmy. ten kdo ji má, daleko snadněji založí firmu v Holandsku nebo Panamě.
Nebo . no prostě tisíc a jedn drobnost, která vede k nějakému vzorci chování podnikatele.

A ještě něco - o svtém Lafferovi si může Kohouta spol kázat co chce. Pokud budou mít firm y možnost danit někd e v cizoně tuzemské výnosy za 2-5% , tak prostě tuto možnost budou bezskrupulozně využívat tuhle někd e byly statistiky kolik firem v roc e 2008, 2009 vyvandrovalo do daňových rájů... Ano , popisovalos e to jako reakce na možné vítězství socanů. jenže ona ta čísla rostou, tedy dańových domicilů místních firem v daňovém ráji, i teď......

Svatý Laffer není nic než ideologie pur. funguje jen ve svojí bazální variantě.
Totiž právě jen v dańových rájích. Na takových Seyschellch a v podobných destinacích vyberou spoustu daní od vyvandrovalých firem. Jsou tady nízké daně, jenže to sype. Protože mnoho malých daní na Seyschellách dá výnos, který by tam prostě jinak nebyl. jenže financovat z toho slušný sociální stát - nejde! Jde z toho financovat rozvojovku, Stát, kd e je celý rok teplo, jako ošacení s tačí trenky a jedno triko, postavit palmovou chatrč není taky problém a kokosy rostou jen si pro ně sáhnout. Saozřejmě - přeháním, ale v podstatě to tak je.
Jiank a jind e Laffer nefunguje. kVždy s e najd e možnost, jak člověk bud e platit méně daní než právě platí.
A vůbec - kdyby svatý Laffer paltil absolutně musel by největší daňov výnos být tehdy, když by se daně limitně blížily nule. Což je sotva pravda.
16. 08. 2010 | 23:30

Levicový ekonom napsal(a):

Karel L.:
daň z příjmu fyzických osob: Nejlépe pěti pásmové s horní sazbou 40-50 %
daň z příjmu právnických osob - zde by mohla být dvoupásmová progrese, 20 % a 25 %
DPH - nejlépe zrušit, jde o nehoráznou degresi. Ale nevadilo by základní sazbu zvýšit o 2 %, tady by ta degrese ještě nebyla taková, neboť v této sazbě je příliš mnoho zbytečností. Sníženou sazbu ponechat ve stávající výši, v případě ekonomického růstu možná trochu snížit.
Spotřební daně - například tu z PHM ponechat ve stávající výši, její zvyšování i snižování se ukázalo jako kontraproduktivní. Zavést speciální spotřební daň na luxusní zboží.
Sociální dávky - v rámci krize prodloužit jejich pobírání a současně zpřísnit prostřednictvím větší kontroly úřadů práce
Minimální mzda - trestuhodně nízká, postupně zvyšovat v závislosti na ekonomickém růstu
Sociální pojistné - mírně zvýšit
120 daňových výjimek - ostře odstranit s výjimkou těch týkajících se rodin a zaměstnanců
Vyvlastnit všechny podniky ve veřejném zájmu, které zdaňují svůj zisk v daňových rájích (přišlo by i na mou oblíbenou síť Levné knihy)
Zavést majektová přiznání, zrušit akcie na majitele, zřídit protikorupční senát, funkci agenta-provokatéra, registrační pokladny
Sloučit ministerstvo průmyslu a obchodu s dopravou, ministerstvo kultury se školstvím, ministerstvo životního prostředí se zemědělstvím, zrušit ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo vnitra s obranou
Seškrtat desítky miliard z resortu obrany, vnitra, dopravy a ze státních úřadů..
16. 08. 2010 | 23:58

Josef napsal(a):

Smaria, Vlku co to tu placas za hlouposti ! Vydelek je zdanen tam,kde vznikl a ne tam kde se zaregistrujes ! Nejsi sam. kdo placa podobne bludy, to ti muze byt omluvou ! Kdyby to bylo tak jednoduche a kdyby na to stacilo jazykove vybaveni, tak to by Bahamy a Panama byly nejbohatsi staty s neustale pretekajici kasou !
17. 08. 2010 | 03:36

vlk napsal(a):

Josef

vážně? nemá smysl, abych tě tu vzdělával. a le jistě mi snadno odpovíšna jednoduchou otázku:
Když platí tvoje premisa o zdaňování ,proč potom české firmy utíkají do destinací, kde se buď nezdaňuje skoro vůbec a skoro z ničeho nebo z příjmů , prokazatelně vzniklách mimo území daňového domicilu velmi málo?

A jistě mi snadno vysvětlíš, jak když si do firmy pořídíš něco ciziny - stroj nebo nutnou službu - zaplatí tady zahraniční dodavatel daň ze svého zisku.
ne Bahamy , panama nemohou být nejn¨bohatšími státy s plnou přetékající kasou protože vybírají jen vylemi nízké daně. Ale jejich daňové příjmy jsou přesto , z těch malých daní daleko vyšší než by měly, kdyby daňovým rájem nebyly.
17. 08. 2010 | 07:40

Jozef napsal(a):

Zdielam argumentaciu Vlka.

P.Kohout uz nie je stalym expertom Pravdy/upirov Wall Streetu/,ale dostal este priestor v Sme.
Sme este dava priestor aj utokom na euroval,euro a EU.

P.Kohout,"vytvaly odmitac"produkcie porovnavacich analyz,vytrvalo pokusa sa iba o alchymiu v sluzbach scholastiky sucasnych "cervenych Khmerov".
P.Kohout pred rokom dovolil si z cisla stvrtrocneho padu slovenskeho HDP usudzovat na skodlivost eura.Kedze p.Kohout nefunguje ako ekonom,nepotreboval ziadnu pricinnu analyzu vyvoja struktury HDP.Stacila a staci mu korelacia svojvolne vyselektovanych abstraktnych cisiel.Ak cisla nevyhovuju,tym horsie pre cisla:prestanu existovat.
Faktom je,ze na Slovensku v poslednych styroch rokoch minimalne mzdy vyjadrene v eurach vzrastli takmer o polovicu,rast realnych miezd a dochodkov bol na europske pomery spickovy.
Faktom je,ze vsetci investori na Slovensku udavali ako velku vyhodu Slovenska euro - kym mnohi mediami preferovani scholastici trvali a trvaju uporne na skodlivosti tohto prostriedku.

Vlada Roberta Fica lisila sa od sucasnych cervenych Khmerov maximalnym hladanim moznosti rozvoja a expanzie.Vsade.
Ak videli zdroje v Pekingu,v Moskve,v Libii ap, vycestovali aj tam a bojovali - napriek medialnym popravam za tieto skutky.
Dnes vladnuci Miklosovci zacali unikatnym utokom na eurozonu,ale aj odmietnutim ruskych megainvesticii do sirokorozchodnej trate na Vieden cez Slovensko,prihlasili sa k boju za prava chartistov v Cine a mudzahedinov v Rusku.A pokracuju v snahe o uplatnenie osvedcenej ideologie nekontrolovatelneho volneho trhu v minimalizovanom state.

Nastastie sa tymto "cervenym Khmerom" vela veci nepodari.Kedze maju len krehku vacsinu,ich slepa vola sekat a skrtat aj spotrebu obyvatelstva je znacne paralyzovana strachom z nasledkov.
Nastastie v tejto chvili hospodarstvo ovela viac zavisi na voli nemeckych vodcov,nez Miklosovcov.
Skodia Slovensku a ostatnej Europe podobne ako Kalouskovci v Cesku.Pretoze situacia v mediach je stale este zla,zufalo zla.
17. 08. 2010 | 08:32

Jirka H. napsal(a):

Vlk:
Píšeš: Ohledně Hartz IV a předchozích Hartzů.
prof hartze nominoval a vybral za hlavního poradce v boji s nezamětsnaností ještě gerhardt Schoeder jako kancléř.
A pak dodáváš sorry.
Mě je ale úplně jedno, jestli rozumnou věc zavádí Petr nebo Pavel. Jen jsem žádný podobný plán na toto téma neslyšel od našich socialistů.
17. 08. 2010 | 09:28

Jirka H. napsal(a):

vlk:
Tele za 470,- hm, přiznám se, že to mě ani nenapadlo. Už těch 450 mě překvapilo. Dokup by možná stál za uváženou i kolem 380, ale je to čirá alchymie. Uvidíme jak na tom budou s fundamentem - to se počítá.
Buď zdráv
17. 08. 2010 | 09:34

PAVEL Sokolovsko napsal(a):

tento článek je plný demagogie, odborník kroutí hlavou a laik žasne, např. šrotovné v SRN bylo taky tzv. kouzlo které je údajně pro kočku, možná nemělo velký efekt, ale hlavní je že toto kouzlo alespoň z části fungovalo, možná, že spoustu odborníků by zavedlo další diskusi na téma šrotovné a k čemu bylo dobré, mno ale je nepopíratelné, že toto šrotovné bylo a co se týče různých podpor vývozů německých výrobků do zahraničí, či podpora politiků směřující k firmám co se snaží získávat zakázky v ČÍNĚ např. to také bylo, takže podobná kouzla jak zmiňoval autor článku, fungují i v SRN, mimochodem autor článku je totální demagog a ignorant faktů, protože kdyby se o to co se děje vedle u sousedů zajímal, tak by zjistil např., že německá politická delegace v ČÍNĚ vyjednala obří zakázku pro německé firmy,tuším před rokem či dvěma /tuším,že se jednalo o motory a turbíny pro přehrady/ to je taky kouzlo........, pane autore Vy jste takový odborník jako asi naše nynější vláda, kouzla u nás taky fungují, viz. např. ŠKODA AUTO...........
17. 08. 2010 | 09:42

hoven napsal(a):

vlk,
taky vladimíra špidlu obdivuju.
17. 08. 2010 | 10:23

Karel L napsal(a):

Levicový ekonom 16.08.2010 23:58:36 -

píšete např.-

Sociální dávky - v rámci krize prodloužit jejich pobírání a současně zpřísnit prostřednictvím větší kontroly úřadů práce

Teď nevím,jestli myslíte podporu v nezaměstnanosti nebo i další sociální dávky.Pokud myslíte podporu v nezaměstnanosti,tak jak konkrétně by se určovalo,kdy bude jaké prodloužení? Na základě dat Českého statistického úřadu? A jaká by konkrétně měla být ta hranice poklesu HDP?
Zpřísnit kontrolu znamená konkrétně co? Že např. pracovníci úředu práce budou chodit do firem,na stavby,na vrátnice apod. a budou ty pracovníky tam legitimovat a kontrolovat dle databáze,jestli jsou vedení na úřadu práce a pokud ano,tak začnou vyslýchat jejich změstnavatele,jak dlouho tam pracují,kolik si vydělali atd.? nebo by to dělala policie? Nebo jak byste si představoval větší kontrolu? Že třeba budou kontrolovat výpisy z bankovních kont?Nebo budou chodit do bytu a zjišťovat,co daný člověk má a kde si na to vydělal? Taková kontrola by připomínala totalitní režim.

Píšete např.-

daň z příjmu fyzických osob: Nejlépe pěti pásmové s horní sazbou 40-50 %

Od jaké výše výdělku by platila ta horní sazba.A jaká by byla výše těch ostatních sazeb?

Taky píšete-

DPH - nejlépe zrušit, jde o nehoráznou degresi. Ale nevadilo by základní sazbu zvýšit o 2 %, tady by ta degrese ještě nebyla taková, neboť v této sazbě je příliš mnoho zbytečností. Sníženou sazbu ponechat ve stávající výši, v případě ekonomického růstu možná trochu snížit.
DPH navrhujete zrušit,ale přitom byste dvě sazby ponechal.JEnže DPH má v ČR právě dvě sazby a sice 10% a 19 %.DPH je daň,která je pro rozpočet státu nezbytná.Pokud by jste zrušil DPH,tak pak by stát spolehlivě zkrachoval.

Píšete-

Zavést speciální spotřební daň na luxusní zboží.

Jaká je dle vašeho názoru definice luxusního zboží,co vše by jste do této skupiny zahrnul?

Píšete-

Vyvlastnit všechny podniky ve veřejném zájmu, které zdaňují svůj zisk v daňových rájích (přišlo by i na mou oblíbenou síť Levné knihy)

To už je ryzí komunistická praktika :)
17. 08. 2010 | 11:24

Karel L napsal(a):

PAVEL Sokolovsko-

píšete-
tento článek je plný demagogie, odborník kroutí hlavou a laik žasne,..

Vy jste odborník nebo laik? :)

píšete-
např. šrotovné v SRN bylo taky tzv. kouzlo které je údajně pro kočku,...

Na základě čeho soudíte,že bylo údajně bez efektu?
17. 08. 2010 | 11:27

Karel L napsal(a):

Jirka H.-

vlk je spíš teoretik,on toho zřejmě mnoho přečetl,ale jak si tady už mnozí všimli,tak mu chybí ty praktické zkušenosti.Nevím jestli jste viděl seriál-Nemocnice na kraji města,tu první sérii,natočenou během socialismu.Tam byla filmová postava Mudr.Cvach,kterého hrál herec Vinklář.No a já osobně bych vlka přirovnal k doktoru Cvachovi :)
17. 08. 2010 | 11:30

Karel L napsal(a):

Jozef- tak jedna věc je,co Kohout píše do různých článků v novinách a na blozích a druhá věc je,co komu radí neveřejně.A to my nevíme,protože to sem na ty blogy nenapíše,kupodivu :)Protože Kohout zatím žije (tedy nezemřel hlady),tak asi pro někoho jeho práce nějaký význam má.A nebo ho dotují rodiče a nebo manželka,to je taky varianta :)
17. 08. 2010 | 11:34

Karel L napsal(a):

Antonín Hrbek-

píšete-
Volba podnikatelské strategie není jednoduchým problémem a neexistují pro ni jednoduché recepty. Tím méně pak volba národohospodářské strategie. Ale někteří „ekonomové“, a la pan Kohout, se nás neustále snaží přesvědčit o opaku.

Otázka je,proč to ten Kohout dělá,že zjednodušuje složitá témata.

Co se týká volby strategie,kterou podnikatelé volí,tak je potřeba si uvědomit,že podnikatelé nejednají tím stylem,že by zadali do supervýkonného počítače data a nechali si vypracovat optimální strategii :)Jednak provoz superrychlých počítačů je drahý,takže by je to zjištění stálo více,než co ušetří na daních :),a navíc,i kdyby si chtěli udělat méně rozsáhlou analýzu na svém vlastním počítači,tak by potřebovali mít určitý software,jehož tvorba by je stála tolik úsilí,že by ztratili zájem ušetřit na daních :)

Podnikový rozpočet je omezený,podobně jako jiné rozpočty.Takže pokud se zvýší např. spotřební daň z nafty,tak většina drobných podnikatelů zareaguje nějakou kombinací možných opatření.Např. částečně zdraží,částečně se budou snažit jezdit úsporněji,nezvýší tak výrazně plat zaměstnancům,jak plánovali,popř. někoho propustí a práci rozhodí mezi ostatní,někteří budou požadovat práci přesčas zadaro apod.
17. 08. 2010 | 11:47

Karel L napsal(a):

hoven napsal(a):
zdroje jsou
16.08.2010 22:25:55

jenže jsou mnohdy využívány dost neefektivně
17. 08. 2010 | 11:49

Karel L napsal(a):

Kohout-

píšete-

Naopak stimulační balíčky, úvěrová expanze, dotace a podobná kouzla s ekonomikou jsou obvykle pro kočku.

Právě kvůli takovým obecným tvrzením vás mnozí kritizují.
Tento blog vyšel původně tuším v sobotním vydání MF dnes.Asi tam potřebovali rychle "zaplácnout mezeru" nějakým článkem a požádali vás,tak jste jim vyhověl,a během 10 minut jste něco sesmolil:)

Ekonomika je příliš složitý systém,než aby se dalo něco zhodnotit nějak obecně a zjednodušeně.Příkladem státní dotace může být např. dotace školám na zeteplení.V důsledku zateplení školy ušetří finance za vytápění a můžou např. přidat na platech učitelům (postupně zvyšovat).Takové opatření je dle mého názoru pozitivní.
17. 08. 2010 | 11:55

Karel L napsal(a):

Rumcajs-

píšete-

Jo a hlavně nešahat na dávky. Dyk většina z nich končí v alkoholu a tak se nám díky spotřební dani vrátí do SR dvakrát tolik, než kolik jsme těm sockám dali. To má logiku, ne ?
16.08.2010 21:48:43

To je nesmysl,co jste napsal,dost přeháníte.
17. 08. 2010 | 11:57

Karel L napsal(a):

stále rebel napsal(a):
Pro Karel L.
Nech toho, na rozdíl od tebe mohu tvrdit, že jsem ekonom a tvé příspěvky mne bolí. Kdybys napsal jeden dva tak to beru, ale ty jsi jich napsal více než deset a tapetuješ diskusi.

Rebelku,stále ještě jsem se nedozvěděl,jakou školu jsi vystudoval,jaké máš zkušenosti z praxe atd.,co by tě opravňovalo o sobě tvrdit,že jsi ekonom atd. Jak už jsem psal,myslím si,že ty a vlk jste spíše teoretici,kteří mají narcistickou poruchu a chtějí tady všem ukázat svoji "odbornost",nejlépe tím,že někoho jiného zkritizují.Co se týká kritiky Kohouta,tak ta je v některých případech oprávněná.
17. 08. 2010 | 12:01

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený Karle L.,

samozřejmě, že máte pravdu. Podnikatel se musí nějak rozhodnout a hledá pro něj únosné řešení. Ale jen výjimečně sníží objem výkonů, jak to po něm, dle pana Laffera, požaduje pan Kohout. To udělá jen v naprosto krajní situaci a je to zpravidla cesta k sebezničení.

Je totiž velký rozdíl mezi tím ekonomicky podnikat na vlastní riziko a o ekonomice beztrestně psát nebo někomu bez postihu, nejlépe na národohospodářské úrovni, radit.

S pozdravem
17. 08. 2010 | 12:01

Karel L napsal(a):

Antonín Hrbek-

píšete-

Je totiž velký rozdíl mezi tím ekonomicky podnikat na vlastní riziko a o ekonomice beztrestně psát nebo někomu bez postihu, nejlépe na národohospodářské úrovni, radit.

To je přesně můj názor.Co se týká Kohouta,tak diskutér s přezdívkou- přírodovědec,ho charakterizuje tak,že na těchto stránkách on je jakýsi bavič,tedy něco jako "klaun v cirkuse"(většina diváků ví,že ten klaun ze sebe dělá klauna jenom při představení,a že jinak se chová "normálně").Prostě že Kohout v médiích takovým "klaunovským" způsobem něco kritizuje.Např. v případě tohoto blog kritizuje,že nadšení,které vyvolala současný čtvrtletní růst HDP v Německu je prozatím přehnané.
17. 08. 2010 | 12:11

Karel L napsal(a):

Antonín Hrbek-

mohli bchom panu Kohoutovi např. navrhnout,ať zkusí podnikat v praxi,ať si třeba založí knihkupectví (když má v úvodu blogu napsáno,že je ekonomický beletrista) a po dvou až třech letech ať napíše blog o výsledcích jeho podnikání :)
17. 08. 2010 | 12:14

KAael L napsal(a):

Antonín Hrbek-

ještě znova k tomu,jak píšete-

Je totiž velký rozdíl mezi tím ekonomicky podnikat na vlastní riziko a o ekonomice beztrestně psát nebo někomu bez postihu, nejlépe na národohospodářské úrovni, radit.

Doplnil bych,že je taky velký rozdíl mezi tím,rozhodovat o vlastních penězích a rozhodovat o cizích penězích,tedy např. o státních financích.Jestliže relativně malý počet lidí (vláda,parlament atd.) rozhoduje o penězích celýho státu,aniž by by tito lidé byli nějak postižitelní za chybná rozhodnutí,tak pak občanům zbývá akorát doufat v to,že jsou to dostatečně zodpovědní lidé,aby nedošlo ke státnímu bankrotu.A nejde ani tak o to,jestli je ta vláda více tzv. pravicová nebo více tzv. levicová,jde hlavně o to,jestli ti lidi,kteří tam jsou,mají dostatečnou zodpovědnost.
17. 08. 2010 | 12:17

Huh napsal(a):

S článkem by se dalo polemizovat. Je to tak nějak černobíle zobrazená realita.

Ale ta fotka... Příště raději bez ní. Dík. Přece jen je autor asi lepší ekonom než fotograf.
17. 08. 2010 | 12:19

PAVEL Sokolovsko napsal(a):

pro KAREL L, podle prý mnoha odborníků, např. jako je autor tohoto článku, je šrotovné kouzlo pro kočku, já nepíšu, že je to můj názor, jen že to někdo tvrdí, můj názor je, že šrotovné mělo určitě svůj efekt, sice jak pro koho, ale jak již zde někdo napsal ekonomika je příliš složitá, než aby se to zde popsalo jednou větou či jedním článkem, můj názor je, že autor tohoto článku je velice jednoduchej a měl by se věnovat více něčemu jinému třeba sbírání známek, než ekonomice, jsem laik, a odborníků je v téhle zemi velice málo, nebo je jich zde příliš mnoho...., vyberte si.....
17. 08. 2010 | 12:20

vlk napsal(a):

Karel L.
pobaviljste men velmi a velmi.
Milej karle, já nejsem v žádném případě teoretik. Já jsem PŘEDEVŚÍM a ZEJMÉNA praktik!
Je to tady obecně známo.

ale to vy ve své ukecanosti a mnopříspěvkovosti, kterou tad y pravidelně tříštíte každou diskusi nemůžete ani postřehnout.
17. 08. 2010 | 12:23

Karel L napsal(a):

vlk-

píšete-

ale to vy ve své ukecanosti a mnopříspěvkovosti, kterou tad y pravidelně tříštíte každou diskusi nemůžete ani postřehnout.

Tím jste pobavil vy mě,protože už jsem četl dost blogů,kde bylo víc jak deset příspěvků právě od vás.Třeba tam byly tři příspěvky za sebou a u prvního a druhého bylo napsáno pokračování,aby se náhodou nestalo,že by si toho někdo nevšiml a nepřečetl by si všechyn vaše názory,o které by pak nebyl "obohacen " :)

Už vícekrát mě napadlo,že pokud jste tak zkušený praktik,proč vlastně trávíte tolik času na těchto blozích.Proč si např. nezaložíte nějakou soukromou vysokou školu,kde byste mohl vaše zkušenosti předávat desítkám studentů ? :) Samozřejmě se můžu mýlit,protože není vyloučeno,žena nějaké VŠ učíte,jako nneí zároveň vyloučeno,že jste poradcem nebo konzultantem nebo ředitelem v různých firmách apod.,přičemž zde samozřejmě z důvodu skromnosti píšete pod přezdívkou vlk :)

Ná vás se totiž přesně hodí ten popis,který napsal jako obecně platný A.Hrbek-
Je totiž velký rozdíl mezi tím ekonomicky podnikat na vlastní riziko a o ekonomice beztrestně psát nebo někomu bez postihu, nejlépe na národohospodářské úrovni, radit.
17. 08. 2010 | 12:40

Karel L napsal(a):

PAVEL Sokolovsko- s tím souhlasím,že Kohout příliš zjednodušuje.Ovšem nezodpovězená otázka je,co je motivem tohoto jednání,za jakým účelem to dělá.
17. 08. 2010 | 12:44

Karel L napsal(a):

vlk-

já se domnívám,na základě vašich příspěvků,že jste narcista.Kdyby jste nevěděl,co to znamená,tak narcista je člověk,který sám sobě nerad přiznává,že se mýlí.
17. 08. 2010 | 12:48

Karel L napsal(a):

vlk- s vámi se totiž diskutuje dost těžko,protože právě proto,že máte znaky narcistické poruchy,tak se snažíte příliš prosazovat vaše názory jako jedinou pravdu a jako to nejlepší,co může být.

Ale přesto udělám vyjímku.V jednom příspěvku výše píšete-

Podobně je to s pomocí státu podnikům subvencováním na udržení pracovních míst. U nás by to samozřejmě bylo označeno za socanské rozhodování. V Německu přišli už dávno na to, že firmy musí udržet pohromad ě svoje „tvrdé“ zaměstnanecké jádro. Aby následně při konjunktuře z ní vytěžili co nejvíce. Což je případ 2.Q./10. Zatímco ostatní dávají teprve dohromady znovu odstavené kapacity, Němci jsou schopni okamžitě vyrábět.

Otázek by byla celá řada.Např.co je dle vás to "tvrdé zaměstnanecké jádro" ? že tam asi nebude patřit uklízečka,to je jasné.Ale pokud se např. na konkrétním stroji (např. na CNC frázce) střídají na směny 4 pracovníci,tak kdo patří do toho "tvrdého jádra" a kdo ne,a na základě čeho se tak budou dělit? Je třeba "člen tvrdého jádra" ten,který víc podlézá mistrovi ? :) Nebo jak si to máme představit?
Dále píšete o pomoci státu podnikům,tzv. subvencováním.A jak konkrétně by to mělo probíhat.Třeba přijde majitel firmy na příslušný úřad s tím,že přecenil svoje odbytové možnosti a koupil příliš mnoho aut a že by chtěl státní dotaci,aby mohl platit leasing,aby až se to zase "rozjede",tedy až nastane růst DPH,aby mohl celou svoji "flotilu" "zapojit do akce" ? A na základě čeho budou rozhodovat,komu dají jak velkou subvenci? Když dají subvenci ze státního rozpočtu,tak na úkor čeho,kde se bude škrtat? Nepřidá se třeba lékařům? Nebo se ubere zemědělcům?
Co znamená dávat dohromady znovu odstavené kapacity?
Jestliže se propustila část dělníků,a je potřeba rychle navýšit vyrobené množství,tak se to dá řešit např. pomocí přesčasů nebo pomocí kooperace,protože ekonomika v recesi není ekonomika po válce,kdy jsou továrny rozbombardovány,to je velký rozdíl.
17. 08. 2010 | 13:06

Duroy napsal(a):

To Karel L: Dobře se ptáte, zajímavě argumentujete, to však nic nemění na tom, že tento blog se opět a zase panu Kohoutovi nepovedl...
17. 08. 2010 | 15:01

Joma napsal(a):

To Karel L. Musím se zastat pana Vlka. Je mně líto, ale má pravdu a každá firma, pokud je to firma a ne garážová dílna nebo překupník, má k tomuto účelu zpracovaný krizový plán a o tomto Vlk píše. Pokud nejste schopen ve firmě určit "tvrdé zaměstnanecké jádro", potom jste ještě v pořádné firmě nepracoval.
17. 08. 2010 | 15:40

Levicový ekonom napsal(a):

Karel L
"Teď nevím,jestli myslíte podporu v nezaměstnanosti nebo i další sociální dávky." Myslím podporu v nezaměstnanosti, dávky typu mateřské ne
"Pokud myslíte podporu v nezaměstnanosti, tak jak konkrétně by se určovalo, kdy bude jaké prodloužení? Na základě dat Českého statistického úřadu?"
Prodlouží se délka jejich pobírání o dva až tři měsíce
"A jaká by konkrétně měla být ta hranice poklesu HDP?"
Pokud půjde o krizi (tedy propad HDP tři kvartály za sebou) a jestliže ekonomický růst nedosáhne alespoň 1 % za tři kvartály.

"Zpřísnit kontrolu znamená konkrétně co? Že např. pracovníci úředu práce budou chodit do firem,na stavby,na vrátnice apod. a budou ty pracovníky tam legitimovat a kontrolovat dle databáze,jestli jsou vedení na úřadu práce a pokud ano,tak začnou vyslýchat jejich změstnavatele,jak dlouho tam pracují,kolik si vydělali atd.?" Třeba tak anebo by se používaly ty karty.
"nebo by to dělala policie?"
To jen v extrémních případech, kdy by zde hrozilo přímo porušování zákonů.
"Nebo jak byste si představoval větší kontrolu? Že třeba budou kontrolovat výpisy z bankovních kont?Nebo budou chodit do bytu a zjišťovat,co daný člověk má a kde si na to vydělal?"
To raději ne, jedná se přece jen o pouhá 3 % práceschopné populace. I kdybychom zde zavedli takové represe, příliš peněz se neušetří.
"Taková kontrola by připomínala totalitní režim."
To byla spíše pracovní povinnost. Dnes by nic takového nefungovalo.

"Od jaké výše výdělku by platila ta horní sazba.A jaká by byla výše těch ostatních sazeb?"
40-50 % by platilo pro příjmy nad 100 tisíc měsíčně. 32 % pro příjmy nad 60 tisíc, 24 % pro příjmy nad 40 tisíc, 20 % pro příjmy nad 15 tisíc, 15 procent pro příjmy do 15 tisíc. Zjednodušeně bych daňový systém vrátil na úroveň roku 1999. Rok poté Zemanova vláda páté daňové pásmo zrušila.

"DPH navrhujete zrušit,ale přitom byste dvě sazby ponechal."
Myslel jsem někdy v budoucnu, v době silné konjunktury se pokusit zrušit alespoň tu sníženou sazbu. Momentálně je ponechat ve výši, v jaké jsou. DPH příliš škodí podnikatelům i občanům.

"Jaká je dle vašeho názoru definice luxusního zboží,co vše by jste do této skupiny zahrnul?"
Jde víceméně o všechny druhy luxusního zboží, které si člověk s průměrnou mzdou nemůže dovolit. Tedy drahé automobily, lustry, nábytek, zájezdy, alkohol. Boháče ani prodejce to nijak nepoškodí a stát získá miliardy.

"To už je ryzí komunistická praktika :)"
Ale proč? Bylo by to ve veřejném zájmu v souladu s Ústavou.
17. 08. 2010 | 16:11

vlk napsal(a):

Karel L

zkuste někd y pochopit, že mezi námi, v technic e psaní odpovědí na oponenta je dost zásadní rozdíl. Já k jedné oponentově replic e vyrobím jednu odpověď. Vy k jendé mojí rpelic e jste vyrobil hned tři:
17.08.2010 12:40:37
17.08.2010 12:48:18
17.08.2010 13:06:41

aniž by to bylo podmíněno délkou vaší argumentace.
Zapleveluje to diskusi a ztrácí s e přehled.

Teď to vezmu per partes
První odpověď.

ano , když píši jeden text a ten pro jeho délku musím rozdělit na několik částí, označím vždy jestli je pokračování. Proto, aby případný čtenář s e o tom nemusel dohadovat. Jako u vás.
Ohledně VŠ. Zklamu vás. Nemám tyhle ambice. vyznávm heslo - ti co něco umějí to dělají, ti ostatní to učí.
A ohledně ekonomie, spíš reálné ekonomiky -denně nesu s vou kůži na trh. Denně. S jednoduchým kritériem- výsledkem. Odpovídá nedopvídá. Kdyby neodpovídal , končím.
Druhá vaše replika:
Za narcisistu s e nepokládám. většinou mi to totiž vychází.
To co občas zkusím předpovědět. I tady.
Třetí replika:
Každý a samozřejmě i vy, prosazuje svoje názory. Což je logické. Problém s tím mají většinou ti, co jej nedokáží obhájit. Nikoho k ničemu nenutím.

Ohledně "tvrdého zaměstnaneckého jádra". Odpoěvděl vám už částečně Joma, kterému tímto děkuji .
Detaily? V Německu si e nastavili, Mají tam na tuhle formu podpory firem velmi detailně propracovaný program Stačí to jen převzít a někd e přiříznout na naše podmínky. Není řeba vlbec nic vymýšlet.

co znamená dávat dohromady znovu odstavené kapacity? To by vám nejlépe řekli ti, co koupili firmu po bankrotu a znovu oživují původní výrobu.

Leckdy je to dost problém,protože někteří klíčoví pracovníci s e už do f irmy nevrátí a výcvik nových je drahý a časově náročný.
řada lidí , zas e napříkla d prodejních oddělení má osobní vazby na zákazníky. Pokdu s e nevrátí, odchází tyto kontakty s nimi.
U jiných hrozí , pobytem doma ztráta profesních dovedností. Atd. atd.
Komu s e při dá a komu ubere? to sna d je záležitost vlády. On a je tu od toho, aby přijímala rozhdonutí. Pokdu to neumí nebo přijme špatné , jde o špatnou vládu. Nic víc.
detaily byste si mohl najít sám. Místo mnohočetnosti příspěvků by stačilo napsat jedne zásadní a zbytek času věnovat vyhledávání toho, na co se ptáte.
Celkem dobrý matroš je tady: http://www.podnikatel.cz/cl...
17. 08. 2010 | 16:15

venkovan napsal(a):

To vlk: S postojem Všech!!!
vlád(od 1989) k zemědělcům se neshodnem. Začalo to naším
dědem vševědem a privatizací,
pokračovalo naším nejpopulárnějším politikem a jeho nastavením celní ochrany,
dále"trhem bez přívlastků" opět děda,Teličkovými podmínkami vstupu(doporučuji prostudovat
podmínky Poláků, Slovinců, Kypru) a pokračuje aktuálně
linií...., Kozák, Fuksa, Tureček - výplaty SAPS a nástřel TOP upy r.2011!!
To autor: Vypořádáte se někdy
s estonskými daněmi? Konkrétně
s jejich zdaněním "na provozovně" ne na "sídle firmy" jak je to v ČR? Zatím ani žádný
náznak. Zhoršení možnosti daňových úniků jako nevhodný směr úvah? Za co je autor-analytik placen?
17. 08. 2010 | 17:25

vlk napsal(a):

venkovan

přiznám, že mi uniká , co mi vytýkáte..na co narážíte.
Protože já s vámi ohledně toho, že zemědělství tvrdě zaplatilo veškeré změny systému a hospodářství, naprosto souhlasím.
17. 08. 2010 | 21:40

vlk napsal(a):

Tak tad y stje naprosto jednoduše apregnantně opsáno, na čem stojí německý hospodářský zázrak letošního prvního půlroku:
http://ekonomika.ihned.cz/c...

Prostě Kohout napsal propagandistický blábol. tak jako už drahný čas většinou. Bohužel...
17. 08. 2010 | 23:16

Karel L napsal(a):

Joma 17.08.2010 15:40:34

já jsem pracoval v několika firmách,takže vím o čem píšu.Pokud vlk nazval nepostradatelné pracovníky "tvrdým zaměstnaneckým jádrem",tak např. ve strojírenské firmě tam bude patřit mistr nebo technolog.Mě totiž není jasné,proč např. místo pojmu "nepostradatelní pracovníci" používá pojem "zaměstnanecké jádro" a ještě k tomu "tvrdé" :) Jestli to má být přirovnání k ovoci,třeba k meruňce,tak to je chybně,protože u meruněk se jádro vyhazuje :)
17. 08. 2010 | 23:20

Karel L napsal(a):

vlk-vaše poslední reakce obsahuje některé rozumné argumenty,takže na ni budu reagovat.

píšete-
Ohledně VŠ. Zklamu vás. Nemám tyhle ambice. vyznávm heslo - ti co něco umějí to dělají, ti ostatní to učí.

Mě jste nesklamal,já jsem to totiž myslel s nadsázkou to o VŠ.Rozhodně nevyznávám to vaše heslo.Na školách učí spousta lidí,kteří tomu oboru který učí opravdu rozumí.

Píšete-

A ohledně ekonomie, spíš reálné ekonomiky -denně nesu s vou kůži na trh. Denně. S jednoduchým kritériem- výsledkem. Odpovídá nedopvídá. Kdyby neodpovídal , končím.

To ale ještě neznamená,že máte pravdu ve všem a že vaše názory na to,co by se dělat mělo nebo nemělo,jsou ty nejlepší.Ekonomika je totiž tvořena mnoha různými odvětvími,takže i když má někdo praxi v jednom z nich,tak to neznamená,že má "patent na pravdu".

píšete-

Ohledně "tvrdého zaměstnaneckého jádra". Odpoěvděl vám už částečně Joma, kterému tímto děkuji .
Detaily? V Německu si e nastavili, Mají tam na tuhle formu podpory firem velmi detailně propracovaný program Stačí to jen převzít a někd e přiříznout na naše podmínky. Není řeba vlbec nic vymýšlet.

Jste idealista.Např. v tom,jak si myslíte,že v tak skorumpovaným státě jako je ČR bude fungovat mírně poupravená legislativa např. z Německa.

píšete-
co znamená dávat dohromady znovu odstavené kapacity? To by vám nejlépe řekli ti, co koupili firmu po bankrotu a znovu oživují původní výrobu.

To není zrovna vyčerpávající odpověď.Ta problematika je mnohem složitější,než vy si zřejmě uvědomujete.Odstavenou kapacitou můžou být vozidla,výpočetní technika,obráběcí stroje,stavební stroje,kancelářské vybavení,budovy,ale i celé výrobní automatizované linky pro konkrétní výrobu.Takže v různých případech bude potřeba různý čas na to,aby se určité výrobní kapacity využily.Není to ve všech případech tak,že jsou potřeba roky na to,než se nějakou výrobu podaří rozjet.

Píšete-

Leckdy je to dost problém,protože někteří klíčoví pracovníci s e už do f irmy nevrátí a výcvik nových je drahý a časově náročný.
řada lidí , zas e napříkla d prodejních oddělení má osobní vazby na zákazníky. Pokdu s e nevrátí, odchází tyto kontakty s nimi.

Tady už nepoužíváte pojem zaměstnanecké jádro,ale pojem "klíčoví pracovníci". Klíčoví pracovníci můžou odejít z firmy do jiné firmy i během konjunktury,protože je prostě jiná firma lépe zaplatí.Takže odchod klíčových pracovníků z jedné firmy do jiné může nastat kdykoliv.Může nastat i to,že např. klíčový pracovník má smrtelný úraz. Pokud určitá firma není schopná dál fungovat,protože z nějakého důvodu tam už nepracuje jeden nějaký pracovník,tak je to špatně řízená firma.

píšete-

U jiných hrozí , pobytem doma ztráta profesních dovedností. Atd. atd.

A když jede např. nějaký pracovník na dovolenou,tak mu dle vašeho názoru nehrozí ztráta profesních dovedností ? :) Někdo si třeba vezme dovolenou i na celý měsíc.Dost lidi podceňujete.Lidi nemají tak špatnou paměť,aby během měsíce zapomněli všechny potřebné dovednosti.

píšete-

Komu s e při dá a komu ubere? to sna d je záležitost vlády. On a je tu od toho, aby přijímala rozhdonutí. Pokdu to neumí nebo přijme špatné , jde o špatnou vládu. Nic víc.

Opět nesouhlasím.To není záležitost vlády,to je záležitost celýho státu.Vláda totiž obhospodařuje státní peníze a ne jejich.Navíc,co je špatné rozhodnutí a co ne,to záleží na tom,kdo to hodnotí.Vláda se nikdy nezavděčí všem občanům,vždycky bude nějaké rozhodnutí určitá část z nich kritizovat.

píšete-

detaily byste si mohl najít sám. Místo mnohočetnosti příspěvků by stačilo napsat jedne zásadní a zbytek času věnovat vyhledávání toho, na co se ptáte.

V tom případě je ale nelogické,že vy sám píšete dlouhé příspěvky,vždyť by přece stačilo napsat např.-
souhlasím s tím,co je uvedeno na následujícíh webových adresách a přidat ty příslušné odkazy :)
17. 08. 2010 | 23:57

Karel L napsal(a):

vlk- co se týká fiskálních opatření v ČR,tak můj názor je (už jsem to psal v jiném příspěvku),že i v době zadlužení má smysl ivestovat do zateplení státních budov (např. škol).Je to v souladu s tím názorem,že firmy,které zateplování provádí,si udrží pracovníky,protože budou mít zakázky.Státnímu rozpočtu se investované částky vrátí,protože v těch zateplených budovách busou meněší náklady na vytápění.

Co se týká podpory firem,tak dle mého názoru v podmínkách ČR je vhodnější spíše po určitou dobu firmám umožnit neplacení sociálního pojištění i s tím rizikem,že určité firmy zkrachují a pak se za ně to pojištění zaplatí ze státního rozpočtu.Dalo by se sice uvažovat o tom,že pokud tuto možnost využijí,ta by musely dát státu do zástavy např. nějakou nemovitost,ale prakticky by se to těžko realizovalo,protožře ne každá firma má vlastní nemovitosti.

Co je ale můj názor je to,že je nesmysl,aby firma musela vyplácet zaměstnanci 60 % mzdy,když není dost zakázek. Správnější by bylo,kdyby firma mohla v pozdější době,pokud tohoto zaměstnance nepropustí, od něj požadovat odpracování např. poloviny té částky,kterou dostal v době,kdy byl doma ´právě na jak se říká 60%.Samozřejmě ta doba,do kdy by si ty hodiny musel odpracovat,by se rozložila do období několika měsíců.
18. 08. 2010 | 00:22

Karel L napsal(a):

oprava mého příspěvku z 18.08.2010 00:22:22 -
Co je ale můj názor je to,že je nesmysl,aby firma musela vyplácet zaměstnanci 60 % mzdy,když není dost zakázek,aniž by si část z tohoto příjmu zaměstnanec později odpracoval.
18. 08. 2010 | 00:25

vlk napsal(a):

Karel L
Co kdybyste si usnadnil život a nechal kádrování mé osoby? Viz komentář k tomu, o učení a podobně.

A svou replikou , že jsme denně na trhu. Kde reálně hraji o existenci - nijak jsem tím nedokladoval, že musím mít vždycky pravdu. Byla to odpověď na vaši hlášku o mně , že jsme jen teoretik, kterému je praxe vzdálená. Nic víc e, nic méně,. Je dobré si pamatovat alespoň vlastní myšlenky hozené do diskuse.

Dále , německý model odbýváte, že pro Česko není vhodný. Protože se tady daleko víc e než v Německu lže a krade. Hm. S konstatováním skutečnosti máte pravdu. Ale nemělo by být vůbec nejvyšším cílem nás všech, a by se tady lhalo , podvádělo a kradlo daleko méně než je d nes standard. Aby to bylo aspoň jako v Německu? Přesně tohle je pro mne cílem, který je nadřazen všemu ostatnímu. Každému dalšímu společenskému problému. Mnohokrát jsme tady psal, že nemá smysl dělat žádné tvrdé a krvavé reformy, dokud s e tvrdě neomezí korupce.
Vy a mnozí další prostě kapitulujete před tím marasmem co tu je. A berou ho standard. Já nikoli. Ale vím, že vlád a, kde je Kalousek, John a podobní, sněmovna, které předsedá Němcová. A kde v pohod ě poslancuje takový Bém prostě nic na tom marasmu nezmění.
Ohledně startování umrtvených kapacit. Promiňte , netušil jsem , že budete rajtovat na detailech uvádění do provozu tu umrtvené cementárny, tu dopravní firmy, tu nějakého softwarového domu a tak podobně. A a ni bych se o to nesnažil, i kdybych tušil, že prahnete zrovna po tomhle. Protože to není nijak zajímavé k předmětu diskuse. Jd e o technikálii. Nikoli o princip řešení.

Ohledně rozdělování peněz. Nic vás nenutí souhlasit s mým názorem na to, že jde o úkol vlády. Nicméně bude dobré, když si uvědomíte, že máme zastupitelskou demokracii. A přímá tu nikdy nefungovala a navíc, ne pro všechno se přímá demokracie hodí. Protože drtivá většina dnešních problémů jsou problémy výsostně expertní.
A nastavení takovéhle pomoci rozhodně expertní a to hodně expertní záležitostí je.

Vyhledávání - nepochopil jste mé s dělení. Budu tedy přímočarý. Původně jsme být nechtěl - když o něčem chcete polemizovat , měl byste o tom něco vědět.

Zateplování…
Milej pane , psát zateplování jako o léku na zadlužování a depresi.. no tak to mi přijde, promiňte, komické. Že jako stát vydělá na úspoře energií a firmy udrží zaměstnance. Zateploval jsem barák. Teď zateplují činžák naproti. Sousedi také zateplovali..
Nechovám žádný despekt k těm, co to dělají. Udělali mi to dobře. Sousedům také. Ale promiňte , tyhle pracovníky bych nikdy za tvrdé jádro stavební firmy neoznačil ani v deliriu. Vesměs zaučení Ukrajinci. A rozpočtem státu jistě pohnou úspory na ministerských budovách za teplo…

Ohledně vašeho názoru na vyplácení 60% mzdy a naopak neplacení sociálky v době potíží, tak jde o váš názor. Sdělím jediné - pokládám jej za mylný . A Němci evidentně také.
A protože naše ekonomika je závislá a to fatálně na jejich, hádejte, kdo asi bude pravdě blíže.
18. 08. 2010 | 08:22

Joma napsal(a):

To Karel L: Kritéria nepostradatelnosti jsou dána (a nejen podle mne):
1)Ovládat (pracovat na) technologii pro celý sortimment výrobků
2)Dokázat zaučit při rozšíření výroby nové zaměstnance
3)Zdravotní stav
4) Umět si poradit i s novými věcmi.
Výběr může dělat pouze velmi znalý člověk s letitými zkušenostmi jak v oboru i personalistice.
18. 08. 2010 | 08:53

Karel L napsal(a):

vlk-
co kdybyste vy přestal "kádrovat" jiné lidi diskutující na těchto blozích,nebo je přestal familiérně nazývat-brouku, a podobnými výrazy.

píšete-
A svou replikou , že jsme denně na trhu. Kde zaplatili určité poslance ve sněmovně,aby tehdejší vláda nedostala důvěru.Co s tím může dělat běžný občan?

píšete-
Ohledně startování umrtvených kapacit. Promiňte , netušil jsem , že budete rajtovat na detailech uvádění do provozu tu umrtvené cementárny, tu dopravní firmy, tu nějakého softwarového domu a tak podobně. A a ni bych se o to nesnažil, i kdybych tušil, že prahnete zrovna po tomhle. Protože to není nijak zajímavé k předmětu diskuse. Jd e o technikálii. Nikoli o princip řešení.

Jistě,předpokládám,že vy se o to ani moc snažit nemůžete,protože tomu asi moc nerozumíte.Protože znalost té technické stránky je zásadní pro posouzení,jak rychle je možné aby "se nastartovala" výroba v konkrétním odvětví.

píšete-
Ohledně rozdělování peněz. Nic vás nenutí souhlasit s mým názorem na to, že jde o úkol vlády.

TAk to je snad samozřejmé,že nemusím souhlasit s vaším názore,co by mě asi tak mohlo nutit.JEnom je paradoxní,že vy kritizujete tuto vládu,že je moc pravicová,ale zároveň píšete,že je v její kompetenci,jak přerozdělí peníze ze státního rozpočtu.Takže dle toho vašeho názoru by např. odboráři neměli právo na stávku,protože nesedí ve vládě.

Píšete-
A nastavení takovéhle pomoci rozhodně expertní a to hodně expertní záležitostí je.

To je ale jenom teorie,praxe je taková,že např. vystudovaný lékař Barták,v přechodné vládě ministr obrany,jde náměstkovat na ministerstvo financí.Praxe je tedy taková,že jde o obsazování koryt.

píšete-
Vyhledávání - nepochopil jste mé s dělení. Budu tedy přímočarý. Původně jsme být nechtěl - když o něčem chcete polemizovat , měl byste o tom něco vědět.

Já jsem ho naopak pochopil.Bylo to sdělení v tom smyslu,že druzí nemůžou psát několik dlouhých příspěvků,ale vy ano.To,že pokud někdo chce o něčem polemizovat,tak by o tom měl něco vědět,se týká spíše vás.Napíšu vám to taky přímočaře.To,že znáte obecné principy ještě neznamená,že něco podrobněji víte.

píšete-
Zateplování…
Milej pane , psát zateplování jako o léku na zadlužování a depresi.. no tak to mi přijde, promiňte, komické. Že jako stát vydělá na úspoře energií a firmy udrží zaměstnance. Zateploval jsem barák. Teď zateplují činžák naproti. Sousedi také zateplovali..
Nechovám žádný despekt k těm, co to dělají. Udělali mi to dobře. Sousedům také. Ale promiňte , tyhle pracovníky bych nikdy za tvrdé jádro stavební firmy neoznačil ani v deliriu. Vesměs zaučení Ukrajinci. A rozpočtem státu jistě pohnou úspory na ministerských budovách za teplo…

Komický jste naopak vy,jak se snažíte někdy druhým podsouvat,co nenapsali.Já jsem nenapsal,že je to všelék a že se tak udrží "nepostradatelní zaměstnanci" (vaš pojem "tvrdé jádro" je nesmyslný).Napsal jsem to jako příklad vhodnosti investice i v situaci,kdy je rozpočet deficitní.Chápete co znamená slovo- příklad?Příklad znamená,že podobných příkladů může být dalších dvacet.

píšete-
Ohledně vašeho názoru na vyplácení 60% mzdy a naopak neplacení sociálky v době potíží, tak jde o váš názor. Sdělím jediné - pokládám jej za mylný . A Němci evidentně také.

Myslet si můžete co chcete,ale to jenom potvrzuje,že jste nikdy větší firmu neřídil.Nevím,na základě čeho jsou vaše "praktické" zkušenosti.Navíc jsem nepsal,že bych těch 60 % zrušil,ale napsal jsem,že by si z toho část později zaměstnanci odpracovali (pokud nebudou propuštěni),aby veškeré náklady v krizi nenesla jenom firma.

píšet-
A protože naše ekonomika je závislá a to fatálně na jejich, hádejte, kdo asi bude pravdě blíže.

No vy to dle mého názoru rozhodně nejste,protože dle toho,co píšete mně utvrzujete v názoru,že jste opravdu spíše tím teoretikem.

pokračování = ještě bude další podstatná informace :)
18. 08. 2010 | 10:28

Karel L napsal(a):

Dám vám příklad.Vy píšete,že pracovník,který je delší dobu nezaměstnaný ztratí dovednosti.Částečně by to mohlo platit např. u pilotů dopravních letadel.Jenže v ekonomice nejsou zaměstnaní jenom piloti,když to napíšu s nadsázkou.V ekonomice pracují řidiči,zdravotní sestry,dělníci atd. Nevím,jestli máte nějakou zkušenost ze strojírenství,ale dám vám příklad.Nějaká dělník pracoval v nějaké firmě na CNC stroji,který měl určitý elektronický systém(např. sinumerik 840).Jestliže je tento dělník propuštěn,tak tím,že bude třeba 4 měsíce nezaměstnaný,tak část instrukcí(ovládání stroje) zapomene,ale poté co přijde do jiného podniku(např. na základě inzerátu,že hledají člověka,který obluhoval CNC stroj se systémem sinumerik 840) se zaškolí mnohem rychleji,než třeba absolvent.Takže s tím "tvrdým jádrem" to není tak problematické,jak by jste si myslel. Rozjetí výroby není taky tak problematické,a to ani v situaci,kdy např. z firmy odejde i technolog.Tak se prostě přijme jiný technolog,který si nastuduje podklady a výroba jede dál.Co se týká strojního vybavení,tak firma např. musí platit leasing,ale to neznameá,že hned rozprodá všechny stroje.Tak prostě omezí výdaje jinak (třeba prodá část služebních aut apod.)Vy si prostě opravdu asi pletete ekonomiku v recesi,kde např. v určitém odvětví dojde ke snížení poptávky o 40% s ekonomikou po válce,kdy jsou rozbombardované silnice,budoby,mosty,továrny atd.V takovém případě se opravdu nepodaří "nastartovat výrobu "třeba do půl roku.Kdybyste měl určitou praxi,tak by jste věděl,že mnohé zakázky jsou dlouhodobé a nějaký ten měsíc tam není zas tak podstatný.Navíc spousta firem dělá to,že když dojde k "oživení",tak obvolávají bývalé zaměstnance,zda by byli ochotní znova nastoupit.
18. 08. 2010 | 10:29

Karel L napsal(a):

Joma-
tak nějak by se to dalo definovat.Já jsem napsal vlkovi ten příklad se 4 dělníky obsluhujícímu stroj proto,aby pochopil,že prostě v některých firmách to není tak,že tam jsou "nepostradatelní pracovníci" a postradatelní,pokud to tedy nechce rozlišovat tak,že do jedné skupiny dá většinu pracovníků a do druhé uklízečky a vrátné.On prostě pořád teoretizuje a neucědomuje si,že prostě v určité situaci prostě firma musí propustit část z těch nepostradatelných,protože prostě nepostradatelní jsou všichni(při určitém výrobním množství).Proč by firma zaměstnávala postradatelné?Jesliže je ve firmě např. 5 technologů,a je dlouhodobý výhled na menší počet zakázek,tak nezbývá,než jednoho propustit.Samozřejmě že je vhodnější propustit zaměstnance,kteří jsou méně zkušení,nebo méně pracovití apod.,ale vedení kolektivu není tak jednoduché,aby se dalo určit jasné kritérium.Třeba nějaký pracovník je méně zkušený,ale zase třeba bývá méně často nemocný apod.
18. 08. 2010 | 10:38

Karel L napsal(a):

Joma- já kritizuju některé lidi jako je vlk proto,že oni se připojí do nějaké diskuze,zkritizují někoho za to,že není expert,a přitom stačí pročíst několik jejich příspěvků,aby člověk pochopil,že oni zdaleka taky nejsou experty.Stačí se nad jejich příspěvky zamyslet,aby člověk pochopil,že oni používají mnohdy pouze obecně znějící fráze a poučky,proto se neradi pouští do podrobností.A když je člověk vyzve k tomu,aby obhájili svoje názory,nebo aby je rozvinuly,tak dají odkaz na nějakej web :)
Vlka tady mnozí prostě znají jako člověka,kterej se tváší,že by mohl být ředitel zeměkoule :)
18. 08. 2010 | 10:42

vlk napsal(a):

Karel L
Koukám, že roli kádrováka nehodláte pustit! Tradiční to postoj těch, co neobstojí s argumenty.
Pokud vám můj způsob psaní pak
a- mne můžete přeskakovat
b- b- na mne nemusíte reagovat. Je to triviálně jednoduché řešení

V dalším bodě – ohledně rozhýbání uspaných kapacit. Nic jste nepochopil a ničemu nerozumíte. Německý model , na rozdíl od všech ostatních ty investice neuspí. Držíje na nějakém minimálním provozním stavu, takže kapacita je schopna reagovat na náhlé zvýšení poptávky daleko snáze , než kdyby byla dočasně umrtvená. Opět - triviálně jednoduché. Proč byste to ale měl chápat? Vy si radši dovolíte další nekvalifikovaný úsudek. Po té, c jste mne označil za ekonomického teoretika, kterým rozhodně nejsem, mne teď označujete za laika , co se týče chodu firmy. Ano , pro takové jako vy je nálepkování druhá přirozenost. Nevyžaduje vědění, nevyžaduje práci nebo studium. A je to poslední záchrana před blamáží. Nicméně - opět flagrantně špatný úsudek. Ve velké a řekněme mimořádně důležité fabrice jsme dělal velmi dlouho. V technické funkci. Jsme totiž původně absolventem techniky. Takže si s gustem o fabrice něco nechám vyprávět někým, jako jste vy.

Pokud je pro vás paradoxem, že přiznávám vládě právo vládnout, a to pouze proto, že je to jiná vláda , než bych si přál, pak mohu jen konstatovat – každý holt soudí podle sebe.
Já holt patřím k těm, kteří chápou, že právo vládnout má vláda vzešlá z voleb. Ať s e mi líbí či ne. Váš , ve vaší replice prezentovaný postoj je , že to právo má pouze vláda, s kterou člověk souhlasí… Ponechme si každý svoje. Já u toho svého vidění rozhodně hodlám zůstat.

Ohledně příspěvků . U nikoho mi nevadí, když píše dlouhý příspěvek, který je delší než na jednu repliku. Každého věc. Vadí mi akorát tzv. diskutující , vašeho ražení, který není evidentně schopen udržet myšlenku a po odpovědi druhého skáče jako blecha. Kd y když cosi dopíše , ho zas e napadne něco jiného a to až do úplného vyvlečení.
Ohledně zateplování - dal jsem to do logické souvislosti s tím, o čem jsme psal j – tedy se snahou udržet firmu v chodu. Jinak pro mne byla vaše replika ohledně zateplování - bezobsažná. Protože Vy jste reagoval na mne. . A já o fiskálních opatřeních nepsal. Neviděl jsme důvod. A le když už jsem na to narazil –je obrovský nedostatek financí. Zkuste mi vysvětlit, proč by stát měl spíš e investovat do zateplení ministerských baráků než třeba do dostavby rozdělaných dálnic a silnic!! Rád se poučím.
Noa vrcholné číslo jste předvedl tam, kd e jsem s e vás ptal, kdo že jako má pravdu, zda Němci či my, s e svým přístupem, když naše ekonomika je na té německé fatálně závislá..

Tahle odpvěď od vás:
No vy to dle mého názoru rozhodně nejste,protože dle toho,co píšete mně utvrzujete v názoru,že jste opravdu spíše tím teoretikem
Tak ta by odstála i nebožtíku Dikobrazu.

Ohledně zbytku, kde mi vysvětlujete , jak rychleji s e zaškolí někdo od CNC mašin , když dostane znova práci na stroji se stejným řídícím systému nebo , že jednoho technologa nahradí druhý. No prostě kouzlo. A dovozujete opět, že jsem teoretikem.
Skvělé a skvěle s e bavím.
A co když bude ten od Sinusnumericu na podpoře d va r oky? Kolik toho asi bude umět? Jistě ho rádi pustí třeba na velkou horizontku, kd e m obrábět díl, jehož základní cena je třeba 20 milionů. Ať si to střihn e fešík.

Podobně technolog je snadno nahraditelný. Obecně ano. Prakticky?
No Němci holt to vidí jinak. A v Kohoutově blogu zjistíte na číslech proč.

Prostě - dokonalé!!! Doonalé!!
18. 08. 2010 | 13:08

Karel L napsal(a):

vlk-

už ani nebudu reagovat ne vše co jste napsal,protože to pro mě nemá smysl.Já nepotřebuju ke spokojenosti souhlas nebo kladné hodnocení narcisty jako jste vy.

Ale na něco přece-

píšete-
Ohledně zateplování - dal jsem to do logické souvislosti s tím, o čem jsme psal j – tedy se snahou udržet firmu v chodu. Jinak pro mne byla vaše replika ohledně zateplování - bezobsažná

Vy možná nechápete,že co se týká toho zateplování,tak ten materiál se taky někde vyrábí,musí se převést na konkrétní stavbu atd.

píšete-
U nikoho mi nevadí, když píše dlouhý příspěvek, který je delší než na jednu repliku. Každého věc. Vadí mi akorát tzv. diskutující , vašeho ražení, který není evidentně schopen udržet myšlenku a po odpovědi druhého skáče jako blecha

Pokud byste byl editorem blogu,tak bych váš názor zohlednil.

Píšete-

Ohledně zbytku, kde mi vysvětlujete , jak rychleji s e zaškolí někdo od CNC mašin , když dostane znova práci na stroji se stejným řídícím systému nebo , že jednoho technologa nahradí druhý. No prostě kouzlo. A dovozujete opět, že jsem teoretikem.
Skvělé a skvěle s e bavím.
A co když bude ten od Sinusnumericu na podpoře d va r oky? Kolik toho asi bude umět? Jistě ho rádi pustí třeba na velkou horizontku, kd e m obrábět díl, jehož základní cena je třeba 20 milionů. Ať si to střihn e fešík.

Můžete třeba založit výzkumný ústav,kde to budete zkoumat,aby vaše tvrzení byla podložená alespoň něčím :)protože jinak působíte dost trapně. To,že něco funguje jako obecný princip ještě neznamená,že se to podaří perfektně realizovat v praxi. To je podobný,jako kdybych tvrdil,že když bude firma zaměstnávat jenom zaměstnance,kteří nekradou,neflákají se,jsou ochotní pracovat přesčas,dodržují všechny předpisy včetně BOZP,nechtějí přehnaně vysokou mzdu,jsou dostatečně inteligentí,aby práci zvládli atd.,tak bude prosperovat.Teoreticky to funguje,ale prakticky jsou dva problémy:jednak jak takové zaměstnance poznat při pohovoru a za druhé,že jich jaksi není na trhu práce dost.Vy byste možná použil detektor lži :)
Vzpomínám si,že když byl ministrem průmysluv Zemanově vládě Grégr,tak prosazoval plán revitalizace českého průmyslu a ten vyvolal velmi rozporuplné reakce.
Vy si tady hrajete pořád na nějakého experta,ale místo konkrétních návrhů,abyste obhájil svoje tvrzení reagujete maximálně tím,že v německu mají vypracovaný program a stačí ho trochu "přiříznout" a bude to perfektně fungovat i v česku.A neměli bysme v česku raději použít např. část nějaké legislativy z Lucemburska? Nebo můžeme i z Číny,ta přece vykazuje taky vysoký růst :)
Stačí to přece dle vašeho názoru jen "trochu příříznout" :)
Klidně se bavte soudruhu vlku,mě je to totiž úplně jedno,co si myslíte konkrétně vy.Já chápu,že vy to tady máte jako jakousi hru,za každou cenu se snažíte někoho vyargumentovat aby jste se uspokojil.Jiní zas třeba chodí hrát fotbal nebo tenis :)
18. 08. 2010 | 13:49

Karel L napsal(a):

vlk-
ještě přece jen jednu věc.Jistě že mezi nepostradatelné zaměstnance bude patřit víc např.konstruktér nebo programátor než dělník,který obsluhuje stroj v sériové výrobě.
A teď můžete začít hledat statistiky,kolik je v ČR konstruktérů (programátorů),a kolik pracovníků v dělnických profesích. Slyšel jste někdy pojem "levná dílna Evropy"? tak se někdy nazývá Česká Republika.
18. 08. 2010 | 13:53

vlk napsal(a):

Karel l
vy jste skutečně exemplář.. Tak já nechápu , že když s e zatepluje, musí s e to vyrobit a přivézt? Opravdu? kdo by si to byl pomyslel! A když s e staví dálnice , tak s e načeše z okolo rostoucích stromů , že?
Jinak , je vidět, že konkrétně o zateplování nic nevíte.
Většinou - většinou milej pane se zatepluje polystyrenem. Resp. polystarenovými zatepovacími s ystémy. V %CR je jediný výrobc e těchto systémů. A momentálně vyrábí na půl plynu, protože má potíže s bankami, jak jsem slyšel. Takže kdože je používán místo místního systému? no správně , pane - systémy konkurenčních , zahraničních, dodejme , že německých , výrobců.
dále
editorem nejste. To je fakt smůla.

Dále - nebudu zakládat žádný výzkumák. Ověření není třeba. Spolehnu s e na výsledky z Německa. Je čtvrtou největší s větovou ekonomikou a největším exportérem světa. takže to jako ověření v praxi postačuje.
No a vám nijak nebráním, abyste šel hrát fotbal nebo/ a tenis. Jak je ctěná libost.
Kd e s vámi souhlasím, že věta, že se kontrahenta snažím vyargumentovat. Ano. Na rozdíl od vás. Vy se jej snažitě jednak umluvita jednak unálepkovat.

druhé - blešímu reagování z vaší strany. Ne pojem Levná dílna Evropy jsme neslyšel. Ale mockrát termín Verlaengerte Werkbank.

ale nikdo nám ve s větě nebrání vyrábět ve velkém sofistikované věci. Hodně sofistikované. Jako třeba raketoplány Američané by jich teď jsitě koupili docela dost: A za dobré peníze. Jejich totiž končí životnost.
Jenže oni se tu jaksi nedělají . Ani nic podobného. bohužel.
A le v dost zemích světa /většině/ a dost zemích Evropy by jaksi byli hodně vděčni i za pozici té Verlaengerte Wekbank..
18. 08. 2010 | 14:22

Karel L napsal(a):

vlk-
vy jste skutečně exemplář.. Takový český brouk pytlík,všude byl,všechno viděl,všechno zná,všechno ví nejlíp :) (Kdybyste nevěděl,jaká že to byla postava brouk pytlík,tak je to z pohádky o ferdu mravencovi).

V nějakém blogu vás někdo nazval čivavou,což na vás docela pasuje.Čivava je takový malý pejsek,který si občas zaštěká :)

píšete-

Spolehnu s e na výsledky z Německa. Je čtvrtou největší s větovou ekonomikou a největším exportérem světa. takže to jako ověření v praxi postačuje.

S takovou logikou by jste se měl spolehnout spíše na výsledky z Číny,ta je ještě větším exportérem než Německo :) Opravdu velmi ubohá argumentace z vaší strany.

píšete-
ale nikdo nám ve s větě nebrání vyrábět ve velkém sofistikované věci. Hodně sofistikované. Jako třeba raketoplány Američané by jich teď jsitě koupili docela dost: A za dobré peníze. Jejich totiž končí životnost.
Jenže oni se tu jaksi nedělají . Ani nic podobného. bohužel.

Ani se tu nic takového dělat nemůže,když byl český průmysl rozprodán nebo dilentantsky zpribvatizován,jako např. Poldi Kladno.

Když zajdu několik desetiletí do historie,tak Německu tato republika "může být vděčná" např. za to,že ji zatáhli do 2.sv. války a v důsledku toho zde nastal socialismus.
18. 08. 2010 | 14:35

Karel L napsal(a):

vlk-
možná to někdy pochopíte,že řídit ekonomiku je dost složité a že aplikovat opatření z jedné ekonomiky na jinou není tak jednoduché,jako příříznout moc dlouhé prkno.Taky možná někdy pochopíte to,že ekonomika se nedá řídit jenom na základě grafů a tabulek.
18. 08. 2010 | 14:41

vlk napsal(a):

Karel L.
jak jsme napsal, snažíte s ekaždého užvanit a unálepkovat.
takže už je to tady zase.
A víte kdy poznám, že je to s emnou špatné? když si budu muset k popsání někoho nebo něčeho vypůjčit cizí příměry, protože moj e vlastní mi dojdou.

Ohledně té čibvavy - tak to napsal Blue Jay, alis Moucha, alias mandrake, alias oranžový vlk, alias vlkodav, alias Fly on the Wall, alias.. prostě ještě asi tisíc jiných nicků. Ovšem proměnou nicků je tenhle veleduch natolik vyčerpán, že je naprosto impotentní co do schopnosti dopustit s eněkd y vlastní myšlenky.
takže jste si vybral dobře. Musím vám vaši volbu pochválit.
Ano , na rozdíl od vás je pro mne ověření funkčnosti čehokoli v Německu naprosto dostatečné. 'Cína je s ic e druhou největší ekonomikou, ale nikoli ne největším světovým vývozcem... to pro informaci.

Jinak - až nebudeme patřit do euroatlantického civilizačního okruhu , alebrž do civilizačního okruhu východoasijského a až tad y současně bud e vládnout jediná strana s názvem komunistická, jistě budeme a opravněně přebírat zkušenosti čínské. zatím, než s e tak stane, bych zůstal u těch německých jako daleko vhodnějších. VByť může být, že váms e to tak nejeví a s předstihem jste si nechal na plastic e opravit oči do šikma a natíráte s e nějakým řlutým krémem.

ke zbytku vašich písmen - já vím, že tad y raketoplány vyrábě t nelze. Jen jaksi vy si stěžujete. Váš problém.
A ohledně 2.ww s vámi polemizovat nebudu . Nemám jednak chuť, jednak si myslím, ež toho zas až tak moc nastudováno v tomto tématu nemáte, ale třeba s epletu, co však hlavně - nesouvis to ani s tématem blogu , anis diskusí. Jd e z vaší strany o pouhé okecávání.

jestliže si na téma 2.ww opravdu věříte, zksute aspoň dodatečně poslední čtenářův blog. Jaksi jsem vás tam nezaznamenal..
18. 08. 2010 | 14:47

vlk napsal(a):

Karel L.
hmm. druhý vstup - jedna perla za druhou.. Jestliže je mezi česku a německou ekonomikou taková nekompatibilita, tak mi laskavě vysvětlete anomálii největší firmy téhle země - Škody MB. která je mimořádně úspěšná. Hlavně proto, že převzala, beze zbytku německé modely řízení německé modely ekonomického řízení a německé modely řízení jakosti.

Hauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!
18. 08. 2010 | 14:49

venkovan napsal(a):

To vlk:
blbě jsem přečetl(...naloženo jen obyvatelstvo.Firmy ne, mimo stavo a zem.)
Pardon.
18. 08. 2010 | 16:15

Karel L napsal(a):

vlk-
Taková debata je naprosto bezcenná.Z problematiky makroekonomie skočíte do problamatiky řízení velké firmy a to má být důkazem něčeho,přičemž naprosto ignorujete fakt,že v tomto státě byl určitý vývoj atd. Škoda MB není jediný podnik,který je velmi úspěšný,příklad jiného úspěšného podniku je např. TPCA u Kolína.Tam zase používají řízení firmy Toyota.Co je hlavní,já vám nepotřebuju nic vysvětlovat ani dokazovat,je mi zcela lhostejné, co vy si myslíte,jak se vyjadřujete atd. Narcista jako vy prostě zůstane přesvědčen o své 100% pravdě.A je to tak pro vás asi lepší,protože by vás pak žralo,že jste někoho tzv. "nevyarrgumentoval".Připomínáte mě bývalého premiéra Zemana,který když byl v televizi,tak často začínal větou- Podívejte se pane redaktore,....
Chtěl tím říct- teď sdělím nějaké moudro nebo nějakou důležitou myšlenku.

Ale uznávám,že mnozí se můžou bavit při tom,když vlk kritizuje Kohouta za "kohoutoviny" a začne psát "vlkoviny" :),přičemž oba samozřejmě částečně mají pravdu,ale asi jsou oba přesvědčeni o tom,že ta "jejich opravda" je ta jediná správná,dle komunistického hesla-kdo nejde s námi,jde proti nám.
18. 08. 2010 | 16:23

Karel l napsal(a):

vlk- tento stát nemá k dispozici 10 rozpočtů,ale jenom jeden,s deficitem přes 1,3 bilionu korun,takže v současné době nějaká velká podpora průmyslu nepřipadá v úvahu (reálně),teoreticky se o tom může diskutovat.Samozřejmě je jiná věc,že bylo hodně tunelů,ale to je právě rozdíl mezi teorií a praxí.Teoreticky se může donekonečna diskutovat o tom,co by bylo,kdyby,prakticky jsme ale v nějaké situaci a těžko může být někdo tak naivní,že lidi jako Mrázek popř. jejich potomci by zpytovali svědomí a odevzdali by ty vytunelované peníze zpět státu. To je vlku ten rozdíl mezi teorií a praxí.
může se disakutovat o tom,jakým způsobem bz měla být provedena armádní zakázka pro Tatru atd.Ale s někým kdo je realista,a ne s někým,jako jste vy vlku.Jak si myslíte,že by jste jako běžný občan mohl zmírnit korupci-třeba tak,že rozvinete transparent na Václaváku,nebo tak,že pošlete ministrům email,kde jim napíšete,že chcete,aby byli poctiví,nebo tak že tady budete psát blogy,kde budete přesvědčovat čtenáře ať jsou poctiví a nedávají úplatky? Prostě zkuste pochopit že v této republice je tendence lidí kde co zneužít ve svůj prospěch.
18. 08. 2010 | 16:37

vlk napsal(a):

Karel L.
vy jste dokonale překročil dělítko mezi diskuterem a kecalem.
Prostě nevíte kudy kam.
Ano jsem většinou naprosto přesvědčen o s vém názoru, když vstupuji do nějaké diskuse. Tam , kd e jasno nemám , s e do diskusí nezapojuji.
A tak je to u drtivé většiny všech, kdo do nějaké diskus e jdou. Jdou obhájit , ARGUMENTY, svůj názor . Podrobit jej zkoušce ohněm.

A každý, kdo prostě neobstojí, podobně jako vy, najednou začne vyčítat druhému , že věří s vému názoru. Beru na vědomí, že vy věříte tomus vému velmi málo a ještě jen někdy
A jak už jsme napsal - vy protivníka nechcete vyargumentovat, ale užvanit azunálepkovAT. v TOM JSTE VELMI SNAŽIVÝ.
A to sdělené moudro? To jste vymyslel vlastní hlavou? Opravdu? Tak to ale muselo bolet!

No a ten exkurz o státním rozpočtu.. ten tedy je. Děkuji za poučení. bez vás bych to nevěděl. Jen mi uniká, proč jste mi to poslal, když o tom nebyla řeč.

Ohledně Mrázka a spol. Nepochybně jim zůstalo hodně za nehty, Ovšem daleko víc e by hodilo státnímu rozpočtu, kdyby se státu vrátil majetek všech těch Macků, Rubášů,Čermáků, Řebíčků, Třísků, Hávů, Kalousků a jiných podobných veličin našeho veřejného života. A jejich kontaktů.

jo zapomněl jsem - "vtipně" argumentujete TPCA. Proti Škodě VW.. .. To je tedy síla!
A rgumentovat montonou proti kompletní automobilce! S vlastním vývojem, prodejní a servisní sítí.. Inu Karel L. pur.

Armádní zakázku pro Tatru jste vytáhnul z luftu, že? Prostě jste někam sáhnul. A machrujete. Nevíte o ní vůbe c nic. Já netvrdím, že toho vím o tomhle kdo ví kolik. Ale něco přece. a je to dost maso! Ten zlomek, o kterém mám povědomost.

A jen hlupák KArle L. s emůže posmívat občanským iniciativám proti korupci. Ti, co v ní jedou s tím dobrovolně nepřestanou. COž osvědčila už tahle vláda napříkla d tím, že vysadila z platnosti minulým parlamentem schválený protikorupční balíček. Samozřejmě s řadou jalových keců.
Jinak milej KArle L. než přes tlak nespokojenéh občana z ulice to prostě nepůjde. Ne pokud nechceme jednou zas e zažít nějakého bolševika.
A nikdy , na rozdíl od vás nebudu smířen s tím, že krást je normální. To je váš, nikoi můj svět.
18. 08. 2010 | 19:38

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:05

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:44

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality content here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>skuteczne tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

StacieHodge25 napsal(a):

freelance writer
26. 08. 2011 | 05:41

car insurance rates napsal(a):

of course like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the reality nevertheless I will definitely come back again. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">compare auto insurance rates california</a>
17. 10. 2011 | 16:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy