Jak se tisknou dolary

08. 11. 2010 | 21:53
Přečteno 7964 krát
Ačkoli finanční krize ustoupila do mediálního pozadí, stále se dějí dramatické věci. A další budou následovat.

Mediální událostí prvního listopadového týdne byla nepochybně zpráva o začátku kvantitativního uvolňování v USA. V originále „quantitative easing“ a protože jde již o druhou vlnu, používá se zkratka QE2. Ale o co se vůbec jedná?

Federální rezervní systém má zákonem stanovenou povinnost pečovat o cenovou stabilitu a zaměstnanost v americké ekonomice. Jeho obvyklým nástrojem jsou základní úrokové sazby. Když ekonomika zvolní a nezaměstnanost vzroste, „Fed“ sníží úrokové sazby. Tím zlevní úvěry a povzbudí spotřebu a podnikání. Uvolnění na trhu úvěrů má za následek růst zaměstnanosti.

Tak hovoří učebnice. Co se ale stane, když úrokové sazby jsou již tak nízké, že snižovat nelze? Nastoupí další učebnicový mechanismus, a sice operace na volném trhu. Centrální banka kupuje pokladniční poukázky, čímž snižuje dlouhodobé úrokové sazby a zároveň pouští peníze do ekonomiky.

V praxi se operace na volném trhu používají ve velkém rozsahu výjimečně – a ještě výjimečnější je orientace na dlouhodobé státní dluhopisy. Průkopníkem bylo Japonsko v roce 2000. V USA trvala první vlna QE přibližně rok počínaje březnem 2009. Listopad 2010 tedy znamená začátek dalšího kola, během něhož má Fed skoupit americké federální dluhopisy za nejméně 600 miliard dolarů. Kde vezme Fed peníze? Nevezme, vytvoří si je. Doslova z ničeho. Nepotřebuje ani ten pověstný tiskařský lis.

Pochopitelně každého napadne, zda nehrozí inflace. Do jisté míry ano. Zmíněných 600 miliard představuje asi 6,8 procenta americké měnové zásoby M2, což není zanedbatelné. Jenomže očekávat, že americká inflace poskočí o téměř sedm procent, nelze. Rychlost oběhu peněz v americké ekonomice je nízká, takže index spotřebitelských cen se sotva změní. První vlna QE obnášela 1,75 biliónu dolarů a žádná inflační horečka nenastala.

Jenže inflace není jen index spotřebitelských cen. Jeho růst je vlastně jen důsledkem růstu objemu peněz v oběhu. Již vzápětí po vyhlášení startu QE2 vzrostly ceny akcií. Barel ropy přidal 2,5 dolaru na úroveň 87 dolarů. Ropa je o pětinu dražší ve srovnání se začátkem září, kdy Fed poprvé oznámil, že QE2 je hotová věc. Podobně se chovají komodity jako měď, cukr, sója nebo bavlna. Majetkové investice, ať už akcie, zlato nebo ropa, jsou považovány za štít proti inflaci. Zároveň růst objemu peněz čistě mechanicky nafukuje jejich ceny.

Názory ekonomů na QE2 jsou v drtivé většině velmi kritické. Britský list The Daily Telegraph cituje názor Toby Nangleho z Baring Asset Management, podle něhož jde o jednu z největších politických chyb v historii Fedu. Fed sází na to, že příliv peněžní hotovosti zvýší nejen ceny akcií, komodit a nemovitostí, ale také mzdy. Tato sázka nemusí vyjít. Goldman Sachs očekává, že celkový objem QE2 dosáhne až dvou biliónů dolarů a skončí možná až v roce 2015.

Bill Gross z investiční společnosti Pimco (největší správce dluhopisových fondů na světě) dokonce používá termín „největší hra typu letadlo (Ponzi scheme) v historii“. Warren Buffett dodává, že kupovat dluhopisy v této fázi je velký omyl. Bývalý Sorosův spolupracovník Jim Rogers suše tvrdí, že „Bernanke (šéf Fedu) nerozumí ekonomii, nerozumí měnám, nerozumí financím. Jediné, čemu rozumí, je tištění peněz“. Marc Faber nadepsal svůj komentář na blogu „Finanční Titanic“. Dokonce ani vždy nekonvenční Paul Krugman neobhajuje QE2, pouze tvrdí, že jeho dopad je přeceňován.

Jaký bude skutečný efekt QE2, ukáže pouze čas. Jisté je pouze to, že od začátku první vlny QE v březnu 2009 vzrostl americký akciový index Dow Jones o 58 procent. Ropa typu Brent posílila o 71 procent. Zlato o 45 procent. Jak by se tyto ceny vyvíjely bez kvantitativního uvolňování, nevíme. Jistě by ale nerostly rychleji, zejména v případě akcií.

podle komentáře pro Lidové noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tenco napsal(a):

Ideální stav by nastal, kdyby se nově vygenerované peníze dostaly do rukou těch, kteří obcují s dlouhodobě udržitelnými projekty.
Obávám se však, že se ujmou jako finanční nástroje k obcování s futures na komodity, s bilancemi bank či spekulacemi na měny.

O čemž je částečně i tento blog.

Téměř všechny tradičně zdatné ekonomiky, tedy jejich centrální banky dnes půjčují na téměř nulový úrok.
Výkop je tedy na straně jejich úvěrových pracovníků. Tedy i managementu.
Což může způsobit buď zdravé oživení, nebo inflaci a růst toxických aktiv finančních institucí.
Které budou sanovány oněmi 1 -kami a 0 - mi, uvolněnými FEDem.

Nepříliš dobré vyhlídky. Snad má pravdu Krugman.

Dobrou noc.
08. 11. 2010 | 22:18

hoven napsal(a):

bernanke chce podle mě trochu oslabit dolar a pomoct americkýmu exportu. zajímavý je, nejvíc proti tomu řvou čínani a němci, čínani, kteří drží podhodnocený juan a němci, kteří exportně těžili z řecké dluhové krize a pádu eura. myslim, že v dohledný době, se žádný předběhnutí USA čínou konat nebude, to, že forbes umístil čínskýho presidenta na první místo je velký plácnutí do vody, možná si akorát chtěli kopnout do obamy. krize doopravdy skončí, až skončí v USA. američani jako jediná země na světě si můžou dovolit se pořád ještě zadlužovat,a FED toho trochu zneužívá. v každym případě krize skončí stejně jako začala. až to nikdo nebude čekat a předpovídat.
08. 11. 2010 | 22:58

Liberál napsal(a):

Obama asi nikdy neslyšel o inflaci (znehodnocení peněz)
Holt socialisti ti umí v době krize jen tisknout peníze a zvyšovat daně. Že tím poškozují ekonomiku to jim nedojde. Oni mají "chléb a hry" na uspokojení hloupé většiny.
08. 11. 2010 | 23:35

pepa z depa napsal(a):

krize skončí až válka začne
09. 11. 2010 | 00:23

ex-nemo napsal(a):

Tenco

Mám ještě pesimističtější názor.To se děje teď dělal Hoover. Vložené peníze okamžitě a nezadržitelně pohltila spekulativní ekonomika, reálná se tak hroutila ještě rychleji.Roosewelt je ale se svou částečnou socializací zaskočil; byli překvapeni a neubránili se. Nestačili reagovat a tak se to trochu spravilo.
Tentokrát už vědí o co půjde a jsou dobře zakopáni v pozicích a opevněni. Keynese preventivně „překonali“ a „vyvrátili“. Veřejnost už předem zmanipulovali („Tea party“).Teď už se nenechají zaskočit, nedají si vládu nad penězi vzít z ruky. A dovedou to k úplnému rozpadu.
09. 11. 2010 | 00:30

ex-nemo napsal(a):

Liberále
nemáš nějaký nápad jak to udělat aby tu žila jen ta chytrá menšina, ke které patříš samozřejmě i Ty ?
09. 11. 2010 | 00:36

anabolické steroidy napsal(a):

"Rychlost oběhu peněz v americké ekonomice je nízká, takže index spotřebitelských cen se sotva změní. První vlna QE obnášela 1,75 biliónu dolarů a žádná inflační horečka nenastala."

Pane Kohoute, jak tohle můžete jako makroekonom říct, že nenastala inflační horečka? A ten zmiňovaný Dow jones za celý rok 2009, zlato, ropa, měď, atd., to je jako co??
Vždyť sám nakonec píšete, o kolik procent ve stagnujícím ekonomickém ovzduší uměle vzrostly akciové i komoditní trhy.
A stejně tak všichni vědí, kde skončily peníze z QE1, které měly původně putovat prostřednictvím úvěrů americkým firmám a povzbudit ekonomický růst a zaměstnanost, a místo toho "nedopatřením" putovaly úplně jinudy - zkratkou přímo z bank "primary dealers" zamířily na akciové a komoditní trhy, na kterých vytvořily přílivem nákupních peněz už zase uměle nafouknutou bublinu.

Vždyť proč by se banky staraly s poskytováním úvěrů firmám a s tím spoujeným rizikem v daném ekonomikcém ovzduší (kdy stále denně krachují malé banky, jen už se o tom nepíše) - když se jim dostalo tak levných peněz od FEDu, a ony jsou schopny si snáz vydělat úplně to samé na akciových a komoditních trzích a bez toho úvěrového rizika, že?

Prostě peníze tekly samospádem jinudy, než bylo plánováno, a došlo tak k inflaci kompletně celého akciového a komoditního trhu.
Samozřejmě, když indexy Dow Jones, S&P a NASDAQ v číselných hodnotách rostou, vypadá to hezky - budí to dojem, že tedy asi i ekonomika roste. Ale protože mezi ekonomikou a trhy je nepřímé pojítko, tak nebude poznat, že jde ve skutečnosti jen o inflaci celého trhu a tedy i hodnot indexů.
nakolik roste ekonomika, to se pozná z jiných čísel - z konvergence s dlouhodobými statistikami zaměstnanosti. A ty růst akciových indexů a komodit rozhodně nijak nepotvrzují.
Ale vy jste makroekonom, takže toto připomenutí pár faktů je směrem k vám jistě jen nošením dříví do lesa. Jen se divím, že tu inflační souvislost si stále nějak nechcete přiznat.
09. 11. 2010 | 02:59

Béda napsal(a):

1) peníze z ničeho netvoří pouze FED (vlastněn, řízen a tvořen z velké části soukromým finančním kapitálem) ale i soukromé banky. Tištěné peníze v tomto smyslu jsou pouze dílčí (rozsahem svého objemu méně podstatnou) částí problému.

2) Bohužel množství natištěných peněz není jenom ryze americkou věcí, ali i věcí všech ekonomik užívajících dolar v obchodování. USA v podstatě inflaci rozkládají na úkor ekonomik zbytku usvěta.

3) Růst významu virtuálních peněz vzrostl po zrušení Glass Steagallova zákona, který reálnou ekonomiku proměnil ve sci fi.
09. 11. 2010 | 05:48

Béda napsal(a):

oprava: ...KTERÉ reálnou ekonomiku proměnilo ve sci fi.
09. 11. 2010 | 06:30

schlimbach napsal(a):

myslím, že by vláda USA udělala lépe, kdyby ty natištěné peníze vložila do oběhu prostřednictvím oddlužení svých občanů - mohli by udělat restart a to letadlo by zase nabralo výšku, aby mělo odkud padat :)

jinak vidět řešení v tom, že naleju peníze do spekulací a na druhé straně nechám spotřebitele bez příjmů a možnosti spotřebovávat je skutečně přinejmenším najivní
09. 11. 2010 | 06:57

schlimbach napsal(a):

kdo má malou představivost, podívejte se na http://ekonomickareforma.cz pod odkazem Prezentace je jednoduchá prezentace, na které je několik animací - také jednoduchých, ale o to názornějších - co způsobuje úrok v ekonomice a jaký efekt mají dluhopisy pro společnost ...
09. 11. 2010 | 07:01

yorick napsal(a):

Hej, vy s tím smrdutým nickem, gratuluji, opět na prvním místě v soutěži o největší blábol.
Nešetřete nás :-).
09. 11. 2010 | 07:52

Marcus napsal(a):

Reseni je jednoduche - zvysit miru zdaneni a vest ROZUMNOU hospodarskou politiku - tzn. podporovat domaci zamestnanost. Karel IV. stavel hladovou zed - jeste lepsi je stavet neco uzitecneho.
09. 11. 2010 | 08:17

fialovej napsal(a):

Marcus:
Něco mi říká, že by to skončilo jen u toho zvýšení daní :-)
09. 11. 2010 | 08:36

penězokazec napsal(a):

Už od středověku platí pro nás, penězokazecké dílny různé velikosti i významu, od pokoutních až po státní, dvě zásady:

1) padělat,
2) rozptýlit a proprat.

No a FED se drží řemesla.
09. 11. 2010 | 08:40

Rumcajs napsal(a):

Inflace není nic jiného, než skryté zdanění. Tady bych asi nejvíc souhlasil s hovenem i Barnakem.

Přímé vyšší zdanění je nesmysl, které ničemu nepomůže . Americká měna je ve velké části držena Čínou, která za ně nic nepotřebuje, páč své dělníky nakrmí domácí rýží. Tudíž je potřeba Čínský komunisty vyděsit, aby ten dolar pustili zase do oběhu.

Tomuhle kroku já věřím a už pár let tamu nazad tvrdím, že je to pro Ameriku jediné řešení.
09. 11. 2010 | 08:53

franťýk napsal(a):

Marcus
Karel IV stavěl hladovou zeď, F.D.Roosevelt zahájil tzv. New Deal (největší státní investice ve světě), ale i ten, který se nesmí jmenovat, zahájil velké státní investice.
Člověče, když tohle napsal Rath, dostal tvář toho, který se nesmí jmenovat. Nebojíte se, že vás to postihne také? Nebo se to smí dělat jenom Rathovi?
09. 11. 2010 | 08:53

alegorik napsal(a):

Nalévání dolarů do ekonomiky, tak, aby podpořilo růst, mělo správně fungovat jako nalévání benzínu do auta: benzín (=likvidita) hezky projde z velké nádrže (=velebanky) trubičkami a vstřikovacím ústrojím (=úvěrové nástroje pro veřejnost a podniky) až do válců (=firmy a domácnosti), kde dojde k zážehu a pohybu hnací hřídele (=nastartování růstu), a přes převodovku (=úroková politika) k nápravám.
Nespotřebovaná energie z paliva se ve formě spalin odvede výfukem do atmosféry (=vklady a reinvestice přebytečných peněz firmami a domácnostmi zpět do bank a na akciové, komoditní, měnové a dluhopisové trhy). A vehikl (=ekonomika a zaměstnanost) se rozjede, samozřejmě nejdřív na jedničku a pak přidá.

Co se však stalo. je to, že kdesi se prolomila díra z válců samým tlakem (=soukromé zájmy a žravost velkých bank) přímo do výfukového potrubí:
Měřák paliva v nádrži ukazuje ubývání (=nárůst federálního rozpočtového schodku), čerpadlo pumpuje do trubic jako divé (=rotačky FEDu jedou dnem i nocí), z výfuku jde do luftu spousta smradu a dýmu (=nominální boom na všech možných burzách) -- ale auto mrcha nějak pořád stojí na místě.

Otázka 1: Kde udělali soudruzi z FEDu chybu? (nápověda: možná nechali velebankám příliš volnou ruku, jak s penězi naložit, a ony se zachovaly, jak je jejich přirozeností - nejkratší cestou za svým ziskem, po nich potopa)
Otázka 2: Co se stane s řidičem, když bude příliš dlouho sedět v nastartovaném stojícím autě v garáži s nohou na plynu?
09. 11. 2010 | 08:58

Antonín Hrbek napsal(a):

Nic proti ekonomické beletrii, někdy se člověk skutečně pobaví.

Jen dvě malé poznámky:

1. Emise USD má za následek snížení jejich hodnoty a tím faktické snížení dluhu. Dalším efektem je zdražení importu a zlevnění exportu. Proto se dnes Čína snaží zbavovat USD.Jde především o cenovou válku, jak již postřehla řada ekonomů.

2. Je jistě zajímavé, co dělá FED v USA, ale ještě zajímavější je co potajmu dělají vlády v České republice. Pěvecké duo Janota - Kalousek zatím za rok 2010 (do 25.10.)vydalo státní dluhopisy za 140 mld. Kč a Ministerstvo financí dělá úplně to samé co FED - nakupuje vydané dluhopisy do svého portfolia. Ale to panu Kohoutovi jistě za zmínku nestojí.
09. 11. 2010 | 09:19

Rumcajs napsal(a):

Antonín Hrbek:

Chlapče, on je to dost podstatný rozdíl, jestli nakupuje či prodává dluhopisy vláda a nebo CB.

Vláda žádné peníze přilít do oběho nemůže. Pouze je z oběhu vezme a zase vrátí. Na rozdíl pak od CB.
09. 11. 2010 | 09:30

Honza999 napsal(a):

anabolické steroidy

Ty peníze z QE1 "nedopatřením" (proboha, vy si opravdu myslíte, že to bylo nedopatření???) putovaly právě tam, kam bylo při jejich "uvolňování" počítáno. Došly přesně tam, kam byly namířeny.

Onen vzrůst cen ropa-zlato-měď (a téměř fšeho) totiž znamená, že téměř všem státům světa vyvstala nutnost zvýšení jejich dolarových reserv - aby měly za co tu ropu (a téměř fšechno) nakupovat. Musely proto exportovat do USA - a o to šlo. Aby druzí vyrobili zboží a dali je Amíkům. A v podstatě zadarmo, protože ty zelené ničím nekryté papírky již navždy zůstanou v koloběhu mezinárodního obchodu a postupně se inflací vypaří - Amíci za ně nebudou muset nikdy nikomu nějaké zboží vracet.
09. 11. 2010 | 09:31

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený rumcajsi,

dovoluji si jen upozornit, že nám s výdajem dluhopisů měnová báze utěšeně roste.
09. 11. 2010 | 10:28

ex-nemo napsal(a):

Alegoriku

Soudruzi z FEDu neudělali z jejich hlediska žádnou chybu.
Je to v podstatě reprezentace kruhů, které chtějí vládnout světu pomocí peněz. Jim příliš nezáleží na vývoji reálné ekonomiky, je pro ně zcela druhořadé zda lidé žijí v blahobytu nebo umítají hladem.To už není normální kapitalistické podnikání s bohulibým cílem dosáhnout co největšího zisku; cíl je tu politický a to nic jiného než absolutní vláda nad lidmi.Ovšemže se snaží aby lid nebyl docela pauperizován; sytým lidem se vládne přece jen pohodlněji než hladovým;(“Ventro pieno fa testa vuota“) ale když to jinak nejde, tak klidně celý národ ožebračí, nebo nechají vybít ve válce; hlavní je udržet svou moc.
Po vzájemné rvačce mezi sebou se jim to nějak zadrhlo a teď chybí peníze. Proto inflace; to je známá věc, že pak chudí zchudnou ještě víc a bohatí zbohatnou. Neboli, jistými cestami se další peníze opět přesunou od lidu k boháčům. Národ se ožebračí, ale převaha finanční oligarchie bude dále na čas zajištěna.
Ve starém Římě něco podobného proběhlo nějak kolem roku 80 až 50 před Kristem. Zachránili to likvidací republiky a demokracie a nastolením diktatury.Jenže tehdy byli obklopeni mocenským vakuem. Přeživořili ještě skoro 500 let. Tohleto štěstí však dnešní oligarchové nemají; tady je mocnost, která je ochotna je zlikvidovat hned. A mám silný dojem že to už pomalu, promyšleně a chytře dělá.
09. 11. 2010 | 10:36

Liberál napsal(a):

ex-nemo:

Mám třeba ty hloupé vystěhovat.
09. 11. 2010 | 10:38

stále rebel napsal(a):

Když inflace tak
http://www.czso.cz/xm/redak...

a taky pozor na Kalouska (například rok 2008 6,3 %), i když říkal, že může garantovat, že u nás žádná krize nebude.
09. 11. 2010 | 10:44

Honza999 napsal(a):

Jak se tisknou dolary...

Jak se tisknou dolary?

NEPŘETRŽITĚ.
09. 11. 2010 | 10:51

Xury napsal(a):

Pro Antonína Hrbka:
můžete mi prozradit za co MF kupuje ty dluhopisy, které samo vydalo a proč to vůbec dělá?
09. 11. 2010 | 10:57

stále rebel napsal(a):

Inflace od 17. století.
Nejlepší byla padesátá a šedesátá léta minulého století. S nástupem neoliberalismu v sedmdesátých letech přišly problémy, ale pořád je to lepší než v dobách předkeynesiánských.

http://upload.wikimedia.org...
09. 11. 2010 | 11:08

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

To myslíš dobu za Novotnýho ?
09. 11. 2010 | 12:09

fudoshin napsal(a):

cílem tohoto uvolňování je zejména devalvace dluhu.vysloveně si dělají srandu z věřitelů, dluhy jim platí bezcennými papírky.jejich ekonomika nestačí splácet ani úroky z dluhů, tak to řeší tištěním peněz, za chvíli to nebudou stíhat ani tisknout.takže bych se nedivil kdyby opravdu zavedly společnou měnu pro celou zónu volného obchodu a k dolaru se nehlásily.drzost a arogance by jim k tomu nechyběla.a jak říkal tuším truman: mluvím tiše, ale nosím sebou vždycky hůl.tak usa by tiše utekly od svých závazků a kdyžtak mají spoustu vojáků a i nějaké predátory kdyby se to někomu nelíbilo, eventuelně nějaký ten termit na demolice...
09. 11. 2010 | 12:26

ex-nemo napsal(a):

Liberále, dobrý návrh, jen jedna drobná vada: Kdo vás pak bude, vy chytráci, živit ?
09. 11. 2010 | 12:34

třívrstvý s kytičkama napsal(a):

Nedávno kdosi trefně řekl, že kurs dolaru je dnes už ovlivněn jen výší mezd dřevorubců v sektoru těžby dřeva pro papírenské účely.
09. 11. 2010 | 13:03

Tenco napsal(a):

Zajímavý článek ....
http://money.cnn.com/2010/1...
09. 11. 2010 | 14:59

martiXXX napsal(a):

Já se směju, už dávno měla být celá světová ekonomika hlavně v USA v obrovské inflační spirále, už někdy od roku 2009... a naopak spíše hrozí deflace ...budou se přepisovat učebnice??????ekonomie není přírodní věda; spíše je to jakýsi konglomerát psychologie, sociologie a motivace lidí.....a to je ve vývoji.nelze vyloučit, že Marx měl pravdu a katastrofální ekonomický neúspěch komunismus byl způsoben tím, že to bylo předčasné, že nenazrály podmínky ve vědomí lidí a ve stavu výrobních silale nevím, budoucnost může přinést jakýkoliv paradox, který může fungovat
09. 11. 2010 | 19:15

martiXXX napsal(a):

kritériem pravdivosti v přírodních vědách nejsou překonasné učebnice ale nově naměřená fakta.učebnice v ekonomii tvrdili, že už musí být obrovská inflace ale fakta ukazují spíše na deflaci.objevili se nové faktory..přebytek kapacit, levná parcovní síla v Asii, nasycenost trhu běžným standardem a spousta dalších
09. 11. 2010 | 19:18

Vojta napsal(a):

Tento mechanizmus by mela pouzit i Ceska republika a skoupit svoje dlouhodobe dluhopisy. Takova operace za 1000 miliard by sanovala znacnou cast statniho dluhu a kazda zadluzena zeme k ni bude muset driv nebo pozdeji pristoupit stejne, tak dokud je cas a co to da.
Vy ekonomove jste piavice co chteji jenom vysavat stat, ktery si musi pujcovat na socialne slabe, ktere byste nejradsi zatloukli do truhly.
09. 11. 2010 | 20:59

Vojta napsal(a):

A taky si vsimete, jak sam rikate, ze zadna velka inflace neprichazi a lidi to nijak moc neovlivni. Jakoby dneska uz nebyly dvoje penize, ale jedny, ktere dostavaji zamestnanci a musi za ne platit chleba a druhe, herni penize se kteryma si hrajou ekonomove a bankeri a lidem na chleba je uz nikdy nedaji a tak kdyz vlada skoupi svoje dluhopisy nezvysi inflaci ale jenom cenu karet ve hre jako jsou treba akcie.
09. 11. 2010 | 21:06

michal napsal(a):

Žádná velká inflace?

http://bilbo.economicoutloo...

Komentáře netřeba.
09. 11. 2010 | 23:43

inflace bude napsal(a):

Inflace se může projevit i lokálněji, a různými jinými způsoby, než je klasická podoba - růst spotřebního zboží v obchodech a růst cen služeb a práce.
Záleží, kde k přetlaku volných peněz dojde.
Výše uvedený klasický projev inflace se děje tehdy, když k nadbytku inflačních peněz dojde přímo v ekonomice, v domácnostech a podnicích, které nakupují právě zboží a služby, a tyto ceny jsou tak přebytkem poptávky tlačeny vzhůru.

Ale k přebytku peněz může lokálně dojít i jinde, například pouze ve finančním sektoru a na trzích, zatímco v domácnostech a podnicích přitom vůbec ne. To se pak i inflační tlaky projeví lokálně jinak a jinde, než tradičně - v tomto případě ceny zboží, práce a služeb se víceméně nehýbou kvůli nedostatečnému růstu poptávky (jako nyní), a současně přitom na různých finančních trzích příliv spekulativních peněz z bankovního sektoru (pumpovaných do bank během QE za odkoupené dluhopisy) vytváří jednu uměle vyhnanou inflační bublinu za druhou. A růst ekonomiky - produkce podniků - se přitom ve velké míře nekoná. Růst cen komodit na trzích se za nějaký čas projeví i tam, růstem cen vstupů. Ale pokud do té doby nebude povzbuzena poptávka po produkci podniků, výsledkem může být jen to, že firmy budo muset růst cen svých nákladů pokrýt ztenčením svých marží (tam, kde si to ještě mohou dovolit) a nebo (pokud už nemají rezervy) prostě skončit. Což se stále děje dnes a denně.
Poptávka po produkci podniků se dá zvýšit jen a) domácí spotřebou domácností, ale ta není možná bez snižování nezaměstnanosti a lepší dostupnosti půjček, což zatím nefunguje, b) zvýšením vývozu do zahraničí, pokud alespoň tam bude někdo produkci poptávat.
Bohužel i v zahraničí je situace dost podobná, ale oproti domácímu trhu je navíc možné manipulací vlastní měny (jejím znehodnocením jakýmkoli způsobem) relativní cenu vyvážené produkce snížit, a možná tím zahraniční poptávku povzbudit.

FED tedy se pomocí QE snaží jak zvýšit dostupnost úvěrů na domácím trhu (jenže během vlny hypotečních velkokrachů spolu s důvěrou mezi bankami zamrzla a zatím neroztála a bankám se do půjčování nechce), tak o zatraktivnění cen vyvážené produkce venku (a protože úroky není už kam snižovat, jediným způsobem devastace hodnoty vlastní měny je její masivní naředění).
10. 11. 2010 | 02:30

inflace bude (pokr.) napsal(a):

Samozřejmě to rozčiluje zahraniční držitele dolaru a dolarových pohledávek, kteří sledují, jak ty pohledávky ztrácejí hodnotu a jak si z jejich důvěry v dolar jako rezervní měnu samy USA dělají dobrý den. Proto sahají k odvetným opatřením, aby tyto americké pokusy o přechytračení zbytku světa neutralizovaly.

Především mají starosti Čína a Japonsko, největší držitelé, a obě země taky už včas zareagovaly - Čína už zavčasu fixním kursovým pásmem na obranu proti pohybům dolaru, resp. tím že ani přes americké výhrůžky se tohoto pásma ve vlastním zájmu nepustí, a Japonsko opakovanou přímou devalvací jenu, která ale ani tak nestačila, takže se možná bude opakovat za čas znovu.
Další země - Korea, Brazílie, Rusko atd. - uvažují o tomtéž. Proto ten humbuk na G20. Eurozóna je ve zvláštní situaci, protože k udržování dostatečně slabého eura (což funguje jako částečná obrana proti řízenému zhehodnocení dolaru FEDem) paradoxně pomáhají rozpočtové problémy zemí PIIGS a jarní nákupy jejich rizikových dluhopisů ECB (což bylo defakto taky kvantitativní uvolňování).

(Dnes jihoevropské dluhopisy nakupuje Čína, která nedávno ohlásila plán větší diverzifikace měnových rezerv, za své přebytečné dolary, aby se jich s jejich klesající hodnotou co nejrychleji zbavila a směnila je za komodity do svých státních rezerv nebo prostě za cokoli jiného.)
A tak na snahy FEDu ostatní země reagují protiopatřeními, čímž je neutralizují, všechny hospodářské bloky zkoumají jak získat nějak jinak výhody nad ostatními a měnová válka se dál rozhořívá.
Pokud se QE podaří neminout účinkem a dolar znehodnotit ředěním i přes odpor zbytku světa, tím kdo na QE bude tratit, budou jednak všichni vývozci (firmy) v nedolarových zemích, a současně všichni spotřebitelé, žijící v dolarové oblasti, kteří mají příjmy a úspory v USD. Ti se budou potýkat (a už potýkají) s velkým nárůstem cen všeho dováženého, co je denominováno v dolaru - a to je většina průmyslových i zemědělských komodit, které dál ovlivňují i vstupní ceny ostatní výroby a služeb, které se projeví i na výstupních cenách. Tedy - masivní inflace, a to dokonce i bez růstu ekonomiky. Že by tedy stagflace?

Když se podíváme na ceny ropy, průmyslových kovů a jiných globálních hard komodit (které nejsou tak ovlivněny sezónními a lokálními vlivy jako ty soft zemědělské) např. v euru nebo koruně, vidíme, že přes raketový růst na trzích světa se ceny v přepočtu na tyto měny naštěstí příliš nemění.
10. 11. 2010 | 02:31

mihal napsal(a):

Řekl bych, že tady se pan Kohout střetl s problémem, co je to vůbec inflace a jak ji měřit. Obvyklý výklad, že inflace je rovna indexu spotřebitelských cen, je bohužel chybná, jak ukázala finanční krize. Inflace se nejčastěji projevuje právě v akciících či nemovitostech, což ale indexy spotřebitelských cen vůbec nezachytí.
Takže na otázku, zda QE2 zvýší inflaci, je odpověď jednoznačná: Ano, zvýší. Ale projeví se to zvýšením cen akcií, nikoliv spotřebitellkých cen.
26. 11. 2010 | 22:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy