Česká státnost a odkaz svatého Václava

28. 09. 2010 | 22:30
Přečteno 8110 krát
Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a vyjímečné místo. Není náhodou, že zrovna tento panovník je považován na vrcholný symbol české státnosti. Když se dnes očima moderní doby díváme na politické dílo, které po sobě zanechal, žasneme nad Václavovou schopností dívat se do daleké budoucnosti.

Je pravděpodobné, že právě úvahy o osudu příštích generací našeho národa jej přivedly k zásadnímu rozhodnutí, které zřejmě bylo jedno z nejtěžších jenž jako panovník uskutečnil. Mám na mysli události z roku 929 kdy na česká území vpadla saská a bavorská vojska a zároveň byla země ohrožována z jiného směru Maďary. Kníže Václav vědom si vojenské převahy nepřítele a hospodářské katastrofy, do které by byla vydrancovaná a zničená země vržena po válečném konfliktu, přistoupil na zdánlivou kapitulaci. Podepsal mírovou dohodu s Jindřichem I. Ptáčníkem. Historické prameny hovoří o tom, že šlo vlastně o jakýsi poplatek za mír - tribut pacis. Podle smlouvy musely české země každoročně odvádět Sasům pět set hřiven stříbra a sto dvaceti kusů dobytka.

Dodnes se vedou vášnivé spory o tom, zda šlo o čin zbabělý nebo státnický. Dnes nemůže nikdo z jistotou říct jaké dopady by válečný konflikt měl na náš tehdejší stát. Je ovšem možné, že by v dnešní podobě vůbec neexistoval, v lepším případě by hranice dnešního Česka lemovaly daleko menší území. Z tohoto pohledu šlo o čin ryze státnický, neboť kníže Václav zachoval životní prostor budoucím pokolením.

O šest let později patrně zaplatil svoje rozhodnutí životem. 28. září 935 byl zavražděn u kostela sv. Kosmy ve Staré Boleslavi svým bratrem Boleslavem, který jej za smlouvu s Ptáčníkem kritizoval. Pokud se přikloníme k této verzi, tak se kníže Václav stal obětí politického spiknutí a byl zavražděn pro svoji oddanost státu.

Václav byl v českých zemích nesmírně oblíben ostatně, svědčí o tom i množství legend z nichž některé se dochovaly dodnes. Podle nich by byl trnem v oku i mnohým dnešním politikům a veřejně činným osobám. Kníže prý vždy hájil zájmy prostého lidu. Nebál se velmi ostře vystupovat proti tomu co dnes nazýváme korupcí a za okrádání a podvody uděloval přísné tresty. Další pověst hovoří o tom, že právě on zavedl v Čechách tradici pěstování vinné révy. Zřejmě nejznámější legenda je mírně úsměvná. Podle ní v okamžiku kdy bude nejhůře svatý Václav přispěchá českému národu na pomoc spolu s blanickými rytíři...

Od doby kdy v naších zemí Václav vládl zažila naše země mnoho tragických okamžiků. 30. září roku 1938 se zradou tehdejších spojenců ocitla v situaci, kdy musela přijmout mnichovský diktát. V roce 1968 byl pokus o státní i národní obrodu doslova rozmetán nájezdem pěti armád Varšavské smlouvy. Česko přežilo všechna tato období až do dnešní podoby za cenu tisíců životů a národního ponížení. Naše státnost byla draze vykoupena.

Před několika lety jsme se stali součástí společenství zvaného Evropská unie. Jde o vyjímečný a ojedinělý projekt. Jeho původní myšlenkou je silná Evropa složená ze svobodných zemí. Čas od času se však uvnitř unie objevují tendence suverenitu členských zemí omezit. V takových okamžicích je naším úkolem hlasitě říct, že naše hraniční kameny už nikdy nepadnou a že příštím generacím zachováme naši zemi a suverenitu nedotčenou. Jen tak dostojíme svojí povinnosti. Tak jak to kdysi učinil kníže Václav.

Přemysl Sobotka
liberecký senátor a předseda Senátu Parlamentu ČR

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

svatý václav napsal(a):

Ty kráso sobotka : Václav byl v českých zemích nesmírně oblíben ostatně, svědčí o tom i množství legend z nichž některé se dochovaly dodnes. Podle nich by byl trnem v oku i mnohým dnešním politikům a veřejně činným osobám. Kníže prý vždy hájil zájmy prostého lidu. Nebál se velmi ostře vystupovat proti tomu co dnes nazýváme korupcí a za okrádání a podvody uděloval přísné tresty.

Otevřít mistrovství světa to by vám šlo že ano ...

zmodifikujte si to simvás na ´Syner nenechá zahynouti nám ni budúcim ...

čest soudruhu
28. 09. 2010 | 22:53

Mour napsal(a):

Poněkud sterilní. Příprava na presidentskou kandidaturu?
28. 09. 2010 | 22:54

hoven napsal(a):

už tehda se to mezi sebou rvalo o koryta jako neska socani. v boleslavi bylo mrtvejch jako na křtu knihy soudruha paroubka.
28. 09. 2010 | 23:00

BK napsal(a):

"Naše hraniční kameny už nikdy nepadnou"
Krásné heslo. Jako z nástěnky hrdinných pohraničníků někdy v 70.letech.
Tenkrát jsme ty šutry bránili sami před sebou. Před kým je máme bránit nyní? Asi před levičáckou ideologickou diverzí západních turistů.
Naše země je drancována zevnitř.
Hřiven odsud odtéká nepočítaně, jen ten dobytek si necháváme. Na semeno, jak říká náš pan zastupující premiér.
28. 09. 2010 | 23:28

Al Jouda napsal(a):

Historie se opakuje. V prvním případě, když byla ohrožena existence českého státu, tak Svatý Václav se vzdal Sasům a ještě jim platil stříbrem a dobytkem. V druhém případě se Dr. Hácha musel vzdát Hitlerovi a ještě mu za tzv. ochranu v rámci Velkoněmecké říše platit produkty našeho vyspělého průmyslu po celou válku.Národní svébytnost česká však zůstala zachována a po porážce Hitlera jsme mohli pokračovat jako svobodný a nezávislý stát. Je ironií osudu, že náš vůdce, který se Hitlerovi podrobit nechtěl a utekl před jeho vojsky do Londýna, nás prakticky vehnal do područí Stalina, který Hitlera obdivoval a paktoval se s ním.
Jakmile by se rozpadla EU, tak se může historie opět zopakovat. To už ale budeme vědět, jak na to !
28. 09. 2010 | 23:33

s... napsal(a):

To je teda úvaha. Zejména ty hraniční kameny mě vysloveně dojmuly. Kdo ví, třeba se za pár stovek let bude tradovat legenda o Sobotkovi. Jen nevim o kterém. Asi splyne v jednoho legendárního Sobotku, kterého tady měli lidi vysloveně rádi.
28. 09. 2010 | 23:34

Targus napsal(a):

To Přemysl Sobotka:

Sobotka, já vás roztrhnu jak hada. Ztratit dvě minuty života čtením takové kraviny, to je děs.
Zvláště pak od loupežníka vašeho formátu to fakt sedí.
Kdyby se Véna omylem probudil, hopsne na koně a švihá do Sas a do Bavor za Jindrou, aby v mu Praze každoročně za pět set hřiven a sto dvacet kusů dobytka vybil obě sněmovní komory.
Teprve pak by si mohl být jist, že český národ přežije.
28. 09. 2010 | 23:35

xyz napsal(a):

Je opravdu usmevne jak se tenhle sionisticky agent ohani vlastenectvim.
28. 09. 2010 | 23:39

JC napsal(a):

Je to takové všeobjímající, nicneříkající. Jestli to nebude tím, že je to hodně dávno.
28. 09. 2010 | 23:40

mb napsal(a):

Sobotka by se měl v rámci naplnění kristianizační mise a svatováclavského kultu vydat někam šířit víru a zahynout mučednickou smrtí ....už aby to bylo .... sofort .....
28. 09. 2010 | 23:47

chicken napsal(a):

Škoda, že se dodnes zachovala jen část tradice - do Německa vozíme už jen stříbro (i rodinné), ale voly si necháváme doma.
28. 09. 2010 | 23:52

honolulu napsal(a):

Pane doktore Sobotko, Vas clanek je moc pekny, protoze podporuje suverenitu a statnost Ceska..
Lide Vam nadavaji, ale pro nedostatek moji inteligence ja nevim proc.
To, ze se Vaclav sklonil pred Ptacnikem, byla pouze asi docasna strategie. Protoze vsak trvala 7 let, tak ji mel Boleslav plne zuby. Rozhodne bych se pridal k druzine Boleslava.
Pokud si pamatuji z dejepisu, tak Boleslav potom namlatil vsem..
Dejiny jsou velmi zajimave !
Vite, ze ve svete jsou pouze 2 narody, kde lide se vzajemne snazi sezrat jeden druheho.
(Ostatni drzi pri sobe.)
Ze nevite, ktere to jsou ???
Ja to vim, proto ze jsem ignoroval hranicni kameny a (ploty).
Je dobre mit v srdci Sv. Vaclava, ale je zahodno nekdy jednat jako knize Boleslav i s vnitrnim nepritelem.
29. 09. 2010 | 00:16

mb napsal(a):

honolulu pamatujete si z dejepisu pendrek ... boleslav samozrejme platil deputat jakbysmet .... ale nakonec se s nemci spojil proti madarum takze hurá ...
29. 09. 2010 | 00:21

honolulu napsal(a):

Nebyl to nahodou Boleslav, ktery ovladl severni Slovensko a jizni Polsko...No neco se me mate. Mate-li vsak pravdu, tak jsem celej sklamanej z toho Boleslava...S tou rodinou je potom neco spatneho...Platit poplatky je prece hloupost v kazdem veku. Potom to nekde chyby a lidi jsou permamentne
nazlobeni i v moderni dobe a starnou rychle.
29. 09. 2010 | 01:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Dnes nemůže nikdo z jistotou říct jaké dopady by válečný konflikt měl na náš tehdejší stát." Jak to, nemůže? Když se země, ať už kýmkoliv, zbavila sv. Václava, úspěšně císaři vzdorovala, byť nakonec Boleslav podlehl. Na kupování míru nebylo státnického vůbec nic. Kult sv. Václava vždy byl politickou propagandou a Vy s mnohými dalšími se snažíte, aby nadále byl.
Vaše kázání se hodí do kostela nebo na zahájení václavské pouti, jako blog je slabé.
29. 09. 2010 | 01:55

honolulu napsal(a):

Jsem tak VZDELANY, ze nekdy dostanu strach sam ze sebe.
(Kecam, neverte mi !) - Umim, akorat nektere veci vycuchat..

BOLESLAV I. (929-967). Kdyz po Jindrichovi nastoupil na trun kral OTA I. (935), postavil se Boleslav proti nemu a vzdoroval mu dlouha leta; teprve r. 955 s vybranou legii ceskych bojovniku pomaha mu proti Madarum v bitve na Lechu. Po porazce Madaru snad i Slovane moravsti, nebo aspon, cast jejich zbavili se panstvi Madarskeho, ale nevime jiste,zda rozsiril panstvi ceske i na Moravu.
Zato vime, ze vladl rade kmenu v hornim Slezku a v Krakovsku.

Tak to vidite pane mb, malem jsem byl dezerterem z druziny knizete Boleslava...Prave ted ctu tu nejzajimavejsi cast, jak mu jeho podrizeny knize Mesek z Hvezdna "svedl" dceru..
Detaily si necham pouze pro sebe, nereknu Vam NIC. (Zastal jste se poplatkare.)
Posledni informace !
Zidovsti obchodnici s otroky, cestujici po zemich Slovanskych, jejichz zpravy se nam zachovaly, lici vubec moc Boleslavovu jako velikou a Prahu jako nejvetsi obchodni misto v zemich slovanskych...Prave ted me opuchla hlava pychou, protoze jsem ze Smichova pod Vysehradem.
(Ty ceske dejiny jsou moc pekne).
29. 09. 2010 | 02:02

Kateřina napsal(a):

Honolulu: <3 <3 <3
29. 09. 2010 | 02:26

honolulu napsal(a):

Katerino, neznama, tajemna pani ! Vy mate tak krasne jmeno, ze jsem se rozhodl zamyslet nad 3 trojkami...Nikam to vsak nevede !

Kdyz jsem psal o Boleslavovi I., tak jsem chtel udelat impresion UKRADENYMI vedomostmi na pana mb.

Ted musim ukrast neco od Nostradama, abych rozumel, co znaci 3 trojky.

V pripade, ze mi Nostradamus nepomuze, tak budu vedet vse o 3 trojkach koncem rijna. Jedu na sraz tech, kdo ctou vesmir. Bude HALLOWEEN. Zadne tajemstvi neobstoji.
29. 09. 2010 | 03:04

stále rebel napsal(a):

Tohle Sobotkovi jde. Myslím, že zde dobře zhodnotil své studium na VUMLu. Je to lehce manipulativní, správně politicky podané, podobně jak nám byli hrdinové přednášení před Listopadem. Mýty opět slouží politickým vůdcům a slzu tu uronil i jeden Pinochetovec.

Pokud jde o legendy, mám raději tu o Blanických rytířích.
29. 09. 2010 | 06:22

Marcus Agrippa napsal(a):

Tak teda nevím. Velká Morava byla strategicky a kulturně spjatá příchodem C a M s V.Ř.Ř. a české kmeny se projevily spíš jako zrádci a navíc uznaly svou závislost na východofranské říši. Každopádně germánské kmeny znamenaly pro tehdejší Evropu dost podstatné nebezpečí, takže Václav asi spíš rozumně taktizoval.
29. 09. 2010 | 07:54

Snílek napsal(a):

Slzím dojetím a klepe se mi brada, jaké to máme starostlivé státníky formátu pana Sobotky. Zvláště se mi líbí závěr o zachování hraničních kamenů. Prosím už mi to nedělejte.
29. 09. 2010 | 08:03

Targus napsal(a):

To honolulu:

To nejsou troječky, to jsou tři nádherné zadečky.
Co asi znamenají, to si lehce domyslíte.
Tím nechci říci, že sdílím kateřinino mínění o Vás.
29. 09. 2010 | 08:06

Sladký napsal(a):

Bože můj,jak hluboko jsme klesli....
29. 09. 2010 | 08:08

slavwin napsal(a):

Úvahy tohoto typu jsou mlýnem pro bolševické nacionalisty. Léta kolem LP 1000 bylo období stěhování národů, Pocestný to nazval nultou světovou válkou. Tady rozhodoval počet paží a terén poměrně malé národy měly naději na vojenský úspěch. Nové na Václavovi asi byla ta touha po míru, Boleslav bojoval a musel být krutý, těch mrtvých kolem něho a hlavně po něm dost zdiskreditovaly Přemyslův rod. Jaký vliv to má pro dnešek? Není doba územních zisků, velkým státům stačí mít kontrolu zbraní, myslím, že ani proti srsti by jim nebyla nějaká verze železné opony. Pokud sjednocování Evropy někdo považuje za kolaboranství je mu sympatičtější Boleslav. Sobotka ty pocity dost blbě smíchal, tak kdo byl vlastně Václav - kolaborant který zachoval slovanský národ. Mnoho nás považuje sjednocovací proces za vyšší formu soužití a plky tohoto typu vyvolávají smíšené pocity.
29. 09. 2010 | 08:10

mb napsal(a):

ja nevim zda je lepsi se zastavat ´poplatkáře´ anebo bratrovraha ....

ale tributy byly prý v té době cosi běžného, obvyklého ...

prijemny den...
29. 09. 2010 | 08:14

Sladký napsal(a):

Bolševický nacionalista?! Co je to slavwine? Bolševici byli INTERNACIONALISTÉ. Nebo je to narážka na ty dnešní,pravicové bolševiky?
29. 09. 2010 | 08:22

Sladký napsal(a):

Stále rebel- dobrý nick.Já také.Kdo jím byl dříve.je jím i nyní.Kdo pochleboval a sloužil dřívějšímu režimu,pochlebuje a slouží i tomu dnešnímu.
To je ten typ lidí,kteří budou zpívat Horst Wessel,stejně jako Sajuz Nerušimyj,budou 4x denně bít o zem čelem směrem k Mekce nebo si nechají sešikmit oči.
29. 09. 2010 | 08:26

Jeff napsal(a):

Pane doktore, pokud jste ještě hlavou ODS v LBC, jakýkoliv Váš čin bude neustále posuzován v souvislosti s dokonalým klientelismem, jenž byl v Liberci dobudován. Cokoliv, co řeknete či napíšete, je falešné a prázdné (sic!), dokud nejsou pánové Kittner a Syrovátko v teplákách a místní buňka není rozpuštěna. Děkuji, Váš bývalý kolega.
29. 09. 2010 | 08:31

Sladký napsal(a):

Jeffe-cokoliv ten člověk řekne bude falešné a prázdné,bez ohledu na paány Kittnera a Syrovátko.Je Kalousek a jsou kalouskové, je Přemysl Sobotka a jsou přemyslové sobotkové.Těžko říct,který z těchto dvou typů je odpudivější.
29. 09. 2010 | 08:35

slavwin napsal(a):

Bolševici jsou pokrytci. Protifašistický bojovník napojený na západní evropu byl stejný lump jako fašoun. Internacionalisty byli jen s těmi kteří narušovali západ. Za bolševika byla blbost se učit rusky i anglicky, většina se nikde nedostala. Prof Z. Nejedlý udělal z lidového vypravěče Jiráska historika světového významu a český národ od nepaměti bojoval za spojenectví s Rusáky.
29. 09. 2010 | 08:42

báje napsal(a):

Boleslav chtěl původně provést "sametovou" revoluci. Václav ale věděl, že by tím přišel o restituce. Boleslavovi došlo, že chce Václav "pravdu a lásku" k obrazu svému. Tenkrát nešlo o vraždu. Zákony nic takového neznali. Posuzovat to po tísíciletí je, jako mít úd ve vagíně a chtít ho míti vřiti.
29. 09. 2010 | 08:58

Méně kvalitní zaměstnanec napsal(a):

Zdravím zatraceně málo kvalitního politika. Příště nás nebude 40 tisíc, ale 4 miliony, z nichž 400 tisíc se sejdou pod koněm sv. Václava. Aby už méně kvalitní politici odešli tam, kam patří. (Do senátu ne.)

A co se týká těch pěti set hřiven stříbra: Raději do Bruselu, než do bezedných modrých kapsiček.
29. 09. 2010 | 09:04

Jedla napsal(a):

29. 09. 2010 | 09:07

Elena napsal(a):

pán Sobotka,

malá otazečka, farbite si fuzy i obočie, lebo naš Karol Konarik, si ich farbi.....
29. 09. 2010 | 09:16

PatientO.T. napsal(a):

Četba článku "Česká státnost a odkaz svatého Václava" mi přinesla zjištění, že autor, snad budoucí kandidát na prezidenta, je sice schopen napsat slohové cvičení na úrovni páté obecné, ale nezná interpunkci...
29. 09. 2010 | 09:17

Sladký napsal(a):

Elena- vy jste živel,to je něco.Vždycky mne pobavíte.Jste špičkový zástupce ženskosti,čtu s potěšením každý váš řádek.
29. 09. 2010 | 09:22

vojnov napsal(a):

Autor: ta s temi blanickymi rytiri je ze 17 stoleti... lasku zpetne utvorite dostatecnou masazi ke komukoliv

(odhledneme-li od toho, ze ceske knizectvi ve vaclavove dobe ani zdaleka nemelo hranice jako CR)

vyhodte toho, kdo vam to napsal...
29. 09. 2010 | 09:24

myrta napsal(a):

Tak ty hraniční kameny mě opravdu vyděsily,Přemysle Sobotko.Kdo by si troufnul s nimi hýbat,když ani Rusové to neudělali?Poučte nás senátore,kdo má na nás takový zálusk a proč?
29. 09. 2010 | 09:26

Elena napsal(a):

Sladký ,

čo si myslite, o čem mi ženi, vkuluaroch sa bavime, o vas , mužoch, myslite si že sa bavime o tom aké ste vi muži mudre, kdeže, len o tom , aké ste fešiaci , LOL, nemožem dať smajlika, mam na to vážný dôvod
29. 09. 2010 | 09:28

Sladký napsal(a):

Případ P.Sobotka vypovídá o tom,že i naprosto bezvýrazná nula to může dotáhnout hodně daleko.
29. 09. 2010 | 09:29

Elena napsal(a):

Sladký,

dôvod uspechu u mužov, som Vám vysvetlila vyšie,

mi , ženi, voličky, si viberame len šmrncových popitikov LOL
29. 09. 2010 | 09:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dobré dopoledne, ČEZká státnosti !

http://www.novinky.cz/krimi...

Eh, za toho Václava se dnes skrývá kdejaké pako z kdejakého obskurního spolku.
29. 09. 2010 | 09:35

David Kalhous napsal(a):

No, ono o tech dvou pantatech mnoho nevime - verte mi, zabyvam se jimi 15 let. Tudiz uvahy o zrade a jine podobne blaboly jsou sice dojemne, ale cinil bych na s vyuzitim osob, ktere zname o neco vice.
29. 09. 2010 | 09:40

David Kalhous napsal(a):

P.S.: Dva pantatove = Vaclav a Boleslav
29. 09. 2010 | 09:40

Sladký napsal(a):

Elena.Kobiety sa bogami.Zawsze v myšlach prodliewaj wšrod kobiet.To je polský překlad tajného Buddhova učení (bylo určeno jen pro úzký okruh zasvěcených).
Jinak- počínaje gymnaziem,pohybuji se v prostředí,kde ženy naprosto převládají,dost často v poměru 2:25.Nestal se ze mne misogyn,nýbrž filogyn.Myslím,že není třeba to dál rozvádět.:o)))
29. 09. 2010 | 09:40

Marcus Agrippa napsal(a):

vojnov:
osobně by mě dost zajímalo co vedlo české kmeny k odtržení od Velké Moravy. Proti Velké Moravě ( v té době s pořád silným spojencem V.Ř.Ř.) by si germáni asi jen tak netroufli, ale ve slabém českém knížectví evidentně neviděli nejmenší problém. Každopádně základ našeho současného státu leží ve Velké Moravě ( ta územně obsahovala současné Slovensko, ČR, Maďarsko, část Rakouska, Polska, Německa a Ukrajiny ).
29. 09. 2010 | 09:42

Sladký napsal(a):

Tenco,už jsem Ti řekl,že Tvoje příspěšvky čtu moc rád a myslím,že vedle Vlka,Lexe,Vica a několika dalších patzří k tomu nej a v mnoha ohledech svou úrovní předčí blog(gery).Ale s několika Tvými myšlenkami mám problém,největší s těmi socodeesáky. Nejde o to,že mi to připomíná primitivní označení "sockomouš".
Prostě mi vrtá hlavou, jak jsi Ty,inteligentní a přemýšlivý člověk dospěl k takovému závěru.Znám lidi z obou táborů a nemohu s Tebou souhlasit.což neznamená,že nemáš pravdu.Nepochybně se mohu mýlit...už se mi to stalo,a ne jednou.
Přeji pohodový den
29. 09. 2010 | 09:46

Sladký napsal(a):

Marcusi ,zdravím, Tvé příspěvky čtu pozorně a rád. K tomu,co píšeš teď poznamenám,že Velká Morava sahala od Baltu po Jadran.Asi tak.
29. 09. 2010 | 09:49

arnazach napsal(a):

Zdrcující text. Po všech stránkách.
29. 09. 2010 | 10:04

Marcus Agrippa napsal(a):

Sladký:
zdravím - díky - nápodobně. To odtržení mi opravdu vrtá hlavou. Osobně bych si to tipnul na mocenské choutky českých knížat, které nechtěly být v podřízeném stavu, ale chtěly vládnout sami. Ale"spřáhnout"se s úhlavním nepřítelem tehdejší Evropy - germány - to asi nebylo moc rozumné. O povaze tehdejších českých kmenů možná vypovídá i to, že Praha se stala jedním z hlavních otrokářských center.
29. 09. 2010 | 10:05

elf napsal(a):

Svatý Václav byl Čech ale především Slovan,víme pane Sobotka,Vy s ním máte pramálo společného,vy jste tu ještě nebyli.
29. 09. 2010 | 10:08

Elena napsal(a):

Sladký,
tak T y si Sobotka, nu, to je niečo, nu, nazdar......
29. 09. 2010 | 10:10

Míval napsal(a):

Historických fakt z té doby je tak nepatrně, že na nich lze vystavět jakoukoliv konstrukci, kterou nelze stoprocentně ani potvrdit, ani vyvrátit.
Pokud ale naříkáme nad politickýcm řešením Mnichova, pak by se za vzor a ochránce země České hodil spíše Boleslav (Ukrutný), jak jej církevní kronikáři později pojmenovali. Protože ustoupení mnichovskému diktátu bylo plně v duchu svatováclavské tradice.
29. 09. 2010 | 10:11

Elena napsal(a):

keby tu bol voroshilov, on by vam povedal, že Sobotka moc sa podoba na jedného rusského herca z filmu Tichij Don, inscenacia romanu Sholochova, to bol fešiak, už ako decko som bola do neho ale on ľubil tu Xeniu, takaxantipa to bola, nu, nič ....
29. 09. 2010 | 10:13

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sladký
No asi to vychází z pozorování takříkajíc in situ.
Kdy se nahoře hraje drama o dvou vzájemně znepřátelených dvorech a dole se zatím odehrává komedie o společném dvorku.

Kooperace za účelem obohacení vlastních kapes bez ohledu na stranickou příslušnost - tedy termín "socodesáci".

Nepřesvědčili mě holoubci ani hlolubičky, NIKDY nešli proti lumpárnám, VŽDY drží společnou basu. Z pohledu zevnitř jednotlivých těchto obskurních spolků, mnohdy i z pohledu zevně - tedy na jejich interakce ve smyslu onoho společného dvorku.
Proto - socodesáci.

Já nevěřím na nějakou generační výměnou či jiným zázrakem provedenou efektivní kultivaci těchto obskurních spolků.
Tak jako nevěřím na ty primitivní slogany, že každá vláda je taková , jako jejich občané či že je super, když instalujeme to menší zlo.
29. 09. 2010 | 10:21

jo napsal(a):

blábláblá....
29. 09. 2010 | 10:24

Elena napsal(a):

tak von je doktor chirurg, to moc pekný , viem si živo predstaviť ako za nim tie sestričky šalieli LOL
29. 09. 2010 | 10:29

Luba napsal(a):

Zdá se,
že včerejškem se řadí k oblíbencům Farmisala Subotky,
krom Valdštejna a Pinocheta,
i sv. Václav.
29. 09. 2010 | 11:00

Nuba napsal(a):

Pane Sobotko,

Mám za to, že na hraniční kameny budete mít v budoucnu asi takový vliv jako komunisti na počasí. Ale chci připsat něco jiného. Nevím, proč se neustále v některých příspěvcích zvažuje jako možnost Vaše kandidatura na prezidenta. Ještě před časem bych zopakovala svůj názor, že nevím, proč zrovna Vy byste si tento post zasloužil, že takových (míněno) slušných lidí tady u nás na vsi máme většinu.

Bohužel, tento svůj názor jsem pod dojmem Vašeho posledního výroku na adresu demonstrujících státních zaměstnanců musela korigovat. Naprosto si nedokážu představit, že by post hlavy státu mohl zastávat člověk, který dělí občany na více a méně kvalitní. Z jiného pohledu jsem ovšem Vaší upřímností překvapená. Ačkoli ona to asi není upřímnost, to bude již onen syndrom nabubřelosti a povýšenosti, který se vesměs na každého, kdo je delší dobu instalován do nějaké politické funkce a je odtržen od přirozeného prostředí kritiky, nalepí. Ovšem co by u Vás nikdy nebylo, to by se ani vlivem funkce projevit nemohlo.

Ale nechci Vám křivdit, třeba jste natolik soudný a o přetřásané kandidatuře neuvažujete. Víte takoví představitelé, kteří občany hodnotí kvůli jejich veřejně projevenému názoru jako méně kvalitní, tak to je kalibr hrubého zrna. Tím jste se alespoň u mne naprosto degradoval a zařadil mezi takové "velikány" jako je doposud nepravomocně zbavený funkce soudce místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Váš výrok vzhledem k protestujícím státním zaměstnancům, že " Možná nejvíce křičí ti, kteří nejsou tak kvalitní " je v demokratických poměrech prý svobodné společnosti naprosto nepřijatelný a vrcholně urážlivý.

Jistěže by se Vám líbilo, aby lidi přišli 1 x za 4 roky k volbám, ukázněně, co ukázněně, přímo s plamenným nadšením Vám to tam hodili a potom srazili paty k sobě, děj se co děj. No divná představa demokracie. Nebudu se zbytečně rozčilovat, ukládám si toto Vaše vyjádření do paměti, a ve smyslu obrany slabších se jednoznačně přidávám k těm Vámi označeným za méně kvalitní.

A prosím i další diskutující, aby se raději tomuto tématu vyhnuli, protože se toho ještě někdo skutečně chopí, třeba Mádl a Issová, natočí klip, na koně na Václavském náměstí místo sv. Václava posadí Přemysla a budou někoho zase přemlouvat a víme, jak to skončilo.

Jeden by nevěřil, co a kdo všechno si dovoluje ovlivňovat naše dějiny.
29. 09. 2010 | 11:01

Elena napsal(a):

terazky myslim na henteho Stejskala, ten by bol šťastný ak by som namesto lavej, tu pravu... a furt ty mam ten blbý usmev od ucha po ucho ......
29. 09. 2010 | 11:21

Sladký napsal(a):

Elena,nechápem,prečo som Sobotka, či prečo by som mal byť Sobotka,naozaj nie.
Už dlho sa ma nikto tak nedotkol, si ma naozaj nas-štvala.
29. 09. 2010 | 11:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

Sobotka píše blbosti a ví to.
Suverenitu státu neohrožuje v ekonomizovaných společnostech Evropská unie, ale s korporacemi a mafiemi kooperující individua a obskurní spolky, jejichž je i Sobotka členem.
Ty rozkládají Západ. Ne islám a černoši.

Tyhle rádoby nadhledové kvazistudie národoveckých poudaček mě už totiž štvou.
Proto jsem si ulevil.

Husův a Masarykův národ a nechá si na hlavu sypat popel od idiotů.
Tolik let po "dni, kdy se Havel domluvil s komunisty".
29. 09. 2010 | 11:31

stále rebel napsal(a):

Sobotkovu Liberci by se Svatý Václav vyhnul velkým obloukem
http://www.denikreferendum....
29. 09. 2010 | 11:38

Elena napsal(a):

nu, vieš Sladký, ked si odpovedal každemu príspevatelu na jeho príspevok ako p.Klán, tak som si pomyslela možno si autor blogu, šak je to logické nie, potom si čo, moderator blogu, as moderator ☺

a čo sladký, stale vas štvem ?
29. 09. 2010 | 11:38

Pall Mall napsal(a):

Á Paroubkova klika pěkně pořvává!!! Jděte k oranžovému šípku moskevští internacionalisti.
29. 09. 2010 | 11:46

Elena napsal(a):

sladký ,

http://www.youtube.com/watc...,

to je pesnička o mne, o mojom živote v nižnem novgorode, len nie som ta blondava hviezda ale ta zhrzela s kyblami
29. 09. 2010 | 11:51

vojnov napsal(a):

M.A.: to se asi nedovime. Ja bych si o holubici povaze velkomoravskych knizat velke iluze nedelal. Takze to mozna bylo neco na zpusob "z blata do louze". coz s Vaclavem nesouvisi... a nesouvisi to ani s tim, ze si pan kandidat na prezidenta neni schopen zaplatit nekoho, kdo mu vycisti blog od faktickych a gramatickych chyb.

Chjo.
29. 09. 2010 | 11:55

Jeff napsal(a):

29. 09. 2010 | 12:08

Jeff napsal(a):

Sorry, byl jsem druhej..
29. 09. 2010 | 12:10

jozka napsal(a):

Vzdycky mne pobavi nekdo, kdo na udalosti 10 stoleti pohlizi zkusenostmi a okem stoleti 21...

Jen tak mimochodem, ten tribut, ktery se Vaclav zavazal platiti, byl uz starsiho data, jen se driv platil do Bavor. Pozdeji spis neplatil, proto Bavory jeho presmerovani az tak nebolelo. A vite proc Sasici potrebovali penize? Protoze sami platili Madarum. Tem Madarum, kterym cestu do Saska umoznili pres sve uzemi nejaci Cesi...

Ale diky, pobavil jsem se. Akorat na "vlast vovinuly cerny mraky" to nema :-)
29. 09. 2010 | 12:16

jozka napsal(a):

Marcus Agrippa:

Protoze to byli stejni dobyvatele jako kterykoliv jini, jen jim bylo rozumet? A podle pravdepodobnemho prubehu se Cechy trhly po Svatoplukove smrti a zacatku rozbroju mezi jeho syny. Byt soucasti takove zeme neni zrovna vyhra.
29. 09. 2010 | 12:22

egoist napsal(a):

No tváří se to jako bůhvíjaká moudrá esej ,ale je to sloh na úrovni II. ročníku na střední škole. Úsměvné je , že oceňujete lásku knížete k prostému lidu(k těm dnešním sockám, jak se v dobré pravicové společnosti mluví o těch co se živí svou prací). Vy pravicový politik zastánce především velkých korporací, finančních skupin a lobby. Jak vidno z VUMLu vám zůstali „dobré“ návyky..
29. 09. 2010 | 12:50

Northern Lights napsal(a):

Můžete mi prosím říci jeden jediný důvod proč má existovat senát? Standardní poučky typu poslední pojistka zachování demokracie prosím vynechte. V praxi totiž senát funguje jako trafika pro odložené politiky třetí kategorie s impotentní možností něco změnit.
29. 09. 2010 | 13:00

Targus napsal(a):

To Elena:

Jak jsem tak poslouchal, tak ty labutě, to je asi vaše celonárodní úchylka, co?
Kam jsem se hnul, tam mi je cpali. Z papíru, ze dřeva, ze skla, ze železa, všude jen samá liébeďja simjá.
29. 09. 2010 | 13:01

Hladis napsal(a):

To Autor
To je nehorazny paskvil. Sv. Vaclav z historickeho hlediska nebyl nicim vyjimecnym. Vyjimecneho z nej udelala az cirkev a nacionalisti. Po sobe zanechal tak mrtvolu a ne "politicke dilo" nebo nejake ciny pro budoucnost. Jediny jeho cin byl posileni cirkve a to ze byl zavrazden. Jako cloveku zajimajiciho se o dejiny se mi zveda tlak. Vaclav a zajimajici se o nejaky "narod" a pristi generace ? Boze to je nesmysl a roubovani nacionalistickych myslenek naseho stoleti na hluboky stredovek kde se myslelo uplne jinak a slovo narod ani neznali. Mozna nevite ze Vaclav byl knize jen jednoho kmene Cechu ve strednich cechach a jeho vliv byl znacne omezen. Dalsi vec je ze platbu nezaznamenal zadny soudoby kronikar ,ale az Kosmas po 100 letech tudiz informace jsou dosti zkreslene. Platba nejspis probihala a platili ji tehda vsechna nejen ceska knizata a ne jen Vaclav ktery nebyl jedinym reprezentantem uzemi dnesniho ceskeho statu ,ale jeden z mnoha. Dal vztah s Jindrichem Ptacnikem byl podobny jako vztah ostatnich vevodu v risi a bylo to spis partneri. Je fakt ze tento vztah mu nejspis uvolnil ruce k posilovani moci cirkevni a svetske.
Co se tyce vrazdy tak to je mnohem komplikovanejsi a je mnoho verzi. Pravdepodobne slo o kombinaci veci nabozenskych, politickych a mocenskych. Vaclav opravdu nezemrel kvuli oddanosti statu to je opravdu volovina. Pane Sobotka. Nez zacnete psat nejakou politickou a nacionalistyckou propagandu k priprave se na prezidentskou kandidaturu ,mel by jste si i neco nastudovat.
29. 09. 2010 | 13:13

JF napsal(a):

soudruhu Sobotko, děkuji že jsi se soudruha Václava zastal. Tak to má být, tak je to správné! čest
29. 09. 2010 | 13:13

Tencokida Hnuj napsal(a):

Já vidím velkou historickou výzvu v onom příběhu o státoprávním Václavovi, vrahounovi Boleslavovi a vývozu reálných ststků za příslib čehosi mlhavého v budoucnosti zejména v tom skotu.
Akorát dneska bych navrhoval vyvézt jich ročně takových...ehm..no jak jenom nikoho neurazit...tak tedy 281 ks volů.

Jenže - takového Ptáčníka asi nenejdem v celé Evropské Unii, který by jim poskytl stravu a ubytování stejné úrovně jako mají zde - na ČEZké hroudě.

Už to mám !
Boleslava na ně ! Boleslava "Řezníka", ne Ptáčníka.
29. 09. 2010 | 13:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
´Tem Madarum, kterym cestu do Saska umoznili pres sve uzemi nejaci Cesi...
Ale diky, pobavil jsem se.´
Já také nad Vašimi historickými znalostmi. Ale přesto si myslím, že ve vastním zájmu byste si je měl opravit:
" V létě 955 vytrhli Maďaři znovu do jižního Německa, pustošíce Bavorsko a Švábsko s početnějšími oddíly, než kdy jindy. Vedla je trojice náčelníků: Bulču, Lél a Šúr.
Východofrancký král Oto I. v tu dobu pobýval v Sasku, kde jej zaměstnával boj proti povstání Polabských Slovanů. Po zprávě o vpádu Maďarů se s větší částí vojska přesouvá na jih země.
Bulču se zhruba v srpnu rozhodl obléhat Augsburg. "
http://cs.wikipedia.org/wik...
29. 09. 2010 | 13:25

Elena napsal(a):

Targus ,
labud je symbol vernosťi, čistoty ducha, uprímnosťi, skromnosťi , ideal božstva
29. 09. 2010 | 13:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

K úloze Čechů v samotné bitvě tolik:
"Český oddíl na provoboku dostal za úkol střežit zavazadla a proviant, nepředpokládalo se, že se do boje zapojí. Je možné, že Oto svému novému spojenci, který ještě před několika lety bojoval na straně Maďarů nedůvěřoval.
Jenže Maďaři objeli hlavní voj a srazili se právě s pravým zadním vojem armády, tedy s pozicemi českých bojovníků. Ti sice neustoupili, zachytili hlavní vlnu útoku Maďarů, ale většina bojovníků pod útokem přesily padla."
29. 09. 2010 | 13:30

jozka napsal(a):

ZM:

Opravdu byli Madari na najezdu jen v tom roce 955? Ale chete-li bavte se, ja vam t om nehodlam branit :-)
29. 09. 2010 | 13:33

Karel napsal(a):

A proč se nedochoval ten zvyk odvádět Sasům voly, když stříbro se dále odvádí?
29. 09. 2010 | 13:35

egoist napsal(a):

Je podivné , proč si nacisti pro ocenění práce svých českých kumpánů vybralo zrovna postavu Václavovu. Ocenění šmejdi dostávali Svatováclavskou orlici I. až III. stupně. Pravděpodobně šlo o to v Češích ukotvit a zakonzervovat pocit porobení a poddanství.
29. 09. 2010 | 13:36

jozka napsal(a):

ZM:

Nebudu vas trapit:
http://www.palba.cz/viewtop...

cituji:
Roku 924 došlo k dalšímu z Maďarských nájezdů na Sasko, které Jindřich přečkal v opevněné Werle. Během následných bojů se Jindřichovým mužům podařil husarský kousek, zajali jakéhosi vznešeného maďarského náčelníka. Maďaři za něj nabídli výkupné. Jindřich využil této příležitosti a zahájil mnohem širší mírová jednání. Asi začátkem roku 926 bylo nakonec uzavřeno devítileté příměří. Jeho cenou však bylo odvádění ročního tributu. Jindřichovi se postupně dařilo tento mír prodlužovat a rozšiřovat na další vévodství ovšem s povinností podílet se na splácení tributu. Říše tak byla nucena hledat další zdroje, které by naplnily královskou pokladnu. Jednim z těchto míst měly být i Čechy. Zdejší slovanské kmeny byly donuceny platit tribut již za doby Karla Velikého (+814), tak proč je nepřinutit k placení znovu? „Právo“ přeci je na straně říše, když se již jednou Čechové zavázali platit tribut. V roce 929 si tak Jindřich I. Ptáčník ve spolupráci se svým leníkem Arnulfem Bavorským zavázali k podřízenosti a placení tributu pražského knížete Václava (svatý Václav +28.9.935).
29. 09. 2010 | 13:40

jozka napsal(a):

ZM:

A jeste prihodim jeden cintat:
Docela zajímavou roli hráli Čechové spolu s Maďary. Víme že na počátku 10.století přes českou kotlinu nejméně dvakrát táhli Maďaři směrem na Sasko a Durynsko. Dá se tedy říct, že vztahy přemyslovských knížat a Maďarů byly poměrně dobré a jak se zdá, tak ani v pozdější době se nijak nepřiostřili.
29. 09. 2010 | 13:42

voroshilov napsal(a):

Targus:
Nevim kdo Vam cpal labute,ja rozhodne o zadne takove uchylce nic nevim.
29. 09. 2010 | 13:57

Marie napsal(a):

Škoda, že historické prameny neuvádějí, co se stalo s Václavovým koněm, poté, co jeho pán tak bídnou smrtí zahinul. To by mně tedy zajímalo.
29. 09. 2010 | 13:57

egoist napsal(a):

S Maďary byly vždy dobré vztahy. Za bolševika se jezdilo na volnou do Budapešti pro džíny a další pradélko. Díky tomu , že měli povolené drobné podnikání dalo se zde sehnat docela pokrokové hadry. Po vyjasnění , že nejsme Slováci (co je vyhnali od Komárna ) ,ale Moraváci bylo i kafíčko a koláček.
29. 09. 2010 | 14:03

není Václav jako Václav napsal(a):

ale VÁCLAV / Klaus/,ten se opravdu nepovedl
29. 09. 2010 | 14:03

mb napsal(a):

václav klaus se sice nepovedl ... ale z hradu ho stejne nikdo nesejme ...
29. 09. 2010 | 14:32

stále rebel napsal(a):

Klaus se opravdu nepovedl, místo aby podporoval veřejný zájem, tak se vysmívá a škodí. Tento stát nemá v posledních dvaceti letech asi většího škůdce. Nejde jen o roli prezidenta, ale i negativní působení na celou politiku.

EU bojuje s kouřením směšně, řekl Klaus a otevřel nový tabákový závod
http://www.novinky.cz/ekono...
29. 09. 2010 | 14:50

honolulu napsal(a):

Elena, to je moc fain, ze se cas od casu ozvete, ze napisete prispevek. Kdyz mlcite, tak mi chybite.
Pane Targus, co znamenaji 3 zadecky, nevim. To, co jsem napsal o Boleslavivi, neni z me hlavy, takze se nikdo nemuze nazlobit.
(Ale v Cesku vlastne clovek nikdy nevi.)
Ohledne Boleslava I. Kdyz potreboval penize pro svoji druzinu, tak si je vypujcoval na Morave kousek na sever od soutoku Dyje a reky Moravy. Tam v te dobe stavalo hradiste ze 3 stran opevnene zakrutem reky. (Blizko Mikulcic.) Bylo to hradiste na specializovany obchod se zapadni risi Franku, ale melo styk i se Stredomorim.
Vyvazely se kone, kuze, otroci, a kseftovalo se ze zlatem. Zlato pochazelo z Hribecich hor. (Dnesni Chriby.) Zminene hory byly ochranou pred Madary a uschovnou zlata.(Banka). V techto horach se v te dobe take ryzovalo zlato...
Z toho plyne ponauceni : Mene se hadat a vice myslet na to zlato !
Pristi dovolenou ztravit tam nekde v tom centru ranneho feudalniho bankovnictvi s detektorem na kovy. (Daleko snazsi je vsak cist prirodu a znameni, kde zlato je. Tak jak to delali bili Jihoafricane.)
A ja vam naschval NEREKNU jak.
29. 09. 2010 | 15:01

PatientO.T. napsal(a):

2 honolulu:

Řekl bych, že se jedná o 3 srdce...
29. 09. 2010 | 15:17

stále rebel napsal(a):

Pro honolulu.
Když si to postavíš, tak máš od Kateřiny tři srdíčka, ty moulo.
http://searchcrm.techtarget...

Patient mne předběhl
29. 09. 2010 | 15:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
29.09.2010 13:42:29
Nedoloženo.
29. 09. 2010 | 15:46

JC napsal(a):

stále rebel,
Kdo se v tom má orientovat?
Když to otočíš na druhou stranu jsou to tři pytlíky.
29. 09. 2010 | 15:49

jozka napsal(a):

ZM:

To si vyridte s historiky, ne se mnou :-)
29. 09. 2010 | 15:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
jenomže sem to nenapsal žádný historik. ☺
29. 09. 2010 | 16:14

Targus napsal(a):

No já myslel, že to jsou 3 vyprázdňující se zadky. Ono se to docela plete
<3 nebo 3<
Že jo?
29. 09. 2010 | 16:29

honolulu napsal(a):

Pane stale rebel, uz jsem to vysvetleni nasel, dekuji Vam.
To jsem vubec nevel co ty 3 trojky znamenaji..
Pani Katerino, dekuji za zaslani 3 srdicek.. Myslel jsem si ze se na mne zlobite. Jsem rad, ze jsem se mylil.
Mala odmena pro Vas pane stale rebel a PatientO.T.
Ja nevim, kde v Cesku zijete, ale pojedete-li nekdy do prirody
divejte se pod nohy. O Cesku je mezi geology septanda, ze je tam nekde Kimberlit. (Blue soil.) To znamena garnety a diamanty.
Kdyz mel Boleslav I. zlato z hor na Morave, tak uz je mozne vsechno.
Nebijte me lide, precetl jsem si to o tom Kimberlitu, jako to o Boleslavovi I.
(Vite, ze v Torontu na Edward St. je nejvetsi prodejna knih na svete ? DOPORUCUJI NAVSTEVU !
A ted musim z domu.)
29. 09. 2010 | 16:29

PatientO.T. napsal(a):

2 honolulu:

Kimberlit? Zjistím to a dám vám vědět.
;-)
29. 09. 2010 | 16:33

Stařeček napsal(a):

Přemysl Sobotka a prezident, nemá to náhodou indicie poplašné zprávy?
29. 09. 2010 | 16:34

ok napsal(a):

Sasové likvidovali Polabské Slovany proto, že předtím byli Polabané spojenci Karla Velikého při jeho tažení proti Sasům.
Byla to pomsta. S Čechy to nemělo nic společného - Češi totiž nebojovali proti Sasům, nebyli spojenci Karla Velikého proti Sasům.
Tyhle věci byly mnohem složitější než dnešní primitivní národovecký pohled "hodní Slované versus zlí Germáni". Víte, že na likvidaci Polabanů se podíleli i Češi a Poláci? Polabané se se svým velmi výrazným pohanským kultem totiž "příliš lišili" od okolních křesťanských států. Na rozdíl od Čechů totiž neprošli "tavícím kotlem národů" v Panonii (na jižní Moravě).
29. 09. 2010 | 17:00

Elena napsal(a):

honolulu,

poznaš ľudovú mudrosť,

zijde z oči, zijde z mysli
29. 09. 2010 | 17:02

Dáša N. napsal(a):

Ať si pan Sobotka píše co chce, nejvážnější kandidátkou na prezidentskou stolici je stejně Elena.

Ty dva kyblíky ji k tomu předurčují.
29. 09. 2010 | 17:06

Marcus Agrippa napsal(a):

ok:
a to myslíte, že slované obecně přijmuli křesťanství s nějakým nadšením?! Vždyť na Moravě přetrvávají některé pohanské tradice dodnes - pomlázka atd. Přijmutí křesťanství bylo čistě sňatek z rozumu s V.Ř.Ř. Na druhou stranu nebýt tohoto spojenectví, tak by Češi nejspíš dodnes nepoužívali latinku a nedošlo by k romanizaci kultury.
29. 09. 2010 | 17:19

stále rebel napsal(a):

Pro honolulu.
Já se pod nohy musím dívat, protože jsem pražský a moc čisto tu zrovna nemáme.

Jinak pocházím odtud z Bílých Karpat
http://cs.wikipedia.org/wik...
které s Chřiby sousedí a tak jsem v mládí pochodil i trochu Chřiby. Že jsou geologicky zajímavé jsem nevěděl nebo si nepamatuji. Máme v tom kraji různou místní vegetaci, která se jinde nevyskytuje a taky různé většinou smradlavé prameny, známé jsou například Luhačovice, které mohou prozrazovat něco o geologii.
Geologie není můj obor, i když jsem byl v mládí speleolog a tak jsem se do podzemí většinou vápencového dostával dost často.
29. 09. 2010 | 17:20

Honza napsal(a):

Dokonce jsou názory, že Boleslav a Václav jsou totožné osoby.
Jméno Václav je z Víceslav, bole- znamená též více (podobné s ruštinou).
29. 09. 2010 | 17:24

MirekS napsal(a):

Pane Sobotko,
vyhlašte nám, prosím, ještě svátek ve vztahu k české státnosti a ke Karlovi IV (nebo si to nezaslouží?), a napište nám ještě o něm nebo za měsíc aspoň o TGM.

Předem děkuji

MirekS
29. 09. 2010 | 17:28

Dáša N. napsal(a):

Marcus Agrippa

Že se Čsši a Poláci podíleli na likvidaci Polabanů se vůbec nedivím. Vždyť jsou to takoví Byzantinci.
29. 09. 2010 | 17:39

Václav 6 napsal(a):

Jak je vidět a slyšet máme štěstí na Václavy.Výklad legendy o sv Václavovi znám trochu jinak, výklady se mění asi podle potřeby.Názory na Václava H.I a Václava K.I se také hodně změnily.Autor /kand na prezidenta/je odvážný, pokud si myslí, že články tohoto typu zvýší jeho image. Ale jao pátá pomazaná současná hlava státu mě nezklamala, jeho výroky jsou zkouškou mého myšlení. Jsem ale jediný. Že?
29. 09. 2010 | 17:44

colem napsal(a):

Křesťanství mezi Slovany Velké Moravy zanášeli Frančtí a Řečtí biskupové,vzájemně si konkurující.
Mělo to politický smysl ten,že v Evropě vládne buď ze západu říše francká nebo z východu říše byzantská (Řekové).Přestože první Germáni byli křtěni už od r.360 n.l. (Germánem Wulfilou z Konstantinopole),t.j. byli křesťany s úchylkou "ariánství" -prohráli v polovině prvního tisíciletí letitý boj o nadvládu nad padlou říší Římskou.Řekové a Frankové dbali prostě o to,aby ostatní je chápali jako dědice a pokračovatele Říma - jako jediné. A Přemyslovci to od jisté pozdější doby,odtrhnutím se od Velké Moravy uznávali.Uznávali tím sílu-status quo-přes křesťanství.Šířili jej i v naději -později zklamané-vedeni ctižádostí být zvoleni někdy říšským sněmem knížat císaři.Germáni si ovšem pamatovali Slovany jako spojence Byzance v jejich dávné porážce v boji o Řím.Zatímco praGermáni měli nezřídka dobré vztahy s protiřímskými Huny (ne vždy samozřejmě-vždyť je hnali do Evropy),praSlované se častěji spojovali s Avary než s Germány.Avaři okolo r.900 zanikli v nově příchozích Maďarech v Panonii,když je o 100 let dříve značně oslabil francký Karel Veliký (Charlemagne),okupující i Velkou Moravu.R.826 se porvé sešla celá střední a západní Evropa na říšském sněmu,ale Slované zde ukázali před všemi svou nejen různorodost,ale především nesvornost,vzájemnou řevnivost mezislovanskou.
29. 09. 2010 | 19:22

Tonda napsal(a):

Co je to státnost? (Otázka pro znalce českého jazyka, tedy zejména novináře a politiky.)
29. 09. 2010 | 19:23

Janina napsal(a):

Neznám nikoho z nás mladých, kdo by slavil sv.Václava - to je pouze pro papaláše a část podivných bezdětných mužů v sutanách. Nikoho v mém okolí, v práci, na univerzitě by to nenapadlo. Splodil jste jenom typické papalášské kecy ve zbytečném Senátu. Navíc můj bývalý profesor dějepisu nám na gymnáziu říkal, že soudný člověk by se tehdy přidal k Boleslavovi. Jste naprosto odtržený od reality všedních dní obyčejných lidí. Nikdy v minulosti nebyla tak silná dělící čára mezi MY a ONI.
29. 09. 2010 | 19:31

colem napsal(a):

Ale neškodí si ty situace srovnat s jinými národy v historii.Tak např.Merovejci-královská dynastie francké říše v letech 500-800 n.l. než je trvale vystřídali Karlovci-jiná francká dynastie.Co ti měli mezi sebou za neskutečné množství bratrovražd,usmrcení příbuzných příbuznými,ačkoliv prakticky nikdy nebyli zvenčí vážněji ohroženi.Šlo tedy o čistě osobní ambice v boji o trůn. Nebo situace,kdy se někdo podřídí nebo spojí s cizinou:tak Mussolini třeba opravdovou "ochranku" od Němců přijal až po r.1943,kdy ho vlastní klika-italský král Viktor Emanuel,konzul z obsazené Itálií Etiopie -Pietro Badoglia a vlastní zeť jako hrabě Ciano ( s dcerou z rozvedeného prvního manželství) jako "Státní rada" sesadila a internovala,než ho Hitlerovci osvobodili Skorzcenyho komandem a udělali předsedou severní sociální republiky.
Rozhodnutí generála Vlasova přejít k Němcům se svými vojáky v 2.světové válce.
Hácha je z této kategorie,ale ten aspoň už před svým jmenováním a pak po r.1943 protestoval aspoň formálně proti své funkci.Ale jinak scvou coleživotní drahou od starého vysoce postaveného Rakušáka,přes profesora římského právana Universitě Karlově byl jako ušit pro úlohu spolupracovníka R.Heydricha,K.H.Franka a ústřední postavu Národního souručenství.To potvrdil i zákazem vlajky,fašistického konkurenta po její pouliční srážce s jeho lidmi z Národního souručenství.Vlajkařům-aspoň některým-to život před lidovými soudy r.1945 ovšem nezachránilo.Stejně jako Háchovi.
29. 09. 2010 | 20:39

colem napsal(a):

Opravuji u sebe výše:na "svou celoživotní drahou"
"Vlajky"
29. 09. 2010 | 20:42

slavwin napsal(a):

colem:
Když už se lidi pouštějí do nějakých celoživotních kolaborantů, tak by měli říci čím je nahradit. To mi připomíná, že vláda zaostalého Ruska nad státem s evropským myšlením lidí je ten vysněný pokrok. Přemysl Sobotka snad byl schopen vést primariát v nemocnici, ale ta blbost co tu vypotil, že by ho kvalifikovala na prezidenta? O jeho politickém rozhledu snad není pochyb, možná je schopen zorganizovat nějakou zlodějskou kliku v LB kraji. Samozřejmě že to jeho rozumování může využít VK, ten už do té kategorie nepatří, takže co má v úmyslu těžko poznáme.
29. 09. 2010 | 21:12

Tenco napsal(a):

Marcus Aurelius za svého života prohlásil svým následovníkem svého syna Commoda.
Filozof a humanista na trůnu určil za příštího panovníka člověka, o kterém věděl, že je zhýralec, požitkář , násilník...
Proč ?
Nu, protože věděl, že když to neudělá, tak povaha a charakter Commodův je takový, že by si tu moc uzurpoval násilím.
Důsledky jeho rozhodnutí byly takové jaké byly.
Ale byl to státnický čin.

Proč zde o Marcu Aureliu ?

Sám nevím. Tak mě to nějak napadlo, čtouc zdejší diskurz o státoprávnosti křesťanských vládců a jejich karikatur.
29. 09. 2010 | 21:25

colem napsal(a):

to Slawvin: rozhodně nepatřím mezi psychology-historiky,kteří by Vám odpověděli lépe.Na tu otázku náhrady.
Říká se po pravdě a historie nezná z toho pravidla jedinou výjimku,že pro každou dobu se našel člověk ochotný se postavit té době,tomu státu,hnutí do čela.
Vezmu amatérsky postavu Háchy,ač ten nebyl celoživotním kolaborantem,protože president Masaryk ho jmenoval po celé období první republiky předsedou Nejvyššího soudu-a jak víte střílelo se tehdy hlavně do stávkujících Němců v pohraničí.Jako předtím za Háchy do vojáků Rumburské vzpoury za Rakouska posledních dní jeho."Přísný otec Hácha,ač děti neměl podobně jako Beneš."
President Beneš Háchu před svým exilem navrhnul za svého nástupce-presidenta a tím se Hácha,pak zvolený parlamentem dostal k podpisu Mnichovského diktátu,když ho s Chvalkovským celé jednání nechali na chodbě před dveřmi v Mnichově,kam přijeli vlakem.
Z Londýna až do r.1942 expresident E.Beneš pravidelně rozhlasem Háchu chválil,prudký obrat udělal poté.Těžko říci jak měl protektorátní president zvládat de facto stále českou justici a policii,české zákony platné i za protektorátu,pouze přeložené i do němčiny s přívlastky o potřebných věcech Třetí říše a pod jejím politickým vedením.Přesto-za sebe osobně chci říci-že z celkového počtu 360 tisíc protektorátem popravených Čechů-si myslím,že osobnost Háchy v tom hraje roli.Jiná osobnost by mohla mít na konci protektorátu i čisto.Gestapo by maximálně zlikvidovalo ne Čechům nepohodlné Čechy vůbec a z dřívějška,ale třeba partyzány.Jenže pokud by režim nebyl krutý,bylo by i partyzánů velice málo.Čili spíše se přikláním k názoru,že čeští kati byli ti nejhorší.Opačný je případ Polska.Ti by své lidi nezabíjeli,postavili se vojensky na odpor fašistům a později po obsazení i velikým celonárodním povstáním.Naši předkové se dostavili k mobilizaci r.1938 v plném počtu,okamžitě.Bývalý president Ludvík Svoboda píše,že při naší tehdejší převaze ve vojenské technice bychom Němce,dokud neměli Evropu vůbec,porazili.
29. 09. 2010 | 21:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

colem:
"Ludvík Svoboda píše,že při naší tehdejší převaze ve vojenské technice bychom Němce,dokud neměli Evropu vůbec,porazili." Byl by nějaký odkaz?
29. 09. 2010 | 21:55

Hladis napsal(a):

TO colem
Mate pravdu o revnivosti cirkvi ,ale dal je to jinak. Cesi se odklonili od VM protoze ta sla do kopru a Byzanc byla daleko. Za to rise byla co by kamenem dohodil a germani byli pripraveni s mecem v ruce vyhnat pohanstvi a jine hereze narodum na vychode z hlavy a uzurpovat dalsi uzemi. Cesi si spravne spocitali ,ze lepsi byt s risi za dobre a nez byt vyhlazen coz nazorne videli na vsech pohanskych kmenech pokorenych tehdejsimi cisari. Neslo o nejakou vidinu cisarske koruny ,ale ciste o pragmatismus a vyhodny obchod.
Co se tyce vrazd tak Premyslovci se vrazdili a mrzacili kvuli moci bezne az do nastupu Premysla I. Da se rici ze vrazda byla uz od reckych a hlavne rimskych dob bezny politicky nastroj a nikdo se nad tim nepozastavoval. Az pozdeji se to stalo raritni zalezitosti.
29. 09. 2010 | 21:57

Kritik napsal(a):

Když již vzpomínáme na zakladetele české státnosti - horlivého křesťana knížete Václava - měli bychom také připomenout naše politiky z dalších století. Například Karla staršího ze Žerotína, ochránce českých a noravských protestantů a podporovatele Jednoty bratrské v době habsburského útlaku (viz http://cs.wikipedia.org/wik... ). Karel st. ze Žerotína se svého času dal na politiku a stal se moravským zemským hejtmmanem. Což pro něj znamenalo práci pro blaho státu, avšak na rozdíl od dnešní doby ji vykonával na jeho vlastní náklady a za jeho vlastní peníze a v jeho soukromých prostorách.

Politická funkce na vlastní náklad ostatně byla v té době dobrým zvykem, o jehož obnovení bychom měli všichni usilovat. Nestalo by se nám potom, že namísto horlivých zástupců usilujících o blaho státu a jeho obyvatel se z většiny dnešních volených politiků vykuklí vyžírkové, libující si v přiděleném teplém krmelci.

Jak je s autorem tohoto článku? Dělal by veřejnou funkci jako kníže Václav nebo Karel ze Žerotína - tedy za svoje vlastní peníze?
29. 09. 2010 | 21:59

Hladis napsal(a):

To Zbynek Matyas
Sami bez sance. Ani 1% sance jsme nemeli. Slo po nas nejen Nemecko ale i Polsko ,Rakousko a Madarsko. Valcili bychom po cele hranici bez jakekoliv pomoci z venci. SSSR neberu v potaz to bylo nerealne. Jina by byla pokud by Francie a Anglie nepodepsali Mnichovskou dohodu. To kdyby Hitler zkusil zautocit tak by ho sundali vlastni generalove nehlede k tomu ze by Nemci dostali strasne na prdel.
29. 09. 2010 | 22:04

slavwin napsal(a):

colem:
Na kdyby je pozdě a nelze to nahradit, slaboch byl Beneš, sám se divím, že si Němci nevybrali g. Gajdu, čisto by neměl, židy jestli odpustili g. Francovi, tak v Čechách by asi k k tomu nedošlo a ke konci války už fíra na nějakou politiku sral, udělal lumpa i z kněze na slovensku. Národ potřebuje silnou osobnost a té se bohužel nedostalo. Mohli jsme se bránit jen kdyby zasáhly mocnosti bez Ruska, ale komu se chce válčit když existuje naděje na mír, malý stát i s podepsanými smlouvami je na tom špatně. Teď už nezbývá než podporovat politiku, aby těm věcem byl učiněna včas přitrž.
29. 09. 2010 | 22:16

Tenco napsal(a):

ČEZká stádnost a odkaz Přemysla Sobotky.

Dobrou.
29. 09. 2010 | 22:17

colem napsal(a):

Ludvík Svoboda byl před válkou plukovníkem v Kroměříži.

to Zbyněk Matyáš: "Z Buzuluku do Prahy". Ludvík Svoboda psal tuto knihu poté co ho rehabilitoval po jedné státní návštěvě N.S.Chruščev,který se zajímal kam Svoboda zmizel.Svoboda-ministr národní obrany v letech 1945-1948,Svoboda,který jediný z Čechů vstoupil s vlastní československou armádou do bojů s Němci.V r.1948 byl sesazen z funkce ministra,někteří jeho bývalí vojáci popravováni.
Chruščev ho aspoň vrátil z pozice účetního JZD na místo pracovníka Vojenského historického ústavu,kde psal knihu.Do zvolení presidentem na návrh Svazu protifašistických bojovníků v r.1969.Svoboda uvádí i přibližné počty letadel,tanků,zbraní na obou stranách v r.1938.České a Německé.
Navíc Stalin nabízel Benešovi vojenskou pomoc.Stalin nabízel Francii a Anglii ochranný pakt okolo německých hranic,který nepřijaly pžed vpádem Němců do Polska.

to Hladis: do r.zhruba 1000 n.l- o něco méně. byli Germáni pod mocí Franků (kteří nejsou Germáni).Tehdy byli velmi často potlačováni a trestáni Franky v případě odmítnutí poslušnosti.Sice se v rámci francké armády r.623 účastnili výpravy-neúspěšné proti Slovanské Sámově říši (která převážně ležela územně od Velké Moravy přes Rakousko,po Slovinsko a Srbsko),ale to bylo jediné hlavně známé.Do nástupu Přemyslovců,již z Velké Moravy křesťanských okolo r.850 nejsou známy žádné pokusy Germánů začleněných mezi Franky Čechy násilím ohrožovat.Jiná situace je později v 10.století kdy císař Ludvík rozdělil říši franckou na tři samostatná území,z nichž dvě jsou dnešní Rakousko a Německo a třetí Francie.
29. 09. 2010 | 22:20

dideium napsal(a):

Pikantní je,že Hácha věnoval osobně Hitlerovi k narozeninám r.1942 obrněný pancéřový vůz.
V r.1944 se pražské gestapo,podobně jako pařížské,účastnilo jako spojenec atentátu na Hitlera.
Jak Mussolini,tak Hácha byli vzdělaní lidé,víc než vysokoškolsky.
29. 09. 2010 | 23:46

honolulu napsal(a):

Diskuze o historii je vzdy zajimava. Vite, ze kdo zapomene na historii, tak si ji musi zopakovat. (To je prislovi u nas.)
Ti, co historii znaji, jsou kvalifikovani pro vladni funkce automaticky.
Male deti u nas maji v oblibe hru, ktera se jmenuje RISK. Je to strategicka hra o rozdeleni sveta. Kdyz jsou vetsi, tak jim to rozdeleni opravdoveho sveta pripada samozrejme.

Nenapadlo Vas nekdy, sestavit vladu z lidi, kteri pisi prispevky, jako HRU ! Tech lidi je 11 tisic. Vladu, ktera by prinesla vice spokojenosti vsem lidem v Cesku...Zkuste to dnes jako HRU a zitra na ostro.

Vetsina lidi v Cesku je umele drzena DOLE. Ti dole drzeni lide, ve vetsine maji daleko vice schopnosti nez Ti nahore, protoze jsou bezprostrednej spjati s beznym praktickym zivotem.

Byrokracie Ceska - zdedena z C.K. Rakouska je horsi nez ta Prusacka. Ta vas rozskatulkovala a pridelila vam "misto" ve spolecnosti. Pristrihla vam kridla. Nesmirujte se s pozici Vam pridelenou. Nepadejte na zadek pred tituly a diplomy.
Vite, ze u nas se tituly nepouzivaji ?
Zamyslete se nad tim a
NEMYSLETE tak, jak je vam prikazano. Budte jako Boleslav I.
(Geee, to zas dostanu pres hubu.
Vzdyt ja navadim k rebelii.)
29. 09. 2010 | 23:57

honolulu napsal(a):

Vedecky objev a moderni prirovnani !...
Za vlady knizete Boleslava I., byla takova moda, ze panove nosili plechove rukavice..
Kdyz se nekdy porvali v hospode, tak vsichni pak meli udelane ZUBY ze dreva..Hrozna doba !

Princezna Doubrava, dcera Boleslava I., ktera se zapomnela s podrizenym knizetem Meskem z Hvezdna, byla pricinou, ze Mesek mel take zuby ze dreva..
Vite, ze s tech rukavic nakonec i sam Boleslav I. mel REUMATISMUS v prstech a rukou ?
Takze pravdepodobne nemohl hrat treba na harmoniku.

To moderni "knize" Tonda Zapotocky (1953-57),
to byl vyborny harmonikar...
Jednou mel navstevu. Prijel za nim na tajny pokec Jawaharlal Nehru z Indie a "knize" Tonda ho cekal na hrade na dvore.
Ind vystoupil z Tatraplanu podava ruku Tondovi a rika :
"I AM NEHRU !" Tonda se zasmal a rika : "TO JA ZASE, HRU" ! A zavedl Inda do mistnosti, kde bylo 6 harmonik. Ind se podivil a rika : "SEKSTETO ?" Tonda zdesene odpovedel: " NE, KOUPIL JSEM TO !" Druhy den Rudolf Barak (minister vnitra) vysetroval, kdo prozradil Moureninovi z Indie, ze Tonda drive kradl...
Vim veci, o kterych pisi velmi dobre, protoze my ze Smichova jsem dodavali na hrad zamestnance do tech nevyssich hradnich pozic.
Uklizecky, hajzl baby, kuchynske pomocne sily atd...
30. 09. 2010 | 01:11

jozka napsal(a):

Zbynek Matyas:
Ovsem zadny historik to tu ani nepopira ;-)
30. 09. 2010 | 07:26

jozka napsal(a):

colem:

To, co pisete ohledne Svobody nedokazu posoudit, ale ohledne tech Franku neskutecne placate. Zaprve, Frankove byli Germani, za druhe, risi nerozdelil Ludvik, ktery zemrel v roce 840, ale jeho synove smlouvou ve Verdunu v roce 843 a za treti, z jedne casti opravdu vznikla Francie, z druhe Nemecko, ale ze treti nevzniklo nic, protoze byla opet rozdelena na tri dily (italske kralovstvi, Lotharingii a Provence plus cast Burgund.

jo a Premyslovci pokrteni nebyli. Pokrteno bylo 14 ceskych knizat v Rezne roku 845 (tusim), ale ti se zase rychle vratili ke stare vire. Prave proto, ze je to neuchranilo pred najezdem ze zapadu. A z velke Moravy byl pokrten maximalne tak Borivoj o par let pozdeji.
30. 09. 2010 | 07:38

JAHA napsal(a):

Viem, ze ma teraz roduverni Cesi i velka cast Slovakov "rozcupuje" svojimi invektivami na moju adresu, ALE:

Minimalne prve styri odstavce by sa celkom dobre dali napasovat na obdobie pred vznikom Slovenskeho statu. Staci zmenit osoby a obsadenie.

P. S. Nepisem, ako je jasne, o dalsich naslednych konzekvenciach, kde kazda podobnost konci najma v prijati diskriminacnych zakonov a vo vyvazani etnickej skupiny na prace do Nemecka!!!
30. 09. 2010 | 08:31

hovorka11 napsal(a):

Vznosný článek o svatém Václavu nás má těsně semknout proti nepříteli z EU, Ruska a zajistit "svobodu, nezávislost a suverenitu".
-----------
Ve skutečnosti v tom cítím nesmírnou komediálnost člověka usilující o prezidentskou funkci.

Vše vidím zcela jasně s nesmyslným plácáním pana Sobotky k sebezachování kariéry:

1) 10 mil lidí ve státě nesoběstačném surovinami bude vždy propojeno s ekonomikami velkých států okolo- tím i politicky.

2) Vytváření nebetyčné důležitosti "státní národnosti" ČR ve společné Evropě je snaha lidí kteří se dostali k moci a penězům. Je v jejich zájmu zachovat monoply v energetice, bankovnictví, obchodu a pod.
Je to snaha mít se co nejlépe na neprůhledném a nekonkurenčním trhu těchto monopolů a čerpat z jejich malé domů.

Závěr:
V současnosti "vlastenectví" nejvíce podporují ti, kteří z toho mají největší osobní prospěch, samozřejmě na úkor ostatních.
Praha, Praha, Praha- jediné centrum, vše se tam rozhoduje a může chtít 90% lidí něco jiného, ale pragocentralizmus mocných vše převálcuje !
30. 09. 2010 | 08:56

Joska napsal(a):

"Kníže prý vždy hájil zájmy prostého lidu. Nebál se velmi ostře vystupovat proti tomu co dnes nazýváme korupcí a za okrádání a podvody uděloval přísné tresty" píše překvapivě autor, který je úplně z jiného těsta. Hájí zájmy těch nejbohatších a partaj, kterou spoluřídí je právě semeništěm korupce a nehodlá s tím nic dělat. Pak roní doslova krokodýlý slzy nad tím, že jsme byli v roce 1938 zrazeni, ale nevadí mu, že právě jeho partaj zradila stejným způsobem zpřízněné Srby v otázce Kosova. Nevadí mu, že to byla jeho partaj, pod jejímž vedením bylo rozbito Československo a že zbylý stát byl rozkraden a zadlužen, že morálně i vzdělanostně upadá.
30. 09. 2010 | 09:39

colem napsal(a):

to Jozka: je vidět,že jste např. nečetl žádnou knihu o stěhování a původu národů,kterých jsou tucty (v NJ a AJ).Francouzi nejsou Germáni,je v této vědě něco jakže 1+1=2.Francouzi a Češi jsou jediné dva evropské národy,u kterých se zatím ještě kvalitně neví odkud a jak příšli do Evropy.U Franků se ví hlavně datum příchodu na rozhraní 1.a 2.století n.l.,jejich první královský Merovejský rod prokazatelně předtím sídlil u Černého moře v blízkosti Dunaje.Ještě dřívěji polohou starých Franků byla střední Asie.O roce,kdy došlo k rozdělení Francké říše se nehádám,říkám,že jsem šátral v paměti a díky za upřesnění,je-li to opravdu tak.
To,že Bořivoj je první historický přemyslovský kníže existující panovnicky se píše často.O křtu 14-ctky v Řezně nic nevím,neříkám,že nebyl možný.Ale šlo jen a hlavně o přemyslovská knížata-těch bylo tolik? Asi šlo o ty ostatní slovanská knížata,ne?Protože křesťanství Velké Moravy-Cyrilo-Metodějské,řecko-katolické (nikoliv římsko-katolické-s latinkou)-psané azbukou-kyrilicí-řečtinou nebylo na Západě příliš trpěno.O souboji franckých biskupů s cyrilo-metodějskými řeckými na Velké Moravě,o které se hádáte zbytečně píší desítky historických pramenů.Možná ani nevíte velmi málo známý fakt,že první slovanskou abecedu-písmo-nevytvořili Cyril a Metoděj v 9.století,ale pochází již ze století 4.-5.,kde byla vytvořena v oblasti dnešní Dalmácie,sídla bývalých Venetů (podle domněnek též praSlovanů,odjakživa žijících v Evropě) církevními lidmi.
Jeden z bratří-Cyrila a Metoděje se jí naučil za svého pobytu v Konstantinopoli,před příchodem na Velkou Moravu.Druhý jak asi víte,po vyhnání franckými biskupy z Moravy,obhájil své učení církevní ve Švýcarsku,kde také zemřel později přirozenou smrtí.
30. 09. 2010 | 09:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

colem:
Ano, kniha ´Z Buzuluku do Prahy´ vyšla v 1963 v nakladatelství Naše vojsko a L. Svoboda v ní tvrdil, že jsme v 1938 mohli republiku ubránit za určitých podmínek, které za tehdejší politické situace se nejevily reálné.

jozka:
Pokud historici něco tvrdí, měli by to prokázat. Neprokázané nelze vyvrátit.
Přibližný rok křestu Bořivoje na velkomoravském Velehradě je 883, cca 40 let po křtu českých velmožů v Řezně.
30. 09. 2010 | 10:12

jozka napsal(a):

colem:

mohl byste dat odkaz na to, ze Frankove nejsou Germani? Protoze jsem tech knizek par precetl a vsude se uvadelo, ze jde o vice ci mne semknute seskupeni germanskych kmenu.

K tomu krtu ceskych knizat:
http://www.moraviamagna.cz/...

Podrobne to rozebira v odkazu zminovany Trestik, doporucuji si precist napr. "Pocatky Premyslovcu".

O tom, ze bavorskym (nikoliv franskym) biskupum to moc nevonelo se nepru. Z hlediska tehdejsiho prava ostatne nejspis meli pravdu.

O pismu nevim, v tom nehodlam polemizovat.

Ze by zemrel Metodej ve Svycarsku (ktere ostatne jeste ani neexistovalo), se dozvidam poprve a je to pomerne odvazna hypoteza.

S doporucenim "vemte si dejepis pro zakladni skoly a prectete si ho" se s vami loucim, protoze zjisteni, ze Mona Lisa byl ve skutecnosti chlap, ktery pote jako Napoleon Bonaparte tahl Evropou bych asi neunesl.
30. 09. 2010 | 10:13

jozka napsal(a):

ZM:

S tim Krtem Borivoje mate pravdu, delam moc veci najednou.

Co konkretne mate za nepodlozene?
30. 09. 2010 | 10:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

colem:
Je pravděpodobné, že Bořivoj byl z velkomoravského mojmírovského rodu, ze kterých po dvou stoletích Kosmas udělal ´přemyslovce´.
"Čechy v době, kdy žil Bořivoj, nebyly plně nezávislým státem, spadaly do politického vlivu Velké Moravy. Svatopluk Velkomoravský svého zhruba patnáctiletého chráněnce někdy po roce 867 ustanovil knížetem Čechů. Je otázkou, proč se tak rozhodl, jistě měl na výběr ze zkušenějších mužů. Je to jeden z argumentů zastánců teorie příbuzenství velkomoravských Mojmírovců a zakladatele přemyslovské dynastie. Bořivoj možná vyrůstal na Svatoplukově dvoře."
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://www.moraviamagna.cz/...
30. 09. 2010 | 10:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
Průchod Maďarů územím Čech na počátku 10. století. Směr jejich výbojů obvykle směřoval přes Bavorsko, dostali se až do dnešní Francie.
30. 09. 2010 | 10:23

jozka napsal(a):

ZM:

Jenze pres Bavorsko do Saska? To jako, ze by ho tam Bavori bez boje vpustili a nezanechalo to stopu v kronikach?
30. 09. 2010 | 10:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
O častých bojích Bavorů s Maďary existují zprávy ve fuldských letopisech.
30. 09. 2010 | 11:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
O častých bojích Bavorů s Maďary existují zprávy ve fuldských letopisech.
30. 09. 2010 | 11:17

colem napsal(a):

to Matyáš:

Nejsem přeborník na Přemyslovce,poměrně Vám v tom i věřím,vím o tom,že jejich začátky jsou dost neurčité a jsou i v odborné historické literatuře jednou posouvány tam,podruhé jinam.Záviš Kalandra,popravený v procesu padesátých let s Miladou Horákovou,vymyslel osobně 7 jmen prvních legendárních Přemyslovců pro období let 680-850 n.l.Navrhnul bych jako smírčího různých názorů známého českého obrozeneckého historika Františka Palackého,který jistě o nich psal mnoho,když snad jeho Dějiny národa českého v Čechách a na Moravě končí r.1526.Palacký na rozdíl od zdejšího Jozky byl poctivý historik,než něco plácnul,věděl o čem píše.Co se týče starých Slovanů-první poloviny prvního tisíciletí je nesrovnatelným bohatstvím psaného zdrojem Pavl Josef Šafařík,slovenský učenec z 19.století.Dnešní čeští historici o tomto tématů píší zhruba jednu tisícinu jeho znalostí.Přesto bych netvrdil,že Šafaříkovy názory,např.o praSlovanech Wendech z Polska a Labe jsou ve světové historické literatuře všeobecně přijímána.Např.dnešní polští a chorvatští historici mají tendenci si etnický původ připisovat nezřídka k neslovanským Sarmatům (Yazygové a Roxolani),zatímco Slovinci a jiní Jihoslované přes jakobypraSlovany Venety,Bulhaři zase přes Bulharoslovany (Vulgari z Balkánu a Panonie).V dvacátém století Šafaříkovy názory přepracovával kriticky např.vědec Florin Curta.V řadě článků a knih.
Prvním velmi fundovaným slovanským lingvistou byl německý-(Preussische Akademie) vědec Opuscula.R.1800 přesně vydal knihu.Domnívá se,že praSlované žili na západní Ukrajině.
K Vašemu tvrzení o tom co říká Ludvík Svoboda:znovu jsem knihu otevřel a zatím nic podobného co tvrdíte,jsem nenašel.Svoboda byl přesvědčen,že by vyhráli asi i pod vlivem vzpomínek na vítězství jeho malé jednotky složené z Volyňských Čechů čítající jen tisíce vojáků proti Německé přesile v Karpatech.Na Dukle.

Jinak pro nick "Jozka":

Frankové tvořili dva kmeny:Sálské a Ripuárské.Dva velké kmeny, s mnoha podkmeny.Východofrancká říše později obsahovala jimi a Byzancí potlačené Germány,s nimiž původní Frankové vedli opakující se války.Ale jako bývalá nejrozvinutější severní provincie Říše římské měli nad Germány velikou převahu celá staletí.Ovšem nebyli zase tolik silní aby po r.553 -kdy Byzantská říše (generál císaře Justiniána Narses) rozdrtila navždy tehdejší staroGermány (Ostrogoty) v bitvě o Řím si vydobyli vládu nad Římem oni,dostalo se jim od Byzance krátce poté také za vyučenou.Města Janov a Benátky patřily Byzanci až do r.1453-dobytí Konstantinopole Turky.Při obraně tehdy pomáhali Řekům i Janované a Benátčané,jinak západní Evropa prosby řeckých katolíků neoslyšela a nechala je padnout,i když papežové toho později hořce litovali. Frankové se věnovali nedlouho po pádu Říše římské (sesazení posledního císaře r.476 n.l.)(a vítězili) likvidaci menších starogermánských národů (v Evropě od začátku letopočtu,dnes neexistují),které obklopovaly zvenčí tehdy čerstvě nové české území Bohemia (název keltský).Částečně jím i procházely sféry jejich dřívějších územních-mocenských vlivů.
30. 09. 2010 | 11:26

Vaclav V. napsal(a):

Pane Svobodo,

Myslitel z Vas nikdy nebude a doufam, ze ani prezident. Vase historicke paralely jsou opravdu prihlouple. Venujte nekdy trochu casu na dovzdelani a nechte si vylozit vyvoj pojmu suverenita a neztrapnujte se realne socialistickym vykladem.

Za Vaclava se ceske zeme stavaji formalne soucasti nemecke rise, to jste asi chtel vyjadrit, ze. Nasi mirumilovni predci Premyslovci potrebovali oddech, aby nabrali sil k bestialnimu opakovanemu vyvrazdovani Vrsovcu, Slavnikovcu a dalsich holubicich slovanskych kmenu, ktere mely smulu, ze byly pobliz. Boleslav nikdy tuto zavislost nezpochybnil, pouze korigoval podminky vazalstvi.

Zasadni je, ze stredoveky cesky prostor byl diky univerzalistickemu kontextu rise v kontaktu s predni linii evropske civilizace. Tedy az do prichodu tlup fanaticke jihoceske luzy, ktere se dodnes nejedlovsky rika bozi bojovnici.

Diky bohu za ten obnoveny civilizacni kontext Evropy a to, ze ty pohranicni patniky trci uz jen ve Vasi mysli.
30. 09. 2010 | 11:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

colem:
Mýtičtí Přemyslovci zde:
"Krok’ kazi (Tetha, Thetka atd.), lubo...pŕemyśl...
nezamyśl...m...na ta voj’n...ni zla,
kr’z...my s... neklan...(am)..., gosti vít...5
Z toho pak Kosmovi vznikla jména: Krok, Kazi, Teta, Luboša, Přemysl, Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan, Hostivít."
http://www.moraviamagna.cz/...
30. 09. 2010 | 11:33

jozka napsal(a):

ZM:
To je sice pravda, ale pro ten rok, kdy tahli do Saska jako na potvoru nic. A ze by Bavori pustili jen tak najezdniky dal a nevyvolalo to nejakou reakci. Sorry, tohle neuhrajete :-) to jsou teorie historiku, nikoli moje. A jsou logicke a zapadaji do deni. Vic, nez treba pisemne zachovane datum Vaclavoy smrti.
30. 09. 2010 | 11:48

bape napsal(a):

pan Dr.Sobotka

Jste směšný...jako ostatně vždy, halt dino.
30. 09. 2010 | 11:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jozka:
"Někteří Maďaři se na přelomu 9. a 10. století usídlili přímo na velkomoravském území a v roce 900 dokonce společně s moravskými bojovníky zaútočili na Bavorsko a vyplenili je. Mojmír II. pak ale roku 901 uzavřel s východofranskou říší mírovou smlouvu a snad přechodné spojenectví s Maďary bylo ukončeno. Ve stejném roce se podle části zdrojů v míru na Moravu vrátil Svatopluk II.

V roce 902 se Mojmírovi II. podařilo zastavit maďarský útok. Maďaři v roce 904 zaútočili podruhé a tentokrát byli poraženi Bavory. V roce 906 došlo mezi maďarskými a velkomoravskými vojsky k velké bitvě, kterou pravděpodobně ještě Mojmír II. dokázal vyhrát a Maďary na krátkou dobu zahnat zpět.[zdroj?] Hned v roce 907 se u Bratislavy strhla bitva mezi Bavory a Maďary, ve které se už ale účast Mojmíra II. ani Moravanů nezmiňuje."
http://cs.wikipedia.org/wik...
30. 09. 2010 | 11:59

Dyed napsal(a):

to colem:

k slavným vědcům o Slovanch je třeba připomenout moravského rodáka Vincenta Chvojku:žil za cara na Ukrajině,kde byl oficiální,publikující a ctěný vědec.Zemřel r.1914.Učinil obrovské množství vykopávek-archeologických nálezů na Ukrajině,zejména západní.
Jinak novodobé dějiny-20.století ČR bych dokázal lapidárně shrnout v kostce takto (abyse dobře pamatovaly):

vyjděme z Masarykova názoru,že existují dvě otázky-otázka národní a otázka sociální

k otázce národní vezměme názor Galilea Galilei:

"Lituji národy,které potřebují hrdiny"
a k jeho písmenu "G" připojme počáteční písmena jmen Masaryk,Beneš,Hácha-M,B,H,-složením dostaneme "GMBH"-což je německy "Společnost s ručením omezeným".

V druhé Masarykově otázce -otázce sociální- by patřila jména jako K.Gottwald,A.Zápotocký,K.Kreibich,B.Šmeral.Ale tato otázka je dnes ignorována,tito zapomenuti,čili Masaryk je z poloviny škrtnut.Místo dvěma nohama chodit jednou nohou se stalo módou.
Jsou polovičatosti trvalým řešením pro lidskou společnost? Jediným správným přístupem?
30. 09. 2010 | 12:07

jozka napsal(a):

ZM:

jenze my se bavime o roce 924, takze roky 904 a 955 jsou mimo misu. uz to chapete nebo se tu mam i vykakat?
30. 09. 2010 | 12:08

colem napsal(a):

Ale co jsem psal naposled o původu Slovanů z hlediska Chorvatů a dalších je možné chápat,že jimi samotnými je poznamenáno nacionalismem nedávné občansko-etnické války národů bývalé Titovy Jugoslavie.Chtějí zdůraznit,že nemají spolu mnoho společného s jinými pro potřeby svého separatismu.Obdobně jim Albánci tvrdí,že jsou slavný velký národ říše Římské-Illyrové-zcela genocidovaní kdysi příchodem Slovanů na Balkán.Přestože dříve tisíce let připisovali následovníci církevního historika Demetria z 6.století genocidu Slovanům na území Makedonie.
Navíc Srbové nyní tvrdí,že oni přišli jako Slované do Evropy přes Kavkaz.Dnes pravoslavní.Srby na první,nejdůležitější místo v slovanské historii postavil známý německý polyhistor,filosof,fyzik a matematik,génius první velikosti, G.W. Leibniz (zemřel v r.popravy Jánošíka r.1713 ve velké nepřízni vládce a duchovních),který psal že Slované a Srbové je prakticky jedno a totéž,od Polska přes Čechy do jihoslovanských území.Slavníkovci,vyvraždění Přemyslovci, byli Srbochorvaty,pozůstatek Sámovy převážně jihoslovanské říše.
Podle Leibnize žili na Hunském dvoře za Attily-krále Hunů.
R.1900 50 doktorů věd a stovka dalších pracovníků Helmholtzovy university v Prusku (tuším Lipsku) podepsalo známé prohlášení o původů Slovanů,které se nazývá "autochtonní hypotéza" a tvrdí,že Slované odnikud nepřišli,nešířili se v 6.století expansí na Balkán a jinam,jak se dnes nejčastěji tvrdí v nejuznávanější "transkarpatské" hypotéze původu Slovanů.Prostě jsou totéž co Římanům známí od 1.st.n.l. Veneti na jihu a Wendové na severu.Transkarpatská hypotéza-která má nejlepší skóre mezi vědci a historiky v dvacátém století,umisťuje sídlo praSlovanů do "Sedmiříčí" mezi řeky Don,Dněpr,Dněstr a další,s přechodným sídlem v bažinách Maeotis severně nedaleko Azovského výběžku Černého moře.Azov má roční průběh teploty velmi podobný počasí Prahy.Ve vodách tam žije přes 80 druhů mořských ryb-dnes.Po odchodu Slovanů patřily tyto oblasti Gotům,Hunům a Byzanci,před nimi Řecku -Spartstko-Aténskému (Helénský městský spolek).Severnější Skythy dávno před začátkem letopočtu zničil vojensky makedonský Alexander Veliký.Původní Kelty z středoevropské Bohemie vyhnali začátkem letopočtu germánští Markomanni a Kvádové,s nimiž vedl války koncem 2.st.n.l. císař Marcus Aurelius.
30. 09. 2010 | 12:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jeden hrubě urážlivý text, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 09. 2010 | 13:12

Jiří napsal(a):

Pane Sobotko,
uniká vám jeden podstatný rozdíl: zatímco realismus sv. Václava byl vynucen hrubou vnější silou, realistické rozhodnutí vstoupit do EU bylo vůlí lidu, dobrovolně vyjádřenou v referendu. Vaše záměrné manipulování veřejným míněním se nakonec obrátí proti vám, to si buďte jist.
S takto chabým úsudkem nemáte ve vrcholné politice co dělat!
30. 09. 2010 | 13:27

colem napsal(a):

O své srbské hypotéze původu Slovanů a Slovanech na dvoře Hunů krále Attily psal G.W.Leibniz velkému ruskému caru,budovateli Petěrburgu,Petru Velikému.
Z dopisů to známe.Obdobně známý génius z Petrohradu-ruské Akademie věd-dopisy vyučoval německou pruskou princeznu přírodním vědám.
Petr Veliký nebyl zrovna typ náfuky a tak to přijímal vděčně.V mládí inkognito pracoval manuálně mnoho let jako tesař v Holandsku v loděnicích,aby se sám jako budoucí ruský car naučil stavbě lodí.Neb Holanďané na svých lodích mezi prvními objeli po moři svět a založili si bohaté kolonie na čaj a kávu a jiné (viz Jáva).Ostatně jejich ztroskotání v 16.století-kdy první z Evropanů projeli Barentsovo moře,zamrzli,přezimovali živi polárními liškami a medvědy zapsal věrně Jules Verne.Tím také přes ruské rybáře sibiřských řek se dostali z rejže jejich sušenými rybami a jinou pomocí na cestu na zpět.Car Ivan Hrozný a obchodní holandská společnost se stali přáteli,poznali se,navázali plodné obchodní styky Ruska s Holandskem,dlouho předtím než nás čekala teprve Bílá Hora a o Rusech zde stavové zhola nic nevěděli.Po této Holandské výpravě okolo r.1600 již po nich 300 let nikdo z Evropanů tam nedojel,obtížné Barentsovo moře neprojel.
30. 09. 2010 | 13:37

mazza napsal(a):

Je to takovy hezky neurazlivy naprosto nic nerikajici clanek uplne k nicemu. A souvislost posledniho paragrafu s tim, co udelal sv. Vaclav, mi naprosto unika.
30. 09. 2010 | 14:05

Roman Miroslav napsal(a):

příspěvek MUDr. Sobotky je literárně i obsahově nevýrazný až nudný, tak jako méně povedená slohová práce studenta 3. ročníku, který si to nechce s nikým rozházet.Jinak apel na státnost bych ocenil spíše od někoho, kdo má ke státnosti druhých úctu, kdo ji též přeje druhým, čímž narážím na podporu státu Izrael po vraždách v mezinárodních vodách. Já přejí stát Izraeli i Palestýncům a vraždu považuji z to, co ve skutečnosti je, což se nedá omlít žádnými frázemi.
30. 09. 2010 | 14:36

honolulu napsal(a):

DEKUJI Vam pane colem, a vubec vsem, kteri pisi prispevky.
To je velmi, VELMI zajimave cteni ! Takova nadherna minulost !
(Ted teprve zacinam rozumet, proc jsem tak pysny..)

Vcera zde NASA uverejnila clanek, ze zna nekolik planet uplne stejnych jako je ta nase. T.zn., ze
jako jsme prisli z povodi 7 rek (Don, Dnepr, Dnestr atd.), tak se jednou budeme stehovat dal...To je fain, ze zname dejiny. A budoucnost se rysuje moc dobre.
Pane Zbynek Matyas, pane colem zacnete psat knihu ! (Stylem jako psal Josef Pekar.) Dobre se to cte.
30. 09. 2010 | 14:56

Divobyj napsal(a):

to p.Sobotka:Myslím,že by ste se měl raději věnovat věcem,kterým rozumíte.(např zruinování státního hospodářství po r.89).Dávná historie našeho národa evidentně NENÍ vaše parketa...
30. 09. 2010 | 15:11

Golem napsal(a):

Nevím jak ostatní, ale já když se se zkušeností svých 70 let podívám na Sobotku, je mi na blití, kdo se to hrabe do čela státu.
K těm, co mají sv. Václava za zachránce národa stejně jak Háchu a oslavují kolaboraci: Podívejte se na Poláky, celou svoji historii bojovali, jednou s Němci, jindy s Rusy. A výsledkem je nekolaborující, hrdý národ. Takže co čecháčci vlezdoprdeláčci? Budete jednou kvákat všichni Deutsch nebo English, když už se vám nelíbilo "pa rusky"???
30. 09. 2010 | 15:29

voroshilov napsal(a):

Pan Colem se trochu myli,neslo o Barentsovo more ale Berengovou uzinu neboli Anian,to je morska cesta kolem Severni Ameriky,hledali ho mnozi a nevratili se,nasel ho az Raul Amudsen v roce 1903.
Vedec Carlo Ammoretti vsak tvrdil ze jeste v roce 1588 tam a zpatky proplul Lorenzo Ferrer Maldonaldo,ze Spanelska k zapadnim brehum Ameriky pres Island a Severozapadni pruchod(Anian)pak na jih paralelne americkemu pobrezi do Kiviry a stejnou cestou nazpet.V roce 1790 Parizska Akademie ved na podklade dukazu Maldonaldo vyslala na hledani severozapadniho pruchodu dve lode pod velenim kapitana Alexandre Malaspino,ten podrobne prohledal pobrezi Alasky severnim smerem a zadny pruplav nenasel,ve svem hlaseni oznacil Maldonaldo za podvodnika.
Dneska uz ani na Amoretti ani na Maldoladno nikdo rad nevzpomina.
30. 09. 2010 | 15:29

colem napsal(a):

to honolulu:

a říká nám něco Sibiř? A přece pro děkabristy,maďarské revolucionáře r.1848 musela být celý život vším.Pro české legionáře byla roky svízelí,než odpluli z Vladivostoku.Pro otce kněžny Kateřiny Zaháňské (z Babičky Boženy Němcové) Petra Birona, vévodu Kuroňského, znamenal Perm (Sverdlovsk) -Ural -dvacet let vyhnanství.Přáteli byly tichá tundra a tajga.Smíšené lesy přecházejí v jehličnaté,v křoviny,kleč,lesostep.Přáteli jsou miliony lososů každoročně táhnoucích k moři a zpět Okou,Lenou a jinými řekami.Tokající tetřev hlušec ve větvích stromů.Jelen,polární bílý medvěd,stříbrná liška.Sob.A musí to stačit k životu spolu se závějemi sněhu.
A pokud odtud národy odcházely,aby byly jinde a blíže k civilizaci-prošly jícnem světové historie -Černým mořem, z něhož už vedla krásná Dunajská plavba kamkoliv i jeho rameny a přítoky.Nebo přišli též z jihu a pak věděli už předem,že musí projít třemi horskými hřebeny-Kavkaz,Karpaty a Alpy.Bylo to namáhavé,táhli vozy naložené vším možným,taženými voly,koně,zbraně,zlato,med,vosk,kožešiny,stany,píci pro dobytek,starce,ženy,děti.
30. 09. 2010 | 15:30

voroshilov napsal(a):

Colem je proste fantasta,fanda alternativni historii.
30. 09. 2010 | 15:38

voroshilov napsal(a):

Cele dejiny lidstva jsou jeden nejasny velky povrh,mnisi a vedci prepisovali dejiny pod taktovkou kazde nove vladnouci dynastii nebo noveho panovnika,nam znama historie sveta se zacala cilene psat a falsovat v dobe renesance,mnoho rukopisu a umeleckych del dnes muzeme smele oznacit za historicke padelky,o antice toho skoro vubec nic nevime po nekolika stoletich temna kde byla znicena veskera starobyla pisemnost(krestanstvi tomu moc napomohlo),zajem o dejiny prisel v casech osviceni,do te doby se skoro nic puvodniho z minulych se nedochovalo.
30. 09. 2010 | 15:50

Jakl napsal(a):

Z neváženého pana Sobotky Přemysla může být pouze a jenom na blití. Že si dovoluje polemizovat i na toto svaté téma. Asi byl zase tradičně ožralý.
30. 09. 2010 | 16:36

Herodes napsal(a):

Václav řečený Svatý se musí obracet v hrobě, když vidí, co se v Česku děje. Dřív Čechy drancovali barbarští Germáni, dnes kromě těch zmodernizovaných jsou drancovány zevnitř zkorumpovanou politickou svoločí. Plody práce českých rukou a mozků plynou za hranice, protože zejména modří rozprodali republiku cizákům. Teď ji chtějí zachránit před finančním krachem tím, že budou z obyčejných lidí dřít kůži.
30. 09. 2010 | 16:45

Luba napsal(a):

Co je pravou příčinou senátních voleb? Škrtreforma!

Není na hřivny, dobytka je přebytek a valdštejnské maštali došlo seno.
30. 09. 2010 | 17:31

Moroz napsal(a):

Bacha žid dr.Farmisal Subotka hraje na nacionální strunku čezkých ovcí ,neb jim bude vládnout z Hradu.

http://www.blisty.cz/2010/6...

http://www.parlamentnilisty...
30. 09. 2010 | 17:53

Toman a Lesní panna napsal(a):

Není osud státu, jehož vznik provází knížecí bratrovraždy a vraždy příbuzných, jednou provždy definován? Co je to vlastně ta státnost? O čem svědčí každoroční vystavování údajně svatých kostí? Je to civilizované? Nejsme na stejném stupni vývoje, jako jistý domorodcý kmen, který své předky uctívá zmenšováním při vysoušení?
30. 09. 2010 | 18:00

Divobyj napsal(a):

to Herodes: Máte to tak trochu pomotané.Tato zem nosila miliony lepších a obětavějších vlastenců,než byl ten Váš Václav,řečený Svatý.Právě u něj bych nějaké obracení v hrobě rozhodně nepředpokládal....
30. 09. 2010 | 19:02

Adolf napsal(a):

Jestli to psal Sobotka, tak by si to měl nechat zkotrolovat. Má tam chyb, že by ho ani na střední nevzali. Jestli mu to někdo psal, potom je dost neschopnej si najmout někoho schopnýho. Jinak článek o ničem; hlavně úvod připomíná narychlo spíchlou domácí úlohu žáka páté třídy.
Závěr taky děsnej. Nějak mi poslední věty připomněly nějakýho pisálka z 80. let; stal se z něj třebas redaktor nebo spisovatel jen proto, že dobře čistil kliky u správnejch dveří. Prostě Sovětskému svazu 3x hurá a kdo nejásá, bude nula. Plus něurekom pravopisnejch chyb, podobně jako Sobotka. A on chce bejt jako prezident? Ty lidi z vysoký politiky prostě nemaj kousek sebekritiky.
30. 09. 2010 | 19:48

panda napsal(a):

to Voroshilov:

s úplně posledním příspěvkem v 15:50:54 lze dost souhlasit.
Navíc,která legenda časem zesilovala,která mizela-mělo to vztah k její pravdivosti ?
Co bylo zapsáno skončenými jazyky,je nepoužitelné.
Aramejština.
Livonština-rodný jazyk kněžny Zaháňské-hovoří jím dnes poslední stará Kanaďanka.
A co akcent zájmu historiků? např.ve zlatém věku říše Římské byl známý Říman-básník Publius Ovidius Naso ve vyhnanství-v městě na březích Černého moře.
Prožíval stesk,nudu,napsal "Listy heterám" odsud.
Ale jiné národy právě v té době a nedaleko odsud ve vnitrozemí-stepích a lesích,horách prožívaly velmi dramatická období své historie.
Jenže neměly písmo.A ten akcent těch co byli významní už většinou nedovolí se vracet
k takovým "podružným" detailům.
A tak archeologové kopou,že snad něco naleznou nakonec.Jenže šutr mlčí,pokud není runa.Ale tesat příběhy do run by bylo moc pracné.
30. 09. 2010 | 21:19

Bach napsal(a):

Víme prd, jak to se sv. Václavem bylo, dochovaly je jen zlomky faktů. Sobotka poskládal údaje z internetu, namočil do obvyklého patosu a podává na tácu jako lejno svého státnictví.
Chudák kníže Václav byl tolikrát zneužit, jako chlapci v církevních zařízeních. A smutné až morbidní je nošení jeho lebky na veřejnosti - je to jako u slavnostního ohně na Borneu.
30. 09. 2010 | 21:47

voroshilov napsal(a):

Panda:
Dekuji,neprehanejte to s Ovidiovymi versi,ten take spatne skoncil:-)
Preji vse nejlepsi,historie nas rozsoudi.
30. 09. 2010 | 21:47

Vladimir napsal(a):

To sem netušil, jaké máme v senátě vědce a filozofy :-(
Ono by bylo pro Sobotku lepší, kdyby zahajoval občas nějakou sportovní událost, než aby se pletl do filoofie a historie ...
Ale on Sobotka si chtěl asi vyzkoušet státnické proslovy, když má políčeno na Hradčana.
Jinak mnohem lépe a přesněji a též za méně peněz (levněji !) zhodnotil význam bratrů Václava a Boleslava novinář Hanák ve čtvrtečním Právu. Jeho sloupek není opisováním textů z čítanek a lidoveckých kalendářů, vnáší zajímavou myšlenku (nebo spíš dává dohromady protichůdné názory na oba).
Navíc, jako Moravák, musím vyjevit, že Češi (Čechové) po Bořivojovi (asi Spytihněv, Vratislav) se dopustili ubohé zrady na Moravanech, přiklonili se k Němcům (Bavorům) a když pak jiní Němci - Sasové dusili Čechy, tak Václav slabihoudsky zachraňoval Český stát tím, že si dal Ptáčníkovu nohu na svůj krk ... To Boleslav byl z jiného těsta i když zradu Čechů za Spytihněva, Vratilava a (poserství Václava) už moc odčinit nešlo.
A takhle to s Čechy šlo celá staletí - furt se k někomu musjí přiklánět, místo aby čestně a důmyslně bojovali o své místo na slunci.
Zhyň sralbotko Sobotko.
30. 09. 2010 | 23:26

999 napsal(a):

pan Sobotka asi neví že Václav si ten tribut nevymyslel. Platil už přes sto let. Novum bylo jen to, že tento právoplatný tribut se rozhodl platit SASOVI.
Byl to asi riskantní krok ale již za panování jeho bratra Boleslava a Jindřichova syna Otty (Lech 955) se ukázalo že to byl krok správný. To co na troskách Evropy založil syn Jindřich Ptáčníka mělo budoucnost a proto taky Čechové nedopadli jako skoro všichni jejich tehdejší sousedé: v zapomění.
01. 10. 2010 | 00:00

swat napsal(a):

Žádná cizí armáda v daleké i nedávné historii nezplenila tak naši zem,jako ta vaše "pravicová" ODS,dnes již trojkoalice.Máte jednu velkou jistotu,bude se o vás učit jako o zlodějich 21.století.Budete v čítankách jako povinná,odstrašující četba.
01. 10. 2010 | 00:06

Vladimir napsal(a):

To: Jiří.
"zatímco realismus sv. Václava byl vynucen hrubou vnější silou, realistické rozhodnutí vstoupit do EU bylo vůlí lidu, dobrovolně vyjádřenou v referendu."
Ač naprosto nejsem v souladu s p. Sobotkou, musím namítnout, že v referendu o vstupu do EU hlasovalo jen necelých 60% dospělých obyvatel a z těchto řeklo ANO necelých 60%. Tedu pro EU se rozhodlo je necelých 40% obyvatel ČR. Tvrdíte, že to bylo svobodné racionální rozhodnutí ? Doufám a věřím, že se blíží doba, kdy občanům ČR dojde hloupost a nesprávnost toho kroku a vystoupíme z EU nebo aspoň se přesuneme jen do nějakého přidruženého bloku - např. do Evropského hospodářského prostoru (jako Švýcarsko, Norsko, ...).
01. 10. 2010 | 01:13

honolulu napsal(a):

Pane colem, prisly vsechny ty narody z mist, o kterych pisete, nebo jsme rafuges z Atlantis, po ktere zbyly Azorske a Bahamske ostrovy ? Vim, ze to nema se Sv. Vaclavem nic spolecneho, ale se stehovanim narodu a s nasi rasou to ma spolecne VSE..Dostali se Slovane k Pripetskym Mokrinam ze Sibire nebo pres Skandinavii z te Atlantis ?..Stari Egyptane meli rysy obliceje typickych belochu.
Ti rozhodne nebyli z Afriky. (Znam Afriku dobre !) VIM, ze prisli z Evropy na 100 % 10 tisic let pred Kristem. Dalsi zahada, kterou nikdo nevi, odkud jsou ti, kteri ziji na Krete a na Malte ?

Predstavte si, ze A. Hitler se jednou dostal do nejakeho tranzu a zacal o tom mluvit, jako by se to stalo vcera. (Martin Borman to vsechno zapsal.) Edward Casey, nejvetsi psychic Ameriky, o tom mluvil denne - stale...Ze jsme potomci tech, co prezili potapejici se Atlantis.

Prosim vsechny vzdelane a ucenne lidi, aby me nezmlatili za moje vety. Predkladam to pouze k posouzeni.
ROZHODNE TO NENI Z ME HLAVY !
31.10. (Halloween) bude v Ohiu SCHUZE, SNEMOVANI vsech astrologu, psychiku, vestcu, atd. - lide, kteri maji konekce s vesmirem a z psychiatry..
Pojedu do Ohia, mam ten stat rad. Zjistim odkud prisla nase uslechtila rasa. Okultistu se zeptam na Vaclava..Kdybych vedel, ze za to nebudu popraven nekde u kostela jako Vaclav, tak Vam vse napisi. (Ale ja se vas nekdy bojim, lidi.)
01. 10. 2010 | 04:50

Jirka napsal(a):

Pučista Sobotka má odvahu psát o dobru a o zradě. Sobotka vrazil Topolánkovi coby svému šéfovi nůž do zad stejně jako Boleslav Václavovi. Fuj Sobotko. Pište raději o fotovoltaice jako o loupeži století která bude prostý lid sužovat desítky lid. Až budu mít čas podívám se jak jste hlasoval.
01. 10. 2010 | 04:58

honolulu napsal(a):

Oprava !!! = EDGAR CAYCE ! Narozen:
Brezen 18, 1877..V Beverly - 11 km od Hopkinsville, Kentucky.
Zemrel: (Mozkova mrtvice)
Leden 3, 1945...Virginia Beach, Virginia.
Omlouvam se, za popleteni jmen.
Zanechal 14000 vzkazu.
Dalsich 8000 zabaveno, nebo rozkradeno.
300 knih je o nem napsano.
Asi zakladatel toho, cemu se u nas rika NEW AGE.
01. 10. 2010 | 05:52

Levičák napsal(a):

Pane Sobotko,výborný blog.Hlavně jeho závěr.Že si již nikdy naše hraniční kameny vzít nedáme.My je ještě máme?Vždyť Vaše strana společně s ostatními rozprodala český stát zahraničnímu kapitálu.Je to jako když prodám svůj byt a zůstanu v něm bydlet v pronájmu,ale stále budu tvrdit,že byt je můj.Že se trochu nestydíte ohánět se českými dějinami.A ještě obdivovat,že Václav dbal na dobro obyčejných lidí,když Vaše strana dělá pravý opak.Jste pěkný farizej.
01. 10. 2010 | 06:35

Internet napsal(a):

Také předseda senátu Přemysl Sobotka z ODS přijetí zákona o registovaném partnerství horní komorou vítá:
"Já bych velmi nerad, aby se diskuse překlopila do pozice rodina versus nerodina, protože o tom ten zákon není."
01. 10. 2010 | 07:45

laxney napsal(a):

to Voroshilov:

panáčku,proč jste si nevybral jiný ruský Nick,třeba "Molotov" ?
Víte dějiny protektorátu 1939-1945 nejsou v Čechách stále pochopeny,mají s nimi jisté zažívací potíže.
Tak pan pr.Hácha s pan gen.Eliášem nastupují s optimismem do dvouletky míru mezi Stalinem a Hitlerem:Pakt Ribentrop-Molotov.Za této smlouvy jistě nemohli očekávat svůj konec možná nikdy a bylo by zajímavé zjistit kolik obětí fašismu v Čechách tvoří právě dvouletka? Nevíte o tom nic,pochopitelně! Pak přichází očistec -jsou v necelé polovině protektorátu odstraněni pr.R.Heydricha a gen.Eliáše.Takže Hácha se drží,trojka Hácha-Hitler-K.H.Frank své krvavé mutace českého národa hraje až do 5.5.1945,nevynechaje jediný den ke krveprolití.Fanatismus universitního českého profesora Háchy? Zvlčilost knikupce z Karlových Varů K.H.Franka.K tomu ještě r.1944:pražské gestapo účastníkem atentátu na Hitlera.Tedy Bém zmizel,a Geschke se drží až do útěku v květnu? K.H.nezapleten? V oficiálním protektorátním tisku probíhá i kritika ekonomické politiky ,která obohacuje Němce a ničí Čechy.Taková tolerance až možná? Zákaz fašistické organizace Vlajky už tehdy,jak to? Taková demokracie? Hácha-pan profesor UK,K.H.Frank-vzdělaný knuhkupec-taková vzdělanost nahoře?
Za 360 tisíc umučených mučedníků je po válce popraveno pouhopouhých 711 zločinců s K.H.Frankem,a je i otázkou kdo v nakvap inscenovaných lidových soudech opravdovým viníkem byl a kdo nebyl.Tak zmizel i oponent z KSČ Kl.Gottwalda Mlčoch.No vidíte, a už brzy potom zakládá Zdeněk Nejedlý Akademii ved složenou z Brdičky,vedoucího spojených protektorátních výzkumů,Heyrovského podezřelého ze smrtí Dolejška a Závišky,Baťovce Wichterle,ale bývalý vězeň koncentračních táborů-Milada Horáková je na pokyn prvního tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského popravena s dalšími.Přes protest třeba Alberta Einsteina.Vypořádali se někdy Češi s hnusem fašismu?
01. 10. 2010 | 08:58

voroshilov napsal(a):

laxney:
Je to sice zajimave ale proc to pisete na moji adresu?
Patrne jste mne spletl s nekym jinym.
01. 10. 2010 | 09:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý, antisemitský výkřik, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 10. 2010 | 10:04

colem napsal(a):

to honolulu:
jak říkají amíci: "State of ART" t.j. "daný stav našeho umění",je takový,že bychom mohli Slovany považovat jedině za Marťany.
V horším za "anděly smrti" jak je viděl vášnivý emotivní církevní historik 1.tisíciletí,jejich balkánský současník,církevní historik Sv.Demetrios.
Parašutisty,kteří seskákali v milionech z nebe a způsobili strašné peklo.
Slované si naopak myslíme,že jsme národy "holubičí" pokud pozorujeme,kdo koho v historii napadl,nebo první zaútočil na cizí území.Co ale víme také,že Slované se mezi sebou vraždili.Dělali to i Germáni mezi sebou.Etnický kanibalismus existoval vždy v historii.
Já za sebe říkám,že při vší sečtělosti o tomto tématu,Vám odpovědně odpovědět nemohu.Nevím.Neříkám tím jako Sokrates:"Vím,že nic nevím".
Vím toho o této bohaté slovanské prehistorii mnoho,ale nestačí to se rozhodnout,který z dosavadních názorů historiků je nejpravdivější.Nevylučuji,že platí i dosud nevyřčená hypotéza,neznámá pravda.Možností je více než dost.
V zásadě bych přidal k Vašemu velmi trefnému dotazu doplňující rys etnogeneze národů: myslím,že dosavadní výzkum,čítající desetisíce lidí-málo obracel pozornost k "proto-obyvatelstvu" -tím v případě Slovanů byli Keltové a Skythové.Málo se zabýval otázkou etnických slitin těch nejstarších etnik,starších než Slované,jejich asimilací ve vlnách nově příchozích národů,jejich zmizením nebo pokračováním.Řekl bych to lapidárněji: v každém z Čechů je možná i kus Skytha a Kelta,ale nelze říci,že jsme byli nebo jsme Keltové,Skythové ani původem.
01. 10. 2010 | 10:04

Elena napsal(a):

Hello all,

dovoľťe prípomenuť vam všetkým, že dejiny národa sa nevytrhavaju z kontextu, sú spojené z dejinami ľudstva, vzhľadom k tomu, že na uzemie dnešneho česka, žili stredavo národy iné , ktoré ovplivnili a ach potomkovia aj dnes tvoria a ovplivňuju dejiny tejto krajiny.

http://www.youtube.com/watc...
01. 10. 2010 | 12:08

buldatra napsal(a):

Co dodat k článečku?

Snad jen, že když přimhouříme obě oči a všecky kuří, když si odmyslíme minulost pana senátora,
pomineme pravděpodobné skutečné příčiny vzniku dílka a dílek předchozích, výsledky senátorské činnosti a spoustu dalšího, zbyde fotka.
A zde bych si dovolil zdůraznit jednoznačně povzbudivý fakt, že pan Sobotka by se krásně vyjímal na poštovních známkách.
01. 10. 2010 | 13:33

honolulu napsal(a):

Pane laxney, tak jako pan colem, Vy jste jeden z tech, kteri by meli napsat knihu povinne..
To co pisete jsou veci o kterych jsem nikdy neslysel..Dekuji Vam obema. Je to velmi zajimave !
Vite co povazuji za jeden z nejvetsich pozitku na svete ? A NEJSEM SAM, kdo to tak vidi.
Lehnout si na plaz, a cist neco zajimaveho. Mit potravu pro dusi !
(Dnes pojedu do knihovny !)
01. 10. 2010 | 13:54

honolulu napsal(a):

Eleno, moc fain kino o zlatem roune. To bylo nekde na Kavkaze ? Je to mythologie, nebo dejiny ? Nevim, zase nic nevim.
(Dnes jedu do knihovny.)
01. 10. 2010 | 14:05

Elena napsal(a):

honolulu,

v starodavné časy, ľudia pisali dejiny formou mitov, rozpravok, bajok, basniček, pesniček, chapeš,

na základe skutočnej udalosti dokazali napisať príbeh, nektoré etnologovia doteraz cestuju po mestnim derevnam a sbieraju príbehy z rozpravania starožilov, starých listov, pisomnosťi, tak sa tvoria učebnice dejepisov
01. 10. 2010 | 14:21

voroshilov napsal(a):

Honolulu:
Neni to dejiny,je to recka baje o Persejovi ktery na roskaz zleho krale musel se vydat za zlatym runem na lodi Argo do Kolchidy(dnesni Gruzie)a tam svedl dceru mistniho panovnika Medeu a utekl i s ni a s runem ,ovsem doma ho necekal zadny uvitaci vybor,je to dobry thriler...
01. 10. 2010 | 14:53

Elena napsal(a):

voroshilov,

takoj kak ja ne budet nikogda s tobou.....

eto tebe , za prošluju pjatnicu, boľše s tobou ne obščajus

http://www.youtube.com/watc...
01. 10. 2010 | 16:20

voroshilov napsal(a):

Hujase,Tanecka Bulanova-ty mne otkryla Ameriku cerez fortocku:-)
Eto ja s toboj ne obscajus',vot imejes dolbanova amerikosa neizvestnoj naruznosti,pust' tebe mozgi pudrit cto neznajet legendy a vyse tak sparil v istorii(),on voobsce nad nami izdevajetsa,vsje on prekrasno znajet i ponimajet,no voobsce mne pohuj.
...I pust' tebja jebet sobaka zlaja
A ne takoje solnysko kak ja.
http://www.youtube.com/watc...
01. 10. 2010 | 16:46

Elena napsal(a):

dolbannyj voroshilov, ne umeeš daže pesňu normaľno poslať,

pridurok,

i voobšče ty impotent
01. 10. 2010 | 16:57

voroshilov napsal(a):

Ne vidis cto tam napisano,eto video nepustil yutub?
A jeste ja jebu ovec i dusu kotov!
Nah nah takoje veselje,s vami celovek mozet tolko mozgami pojehat',vot Masa kupila sebe novyj iPhon 4,a on takoj kvadratnyj neudobnyj,tykat v neho palcami-havno koroce,ja sprasivaju-Nu,nahuja on tebe,u tebja telefonov malo?A ona govorit-no eto kruto,eto modno!Hule,blondinka,i ty takaja ze dura,vse vy odinakovyje(krome Julii).
01. 10. 2010 | 17:16

Elena napsal(a):

nefiga sebe,

da kozjel ty, vot i vsje
01. 10. 2010 | 17:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

voroshilov:
Faktická poznámka k Argonautům a zlatému rounu: někde jsem se dočetl, že tehdejší obyvatelé získávali zlato jeho zachytáváním z vody zlatonosných bystřin do ovčích kůží.
01. 10. 2010 | 17:24

voroshilov napsal(a):

ZM:
To je dobry napad,ale kde je takova voda?
01. 10. 2010 | 17:31

Elena napsal(a):

pesnička pre honolulu

http://www.youtube.com/watc...
Татьяна Буланова "Не плачь"
01. 10. 2010 | 17:31

voroshilov napsal(a):

Otlicnaja pesnja,Tanecka kak vsegda prelestna!
01. 10. 2010 | 20:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

voroshilov:
Prý byla právě v Kolchidě.
01. 10. 2010 | 20:09

Elena napsal(a):

to , čto u nas s nej odinakovyje glaza, eto tebja ne volnujet
01. 10. 2010 | 20:37

CE napsal(a):

01. 10. 2010 | 20:39

voroshilov napsal(a):

Elena:
Menja krome cveta glaz Julii uze davno niceho ne volnujet.
AC:
Spasibo,prekrasno,a teper' uze uberite vse svoji lapy od Tani Bulanovoj,mne eto perestajet nravitsa:-)
01. 10. 2010 | 20:54

Elena napsal(a):

menja voroshilov,
ne volnujet to, čto volnujet tebja,
komentarij o glazach, ne byl adresovan tebje.
01. 10. 2010 | 21:08

voroshilov napsal(a):

A skolko vas tut?I kto vse eti ludi?
01. 10. 2010 | 21:15

Elena napsal(a):

čto, snova buchnul i gaľuniky pojavilis
01. 10. 2010 | 21:55

voroshilov napsal(a):

Hyyyy,ja segodnja ne takoj kak vcera...:-)
Ja bezumnaja dikaja tvar',da ja zver tvojich snov
Ja porocnyj bezdusnyj rebenok
Ty ne trat' lisnich slov,ne dari mne lubov
Ja k lubvi ne priucen s pelenok...
Ne davaj mne vpolzti v tvoju dusu
Namotaju na palcy i vydernu smelo
Tvoju dusu kak zily iz tela
Zadno,podlo,bez celi.Razrusu...
(Alex L. 1998)
01. 10. 2010 | 22:26

Elena napsal(a):

Choťa i malo napisal,
v stichach Ty mnogoje skazal.
Toska i boľ tebja sjedajet,
obida s detstva vsje rozobločajet .
Pojmi, odno osvobodenije,
pitať dušu ľubovju a ne zverju.
Elena 2.9.2010

Proščaj
02. 10. 2010 | 10:06

Břetislav Marek napsal(a):

Jeho krédem je: "Jako lékař i jako politik jsem přísahal, že lidem budu pomáhat a ne škodit."

Tak si to prosím porovnejte v těch vašich palicích a VYHODNOŤTE si uplynulých 20 let A KAM to váš ZÁSADOVÝ, CHRAKTERNÍ, PRAVDOMLUVNÝ, ÚSPĚŠNÝ NEZADLUŽENÝ, NEROZKRADENÝ, MORÁLNĚ NEZDEVASTOVANÝ, politik dokonce DOTÁHL ???????
Tak to je tedy VÝSLEDEK?????
JEN - LIDÉ MYSLETE, TYTO profláknuté LUMPY - ANALYZUJTE, je k tomu MILION důkazů a REÁLNÝCH VÝSLEDKŮ???
ZAČNĚTE OD PRIVATIZACE,RODINY, REZORTY AŽ PO zavlečení NÁRODA DO SVĚTOVÉ DLUHOVÉ PASTI ??????????
Ano to je jeden z hlavních PACHATELŮ, VINÍKŮ, KOLABORANTŮ, DEVASTUJÍCÍ tento národ a ještě dělá že o tom NEVÍ - VĚDOMÉ NEVĚDOMÍ - PORÁDA - NÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ ????????????
Nezapomeňte ho znovu zvolit do senátu ???????

BLAHOPŘEJI VÁM - JSTE PĚKNÍ V--------ÉÉÉÉÉÉÉÉÉ??????????
20. 10. 2010 | 01:32

pich napsal(a):

Poslední zpráva zprava.
Pan Sobotka prosazuje likvidaci vlastní partaje - občanskodemoralizujícístrany.
Všechny buňky které v různých zastupitelstvech budou "spolupracovat" s "komunisty", budou zrušeny.
Pokud vím, tak v tom okrasném spolku, čili senátu, jsou také "komunisté".
Takže se chystá první pokus ods o jeho zrušení.
Dík pane.
25. 02. 2011 | 11:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy