Dluhy – americký exportní artikl

09. 11. 2010 | 09:12
Přečteno 3139 krát
Šéf americké centrální banky se rozhodl znehodnotit dolar „kvantitativním uvolněním měny“. Tvrdí, že nákupem státních dluhopisů ve výši 600 miliard dolarů po měsíčních dávkách nastartuje ekonomický růst.

Prý jde o „standardní monetární postup“, protože při téměř nulové úrokové míře jsou vyčerpány ostatní ekonomické (rozuměj politické) nástroje: snížení daní, míra státního zadlužení a podobně. Centrální banka tak vlastně nahrazuje vládní politiku, což ovšem Bernanke samozřejmě neřekl.

Zvýšení objemu peněz v ekonomice má zabránit stagnaci. Mírná inflace kdesi těsně pod dvěma procenty je považována za ideální. A v situaci, kdy Američané splácejí své dluhy, má více dolarů v oběhu napravit nerovnováhu, zlevnit hypotéky a snížit výnosy z obligací. Námitky inflačního rizika Bernanke odmítá. Měsíční injekce lze prý kdykoli zastavit a úrokovou sazbu kdykoli zvýšit. Právě snížení výnosů ze státních obligací by podle Bernankeho mělo zvýšit soukromé investice a větší množství peněz v oběhu má zase zvýšit poptávkuCo je ale standardního na znehodnocování měny?

Jde o tradiční metodu zadlužených vlád, jak se za cenu inflace zbavit dluhů a připravit šetřily o úspory. Jestliže však ani předchozí injekce 1,7 bilionu nedokázala Američany přesvědčit, že nemají šetřit a splácet, nýbrž opět utrácet, tak tahle injekce také nic nespraví. Banky mají peněz dost. Ale bojí se je půjčovat. A na tisk takového množství peněz, jež by skutečně zvrátilo nerovnováhu mezi úsporami a investicemi, zase z principu antiinflační instituce nemá žaludek. Riziko nezadržitelné inflace by pak bylo příliš veliké. Kdyby šlo razantně snížit daně střední (nezadlužené) třídě a středně velkým podnikatelům a zároveň snížit státní výdaje (důchody státních zaměstnaců už teď převšují bilión dolarů a stále rostou), nemusely by se tisknout falešné peníze. Jenže to nějak ne a nejde.

A tak musel nastoupit Bernanke, aby vytáhl politikům trn z paty. Jenže devalvace rezervní měny má nepříjemný mezinárodní dopad. Nebezpečí skutečné měnové války sice nehrozí, protože Číňané odmítající volný kurz vlastní měny jsou na exportu do Ameriky stejně závislí jako Amerika na Číně. Jenže.

Opětovná americká snaha exportovat své dluhy, tedy vysmeknout se z hospodářské stagnace přenesením problémů na ostatní, je dána ohromnou výhodou rezervní měny. V Soulu se mezi delegáty G20 sice povedou silné řeči, ale dolar zatím nikdo nenahradí a na světovou bilanční nerovnováhu nikdo recept nemá. Státy s přebytky zatím jsou a ještě dlouho budou v pasti amerického dolaru.

Největší problém s devalvací dolaru bude mít zřejmě euro. Jeho jižní zóna se nachází málem v deflačním pásmu a slabší kurz dolaru poškodí deficitní státy někdy přezdívané PIIGS anebo také Gipsi. A sever eurozóny bude těžko pod vlivem Německa tisknout inflační peníze!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Výstižný článek pane Tomský. Také dost pesimistický když se budeme chtít zamyslet nad tím, co bude následovat.
09. 11. 2010 | 09:30

Michal Macek napsal(a):

a kdo rikal ze je to cesta do pekel? :D
09. 11. 2010 | 09:33

Rumcajs napsal(a):

Rovněž souhlas pane Tomský.
Riziko inflace vyšší jak 2% je ale dle mého vysoké. To si to Barnake jen maluje. Stačí aby komunisti zpanikařili a začali se dolaru zbavovat masivně.

Ale jinou možnost pro Ameriku nevidím. Musí to risknout.
09. 11. 2010 | 09:37

yara ze země krys napsal(a):

Myslím, že si USA mohou dovolit emitovat miliardy USD, protože ostatní svět a zejména Čína musí nakupovat jejich dluhopisy jako diví, jinak by se jim obrovské balíky USD, které vlastní z byznysu a které mají k dispozici, proměnily v páru. Tím jsou vlastně drženi v klinči a zatím není cesty jak z toho ven. Bude ještě srandy kopec. Myslel jsem si vždy, že třeba takové "proroctví palmových listů"
je absolutní hloupost, ale ono to všechno do sebe nějak zapadá a vývoj jde tímto směrem.
09. 11. 2010 | 10:08

Jirka H. napsal(a):

Souhlas pane Tomský.
Pozoruhodné je vyjádření Bernnankeho "Měsíční injekce lze prý kdykoli zastavit a úrokovou sazbu kdykoli zvýšit."
To má sice pravdu, ale jakmile sazbu zvýší skončí tam, kde začal v recesi. Firmy uvyklé na nižší sazbu začnou opět krachovat.
Prostě chybí reálné úspory. Peníze vytvořené z "luftu" situaci jen zhorší.
09. 11. 2010 | 10:37

JC napsal(a):

Michal Macek,
Spíš by mě zajímalo, kde jsou ti co psali že Topol tomu prd rozumí.
09. 11. 2010 | 11:25

Béda napsal(a):

Michal Macek,

Ten kdo pronesl svoji památnou pohřební řeč na téma "cesta do pekel", zapomněl dodat kdy ta cesta začala a kdy se setsakra prohloubila. (A to nebylo za hasiče Obamy, ale za Clintona = zrušení Glass Steagallova zákona, které umožnilo utržení bank z řetězu a pak především za Bushe juniora).

A taky zapomněl dodat, jak by si představoval cestu "z pekel". Jestlipak by nechal padnout největší hypoteční instituce na světě a největší banky světa, které jsou jak krakatice propojeny svými chapädly se světovou ekonomikou? Plynový pošťák nedokázal zvládnout firmu VAE, jestlipak by dokázal namířit správným směrem americkou ekonomiku?

A poslední věc: kouzla s penězy můžou být jakákoliv. Podstata je, že práce byla nadnárodním kapitálem z USA vyvezena, tudíž reálná ekonomika, která by kryla peníze hodnotou byla zdevastována. A virtuální peníze (= dolar) přežívají jenom díky tomu, že se ropa obchoduje za tuto měnu, že prozatím zůstává hlavní světovou měnou. Jistě v této souvislosti není bez zajímavosti vojenská angažovanost USA právě v ropných centrech. Saddám chtěl přejít na platby v nedolarové měně. Íránský prezident Ahmadínežád má stejný plán.
09. 11. 2010 | 11:27

stále rebel napsal(a):

Naše dějiny a současnost
„Dalším problémem byla skutečnost, že při poklesu HDP trvale vzrůstalo zadlužení veřejných rozpočtů, což byl trend, který pokračoval až do zániku první republiky. Antonín Klimek sice v roce 1998 napsal, že deficit státní pokladny stále hrozivě rostl, aby za pár let nutnými výdaji na zbrojení dosáhl výšek hrozících státním bankrotem, ale toto tvrzení je nutné upřesnit. Nebezpečná byla situace během krize, kdy za současného vzrůstu zadlužení klesal HDP.

V době vrcholu zbrojní konjunktury již HDP rostl rychleji než dluh, třebaže jeho aktuální výše v letech 1936–1937 dosahovala již dvou třetin HDP.“
http://dejiny.nln.cz/archiv...
09. 11. 2010 | 11:30

Grandmaster napsal(a):

Ja o tom, jak vyresit problemy americke ekonomie nic nevim a proto nemam zadne navrhy/nazory jak a co udelat.

Libi se mi, ze nejen pan Tomsky, ale i ctenari tohoto blogu vi jak na to.
Kdyby mel Obama takove poradce, nemel by zadne potize.
09. 11. 2010 | 11:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a obscénní příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 11. 2010 | 12:46

VL napsal(a):

Ohledně budoucího vývoje se mi líbí prognóza z knihovny palmových listů:

http://www.cez-okno.net/cla...

Je to jenom spekulace. Budoucnost je nepředpověditelná, ale prognóza v ní obsažená se mi zdá realistická (hlavně část nazvaná "Konec turbokapitalismu").
09. 11. 2010 | 13:24

ED napsal(a):

to VL:
tak vám se to líbí? Mně ne...
09. 11. 2010 | 13:56

JC napsal(a):

Béda,
V podstatě je úplně jedno, jak to okecáte.
Fakt, že hašení požáru benzínem ničemu nepomůže je mimo diskusi.
09. 11. 2010 | 14:26

JC napsal(a):

Grandmaster,
Osekat výdaje eráru na kost. To je jediné řešení.
Krotitelé dluhů by to Obamovi spočítali za půl dne.
09. 11. 2010 | 14:29

Amarook napsal(a):

Bernanke udelal to nejlepsi co v dane situaci mohl.
To ze tomu pan Tomsky vzhledem k absenci jakehokoliv ekonomickeho vzdelani nerozumi je pouze jeho problem.
09. 11. 2010 | 15:04

martys napsal(a):

všechno zlo pochází z ameriky
09. 11. 2010 | 15:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy