Kalamita? Snad ani ne.

17. 01. 2010 | 21:30
Přečteno 4340 krát
V posledních dnech nás opět z médií zasypává sněhová kalamita. Každý asi máme svou představu o sněhové kalamitě a pro mě to jistě není dnešní sněžení. První sněhovou kalamitu si pamatuji z ledna roku 1979 a jsou to vzpomínky většinou příjemné.

Drastický silvestrovsko-novoroční pokles teplot v celém tehdejším Československu si jistě pamatují mnozí z nás. Silvestr jsme začínali slavit ve svetrech při venkovní teplotě +5 až +10 °C a Ti nejvytrvalejší se rozcházeli ráno v mrazech až -20°C, bohužel rovněž ve svetrech. V následujících dnech se k mrazům přidalo sněžení a měli jsme zaděláno na tzv. uhelné prázdniny (stát nebyl schopen zajistit dodávky energií a tak zavřel školy). Strávil jsem příjemný leden v Moravskoslezských Beskydech, většinou na lyžích. Tehdy jsem se asi poprvé potkal v médiích s hodnocením dané situace slůvkem „kalamita“.

Zkušenost z této zimy 1978-1979 pravděpodobně vyústila v natočení filmu Kalamita (Věra Chytilová, 1981). A slůvko kalamita se stalo u nás běžným označením pro „jakékoliv“ problémy se sněžením a sněhovou pokrývkou.

Kalamitu jsme měli v zimě 2005-2006. Pamatujete? Propadávaly se střechy, Jarek Nohavica zpíval o zamrzlých CD-R v Pendolinu „kdesi u Polomi“ a zima končila nepříjemnou zimní povodní. V tuto kalamitní zimu jsem poprvé viděl v Ostravě auta se sněhovými řetězy (30. prosince 2005 nasněžilo na východě Česka 30 cm nového sněhu za necelých 12 hodin).

V polovině října minulého roku jsme na některých místech republiky, zvláště v podhůřích pohraničních hor, hovořili opět o sněhové kalamitě. Těžký, mokrý sníh lámal stromy, ničil elektrická vedení a způsoboval problémy na silnicích. Postižena byla pouze malá část území, ale mediální kalamita byla dokonalá.

Dokonce i minulý týden se sněžení dalo označit jako kalamitní. Od pátku do neděle nasněžilo až 50 cm nového sněhu. Páteční situace na silnicích nebyla zrovna ideální, ale jelo se. V sobotu jsem pro jistotu odhazoval sníh ze střechy – ne že by ho bylo tolik, ale předpovídali jsme déšť při teplotách kolem 0 °C a sníh na rovných střechách postupně těžknul.

A tento víkend? Předpovídáno 10 cm nového sněhu. V některých oblastech ve spojení se silným větrem závěje, sněhové jazyky. Kalamita? Už při deseti centimetrech sněhu? Co bude příště? Extrémně nebezpečný sněhový poprašek? Ano, uznávám, že pro některé profese je každý centimetr sněhu problémem a prací navíc. Několikrát jsem viděl, co dokáže vytvořit vítr ze sypkého sněhu z okolních polí na silnicích. Viděl jsem silnice zafoukané sněhem do několikametrové výšky.

Proč považujeme sněžení v lednu za kalamitu? Proč si myslíme, že „někdo“ je schopen udržet silnice, železnice, chodníky a letiště sjízdné stejně jako v létě? Proč neumíme zpomalit, pořádně se obout a normálně pokračovat v běžných činnostech?

Zamýšlejme se nad podobnými otázkami vždy, když čteme a slyšíme o sněhové kalamitě. Sníh v lednu nám může zkomplikovat život, ale neměli bychom to považovat za něco nepatřičného. Měli bychom se přizpůsobit. Sněhu v lednu, větru v březnu, povodním v červnu, suchu v srpnu a mrazu v prosinci.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Souhlasím s Vámi.Jsem starší, takže pamatuji jak tuhé zimy, tak koupání v dubnu, tak časté povodně Lužnice. Lidská paměť je bohužel krátká.
Teď si vemte, že mnozí chtějí zastavit globální oteplování místo abychom se přizpůsobili tak jako všechno živé po dobu existence Země.
17. 01. 2010 | 21:48

Al Jouda napsal(a):

Hlavně odpouštějte přehrady a rybníky !
17. 01. 2010 | 22:09

xx napsal(a):

Klobouk dolu ! Ted mi pane Radime mluvite z duse. Uz od prvnich vlocek se rozciluju nad zpravama, co zase vysiluji s kalamitou.

Chapu ze treba v Britanii kde snezi jednou za uhersky rok povazuji par centimetru za kalamitu. Ale my bychom asi meli byt rozumnejsi.

Jenomze pane Radime, ruku na srdce, tahle medialni kampan neni nic jineho nez placena reklama globalnim zmenam klimatu a boji proti nemu. Je treba v lidech vyvolat pocit ohrozeni. Je treba jim vtloukat neustale do hlavy ze to je kalamita, katastrofa a bude hur a ze zavsehcno muzou nejake pojmenovane extremni jevy vyvolane emisemi lidske cinnosti.

Takto ustraseni lide pak tolik neprostestuji kdyz politici nalevaji miliardy do boje proti klimatickym zmenam z nasich kapes.

Proto se vzdy, kdyz se nekde byt lokalne teploty vychyli mimo prumer nvyrazneji, hleda, za jak dlouho je to nejrekordnesji zmena. takze slysime ze v horni dolni namerili nejnizsi/nejvyssi teplotu/vitr/srazky za poslednich 5,7,10,12,15 let. To silne podtrhuje dojem mimoradnosti situace.
17. 01. 2010 | 22:48

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Drahý pane xx. Já bych v té naší "kalamitě" neviděl celosvětové spiknutí "klimatologů", ať už z té nebo druhé strany barikády. Ale co má chudák novinář dělat, když uzávěrka tlačí a šéfredaktor chce BOMBU.
P.S. A takhle píšou o všem, nezdá se Vám?
17. 01. 2010 | 22:56

tečka napsal(a):

Špatně jsme se přizpůsobili. Hm.
Za to vy jste se přizpůsobil skvěle.
17. 01. 2010 | 23:13

Radim Tolasz napsal(a):

tečka: V posledním odstavci jsem použil 1 osobu množného čísla - my se musíme přizpůsobit. Proč Vám to vadí?
17. 01. 2010 | 23:21

Suchec napsal(a):

Zima 2005-2006?

No, přišli jsme o střechu, na Oravě napadlo za celou zimu (v souhrnu) 4m sněhu.

To jsem vd Skalitém snad poprvé viděl Jeep vykopávaný formou tuneláže. Měli pár dní sněhovou garáž.
17. 01. 2010 | 23:21

jj napsal(a):

pro Martina: jo, přesně tak.
17. 01. 2010 | 23:21

Suchec napsal(a):

A 1978/9?

To bylo zase možno očima sledovat jak klesá líh v teploměru.

Když jsme lezli do sklepa bylo +12, ráno bylo -23, a na autě 1,5cm ledu.

Za týden ve Valašských Kloboukách -28, a topení ve Škodovce rozmrzlo až před Kyjovem po 80km.
Výhled z auta? Odškrabané okýnko 20x20cm :-))
17. 01. 2010 | 23:25

Líný černý pes napsal(a):

Máte pravdu, žádná kalamita není, jen v zimě nasněžilo. Takže halt to "bílé svinstvo" - když už citujete Nohavicu, padá a padá. A proto že pes je z roviny a na Labe vidí, spíš trne, co to udělá až to roztaje. Ale zimu máme letos krásnou a snad se srovnají podzemní vody, ve studnách toho bylo pomálu.

PS V novinách udělají kalamitu z ledasčeho, kdyby nesněžilo, nebylo by o čem psát.
17. 01. 2010 | 23:28

xx napsal(a):

Martine II. ja v tom nevidim spiknuti klimatologu. Klimatologove s tim nemaji mnoho spolecneho, ackoli nekteri se do te masinerie politicko obchodni ochotne pridali.

O spiknuti bych take nehovoril.

Mozna ze ti novinari to delaji z tech pohnutek ktere popisujete a diky tomu ochotne prevzali vizi konce sveta z duvodu emisi.

Nevim kdo koho vyuziva, nebo jestli se jedna o nechtenou symbiozu vzeslou z nejakeho nezavisleho vyvoje situace v mediich a na politicke scene.

Podstaten je ze to do sebe zapada az prilis perfektne a funguje to. A to je velmi znepokojujici, protoze nas to bude stat cim dal vic penez.

Nevim jestli jste si toho vsimli, ale pamatujete si na Grosse. Byvaleho premiera ? O cem rozhodoval ? O biopalivech a kde vzal dnesni stovky milionu ktere utraci a jeste o tom ochoctne vyklada novinarum. Biopaliva o kterych seriozni odbornici hovori jako o vetsim nebezpeci pro zivotni prostredi nez je ropa.

Jenom Britanii budou letos nove ekoteroristicke zakony stat 11 miliard liber navic !! Kolik to bude stat nas zatim jeste nemame spocitane a pochybuju ze se to bude verejne rikat.

Co obchodovani s povolenkama. Nepripada Vam to jako prodej odpustku ve stredoveku ? Hresit nesmi nikdo ale kdo na to ma muze hresit za penize.

A do toho 10cm kalamita. Souvislosti jsou podstatne. Qui bono pane Martine. Qui bono.
Neni podminkou velkeho spiknuti, ze musi nutne vsichni presne byt zasveceni a vedet na cem vlastne pracuji ;)
17. 01. 2010 | 23:40

xx napsal(a):

Pse, kdyby nesnezilo, bylo take o cem psat. Treba o tom ze 12.ledna nesnezilo, coz je rekord za poslednich 13 let a je to zpusobeno klimatickym jevem El alfredo ktery vznikl v dusledku globalnich zmen klimatu vyvolanych emisni cinnosti cloveka.

vzdycky je o cem psat !
17. 01. 2010 | 23:43

Pípa napsal(a):

Cestářská loby spolu s korupčníky potřebuje bílé šero pro snadnější čerpání státních a obecních prostředků. Už naznačují, že dojde sůl, snad v celé Evropě. To bude něco stát.
17. 01. 2010 | 23:50

Líný černý pes napsal(a):

to xx :

Ha, El Alfredo, okamžitě to ukládám do seznamu výmluv. Každý takový jev se musí využít. A když jej budemem využívat často, možná i dotace kápne ...
18. 01. 2010 | 00:05

Emissary napsal(a):

Radime,

tu kalamitu si opravdu pamatuji. Jen nevím přesně, zda byla v roce 1979 nebo v 1980. Pamatuji si to proto, že rtuť teploměru dosahovala až někde k mínus 28 st. Celsia. Strašné zážitky, když tu tramvaj dočasně zrušily. Myslel jsem, že umřu. :)
18. 01. 2010 | 00:25

Emissary napsal(a):

Radime,

bylo tam nula sněhu.
18. 01. 2010 | 00:26

Astor napsal(a):

Naprosto souhlasím, jsem rád, že v lednu padá sníh a v létě je 35 ve stínu a v noci je tma...
18. 01. 2010 | 09:28

Ivan napsal(a):

Pane doktore, toto by v dnešni době měla mít většina lidí v přehrávačích, mobilech a MP3, by pořád nenaříkali. Nespokojenost, pramenící z lenosti, bych řekl.
Trochu pokory a úcty k přírodě by měli, nenaříkali by a s kalamity by byla zasněžená radost. Dokonce pěna u úst by nenemrzala.
18. 01. 2010 | 17:16

Kritik napsal(a):

Pěkný článek.

Kdyby se pan autor přimluvil, aby nám v předpovědích počasí nedávali tolik výstražných upozornění a varování, například, že v zimě bude sněžit nebo že v létě bude horko.

Člověk to vidí kolem sebe: Téměř každý řekne, jaká je to hrůza, tolik sněhu. A člověka již nebaví neustále odpovídat, že sněžení je v zimě normální.
18. 01. 2010 | 17:21

Phil Jones napsal(a):

kdybycom si přiznali, že lidstvo klima neovlivňuje, potřebovali bychom lháře z IPCC a klimatology, kteří vydávají další a další zaručeně katastrofické předpovědi, vždy na 50-100let dopředu, aby si to nikdo nemohl ověřit ?
19. 01. 2010 | 20:54

Liba napsal(a):

asi opožděná poznámka k tomuto tematu, ale vzpomněla jsem si na to při četbě předpovědi dalších kalamit, které nás opět očekávají v nejbližších dnech v dnešním článku na této adrese
http://aktualne.centrum.cz/... zdá se že "kalamit" se hned tak nezbavíme :-) Jinak nejsem příznivcem Meteopressu a souhlasím s názory uváděnými v článku na téma počasí v sobotní MF
02. 02. 2010 | 12:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy