Západní Evropu doženeme už v roce 2271
Ekonomika České republiky posledních pět let láme rekordy „nerůstu“. V porovnání se zbytkem Evropy na tom ale posledních dvacet let není o moc lépe. Už od vzniku samostatné České republiky právě v tomto ohledu doslova přešlapujeme na místě. Slovensko, které před dvaceti lety začínalo na polovičním hrubém domácím produktu, nás dohnalo v produktivitě práce a v příjmu domácností a šlape nám na paty v celkovém výkonu ekonomiky. A není z východního bloku samo.
Kritizujme pasivní vládu, nikoli aktivní ČNB
Za listopadovou intervenci se na ČNB snesla kritika zleva i zprava. Principiálně proti-intervenční kritika zprava byla pochopitelná a přímočará. Kritika zleva už méně. Intervence totiž byla – i přes pravicovější profil členů bankovní rady – spíše levicová než pravicová. Za její dopad na jednotlivé skupiny obyvatel zodpovídá vláda.
Školky, dluhy a účetnická ekonomie
Koblihy letos táhnou lépe než strašení státním bankrotem. Dluhová debata ustoupila do pozadí se stejnou rychlostí, s jakou české čtenáře přestala bavit evropská krize. Dluhové myšlení ale zanechalo na české hospodářské politice pachuť. Všechno jsme si zvykli vnímat prizmatem okamžitých rozpočtových výdajů. „Kdo to bude platit?“ „Jak si to můžeme dovolit?“ „Nejsme Skandinávie!“
Jak hrát šachy se Zemanem
Sobotkovské křídlo jako jediné hraje se Zemanem důstojnou strategickou hru. Druhý tábor uvnitř sociální demokracie se nechává nevědomky zahánět do rohu, kde je prezident dřív nebo později umatuje.
Rodičovská dovolená a bludný kruh platové nerovnosti
Vyrovnání platových rozdílů je "positive-sum game" pro celou společnost. Dělená rodičovská k němu přispěje.
Evropský parlament víceletý rozpočet nezamítnul
I přes zprávy, které se rozlětěly po českých a evropských médiích, Evropský parlament současný návrh rozpočtu neodmítnul. Hlasovat o něm bude až za tři měsíce.
Ostuda evropské demokracie
Při vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu v Evropské radě se objevily spekulace, že Evropský parlament bude rozpočet schvalovat v tajné volbě. Teď se to stává čím dál jistějším. Byla by to ostuda Evropské unie.
Jak uškrtit Evropu
Evropští premiéři a prezidenti se shodli na bezprecedentním snížení rozpočtu EU. V zapálené atmosféře šetrných politik a národních tlaků jim uniká kontext krize, charakter nadnárodního rozpočtu a skutečnost, že Evropa bude kvůli nim v úsporném režimu dalších sedm let.
Tenhle Karel není pro mladý
Jak jsem se zmýlil v Karlu Schwarzenbergovi a proč se mnozí mladí lidé mýlí dál.
Naše země pořád nevzkvétá
Problémy naší země jsou v staršího data než fiskální fetišismus současné vlády. Za posledních dvanáct let naše reálné bohatství vzrostlo o pětinu. To je bezkonkurenčně nejméně ze všech nových členů EU. Jsme v tomto dokonce třetí nejhorší ze všech evropských zemí, tedy i těch mnohem vyspělejších. Po listopadu jsme přitom ze všech komunistických satelitů startovali z nejlepší pozice. Ať už ekonomicky, fiskálně nebo institucionálně.