Archiv článků: červenec 2009

30. 07.

Recese jako lžíce písmenkové polévky

Aleš Michl Přečteno 7850 krát

Znáte písmenkovou polévku? Když z ní vylovíte "I", "L", "U", "V" a "W", tak si s trochou představivosti můžete krásně pohrát se scénáři vývoje ekonomiky. Přijde další pád? Deprese? Nebo je už to nejhorší za námi?
Písmenko "I" - čtu z něj sešup volným pádem dále dolů. Byl by to katastrofický scénář. Z dluhů by zbankrotovaly jak USA, tak eurozóna. Pravděpodobnost je dejme tomu jednoprocentní.
Druhé na řadě je "L". Po pádu jako by signalizovalo dlouhou stagnaci. Je to zřejmě hlavní scénář Světové banky. Parafrázuji-li její poslední zprávu: "Recese bude dlouhá. Daleko hlubší, než jsme si mysleli třeba letos v březnu. Výhled je nezvykle nejistý." Dávám pravděpodobnost deset procent.
"U" a "V". V obou případech jde o recesi. V prvním o delší, v druhém o kratší. Vše začalo v Americe. Poslední vrchol ekonomického cyklu byl prosinec 2007. Počítám-li správně, jsme v devatenáctém měsíci útlumu. V průměru za období let 1854 až 2001 trvala recese sedmnáct měsíců.
Když se dívám na "U", což je sešup dolů, pak delší recese a zpět vzhůru, mohlo by to odpovídat scénáři Warrena Buffetta. Tvrdí, že to nejhorší už je za námi. Nepřijde ale rychlé oživení, k růstu se budeme propracovávat pomalu. Pravděpodobnost 30 procent.
Optimističtější je "V". Se zhruba dvacetiprocentní pravděpodobností může ekonomika běžet ve stylu sešup dolů, kratší recese (řekněme do dvaceti měsíců) a zpět vzhůru. Nebylo by to sice úplně přesné "V" jako třeba v roce 2001 (tehdy recese trvala "jen" osm měsíců), ale něco v podobném duchu. Je to scénář většiny burziánů, dívajících se na akciovou jízdu od počátku března 2009.
Filozofie za písmenkem "W" je sešup dolů - recese - oživení - zpátky do recese - a zpět vzhůru. Můj favorit. S pravděpodobností 35 procent. Asi by to odpovídalo tomu, co říká profesor New York University Nouriel Roubini. Ekonomika může na konci 2010 anebo v roce 2011 spadnout opakovaně do recese kvůli enormnímu nárůstu zadlužení a slabé zaměstnanosti.
Jak písmenka nerozvařit? Na problémy, které nyní máme, jsme si zadělávali přes deset let. Říkám teď všem klientům: Jsme v nové realitě, a to, na co jste byli zvyklí, se již opakovat nebude. Je třeba se změnit. Začít od píky. Nechtít hned teď všechno rychle zpět.
Ať už to bude to "U", "W" nebo jiné písmenko (s nadsázkou, matrixové "O"?), musíme se pokorně vrátit k základům.
Peníze se dostávají do ekonomiky přes stát, investory a banky. Vláda musí lépe investovat kapitál - do infrastruktury, zdravotnictví, školství, energetiky a vědy. Její plýtvání nemá obdoby. Nesmí podporovat populistické myšlenky typu šrotovného.
Zahraniční investoři jsou opatrnější. Když ale uvidí, že se nám dá věřit a že nezemřeme na dluhy, tak pro ně budeme zase atraktivní a přinesou kapitál.
I banky jsou opatrné. Je ale nesmysl, že nebudou úvěrovat. Je to úplně stejné, jako kdyby pekař na recesi zareagoval tím, že si sedne a nebude péct housky. Anebo že kuchař nebude dělat polévku (písmenkovou).
Dejte na mě, do vývaru patří písmenka, žádné nudle! A nerozvařit! Pořád to máme ve svých rukách - je ale třeba pochopit novou realitu a postavit tuto ekonomiku na kapitálu.

(Psáno pro Ekonom)

24. 07.

Dobrý vědec, špatný vědec, oběšený vědec

Aleš Michl Přečteno 7739 krát

Figurína oběšeného vědce na okně jednoho z ústavů Akademie věd v úterý symbolizovala, jak je mezi částí profesorů chápána reforma financování vědy a výzkumu. Reforma má tři pilíře: (1) Objem peněz na vědu zůstane stejný. Pokud započítáme EU fondy, tak se příští rok dokonce zvýší z 25 na 38 miliardy korun. (2) Mění se však střeva. O více peněz se bude soutěžit. Méně dostanou instituce předem. Dobrý vědec dostane za výsledky více peněz. Špatný vědec nikoliv. (3) Nyní na základní výzkum dáváme 60 procent peněz. Na aplikovaný 40 procent. Začneme to pomalu přetáčet, jsme za světem pozadu.
K vědě, kterou miluji: Když jsem přijel v prosinci do Filadelfie na univerzitu Wharton, mohli se tamní profesoři přetrhnout v publikacích, jak pomoci ekonomice. Zřídili i speciální web. Totéž Harvard Business School, navíc denně dostanete i newsletter s tipy. Londýnská LSE představila speciální sérii přednášek v čele s nobelistou - co je třeba teď udělat, jak řešit problémy. A třeba pražská VŠE? Ta má na webu mezi „nepřehlédněte“ oznámení o uzavření knihovny, a že v létě bude kurz marketingu médií… V takové konkurenci se přece Akademie věd nemusí bát o to, že by nic nevysoutěžila? Anebo ano?

PS
Wharton on the Financial Crisis
On the Global Economic Crisis - Harvard Business School
LSE Live - LSE Public Lectures and Events

17. 07.

O čem je nejčtenější článek na Bloombergu?

Aleš Michl Přečteno 9452 krát

Co myslíte, o čem je nejčtenější článek na Bloombergu v letošním roce? Bloomberg nebo Reuters má každý obchodník, portfolio manažer, analytik na světě. Jejich zprávy, které každou sekundu vyskakují na obrazovce, hltá jak malinký český analytik AM, tak i šéfové největších fondů. Pokud je nějaké téma nejvíce čtené, pak přece musí stát za to. Finanční svět zřejmě zasáhlo do černého. Proto se ptám. Co třeba nějaké zprávy o konci/nekonci ekonomických trablů? Ale kdeže. Něco o politice americké centrální banky? Ne. Anebo výroky prezidenta Obamy, zástupců G8? Samá voda. Krach General Motors? Rostoucí nezaměstnanost všude na světě? Ale, ale... Redaktorka Bloombergu Elena Logutenkova to trefila parádně. Její článek je o bonusech. Vévodí letošnímu žebříčku nejčtenějších zpráv na světě. Je to o tom, jak hrstka bankéřů ke štěstí přišla, když jim švýcarská UBS nabídla bonus o 260 procent vyšší, než co za rok svému zaměstnavateli vydělali. Skutečnost, že lidé budou chamtiví, vystrašení nebo pošetilí, lze předpokládat. V jakém to půjde pořadí, však nepředpovíte, řekl onehdá guru finančního světa Warren Buffet. Doplňuji: Krize přicházejí a odcházejí, jen člověk zůstává pořád stejný.

PS
http://bit.ly/3g76ic

09. 07.

Levičáky i pravičáky by měl státní dluh stmelit

Aleš Michl Přečteno 9014 krát

„Vzhledem ke světové finanční krizi, a tím i vyšší výpůjční potřebě vlády, byly překročeny vyhlášené cíle,“ uvedlo včera české ministerstvo financí. A tak se nám za půlrok zvýšil státní dluh o 138 miliard. Alois Rašín při schvalování rozpočtu na rok 1919 poznamenal: „Pánové, bez rozdílu stran, nehleďte na to, zda to, co máte odhlasovat, odpovídá vašim psaným programům. Ptejte se jen na jedno: zda blaho republiky vyžaduje takový deficit, který zde máme.“ Státní pokladna byla i tehdy ochromená. Jenomže bylo po první světové válce a rozpadu říše. Opoziční poslanec sociální demokracie Bechyně na Rašínovu řeč odvětil: „Mně je zcela jasno, že ne rozdělení na strany a třídy, nýbrž jako národní celek musíme pečovat o to, aby z hospodaření našeho státu pokud možno co nejdříve schodek zmizel.“
Během měsíce od založení webovky verejnydluh.cz jsem dostal desítky e-mailů a příspěvků do diskuse. Ozvali se jak voliči levičáci, tak i pravičáci – a oni mluvili povětšinou shodně a vyzývali k úsporám! Kdy to dojde politikům? Holt je pohodlnější sedět v poslanecké lavici a zadlužovat se. Možnost utrácet nás rozmazlila. Čekáme na průšvih, který nás semkne?

03. 07.

Madoff v důchodech a dluhopisech

Aleš Michl Přečteno 6806 krát

Pokud jste četli novelu Malá Dorritka od Charlese Dickense z roku 1855, postavu Bernarda Madoffa znáte jako pseudofinančníka Merdleho. Když si vygooglujete Charlese Ponziho, poznáte pyramidu v další verzi. Tentokrát z počátku 20. století. Čeká na nás ještě mnoho takových vykuků. Nic s tím nezmůžeme. Co ale udělat můžeme, je zabránit, aby se sama naše ekonomika neutopila v principech Ponziho nebo Madoffa. Zrádné schéma funguje takto - vezmete peníze nových klientů a z nich berete na odměny pro ty, kteří přišli před nimi. Hra funguje, dokud každá další generace klientů je početnější, respektive přináší více peněz než předchozí. Vemte si třeba náš důchodový systém. Penzisté dostávají peníze vybrané z daní pracujících. Pokud populace stárne, máme problém. Obdobně naše dluhopisy jsou spláceny jen a jen novými dluhopisy. Madoff je signál pro celý systém ekonomiky. Berme to jako nakopnutí do zadku něco zlepšit, pobídku k reformám. Nikdy nemůžeme dopustit to, na co chtěl upozornit Dickens - že poctivý a čestný člověk nemůže v soudobé společnosti vyniknout. Nemůže uplatnit své nadání a schopnosti, neboť většinu energie spotřebuje k boji o udržení holé existence.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy