Obhajoba optimismu

06. 02. 2012 | 22:42
Přečteno 4168 krát
Jsou texty, které by měly dostat trochu víc prostoru, tak jaké budou reakce?


Rozhodl jsem se napsat tento článek jako reakci na rozhovory se svými přáteli, rodiči, ale také jako odpověď na náhodně zachycené názory ve vlacích, autobusech, v hospodách či prostě na ulici, které se týkaly pojímaní života, hodnocení současného dění či přístupu k sobě samému. Hned na začátku se musím k něčemu přiznat – jsem optimista.

Někdy mám pocit, že být optimistou je vnímáno jako cosi zvláštního, podivného, zavánějícího mariánkou nebo nějakou jinou halucinogenní látkou. Lidé si Vás divně měří a zkoumají, zda je jen chcete vyprovokovat, nebo jste opravdu tak divní. Obvykle na konci rozhovoru prohlásí „tvůj optimismus bych chtěl mít“. Jakoby optimismus bylo něco, s čím se člověk narodí a pak si to celý život užívá. Naopak!

Být optimistou v dnešní době je nesmírně těžké – tu vypukne hospodářská, sociální, náboženská nebo politická krize. Tu vypukne epidemie, vylijí se řeky, shoří stovky hektarů lesa. Tu dítě zavraždí rodiče, či naopak rodiče dítě a jako zkažená třešnička na prošlém dortu se rodí dvouhlavá koťata či nedejbože psi s hlavou člověka. Jak může být člověk optimistou, když toto všechno ví?

Být optimistou totiž neznamená přehlížení neštěstí a utrpení kolem sebe a bezmezné opěvování jarního vzduchu, šumění lesa a zpěvu ptáků (i když jarní vzduch je vážně úžasný). Být optimistou znamená hledat z neštěstí cestu ke štěstí. Vnímat svět kolem sebe, nikoli jako prostor spějící ke svému zaslouženému konci, ale jako nedokonalé místo, které je možné kultivovat a postupně jej činit lepším.

Kde kdo je zhnusen, kam naše společnost po dvaceti letech dospěla. Jak se všude krade a vraždí a smilní. A já jsem přesvědčen, že jsme ušli úžasný a úspěšný kus cesty! Učinili jsme z naší země zemi demokratickou, kde je možné svobodně žít a růst, kde je mnohem zdravější životní prostředí a kde je možné psát a nadávat na všechno možné – od politiky, až na místní fotbalisty. A nedostatky? Ty je přece možné odstranit!

Bráním se pesimismu z jednoho prostého důvodu – jde o negativní destruktivní sílu, z které nevzniká nic užitečného a jen utvrzuje člověka v jeho letargii a odevzdanosti. Být pesimistou znamená útrpně čekat na svůj konec a to já rozhodně nechci!

Z rozhovorů s přáteli a z myšlenek cizích lidí, jsem zaznamenal obrovské množství onoho jedu. Jako optimista však věřím, že lidé ve skutečnosti nejsou tak pesimističtí, jak hovoří. Že jde z větší části jen o jakousi společenskou masku, která se nosí a že společně si zanadávat na někoho třetího je velmi ulevující a příjemné. Věřím, že mají své radosti a důvody proč se zítra probudit. Jen se prosím nestyďmě a najděme odvahu hledět na svět optimisticky, neboť toho neplodného pesimismu bylo dost.

Autor Jaromír Beran, zdroj:
http://jaromirberan.blog.idnes.cz/c/244978/Obhajoba-optimismu.html

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan napsal(a):

Až padne tahle vláda, začnu se na svět dívat optimisticky.
Pohled na matky dětí, co nemají co jíst, mne optimismem nenaplňuje.
Pravda Drábek si něco přivydělal, takže jistě hledí do budocnosti s optimismem.
P.S. Takovýhle pesimismus je v normálních zemích plodný, jen u nás ne.Tady se prostě podvádí i na žákovských turnajích, viděno včera na vlastní oči.
06. 02. 2012 | 22:53

Al Jouda napsal(a):

Já jsem také optimista - to nic nestojí !
06. 02. 2012 | 23:03

Targus napsal(a):

To Jaromír Beran:

"A já jsem přesvědčen, že jsme ušli úžasný a úspěšný kus cesty! Učinili jsme z naší země zemi demokratickou, kde je možné svobodně žít a růst, kde je mnohem zdravější životní prostředí a kde je možné psát a nadávat na všechno možné – od politiky, až na místní fotbalisty."

Ale kur××, to jsou věci!
Co jste si dal dobrého? Já bych chtěl taky tak silného práska!!!

Nikoli, drahý pane, ti tzv. pesimisté vidí svět v barvách realistických, kdežto vám někdo voperoval růžové čočky, jinak si takové bludy neumím racionálně vysvětlit, pokud si nemám myslet, že váš výtvor je prvoplánová modrosvazácká agitka. Už tam totiž chybí jen ten profláknutý klid na práci!!!
06. 02. 2012 | 23:28

aga napsal(a):

Na tohle téma už kdysi napsal zásadní dílo jakýsi pan Voltaire: Candida.
06. 02. 2012 | 23:31

Občan napsal(a):

Když je člověku 22 let, tak je docela kumšt nebýt optimistou.
Zvlášť, když si v pohodě studuje, rodiče ho zajistí a lyžovačku má za chalupou :o)
06. 02. 2012 | 23:34

Občan napsal(a):

To Targus:

Chlapec se narodil v r. 1989 a předloni kandidoval v Rokytnici za ODS do zastupitelstva.
Tohle bude nejspíš jeho volební řeč. Asi nebyla dost optimistická, protože ačkoli kandidoval ze 3. místa na kandidátce, nebyl zvolen.
06. 02. 2012 | 23:38

český maloměšťák napsal(a):

veronika vendlova
Když jezdíte nakupovat za čáru potraviny - protože zdejší jsou podle vás hnus - jezdíte tam s optimistickou vírou ve zlepšení zdejšího stavu...anebo jste naladěna spíše pesimisticky - a až v Bavorsku či Rakousku se objeví první ďolíčky ve tváři ?
A po návratu zu Hause ?

HMmm - a co ještš jiného jste nucena předstírat ?

P.S. Největšími optimisty bývají docela obyčejní hňupi. Ale není to dáno nějakou tou životní silou či pořádkem v duši. Je to dáno jejich hňupstvím.
-----------------------------------------------
Ptá se student rabína: "Rebbe, co byste si přál víc, pět tisíc rublů, nebo pět dcer?"
"Pět dcer," odpovídá rabín.
"Proč?"
"Teď jich mám osm."
06. 02. 2012 | 23:43

Veronika Vendlov napsal(a):

Tedy pánové, vy dva prostě NIKDY nezklamate, to je ta pravá JISTOTA.
06. 02. 2012 | 23:43

Veronika Vendlov napsal(a):

čm: 1) Vy byste se měl jít léčit, 2) jasně jsem psala, že co můžu, nakoupím z českých zdrojů, ale je to jak na lovu bizonů... 3) nemusím jezdit nikam, jsem šťastná a optimistická tam, kde jsem doma.

A na závěr: vážíte si vůbec někoho a něčeho, nebo jen a jen pouze sebe sama?
06. 02. 2012 | 23:57

Almo G™ napsal(a):

Dívat se na svět optimisticky je povinnost každého svazáka. To platí už od 50. let.

Dnes se stačí podívat na dýchánky, které za peníze koncesionářů ČT propagují Aktuálně (tzv. "Interpelace" - kdo ví proč...) - to je přímo výrobník optimismu.

Tak se vrátíme trochu v čase zpět. Vždyť to vše tady už bylo a vlastně celou dobu je. Mění se jen jména. typy zůstávají. Srovnejme:

"Ze školení (konalo se v jakémsi zámku uprostřed Čech) mi poslala dopis, který byl takový jako ona sama: plný upřímného souhlasu se vším, co žila; všechno se jí líbilo, i ranní čtvrthodinka tělocviku, referáty, diskuse i písně, které tam zpívali; psala mi, že tam vládne "zdravý duch"; a ještě z pilnosti připojila úvahu o tom, že revoluce na Západě nedá na sebe dlouho čekat.

Když se to tak vezme, souhlasil jsem vlastně se vším, co Markéta tvrdila, i v brzkou revoluci v západní Evropě jsem věřil; jen s jedním jsem nesouhlasil: aby byla spokojená a šťastná, když se mi po ní stýskalo. A tak jsem koupil pohlednici a (abych ji ranil, šokoval a zmátl) napsal jsem: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! Ludvík."
06. 02. 2012 | 23:59

jirihavel napsal(a):

Ten kluk to píše možná trochu kostrbatě. Ale faktem je, že učitel, maminka a tatínek optimisty být musí. Hodně optimismu s radosti přeji, Veroniko.
07. 02. 2012 | 00:00

Veronika Vendlov napsal(a):

Zdravím Vás, je to tak. Díky, obojí je hodně potřeba cítit. I když se přiznám, že poslední dobou je to zlé...ale chce to jen tochu času a odstup, nevratná ztráta milovaného člověka bolí opravdu nevýslovně...
Tak zdravím Brusel!
v.v.
07. 02. 2012 | 00:05

Targus napsal(a):

To VV:

A na závěr: vážíte si vůbec někoho a něčeho, nebo jen a jen pouze sebe sama?

:-)))
Dobrá otázka. Už mi ji pokládají různí dvounožci asi tak půl století.
Odpověď zní - ani náhodou, nikoho, ničeho a sebe ze všeho nejmíň.
Jako balast jsem sem byl přiveden, jako balast odsud odejdu. A nevím, proč bych si měl žití kazit tím, že bych si musel za trest někoho/něčeho vážit.

Hezký zítřejší den a dobrou mysl.
07. 02. 2012 | 00:09

Targus napsal(a):

To VV:

Ještě k tomu lovu bizonů.
Nechce se mi teď tahat z knihovny matroš o Buffalo Billovi alias Wiliamovi Codym, nejznámějším z lovců těchto sudokopytníků. Ale vy jste si pořídila patnáctirannou Winchestrovku? A jak to teda vypadá po vaší návštěvě tržnice? Taky všude desítky mrtvol? Co kojoti? Nekradou jatýrka? A střílíte ze sedla nebo sesedáte? Zvládáte hod lasem jako kdysi Wilda?
:-)))
07. 02. 2012 | 00:19

mb napsal(a):

Učinili jsme z naší země zemi demokratickou, kde je možné svobodně žít a růst, kde je mnohem zdravější životní prostředí a kde je možné psát a nadávat na všechno možné – od politiky, až na místní fotbalisty. A nedostatky? Ty je přece možné odstranit!

řekl tatínek a zmizela álej staletých lip ...

v Radvanicích si mohou vybrat, zda se nechají pomalu udusit, nebo zda Mittal Lakšmí nechá vychladnout vysokou pec ...

A nedostatky ? Ty je přece možné odstranit

řekl tatínek, a zmizela alej staletých lip ...
07. 02. 2012 | 00:24

český maloměšťák napsal(a):

veronika vendlova
Vážím si lidí, co umí vážit slova.
Ale nevážím si lidí, i těch v sukních, co mají plné papulky škrtání všeho možného i nemožného a nutnosti zvyšovat DPH - ale jezdí kupovat potraviny/DPH tedy zde neplatí VŮBEC/ za čáru. Protože na to mají - na rozdíl od těch seškrtaných ženských.

A pak to ještě připitoměle okecávají.

Takovým chlapům se říká křiváci nebo farizejové.

Ženským pak popletené tetky.

Hezký večer i ráno a tak dále....

P.S. Sebe radši nevážím. Pak mám totiž vždy špatné svědomí nebo naopak strach.
07. 02. 2012 | 00:29

Dedek napsal(a):

Veronikavendlova.
Souhlasim s Vami. Hodne veci se podarilo. A jeste se podari. Nejlip je to vyjadrena ve Fouskovinach.
Už jste slyšel pane Novák
tu poslední zprávu?
Klonovat prý v Česku budou
místo volů krávu.
Neboť ta je užitečná.
Můžete ji dojit.
Vůl má význam pouze tenkrát,
když se chodí volit.
07. 02. 2012 | 00:32

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

paní autorko,
tak (i podle Vaší reakce) to vypadá, že Targus a maloměšťák se dost trefili, že?
Já s nimi taky souhlasím.

Pane Havle, Vaše blogy celkem rád čtu. Ovšem vyměňovat si soukromé vzkazy za nucené pasivní asistence posluchačů v rádiu nebo čtenářů na blogu považuju za značně nevkusné.
07. 02. 2012 | 01:49

den napsal(a):

Občan.
Na původním místě ještě k drábkovině.
Pokud je to smlouva která má zašTiťovat IS tak..
jinak:
Václav MORAVEC, moderátor:
Počkejte, ale mění se ty dílčí dodavatelé, pane ministře? Není to tak, že vlastně zneužíváte té smlouvy z roku 2008, abyste nebyli transparentní? A vy chcete, jak říkáte: Vláda práva a boje proti korupci, a tak byste mohli možná tu smlouvu vypovědět, a ne že Fujitsu bude.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Jakou smlouvu?

Václav MORAVEC, moderátor:
No tu s tím generálním dodavatelem a normálně transparentně soutěžit?

Zdeněk ŠKROMACH, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Nemá ani přímou smlouvu s Fujitsu.

Václav MORAVEC, moderátor:
Nemá přímou smlouvu a vy to víte odkud?

Zdeněk ŠKROMACH, stínový ministr práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Ty informace mám. Dokažte to.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Ministerstvo má smlouvu s Fujitsu, přistoupilo dodatkem, to je jednoznačně prezentovatelné. Tuto smlouvu podepsal můj předchůdce v roce 2008.

Václav MORAVEC, moderátor:
Máte tedy tu smlouvu a můžete ji dát zítra na internetové stránky? Zveřejníte jí.

Jaromír DRÁBEK, ministr práce a sociálních věcí /TOP 09/:
Naprosto jednoznačně, ano, co se týká, zveřejníme ji s výjimkou těch pasáží, které se dotýkají informační bezpečnosti, to znamená, všechny relevantní informace. Doufám, že se to podaří dát ji zítra na web.

NA WEBU NIC NENÍ
07. 02. 2012 | 01:56

Béda napsal(a):

VV,

vašemu optimismu se vůbec nedivím. Vaše "TOP"-ka a její starostovské křoví (v čele s Kalouskem, DrábKem, Hegerem a maskotem) směřují partu odkláněčů provádějících demontáž sociálního systému, outsourcování státních služeb, dokuchání a předlužení státu.

Osobně ovšem patřím spíš k realistům = poučeným optimistům. Realismus radí preventivně z pricipu nevěřit žádnému politikovi, spoléhat na zkušenost a vlastní úsudek a nenechat se oblafnout květnatými projevy.

PS: jak se zdá, na politickém sbližování tzv. sociálních demokratů /kteří již asi zapomněli na původní smysl jejich strany a nyní blahobytnějí na teplých flíčcích a berou zavděk kostmi pohozenými z bruselského stolu/ s partou neoliberálních oligarchů by něco mohlo být.
07. 02. 2012 | 03:41

Karla napsal(a):

Jo,
pravý optimista se raduje, že žijeme v tom nejlepším možném světě.
A pravý pesimista se bojí, aby to nakonec nebyla pravda.
07. 02. 2012 | 04:19

Béda napsal(a):

Karla,

obávám se, že optimismus v dnešním nejistém a amorálním světě (kde lež, podvod a mystifikace jsou běžně zaměňovány za pravdu), pokud člověk nepatří k 1%-tní "elitě" nadlidí, svědčí nejspíš o nedostatku osobní zkušenosti anebo o určité rozumové a psychické nedostatečnosti.
07. 02. 2012 | 04:45

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Čokoláda může povzbudit optimismus

„Ministerstvo školství plánovalo koupit čokoládu za dva miliony z evropských fondů na vzdělání. Ne, nejde o vtip. Na první pohled absurdní investice má samozřejmě své formální zdůvodnění - jak Brusel u evropských žádostí vyžaduje. Čokoláda měla sloužit k propagaci velkého projektu nazvaného VIP za 260 milionů korun“
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-skolstvi-chtelo-za-dotace-od-eu-nakupovat-i-sladkosti-1p8-/domaci.aspx?c=A120206_211744_domaci_brd

No a peněz je dost, ne?

Na školní ovoce nebo mléko ne, ale čokoládu pro ty pravé to ano.
07. 02. 2012 | 05:34

Ládik!!! napsal(a):

Juknul jsem na toho Berana... pokud je to příbuzný Josefa nebo Oldřich Berana (komunistických poslanců), tak to se jeho optimismu nedivím.

Ale kecá: "v dnešní době..... tu vypukne.. vylije se.... shoří... zavraždí...". To není optimistický odstavec.

Být optimistou je nutné být v každé době, nejen dnešní. Já byl optimistou už za komančů - že pojedu s Pionýrem na výlet, že si soudružka zlomí nohu, že mě přijmou na školu, že za 365 půjdu do civilu, že dostanu prémie, že nudu mít zakázky, že Paroubek půjde od válu.... Bohužel nejsem optimista v tom, že zloděj bude potrestán. To se zatím nikdy nestalo.
07. 02. 2012 | 06:23

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Tohle si přečíst není na závadu, Všechno se vždy nepovede, určitě to ale není důvod k tomu, aby se každý hned věšel. Život je boj. A aby si vás lidé vážili a také s vámi počítali, je zapotřebí právě ten optimismus a úsměv. To nemůže nikdy vadit.
Pěkný den i pesimistům.
07. 02. 2012 | 06:24

Zdeněk Brom napsal(a):

Když lidé nechápou, že žijí v té nejlepší době, která je mohla potkat, a mají tu nejlepší vládu, která kdy byla, tak jim to musí přece někdo vysvětlit.

Jsem optimista. Jen při pohledu na naši vládu vážně kolísám.
07. 02. 2012 | 07:04

Pepa Řepa napsal(a):

al Jouda
dobře děláte. Je obdivuhodné být optimistou, když nic nestojí.
Není pán od letectva?
http://www.ztiseni.sator.eu/pages/my-letci-mame-ocelove-ptaky-362

bum, bum, bum
rozstřílíme nepřítele
07. 02. 2012 | 07:14

Ládik!!! napsal(a):

PŘ -
už jsem se lekl, že to je ve složce Duchovní texty, ale ono to naštěstí jsou Bolševické perličky.
07. 02. 2012 | 07:28

Jedla napsal(a):

Je dobře, že sem paní Vendlová tento text převzala.
Je to dobrý text. On totiž "český", či "čecháčkovský" pesimismus úzce souvisí s pasivitou (buď koreluje, což si ovšem nemyslím, nebo je to jednostranný vztah, regresní závislost: pesimismus je příčinou pasivity; "vždyť nic nenaděláme, oni si stejně udělají co budou chtít, to bude stejně k ničemu"). Já neříkám, že vyjuchaný optimismus s americkým úsměvem číslo čtyři povinně nalepeným na ksicht je něco báječného, ale přiměřený otimismus je podmínkou aktivity, snahy či aspoň vykročení k nápravě věcí.
Pesimismus také krásně "obhájí" naši pasivitu, "zdůvodní", proč po důkladném rozboru problémů tady pod blogy nebo v místní hospůdce, neuděláme žádný následný praktický krok.

Kdybychom se ve svém pesimismu s takovou chutí nebabrali, věnovali bychom v hojném počtu jednu dvě hodinky času denně demonstrováním v ulicích proti této vládě. Bez vypočítavosti (bez termínu, dokdy oni půjdou a my se vrátíme ke své pasivitě), zato s optimismem, že se aspoň vzájemně podpoříme (funguje to), a tlak "z ulice" přidá odvahy i tisku, i justici, že vydavatelé (tisku) i orgáni (spravedlnosti ;-) raději opět převlečou kabáty a ve vlastním zájmu zavrhnou své nynější chráněnce.

Slováci demonstrují. K té aktivitě potřebují kouska optimismu. Možná, že optimismus je příslovečný "nedostatek informací", ale bez něj se nepodaří vůbec nic. I Rumuni demonstrují. S heslem "omlouváme se, že nestačíme pracovat tak rychle, jak rychle stačíte krást". I ten zloděj, když jde krást, musí věřit, že se to podaří. Jestli je tato země rozkradená jako to Rumunsko, (a ona je), pak potřebujeme aspoň tolik optimismu a aktivity, co mají oni zloději. Jinak ámen!

Je to dobrý blog. Potřebujeme aktivitu, a k té aktivitě nám nechybí nic, než trocha, trošička optimismu. Jen tak se dokážeme zbavit vlády Kalouskovy.
07. 02. 2012 | 07:35

Skogen napsal(a):

Jedete po své lajně, to je všechno. Kdybyste z ní slezla, nejspíš byste se chytila za hlavu, co všechno jste pomáhala zvorat.
07. 02. 2012 | 07:43

Pepa Řepa napsal(a):

Někdy mám pocit, že být optimistou je vnímáno jako cosi zvláštního, podivného, zavánějícího mariánkou...
--------------------
Copak tráva, viděl bych to na nezralé makovice.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.

Beran asi nečetl Zjevení sv.Jana. Začít může Kosinskim.

Vendlová, oni se plácaj po zádech jeden druhýho, trochu optimismu, nevěš hlavu spolubratře!
Vendlování.

Ani se jim nedivím. Jsou na nejlepší cestě následovat US a ODU. Hujerství Knížete se vymklo z kloubů. Získátej 2% hlasů zoufalých zelinářů, obchodníků s deštěm, řepkou a lidskými právy vyvolených, kteří nemají kam hlavu složit a přijdeteu o dvanáct těch, kteří nemají ani rudý, ani oranžový zákal.
Na Janském vršku lítaj špunty, dar z nebes.
Hosana, zpívá Nečas s Drobilem.

A ta úlitba rychtářům přišla Kalouska taky draho. Ze zubařů ministři kultury. Teď neví-chudák malá-co dál. Na antabus není víno dobrý.
Zavedeme spotřební daň.
07. 02. 2012 | 07:47

Pepa Řepa napsal(a):

Vendlová
když mně byly tři, dělal jsem
"BERANY, BERANY -DUC!"
Nějak jste se zasekli, řekl bych.
To se stane.
07. 02. 2012 | 07:56

Pepa Řepa napsal(a):

Koukám, že se s optimistickou přidal i "Veselý docent bruselský".
Bodeť by ne-tam se to sype nejvíc! Tam je vskutku optimismu třeba.
:-))))

Tak na kdy jste -Vendlová-domluveni?
Kdy vykročíme ke světlým-optimistickým zítřkům- pod novým praporem?
07. 02. 2012 | 08:11

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Veronika
největší optimismus pro Vás, když máte ten svátek. Vám přeji krásnou bílou zimu a příjemné jaro, Veroniko, blahopřeji a pěkný den.
07. 02. 2012 | 08:15

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
Což takhle něco z Murphyho zákonů, třeba Holtenův výklad: "Pozitivní je člověk jedině tehdy, když jde o něco negativního."
07. 02. 2012 | 08:16

Pepa Řepa napsal(a):

Daňový poplatník
s tím "pozitivním" bych byl opatrný.
HIV číhá.
07. 02. 2012 | 08:19

Puck napsal(a):

Nějak mi není jasné, jakýže kus cesty jsme ušli a kam. :-)
07. 02. 2012 | 08:24

Cech napsal(a):

Vzhůru do nového skvělého světa vždyť to napsal i Aldous Huxley,prozatím si můžeme vážit mnoha benefitů které se doposud nepodařilo zdanit.
Jmenujme pouze některé vzduch ve městech,koupání v některých řekách atd.

Pro pochopení normálních funkčních povinností zodpovědného člověka voliče (ODS), což v současné době běžný občan není je nutné vytvoření souhlasu s dosaženými výsledky a to jak v Rokytnici tak v celé ČR.

Pro aktivaci systému přejímání povinnosti členů ODS zbývajícími 9965000 jedinci kteří musí uchopit onu kolektivní univerzální a neosobní povinnost, tak aby byla u všech jedinců identická.
Tato kolektivní povinnost vůči výdobytkům zabezpečeným ODS se musí stát vědomou právě v onom projevu důvěry vůči mladému a čistému kandidátu na vyšší židli a to pouze sekundárně v nadcházejících volbách.

Proto je na místě nebránit se optimizmu skoro Rokytnických zastupitelů protože v současné době ODS i TOP pořádají hony na mladé úspěšné zastupitele, kteří jsou použitelní v nadcházejících volbách na ztracené posty.

Mnoho nicků se zde pohoršuje nad výchovnou činností VV , která musí zabezpečit úspěch mladé krve v nadcházejícím volebním klání.

Protože paní VV nechce zažít druhý debakl a to start preferovaného kandidáta z III. na glejtu a potom nic.
Proto není správné očerňovat upřimnou snahu VV prosadit mládí, které i nadále bude prosazovat již dříve stranou schválené cíle.
Proto místo toho aby jste ocenili pedagogickou činnost VV a to prosím nezávisle na straně a barvě,zde vytahujete tvrzení že se jedná o volební propagandu.

Jak vidíte tak se paní VV pěkně naštvala,že jste zase pochopili pro ni stranou definované úkoly.
07. 02. 2012 | 08:28

Daňový poplatník napsal(a):

To Pepa Řepa:
No dyť.
07. 02. 2012 | 08:28

Pepa Řepa napsal(a):

Neviděl bych vypasené páprdy
tisíce let a stále titíž
když něco prohnilého v státě zasmrdí
říkají Ty snad něco cítíš

Říkají mi
dobráci v Rudém právu
není tak zle
jen chlapče zvedni hlavu

Dejte mi do ruky mávátko
a řekněte jak volat sláva
já už si najdu ten správný směr
a budu mávat mávat mávat
J.N
------------
Ale co. rozdejte ¨s Veselým docentem- mávátka a udejte směr.
........ zvednu hlavu a budu mávat mávat mávat

Jen aby to nebylo na rozloučenou.
Vám i Bruseli.
07. 02. 2012 | 08:34

Marcus Agrippa napsal(a):

Člověk by chtěl být usměvavý optimista od rána do večera, ale u nás je to spíš na nasra.. pesimismus od rána do večera:

před osmi měsíci hlasovali členové dozorčí rady Pozemkového fondu o historicky největším restitučním nároku: rodina bývalého velkostatkáře měla dostat pozemky za 84 milionů. Za 84milionový restituční nárok měli potomci ve skutečnosti dostat lukrativní parcely v hodnotě nejméně jedné miliardy ( například pozemky v Letňanech s tržní cenou 480 milionů, parcela v Krči za 322 milionů a mnoho dalších ). A nikdo si nic nepamatuje - no vždyť je to už rok ..... ACH JO.
07. 02. 2012 | 08:41

Botičky od Diora napsal(a):

Pani Vendlová, přece nechcete po nás levičácích abysme byly optymisti. Targus i Občan jsou správní chlapci a mají pravdu. My budem optymisti až skončí krvavá vláda pravice a nastoupí mírumilovná vláda socialisticko-komunistická. To až budem i mi levičáci mít landrovery zdarma, paselky a učebnice pro děti a satelity a televize i kaviár. Až konečně pravičáky zdaní progresivně aby se nepřežíraly a mi levičáci měli konečně i ty 14 důchody 15 platy jako milí řeci a taky minimální mzdu aspon 40000 jako v hen tom knížectví.
07. 02. 2012 | 08:57

Hloupý Honza napsal(a):

Nechce aktualne založit speciální chat pro nudící se politiky ?

Ti z Bruselu budou posílat těm ČEZkým optimistické pozdravy a zdravice spolu s nejnovějšími fóry o ČEZké republice a strejcové z Prahy zase svým odloučeným kamarádům humoresky o čerpání eu dotací a vtipy o Klausovi, či nejlepším ministru školství všech dob. Všichni budou s vervou bušit do klávesnic a před objektivy to bude vypadat, že makají jak diví. Bude to přeci jen lepší obrázek než pohled na klimbající vepřové tvářičky různých Ransdorfů a spol. Nakonec zlidoví pořekadlo "Ty makáš, jak poslanec".

Výplod páně Berana je jak jedničková slohová práce študentíka Propagandistické fakulty Vysoké školy politické z Plzně.

Každý hlupák je optimistou neboť ví, že ví všechno nejlíp, kdežto chytrý pesimistou neboť ví, že nic neví.

Nacházíme se na Titanicu a vypatlanci nás oblbují optimismem.
07. 02. 2012 | 09:04

dříve čtenář napsal(a):

Dívejme se na svět optimisticky. Teď zrovna v rádiu hlásili, že emise polétavého prachu na Ostravsku i přes mírné zvýšení, nepřekročily trojnásobek max. povoleného stavu. Jak povzbuzující!
Už jsem pod blogem pana Buriana psal, že když socialismus končil, také se všude množily optimistické zpravy typu : "No kde byste se měli tak dobře!" Jedině my víme, co je pro Vás nejlepší! Měli bychom zbystřit a pamatovat si, kdo byl kdo...
07. 02. 2012 | 09:07

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

Smarja ve Vas to musela dnes po ranu byt jako v papinaku ! Doufam, ze ted uz Vam klesl tlak.

Nic si z toho nedelejte, ze knizepan zradil. Vstanou novi bojovnici.
07. 02. 2012 | 09:14

Hloupý Honza napsal(a):

Jo, ještě jsem zapomněl.

Použila jste ono "umělecké dílo" se souhlasem autora, paní Vendlová ?

Na takové věci pozor, dnešní doba je na takové věci zlá, ale já zapomněl, vás optimistů se to netýká.

Nevím proč, ale ČEZkého optimistu si představuji jako smějící se postavu v erárním pyžamu poskakující po zahradě jedné Kroměřížské léčebny.
07. 02. 2012 | 09:17

Holubář napsal(a):

Když vidím, jak jsou tu všichni (spolu se mnou) krásně pesimističtí, začínám být optimistou a věřím, že tento národ ještě není tak úplně zblblý volebními hesly.
07. 02. 2012 | 09:18

gogo napsal(a):

Blondyna kdyz se dobre vda ma po starostech a je optimistka. Ti ostatni se bohuzel musi nejak uzivit sami
07. 02. 2012 | 09:23

Jedla napsal(a):

Znovu opakuji:

Optimismus je nezbytný pro aktivitu. Pesimismus vede k pasivitě.

Autorka (skrz Gazdíkovy "starosty") pracuje pro TOP09. Ministr Jaromír Drábek je členem a nominantem TOP09.

tento link:
https://warp.felk.cvut.cz/it_urady_prace.pdf

nám říká, že Drábek (a jeho náměstek Bc. Šiška) se chovají jako Julínek (a jeho náměstek Bc. Šnajdr).

Potřebujeme - nutně potřebujeme - optimismus, jako podmínku k aktivitě a tím schopnosti zbavit se této vrchnosti. Ať žije optimismus. S optimismem požadujme to, co na podzim a v zimě 1989:

"Demisi!"
"Vyšetřit, potrestat!"
...
07. 02. 2012 | 09:27

TNT napsal(a):

Tohle mohl napsat jenom zblblý příznivec TOP 09 či ODS, takže žádná marijánka, ale obyčejná blbost, pane Beran
07. 02. 2012 | 09:31

Občan napsal(a):

Já jsem náhodou tuhle byl optimistou :o)
Mlaďasové mi dali potáhnout ze špeka; jenže mi ti blbouni neřekli, že to je matroš "formula una" a já si potáhl třikrát. Asi 20 minut jsem byl opravdu veselý a plný optimismu. Pak jsem ale vytuhnul na verandě a hodinu tam seděl v mrazu a bál se pohnout. Nakonec jsem sebral odvahu, opatrně došel do kuchyně, vypil půl litru mléka, hladiny se srovnaly a já mohl jít spát :o)))
Což mi silně připomíná realitu dneška. Člověku se momentálně zadaří, riskne trochu euforie a dostane takovou "bombu čenichovku", že z toho zůstane na dost dlouho "štajf". Pak se oklepe a někam zaleze, aby si vylízal rány a sebral sílu zase vylézt a jít dál.
S přibývajícími životními zkušenostmi se holt optimismus stává vzácným kořením.
Tož tak...
07. 02. 2012 | 09:42

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Životní přístup je záležitost povahy. Naordinovat optimismus nelze. Směju se karierním pachtičům, kteří draze zaplatili a absolvovali množství kurzů, kterak se stát šťastnějším. Jejich "optimismus" je nutno neustále zalévat a přihnojovat dalšími nákladnými kurzy, než se tito nešťastníci definitivně ocitnou ve slepé uličce.

Osobně jsem spíše stoik, než optimista. Základem duševní pohody je pro mě důrazný odstup od svých drahých spoluobčanů a nástrah Systému. Vraždy, podvody, tragédie...jsou věci, které mohu ovlivnit a taktéž věci, na něž nemám sebemenší vliv. V zásadě je vše, jak být má; jen člověk jako šašek střídavě skáče na obě misky vah v zoufalé snaze udržet rovnováhu. Realita TV Novin je pouhou show a občan s alespoň průměrným intelektem nemůže považovat masmédia za zdroj důvěryhodných informací.

Také občas "držkuji", samozřejmě. Je to uvolňující rétorické cvičení, které jinak nemá s okolní realitou nic společného.
07. 02. 2012 | 09:44

albin napsal(a):

Vendlova, my ostatni musime pracovat acto vas optimismus prejde
07. 02. 2012 | 09:53

Rhodos napsal(a):

Pane Brome, zdravím. Vaše reakce je vtipná, prostoupena ironií, vystihující realitu těchto dnů. Jsem optimista i pesimista zároveň. Na základě vlastních zkušeností mohu zodpovědně prohlásit, že žijeme v demokracii, ale k právnímu státu máme poměrně daleko. Rodičům manželky bylo v 50. letech minulého století ukradeno cca 11 ha zemědělské půdy. Přestože jsme drželi majetkové listy,
které potvrzovaly vlastnictví, museli jsme nakonec dříve soudruhy z JZD,
nyní podnikatele žalovat. Začalo to u okresního soudu, pokračovalo u krajského, causa se vrátila k okresnímu soudy, aby ten po 6 letech konstatoval, že osoba povinná porušila zákon. Majetkový podíl nám byl vyplacen, ale přesto jsem na rozpacích. Vždyť věc je tak jasná - bylo ukradeno - má být bezodkladně vráceno původnímu vlastníkovi. Na půdě podnikal ten, kterému nepatřila, obstruoval
a zdráhal se vyplatit náhradu. Nemohu pominout aroganci, posměšky, kterými
jsme byli častováni. A svobodné vyjádření názoru ? Pracoval jsem ve speciálním školství, kde jsme se potýkali s nárůstem užívání drog, které jsme objevovali
i na internátu. V posledních letech se zvýšil počet útěků. I poměrně závažné excesy byly bagatelizovány, což v konečném důsledku vedlo k rozvolnění kázně, přibylo fyzických útoků mezi klienty, poškozování majetku školy, vynucování si různých úsluh - šikany, ženské osazenstvo školy se stalo terčem sprostých ataků. A ti, kteří se s tím nesmířili a volali po nápravě ? Z původního kolektivu zůstali pouze 3 pedagogové. A co na to zřizovatel? Kritika byla nedůvodná, k porušení zákona nedošlo. Jeden kolega čelil stíhání podle § 209 tr.z.- údajně svými vyjádřeními poškozoval dobré jméno ředitelky a instituce. Moudrý vyšetřoval věc odložil s tím, že podle Listiny základních práv a svobod má každý právo na svobodné vyjádření názoru. Nikomu nevznikla žádná újma, kritiku negativních jevů nelze považovat za útok na instituci. Šetřením bylo potvrzeno, že k popsaným excesům docházelo. Shrnutí : Drogy, trestná činnost, hrubá nekázeň, šikanování - vše je v pořádku ? I tak může vypadat výchovně vzdělávací proces. Věřím, že i v této nejmenované instituci budou jednou více ceněni empatičtí, objektivní, pracovití a zodpovědní pedagogové. Přeji Vám hezký a optimistický den.
07. 02. 2012 | 10:00

modrý edvard napsal(a):

Optimismus očekává, že bude líp. Pesimismus naopak. Žijeme v příliš dobrém světě, blízko optima. Proto většina z nás očekává zhoršení. To je holt statistika. /pokud někomu z diskutujících Avaři sežrali krávy, znásilnili ženy a muže odvedli do otroctví, předem se mu omlouvám a soucítím s ním. Rovněž se omlouvám Avarům, takhle jsem se to o nich učil ve škole./
07. 02. 2012 | 10:29

Baba Jaga napsal(a):

Blogy paní Vendlové nečtu, nadpis mě ale zaujal - také si ho i s povídáním vypůjčila. Ještě více mě zaujala diskuse.
No, utopit se nepůjdu, voda je nejen studená, ale docela zamrzlá a zůstanu dále optimistkou, co nečeká zázraky.
07. 02. 2012 | 10:38

melčákova pohanka napsal(a):

Tahle agitka je dokladem je Žert je stále aktuální kniha a film.
07. 02. 2012 | 11:15

melčákova pohanka napsal(a):

Tahle agitka je dokladem,že Žert je stále aktuální kniha a film!
07. 02. 2012 | 11:16

český maloměšťák napsal(a):

veronika vendlova
Tak taky vše nejlepší k svátku. Zejména pak hodně kvalitních potravin v blízkosti vašeho bydliště či kam to jezdíte vy nebo kdo z vaší rodiny na nákupy.

A jednu anekdotu - jak jinak než košer anekdotu :

K lékaři přijde postarší dáma a dlouho jí trvá, než se svěří se svými potížemi.
"Víte, pane doktore, je mi to velice žinantní, ale já vám mám větry. Ono to sice nepáchne a ani nejsou slyšet, ale přece jen mezi lidmi anebo v synagoze, dovedete si představit, jak je to nepříjemné, že ano..."
"Žádné strachy, paní Krause, předepíšeme tady ty pilulky a uvidíte sama, ono se to poddá."
Za týden je paní Krause u doktora Goldberga znova.
"Pro všechno na světě, pane doktore, co jste mi to dal za hrůzu. Větry vůbec nepřestaly a navíc příšerně páchnou."
"Tak, čich už jsme stabilizovali a teď se podíváme na ten sluch..."
07. 02. 2012 | 11:23

hk136 napsal(a):

No, ja bejt asistencem poslance, tak jsem asi taky optimistictejsi... Proc mne - kdyz jsem byl na skole - nikdo nenabidnul podobnou zasivarnu? A to jsem mel same jednicky...
Co mne hlavne dodava optimismus je vedomi, ze kazdy clovek jednou zemre.
07. 02. 2012 | 11:39

Minorita napsal(a):

Ano, nepokrytě hloupá a prázdná agitka. Nota bene kopírovaná tzv. političkou... Čím dál častěji, opakovaně, mnozí propásnou šanci mlčet, kopírující autorko.
07. 02. 2012 | 12:07

irena napsal(a):

Potrebuji aby se tu zilo aspon tak slusne jak za komancu nebo i lepe. Laciny optimismus od lehkozivky nepomuze - jen hrabeci rady co nastvou
07. 02. 2012 | 13:02

Levičák napsal(a):

Paní Vendlová,myslím,že si pletete dojmy a pojmy.Ve vašem případě nejde o optimismus,ale o slepotu ať již chtěnou nebo od přírody.Ale věřím,že se Vám s touto vadou dobře žije,tak raději k očnímu lékaři nechoďte a prožijete krásný život v tom našem světě plném pesimistů,které bych já nazval spíše realisty.
Také bych byl hrozně rád optimistou v tom našem vysněném ráji,ale to bych právě musel být slepý a hluchý,abych okolo sebe moc neviděl a hlavně neslyšel,ať již jsou to televizní nebo rozhlasové správy,denní tisk,dále pak osudy občanů okolo mě.
07. 02. 2012 | 13:48

mb napsal(a):

"omlouváme se, že nestačíme pracovat tak rychle, jak rychle stačíte krást"

pěkné heslo, takové/docela ´optimistické´...
07. 02. 2012 | 13:51

Targus napsal(a):

To český maloměšťák:

Nechcete ten košer vtípek ze 7. 2. 11:23 dát na blog čtenáře se stejným nadpisem, jako jej vymyslel pan Burian nebo pan Beran? Přišlo by mi to ještě vtipnější.
8-)))
07. 02. 2012 | 13:58

Kritik napsal(a):

To autor

Píšete: "A já jsem přesvědčen, že jsme ušli úžasný a úspěšný kus cesty! Učinili jsme z naší země zemi demokratickou, kde je možné svobodně žít a růst, kde je mnohem zdravější životní prostředí a kde je možné psát a nadávat na všechno možné – od politiky, až na místní fotbalisty. A nedostatky? Ty je přece možné odstranit!"

Ale tohle se vám k oslavám šťastných zítřků na prvomájový transparent nevejde!
07. 02. 2012 | 14:32

Jáchym napsal(a):

Veroniko,
k Vašemu dnešnímu svátku Vám přeji, abyste zústala i nadále stejně neinformovaná jako dosud.

Protože co je to optimismus?
NEDOSTATEK INFORMACÍ !
07. 02. 2012 | 19:20

Jáchym napsal(a):

Pane Berane,
jako volič optimisticky doufám, že zůstanete v politice i nadále stejně neúspěšný jako dosud
a budete svou stranu i nadále intelektuálně oslabovat svými agitkami.

Vybavily se mi optimistické Šimkovy verše:

Když jsem takhle po ránu
točil klikou lanovky
a zdáli mě zdravila
svými větvi jasan,
vždycky takhle po ránu
s přírodou si řvu !
Dudlaj dudlaj dodlajdá,
dudlaj dudlaj Hop!
07. 02. 2012 | 19:40

Kala napsal(a):

Doufám, že pan autor, až bude právníkem, nezaleze do nějaké lukrativní advokátní kanceláře a bude chutě pracovat na tom odstranění nedostatků, které brání mnoha lidem propadnout optimismu.
07. 02. 2012 | 19:46

Veronika Vendlov napsal(a):

No, vážení, opravdu díky za příspěvky. Zpříjemnily mi dnešní sváteční den...:-)
Lepší, optimismu a zdraví prospěšnější je, je vůbec nečíst. :-)
07. 02. 2012 | 20:06

mb napsal(a):

Kritik napsal(a):
To autor

Píšete: "A já jsem přesvědčen, že jsme ušli úžasný a úspěšný kus cesty! Učinili jsme z naší země zemi demokratickou, kde je možné svobodně žít a růst, kde je mnohem zdravější životní prostředí a kde je možné psát a nadávat na všechno možné – od politiky, až na místní fotbalisty. A nedostatky? Ty je přece možné odstranit!"

Ale tohle se vám k oslavám šťastných zítřků na prvomájový transparent nevejde!

ten mladej asi neví, že používá komančskou reč ...

někdo by mu to možná měl říci ...
07. 02. 2012 | 22:47

Béda napsal(a):

VV,

paní vzešlá z neziskovek je za "TOP" Drábka, kdy na ulicích umrzají lidé, a je cíleně rozvracen a odkláněn sociální systém OPTIMISTKOU.

hmm...
08. 02. 2012 | 03:09

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 14:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy