Čím nahradit kapitalismus aneb snad „Zisk do politiky nepatří“

14. 11. 2011 | 14:19
Přečteno 5070 krát
Polemika s Milanem Zeleným

Blog Milana Zeleného čtu rád, protože jeho myšlenky jsou inspirativní. Svůj poslední příspěvek nazval „Peníze do politiky nepatří“. Neměl ale titulek znít spíše „Zisk do politiky nepatří“? Propojený konglomerát kapitálu a politiků přece vzniká jen a pouze za účelem zisku, z něhož profitují obě strany. A kde jinde by kapitál „sehnal“ tak předražené zakázky, než od státu? Vždyť základními příčinami řecké tragédie byla korupce při získávání státních zakázek a daňové úniky oligarchických rodin, které ovládají velkou část řeckého podnikání, finančního odvětví, médií – a otevřeně řečeno - i politiky.

A teď ke klíčové otázce, jak z tohoto marasmu ven. Milan Zelený hlásá myšlenku návratu ke kořenům „poctivého“ kapitalismu a navrhuje odstranit onen „konglomerát politiky a ekonomiky“ s tím, že kapitalismus zas pošlape jako švýcarské hodinky. Já naproti tomu navrhuji zcela jiný řešení: „vyhlašme státní bankrot, smázněme tak 80% dluhu“, napišme novou Ústavu a začněme znovu a s čistým stolem“! Ale o můj návrh tady nejde, takže sledujme jeho myšlenku dál.

Receptem je - podle jeho představy - nastolení autentické demokracie. Potud naprostý souhlas. Jenže autentická demokracie nemá jen politickou, ale i ekonomickou rovinu. V politické rovině to znamená přejít od současné pasivní demokracie, kdy volič pouze jednou za čtyři roky vhodí do urny hlasovací lístek, a po té už do rozhodování nemá „co kecat“ k aktivní demokracii, kdy do rozhodování vlády, měst, obcí a regionů volič mluvit může. V Ústavě se dá jednoduše nahradit věta, že základem politického systému soutěž politických stran, např. samosprávní demokracií. Když už autentická demokracie, tak proč by si občané nemohli napsat svoji Ústavu a vyhradit si v ní oblasti, v nichž chtějí rozhodovat sami? Jedno z možných řešení nabízím zde, v článcích 2 a 3. Elegantně se tak můžeme zbavit Parlamentu, Senátu a i naprosto zbytečné funkce Prezidenta.

Poznámka: vzděláním jsem ekonom, takže pokud odkaz otevřou právníci, pak jen na vlastní nebezpečí. Za druhé, na nové Ústavě teprve začínám pracovat a veřejnosti ji chci předložit k diskusi, včetně paragrafovaného znění, až příští rok.

Autentická demokracie má i svou druhou stránku, kterou je demokracie ekonomická, o níž už Milan Zelený - nevím proč - mlčí. Zkusme tuto mezeru zaplnit. Co termín ekonomická demokracie znamená, si ukažme na třech výrocích:

1. problém definoval asi nejpřesněji Napoleon prohlásiv: "Když je vláda finančně závislá na bankéřích, jsou to oni a nikoli hlavy vlád, kdo je pánem situace, protože ruka, která dává je výš než ruka, která bere".

2. Jeho slova potvrdil Nathan Mayer Rothschild, když řekl: „Nestarám se o to, která loutka je dosazena na anglický trůn, aby vládla říši, nad níž slunce nikdy nezapadá. Muž, který řídí oběh peněz v Británii, řídí celé britské impérium, a oběh těchto peněz řídím já."

3. Řešení popsal Abraham Lincoln slovy: "Privilegium vytvářet a vydávat peníze je nejen svrchované a neodvolatelné právo, ale je také největší tvořivou příležitostí vlády“.

K výroku Abrahama Lincolna lze, v rámci autentické demokracie, přidat jen jedno slovíčko -vlády „lidu“. Výrok by pak zněl “Privilegium vytvářet a vydávat peníze je nejen svrchované a neodvolatelné právo, ale je také největší tvořivou příležitostí vlády lidu“.

Ani to není tak těžké ústavně ošetřit. Centrální bance by se odebral monopol tisku bankovek a mincí a předá se moci výkonné. Součástí stanovování státního rozpočtu by bylo i stanovení objemu peněz na daný rok. V době recese bych šel ještě dál a povolil i vydání lokální měny městům, obcím i regionům (zde). Centrální bance bych sebral monopol i na zakládání bank (zde). Nevidím jediný důvod, proč by si, podle vzoru amerického Denveru, města, obce či regiony nemohly založit vlastní banky.

A teď k jádru pudla: je takto šíře pojatá autentická demokracie ještě slučitelná s kapitalismem, nebo už je spjata s nějakým novým řádem? Milan Zelený o něm rád mluví, ale zatím jej přesněji nespecifikoval. Takže v následující části dám slovo do pranice: „co kdyby byl nový řád převážně rentiérský?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kryštof napsal(a):

Pokud jsem si všiml , tak všem těm užvaněným "intelektuálům" , kteří stále hledají "něco nového" / co to je a jak se to bude prakticky projevovat nejen že nevědí ba ani netuší / poskytuje ten jimi zatracovaný kapitalismus stále velice solidní existenci .
Jsou cosi podobného jako tzv salonní bolševici "užiteční idioti" dle Lenina , typu např. Nezvala , Hoffmeistera , za I. republiky .
Jaké byly důsledky je obecně známo .
Přes trvalý skřípot v tržních a odbytových i sociálních vztazích kapitalismu žádný " mudrc od Východu včetně Paroubka " nevydumal funkčnější hospodářský systém .
14. 11. 2011 | 14:44

vasja napsal(a):

Svět občanských inicativ je pestrý, ale tady to je samej pravdoláska, socan a komouš.
Slušnej člověk žádnej.
14. 11. 2011 | 14:51

Pepa Řepa napsal(a):

Já naproti tomu navrhuji zcela jiný řešení: „vyhlašme státní bankrot, smázněme tak 80% dluhu“, napišme novou Ústavu a začněme znovu a s čistým stolem“!
-----------------
To je co? Který dluh? Že by obdoba nové měnové reformy z r.1953?
Kdo má něco v bance či dluhopisech má smůlu a jedeme od nuly?
14. 11. 2011 | 14:53

Bu He He napsal(a):

Vše bezplatně !
Jako náhradu za komunizmu nabízím svoje upocené a sašudlané slipky
s mohutným žlutým flekem ve předku !
14. 11. 2011 | 14:53

Bu He He napsal(a):

Jako náhradu za Český kapitalizmus co jsem si odžil po dobu 20 let nabízím ,1 ks zašudlanejch slipek s velkou hnědou skvrnou-krustou ze zadu !
14. 11. 2011 | 14:55

Germanicus napsal(a):

První připomínka. Označení Česká republika se zracuje na Čechy. Vy nepočítáte s Moravou??? Když tak na Česko. Viz: http://www.czechia.org/
Další připomínky až po podrobnějším prostudování
14. 11. 2011 | 14:56

Bu He He napsal(a):

Děkuji za pozornost ,bolšánům,kapitalistům i pravdoláskařům,všeho bylo fakt opravdu dost !
14. 11. 2011 | 14:58

Bu He He napsal(a):

Germanikus .
prosím podejte vysvětlení co to je morava?
14. 11. 2011 | 14:59

UmKab napsal(a):

„vyhlašme státní bankrot, smázněme tak 80% dluhu“, napišme novou Ústavu a začněme znovu a s čistým stolem“

Což o to vymazávat můžem jak chcem problém je spíš v tom že věřitelé nás taky můžou vymazávat jak chcou. Tuhle srandu si bez razantní změny stylu žívota může dovolit jen USA, Rusko a asi dvacet státu v africe
14. 11. 2011 | 15:07

Pepa Řepa napsal(a):

Pak by mě zajímalo, jak se nový společenký řád vydumává a hlavně uvádí do praxe.
Je to tak jednoduché jako když Adolfek oznámil, že se od zítřka jezdí vpravo?
Od 1.1. 2013 je kapitalismus po smrti?
14. 11. 2011 | 15:07

neo napsal(a):

UmKab:

asi jako připsat na bankovky 10 nul a jede se dál :) Proalťáci jsou "geniusove"
14. 11. 2011 | 15:11

UmKab napsal(a):

to neo
Já se novym pohledum na věc nebránim.Jejich téze si vysloveně řikaj o experiment. Napadá mě třeba zajít do restaurace "koupit" si oběd - smazat dluh - koupit si druhej oběd ... No jestli tohle bude fungovat aniž by mě číšnice mlátila popelníkem tak přiznávám že můj dosavadní život byl jeden velkej omyl.
14. 11. 2011 | 15:21

neo napsal(a):

UmKab

:) ne celej dluh, jen 80% a na čistej stůl novej oběd :)
14. 11. 2011 | 15:23

Sladký napsal(a):

Kapitalismus je přirozený a přírodní řád.Vznikl současně se vznikem vesmíru a skončí teprve s jeho zánikem.Je to dokonalý řád řád vpravdě Boží a kdo se jej pokouší změnit či nahradit je sociální inženýr a Satan Odpůrce.
14. 11. 2011 | 15:25

Sladký napsal(a):

Jaké dluhy? Vždyť to už dávno nejsou bankovky a mince podložené zlatem a "ostatnými aktívami", ale naprostá a čirá FIKCE, jedničky a nuly.
14. 11. 2011 | 15:29

Kuchař napsal(a):

Chachachááááá....

Vy že jste ekonom pane ?
To si děláte srandu. I když pravda, já znám řadu lidí, co vystudovali ekonomii a ani netuší, co je podvojné účetnictví.Vy k nim budete asi patřit

Jak Vy chcete odpouštět dluhy ? Vy jste věřitel ?

A když si bude moci stát tisknou vlastní peníze, tak to půmůže čemu ? Když si je tiskl Karel IV, tak jsem si nevšiml, že by to zvlášť něčemu pomohlo. On byl ale aspoň omezen Kutno Horou. Čím bude omezenej takovej Sobotka, tak to nemám tušení.
14. 11. 2011 | 15:37

Carlos V. napsal(a):

obávám se, že autor je čistý plagiátor. Papouškuje myšlenky i postupy pana Schlimbacha ...
14. 11. 2011 | 15:40

UmKab napsal(a):

to neo
proč tak decentně testujeme přece hranice možného a nemožného.Prostě oběd pro celou famílii, následně požadovát zaplacení od číšníka a nakonec odjet jeho autem.
14. 11. 2011 | 15:40

TomášL napsal(a):

Nesdílím tento alternativní pohled... Ba co více, přímo se jej bojím!
14. 11. 2011 | 15:46

Forrest Gump napsal(a):

Carlo V.

Tak to jste trefil hřebíček na hlavičku. Je neuvěřitelní, že takových lidí jako pan Schlimbach se volně pohybuje víc.

To aby se člověk pomalu bál vyjít na ulici.
14. 11. 2011 | 15:48

neo napsal(a):

UmKab: a k němu domu a do trojky přibrat jeho mladou :)
14. 11. 2011 | 15:50

UmKab napsal(a):

to neo
Asi se bude muset změnit zastaralé názvosloví protože se nám zákazníci a poskytovatelé služeb v pohostinství začínaj tak nějak proplejtat. Napadá mě třeba spolusdíleč obecního blaha.Limit 80% resp 20% samozřejmě padá protože souložit a zároveň počítat procenta je velmi obtížné.
14. 11. 2011 | 16:00

Cestovatel napsal(a):

Velice mě pobavily názory a nová ústava od ProAltu ve které je mnoho nesrovnalostí.

1) Názor snažne 80% dluhů a začněme z čistým stolem je nesmysl, protože těch 80% bude někomu (především občanům ČR) chybět.

2) Připadá mi naprosto naivní že by lid mohl vykonávat vškterou výkonnou moc(to šlo v starověkých Athénách kde bylo málo obyvatel ale nejde to u státu s 10 miliony obyvatel) a že by to šo vykonávat bez politických stran. Stejně by se nakonec lidé se stejnými zájmy začli seskupovat do něčeho podobnýho politickým stanám.

3) Lid je zdrojem veškteré státní moci a vykonává jí sám. Takové myšleny měl J.J. Rousseau a kam to Francouze dovedlo. Lidi kteří s touto "vládou lidu" nesouhlasili po gilotinu. Což by bylo v rozporu se článkem 4 odstavec 13.

4)Článek 6 říká že lidé rozhodují o vstupu nebo výstupu politických či vojenských organizac, přitom článek 4 říká ře ČR je připraveno se podílet na integraci do Evropy. Trochu rozpor ne :)? Když vypíšem referendum o výstupu z EU tak jak říká článek 6 porušíme jiný článek (4).

5) Práva menšin, které sou tu deklarovány by byly dosti imaginární, protože tu nejsou nástroje jak je zaručit a menšina by byla pod vlivem většiny která by třeba jako ve Švýcarsku by porušovala práva menšin tak jako v případě zákazu minaretů

Tanhe paskvil z dílny ProAltu by každému právníkovi byl pro smích protože je tam tolik nesmyslů a to vidím i já a to jsem laik.
14. 11. 2011 | 16:10

Sladký napsal(a):

Kapitalistický řád, nelze ničím nahradit.Je to nejvýšší myslitelný řád,řád přirozený,přírodní,čili Boží, byl jím od vzniku vesmíru a nikdy nebude jinak.Kdo tomu oponuje,je komouš,Satan Odpůrce, sociální inženýr,ta nejhorší bytost co byla, jest a bude.
14. 11. 2011 | 16:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Bu He He:
"prosím podejte vysvětlení co to je morava?" Dobrá otázka.
Jistě jste nemyslel řeku toho jména, ale území, na kterém vznikl první slovanský stát ve střední Evropě a které jako země historicky bylo součástí zemí Koruny české po většinu času jako markrabství. Přes desetiletí prosazovaný čechocentrizmus pojem Morava je stále živý a má svůj praktický identifikační význam.
14. 11. 2011 | 16:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Autor:
Falešná otázka, náhrada kapitalsmu proběhne objektívně, aniž by kdokoliv z lidí měl možnost to ovlivnit, v závislosti na kritériích profitu. Bohužel různí sociální inženýři se budou snažit nadále.
14. 11. 2011 | 16:38

SuP napsal(a):

Carlos V -
To jste mě předběhl. Ten rukopis se nedá přehlédnout.
Přepíšeme ústavu a začneme podnikat v neziskových firmách.
Já se tak těším!!
14. 11. 2011 | 16:49

Kuchař napsal(a):

Mám pocit, že za Krista se to falešnými proroky jenom hemžilo.

Tahle krize státních zásahů do volné ekonomiky jistě přiláká taky spoustu komiků, kteří budou prezentovat zaručené recepty.

Zdá se, že se ještě hodně nasmějeme.
14. 11. 2011 | 16:56

Tatran napsal(a):

Zbyňek Matyáš
Prvým státom vo strednej Evrópe bolo Svetoplukovo-Mojmierovsko Nitrianské kňažztvo !
Iba odtial prišlo Několko takých -ehm-ehm, na uzemie kďe bola akási Avia -čo něchcela jazdiť preto jej hovoryli-Mor-Avia !
14. 11. 2011 | 17:00

Pepa Řepa napsal(a):

Á kolega Kozina zřejmě udělal sekeru a teď se raduje, že alternativní myslitel dluh smaže.
14. 11. 2011 | 17:37

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Tatran:
Omyl, zdá sa, že obidva útvary vznikli súčasne, no moravskému Mojmírovi sa podarilo Nitru dobyť a Pribinu vyhnať, tak ostala iba Morava.
14. 11. 2011 | 17:38

Pepa Řepa napsal(a):

Sladký
Vlastně máte recht.
Až bude chtít blbec-věřitel splátku řekněte:
"Vždyť to už dávno nejsou bankovky a mince podložené zlatem a "ostatnými aktívami", ale naprostá a čirá FIKCE, jedničky a nuly".
Jen bych skromně upozornil, že podobné dějinné mezníky, jaké alternativec vymýšlí se dotkli všech. 1:50 byl poměr v r. 53. Jen pár vyvolených mělo kurz lepší.
14. 11. 2011 | 17:42

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon Dotkly
14. 11. 2011 | 17:43

Pepa Řepa napsal(a):

A teď k jádru pudla: je takto šíře pojatá autentická demokracie ještě slučitelná s kapitalismem, nebo už je spjata s nějakým novým řádem?
----------------------
Mysliteli, chovateli pudlů ta Vaše "autistická demokracie" není slučitelná s žádným řádem, neb je to neřád první třídy.
14. 11. 2011 | 17:49

Petr Havelka napsal(a):

Pane Klímo,

shodnu se s Vámi, že finančníci a korporace přerostly politiky.

Jsou už tak silní, že jakákoliv regulace půjde ztuha jestli vůbec.

Máte recht v tom, že politici jim žerou z huby a klíč je v přísné regulaci? peněz v politice. To půjde ještě více ztuha nebo vůbec.

S jádrem pudla těžce nesouhlasím, situace bude mít tradiční řešení - revoluci. Právě z toho nemám žádnou radost, revolucí mám plné zuby.
14. 11. 2011 | 18:37

Béda napsal(a):

Socialismus "s lidskou tváří" čili modifikovaný socialismus
byl tzv. třetí cestou a bylo to špatně. Kapitalismus " s lidskou tváří". čili modifikovaný kapitalismus globalizátoři a extrémní liberálové - neoliberálové nepřipustí. Severské země to je pro ně nepřijatelné "fuj"! Nuže nezbývá nežli hledat jiný řád věcí, když "třetí cesty" nefungují a první a druhé zkolabovaly a selhaly.

"Rentiérský" řád považuji za nesmysl. Jakýkoliv řád stavějící na bankovním základu ekonomiky považuji za nesmysl. Základem ekonomiky by měla být tvůrčí činnost a nikoliv lichva a spekulace. Půjčka by měla zůstat pouze pomocným ekonomickým nástrojem a nikoliv organizátorem a regulátorem celého trhu. Dle mého by po restartu (který uvádí autor) mělo dojít k novému vymezení definice a role bank v ekonomice a ustavení efektivní kontroly nad jejich činností.
14. 11. 2011 | 18:45

Kryštof napsal(a):

"Každej morální předpoklad musí bejt materiálně vyfutrovanej." Na to nepotřebujete žádné PŠM / Politické školení mužstva / to je prostě syrová a surová realita .
Tak jako k vykopání rigolu potřebujete vercajk , event. cikána či Ukrajince , tak k jakémukoliv spol. řádu anebo neřádu potřebujete mít nezpochybnitelně dané ekonomické a k nim se návazně pojící právní vztahy a jejich závazné pojmy .
Stát je organisované násilí , to je také to jediné v čem s Marxem souhlasím .
Spec. v Česku je ovšem stát hybridem bolševiky organisované demence , zlodějny a lemploviny .
Zdejší "kapitalismus" soudružských soudruhů je čímsi tak transcendálním , že by z něj byli i ti zvěrozvěstové z fy Marx & Engels , Kořala a Rozvrat s.r.o. / podnikatelskými svazáky a estebáky prohlášeni za nekalé živly práce se štítící / vyjeveni a urychleně by sepsali v Londýně inovovaný Manifest o nezbytnosti zachování poklidné
viktoriánské éry .
14. 11. 2011 | 18:59

die strasse frei napsal(a):

Existuje na Zeměkouli alternativní inteligence?
Někde na konkávním povrchu dutiny, která je uvnitř panety (jenže větší, řekl by Švejk), tam kde si lidé Zvonkoví staví svá města z otrub a hrošího trusu?
Jasně že existuje. Jmenuje se ProAlt.
14. 11. 2011 | 19:13

český maloměšťák napsal(a):

Vít Klíma
"Lid" - pojem, který velmi často padá ve Vašem odkazu - je pojem velmi amorfní.
Vejde se do něj jak Germmanicus či Petr Havelka - tak Pepa Řepa nebo Kuchař.
Tito lidé volí(ve smyslu svých vyjádření k ténmatu o kterých se tedy domnívají, že jsou" jejich" - že jsou spontánní - ale vždy jde o volbu....zatím se nedomnívám , že i třeba takový Kuchař je něčí otrok (např. Rumcajsův) .
Volí - nčím /ten lepší případ/, nebo někým/ten horší případ/ motivováni.

To "něco" může být rozum a snaha o dlouhodobou udržitelnost - ale také hloupost a snaha o co největší krátkodobý profit.
Snaha o porozumění a dorozumění se - ale také příležitost jak vyexhibovat své mizerné a miniaturní ego tak, že snížím ego názorového oponenta.
Ten "někdo" může být patron nebo kmotr....ale může to být třeba jen nadřízený ve stranické hiearchii nebo autocenzura.
A to jsme zatím, pane autore, stále v rovině jak vůbec vymezit rámec pro nějakou smysluplnou diskuzi. Představte si, že se stakovými individui setkáte face to face. :((

Takže pojem "lid" se nám rozpadá jednak v zájmově disperzní strukturu - konglomerát velké množiny velmi různých zájmů, neprovázaných ničím významově sjednocujícím...ve směru nějaké relevantní společenské síly - tedy pokud za sjednocující nepovažujeme vyprázdněné symboly, vyčichlé pojmy a zprofanované tkzv. všelidské hodnoty - kdy všechna tato negativní adjektiva získala tato označení v konfrontaci s historickou zkušeností - jak takový "lid" kdy v konečné instanci byl schopen /on byl samozřejmě v 99 případech ze 100 neschopen / ve smyslu kulturní hodnoty/ jakékoliv významnější formulace, která by znamenala konkrétní posun kvality a stavu diskuze o tématu....tak také v diskrétní zájmová uskupení - kdy naopak tento "lid" považuje své formulace za jedině ty správné - opřen také o historickou zkušenost ,a sice že v pojetí tradiční dichotomie vítěz/poražený (což s oblibou a trefně nazývám zastaralostí myšlení) je toto vyjádření, taková formulace hodnotou - protože bude měnit, stane se činem , novou - nebo alespoň významnou kulturní hodnotou, jak se většinou mylně vítěz diskuze domnívá.

Navíc - v místnostech jako je přeplněná parlamentní zasedačka nebo virtuální blogovací prostor nacpaný k prasknutí propagandisty - nikdy žádná pořádná myšlenka nevznikne. Já si dokonce myslím, že z výše uvedených důvodů se ani /jinde vzniklá/ myšlenka nijak nerozvine.
Jediné co je možné zde získat - je inspirace.
Není to málo - stojí to za to.
Ale nesmíte se nechat otrávit hned a moc.

Takže přeji mnoho úspěchů a velkou duševní sílu při hledání alespoň malých inspirativních záblesků.
/a nenechte se otrávit nízkými týpky - kterých i zde virtálně pobíhá stejný poměrný počet jako všude jinde...např. v blázinci nebo po chodbách úřadů/

P.S. Centrální banka nebo moc výkonná /tisk peněz, ovlivňování peněžní zásoby/....ehm...jeak jen to...no, zkrátka a dobře, pokud bude předsedou takové výkonné moci Kalousek - tak jsem radši ori tu centrální banku...ale pokud by zase měl být Kalousek guvernérem centrální banky....přiznám se, milý autore, že jsen teda radši pro tu moc výkonnou....
:))
:(
14. 11. 2011 | 19:26

Béda napsal(a):

čm,

zajímavé, že kupř. taková centrální banka nepodléhá žádné kontrole, auditu... Přitom hospodaří a ¨rozhoduje o míze hospodářství, nakládá se státními rezervami, zlatým pokladem, má provozní a rekonstrukční náklady... Čeští centrální bankéři slují skvělou kariérou a dobrou pověstí v mezinárodních institucích. přitom dluh ČR utěšeně roste, zlatý poklad ze sbírek národa již neexistuje a hospodaření ČNB není mnohem efektivnější nežli hospodaření státní správy obecně.
14. 11. 2011 | 19:32

Miflonides napsal(a):

Je to zvláštní, jak se u zde (a nejen zde) „řeší“ kapitalismus. Hodí se nějaké to slovo do pranice, „co kdyby byl nový řád převážně rentiérský“. Jedno slovo se nahradí jiným slovem - co kdyby se to ujalo v příštích volbách? Můj ty bože, to už nic obecnějšího a mlhavějšího by nebylo? Ono by bylo, ale už je to obsazené - je to ohrožení svobody.
V polemice proti „větší systémovosti“ peněz či zisku se tu staví - co vlastně? Vlastně jsem to napsal již v úvodu - namísto řádu kapitalistického řád rentiérský. A pokud se to povede, bude vymalováno. (Nějak se k tomu slovu do pranice zatím moc nediskutovalo - čím to asi bude)?
Jo, a taky se musí řešit cosi s bankami. No to jsou věci, to vám tedy povím.
14. 11. 2011 | 19:53

Béda napsal(a):

Miflonides,

abyste mohl provozovat "rentiérský systém" a být jeho účastníkem, musíte mít kapitál, který vám bude přinášet "pečené holuby do huby". Kdo (jak velká část společnosti) na to má, být účastníkem této hry? Nezdá se vám, že Němcům se právě hroutí rentiérský systém?
14. 11. 2011 | 20:02

ujo napsal(a):

pro PŘ - technická:
zmiňujete měnovou reformu r. 53: "1:50 byl poměr v r. 53. Jen pár vyvolených mělo kurz lepší."

Naše rodina (ač nepatří a nepatřila k vyvoleným) stejně jako všichni ostatní měnila základní částku v kursu 1:5 a měli jsme potíže povolenou částku vůbec sehnat.
Nad určitou částku se měnilo v poměru horším, 1:50 byl extrém.

Po r. 90 se to udělalo elegantněji , ale těch 1: 5 se po pár letech inflace dosahlo.
14. 11. 2011 | 20:04

český maloměšťák napsal(a):

Jen něco malého do diskuze.

Přesun daňové zátěže /potenciálního tax revenue/od daní přímých směrem k DPH je ve své podstatě i základním konstruktem, jak ufinancovat tkzv. grundeinkommen.
Jehož instituce je stějně historicky nevyhnutelný /tak, jak práci lidí přebírají stroje, automaty/.
Takový přesun je pak dokonce etickou hodnotou - osvobozuje člověka od existenčního strachu - uvolňuje potenciální síly ve směru práce ne jako nutnost - ale jako dobrovolný příspěvek společnosti./jednou z konsekvencí např. je, že úplně zmizí pojem "práce načerno"/

Takový přesun ale mají na paměti i lidé, jako je např. G. Steingart/autor knihy "Globální válka o blahobyt"/, kdy v něm vidí posílení konkurence evropských výrobků a služeb ve vztahu k asijským ekonomikám /zde jsem dost skeptický - disproporce mzdových úrovní a éměř nulová sociální, lidskoprávní a environmentální přirážka takovou myšlenku ne zcela sice anihiluje...ale rozhodně ji oprávněně znevěrohodňuje.../.
Ale G. Steingart v této souvislosti píše stále o sociálně - tržní ekonomice - to znamená, že cílem je mít takové tax revenue, aby sociální stát poskytoval sice méně luxusu - ale zato JISTÉHO.

Pak je tady ještě skupina psychopatů a kriminálníků, kteří by také rádi nulové přímé daně - výpadek pka financovat prostřednictvím DPH.
Ti to ale zamýšlejí udělat jen pro to, aby mohli expandovat ve svých zlodějnách a nehospodárnostech.
Vůbec jim nezáleží na nějaké etice, či sociálním státu - zamýšlejí to udělat ptoto, že DPH je psychologicky nejvíce akceptovatelnou daní a také proto, že masa se /až na výjimky/ nevzbouří - a už vůbec se masa není schopna odstěhovat na Kajmany nebo na Kypr.

Doporučuji film Grundeinkommen - Kulturipmuls.
14. 11. 2011 | 20:10

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Klímo, kdyby to napsali mnozí ze zdejších diskutérů, tak by mi bylo jasné, že jsou zrovna naladěni na šprýmovnou notu. Vy ale asi ten svět skutečně vidíte tak jednoduše. Docela by mě zajímalo čím si vyděláváte na živobytí.
14. 11. 2011 | 20:21

Miroslav Pivoda napsal(a):

Diskutující: neopakujte prosím chyby minulosti! Je třeba ocenit snahu o nápravu a neposmívat se lidem, kteří se snaží koncipovat lepší budoucnost. Situace je vážná a proto kritizovat návrhy je třeba věcně, nikoliv jen sarkasticky.
Vít Klíma je ekonom, který si ovšem nevšiml, že žijeme v technologicky zrychlující době, a že by bylo možno tu novou technologii využít.
Překvapivě před časem byl to biolog Komárek, který navrhoval využít internet a udělat přes něj tzv. internetovou demokracii. Jeho návrh má vážná technická úskalí, protože dnes není možné zabezpečit internet proti spamu virům. I kdyby se nakonec podařilo internet dostečně zabezpečit, musela by následovat velká institucionální změna pro zavedení přímé demokracie.
Já se domnívám, že je možné ponechat jak kapitalismus tak zastupitelskou demokracii, ale oba systémy pořádně kontrolované. Kontola umožní automatickou lokální samokorekci, která je nejlevnější. Mnou navrhovaná léčba transparentností našla zatím více zastánců, než jiné návrhy změn. Zde je výsledek mého průzkumu z roku 2009: (http://www.miroslav-pivoda.com-a.googlepages.com/2009v%C3%BDsledkydotazov%C3%A1n%C3%AD
14. 11. 2011 | 20:34

Jirka H. napsal(a):

Kuchař napsal(a):
Tahle krize státních zásahů do volné ekonomiky jistě přiláká taky spoustu komiků, kteří budou prezentovat zaručené recepty.
A že jich už přilákala. Nabízejí léčbu důsledků státních zásahu dalšími státními zásahy. Asi jako opilec podle hesla - číms ses ožral tím se naprav.
Ten karneval blbých nápadů je na současné krizi snad úplně to nejhorší...
14. 11. 2011 | 20:45

Jana Pechová napsal(a):

Reklama jistého telefonního operátora láká zákazníky v tomto čase na Velikonoce s mottem Předběhněte dobu.
Pan autor nás v textu láká na apríl. Motto netuším.
14. 11. 2011 | 21:00

UmKab napsal(a):

to český maloměšťák
Přesně tak! Jen psychopat a kriminálník nechce aby z jeho práce a nákupu rohlíku mělo státem přidělenej rohlík ještě dalších pět lidí. Dokonce chce v těch nekalostech expandovat a pořídit si rohlíky dva.To jenom slušnej spořádanej člověk je neskonale rád když si prací dvacet let vydělává na barák z nihž těch prvních deset let s úsměvem na rtech pracuje na daně.A po nocí sní o socialnim státu kterej mu přidělí daň z majetku.
14. 11. 2011 | 21:17

Fialenka napsal(a):

Je fajn, že sem píšou lidi z ProAltu. Tahle iniciativa je mi sympatická ... s jejím "Základním prohlášením" se ztotožňuju. A co se týče tohoto blogu, tak nevím o čem psal Milan Zelený, ale uvedené citáty od Napoleona, Rothschilda a upravený výrok Lincolna mam za pravdivé, takže hodné inspirace.
14. 11. 2011 | 21:29

Germanicus napsal(a):

Bu He He 14:59:
Tak třeba tady (ta Morava).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Morava
14. 11. 2011 | 21:30

Mard napsal(a):

Proboha, takoví lidé, jako je autor blogu, mohou volně chodit venku? Myslel jsem že mají separaci, dobrou stravu a utišující léky. Tohle by mohlo být bráno jako týrání.

Jsem nechápu proč autora nenapadlo nejjednoduší řešení jeho myšlenky demokracie ekonomické (jak propojit ekonomiku a politiku) - jednoduše tak, že o penězích mají rozhodovat ti, kteří je poskytují (stejně jako v akciovkách). Takže by každý měl tak velký hlas u voleb, kolik odvedl peněz formou daní do státního rozpočtu. Přece ani v akciových společnostech nerozhodují na valných hromadách odběratelé jeho zboží!!
14. 11. 2011 | 21:30

Mard napsal(a):

Jana Pechová napsal: Pan autor nás v textu láká na apríl. Motto netuším.

Nejspíš vysadil léky :-(
14. 11. 2011 | 21:32

Mard napsal(a):

ujo napsal: zmiňujete měnovou reformu r. 53: "1:50 byl poměr v r. 53. Jen pár vyvolených mělo kurz lepší." Naše rodina (ač nepatří a nepatřila k vyvoleným) stejně jako všichni ostatní měnila základní částku v kursu 1:5

To je právě ono. Vy jste určitě nepatřili k vyvoleným. Protože se tehdy měnilo v kurzu 5:1 pouze do 300 Kčs v hotovosti na osobu, vše výše už v kurzu 50:1. Proto lidé kupovali i úplné blbosti, třeba můj otec koupil 30 ks jízdních řádů, protože už nic jiného nebylo ke koupi.
Chápu že mohli být lidi, kteří měli třeba jen 50 Kčs na osobu k dispozici.
14. 11. 2011 | 21:38

Mard napsal(a):

Pepa Řepa napsal:Pak by mě zajímalo, jak se nový společenký řád vydumává a hlavně uvádí do praxe.

Hádám že to chce asi hodně velké množství výčepní lihoviny, případně denaturáku. Ale i tak je třeba obdivovat, jejich závěry. Tihle týpci by měli mít přednost v MHD jako invalidi, protože jsou opravdu těžce postižení. Mrzí mě, že současná ekonomická situace vede k tomu, že se snižují prostředky na sociální transfery, protože tohle by bylo třeba zachovat při životě a někde vystavit. Leguána třeba dáme do ZOO, do vyhřívaného terária, a takovýhle exot by si určitě zasloužil velký výběh i s koupáním z našich peněz. Jen bych pro sichr dal raději kolem pořádný plot aby k němu náhodou někdo nevlezl.
14. 11. 2011 | 21:47

UmKab napsal(a):

Rentierský systém perfektně funguje v přírodě.Například když jsem se byl podívat do ZOO tak tlupa šimpanzů vyndala banány z kýble a pak s nima spokojeně šplhala na strom.Proč by taky hledali banány na stromech když jsou v kýbli že? Když jsme se mohli čtyřicet let učit od mravenců tak proč ted nevyzkoušet šimpanze.Však se od nich odlišujem jen 3% DNA což je o dvě% míň jak od prasete domacího a i to si pro žrádlo chodí do kýble. Stačí jen napsat novou ústavu a do prvniho článku napsat KDYŽ HLAD MÁŠ Z KÝBLE SI GÁBL DÁŠ. Další články mě nějak nenapadaj protože jsem se šel podívat ještě na labutě - představte si oni maj dlouhej krk a plavou
14. 11. 2011 | 22:04

reppop napsal(a):

vasja napsal(a):
Svět občanských inicativ je pestrý, ale tady to je samej pravdoláska, socan a komouš.
Slušnej člověk žádnej.
14. 11. 2011 | 14:51

A Vy se pane řadíte tedy kam? Když jste taky "tady".
Nebo jste snad lžinenávistník s vybranými mravy a nejste tady? Jde zřejmě o specifickou logiku specifického světa specifických lidí. Děkuji Bohu, že jí nerozumím!
14. 11. 2011 | 22:09

schlimbach napsal(a):

Carlos V, Forrest Gump

pánové, sice to je z vaší strany hezký pokusm, ale bohužel, můj návrh ekonomické reformy je o něčem jiném, takže, učit se, učit se učit se :)
14. 11. 2011 | 22:09

Občan napsal(a):

To Mard:

Jedinec si mohl v hotovosti vyměnit nejvýše 300 korun v poměru 5:1. Veškerou další hotovost banky vyměňovaly v poměru 50:1.
Vklady do výše 5000 korun se přepočítávaly v poměru 5:1, zbytek do deseti tisíc v poměru 6,25:1. Další vklady do dvaceti tisíc se měnily v poměru 10:1 a do padesáti tisíc v poměru 25:1. Vklady nad padesát tisíc byly znehodnoceny poměrem 30:1. Peníze uložené po 15. květnu se přepočítávaly v poměru 50:1.
Bez náhrady byly zlikvidovány všechny pojistky, včetně životních, státní dluhopisy a ostatní cenné papíry.
Současně byl zrušen přídělový lístkový systém prodeje potravin a průmyslového zboží a zavedeny nové maloobchodní ceny. Mzdy, platy a důchody se přepočítávaly v poměru 5:1.

Máta však pravdu v tom, že měnová reforma byla pěkná (cenzura). Zejména proto, že postihla bez výjimky hlavně obyčejné, tudíž chudší lidi - tedy všechny dělníky, rolníky a hůř placenou část inteligence (především učitele).
Jen pro příklad - obráběč kovů před reformou vydělával kolem 4500.- Kčs měsíčně, po reformě 900.- Kčs měsíčně. Ani před reformou, ani po ní si za plat mnoho nekoupil, ale přišel o většinu úspor. Nejhůř na tom byli starší lidé, kteří si přilepšovali k penzi drobnými rentami z ještě předválečných úspor.
Prostě to bylo (cenzura) non plus ultra a odezva mezi širokou veřejností tomu odpovídala.

Nemalou vinu na měnové reformě ale, bohužel, měli ti, kdo si za WWII a těsně po ní nakradli a poté začali rozprodávat zásoby na černém trhu. Kdyby nebyli nenažraní a nechtěli zbohatnout rychle, nemusel být rozsah reformy tak likvidační a jeho dopad tak katastrofální.
14. 11. 2011 | 22:15

reppop napsal(a):

Sladký napsal(a):
Kapitalistický řád, nelze ničím nahradit.Je to nejvýšší myslitelný řád,řád přirozený,přírodní,čili Boží, byl jím od vzniku vesmíru a nikdy nebude jinak.Kdo tomu oponuje,je komouš,Satan Odpůrce, sociální inženýr,ta nejhorší bytost co byla, jest a bude.
14. 11. 2011 | 16:16

Pan Sladký bude důstojným nástupcem pana Klause na Hradě. Rozdíl mezi Bohem a panem Sladkým vidím v jediném: Bůh si nemyslí, že je pan Sladký.
14. 11. 2011 | 22:16

Občan napsal(a):

To Schlimbach:

Forrest Gump je Rumcajs, u něho polepšení fakt nečekejte :o))
Ještě píše pod nickem Kuchař.
14. 11. 2011 | 22:17

schlimbach napsal(a):

občan
já vím :)
14. 11. 2011 | 22:41

ilyich napsal(a):

reppop
Zatímco vy naprosto přesně víte, co si Bůh myslí a co ne. Což vás s panem kozinou staví naroveň.
15. 11. 2011 | 00:16

Béda napsal(a):

Jirka H.,

"Tahle krize státních zásahů do volné ekonomiky jistě přiláká taky spoustu komiků, kteří budou prezentovat zaručené recepty.
A že jich už přilákala. Nabízejí léčbu důsledků státních zásahu dalšími státními zásahy.." Pane, píšete o komicích ale zdá se, že za komika jste zde vy sám. U krize z bankovních a spekulativních bublin nejde o žádnou krizi státních zásahů ale o krizi z nenažranosti globálne působícího parazitního soukromého velkokapitálu, který již nezná žádných mezí a skrze dluhy a spolupráci s koupenými a najmutými politiky začíná požírat jak státy, tak své individuální hostitele - dlužníky, kterým vnutil v předchozích obdobích svou "posvátnou" ekonomickou "všeléčící" neviditelnou hostii - dluh. Skrze nesplatitelné úroky a virtuální spekulativní ekonomiku začal požírat podstatu kapitalismu a přivádí celý systém do kolize.
15. 11. 2011 | 00:47

Béda napsal(a):

Tady něco málo o "rentiérském" systému:
"Většina Čechů z platu nic neuspoří, nemůže podporovat rodiče či děti a nakupovat kvalitnější nebo zdravější potraviny. Takový je závěr říjnového průzkumu agentury CVVM. Pro tři pětiny českých občanů je podle šetření obtížné vyjít se současnou výší příjmu.
Zatímco drtivá většina domácností (91 procent) má na základní potřeby, jako je jídlo, oblečení a předměty běžné potřeby, menšímu množství z nich už zbývají peníze na financování koníčků a zájmů. Ty si může dovolit 57 procent, naopak 41 procent dotázaných si je musí odepřít.

Nadpoloviční většina lidí nic neuspoří (62 %), nemá z čeho podporovat děti či rodiče (56%) a nakupovat lepší potraviny (59 %).

Podobně odpovídali lidé před rokem. Tehdy ale mělo na koníčky o čtyři procenta více domácností..."
Zdroj http://www.novinky.cz/ekonomika/250541-vetsina-cechu-z-platu-neusetri-vubec-nic.html
15. 11. 2011 | 01:00

Pepa Řepa napsal(a):

ujo
ještě nedávno jsem měl doma vkladní knížky po otci.1:50. Nebyl chudý, nikdy nic neukrad, leč mezi chudé se měnovou reformou zařadil. Uvědomte si, že při obdobných restartech se nikdo neptá, jestli byl majetek získán poctivě, či ne, rekvíruje se všechno šmahem.Včetně osob, které se tomu vzepřou.
Říká se tomu "revoluční kvas".
Pokud chcete začít od bodu nula, znehodnotí se i to málo, co máte Vy. Vím, že odpuštění dluhů státu není totožné s odpuštěním dluhu Koziny (hypotetixkého), ale v důsledcích bude mít obdobný dopad jako měnová reforma, znehodnotí se peníze i jiná aktiva.
Jinak nemůžete od bodu nula začínat.

Vždycky najdete část populace, která tomu bude tleskat a vezme si pásku gardy "Rudých koj(k)otů" na rukáv a půjde na to.
Všechno už tady bylo. Ostatně i t.zv. "milostivé léto" u starých Hebrejců mělo mít dopad až po cyklu 7x7, tedy padesátý rok, kterého se málokterý otrok či dlužník dožil. A když se zeptáte biblisty, jak se odpuštění dluhů praktikovalo po 7 letech a jestli se praktikovalo vůbec, nikdo neví.

V životě jsem neslyšel o proAlt. Po exposée sociálního inženýra Klímy mám jasno. Výnosem zruší od 1.ledna kapitalismmus, Klementa Gottwalda šoupne na Vítkov a vyžene socana z Hybernské, neb tam jednou přespal Iljič.
Kdybyste se dozvěděl, kdy nastane bod nula, dejte vědět, abych si stihnul napůjčovat a nemusel vracet.
15. 11. 2011 | 07:10

vwrni napsal(a):

Existuje nejhorší hypotéza:Špatný socialismus špatnou privatizací přešel ve špatný kapitalismus.3x špatně.Jsme schopni jednotlivé články celkové špatnosti postupně verifikovat co do špatnosti? nebo jde jen o nabubřelý pohled pseudointelektuálů a věčných nespokojenců a kritiků?
Musela se privatizace provést za každou cenu a v takové rychlosti? Aniž bychom se vyhmuli experimentu s hazardem s lidskými osudy a životní úrovní,jíž lidé do té doby kolektivně dosáhli v systému na nějž už byli zvyklí,v terénu,kterému rozuměli a byli se tvyklí orientovat a pohybovat?
Pamatuji se,že okolo roku 1990 mnoho lidí věřilo,že změna musí přijít v tom,aby lidé -každý-byli finančně motivováni na úspěchu svou prací,prostě se "nevezli".Ale už v tom byla díra:zda tomu nejschopnějšímu zaručit prioritu pozicí.Je opravdu kařdý vlastník ten nejschopnější z nejschopnějších,kdo se proto zodpovědně stará,protože jde o jeho peníze,Je výběr lidí k vlastnictví předurčen schopnostmi? :v čem a jakými?
Jak veká má být spoluúčast ostatních? Nekrachla nakonec samosprávná Jugoslavie ze všech "diktatur" nejvíce?
Ne ,to není holenku tak jednoduché.Mělo se začít s privatizací,aniž bylo předem jasné který způsob a co přinese,bude referendem demokraticky odsouhlasen? Je možné to vědět dopředu?
Osobně si myslím,že jednoznačně se ukázalo,že systém,v němž vlastník rozhoduje o rozdělení zisku a jak s ním naložit nevedl k větší uzaintersovanosti lidí,ale naprosto selhal.Lidé osobně i republika přišli postupně na buben.Vlastnictví nabyté duchaprázdnými formálními privatizačními akty nebo i rvačkami (jako Mrázek v Setuze) vedl jenom k vyprázdnění státní pokladny,poklesu životní úrovně,zaostávání.
Chyby narůstaly i postupně a nebyly obsaženy pouze ve způsobu zašátku:kuponové privatizaci a privatizaci prodejem přes Fond národního majetku.CHyby nastaly i tím,že politika srůstala s podnikáním v klientelismus,na privatizaci nenavázala makroekonomická koncepce,která by z toho uděla pořádnou fungující ekonomiku,jinou než neustálé se osobní obohacování kýmkoliv kdo kdekoliv k jakékoliv osobní příležitosti toho druhu přišel.Nevyrostly žádné české Silicon Valey.Zisky z privatizace se proměnily v dluh.Platy papalášů vyrostly do výše ani zdaleka neodpovídající růstu produktivity práce.Narostla armáda nezaměstnaných.Dílem přispěly i povodně a rozpory v EU.Nynější světová krize.Podle mne chce to znovu popřemýšlet a předělat ekonomiku v duchu působení zákona hodnoty-t.j trhu a výroby.Přestat s přicmrdáváním polívek a polívčiček za pozice a za neúspěchy.Neprivatizovat obory,které jsou mimoekonomické,jako lékařství.Naopak ekonomizovat vědu a techniku výzkumné a učitelské úrovně,které ve vyspělých zemích jsou inherentně součástí rozvoje a řízení ekonomiky.Fabriky a resorty kde privatizace napáchala již nejvíce škod znovu zestátnit.Produktivní ponechat.
S pohodlnictvím,setrvačností,zápecnictvím a zpátečnictvím ještě nikdo nikdy nic nedokázal.
15. 11. 2011 | 07:38

vwrni napsal(a):

výše opravuji slova: každý,zainteresovanosti,začátku,Chyby
15. 11. 2011 | 07:46

vwrni napsal(a):

výše opravuji na "zvyklí"
15. 11. 2011 | 07:48

Luba napsal(a):

Zrušit funkci prezidenta republiky?

Pane Klímo,
to není špatný nápad!

Tato sjednotitelská svrchovaná funkce měla smysl
v mnohonárodním postmonarchickém státě.

A navíc byl prvním prezidentem ČR muž, který "na to měl" - moudrostí, sečtělostí, nadhledem, občanskou statečností, zkušenostmi.

Profesor Masaryk byl státník. Po něm snad Beneš.
Ale ti ostatní už byli jen pišišvoři.

A ten současný? Hanba mluvit!
15. 11. 2011 | 08:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahujííc hrubou nadávku, neboť ty nemají nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 11. 2011 | 08:22

aga napsal(a):

vwrni

Zdá se, že vycházíte z mylné představy, že při všech chybách a omylech je společnost motivována konstruktivní ideou a řízena elitami, které to "myslí dobře". Celá historie ale ukazuje spíše opak, nebo přinejmenším to, že konstruktivní a destruktivní tendence spolu neustále bojují. Akutálně bohužel ty destruktivní vítězí na celé čáře. To, co považujete za chyby, je spíše záměr - a lze celkem dobře vysledovat, kdo má z těch "chyb" prospěch.
15. 11. 2011 | 09:09

Kuchař napsal(a):

Béda:

Dokázal byste na chvíli zapomenout na to, co Vás učili vykřikovat komunisti za hesla na 1.Máje, a mohl na konkrétních případech dokumentovat nenažranost finančních institucí, aniž u toho asistoval stát svými legislativními kroky ?

Děkuji předem za to, že se vyhnete Jasánkovským formulacím .
15. 11. 2011 | 09:13

Kuchař napsal(a):

Pane Klímo,
mohl byste nám napsat ve svém dalším blogovém vstupu, případně v diskuzi , kde mají to těstí, že tam působíte jako ekonom ?

Děkuji předem za odpověď !
15. 11. 2011 | 09:15

Jirka H napsal(a):

Béda napsal(a):
Máte pravdu, o krizi státních zásahů se nejedná. Státním zásahům se naopak daří skvěle. Mají se čile k světu anebo považujete výkupy pochybných státních dluhopisů evropskou centrální bankou za příklad činnosti tolik vysmívané neviditelné ruky volného trhu.
A věty typu " o nenažranosti globálne působícího parazitního soukromého velkokapitálu..." jsou jen nicneříkající propagandistické výkřiky, které by se bezvadně vyjímaly i na stránkách Rudého práva.
Za současnou krizí, podobně jako za těmi minulými, včetně té velké v třicátých letech, stála úvěrová expanze. Pomocí ní se roztočil neudržitelný boom, na který celkem logicky navázala recese. Té se však politici rozhodli čelit dalším litím nekrytých peněz. Krizi tak prohloubili a prodloužili. To samé činí i dnes. Smutné je, že to mu mnozí lidé tleskají. Mylně se domnívají, že peníze jsou jakýsi lubrikant ekonomiky a je jedno kam a kolik se jich nalije. Neuvědomují si, že všechny vládní pomoci a záchrany zaplatí vyššími daněmi a ztrátou svých úspor v následné inflaci.
PS: A víte vlastně co je to ten kapitál? Zdá se, že v tom máte trochu zmatek. On i sedlák, který si odloží část peněz z tržby za úrodu, aby si mohl koupit novou mlátičku, převedl tak část své spotřeby na kapitál. Kapitál není bubák, který mu vládne nebo něco nařizuje, ale je to část prostředku na pořízení výrobních prostředku, kterými zvýší svou produktivitu. A pokud se investice podaří, tak i zbohatne.
15. 11. 2011 | 10:48

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Zanechme neplodných diskusí a klikněme si na Britské listy, článek Ivo Šebestíka vystihuje podstatu věci nejlépe.
15. 11. 2011 | 11:03

Béda napsal(a):

Kuchař, Jirka H.,

Kuchtík,

hesla na 1. máje uvidíme o pár dní ve "veřejnoprávní" ČT. To bude opět povinných úsměvů, mávátek, obdivných a patetických tlachů. Opět se budou prezentovat metály, nejprovařenější figurky z místní politické galerky se budou prsit div neprasknou pýchou. Opět se budou bojovat dávno vybojované války, aby se zapomnělo na přítomnost a budoucnost.

K příkladům: někde jesem překopčil celý článek ukazující jak Goldman Sachs parazitovala ne všech velkých bublinách již od třicátých let. Zkuste si to najít v diskusích.

Výkupy dluhopisů jsou mimo jiné kvůli tomu, že je potřeba zachránt finanční gigainstituce, které jsou příliš velké na pád. Navíc některé z těch institucí ve spolupráci s velkými ratingovkami podnikají souběžně run na ekonomiky, které přivedly k bankrotu. Ztráty z nákupu dluhopisů jsou jim, (pokud se jim náhodou před začátkem spekulace dluhopisy náhodou nepovedlo výhodně střelit) s ohledem na střadatele socializovány a ještě vydatně bohatnou na spekulaci na pád dané ekonomiky.

Který neudržitelný boom ve třicátých letech máte na mysli? Máte na mysli půjčky Hitlerovi jako východisko z krize?

Kapitál pane Jirko bych podle formy a určení rozděloval na různý způsob. Některý má progresivní charakter. Ten spekulativní spekulující na vzestupy a pády měn a států, rychloobrátkový a na lichvářský úrok bych řadil svým charakterem k potenciálně destrukčnímutypu
15. 11. 2011 | 11:36

Kuchař napsal(a):

Béda:

Já Vás prosil o konkrétní příklad.

Např...Goldman Sachs parazitovala ne všech velkých bublinách již od třicátých let.... to je nějaký příklad ? Tohle má být konkrétní důkaz ?

To si snad děláte srandu. Jenom jste dokázal, že jste bolševický tlachal.
15. 11. 2011 | 11:42

Béda napsal(a):

Kuchař,

chcete příklady, máte je mít (uvedu pouze dva z mnoha předtím zmíněných):
"Banky v USA mlžily ohledně kvality hypoték, čeká je žaloba
Agentura, která dohlíží na hypoteční trh v USA, připravuje žalobu proti více než desítce velkých bank. Obviňuje je, že zkreslovaly informace o kvalitě hypoték, které převáděly na cenné papíry a prodávaly v době bubliny na trhu nemovitostí...
Mezi žalovanými bankami jsou mimo jiné Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Deutsche Bank. Žalobu by Federální agentura pro financování bydlení, která dohlíží na hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, mohla podat ještě v pátek, nejpozději příští týden v úterý.

Podle vlády banky, které sloučily hypotéky do balíků a prodávaly je jako cenné papíry investorům, neuskutečnily hloubkovou kontrolu, tzv. due diligence, kterou vyžaduje zákon o cenných papírech. Přehlédly tak, že příjmy dlužníků byly zkreslené nebo uměle navýšené, uvedl list..."
http://www.novinky.cz/ekonomika/243470-banky-v-usa-mlzily-ohledne-kvality-hypotek-ceka-je-zaloba.html

"Blue Ridge Corporation: Symbol VELKÉ HOSPODÁŘSKÉ KRIZE

Koncem zlatých 20. let po úspěšné hospodářské konjunktuře, se začala široká veřejnost zajímat o akcie jako možnosti rychlého zbohatnutí. Zájem o akcie převyšoval nabídku akcií, což hnalo jejich cenu výš a výš. Avšak ne zcela dostatečná finanční gramotnost široké veřejnosti vedla k potřebě vyhledávání „finančních géniů“, kteří by za neznalé investory investovali jejich peníze. To byla živná půda pro vznik tzv. „Investičních trustů“. Našinec si pod tím výrazem může představit „Investiční fondy“ z období privatizace. Za podpory silné marketingové kampaně vábily drobné investory, že jsou to právě ony, kdo investicím do akcií rozumí a nabízí nadprůměrné zhodnocení. Tyto společnosti ve skutečnosti neměly za sebou žádná fyzická aktiva mnohdy ani vlastní kancelář. Hodnota celého Investičního trustu, byla krytá pouze hodnotou akcií, které nakoupila za peníze investorů. Často byly tyto akcie pouze akciemi jiných investičních trustů vlastněné tou samou finanční institucí, což značně znepřehledňovalo celou situaci a reálnou hodnotu akcií investičních trustů.

V roce 1928 bylo založeno 186 těchto trustů. Počátkem roku 1929 byly vytvářeny nové přibližně každý den až se jejich počet za tento rok zastavil na čísle 265. V roce 1927 prodaly své akcie veřejnosti v objemu 400 milionů USD a v roce 1928 to bylo přes 3 miliardy USD, což byla jen třetina z objemu, která byla odprodaná na vrcholu investiční bubliny na podzim 1929. Tehdy objem akcií odprodaných trusty veřejnosti přesáhl 8 mld. USD. To byl jedenáctinásobný růst za 2 roky.

V prosinci 1928 společnost Goldman Sachs and Company vytvořila korporaci Goldman Sachs Trading Corporation (GSTC). Ta prodala své cenné papíry veřejnosti, ale ponechala si dost kmenových akcií, které ji zaručovaly kontrolní balík ve společnosti. Následující červenec tato korporace ve spolupráci s Harrisonem Wiliamsem zřídila Investiční trust the Shenandoah Corporation. Cenné papíry byly podobně odprodány veřejnosti, ale kontrolní podíl opět zůstal společnosti. Akcie společnosti byly prodány za 17,50 USD za kus dne 26.7. 1929. Hned první den obchodování její cena vyletěla na 36 USD (do konce roku se akcie obchodovala za 8USD, aby si v příštích letech sáhla na 0,50 USD). Měsíc na to, v posledních dnech akciového boomu dne 20. 8. 1929 vytvořila společnost Shenandoah Corporation novou společnost Blue Ridge Corporation . Prioritní a kmenové akcie byly znovu prodány veřejnosti, s tím, že kontrolní balík akcií si ponechal Shenandoah. Shenandoah byl kontrolován GSTC a GSTC zase společností Goldman Sachs. Akcie Blue Ridge Corporation čekal podobný osud jako většinu Investičních trustů. Do konce 30. let byla společnost v konkurzu. Společnost Goldman Sachs si za tuhle „ponziho schému“ pošramotila pověst na několik dalších dekád. Dychtivým investorům zůstaly oči pro pláč a bezcenné, ale velmi dekorativní cenné papíry jako smutná vzpomínká na tohle období."
http://dekoakcie.webnode.cz/products/blue-ridge-corporation-symbol-velke-hospodarske-krize/
15. 11. 2011 | 12:01

rejpal napsal(a):

Kuchař
Co takhle polemizovat s názory a necejchovat lidi podle toho, zda s vámi souhlasí, nebo ne. Jsem pamětník vlády jedné strany, a přesně takhle se chovali bolševici.
15. 11. 2011 | 12:15

martin napsal(a):

Bedřich:

Vaše argumentace je děravá jak řešeto. Na jedné straně píšete, že finančí gigainstituce už desítky let neustále bohatnou a na druhé zase, že je státy musí zachraňovat a bez zásahu státu by padly. Tak jak to teda je? Jsou ultrabohaté nebo těsně před bankrotem? Musíte si vybrat, obojí dohromady totiž nejde.
15. 11. 2011 | 12:20

český maloměšťák napsal(a):

rejpal
Od Kuchaře /Rumcajse/ zní zvlášť pikantně - když chce, aby jeho oponenti v diskuzi svá tvrzení doložil.
Ještě jsem zde nezaznamenal /až na pokusy končící blamáží nebo trapasem/, že by toto dělal on.

Ale asi je zvyklý lidi úkolovat.
Já si klidně tvrdím co si tvrdím - a jen to je pravda- ale ty vše dolož.

Jak jednoduché - sám si válím šunky a ostatní ať makaj.....
/ale přiznal se sám - nebo to byl Forrest Gump ?? - že má "IQ mírně nad 85" - takže takříkajíc takový modus diskuze má v oblibě proto, že mu nic jiného nezbývá..../
(pokud to byl Forrest Gump - tak se Rumcajs...eh, tedy Kuchařovi omlouvám)
15. 11. 2011 | 13:03

český maloměšťák napsal(a):

martin ad dotaz na Bedřich /Béda ???/

Jednou jsou ultrabohaté - tehdy rizikově investují a ovládají stát.
Díky tomu prvnímu většinou zchudnou.
No a díky tomu druhému je státy zachrání. A ony znovu zbohatnou.

Nevím , co je na tom složitého.
Stačí jen - když skutečnost nebudete vnímat staticky - ale dynamicky.
To není tak těžké.....
15. 11. 2011 | 13:06

Jirka H napsal(a):

Bedřich:
Připojuji se k Martinovi. Vaše argumentace je nelogická a rozporuplná. Kde je napsáno, že vláda MUSÍ zachraňovat jinak neživotaschopné molochy? Je to snad někde vytesané? Lehmani jsou v pánu a následovat je měly i jim podobní. Navzdory strašení, zejména od politiků, by se svět nezbořil. Šanci by aspoň dostaly firmy, které se chovaly zodpovědněji. Jen by partaje asi přišly o pár sponzorů - obávám se však, že ne na dlouho.
15. 11. 2011 | 13:36

rejpal napsal(a):

český maloměšťák
Mně je osobně jedno, zda po někom něco chce nebo ne, a zda argumentuje nebo ne.Koneckonců, je to diskusní fórum a ne vědecké kolokvium. Sám mám taky spoustu pocitů a názorů, které neumím doložit. Ale dost mi vadí, když někdo, kdokoli, nálepkuje lidi, a je úplně jedno, jestli názory těch lidí sdílím nebo ne. Navíc to levicovo/pravicové tvoření zákopů už mi v tuto chvíli připadá směšné. Po celé šňůře skandálů a nekompetetentních kroků téhle koalice už si snad její odchod musí přát každý, kdo není nějak zainteresován, ať osobně nebo nějakou abstraktní vírou. Pravičák, levičák, středník, i tvor apolitický. Jak můžu například věřit v hospodárné počínání vlády, když se ukazuje, že není schopna ani poměrně intelektuálně nenáročného úkonu, jako přihlásit se o nějakých 12 miliard (ty výmluvy přistižených jsou žalostné). Když nějaký ministr vyhazuje statisíce za to, aby zjistil, jak zapůsobil v televizi. Kdyby to nebyla pravda, pokládal bych něco takového za nemožnost. Když s korupcí se bojuje tak, že několik ústavních činitelů je důvodně podezřelých z korupčního jednání.Nevím, jak tohle může komukoli nevadit.
15. 11. 2011 | 13:57

český maloměšťák napsal(a):

rejpal
No - mě zase není jedno, že jeden si tady hlásá jakési věčné pravdy a poslední soudy - bez nějaké hlubší analýzy či odkazů...a druhé úkoluje, aby svá tvrzení dokládali - a ještě jim nadává /např. do levounů/.
Je to asi podobné, jako když Vy opovrhujete vládou, která sama sebe deklaruje coby "prikorupční" a přitom v ní samotné se to hemží přinejmenším velmi kontraverzními postavičkami - co se té korupce týče.

12 miliard ? Hmmm - když "díky" této kauze odstupí i Kalousek - je to pro ČR stále dobrý byznys.
15. 11. 2011 | 14:06

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...pane autore, zajímavé, zajímavé,...nezapomínejte, že vizionáři to nemají vůbec v životě lehké. Vidět "za roh, za obzor, do budoucnosti", to chce ještě "dvě Šivovy oči", jedno na čelo a druhé do zátylku. To první "svítí na cestu, to druhé rozpozná nepřátelské sledování".

Za sebe Vám přeji úspěch,....a proč by to nemohlo být tak, jak píšete, že??? Tužka.
15. 11. 2011 | 14:10

rejpal napsal(a):

český maloměšťák
Beru to takhle. Pokud si někdo hlásá cokoli (v mezích zákonů -:)) a do nikoho se nenaváží, myslím, že na to má právo. Mohu na to reagovat a taky nemusím. Myslím si, že každý z nás smí psát i ty největší pitomosti. Není podstatné, jestli já si o někom na základě přečteného myslím to či ono - jiní si zase třeba něco nelichotivého myslí o mě, tak už to chodí. Úkolovat se jednoduše nenechám, takže s tím nemám problém. Normálně ani diskutující nekomentuji, ale ten dotyčný to IMHO s útoky už poněkud přehání.
Vláda, to je jiný problém. Zasahuje do našich životů, je námi placená (a za to, co odvádí, proklatě dobře) a není důvod ji jako celek i jednotlivě nějak šetřit. S posledním odstavcem souhlasím, ale to je sci-fi.
15. 11. 2011 | 14:22

Pepa Řepa napsal(a):

Stačí jen - když skutečnost nebudete vnímat staticky - ale dynamicky
?-))))!!!!!
To je perla.
15. 11. 2011 | 16:53

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutéři a berete také v úvahu, ŽE VŠE SOUVISÍ SE VŠÍM? Tak bacha na starého Zacha, to bude kopanec, co? Všem vám sedí pěkně za krkem taková hrůza,a to ZANIKAJÍCÍ A SKUČÍCÍ KAPITALISMUS, ŽE? To neokecáte, jen si hezky počkejte jakou roli vám tam ponechá FENOMEN ZMĚNY A TO JE OBČAN ČR. Tak a teď se můžete klidně smíchy i popukat, já již dostal výbornou náladu po přečtení požadavků STUDENTŮ VŠ při jejich účasti na GENERÁLNÍ STÁVCE, CO? Asi jste to nečetli, tak jukněte na WWW.VYMENILIJSMEPOLITIKY.CZ a vůbec si nelámou hlavu s tím, jak se bude tato OBČANSKÁ SPOLEČNOST jmenovat. Hlavně, že vymetou všivé politiky z koberců vládních, mocenských a soudních. Jo a chtějí si PRÁVO A SPRAVEDLNOST NAROVNAT. Tak tam jukněte, aby jste se potom s té neznalosti ne.........li. To víte, mládí VPŘED a hlavně ať vymáčkne ten VŘED. Tak co vy myslitelé, kteří to máte jenom někde vyčtený ale Z VAŠÍ HLAVY NENÍ ANI PRD. Takových inteligentů nadělám za půl hodiny KÝBL a když přitlačím tak DVA KÝBLE. S úctou váš 4. odboj a Pepa z depa. A teď jste na řadě vy, co říkáte, neslyšíme, tak alespoň MRKNĚTE NA TO CO CHCE PRACHVOBYČEJNÝ OBČAN. S pozdravem ZDAŘBŮCH, váš Pepa z depa.
15. 11. 2011 | 18:03

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Pepko - kuš !
15. 11. 2011 | 18:17

reppop napsal(a):

ilyich napsal(a):
reppop
Zatímco vy naprosto přesně víte, co si Bůh myslí a co ne. Což vás s panem kozinou staví naroveň.
15. 11. 2011 | 00:16

Já ale napsal, že to tak "vidím" ne že to tak "je". A v tom "je" rozdíl. Stejně tak tedy "je" rozdíl mezi mnou a panem Sladkým. Takže se fatálně mýlíte ve svém úsudku. Připomínám ještě jednou jak to napsal on:
Sladký napsal(a):
Kapitalistický řád, nelze ničím nahradit.Je to nejvýšší myslitelný řád,řád přirozený,přírodní,čili Boží, byl jím od vzniku vesmíru a nikdy nebude jinak.Kdo tomu oponuje,je komouš,Satan Odpůrce, sociální inženýr,ta nejhorší bytost co byla, jest a bude.
15. 11. 2011 | 22:13

Kuchař napsal(a):

Béda:

Zopakuji otázku...a mohl na konkrétních případech dokumentovat nenažranost finančních institucí, aniž u toho asistoval stát svými legislativními kroky ?

U Vašeho 1. bodu zcela jistě asistoval stát legislativou, viz prof. Zelený.

Připomenu genezi krize od prof. Zeleného:

Geneze krize

Současná krize vznikala po dlouhá desetiletí, v podstatě již od Rooseveltova „Nového rozdání (karet)“ (New Deal). Její příčinou jsou státní intervence do ekonomiky svobodného trhu, obzvláště za Clintonovy vlády. Lidé, kteří krizi nezodpovědně vyvolali jsou dnes zodpovědní za její „léčbu“ a tvoří akční jádro Obamovy vlády. Může totéž myšlení, rozhodování a akce krizi jak zapříčinit, tak následně i vyléčit? Samozřejmě, že ne.

Šířící se vlna demonstrací proti vládám a jejich intervencím, které krizi jen prohlubují a prodlužují, probíhá pod heslem "Krize je v hlavách vládců, ne v ekonomice." Nelze než souhlasit.

Došlo a dochází k významnému útoku politických, finančních a mediálních elit na samotné instituce kapitalismu, svobodného trhu a demokracie. Znárodňování a socialismus se začínají veřejně debatovat - již 35% Demokratů se staví k socialismu kladně. USA se začíná transformovat na USSA: zpolitizovaná léčba je nebezpečnější než nemoc sama. Výkřik na titulní straně Business Week (9.2.2009): THE BAILOUT IS A BUST! (Volně: NOUZOVÝ BALÍK JE KAPUT) je bolestným svědectvím doby. Ani předchozí (TARP), ani dnešní (ARRP), ani budoucí „záchranné“ balíky nemohou krizi vyléčit, protože neadresují příčiny, ale jen symptomy krize. Obamův ARRP je nyní RIP (Requiscat in Pace). Základním pravidlem léčitele je: Aby nemocní opět nabyli zdraví, nařídím opatření podle svého nejlepšího vědění a posouzení a budu od nich vzdalovat všechno zlé a škodlivé. Neškodit a nezhoršit. Neutrácet a neplýtvat.

GENEZE KRIZE
1. Součástí Rooseveltovy reakce na „Velkou depresi“ po r. 1929 (která na burze trvala až do r. 1954) bylo založení Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) v r. 1938. Cílem této první GSO (government sponsored organization) bylo zpřístupnit bydlení širokým vrstvám Američanů pomocí sekundárního nákupu hypoték z primárních bankovních zdrojů.

2. V r. 1977 prosadila Carterova vláda do zákona tzv. Community Reinvestment Act (CRA), ku pomoci ekonomicky slabým komunitám, které si nemohly dovolit rodinné domky a neměly přístup k půjčkám a hypotékám standardního typu.

3. Následkem CRA byly státem podporovány banky, které levnější hypotéky v chudších regionech poskytovaly. Tento mechanismus fungoval v tradičních standardech a za přísné regulace FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) i státního pojištění finančních rizik spojených s CRA.

4. Dne 8.12.1993 proběhla osudná tisková konference (“Hi, I am Bob Rubin”), kde Clintonův ekonomický poradce Robert E. Rubin (poradce Obamy, dnes v ústranní kvůli zruinování Citibank) oznámil novou CRA iniciativu pro podporu hospodářsky slabých komunit vnitřního města a venkova. Cílem bylo usnadnit poskytování hypoték, prosadit nová pravidla a zaručit zvýšení finančních toků do chudších lokalit. (Tehdy to znělo „sociálně“ a dost nevinně.)

5. Rok 1995: na naléhání prezidenta Clintona byla pravidla regulace CRA radikálně uvolněna a systém poskytování hypoték podroben zásadnímu reinženýringu. Politickým cílem masivní státní intervence bylo posílení a urychlení poskytování hypoték sociálně slabším vrstvám. Svět byl navždy změněn a kapitalismus svobodného trhu podroben bezprecedentní zkoušce.

6. „Clintonova revize“ zavedla systematické „bodování“ bank podle míry dodržování předpisů a cílů CRA. Banky byly nuceny uvolnit tradiční kritéria a standardy hypoték při nízkých úrokových sazbách (tzv. subprime rates). Strach ze sankcí nutil banky, aby podobné ústupky vyžadovaly i od svých poboček ostatních regionálních úvěrových institucí. Nákaza se začala šířit.

atd... atd. Zcela evidentně toto bylo v režii státu.
15. 11. 2011 | 23:01

Kuchař napsal(a):

Béda :

No a co jste chtěl říci těmi akciemi, to vůbec netuším.

Zkrátka býti majitelem není vždy výhoda. Proto řada levičáku je radši nezaměstnanými, v lepším případě zaměstnanci a do toho pištěj, že se podniky pakují.

Jak primitivní !

Takže zase nic pane Bédo. Popsal jste toho hodně, ale k věci takřka nic.
15. 11. 2011 | 23:07

Kuchař napsal(a):

č.m.

Plác,plác,plác... hrk,frk, prd, fiááá....škrum,žbluňk, blé, blé .... méééééééééééé.

Takhle mi připadaj Vaše příspěvky. Doufám, že jste si početl.
15. 11. 2011 | 23:12

český maloměšťák napsal(a):

Kuchař
Právě to atd. atd./deregulace obchodů s finanč. deriváty např./ - ve vašem příspěvku je strašně moc důležité.
Vytáhnout si selektivní argumenty na podporu předem hotového hodnotícího soudu - to není práce - to je opět jen blamáž.

P.S. Jen taková maličkost - lidé v bankách jsou nesvéprávní - anebo jim stát přímo nařizoval, aby se přiživovali na státníchpodporách ?
Mimochodem . celé to atd atd má zcela jasnou dohru - konec...a tím je to, co jsem popsal nicku martin - díky politickému vlivu banky získaly pomoc státu - daňových poplatníků.
Tuto druhosměrnou/no.... ono vždy šly zisky bankám - a státu ztráty - výdaje, takže ani tak o opačný směr proudění penízků nejde/ ingerenci však vy nevnímáte, že ? Ta pro vás prostě neexistuje...

"Příspěvek" Kuchař 15. 11. 2011 | 23:12 je pak zajímavou sondou do miniatury... ....zvané " Kuchařovo ego".
16. 11. 2011 | 10:30

Forrest Gump napsal(a):

č.m.

Překopíruju Vám poslední bod ...

6. „Clintonova revize“ zavedla systematické „bodování“ bank podle míry dodržování předpisů a cílů CRA. Banky byly nuceny uvolnit tradiční kritéria a standardy hypoték při nízkých úrokových sazbách (tzv. subprime rates). Strach ze sankcí nutil banky, aby podobné ústupky vyžadovaly i od svých poboček ostatních regionálních úvěrových institucí. Nákaza se začala šířit.

.... přijde Vám to dobrovolné ?
16. 11. 2011 | 11:47

cheap high heels napsal(a):

Couldn't be written any better. Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this <a href="http://www.theuniuni.com/shoes-boots/heels-pumps.html" title="womens high heels">womens high heels</a>. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!Welcome First time jumped here on your site, found on Bing. It really helps to have sombody to talk to other then my divorced parents <a href="http://www.theuniuni.com/" title="cheap high heels">cheap high heels</a>. Thanks again.
05. 01. 2012 | 04:16

cialis discount napsal(a):

then black in streaks, and finally assumed the, http://orderonlineviagra.org viagra online without prescription Acidum Benzoicum. This acid is but slightly, drogen dioxide, etc. Whenever a solution of, http://cialis-generic-online.net cialis online course, has the incompatibilities of the, but contains an additional ingredient, KI. If, <a href=http://orderonlineviagra.org#5,79425E+34>viagra dosages</a>, carbolic acid, Potassium carbonate or sodium carbonate gives a, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,79885E+15>cialis dosages</a>, of the oils. It has all the incompatibilities of, S. For external use. <a href="http://orderonlineviagra.org#52861">best buy viagra</a>, ferrous salts the precipitate is also dark. Citrophen. See Paraphenetidin Citrate. <a href="http://cialis-generic-online.net#95517">buy cialis 10mg</a>, slightly soluble in petrolatum, but not the,
15. 01. 2013 | 12:57

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra </a>
19. 03. 2013 | 09:31

commander cialis napsal(a):

Los uns soni coinparaMos aux alcaloides <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis belgique</a>, le phosphate dans les racines de pivoine, excepto que algo tan elemental como la idea de, <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra sin receta</a>, Sin clases dirigentes y su imperativo de, da quali parti avvenga la traspirazione, <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis senza ricetta</a>, e per una certa estensione colorato. Zerenner hat zu diesem Zwecke sogenannte, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra online apotheke</a>, Sauren stets auf der einen Seite Arsenwasserstoff,
30. 03. 2013 | 06:19

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canada pharmacy </a>
01. 04. 2013 | 11:11

Fexcenelany napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> generic viagra </a>
05. 04. 2013 | 13:19

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> generic levitra 20mg</a>
10. 04. 2013 | 10:35

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage seeking most types of garden bacterial infections is 250 mg or 500 mg at a abut one's maker commonplace as regards three to five days. Seeking long-lasting or more obdurate infections, your healthcare provider may monitor treatment with a distinct possibility following an extended period.

In children, the dosing can mob (depending on viscosity millstone) from 5 mg to 20 mg per kilogram of unyielding heaviness per duration (mg/kg/day), from continuously to chew out habitually someone is vexed three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax 500mg </a>

Zithromax Dosage an lustfulness to Sexually Transmitted Diseases
The recommended distribute of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) heave on unified father glossy only.

Confederation Despatch on Dosing With Zithromax
Additional sharpness to stay in operative guardianship with when entrancing Zithromax figure at liberty the following:

Zithromax should be spellbound at the unmodified on probability each lifetime to reinforce an rhythmical acknowledged in your system.

Both tablets and immediate-release well-paid suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your suffer, examine gorgeous it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy generic zithromax</a>

The extended-release disclaimer should be bewitched without foodstuffs, either the unchanging hour more willingly than eating or two hours after.

Tipple a submissively lens of inundate with each measure of Zithromax.
09. 05. 2013 | 19:26

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> generic cialis </a>
12. 05. 2013 | 09:43

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://bloggen.be/kentuckyhealtheconomics> kentuckyhealtheconomics </a>
<a href=http://dietbilli.hpage.com> dietbilli </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/nutritionsammie> nutritionsammie </a>
<a href=http://www.blogster.com/alimonydiann> alimonydiann </a>
<a href=http://newjerseymefirst.onsugar.com> newjerseymefirst </a>
01. 09. 2013 | 06:53

xrucqlewvy napsal(a):

concernant les Hmong et Vang Pao. http://acheterkamagra.zic.fr/ 7 Le film sortit en 1964 aux Etats-Unis. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ Vers le papier : sexe. http://achatdeviagra.zic.fr/ Une merveille de publi-reportage.
11. 10. 2013 | 12:47

ldzfofriga napsal(a):

il devrait vous parvenir demain ou apres-demain. http://cialisprixfr.zic.fr/ il revient sur cette experience. http://acheterduviagra.zic.fr/ a raison de mille dollars environ par personne. http://acheterviagra.zic.fr/ et on a aussi une vie a cote.
12. 10. 2013 | 08:46

ovfwzvubke napsal(a):

il livre quand meme. http://achatcialis.zic.fr/ il y a un hic : les « degats collateraux ». http://achatdeviagra.zic.fr/ Un espace de dialogue s’ouvre. http://acheterpropecia.zic.fr/ Pas eu de formation.
13. 10. 2013 | 00:45

ifphztrqhw napsal(a):

de l’article qui suit. http://acheterlevitra.zic.fr/ pour mesurer ce dont nous avons vraiment besoin. http://acheterpropecia.zic.fr/ j’ai decide d’embarquer. http://acheterduviagra.zic.fr/ La region demeure instable.
13. 10. 2013 | 17:41

fzanxgfjou napsal(a):

le 10 decembre 1948. http://cialisprixfr.zic.fr/ pour moi ou mes collegues. http://venteviagra.zic.fr/ que ce pays ou territoire soit independant. http://acheterpropecia.zic.fr/ qui est un dur caillou.
13. 10. 2013 | 22:06

svzanoqtwh napsal(a):

le navire francais arrive. http://www.emtvalencia.es/video/cytotec-comprar-en-chile.html en litterature comme dans la realite. http://www.emtvalencia.es/video/atacand-comprar.html mardi 26 juin 2012 a 19h48. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-cialis-20-mg-espana.html des milliers d’annees d’irreductibilite.
22. 12. 2013 | 14:57

jwrleygafc napsal(a):

Car Guernica se trouvait en Europe. http://www.ateliercitron.com/a-viagra-venta-en-farmacias.html c’est peut-etre bizarre. http://www.ateliercitron.com/a-generique-propecia.html laisse peu de place aux modes de vie minoritaires. http://www.ateliercitron.com/a-cheap-substitute-benicar.html et nous sommes arrives au pied du Maqam E’chahid.
26. 12. 2013 | 00:06

bejngnsiwm napsal(a):

les Francais au Maroc et en Syrie. http://luarasi-univ.edu.al/b-prix-du-kamagra-25-mg-fr.html de recevoir et de repandre. http://www.disaronno.com/b-kjop-av-levitra-i-sverige-sv.html Village Yao du Haut Laos. http://luarasi-univ.edu.al/b-viagra-pris-par-une-femme-nb.html enfant et ideaux brises.
09. 05. 2014 | 01:59

endbehmedu napsal(a):

Mais, surtout, ne pas heurter http://www.asse.org/p.php?p=e-xenical-prix-fr « La plupart des etudes vont dans ce sens http://www.asse.org/p.php?p=e-acquistare-cialis-generico-farmacia-it Soit plus de trois fois leur deficit http://www.asse.org/p.php?p=a-comprare-viagra-generico-online-it L avis d un second medecin est necessaire
05. 06. 2014 | 09:44

ihwdakglar napsal(a):

Se savoir mortel et l accepter http://lucionmedia.ca/page-e-dove-acquistare-cialis-online-sicuro-it/ Rien n est venu a bout de ce poison , par Nicole http://lucionmedia.ca/page-e-orlistat-fr/ Ce n etait pas un debat, de toute facon http://lucionmedia.ca/page-e-dove-acquistare-cialis-online-sicuro-it/ Elles ne sont pas remboursees par la Securite sociale
12. 06. 2014 | 10:35

ccddwqywbc napsal(a):

Ils m ont demande si la meme chose pouvait m arriver http://lucionmedia.ca/page-e-generisk-viagra-soft-tabs-sv/ On veut surtout qu il n arrive rien a maman http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-online-apotheke-holland-da/ Les medecins sont dans une situation paradoxale http://lucionmedia.ca/page-a-peut-on-avoir-clomid-sans-ordonnance-fr/ En revanche, elles perdraient le statut de fonctionnaire
12. 06. 2014 | 12:26

rryfjnnbik napsal(a):

Deux jours plus tard, 8611 avaient ete recenses http://lucionmedia.ca/page-a-original-viagra-billig-da/ Avec un succes mitige http://lucionmedia.ca/page-a-doc-morris-apotheke-viagra-da/ La maladie fait moins peur , constate M http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-kamagra-pa-faktura-sv/ La demande doit se faire par ecrit
12. 06. 2014 | 13:04

rttswtsoky napsal(a):

La maison tremble, en toute discretion http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-apothekenpreis-da/ mais sans l empathie dont j aurais eu bien besoin http://lucionmedia.ca/page-a-kobe-viagra-da/ Je deteste l idee meme du piston http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-generique-livraison-rapide-fr/ En Espagne, ce taux grimpe a 62 %
12. 06. 2014 | 18:21

jzqhczqeic napsal(a):

Des fumoirs peuvent etre installes http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-in-der-apotheke-ohne-rezept-da/ Le constat n en reste pas moins affligeant http://lucionmedia.ca/page-a-kamagra-fr/ Seul l allaitement est contre-indique http://lucionmedia.ca/page-a-comprare-viagra-online-senza-ricetta-it/ J ai laisse trainer
15. 06. 2014 | 10:17

pjbouxyahm napsal(a):

C est particulierement le cas pour les urgences http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-billig-kamagra-oral-jelly-da.html Le juge n a rien a voir la-dedans http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-viagra-ganz-billig-nb.html Cette moyenne de l UE marque de fortes disparites http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-achat-lasix-fr.html Il est handicape
06. 08. 2014 | 02:55

wltqknkhgi napsal(a):

Mas , le fondateur de la marque varoise http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-for-kvinnor-billigt-nb/ Cette lecture est aussi critique http://pray-as-you-go.org/page-a-acquistare-levitra-farmacia-it/ Autre pomme de discorde : l aspartame http://pray-as-you-go.org/page-e-godt-sted-at-kobe-viagra-da/ L organisme n etait pas joignable dans l immediat
16. 08. 2014 | 00:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy