Zbytečný státní zástupce?

15. 07. 2010 | 16:09
Přečteno 3162 krát
David Ondráčka z Transparency International v Otázkách Václava Moravce (ČT1 11. 7. 2010) k trestnímu řízení řekl: „Musíme se dostat do stavu, kdy naprostá většina případů se dostane až k soudu a nebude zastavena v přípravném řízení“. Policie u nás ročně stíhá přes 110 000 osob, kde státní zástupce dozoruje zákonnost trestního stíhání. Státní zástupce nepředává soudu automaticky všechny případy, ale jen jsou-li splněny zákonné podmínky, což je asi v 90%. Pokud by státní zástupce musel zažalovat téměř vše, co začne policie stíhat, stane se zbytečným pošťákem nesoucí obžalobu od policie k soudu.

Světová nátlaková organizace Transparency International se od roku 1993 podílí na kritice korupce. Tlak na světové trestání korupce vyvolaly americké firmy, kterým byla zakázána korupce roku 1977 americkým zákonem o korupčních praktikách v zahraničí, neboť možnost legálnosti úplatku jiných firem v zahraničním obchodě stavěla firmy z USA do nevýhodného postavení vůči konkurentům z jiných zemí, kteří dokonce úplatky v zahraničí zahrnovali do daňově uznatelných nákladů. Tlak zesílil po konci studené války, kdy již nebylo třeba tolerovat korupčnost určitých státních režimů z důvodu jejich protisovětské orientace. I když činnost Transparency International podporovala hájení amerických postojů v hospodářské soutěži, je její požadavek v rozporu s americkým trestním právem, kde též prokurátor nemá povinnost obžalovat vše, co mu dá policie.
Trestní řízení je drahé. Něco stojí činnost státních orgánů. Proto zákon umožňuje, aby podmíněným zastavením trestního stíhání a narovnáním státní zástupce ukončil trestní stíhání, pokud obviněný uhradí poškozenému škodu. Ovšem i v případech podávání obžalob, o nichž bude jasné, že nemají šanci na úspěch, vzniknou náklady státu, neboť obvinění po něm budou žádat náhradu škody.
Dokud platí stávající trestní řád, státní zástupce nemůže podat obžalobu jen proto, že je někdo obviněn. Musí k tomu být další zákonné předpoklady. Evropskou tradicí je snaha zabránit zneužití trestního stíhání. K tomu slouží i dozor státního zástupce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Každý státní zástupce, který ztv. "čunkuje" je ZBYTEČNÝ! Pokud místo spravedlnosti hledá spíše peníze pro sebe, měl být přijít o talár natrvalo!!
15. 07. 2010 | 16:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jaromíra Podzimková:
Pokud státní zástupce ´čunkuje´, znamená to, že aktívně rozvíjí ´čunkiádu´?
Další český vynález po ´tunelování´. Bravo!
15. 07. 2010 | 16:42

Jaromíra Podzimková napsal(a):

To víš, Zbyňďo, Čapek se ke svému celosvětovému věhlasu za robota taky propracoval nebojácností. "Čunkovat" znamená kout zákulisní (tzv. "mimotalárové") pikle (např. v Ostravě) a vědomě lhát o tom, že jedu desítky km navštívit kolegu-soudce, který shodou okolností má zrovna případ Čunek "v prádle". Protože se ale jednalo o politickou figuru, nešlo ji ODSOUDIT "jen tak". Muselo se najít "nějaké řešení" jak ho "očistit". Česko-moravsko-slezští soudci toto umějí naprosto dokonale. I v tom je něco světovosti. Proto jsou práva tak vyhledávaným studijním oborem, proto se na ně v Plzni studovalo-jak se studovalo. Komu by se chtělo dnes pracovat? Vždyť řada "rychlovykvašených" kreatur s právnickým vzděláním spíše "využívá známostí", než zjišťuje právní stav věci. Na paragrafy mají své podřízené. Politik A něco ukradne. Novinář B to vynese na světlo. Soudce C to má soudit. Obhájce D politika A se zná se soudcem C i se státním zástupcem E. Sejdou se tedy v baru F (stovky km od pracoviště) a budou přemýšlet "jak z toho ven". Nereálné?
15. 07. 2010 | 16:53

Jenda napsal(a):

Pro Podzimkovou:
Čunek měl jít před soud, a to přednostně! Bez zdržování Obstem. Tedy hlavní "čunkovač" je Obst, ten půl roku nedělal nic. A dodneška mlčí, čímž přiznává, že nic nenašel. Kvůli komu asi celou věc zdržoval?
15. 07. 2010 | 17:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Aha, Jarko,
tedy by to chtělo rozšířit obzor hodnocení od počátku čunkiády. Možná byste pak také přišla na nevěrohodnost a posléze nesmyslnost zdůvodnění celé kauzy. Jedna mafie zasáhla proti jiné. I v matematice platí, že - a - → +.
15. 07. 2010 | 17:14

Jaromíra Podzimková napsal(a):

Ale Zbyňku, já souhlasím. Nikdy jsem tu netvrdila, že jsem neomylná. Ráda si z názorů něco nového osvojím. Jsem velmi nerada, když mě tu vidíte jako soupeřku. Já jen mám názory poněkud hrubšího zrna, protože si myslím, že jinak tu politickou (a justiční) scénu ČR nezměníme!!
15. 07. 2010 | 17:45

Zacheus napsal(a):

Ještě na okraj k aféře Čunek. Možná, že by stálo zato zjistit, v kolika jiných případech státní zástupce dejme tomu v posledních deseti letech sám po doručení návrhu na podání obžaloby prováděl vlastní dokazování, včetně výslechů svědků. Byl takový případ alespoň jeden (nepočítaje samotnou causu Jiřího Čunka)?
15. 07. 2010 | 17:46

.Saravapali Uncoglu napsal(a):

Afera Cunek a odvozena t.zv."cunkiada" je v rovnici
zcela pruhledna,ze je symbolem ztraty duvery ve statni zastupitelstvi,ktere Bohuzel jiz pri treti vlade nepozbylo prizviska"Justicni Mafie".
Klasifikoval bych to asi takto."Topolanek+Pospisil+Vesecka,vcetne JUDr.Salichov &Comp.+Cunek+Schwarzenberg+urednicka vlada J.Fischera a nasledne i vlada milionaru a diletantu P.Necase jsou zodpovedni za vsechny nechutne stavy justice v CR vubec,vcetne Ust.soudu,ktery pusobi s soudcokracii od "listopadi 1989".
15. 07. 2010 | 19:30

vlk napsal(a):

Jo Dr. Koudelka. .. A jeho výklady. 'ze by někdy neco napsal ke kauze Čunek? Jak ji viděl, jistě by byl nejspíš v rozporu s mezinárodní nátlakovou organizací Transparency Int.
Když je kámoš s nejvyšší Renátou.
za to s e zdravým rozumem nikoli.

Kdepak bojovat opravdu s korupcí. Zatracení Amíci. k čemu nás to chtějí nutit?!
15. 07. 2010 | 19:49

otokar napsal(a):

S korupcí se bude bojovat opět pouze verbálně, občas se přichytí nějaký menší hraboš bez konexí. Dokud tam budou dinosauři různého vyznání, kteří na sebe všechno vědí,nic nového se nestane.
bez majetkových přiznání nelze vést boj proti korupci, to je jasné i velkým zlodějům a především jim.Lid je evidentně blbý a ještě dostatečně nevyhladověl.Tak budem čekat dále,vždyť leninovci vydrželi jen 70 let,co je to proti třetihorám?
15. 07. 2010 | 20:31

Kritik napsal(a):

Erudovaný rozbor odborníka. Všechna čest.

Připojil bych také poznání převzaté od známých hebraistů, tedy těch, kteří se zabývají starověkými biblickými texty psanými v hebrejštině.

Stav u starověkého soudu byl podle nich takový:

Obžalovaný byl obviněn žalobcem, který se hebrejsky nazývá satan. Obžaloba musela být doplněna svědectvím svědků, kteří museli přesně dosvědčit porušení některého z celkem 613 zákonných ustanovení. Křivé svědectví bylo smrtelným hříchem, viz "desatero Božích přikázání". Zásadní změna proti dnešku byla v osobě soudce: Úkolem soudce bylo najít všechny možné nesrovnalosti a skulinky v žalobě, aby obžalovaný nemusel být odsouzen. Soudce byl tedy ten, kdo stál na straně žalovaného.

Někdy se člověk až diví tomu, jaké nesmyslné metody a jaká opatření jsou navrhována nebo aplikovana jen kvůli tomu, aby se usvědčili pachatelé trestných činů. Vypadá to přesně tak, jak autor článku píše o Transparency International. Podle nich by dokonce státní orgány se měli chovat tak, jako by platila "presumce viny", namísto od starověku používané presumce neviny. Ve srovnání se starověkým právem by se dostali do pozice falešných svědků a vmanipulováni do konání smrtelného hříchu.

Pozorný člověk si jistě všiml, že v některých supermaketech v těchto vedrech špatně fungují bezpečnostní rámy a zahoukají bez zjevné příčiny. Vyzkoušejte si falešné obvinění na nich, uvidíte, co to znamená být falešně obviněn.
15. 07. 2010 | 21:53

Al Jouda napsal(a):

Státní zástupce (prokurátor) je charakterově vadný člověk už od éry hraběte Monte Christa.
16. 07. 2010 | 08:42

Zacheus napsal(a):

Al Jouda.

Tady se ovšem musím státních zástupců zastat. Je těžké předpokládat, že prožili stejné drama jako pan Villefort, který nechal ve vězení Edmonda Dantése jenom proto, že by mohl prozradit protistátní činnost jeho otce ( a tím zničit začínající kariéru jeho syna).
16. 07. 2010 | 23:14

Zacheus napsal(a):

Pokud jde o román Hrabě Monte Cristo, tady Alexandre Dumas mistrně vylíčil pocity královského prokurátora Villeforta poté, kdy byla odhalena jeho vina ( a to nejenom ve vztahu k E. Dantésovi)

" Veškerá tíha jeho zříceného štěstí dopadla na jeho hlavu.Ta tíha jej drtila, ač neznal všechny její důsledky. Nedovedl je změřit. Pouze je cítil, neuvažoval na svým zákoníkem jako chladný zločinec, který rozebírá známý paragraf.
Měl v hloubi srdce Boha.

"Bůh!Bůh!" šeptal si, aniž si to uvědomoval. "Bůh! Bůh!"

Viděl za tím vším zhroucením, k němuž došlo, jen a jen Boha.

Kočár rychle ujížděl".
16. 07. 2010 | 23:21

Zacheus napsal(a):

Je ovšem velmi zajímavé, že i když nakonec zešílel, královský prokurátor Villefort zůstal v onom děsivém myšlenkovém souboji se mstitelem hrabětem Monte Cristem jako by přece jen "neporažen": /Jako kdyby autor přece jen skrytě kritizoval mstu, která se vždy snadně může vymknout z rukou/.

"Monte Cristo k němu přistoupil a řekl mu tiše, téměř pokorně:

"Pane Villeforte, ztratil jste syna, ale...

Villefot ho neposlouchal, ani neslyšel. Skočil mu do řeči:

"É, však já ho najdu. Říkejte si,co chcete, že tady není, já ho najdu, i kdybych ho měl hledat do soudného dne".

Monte Cristo s hrůzou ucouvl.
"Oh, vždyť je šílený!",

A jako by se bál, aby se na něho nezřítíly zdi tohoto prokletého domu, vyběl na ulici poprvé v pochybnostech, měl-li právo udělat co, co udělal...".

(Alexandre Dumas: Hrabě Monte Cristo).
16. 07. 2010 | 23:32

Zacheus napsal(a):

..opravuji...vyběhl na ulici... a omlouvám se.
16. 07. 2010 | 23:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Dovolím si pouze malou parafrázi na autorův výrok :

"Evropskou tradicí je snaha zabránit zneužití trestního stíhání. K tomu slouží i dozor státního zástupce. "

Já bych to tedy viděl spíše takto :

Českou tradicí je snaha zabránit trestnímu stíhání osob, když se to jaksi "nehodí do krámu" jiným osobám. K tomu zejména slouží dozor státního zástupce.
Tedy Vesecká a její Klub osamělých srdcí seržanta Němce.
18. 07. 2010 | 15:54

Jan napsal(a):

Je smutne se divat, ze ceska verejnoust je tak naockovana medii k nenavisti vuci vsemu justicnimu, ze z clanku, ktery polemizuje s nazorem AI o samotne podstate evropskeho systemu pripravneho rizeni, udela opet pouze za zabomisi valku o cunkovi a spol. To tu neni vazne ani jeden jediny clovek, ktery by mel nejaky trosku erudovany nazor k dane problematice???
19. 07. 2010 | 09:22

Norene Seger napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.
13. 08. 2010 | 08:14

Marlena Viren napsal(a):

Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
13. 08. 2010 | 08:19

Pat Vehrenkamp napsal(a):

This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
13. 08. 2010 | 08:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy