Číňanova cesta do Prahy

19. 03. 2016 | 15:56
Přečteno 19122 krát
Na Velikonoční pondělí přijede do České republiky předseda (prezident) ČLR Si Ťin-pching. Přijede s koledou a odveze si bohatou výslužku.

Předsedu budou tahat po památkách, jako kdybychom neměli nic moderního, čím bychom se pochlubili. Přitom Číňané milují věci nové, lesklé a výkonné. Staré kláštery a paláce feudálů odhodili jako balast, který jen připomíná temnou minulost a brání miliónům květů, aby vykvetly v plné kráse.

Obávám se, že nikdo z těch, kdo připravovali program předsedovy návštěvy, nevzal v potaz čínskou mysl a symboliku míst, jež budou hostu ukazovat: Habsburský salon mu jistě připomene, že České země mají dlouhou zkušenost s bytím v rámci říše, což premiér přijetím v Lichtenštejnském paláci jen potvrdí. Přijetí v Senátu připomene naše velké porážky (Valdštejnský palác), přijetí ve Sněmovně (Thunovský palác) zase dobrodiní šlechtické vrchnosti vůči českým stavům, jež měly řádně pracovat ve prospěch Habsburské říše a Českého království v jejím svazku. Pražský hrad a zámek v Lánech odkáží na polomonarchické postavení prezidenta a naznačí, že i naši potentáti vědí, že kromě úřadování je také třeba majestátně vládnout.

Strahovský klášter má zřejmě ukázat dlouhou tradici civilizace a kultury v Čechách. To jej zcela jistě neohromí, protože v době založení kláštera v lesích pod Petřínem v roce 993 měl čínský stát za sebou už asi 2000 let existence a právě se bránil nájezdům negramotných barbarů.

Snad u premonstrátů nikoho nenapadne mluvit o církevních restitucích. Mohlo by to hosta zneklidnit. Přichází totiž ze země, kde svého času zabíjeli křesťany a radikálně se vypořádali i s „kněžoury“ vlastními!

Byznys fórum na Žofíně ukáže, že i my máme svou vlasteneckou nacionální tradici. Vkusným a nevtíravým doplňkem bude pohled na omšelou budovu Zlaté kapličky – ano, divadlo umíme! Škoda, že nikoho nenapadlo nabídnout pro případ příznivého počasí vyjížďku po stříbropěnné Vltavě v půvabné šlapací labuti. Ale možná to bylo prozíravé – větru a dešti naši opravdu poručit neumí.

Kromě trosek dávno mrtvých uvidí i nějaké ty živé, ale ani tím jej zřejmě neohromíme. Se starci okouzlenými vlastní osobou a významnou minulostí má Čína zkušenosti. Cizincům je ale neukazovali, nýbrž je nechávali v klidu halucinovat za zdmi Letního paláce v Zakázaném městě. Nic takového u nás bohužel nemáme.

Setkání se sportovci už je vkusu aparátčíka přece jen blíž. V duchu nejlepších komunistických tradic se setká s „budoucností této země“ a se vzory pro mládež. K budování a obraně vlasti buď připraven! Škoda, že neprobíhá nácvik na spartakiádu, to by teprve bylo něco pro předsedu!

Obvyklá námitka, že s daleko větší pompou byl První soudruh vítán třeba ve Velké Británii, stěží obstojí. Zaprvé, nejsme Velká Británie a zadruhé, nejsme cílem předsedovy cesty. Jsme zastávka na jeho cestě někam úplně jinam, a když už tudy jede, proč by se nestavil a neupevnil vazalský vztah vládnoucí skupiny v Praze vůči vládnoucí skupině v Pekingu?

Ano, je pravda, že mu zastávka musí stát za to, jinak by ji neudělal. To snad jen kdyby se mu hodně chtělo čůrat a už by to nemohl vydržet. Jenže právě v tom je podle mého soudu jádro pudla.

Před lety mi čínská velvyslankyně v Praze řekla (na můj povzdech, že našich delegací do Číny jezdí mnoho, ale na vyšší úrovni k nám skoro nikdo), že poměr deset ku jedné přesně vyjadřuje vzájemnou váhu obou zemí.

Z protokolárního hlediska je „na řadě“ čínský prezident, aby oplatil návštěvu našemu prezidentovi. To se týká regulérních a standardních státních návštěv na pozvání a se všemi obvyklými formalitami. Za víc než šedesát let diplomatických vztahů s lidovou Čínou u nás ještě žádný předseda ČLR nebyl. Našich potentátů všech úrovní bylo za tu dobu v Číně nepočítaně. Konečně nastává ten slavný den! Hosana! Jak vypadá bilance návštěv státních představitelů viz http://www.mzv.cz/beijing/cz/vzajemne_vztahy/index.html. Nepočítal jsem to, ale bude to víc než 10:1.

Česká republika byla někdy nedávno evidentně vyhodnocena jako vhodné pole působnosti pro čínské státní i soukromé firmy a instituce. Čínská komunita u nás není tak velká, aby kromě drobné kriminality budila mimořádnou pozornost. Ekonomicky je země stabilizovaná, geograficky velmi zajímavě položená a má slušnou infrastrukturu s velkým růstovým potenciálem. Ani bych se nedivil, kdyby se v Číně „našly“ peníze aspoň na studii prezidentova snu o plavebním kanálu. Bylo by to hezké povzbuzení a motivace do dalších let plodné spolupráce.

Dva roky vlády dnešní koalice spolu s prezidentováním M. Zemana se zdají být pro ČLR zárukou, že dnešní situace vydrží ještě minimálně jedno volební období. Uvidíme. Pokud ano, dostanou Číňané dost času na vytvoření všech svých taktických nástrojů. Jedním je vlivová agentura, do níž patří nákup fotbalové Slavie (mé slávistické srdce krvácí) nebo vnucení prodělečné pandy Praze. Hlasování na pražské radnici čínské straně jasně ukázalo, s kým může počítat na 100% (ČSSD, KSČM a ANO) a kde jsou možné slabé články. Souhlas některých členů ODS byl pro mne zklamáním.

Čínská strana potřebuje mít schopnost ovlivňovat u nás politické a ekonomické rozhodování, mít schopnost předvídat a ovlivňovat vývoj ekonomiky a výzkumu. Strategickým cílem totiž je už řadu let všestranné proniknutí do EU skrze stabilní základnu na jejím území. Stáváme se nástrojem k dosažení tohoto cíle.

Pokud jde o údajný zásadní význam čínských investic a trhu pro náš ekonomický rozvoj, stačí se podívat na http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/cina/ekonomika/index.html. Z údajů je zřejmé, že Čína „pomáhá“ našemu ekonomickému rozvoji dost málo. To je v rozporu s báchorkami, které veřejnosti vykládá jak prezident, tak vláda.

Snad ještě horší než záporné saldo (to má s Čínou kde kdo) je skladba dovozu a vývozu. Ze vztahu průmyslového státu (Československo) a státu agrárního (ČLR) se stal vztah rozvinuté, hi-tec a finančně silné ekonomiky (ČLR) vůči finančně slabému producentovi obslužných zařízení pro tradiční průmyslová odvětví.

Až jednoho dne u nás nastane politická změna, budou už čínské vstupní investice kompenzovány, nebo budou případné ztráty tak malé, že čínské firmy bez problémů ČR opustí. Udělají to v každém případě, jakmile to pro ně bude jinde výhodnější.

Budeme mít pandu a poloprázdná letadla na linkách z Číny do Prahy budou mít jistotu, že vždycky bude co vozit – bambusové listí pro nenažranou pandu. Mám tu metaforu vysvětlovat?

Jsou to špatné zprávy. Lidé, kteří u nás tuto sebevražednou politiku vymýšlejí a naplňují, jsou možná hloupí a nevědí, co činí. Nebo hloupí nejsou a ví velmi dobře, co a proč dělají. V obou případech je to důvod, aby jim byla moc odebrána a aby byli posláni každý tam, kam patří.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy