Tragédie zeleného rozumu

11. 07. 2008 | 13:24
Přečteno 28090 krát
Nezávislá komise vypracovala zprávu o energetických potřebách a možnostech země. Věcná, střízlivá a racionální analýza se vyhýbá politice, a v duchu vědecké metodiky nic nedoporučuje, pouze předkládá realistické alternativy rozvoje včetně jádra. Má jediný záměr. Neklást myšlení žádné překážky. Houby ji to platné, a její předseda Pačes byl ministrem Bursíkem okamžitě a neférově napaden z politikaření. Případ zloděje volajícího chyťte zloděje.

Zdálo by se, že Bursík, jenž vytáhl stranu Zelených z politické izolace, ji vytáhne i z izolace iracionálního myšlení, a zprávu jako opravdu nezávislou přijme za svou. Nestalo se. U Zelených to totiž nejde. Je to bohužel strana ideologická. Povýšila jednu věc na světě - jádro na absolutní zlo, asi tak jako Hitler Židy, vegetariáni maso nebo Marx soukromý majetek. Zelené myšlení neví, že je každé zlo jenom relativní. O nebezpečných atomových elektrárnách se přemýšlet nesmí.

Co není v naší civilizaci nebezpečné? Spalování hnědého uhlí nás zamořuje nedýchatelným vzduchem, a zároveň ztrácíme velmi cennou chemickou surovinu. A v dolech na celém světě umírá ročně téměř na deset tisíc horníků.

Biopaliva? Ta teprve škodí, jejich produkce je náročná na nitráty (z ropy), kysličník dusný je jedním s nejhorších skleníkových plynů), a navíc se pěstují na úkor zemědělských plodin, což už dnes působí v chudých zemích hlad, a jednou války. Orné půdy na světě tragicky ubývá, a biologického odpadu nikdy nebude, tolik, aby nahradil více než několik procent energie.

Jenom vítr a slunce mají velkou budoucnost, vždyť neuplyne ani měsíc, aby New Scientist nepřinesl novou zprávu o dalším převratném technologickém vynálezu – mluví se o povětroních, které ve výšce 1km nad zemí, kde to stále fučí, začnou časem sbírat lacinou a stálou energii, jako to už dnes umí solventní solární fasády, panely a pouštní elektrárny. Vysoká cena ropy snižuje nejen spotřebu, ale inspiruje i vynalézavost a touhu po zisku, takže světová křivka investic do obou živlů stoupá téměř exponenciálně a kupodivu nejvíc v Číně. Odhady jsou odhady, a tak se liší, nikdo však zatím nečeká, že by alternativní energie mohla v příštím desetiletí nahradit fosilní paliva o více než 25%.

A tak se přirozeně vrací lidstvo k jaderné energii. Nechce strádat a vydělávat jenom na “základní chod domácnosti – světlo, teplo, vodu a nejnutnější potraviny, takže nebudou zbývat peníze na kulturu, vzdělávání a cestování “ jak nás straší slavný geolog Václav Cílek.

Dnes už relativně laciná a bezpečnější atomová energie nezamořuje ovzduší, a hlavně je tu na celá dlouhá staletí, mají-li pravdu Indové, kteří vsadili na transformaci thoria na uran. Atomové elektrárny se už staví, a budou stavět hlavně v Rusku, Indii a v Číně. Jediné čeho naši Zelení dosáhnou, bude česká energetická zaostalost, závislost a vyšší náklady za cizí.

Fandil jsem vždycky Zeleným, doufal, že prosadí dotace do úspor a veřejnou dopravu na plyn, že zdaní uhlí i městské džípy, oddaní fluorescentní žárovky a spořivé spotřebiče, že prosadí parky a zeleň do měst i ekologičtější dálnice. Místo toho nás jenom dětinsky děsí ďábelským vynálezem atomu.


Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jaryn napsal(a):

Zelení jsou obskurní stranou, přehlídkou bídy a utrpení naší politické scény.
Slovo zelený mají v názvu úplně k ničemu. Strana ekoteroristů, ignorantů a diletantů, nikoliv Strana zelených.
Doufám, že o příštích volbách zmizí v propadlišti ději a uvidíme je raději jak "čistí ten potok", jak bystře říkal Milouš Jakeš.
11. 07. 2008 | 14:11

Vladimír napsal(a):

nefandím demagogů, dá se říci, že fandím jaderné energii. Je to asi to, co může do budoucna lidstvo zásobit tolik potřebnou elektřinou. Voda a vítr v našich podmínkách je relativní. Hnědé uhlí znamená likvidaci krajiny a následně smog z elektráren. A spalovat plyn za účelem výroby elektriky zdá se mi zvěrstvo, stejně tak jako přeměna zemědělské půdy na pole s rostlinami určenými ne k obživě lidstva, ale na přeměnu v biopaliva. Jaderná energie zdá se být tak trochu nebezpečná, ale kdo dokáže spočítat kolik vlastně takových elektráren na světě existuje a v podstatě nikomu nevadí. Jen ty naše...
Zatím všichni ale poukazjí, že není kam uložit vyhořelé palivo. Může mi někdo kompetentní vysvětli proč při současných možnostech není možné tento odpad naložit do nějaké rakety a vystřelit jej mimo naši soustavu. Myslím si, že by to nikomu neublížilo, zlvášť po dobře mířené střele do černé díry.
11. 07. 2008 | 14:14

Saliven napsal(a):

Bravo pane Tomský, naprosto souhlasím.
11. 07. 2008 | 14:19

Saliven napsal(a):

Vladimír:
V moderních reaktorech je možno využít až 90 procent vyhořelého paliva. Zbytek lze pohodlě zavážet do různých hlubokých dolů. Vystřelovat do kosmu by bylo obrovsky technologicky a energeticky náročné.
11. 07. 2008 | 14:20

Čochtan napsal(a):

Do černé díry by to letělo pár milionů let.
11. 07. 2008 | 14:28

Vladimír napsal(a):

Zavážet palivo do hlubokých dolů všichni zavrhují. A i ty, kde se dříve uran těžil, takže vlastně "svítí". Prý to ohrožuje spodní vody a tak se hledají jakési lokality, tvořící v podstatě vanu. Ale to jsme stále u toho, že palivo není vyhořelé palivo není dokonale zlikvidováno.
11. 07. 2008 | 14:36

ivan napsal(a):

Kde to můžu podepsat?

PS
Já jsem jim fandil také. Ale jen do té doby, než jsem měl to "potěšení" s nimi jednat o odborných záležitostech. Pak přišlo hluboké zklamání. Od té doby jsem přesvědčen, že pár jedinců v jejich vedení hluboce zneužívá entusiasmus a někdy i naivitu a neznalost řadových členů a vesele je využívá ke svému prospěchu.

Mimochodem, možná že je už čas pomalu začít odhalovat sponzory těchto "zelených". Resp. ty, kterým vyhovuje, že bude brzy nedostatek energie a proto i nadále porostou raketově její ceny a tím i zisky stávajících producentů... Kdysi mně učili, že vše souvisí se vším. Tady ovšem souvisí spíše vši s vešmi.
A parazitují na nás všech.
11. 07. 2008 | 14:49

džajár napsal(a):

Vůbec nechápu jak může POVĚTROŇ = BOLID = METEOR sbírat jakousi energii 1km nad Zemí? Může mě to autor a nebo jiný znalec blíže osvětlit?!
11. 07. 2008 | 15:12

RUMCAJS napsal(a):

Čím to je pane Tomský,že takřka neznám člověka, který by těm zeleným ropákům fandil, tady taky moc fandů nemaj, tak jak je možný, že s náma tak cvičej ?
11. 07. 2008 | 15:15

Petr napsal(a):

Nemohli byste raději než vyhořelé palivo poslat do černé díry zelené a ostatní fanatické odpírače jaderných elektráren?
11. 07. 2008 | 15:17

MS napsal(a):

Pozor na ten vítr, abychom nedopadli jak u biopaliv :-). Pokud bychom to přehnali, mohlo by se nám podařit změnit počasí na planetě Zemi :-)).
11. 07. 2008 | 15:18

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Četli jste Saturnina?
Dědeček v té knize vypracoval plán na elektrizaci Polabí a projektoval tolik vodních elektráren, že by voda už vůbec netekla a musela by být čepována do sudů a do Hamburku vožena vlakem.
Nepřipomíná vám to něco?
11. 07. 2008 | 15:25

Mastodont napsal(a):

Nemyslím si, že by všichni zelení trpěli touto alergií. A možná že už na jejich blízkém sjezdu dojde k měření sil mezi ideologickými tupci typu Stropnický/Kuchtová a "tichou" částí.
11. 07. 2008 | 16:52

Jiří Horský napsal(a):

Vážený pane Tomský,
trochu zírám. Proč píšete, že komise "vypracovala" zprávu, když jak Kuchtová v TV tak Bursík kdesi říkají, že se na zprávě stále "pracuje" nota bene zatím bez definitivních oponentur.
A že protestují proti zveřejnění dílčích, tedy neúplných údajů.
Dosud jsem Vás považoval za chytrého a seriozního autora, která reaguje na argumenty a nikoli na scénické tance.
11. 07. 2008 | 16:55

islington napsal(a):

upřimně řečeno já jsem zelené volil. Vždycky, ještě před tím než byli volitelní. To víte, jsem mladej, naivní... a už tehdy když jsem je volil mi jejich energetická koncepce/nekoncepce připadala hodně postavená na hlavu. Zkoušel jsem se s nima o tom bavit, ale je to jako pokoušet se vymluvit z jalový krávy tele. Nebo možná spíš sele.
A souhlasím s ivanem. Jen s tou drobnou poznámkou, že většina členské základny je hodně hodně na levo, na rozdíl od součaného předsedy atd.
Jediný koho si z nich vážím je kníže Schwarzenberg... zatím...
11. 07. 2008 | 17:01

Kritik napsal(a):

Rozhodnutí o tom, kde získat energii, je vyloženě technická záležitost, ve které by měly jít emoce stranou. Věděcká práce má tady své nezastupitelné opodstatění. Tedy pokud se vědci nezmýlí podobně jako filozofové (králové vědních disciplín) středověku, kteří na základě starověkých představ tvrdili, že je Země placatá, přestože si v Bibli mohli přečíst o okrouhlosti zemské.

Na druhou stranu je také legitimní tvrzení, že nejlepší je ta energie, která není zapotřebí. Pokud se vědci nezabývají také příčinami plýtvání a nezohlední fakt, že všichni lidé žijící si jako v Česku by spotřebovávaly dvě planety Země a všichni lidé žijící jako ti bohatší než my by spotřebovávali 12 planet Země, tak taková vědecká práce může sloužit jen k zalátání díry na několik bezprostředně následujících let.

Ostatně, dále než za horizont svého života žádný člověk neumí uvažovat. Předpovědi na delší období byly dány pouze shůry.

K práci vědců je také nutné připomenout, že vždy dochází ke střetávání názorů. Práce proto musí být zakončena oponenturou. Lze si představit tzv. "nezávislou" oponentní komisi, složenou ze zástupců jaderné lobby, elektrárenských gigantů či plynárenských distributorů. Ještě by v ní mohl zasednout nějaký šejk z Kuvajtu.

Pokud je ctihodný vědec P.T. (promiňte, všechny tituly neznám) Pačes skutečně přesvědčen o nezávislosti své expertízy, jistě si prosadí oponenty opravdu na nezávislé úrovni.
11. 07. 2008 | 17:49

Ivan napsal(a):

Já se tomu divím, je to zvláštní proces. Možná, že se jedná o opožděnou reakci z vojenské služby, ale proč jsou zasaženy ženy, kterých se to týkat nemůže, nebo mladí jež vojnu zažít nemohli, ba i ti s modrou knížkou. ASi zelení řešení najdoui v mutaci zvláštního viru, jež způsobuje zelenání mozku. Takto. žertu trošku.
11. 07. 2008 | 18:37

Jirka napsal(a):

Pro Kritik:
S Vaším názorem, že způsob získávání energie je vyloženě technická záležitost bohužel nemohu souhlasit.
Je to politikum jako vyšité, a proč?

1. Nalezení a prosazení lokality je ryze politické rozhodnutí, chcete-li věcí veřejného zájmu. Nic odborného se v tom nedá najít (vhodných míst je více než jedno a politik musí rozhodnout, kde se bude stavět. Odpor místních občanů a lokálních politiku je nasnadě a nelze se jim divit.
2. Podobný a vážnější problém je s nalezením místa pro uložení odpadu.
3. Výroba z jádra vyžaduje velké finanční zdroje, které vedou ke koncentraci a mnohdy i monopolizaci výroby a distribuce elektrické energie - viz náš ČEZ s propojením na politiky.
4. Skutečnou cenu elektrické energie z jaderných elektráren nelze přesně spočítat, chybí k tomu náklady na ukládánání odpadu a budoucí dekonstrukci (rozuměj zbourání) vysloužilých atomových elektráren.

Další praktické námitky:
1. Regulovat elektrickou přenosovou soustavu s méně početnými velkými zdroji je komplikovanější a dražší. Jednotlivé zdroje musí mít k sobě zdroje záložní.
2. Postavit a provozovat zařízení s tak extrémními nároky na bezchybný provoz je velmi drahé a požadavky na bezpečnost a s nimi i náklady se budou zvyšovat.
3. Náklady na ostrahu a bezpečnost jaderných elektráren nese i stát. Zde je jasný střet zájmů. Stát na jedné straně dozor vykonává a na druhé straně bezpečnost elekráren kontroluje.
4. Nedostatek skutečně nezávislých odborníků na jadernou energetiku - jsme malý stát, každý každého v branži zná. Z toho vyplývá i pochybná vypovídací hodnota prognóz spotřeby elektrické energie. Stačí si srovnat minulé prognózy se skutečným stavem.

Dalo by se pokračovat i dále. Nejsme žádným fundamentalistickým odpůrcem Atomových elektráren, jen jsem chtěl poukázat na několik problematických okolností jejich provozování.
11. 07. 2008 | 19:15

jarpor napsal(a):

Pane Tomský,

prosím vytisknout, poslat každému "zelenému" na jejich mimořádný sjezd s tím, že si to každý třikrát za hodinu přečte, aby si to zapamatoval...
Lépe, tedy užitečnější by bylo, kdyby se zabývali tímto textem, než tím, kdo je povede.

Nestává se často pane Salivene, že se shodneme. Dnes tomu tak je. Jen jestli nám to "nezkazí" vlk blábolem, aby jste se mnou nezabýval ... Tupelo již takové doporučení dostal, takže, počítám, jste v ohrožení ... :-)

Hezkou noc.
12. 07. 2008 | 00:48

Pepa Řepa napsal(a):

RUMCAJS napsal(a):
Čím to je pane Tomský,že takřka neznám člověka, který by těm zeleným ropákům fandil, tady taky moc fandů nemaj, tak jak je možný, že s náma tak cvičej ?

Asi vám ještě nedorostl Cipísek.Při tak zoufalé nabídce bylo volit žabičkáře pro mladou generaci lákavé. Chytrý se spálí jen jednou.

Já u nich oceňuji tři věci.
1. Mají blízko k přírodě. Nikdo neumí dělat mrtvého brouka tak, jako oni. Zvláště, pokud jde o úlety s biopalivy, zmrvenou krajinu větrníky nebo škatule u dálnic.
Ale čolka v Hornídolní ochrání.

2. Jsou tak čistí, praktickou politikou nepoznamenaní. Když přijdou někam na ministerstvo jsou naprosto nezatíženi odbornými znalostmi. Čas není jejich pánem. Nevědí, která bije.

3. Pan předseda by měl být zvolen do čela Svazu turistů. Kolik politických stran už vystřídal. Obdivuhodné.
A jak umí hezky oslovovat spolustraníky. Čistě, ekologicky-krávo!

Blýská se ještě na lepší časy. Mladý Stropnický se taky poved.Rudá záře nad Ořechovkou nebo, kde teď bydlejí.
12. 07. 2008 | 06:51

veverka napsal(a):

Bursíkovci bojují proti kdejaké boudě v Krkonoších či jaderným elektrárnám,ale americká vojenská základna uprostřed Brdských lesů,kvůli které se bude muset vykácet les o rozloze 7,5 Václavských náměstí(bez jakékoliv kompenzace) a který bude přitahovat teroristy a rakety všech potencionálních protivníků USA jak hovno mouchu jim nevadí.Jsou to pokrytci.
12. 07. 2008 | 09:52

vlk napsal(a):

Pane Tomský,
trefil jste a zárove%n minul hřebíček a jeho hlavičku.

Trefil v tom,jak charakterisujete zelené.Není co dodat.
Netrefil, co se týče Burše. Víte ten jeho naprosto bezprecedentně hrubý osobní útok na prof. Pačese na ČRO1 asi vyrazil dech nejen mně. A zaslouží si samostatný komentář. Neměl bych a nemám žádný problém s tím, pokudby Burš nebojeho partaj napadla jakoukoliv část Pačesovy zprávy. Jejich ideologie jim to přikazuje a jiné téma nemají. Ok. Nechť konají co mohou. Aklidně se do toho může zapojit i Burš.

jenže on udělal něco triviálně hloupého. On napadl osobnosti vkomisi a konkrétněpředsedu komise. Že není energetik, že tuhlecto, že támhlencto. Přitom to byl on , kdo přes původní odmítání prof. Pačese jej do této role v podstatě dostal. Byl to on,kdo ovlivňoval její složení.
prostě Burš jen znovu ukázal, co vlastně je zač. Prostě normální politkář -pletichář. Nikoliv politik. A už vůbec ne politik nového stylu.Tedy takový, který nelpí na židli, drží své slovo, s prioritou věčí veřejných nad soukromí, slušného chování. Je stejný jako ostatní. Pokud náhodou není horší.
Takže ten osobní útok na prof. Pačese byl motivován jen a jen bojemo přežití jeho vlastní osoby. Se závěry Pačesovy komise se totiž polemizovat nedá. A on potřebuje u zelených přežít. Burš prostě ukázal , že má mentalitu burše.
12. 07. 2008 | 10:40

vlk napsal(a):

Pepa Řepa
dokonalé! Potlesk ve stoje!
12. 07. 2008 | 10:42

prirodovedec napsal(a):

Pekny rozbor. Zejmena durazem, ze zabyvat se nyni zelenymi ma smysl z pohledu jejich sjezdu. Zaujalo mne to, po informacich o "tichem deni" ve strane.

Pujcim si sve upravene poznamky odjinud z Havla:

Nynejsi Bursikuv postup po vyreseni vladnich pitomin je nasledujici: utlumit kriklave konflikty v SZ (podarilo se), oddalit stret (dokazal), pockat na prazdniny (zvladl), zahajit zvyseny nabor sympatizantu do strany (dle zprav jiz probiha a to mne zaujalo) a vyvolat predcasny sjezd (zvladl). Uvidime, co jeho amtersti protivnici ve strane, zda si zase napisi lejstro, jak postupovat. Nebo pockaji a zkusi pak rozstepeni na druhou stranu zelenych? Se dvema poslankynemi? Je to zrejme cesta pro ne po ocekavane zarijove ztrate vlivu.

Zajimavy prubeh presto ocekavam diky poznamce P.R. o Cipiscich. Ukaze se, jak dalece je M. Stropnicky soliter. Pokud umi mluvit s mladymi, pravdpodobne je na neho napojena parta Cipisku a muze se zacit hrat o to, zda Bursik dokaze nabrat do partaje vice prazkych liberalu nebo Stropnicky vice vyhecovanych studentu chtejicich "starikovi predsedovi" udelat nejaky naschval. Navic zrejme Stropnickemu mohou pomoci kluciii z Ne zakladnam. Pokud v sobe objevi zelenou nitku, mohou vicemene rozlomit klicovou vladni slabinu jeste pred podzimnimi volbami a hlasovanim o radaru v parlamentu. Uvidime tedy, zda rutiner Bursik obnovi vladu ve strane nebo pohori na nejake neotrele strategii mladeho protivnika.

Do toho mohou prijit lidovci s moznosti navrhu prerozdelit danove vynosy vice pro kraje a mene pro Otesanka. Bude veselo.
12. 07. 2008 | 14:15

Petr z Tábora napsal(a):

Zelení jsou jako náboženská sekta. Mají své modly a neměnné pravdy o kterých se nediskutuje. Jednou z nich je odpor proti jaderným elektrárnám.
Jsou slepou uličkou naší politiky a zneužitím ekologie k politickým cílům.
Jak zde už kolega zmínil - je zajímavé, čím hospodářským zájmům toto prospívá.
12. 07. 2008 | 18:00

Charlie napsal(a):

já jim nefandil,

protože jsem tušil, že jsou jenom výtahem ambiciózního politického hochštaplera "par exelans" Bursíka.

z tohoto důvodu platí ".......Zeleným, doufal, že prosadí dotace do úspor a veřejnou dopravu na plyn, že zdaní uhlí i městské džípy, oddaní fluorescentní žárovky a spořivé spotřebiče, že prosadí parky a zeleň do měst i ekologičtější dálnice. Místo toho nás jenom dětinsky děsí ďábelským vynálezem atomu.
12. 07. 2008 | 20:20

serafX napsal(a):

Petr z Tábora: Jen jestli celá současná česká politika není ve slepé uličce ;-)
12. 07. 2008 | 21:52

Skogen napsal(a):

Zcela souhlasím. Nadruhou stranu, pokud bychom dokázali udržet slabé státy v energetické nedostatečnosti, zvýšili bychom v éře omezených zdrojů vlastní perspektivy. Ani toho uranu není přehršel. Nemám v oblibě spiklenecké teorie, nicméně je jen otázkou času, kdy se přísup "buď my, anebo oni" začne vyplácet a v otázce koncepce jaderné energetiky už nyní hovoříme v řádech desetiletí, což je na výše zmíněný princip víc než dost. Zda je zrovna SZ stranou s čistě českými zájmy, anebo v duchu svých silných zahraničních vazeb částečně plní i jiná zadání, přičemž postoj některých rakouských zájmových skupin přinejmenším k JTE je znám, to je otázkou. Můžeme spekulovat o motivech schovaných za ekologií, nicméně energii v budoucnosti místo vývozu dovážet, to se mi nejeví být dobrou perspektivou.
13. 07. 2008 | 08:47

milan V napsal(a):

pane Tomský,
doufám že znáte přísloví:
ševče drž se svého kopyta.
To Vaše ..."A tak se přirozeně vrací lidstvo k jaderné energii"... je skutečně perla od odborníka.
13. 07. 2008 | 22:09

Solomon Morel napsal(a):

Pane Tomský, můžete zůstat zcela v poklidu. Již brzy bude za Kanálem veřejně představena technická inovace, která vyřeší problémy lidstva s energií. Zcela jistě toto nepřehlédnete.
16. 07. 2008 | 00:07

Realista napsal(a):

Pane Tomský, jste demagog. Poslechněte si Bursíka, co skutečně říká, a ne to, co vy mu vkládáte do úst.
16. 07. 2008 | 10:57

Gervais napsal(a):

Já si taky vážil Schwarzenberga dokud nenavrhl a neuznal Kosovo.
Chudáci Srbi. Ona se prostě černobíle udělala z Chorvatska oběť a ze Srbů agresoři, ale takhle jednoznačné to nebylo.
A kosovský terorizmus byl označen jako osvobozenecký boj jen proto, že v Bělehradě seděl neprozápadní autoritář (žádný diktátor jako Lukašenko). Kdo je prozápadní, ten má vyhráno.
Nakonec proti všem slibům a dohodám Srbsku Kosovo urvali, jako nám Sudety. My jsme uznáním Kosova nepřímo uznali princip Mnichova. Skandál.
A to ani nemluvím o tom, že Srbové byli historicky naši velcí spojenci a přátelé, a navíc nezištní. Viz př. Masaryka, který jezdil za 1. války na srbský pas, jejich podpora našeho odporu proti Mnichovu a Srpnu 68 atd.
Takhle jsme se jim odvděčili. Vždyť už jsou demokratičtí.
A navíc národnostní menšiny v Srbsku mají i měly taková práva, jaká ve Francii mít nebudou nikdy!!! (viz snaha o likvidaci Bretonců, Basků, Korsičanů, nenávist histerická vůči okcitánštině a katalánštině atd atd.).
Kosovci měli mít dál autonomii a nic víc.
16. 07. 2008 | 11:37

Richard Borovička napsal(a):

Vážený pane Tomský, možná jste se při studiu filosofie také setkal s tezí, že o druhém člověku nemůžeme říci zhola nic, co by o něm skutečně vypovídalo, neboť stojíme vně jeho světa. Váš komentář se mi zdá být stejně málo věcný jako debata kolem využití energie z jádra. A navíc je patrné, že jste zprávu Pačesovy komise nečetl.
19. 07. 2008 | 11:31

Richard Borovička napsal(a):

Jiří Horský.
Jsem rád, že se najde alespoň někdo, kdo neopakuje dokola a bezmyšlenkovitě blábol, který někdo plácne. Nejde tady o kritiku či chválu zelených, ale o věcnost a argumentaci na úrovni - toho se bohužel v této zemi, enjméně pak v internetových diskuzích, dostává opravdu jen zřídka. Média vždy přijdou s nějakou hloupostí (viz "přeběhlíci") a s papouškováním si vystačí dalšího půl roku.
Veďme věcnou debatu a pak můžem dospět nejen k věcným závěrům, ale též k větší politické kultuře.
Postmoderní společnost se mimo jiné vyznačuje tím, že každý má potřebu se vyjadřovat i k tomu, o čem zhola nic neví, méně pak už si potřebné informace vyhledat.
19. 07. 2008 | 11:45

Puschel napsal(a):

Souhlasím se vším mimo nebezpečnosti kysličníku dusného.
To je totiž t.zv. rajský plyn používaný v anesteziologii.
Těmi oxidy které pisatel myslí jsou oxid dusičitý a dusnatý zplodiny vzušné oxidace(spalování) paliv.
19. 07. 2008 | 17:01

Petr Vilgus napsal(a):

Milý pane Tomský, nemohu s vámi souhlasit. Mezizávěry Pačesovy komise nejsou nijak apolitické. Všimněte si faktu, že několik týdnů po zveřejnění části zprávy komise požádal ČEZ Ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu na životní prostředí pro dostavbu Temelína. Jinými slovy - projaderní politici obešli vládní prohlášení obsahující zákaz rozvoje jaderné energetiky a přes Pačese poslali ČEZu vzkaz - zkuste to s posudkem EIA a uvidí se. Problém je v tom, že lidé typu Římana považují jádro za ekologický zdroj energie, protože neuvolňuje CO2. Bohužel, už nehovoří o tom, že po výrobě jaderné energie zůstává vyhořelé palivo, které je nebezpečné desítky tisíc let. Nehovoří o krajině zdecimované těžnou uranu (koukněte třeba sem: http://cs.wikipedia.org/wik... ). A nehovoří o tom, že jaderná energie je "levná" jen proto, že elektrárny většinou postaví stát, který zároveň energetickým firmám poskytne formou zákonů různé výhody - typicky třeba strop pro výplatu odškodnění v případě havárie, které rapidně snižuje pojistné jaderných zařízení. Zásadní problém je v tom, že pokud dnes postavíme jaderné elektrárny, nebude důvod hledat úspory a využívat alternativní zdroje. Bude to jak za Klause - "až dostavíme Temelín, bude tolik levné energie, že se každému vyplatí přímotopy". Taky jste si je tehdy pořídil?

Věřte, že nebýt zelených ve vládě či na pražské radnici, bylo by s ODS větší ouvej. Podporu aut a autobusů na plyn už zelení prosadili (vstoupila v platnost slíbená ekologická daňová reforma) - z plynu používaného pro pohon dopravních prostředků se neplatí spotřební daň, uhlí je zdaněno, "oddanění" úsporných žárovek není možné kvůli EU (ale pokud vím, tak do několika let má být prodej klasických žárovek zcela zastaven), zeleň a parky v Praze zastavuje ODS - viz případ parku v Ruské ulici v Praze 10, kde bude stát pravoslavný kostel nebo Klánovický les, kde podnikatelé spolčení s tamní ODS chystají výstavbu golfového hřiště. Termínu ekologická dálnice skutečně nerozumím - plán zelených je návrat nákladní dopravy na koleje mj. formou zdanění silniční dopravy (vlaky dnes platí za použití tratí, kamiony za silnice nikoliv)
19. 07. 2008 | 17:10

miloš hoff napsal(a):

Pane Tomský,díky za Váš blog.
Výstižná charakteristika a pregnantní vyhodnocení.Kéž by Vám bylo nasloucháno.
Přeji Vám vše dobré.
20. 07. 2008 | 09:20

Dagobar napsal(a):

Ano, Zelení straší jadernou energií a tvrdí, jak jsou podzemní depozity nebezpečné. Želbohu o tom, jako obvykle, ví p.d. V geologické historii se opakovaně stávalo, že v uranových depozitech docházelo i ke spontánnímu štěpení, tedy fungovalo to jako samoregulující se přírodní jaderný reaktor. A život to rozhodně nevyhubilo. Měli jsme tu několik otevřených explozí v krajině, mraky testů a teď nám matky s plakáty vypráví, jak strašné to bude, až budou sudy s odpadem uložené kilometr v podzemí. Dámy a pánové, strašné to už bylo.
20. 07. 2008 | 22:26

Hrozd napsal(a):

Vezmeme-li rozum do hrsti, potom musíme kontatovat, že energetickou budoucností je jádro či jaderná fůze (jede na to celý Vesmír), úspory energie a jako doplněk solární energie a vítr.
Bursík mne velmi sklamal. Moje tchýně před časem pravila "Budu jej volit, protože je ze slušné, tradiční pražské rodiny". Ale i tací synci se jak vidno nechají zmámit vidinou moci a počnou hráti trapné politické hry ve stylu "Účel světí prostředky". Prozřela i moje tchýně - posledním hřebíčkem do rakve s její přízní bylo, když si Martin dovolil opustit rodinný krb a spustit se s předsedkyní svého zeleného poslaneckého klubu. Volit je už nebude. Tím pádem ovšem k volbám vůbec nepůjde, neboť Bursík byl jediný, kterého jakž takž brala.
20. 07. 2008 | 23:43

Zdravý rozum napsal(a):

Bravo Veverka! Stručne a jasne. Súhlasím s tebou.
21. 07. 2008 | 00:26

martin napsal(a):

Cteny pane Tomsky,
Vas prispevek kvituji v plnem rozahu a souhlasim. Myslim, ze by bylo mnohem prinosnejsi, kdyby Strana zelenych iniciovala sirsi a dukladnou debatu na temata souvisejici s energetikou a jadernou energii, nebot takto stake zustavame na pude maleho ceskeho politikareni. Busrikovi stale fandim, vnesl preci jen jineho ducha do ceske politiky. Bylo by skvele, kdyby dokazal uznat svuj omyl (nebot znectit vedce je o poznani snadnejsi, nez otevrit diskusi srozumitelnou sirokemu publiku) a omluvil se s tim, ze sam vystoupi s navrhem dalsi diskuse. Vzdyt se preci jedna o budoucnost presahujici generace, za dnesni rozhodnuti se zodpovidame pristim. Mimo vyse uvedene preji hezke leto!
21. 07. 2008 | 15:18

vanoce3000 napsal(a):

Máte pravdu pane Tomský v tom že zelení "dětinsky děsí ďábelským vynálezem atomu". Až děsit přestanou, a Vy až přestanete děsit hrozbou globálního sionismu tak bude nám všem lépe... :-)
21. 07. 2008 | 15:45

adam napsal(a):

článek autora vystihuje vše jak skutečně je. Zelení mne zklamali od prvopočátku a už nikdy v tomto složení ode mne hlas nedostanou.Energetickou antikoncepci této země ženou do extrému bez jakékoli koncepce na příštích 20-30 let.Jinak se totiž zdroje energie plánovat nedají.Pěstovat biopaliva je totální nesmysl!!!!Nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje. Vzpomeňte si na čistou energii před cca 15lety. Elektřina, přímotopy - kecy a lži.Až do toho stát nacpal stamiliony na dotacích a lidé překopali svoje topné systémy, tak se stala elektřina nejdražší komoditou - tak tomu říkám koncepce!?!A dnes zase hodně lidí toto medium ruší.Proč asi?Všechno je o penězích.Proč mámm jednu z nejdražších kWh v Evropě?
Proč státní podnik ČEZ tak zdražuje několikrát ročně pod dohledem státu?Je to jenom o penězích!A lidé tím pádem pálí v kamnech vše co shoří - chovají se ekonimicky. Podobně jako stát! Ten chce vydělat - a lidé ušetřit. Co je na tom nepochopitelného? Můžu se chovat rozumně když na to nemám? NE.Můžu něco dělat s cenou elektřiny?NE. Můžu hledat levnější zdroje energie na vaření, topení,umytí?ANO.Tak to dělám.Až budu brát jako p. Bursík 100tis. měsíčně za bláboly a nesmysly tak se budu chovat tak ekologicky, že si půjdu i zadek utřít do trávy aby byla zelenější.A ohledně atomu? V období 20-30 let je to jediná šance na energii - jediné a nejmenší zlo ze všech zel, když se bude řádnbě dbát bezpečnosti provozu a výstavby jaderných elektráren. Jen víc takových článků p.Tomský - fandím Vám.Možná jsme zapomněli na jeden zdroj paliva - zelené palivo. Ale o tom až příště.
21. 07. 2008 | 18:18

Jarda napsal(a):

Lidi neblázněte, naši tzv. Zelení jsou přece umělý výtvor, investicí Německa a Rakouska i jiných kruhů; součástí jejich strategie k ovládnutí našeho prostoru. V každé normální zemi by byl ten, kdo přijímá prostředky od cizí moci za účelem poškozování zájmu vlastního státu, nejspíše ve vězení. A u nás? Nejrůznější "nadace" a "nevládní organizace" jsou koupenými sdělovacími prostředky vydávány za vrchol demokracie. Ve skutečnosti to jsou party připravující půdu ekonomickým zájmům těch v pozadí. V západní Evropě je vybudovaná hustá dálniční síť a u nás je každá snaha o její zlepšení okamžitě torpédována. Podporuje se lodní doprava a u nás zakazuje. No zelený ministr Liška ještě také před veřejností neodkryl karty, zato si některé kamarádíčky z nátlakových akcí ohledně omluv za odsun sudeťáků z Brna vzal s sebou na ministerstvo.
23. 07. 2008 | 19:21

martin vaněk napsal(a):

Vážený pane Tomský,
pevně doufám ve Vaši osobní angažovanost a statečnost v okamžiku pravdy, kdy dojde, nedej bože, k havarijní situaci, např. při dopravě vyhořelého paliva do úložišta, popř. přímé havárii tamtéž, a dobrovolně a rád si, třeba ve své lednici, uskladníte pouhý gram této látky. Jak jistě víte, uspokojivé řešení problému ...kam s ním?, je v nedohlednu, a příznivci této, prozatím nedomyšlené alternativy získávání energie, jsouce masírováni opakovači podobných manter, nejsou s to zamyslet se nad dopady bezduchých rozhodnutí, fanaticky sledujících ekonomické křivky. Až budete mít na stole karcinogenní jídlo a vodu, dýchat zamořený vzduch, můžete si pustit televizi, kde Vám ČEZ sdělí, jaké blaho v ní máte. A co takhle snížit svou vlastní spotřebu? martin vaněk
27. 07. 2008 | 11:09

Antonon napsal(a):

Asi tak, Pane Tomský. Energie z jádra není špatná, a až se přijde na to jak zpálit zbytek plutonia(který samozřejmě vznikne z obohaceného uranu v JE jako odpad) tak máme vyhráno. Čím dál, tím víc mě začíná naše politika štvát, hrajou si jen na škatulata a na lidi serou, už už by to chtělo puč. Vyházet je z okna a dosadit mladé, nezkorumpované lidi s otevřenýma očima. DEFENESTRACI NA NĚ. Jo a může mi někdo říct, proč budeme mít nejdražší benzín a naftu v Evropě??
27. 07. 2008 | 23:47

občan xyxy napsal(a):

SOUHLASÍM !!! Nevolme strany, které sedí dnes v parlamentu, dovolme si ještě jeden experiment a volme jiné strany. Ať je trochu veselo :-)
28. 07. 2008 | 09:14

pgjed napsal(a):

Dobrý den pane Tomský. Na vaše články často reaguji věcnými výhradami. Vy jste ale dosud nenašel chuť, ani odvahu, na mé výhrady reagovat, ani se z nich poučit. Je to škoda, protože se vám často stává, že ve svatém rozhorlení zabruslíte na tenký led věcí, o kterých nic nevíte. Jinak slušný text tím zdegradujete na populistický blábol. Je to i případ tohoto článku. Váš postoj k jádru je věcný, racionální a má logiku, stejmě, jako postoj k zeleným a jejich politice. Jako profesionální chemik, který se zabývá léta profesionálně biopalivy a obnovitelnými zdroji energií, nemohu než vyjádřit rozhořčení nad nesmyslností následujícího odstavce. Cituji:

"Biopaliva? Ta teprve škodí, jejich produkce je náročná na nitráty (z ropy), kysličník dusný je jedním s nejhorších skleníkových plynů), a navíc se pěstují na úkor zemědělských plodin, což už dnes působí v chudých zemích hlad, a jednou války. Orné půdy na světě tragicky ubývá, a biologického odpadu nikdy nebude, tolik, aby nahradil více než několik procent energie."

Abych to vzal po pořádku.

1.) Nitráty samozřejmě nejsou z ropy. Od dob, kdy fosilní zdroje dusíkatých surovin přestaly postačovat potřebě průmyslu, získává se dusík pro výrobu dusíkatých sloučenin ze vzduchu a dusíkovým cyklem se do vzduchu opět vrací.

Kysličník dusný, nebo obecně NOx se vyskytují ve spalinách biopaliv i fosilních paliv a jejich množství, složení a koncentrace jsou věcí seřízení spalovacího procesu, nikoliv použitého paliva. To proto, že ten dusík pochází ze vzduchu, nikoliv z toho paliva.

3.) Biopaliva se neprodukují na úkor potravin a nezpůsobují nikde hlad. Je snadno dohledatelné, např. v údajích uváděných FAO, že lidstvo dnes využívá menšinu dostupné zemědělské půdy a z té využívané se pro výrobu biopaliv využívá méně, než 1%. Naopak výroba biopaliv např. z cukrové třtiny, zachraňuje spoustě lidí v třetím světě obživu, protože světový odbyt sacharózy klesl a klesá natolik, že by spousta plantáží musela být zrušena, kdyby se nevyráběl biolíh. Co vyvolává problémy, je růst cen obilovin, vyvolaný především zvýšenou poptávkou a komoditnémi spekulacemi.

4.) Lze se samozřejmě přít o množství bioodpadu, nicméně mepopiratelná skutečnost je taková, že bioodpad dnes, ohrožuje produkcí metanu ze skládek složení atmosféry podobně, jako fosilní paliva. Metanu, který vzniká jeho rozkladem není zanedbatelné množství a metanový biocyklus je složitější než cyklus CO2.

5.)Voláte-li po městských autobusech na plyn, má to smysl, jenom v případě, že plynem bude metan z bioodpadu a z biomasy. Jinak je to podobné fosilní palivo, jako benzín a nafta, jen v jiném chemickém složení a jiném fyzikálním skupenství. A nespálené úniky těchto paliv jsou ještě nebezpečnější pro prostředí, než metan.

6.) Slunce, vítr, zatím velmi problematické zdroje z hlediska obnovitelnosti, energetické návratnosti i ekologičnosti. Nelze totiž vidět jen jejich provoz. Musí se také vyrobit příslušná zařízení, a to má své spotřeby, emise ...

Výhrad by mohlo být více. Tyto ale uvádím jen v naději, že si konečně uvědomíte, že i věci, které vám přijdou jednoznačné a neoddiskutovatelné, protože o nich mnoho nevíte, mají svou odbornou podstatu. Bude proto lépe pro vaše čtenáře i pro vás, přidržíte-li se témat, v nichž jste odborně kovaný.

Přeji pěkný dem z Moravy.

P.G.
29. 07. 2008 | 09:19

Sopta napsal(a):

tento článek plný nevědomosti a reakce lidí, kteří si raději stěžují a pomlouvají než-li by přemýšleli mne donutil reagovat... Jádro je jedna z cest vedoucí k centralizaci a ovládání energie a tedy i lidí... četli jste někdy kolik vydělává ČEZ ? A přitom jaderné elektrárny neplatí... taky bych bral dostat zadarmo od státu, tedy od nás :-) výrobnu na miliony a to nepočítám kolik jde peněz od státu do vývoje jádra v porovnání se zelenou energií! Kdyby stát dal jen to co jde do vývoje jádra na dotace na obnovitelné zdroje, tak do pár let máme plné pokrytí energetiky z obnovitelných zdrojů, existují města v Evropě, kde toho dosahují :-)... A proč se o tom asi nemluví :-), dokonce již teď je to dobrá investice s návratností 6-10let. Já mít tolik peněz jako ČEZ tak si to taky zařídím, aby se fandilo jádru, je to lehké stačí si zaplatit tzv. nezávislé odborné studie a jejich propagaci :-)))... a ty pravdivé potlačovat a pomlouvat :-). Stačí chtít informace mít... Něco lze najít na stránkách eurosolaru.

A politika je taková proto, že je tak založený systém... Ve straně zelených stejně jako jinde je spousty skromných a myslících lidí, ale kdo jde vždy do vedení... přece ty jenž chtějí mít moc a moc peněz :-)... Dokud nebude politika plně pod kamerami na internetu, tedy možná dokonce ještě lepší o důležitějších otázkách by bylo veřejné hlasování na internetu a za průměrné platy, tak to bude zatím táhnout na důležité posty lidi jenž si chtějí hrabat pro sebe a zajímat se jen o to jak se kde ukazovat :-)... A tomuto se zatím nelze v žádné straně vyhnout. Co třeba zrušit strany a najímat odborníky na jednotlivé problematiky jako do firmy, ale vše průhledné a veřejné...

Takže podle čeho chcete v tomto systému vybírat stranu? Podle pěkné modré nebo oranžové reklamy :-)), Nebo podle těch důvěryhodných ksichtíků :-))) je to asi jedno :-), já asi zase zelený, alespoň je sranda :-)...

Přeji krásné dny bez jádra :-)...
29. 07. 2008 | 22:59

Streamliner napsal(a):

Také vám připadá, že díky obrovským plochám, kde se u nás pěstuje řepka, to téměř v celých Čechách smrdí jako na hnojišti?
30. 07. 2008 | 09:39

klino napsal(a):

zdravim,
domnivam se, ze nejzelenejsi reseni je v soucasne dobe skutecne jaderna energie, tez od zelenych bych ocekaval podobny postoj a prakticke a uzitecne prace je pro ne zde dost. jsou pro me rozhodne zklamanim, zbytecna strana...
30. 07. 2008 | 12:18

jirka napsal(a):

Pane Tomský, kritizujete fanaticky pristup casti zelenych k jaderne energii, pritom je u vas zretelny tentyz pristup pro obhajobu jaderne energie.
Pokud napiste clanek, ktery uvadi pouze vyhody jaderne enrgie, bez jakekoliv zminky o nevyhodach, tak si myslim sve ...
30. 07. 2008 | 15:25

Milan napsal(a):

Zákaz rozvoje jaderné energetiky, který prosadili zelení, je dostačujícím důvodem k tomu, aby celé vedení zelených bylo postaveno před soud pro velezradu. Časem s vývojem situace to bude jasné všem, škoda jen, že to našim spoluobčanům tak dlouho trvá. Čím déle, tím hůře.
31. 07. 2008 | 12:21

Jiří Horský napsal(a):

Dobrý den pane Tomský,
asi jsem Vás fakt přechválil. Text o NK jsme již probrali.
Tady se dívám na další článek a už první dvě věty jsou nepravdy.
Stručně.

NEZÁVISLÁ? Vždyť komise je jmenována Topolem, ať je jakýkoli, je tudíž ŹÁVISLÁ na vládě. Jiná věc je,že se Topolánek pokusil sestavit tým různobarevný.

VYPRACOVALA?
Všem občanům v ČR je známo, že nevypracovala, ale začala vypracovávat, a jak mnohokrát p. Bursík,například zdůraznil,že jde o text NEHOTOVÝ a že postrádá zatím, mj. oponenturu.A že by měl být hotov v zář, či co.
Zkrátka, že není o čem mluvit.

VYHÝBÁ POLITICE?
Vždyť se se "závěry" vyrukovalo předčasně na žádost Topolánka! Je to vzorek vyhýbání, kdoví, jak uvnitř "nezávislé" infrastruktury.

Zbytek už jsem raději nečetl.

Ach jo, pane Tomský, proč píšete?
Myslel jsem si, že jste v GB načichl korektností, které se již nezbavíte.
Jiří Horský

Nezávislá komise vypracovala zprávu o energetických potřebách a možnostech země. Věcná, střízlivá a racionální analýza se vyhýbá politice, a v duchu vědecké metodiky nic nedoporučuje, pouze předkládá realistické alternativy rozvoje včetně jádra.
01. 08. 2008 | 16:24

Kněžna Emil napsal(a):

Svatá prostoto, je to vůbec možné v 21. století, takové tmářství.
To platí na zelené a řadu autorů komentářů.
Ještě že pravda nakonec zvítězí a moderní metody výroby energie se prosadí tak, jako to dopadlo s geocentrickou soustavou, Darvinovou evolucí, teorií relativity, ap.
Děkuji pane Tomský za takové články, jen dál, dnes už Vás určitě neupálí. EK
04. 08. 2008 | 08:13

rpavelka. napsal(a):

Prý "Resp. ty, kterým vyhovuje, že bude brzy nedostatek energie a proto i nadále porostou raketově její ceny a tím i zisky stávajících producentů"
JE zajímavé, že doposud se děje pořád opak - energii vyvážíme a cena roste??!! Trochu blábol pisateli ne. Kdy přestanete strašit, že bude nedostatek energie??!!
Další pistelka je asi mdlého rozumu - odkdy neplatí teorie relativity a darvinova evoluce. Snad jen u černokněžníků.
07. 08. 2008 | 10:54

wolf napsal(a):

Opravil bych dvě věci.
1/ i u zelených je nezanedbatelná část lidí pro jádro. To by autor jako politolog měl vědět
2/ politolog by se evidentně neměl pouštět do ekologických hodnocení čehokoli. Biopaliva se budou na úkor potravin pěstovan až v okamžiku, kdy veškerá zemědělská plocha bude obsazena. Dokud jsou u nás i v EU tisíce hektarů půdy ležící ladem, vůbec nic tu není pěstováno na úkor něčeho jiného. Chyba je pouze v zemědělské politice EU a rozdělování dotací. Nicméně ani to nemá za následek to, že chudší státy trpí hladem. Jednak EU není výhradním dodavatelem potravin do těchto států a především - plodiny do biopaliv se celosvětově pěstují pouze na cca 1% veškeré zemědělské půdy, Kvůli tomu rozhodně ceny potravin nestouply. Proč ceny potravin stouply je otázka pro ekonomy (nemyslím pana prezidenta). Já ekonom nejsem a tak na rozdíl od autora článku nebudu fušovat do něčeho čemu nerozumím.
08. 08. 2008 | 02:28

oldjerry napsal(a):

Hodně je toho tu napsáno i s drobnými invektivami, které neposlouží vůbec ničemu, než řevnivosti. Bez citací a rozborů detailů je jisté, že otázky energetické soběstačnosti by měli řešit vědci a technici, nikoli politici, kteří i když mávají expertizami odborníků, většinou si je upravují podle svých politických potřeb - a v tom je pan Bursík a většina Zelených (ale nejen oni)nedostižnými mistry. Mimo energetiku jim velice zazlívám, že desetitisíce lidí na trase nevybudovaného úseku dálnice D8 trpí právě pro podivné mocenské a politické hry zelených mozků...
10. 08. 2008 | 11:28

Wenca napsal(a):

Nejhorší je na tom, že vůbec ti kteří si přisvojili právo rozhodovat o další existenci naší planety, nejsou vedeni objektivním poznáním, ale převážně špinavým byznysem a lobováním. Ku příkladu, když před lety australský vynálezce vylepšil dvouitaktní motor natolik, že měl minimální spotřebu a na spalovací motor úžasné spaliny, tak byl vynález zavřen do trezoru, aby nepřišli petrolejoví magnáti a výrobci klasických motorů o kšeft. Totéž se děje s různými druhy elektráren,enrgetických zdrojích,těžbě dřeva,odbahňování toků, rybníků a nádrží, využití sedimentů a odpadového hospodářství a dalších důležitých odvětví- vše je to hlavně špinavý obchod,který nemá s objektivním řešením a zlepšením životního prostředí nic společného.Škoda je,že zastánci zlepšení životního prostředí bývají obyčejně úzce vzdělaní specialisté a klapky na očích jim znemožňují vidět ostatní souvislosti. Jsou tak snadno napadnutelní druhou stranou a mnohdy.bohužel,právem označováni jako nereální snílci.ani způsob,jakým propagují své názory jim,bohužel,popularity nepřidává. Přitom mají v mnohém pravdu a až dojde tato pravda jejich protivníkům,bude asi pozdě.Ale pan MArtin Bursík(nechci mu křivdit)se jeví jako realista,který za mrzký jidášský grošík začne pod praporem životního prostředí hlásat cokoli, jen,když mu jměníčko přibyde.Strana zelených, do které jsem vkládal naděje jako do politického Fényxe,mne ohromně zarmoutila.
27. 08. 2008 | 15:04

Jedla napsal(a):

I zelení jsou ODTUD a ne z křišťálové věže profesora Pačese, maji s establishmentem konkrétní individuální zkušenosti, které mají samozřejmě vliv na jejich rozhodnutí.
Vláda ČR (Pithartova) garantovala obyvatelům Dukovan maximální množství vyhořelého paliva v meziskladu. Vláda ČR (Klausova) si z nich pak udělala dobrý den a kapacitu bez jednání s lidmi podstatně překročila ...
Tvrdím, že bezpečí je jen jedno, co je bezpečné pro Dukovanské, Třebíčské, Temelínské, či Českobudějovické občany, je dost bezpečné i pro Pražáky. A Praha snad nějakou energii spotřebuje, ne?
Tak proč ty bezpečné kontejnery Castrol s vysoce radioaktivním materiálem neuskladnit v bývalém Husákově atomovém krytu na Hradě?
29. 11. 2008 | 14:51

omega watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 04:39

luis vuitton napsal(a):

napaden z politikaření. Případ zloděje volajícího chyťte zloděje.

Zdálo by se, že Bursík, jenž vytáhl stranu Zelených z politické izolace, ji vytáhne i z izolace iracionálního myšlení, a zprávu jako opravdu nezávislou přijme za svou. Nestalo se. U Zelených to totiž nejde. Je to bohužel strana ideologická. Povýšila jednu věc na světě - jádro na absolutní zlo, asi tak jako Hitler Židy, vegetariáni maso nebo Marx soukromý majetek. Zelené myšlení neví, že je každé zlo jenom relativní. O nebezpečných atomových elektrárnách se přemýšlet nesmí.
04. 07. 2009 | 05:45

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.lzozh.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://lzozh.com/forum/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.lzozh.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.lzozh.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/fo...">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.cate-girl.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.cate-girl.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://www.sh8d.com/dlil/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://daleel-arab.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://daleel1.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dleli.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://rbdlil.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://arabiaat.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://al3abii.com/">العاب</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="صور" href="http://9oari.com/">صور</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topikati.com/">توبيكات</a></strong></H1>
18. 09. 2009 | 17:03

replica handbags napsal(a):

All replica handbags on sale:

<p><a href="http://www.yhandbags.com/bu..."><strong><em>burberry
prorsum</em></strong></a> <em><strong><a href="http://www.yhandbags.com/bu...">
Burberry crossbody</a> <a href="http://www.yhandbags.com/bu...">Burberry
new arrivals</a> </strong></em></p>
<p><a href="http://www.yhandbags.com/ba..."><em>Balenciaga
Covered Giant City</em></a><em><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Covered Giant Work</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Covered Giant Pompon</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant Work</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant City Stardust</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant City</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant Pompon</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant Part Time</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Giant work woven</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
City</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
First</a> <br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
work</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
first woven</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
Part Time</a><br>
<a href="http://www.yhandbags.com/ba...">Balenciaga
part time planet</a> </em></p>
<p><a href="http://www.yhandbags.com/ca...">Cartier Handbags</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/ca..."> Replica Cartier
handbags</a> <a href="http://www.yhandbags.com/ca...">Replica
Cartier handbag</a> <a href="http://www.yhandbags.com/ca...">Replica
Cartier bags</a> <a href="http://www.yhandbags.com/ca...">Replica
Cartier bag</a> <a href="http://www.yhandbags.com">replica handbags</a></p>
<h4><a href="http://www.yhandbags.com/ch..."><strong>Chanel
2.55</strong></a> <strong><a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior
Le 30</a> <a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior Savane
Chic</a> <a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior 61</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior Karenina</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior Jazzclub</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior Lady Dior</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/fe...">Fendi SPY BAG</a></strong></h4>
<p><strong><a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior hobos</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior exotics</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior exclusives</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior fall winter</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/di...">Dior classics</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/he...">Hermes birkin</a>
<a href="http://www.yhandbags.com/he...">Hermes kelly</a></strong></p>
<p><strong><a href="http://www.yhandbags.com/ji...">Jimmy
Choo</a> <a href="http://www.yhandbags.com/ji...">Jimmy
day</a> <a href="http://www.yhandbags.com/ji...">Jimmy
blythe</a></strong> </p>
<h5><a href="http://www.yhandbags.com/va...">Valentino
large fabric bags</a> <a href="http://www.yhandbags.com/va...">Valentino
large leather bags</a> <a href="http://www.yhandbags.com/va...">Valentino
medium fabric bags</a> <a href="http://www.yhandbags.com/va...">Valentino
medium leather bags</a> </h5>
<p></p>
Here http://www.yhandbags.com we are offering all the best quality
replica handbags at favorable prices to your fullest content. Welcome and may
you enjoy your shopping experiences here.
29. 09. 2009 | 05:52

janus napsal(a):

RE: Jedla

A máš tušení kolik je radioaktivního odpadu v Dukovanech z lékařských zařízení? A víš jak se zbavují lékařských izotopů nemocnice?

Pro ilustraci motol - na tři týdny je dá do nádrže aby podíl primárních izotopů s krátkým poločasem se rozpadlo a došlo tak k snížené aktivitě - a pak to naředí do běžného tekutého odpadu.
25. 03. 2010 | 13:47

laptop batteries napsal(a):

thanks for this page
26. 03. 2010 | 04:39

laptop battery napsal(a):

ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
28. 03. 2010 | 04:25

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
03. 04. 2010 | 16:29

laptop battery napsal(a):

TOSHIBA PA3285U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2C Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-UB02 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB31 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 417066-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3384U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3356U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 338794-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 367759-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
APPLE A1175 Battery http://www.batteries-shop.n...
ACER BATCL50L Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:04

laptop battery napsal(a):

HP 346970-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 600m Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion dv6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
IBM X41 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB09 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion DV1000 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion ZV5000 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6000 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3383U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:05

tabletkinaodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:54

muhaha napsal(a):

To vidíme v Japonsku jak je bezpečná.
09. 04. 2011 | 18:48

VJY napsal(a):

Jenom dvě technické poznámky.
1) Jaderný odpad - historický název pro radioaktivní materiál, který neumíme zatím využít. V indii již staví elektrárnu, která bude dělat energii z našeho odpadu. Tak ho zase budeme z hloubi těžit.
2) Japonské události jasně ukázaly, jak bezpečná a spolehlivá je jaderná energetika. Přežila zemětřesení, které pošouplo celý ostrov o 2,5 metru dál, přežila tsunami, která zpustošila celé pobřeží do hloubky mnoha kilometrů. A ta druhá elektrárna, co stojí jen několik km opodál vyrábí energii dodnes. Nejdrsnější praktické cvičení o odolnosti JE dopadlo na výtečnou.
28. 11. 2011 | 22:49

cialis tadalafil napsal(a):

ohne inkorporiert zu sein, http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis 5mg preise und mag die Begrundung noch so schwach sein, clic le molecole le quali al principio del moto, http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra online doversi cioe distinguere tra le diverse azioni, letzteres auch fur den ersteren Fall anwendbar, <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>cialis ohne rezept</a>, Entfuhrung jetzt direkt von der entfuhrten Partei, serbato avessero lungamente il loro slato, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>viagra pfizer</a>, macchie sinora osservate, partners insgesamt und auch einzeln, <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">preise cialis</a>, Hauserblocks statt an den gebrauchlichen, e gli astronomi Capocci e Nobile, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">viagra senza ricetta in farmacia</a>, minori correnti che finiscono per aderirvi,
20. 08. 2012 | 09:36

cialis 10mg napsal(a):

S. Gtt. xii ter in die. http://orderonlineviagra.org order viagra no prescription ALPHABETICAL SUMMARY consisting of a mixture of mercuric oxychloride, http://cialis-generic-online.net cialis larly in concentrated solution, are precipitated, Ess. Pepsini i <a href=http://orderonlineviagra.org#8,92387E+44>best viagra</a>, some other ferric salts, due to the formation of, are frequently prescribed together, it is well to, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,25379E+96>cialis dosages</a>, Santonin. Santonin is practically insoluble in, To the creosote carbonate I added acacia and a, <a href="http://orderonlineviagra.org#78794">online viagra</a>, the latter decomposing the double salt, and, hydroxides of potassium sodium, potassium and, <a href="http://cialis-generic-online.net#40684">cialis online pharmacy</a>, with the tincture of iodine of the old,
15. 01. 2013 | 22:37

WPRotPkPFR napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#1539>buy soma online</a> soma intimates locations - samoa joe
06. 02. 2013 | 16:37

iLqY37lZp napsal(a):

I precisely wtenad to thank you so much yet again. I am not sure the things I could possibly have made to happen in the absence of these solutions provided by you regarding such field. It has been an absolute daunting setting in my opinion, however , understanding this well-written technique you treated the issue forced me to leap over contentment. Now i am grateful for your help and in addition sincerely hope you comprehend what an amazing job you're putting in instructing most people through your webblog. Probably you haven't got to know any of us.
24. 08. 2013 | 00:22

vUca3GjzXkb napsal(a):

Howdy I am so happy I found your site, I really found you by error, while I was <a href="http://yexzqg.com">seharcing</a> on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.
25. 08. 2013 | 04:44

4cnDraUrkIF napsal(a):

What i don't understood is atulacly how you are not atulacly much more well-liked than you might be right now. You're so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren't fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up! http://zxvybmo.com [url=http://xjubda.com]xjubda[/url] [link=http://rcwokxei.com]rcwokxei[/link]
26. 08. 2013 | 15:17

OgKknud640PY napsal(a):

I loved as much as you will receive<a href="http://zcrhufsmnf.com"> creirad</a> out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
28. 08. 2013 | 22:57

Vmn0VMVynQ napsal(a):

I would like to thank you for the efforts you have put in witirng this site. I'm hoping the same high-grade website post from you in the upcoming as well. Actually your creative witirng abilities has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it. http://nkfclybqj.com [url=http://bdmshd.com]bdmshd[/url] [link=http://pcsvdmrhelh.com]pcsvdmrhelh[/link]
06. 09. 2013 | 19:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy