Úvod autora blogu: Tentokrát nabízím, poněkud netradičně, překlad anglicky psaného článku českého autora, profesora Milana Zeleného, který mě osobně velice zaujal a stoprocentně se pod něj podepisuji. Hlavně poslední odstavec tesat! Dvě upozornění předem. Článek je lehounce odbornější než populárky, které zde obvykle uveřejňuji. Ale nic tragického. Běžný čtenář většině s přehledem porozumí. Také jsme se po úvaze rozhodli ponechat text v plné délce. Ta spoustu čtenářů to přirozeně odradí, takové už jsou zákony internetové žurnalistiky, na druhé straně ovšem ti, kdo dočtou až do konce, si zaručeně odnesou nejeden námět k zamyšlení. Díky za pochopení a ať se líbí.
Matt Welch - Karel Marx vs. Milton Friedman
23. srpna 1989 přestala nově reformovaná (a brzy přejmenovaná) Komunistická strana Maďarska hlídat těžce militarizovanou hranici s Rakouskem. Nějakých 13 000 východních Němců, kteří se v té době rekreovali u Balatonu, okamžitě prchlo do svobodného světa. Bylo to největší prolomení Železné opony za generaci a odstartovalo řetězovou reakci, která za dalších 11 týdnů skončila proměnou Berlínské zdi v hromadu suti.
Peter Schiff - Kdy se zas budeme mít dobře
Dva nespokojení jedlíci se baví v restauraci: „To jídlo je příšerné.“ – „No jo, a jak malé porce dávají!“ Něco podobného platí i pro náš trh práce. Nejen že se smrskává, ale klesá i kvalita pracovních míst.
Úvod autora blogu: Brzy budeme slavit dvacáté výročí pádu komunistické diktatury, a tak si dovoluji nabídnout vám pár článků pro připomenutí, pro výstrahu, k zamyšlení. Nevěřím na dramatické strašení návratem rudé hrozby, rozhodně ne u nás, Češi jsou vesměs racionální a pragmatičtí a opít rohlíkem se nechají maximálně jednou za sto let, jak by řekl pan profesor Chocholoušek. Nicméně články jako tenhle člověku přece jen na klidu nepřidají. Nikdo netvrdí, že život v liberální demokracii je procházka růžovým sadem, leč člověk by neměl dobrovolně strkat hlavu do oprátky, jen proto že jej bolí nohy. Tak abychom nezapomněli.