Cyklisti vs. chodci a motoristé

26. 08. 2019 | 10:35
Přečteno 1193 krát
Orientace na cyklostezky, rušení parkovacích míst a uzavírání částí městských center pro auta se v norských městech neobejde bez slovních potyček.

V hlavním městě Oslu má být síť cyklostezek rozšířena téměř na trojnásobek – z 180 na 530 km, což zhruba odpovídá vzdálenosti mezi Oslem a třetím největším norským městem Trondheimem. Budoucí sítí bude cca. 85 % obyvatel Osla žít do 200 metrů od sítě, avšak při dnešním tempu to může podle kritiků trvat klidně čtyřicet let, než bude síť dostavěna. V posledních letech se městské řadě daří postavit v průměru jen dva km cyklostezek ročně. Aby mohla být síť cyklostezek rozšířena tolik, jak předpokládá plán městské rady, tak by se musela změnit územní dispozice tak rychle, že se budou stavět cyklostezky 20krát rychleji, což nejspíš nikdy nepovede.

Městská rada chce na prestižní přestavbu města pro cyklisty utratit třináct miliard norských korun, mimo jiné mají pruhy vést oklikou za zastávkami MHD. Má-li se to dělat všude, tak půjdou náklady do závratných čísel, aniž to musí znamenat přítrž střetů mezi cyklisty a chodci. Na druhou stranu se nedá najít a pokládat asfalt, na němž se bezpečně jezdí na kole. Pro cyklisty nebezpečné rýhy a hrany prý vznikají proto, že asfalt neunáší váhu stojících autobusů.

Podle zpravodajského serveru Nettavisen se městská rada snaží jednak z Osla udělat město, kde se považuje za bezpečné a přitažlivé jezdit na kole, a také chce zefektivnit průjezdnost městem a zabránit frustraci a rozčílení mezi cyklisty a motoristy. Těm posledním mnohdy vadí přes přechody řítící se cyklisté, jež se neohlížejí a ani nedávají znamení. Norští chodci jsou prý natolik zpovykaní, že motoristé na ně berou ohled vždy, že jsou přesvědčení o tom, že mají na veřejném prostranství samá práva a žádné povinnosti. Není málo motoristů, kteří by bez své ostražitosti mohli stát dnes bez vlastního přičinění vrahy.

Kombinace vyšší rychlosti cyklistů na těžkých elektrických (vč. tzv. přepravních) kolech, u nichž se málokdy střídá rychlost na jednu stranu a na druhou stranu chodců dívajících se jen do telefonů a neohlížejí se nasvědčuje stoupající nehodovost. Navíc se poslední dobou extrémně rozmáhají elektrokoloběžky, z nichž některé jsou upraveny jejich majiteli, aby jezdily rychleji, než je povoleno, o srážek mezi koloběžkáři a chodci přibývají.

Např. poslanec Christian Tybring-Gjedde za Pokrokovou stranu podle televize TV2 útočí na městskou radu v Oslu obviněním z toho, že na kole jezdí nikoliv běžní občané, nýbrž elita. Prý je vedena elitářská politika, s níž se lidé ztotožňují. Odstraňováním míst na parkování poblíž bytů a domů údajně téměř znemožní bydlení lidem, jež jsou třeba kvůli svému zdraví odkázáni na to, aby měli své auto zaparkované co nejblíže. Prý se někteří lidé již kvůli škrtání takových parkovacích míst odstěhovali. V některých případech nebyly zapojovány výbory městských částí, nýbrž drženy stranou a ignorovány. Což potvrzuje představu o uzavřeném a nedemokratickém rozhodování, mocenské aroganci a symbolové politice.

Údajně se na cyklisty bere příliš ohled a ti, jež sami žádný vůz nevlastní, nyní postihují motoristy proto, aby sami měli lepší podmínky pro jezdění na kole. Toto je označováno za sobeckou a nepromyšlenou symbolovou politiku a přítěž s prospěšností jen pro ty, jež ji schvalují. Řada lidí ani nemá v zaměstnání k dispozici sprchu. V neposlední řadě je norská cyklistická sezóna velmi krátká a po tuto dobu jsou stávající a budou nové cyklostezky používány minimálně: pět měsíců bývá sníh a rozbředlá břečka, jinak prší nebo mají lidé dovolenou. Jedno prohlášení ze strany Tybringa-Gjeddeho bylo zesměšňováno na sociálních sítích a sice to, že člověk zkrátka nepojede domů ze centra Osla na kole s velkou těžkou vázou v batohu.

Proti tvrzením Tybringa-Gjeddeho se ohrazuje Lan Marie Nguyenová Bergová, zástupkyně zelených a městská radní za životní prostředí a dopravu. Podle ní se dopravní situace bez rozšíření řad cyklistů zlepšit nepodaří. Kromě nečistého vzduchu v městě firmy prodělávají až miliardu ročně tím, že nákladní auta stojí v zácpách při vjezdu do města. Učinit přítrž sázení na cyklostezky v městě podle ní ohrožuje životy, jelikož děti nevnímají stejně snadno jako dospěli auta ve vysoké rychlosti a mnozí rodiče se bojí nechávat své dělit jezdit na kole nebo chodit samotné. Děti si zaslouží bezpečné cesty do škol a bezpečnější budoucnost s čistým vzduchem a menšími emisemi. Podíl dětí a mladých, jež jezdí na kole od 90. let poklesl skoro na polovinu, ovšem v Oslu se podařilo vývoj otočit a nedávno bylo město vyhlášeno jedním z nejlepších měst ve světě pro cyklisty.


Nguyenová Bergová míní, že nastávající komunální volby ve dnech 8. až 9. září budou volbou mezi těmi, kdo si přejí město pro auta a emise, anebo město pro lidi a životní prostředí. Městská rada v Oslu, jež sestává z levicových stran plus stranu zelených odsouhlasilo proměnu/obnovu několika hlavních ulic v centru města, aby se staly „ulicemi hromadné dopravy“. To obnáší povedení nové trasy tramvaje, nových zastávek, stavbu cyklostezky, rekonstrukce veřejného prostranství atd. Má to ovšem i své stinné stránky. Mimo jiné na to, aby se mohla stavět tři metry (což je v Norsku minimální šířka) široká cyklostezka, mají být pokáceny mnohdy staré alejní stromy.

Ovšem část pravicové opozice v Oslu chce více parkovacích míst pro elektromobily, jichž je stále více. Mimo jiné usiluje o podzemní parkování pro několik set aut kousek od oselské radnice jako náhradu po odstranění parkovacích míst v ulicích a na usnadnění lidem, jež v centru města nakupují. Hanna E. Marcussenová, zástupkyně zelených, míní, že jde o zpátečnický, zastaralý návrh, jenž vrátí vývoj šetrný k životnímu prostředí posledních let a vrátí auta do centru města. Vykládá o tom, jak je městské prostranství příliš cenné na to, aby ho užívala a zabírala auta, jež stojí většinou dne. Ty časy jsou pryč kdy si jeden myslel, že bude mít místo na parkování hned u dveří tam, kde bydlí. Záměrem její strany je snížení počtu aut v Oslu do r. 2030 o třetinu.

Souvisí to s tzv. přechodem na první bezemisní město na světě, jak to nazývají tamní politici. V průběhu r. 2024 bude městu dodáno 87 nových tramvají a do té doby má být zrekonstruována část kolejové sítě. Již se 93 % cest do/z centra města uskutečňuje buď pěšky, anebo na kole, příp. prostřednictvím MHD. Město roste o 10000 osob ročně a cílem městské rady je, aby 25 % všech cest Oslem bylo do r. 2025 uskutečňováno na kole. Podle deníku Aftenposten budou v blízké budoucnosti lidé s „lítačkou“ platnou v Oslu mít k dispozici také po celém městě elektrokola ve vlastnictví místního dopravního podniku Ruter.

Několik průzkumů provedených pro městskou radu v Oslu hovoří o tom, že si obyvatelé města přejí co nejméně aut a více zeleně. A jelikož nikdo zeleným nenadbíhá, mohou zelení nyní slízat smetanu v podobě podpory trhající rekordy. Zatímco jinde v Norsko mají mizivých pár procent podpory, je v Oslu patnáctiprocentní a stále roste, zatímco zavedené strany upadají.

Hustota aut a závislost Norů na autech se podle bydliště velice liší. Zatímco je v Oslu stále více těch, jež se rozhodli auto nevlastnit a namísto toho třeba být členem skupiny, jež se o auta dělí, je řada rozlehlých okresů s bídnou obslužností hromadnou dopravou a mnoha obyvateli dojíždějícími za prací do sousedních okresů. Mnoho seniorů auto nevlastní a také řada nezaměstnaných přistěhovalců žijících z dávek. Také na ostrovech podél norského pobřeží žije více lidí bez aut, než ve městech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy