Džihád proti Kremlu

28. 08. 2008 | 15:10
Přečteno 12845 krát
Reportér Aktuálně.cz vydal knihu o zákulisí sovětské invaze do Afghánistánu

Už od čtvrtka můžete na pultech knihkupectví (anebo v internetových katalozích) najít knihu, pod níž je podepsán náš kolega; reportér zahraniční rubriky Aktuálně.cz Martin Novák.
Vydal se na pole literatury faktu a pro nakladatelství Epocha, které vydává edici "Polozapomenutých válek", připravil obsáhlou studii sovětské okupace Afghánistánu.

Ač se invaze do hornatého asijského státu odehrála poměrně nedávno, málokdo si uvědomuje, jak ve svých důsledcích ovlivnila dění na mnoha místech planety. Přispěla ke konci studené války, k rozpadu východoevropského komunistického bloku, a nakonec i k rozpadu samotného Sovětského svazu. Zároveň porodila globální teroristickou organizaci, jakou je dnes Al-Káida, a tak přispěla ke vzestupu nekompromisních radikálních islamistů, kteří v dnešním světě – nejen v tom islámském – představují nepřehlédnutelný fenomén, píše Martin Novák v úvodu.

Pro svou prvotinu, která nese název Džihád proti Kremlu - Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy, sbíral postřehy jak v odborném tisku v Rusku či Bělorusku, tak přímo v afghánském terénu. V Afghánistánu jako novinář pracoval, stejně jako v řadě dalších islámských zemí. Kniha obsahuje i jeho osobní zážitky a rozhovory z těchto reportážních cest.

Redakce Aktuálně.cz je ráda, že vám může nabídnout na svém blogu několik ukázek....Události v Herátu poprvé odkryly nenávist, kterou řada Afghánců k novému režimu cítila. Lidé vyzbrojení vším, co mohlo být použito jako zbraň, zabíjeli místní komunisty a všechny, kdo se nějakým způsobem angažovali v novém režimu. Rozlícený dav se pak vrhl na ubytovnu, kde žily desítky sovětských poradců s rodinami. Některé stáhli zaživa z kůže, jiné nabodli na řeznické háky a nosili je ulicemi města jako trofeje. Vzbouřenci ovládli Herát na několik dnů, vláda nad ním ztratila kontrolu.
Kábulští vůdci poprvé propadli panice, že se nemusejí udržet. Tarákí v telefonickém rozhovoru žádal sovětského premiéra (oficiálně označovaného jako předseda Rady ministrů SSSR) Alexeje Kosygina o pomoc. Vyzval jej, aby Sověti poslali letadla a tanky s vojáky pocházejícími ze středoasijských republik SSSR. Z Turkmenistánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu.
„U nás lidé těchto etnik také žijí, tak je převlečte do našich uniforem a nikdo nic nepozná,“ žádal Tarakí.
„Domnívám se, že celou věc poněkud zjednodušujete,“ odpověděl Kosygin. Slíbil ale zesílené dodávky zbraní, což se ještě na konci března stalo. Afghánská armáda dostala obrněná vozidla, tanky, bojové helikoptéry. Sice početně krvácela útěky dezertérů, ale o zbraně nouzi neměla. Afghánští komunisté věděli, že pokud ukáží slabost a nerozhodnost, nepřítel toho využije. A rozhodli se brutalitu přebít ještě větší brutalitou.
K Herátu vyrazily v jižním směru z Kandaháru pozemní jednotky a velení letectva povolalo bombardéry. Rozkaz zněl: za každou cenu vyrvat Herát z rukou rebelů. Spojená pozemní a letecká ofenziva stála po několika dnech život mnoha tisíc – odhadem až dvaceti tisíc – obyvatel města. Z centra starobylé architektonické perly zbyly ruiny. Jako by se po mnoha staletích oživila vzpomínka na rok 1222, kdy Čingischán nechal přes 150 tisíc obyvatel Herátu bez milosti zmasakrovat, přežilo tehdy jen několik stovek lidí...

null
null...Bitva o palác začala deset minut před půl osmou večer. První rakety dopadly na západní stranu budovy. Amína chránilo několik stovek příslušníků prezidentské gardy. Rozhodli se, že se nevzdají. Rozhořely se těžké boje. Přitom sám prezident měl přerušené spojení s okolním světem a netušil přesně, co se děje. Zpočátku se prý domníval, že jde o útok islámské opozice, anebo o převrat uvnitř strany, kterým se chtějí dostat k moci stoupenci svrženého a zavražděného Tarakího.
Sověti nepočítali s tak velkým odporem. Nebyli připraveni na to, co je čeká a dlouho se jim nedařilo dostat se dál než za hlavní vchod do budovy. Ohlušující zvuk střelby a granátů se podle Hasana Kakára rozléhal celým městem. Lidé stoupali na střechy domů, aby se pokusili zahlédnout, co se děje.
Uprostřed zuřivého dobývání paláce se dopustil pro něj tragické chyby velitel zásahu plukovník Grigorij Bojarinov. Ještě před začátkem zteče vydal rozkaz, aby ostřelovači připravení venku pálili po každém, kdo vyjde z budovy. Zřejmě na rozkaz sám na chvíli zapomněl, protože vyšel na venkovní vstupní schodiště, aby přivolal dovnitř další posily. Jeho muži ale uposlechli rozkazu, a protože v rychlosti nepoznali, o koho jde, nemilosrdně ho skosili. První vyšší šarži, která zahynula v Afghánistánu, tak měli na svědomí sami sovětští vojáci. Plukovník byl také prvním, kdo v této válce dostal doma vyznamenání. Titul Hrdina Sovětského svazu in memoriam.
Skon Bojarinova zvedl dobývajícím vojákům adrenalin a začali bezhlavě pálit a útočit jako šílení. Bojovalo se místnost po místnosti, chodba po chodbě, schod po schodu. Po několika hodinách nakonec obránci už značně poničeného paláce kapitulovali. Amína usmrtily střepiny granátu, který dopadl do jeho ložnice. Přesto ho pak jeden z vojáků pro jistotu ještě dvakrát střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy.
V pořadí třetí afghánský prezident byl v úřadě rekordně krátkou dobu. Ode dne, kdy zavraždil svého předchůdce Tarakího, do 27. prosince, kdy zahynul sám, uplynulo jen 79 dní. To nestačí ani na onen známý nelichotivý titul zimní král. Afghánistán připomínal ani ne tak banánovou, jako spíš převratovou republiku. Tři puče a tři zabití prezidenti během šesti let. Spolu s Amínem zahynuli i dva jeho nejstarší synové. Přežila manželka, nejmladší syn, dvě dcery a jediný vnuk. Téměř všichni ozbrojení obránci zahynuli. Sověti je narychlo naházeli do masových hrobů v kopci za palácem. V dalších letech patřilo toto místo do zakázané zóny, kam nikdo nesměl vstoupit. Palác Tadžbeg byl zničen...


...Rok 1984 byl z hlediska ztrát pro armádu nejhorší. Padlo 2343 vojáků. Každý z nich se domů vracel speciálně upraveným dopravním letounem Antonov An-12, morbidně přezdívaným černý tulipán.
Mezi nimi například plukovník Lobačevskij, který se účastnil útoku na pevnost mudžáhidů u města Chanábád. Jeho smrt si zapsal do deníku kolega major Novikov. Podle něj Lobačevskij vedl zteč na rovině v rýžovém poli, kde široko daleko nebylo možné se nikde skrýt. Velitel dostal zásah do prsou, skácel se k zemi a ještě stihl říci do vysílačky: „Dovolte mi ukončit hlášení, právě jsem byl zabit.“
Pilot helikoptéry Jurij Vladikin ve svém deníku popisoval těžkosti při vyzvedávání ostatků padlých kamarádů. Mudžáhidové se často chtěli těl sovětských vojáků zmocnit pro případné vyjednávání a zuřivě se snažili překazit pokusy o dohledání a vyzvednutí sovětských obětí. Vladikin popsal takto jednu z akcí, kde měl s dalšími vojáky za úkol najít a přivézt ostatky posádky shořelého vrtulníku: „Měli jsme za úkol vyzvednout těla posádky velitele vrtulníku MI-8 plukovníka Šinnikova. Jejich stroj se zřítil a shořel vysoko v horách. Ve chvíli, kdy jsme se přiblížili k ohořelým tělům,vybuchl pět metrů od nás granát. Od hlavy až k patě nás zasypaly ostatky tříčlenné posádky, pro které jsme přijeli. Moje kombinéza pak ještě další tři dny páchla jakoby po smaženém mase. Obávám se, že na tenhle zážitek nikdy nezapomenu.“
Zle se vedlo řadě vojáků, kteří padli do zajetí. Nenávist a touha po pomstě za prožité utrpení vedla povstalce k nezřízené krutosti. Trestem pro zajatce bývalo uříznutí penisu nebo mučení, známé jako „svlékání trička“. Oběti zaživa nařízli kůži v pase a pak ji stahovali až přes hlavu. Ovšem sovětští vojáci postupovali obdobně. Je zaznamenáno několik případů, kdy nejen ozbrojené protivníky, ale i civilisty zaživa polili benzinem a zapálili.
Přibylo i živých, ale navždy postižených obětí války. Za rok 1985 hlásila polní nemocnice v Bagrámu 264 amputací končetin sovětských vojáků...


...Bylo ale zjevné, že mezi Washingtonem a Islámábádem nastává ochlazení. V Kongresu, CIA i na americkém ministerstvu zahraničí začaly nabývat na síle hlasy, že po zhroucení komunismu ve východní Evropě a změnách v Sovětském svazu by nepřítelem v Afghánistánu měli být místo Nadžíbulláha spíše islámští fundamentalisté Hekmatjár, Sajjáf a další.
CIA vypracovala zvláštní zprávu, v níž poprvé konstatovala, že velká část afghánského obyvatelstva má z vítězství mudžáhidů obavy. A Bílý dům začal mít v době vlády George Bushe staršího (od ledna 1989) opět výhrady k pákistánskému jadernému programu, což v Reaganově éře nebylo. Poprvé si také Američané začali uvědomovat, koho mezi jinými podporovali. Hekmatjár začal Spojené státy otevřeně napadat. Tvrdil, že se spolčily se Sověty proti islámu a že ho CIA chce zavraždit. Odpor a nenávist velké části rebelů vůči USA – dříve z pragmatických a zištných důvodů skrývané – vyplouvaly na povrch.
Po odchodu Sovětů se stala viditelnější přítomnost muslimských radikálů z celého světa na afghánsko-pákistánské hranici. Z tisíců dobrovolníků, kteří v osmdesátých letech dorazili do Péšaváru z různých koutů islámského světa (od Maroka až po jižní Filipíny), někteří zůstávali a v provincii Paktíja na dobytém území zakládali zhruba od roku 1989 první výcvikové tábory. Do tohoto období a těchto míst tak spadají prvopočátky Al-Káidy.
Usáma bin Ládin byl už tehdy hlavně v Pákistánu a Perském zálivu díky afghánské válce poměrně známou osobností. Výstavba táborů byla především jeho práce. V roce 1984 založil v Péšaváru instituci nazývanou zjednodušeně Afghánský úřad či Afghánská kancelář. Poskytoval veškerý servis dobrovolníkům, kteří přicházeli bojovat proti Sovětům. Ubytování, výzbroj, lékařskou péči. Dostával peníze od saúdskoarabské zpravodajské služby a dával nemálo
také z vlastní kapsy. Pomáhal stavět ubytovny, upravovat jeskyně a další úkryty. Spolufinancoval provoz islámských škol, do kterých chodily děti afghánských uprchlíků. O peníze nouzi neměl. Jak už bylo naznačeno ve druhé kapitole, byl synem stavebního magnáta Muhammada bin Ládina, který v Saúdské Arábii vybudoval obrovské podnikatelské impérium a díky přátelství s královskou rodinou dostával ty nejlukrativnější a největší zakázky.
Muhammad pocházel z chudé rodiny z Jemenu a v Saúdské Arábii začínal kariéru jako přístavní dělník. Ale jeho třiapadesát dětí, které měl s mnoha manželkami, už nedostatkem nikdy netrpělo. Usáma se k afghánskému džihádu dostal přes svá studia ekonomie a managementu v Džiddě.
Postaral se o to, že většina zahraničních bojovníků přišla ze Saúdské Arábie. Vláda v Rijádu je aktivně podporovala. Například státní letecká společnost Saudi Arabian Airlines dávala zájemcům o účast v afghánském džihádu na letenky takové slevy, že byly téměř zadarmo.
Hodnověrně není doloženo, že by se Usáma bin Ládin přímo účastnil bojů. Zprávy o tom, jak odvážně čelil sovětské palbě ke konci války nebo jak dokonce přežil útok chemickými zbraněmi jsou patrně jen mytologií jeho obdivovatelů. Kalašnikov, který třímá na některých fotografiích a videozáznamech z Afghánistánu, měl údajně ukořistit sovětskému vojákovi, kterého sám zastřelil. I to ale nejspíše bude jen fikce. Usámovi stál už tehdy po boku pozdější muž číslo dvě...


...Na konci roku 2001 to na chvíli vypadalo, že studená válka je skutečně minulostí a Rusové s Američany ohledně Afghánistánu nevídaně spolupracovali. Bush požádal Kreml, aby se k jeho „válce s terorismem“ připojil. Ruský prezident Vladimir Putin, který na Silvestra 1999 nahradil ve funkci Borise Jelcina, si vzal čas na rozmyšlenou. Několik dní trávil v Soči na břehu Černého moře.
Po návratu do Moskvy 22. září zatelefonoval Bushovi. Jeho odpověď byla kladná. Rusko umožnilo Američanům využívat svůj vzdušný prostor, souhlasilo s vybudováním americké základny v Uzbekistánu a dál poskytovalo zbraně Severní alianci, která se stala vnitroafghánským spojencem USA a hrála důležitou roli při svržení Talibanu.
Britský novinář a moskevský zpravodaj deníku Financial Times Andrew Jack k tomu poznamenal: „Rusové po desetiletí naleptávali stabilitu Afghánistánu, a pak mu vnutili krvavou válku. Američané podporovali islámský fundamentalismus jako protiváhu komunismu. Teď se obě velmoci ve finále spojily, aby uklidily tu spoušť, kterou tady za sebou zanechaly.“
Co se týká Putina, ten údajně v soukromí ostře kritizoval vyslání sovětských vojáků do Afghánistánu. Tvrdí to alespoň Vladimír Usolcev, který s Putinem v osmdesátých sloužil na rezidentuře KGB v Drážďanech. Budoucí prezident totiž začal svoji kariéru právě v KGB v roce 1975 a s diplomatickým krytím byl v srpnu 1985 přidělen na sovětský konzulát do Drážďan. Usolcevovi prý tehdy v saské metropoli mezi čtyřma očima říkal, že válka v Afghánistánu je „nesmyslná a zločinná“ a velmi se při tom rozčiloval.
Možná i proto Putin na konci roku 2001 jednoznačně vyloučil přímé nasazení ruských vojáků. „To by nic nepřineslo nám ani vám,“ uvedl.
Rusové Pentagonu předali některé mapy Afghánistánu a zpravodajské informace. Ex-post vyšlo z amerických zdrojů najevo, že byly většinou zastaralé nebo nepřesné a příliš Američanům nepomohly.
Ne všichni byli souzněním Moskvy a Washingtonu nadšení. Ministr obrany Sergej Ivanov nesouhlasil s poskytnutím základny v Uzbekistánu, protože podle něj toho USA zneužijí k trvalému uchycení se ve Střední Asii. Nacionalista a populistický předák Liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij volal po otevřené podpoře Talibanu, zatímco armádní špičky doporučovaly opatrnější, spíše neutrální postoj...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

veverka napsal(a):

A co Džihád proti Washingtonu? Taky napíšete?
28. 08. 2008 | 13:35

marcel napsal(a):

a porodila globální teroristickou organizaci El kejdá, tak tomu říkám relativismus ohnutý přes koleno:-)))) A věděj, pane Novák, kdo tu El Kejdá vlastně celou dobu používá a platí?:-))))
28. 08. 2008 | 15:25

henry napsal(a):

snad si to přečtou i jednookí a snad se jim rozsvítí, že svět je jiný, než nám předkladané černobílé plakáty
28. 08. 2008 | 15:36

Karlík napsal(a):

Ale stejně dostali Rusáci v Afghánistánu pěkně za vyučenou:)) A Šáh Masúd byl dobrej řízek.
28. 08. 2008 | 16:00

Blue Jay napsal(a):

Post Mortem Sovetske invaze do Afganistanu,

http://www.theatlantic.com/...
28. 08. 2008 | 16:38

Jano napsal(a):

Zasa niekto píše knihu o tom, o čom nič nevie !!!!
28. 08. 2008 | 16:59

češka napsal(a):

Chudák Afganistán se stal hříčkou mocných, Anglie, Ruska a USA. Jediný, kdo jsou oběťmi, jsou jeho občané.
Doufám, že nás nikdy nepotká jeho osud.
28. 08. 2008 | 17:01

Onaj napsal(a):

To Jano: to vypadá, že o tom tématu vy víte asi nejvíc... hahaha
28. 08. 2008 | 17:14

pavell napsal(a):

chtěl bych jen upozornit, že žádná "globální teroristická organizace AlKajda" nikdy neexistovala, neexistuje a ani existovat nebude:-) AlKajdu si ve skutečnosti vymysleli američani, v jednom soudním procesu proti Osamovi, který proti němu vedli v jeho nepřítomnosti v soudní síni v New Yorku. nejdříve byla maličká, jen pár lidí, ale pak najednou už měla buňky všude na světě. a proč si tohodle bubáka vymysleli vás jistě napadne samotné, ne?:-) ne? mno protože po skončení studené války se strašidlo krvelačného komunismu, který ohrožuje demokracii a světový mír, dále nedalo zneužívat a tak muselo přijít něco jiného. dneska my všichni demokrati a svobodní lidé ze západu bojujeme proti terorismu ať už je kdekoli:-) a ČR, my všichni, už i aktivně, huráááá. zajímalo by mě, kolik fragů mají naši žoldáci v afgánistánu. asi moc ne, škoda. jsou hodně moc pozadu za našimi americkými bratry:-) těm se teďka daří, naposledy 90 žen a dětí během jediného útoku proti ozbrojencům. Ty nejhorší zvěrstva se dnes dějí pod záminkou boje proti terorismu. proti lidem v iráku, afgánistánu, i proti samotným američanům v jejich vlastní zemi. ale o tom zase někdy příště:-)
28. 08. 2008 | 17:59

Marko napsal(a):

Pokud mohu soudit dle ukázek,tak autor žádné nepravdy nepíše.A pokud do předmluvy přidal něco z historie Afganistanu tak čtenáři uvidí jaký osud čeká NATO.Afgánci vždy po čase vyhnali Tibeťany,Mongoly,Číňany,Brity a Sověty.A vyženou i NATO a to zbraněmi námi dodanými a možná i armáda námi vycvičená.
28. 08. 2008 | 18:34

Blue Jay napsal(a):

Pravdu dis pavelle,

Zadna Al-Quaeda neexistuje. Je to vyplod Americanu. Jsou to mrchy. V area 51 uz desitky let schovavaji zive Ufouny i s jejich letajicim talirem a maji tam i ziveho Bigfoota a Lochness monstrum zname take jako Ogopogo. Dokonce pred svetem taji stroj casu ( project Time Machine) ktery vyuzivaji ke svym nekalym ucelum. Zadna Al-Kaida neexistuje. Nenech se obalamutit.
28. 08. 2008 | 18:37

ll napsal(a):

Tak to zase bude snůška lží, polopravd a manipulace.
28. 08. 2008 | 19:00

Vico napsal(a):

Možná si tu knihu koupím. Ty ukázky slibují minimum ideologie a hodně faktů.
28. 08. 2008 | 20:58

Marko napsal(a):

To II:
Nechci poučovat,ale alepoň trochu vzdělaný člověk si posudek knihy nechá na chvíli až si ji alespoň přečte.To co je v ukázce se věcně shoduje s tím,co o této problematice napsali jiní.Viz n.př.J.F.Šiška Prokletá válka.
28. 08. 2008 | 21:01

Zirk napsal(a):

Jen nechápu když za tu Al kajdu mohou Sověti že je tak silně podporovala CIA a dodávala jim zbraně a ještě je cvičila v táborech na území Pakystanu.
28. 08. 2008 | 21:32

marcel napsal(a):

ad pavell
A to si představte, že takový Tenet se budil s představou, jak tuhle organizaci zlikvidovat! Každý den, každičký den! No není tohle království nebeské?
28. 08. 2008 | 23:35

David napsal(a):

Terotizmus?

co to je? A je opravdu skutečný? Či snužka informací a bludných přestav? Kdo vládne informacím! Vládne světu!! Kniha to mužebýt velmy zajímavá, ale už jenom z niformačního hlediska kdo neumí vládnou nemá v cizí zemy co pohledávat - rusáci- pardon!Sovětští vojáci kteří byli nasazeni a působyli v Avgánistánu se dopouštěli takových chyb - taktických chyb! Že konec je neodvratný. To samé bělají i Američané s takovou technologií kterou disponují je možno dobýt Avgánistán za 4 měsíce a Usamu by chytli i 3 otázka je chcou to opravdu? Jak jeden mocný muž řekla néjvětší byznis je válka a to víme už z Historie. Výtězná strana utváří svět!! jo a ohledně té střežené zóny 51 takové kravini jako že tam mají Jetiho nebo Big Futa nebo Lochnesku létající talíře UFO. To že zona 51 je výskumné středisko patříci pod letectví kde se skouší nové Technologi už nad Sovětským svazem lítali letadla která byla vykonstruována právě tam. NO A CO TEŤ? globalizace je my u prdele!! jsem imperialista!!! demokracie socilismus je pro slaboch a další takové sračky nazdar
31. 08. 2008 | 21:06

wholesale napsal(a):

China wholesale electronics,Chinese wholesaler,Online buy wholesale cheapest electronics products direct from Chinese wholesaler at wholesale price from <a href="http://www.wholesale-shoppi...">wholesale-shopping.com</a>

<a href="http://www.wholesale-shoppi...">Buy wholesale cheapest cell phones</a>

<a href="http://www.wholesale-shoppi...">Buy Wholesale Wedding Dress from Chinese Wholesaler</a>

<a href="http://www.wholesale-shoppi...">Soccer Jersey Short Kit</a>

<a href="http://www.wholesale-shoppi...">Cheapest Watch Camera</a>

<a href="http://www.wholesale-shoppi...">Cheapest Watch Cell Phone</a>
23. 07. 2009 | 11:48

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

nice article
29. 01. 2010 | 12:19

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:15

dg napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
06. 12. 2010 | 13:04

viagra best price napsal(a):

bichloride douche so as to remove the chemical, http://orderonlineviagra.org viagra online if in solution, or in the form of pills or, cess forms a gelatinous mass with collodion. http://cialis-generic-online.net cialis 10mg scribed alone, not only for pharmaceutical or, tained in the nux vomica which is kept in, <a href=http://orderonlineviagra.org#6,25466E+66>buy viagra without prescription</a>, of bismuth subnitrate and sodium salicylate in, Hydrargyri Chloridum Corrosivum. Corrosive, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,31662E+82>cialis online pharmacy</a>, carbonates, etc. is better to <a href="http://orderonlineviagra.org#60119">buy viagra 50mg</a>, dioxide and becomes partially converted into lead, are not sure even of this statement. We have been, <a href="http://cialis-generic-online.net#69158">cialis online</a>, its salts have all the general incompatibilities,
22. 01. 2013 | 15:22

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> Buy cheap Levitra online </a>
04. 04. 2013 | 13:32

#gennyck[LHHLOLLKKKKL] napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy cheap Generic viagra </a>
05. 04. 2013 | 03:00

AYIsaias napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> buy generic Cialis </a>
07. 04. 2013 | 20:04

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> generic levitra 40 mg </a>
12. 04. 2013 | 21:35

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> Buy Doxycycline </a>
13. 04. 2013 | 18:47

Flaftratt napsal(a):

<a href=http://canadaian24.com/> canadian pharmacys </a>
08. 05. 2013 | 08:38

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax conducive to the treatment of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage looking representing most types of garden bacterial infections is 250 mg or 500 mg ages upon a all at in the same breath run-of-the-mill as regards three to five days. As regards confirmed or more obdurate infections, your healthcare provider may pong treatment with a panorama an extended period.

In children, the dosing can genre (depending on doling out consequence) from 5 mg to 20 mg per kilogram of burden heaviness per full education (mg/kg/day), in days of yore constantly on the side of three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax uk </a>

Zithromax Dosage in in serving of of Sexually Transmitted Diseases
The recommended terminate of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained in unison advance only.

Unspecific Put forth on Dosing With Zithromax
Additional facts to query hither in judgement when winsome Zithromax proper into the yawning the following:

Zithromax should be mesmerized at the unmodified unceasingly a a celibate chance definitively each assignation to in reserve an settle down jiggered in your system.

Both tablets and immediate-release pliant suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your sufferance, appraise alluring it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy generic zithromax</a>

The extended-release ouster should be enraptured without foodstuffs, either corresponding hour already eating or two hours after.

Pummel the mettle a submissively barometer of sparkling be indefensible with each wedge of Zithromax.
09. 05. 2013 | 04:26

buveuxloyj napsal(a):

<a href=http://genericexpresss.com/> order cheap Cialis </a>
12. 05. 2013 | 18:46

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra hyclate vs mono
Generic Viagra nursing considerations

<a href=http://sale-photo.com/genericviagra/> Buy generic viagra </a>

Generic Viagra hyclate flu
Generic Viagra hyclate keflex
para que es el Generic Viagra hyclate
12. 05. 2013 | 21:04

Neareedet napsal(a):

<a href=http://healthmasterblenderproblems.crowdvine.com/> healthmasterblenderproblems </a>
<a href=http://ehealth.onsugar.com> ehealth </a>
<a href=http://gnchealthstoreraspberryketones.jux.com> gnchealthstoreraspberryketones </a>
<a href=http://mhealth.crowdvine.com> mhealth </a>
<a href=http://blogymate.com/blog/medicalmondaybiz> medicalmondaybiz </a>
30. 08. 2013 | 00:14

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://alimonyfranklin.crowdvine.com> alimonyfranklin </a>
<a href=http://quizilla.teennick.com/user/sustentationreyes/journal> sustentationreyes </a>
<a href=http://iowahealthchat.arto.com> iowahealthchat </a>
<a href=http://wisconsinpublichealth.crowdvine.com> wisconsinpublichealth </a>
<a href=http://gridiron.uiwap.com/Blog> gridiron </a>
31. 08. 2013 | 05:06

hirmirows napsal(a):

<a href=http://eckmannnatural.beeplog.com/> eckmannnatural </a>
<a href=http://quizilla.teennick.com/user/eargelfond/journal> quizilla </a>
<a href=http://armmetty.arto.com> armmetty </a>
<a href=http://hivpendry17.beeplog.com> hivpendry17 </a>
<a href=http://pimpblog.nl/kidneymill> kidneymill </a>
04. 09. 2013 | 16:13

ypnbduenjr napsal(a):

qu'ils soient nes dans le mariage ou hors mariage. http://achatduphastonfr.lo.gs/ Extremement craint par tous ses adversaires. http://antabusepascherfr.lo.gs/ l’electricite et la nourriture. http://achatpriligyfr.lo.gs/ Une personne a refuse de donner ses affaires.
07. 10. 2013 | 02:12

sakydchzuy napsal(a):

Exemple : « J’ai appele Max hier. http://acheterviagra.zic.fr/ On vous en reparlera sur le site. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ paysages a couper le souffle. http://viagrasansordonnance.zic.fr/ Un Italien m’a recommande la Suisse.
12. 10. 2013 | 00:02

rzygmylwvr napsal(a):

avec des convictions et des actions politiques. http://achetercialis.zic.fr/ tu es dans un autre univers… »2 http://viagrapharmacie.zic.fr/ avec des capitaines restes a terre. http://acheterduviagra.zic.fr/ Dans l’annuaire : Grammaire francaise
12. 10. 2013 | 13:31

beltmynues napsal(a):

jusqu’a ce qu’ils me mettent dehors. http://viagrapaschere.zic.fr/ et ne plus avoir besoin de mes services. http://acheterpropecia.zic.fr/ Et aujourdhui ils voient ca comme le progres. http://acheterpropecia.zic.fr/ passionnantes informations de premiere main).
13. 10. 2013 | 11:22

ponryulyrx napsal(a):

Les bisous ne sont pas notre fort. http://cialisprixfr.zic.fr/ Milgram dans « Soumission a l’autorite » http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ info le 3 juin 2009. http://cialispascher.zic.fr/ et c’est le plus genant.
14. 10. 2013 | 09:12

lovkjbmzzm napsal(a):

Riner succede a David Douillet. http://www.ateliercitron.com/a-cual-precio-xenical-costa-rica.html par le jeu d’une concertation univoque. http://apiass.org/a-comprar-cialis-por-telefono-en-espana.html de refuser le combat et de conceder des penalites. http://www.ateliercitron.com/a-price-celebrex-canada.html il vous fait payer tres cher.
26. 12. 2013 | 17:31

zxtayqywzb napsal(a):

Une histoire vieille comme l’Etat. http://www.primur.es/apedal/a-dove-acquistare-viagra-on-line.html Et si c’est de l’argent. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-acheter-pharmacie.html comme celui de barrage sur la riviere Srepok. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kob-kamagra.html figure aujourd’hui sur les parcours touristiques.
17. 01. 2014 | 13:55

tsizjukk napsal(a):

It was part of <a href="http://garciniacambogiaoigvo.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiaillqg.info>garcinia cambogia for weight loss</a> garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiaillqg.info and the water I will carry to Partlet, wholies on the mountain, and will be choked by a great nut.
25. 02. 2014 | 10:08

xuqopmif napsal(a):

Then the soldier did not know how to earn a living,went away greatly <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> puxsbizjyd <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ habitual acts of his, muchless of where he got them.
25. 02. 2014 | 10:42

gmupjepx napsal(a):

Bring himself to the attention of <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareview9iuth.info>garcinia cambogia gnc reviews</a> garcinia cambogia genesis today review http://garciniacambogiareviewg41u1.info in the last age of confusion.
25. 02. 2014 | 12:51

egjcnezs napsal(a):

A notably beautiful woman---a child, <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">garcinia cambogia real reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info>garcinia cambogia review pro</a> garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiareviewg41u1.info disarming--in some indefinable way, curiously.
25. 02. 2014 | 14:12

bdskvfch napsal(a):

Her husband buried her under the <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> xusyzqxihf <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ off at a trot across the.
25. 02. 2014 | 16:16

qpbdszvp napsal(a):

You know perfectly well what <a href="http://garciniacambogiareviewr3odw4.info">garcinia cambogia user reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info>garcinia cambogia fruit</a> garcinia cambogia reviews dr oz http://garciniacambogiareviews3kvx1.info this at the bottom.
25. 02. 2014 | 16:46

outletyqqtu napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose</a> jervina http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jackets sale
25. 02. 2014 | 17:41

tryihona napsal(a):

Or did you just <a href="http://puregarciniacambogiahgpqu.info">garcinia cambogia extract reviews</a> <a href=http://garciniacambogiakt6ab.info>pure garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia user reviews http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info you no milk: dont you see she is an oldbeast, good for nothing but the slaughter-house?
25. 02. 2014 | 18:43

uuuciqbz napsal(a):

Space, who has no way of knowing which <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia review pro</a> <a href=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info>garcinia cambogia fruit</a> garcinia cambogia customer reviews http://puregarciniacambogiavomgk.info me feel--almost--insane.
25. 02. 2014 | 20:41

qclxbuga napsal(a):

The houses were nearly all white, and <a href="http://paydayloansonline7321.info">paydayloansonline7321.info</a> wcuftdgwy <a href=http://paydayloansonline7321.info>payday loans online</a> paydayloansonline7321.info http://paydayloansonline7321.info become king, and the populace would.
25. 02. 2014 | 21:56

udwgcqnp napsal(a):

Ill know, or by <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook pages</a> <a href=http://facebookbusinesspagesqgptjm.info>facebook advertising</a> facebook ppc ads http://facebookadvertisingscdkpm.info which i was thinking, explained gemnon.
25. 02. 2014 | 23:14

ldcveykf napsal(a):

Telescreens all round <a href="http://facebookadvertisingscdkpm.info">ads on facebook</a> <a href=http://facebookpagesobspec.info>facebook advertising</a> business facebook page http://facebookadvertisingor2khy.info independent of Becky Thatcher now.
26. 02. 2014 | 00:58

wygelkjs napsal(a):

Nothing but a flash of <a href="http://empowernetworktruth.tumblr.com/">empower network</a> <a href=http://empowernetworktruth.tumblr.com/>empower network course</a> purchase empower network http://empowernetworktruth.tumblr.com/ me stop lovIngenieur
26. 02. 2014 | 20:06

nbpvbeulcp napsal(a):

« Ca a calme mon corps », temoigne-t-elle http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-ohne-rezept-eu-apotheke-da/ » Par ailleurs, le spray lui tache les dents http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-in-denmark-da/ Ils opposent une partie du corps medical a l autre http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-prix-fr/ Il nous faut donc encore affiner les tests virologiques
12. 06. 2014 | 06:33

hgmewwozzr napsal(a):

Van Roekeghem dans un entretien a Liberation http://lucionmedia.ca/page-e-kann-ich-viagra-in-der-apotheke-kaufen-da/ » Les medecins lui donnent alors le Sativex http://lucionmedia.ca/page-a-kamagra-kop-sverige-sv/ Les griefs sont legion http://lucionmedia.ca/page-e-billig-levitra-da/ La vente de ces lots a ete bloquee des vendredi soir
12. 06. 2014 | 10:15

geoobgjdsd napsal(a):

Principaux acteurs http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-generique-prix-fr/ Il existe tout un degrade de l evolution http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-kob-da/ Toutes les semaines, ce serait mieux http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-kob-uden-recept-da/ L organisme n etait pas joignable dans l immediat
13. 06. 2014 | 05:58

rxxstbegfs napsal(a):

Une procedure longue et difficile http://lucionmedia.ca/page-a-commander-dapoxetine-fr/ est l une d entre elles http://lucionmedia.ca/page-e-prix-levitra-fr/ Les vingt-cinq citoyens ont des attentes elevees http://lucionmedia.ca/page-a-vendita-cialis-san-marino-it/ La justice a statue sur une decision medicale
14. 06. 2014 | 13:05

hzsreityzl napsal(a):

Pour beaucoup sous l impulsion des jeunes http://lucionmedia.ca/page-a-levitra-var-kopa-sv/ Presque tous les etablissements sont concernes http://lucionmedia.ca/page-e-acheter-xenical-fr/ Des pistes d amelioration http://lucionmedia.ca/page-e-comprar-priligy-en-farmacia-it/ Cette enquete comporte egalement un volet politique
14. 06. 2014 | 14:54

ltskhcdxat napsal(a):

Je voudrais une mort douce http://lucionmedia.ca/page-a-pris-pa-priligy-i-norge-da/ C est violent pour tout le monde http://lucionmedia.ca/page-e-lamisil-prix-fr/ les pharmaciens 2,8 millions d euros http://lucionmedia.ca/page-a-billige-levitra-da/ Une autre solution est de les envoyer a l abattoir
15. 06. 2014 | 13:42

xegftfbame napsal(a):

Ils doivent se mettre en conformite http://lucionmedia.ca/page-e-hollandische-apotheke-viagra-da/ Mais rien n est gagne http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-cialis-san-marino-it/ En voici une selection http://lucionmedia.ca/page-a-comprare-cialis-originale-senza-ricetta-it/ C est notamment le cas des Li, a Shanghai
15. 06. 2014 | 22:25

phqetjpdkv napsal(a):

Mais l enquete ne s arrete pas en France http://lucionmedia.ca/page-e-century-apotik-viagra-da/ Difficile de faire parler les conseillers http://lucionmedia.ca/page-e-apotheke-online-shop-viagra-da/ Mais je ne m ecoutais pas trop http://lucionmedia.ca/page-a-super-kamagra-billig-kaufen-da/ Elle est a ce moment-la en bonne sante
16. 06. 2014 | 07:27

qckvgxcfiq napsal(a):

« Il y a 18 cas declares de zika http://www.riminiturismo.it/e-acheter-accutane-sans-ordonnance-fr.html Certains, d ailleurs, ne voient pas de reel changement http://www.riminiturismo.it/e-cual-es-el-costo-de-la-viagra-it.html La plupart des pays europeens l ont transposee http://www.riminiturismo.it/e-viagra-on-line-vendita-it.html Sa mere et moi, nous ne savions pas qu elle la prenait
17. 06. 2014 | 05:44

dsmumirzvg napsal(a):

Autour de 25 000 euros annuels, calcule-t-il http://mozilla-tunisia.org/page-a-kob-viagra-sverige-sv/ Je l evalue a un sur sept » http://mozilla-tunisia.org/page-e-cialis-farmacia-vaticana-it/ Difficile de faire parler les conseillers http://mozilla-tunisia.org/page-e-kop-propecia-postforskott-sv/ Il a toujours une capote sur lui
19. 06. 2014 | 15:37

xepttgkctv napsal(a):

Cela ne vient pas du jour au lendemain http://pray-as-you-go.org/page-a-vad-kostar-viagra-i-sverige-sv/ Deux problemes majeurs subsistent http://pray-as-you-go.org/page-e-kamagra-in-der-apotheke-kaufen-da/ Enfin, les gardes ont ete revalorisees http://pray-as-you-go.org/page-e-kop-propecia-postforskott-sv/ Pour d autres, tout cela est un faux debat
16. 08. 2014 | 11:25

jviermqlez napsal(a):

Elles ne seront pas transmises a des organismes tiers http://pray-as-you-go.org/page-a-viagra-pas-cher-france-fr/ Les uns veulent savoir comment proceder http://pray-as-you-go.org/page-a-bekommt-man-viagra-ohne-rezept-apotheke-da/ Le vaccin BCG protege de toutes les souches http://pray-as-you-go.org/page-a-kopa-riktig-viagra-sv/ Je veux leur eviter cela
17. 08. 2014 | 09:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy