30 let od Sametu / co nás čeká?
Ahoj,
když dnes slavíme 30 let od Sametu, napíši jako tehdejší student 5. ročníku architektury a účastník demonstrace na Národní a aktivní účastník spanilých studentských jízd do Českých Budějovic a na Ostravu stručnou reakci na dnešní dění.
Holešovice Bubny – Zátory: dobře nebo špatně?
Projednávaná územní studie na rozdíl od většiny předcházejících návrhů má jedno veliké plus, že respektuje blokovou zástavbu okolního města a trasováním svých ulic a výškou na okolí navazuje a propojuje jej do jednoho většího celku. Přesto má i několik obecných vad, na které je třeba v rámci veřejného projednání upozornit a požadovat jejich nápravu.
Bohorodička na pranýři
Ve středu 29. května 2019 proběhl na Staroměstském náměstí pokus o zahájení stavby Mariánského sloupu. Dokud bude naše společnost rozdělená a rozhádaná, tak ale jeho obnova nebude úspěšná, to si přiznejme. Na celém tom úsilí je nejzajímavější, že až konečně zakopeme válečnou sekeru sporu protestantů s katolíky a anarchistů s konzervativci, že budeme schopni naše společenské spory řešit v klidu a fér u stolu, ne hystericky buldozerem, pěstí nebo píšťalkou na ulici. Z potřeby po obnově obecné úcty a respektu v naší zemi vzešel fiktivní dialog novopečené primátorky Vladěny Novákové s Pannou Marií a Janem Husem.
Konec války a obnova Staroměstské radnice
V roce 2005 jsem se přestěhoval ze sídliště do Týnské uličky v centru Prahy a co mne nejvíce zaujalo, proč 60 let po konci války má Staroměstská radnice stále odhalené slepé štíty a dvorní fasády radničního vnitrobloku. Proč je stará válečná rána stále otevřená?
A dá se s tím něco dělat?
Moderní architektura 2.0
recenze knihy
Sjednocená teorie architektury: Forma, jazyk, komplexita,
Nikos A. Salingaros a Martin Horáček,
VUTIUM / Barrister & Principal Publishing, 2017, 402 str.
Pokud máte stejně jako já řadu let pocit, že se u nás nic moc architektonicky zajímavého neděje, a vrtá vám hlavou, proč se i 30 let po konci paneláků staví jen neomodernistické krabice, které nerespektují kontext ani člověka, doporučuji knihu Nikose A. Salingarose „Sjednocená teorie architektury: Forma, jazyk, komplexita“ z roku 2013 v překladu historika architektury Martina Horáčka.
Spor o Pražský okruh – krátký nebo dlouhý?
Vážení čtenáři, je to můj první blog zde na Aktuálně a hned taková kláda. Pokud vás téma zaujme, budu rád.
O autorovi
(*18. srpna 1967) je organický architekt, urbanista, publicista, aktivista a zastupitel za Piráty v Praze 1, kde vede komise rady městské části pro územní rozvoj a pro životní prostředí. Od roku 2006 se věnuje publicistice, od roku 2009 organizoval Besedy Revue Beau! na téma současná architektura a zdravý rozvoj města, především Prahy, kde se narodil, žije a pracuje. V letech 2012-18 byl členem dozorčí rady a stavovského soudu České komory architektů a v letech 2012-14 spoluorganizoval Lidovou školu urbanismu s občanským sdružením PragueWatch. Autor knihy Náměstí Sametové revoluce o pražském architektonickém (ne)dění polistopadové éry na hranici snu a skutečnosti s ilustracemi Petra Balhara. Ženatý s ukrajinistkou Lenkou Víchovou, dvě děti.
t.vich@seznam.cz
777 180 867
facebook