Měsíční předpověď počasí – jak jí rozumět?

29. 04. 2008 | 20:05
Přečteno 7389 krát
Český hydrometeorologický ústav vydává každých deset dní aktualizovanou předpověď počasí na tři dekády dopředu. Předpověď vydaná 10. 4. obsahovala tedy informace o předpokládaném průběhu počasí v dekádách 11. 4. – 20. 4, 21. 4. – 30. 4. a 1. 5. – 10. 5. Tato předpověď se stala zajímavou konstatováním pisatele na Neviditelném psovi , který napsal:

Pro období od 21. do 30. dubna se v ní předpovídá „Odpolední teploty by měly být mezi 14 a 20 stupni Celsia, ale při slunečném počasí i vyšší, zejména uprostřed období.“ Nebyl prostředek období mezi 21. a 30. dubnem náhodou zrovna uplynulý pátek?

Pojďme si úspěšnost této předpovědi počasí na desátý až dvacátý den trošku analyzovat. Teplotní interval 14 až 20 °C pro odpolední teploty by se mohl na první pohled zdát příliš „volný“ a pro předpovídání jednoduchý. Podívejme se na tento obrázek:


null
null


Vidíme interval odpoledních teplot v jednotlivých dnech od 21. do 28. dubna 2008 v České republice (od Aše až po Jablunkov :-) podle měření na cca 80 klimatologických stanicích v nadmořské výšce do 600 m n.m. Zároveň je červenou a modrou přerušovanou čárou ohraničen předpovídaný teplotní interval. Je vidět, že v některých dnech se odpolední teploty pohybují v intervalu širším než 10°C (22. a 25.4.) a těžko se lze tedy intervalem 6°C do tohoto skutečného rozptylu vtěsnat.

A lze k dekádní předpovědi přistupovat tak, jak to udělal pisatel na Neviditelném psovi? Ano lze. Proč ne. Ale neodpovídá to účelu a obsahu této předpovědi. Pořád je třeba se na dekádní období dívat jako na celek, na vícedenní období jehož dělení na počátek (první tři dny), střed (prostřední čtyři dny) a závěr (poslední tři dny) je třeba chápat jako vícedenní. Za střed období bych měl tedy považovat v tomto případě 24. – 27. 4. a nikoliv jeden jediný den. V takto definovaném středu předpovídaného období se již teplota nad 20°C přehoupla. V této stručné analýze se vůbec nezabývám procentuálním zastoupením území s danou teplotou, ale přesto si myslím, že s předstihem více než 15 dní předpovědět vzestup teplot nad 20°C je docela dobrý výkon.

Na začátku jsem psal, že je předpověď vydávána každých deset dní. Je zajímavé se podívat na předpověď vydanou 20.4. a na stejnou dekádu od 21. do 30. 4.:

Nejvyšší denní teploty 10 až 15 °C, od poloviny dekády 14 až 20 °C.

A závěrem to nejdůležitější. Je vůbec vhodné vydávat dlouhodobé předpovědi počasí? Je kombinace výstupů globálních předpovědních modelů a klimatologické databáze vhodnou kombinací? Jistě mohou být různé názory. Jistě se může najít někdo, kdo si na základě měsíční předpovědi naplánuje shlédnutí vzácných klenotů na Pražském hradě a potom se diví, že není tak teplo jak si přečetl. Jistě lze odmítnout různá tištěná média, která chtějí tuto předpověď svým čtenářům zprostředkovat. Lze dokonce produkci této předpovědi úplně zrušit a veřejnost by pravděpodobně o tento produkt nebyla ochuzena (existuje v ČR agentura, která měsíční předpověď také připravuje a téměř 100% se shoduje s předpovědí ČHMÚ).

Pro odborníky je dlouhodobá předpověď počasí velkou výzvou. Spolehlivá předpověď teplotního intervalu na 30 a více dní by byla více než vhodná pro logistiku zdrojů v zásobování energiemi, nápoji, zmrzlinou, ...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Řeč mysli napsal(a):

Pane R.Tolasz rád bych věděl kolik jako běžný občan musím zaplatit za "předpověďáky" počasí. Mě stačí ráno jednoduchá předpověď a dost. HMÚ musí být mohutná černá díra. Můžete v některém příštím článku nám laikům orientačně objasnit o co vlastně jde? Víte, každý by rád sloužil, ale privátně něčím přispět?
29. 04. 2008 | 20:29

Alonz Sis napsal(a):

Predpoved uz nejsou presene ani na dne dopredu. Vecer byla predpoved ze dnes bude 20c a slunicko... misto toho prselo a bylo chladno.
29. 04. 2008 | 20:46

RT napsal(a):

Řeč mysli: Nejsem si jist, zda se mohu pouštět do ekonomických rozborů (nejsem ekonom :-). Ale pokud sečtu všechny zdroje (příspěvek, granty, programy a komerci) tak stojíme každého občana v ČR 7,- Kč měsíčně. To se mi nezdá moc, když navíc uvážím, že cca 30% této částky jde ze zdrojů mimo státní rozpočet. RT
29. 04. 2008 | 20:52

jentakdál napsal(a):

Jste alespoň veselý člověk,ať Vám to vydrží!
Jinak ovšem předověď počasí?....
no, skoro bych byl pro, abyste po dobu výkonu pvoání měli imunitu.
Příliš drahé a málo účiné.
7x12x10000000= ???
29. 04. 2008 | 21:13

RT napsal(a):

jentakdál: Drahé? Neměl byste vidět jenom tu předpověď počasí v novinách a v televizi, to je jen ta pověstná špička ledovce.

Měření na tisících stanic (srážkoměrné, klimatologické, vodní toky, podzemní vody, prameny, čistota ovzduší, fenologie), výstražná služba (povodně, vítr, extrémní teploty, požáry, sucho, bouřky), meteorologické zabezpečení civilního letectví a jaderné energetiky, spolupráce s meteo službou Armády ČR, katastr vodnosti, podklady pro stavební řízení (zatížení sněhem, N-leté průtoky, m denní vody), smogový varovný a regulační systém, rozptylové studie, výpočet šíření škodlivin z průmyslových havárií, podklady pro Hasičský záchranný sbor, pro soudy, policii, zemědělství, státní správu, zdravotnictví, údržbu dálnic a silnic, mezinárodní výměna dat, obrovský tlak EU na koordinaci různých činností souvisejících s počasím a podnebím, ... Uff. A spoustu dalších drobností, bez kterých se všichni obejdeme. RT
29. 04. 2008 | 21:32

Ládik napsal(a):

Vaše povolání je pro Vás hobby, to je vidět. Mám ke své práci podobný vztah, ale navíc mám za svou práci odpovědnost podle Obchodního zákoníku. Existuje pro "předpovídače počasí" nějaký "postih" v případě nezdaru? Asi ne - na ploše ČR se vždy najde alespoň jedno místo, kde předpověď vyšla.
30. 04. 2008 | 05:49

Jan K. napsal(a):

Nic proti Vám, ale když na jaře udělám předpověď, že se bude pozvolna oteplovat a na podzim naopak, tak budu mít stejnou úspěšnost, jako Vy. Nevím, jak teď, ale před pár lety psali, že v USA dlouhodobé předpovědi zrušili, protože to bylo jen vyhazování peněz. Možná od té doby meteorologie postoupila, ale na výsledcích to nevidím.
30. 04. 2008 | 06:57

L.Metelka napsal(a):

To Jan K.:
Mýlíte se, v USA dlouhodobé předpovědi nezrušili, právě naopak, mají tam na to dokonce speciální centrum. Podívejte se na http://www.cpc.noaa.gov/ind...
30. 04. 2008 | 08:58

Hmmm napsal(a):

Dlouhodoba predpoved nerika ze v Kotehulkach bude za mesic slunecno a 20st.C, rika jen jakousi tendenci teploty a srazek, nic vic. Me takove predpovedi naprosto staci. Protoze jak se rika "Neexistuje spatne pocasi, existuje jen spatne zvolene obleceni" A mate pravdu je to vyzva, tak se nenechte odradit, drzim vam palce. Vetsina prispevovatelu vubec nechape kolik prace a vedeckeho badani za tim vsim je.
30. 04. 2008 | 09:52

Dana Dlouhodobá napsal(a):

Dlouhodobá předpověď počasí vždycky (aspoň v dohledné době) bude podle mého názoru jen informací "pro zajímavost", aby se veřejnost mohla těšit na horké léto nebo studenou zimu. Vzhledem k nejistotám, které zde panují, i vzhledem k územním rozdílnostem v počasí se na ni ještě dlouho nebude možné spolehnout. Což ovšem nic nemění na tom, že nás bude vždy zajímat.
19. 10. 2009 | 00:57

replicas handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:11

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

fsafa
29. 03. 2010 | 09:41

replica watches napsal(a):

Všichni jako přesvědčení demokraté pracovali v exilu nezištně pro svou vlast a národ. Dnes by si před inzeráty ODS v tisku zobrazujícími údajné spojení sociální demokracie s komunisty a mně jako nového Klementa Gottwalda jistě s chutí odplivli
08. 04. 2010 | 02:41

replica watches napsal(a):

Ta je založena na zmenšení role samosprávy akademických senátů. Na zavedení manažerských způsobů řízení vysokých škol. Na výraznějším podřízení škol vnějšímu vlivu politicko-ekonomických správních rad.
08. 04. 2010 | 02:51

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 22:50

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy uggs</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots online</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount uggs</a>
24. 08. 2010 | 08:04

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 08:23

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:41

car insurance in virginia napsal(a):

I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it'll improve the value of my website :) <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance virginia</a>
11. 08. 2011 | 01:35

car insurance rates napsal(a):

I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person supply on your visitors? Is going to be again continuously in order to inspect new posts <a href="http://topautoinsurancerates.net/">cheapest auto insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 03:24

cheap backlinks High PR Backlinks napsal(a):

Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thanks
06. 09. 2012 | 08:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy