10. 01.

Volte svou hlavou, ne podle průzkumů

Přemysl Sobotka Přečteno 2870 krát Přidat komentář

V pátek a sobotu dostanou občané České republiky poprvé v dějinách možnost přímo zvolit svou hlavu státu a já mám tu čest být jedním z přímých účastníků tohoto klání. Od prezidentských primárek v rámci ODS až po dnešní vrchol kampaně to byla dlouhá cesta. V tomto příspěvku bych rád naposledy shrnul, proč se ucházím o hlasy občanů a co nabízím za jejich důvěru.

1. Má osobní i politická minulost je čistá a prosta korupčních skandálů. Stejně tak mohu dát ruku do ohně za můj tým spolupracovníků.
2. Nikdy jsem nebyl členem KSČ a nikdy nepřipustím vládu s komunistickou účastí.
3. Budu tvrdě hájit české zájmy v Evropské unii. Dlouhodobě si na tuto problematiku držím stejný, realistický názor a stojím si za ním.
4. Jsem zkušený politik, od roku 1996 jsem byl místopředsedou Senátu, v letech 2004 – 2010 pak jeho předsedou. Svou prací jsem dokázal, že vrcholné pozice zvládám.
5. Vždy respektuji většinový názor, nepodléhám tlaku menšin, ale jejich pohled na věc neurážím a neponižuji. V minulosti jsem se, nejen v rámci ODS, nikdy nebál vyslovit svůj názor, často navzdory mlčící většině.

První kolo volby je klíčové a rád bych voliče vyzval, aby nepodléhali předvolebním průzkumům, jejichž výsledkový rozptyl byl obrovský a vypovídací hodnota tím pádem minimální. Nepodlehněte ani tlaku na „racionalizaci“ hlasu ve prospěch údajných favoritů, které vygenerovaly právě tyto pochybné průzkumy. Volte opravdu podle programu, osobnostních charakteristik jednotlivých kandidátů a zapojte i ono pověstné „srdíčko“. V neposlední řadě promluvte prosím se svými blízkými a známými, aby šli volit. Každý hlas je nesmírně cenný a důležitý. Pevně věřím, že se společně sejdeme u volebních uren nejen 11. a 12. ledna, ale že hlasy pro mne budete mít možnost vhodit i v druhém kole o čtrnáct dní později. Přeji Vám všem šťastnou ruku při této historické volbě a předem děkuji za Vaše hlasy!

08. 01.

Amnestie do demokracie nepatří

Přemysl Sobotka Přečteno 4898 krát Přidat komentář

Téma, které od přelomu roku hýbe českou společností, je částečná amnestie vyhlášená prezidentem k výročí vzniku samostatné České republiky. U většiny veřejnosti se setkala s negativní reakcí a podobně se vyjádřili i všichni kandidáti na budoucí hlavu státu, včetně mne. Nejde mi však v tomto případě o konkrétní parametry této konkrétní amnestie, ale o princip. Dle mého názoru je totiž tento institut dávno překonaný a v moderní době již nemá místo. Pokusím se vysvětlit proč.

Více »

06. 01.

Do voleb chybí už jen týden, Ústavní soud odklad odmítl

Přemysl Sobotka Přečteno 2148 krát Přidat komentář

Jsem rád, že Ústavní soud dnes v reakci na stížnost senátora Tomia Okamury odmítl odklad prezidentské volby a umožnil tak její konání v řádném termínu příští pátek a sobotu 11. – 12. ledna 2013. Rozhodnutí má o to větší váhu, že bylo učiněno jednomyslně všemi třinácti ústavními soudci.
Jak jsem již prohlásil dříve, nezpochybňuji právo žádného z vyřazených kandidátů stížnost podat a byl jsem připraven respektovat jakékoliv rozhodnutí soudu a přizpůsobit se mu. Nicméně dnešní verdikt umožňuje všem kandidátům soustředit se plně na závěrečný souboj jejich osobností a programů, a to je vždy lepší a transparentnější, než přenášení politického boje do soudních síní. Mám radost i za českou veřejnost, která bude mít poprvé v dějinách možnost volit hlavu státu přímo a oddalování tohoto historického momentu by v ní mohlo prohloubit pocit nejistoty a ubrat volbě na důstojnosti, která jí patří. Na tom má zásluhu i rychlé a bezodkladné rozhodnutí ústavních soudců, za které bych jim rád tímto poděkoval.
Do volby už tedy chybí jen jeden týden. Doufám, že všichni k volně přistoupí s vážností a významem, který tomuto historickému kroku náleží, a že se nás ve volebních místnostech sejde co nejvíce.

30. 11.

EU uznala ty, které před tím zakázala

Přemysl Sobotka Přečteno 15667 krát Přidat komentář

Česká republika jako jediná členská země EU hlasovala proti přijetí Palestiny za pozorovatelský stát OSN. Pro mě z toho aktuálně vyplývají dvě zásadní věci. Za prvé, členské státy EU se postavily proti zdravému rozumu, proti jediné možné variantě řešení izraelsko-palestinského konfliktu, a to přímým jednáním a rozhodla se spor internacionalizovat a institucionalizovat. A do OSN pronikl „stát“ z větší části ovládaný teroristickou organizací. A to je za druhé.

Více »

14. 11.

Kvóty na rozum

Přemysl Sobotka Přečteno 3356 krát Přidat komentář

Málem, aby člověk nevěřil vlastním uším a očím. Ale je to tak. Evropská komise se skutečně rozhodla genderisticky vyvažovat svět byznysu. To proto, že podle eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingové je ve vedení velkých evropských firem 85 procent mužů, ač ze všech evropských vzdělanců s univerzitním diplomem v kapse (mají vůbec sukně kapsu? Nebo tyto dámy nosí jen kalhoty?) je 60 procent žen.
Je to absurdní z mnoha důvodů a vyvolává to tedy otázky. Tam, kde ve vedení firem vládnou ženy, budou muset přepustit pár míst mužům? A co svobodný svět podnikání? Bude EK pokutovat personální politiku firem, které nebudou zohledňovat pohlaví, ale pouze výkon a schopnosti?
A co například české školství nebo zdravotnictví? Vím, že ani jedno nepatří mezi velké evropské firmy, ale konzistentní bychom být měli. Takže víc, mnohem víc mužů do sesterských uniforem v nemocnicích a mnohem víc mužů do mateřských a základních škol.
To je přesně to, co se mi na Unii nelíbí. Místo rozvoje podnikání, vytváření pracovních míst a podpoře konkurenceschopnosti kontinentu, budeme řešit zda je dost žen v představenstvech a dozorčích radách. Jsem pro angažované členství naší země v EU, jsem ale také pro více zdravého rozumu.

31. 10.

Izrael jako ostrůvek svobody na Blízkém východě

Přemysl Sobotka Přečteno 4940 krát Přidat komentář

Nedávno se mi dostalo té milé příležitosti zúčastnit se debaty, po boku dalších dvou prezidentských kandidátů, v rámci projektu Dny pro Izrael. Já a moji dva kolegové jsme dostali každý 15 minut a tématem našeho vyprávění byl vztah ke státu Izrael. Rád bych to stejné učinil teď a tady.

Více »

24. 10.

Ano, volby jsme prohráli

Přemysl Sobotka Přečteno 7717 krát Přidat komentář

Hodnocení neúspěchu pravice v proběhlých krajských a senátních volbách je jistě hodně a bude jich přibývat. Pokusil jsem se podívat na výsledky z trochu jiného úhlu pohledu.

Více »

22. 02.

Řešení evropských potíží hledejme uvnitř Evropy

Přemysl Sobotka Přečteno 3403 krát Přidat komentář

Měl jsem včera v Senátu možnost pohovořit si, během přijetí, s místopředsedou Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) panem Riccardem Migliorim. Samozřejmě hlavním tématem našeho rozhovoru byla situace v Evropě, dluhová krize a možné cesty z krize. Pan Migliori řekl důležitou věc. Totiž, že řešit krize jednotlivých evropských zemí je lépe spolu s Evropou, než bez ní, samostatně. S tím nelze než souhlasit, ale je tu několik výrazných ALE a PROČ.

Více »

28. 09.

Česká státnost a odkaz svatého Václava

Přemysl Sobotka Přečteno 8114 krát Přidat komentář

Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a vyjímečné místo. Není náhodou, že zrovna tento panovník je považován na vrcholný symbol české státnosti. Když se dnes očima moderní doby díváme na politické dílo, které po sobě zanechal, žasneme nad Václavovou schopností dívat se do daleké budoucnosti.

Více »

11. 08.

Pokoru musí doplňovat zcela konkrétní práce

Přemysl Sobotka Přečteno 4740 krát Přidat komentář

Pohromy typu povodní, které postihly v minulých dnech především severní Čechy, musí člověk přijímat s určitou pokorou vůči přírodě a hlavně a především s pokornou snahou konkrétně a účinně pomoci postiženým spoluobčanům.

Jako člověk celoživotně srostlý s Libereckem, jsem řadu let ve stálém kontaktu s občany tohoto regionu. Znám řadu zdejších lidí i starostů (a také jejich starosti) a jako občan i senátor jsem musel zákonitě okamžitě zareagovat již v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že českému severu příroda začíná ukazovat svou méně vlídnou tvář.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy