Rusko - problémy a příležitosti

06. 03. 2008 | 10:40
Přečteno 7571 krát
Mezinárodní analytici a komentátoři jsou v obtížné situaci, pokud jde o Rusko. Sympatizanti demokracie těžce nesou, že zemi se hospodářsky daří čím dál tím lépe s tím, jak se Rusko demokracii postupně vzdaluje. Stoupenci liberální ekonomie jsou v rozpacích ze silné role státu. Naopak nostalgická levice a milovníci sovětského modelu musejí být v šoku z toho, že v dnešním Rusku úspěšně funguje kapitalismus mnohem drsnější než kdekoli na Západě.

Jak tedy dnešní Rusko vlastně vypadá? Ubírá se správným směrem či do slepé uličky?

Z hlediska životní úrovně je na tom Rusko dnes nejlépe v celé své historii. Hospodářský růst za rok 2007 dosáhl bezmála osmiprocentní hodnoty, očekávání na rok 2008 se pohybují poblíž sedmi procent. Inflace sice v lednu 2008 dosáhla hodnoty 12,6 procenta, ale mzdy i důchody rostou. Za rok 2007 vzrostla průměrná mzda o 26,7 procenta na 13 518 rublů měsíčně. Není tedy překvapivé, že mezi lidem vládne spíše spokojenost.

Oficiální míra nezaměstnanosti koncem roku 2007 dosáhla hodnoty 6,1 procenta, což je velmi snesitelné číslo. Přebytek obchodní bilance za rok 2007 dosáhl hodnoty 132 miliard dolarů. Země má přebytkový rozpočet a rubl – navzdory inflaci – meziročně posílil vůči dolaru z 26,2 RUR/USD na 24,6 RUR/USD.

Makroekonomické údaje vypovídají o jedné části reality, ale je zde ještě jiný faktor. Putinova vláda sice vybudovala silné mocenské centrum, praktikuje „měkkou“ formu cenzury a lze jí vytknout to či ono, ale nelze popřít jednu věc: pro běžného Rusa je současnost nejen nejbohatší, ale také nejsvobodnější epochou v historii. Rusové dnes smějí vlastnit cizí měny, mohou podnikat a vlastnit kapitál, smějí svobodně cestovat a na rozdíl od Jelcinovy éry mají v mnohem větší míře i za co.

Skeptik zde může podotknout, že Putin má jen menší díl zásluh na této prosperitě. Jeho předchůdce Jelcin měl smůlu v tom, že za jeho vlády koncem 90. ceny ropy poklesly na dlouhodobé rekordní minimum. Důsledkem byla částečná platební neschopnost státu v roce 1998, bankovní krize a pokles kursu rublu z 6 RUR/USD na zhruba 24 RUR/USD. Ano, dnes jsou ceny ropy v dolarovém vyjádření asi desetinásobné než v roce 1998. Státní pokladna je doslova přeplněná, takže přebytečné desítky miliard jsou investovány v rámci vládních finančních rezerv do zahraničních cenných papírů.

Nicméně Putin alespoň zavedl do veřejných financí elementární pořádek, což je v ruské historii epochální a nebývalá inovace. Týká se to i zmíněného rezervního fondu, který byl vytvořen podle norského vzoru. Tím se Putin podstatně liší od venezuelského populisty Huga Cháveze, který svoji popularitu založil na masovém rozhazování peněz utržených za ropu a plyn.

Za Putina se také začal kultivovat trh ve všech oblastech. Počínaje maloobchodem, který byl v tradičně v Ruskou noční můrou, až po regulaci finančních a akciových trhů. Zde se Rusové přizpůsobili západním požadavkům, protože vědí, že možnost obchodování ruských akcií například na londýnské burze výrazně zvyšuje jejich bohatství a likviditu. Za Jelcina se říkalo „privatizacija – prichvatizacija“, od slova прихватить neboli chytit, vzít. Dnes je tomu jinak, výstřelky transformačního období jsou věcí minulosti, podobně jako v České republice.

Nerostné bohatství však není jen štěstí, ale i potíž. Snadné exportní výdělky mají za následek, že vyspělejší odvětví stagnují. Vývoz strojů a zařízení dosahuje jen asi 5,1 % hodnoty z celkového objemu exportu. Podíl automobilů je zanedbatelných 0,25 %. Přitom Rusko by mohlo mít dobré podmínky pro tento průmysl. Ruská ekonomika stojí na vývozu surovin, energie, rud, v lepším případě kovů, chemikálií nebo polotovarů. Tradiční průmysl již jen přežívá a téměř úplně chybí „hi-tech“ průmysl.

Z hlediska struktury ekonomiky je rovněž pozoruhodné, že asi polovina ruské střední třídy pracuje pro stát. Jen asi 25 procent zaměstnanců pracuje pro drobné a střední podniky, zatímco ve vyspělých zemích je to kolem 70 procent. Dědictví komunistické centralizace a byrokracie nebylo překonáno ani v dnešním ruském kapitalismu.

Další charakteristika centralismu se odráží v přístupu Kremlu k tzv. oligarchům. Naivní optimisté si pochvalovali přístup pevné ruky Kremlu vůči novým zbohatlíkům, kteří získali svá ohromná jmění často kontroverzními cestami v Jelcinových dobách. Putin s nimi skutečně pořádně „zametl“. Nebylo to však z touhy po spravedlnosti, jako spíše s cílem nahradit řadu oligarchických klanů jedním jediným, který bude řízen z Kremlu. Toto se také uskutečnilo a z Putina je nyní boháč, který osobně disponuje majetkem v řádech desítek miliard dolarů.

Putinova cesta k bohatství měla ovšem své nepříznivé vedlejší důsledky. Ekonomická teorie říká, že majetková nejistota velmi účinně tlumí jakékoli dlouhodobé fixní investice. Právní nejistota spojená s Putinovou konsolidací moci skutečně dosti důkladně odradila většinu potenciálních zahraničních investorů. Rusko je tedy momentálně zajímavé pro akciové investory a spekulanty, ale dlouhodobý kapitál tvořící pracovní místa se do země nijak zvláště nehrne.

Rusko je dnes pro běžného Čecha z politicko-ekonomického hlediska zajímavé především tím, že ruské akcie jsou stále ještě zajímavou investiční příležitostí. Naopak se nikterak nemusíme bát „ruské hrozby“. Nynější Rusko má dost práce s udržením své vlastní územní integrity a o nějaké expanzi se mu ani nezdá. Ani tzv. „ropná zbraň“ není skutečnou hrozbou. Kdyby se Rusko rozhodlo ji použít, výpadek exportních příjmů by ruskou ekonomiku snadno a rychle poslal do kolen. Západ sice potřebuje Rusko – ale ještě více Rusko potřebuje Západ.

Putin rozhodně není „hodný hoch“ z hollywoodského scénáře, ale není ani vyslancem pekla. Rusko již není „říší zla“, ale zajímavým, byť ne zcela bezpečným trhem. Ruské ropné a plynařské akcie jsou nyní zajímavé. Podle některých odborníků (například ze švédské investiční společnosti Eastern Capital) však ještě větší příležitosti slibují akcie průmyslových podniků – ty jsou sice nyní zastaralé a nekonkurenceschopné, ale právě proto jsou opomíjené a mají hodně prostoru pro růst a restrukturalizaci.

Představte si třeba, co by mohlo být z nynějšího zastaralého ruského automobilového průmyslu, kdyby se do jeho modernizace pustily zahraniční automobilky podobně jako v Mladé Boleslavi a jinde. Druhá otázka je, co by pak bylo s Mladou Boleslaví, Kolínem, atd.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dee21 napsal(a):

Nevím, ale ani pravicoví vládci typu Pinocheta byli obdivovány "železnou dámou". A co dělal ve své zemi všichni víme. Proto nevidím důvod kritizovat Rusko, která má právo hráti prim na světovém trhu. ;-)
06. 03. 2008 | 10:56

Kamil napsal(a):

Jak má Putin ten majetek ošetřen, protože oficiálně by to asi nezdůvodnil? Jinak díky za nové informace. Hezký den.
06. 03. 2008 | 11:44

Vico napsal(a):

Díky za informace o Číně a teď o Rusku. Docela zajímavá by byla i informace o Indii.
06. 03. 2008 | 11:55

JirkaEsch napsal(a):

Vážený pane Kohoute,

obvykle na Vás pro Vaše prostoduché agitky nenechávám nit suchou (a právem), nicméně za tento článek máte bod k dobru - snad až na ten poněkud povrchní závěr o vzájemné provázanosti EU a Ruska. Jen se zeptám ohledně FDI, citace k Vašemu tvrzení "Rusko je tedy momentálně zajímavé pro akciové investory a spekulanty, ale dlouhodobý kapitál tvořící pracovní místa se do země nijak zvláště nehrne." by nebyla? Vnímám to jako Váš subjektivní názor, který je dle řady indikací (např. http://en.rian.ru/analysis/...) minimálně co do dynamiky nesprávný.
06. 03. 2008 | 12:02

Ládik napsal(a):

A byl jste v Rusku, mimo velkoměsta?
06. 03. 2008 | 12:37

ja napsal(a):

Celkem zajimavy clanek. Diky. Jen by me celkem zajimalo jestli nekdo muze dokazat ten Putinuv majetek. Myslim ze by bylo hodne slozite ho zatajit. Spis mi to prijde jen jako bulvarni kec protoze kdyby byl Putin prachac tak by na nej lidi mohli nadavat jak si zije kdyz narod "trpi". Co se tyka ropy a plynu tak to neni zas tak uplne pravda. Nedavno vysel v Rusku clanek ze i kdyby ceny spadli na 50 dolaru za barel tak by to Rusko relativne v poradku ustalo protoze plyn a ropa tvori asi 20% ruskeho HDP a toto procento se stale snizuje. A co se tyka automobiloveho prumyslu tak kazdy dnes uz vi ze Rusko bude nejvetsim vyrobcem automobilu sveta. Vzdyt i ceska Skodovka tam bude premistovat vyrobu. Myslim ze autor nema uplne vsechny informace...
06. 03. 2008 | 12:52

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane Kohoute,
měl bych k Vašemu článku pár korekcí, ale celkově vzato lze říct, že v rámci našich medií jste bílá vrána.
06. 03. 2008 | 13:53

Monika napsal(a):

Pane analytiku Kohoute,

píšete: „Představte si třeba, co by mohlo být z nynějšího zastaralého ruského automobilového průmyslu, kdyby se do jeho modernizace pustily zahraniční automobilky podobně jako v Mladé Boleslavi a jinde…“

Pro informaci: Generální ředitel francouzské automobilky Renault Carlos Ghosn dnes (tj. 29. 2. 200) podepsal dohodu o koupi 25procentního podílu v největším ruském výrobci automobilů AvtoVaz za více než miliardu dolarů (zhruba 17 miliard Kč). Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

http://news.auto.cz/ekonomi...
06. 03. 2008 | 14:22

Tomas Ruta napsal(a):

Zajimave.

Ale Martin Wolf z Financial Times by nesouhlasil...
http://www.ft.com/cms/s/0/f...
06. 03. 2008 | 14:48

Supman napsal(a):

Dobrý den, nějak nechápu co řeší teto článek. Připadá mi jako pospojované sjetiny domácího tisku k tématu Rusko.
Jinak k pochopení vývoje v Rusku je dle mého potřeba opět přihlédnout k mentalitě, historii a kultuře národa a bohužel nestačí sledovat jen ekonomické ukazatele a statistické výplody.
Ruská mentalita přímo vyžaduje vládu "pevné ruky" a jak se ukázalo v Jelcinově éře, rozdrobení vlivu bylo pro Rusko téměř fatální. To Putin "napravil" a bez ekonomického vlivu by to za daných podmínek ani nešlo = konstatování, že tráva je zelená. Na závěr bych si ještě dovolil zaspekulovat, že právě Čína (kterou p. Kohout triviálně podceňuje) pravděpodobně je a bude Putinovi inspirací.
P.S.: A také nevím k čemu by Putinovi resp. Rusku zahraniční investice byli. Pokud vím, tak snaha Kremlu je přesně opačná - nebýt závislí na zahraničním kapitálu.
06. 03. 2008 | 14:52

Honza Korbelik napsal(a):

no to jsou spíš dobré zprávy -- zatím byla sranda, že ještě před pár lety Rusko s veškerou pýchou a raketami mělo GDP asi 580 miliard USD - stejně jako malé Holandsko a asi DVAKRÁT tolik co malé Rakousko...
06. 03. 2008 | 15:10

Honza Korbelik napsal(a):

@Supman:
"""Ruská mentalita přímo vyžaduje vládu "pevné ruky" -- já to taky párkrát slyšel, i od Rusů -- ale co těch pár, kterým chutná demokracie? těch je mi líto...
06. 03. 2008 | 15:14

Supman napsal(a):

To Honza Korbelik:
Jak se zdá, tak američané i naši zákonodárci dokazují, že demokracie je spíše iluze. A tak záleží právě na kultuře, historii a mentalitě národa, jakým způsobem je bude mocenská elita ovládat.
06. 03. 2008 | 16:31

Ivan Hochmann napsal(a):

Na základě Vašeho elaborátu (pokud mohu důvěřovat)bychom mohli do jisté míry přehodnotit obraz Ruska.Já osobně raději se závěry počkám.

Dee 21:

Generál Pinochet udělal z Chile nejlépe prosperující zemi Jižní Ameriky.Zavedl zákon a pořádek.Zabránil levicovým guerrilám v rozkladu země.Pokud by tak neučinil,převzali by moc Aliendovi načichlenci komunismem a země by dopadla jako Československo.

Ivan.
06. 03. 2008 | 17:07

Čochtan napsal(a):

Supman má recht, v Rusku to bez pevné ruky "báťušky cara" nejde. Putin je to nejlepší co se Rusku od Petra Velikého přihodilo. Tedy kromě kolapsu komunismu.

Co Putin za 8 let dokázal je opravdu velice mnoho.
06. 03. 2008 | 17:23

Čochtan napsal(a):

Co Rusko potřebuje nejsou investice peněz, ale investice know how a organizace.
06. 03. 2008 | 17:26

Karel Mueller napsal(a):

Ivan Hochmann:
S hodnocením Pinocheta v zásadě souhlas. Země spěla k občanské válce.

Otázkou zůstává, jak dalece je ospravedlnitelná brutalita režimu - tuším asi 30 000 mrtvých.
06. 03. 2008 | 18:53

Čochtan napsal(a):

Pane Muellere, kdyby se v Chile dostali k moci obdivovatele Fidela a Che Guevary, bylo by těch mrtvých mnohem víc.
Mnohem víc a mnohem lepších lidí.
06. 03. 2008 | 20:08

West napsal(a):

Ivane já nevím já bych z Chile moc ráj na světě nedělal! Jen pár čísel 47%majetku v zemi patří 10nejbohatším lidem, 58%lidí žije pod hranicí chudoby-takže rozhodně žádný ráj a většině lidi Pinochet neprospěl!
06. 03. 2008 | 20:08

Čochtan napsal(a):

Teta se vdala do Chile už před válkou,(manžel byl ředitelem rozhlasového orchestru) a nedala na Pinocheta dopustit. Asi věděla o čem mluví.
Žije tam hodně Chilanů s německými předky, a ti tvoří tu horní vrstvu.
06. 03. 2008 | 20:37

RUMCAJS napsal(a):

Rusko jde sice nahoru, ale je to hlavně díky surovinám. Jestli opravdu začnou i něco produkovat, to je ve hvězdách.Zatím poslední stroj, který jsem ve svém okolí zaregistroval z bývalého SSSR byl Bělorus. Jinak nic.
06. 03. 2008 | 21:05

Čochtan napsal(a):

Když pomineme vojenský sektor, tak dělají velice slušné lovecké zbraně. :-))
Jinak nevím, nenapadá mě zrovna nic.
06. 03. 2008 | 21:20

maxx napsal(a):

To Rumcajs, Čochtan:

Jak vidno, moc toho o Rusku nevíte, ale za to umíte dost zpochybňovat. Asi proto, že jste v Rusku nebyli (alespoň ne v poslední době) a žel ani naše media nevypovídají víc, než je třeba. Pro upřesnění, já tam 4 roky působil jako dipl. attaché, takže vím o čem mluvím.
06. 03. 2008 | 22:34

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
V hodnocení Pinocheta se v zásadě shodneme, opravdu nemohu posoudit, jak dalece to s krutostí přehnal, ale v jihoamerických reáliích tuším na nějakém životě příliš nezáleží ... při podobných příležitosteh.
Ale nevím, jestli strávíte následující fakt: Pinochet poslal (na západě jako jediný) Jaruzeskému blahopřání k záchraně národa a zabránění před občanskou válkou ...
Ruce krví si Jaruzelski nezašpinil, proto si nakonec s Walesou podali ruce. I Walesa si to nakonec uvědomil.
To je druhá strana mince ... ale znáte mě, jsem technokrat a tak občas padají konstatování, které obě strany přivádějí k infarktu.
06. 03. 2008 | 23:56

Karel Vomacka napsal(a):

@Mueller:
To je zajimave, ale mam na Jaruzelskeho stejny nazor jako Pinochet. Ostatne by to nebyla jen valka obcanska, ale i sovetsko-polska.

Jinak si myslim, ze bychom meli urychlene jednat a pripoutat Rusko co nejvic k Evrope. Zrusit viza a zahrnout je studentskych vymennych programu jako Erasmus, aby mladi co nejvic nacichli demokracii.
07. 03. 2008 | 03:09

Čochtan napsal(a):

Maxx:
Výborně, tak nás poučte. Já nic nezpochybňuji, jenom jsem se s ruskými výrobky zde v Německu nesetkal. (Alespoň si nevzpomínám).

Když víte o čem mluvíte, tak začněte mluvit. Rádi si vás přečteme.
07. 03. 2008 | 07:45

Čochtan napsal(a):

Pane Muellere,
souhlas i co se Jaruzelského týče. Jak správně podotkl pan Vomáčka, byla by to sovětsko-polská válka.
Všechno chce svůj čas.
07. 03. 2008 | 07:49

RUMCAJS napsal(a):

Maxx:
O Rusku toho vím opravdu málo. Ale nejsem si jist, jestli je to moje chyba, nebo jejich.
Neznám ani nikoho, kdo s nima obchoduje. Byl jsem pouze svědkem jednorázových obchodů s nutným frťanem v ruce.
Takže se připojuji k Čochtanovi a rád si přečtu Váš názor.
P.S.
Nemyslím to ironicky.
07. 03. 2008 | 08:42

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan,Karel Vomáčka:
Obávám se, že by to byla válka ryze občanská. Solidarita přijala koncepci čím hůře, tím líp a Polákům se ty prázdné regály a hlad samozřejmě přestaly zajídat. Rusové by hodili blokádu a nechali je dusit ve vlastní šťávě ... až by to nějaký Jaruzelsky převzal, ovšem s krveprolitím. A kromě toho Jaruzelski byl především vlastenec a tak jeho Polsko bylo už definitivně jiné. Nakonec se reformy stejně rozběhly, což mělo vliv na celý blok. Je také otázkou, jestli by při jiném scénaři dostal v SSSR šanci Gorbačov.
Ale to je minulost. K Rusku: Všechno hned nejde a proces změny mentality je dlouhodobý. Důležité jsou 2 věci: Vstaly ženy. A ty už nedovolí značné části mužů jen chlastat a nic nedělat. A kromě toho Rusové cestují - i ti běžní - a poznávací život jinde. Uvědomte si jednu věc: Naše naříkání nad diktaturou a lidskými právy v Rusku je dost pokrytectvím. Tvrdá ruka se uplatňuje vůči politické opozici a také z hlediska udržení kázně a zákonnosti. Jinými slovy, Putin si do ničeho nenechá kecat.
Tady sice kecat můžete (odsud potud), ale sotva něco ovlivníte.
07. 03. 2008 | 11:48

maxx napsal(a):

To Čochtan, Rumcajs:

Vzhledem k vašim mnoha předchozím příspěvkům jsem toho názoru, že rozvíjet debatu o něčem, co už z podstaty věci je odsouzeno k nekonečnému přebíjení ať už názorů tak faktů, nemá smysl. Ač vám vaše názory neberu, vaše jednostranná orientace vám neumožňuje pluralitní diskusi na cokoli.
Promiňte, končím.
07. 03. 2008 | 12:17

RUMCAJS napsal(a):

maxx:
Já i Čochtan jsme na Vás reagovali slušně.Vaše vysvětlení beru jako útěk ze scény.
Rada: Když nemáte argumenty, nereagujte. Nebudete pak vypadat trapně.
07. 03. 2008 | 23:09

Lokutus napsal(a):

maxx:
Jinak řečeno, nemáte o tom ani páru, ale měl jste potřebu se zviditelnit. :-D
10. 03. 2008 | 11:40

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 00:37

Links of London Jewellery napsal(a):

I mean I've left schools and places I didn't even know I was leaving them. I hate that. I don't care if it's a sad good-by or a bad goodby, but when I leave a place I like to know I'm leaving it. If you don't, you feel even worse.
31. 03. 2010 | 11:59

fleersfoofs napsal(a):

начале прошлой недели специалисты уже [url=http://dplike.ru/kazaxstan-ostavit-bez-prismotra-malyj-biznes.html]портал малый бизнес[/url] за проступки и преступления в
15. 02. 2013 | 15:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy