Jako student jsem si pět let přivydělával psaním pro Hospodářské noviny. Celkem dobře rozpoznám, zda autor nějakého článku, analýzy dobře zamakal, nebo splácal paskvil.
Poslední dobou kroutím hlavou nad Financial Times a The Economist. Loni v červnu komentátor FT Wolfgang Münchau ve svém blogu udělal z guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy největšího euroskeptika v Čechách!? Minulý týden redaktor Stefan Wagstyl z FT zpětinásobil naši zadluženost vůči zahraničním bankám.
Zrodila se zavádějící slátanina o možném „děsivém zemětřesení“.
V aktuálním The Economist se zase v úvodníku píše, že „ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje zoufalství domácností, protože mají úvěry ve francích a eurech“. Fakta z ČNB – výpůjčky v zahraničních měnách jsou v ČR 0,1 % z celkových úvěrů domácností. Někdo by zřejmě potřeboval výchovný pohlavek...
Ještě že Erik Best z Fleet Sheetu a týmy Honzy Lopatky a Douglase Lytla, kteří u nás vedou ekonomické redakce Reuters a Bloombergu, mají z českých reálií servírovaných v angličtině za jedna...
Tisková zpráva ČNB
The Economist: Argentina on the Danube?
Financial Times: Scare warns of potential quake ahead by Stefan Wagstyl
eurointelligence.com: Let’s postpone that date a little by Wolfgang
Münchau
Včera jsem zkazil vstávání divákům Dobrého rána ČT.
Celé vysílání bylo optimistické – start libereckého lyžařského MS. Jsem ekonom, placen za investiční strategii. Nic mi není do organizace šampionátu.
Jako obdivovatel rugby, nechci fušovat do řemesla běžkařům ani skokanům. Jako milovníku Coldplay a chilli papriček je mi ukradený tamní dvojkoncert Karla Gotta s Deep Purple.
Ale co ta dvoumiliardová dotace ze státního rozpočtu? Proč? Přecházíme z expanze do recese. Naše exportní podniky sužuje propad tržeb, hrozí větší propouštění. Pokud vláda věří v účinnost fiskálu – což samo o sobě je na diskusi – pak, tedy musí peníze prioritně mířit na podporu exportu. Vždy, když pojedu kolem veseckého areálu, budu kroutit hlavou, jak je možné vyžadonit postupně přes X vlád dvě miliardy ze státní kasy. Snad jen, že se budeme moci někde v době recese koulovat. Snad tam nedostanu běžkou.
Skol!
Česká ekonomika podle předběžného dnes zveřejněného odhadu statistiků vzrostla ve 4. čtvrtletí meziročně o 1,0 %.
V úhrnu za celý rok 2008 o 3,5 %, předloni to bylo o 6.0%.
Zahraniční obchod je v recesi.
O bod zvratu se hraje v USA...
...Od roku 1854 do současnosti prošly USA třiatřiceti hospodářskými cykly. Jednou nahoru, podruhé dolů, jako v životě. Nic s tím nejde dělat, ať se politici, nebo centrální bankéři snaží sebevíc.
Expanze aneb cesta ze dna na vrchol trvala v průměru 38 měsíců. Kontrakce aneb cesta z vrcholu na dno v průměru 17 měsíců. Během hospodářské krize (1929-1933) to bylo 43 měsíců kontrakce.
A teď, proč to píšu: Poslední vrchol ekonomiky USA byl prosinec 2007. Počítám-li správně, jsme teď ve 14. měsíci kontrakce.
Zatím neexistuje předstihový indikátor, na který bych se podíval a řekl: Hurá! Závěry? Je velice pravděpodobné, že současná cesta z vrcholu na dno bude nadprůměrně dlouhá, přes 17 měsíců.
Model ekonomického cyklu mi napovídá: Příštích šest či deset měsíců může být stále ještě krutých, pak se uvidí…
„Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ by asi dnes prohodila Saturninova teta Kateřina. V lednu akcie opět zahučely! V učebnicích přitom čteme: Akcie v lednu obvykle rostou. Přičemž malé dravé podniky předčí údajně nejvíce v roce právě v lednu ty usedlé, velké. Vygumujme to z učebnic. Je to zrádné klišé! Vezměme dva burzovní indexy Russell 1000 a 2000. První odráží vývoj akcií tisícovky největších firem v USA, druhý dvou tisícovek nejmenších. Trošku je zanalyzujme a zjistíme: lednový efekt je ve skutečnosti prosincový efekt.
Za posledních 30 let přišly na akciích větší zisky v prosinci, nikoliv v lednu. Akcie malých společností rovněž více předčí ty velké spíše v prosinci než v lednu. Definitivní KO dal učebnicovému klišé přelom 2008/2009. V prosinci 2008 akcie velkých firem vzrostly o 1,3 %, těch malých pak o 5,6 %. A v lednu 2009 už se zase v rozporu s poučkou spíše prodávalo, ti velcí tak byli v minusu 8,3 procenta a akcie malých v minusu 11,2 procenta.
P. S. Ano, měl jsem to napsat o dva měsíce dříve, teď už to vím! Možná, že je to náhoda, možná něco mezi nebem a zemí… Trh přece nemá paměť, ne?
Opravil jsem překlep v titulku. Libor Stejskal, editor blogů
Omluva. Děkuji! AM