Číňanova cesta do Prahy

19. 03. 2016 | 15:56
Přečteno 15873 krát
Na Velikonoční pondělí přijede do České republiky předseda (prezident) ČLR Si Ťin-pching. Přijede s koledou a odveze si bohatou výslužku.

Předsedu budou tahat po památkách, jako kdybychom neměli nic moderního, čím bychom se pochlubili. Přitom Číňané milují věci nové, lesklé a výkonné. Staré kláštery a paláce feudálů odhodili jako balast, který jen připomíná temnou minulost a brání miliónům květů, aby vykvetly v plné kráse.

Obávám se, že nikdo z těch, kdo připravovali program předsedovy návštěvy, nevzal v potaz čínskou mysl a symboliku míst, jež budou hostu ukazovat: Habsburský salon mu jistě připomene, že České země mají dlouhou zkušenost s bytím v rámci říše, což premiér přijetím v Lichtenštejnském paláci jen potvrdí. Přijetí v Senátu připomene naše velké porážky (Valdštejnský palác), přijetí ve Sněmovně (Thunovský palác) zase dobrodiní šlechtické vrchnosti vůči českým stavům, jež měly řádně pracovat ve prospěch Habsburské říše a Českého království v jejím svazku. Pražský hrad a zámek v Lánech odkáží na polomonarchické postavení prezidenta a naznačí, že i naši potentáti vědí, že kromě úřadování je také třeba majestátně vládnout.

Strahovský klášter má zřejmě ukázat dlouhou tradici civilizace a kultury v Čechách. To jej zcela jistě neohromí, protože v době založení kláštera v lesích pod Petřínem v roce 993 měl čínský stát za sebou už asi 2000 let existence a právě se bránil nájezdům negramotných barbarů.

Snad u premonstrátů nikoho nenapadne mluvit o církevních restitucích. Mohlo by to hosta zneklidnit. Přichází totiž ze země, kde svého času zabíjeli křesťany a radikálně se vypořádali i s „kněžoury“ vlastními!

Byznys fórum na Žofíně ukáže, že i my máme svou vlasteneckou nacionální tradici. Vkusným a nevtíravým doplňkem bude pohled na omšelou budovu Zlaté kapličky – ano, divadlo umíme! Škoda, že nikoho nenapadlo nabídnout pro případ příznivého počasí vyjížďku po stříbropěnné Vltavě v půvabné šlapací labuti. Ale možná to bylo prozíravé – větru a dešti naši opravdu poručit neumí.

Kromě trosek dávno mrtvých uvidí i nějaké ty živé, ale ani tím jej zřejmě neohromíme. Se starci okouzlenými vlastní osobou a významnou minulostí má Čína zkušenosti. Cizincům je ale neukazovali, nýbrž je nechávali v klidu halucinovat za zdmi Letního paláce v Zakázaném městě. Nic takového u nás bohužel nemáme.

Setkání se sportovci už je vkusu aparátčíka přece jen blíž. V duchu nejlepších komunistických tradic se setká s „budoucností této země“ a se vzory pro mládež. K budování a obraně vlasti buď připraven! Škoda, že neprobíhá nácvik na spartakiádu, to by teprve bylo něco pro předsedu!

Obvyklá námitka, že s daleko větší pompou byl První soudruh vítán třeba ve Velké Británii, stěží obstojí. Zaprvé, nejsme Velká Británie a zadruhé, nejsme cílem předsedovy cesty. Jsme zastávka na jeho cestě někam úplně jinam, a když už tudy jede, proč by se nestavil a neupevnil vazalský vztah vládnoucí skupiny v Praze vůči vládnoucí skupině v Pekingu?

Ano, je pravda, že mu zastávka musí stát za to, jinak by ji neudělal. To snad jen kdyby se mu hodně chtělo čůrat a už by to nemohl vydržet. Jenže právě v tom je podle mého soudu jádro pudla.

Před lety mi čínská velvyslankyně v Praze řekla (na můj povzdech, že našich delegací do Číny jezdí mnoho, ale na vyšší úrovni k nám skoro nikdo), že poměr deset ku jedné přesně vyjadřuje vzájemnou váhu obou zemí.

Z protokolárního hlediska je „na řadě“ čínský prezident, aby oplatil návštěvu našemu prezidentovi. To se týká regulérních a standardních státních návštěv na pozvání a se všemi obvyklými formalitami. Za víc než šedesát let diplomatických vztahů s lidovou Čínou u nás ještě žádný předseda ČLR nebyl. Našich potentátů všech úrovní bylo za tu dobu v Číně nepočítaně. Konečně nastává ten slavný den! Hosana! Jak vypadá bilance návštěv státních představitelů viz http://www.mzv.cz/beijing/cz/vzajemne_vztahy/index.html. Nepočítal jsem to, ale bude to víc než 10:1.

Česká republika byla někdy nedávno evidentně vyhodnocena jako vhodné pole působnosti pro čínské státní i soukromé firmy a instituce. Čínská komunita u nás není tak velká, aby kromě drobné kriminality budila mimořádnou pozornost. Ekonomicky je země stabilizovaná, geograficky velmi zajímavě položená a má slušnou infrastrukturu s velkým růstovým potenciálem. Ani bych se nedivil, kdyby se v Číně „našly“ peníze aspoň na studii prezidentova snu o plavebním kanálu. Bylo by to hezké povzbuzení a motivace do dalších let plodné spolupráce.

Dva roky vlády dnešní koalice spolu s prezidentováním M. Zemana se zdají být pro ČLR zárukou, že dnešní situace vydrží ještě minimálně jedno volební období. Uvidíme. Pokud ano, dostanou Číňané dost času na vytvoření všech svých taktických nástrojů. Jedním je vlivová agentura, do níž patří nákup fotbalové Slavie (mé slávistické srdce krvácí) nebo vnucení prodělečné pandy Praze. Hlasování na pražské radnici čínské straně jasně ukázalo, s kým může počítat na 100% (ČSSD, KSČM a ANO) a kde jsou možné slabé články. Souhlas některých členů ODS byl pro mne zklamáním.

Čínská strana potřebuje mít schopnost ovlivňovat u nás politické a ekonomické rozhodování, mít schopnost předvídat a ovlivňovat vývoj ekonomiky a výzkumu. Strategickým cílem totiž je už řadu let všestranné proniknutí do EU skrze stabilní základnu na jejím území. Stáváme se nástrojem k dosažení tohoto cíle.

Pokud jde o údajný zásadní význam čínských investic a trhu pro náš ekonomický rozvoj, stačí se podívat na http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/cina/ekonomika/index.html. Z údajů je zřejmé, že Čína „pomáhá“ našemu ekonomickému rozvoji dost málo. To je v rozporu s báchorkami, které veřejnosti vykládá jak prezident, tak vláda.

Snad ještě horší než záporné saldo (to má s Čínou kde kdo) je skladba dovozu a vývozu. Ze vztahu průmyslového státu (Československo) a státu agrárního (ČLR) se stal vztah rozvinuté, hi-tec a finančně silné ekonomiky (ČLR) vůči finančně slabému producentovi obslužných zařízení pro tradiční průmyslová odvětví.

Až jednoho dne u nás nastane politická změna, budou už čínské vstupní investice kompenzovány, nebo budou případné ztráty tak malé, že čínské firmy bez problémů ČR opustí. Udělají to v každém případě, jakmile to pro ně bude jinde výhodnější.

Budeme mít pandu a poloprázdná letadla na linkách z Číny do Prahy budou mít jistotu, že vždycky bude co vozit – bambusové listí pro nenažranou pandu. Mám tu metaforu vysvětlovat?

Jsou to špatné zprávy. Lidé, kteří u nás tuto sebevražednou politiku vymýšlejí a naplňují, jsou možná hloupí a nevědí, co činí. Nebo hloupí nejsou a ví velmi dobře, co a proč dělají. V obou případech je to důvod, aby jim byla moc odebrána a aby byli posláni každý tam, kam patří.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman J Janeček Karel · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin P Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy