Naše země pořád nevzkvétá

27. 11. 2012 | 20:23
Přečteno 16590 krát
Problémy naší země jsou v staršího data než fiskální fetišismus současné vlády. Za posledních dvanáct let naše reálné bohatství vzrostlo o pětinu. To je bezkonkurenčně nejméně ze všech nových členů EU. Jsme v tomto dokonce třetí nejhorší ze všech evropských zemí, tedy i těch mnohem vyspělejších. Po listopadu jsme přitom ze všech komunistických satelitů startovali z nejlepší pozice. Ať už ekonomicky, fiskálně nebo institucionálně.

Je těžké identifikovat jedinou příčinu tohoto relativně dlouhodobého marasmu. Jedna ale vyčnívá nad ostatní: česká metoda privatizace a z ní vycházející slabá institucionální kapacita našeho státu. Místo toho, abychom výnosy z privatizace investovali do budování fungujícího státního aparátu a pokryli dočasně negativní změny hospodářského režimu, nepřímo jsme rozdali prakticky všechna aktiva několika dobře napojeným šťastlivcům v naději, že ti z něj vytvoří všeobecné štěstí. Z toho pramení mnoho našich dnešních problémů, včetně korupce a legislativní nestability.

K tomuto zpackanému začátku se přidala podivná ideologie, díky níž si už dvacet let namlouváme, že samojediným zdrojem prosperity je soukromý sektor. Tomu podřizujeme úplně vše. Včetně budování fungujícího státu. Měli bychom proto co nejdřív přestat klást důraz na primitivní konkurenceschopnost nízkých mezd a tomu podřízenou daňovou politiku a právní systém. Musíme masivně zvýšit dotace do vzdělávání, výzkumu a vývoje. Za každou cenu udržet talenty doma.

V první řadě si ale musíme přestat namlouvat, že ekonomická prosperita existuje bez efektivní a silné veřejné moci. Musíme implementovat reformu státní správy a vytvořit mnohem lepší institucionální kapacitu i spravedlivý a inkluzivní stát. Bez takových parametrů můžeme být ještě desítky let montovnou Evropy a mnoho z nás si bude gratulovat. Nikdy ale nebudeme vyspělým evropským státem. Volba je na nás.

Článek byl zveřejněn v Dialogu Hospodářských Novin 26. listopadu 2012.

Kontaktovat autora můžete na twitteru: @AlesChmelar

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pamětník napsal(a):

Ano.
A za to mohou komunisté.
27. 11. 2012 | 20:29

vůbec za všecko napsal(a):

nenaučili karolínku počítat.
jinak než v miliónech.
https://www.youtube.com/watch?v=qK2tSK7wsbg
27. 11. 2012 | 20:46

rok navratem napsal(a):

"Za každou cenu udržet talenty doma"

Talenti by rozhodne meli jit studovat do zahranici, tam se skutecne neco nauci, pak jde o to, aby se vratili (aspon nekteri z nich) zpatky do Ceska.
Podle mych osobnich zkusenosti, pokud chcete opravdu delat vyzkum a vyvoj v kvalite aspon priblizujici se prumeru EU, tak je to v Cesku porad jeste hodne hodne tezke. Cast problemu jsou opravdu finance, dalsi cast problemu je nefungujici system podpory mladych navratilcu ze zahranici a celkova atmosfera ve spolecnosti, velky problem ale vidim v lidech a jejich (pracovnich a manazerskych) navycich (cest vyjimkam!)
27. 11. 2012 | 20:49

fikus napsal(a):

trefil jste hřebík na hlavičku. Ale problém je v tom, že stát řídí lidé, kteří to neumějí a často ani nechtějí.
Když vidím a slyším všechny ty moudré Borise Šťastné zvedá se mi kufr
27. 11. 2012 | 21:16

ryba smrdí od hlavy napsal(a):

Společnost neexistuje, pouze jedinci. Vzájemně se bezohledně okradem a tím Všichni náramně zbohatnem. Ostatně ekonomie ba ani filozofie či dokonce historie ani jiné modely a zkušenosti nemá. Kdo tvrdí opak, je komunistický vrah nebo ztratil historickou paměť. Shalom gójim.
27. 11. 2012 | 21:21

Al Jouda napsal(a):

Když takhle hovoří mladý člověk, tak máme naději !
27. 11. 2012 | 21:28

Fialenka napsal(a):

Dodala bych co nedůstojného se děje v zemi, která je montovnou s nízkými mzdami – plno lidí přežívá s vypětím sil místo aby žili.
27. 11. 2012 | 21:29

veverka napsal(a):

"nepřímo jsme rozdali prakticky všechna aktiva několika dobře napojeným šťastlivcům v naději, že ti z něj vytvoří všeobecné štěstí. Z toho pramení mnoho našich dnešních problémů, včetně korupce a legislativní nestability."

Aneb kterak lze vznostnými slovy okecat obyčejnou rozkrádačku národního majetku. Pár estébáků a vexláků si za bdělého dohledu své nastrčené myši píšící mimořádně nudné divadelní hry rozdělilo mezi sebou ta aktiva.

A pokračuje to dodnes.

"V době, kdy největší tuzemská pojišťovna VZP pumpovala do projektu elektronických zdravotních knížek každoročně stovky milionů korun, pustilo se pět akcionářů společnosti IZIP do rozsáhlých nákupů realit.

Informoval o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který prošel smlouvy uložené na katastru nemovitostí.

Plyne z nich, že od roku 2006 si europoslanci ODS a zakladatelé IZIP Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, další z autorů projektu Pavel Hronek, současný ředitel firmy Jiří Pašek a její dlouholetý manažer Tomáš Mládek postavili nové domy, koupili stavební parcely, honosné vily nebo rekreační apartmány v krkonošských lyžařských areálech."

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=764568

Jinými slovy....občanům se zavedou regulační poplatky ve zdravotnictví,aby si za ně mohli pánové Cabrnoch,Ouzký,Hronek,Pašek a Mládek nakoupit honosné vily a rekreační apartmány.

A tak je to u nás se vším.
27. 11. 2012 | 21:30

botanik napsal(a):

Zlodějny, blbost a modrá politická demagogie odkvetly a vydaly jedovaté plody.
27. 11. 2012 | 21:35

smutný napsal(a):

chytrý kluk
souhlasím - ideologie je svinstvo, zatemňuje mozek a brání kritickému úsudku. Proto dneska jsme tam kde jsme - v pr...i
27. 11. 2012 | 21:51

Otevřte si oči jedeme z kopce napsal(a):

Divoká privatizace zde proběhla bezkonkurenčně nejzběsileji, široká základna byla a široký sortiment sváděl k neuvěřitelným dějům. To se udělal umělý bankrot a nový "zpřízněný nabyvatel" co koupil za hubičku, rychle s patřičným ziskem prodal. Pak tu byla konkurence, zkoupila konkurenta a poté nechala konkurenční firmu padnout, no nesehnaly se zakázky že. Pak se zde zavedly firmy prosperující, jenže vyvádějí zisk do zahraničí a tak by se dalo pokračovat a pokračovat.Hloupost spousty politiků(rozuměj vychytralost spousty sehraných protagonistů s úplatky v kapse), to nemohlo dopadnout jinak. Současná vláda jen mírní ten neskonalý průšvih opatřeními, která při nejlepší vůli jdou do mínusu. Co bude dál ví jen Bůh.
27. 11. 2012 | 22:01

Červenomodrobílý Kalousek napsal(a):

Po listopadu 1989 nám Havel uslintaně lhal, že vracíme k demokracii Masarykovy republiky. Nebyla a není to pravda. Ve skutečnosti se především naše tzv. pravice snaží už více než 20 let tady modernizovat Husákovu federáciu. Přestože se v roce 1993 pro velký neúspěch (formálně) rozpadla. Průvodními znaky tohoto konání jsou posilování pragocentrismu a růst tuposti centrálních úřadů.
27. 11. 2012 | 22:25

Občan napsal(a):

Pane Chmelaři,

jestli Vy jste někomu něco rozdával, privatizoval nebo blbě investoval, tak, prosím, mluvte za sebe.
Protože mne si NIKDO NIKDY nezeptal, jestli souhlasím s privatizačním "útěkem před právníky", s restitucemi, s rozdáváním majetku církvím, s bankovním socialismem a s ulitím tunelů do "konsolidačních" agentur. Ve volebních programech nikdo nic takového v r. 1990 neměl a v r. 1992 už bylo "hotovo".

"...Musíme masivně zvýšit dotace do vzdělávání, výzkumu a vývoje. Za každou cenu udržet talenty doma...."
Bezva nápad. A do té doby, než vyroste, pracovně se uplacíruje a vydělá svůj první milion ta vzdělaná, vyzkoumaná a vyvinutá generace, budeme žít z čeho? Jo - a z ČEHO chcete masivně dotovat to vzdělání, výzkum a vývoj; z daní ubožáků, co za pár korun hákují v montovnách?
27. 11. 2012 | 22:26

xx napsal(a):

Tak tohle vznikne když se někdo bez zkušeností dostane do brusele a hltá tam tu propagandu vod rána do večera.

Docela z toho mrazí. Ten zápal a nadšení s jakým by pan Chmelař lidem šátral v kapsách a peníze pak rozdával na to, co on uvědomnělý a vzdělaný intelektuál považuje za správné.

A prý jsme rozdali aktiva v privatizaci. Kdybych mohl jen trochu tušit, že to je míněno jako vtip, tak bych se fakt s chutí zasmál. Ale něco mi říká, že to ten nadšený mladíček myslí upřimně a vážně. V době rozdávání těch aktiv měl sice ještě v puse dudlík a tahal kačera po dvorku, ale to mu nebrání se dnes rozohňovat nad ztraceným bohatstvím země.

Nebo už v bruselu považují za aktiva i budovy a pozemky ? No kdo ví, západní Evropa na tom ekonomicky není bůhví jak dobře, priority se asi mění i tam.
Protože jestli se v privatizaci téhle země něco rozdávalo, tak to byly především budovy, pozemky a vnitřní dluhy.
27. 11. 2012 | 22:43

pavel v napsal(a):

Aleš Chmelař

"K tomuto zpackanému začátku se přidala podivná ideologie, díky níž si už dvacet let namlouváme, že samojediným zdrojem prosperity je soukromý sektor." KONEC CITACE

Před oněmi dvaceti lety zde čtyřicet let vládla "úplně normální" ideologie, která nám namlouvala že samojediným zdrojem prosperity státní sektor. Za 1. republiky bylo Česko světovou špičkou. Po 40. letech normální ideologie banánovou republikou, kde bylo nedostatkové téměř každé zboží. Těch 40 let byla promarněná doba a to nejen v ekonomice. Ostatní se v té době rozvíjeli včetně státních institucí. My jsme upadali. Nevynutitelnost práva apod. je stále ještě důsledek minulého režimu. Ten sice měl účinné donucovací metody, ale ty se ve svobodné společnosti nedají použít.

Nemohu pochopit, že někdo opovrhuje privátní ekonomikou, když ta státní tak neslavně skončila.

Masivní investice do vzdělání nepřinesou prosperitu automaticky. Např., kdyby se veškerá mládež rozhodla studovat archeologii, ekonomice by to nepřineslo vůbec nic. Aby studovala technické obory, jejichž studium je náročné, musela by být finančně motivována. Ale to by se vám asi moc nelíbilo, protože to zavání neoliberalismem, že?
27. 11. 2012 | 22:50

Maximus napsal(a):

Dobrý článek, ale už je skoro pozdě na nějaké změny. Není ani k tomu potřebná síla, není kdo by tyto změny prosadil a uvedl do pohybu. Chybí silná skupina zkušených a kvalifikovaných lidí, kteří by věřili "své věci", a kteří by tuto zem chtěli vytáhnout z bahna a marasmu. Stávající politické strany to nejsou ani náhodou a vlastně ani ty z opozice. To jsou jen tací salónní křiklouni, bez tahu na branku. Tyto strany jsou už také umazané od politického bahna a mají zájem spíše o své zákonodárské prebendy a navíc jsou napříč politickým spektrem infiltrovaní "nenažranými". Vrcholem snahy části českých politiků a tajné touhy a přáním je dostat se do Europarlamentu, to je pak vystaráno panečku, to se to pak mlaská! Na státní cecek napojení zavedení rozkradači a odkloňovači místo, aby byli vyšetřováni orgány činnými v trestním řízení, mají vše spolu s politiky pod kontrolou. Tj. zastupitelství, policie i soudnictví neměří všem stejně ani náhodou. Tím je vše zabetonované a není moc velká naděje na změnu. K tomu se připojují média, která jsou ve vlastnictví těch co mají peníze a moc a výstupy z těchto médií tomu odpovídají. "Nenažraní" vítězí na celé čáře, ovšem ekonomika a hospodářství státu chřadne. Jednak trpí nevýběrem daní, dále neefektivitou a špatnou alokací už tak ztenčených zdrojů (do toho patří i zbytnělý státní moloch)a dále je tu zavedený konglomerát a mišmaš firem napojených na politiky z komunálu, ale i na ty nejvyšší. Diktát peněz zvítězil a vše ještě deformuje vnější globální moc, která má velkou sílu a zmocnila se velké části českého hospodářství natolik, že si tady u nás na dvorečku dělá co chce. Z ČR se stala novodobá koloniání zem, ročně odpluje legálně z ní přes 250 mld.Kč - stali jsme se logistickým přepravním centrem a montovnou velkých hráčů se zahraničními majiteli.
U EU nehledejme pomoc, možná jen někdy tu dílčí, ale když orgány EU zjistí nějaké nepravosti v konání našich politiků a státních úředníků, tak je ve výsledku potrestán - občan ČR, tím, že jsou zabrzděny dotace apod.
No a zavedený establishment už má připravené figurky na šachovnici pro volbu presidenta státu, nic neponechávají náhodě a v podstatě jediného možného, kdo by mohl zamíchat s jejich betlovými kartami, kterými hrají nefér hru s občany ČR, se úspěšně snaží odblokovat od případného zvolení. Hádejte kdo to je, má samurajský meč! A aby se to nezdálo podivné, vyhodili z kola princesnu Bobo a vyslance Golden Sachs, spočítali si dobře, že stejně by neměli šanci na zvolení......
Tak dobrou a vězte, bude hůř!
27. 11. 2012 | 22:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat nihil novi jako obvykle.
Jo a dám cicera ...
http://www.elixir.estranky.cz/img/picture/4/cicero.jpg
Veselé krizování ...
27. 11. 2012 | 23:01

Yosif K napsal(a):

Jsme v tomto dokonce třetí nejhorší ze všech evropských zemí, tedy i těch mnohem vyspělejších. Po listopadu jsme přitom ze všech komunistických satelitů startovali z nejlepší pozice.
Konec citatu.

Lepe receno z pozice NEJBOHATSIHO STATU OSTBLOKU.
Samozrejme - z pozice nejbohatsiho statu ostbloku ekonomie tezko muze rust o stejna procenta jako treba za komancu totalne ZSRUINOVANE Rumunsko, kde lide se v zime hrali u ohnicku z novin a papudeklovych beduynek a z hladu jedli psy.

Vyssi rust pobaltskych statu take mel sve pruvodni jevy ze kterych by se cesti socani asi zbridili vzteky!!!! V Estonsku okamzote po odtrzeni od SSSR vlada zridila ultrapevnou menu, nechala behem jednoho roku vse UPLNE VSECHNO vcetne kolchozu, fabrik a mestskych podniku nemilosrdne zkrachovat a pustila do zeme fisnky kapital ktery na padrt rozvalcovanych troskach socanske ekonomie vybudoval behem tri let ultraliberalni kapitalismus! Rychly rust po VELMI prudke sokove terapii - ktera vysla hlavne kvuli tomu, ze do Estonska OKAMZITE investovalo Finsko.

Polsku se odpustily dluhy atd atd.
27. 11. 2012 | 23:04

Yosif K napsal(a):

Byl jeden mudrolin z LSE,
badal co socan delnasum prinese!!!
---Vysoke mzdy, nizke dane!!!
---zaplati burzousti, hura na ne!!!
Blahobyt z raje na zem snese se!!!!
27. 11. 2012 | 23:13

Yosif K napsal(a):

K tomuto zpackanému začátku se přidala podivná ideologie, díky níž si už dvacet let namlouváme, že samojediným zdrojem prosperity je soukromý sektor.
KONEC ZITATU!

Saozrejme kazdy roduverny socan vi, ze tomu jest zcela naopak! Motorem prosperity jhsou poradne vysoke mzdy ve statnim sektoru, jak pro skrabaky tak pro proletare!

Vysoke mzdy ve statnim sektory (vice nez dvakrat vyssi bez v soikromem) pohanely v Recku prosperitu na ceste vzhuru celych 22 let co tam vladli socani - podobni trumbackove jako mudrolinek Chmelarek!!!!!

Takhle se ziskavaji proletarske hlasy - rozhozem penez - vy ubozi pravicovi setrilkove!!!!!
27. 11. 2012 | 23:20

Yosif K napsal(a):

ročně odpluje legálně z ní přes 250 mld.Kč ...
KONEC CITATU....

Pane Maximusi - tak tohle je fakt od kapitalistu nevidana sprostota - nekdo v Cesku investuje treba 500 miliard Kc a pak si rocne odtahne 40 miliard na dividendach, misto toho aby ty penize rozhodil mezi proletare. K cemu ty kapitalisty mame? Nebylo by bez kapitalu lepe? Za stareho rezimu zadny kapital nebyl, prumerny plat byl 80 US$ na mesic a vsichni komanci byli stastni!!!!!
27. 11. 2012 | 23:26

Targus napsal(a):

To pavel v:

Za 1. republiky bylo Česko světovou špičkou

A v čempak?
Obecně oblíbený omyl, zejména v ČR.

Nikoli, Pavlíku v, ČSR měla jeden jediný státní rozpočet v černých číslech za CELÝCH dvacet let trvání. Jinak pořád svítila červená. Smůla.
Technologie? Ani nápad, americké auto nesrovnatelně lepší kvality stálo čtvrtinu až pětinu ceny československého pekáče.
Zemědělství? Agrární katastrofa, naprosto nevýkonné, přežívalo jen díky fantasticky vysokým dovozním clům na úplně všechno.

ano, ČSR se sem tam objevila na chvostu zemí první dvacítky, ale to jiné země také a dnes jsou na tom ještě hůř, než my. Ostatní státy nás jednoduše dohnaly, vyrostla tvrdá konkurence. Co umělo kdysi pět šest států, umí dnes kdekdo. Svět se zmenšil, lidí přibylo.
27. 11. 2012 | 23:53

Targus napsal(a):

To Yosif K:

V Řecku nebyli u vesla 20 let socani, nelži, hlupáku.
27. 11. 2012 | 23:58

xx napsal(a):

Yosif K: za komunistů kapitál samozřejmě byl. Jen ho nevlastnili soukromé osoby, ale stát. Říká se tomu státní kapitalismus, kdy veškeré výrobní prostředky vlastní stát. Ovšem komunisté ten kapitál prachbídně spravovali a nasekali tak obrovský vnitřní dluh právě na tom kapitálu. Doslova kapitál rozdali lidem na dotovaných potravinách, dotovaném bydlení atd.

Jestli se tu někdy rozdávala aktiva, tak to bylo právě za komunistů. Na to ovšem páně Chmelaře vzdělání a zkušenost zjevně nestačí.

Privatizační období a období "bankovního socialismu" byl jedním z pokusů, dodat chybějící kapitál z domácích zdrojů, tedy monetizací vnitřního dluhu. Tam také došlo k největším škodám. Ale z tehdejšího pohledu to nebylo zase tak moc nelogickým pokusem.
Pamatuji však velice dobře ten obrovský tlak, zejména od komunistů, který lze shrnout jednou větou - republiku si rozprodat nedáme.

No a pak tu byla obrovská přezaměstnanost. Když chtěl Mercedes na počátku devadesátých let vstoupit do Tatry, pracovalo tam 15000 lidí! Oni řekli že si nechají 5000 zaměstnanců. Proti tomu se postavily odbory a tehdejší vedení využilo nálady a prosadilo privatizaci českou cestou. Jenomže zastaralé Tatry živící takovou masu lidí prostě neuspěly a z podniku se stala snadná kořist pro všelijaké tuzemské i zahraniční supy. Nakonec stát sanoval několika miliardami a dneska tam nepracuje ani těch 5000 lidí co sliboval Mercedes.

Tak to byla ta aktiva. :-)))
28. 11. 2012 | 00:00

Targus napsal(a):

To xx:

Budova a pozemek není aktivum? Od kdy?
To je nějaká nová ekonomie?
Takže já si koupím tovární halu a vlastním pasívum. Další ekonom zralý na Bohnice a klecové lůžko.
28. 11. 2012 | 00:01

reppop napsal(a):

Yosif K napsal(a):

Pane Maximusi - tak tohle je fakt od kapitalistu nevidana sprostota - nekdo v Cesku investuje treba 500 miliard Kc a pak si rocne odtahne 40 miliard na dividendach, misto toho aby ty penize rozhodil mezi proletare.
xxxxx
Je zcela iluzorní se domnívat, že zahraniční korporace investují v ČR, protože si nás obzvláště oblíbily a propadly kouzlu hlubokého hlasu ministra Kalouska. Důvod jejich investic se od roku 2006 projevuje na naší platební bilanci, konkrétně v bilanci výnosů, jejíž vysoký deficit do záporných čísel dostává celý běžný účet. Za minulý rok 2011 tvořil odliv dividend více než 175 mld. Kč, bilance výnosů pak celkově zaznamenala deficit téměř 272 mld. Kč. Běžný účet skončil v deficitu přes 109 mld., a to navzdory faktu, že ostatní tři bilance běžného účtu (zboží, služby, běžné převody) byly v plusu. Ještě horší byl rok 2010, kdy odliv dividend zaznamenal dokonce téměř 192 mld. Kč. Odliv dividend navíc již od roku 2006 překračuje sumy reinvestovaného zisku.

(Podrobný pohled může čtenář najít na stránkách ČNB v sekci Běžný účet platební bilance ČR v teritoriálním členění).

(Zdroj http://www.blisty.cz/art/64962.html)
28. 11. 2012 | 00:06

xx napsal(a):

Targus: Tovární hala vám vyprodukuje co ? No možná v Bradavicích by to stačilo na produkci, ale našem světě tovární hala na produkci čehokoli nestačí. Do té tovární haly potřebujete nějaké výrobní prostředky a pracovní sílu. Ale ani to nestačí milý pane, vy potřebujete to nejdůležitější, potřebujete produkt. A to takový produkt, který lze s někým směnit. Teprve pak se dá vaše hala považovat za aktivum, něco co přináší prospěch, zisk, výdělek.

Po komunistech nám bohužel zůstaly jen ty výrobní haly se více či méně zastaralými výrobními prostředky a beznadějně zastaralý produkt nesměnitelný s nikým.

Ale chápu že stará ekonomie, ta stará dobrá marxleninská chápe aktiva trochu jinak.
28. 11. 2012 | 00:09

Targus napsal(a):

To xx:

Mercedes chtěl hlavně patent na výkyvné polonápravy, nic jiného. A nehodlal slíbit vůbec nic.
Tragédií Tatry byl papá tunel Klaus, který zarazil bartr s Rusákama a banda neschopů v obchodním oddělení Tatrovky, kteří vyrobenou nadprodukci nebyli schopni realizovat, zato ji uměli rozprodat za půl darma svým kamarádíčkům, kteří si následně narvali kapsy. Do toho neschopné vedení bez jakékoli vize, neschopné oddělení vývoje motorů, atd.
Stručně řečeno, v Tatře kradl, kdo mohl.
28. 11. 2012 | 00:10

Targus napsal(a):

To xx:

Hmm, to je zajímavé, já znám pár lidí, ti skoupili haly a jsou ve vatě. Ony totiž ty haly jdou pronajmout někomu jinému, kdo se chce trápit s výrobou, případně se dají rozebrat a výhodně prodat.

To je, co? Hlupák pracuje a chytrák bohatne, milé ksks. Pak že není hala aktivum. Produkt těžko uděláte pod širákem, leda byste napodobil dáďu Stalina za druhé války.
28. 11. 2012 | 00:14

xx napsal(a):

Targus: rozebrání haly, aktivum jako prase. Co kdybychom tedy založili ekonomiku na rozebírání a prodeji hal. Byli bychom ve vatě všichni.

Ono to asi bude trochu jinak, že. Do té haly musí přijít někdo kdo má kapitál. Bez toho je hala k ničemu.

Hala je asi takové aktivum jako rodinný dům. Taky jej můžete prodat nebo pronajmout. Ale aktivum to není, nic to neprodukuje samo o sobě a ekonomiku to neuživí. Kdyby to šlo, tak bychom si mohli všichni navzájem pronajmout byty a byli bychom všichni ve vatě, nemyslíte ?!
28. 11. 2012 | 00:24

xx napsal(a):

Targus: nejste vy náhodou účetní ?
28. 11. 2012 | 00:27

SuP napsal(a):

xx -
Nedivte se. Targus zažil krásnou dobu socialismu, kdy se říkalo: ..."Kdy bude v Československu komunismus?.... Až všechno rozkrademe a budem si to půjčovat..."
To se pak v aktivech/pasivech snadno chybuje, hlavně v cizích.
28. 11. 2012 | 00:32

946 napsal(a):

"...Za každou cenu udržet talenty doma"
Tohle si říkám že je možná už prohraná bitva a hlavní příčina současné situace. Po dvou emigračních vlnách 1948 a 1968 kdy odcházeli ti schopnější a před tím emigrace a genocida židů. A čím dnes talenty udržet v zemi kde se dostávají k moci zase komunisti?
28. 11. 2012 | 01:18

někdy si zbytečně fandíme napsal(a):

Výkyvné polonápravy, pokud tomu správně rozumím, byly dědictvím po Němcích, jako celá stojedenáctka.
Vzduchem chlazený (= bez budoucnosti) motor také.
Takže mi, z technologického hlediska zkuste vysvětlit hodnotu know-how a tržních možností té fabriky v roce 1992 nebo okolo.
Já vím, pořád jsme se chválili jak na Urengoji ty zateplené osmsetpatnáctky pěkně jezdily.
Ale nakonec se ukázalo, že Italové s Američany postavili Rusům fabriku, která má na víc.
Nemluvě o jejich letité spolupráci s Detroit-Diesel, která jim dovolila postavit všechny ty bestiální motory, kterými tahají od raketových podvozků po devadesátitunové tanky cokoli.
28. 11. 2012 | 02:18

Maximus napsal(a):

Jeden vynikající článek pro oslíky typu Yosif K.:

14.9.2012
Proč je ČR kolonie
Kolonie v minulosti sloužily jako prostor ovládaný kolonizátorem, za nerovně nastavených vztahů (v oblasti ekonomické, sociální, kulturní). Kolonie neměla svou vlastní rozvojovou strategii, ale plnila úkoly, které jí stanovilo centrum (dodavatel otrocké práce, např.). Z hlediska dělby práce byla kolonie včleněna do výroby kolonizátora a plnila v něm roli dodavatele surovin, nebo jiné součásti výrobního procesu.
Její „zájmy“ tedy často vůbec nebyly definovány, její politická „elita“ byla jen loutková a sledovala zájmy úplně jiných aktérů než snad vlastního obyvatelstva. Typický pro kolonii je rovněž nižší stupeň rozvoje, tedy přejímání technologií, které mohou být při výrobě aplikovány, ale nejsou dále rozvíjeny. Kolonizační velmoc se chová nadřazeně a zavádí v kolonii podmínky, které by si nikdy nedovolila použít na svém vlastním území.
Jen hrubý pohled na výše uvedené znaky nám naznačí, že kolonialismus není zdaleka minulostí a že platí (byť v nových podmínkách) také pro ČR. Současný koloniální systém je ovšem mnohem sofistikovanější v tom, že o sobě tvrdí, že koloniální není (ne nadarmo se říká, že největší lstí ďábla je, že neříká své jméno) a že aktéři kolonizace jsou důmyslněji skryti a nelze je automaticky ztotožňovat s národním státem.
ČR se jako kolonie do systému neoliberálního kapitalismu začlenila v 90. letech. Pro toto její včleňování je typická aplikace a přijetí Washingtonského konsensu, který je velice lstivým mechanismem, jak ze země kolonii udělat. Volný obchod totiž vyhovuje vítězům – těm, kteří mají náskok. To, že volný obchod automaticky nevede k blahobytu v zemi ani k dohánění vyšší úrovně byl nucen přiznat i šéf WTO Pascal Lamy.
Na rozdíl od jiných zemí, které se transformovaly za jiných podmínek a se silným vlivem státu (země jako Japonsko, Jižní Korea či Čína), česká „elita“ nikdy neměla příliš mnoho představivosti ohledně toho, z čeho bude země žít – a akceptovala mocenskou nerovnováhu, kterou navíc svými kroky dále upevnila. Nejprve nastoupila klišé typu „trh vše vyřeší“, „zhasneme a majetek se sám nejefektivněji alokuje“ a podobné zjednodušené výroky. Ty mohly být provedeny z čiré hlouposti (učebnicová ekonomie, kde na vše stačí namalovat jeden graf), nebo také z důvodu rychlého vytvoření nové „elity“, která bude podporovat každé další kroky neoliberální transformace proto, aby si zachovala „získané“ postavení, bude tedy tvořit páteř její budoucí moci. Dnes se nám projevuje v mocné chobotnici kmotrů, které vysávají zbytky státu.
Jistě nemusíme souhlasit s tím, za jakých sociálních a environmentálních podmínek se provádějí reformy v Číně – jedno ji ale nelze upřít, a to je dlouhodobý strategický výhled, který je pragmaticky korigován a který nikdy nepočítal s tím, že by Čína zůstala v pozici levného dodavatele hraček a textilu. Cílená změna čínské ekonomické struktury, strategické uvažování ohledně zabezpečení surovin a technologický vývoj – v tom všem nás Čína vysoce předčila.
Boris Cvek se správně povšiml, že hlavní politické síly se spíše koncentrují na otázku, jak rozdělit bohatství (přičemž pravice tvrdí, že nic neredistribuuje, i když pravý opak je pravdou), ale už se málo zajímají, z čeho bude Česká republika žít.
Pokr.
28. 11. 2012 | 05:04

Maximus napsal(a):

V programovém prohlášení vlády k tomu mnoho nenajdeme, snad mimo mouder typu, že hodnoty tvoří podnikatelé (kteří se pravděpodobně pohybují ve vzduchoprázdnu). Sociální demokracie zase problémy s nezaměstnaností hodlá řešit dalším lákáním přímých zahraničních investic.
Česká republika ze své slabé surovinové základny nemůže sloužit jako dodavatel primárních komodit (snad mimo dřeva a kaolínu), takže se do dělby práce včlenila na pozici montáže se střední přidanou hodnotou. Na konci 90. let to byla strategie Zemanovy ČSSD, která čelila dvěma těžkým problémům: rozvoji ekonomických bratrstev řízených ODS a rostoucí nezaměstnanosti (spojené s recesí, kterou přivodila Klausova transformace a její další balíčky). Rozhodla se domácí mafiánskou ekonomickou moc vyvážit zahraničním angažmá. Právě Zemanova vláda tedy přichází s propracovaným systémem podpory exportu a investic, včetně institucionálního zajištění. Pro pokles nezaměstnanosti pak posloužily přímé zahraniční investice montážního charakteru – tedy se střední přidanou hodnotou.
Katastrofou české ekonomiky je, že zde neexistuje na politické úrovni strategie, která by se odvážila toto změnit. Už řadu let jsme svědky řečí o podpoře vzdělanosti, vědy a výzkumu, což v realitě vyúsťuje v to, že čeští učitelé jsou mizerně placení, ve třídách kvůli úsporám bude opět téměř 40 dětí a budou dostávat (pokud vůbec) učebnice staré dvacet let.
Řečeno jednoduše: politické elitě chybí VIZE rozvoje země a to v kontextu současné krize Západu, která si nutně vyžádá velmi razantní transformaci ve všech oblastech. Místo toho se řídí heslem „každý den dobrý, pojďme rozkrást to málo, co ještě zbylo“. A pozor, současná vláda to dělá velmi inteligentně, tak, aby tyto procesy, které, řečeno ministryní Hanákovou nastaví, byly jen velmi obtížně odstranitelné, měly tedy dlouhodobý dopad a zajistily „své věrné“ až do konce života.
Ekonomická struktura České republiky je tedy charakteristická silným vlivem zahraničních (často nadnárodních) uskupení. Citujme z analýzy ČSÚ: „Váha finančních a nefinančních firem pod zahraniční kontrolou v české ekonomice stoupla během let 1995-2009 z méně než desetinových podílů na počátku sledovaného období na 42,5% celkové produkce, na 47,7% v případě mezispotřeby a 30,6% hrubé přidané hodnoty v ekonomice.“ Není překvapující, že největší dominance firem pod zahraniční kontrolou je v sektoru peněžnictví a pojišťovnictví, na druhém místě je automobilový průmysl.
Pokr.
28. 11. 2012 | 05:05

Maximus napsal(a):

ČR, jak správně podotýkají také ekonomičtí experti ČMKOS, vlastně slouží jako volná výrobní kapacita především pro Německo. Německé firmy nemají žádný zájem na tom, aby na tomto cokoliv měnilo – technologicky náročnější výrobu si ponechají u sebe a budou stanovovat horní limity pro ceny svých dceřiných firem s případnými „motivačními“ výhružkami o přesunu pobočky do Rumunska či Bulharska apod. Na naší „konkurenceschopnosti“ se tedy nutně projevuje to, že většina „českých“ firem není finalisty, tj. nejsou schopni ovlivnit konečnou cenu. Česká „elita“ se „trápí“ rostoucími mzdovými náklady, či sociálním pojistným, ale už ji příliš nezajímá, že důležitější než náklady je právě ona přidaná hodnota. Opět se tak vracíme k otázce: z čeho a jak bude ČR žít?
Zdá se, že část (nejen) politických představitelů si doslova lebedí v tom, že ČR hraje pro Německo roli 17. Bundesland (ovšem bez sociálních transferů – viz asymetrie vztahů).
Navíc je zcela iluzorní se domnívat, že zahraniční korporace investují v ČR, protože si nás obzvláště oblíbily a propadly kouzlu hlubokého hlasu ministra Kalouska. Důvod jejich investic se od roku 2006 projevuje na naší platební bilanci, konkrétně v bilanci výnosů, jejíž vysoký deficit do záporných čísel dostává celý běžný účet. Za minulý rok 2011 tvořil odliv dividend více než 175 mld. Kč, bilance výnosů pak celkově zaznamenala deficit téměř 272 mld. Kč. Běžný účet skončil v deficitu přes 109 mld., a to navzdory faktu, že ostatní tři bilance běžného účtu (zboží, služby, běžné převody) byly v plusu. Ještě horší byl rok 2010, kdy odliv dividend zaznamenal dokonce téměř 192 mld. Kč. Odliv dividend navíc již od roku 2006 překračuje sumy reinvestovaného zisku.
(Podrobný pohled může čtenář najít na stránkách ČNB v sekci Běžný účet platební bilance ČR v teritoriálním členění).
Nejde o žádnou akademickou debatu, protože minulý rok se ČR „podařilo“ nemít běžný účet pokrytý dostatečně přílivem na finančním účtu, což je rozhodně ekonomicky znepokojivé. Vysoké deficity běžného účtu vyjadřují strukturální nerovnováhu a mohou být jedním ze signálu finanční krize (země jihovýchodní Asie), příp. krize dluhové (Řecko, Španělsko). ČR se navíc spoléháním na další a další příliv přímých zahraničních investic dostává do pozice, která je politicky i ekonomicky silně defenzivní:
Potřebuje další příliv, který ale po dozrání investic nutně vyústí v další odliv výnosů ze země (a tak pořád dokola).
Bude donucena „motivovat“ zahraniční korporace, aby zisky neodváděly jinam, ale reinvestovaly je v ČR. Zahraniční firmy si makroekonomických souvislostí budou jistě dobře vědomy, takže mohou na (jakoukoliv) vládu vyvíjet intenzivní tlak např. v podobě ještě nižších daní (nejlépe žádných), ještě větších dotací na pracovní místo atd. Již nyní je ČR v jejich područí více než by bylo záhodno a tento faktor může ještě posílit. Nemluvě o tom, že čistě ekonomicky vzato má každá země nějakou míru absorpce investic (kolik jich dokáže produktivně vstřebat, což souvisí jak s institucionálním prostředím, tak s kvalifikací pracovní síly a dalšími vlivy). Pokud na této míře absorpce země nepracuje, tak těžko může existovat impuls k rozvíjení těchto investic.
Pokr.
28. 11. 2012 | 05:06

Maximus napsal(a):

Co se technologie týká, podíváme-li se na export, pak HT výrobky tvoří za rok 2011 16,7%, přičemž ale vykazují značnou dovozní závislost u těchto výrobků (tj. nejsou zde až na výjimky vyráběny komplexně).
ČR až na řídké případy je v pozici příjemce technologií a podfinancovaná a nevhodně státem řízená (nebo spíš neřízená) podpora vědy a výzkumu neslibuje mnoho šancí na zlepšení. Samostatnou kapitolou je pak uzavřenost (inward – policy), která se projevuje nejen v ignorování zahraničních zkušeností (ať již pozitivních či negativních), ale také např. v setrvávání zastaralých vědeckých paradigmat (lpění na detailním zkoumání jednotlivostí – jen to je považováno za „vědu“, ignorování systémových dopadů a dynamiky), což se negativně odráží také ve výuce. ČR se tedy z hlediska kritického myšlení nachází tak říkajíc mimo vývoj.
Zajímavě k tomu psaly Literární noviny.
Příkladů, jak Nečasově vládě (a nejen jí) záleží mnohem více na zahraničních mocenských vlivech by bylo možno udat mnoho (vzývání ratingových agentur a ignorování sociálních dopadů „reforem“, např.). Pravděpodobně nejilustrativnější je pak podceňování domácí poptávky. To se odehrává jednak slovně (Nečas, Kalousek, Schwarzenberg a Drábek), ale také v praktické hospodářské politice.
Doplňme i výňatek ze zprávy ČSÚ o národních účtech v II. čtvrtletí roku 2012: „Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem hrubého domácího produktu se ve 2. čtvrtletí snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok.“
Pokr.
28. 11. 2012 | 05:07

Maximus napsal(a):

Dokončení:
Nejde jen o elementární neznalost národních účtů, v čemž vládu vydatně podporují Hospodářské noviny (viz články Zlámalové, která tvrdí „hospodářství sílí jen díky vývozu. Ten tvoří u naší malé otevřené ekonomiky osmdesát procent výkonu, takže platí: vývoz dobrý, všechno dobré.“) Marně vysvětluje, píše a analyzuje vynikající národohospodářka Růžena Vintrová. Marně vysvětluje elementární rozdíl mezi poměrem a podílem, mezi tím, že do HDP vstupuje čistý export, nikoliv pouze sám export (který notabene sám zahrnuje často importovanou mezispotřebu). Je to o to tristnější, že se jedná o ekonomické základy, ze kterých jsou zkoušeni studenti bakalářského studia.
Očividné pohrdání domácí poptávkou neznamená nic jiného než přiznání, že tato vláda zhluboka kašle na své občany, protože se stará o úplně jiné zájmy. Výroky typu: „domácí poptávka není důležitá pro vývoj ČR“ o Nečasově vládě vypovídají mnohem víc než její pouhé totální ekonomické ignorantství.
Zastávání se zahraničních zájmů a neschopnost (a neochota) definovat vlastní jsou rovněž typické pro současnou vládnoucí elitu. Vzpomeňme na radar a jeho vehementní prosazování ze strany Alexandra Vondry. Uvědomme si, že ČR nemá žádnou zahraničněpolitickou doktrínu, kterou by se konzistentně mohla řídit. Zahraniční politika ČR je řízena obvykle zájmem vybrané velmoci (klasicky volíme tu, která je na mocenském odchodu). A té se ČR také plně podřizuje, bez ohledu na domácí náklady, legitimitu, či budoucí prospěch. Podléhání zahraničním vlivům je dobře patrné např. v chaotické politice zavírání a otevírání zahraničních zastupitelských úřadů.
Zastupitelské úřady, které byly zrušeny: Kongo, Venezuela, Keňa, Jemen, Kostarika, Bombaj (generální konzulát).
Zastupitelské úřady, které budou otevřeny: Katar, Senegal, Barma, Srí Lanka, Kolumbie
Čtenář si může sám zhodnotit, jestli tyto seznamy reflektují zájmy ČR, nebo snad zájmy nějaké úplně jiné země.
V neposlední řadě je pro kolonie typické, že kolonizátor na jejím území zavádí dosti odlišné podmínky než ve vlastní zemi. Takovéto chování je možné pozorovat u řady nadnárodních korporací, např. ze zemí EU, které se v ČR vůči zaměstnancům chovají způsobem, který by si doma nikdy nemohli dovolit. Přesvědčila jsem se o tom i na konferenci týkající se participace zaměstnanců pořádané ČMKOS a ETUI, kde zahraniční zástupci hovořili o právech zaměstnanců ve svých zemích (Rakousko, Německo, Francie) a byli konfrontováni s tím, jak se tento zaměstnavatel chová v ČR.
Pro zájemce není špatné zapříst interní hovor o tom, jak se rozdělují zisky v „matce“ VW a jak je to u dcery Škody Auto.
Co s tím? Je potřeba mít takovou politickou elitu, která bude jednak vnímat změny světového systému (plně chápat krizi a její dimenze) a nebude se bát zásadní změny (Great Transition), které se stejně nevyhneme. Jenže při pohledu nalevo či napravo se zdá, že být kolonií může vlastně vyhovovat, protože zbavuje alespoň částečně zodpovědnosti a nutnosti formulovat vlastní vizi rozvoje. Jeden z problémů, který snad zmíním v dalším článku je zbabělost, hloupost a přílišná konzervativnost elit (bez ohledu na politické směřování), která jim brání vybočit z dráhy, která je pro ně vlastně pohodlná. Lepší je označit inovativní řešení za „experiment“, nebo prostě za něco, co by potrestaly finanční trhy. A je vystaráno.
Autorka : Ilona Švihlíková
28. 11. 2012 | 05:08

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek.

V závěru autorka se zmiňuje o chování zahraničních firem u nás a u nich. Uvedla třeba Škodu VW. Mám lepší příklad, u VW můžeme podotknout, že VW nás pustil na své trhy a zajistil know-how a servis atd. a samozřejmě dodal vyšší přidanou hodnotu. To vcelku ano. Ovšem najděte mi vyšší přidanou hodnotu třeba u potravinových řetězců LIDL, TESCO, MAKRO, KAUFLAND, GLOBUS atd., atd.
Třeba u německé firmy LIDL máte nakrásné srovnání. Při srovnání většiny nákladových položek, které musí řetězec dát do položek, které zmenšují zisk, vám vychází, že jsou skoro všechny stejné jak v ČR tak i v SRN! Pouze velký rozdíl je u nákladové položky "mzdy a platy" zaměstnanců!
V německém LIDLu má skladník nebo prodavačka v přepočtu plat 2-3x větší než u nás! Manažeři prodejen v ČR mají platy personálu v německých LIDLech (skladníků), pouze u vyšších manažerů se dostanete na vyšší motivační platy. Rovněž počty lidí u nás na srovnatelných pracovištích jsou nižší než v SRN. A tak je to třeba v holandském AHOLDu (Alberty a spol.),u anglického TESCO či jinde. V takových Albertech stlačil holandský majitel počet personálu na neskutečných 50% oproti stavu před 10-ti lety a lidi tam jezdí jak čerti, aby svoji práci stihli! A motivační systém? Myslíte prémie, ty neexistují? Nikoliv, jen makej, drh hubu a nic se ti nestane a zůstane ti práce, nebo jdi, raus, agentury dodají nové cvičené opice a často s tituly Mgr. či Ing.! A odbory? Jen takové jako a naoko. U vyšší přidané hodnotě tady snad nemůžeme mluvit, že? Jsme obyčejnou kolonií, se vším všudy! Jwen naši lidé nejsou odměňováni korálky a nejsou odvlékámi z kolonií do Ameriky. A zkuste mi to někdo vyvrátit, že nekecám!

Pamatuji si na rozhovor před pár lety s manažerem údržby celé Pražské teplárenské, a.s. s jistým J.Č., kterého jsem znal snad už od r.1979, takže neměl přede mnou zábrany. Zrovna jsem k němu přišel, když se rozčiloval, že zahraniční majitel (hmm, určitě strategický, jak vyšitý) mu oznámil, že mu sebere z plánovaných financí na údržbu tuším 200 mil.Kč! Zkrátka své "prebendy" a plánovaný zisk si přece nenechá ztenčit, i když v tom roce zrovna nebyla velká zima a tudíž nebyly plánované výnosy na požadované výši! A takhle je to u vodárenských společností, energetických firem atd. V představenstvech a dozorčích radách jsou nalezlí naši politici a huby jsou jim zacpány statisíci a někde miliony korun za nic nedělání. Nakonec většinou tomu ani nerozumí a jen šoupou bačkorama. Když si představím, že taková právní rychlkvaška z Plzně slípka Řápková rozhodovala o aeroliniích tak mě jímá hrůza. Ale těchto ničemů jsou stovky!
Takže přátelé, tohle snad nedá nikdo do pořádku, snad jen,
že snad zase vystřelí Aurora a revoluci tady zajistí mozky z dovozu, jak to měl tehdy soudruh Lenin, tehdy jich parník tuším, že se jmenoval Christiansen před revolucí přivezl z USA 250 kousků! A VŘSR mohla začít! Ale to raději ne. Velký bratr spolu s "nenažranými" má dnes úplně jiné scénáře. Viz arabská revoluce a třeba nyní Sýrie.
Kdyby Kristus uslyšel takového Yosifa K., tak by mu určitě pověděl, pojď sem blíž, ještě blíž, no blíž a pak by mu zašeptal, kdybych neměl přibité nohy, tak bych tě strašně rád kopnul do hlavy!

Pěkný den všem v montovně a logistickém centru "CZ, s.r.o."! (s.r.o. - znamená u nás společnost s rozumem omezeným)
28. 11. 2012 | 05:45

pop napsal(a):

Může mi někdo vysvětlit ,že jsme za komunistů zvládli vyrobit 3800 cvičných proudivých letadel delfín,tisíce tramvají,tisíce lokomotivatd.Dnes jsme to dopracovali tak,že vyrábí tisíce blatníků.Dnes jsme v rektumu.
28. 11. 2012 | 07:27

reppop napsal(a):

To někdy si zbytečně fandíme

Možná se pletu, nejsem odborník na nákladní auta. Leč zajímá mne cukrovarnictví. Cukrovka se do cukrovarů sváží buď kamiony s návěsem nebo soupravami (auto + vlek). Nakládá se buď na pevné skládce nebo přímo na poli z hromady. A do těch nejtěžších podmínek na poli dispečeři neposílají Many, Volva, Dafy, Mercedesy nebo Iveca (vesměs do 10 let stáří), ale Tatry (některé mají už ca 25 let). Na silnici je samozřejmě ty zahraniční značky trumfnou a pro šoféry jsou podstatně komfortnější, ale v terénu na ty Tatry nemají. A pokud i Tatry zapadnou, jsou snáz vyprostitelné traktorem. Samozřejmě odvezou o něco míň. Avšak při těžkém terénu a krátké dopravní vzdálenosti jsou Tatry jednoznačně výhodnější.
Takže ono je vždy něco za něco, chyba asi byla že management Tatrovky nevyužil konkurenčních předností těch aut a nesnažil se je modernizovat v tomto směru.
28. 11. 2012 | 07:41

Maximus napsal(a):

reppop

Ano, je to tak, Tatry byly a jsou technický unikát a to zavěšení kol je neskučně dobře vyřešené!
28. 11. 2012 | 07:57

Skogen napsal(a):

Maxime, ten článek je skvělý! Pregnantně zmiňuje přesně to, co se zde dlouhodobě snažím lakonicky formulovat.

Doufám, že jednou přijde doba, kdy budou padat tresty za vlastizradu, protože souvislosti a jistá vládní politika jednoduše nemohou být náhodné.
28. 11. 2012 | 08:17

Skogen napsal(a):

reppop,

právě k tomu účelu - pohyb v terénu - byly tatrovky vyvíjeny. Těžko byste ostatně posílal silniční vozy byť jen na kopřivnický zkušební polygon.

Hlavní chybu managementu bylo opuštění tradičních východních trhů.
28. 11. 2012 | 08:23

jozka napsal(a):

Skogen:

Favorit na koprivnickem polygonu zkouseli v ramci zrychlenych testu zivotnosti.
28. 11. 2012 | 08:29

reppop napsal(a):

To Skogen, Maximus

Nejsem ekonom, ale články a přednášky Ilony Švihlíkové, Martina Fassmanna a (zesnulého) Miloše Picka, podobně jako Petera Staňka (poradce slov. premiéra Fica pro makroekonomiku) jsou poměrně srozumitelné a popisují realitu podstatně lépe a bezrozporněji než "ekonomů" ideologicky více či méně podpírajících politiku současné vlády. U nich ale člověk často najde vazby na různé zájmové skupiny, zejména bankovní domy, což už samo o sobě vypovídá o jejich "nestrannosti". Viz Bezděkova komise k 2. pilíří důchodového systému, kde podle prof. Vostatka převažovali nejrůznější lobbisté bankovních domů, pro které zřejmě jedině je ten pilíř výhodný. S politiky typu Kalouska, Drábka aj. to logicky bude velmi podobně. Možná nedostávají prachy přímo na dřevo, ale systém protislužeb, které je bohatě zajistí až do klidného stáří je nepochybně už dokonale propracován. Takže komu tato novodobá zbohatlická šlechta slouží, je víc než zřejmé.

PS: doporučuji nejnovější přednášku doc. Staňka na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=CpWK79lEpVs
(jsou tam i starší)
28. 11. 2012 | 08:33

Skogen napsal(a):

jozka,

ano, tady jsou nějaké parametry: http://cs.wikipedia.org/wiki/Tatra_polygon , soudím, že všechno Favorit neabsolvoval ;)
28. 11. 2012 | 08:35

reppop napsal(a):

Skogen napsal(a):
Hlavní chybu managementu bylo opuštění tradičních východních trhů.
xxxxx
To jistě jo. Otázka je zda to byla "chyba" nebo záměr uvolnit v těch odběratelských regionech prostor pro "nové podnikatelské subjekty". A komu tedy vlastně politici a manažeři sloužili.
28. 11. 2012 | 08:41

Yosif K napsal(a):

Reppop napsal(a):
To někdy si zbytečně fandíme
Avšak při těžkém terénu a krátké dopravní vzdálenosti jsou Tatry jednoznačně výhodnější.
Takže ono je vždy něco za něco, chyba asi byla že management Tatrovky nevyužil konkurenčních předností těch aut a nesnažil se je modernizovat v tomto směru.
28. 11. 2012 | 07:41
Mily pane Reppop,
za totace jsem mel cesrt slozit socialistiocke vlasti v lidskem odpadkovem kosi CSLA pro nespolehlive zivly - v silnicni styavebnio jednotce. 100% vsech lampionu i mecjhaniku i ridicu shodne tvrdilo ze Tatry jsou lepsi do terenu ale zcela zbytecny luxus na silnici.

Jezdeni s Tatrovkami po silnicich nebo zpevnenych cestach je asi takovy luxus jako jezdit RangeRoverem 4x4 na Cerny Most pro par rohliku a jogurt. Na rozdil od zpitomele CSLA se kapitalsite chovaji racionalne a zbytecne nekupuji prilis drahe stroje s prilis drahym provozem. 99.99% nakladni dopravy dokonce i vojenske nakladni dopravy se odehrava po silnicich a zepbvennych cestach kde je Tatrovka s vykyvnymi polonapravami zhola zbytecny luxus. Proto Tatra zacala vyrabet nakladaky s tradicnimi celymi napravami i pro ACR.

Tatrovky s vykyvnymi polonapravami maji sve trhy tam kde nejsou vubec zadne silivce - nektere zapdlejsi obalsti Sibire, Kasmitu, nektere dzungle v kamerunu, Gabonu atp. Krome Sibire a Indie jde o zeme kde sice nemaji silnice ale nemaji ani penize na nakladaky.

tatra ma americke managery ketri berou rozbvopj tatrovky jako sveho konicka. Pochybuji ze by nekdo mohl dokazart vice nez oni.

Cely clanek od pana chmleare spociva v rpozsirovani socialistickych bludu o tom, jak vsude by bylo lepe kdyby vladli spocialisti. Ma to jednu vadu - socialisticky raj neni z ceho platit. Viz stavka slovenskych ucitelu a jejich platy o 30% mensi nez ucitelu v Cechach.
28. 11. 2012 | 08:48

jozka napsal(a):

Skogen:

Tak brodeni urcite ne :-) Absolvoval ty silnice, drncaky a stoupaky. Otresy a zatizeni urychlovaly proces "starnuti", takze v kratke dobe mohli poznat jak bude to auto vypadat po ujeti 80000km.
28. 11. 2012 | 08:48

Yosif K napsal(a):

Pane reppop - vy nejste odbornik na nakladni auta a Chmelar neni odbornik na ekonomii. Chmelar jest certifikovany odbornik na rozsirovani socialistickych iluzi, ktere nema kdo platit. Svihlokovas apod dtto.

Proletari vsech zemi spojte se - uz jste se parkrate pokusili ridit spolecnost bez podnikatelu a vzdycky to spatne dopadlo!!!!
28. 11. 2012 | 08:51

reppop napsal(a):

To Yousif K.

Tentokrát jsou naše komentáře ohledně Tatry z velké části v souladu. Samozřejmě když škrtneme ty 2 Vaše poslední čistě propagandistické odstavce vystřižené z předvolebních plakátů ODSTOP.
28. 11. 2012 | 08:58

Skogen napsal(a):

jozka,

ono je tam toho právě víc než jen brodění - to je ten terén :)

I kdybych bral jen silnice, pochopitelně i tak platí, že si nebudete několikanásobně krátit životnost vozu z čistě provozních důvodů.

Yosif K

Pepo, neplácejte zase... Je spousta důvodů, proč Tatrovky využívat. Třeba na odbahňování rybníků jsem krom Tater málokdy zahlédl něco jiného. Podle vás si je autodopravci drží kvůli luxusu...
28. 11. 2012 | 08:59

kentus napsal(a):

Pane Yosif - čím se živíte když zrovna nemluvíte jako Táborový řečník.Já mám z Vás dojem že Ferda Mravenec je proti Vám nula.
28. 11. 2012 | 09:02

reppop napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Proletari vsech zemi spojte se - uz jste se parkrate pokusili ridit spolecnost bez podnikatelu a vzdycky to spatne dopadlo!!!!
xxxx
Podobne spatne jako kdyz spolecnost ridi jen podnikatele (zvlaste ti "podnikajici" ve financich). To pak obvykle konci svetovou valkou.
Ja porad tvrdim, ze spolecnost stejne potrebuje oboji. A tudiz oboji maji byt i podobne odmenovani. Pak soucasne nevznikaji zkazonosne nerovnovahy.
Ale to Vy jako apriorni nedemokrat asi nepripustite, Vy budete vzdy bohuzel delat lokaje u slechty.
28. 11. 2012 | 09:02

dříve čtenář napsal(a):

Yosif k - zatímco vy jste odborník na všechno. Druhý Cimrmann. Národe Český nezhyneš objevil se druhý génius!
28. 11. 2012 | 09:11

SuP napsal(a):

Maximus -
Zlatej Franta Adamec z Moravy!
28. 11. 2012 | 09:15

SuP napsal(a):

reppop -
".... jako kdyz spolecnost ridi jen podnikatele (zvlaste ti "podnikajici" ve financich)...."

Proč si pořád pletete podnikatele a zloděje? Máte snad za to, že dnešní "finanční podnikatel" je něco jiného než zloděj (státem pasený)?
28. 11. 2012 | 09:18

seriózní chlapík napsal(a):

Dobrý článek. Jeden z mála ekonomů. který myslí hlavou. Máte můj obdiv pane Chmelaři.
28. 11. 2012 | 09:29

xx napsal(a):

Příznivcům Tatry: vy si vážně myslíte že Tatra je jediným autem co zvládne terén ? Podívejte se na výrobní program těch podniků o kterých tvrdíte že jim Tatra dá na frak.

Ale stále se točíte v kruhu bludů. Můžete mít ten nejlepší produkt na světě a může být klidně nejlevnější na světě. Stejně nemusíte převálcovat konkurenci. Prostě proto že ten výrobek není všechno. Musíte mít stejně dobrej marketing.

Podívejte se na Škodovku. Rapid je jako by s oka vypadl VW Jetta. Rapid se prodává od 12000 Euro, Jetta od 24000 ! Myslíte si že Rapid převálcuje Jettu ? Můžete si říct, Němci jsou patrioti, raději si koupí domácí auto. Ale Škoda prodává na celém světě. Třeba v Číně nebo Rusku nejsou patrioti Německa, tam klidně mohou upřednostnit cenu.

Proč Škoda neprodává dvakrát tolik aut, když jsou technicky srovnatelné s VW ale výrazně levnější ?

Jo já vím, někteří z vás budou tvrdit že ilumináti z VW jim v tom účinně brání pomocí tajných dohod sjednaných na schůzkách Bildeberg nebo něco podobně ujetého.
28. 11. 2012 | 09:30

seriózní chlapík napsal(a):

Jak úsměvné, když vzpomeneme na těsně předlistopadovou dobu a optimistickou náladu ve společnosti. Jak jsme jedním dechem naslouchali těm zkušenějším, co se podívali "za dráty". "Soukromý sektor, to je zcela něco jiného!. Jen majitel - ne stát - si dokáže ohlídat svou firmu! Efektivně pracuje jen soukromník, jinak by totiž okrádal sám sebe! Soukromá firma poskytuje ve svých službách vysokou kvalitu - jinak by neobstála v konkurenci!"

A výsledek -navíc v době, kdy neexistuje embargo a jsme technologicky o 20 let dál?
Toxické potraviny, otrávený alkohol (konkurence vlastně funguje), zvlněné silnice, nové mosty s plánovanou stoletou životností po pěti letech v dezolátním stavu, "kvalitní" čínské výrobky jejiž kvalita je daná tím, že jinak by jejich výrobci na svobodném liberálním trhu neobstáli,...a lze dlouho v tomto výčtu pokračovat. Omluvy proč to tak je nemusí opravdu nikoho zajímat. Přesně tyto věci s nastupujícím masovým poklesem zaměstnanosti a konkurečniho boje firem metodou žebráckých mezd zaměstnancům nás dovedou spolehlivě k většinové moci komunistů.
28. 11. 2012 | 09:48

rejpal napsal(a):

xx
Paranoia je podivuhodná věc. A funguje navzdory faktům.
Když jsem se seznamoval s Forexem, měl jsem silný pocit, že ten software mi záměrně škodí. Všichni se spikli, aby rejpal prohrál nějaké peníze, protože kdykoli jsem se rozhodl vybrat nějakou možnost ze dvou, téměř vždycky to bylo špatně (a moje paranoia mi říkala, že těch pár dobrých je schválně, abych se na to nevykašlal). Trvalo nějakou dobu, než mi došlo, že největším nepřítelem jsem já sám. A ani tohle poznání nestačilo. Člověk je totiž občas vnitřně nucen k věcem, o kterých VÍ, že jsou chybné. A tenhle boj je nejtěžší.
Na to, abychom se chovali hloupě, nepotřebujeme ani ilumináty ani Bilderberg. A i kdyby to všechno byla pravda, muselo by to vést k logickému závěru, že vše je dáno, nic nelze změnit, na všecho je třeba se vykašlat, nakonec stejně umřeme.
Ostatně, za pár týdnů je konec světa, tak proč nerozházet úspory za lehké děvy a kaviár.
28. 11. 2012 | 09:58

xx napsal(a):

rejpal: :-) trefné.
28. 11. 2012 | 10:04

jozka napsal(a):

xx:

Jak vite, ze jsou technicky srovnatelne? Jen tak z legrace jsem se podival, Jetta v DE je od 21500€, Rapid 14000€. Jetta ma v zakladu motor 77kW, Rapid 55kW. Pokud do Rapida date veci, ktere ma Jetta vzakladu, zacinate nekde na 18-19000€.

Takze jako vzdy. Spatne/nedostatecne informace a z toho vyvozujete dalekosahle zavery tak, aby sly napasovat do vaseho videni sveta.

Jen tak mimochodem, uz jste se popasoval s vasim idealnim liberalnim statem, ktery dostal do zacatku mohutny impuls ze statniho?
28. 11. 2012 | 10:08

Yosif K napsal(a):

Rek jeden chytrolin ze think tanku,
ze kapitalismus uz ma na kahanku!
---Zvyste poradne mzdu proletare!
---Slyset lze rebela Chmelare!
Penize seberte treba v banku!!
28. 11. 2012 | 10:17

Yosif K napsal(a):

reppop napsal(a):
Yosif K napsal(a):
Ja porad tvrdim, ze spolecnost stejne potrebuje oboji. A tudiz oboji maji byt i podobne odmenovani. Pak soucasne nevznikaji zkazonosne nerovnovahy.
28. 11. 2012 | 09:02
A jak si vas lidmilny napad presne predstavujete:
A) Ze budete jako za komancu delat managera za desetinu mzdy rakouske uklizecky?
B) Nebo naopak ze ceska uklizecka bude mit stejny plat jako rakousky manager?
C) Nebo neco mezi tim, ze taboritsky se vsechny platy hodi do jedne kade a na kazdeho pripadne prumerny plat Kc 24,050 mesicne - at je to manager, ministr, spickovy chirurg, uklizecka nebo ridic jesterky na nadrazi?
28. 11. 2012 | 10:25

rejpal napsal(a):

Yosif K
C nám rozhodně nehrozí.
Ono by stačilo, kdyby manažeři sice měli výrazně vyšší platy, dané odpovědností, ale kdyby pak ta odpovědnost byla uplatňována v praxi - třeba i pádem odměn na úroveň té uklízečky. I ta přijde o bonus, když dělá blbě. Ve skutečnosti je praxe úplně jiná, nejen v privátní sféře (tam se o tom ani moc nemluví), ale ve veřejné.
Lepší je dobrá uklízečka, než mizerný manažer. A ani ta špatná nenadělá tolik škody.
28. 11. 2012 | 10:42

reppop napsal(a):

SuP napsal(a):

Proč si pořád pletete podnikatele a zloděje? Máte snad za to, že dnešní "finanční podnikatel" je něco jiného než zloděj (státem pasený)?
xxxxxx
Vy si myslíte, že mezi nimi je ostrá hranice? Řekl bych, že opak je pravdou, těch stojících na pomezí je víc a víc. Mají největší konkurenceschopnost. A jak tedy ty 2 základní skupiny odseparovat?
Existují i "podnikatelé", kteří svou konkurenceschopnost zvyšují korumpováním politiků aby ti jim upravili zákony ve směru jejich konkurenceschopnosti. Dnes velmi rozšířený typ "investice".
28. 11. 2012 | 10:43

Ficovolič napsal(a):

Yosif K: Keď sme pri tých platoch učiteľov na Slovensku. Možno by bolo potrebné sa pozrieť na to, koľko z uplynulých 20 rokov vládla na Slovensku ľavica (pre vašu informáciu iba 4 roky) a koľko pravica (opäť pre vašu informáciu cca 10 rokov), pričom HZDS a SNS z rokov 1993 - 1998 ťažko možno považovať za ľavicové subjekty. Nepripadáte si s tou vašou demagógiou (navyše dosť jednoduchou) už trápne? Teraz cez víkend som pozeral diskusiu odborového predáka s ministerstvom školstva a na adresu zvyšovania platov učiteľov za vlády pravicovej I. Radičovej povedal celkom jasne:"Hra s číslami". Súčasná vlády ponúka nominálny rast miezd o 5 % (o inflácii ma poučovať nemusíte, na viac dnes skrátka Slovensko nemá), takže reálne možno okolo 1 - 1,5 %.
28. 11. 2012 | 10:46

reppop napsal(a):

Yosif K napsal(a):
28. 11. 2012 | 10:25
xxxxxx
Já netvrdím, že uklízečka má mít totéž či víc než manažer, to tu jen podsouváte Vy.
Určitá nerovnost v odměňování je správná a motivující. Nesmí ale přejít v nesouměřitelnost (třeba rozdíly ve stonásobku). Platon považoval za přijatelnou nerovnost 1:3. Já bych byl mnohem vstřícnější, klidně i 1:5-10. Ale zhruba tam by to mělo končit. Pokud je to víc tak to:
a) Lidská komunita už nevnímá jako odměnu, ale jako krádež.
b) Ničí to ekonomiku zčásti neproduktivním hromaděním bohatství na straně jedné (plýtvání prostředky) a nedostatkem na straně druhé (např. snížení koupěschopnosti obyvatel).

Viz např.: http://www.blisty.cz/art/62204.html
28. 11. 2012 | 10:49

xx napsal(a):

jozka:
Škoda Rapid Active - 1,2 TSI 77 kW - 324900 Kč ( cca 13000 Euro )
VW Jetta Trendline 1,2 TSI 77 kW - 21 475 Euro

Škoda Rapid Elegance - 1,4 TSI 90 kW - 459000 Kč ( 18360 Euro )
VW Jetta HighLine - 1,4 TSI 90kW - 25 275 Euro

Příplatková výbava VW Jetta Tradeline a Rapid Active:
Climatronic za 365 Euro, resp. 10000,- Kč
Parkovací asistent za 550 Euro, resp. 8000,- Kč
Zimní balíček za 425 Euro, resp. resp. 6700,- Kč
atd.

Jetta má širší možnosti doplňkového vybavení a větší výběr motorů, nabízejí i motory 118 a 147 kW Ale tam už jde cena ke 30 tisícům Euro.

Zdroj:
www.skoda-auto.cz
www.volkswagen.de

Ach jo.
28. 11. 2012 | 10:53

Kelt napsal(a):

Máme zde jednoho genia píšícího jednou bez diakritiky,podruhé"s"nebo na dvou laptopech,nebo Cimrmany dva?
Vůbec není podstatné hledat odpověď na tuto otázku,neb jak se ukazuje,prakticky zde zůstává sám se svými komickými úvahami nad rozprachem peněz mezi proletáře a to nejlépe z vrtulníků.
Ti jeho souputníci,obhajující neobhajitelné-třeba ty genitální reformy naší vlády rozpočtové odpovědnosti již poznávají beznaděj svého počínání a věnují se marginálním detailům-jako např.xx.
S místním "Cimrmanem"nelze vést věcnou diskusi,neb on používá dle mého názoru "klouzavou metodu"v případě,že je přímo usvědčován ze lži,nebo je argumentačně naprosto mimo mísu,tak lehce buď vytržením věcí z kontextu,nebo jaksi mimoděk okamžitě přechází do jiné roviny.
Doporučuji ho naprosto ignorovat,což se již i dařilo.Pak nápíše jeden,dva bláboly a končí.
Pokud mu někdo v dobré víře tak říkajích skočí "na špek"a zahájí diskusi,tak jsou tyto stránky zahlceny výplody,za které se v Dobřanech fasuje maková buchta.
Nechme ho v čase adventním jeho osudu a těmto stránkám to jenom prospěje.
Hezký den.
28. 11. 2012 | 11:00

xx napsal(a):

reppop: "Ničí to ekonomiku zčásti neproduktivním hromaděním bohatství"

To je těžko prokazatelné tvrzení. Čemu lze říkat neproduktivní hromadění bohatství ? Když manažer dostane roční prémie třeba 5 miliónů korun. Jak nastane neproduktivní hromadění bohatství ? Když za ty peníze koupí milence byt, peníze se dostanou do ekonomiky jako něčí příjem a fungují v ekonomice dál. Když si koupí nové luxusnější auto, peníze dostane prodejce/výrobce, auto dále vyžaduje servis, náplně atd., tedy opět generuje nějakou další činnost.

Když se rozhodně šetřit na něco hodnotnějšího, dá peníze do banky. Banka je půjčí podnikatelům nebo lidem na hypotéky a opět peníze pracují, staví se za ně domy, nebo zavádějí nové produkty.

Kde je ta neproduktivita vysokých odměn ?

Když vysoké odměny rozdělíte mezí více lidí. bohatství jen přerozdělíte, někdo získá obchodní příležitost zvýšením koupěschopnosti uklízeček, jiný ale zase ztratí obchodní příležitost snížením koupěschopnosti bohatého managera, nekoupí si lepší auto, nebo byt pro milenku.

Je to jenom o tom, co subjektivně považujete za lepší. Zda upřednostňujete výrobce aut, stavitele bytů či vil nebo Lidl. ;)

Stanovování poměrů je arogance pocitu nadřazenosti.
28. 11. 2012 | 11:08

jozka napsal(a):

xx:

Aha, takze zacneme porovnavat ruzne verze na ruznych trzich.

Dekuji jako priklad vasi kompetence bohate postacuje.
28. 11. 2012 | 11:13

xx napsal(a):

jozka: stejné verze jozko, stejné verze. A trh je jeden, společný. Němci nic nebrání koupit si Škodu Rapid v Česku a Čechovi koupit Jettu v Německu.

Vaší neudržitelnou argumentační pozici dále oslabujete nesmysly.

Pokud porovnáváte cenu u prodejců, pak porovnáváte obchodní politiku konkrétního prodejce, který může být klidně patriot a ceny domácí/zahraniční produkce patřičně upravit.

Ale to jsme pak u toho co jsem psal, u schopnosti prosadit se a prodat i srovnatelně konkurenční produkt.
28. 11. 2012 | 11:19

reppop napsal(a):

xx napsal(a):
Stanovování poměrů je arogance pocitu nadřazenosti.
xxxxxxx
Arogance nadřazenosti je myslet si, že to co vnímá drtivá většina lidské komunity jako nefér a nechce to, je správné. Jinak se tomu také říká nedemokratické myšlení či totalitní myšlení.
K lepšímu pochopení toho mnou napsaného doporučuji tomu tyto články:
http://www.blisty.cz/art/39462.html
http://www.blisty.cz/art/62204.html

Závěr: Klidně si hlásejte co chcete, ale počítejte s tím, že ta část z toho, která je v rozporu s přírodními zákony je utopie a nebude to fungovat či to dříve či později skončí krachem. Je to podobné jako přesvědčení, že když skočíte ze střechy a roztáhnete končetiny jako pták, tak i poletíte jako pták. Jistěže poletíte, ale jinak.
28. 11. 2012 | 11:44

reppop napsal(a):

xx napsal(a):
Jak nastane neproduktivní hromadění bohatství ?
xxxxxx
Možností je celá řada. Nejjednodušší k pocheponí je třeba toto: nakoupíte za miliardu fyzické zlato a za 15 let z toho máte fyzické zlato za 4 miliardy, to pak odkážete potomkovi.
28. 11. 2012 | 11:48

jozka napsal(a):

Pro zacatek by, mily xx nebylo od veci nesmesovat dve veci. Skutecnost, ze si Cech muze zajet do Nemecka a Nemec do Cech a skutecnost, ze automobilka pristupuje jinak k trhu u nas a jinak k trhu v Nemecku. Nektere verze nemusi byt v jedne zemi dostupne, v druhe ano, tez ceny se nemusi stanovovat (a taky nestanovuji) stejne. Az bude Skoda prodavat Rapida v Dansku (a ona jeste neprodava - jak to kdyz je ten jednotnej trh?), podivejte se na ceny tam.

A stejne verze to nejsou, Jetta 77kW, bila v zakladu stoji 21475€. Rapid Active (ten zakladni), ale s motorem stejnym jako v Jetta 16110€, plus minimalne jsem koukal ze je tam + 210€ za elektricke stahovani i vzadu. Urcite by se nasly i dalsi veci, ale na to proste nemam cas.

Suma sumarum, jste mimo.
28. 11. 2012 | 11:50

pale horse napsal(a):

rejpal
A to ty lehké děvy tím kaviárem potíráte?
28. 11. 2012 | 11:53

SuP napsal(a):

reppop -
Proč řešíte ze své pozice ekonomické rozhodování lidí, kteří mají 1 miliardu navíc? Pak vás nemůže napadat nic jiného než VŘSR.
28. 11. 2012 | 11:56

modrý edvard napsal(a):

"Za posledních dvanáct let naše reálné bohatství vzrostlo o pětinu. To je bezkonkurenčně nejméně ze všech nových členů EU." ... no bodejť, pokud jsme měli největší hromadu, tak relativně narůstá méně. Autor to musí vědět, od toho je študovanej.
"Po listopadu jsme přitom ze všech komunistických satelitů startovali z nejlepší pozice. Ať už ekonomicky, fiskálně nebo institucionálně." ... tohle je tvrzení bez důkazu. Ale i kdyby to byla pravda, tak furt jsme ve špičce /kdo s tím nesouhlasí, už dávno emigroval do Rumunska/.
28. 11. 2012 | 11:57

xx napsal(a):

reppop: drtivá většina lidské komunity říkáte ? Přírodní zákony ? No dobrá. Vsadím se s vámi o co chcete, že ta drtivá většina lidské komunity, pokud by dostala příležitost být vysokým managerem s vysokými odměnami, tenhle podle vás přirozený většinový názor rychle opustí.

Příklad se zlatem je sice hezký, ale naprosto stejný jako příklad s bytem pro milenku. Za to zlato někomu zaplatíte a ten někdo peníze opět někam uloží nebo za ně něco nakoupí či je někomu rovnou půjčí na nějakou činnost.

Typický problém toho co je a co není vidět a vašeho plochého vnímání. Vidíte jen jednu stranu mince. To je celé.
28. 11. 2012 | 11:58

rejpal napsal(a):

pale horse
Já nejdřív počkám na ten konec světa, a pak se uvidí. Třeba to zkusím
28. 11. 2012 | 12:08

reppop napsal(a):

xx napsal(a):
reppop: drtivá většina lidské komunity říkáte ? Přírodní zákony ? No dobrá. Vsadím se s vámi o co chcete, že ta drtivá většina lidské komunity, pokud by dostala příležitost být vysokým managerem s vysokými odměnami, tenhle podle vás přirozený většinový názor rychle opustí.
xxxxx
Myslíte, že drtivá většina bude manažery současně? Tak mi tedy povězte na kom budou parazitovat? Myslíte, že může být souhrn energie vstřebávaný parazity vyšší než ten vstřebávaný hostiteli?
I pro dítě 5 třídy je tahle představa komická.
Demokracie je založena na názoru většiny. Takže aby to společnost respektovala, musela by být většina těmi manažery. A tak pořád dokola. Můžete to tu mlet ještě v dalších X vstupech, než to ale lidi přestane bavit číst. Můžete to ale mlet i dál, i když už to nikdo číst nebude. Tomu se pak říká neproduktivní vynaládání energie.
xxxxxx
Příklad se zlatem je sice hezký, ale naprosto stejný jako příklad s bytem pro milenku. Za to zlato někomu zaplatíte a ten někdo peníze opět někam uloží nebo za ně něco nakoupí či je někomu rovnou půjčí na nějakou činnost.
xxxxxxx
Myslíte si, že 1 miliarda je totéž jako 4 miliardy? Očistěno od inflace dejme tomu reálné 3 miliardy.
Opět jednoduché počty 5. třídy: 3-1 = 2. Tj. rozdíl (neproduktivní výtěžek) 2 miliardy.
Nepracujete náhodou na ministerstvu vnitra?
Jestli jo nebo ne a jste pouze záloha tamních géniů, je fuk. Už mne tahle diskuse přestává bavit. Smysluplnější je debata s mým 10-letým synem.
28. 11. 2012 | 12:12

xx napsal(a):

reppop: jestli je tu něco mimořádně neproduktivní, tak je to tahle debata.

Jak se tu oháníte tou 5. třídou, něco mi došlo. Vaše pozorovací schopnost a kritické myšlení se zastavilo právě tam. Možná i proto vám připadá smysluplnější debata s vaším 10 letým synem. Nemůže vás totiž překvapit ničím složitějším, než co sám zvládnete pochopit a proto se vám s ním debatuje dobře. Ale to pomine milý reppope, jakmile váš syn půjde na střední školu ;)
28. 11. 2012 | 12:35

reppop napsal(a):

xx napsal(a):

reppop: jestli je tu něco mimořádně neproduktivní, tak je to tahle debata.

Jak se tu oháníte tou 5. třídou, něco mi došlo. Vaše pozorovací schopnost a kritické myšlení se zastavilo právě tam. Možná i proto vám připadá smysluplnější debata s vaším 10 letým synem. Nemůže vás totiž překvapit ničím složitějším, než co sám zvládnete pochopit a proto se vám s ním debatuje dobře. Ale to pomine milý reppope, jakmile váš syn půjde na střední školu ;)
xxxxxx
S prvním odstavcem bezezbytku souhlasím a tímto debatu ukončuji.
Přeju hezký a dlouhý pobyt v myšlenkovém fantasijním virtuálním bublinovém světě.
28. 11. 2012 | 13:09

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

Jak asi můžeme prosperovat, když ti nejlepší odchází, příklad:
"Nečas Vondrovi poděkoval za kvalitní práci. Vondru označil za nejkompetentnějšího ministra obrany za posledních 20 let."

Nebijte mne, jen dávám, co jsem četl.

Tady je to bohužel stále stejné, lhát, lhát, lhát a není to nic nového, Masaryk jistě věděl, proč přimomíná "nebás se a nekrást", už tehdy to bylo nepochybně potřeba.
28. 11. 2012 | 13:18

ten, kdo se hádat nebude, napsal(a):

Oprava: nebát.
28. 11. 2012 | 13:19

Tom Louka napsal(a):

„K TOMUTO ZPACKANÉMU ZAČÁTKU SE PŘIDALA PODIVNÁ IDEOLOGIE, DÍKY NÍŽ SI UŽ DVACET LET NAMLOUVÁME, ŽE SAMOJEDINÝM ZDROJEM PROSPERITY JE SOUKROMÝ SEKTOR.!
Soukromý sektor není samojediný, ale primární zdroj bohatství. Funkční stát a kvalitní instituce jsou však nutnou podmínkou pro kvalitní život a vytváření bohatství.
„TOMU PODŘIZUJEME ÚPLNĚ VŠE. VČETNĚ BUDOVÁNÍ FUNGUJÍCÍHO STÁTU. MĚLI BYCHOM PROTO CO NEJDŘÍV PŘESTAT KLÁST DŮRAZ NA PRIMITIVNÍ KONKURENCESCHOPNOST NÍZKÝCH MEZD A TOMU PODŘÍZENOU DAŇOVOU POLITIKU A PRÁVNÍ SYSTÉM. MUSÍME MASIVNĚ ZVÝŠIT DOTACE DO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝZKUMU A VÝVOJE. ZA KAŽDOU CENU UDRŽET TALENTY DOMA.“

Kdyby se tomu podřizovalo vše, tj. hladkému fungování soukromého sektoru, bylo by to báječné. Opak je bohužel pravdou. Naše nekvalitní instituce jsou doplněny ještě hromadou nesmyslných nařízení z Brusel, které, když je to možné, si ještě „vyspravíme“ (viz. fotovoltaika). Podnikatelů, kteří těží jen z nizkých mezd u nás ubývá. Jedná se zejména o fabriky zahraničních koncernů, které u nás využívají levné sériové výroby na technologiích vyvinutých jinde (Hyundai, Foxcom, Panasonic atd.). Domácí výrobci již dávno musí konkurovat srovnatelnou kvalitou za lepší ceny (škoda machine tool, vítkovice eng., wikow a jiní). K tomu ale potřebují technicky vzdělanou populaci, která se každým rokem zmenšuje a podporu technického výzkumu. Až pan Chmelař přijde nato, jak učinit technické obory pro maturanty zajímavějšími, jistě dostane cenu Česká hlava roku.
„MUSÍME IMPLEMENTOVAT REFORMU STÁTNÍ SPRÁVY A VYTVOŘIT MNOHEM LEPŠÍ INSTITUCIONÁLNÍ KAPACITU I SPRAVEDLIVÝ A INKLUZIVNÍ STÁT. BEZ TAKOVÝCH PARAMETRŮ MŮŽEME BÝT JEŠTĚ DESÍTKY LET MONTOVNOU EVROPY A MNOHO Z NÁS SI BUDE GRATULOVAT.“
Nevím přesně, co má znamenat spravedlivý a inkluzivní stát, ale jestliže nechceme být montovnou (tou nechce být nikdo, patrně s výjimkou sociální demokracie, která podporu levných montoven u nás prosadila), tak proto musíme něco udělat. Jestliže chceme masivně lít peníze do vzdělání, vědy a výzkum, tak je musíme vzít někde jinde. Další daně nebo škrtání výdajů? Nebo obojí? Jistě, omezíme korupci : - ) A do jakých oborů ty peníze budeme lít? Zrušíme plošně počty humanitně vzdělávaných studentů ve prospěch technických? Zavedeme povinou výuku angličtiny na základních školách? Omezíme podporu humanitních věd ve prospěch věd přírodních a technických? Jaké máte řešení, pane Chmelaři? Zrušíme dotace pro podnikatelům a dáme peníze učitelům? Nebo omezíme byrokracii, necháme dotace podnikatelům a přidáme učitelům? Váš článek je jen plácnutí do vody. Na absolventa tak kvalitních škol dost slabé úvahy.
28. 11. 2012 | 13:24

ta co zdrhla v 96 napsal(a):

Maxime,cesko je na kolenou o tom zadna,ale mame vubec nejakou nadeji ? Hezky den .
28. 11. 2012 | 13:52

Targus napsal(a):

To xx:

Targus: rozebrání haly, aktivum jako prase. Co kdybychom tedy založili ekonomiku na rozebírání a prodeji hal. Byli bychom ve vatě všichni.

Ano, rozebrání haly, resp. její dobrý prodej je aktivum. Na tomto principu jede tak 60% české ekonomiky. Rozebrat, prodat, vydrancovat,co se dá. Po nás už nepřijde ani ta potopa, nebude mít co zatopit.

Mimochodem ti pánové, kteří se tím živí, mi na chudáky nevypadají. Jeden jezdí Touaregem za dva mio, druhý ani auto nemá, nechává se vozit firmou.

Ještě dodatek. Když nový majitel náhodou zkrachuje, ti dva dobráci přijedou zas a tu halu si rozmontují a odvezou jinému hlupákovi. V této době mají doslova žně.
28. 11. 2012 | 14:10

Targus napsal(a):

To někdy si zbytečně fandíme:

Výkyvné polonápravy, pokud tomu správně rozumím, byly dědictvím po Němcích, jako celá stojedenáctka.

Po Němcích asi ne, spíš po Ledwinkovi, ten určitě nebyl Němec.

Vzduchem chlazený (= bez budoucnosti) motor také.

Vzducháč fičí dodnes a plní EURO 5. A dokonce bez té obvyklé šílené computerizace, co bych za takový motor dal, kdyby se dal namontovat do silničního auta.
Rozebírat vývoj motorů v Tatře jde nad rámec tohoto blogu, je to na dlouho.

Takže mi, z technologického hlediska zkuste vysvětlit hodnotu know-how a tržních možností té fabriky v roce 1992 nebo okolo.

V době hledání ženicha byl na stole vylepšený systém pérování King-frame, technologicky hodně pokročilé zavěšení náprav. To nedalo spát mnoha firmám. Do terénu zatím není nic lepšího.

K motorům produkce SSSR a RSFSR nemám co říci, co dělali s Detroitem, netuším, je celkem obtížné to zjistit, nemám zdroje. Pokud se zeptáte Rusáka, vše vymysleli oni sami. Dokonce mi jednou tvrdili, že i LIAZ je charóšaja savjétskaja mašýna.
On totiž opravdu existoval Lichačevskij avtomobilnyj zavod.
28. 11. 2012 | 14:20

Daimler byl bez polonáprav napsal(a):

Tatra, Zetor a podobní výrobci zkrachovali na vlastní hloupost a předsudky. Zbavili se služeb nenáviděného Motokovu, který pro ně znamenal příživníka, navíc sídlícího v Praze a začali vyvážet sami, resp. spojili se s konkurenty, o kterých si mysleli, že získají nezištně know how a trhy. Dopadli tvrdě. Vyvezli stovky vozů bez zajištěných plateb a zkrachovali. Resp. nedočkali se nezištně sdílených obytišť, ale likvidace.
Konstrukce Tater již byla konstrukčně zastaralá a zbytečně složitá. Výkyvné polonápravy ukotvené na páteřovou rouru znamenalo větší množství ozubených kol a složité seřizování vůlí. Kromě páteřové roury však musel být navíc ještě nosný rám na nástavbu. Vzduchem chlazený motor nemohl splňovat dobré spalování a emisní předpisy. Neměla ani opodstatnění z hlediska použití. Na použití v lomech a na velkých stavbách jako dumper byla malá a i v lehkém terénu mohla být nahrazena konvenčně konstruovanými vozy. Stačily taktické pneumatiky a pod. Mohl jsem porovnat práci Tater na ropných polích Sibiře s finskými vozy ISO, resp německými Mann. Všechny jezdily na pískových cestách bez problémů. Tatry ovšem musely jezdit samostatně.Po Tatrách byly vymlácené výmoly, po kterých mlátily nahoru dolů ty slavné výkyvné polonápravy.
28. 11. 2012 | 14:24

Yosif K napsal(a):

Ficovolič napsal(a):
Súčasná vlády ponúka nominálny rast miezd o 5 % (o inflácii ma poučovať nemusíte, na viac dnes skrátka Slovensko nemá), takže reálne možno okolo 1 - 1,5 %.
28. 11. 2012 | 10:46
nemohu se zlobit na Fica ze vlada SR na vice nez 5% narust ucitelskych mezd nema.

Mohu se vsak zlobit na demagoga Chmelare ktery lajnuje socialistickou budoucnost lidstva takto:
A) prudce zvysit proletarum (a ucitelum a a vedcum a technikum a zemedelcum pak i vsem kdo voli socany) platy (nejlepe na uroven Svedska nebo Norska - podivejte se ze to tam funguje....)
B) prudky socialisticky pokrok se pak dostavi sam od sebe - misto nizkych platu budou platy vysoke, treba jako ve Svedsku, podivejte se na Svedsko ze to jde, proc by stary Fero Lakatos nemohl mit stejny plat jako Sven Svenson odborovy predak v Saabu - bude se vice utracet, nastane vecna socialisticka prosperita, zadne bankroty, zadna bida, uplne jako ve Svedsku.

Setrit netreba, je treba rozhodit poradny balik penez mezi proletare. A zavest efektivni a silny stat - podivekjte se jak se dari socdemackycm hejtmanum - tesarik zadva bratrovi zakazky z oboru IT a vsichni jsou s takovym socikem spokojeni - byl znovuzvolen hejtamen.

A vy vlastne rikate certifikovanemu propagandistovi Chmelarovi ze veci nejsou tak jednoduche jak to mapuje proletarum v predvolebnich agitkach..... ze zdroje na uplne okamzite zavedeni proletarskeho raje na zemi ktery nam puvabne slibuje vlastne nejsou.........
28. 11. 2012 | 14:33

Yosif K napsal(a):

Targus napsal(a):
To někdy si zbytečně fandíme:

Výkyvné polonápravy, pokud tomu správně rozumím, byly dědictvím po Němcích, jako celá stojedenáctka.

Po Němcích asi ne, spíš po Ledwinkovi, ten určitě nebyl Němec.
KONEC CITATU.
Jste vedle jak ta jedle.
No Hans Ledwinka se narodil v rakouske nemecky mluvici rodine nekde u Lince, cesky se u nich nikdy nemluvilo, za WW2 samozrejme byl nemecky rissky obcan, jako takovy a jako sefkonstrukter se musel vidat s cinitely wehrmachtu a jako takovy byl komanci posazen na 5 let do vezeni za kolaboraci.

Po propusteni jej zoufali komanci prosili aby zustal dal jako konstrukter v Tatre ale on odmitl, nchal si udelat zapadonemecky pas, odjel do SRN a tam stravil zbytek zivota ve sve male konstruvckni kancelari.
28. 11. 2012 | 14:40

Yosif K napsal(a):

Tak tady to mame o Hansi ledwinkovi - akorat se narodil v Klosterneuburg.....
Backbone chassis, developed by Hans Ledwinka in 1923 for Tatra. The company uses the modernized concept until today.

Ledwinka was born was born in Klosterneuburg (Lower Austria), near Vienna, then part of the Austro-Hungarian Empire.

He started his career as simple mechanic, and later studied in Vienna. As a young man he worked for Nesselsdorfer-Wagenbau in Nesselsdorf, the company that later became known as Tatra in Moravia. He was first employed in the construction of railroad cars, and later involved in the production of the first cars produced by this firm. He designed the 5.3-litre six-cylinder Type U motor car. In 1917, in the midst of World War I, he left the company to join Steyr.

Final years

After the Second World War, Ledwinka was accused of collaboration with the German occupation forces and jailed for five years in Czechoslovakia. After his release in 1951, he refused to work for Tatra, and retired to Munich, Germany where he died in 1967. In 1992, after the fall of Communism, Hans Ledwinka was posthumously fully rehabilitated by the Czech authorities.
The legacy

In 2007 Hans Ledwinka was inducted in the European Automotive Hall of Fame.

Ledwinka's son Erich, was also a car designer. He designed the unique Haflinger for Steyr-Daimler-Puch, as well as the larger Pinzgauer High Mobility All-Terrain Vehicle. Both utilize tubular chassis and swing portal axles.
28. 11. 2012 | 14:54

Yosif K napsal(a):

reppop napsal(a):
1) Já netvrdím, že uklízečka má mít totéž či víc než manažer, to tu jen podsouváte Vy.
2) Určitá nerovnost v odměňování je správná a motivující. Nesmí ale přejít v nesouměřitelnost (třeba rozdíly ve stonásobku). Platon považoval za přijatelnou nerovnost 1:3. Já bych byl mnohem vstřícnější, klidně i 1:5-10. Ale zhruba tam by to mělo končit.
28. 11. 2012 | 10:49
ad 1) sam jste napsal ze vsichni maji byt hdonoceni stejne - tohle fungovalo jen pul roku 1918 v sovetskem rusku ktere se diky tomu malem rozpadlo - pak zavedli NEP a do armady pobvolali carske generaly s carskymi privileji.
ad 2) proc takovyto vyborny napad nebyl jeste kodifikovan - ze vyplata vice nez desetinasobku minimalni mzdy je zlocin?????? Ani za sociku toto nikde nebylo kodifikovano..... vztahovalo by se to take na Billa Gatese? Mozna byste ted tukal na nejakem dederonskem psacim pristroji z Ruhly.....
28. 11. 2012 | 15:03

Yosif K napsal(a):

... a Bill Gates by prave rozsiroval svou firmu do druhe pronajate garaze - k souseedum.

Diky takovymto "regulacim" skoncil socik jako domaci vyrobci drevaku proti Batovi..... nabo jako Moskvic proti VW......
28. 11. 2012 | 15:06

kasparek napsal(a):

- Výzkumný pracovník bruselského think-tanku Centre for European Policy
- Studies specializací je finanční regulace a systémový rámec EU
- V oboru finanční regulace pracoval pro Radu EU a pro Evropskou sociálně demokratickou stranu.
***********************************
nu podle mě to vypovídá za vše. Maně mi se mi na jazyku převaluje pojem "levicový ekonom" to je jako asi něco jako alkoholik-abstinent. Jinak na tom, že člověk vystudovavší keynesiance a živící se prací pro socialistickou EU a pro sociální demokracii, káže větší dotace a dokonce přímočarou lež "zbavme se dojmu, že za zisky je zodpovědný soukromý sektor".... Nemám slov.
28. 11. 2012 | 15:06

Yosif K napsal(a):

Reppopova predstava stastneho lidstva jest take predstava bludare Alese Chmelare.
A) kdo by chtel vydelavat vice nez desetinasobek platu uklizecky budiz zastrelen nebo alespon inetrnovan v Gulagu.
B) takto ziskane penize od bohacu se rozpusti mezi proletare, hlavne mezi nekvalifikovane proletare, kteru jsou na tom samozrejme nejhur. Tim se ohromne zvysi kupni sila naroda a vedeckotechnicky pokrok a prosperita bude takto zajistena na vecne casy. Dtto nebeska socialni harmonie.
Ted jsete maly detail. Kde to vsechno tahkhle skvele funguje? Trba za soudruha Hollande kde 16 tisic delniku z Peugeotu asi bude nadale leda tak prodavat mrkev na farmarskych trzich?
28. 11. 2012 | 15:20

Yosif K napsal(a):

Byl jeden snilek z think-tanku,
parizskych socanu cital si citanku!!!
---Rozhodte prasule mezi proletare!!
---Z Parize line se ruda zare!!!
Delnici z Peugeotu pestuji doma cekanku......
28. 11. 2012 | 15:56

Yosif K napsal(a):

Targus napsal(a):
To Yosif K:
V Řecku nebyli u vesla 20 let socani, nelži, hlupáku.
27. 11. 2012 | 23:58
Z poslednich 30 let vladli 22 let socani. Rozprach poenez mezi proletare diky tomu silne PREVAZOVAL nad tim co chytrolinek Chmelarek definuje jako "fiskální fetišismus současné vlády".

Je to jasny - pryc s fiskalnim fetisismem! Dobre se mejme, penize mezi proletare rozhazujme! ZDROJE TU JSOU A STATNI DLUHY SE SPLACET NEMUSI (a v pripade Recka to uz ani nejde.....)
28. 11. 2012 | 16:03

Brundibár napsal(a):

Pane Chmelaři,

že se mají talentovaní držet doma, o tom žádná. Jde to "ostnatým drátem" nebo podmínkami.
Jenže, pokud někdo v české veřejné správě měl na to, aby studoval prestižní zahraniční univerzitu, tak ho po návratu čekalo slušně řečeno překvapení - plat o třídu dolů, pozice taktéž, zodpovědnost za celý projekt, aniž by to bylo vyváženo pravomocemi... Stručně - šel jsem raději do soukromé firmy (podobně, jako naši armádu houfně opustili absolventi West Pointu).

A je přitom úplně jedno, z jaké politické strany je premiér. Tanečky kolem Zákona o státní službě (kdy sice byl schválen zákon, ale ten ještě nevstoupil v platnost a vzhledem k jeho "kvalitě" tvrdím bohudík) jasně ukazují, že stávající marasmus všem parlamentním stranám více než vyhovuje...
28. 11. 2012 | 16:32

reppop napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Reppopova predstava stastneho lidstva jest take predstava bludare Alese Chmelare.
A) kdo by chtel vydelavat vice nez desetinasobek platu uklizecky budiz zastrelen nebo alespon inetrnovan v Gulagu.
B) takto ziskane penize od bohacu se rozpusti mezi proletare, hlavne mezi nekvalifikovane proletare, kteru jsou na tom samozrejme nejhur. Tim se ohromne zvysi kupni sila naroda a vedeckotechnicky pokrok a prosperita bude takto zajistena na vecne casy. Dtto nebeska socialni harmonie.
xxxxxxxxx
Milý Vissarionoviči,
tentokrát jste to s tím podsouváním fakt přehnal. Jestli takto podsouváte i své partnerky, tak to je trestný čin znásilnění. A znásilnění se nejčastěji dopouštějí primitivové.
Víc k tomu nemám co dodat.
28. 11. 2012 | 17:31

zdenek napsal(a):

všem parlamentním stranám jde jenom o přežití to jsou ve skutečnosti veškeré ideály které naplňují,..přežít,zůstat ve hře,hrábnout si...to je ta skutečná ideologie.
28. 11. 2012 | 17:41

Mc. Boulder napsal(a):

"bohatneme pomaleji" - myslím, že bude mnohem hůř než dnes, že zažijeme i střelbu do lidí atd atd. To co tady současná vládnoucí mafie rozjela se bude dávat dohromady řadu generací a postihne to většinu obyvatel téhle země a jejich děti a děti jejich dětí.
28. 11. 2012 | 18:46

Yosif K napsal(a):

Milý Vissarionoviči,
tentokrát jste to s tím podsouváním fakt přehnal. Jestli takto podsouváte i své partnerky, tak to je trestný čin znásilnění. A znásilnění se nejčastěji dopouštějí primitivové.
Víc k tomu nemám co dodat.
28. 11. 2012 | 17:31
Mily pane Reppope - nenapsal li jste li ze delnik a manager ma byt odmenovan stejne? Coz by doslova vzato cinilo treba 24 tisic mesicne?
Mily pane Reppope - nenapsal li jste li ze jste proti tomu aby lidi dostavali vice nez destinasobek mzdy tech nejchudsich? A ze kdo bere vice tak je zlodej???? Nenapsal li jste to?

Napiste nam tedy jake planujete sankce tem zlodejum kteri vasi definici nezlodejstvi desetinasobku prekroci? Hollabdeovskou sazby 75% nebo svedskou rudosiialnedemokratickou 100% nebo treba nejake tresty na svobode? Zlodejstvi se prece musi nejak trestat, pokud jste vazmne minil ze trzni mzda je od jiste vyse zlodejstvi??????

Je jasne jak Chmelar chce "talenty drzet doma": Pokud jim chce zdanit platy 90% sazbou nebo 75% sazbou nebo omezit platy vysui desetinasobku zivotniho minima, tak mu nebude zbyvat nic jineho nez postavit zase elektricky draty na caru.

Preborniky v "drzeni talentu doma" jsou i skandinavsti socialni demkorate. Staci si vygooglovat neco jako "excessive income taxation Denmark" a hned se dozvite ze kdo neni v dDansku statni byrokrat nebo solvinak, tak kouka po zamestnani v blizkem SRN. Vysoke zdaneni nadrpuemrnychy prijmu ovsem se ovsem naramne libi lidem s podrpumernymi platy, jichz je per definiton vzducky parlamentni vetsina.

Takze do polisocialistickeho danska se stahuji takovi talenti jako Somalci, Siite z Libanonu, Marocane, Turci atd, zatimco technicka inetlihgence se stehuje do vedlejsi SRN.

"Drzet talenty doma" - hahahaha.... pomoci vysokych dani pro bohace.... to se fakt levicovemu chytrolinkovi povedlo.... vysokymi danemi z prijmu udrzi doma talenty leda tak na rizeni nadrazni jesterky.....
28. 11. 2012 | 19:37

Yosif K napsal(a):

Socani valdli za poslednich 30 let s prestavkami 22 let - jak ve Spaneslku tak Recku. Ridili se "osvedcenymi socalistickymi recepty" - masivni rozhoz penez mezi proletare a statni byrokraty. Skutecne to celych 30 let hnalo rust nahoru - az to vsechno prdlo.

Socansky recept na fiskalni krizi? Jeste vyssi statni utraceni BER KDE BER!!!! Podobne jako kdytz nekoho boli halva po chalstacce - nejprimitivnejsi recept je chalsta furt dal - bolest hlavy skutecne okamzite prejde......

Proletari celeho sveta - spojte se - PRYC S FISKALNIM FETISISMEM!!!! Rozhazujme penize dal, jako kdyby zadna fiskalni penize nebyla - tak mluvi zkuseny socalista z pareizkseho thubk tanku!!!!! Hura!!!!!
28. 11. 2012 | 19:43

Ifipuld napsal(a):

Samozřejmě, to, že růst našeho HDP na hlavu nadále zaostává za Německem, Rakouskem, ale i Slovenskem a Polskem, že se v tomto ohledu na rozdíl od našich bývalých středoevropských spolutrpitelů k západní Evropě nepřibližujeme, ale naopak se vzdalujeme, je důkaz že je něco shnilého ve státě českém. Začíná to mizernou morálkou, pokračuje to velkozlodějnami a "legálními" daňovými úniky (viz lehké topné oleje v letech 1991 - 1996!!) a nakonec to ústí v bezostyšném rozkrádání veřejných fondů, jaké snad nemá v civilizovaném světě obdoby (prý do něho taky patříme!?). Režim, v němž nyní žijeme, je pouze iluze demokracie, ve skutečnosti je to mafiánská kleptokracie, která s požehnáním našich volených zástupců, co namísto služby občanům se ve skutečnosti chtějí jen za jakoukoli cenu napakovat, tady akorát všechno dusí. 20 let, jak správně říkal Havel, je čas na výměnu politické generace. Obávám se ale, že namísto starých mafiánů tu postupně dorůstají noví mladší, kteří policii nedovolí žádná svinstva vyšetřit a státním zastupitelstvím je nedovolí projednat a dávat k soudu. Protikorupční zákony jsme doposud všechny nepřijali, stále tu máme akcie na doručitele, takže kde je jaká průhledná a poctivá veřejná správa? A dokud občané budou mít pocit, že se jim jakž takž vede, do žádných masivních protestů nepůjdou. Takže jak odstranit tu hlavu, od které celá ryba smrdí???
28. 11. 2012 | 20:49

Vogel napsal(a):

Omyl, někteří bohatnou přímo raketově a proto my ostatní chudneme !!
28. 11. 2012 | 21:18

Jiri Wicherek napsal(a):

Hmmm, komuniste... a z ktere partaje?
28. 11. 2012 | 21:22

reppop napsal(a):

To Yosif K.

Zkuste udělat rešerši z těchto 2 článků a pak na ni reagujte (souhlasně či nesouhlasně):
http://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_%28finance%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Financialization

Zajímalo by mne jestli jste stroj naprogramovaný jednoduchým software, který omílá pořád dokola ca tucet předvolebních frází ODSTOP nebo reálný exemplář Homo SAPIENS.
Pokud neprokážete, že jste ta druhá varianta, končím veškeré diskuse s Vámi, nebudu se ztrapňovat handrkováním s předpotopní plechovkou se třemi drátky pod kapotou.
28. 11. 2012 | 22:18

liko napsal(a):

Naši občané bohatnou dokonce i mnohonásobně rychleji, než vyspělý kapitalistický svět. Někteří.
28. 11. 2012 | 22:29

Yosif K napsal(a):

CHMELAR NAPSAL:
1) Měli bychom proto co nejdřív přestat klást důraz na primitivní konkurenceschopnost nízkých mezd a tomu podřízenou daňovou politiku a právní systém.
2) Musíme masivně zvýšit dotace do vzdělávání, výzkumu a vývoje.
3) Za každou cenu udržet talenty doma.
KONEC CITATU.

Jak ruzovooranzovy mudrlantiku jak chcete socamnnke iluze v praxi realizovat?????
ad 1) Naridit soukromym podnikatelum minimalni mzdu 991 EUR mesicne? Jako v recku? Zacit platit popelarum 1650 EUR mesicne??? Jako v Recku???
ad 2) Kde ccete vzit na tyto samozrejme velmi potrebne freikunsty vice penez? Zacit zdanovat "bohace" 75% dani? Aby utekli jako utikaji z Francie??? Kdre Hollande napred chetl "nenavidene bohace" PRASECKY zdanit a nyni jim slibuje damnove ulevy 30 miliard EUR aby zachovali nejaky joby doma pro francouzsky proletare?
ad 3) Jak chcete udrzet "talenty doma"? Vyssimi platy ktere jim pak socialisticky prasecky zdanite aby jim proletari rozestvani socanama k nepricetnosti nezavideli? Hahahaha.... nebo chcete "udrzet talenty doma" ze talentovanuym vedcum, a technikum date misto vysokeho platu pouzkazky do bazenu v Podoli nebo co?????

Svata prostoto.........

Socialisticky Freda Mravenec navrhuje veci ktere sice jsou proti sobe, ale pred volbsami na oblbovani volcstva jsou uplne skvele.....
28. 11. 2012 | 22:31

Yosif K napsal(a):

Reppop napsal:

Zkuste udělat rešerši z těchto 2 článků a pak na ni reagujte (souhlasně či nesouhlasně):
http://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_%28finance%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Financialization
Konec citatu.

Nevim na co potrebujete resersi k vecem co jsou obecne zname nyni snad jiz i paidagogum z VSE? Co vam neni jasneho?
JESTLI VAS TRAPI VE SNECH ZE NEKDO SPEKULUJE S DERIVATY, TAK SE UKLIDNETE, za sociku se take "spekulovalo" i kdyz teoreticky za to mohly byt neprijemne palky. Vse je vec primereneho hlidani a vcasneho trestani prestupniku.

Hlasna trouba predvolebnich hesel je zde pan Chmelar a jeho naivni obdivovatele kterym se libi ze socani vynalezli perpetuum mobile na blahobyt.
28. 11. 2012 | 22:45

Glosator napsal(a):

Češi jako JEDINÍ v postkomunistických zemích si tady nechali zřídit fotovoltaický megatunel, pomocí něhož převážně ZAHRANIČNÍ majitelé fotovoltaických tuneláren okradou české subjekty o více než 40 miliard ročně, přičemž tato částka bude DÁLE NARŮSTAT, protože stavbu těchto tuneláren není zejména hlavní ochránce fotovoltaických tunelářů Kalousek ochoten zarazit. Češi jsou navíc tak pitomí, že z valné části pořád věří novinářskému hnoji vylhané tvrzení, že za zdražení elektřiny může "zlý ČEZ" a to dokonce přesto, že ČEZ cenu silové elektřiny SNÍŽIL ale toto snížení nemůže vyrovnat tunelování ze strany zelených tunelářů. Dokonce jsou schopnit uvěřit tomu, že za to může "zlý Klaus," ačkoliv Klaus OD SAMÉHO ZAČÁTKU varoval před zeleným morem a ti, co mu pořád nadávají mu za to, že tehdy chránil ZÁJMY ČESKÉ REPUBLIKY nadávali i tehdy.
Zelený tunel (kam patří též větrniky, bioplyn a biosvinstva v benzinu a naftě, které ničí motory) pomalu překračuje hranici PADESÁT MILIARD ROČNĚ, tedy vytváří POLOVINU deficitu českého rozpočtu, mnohonásobek částky, kterou chce Kalousek ušetřit na důchodcích, invalidech a rodinách s dětmi.
Tady máte seznam politiků ČSSD+KSČM !! + KDU-ČSL + US-DEU, kteří tento Bursíkem napsaný zákon proti hlasům ODS a přes odpor Klause protlačili.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-kdo-nam-zdrazil-elektrinu-due-/p_politika.asp?c=A101003_121803_p_politika_wag
28. 11. 2012 | 22:51

Yosif K napsal(a):

Recko a Spanelsko ukazuji nad slunce jasne ze pana Chmelare recepty vedou neomylne ku zkaze:
1) Socani v obou zemich s malymi prestavkami opravdu valdli 22 let. Za neukociroavny ruist mezd prolataru a statnich byrokratu nesou primarni odpovednost oni.
2) Vymluvy na to ze oligarchove podle danove unikaji jsou na draka - ti totiz vzdycky podle danove unikali. Navic mnozi byli spolceni se socany (jak se potrhla Petruse chlubi ze ji k sociku privedl recky miliardar - socan - clen PASOK...)
Takze recti a spanelsti soudruzi meli NAPRED hlidat aby se danove neunikalo a POTOM z toho co se vybralo prihazovat proletarum a rusymn byrokratum ve statni sprave.....]
3) V obou zemich (z take v Irsku) vznikla NEPRIMERENYM prihazovanim platum proletaru realitni bublina. Ta praskla kdyz uz ji nebylo cim krmit. Kdyby nevladli socani tak dlouho tak by realitni bublina praskla drive a propad by zdaleka nebyl tak tragicky.

Kdyz uz nekde nejaka bublina praskne, samozrejme ze to odskaci predevsim chudi lide. V Recku jsou to ti, kteri jsou sice chudi ale s bulharskou vykonnosti maji platy stale jeste ctyrikrat vyssi nez v Bulharsku. Recko ma ocivdne jeste kam padat, nez se to tam zacne lepsit. Dilo "uprimnych socanu" z PASOKu.

IQ tykve nebo snad urpimnych hochu ze think-tanku......
28. 11. 2012 | 22:57

Yosif K napsal(a):

Glosator napsal:
Zelený tunel (kam patří též větrniky, bioplyn a biosvinstva v benzinu a naftě, které ničí motory) pomalu překračuje hranici PADESÁT MILIARD ROČNĚ, tedy vytváří POLOVINU deficitu českého rozpočtu, mnohonásobek částky, kterou chce Kalousek ušetřit na důchodcích, invalidech a rodinách s dětmi.
Tady máte seznam politiků ČSSD+KSČM !! + KDU-ČSL + US-DEU, kteří tento Bursíkem napsaný zákon proti hlasům ODS a přes odpor Klause protlačili.
KONEC CITATU.
Tak tady to mate - bojovnici proti korupci z CSSD a bojovnici za stastnou zelenou budocnost ve viru ocelovych vetrniku zase neco vymnoukli, at jiz zadarmo nebo za uplatu.

Jakmile tuto prasecinu zeleno-oranzova vlada schvalila - temer neni bezrizikoveho uniku.
Dodatecne dodaneni FV superzisku vyvoloava a bude vyvolavat soudni spory o ochrane investic atp atp.

Volte socany a zelenaky - vzhuru do boje za dalsi FV panely a nefunkcni vetrniky!!!!!
Avanti o popolo!
28. 11. 2012 | 23:05

Targus napsal(a):

To Yosif K.:

Klosterneuburg se nachází dodnes v Rakousku, hloupý Jožane. Ledwinka nebyl nikdy Němec.
Problémy si nadělal při čachrech s majetky při odsunu Němců. Nasral Rabovací - vlastně Revoluční gardu tak, že sám skončil před soudem a pak v base.

A v Řecku socialisti nevládnou od r. 2004. Co dělali pravicoví ekonomičtí géniové, když od r. raketově stoupalo zadlužení řeckého státu?

Odpověz, hloupý Jožane.
29. 11. 2012 | 00:50

MH napsal(a):

Ekonom? Možná. Politruk ale určitě.
29. 11. 2012 | 00:56

Targus napsal(a):

To Daimler byl bez polonáprav:

S popisem obhodní strategie výrobců bez výhrad souhlasím.

S haněním Tater už tolik ne. Vozidla typu dumper byla Tatra schopna dělat. Na karvinských haldách jich dokonce pár jezdilo, tedy mělo to motory z Tater, výrobce podvozků jsem nevypátral. Jinak osmikoláky s korbami typu S1 se dělaly na podvozku T-813.

Popisované rolety z Uren-goje dělaly veškeré náklaďáky odpérované listovými péry, kde absentovaly tlumiče. Bylo by skvělé, kdybyste uvedl rok, kdy jste tam byl, a uvedl typy srovnávaných vozidel. Je totiž pravděpodobné, že vozy ostatních značek už měly přidané tlumiče nebo měly vzduchové pérování.

K haněné konstrukci. Je pravdou, že na nosnou rouru je potřeba postavit pomocný rám. Ignorujete ovšem podmínky provozu, v terénu je extrémně namáhán klasický rám na krut, pročež terénní vozidla s klasickým rámem vycházejí oproti tatrovácké koncepci jako těžké, anebo křehké, poměrně brzy začnou praskat příčky nebo trhat spoje rámu. Další obrovský problém je neodpružená hmota klasické pevné nápravy.
Popisované složité seřizování rozvodových soukolí mne jaksi minulo, v životě jsem nic takového nedělal. Nespletl jste si to s Kamazem? Tam se to muselo dělat při každé výměně oleje. Tatry měly úplně normální konstrukci diferenciálů. Že jich tam bylo jako když naseje, je další věc. Jiné firmy to řešily větším počtem kardanů z převodovky a složitějšími skříněmi, taky nic moc.

K motorům. Tatra udělala obrovský kus práce, dá se říci, že dnes má konečně motor o slušném výkonu, se skvělým krouticím momentem a s přijatelnou spotřebou, a to i přes to, že je chlazený vzduchem. Známý má lesovozy 6 x 6 s oplenovými přívěsy, Scania má horší spotřebu, než Tatra.
29. 11. 2012 | 01:16

nápověda napsal(a):

Všechno jsme prožrali. Složenky jsou již na cestě.
29. 11. 2012 | 07:46

reppop napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Hlasna trouba predvolebnich hesel je zde pan Chmelar a jeho naivni obdivovatele kterym se libi ze socani vynalezli perpetuum mobile na blahobyt.
xxxxxxxxx
Díky za jasnou reakci robotku. Chtělo by to repas software. Než k němu dojde tak se s Vašimi recyklacemi předvolebních hesel ODSTOP loučím. Omlouvám se, ale mně zajímá realita. Zkuste se obracet na někoho jiného, třeba SuPa, Bohorodičku či double x-ku. Tedy pokud nejde o tentýž software instalovaný do dalších kousků vadné série.
29. 11. 2012 | 08:49

modrý edvard napsal(a):

Yosif K: Ne. V Irsku vznikla bublina expanzí bank a následným ručením státu.
29. 11. 2012 | 09:13

Ondrej Spulka napsal(a):

To snad NE!!! Posilovat roli statu je prece absolutne kontraproduktivni. Je obrovska skoda, ze tak mlady clovek podlehl iluzi jistot, bezpeci a spravedlnosti poskytovane statem. Urcite mu ve skole mnoho o rakouske skole ekonomie nerekli. Ale kdyz se podivam, pro koho pracuje (Centre for European Policy Studies. Jeho specializací je finanční regulace a systémový rámec Evropské hospodářské a měnové unie) je uplne jasne, ze bude obhajovat sveho chlebodarce z EU i kdyby cely tento zrudny politicko-menovo-federativni pokus sel do kytek (vzdyt on uz tam vlastne jde, teda primo padi)...
29. 11. 2012 | 11:48

Petr napsal(a):

Jakmile vyhrají komunisté volby v r.2014 navrhnu jim znárodnění Sazky pro jejich neprůhledné losování!Sazka na rozdíl od losování v jiných státech pouze generuje vylosovaná čísla na televizní obrazovce a vlastní losování(losovací stroj) ukáže občanům až za několik hodin po skončení sázení !A tady to smrdí podvodem !Neprůhledné losování zavedl Hušák a současným bossům Sazky to náramně vyhovuje !Navrhnu také přijetí nového loterijního zákona,kdy společnosti,které provozují číselné loterie nesmí znát vsazená čísla sázejících !(dnes je znají a počítače jim vše rychle vyhodnotí) !To by byla pohroma pro Sazku !!
29. 11. 2012 | 12:37

Dag napsal(a):

Pan autor je velice mladý,nezkušený a nebo pěkně fikaný. Až se životem otříská tak i on bude chtít žít ve skutečném kapitalismu a nebude tedy psát takové bláboly.Aleši, i Vy jednou budete muset začít pracovat, ne stále sát mléko z dojné krávy jménem administrativa EU. Styďte se, takový mladý, zdravý člověk a volá po dotacích. Ty dotační peníze nespadnou přeci z nebe, ale někomu se musejí vzít a pak se utratí za nesmylsly. Vy jste mi pěkný ptáček.Naučil jste se v tom dobře chodit.Důsledky opatření, po kterých voláte, jsou vidět všude kolem nás. Dluhy, korupce, všemocný stát, hospodářský úpadek to je to, po čem voláte. Zkuste začít podnikat a hanbou se potom propadnete co tady píšete....
03. 12. 2012 | 23:37

eduard napsal(a):

Dobře napsané, žijeme stagnaci, ale mnozí si to ještě nepřiznali.
06. 12. 2012 | 20:23

Jose III napsal(a):

Po listopadu jsme přitom ze všech komunistických satelitů startovali z nejlepší pozice. Ať už ekonomicky, fiskálně nebo institucionálně.
Takže to za těch posledních komančů asi nebylo tak děsné, jak se dnes píše, dnes je to mnohem horší, stát nemá sílu, protože tam sedí spolek lumpů a zloději lobují,exekutoří kradou,lumpové kradou až do posledního dechu. Jak kdysi řekl pan premiér: když nás budete dusit polštářem, tak my ještě budeme volat: ještě 10%, ještě 10%. Nevím,kdo ho dnes dusí, ale procenta žádá dál
07. 12. 2012 | 15:19

Pepa napsal(a):

Nikdy není pozdě, to co bylo rozkradeno, musí být lidu vráceno,včetně církevního daru za 150 miliard Kč.Hlavní aktéři tzv. privatizace jsou: Čalfa,Dlouhý,Ježek,Dyba,Kočárník, Žantovský by měli být postavení před soud.
11. 12. 2012 | 23:21

Vladimir napsal(a):

Trufnul bych si prozradit, že český problém nespočívá pouze v nešťastném způsobu provatizace, resp. transfomrace ekonomiky, ale problém je poněkud hlubší.
Základní problém je v tom, že u nás (v ČR) NENÍ DEMOKRACIE, tedy neexistuje systém, v němž se ti nejlepší z nás dostávají k rozhodovacím pravomocem řízení státu a obce (a tedy dostávají se tam lidé podle jiných kritérií - stranických/ mafiánských) a tito lidé nejsou i při viditelném selhání odvolatelní !
Jde tedy o nešťastný ÚSTAVNÍ systém, špatnou ústavu ...

Na Slovesnku je situace o trochu lepší, protože určité instituce a instituty si dělali po svém, v jistém etickém zájmu. Slováci mají např. PŘÍMOU volbu starosty obce už dávno, už od 90-ých let. Přímou volbu prezidenta mají nejméně 8 let. Mají také instituci na potírání korupce v justici (SPECIÁLNÍ SOUDY a to co s tím souvisí).
Zjednodušeně řečeno - Slováci mají svůj právní řád poněkud blíže pojmu DEMOKRACIE, tedy možnost lidu ovlivňovat dění kolem sebe.
V ČR oproti tomu jedeme v kolejích, která projel Klaus před 20 lety, kdy prosadil striktně STRANICKOU (zastupitelskou) DEMOKRACII - tedy občané ať si zvolí stranu, strana si k moci dosadí své lidi ... a nikdo z občanů už jim do toho nemá co kafrat ... Tohle je tragické myšlení hodné nejvýš Jesepha Džugašviliho a jesmutné, že v podobné verzi to existuje takřka v celém auro-atlantickém prostoru. Vyjímky - čestné jsou byjímečné. Snad jen Švýcarsko, z poslední doby Island.

Je tedy především nutné změnit ÚSTAVU, přistoupit na tzv. PŘÍMOU DEMOKRACII (též možnost odvolání poliiků, pokud se neosvěčí) , STRIKTNÍ ODDĚLENÍ ústavních mocí (legilsativní a exekutivní) - aby nebylo možné sedět na 2 židlích a rovněž určitá možnost ODVOLATELNOSTI SOUDCŮ, případně dočasný mandát soudce (na dobu určitou).

Nynější systém projevuje veškeré příznaky MARASMU !

P.S. A silný stát je samozřjmostí, neboť slabý stát nedokáže prosadit zákonnost, nedokáže prosadit vizi parlamentu a tedy občanů). Slabý stát je příznivý pro mafie , koruočníky a pod.
12. 12. 2012 | 12:19

Mungo napsal(a):

Ano. A zejména musíme zrušit nesmyslné kraje (kde se stejně uzavírají koalice s tak nechvalně známou KSČM, která jde krajním zastáncům ODS silně proti srsti).
13. 12. 2012 | 13:07

Starý napsal(a):

Hádejte kolik vzdělanců typu Chmelař ještě musíme získat, abychom dohnali a předehnali takové Německo ?
Žádného.
Chmelař totiž nezvýší HDP ani o miliontinu promile !
Na rozdíl od toho dělníka v montovně.
( že rozkrádačky škodí ekonomice, to ví každý i bez studia, žádný vzdělanec to nemusí připomínat)
18. 12. 2012 | 18:18

Golem napsal(a):

Jsem překvapen, že u nás existuje tak mladý člověk s tak jasnozřivým myšlením. Nicméně - pravda je tvrdší. Privatizace alá Klaus z nás udělala kolonii, z níž každoročně na dividendách kolonizátorů odchází cca 300 miliard korun. Nabalivší se církev začíná mluvit do politiky. Poslední politik, který nekradl byl Václav Havel. A tak by se dalo pokračovat - viz nenažranost poslanců. Co s tím? Naděje, že všichni mladí v této zemi začnou myslet jako pan Chmelař je zanedbatelná. Takže - až do trpkého konce kde vlast a národ budou k ničemu a všichni budou hutorit "Czech English" a platit výpalné svým "chlebodárcům"?
19. 12. 2012 | 12:14

Condor napsal(a):

Tak zvedněte prdele od PC a běžte něco změnit.
20. 12. 2012 | 09:18

Jiří KNAP napsal(a):

Pane Jose III,napsal jste to velice pěkně a výstižně a s Vaším příspěvkem se ztotožňuji,protože jsem chtěl napsat něco podobného.
Za totality jsem pracoval celkem na velice prestižních postech.Vozil jsem Federální ministry,v Čedoku jsem jezdil s nádherným autobusem zahraniční zájezdy,dělal jsem i tiráka,když mě komunisti vykousli,tak jsem pár let jezdil se sklápěčkou,sloužil jsem u Vojenské mise Organizace pro osvobození Palestíny,pracoval jsem na několika cizích zastupitelských úřadech a vozil jsem i velvyslance atd.atd.V některých letech za totality jsem byl mnohdy i 280 dní v roce v západní Evropě.Pracoval jsem i v tajných službách.
Když se v 1989 změnil režim,tak jsem to uvítal a hodně jsem si od toho sliboval,protože po mnoho let jsem viděl životní úroveň v BRD,která byla 12x vyšší než u nás.Navíc ve vedení našeho státu byli vůbec ti nejhorší trotlové,které byl schopen náš národ vyprodukovat.S komunistama nemám už více jak 20 let nic společného.Když prezident Havel v jednom ze svých prvních projevů řekl,že komunismus měl naprosto zhoubný a devastujicí vliv na ekonomiku státu,ale že vůbec nejhorší devastaci způsobil na charakterech lidí a že bude trvat minimálně 3 generace,než zde dojde k nápravě!Tenkrát jsem si myslel že je vůl,ale on měl naprostou pravdu!Stačí se jen podívat jak ti nahoře kradou / Ráth a spol/ nemá cenu to rozepisovat,každý víme o co jde.A ti největší gauneři a zloději dostali od prezidenta Klause amnestii! Já jsem pokaždé v uplynulách 20-ti letech volil ODS. Ale já už nevím koho volit.Tak jsem v posledních komunálních volbách volil Cibulku!!
02. 01. 2013 | 19:36

Flint Weastwood napsal(a):

Jistá zkušenost praví: "politiky je třeba pravidelně měnit, stejně jako dětské plíny a to při nejbližší možné příležitosti. V obou případech ze stejného důvodu."
To nám však prosím vysvětlejí, jak to že ti žebračení lidičkové dělají, že i po svátcích jsou parkoviště před nákupními centry přeplněná. Že by ti zoufalci nakupovali na spotřebitelské úvěry, jejichž úroky nakonec smažou i ty výprodejové slevy ? :-D Ostatně i ta nákupní centra, zdá se, navzdory všem předpokladům vzkvétají. Kupř. v našem sedmitisícovém městečku včil na zelené louce zbudovali Tesco, jenžto svou prodejní plochou směle strčí do kapsy i u nás již zavedený Lídl + Penny. A to nepočítám zdejší reálsocialistickou sámošku + 2 vietnamské večerky + 1 asijský supermarket. Jak se to vše při tej bídě sakra může uživit? Že by si ty davy zbohatlíků již vypěstovaly přinejmenším dobytčí žaludky?

Před týdnem mi skorošvagr připašoval z Nového Jorku ročenku The Economist - svět 2013. Zde mj. zveřejňují výhledy o předpokládané budoucnosti rodících se generací, zde pro ty narozené v nadcházejícím r.2013. Z 80-ky zemí vedené Švýcarskem se ČR umísťuje na pozoruhodném 28. místě hnedle za Japonskem, Francií a Británií. Ze všech postkomunistických zemí však jednoznačně nejlépe, i Slovinsko již dosahuje nižšího skóre. Že by si dosluhující Vašek II. tam vyloboval nějakou protekci?
Zajímavé tam také je, že USA, onen leader č.1 z roku 1988 od kdy se tento žebříček sestavuje, se mezitím propadá na 16. místo (o to se dělí s Německem). Dle všeho pro to, jak nyní zabředá do největších dluhů předávaných svému potomstvu a prapotomstvu.
Obama předčasně ukončil havajskou dovolenou, fiskální útes byl údajně odvrácen, osobně si však myslím, že nebude daleko doba, kdy i americký volič bude litovat, že opakovaně zvolil tohoto falešného spasitele. Viz ten příměr s dětskými plínami..
12. 01. 2013 | 00:58

Kreditor napsal(a):

Nutno dodat, že primitivní a bezkoncepční národní politikou Klause a Dlouhého jsme prodejem našeho průmyslu zadarmo zahraničnímu kapitálu za účelem jeho likvidace z důvodu zničení konkurence ztratili i lidské zdroje s vysokou kvalifikací. Ti dva nafoukanci jenom přehazovali miliardy po komunistech a hráli si na makroekonomy. Dneska se mladá gennerace nemá od koho učit a totálně se propadáme ve vzdělanosti. Zatímco ostatní státy se zdokonalují, my stále žijeme z podstaty a naopak nastává trend degenerace. Dostat se z hlediska kvalifikace pracovní síly na úroveň roku 1989 je v krátkodobé perspektivě nemožné.
04. 02. 2013 | 05:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy