Gruzie i Evropa v pasti ruské provokace

10. 08. 2008 | 14:36
Přečteno 44977 krát
Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu, která už od května posilovala své pozice na hranicích a v červnu nařídila vzbouřeným Osetincům, aby ostřelovali gruzínské pozice, zřejmě nevyšel. Ruská těžká technika pronikla jediným tunelem do země, a ruský útok na gruzínský přístav a vojenské základny u Tbilisi naznačuje, že co ještě v pátek vypadalo na válku o pozice, může brzy vypadat jako válka o přežití.

Každá válka je i válkou o její interpretaci, lidově řečeno propagandou. Ruská vláda vykresluje gruzínského prezidenta Saakašviliho jako nezodpovědného, nepředvídatelného politika, který se chystá etnicky vyčistit své vzbouřené provincie. Nic nemůže být od pravdy dále. Gruzie je na cestě k demokracii, tržnímu hospodářství a právnímu státu, a se svým vzbouřenci se domluvit prostě nemůže, protože je vojensky i finančně podporují Rusové, kteří jim dokonce po uznání Kosova slibují nezávislost. Putinovi jde jen o jedno. Nedovolit, aby se Gruzie stala západní, svobodnou a demokratickou zemí – tedy nezávislou na nesvobodném, nedemokratickém, imperiálním Rusku. Putin potřeboval Gruzii potrestat za její západní orientaci. Prosperující a svobodnou Gruzii by totiž mohly následovat další státy v oblasti, hlavně ropný Azerbajdžán a Kazachstán.

Doba kdy malé baltské státy, navzdory ruským výhružkám a protestům opilého Jelcina, dostaly jednohlasný příslib členství v Nato i v Unii, je dávno za námi. Čas oponou trhl, Rusko je dnes bohaté a Evropa na něm závislá (energie). Sebevědomý „samoděržavec“ Putin nahání strach, zejména v Německu, kde po sovětské invazi Československa snad zvítězila na věčné časy „ostpolitik“ po česku mnichovanství, tedy s Ruskem zadobře za každou cenu. Byla to právě německá kancléřka, která na dubnovém sumitu v Bukurešti členství Gruzie v Nato odmítla. Vyčerpaný a odcházející americký prezident s vyčerpanou a přestárlou Evropou Saakašvilimu pomoct nechtěli a snad ani vzhledem k vojenskému angažmá v Afganistánu a Iráku ani nemohli. Saakašviliho předpověď, že toho Rusko využije se dokonale splnila. Můžeme planě spekulovat zda měla pěti milionová Gruzie posilovat svou obranu a vydržet ruské provokace mnohem déle. Možná se zdálo, že letní olympijské hry a prezident Bush ve Washingtonu jsou poslední příležitostí překvapit. Kdoví jak bude všechno vypadat, vyhraje-li americké volby mnichovan Obama.

Tak jako Stalin kdysi dočasně vyhrál Rusko - finskou válku pravděpodobně nyní zvítězil i Putin, a demokratizace jeho blízkého zahraničí se zatím odkládá. Evropa možná ztratí poslední nezávislý ropovod vedoucí z Azerbajdžánu přes Gruzii. Neměla by však ztratit svůj smysl pro pravdu a nepodlehnout ruské propagandě.

Vždyť i malé národy, které jsou ochotny bojovat za svobodu mívají prozřetelnost na své straně. Evropské dějiny neskončily u Thermopyl, a Gruzie si napsala další hrdinnou stránku do své pohnuté historie. Na rozdíl od Německa, nechce být se zločinným hegemonem zadobře za každou cenu.

Psáno pro deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Plim napsal(a):

Uz je to tady
10. 08. 2008 | 14:44

tata napsal(a):

pane autor

AŽ na vaše jednostrané podaní zatím všude kde se k tomu vyjadřili kdo napadl byla gruzie.Ovšem všechno se dá otočit že?
10. 08. 2008 | 14:50

Martin napsal(a):

Gruzie byla ostrelovana Ruskem a Osetii tak surove, ze obeti byly az do patku na Osetijske strane. To pane Tomsky pripomina utok na policistu, kde jsme ho nejdrive nekolikrat uderili hlavou do pendreku a pak jsme zaludkem zbili jeho okovanou botu.
10. 08. 2008 | 14:58

Martin napsal(a):

Pane Tomsky, jeste byste mohl neco napsat o tom jak gruzinsky prezident se chova zapadne a demokraticky vuci opozici.
10. 08. 2008 | 15:01

Ghola napsal(a):

Správně, už je to tady. Síly zla (Rusko) bezohledně napadly síly dobra (Gruzie). Hrdina, ryzí demokrat a miláček USA Saakašvili nejdříve odvážně dělostřelecky bombardoval osetinské hlavní město plné civilistů aby zaskočil síly zla a stal se vlajkonošem svobody a demokracie na Kavkaze a nyní se síly zla bezohledně mstí na nevinných gruzínských vojácích a vojenský infrastruktuře. Manipulace s fakty, vypjatý emocionální žvásty a protiruská hysterie začínaj. Je to psáno pro deník E15, kterej je profilovanej na vysokoškolsky vzdělaný čtenáře, management podniků atd. Zřejmě jim tímto bylo naznačeno, že od teď musí bez přemýšlení hájit jedinej správnej názor a sice, že síly zla jsou a vždy budou Rusko.
10. 08. 2008 | 15:10

Stařeček napsal(a):

pane Tomský, konečně jste nám to vysvětlil abychom tomu porozuměli. Bravo.
10. 08. 2008 | 15:15

Stařeček napsal(a):

ještě něco pane Tomský, připomínáte mně jednoho pána před asi pětapadesáti lety co běhal po městě a každému na počkání říkal pravdu: "Rudé právo psalo, že........., atd."
10. 08. 2008 | 15:21

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,
fascinuje mě lehkost, s jakou jste přeskočil precedens s názvem Kosovo, skutečnost, že celá Jižní Osetie je proruská a chce připojení k Rusku i to, že konflikt začal ostřelováním - dost drsným - civilnho obyvatelstva Cchinvali ze strany Gruzie, jak si lze přečíst v západních mediích. Opravdu zajímavé.
Vaše poznámky o rusko-finské válce mě přivedla trochu do rozpaků. Kdyby ji Rusko prohrálo, tak jsme zde dnes asi měli vládnoucí vysoké modrooké blonďáky se Skandinávcům podobnými čumáky a v Evropě by jste nepotkal člověka tmavší pleti.
Já mezi ty Skandinávcům podobné patřím ...
10. 08. 2008 | 15:29

tata napsal(a):

pane Karel Mueller

Precedens Kosovo je složitá věc skterou se dá manipulovat podle uhlu pohledu,ALE spíš je zarážející jak pan politolog překroutí skutečná fakta která se prostě oblibnout nedají.Ve jmenu idee se dá asi vše.Nesporně zloduch muže za vše nemuželi platí bod 1,MUŽE ZA VŠE.
10. 08. 2008 | 15:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý výkřik, který byl v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 15:42

veverka napsal(a):

"Odvážný víkendový pokus Gruzie"...

A tento pán má ještě tu drzost psát cosi o propagandě.Hnus.
10. 08. 2008 | 15:55

Jirka Hemzal napsal(a):

Problém je v tom, pane Tomský, že ani Osetinci, natož Abcházci, rozhodně nejsou Gruzínci. Byli ke Gruzíncům násilně "přifařeni" již za SSSR. Druhá věc je, že Rusové této nevraživosti již 16 let využívají vůči prozápadním ambicím Gruzie. To jen na doplnění, jinak úplně souhlasím s vaším příspěvkem.
přeji Vám pěkný den
10. 08. 2008 | 15:57

vlk napsal(a):

Pane Tomský

měl jsem vás sic e za pravicového, leč férového člověka. Nebývá mým zvykem trvdě napadnout blogera slovníkem ulice, ale tady prostě nezbývá nic jiného. Buď jste naprostý demagog a primitivní antirusista nebo jste prostě prostě a ednoduše laciný hlupák! A nehodlám s e za své výroky nijak omlouvat.

Tak RUsové podněcovali Ostetince k porvokacím! Celý svět nepochybuje o tom, kdo zaútočil! Nikdo kromě vás si nedovolil pochybovat o tom, ja válka vznikla. okdu by Saakašvilli nebyl vyslal svou armádu na Cchinvalli, bylo všech no jako dřív. Prý RUsko chce zlikvidovat gruzínskou demokracii.. Máte na mysli Saakašvilliho autoritářský režim, proti kterému byly po celé Gruzii řádově před rokem masov bouře, které skončili potlačením svobody slova, zglajchšaltování opozičního tisku, televize a mrtvými? Máte na mysli podvodné vítězství téhož pána ve volbách , které nsáledně zinscenoval? To nejsou slov a moje .To jsou slova předáku gruzínské oposice, která není ani o milimetr víc e proruská než miláček Američanů Saakašvilli. Říkáte prosperita? Že by ji nakone c mohli následovat další? Jako Azerbejdžád nebo Kazachstán? No pokdu je mi známo, nejbližším spojencem Azerbajdžánu je už delší dobu Turecko. A Kazachstán? No tak ten je pro Rusy podřiditelný asi stejně snadno jako Ukrajina. Stačí s informovat.Ovšem to , že by specielně Guzie a její hospodářské úsp+chy byly lákadlem pro oba jmenované státy je tedy diletantský humor non plus ultra! SeĎnete si laskavě jke Googlu a dejte si tam heslo ve smyslu "mezinárodní ratig Gruzie" nebo něco podobného. A zjistíte,že ten hospodářský úspěch má právě čerstvé hodnocení od Standard ans Poors a pak také Fitche. Kupodivu to obě agentury vidí plně jinak než vy. Nový rating má stupeň negativní. Ten říká, že Gruzie není sto dostát svým závazkům.Tak takhle vypadají skutečná fakta pane Tomský.
A přidám další. Rusko finská válka! Zajímavé. Rusové nechtějí nijak anektovat Gruzii. Záhy s eo tom přesvědčíte sám. AAlel já myslím, že to víte. Proč ybste si ale nehodil tak krásně laciným bahýnkem, že? Mimochodem. Gruzínci začali palbu na Rusy. A těch provokací vůči Rusům, kdyx Saakašvilli dováděl pozornost od domácích problémů byla řada.Napříkald zatčení ruských důstojníků. Nebo podpora čečenské gerille.Nic z toho Finové nedělali. Ovšem, jak už vám napsal přítel Karel Mueller, je dějiným paradoxem, že kdyby byl Stalin nenastatoval finskou kampaň, pak s největší pravděpodobností jste pane Tomský vůbec nepřišel na svět. A já také ne. Apokudby si někdo měl vzít příkald z finské kampaně, pak právě Saakašvilli. A to z maršála Mannerheima! A jeho rozumu. Bojoval skvěle. Pokdu musel. Al e vzal si jen a pouze to, co považoval za finské. A ani honenapadlo dál nějak provokovat Rusy.Ani když to vypadalo, že jsou u konce s dechem. Kdyby byl totiž postuzpoval dál, podle přání Němců na KArelské šíji, nejspíš by byl leningrad padnul. Kdyby byl postupoval s Horskoým soregenerála Dietla, nejspíš by bylo došlo k odříznutí Murkaňské drájhy. Teď kdyby je víc.Ale pokud něco sedí , pak na samolibého klacka Saakašvilliho. který má evidentní potíže s eudržet u moci.

Humorná je také ostpolitik a vaše výpady vůči ní. Do Ostpolitik taky patří instalace Pershngů pane Tmský. Za kancléře Helmutha Schmidta! Takto sociáoního demokrata. A nebyl to Bonn, kdo v roce 68 vzkázal do Prahy, ež pokud Rusové zasáhnout, západ na pomoc nepůjde. Stačí si pamatovat.
10. 08. 2008 | 16:07

vlk napsal(a):

Jo pane Tomský zapomněl jsem . Odvážný víkendový pokus Gruzie se dá srovnat s odvážným pokusem Saddáma Husajna . V Kuvajtu.
10. 08. 2008 | 16:09

veverka napsal(a):

Evropa a USA v pasti své vlastní kosovské provokace.

To by byl přesnější nadpis pane Tomský,nemyslíte?
10. 08. 2008 | 16:10

Blue Jay napsal(a):

Pro fanaticke obdivovatele Ruska,
V 1972 par novinaru z Washington Post zverejnilo tak zvanou Watergate affair. Padnul president USA Richard Nixon. Novinar Bob Woodward za to ziskal Pulitzer Prize. V 2006 byla v Moskve nalezena zavrazdena novinarka Anna Politkovskaya ktera kritizovala Putina. Nestekl po ni ani pes. A nebyla jedina. Jen malinkej priklad rozdilu demokracie v USA a v "modernim" Rusku.
10. 08. 2008 | 16:10

doktor napsal(a):

Osetie ani Abcházie nikdy nebyly součástmi Gruzie. Přifařil je k ní Stalin v roce 1924, po porážce tamního protisovětského povstání. Osetinci jsou, na rozdíl od Gruzínců, čistí Indoevropané (potomci starověkých Alanů).Gruzínci jsou směs různých malých národních komunit a potomci preindoevropanů, kteří na Kavkaze žili v době kamenné. V Gruzii je totalitní prezidentský režim, tvrdá cenzura, a už dvoje poslední volby byly prokazatelně zfalšovány. Agrese Gruzie proti vlastním obyvatelům je možná jen proto, že tam existuje velká USA vojenská základna, namířená proti Rusku. Americký hnus!
10. 08. 2008 | 16:18

im napsal(a):

Gruzínsko - jihoosetinský konflikt je krok za krokem a s mnoha odkazy monitorován na anglické verzi Wikipedie:

http://en.wikipedia.org/wik...(2008)
10. 08. 2008 | 16:45

Karel napsal(a):

"Hrdinové" z Gruzie mají velkou smůlu. To co USA, NATO a EU včetně ČR předvedli s Kosovem, tak to předem deklasuje jakoukoliv snahu Gruzinců o nadvládu nad Osetií a Abcházií.
Přeci by soudruzi z USA a NATO neměřili dvojím metrem.
10. 08. 2008 | 16:46

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, kdyz tak prohlizite tuto diskusi tak bych toho vyuzil a rad bych se zeptal, kde je na Aktualne nejaky clanek o tom ze osetijsti civilove byli ostrelovani zbranemi dodanymi z Ceske republiky. Urcite mi takovy text unikl, protoze o Albatrosech v Abchazii jste psali a jste jak to jen jde objektivni :)
10. 08. 2008 | 16:57

Pepa Řepa napsal(a):

Bingo! Pane Tomský gratuluji.

Získáváte cenu Vrubouna etiopského za první demagogický článek, týkající se tohoto tématu.

Pevně věřím, že vás jiní borci kvalitou a množstvím překonají, ale jste první.To vám nikdo nevezme.

Už ta první věta:
Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu....
Hmm odvážný pokus, říkáte. A to ještě během OH. Copak myslíte, že by se stalo, kdyby ten odvážný pokus vyšel? Co myslíte, byl Miloševič odvážný člověk nebo magor, který nedomyslel důsledky?

Víte, nějak mi to nejde dohromady s panem editorem, který naznačuje, že všechno bylo jinak. Copak nezačali akci Rusové? A vy mluvíte o odvážné akci Gruzínců. Saakašvili požaduje koridor pro odchod gruzínských vojáků. Zřejmě se do Osetie dostali přes Petrohrad, jinak si to neumím vysvětlit.

Pane Tomský, kdyby nešlo o válku, při které umírají lidé, byl byste dobrý humorista.Víte, v čem je problém? Kosovská metastáze zase vyrazí. Někde jinde.
Druhý problém vidím v tom, že takovou tupou nalejvárnou jen nahráváte virtuální společnosti česko-postsovětského přátelství.
Já k ní nepatřím.
10. 08. 2008 | 17:06

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivý výkřik, který byl v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Nevím, pane Martine, nemám dnes se zpravodajstvím nic společného (pracuji z domova). Ale nemohu vyloučit, že se čtenáři manipulujeme a některé informace jim záměrně zamlčujeme ;-)

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 17:18

Martin napsal(a):

Pane Stejskale, hruza, vy ani nectete co vasi kolegove ze zpravodajstvi pisou ? :) Jen mne to prekvapilo, ze jsem nic na toto tema u vas nenasel a o Albatrosech ano, tak jsem si rikal ze u zdroje mozna zjistim, ze clanek byl jen me lemplovstvi ho nenaslo. No tak nic z toho nebude.
10. 08. 2008 | 17:22

astalavista napsal(a):

Sionistická klika v Českých médiích a politice musí být na straně dodavatele zbraní a výcviku do Gruzie tedy Izraele a Usa (což je totéž). Tak strašně se bojí antisemitismu až jsou z nich antislované, antiarabové, antiperšané a antičíňane. Furt ti samí od Tomského, Havla, Steigerwalda, Gabala, Urbana Rumla a Wondou konče. Všude číhá "zlý" Slovan jednou v Srbsku pak V Rusku, vlastně všude! Trockisté!
10. 08. 2008 | 17:23

libor napsal(a):

Článek pana Tomského je naprosto nesmyslný, překrucující základní fakta.
10. 08. 2008 | 17:35

Vico napsal(a):

Tomský : Nějaká omluva by to snad alespoň částečně spravila. Občas ujede každý. Zvláště, když dojde ke snížení ovládacích a rozpoznávacích schopností. Když jste psal tento článek, musela se vaše ruka chvět vztekem a po sítnici rozšiřovat rudá kola. To není nejlepší duševní rozpoložení k psaní analýzy. Zkusím to za vás, i když mi chybí vaše profesura.Po precedensu Kosovo si Gruzie uvědomovala, že Rusové dříve či později využijí radikální změnu mezinárodního práva dosud zapovídající změnu hranic bez přivolení těch, kterých se to týká. V J.O. a Abcházii existuje silné iredentistické hnutí většinového obyvatelstva stále hlasitěji volajícího po vyvázání ze státního svazku s Gruzií. Situaci mohla zvrátit jen rázná a blesková vojenská akce. Evidentně byla tato akce dlouho dopředu plánována a nakonec uskutečněna v nejpříznivějším momentu - v den zahájení Olympiády. Kdo by čekal masový útok v den, kdy dle prastarých tradic utichají zbraně a kdy představitelé velmocí jsou daleko od svých zemí a mluví o míru. Druhý předpoklad byl, že pravdu má vítěz. Miláček Saakašvilli se bohužel dopustil zločinu, za který jiní a snad i oprávněně se zodpovídají před Haagským tribunálem. Plošné bombardování hlavního města J.O. a masakr civilního obyvatelstva je opravdu síla. Pokud to pane Tomský nazýváte "odvážným víkendovým pokusem" jste mužem bez cti. Nevím jak jinak vás označit, abych nebyl vzápětí editorem smazán. Jinak věřím, že jednou bude Gruzie demokratickou zemí a možná i členem NATO. Pokud jde o to druhé, by se tak mělo stát až poté, když na jejím území nastane stav občanského míru a ne občanské studené či dokonce horké války. To bysme se zase všichni o krok přiblížili globálnímu konfliktu, který tu někteří po Kosovu začali předpovídat.
10. 08. 2008 | 17:48

Pumprlidentlich napsal(a):

nejlépe celou situaci popsal vlk se svým příspěvkem v jiné diskuzi

"vřele doporučuji, aby jste si někam skočil na transfuzi -Modré krve . Budete ji totiž potřebovat. Vaše vidění světa, založené na jednoduché indoktrinaci a slepé bolševické víře ve vaše svaté je pozoruhodné."

Příspěvek o Iráku a Kuvajtu je taky hodnotný.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat Muellerovi. Rád se chlubí svým vzděláním a své opravu pozoruhodné příspěvky po čase nazývá spekulacemi na které si přesně nevzpomíná.

vlk, Mueller je ukázka toho, jak snadné bylo pro Hitlera získat Sudety. Zlí Čechoslováci brutálně napadali mírumilovné henleinovce, proto musel Hitler obsadit sudety mírovým vojskem. Stejně dopadla Gruzie. A co bude dál?

Československu nikdo nepomohl a ani to nebylo možné. Hitlerovu armádu nešlo zastavit a stejně tak dnes funguje putinova armáda.
Je zajímavé, kolik lidí mělo radost z mírového Hitlera a dnes Putina. Pořád stejní lidé.

rozdíl mezi Hitlerem a Putinem? Žádný. Skupiny putinových příznivců se dnes v Rusku chovají k cizincům stejně, jako SAmani v Německu. https://www.youtube.com/watc...
podobnost čistě náhodná?

pochopitelně za to mohou USA. To věděl i Hitler a další zastánci míru.

Je to smutné.
10. 08. 2008 | 17:50

Karel Mueller napsal(a):

Vico:
Výborně. Asi nejstřízlivější a i nejvěcnější, co nejen tady zaznělo.
10. 08. 2008 | 17:53

Pumprlidentlich napsal(a):

libor, vypadá to, že máte jasno.
Můžete mi vysvětlit toto a rozdíl mezi Hitlerem a Putinem? https://www.youtube.com/watc...
10. 08. 2008 | 17:53

Martin napsal(a):

Pumprlidentlich, Osetijci a Abchazove nejsou ani Gruzinci ani Rusove. Proto vase porovnavani to se Sudetami je totalni nesmysl. Kdyz uz tu nekdo pripomina Hitlera, tak je to spis Saakasvili.
10. 08. 2008 | 17:59

Karel Mueller napsal(a):

Pimprlidentlich:
Nechme stranou, že argumentujete ad hominem.
Já i přítel vlk - zapřísahlí odpůrci uznání Kosova - celou dobu argumentujeme, že vznikl precedens na destrukci jakéhokoliv státu a agresi proti němu.
Doufám, že mě pan Stejskal nevymaže, když Vám na závěr napíšu, že jste opravdu neskutečný hlupák.
Další debata nemá smysl.
10. 08. 2008 | 18:00

Josef K. napsal(a):

Zdá se, že většina komentářů pochází z dílny velvyslanectví RF v koordionaci s pražským hradem....
10. 08. 2008 | 18:09

Martin napsal(a):

Josefe K. a jake komentare by byly nezavisle ? Ty ktere by byly antiruske a progruzinske ? A nebyly by ty zas s dilny vladya a trebas velvyslanectvi USA ?
10. 08. 2008 | 18:10

grőssling napsal(a):

Pročítám si v sobotu ráno britský tisk, Aug 9 2008 ( bohužel pouze na internetu, noviny nemám se snídaní v papírové podobě předem vyžehlené ) a co nevidím, na titulní straně Financial Times, upoutávku k fotografii AFP s textem "Georgian troops in armoured personal carriers near Tshinvali on Friday".
Už i ten solidní britský tisk neinformuje korektně. Kdepak personal carriers, obyčejné československé samohybné houfnice DANA, vz. 77 ráže 152 mm, jak nás učili při opakovaných cvičeních v osmdesátých letech.
A co teprve páteční televizní záběry z ostřelování "Tshinvali" gruzínskou armádou. To přeci nejsou kaťuše na ZILech, to jsou Tatry a naše známé raketomety ráže 122 mm vz. 70 GRADy.
Když nás někdy kolem roku 1980 povolali na zimní cvičení do Jínců, měli jsme za úkol trefit se touto zbraní do čtverce 500 x 500 m alespoň jednou raketou ze tří kvůli úspoře munice. Nějak to špatně dopadlo jinam. Chci tím říct, že to není moc přesná zbraň, ale co raketa to díra v zemi do které se vejde osobní automobil. Každý raketomet jich má 40 a stejný počet v zásobníku. Jestli s nimi ( asi 20 raketometů ) pálili Gruzínci na osetínské "Tshinvali", prý na ruské mírové jednotky, tak nemohli ani náhodou počítat, že vojákům moc ublíží. Jednak se s nimi nedá přesně trefit, ale hlavně obrněné technice tyto rakety neuškodí, zato masakr ve městě udělají spolehlivě. Těch českých 20 raketometů dvěma salvami ( pokud ještě nedobíjeli ) vytvořilo 1600 děr do země, garáží pro osobní automobily, a přeoralo větší část "Tshinvali" s 30 tis. Osetinců tak, že docela věřím těm 1500 obětem z řad civilních obyvatel. To byl nejspíš také hlavní psychologický cíl jejich nasazení. Vyděsit neposlušné obyvatele ne je osvobodit.
Pan Tomský to ale vidí jinak "Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu...."
To je holt ten úhle pohledu daný zkušenostmi. V době, kdy my jsme se museli plahočit v zimě na vojenská cvičení on v klidu a teple pročítal v Londýně britský tisk.
10. 08. 2008 | 18:17

vlk napsal(a):

Jo pan e Tomský, dám sem jedne prima link z německého netu. J e z roku 2006a mluví o Saakašvillim...Jistě vás potěší.

http://www.politik.de/forum...

Pumprlidentlichu, nedřív si skoč na tu transfuzi a pak přijď diskutovat.
Že nechápeš souvislost mezi tím, Saddámovým přepadením Kuvajtu a Saakašvilliho přepadením Osetie mne nija nepřekvapuje. Ty nechápeš daleko jednodušší věci. Ona totiž Osetie dobrovolně, jak uvádí německá Wikipedie, přistoupila k Rusku už roku 1174.. Severní OSetie pak byla přičleněna ke Gruzii až roku 1935. Ale proč bys to měl vědět nebo dokonce brát na vědomí? Hlupák tvého rozměru má idelogicky jasno.
A mimochodem - OSetinci vyhlásili svou nezávislost při rozpadu SSSr podstatně dříve než Gruzíni. Už v roce 1990.
Rusové jsou v Osetii v souladu s tzv.minskou skupinou OBSE. S jejich umístěním v roli hlavního dodavatele mírových jednotek v oblasti souhlasila , naprosto dobrovolně i Gruzie a podepsala příslušné dohody a dokonce požadovala, aby Rusko zvýšilo přítomnost svých vojáků. Že není schopna hlídat efektivně dopravní tepny.
Příměr se sudety je naprosto hloupý. Sudety nybyly přičleněny ke korunním zemím v r. 35. Dkonce chápe š, že Hitler obsadil Sudet y vojensky. Rusové nikoliv. Rusové tam jsou v souladu s mezinárodním statusem.A souhlasem Gruzie. Jak bylo popsáno výše.

Noa teď jsme poslouchal zprávy na ČT 24. O situci v Grizii mluvil Petránek. Což tedy rozhodně neí žádný fanda bolševiků. Tak v kostce - ustupující Gruzíni zapalují tu část Cchinvalli odkud s e stahují.
Dělostřelbou a použitím kazetových bomb zaútočili n a pravoslavný kostel , který sloužil mMezinárodnímu červenému kříži jako humanitární steřdisko. Izraelská vlád a s okamžitou platností zastavuje dodávku zbraní Gruzii.

Neí znám, že by přemnichovské Československo cosi takového provozovalo.
Dej si kapku modré. Nutně to potřebuješ.
10. 08. 2008 | 18:18

Ladislav napsal(a):

"Odvážný víkendový pokus" Gruzie byl ve skutecnosti raketovym a delostreleckym bombardovanim civilniho mesta a pobitim stovek jeho obyvatel. Zapskla rusofobie uplne zatemnila autorovi hlavu.
10. 08. 2008 | 18:22

Štancl napsal(a):

Vřele doporučuji p.Tomskému,aby se věnoval církevní problematice, kde je snad odborníkem, ale nepsal horkou jehlou o něčem, čemu vůbec nerozumí. Snad jedinou pravdou je, že konflikt vyvolal p. Saakašvili svým "smělým pokusem". Doporučuji číst kvalitní rozbory v Britských listech než tyto slátaniny.
10. 08. 2008 | 18:23

Pumprlidentlich napsal(a):

část ustupující Československé armády taky ničila opuštěné pozice před hitlerovo armádou.

Jaký je rozdíl mezi NSDAP a stranou za jednotné Rusko?

Ladislav, to ještě nic není. Víte kolik henleinovců bylo pobito brutálními Čechoslováky. Až Hitler zajistil mír a prosperity....

Štancl, kvalitní rozbory na blicích listech jsou pozoruhodné. Jsou stejné jako v Das Reich a Tvorbě. Něco takového nepublikují ani dnešní fandové Hitlera. Blicí listy jsou varováním před lidskou ubohostí. Kvalitní rozbory starosty Trokavce jsou příkladem
10. 08. 2008 | 18:32

Martin napsal(a):

Pumprlidentlichu, nejsi ty potomek Streichera, tvy hodnotny prispevky jsou plne na urovni skvelych novin Der Sturmer. Hlavne jak se tu zastavas vraha a diktatora Saakasviliho.
10. 08. 2008 | 18:42

vlk napsal(a):

Puprlidentlich
jsi nejenom demagog a zaslepený hlupák. Jsi lhář. Československo s e zavázalo předat německu neporušené armádní objekty a zařízení. Bylo rozkazem přísně zakázáno cokolv ničit. al e to není podstatné.
Podstatníé je , že srovnávat českoslevenský ústup ze Sudet s politikou spálené země , kterou podle zpráv Jana Petránka začali provozovat gruzíni j e něco, z čeho je soudnému člověku prostě šoufl.

Jinak jdyž už jsme u těch tiskovin- pan otec nebo dědeček byl zřejmě přespěvatelem Voelkischer Beobachter co? Nebo aspoň hodnostářem Vlajky. Eventuálně yvhrál soutěž o krále lhářů. Jo, máš dobrej rodokmen.
10. 08. 2008 | 18:49

Pumprlidentlich napsal(a):

může někdo z místního panoptika vysvětlit, proč mírové síly Ruska ostřelují území Gruzie mimo Abcházii a Osetii? Proč útočí na plynovod?

Tragégie, na které vydělává lidská ubohost

Martin, taky se zastávám Beneše, který podporoval vraždění henleinovců na jejich tradičním území. Chápu, že čeština je těžký jazyk a málokdo nechybuje, ale je zajímavé, jací moudří lidé používají zjednodušené vyjadřování. Je to už standart pro místní panoptikum
10. 08. 2008 | 18:53

buldatra napsal(a):

To Pumprlidentlich:

A co nám povíte ještě pěkného?
Chtělo by to více podrobností o těch brutálních Čechoslovácích a hodných henleinovcích.Víte,ono se to moc hezky čte.

Míváte nějaké záchvaty?A jak často?
10. 08. 2008 | 19:04

Gru napsal(a):

Pumperlidentlich

to ostřelování metropolitního území spolu s útoky na infrastrukturu je taková neolympijská sportovní disciplina, kterou zavedly mírové síly NATO ve své kosov ské kampani 1999. Jak je patrné, uchytilo se to.

Ona se vůbec paralela s Kosovem docela nabízí.

P.S. co tu napsal pan Tomský, je propaganda na překvapivě nízké úrovni politruků z politickéího školení mužstva.
10. 08. 2008 | 19:07

astalavista napsal(a):

Jo Sarkašvili "demokrat" co rozstřílí město plné civilistů pomocí raketometů! Jo demokrat který střílí do opozice či ji přímo zavírá do kriminálu! Jo demokrat co zakazuje jiná média než svoje a svých přátel! Čemu se však divit po Iráku a jeho strašlivých zbraní hromadného ničení a "humanitárním" bombardování"
Kosova /dnes humanitární bombardování Osetie, včera demokratické bombardovíní Iráku!/. Oni ti čistě proameričtí totálně nekritiřtí imperiální demokraté mají ztejné způsoby jako tolik kritizovaní bolšivici a fašisti -neokonzervativci a jejich koncentráky, mučení a "dřevěné rakve pro nepříspůsobivé". Každý kdo na svém území nemá základnu USA je jistě terorista a nedemokrat!? Západní svět se zbláznil mocí, pýchou a arogancí ! ps.: vražděte, lžete, kraďtě či mučte a pokud máte za kamarády amerićany a především jejich mediální korporace /co vitvoří každou virtuální realitu/ tak jste v klidu!
10. 08. 2008 | 19:25

Jan napsal(a):

Autor článku si nejspíše trochu více přihnul. Myšlenkový obsah mi připomíná kázání feldkuráta Otto Katze, při kterém se mu otáčel andělíček prdelkou nahoru.
10. 08. 2008 | 19:27

astalavista napsal(a):

omluva za chyby v textu.
10. 08. 2008 | 19:28

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Tomský
čtu komentáře a je mi vás líto. Jste tady jak Milouš Jakeš.Osamělý kolík.

Udělejte také odvážný víkendový pokus.Dejte si studenou sprchu a týden nepijte kvašené a destilované nápoje. Pak něco napište, ale už ne takovou primitivní agitku.Třeba nějaký vyváženější článek.
Četl jsem od vás lepší věci.
10. 08. 2008 | 19:55

ROSSIAN napsal(a):

A. Tomský, zase jeden užitečný...no víte co myslím. Jste vedle jak ta jedle. Lidi vám na to tady stejně neskočí, stokrát omílané pohádky o Ruském imperialismu a trpícím blízkém zahraničí, vyvrací právě příklad Gruzie, ukázková nezodpovědnost, zaslepenost a možná i paranoie Saakašvilliho který ani nechápe mezinárodní realitu a pro své fantastické představy obětuje tisíce nevinných civilistů.
Tenhle člověk patří ne do vedení země ale do Haagu nebo přinjemnším do blázince. Navíc v jižní osteii skutečně žije drtviá většina osetinců a ne gruzínců, tato oblast je oddělena od severní osetie úmělou hranicí narýsovanou ještě stalinem, historicky nikdy nepatřila do Gruzie, na rozdíl třeba od kosova která vždy bylo součástí Srbska.
Situace okolo Gruzie usvědčuje celou tu humanitární komedii co šíří US neocons - o svobodě a demokraii a právu seburčení národů za pustou lež.
KDYŽ USA a jeho poskoci uznají kosovskou vládu bandy hrdlořezů a mafiánů z učk, zatímco požadavky kulturního a vyspělého národa osetinců je nezajímají a pro svoje zájmy je obětují antiruskému fanatismu svého kašpara Saakašvilliho.
10. 08. 2008 | 20:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden zcela nevěcný urážlivý komentář týkající se autorovy fotografie.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 08. 2008 | 20:21

grőssling napsal(a):

S ohledem na to co jsem tu napsal 18:17:36 mi vychází následující závěry týkající se gruzinského válečného plánu.
1.
Pomocí těžkého dělostřelectva způsobit významné ztráty nepřátelskému obyvatelstvu hlavního města Jižní Osetie Činvali. Město udělat neobyvatelné a podnítit odchod zbylých obyvatel do Ruska.
2.
Pozemními jednotkami obsadit oblast včetně hlavního města.
3.
Vydržet bránit takto získané území po očekávanému protiútoku ruské armády s podporou veřejného mínění EU a US ( a odkazem na olympijskou mírovou myšlenku )několik dní a vyvolat mírové jednání, jehož důsledkem bude mezinárodně schválené ovládnutí Jižní Osetie a vyřešení tohoto problému jednou provždy.

Je tragédie, když jsou státy vedeny politiky, kteří nemají v šachových partiích promyšleny více jak tři
tahy dopředu a kalkulují s příznivým dopadem civilních ztrát civilních obyvatel k dosažení svých vojenských a politických cílů. Takoví lidé jsou teď souzeni v Haagu, že ?
10. 08. 2008 | 20:25

Gru napsal(a):

Grössling

Zase bych Saakašvilimu tolik nekřivdil, tato šachová partier možná ani není tak složitá. Provokační akcí (které púředcházela návštěva US emisarky) lze docílit jedné věci, totiž pořídit si krvavý argument pro prosazování Gruzie do NATO. Jednoduše zvýšit morální nátlak na vzdorné členy NATO, kteří přijetí Gruzie dosud brání: "vidíte, to by se nemohlo stát, kdybychom je už měli pod křídly NATO..."
10. 08. 2008 | 20:30

Honza napsal(a):

uhh, pan Tomsky je dobry manipulator, to se musi nechat. Nejak Vam vypadlo ze v Jizni Osetii sami obcane v referendu drtivou vetsinou rozhodli ze chteji samostatnost...jako v Kosovu, stejne jako slovaci pri rozdeleni Ceskoslovenska...

Tak kde je ta 'Vase' demokracie v Gruzii?
10. 08. 2008 | 21:06

vlk napsal(a):

Jne pro dokreslení:
poslouchal jsem teď neobyčejně tendenční pořad k Osetii na ČT 24. Nezmiňoval bych s eo něm. Kdyby buĎ Soukup z HN nebo Šustrová z LN nezminili, že se povídá, že Saakašvilli měl k akci ústní požehnání USA! Pokud tomu tak je , tak skutečně může člověk na d Bushem jen bezmocně rozhodit ruce a přát si, aby z Blého domu vypadnul už zítra a doufat, že tam místo něj přijd e někdo , s alespoň základní dávkou, zdravého rozumu.

Jo a bylotaké řečeno,na otázku, co by tím Amerika sledivala, že mohlo jít o test,jak dalece je Rusko ochtno a schopno bránit svoje zájmy.
Ve vojenské hantýrce s e tomu říká průzmum bojem. V eře zbraní hromadného ničení! Jen doufám, že je to kec a Šašekšvilli žádné požehnání neměl. Pokud ano, ručička na tzv. atomových hodinách se posunula zas e hodně ke 12.!
10. 08. 2008 | 21:10

Martin napsal(a):

Pumprlidentlich, chapu ze cestina je pro vas prilis tezky jazyk, proto jste nepochopil to co jsem psal vyse. Abchazove a Osetijci jsou samostatne narody ktere nejsou Rusy a samozrejme ani Gruzinci, proto porovnavat je s Henleinem muze jen historicky analfabet. Poproste nekoho, aby vam predchozi vetu vysvetlil, kdyz jste ji nepochopil do tedka.
10. 08. 2008 | 21:15

Martin napsal(a):

Vlku, predstava, ze by to delal uplne bez vedomi USA je dost zvlastni, zvlast kdyz tam byla u neho pred nedavnem Riceova. Navic USA mlcelo, kdyz zahajil ofenzivu v Osetii.
10. 08. 2008 | 21:21

GBax napsal(a):

Nechci se p. Tomského dotknout, ale když bere drogy, neměl by psát. To co zde předvedl odpovídá ne alkoholu, ale pořádné dávce něčeho XX. Jak jinak může psát takové bludy, vždyť jeho, cituji:
"Putinovi jde jen o jedno.Nedovolit, aby se Gruzie stala západní, svobodnou a demokratickou zemí,tedy nezávislou na nesvobodném,nedemokratickém a imperiálním Rusku". Toto může napsat člověk pomatenec, který jako by nevěděl, kolik je jedna a jedna.Je-li řeč o provokaci, pak je to ta z pera Tomského, neboť číst tento článek bez toho, že mít jej po ruce, tak si jednu bouchnu, je velice lákavé. Tedy to bouchnutí.
A nakonec jedna připomínka: západní státy sice chápou události v Gruzii (to má být pofoukání na bebínko Saakašvilliho), ale tím to končí, s pomocí ať nepočítá. Opravdu velkorysá podpora zvláště USA. Oni přece vědí, jak nenasrat Putina, no ne?
10. 08. 2008 | 21:23

malma napsal(a):

editor Stejskal
nevěcný ano,ale urážlivý ?
no tak nevhodná fotografie byla vybrána no
10. 08. 2008 | 21:28

Gru napsal(a):

Vlk

Pravdu mají trochu i ti, kteří přirovnávají Saakašviliho k Husseinovi. Takový menší gruzínský Hussein to opravdu asi je. Mimochodem, Hussein získal ústní souhlas US vlády s vpádem do Kuvajtu, jak vyšlo později najevo. Takže tady by to nebylo nic nového.
Provokace má zajistit váhu argumentaci pro přijetí Gruzie do NATO, proti lepšímu přesvědčení některých západních politických kruhů. Alespoň nějaké body před opuštěním Bílého domu...
10. 08. 2008 | 21:32

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
napsal jste to hezky.

Jen další vývoj ukáže, nakolik byla vinna Saakašvilliho zbrklost a nakolik šlo o pečlivě připravovanou ruskou provokaci dle Hitlerovy památné "Akce Gliwitz".

Zcela nepochybné je zatím jen to, že Rusko nemělo nejmenší právo k útoku na cíle ve vnitrozemí Gruzie.

Americký prezidentský kandidát Mac Cain navrhoval jako odpověď na ruský banditismus vyloučit
Rusko ze skupiny G8.
To není špatný nápad! Škoda, že se neujal.
10. 08. 2008 | 21:33

Martin napsal(a):

Lubo vy si delate srandu ? Gruzinci se sami chlubili, ze obsazuji osetijske hlavni mesto a posilali svetu fotky jak ho krasne bombarduji z kopecku. To chcete tvrdit, ze Saakasvili je vlastne rusky agent a cele to bylo rizene Putinem ? Ta valka vybouchla 2. srpna a v noci ze 7 na 8 nabrala velmi brutalni obrat, kdy zemrelo vic jak 1500 civilu. Teprve pak zasahly rusky vojska.
10. 08. 2008 | 21:43

vlk napsal(a):

Gru

to srovnání Šaška Švilliho s Husejnem jsme tu provedl také.
Jinak nevěřím, že Husajn měl požehnání USA pro Kuvajt. To už vztahy byly velmi napnuté. A Kuvajt byl pro Amerikuvelký problém. Tedy jeho ztráta. Nevěřím: Máte zdroj pro svoje tvrzení?
10. 08. 2008 | 21:46

vlk napsal(a):

Luba
vy skutečně asi prožíváte dost těžký sen, že?
Tak Rusko udělalo akci Gliwitz?

To ako začalo na Osetinc e s třílet z raketometů? A obsadilo Cchivvalli. Rozstřílelo ho a vypálilo?

A nejspíš jset asi požil a to docela nemírně. Rusko nemělo právo začít bombardovat nádraží v Gori Gori,kudy vede jediná železnice pro přísun nateriálu a posil?
Nemělo právo bombardovat ze stejných důvodů přístav v Poti? Nemělo právo bombardovat vojenské letiště v Tbilisi odkud startovala letadla , která je bombardovala? Neměla právo bombardovat kasárna V Gori? Možná , že nejste úplný extremista a přiznáte Rusům alespoň právo se vzdát. Ale možná , že ano, takže měli jediné právo , podle vás - nechat s e bez boje zastřelit.
10. 08. 2008 | 21:51

car komačov OO8 napsal(a):

Ono asi nejde oto jak koho nasrat a nebo ze sebe udělat čípek.Mezi kosovem a tim co se děje v gruziji je velky rozdilo ,kosovo usilovalo o samostatnost a ne připojeni k nějake mu jinemu statu.Myslim že nazorny příklad je Solženicin kdyš ještě mladší, čest jeho pamatce a jeho slovum neš rusko takove radši žadne.Zase se asi 80procent rusu boji jinak jsou to noemalní lide jako my jen žiji zase ve strachu co s něma bude kdyš vyslovi svuj nazor.
10. 08. 2008 | 21:52

Smart napsal(a):

O propgandě by nám autor článku mohl vyprávět, že..........
10. 08. 2008 | 21:56

Luba napsal(a):

Vlku,
Vy se zapomínáte!

Chápu, argumenty Vám docházejí, tak už zbývá pouhé žvanění ...

Vyčkejme, co skutečně nezávislá mezinárodní komise vyšetří. Putinovcům věřit netřeba.
10. 08. 2008 | 21:59

Martin napsal(a):

Lubo, Saakasvili je Putinovec ? On se chlubil tim ze dela poradek v Osetii jeste ve ctvrtek v noci. Proc neverite Saakasvilimu ? Nebo jeho slova jsou dulezity jen ty o den pozdej.
10. 08. 2008 | 22:01

tng napsal(a):

"Pokud tomu tak je , tak skutečně může člověk na d Bushem jen bezmocně rozhodit ruce a přát si, aby z Blého domu vypadnul už zítra a doufat, že tam místo něj přijd e někdo , s alespoň základní dávkou, zdravého rozumu."

Tak to se modlete za Obamu, Bush je proti McCainovi jeste umirneny. Ten vul by rozpoutal treti svetovou ...
10. 08. 2008 | 22:02

Gru napsal(a):

Vlk

Souhlas USA s iráckou invazí do Kuvajtu je skutečně k nevíře, nicméne k němu opravdu došlo. To odhalila April Glaspieová, která tento souhlas osobně jakožto zvláštní vyslankyně Husseinovi tlumočila.

Link na to se nedaří sem dát, protože jde o řeteězec delší než 90 znaků, proto zadejte do vyhledávače:

"Ambassador April Glaspie´s interview"
10. 08. 2008 | 22:07

Martin napsal(a):

Vlku, pripadne kouknete sem http://en.wikipedia.org/wik...
10. 08. 2008 | 22:16

Saliven napsal(a):

Je skutečně vtipné, jak teď Bush volá po zachování hranic Gruzie. Ještě před půl rokem okamžite uznal odtržení Kosova. Gruzínci se zachovali lehce genocidně, doslova jak píše Pepa Řepa naběhli na vidle, protože jim přece muselo být jasné, že to tak nenechá. Celkově to spolu s Kosovem na mě dělá dojem, že co je dovoleno pánovi není dovoleno volovi. Velmoci si můžou dělat co chtějí a ty slabší státy musejí poslouchat.

Těším se až za pár měsíců získá Osetie samostatnost za požehnání USA a Rusko uzná Kosovo. I když bych se rád mýlil.
10. 08. 2008 | 22:37

Saliven napsal(a):

...že Rus to tak nenechá.

Ještě doplním, že způsob jakým Rus "zjednává pořádek" je naprosto sprostý a tím se vracím k tomu, co je dovoleno pánovi...
10. 08. 2008 | 22:38

green napsal(a):

Ted si umim predstavit jak asi vypadaly diskuse socialistickych a komunistickych levicaku v zapadni Evrope po invazi Rusu do ceskoslovenska, protoze bylo jasne, ze si Dubcek zacal, provokoval a mozna chtel i na zapad, a oslabil a napadal vedouci pozici suverena moci, delnicke tridy a jejiho predvoje. Ated jiz do tohodle levicactvi zapadli i cesti socialiste a komuniste, jak zde vidno. Ale strete munici, ruske strategicke sily se nezastavi na hranicich abchazie nebo osetie, a dokazi privest skutecnou svobovdu a spravedlive kavkazke pomery az do Tbilisi, balistickymi strelami a strategickymi bombardery a nektery z byvalych sovetskych generalu bude vladnout jak v Osetii, tak v Tbilisi. Setrte munici zastanci Putina, jeste ji budete potrebovat v pristim tydnu. Ale jak tohle souvisi s Kosovem, když to bude souviset vice s Mnichovem? S Kosovem tady nesouvisi nic, za to s nasi neschopnosti nalezt vychodisko a ponechani regionu Rusum je faktem. Muzete tady o vine Gruzincu, kteri se z tohoto vlivu chteli dostat navykladat cokoli, ale vcas zmlknete a naberte dech, abyste dokazali mlcky a v pokore sledovat konec cele tehle veci, aniz bychom dokazali udelat cokoli vyjma plivani na Gruzince tak jako salonni levicaci a komuniste v zapadni Evrope pred 40 lety nechali padnout nas a jeste na nas flusli. Jsme na pokraji katastrofy jedne zeme, male a snazici se o nezavislost, mozna chybujici, ale spjejici ke katastrofe a cesti rusofilove a levicaci troubi k oslave, k poklesle oslave.
10. 08. 2008 | 22:41

vlk napsal(a):

Gru +Martin

pánové promiňte,a le tohle pro mne není uvěřitelné...

Luba

ten komu došly argumenty jste vy. Takže jen kecy a kecy z vaší strany.
10. 08. 2008 | 22:43

zdesta napsal(a):

Nazvat tyto jatka odvážným víkendovým pokusem, to opravdu vyžaduje silný žaludek.Kam se sakra podělo "svědomí" našich politiků (poslanců)když schvalují prodej zbraní do tak konfliktních oblastí? Navíc znepřáteleným stranám.Bitevníky Albatros v Abcházii.Používají to svědomí jako toaletní papír. Jednou za čas, když je potřeba zdůvodnit nezdůvodnitelné.
10. 08. 2008 | 22:44

Karel Mueller napsal(a):

Ale no tak, milý green,
pana Tomského už nemůžete překonat.
10. 08. 2008 | 22:46

Martin napsal(a):

Je hezke jak nasi pravicaci najednou plne akceptuji genocidu provadenou na osetinskem narode gruzinci. Kdyz slo o genocidu kurdu, tak to byl ale duvod pro invazi. Zajimalo by mne podle ceho urcuji, koho kdo smi vrazdit.

A vsem co dnes tak ochaji a achaji nad Saakasvilim, tak doporucuji si vyhledat informace co se delo v Gruzii loni v listopadu. Jak se jejich velky demokrat a spojenec choval vuci opozici a mediim (Imedi).
10. 08. 2008 | 22:48

Martin napsal(a):

Vlku, ja netvrdim ze dostal povoleni k utoku na Kuvajt, to nerika ani clanek na wikipedii, ten rozebira ruzne verze a vychazi z nich, ze si spatne vylozil americky pristup. Ze si myslel, ze se americane budou chovat mnohem klidneji a opiral se o vyroky tehdejsi velvyslankyne.
10. 08. 2008 | 22:49

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Tomský
už Vašemu článku rozumím.

V nočním diskusním pořadu arménského radia 1, promluvil zajatý levý bek Interu Milán, Kakadze, který se odvážného pokusu gruzínské armády zúčastnil jako příslušník třetí motostřelecké brigády, s houfnicí DANA na zádech.

Cílem odvážné akce bylo,za pomoci bitevníků L-39 vyřadit z provozu raketové základny, překvapit ruské ozbrojené síly, rychlým pochodem obejít Rostov na Donu a zmocnit se Moskvy.
Saakašvili by se pak stal již druhým Gruzíncem v dějinách, který by na území Ruska zavedl demokratický, ale skutečně demokratický, režim.

Tento geniální plán pojal demokrat Saakašvili, agenty KGB nazývaný Šaškašvili, po třech láhvích proslulého gruzínského koňaku.
Celou akci režírovali dva bratři. Sionista Barack Alon a Ir Barack O'bama, kteří by tím zdiskreditovali úsilí celé generace neoconů, neschopných Moskvu obsadit.

Zřejmě se počítalo s tím, že všichni Rusové budou sledovat přeskok přes koně na OH.Chybička se vloudila. Plán to ovšem byl mimořádně odvážný.
10. 08. 2008 | 22:52

vlk napsal(a):

green

od dob základní vojenské služby jsme vyznavačem pořekadla - co je zelené, to zkažené.
Nemůžeš mít lepší nick.
10. 08. 2008 | 22:54

kaja napsal(a):

Dobrej pokus:)
Ale tohle nikdo nepapa. To si nechte do Keston College nebo pro deti pred spanim...Nema to hlavu ani patu.
10. 08. 2008 | 23:00

JC napsal(a):

Kdo se chová pokytecky ?
USA. Ti bz měli Rusům spolu s Havlem pogratulovat k úspěšnému humanitárnímu bombardování.
EU. Ta může akorát držet pec, protože uznáním Kosova posvětila separatistické tendence nejen v Osetii a Abcháyii.
Rusko - paradoxně také, protože neuznáním Kosova vzkázalo světu - nepodporujeme separatisty a dělají pravý opak.
Otázka pro Vlka. Kdo tedy má právo se k celé věci vyjádřit ? No přece váš oblíbenec VK. Ten bzl pokud si vzpomínám jak proti bombardování Srbska tak proti uznání Kosova,
10. 08. 2008 | 23:26

Martin napsal(a):

JC, s tim Ruskem je to slozitejsi, to co pisete bude pravdou, pokud odsouhlasi definitivne odtrzeni techto dvou casti Gruzie. A to zatim neucinilo, byt je fatk ze Putin napriklad dnes prohlasil, ze si tezko predstavi spoluziti Osetie ve spolecnem state s Gruzii. Jestli nechteji pusobit jako pokrytci, tak by se meli tohoto pristupu vyvarovat.
10. 08. 2008 | 23:36

Karel Mueller napsal(a):

Saliven:
Je tady ještě jedna možnost: Rusko neuzná Kosovo a USA Osetiji a Abcházii. Jinak si ovšem do toho nebudou kecat. Kosovo se bez USA a ty dvě enklávy ani neu ...
Srbsko nasměruje do EU, Gruzie dostanen nového prezinta a začne dělat "konstruktivní a realistickou politiku".
Říká se tomu pragmatická Ralpolitik ke spokojenosti všech zúčastněných.
10. 08. 2008 | 23:46

buldatra napsal(a):

To green:

Jak vidím z Vašeho diskusního příspěvku,máte určitě k dispozici tajné informace z Putinova štábu.Jste tedy bezesporu člověk znalý.Situace v jižní Osetii je však jen čajíčkem proti tomu,co může nastat,dá-li si náš král,Boleslav první dobrotivý,o jednoho panáka navíc.Může se stát,že vyhlásí nezávislost.A to teprve nastane mazec.
V pohotovosti je totiž Moravská osvobozenecká armáda:
http://necyklopedie.wikia.c...

http://moa.xf.cz/historie.html

Každý ví,že díky Kosovu dnes lze získat svůj vlastní stát poměrně rychle a za dobrou cenu.Vy jako přítel nově vznikajících státních útvarů tuto skutečnost jistě vítáte.Doufám jen,že podpoříte nově vzniklý státní útvar i v případě,že ve vládě nebude žádný mafián kosovského typu.
11. 08. 2008 | 00:11

Englishman napsal(a):

Vážení, kteří tady střílíte nesmysly o genocidě Osetínců, rozpoutání války Gruzií, ruských mírových silách, ruských občanech atd. atd., zjistěte si nejprve něco o předchozích sedmnácti letech tohoto konfliktu a úloze Ruska v něm. Taky si můžete nastudovat něco o úloze Ruska v krvavém převratu, který namísto demokraticky zvoleného a posléze zavražděného prezidenta dosadil jistého soudruha dobře známého z Kremlu komunistické éry (a ještě dříve šéfa gruzínské KGB).
11. 08. 2008 | 00:27

Englishman napsal(a):

buldatra: Já třeba nezávislou Osetii narozdíl od Gruzínců uvítám. Vlastně uvítal bych - protože Osetie samozžejmě nezávislá nebude, Rusko chce Jižní Osetii anektovat. Nezávislá Jižní Osetie by totiž Rusku k ničemu nebyla, navíc by se k ní mohla chtít připojit Severní Osetie.
11. 08. 2008 | 00:30

Martin napsal(a):

Englishmane a vy se podivejte na zacatek vzniku konfliktu v Osetii. Gruzinci jim zrusili autonomii jeste pred tim nez vybuchla obcanska valka. Osetijci chteli spojeni jizni a severni jeste pred tim nez se Gruzie odtrhla od Sovetskyho svazu. Take si vzpomente na hesla Gamsachurdii Gruzie pro Gruzince. Fakt za tim vsim bylo Rusko, ktere tehdy jeste ani neexistovalo ?
11. 08. 2008 | 00:44

deja vu napsal(a):

Co píše Tomský, je prostě neskutečné !!! NAbízí se doměnka, že není při smyslech, nebo dostal hodně kapříků v amerických.
Petráčka ve Zprávách jsem neviděl, je mi to líto. Je ale nápadné, jak české zpravodajství neukázalo ani jeden záběr nebo fotku mrtvých osetských civilistů a zlikvidované Cchinvali.

Condi to ˇŠaška-švilimu schválit musela. I Albánci útočili , etnicky čistili a vyhlašovali samostatnost po schválení USA. Otázkou je, co USA sledují. Myslím, že to není "průzkum bojem". Neocons jsou v USA velmi nepopulární. McCain nemá šanci. Pokud vydráždí Rusko a podaří se ho označit za viníka díky mediální propagandě, podobně jako Srbsko v Kosovu (stačí zamlčet útok Gruzie na civilní cíle v Osetii a vraždění civilistů, ukazovat gruzínské mrtvé a obviňovat Rusko) může se na domácí scéně poměr sil zvrátit. Obama jako nezkušený v době "ohrožení" svobodé Gruzie a USA od Ruska, nevyhraje. Zvítězí Mc Cain. A zbrojní zakázky budou zajištěny. Ale to je ještě to nejmenší, co se v takovém případě stane. ...
11. 08. 2008 | 00:50

Blue Jay napsal(a):

No vidis Alexandre,
v 1968 jsi pred nimi utekl a ted je mas zpet. Lol.
11. 08. 2008 | 00:59

Zacheus napsal(a):

Podle mého názoru je blog zbytečně protiruský - a mimochodem, když je tak legitimní uznání separitiského Kosova ( Hashim Thaci měl být již dávno za mřížemi), je jistě stejně legitimní nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Jistě my demokraté měříme každému stejným metrem...že.
11. 08. 2008 | 01:15

Vykvet napsal(a):

V průběhu několika let docházelo k přestřelkám mezi Gruzínci a Osetijci, až si na to média zvykla a nevěnovala tomu dost pozornosti. Hlavní město Jižní Osetie Cchinvali, ležící na dohled od osetsko-gruzínské hranice bylo odstřelováno snajpry a minomety, osetská strana odstřelovala zase gruzínské vesnice. Kdo vystřelil první kulku či granát, ví Bůh. 8.8.2008 v 00:53 hodin místního času se však stalo něco dosud nevídaného - gruzínská vojska zahájila odstřelování. Nikoliv odstřelování vojenských cílů protivníka, kasáren, vojenských zařízení, dopravních prostředků, skladů střeliva apod., ale odstřelování civilistů. Přitomto palebném přepadu, který byl uskutečněn raketomety české výroby RM-70 a houfnicemi české výroby ShKH vz.77 Dana, došlo k praktické likvidaci Cchinvali a k masakru civilního obyvatelstva. Jak je známo, dle prvních odhadů zemřelo 1500 lidí a další zůstali pohřbeni v troskách, včerejší údaje se vyšplhaly na 2000 mrtvých civilistů.
Po tomto raketometném a dělostřeleckém masakru následoval útok gruzínských tanků a obsazení trosek jihoosetského hlavního města. Člověk nemusí být vojenský odborník, aby pochopil, že tato akce gruzínských ozbrojených nebyla náhodným útokem, ale pečlivě připravenou ofenzívou, na které štáb gruzínské armády musel pracoval minimálně v řádu týdnů. Proto mě přijdou i pokrytecká slova gruzínského prezidenta Saakašviliho, který chtěl den před útokem"jednat o míru."
11. 08. 2008 | 02:14

Blue Jay napsal(a):

Vykvet alias ok, alias copy..atd
Pracne taha ten samej clanek z Russia Today po vsech mediich v CR. Velmi presvedcive, lol.
11. 08. 2008 | 03:18

Michal napsal(a):

To je krásné, pokus se Kosovo, které bylo několik set let součástí Srbska, rozhodne pro samostatnost je vše OK. Síla dobra (USA) to plně podpoří a Kosovo se od Srbska odtrhne. Pokud se Osetie, která je součástí Gruzie tuším od roku 1929, rozhodne od Gruzie odtrhnout je to špatné ? No ono by stačilo aby toto odtržení podporovalo USA a bylo by to jistě také OK.
11. 08. 2008 | 08:07

Čochtan napsal(a):

Musím se pana Tomského zastat. V mnohém má recht. Vezměme to po řadě.

1. odstavec: poslední dvě slova: válka o přežití. Saakašvili má opravdu na kahánku. Gruzijská armáda poražena, bez jakýchkoli šancí, a pokud Rusko bude požadovat náhradu škod pro zničenou Jižní Osetii, pak půjde Gruzie i hospodářsky do kolen.

2. odstavec: “Gruzie je na cestě k demokracii, tržnímu hospodářství a právnímu státu,” pokud, pak na samém začátku cesty. Na nezávislost, případně připojení k Rusku má Osetie po Kosovu plné právo. Nelze upírat Osetii co dostalo uloupené Kosovo. I když od samého začátku srbských dějin Kosovo bylo srdcem Srbska a bylo už po druhé ukradeno, Osetie má poněkud jiné dějiny. Myslím, že na samostatnost má větší právo, než albánská narkomafie v Kosovu.

3. odstavec: “Rusko je dnes bohaté a Evropa na něm závislá (energie). Sebevědomý „samoděržavec“ Putin nahání strach,“ To je prostě fakt, s kterým se musí počítat, a s kterým se ještě mockrát setkáme. Rusko znovuobjevilo politiku síly. K tomu pasuje i věta: „demokratizace jeho blízkého zahraničí se zatím odkládá.“
11. 08. 2008 | 08:12

karel napsal(a):

Tomský Alexandře, takovýto mozkový průjem jaký jste tu předvedl, se až tak často nevidí. Škoda času věnovaná tomuto blogu, to ale není. Dokážete do diskuze zatáhnout lidi kteří, na rozdíl od vás, o tématu něco vědí a kteří, na rozdíl od vás, netrpí černobílou tupozrakostí.
Vydržte a pokračujte!
11. 08. 2008 | 08:35

grőssling napsal(a):

Gru
10.08.2008 20:30:36
"Jednoduše zvýšit morální nátlak na vzdorné členy NATO, kteří přijetí Gruzie dosud brání".
Ano, to bude určitě hlavní dlouhodobý cíl současného gruzínského postupu. Jenže věci vypadají jinak na chudém Kavkaze a jinak kolem Mohanu a Sprévy. Taky svalnatý Couschner má v genech spíš mnichovanství než co jiného. Takže výsledný efekt bude spíš opačný. Finančníci z Frankfurtu nepovolí politikům spojovat se s nevypočitatelným dobrodruhem.
11. 08. 2008 | 08:56

grőssling napsal(a):

Který ke všemu ještě hraje šachy jako ponocný.
11. 08. 2008 | 08:58

grőssling napsal(a):

Jen malé, vzdálené dobarvení souvislostí. Stalin prý se narodil v Gori a byl Gruzínec. Někde jsem viděl informaci, že byl Osetínec. Ví někdo jak to bylo skutečně ?
11. 08. 2008 | 09:29

xbr napsal(a):

Tak to snad ne!!
Pan Tomský nás přesvědčuje že demokracie se roubuje zásadně humanitárním bombardováním
či kobercovým dělostřeleckým přepadem který na Kavkaze vyváží Gruzie v zádech s americkými vojenskými poradci.
Pane Tomský Vaše myšlenkové pochody jsou na hony vzdáleny skutečnostem které na Kavkaze
probíhají.Jde o geopolitiku , ropovody a plynovody.Možná že je Vám líto že Rusko nevede ožralý Jelcin ,ale budete se s tím muset smířit.
11. 08. 2008 | 10:21

jentsee napsal(a):

to vlk a spol.:

tohle se neda, proto ani radeji neprispeju. Je pravda ze pan Tomsky to podal "lehce", ale vy se odstehujte do Ruska, tam vam bude nejlip.. :-(((
11. 08. 2008 | 10:24

jiří napsal(a):

Nejen pod blogem pana Tomského začínám současně s rozpoutáním gruzínského konfliktu nabývat dojmu, že veřejnost už má plné zuby českých médií a salónních intelektuálů, kteří jim diktují, co si o dané věci mají myslet... takovou interpretací gruzínského konfliktu si ještě prohloubili svůj pomyslný hrob... abych nezapomněl, ještě mi chybí obvyklá "vyvážená" glosa pan editora Stejskala, mohlo by se v ní psát něco o r. 1968 v býv. ČSR.
11. 08. 2008 | 10:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Zárpoveň upozorňuji, že na těchto stránkách mažu i urážlivá a zesměšňující komolení vlastních jmen. Od teď to budu dělat velmi důsledně.

Děkuji za pochopení (například panové vlku a deja vu).

Libor Stejskal, editor blogů
11. 08. 2008 | 11:10

Pepa Řepa napsal(a):

Pokud jde o komolení jmen, tak by mohla být nad 50 let udělena senilům výjimka.
Jména si nejsem schopen zapamatovat. Pletu si třeba Křečka s Krtkem
11. 08. 2008 | 11:16

im napsal(a):

@groessling

Dle německé Wikipedie byl po matce Osetinec:

http://de.wikipedia.org/wik...

Zajímavé životopisné údaje (bez národnosti) jsou v průvodním textu k dokumentárnímu seriálu ZDF:

http://zeitgeschichte.zdf.d...
11. 08. 2008 | 11:28

stejskal napsal(a):

Pokud mi zašlete faxem kopii Vašeho rodného listu, budu o tom uvažovat, pane Pepo Řepo ;-)

Libor Stejskal
11. 08. 2008 | 12:23

RUMCAJS napsal(a):

Pan profesor Hořejší nyní pobývá na dovolené v Řáholci a a zasílá vám všem toto stanovisko:
Dovedu si představit, že se opět objeví dopis vyzývající k humanitárnímu bombardování Gruzie, které by ho donutilo k naprostému porobení, a že ho opět podepíší někteří lidé s úctyhodnou minulostí.
Myslím, že tentokrát by ale bylo na místě spíše něco jiného – nemohl by někdo zorganizovat petici za zachování územní celistvosti Gruzie a mírové řešení situace? Kdyby ji podepsaly statisíce lidí z Česka, Slovenska, Kypru, Španělska, a snad i jiných zemí, snad by to na krátkozraké politiky mohlo mít nějaký vliv?
Já bych ji podepsal okamžitě.

Váš prof. Hořejší
11. 08. 2008 | 12:37

grőssling napsal(a):

Pane Stejskale, přimlouvám se za Pepu Řepu, také už senilním, onehdá jsem mu chtěl napsat repliku a vybavil jsem si jen první postavičku z pohádky, takže jsem psal automaticky Dědku.
11. 08. 2008 | 12:59

Hell napsal(a):

Tady vůbec nejde o Osetii ani o Abcházii. Začalo nové přerozdělení sfér vlivu v Evropě. Rusko si nechce nechat líbit osekání "svého" území, ke kterému došlo po ukončení studené války a následném rozpadu Sovětského svazu. Svá minulá teritoria považuje skutečně stále za svá a jak je vidět, bude je bránit i vojenskou silou. Pojem RUSKÉ MÍROTVORNÉ JEDNOTKY je naprostý protimluv. Nemají na svrchovaném území Gruzie co dělat - mezinárodní společenství je tam neposlalo a Gruzie je nepozvala. Pokud bude mezinárodní společenství teď mlčet, příště dostane ruský medvěd chuť na další zakavkazské republiky nebo Litvu či Lotyšsko - i tam je dostatek občanů ruské národnosti. A posléze dojde i na bývalé satelity jako je Česká republika. Proto Rusům vadí radar - bude to jasný důkaz definivního vymanění se z jejich sféry vlivu. Proboha, jen, aby k tomu došlo ještě včas. Budu tady tisíckrát raději mít pár amerických vojáků s dvouletou výpovědní lhůtou než statisíce ruských na věčné časy.
11. 08. 2008 | 13:39

StandaT napsal(a):

Moskva je jen tak silná, jak je silná její pátá kolona. To platí i pro nás.
11. 08. 2008 | 13:47

Empe napsal(a):

.....takto vypadaly i ruské komentáře na internetu po "přestěhování pomníku rudoarmějce" v Tallinu....
11. 08. 2008 | 14:41

dcdcd napsal(a):

USA jsou jen tak silné, kolik podplatí nebo zastraší poslanců a novinářů v nevolnických zemích, nakolik se jim podaří přes různé nadace ovlivnit veřejné mínění, kolik najdou demoralizovaných a zrádců. Ty pak nutí s účastnit svých agresí, aby bylo více morálních spoluviníků.Naštěstí většina občanů ČR jim to nežere a ve světě jsou nejnenáviděnější zemí vůbec.
Rozdíl mezi zásahem vojáků s mandátem OBSE a Usáckým je ten, že Usáci bombardují jako první, humanitární katastrofu vyvolají oni. Pak se záminka ke vpádu mepotvrdí, ale zústanou, kde už jsou.
Rusko s mandátem OBSE podniklo akci na záchranu civilistů a zahnalo agresora. Gruzínský řezník dal pálit do civilistů, zničil hlavní město. Mnoho jich usmrtil, řádově větší množstrví je na útěku.

To je dle mezinárodního práva válečný zločin, jako takový patří před vojenský soud.
11. 08. 2008 | 14:55

ego napsal(a):

Nevážený pane Tomský, i když si o vašem intelektu a způsobu nabytí vzdělání mohu myslet cokoliv a navíc se pyšníte titulem profesor, musím konstatovat, že jste obyčejný.... ec. Ani bych se nedivil, kdyby se vaše jméno objevilo mezi novináři v Rudém právu, tam také psali kdo je to.....VH stejným stylem vyvážených informací. Ten milý pan gruzísnký president je skutečný demokrat západního střihu, je vzorem pro Kosovské, Uzbecké, Arménské a další demokraty jak zatočit s rebely. Jak přišla k Osetii ta Gruzie, nedal jim ji slavný rodák Josef Vissarinovič? Nebo stačí být antirusem? Je mi z vás blivno.
11. 08. 2008 | 17:30

Pepa Řepa napsal(a):

im napsal(a):
@groessling

Dle německé Wikipedie byl po matce Osetinec:

To mnohé vysvětluje. Žádné ropovody,žádný radar. Rozhořel se lítý boj o rodný domek matky Josifa Vissarionoviče.
11. 08. 2008 | 18:01

Kritik napsal(a):

"Putin potřeboval Gruzii potrestat za její západní orientaci." To píše pan Alexander Tomský (ve 2. odstavci).

Konečně nám došlo! Tak proto poslal Saakašvili tanky do Jižní Osetie a začal raketomety ostřelovat její správní centrum! Nikdy jsem si nemyslel, že Saakašvili tajně miluje Putina a jde mu tak hezky na ruku! Ó, ta nevypočitatelná láska!

Ještě že máme pana Tomského. My blbci jsme díky jemu konečně prozřeli.
11. 08. 2008 | 18:24

Holoubek napsal(a):

Už to tu, ty levicové kecy,moc nečtu ale z pohledu nejnovějších zpráv z Gruzie mi to nedá abych se vám bolševikům nenapravitelným nevysmál do obličeje. Místo toho aby jste se jednou provždy vypařily tak máte
tu nestydatou drzost otravovat ovzduší neustále donekonečna. V tom vydím největší slabinu demokratického systému. Jinak si myslím, že nevěříte ani tomu co zde kydáte. Tak se mějte hlupáci.
11. 08. 2008 | 18:24

Holoubek napsal(a):

oprava: vidím
11. 08. 2008 | 18:26

novocián napsal(a):

Po tom co tu bylo v diskusi napsáno už nemá cenu zabývat se obsahem článku pana Tomského. Já osobně bych vážnou rozpravu o tak zjevných lžích stejně trochu považoval, nezlobte se , za něco pod svou úroveň. Je to v podstatě soubor dodaných polopravd a frází pracně slepený do souvislého celku; úroveň sotva taková jako mívaly podobné výplody okresních agitpropčíků KSČ, zlé paměti.
Ale pan autor je slavný a uznávaný „vědec“ !!! Sovětolog. (co je to vůbec za vědní obor ? A co je za vědu ta politologie, má to vůbec nějaké zákonitosti a pravidla, má to aspoň jeden z atributů skutečné vědy??)
Z „profilu osobnosti“ pana profesora se dovídáme, že předává svá moudra, z nichž některá jsme četli, studentům. Možná působí na stejné škole jako pan Matyáš Zrno, jistě by si dobře rozuměli. Nastávající inteligence, mladí lidé, jak se říká „s otevřenou duší“ jsou od začátku napájeni takovou úrovní; a není pochyb o tom, že to vytvoří základ jejich uvažování i jednání na dlouhou dobu, možná navždy. Pod vedením pánů Tomských, Zrn a kdoví koho ještě nám tedy vyrůstá nová elita, přirozená nezbytná vedoucí vrstva celé společnosti
Události v Osetii,radar v Brdech, Kosovo, Irák, ……… to jsou jistě věci smutné a budící obavy.Co ale MĚ děsí nejvíc je právě to šíření, ta indoktrinace nové inteligence lží a nenávistí , budoucí elity v jejíž rukou bude osud našich příštích generací.
11. 08. 2008 | 18:28

HARDCORE DEVO s láskou ?) napsal(a):

Pan profesor Dolejší nyní pobývá na dovolené v Řáholci a a zasílá vám všem toto stanovisko:
Dovedu si představit, že se opět objeví dopis vyzývající k humanitárnímu bombardování Srbska, které by ho donutilo k naprostému porobení, a že ho opět podepíší někteří lidé s úctyhodnou minulostí.
Myslím, že tentokrát by ale bylo na místě spíše něco jiného – nemohl by někdo zorganizovat petici za zachování územní celistvosti Srbska a mírové řešení situace? Kdyby ji podepsaly statisíce lidí z Česka, Slovenska, Kypru, Španělska, a snad i jiných zemí, snad by to na krátkozraké politiky mohlo mít nějaký vliv?
Já bych ji podepsal okamžitě.

Váš prof. Dolejší
11. 08. 2008 | 18:29

Marko napsal(a):

Pane Tomský!
To už jste trochu přehnal.Nejen,že jste smíchal páté s devátým,ale nedržel jste se ani dosud známých faktů.To by se seriosnímu autoru blogů stát nemělo,zvláště pokud je vysokoškolským učitelem!A nazývat kandidáta na prezidenta USA p.Obamu mnichovanem je vrchol!I když mám k jeho výrokům mnoho výhrad toto bych si nikdy nedovolil!
11. 08. 2008 | 18:34

HARDCORE DEVO s láskou ?) napsal(a):

Ale jinak vypadá pan Tomský na fotografii sympaticky a mile. Skoro jakoby zažil dotyk diethylamidu kyseliny lysergové
11. 08. 2008 | 18:36

Maiky napsal(a):

Většina vášnivců tady jen prská a fandí slepě rusku. S článkem v podstatě souhlasím. S čím mám opravdu problém je údajná "genocida" ubohých osetinců... Tisíci hrdly omílaná lež se nestane pravdou milí salónní levičáci. Budu se držet hodně zpátky v razanci svých vyjádření, ale mám pocit, že většina zde plivajících na gruzii tam asi roky trpěla a zná problematziku na vlastní kůži. Kde by jinak vzali takovou jistotu a tolik vášní se kterými se zastávají těch neocarských dvojčat. Já tedy za sebe prohlašuji, že rusku věřit nedokážu. V té pseudodemokracii je běžné vraždit novináře. Politkovskaja. Buide pro rusy potíž vyrobit důkazy o genocidě? Kolik osetinců za to zaplatí životem aby rusko mohlo svět ohromovat svět záběry nevinných obětí?!? Prostě rusku nevěřím. Stavte se třeba na hlavu, ale měli jsme je tady dost dlouho. Taky jsme je drze vyprovokovali? Aha dobře nám tak. 68 jsme si vlastně zasloužili. Abych radši emigroval co?
11. 08. 2008 | 19:11

Herbi napsal(a):

Rusko je nutno obklíčit spřátelenými režimy, které budou jednak lákat další a další okolní státy k US bloku a jednak představovat prostor pro vojenské základny. Je to celé jenom boj o moc v mezinárodním měřítku, momentálně Rusko zvítězilo v bitvě, protože si prosadilo nepřijetí Gruzie do NATO a toho využívá. Každý, kdo si chce udržet vymoženosti západního stylu života, by tohle měl chápat.

Že jsou tady romantici a užiteční idioti, kteří to nechápou, na tom není nic divného, ale překvapuje mě, že i po létech je jich tolik, viz diskuse pod tímto (ne moc vyváženým, to uznávám) článkem.
11. 08. 2008 | 20:16

grőssling napsal(a):

Pepa Řepa 11.08.2008 18:01:47

Tak prý už jsou tam, na náměstí JVS v centru Gori už viděli 4 ruské tanky. Prý je tam stále socha Stalina, tak pod ní stojí a zřejmě rodný domek je obsazen-zachráněn.
Jenom aby to nebyl nějaký zbloudilý řidič tanku, který se tam dostal nechtíc. Uvidíme. Když budou argumentovat misí za záchranu zvěčnělé památky vůdce, určitě jim to Bush promine a vše se vysvětlí.
11. 08. 2008 | 21:45

Mirek F. napsal(a):

Pane Maiky, vy tady bohužel jen předvádíte myšlení vzorného člena sekty. Prostě je-li aktérem jakéhokoliv konfliktu Rusko, je automaticky 100%ní vina na něm, protože Rusko je vždycky špatné, i kdyby na druhé straně stál třeba Hitler.Typická argumentace kruhem. Já si iluze o Rusku nedělám, žít bych tam nechtěl, jesm rád v NATO, ale co se současného konfliktu týká, sami Gruzínci se chlubili útokem na Osetii, plošné ostřelování Cchinvali, při kterém muselo nutně zahynout spousta lidí, je taky faktem, že Saakašvili není žádný demokrat, nýbrž malý kavkazský paša, který neváhá potlačit opozici násilím, to jsou holá fakta, která nešla přes Rusko. V roce 1968 jsme byli okupováni komunisty, invaze byla na přání soudruhů, obyčejní Rusové, stejně jako občané dalších národů, které se na invazi podíleli, do ničeho mluvit nemohli.
11. 08. 2008 | 21:59

MLHA napsal(a):

Ti z Vás co se zastávají Rusů v tomto případě (konflikt Rusko-Gruzie)nemají pravdu. Pan Tomský to vystihl v plné nahotě. Ruská propaganda byla cítit v Jižní Osetii na každém kroku. Rusové v Gruzii nemají co dělat pokud jim šlo pouze o J. Osetii. Jinak se to zvrhne jako zde v roce 1968.
11. 08. 2008 | 22:04

ikrtecek napsal(a):

Nepíši často, ale nedá mi to. Ten"odážný pokus" znamenal zranění nebo zabití 3% národnostní menšiny za den, matematicky vzato vyvraždění národnostní menšiny za 1 měsíc. Jak to lze, podle vás , pojmenovat??
11. 08. 2008 | 22:41

Pepa Řepa napsal(a):

To grőssling
tento článek je klasickou ukázkou toho, že když napíšete tupou, ideologickou, nalejvárnu, tak je to kontraproduktivní.

Následuje smršť reakcí, přesně odpovídající stupni nalejvárny. S tou totiž mají Češi mnohaleté zkušenosti a mají pro ní mimořádný cit.

Po čase, když začne pohár reakce přetýkat a hlavně, když se přidají postbolšebici a anarchisti se svým sionistickým spiknutím nebo neoconskými teoriemi, jak ovládnout svět, začnou se příspěvky měnit. Lidé si řeknou: Tohle už tu bylo, to nechceme a začnou se autora zastávat.

Takže to celé není ani tak o postbolševistických resentimentech, ale o tom, že chytrý autor nezvolí tupou nalejvárnu, ale snaží se o nadhled.Pokud ovšem chytrým autorem je.Pokud není nebo je za nalejvárnu honorován je mu to jedno, je to jeho profese.
11. 08. 2008 | 22:41

bigjirka napsal(a):

to je neuvěřitelné, kolik je tu rudých nerdů. hele, nerdi, ale v rusku už není socialismus, KI už není... wake up!
11. 08. 2008 | 22:42

Tomas napsal(a):

Nechci se pridavat na zadnou stranu, ale pokusim se shrnout fakta ... J.O. a Abch. jsou integralni soucasti Gruzie a zadny stat je neuznal jako samostatne. Nehci vyvracet ani potvrzovat udajnou genocidu Gruzie vuci zminenym oblastem (upozornuji, ze to nebylo nikym dokazano, tvrdi to jen Rusove a jejich agentury). Na zaklade teto genocidy (uplnou nahodou bylo na vychazce cast ruske armady i s plany utoku na Gruzii...pobliz hranic Gruzie) prekrocilo hranice suverenniho statu a zautocilo na nej... nevim jak se tomu rika dnes, ale driev to vzdy bylo prepadeni a agrese jednoho statu proti jinemu ... zajimalo by me jak by se libilo Rusum, kdyby jim tohle nekdo provedl v Cecne... Kdyz si odmyslim Gruzii (ikdyz je kvuli ropovodu zvlaste pro Evropu mimoradne dulezita) je to dalsi priklad, ze Rusko uz se neohlizi na nikoho a na nic je ochotno kvuli ekonomicke moci cehokoli...
Jeste ke statecnosti Ruska ...pokud zautoci na stat, ktery je vojensky proti nemu bezmocny...je to asi atky jako kdyby se dopsely clovek rozhodl zkopat na ulici 3 lete dite...
11. 08. 2008 | 22:56

Denisa napsal(a):

Vrtěti Gruzií - česká masmédia znovu spustila ostrou proamerickou palbu

http://www.osud.cz/cs/clane...

Dle ČT získaly naše firmy rozsáhlé zakázky v GRUZII a koupily energetiku ap.
11. 08. 2008 | 23:43

Alfons napsal(a):

Pane Tomský děkuji Vám, lépe to nebylo možno vyjádřit.
11. 08. 2008 | 23:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících zvýrazněny na úkor jinách textů, i.e. napsány celé velkými písmeny.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 01:13

grőssling napsal(a):

Pepa Řepa
11.08.2008 22:41:50
"Tento článek je ukázkou tupé nalejvárny, která je ve svém důsledku kontraproduktivní..."

No ano, přesně. Nejhorší jsou ideologická hodnocení čehokoliv. Proto se tu zastávám objektivity zpravodajství ( viz. Mihalco "Je Aktualně.cz objektivní" ), slovenského tiskového zákona. Ale i zdánlivě nevinné kauzy jako Chobotnice, nebo granty jsou ukázkou nevěcného předpojatého hodnocení událostí. No a nesprávné hodnocení vede k nesprávnému rozhodování to je jasné.
Naštěstí se trochu rozsvěcuje na konci tunelu, funguje internet a stále víc lidí si může informace porovnávat z různých zdrojů.
Nebýt blogů na tomto serveru nemělo by smysl sem chodit. Z českých médií mi připadá nejzajímavější iHned.cz .
Ještě si neodpustím vsuvku. Zahajovací ceremoniál olympiády komentovaly široce všechny hlavní zahraniční noviny, celkem se znalostí historických souvislostí podali vyčerpávající informaci a sdělili názor, podle kterého jde o druh poselství moderní Číny světu. Přečtěme si co o tomtéž napsalo Aktuálně.cz . Tady nikoho žádné poselství 1/4 lidstva nezajímá, mají dávno jasno. Také proto jak správně píšete jsou takové primitivní agitky nebezpečné. Ani bych neřekl, že to mají nařízeno. Ona je to taková esence pražské nevzdělanosti a neochoty na sobě pracovat. Škodí národu.
12. 08. 2008 | 08:17

Karel napsal(a):

Jen se divím, že podle pana Tomského Gruzínci v rámci ruské provokace napadli drtivě to osetínské město.
Pan Tomský to má v hlavě zajímavě propojené.
12. 08. 2008 | 08:26

Vítek napsal(a):

to Tomas

Ruska armada tvori pater mirovych sil mise OSN v JO, takze jsou v regionu legitimne a pokud dochazi k ostrelovani JO z uzemi Gruzie, pak neznam jiny zpusob, jak tyto utoky eliminovat, nez zlikvidovat jejich puvodce.
12. 08. 2008 | 08:27

Tomáš Smělý napsal(a):

Když tak čtu ty komentáře, tak si říkám, že každý má, co si zaslouží. Lidi neblbněte. To nechápete, že až se Rus vydá na mírovou misi do Evropy, tak už si takhle nepokecáme? Přeci je úplně jedno kdo kdy vystřelil první a kdo ho zaplatil (stejně to nevíme a nezjistíme). Podstatné je, komu to slouží a tím je zejména imperiální nedemokratické Rusko. Čím víc se mu ustupuje, tím je silnější a nebezpečnější a o tom ten článek přeci je především.
12. 08. 2008 | 08:34

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
sklízíme to, co jsme zaseli v Kosovu
Pozoruhodný link uvedla paní im
http://en.wikipedia.org/wik...

Je to zřejmě základna větší než Ogba. Pokud budou Rusové postupovat podle kosovského mustru, na půlce Osetie zřídí něco podobného.Ještě chybí mezinárodní soudní dvůr v Ulánbátáru.
Netěší mě to, ale pokud chcete být objektivní, tak se po Kosovu budou hledat argumenty dost obtížně.
VK Can tady uváděl zprávy z Kanady, že základna v Kosovu slouží k výcviku infiltrátorů mezi islamisty. Určitou logiku to má.Ovšem už jednou se to vymklo z kloubů. V Afghánistánu.Navíc někdo bude muset kvazistát Kosovo vydržovat.

Nemůžu pochopit, proč si Gruzínci naběhli na widle a nahráli Rusům na smeč.Mám proto pouze jedno vysvětlení. Věděli, že nad Abcházii a Osetií kontrolu nemají a mít nebudou.Počítají s tím, že Rusová tyto dvě enklávy obsadí a Gruzie situaci vyhrotí a schová se pod křídla NATO.Rusové dávají najevo, že to nepřipustí.Uvidíme.

Načasování konfliktu na OH a na dobu, kdy mají Američané mnohem větší problém s jaderným Pákistánem se mi jeví jako lichá kalkulace.
Ale je to jen názor můj, blbé české řepy.
12. 08. 2008 | 08:38

Václav napsal(a):

Jak to tady čtu, tak vidím, že jsme národ perfektně informpvaných politiků, schopných rozhodovat o světovém dění. Předložené články suverénně odsuzují toho či onoho. Co my všichni o tom víme? Jenom to, co nám nabídnou noviny nebo sdělovací prostředky.
Bylo by lépe, kdybychom to množství enrgie, spotřebované na takovéhle státnické výroky, upotřebili na to, jak se chovají současní naši politikové k nám, aby za krátký čas nevzniklo něco podobného u nás nebo aby se nevrátil bolševizmus.
12. 08. 2008 | 08:59

kristusek napsal(a):

Václav - jestli to prostě není jen tím, že mnozí lidé nejsou líní vyhledat si např. historická fakta. Narozdíl od p. Tomského, který se sice vydává za profesora politických dějin, ale zjevně není schopen použít ani vyhledávač.
12. 08. 2008 | 09:30

Igor napsal(a):

Prominte, ale jste docela nebezpecny clovek... S tou propagandou mate pravdu, tak proc se chovate stejne? Ano mate pravo na vlastni nazor, ale mate take nejake svedomi? Nerikam, ze imperialni Rusko je koscher, ale imperialni USA na tom nejsou opravdu o moc lepe... Posledni dobou se mi zda, ze muzou za vsechno nasili co se deje. Neni gruzie pobliz nahradniho mista pro umisteni "miroveho" radaru a sil s raketami? Shodneme se snad na tom, ze 1+1 nejsou 4 ze? USA rozestvavaji pomalu cely svet a to jen kvuli penezum a nerostnym surovinam jiz nekolik desetileti. Rad bych aby platilo prislovi: Kdo chtel vic, nema nic. Ale zijeme bohuzel v realnem svete, kde je slovo demokracie spise nadavka.
12. 08. 2008 | 10:19

Igor napsal(a):

2 Tomas Smely: Kam by se Rusko vydavalo? Ja teda paranoiou netrpim a myslim si, ze rusko je na nasem "EU" odbytu pomerne slusne zivo.... Par desitek let se to urcite nestane. Bal bych se spis vyprav kovboju...
12. 08. 2008 | 10:24

Igor napsal(a):

2 bigjirka: Lidem Vaseho typu nerozumim... Hledat pravdu, ktera je VZDYCKY nekde mezi je spatne? Ja chapu, ze je jednodusi spolknout co je naservirovano, ale je to docela OMEZENE, jak jen konzum muze byt. Preji Vam ruzovou a krasnou budoucnost...
12. 08. 2008 | 10:28

pražan napsal(a):

Ví Bůh že nemám žadný důvod zastávat se Ruska , vždyť jsem Čech a žiji zde od r. 44! Ale takové nesmysly o konfliktu, jaké píše pan Tomský, zvednou snad každého!
Jak jste vnímal bombardování Eělehradu bombami s uranem? jak jste vnímal odstřelování civilního vlaku raketami, totéž mosty ve městech - i s lidmi, dětská hřiště v Jugoslávii? Jak jste vnímal UCK a masakry Srbů v Kosovu, vč. ničení starých církevních památek? A co zfaklšované důkazy pro napadení Iráku? Víte, že dle ofic.údajů tam po celou dobu přichází o život denně cca 150lidí ? Jak se Vám to líbí? A co Afganistán- jde již o humanitární katastrofu a "spojenci" nemohou bez rizika ani vystrčit zadek z opevněných míst? Ale Darfúr nám nevadil - tam jsme neměli zájem - chcípali jen statisíce lidí - civilistů,dětí...
12. 08. 2008 | 10:49

Já napsal(a):

"Odvážný víkendový pokus Gruzie"?!? Kdy jste byl naposledy u doktora? Raketové bombardování nic netušících, spících lidí si dovolujete nazvat "odvážným pokusem"? To Mengele dělal taky "odvážné pokusy"?!!!?
12. 08. 2008 | 11:27

Peca napsal(a):

Ano pane Tomský. Stalin dočasně vyhrál a Finsko trvale ztratilo část svého území.
12. 08. 2008 | 11:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 11:54

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Boleslave J,

Váš text se nevytratil. Smazal jsem ho. A důvod zde napsal 12.08.2008 01:13:25.

Stejně tak jsem smazal Váš další urážlivý text, v němž přirovnáváte Rusy k opicím.

Přeji zajímavou, věcnou a korektní diskusi (tedy za předpokladu, že se budete řídit pravidly těchto stránek danými Kodexem diskutujících).

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 11:56

zdeněk napsal(a):

výborný článek. ať se klidně diskutující uprskají
12. 08. 2008 | 12:51

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
mně ten smazaný příspěvek unikl. Nevíte kdo byl uražen? Rusové nebo primáti?
12. 08. 2008 | 12:54

skeptický napsal(a):

Pane Pepo,na vteřinu jsem myslel ,že můj.Asi skleroza.
Ale jsem rád,že se nám prostým lidem to tady tak hezky vysvětlí.A člověk tomu rozumí.
12. 08. 2008 | 13:06

skeptický napsal(a):

P.S.
Možná primát pravoslavné cirkve báťuška Pantělejmon.
S námi vlažnými,ve Vašem případě hříšnými katolíky už to drží jen oni.Na to nešahat.
Naštěstí máme protekci,ve vedení jsou naše lidi.
12. 08. 2008 | 13:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 13:16

rado napsal(a):

Pán Tomský,
podarilo sa Vám svojim článkom nasrať kopu slušných . Bravo!
12. 08. 2008 | 13:25

skeptický napsal(a):

Zaplať pámbu nemám sklerózu.Nechtěl jsem se dotknout něčí Alma Mater.
12. 08. 2008 | 13:25

Herbi napsal(a):

Dalším zajímavým psychologickým faktorem českých rusofilů je spojování celé věci s Kosovem. Každý ví, že to nemá spojitost žádnou, ale vidíme, že český rusofil je zároveň srbofilem (a tady by mě právě zajímalo proč; je to jen proto, že někde četli, že Srbsko s Ruskem jsou kamarádi? A nebo proto, že na straně Kosova byla zlá Amerika, a proto jsou na straně Srbska?)

Nejhezčí je na tom ten moment zadostiučinění - vidím jak malý rusofil se oddává blahému pomyšlení na to, jak se americký imperialista hryže do rtu: sakra, to byla chyba s tím Kosovem, teď to máme, ti chrabří chlapci z matičky Rusi nám to ale v té Gruzii nandali. Má pravdu Pepa z Horní Lhoty na aktualne.cz. Fuck. (Doufám, že toto pan Stejskal nesmaže jako sprosté slovo, je to citát!)
12. 08. 2008 | 13:58

muf napsal(a):

když jste už v tom mazání - v prvé řadě byste měl smazat pana Tomského, neboť tento pán zcela evidentně předpokládá, že jsme národ negramotných blbců, kteří si neumí udělat úsudek a jsou odkázáni jenom na obdobné výkřiky do tmy..
12. 08. 2008 | 14:07

Karel napsal(a):

Pane Tomský, máte přehled, dobře jste to napsal. Jen třeba doplnit, že Rusi lžou, když tvrdí, že chrání vlastní lidi, když v Čečensku na vlastní menšinu (40%) vesele sypali kobercem bomby. Ve skutečnosti je pro Rusko život Rusa bezcenný, když jde o jejich vlastní imperialistickou politiku. Přeji hodně zdaru do další práce.
12. 08. 2008 | 14:09

Mirek napsal(a):

Je evidentní, že je česká společnost vyhraněně rozdělena na tábor levice (toužící žít v ruské gubernii pod diktátorem podřízeným Rusku) a pravici (která chce žít ve svobodném světě). Zvítězí samozřejmě levice, neboť zlo má daleko větší moc a sílu, než dobro. Tento národ je ztracen a předurčen k otroctví, má to pevně v genech. A musím říci po přečtení předcházejících příspěvků - nebude jej vůbec škoda.
12. 08. 2008 | 14:10

buldatra napsal(a):

Moc pěkně to napsal pan Tomský.Moc pěkně.Tak nějak třídně.
Rusové zas kdesi cosi provedli,tentokrát v jakési Jižní Osetii svým typickým,nehorázným způsobem.Něco jako v osmašedesátém u nás.Naštěstí ,díky autorovi a později i díky panu Urbanovi je i mě konečně jasné,kdo komu,co a zač je toho loket.A nyní,když už to vím,bych mohl zase klidně spát.
Jenže mě trápí to slovo Rusové.Trápí mě to od roku 1968.
Tenkrát sem vtrhli a říkalo se jim souhrnně Rusové,ač ve skutečnosti to byli i jiní národové. Rusové byli tenkrát i Gruzínci.A Osetinci.I Tataři,Ukrajinci,Baškirové,Čuvaši,Čečenové,Arméni,Mordvinci,Avarové,Bělorusové a já nevím,kdo ještě.Zkrátka Rusáci.O národech sousedních,kteří k nám vtrhli s Rusáky nemluvě. Nikdo je neměl rád za ten vpád,zdálo se mi.Jak dnes vidím,mýlil jsem se.
A když se melou bývalí okupanti mezi sebou,sleduji,že propuká láska křesťanská tu k jedné,onde k jiné národnosti.Např. pan Tomský propukl láskou ke Gruzínům,naopak nelásce jeho se momentálně těší Osetinci,Abchazové s ruskými pasy a ostatní souhrnně nazývaní Rusové.
Touto formou segregované lásky trpí více lidí,jak zjišťuji.
Naopak jiní mají láskyplný vztah k Rusům-viz seznam výše a Gruzíni jim za lásku nestojí.Což deklaruje na svém blogu ctihodný poslanec Křeček Stanislav.
A do toho všeho se ještě zamíchali milovníci Ameriky,což dodává debatě na peprnosti.
Amerika miluje Gruzii.Láska na první pohled.

Tyto dva láskyplné tábory se nedomluví,neboť každý tábor má své vlastní informátory,kterým věří anebo chce věřit a všechno ostatní je jen šum svistu.

Protože nejsme nic jiného než občané České republiky,měli bychom raději myslet na to,co ze vzniklé situace pro nás vyplývá,situaci chladnokrevně zhodnotit a zařídit se,tak,jak je to pro nás nejvýhodnější.Ne tak,jak chce Rus nebo Američan.
Teprve tehdy,až toto pochopí většina,budou podobné diskuze mít kromě bezbřehé výměny názorů i nějaký smysl.
12. 08. 2008 | 14:23

muf napsal(a):

závidím Mirkovi černobílé vidění světa - levice=zlo a Ruská gubernice-pravice=dobro a svobodný svět(se divím, že nepíše 43.hvězda na americkým praporu když levici automaticky přirovnává k ruské gubernii..o intelektu se nebudu vyjadřovat, protože pan Stejskal rád maže a obávám se, že bych se neudržel..
12. 08. 2008 | 14:24

Zor napsal(a):

Jižní Osetie je proruská a chce připojení k Rusku - tady kdosi napsal. Tak to já v Rusku byl a spíš jsem získal dojem, že všichni Rusi z Ruska chtějí zdrhnout jinam (a vůbec se jim nedivím). Konečně i Solženicin napsal: Ta nejstrašnější věc, která se Ti může v životě přihodit, je když se narodíš Rusem. Nikdo mě nepřesvědčí že Osetie může být proruská a že se nejedná jen o hrstku Moskvou zaplacených fanatiků (něco jako u nás Hitlerem podporovaná banda Henleinovců), která slouží jen k vyvolání konfliktu, který by mohl sloužit Rusku jako záminka k rozpoutání války. Putin se zkrátka učí od Adolfa. Mládež také organizuje přesně podle vzoru Hitlerjugend. A jestli se teď NATO podělá jako Daladier s Chamberlainem, tak nám tedy buď Dobré Nebe milostivo...
12. 08. 2008 | 14:28

Jirka napsal(a):

Doufám, že současný gruzínský prezident bude pohnán před mezinárodní tribunál za dělostřelbu do bezbranných civilistů. A bude na něj uspořádán hon, tak jako na vníky genocidy na území bývalé Jugoslávie.
Na některé autory stačí síť a léčebna.
12. 08. 2008 | 14:28

Honza napsal(a):

Co Čech, to muzikant.
Co Rus, to okupant.
12. 08. 2008 | 14:46

Karel napsal(a):

Proti imperiálnímu Rusku se musí zakročit. Zastavit zahraniční obchod. Přestat kupovat ruskou naftu a ruský hliněný obr je za měsíc na hromadě. I kdybychom chvíli měli platit za benzín 50,- Kč!
12. 08. 2008 | 15:02

Golem napsal(a):

Ale Aljošo, to snad ne. Proč by nebyl třeba svět v pasti provokací nejshnilejší demokracie světa - myslíš, že olympijské provokace v Tibetu, Ujgursku či v Gruzii zorganizovaly ruské špionážní služby, nebo spíš CIA?
12. 08. 2008 | 15:07

Pavel napsal(a):

Výborně jsem se pobavil. Jako bych po letech opět četl Rudé Právo. Ovšem dnes je to naopak. Zlé je Rusko, hodní jsou USA. Ještě mi od pana Tomského chybí oslava "humanitárního bombardování".
12. 08. 2008 | 15:10

Kamil napsal(a):

Pánové jistě si všichni vzpomínáme, jak nám byly celých 40 a více let podávány dějiny.
Kdo se v tom má teď vyznat. Svět je zavalen zaručenými zprávami, které jsou zadávány jen s jedním cílem. A to manipulací veřejným míněním. Proto většinu zdejších diskutérů podezírám, že je vůbec nezajímá co se děje v Gruzii, ale mají dopředu jasno koho je třeba odsoudit a kdo je hodný a přitom stačí si jen povzpomínat na věci, které jsme sami zažili.
Někdo tu napsal, že si lidi pamatují jen 15 dní. Taky se mi to jeví, tak přeju hezkou další objektivní diskuzi.
Hezký den.
12. 08. 2008 | 15:23

Olda napsal(a):

Toho prvniho raketoveho utoku na jizni osetii jste si patrne nevsiml?
12. 08. 2008 | 15:30

MerryMan napsal(a):

buldatra:

Děkuji za perfektní rozbor. Nic rozumějšího zde nebylo napsáno.
12. 08. 2008 | 16:07

milan napsal(a):

Je to zajímavý pohled na věc. Vypadá to, že Gruzie zaútočila na území Ruska a ne obsazovala svoje území. S kým asi mohla bojovat? To je jako když na Těšínsku se místní Poláci rozhodnou, že chtějí do Polska a Polsko umístí svá vojska blízko hranic, rozdají jim svoje doklady totožnosti a budou bránit každého poláka ať je kde je. Po přesunu našich vojáků na ně zaútočí protože napadli Poláka. Blbost co? Těch 2000 mrtvých bude i když by je měli sami Rusové postřílet jako v Katyni. Základ je, že jižní Osetie je Gruzie, ruská vojska tam nemají co dělat. Miloševic byl vvyzýván dost dlouho na to aby přestal likvidovat Albánce(koho byste chtěli raději za souseda Albánce nebo Srba) pak teprve zakročili. Rusko potřebovalo pouze záminku (Medvěděv řekl - potrestat Gruzii). Ropovod je asi opravdu ohrožoval. Co Milovice, také bylo Ruské území? Co by dělali kdyby naše armáda znemožnila jejich pohyb, podle mne legálně. Podle některých příspěvků vlastně Mnichov byl Ok. Sudečtí Němci chtěli do Německa tak proč ne, je to to samé jako Jižní Osetie do Ruska.
12. 08. 2008 | 16:24

buldatra napsal(a):

To MerryMan:

Není zač.

Má-li být zmatek,tak ať to stojí za to.Naštěstí však jsou zde lidé,kteří mají již dopředu jasno.Ať se děje,co se děje.Já mezi ně nepatřím.
Jestliže Vám něco na tom,co jsem napsal,připadalo rozumné,tak mě to fakt mrzí.
12. 08. 2008 | 16:30

Václav napsal(a):

Karle a někteří další. Je vidět, že čerpáte informace z Mladé fronty dnes a dalších "nezávislých" médií včetně našeho rozhlasu a televize. Z toho jste si utvořili objektivní názor a teď se hlásíte do diskuze....je to smutné.
12. 08. 2008 | 16:47

Václav napsal(a):

..ještě jsem zapomněl na to podstatné. Pane Tomský, chtěl jsem napsat, že něco tak neobjektivního jsem již dlouho nečetl, ale bohužel podobných textů a komentářů vyjde ještě spoustu. Ten váš je další z článků nad kterými se musím ptát, kde to vlastně žijeme?
12. 08. 2008 | 16:55

Naštvaný napsal(a):

První věta Tomského článku je: "Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu, která už od května posilovala své pozice na hranicích a v červnu nařídila vzbouřeným Osetincům, aby ostřelovali gruzínské pozice, zřejmě nevyšel." ..... A co Tomský neříká: Tento "odvážný" pokus znamenal, že Gruzínci bombardovali středissko jižní Osetie CChinvali a zemřely zde stovky, možná tisíce lidí. .... Gruzínci začli zabíjetz a zlí jsou podle Tomského Rusové. Jak jinak, připrdelkovačio Tomský, že?
12. 08. 2008 | 17:09

bigjirka napsal(a):

Pepo, třeba se Gruzíni chtějí Osetie a Abcházie zbavit... aniž by se jich ofic vzdali...
12. 08. 2008 | 18:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 18:17

Karel napsal(a):

To Václav: Tak Mladou frontu jsem nečetl od jara roku 1989. Zprávy naší televize jsem viděl naposledy před dvěma měsíci.
Takže - příteli - jsi vedle, jak ta jedle...
12. 08. 2008 | 18:26

humus napsal(a):

panove !!! diskutujici jste fakt paka,rozdejte se si to v "Paintballu" a pak bezte na pivo a do prace!
Stejskal nestaci mazat.
12. 08. 2008 | 20:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Politická agitace a propagace jako v dobách před plyšákem. :)
12. 08. 2008 | 21:02

Honza999 napsal(a):

Tomský

hodnocení Vašeho výplodu jedním slovem - hnus...

Kolik Vám za to zaplatili?? Slušný člověk by tohle nenapsal za nic ne světě, já jsem dost velký hajzlík, ale pod 500k bych pod takovýto žvást své jméno nedal...

Bolševici se svoje lži alespoň snažili nějak stravitelně zabalit do nějaké ideologické omáčky, vy ale bezostyšně lžete natvrdo, bez jakékoli snahy udělat Vaše lži pro čtenáře stravitelnější. Pokud bych byl Váš zadavatel článku, strhl bych Vám 75% honoráře za odflinknutou práci...
12. 08. 2008 | 21:11

MUKO napsal(a):

Za Hitlera sa hovoril jeden výstižný vtip o Göbelsovskej propagande:"Nepriateľ zákerne napadol naše lietadlo, ktoré pokojne bombardovalo jeho mesto". Že by sme tam boli už znovu?
12. 08. 2008 | 23:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý antisemitský text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 08. 2008 | 23:34

Pepa Řepa napsal(a):

To buldatra

Amerika miluje Gruzii.Láska na první pohled.
Georgia jako Georgia.
Georgia On My Mind.
13. 08. 2008 | 07:03

JFD napsal(a):

Je mi líto, že jsem se nezeptala dřív, snad mi ještě někdo odpoví... Reaguji na starší (chronologicky)diskutéry, mám několik dotazů...
Proč si myslíte, že víte, jak to bylo s Irákem, Jugoslávií, Afghanistánem, 68,... když zdaleka ještě nejsou zveřejněny archivy 2. sv. války?!?!?!? Proč si myslíte, že máte všechny informace a podle toho si vytváříte názor? A také, jak můžete argumentovat Wikipedií???
Cituji z Wikipedia.cz:...na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa...Wikipedie funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a takřka libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web. Tato otevřenost ovšem s sebou nese také riziko nepřesností či vandalismu. Jedním ze základních pravidel prosazovaných uživateli je tzv. nezaujatý úhel pohledu[1] – články musí nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Požadavek na ověřitelnost[2] údajů v článcích je uplatňován zejména u kontroverzních údajů a témat...
Kdo rozhoduje co je ověřitelné, kdo ověřuje, co je kontroverzní, kdo ověřuje, co je objektivní????

Pevně doufám ve slušnou odpověď
13. 08. 2008 | 08:31

Michal napsal(a):

"Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu, která už od května "posilovala své pozice na hranicích a v červnu nařídila vzbouřeným Osetincům, aby ostřelovali gruzínské pozice, zřejmě nevyšel."

Anebo jinak - Jižní osetie: 4 dny pod Gruzínským útokem:

https://www.youtube.com/watc...

Pane Tomský, byla zde možnost si nejprve alespoň trochu ověřit údaje, než vznikl Váš trapný článek.
13. 08. 2008 | 09:46

Karel napsal(a):

Z posledních příspěvků je jasně, že diskuze skončila a další příspěvky již nebodou ničím jiným, než nenávistnými výkřiky hrstky polo-/ne-vzdělaných probolševických fanatiků.
Pene Tomký, jste inteligentní člověk, blahopřeji.
Pane Stejskale, navrhuji ukončit posílání příspěvků, za některé lidi se člověk musí opravdu stydět.
13. 08. 2008 | 11:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Karle,

přestože si vlastně přidělávám práci, nebudu diskusi ukončovat (neudělal jsem to nikdy a nemám důvod svůj postoj měnit).

Jsem přesvědčen, že dokáži uhlídat, aby zde autora nikde neurážel. Ale především - slušní lidé se zde musejí mít možnost vyjádřit, dokud mají chuť a náladu.

Mějte se hezky.

Libor Stejskal, editor blogů
13. 08. 2008 | 11:31

LEVAK napsal(a):

Když srovnám tyto věty z článku -"Gruzie i Evropa v pasti ruské provokace" a
"Odvážný víkendový pokus Gruzie překvapit ruskou armádu,........, zřejmě nevyšel."
tak mi to připomíná začátek knihy Karla Čapka:Matka - "Nepřítel zákeřným způsobem sestřelil naše letadlo,které pokojně bombardovalo jeho hlavní město!"
13. 08. 2008 | 12:00

bigjirka napsal(a):

Leváku, wake up! Mockba už není hlavním městem komunistické internacionály! je to hlavní město imperialistického, fašizujícího Ruska, které konflikt na Kavkaze napřed rozfoukalo, aby ho pak farizejsky "řešilo".
13. 08. 2008 | 12:32

Analýzy nenávistných kampaní všech druhů napsal(a):

Od pana Tomského se nedočkáte seriózního článku. Pan Tomský ani nemůže psát seriózní články. Vždyť vše, co napíše, je tak průhledná propaganda, kterou nesmím pojmenovat, jinak by byl tento příspěvek smazán. Pokud vás zajímají kořeny zla a proč je pan Tomský takový, odpověď naleznete zde:
http://thisiszionism.blogsp...
13. 08. 2008 | 12:51

JFD napsal(a):

Jděte s tím sionismem už všichni do háje!!! (neklikla jsem na to, jen si to přečetla.) To jsem neviděla, takovou davovou paranoiu...
13. 08. 2008 | 13:07

Boleslav J napsal(a):

Mé články pan Stejskal smazal, neb jsem Rusa přirovnal k opici. Bylo to jen okrajové a omlouvám se primátům. Rusové nejsou opice! Spíš mě zarazilo organizované proruství - kde se ti komunističtí braši berou a že to neodpovídá realitě. Článek se mi líbil.!!!
13. 08. 2008 | 13:20

bigjirka napsal(a):

Boleslave, nemyslím, že jde o ruský národ. Když sám píšu rusáci, v podstatě to znamená kremelskou imperialistickou kliku. Imperialistickou agresivitu zakořeněnou v kremelských zdech podědil SSSR po carském samoděržaví a nyní dědicem Ruská Federace.
13. 08. 2008 | 13:49

bigjirka napsal(a):

kupodivu přestože tento problém není pravolevý - dnešní Rusko levicové není o nic víc než ČR, zdejší levičáci se houfují vesměs na hájení ruských pozic.
13. 08. 2008 | 13:51

Boleslav J napsal(a):

bigjirko!!!
Ruská federace je slepenec národů, se zajímavou minulostí-horší bud.Neberu je jako Rusy. A též nechci tvrdit, že všichni Rus.jsou primáti. Ovšem většina Rusů podlehla propagandě a imperiální politice.Jsou zrazeni a obklíčeni.Jejich favorit je Stalin a pořád se cpou do Evropy. Pro slabou a nejednotnou Evropu je tento zakomplexovaný národ veliké bezpečnostní riziko.Světu mír!
13. 08. 2008 | 14:13

Michal napsal(a):

Ještě přidávám další odkaz kvůli kontrastu k prostoduchému postoji G. Bushe a jeho politických následovníků ohledně situace v J. Osetii.

Jde o stránky B. Obamy, článek se nazývá Georgia On My Mind, bohužel pouze v angličtině:

http://my.barackobama.com/p...

Znovu připomínám, vážení politologové, jde-li vám opravdu O PRAVDU, což takhle vykročit ze svých zajetých osobních politických postojů, libostí a nelibostí a začít dělat svoji práci pořádně, t.j. vyslechnout nejprve VŠECHNY hlasy zůčastněných stran, svědectví - ne politiků, ale prostých lidí kteří cosi zažili na vlastní kůži. To znamená též prozkoumat veškerý možný dosažitelný materíál, nespěchat se závěry šitými horkou jehlou, které ostatně nejsou hodné žádného vzdělaného člověka, mající přístup nejen k tendečním informacím jakéhokoliv druhu.
13. 08. 2008 | 14:16

Michal napsal(a):

Byl by ochoten někdo Obamovo vyjádření přeložit?
13. 08. 2008 | 14:22

vanoce3000 napsal(a):

Gruzie není žádná demokracie, je to pouze režim který je proamerický, "nepleťte" si pane Tomský pojmy. Něco o tom jaké režimy USA po světě podporují:
http://www.zvedavec.org/poh...
13. 08. 2008 | 14:25

vanoce3000 napsal(a):

ještě dodatek: "proamerický" neznamená "prodemokratický". jde o trochu jiné věci jako geopolitika, surovinové zdroje... Proboha snad tady někdo nevěří že USA šly do Iráku šířit demokracii... může být někdo tak naivní???
13. 08. 2008 | 14:38

Boleslav J napsal(a):

Gruzie se vyvíjí k demokratické zemi.Je to veliký pokrok avšak umístění země a poděděná mentalita po ruských okupantech je trochu brzdí. Opětovně a jasně se potvrdilo, že je lepší být pod vlivem USA - nežli v Ruské sféře vlivu.Jukňi např. na Arménii nebo J a S Osetii a vlastně na celou Rus fed:-). Demokracie není hopky šupky jak si mysleli amici např. v Iráku!Gruzie je Evropská vic než Rusko.
13. 08. 2008 | 14:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Michale,

předesílám, že na překlad celého textu prezidentského kandidáta Baracka Obamy nemám čas.

Upoutala mne ale jedna drobnost. A to, že nazývá vrcholného politika jiného státu "debilem" (v angl. originále "moron"). Doufejme, že to nepředznamenává budoucí styl zahraniční politiky USA v případě Obamova vítězství ve volbách ;-)

Libor Stejskal
13. 08. 2008 | 15:19

Pepa Řepa napsal(a):

To Michal
nejedná se o vyjádření Baracka Obamy, ale o blog jeden z mnoha členů jakési komunity, s Obamou sympatizující. Myslím, že je zvytečné článek překládat. Je v duchu toho, co píší vánoce nebo veverka.

RB OSN je líčena jako spolek nepotřebných senilů starajících se o své zažívání, Sakašvili jako Bushův plyšák, obluda trpící schízou, která se nezastaví ani před vražděním vlastního národa, schytala to BBC i CNN, autor (jakýsi Lapa) se odvolává na matky vojáků, které tvrdili, že akce byla předem připravená na zahájení OH atd..bla bla bla

Fakt to nemá cenu překládat. Je to opět zaujatá nalejvárna, ale z druhého břehu.Nejde o to, zkoumat který argument je pravdivý nebo ne (OSN -nesporně). I u nalejvárny musíte sem tam se opřít o pravdivý výrok. Celá dikce článku je zaujatá, bulvární.

Ale hlavně taková slova by Obama nikdy nevolil, ať by byl jeho názor jakýkoli!!!!

Georgia On My Mind je staré jižanské blues někdy z třicátých let, skvěle je zpíval Ray Charles. Myslím, že se to pak stalo hymnou amerického státu.Paralela s názvem státu Gruzie (Georgia) v A.

Přesně takto vznikají argumenty, že Obama řekl... Neřekl.
13. 08. 2008 | 15:24

Pepa Řepa napsal(a):

To Michal
Pod čarou je drobounkým písmem uvedeno:
Content on blogs in My.BarackObama represents the opinions of community members and in no way should be interpreted as endorsed or approved by the campaign.

Jedná se o názory komunity, které nemohou být v žádném případě interpretovány jako schválené či odsouhlasené oficiální kampaní.
Klasický porod desinformace, řekl bych.
13. 08. 2008 | 15:35

stejskal napsal(a):

Aha, tak to jsem poněkud naletěl, pane Pepo Řepo.

Jen jsem to přelétl a "Lapu" jaksi přehlédl (moje chyba, nemám být tak "holrivý" ;-).

Už taky blbnu... ;-)

Libor Stejskal
13. 08. 2008 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale
to nebyla reakce na váš vstup. Smolil jsem to souběžně a měl víc času.Já se zase leknul, že je Saakašvili Mormon.
Je to jak Radio Jerevan. Proč ne, jsou to sousedi.
13. 08. 2008 | 15:45

J.Techl napsal(a):

Pana Tomského si pamatuji ještě z pražského jara jako zanícerneho diskutéra levicově-romantického typu. Jehož posun ke liberálně-konzervativnímu pojetí politologie je přirozená cesta romantického vystřízlivění. Jeho hodnocení postsovětského Ruska, je však jen a jen účelové, jakoby zahalené komplexem neúspěchu pražského jara a jeho hrubým řešením ze strany brežněvovského vedení způsebené zamatečným chováním Dubčeka.Zůstává u pana Tomského optika sovětizace současného Ruska, což je ošidné, NEBOŤ VYTVÁŘÍ ILUZE O STANDARTNÍCH DEMOKRACIÍCH, KTERÉ CHCE ZAVÁDĚT V GRUZII SAAKAŠVILII, tento odchovanec amerických škol. On nic jinného nečiní, než z Ruského vlivi chce přejít v rozporu s geopolitickými poměry do přímého chomoutu USA, jako nástroj prosazování agresivní politiky USA.
13. 08. 2008 | 15:50

veverka napsal(a):

Lidé v Cchinvali jsou v tísni, kde je Člověk v tísni?
Česko, jindy tak přehorlivé, mlčí.

http://www.blisty.cz/2008/8...
13. 08. 2008 | 16:02

Pepa Řepa napsal(a):

To veverka
gratuluju. První příspěvek, kde není zmínka o radaru.Já myslel, že veverka a radar je něco jako Kolben a Daněk nebo Suchý a Šlitr. Nerozlučná dvojice.
Už vás radar opustil?
13. 08. 2008 | 16:15

stejskal napsal(a):

Já vím, pane Pepo Řepo.

To jsem se jen - v podstatě sám od sebe - chytil za nos ;-)

Pan Veverka už nedělá do radaru, píše teď spamy do webových diksusí. Například tento zde je již ve zcela identické podobě ve čtyřech těch zdejších. Brzy mu je začnu mazat. Ale aspoň není tak rozvláčný jako pan Adamec.

Libor Stejskal
13. 08. 2008 | 17:08

Silent Voice napsal(a):

Nedělám si iluze o vzdělanosti mladší generace, ale tolik slavjanofilství jsem nečekal. Myslím, že jim dali ke 40. výročí okupace číst 'Poučení z krizového vývoje'. Mladí souhlasí, že kontrarevoluci u nás bylo třeba potlačit tanky. Teď už se i bombarduje. Rusko potřebuje vnějšího nepřítele, aby
odvedlo pozornost od domácí zaostalosti. Další vývoj: Karlovasko zažádá o zřízení separatistického státu 'Západní Bohemie'. Paroubek, v té době u moci, bude souhlasit. Vyprovokovat konflikt bude už jen otázkou času. Občané s ruským pasem budou obětavě zachráněni hrdinnými bombardovacími letci. Tanků tentokrát netřeba,
Češi se nebudou vměšovat ani do vlastních záležitostí.
13. 08. 2008 | 17:09

kancelarska_mys napsal(a):

@veverka

Veverko,

nemlčí, tady je Člověk v tísni a sbírka SOS Gruzie ve spolupráci s OSN:

http://www.clovekvtisni.cz/...
13. 08. 2008 | 17:09

buldatra napsal(a):

to stejskal a Pepa Řepa:

Pánové,jste-li milovníci veverek,
nabízí se vám jedinečná příležitost:

http://www.na-hrani.cz/veve...

Ještě se kouknu po plyšovém radaru a dám vědět.
13. 08. 2008 | 17:34

bigjirka napsal(a):

a pane Stejskale, což třeba blog pro pana Adamce (pod závazkem, že nebude zaplevelovat diskuse)?
13. 08. 2008 | 18:30

Pepa Řepa napsal(a):

Já mám veverky v oblibě. I tu místní. Byla by tu nuda, kdyby bylo jen pravolevé přetahování lanem. Dokonce se tady objevil i šéfik anarchistů. Ještě chybí někdo od zoofilů a nekrofilů.
13. 08. 2008 | 18:31

Štancl napsal(a):

A co na to p.Tomský? Ten se jen směje je mu to ukradené, že je to 1:1000 pro něho. Zviditelnil se.
13. 08. 2008 | 20:39

stejskal napsal(a):

Jsem pro, pane bigjirko.

Přeptám se kolegů z idnes či ihned, jestli by mu za těchto podmínek blog neposkytli ;-)

Ta Vaše veverka je parádní. "Životnost těchto plyšáků je 10 let," píše se v návodu ;-)

Libor Stejskal
13. 08. 2008 | 20:43

MIchal F. napsal(a):

B. Obama to tedy není.

Též to není o slavjanofilství.

Podstata je ale jinde. Moje otázka zní, jak může vzdělaný člověk, s možností ověření různorodých informací, být tak zaslepený a jednostranný? Stává se to filozofům a teoretikům, kteří chtějí psát o válce na základě akademických studií, ale to o čem píší, na vlastní kůži nezažili. Proto bývá jejich výpověď a zhodnocení stejně plytké, jako plytké a nedostatečné bylo úsilí k získání všech potřebných informací a tom co se skutečně děje.

Na fotce se pan Tomský žoviálně usmívá. Netuším, jestli se stejným úsměvem a s lehkostí vytvořil tento článek, který ani nevypovídá nic o údajných 2000 obětech gruzínského bombardování. A stačilo by též poslechnout si hlasy obyčejných lidi odtamtud. Asi to asi není tak důležité a nehodí se to do plánu osobní ideologie, která je jednou provždy daná.
13. 08. 2008 | 21:29

bigjirka napsal(a):

myslím, že moron není debil, ale blbec. nejsem si úplně jist, ale myslím, že je to nadávka a ne psychologický termín. Obama má divné kamarády. Snad vyhraje McCain.
13. 08. 2008 | 23:22

stejskal napsal(a):

Merriam Webster Dictionary

moron

Main Entry: mo·ron

Function: noun
Etymology: irregular from Greek mōros foolish, stupid
Date: 1910

1 - usually offensive: a mildly mentally retarded person

2 - a very stupid person

;-)

Libor Stejskal
13. 08. 2008 | 23:30

bigjirka napsal(a):

no ano, souhlas.. kdežto debil, imbecil a idiot jsou psychologické či už psychiatrické stupně označující IQ 50-80, 30-50 a 0-30. bohužel si nejsem jist těmi třemi termíny v anglosaské psychoterminologii, ale skut. myslím, že moron odpovídá nejlíp českému blbec.
14. 08. 2008 | 06:29

skeptický napsal(a):

Moron je v Americe equivalent soli země.Na nich stojí Amerika.A to řekl Američan.Jinak též hick,nebo hillbilly.Mne by to ani neurazilo.(Pokud jsem někomu nahrál,poslužte si).
14. 08. 2008 | 17:17

skeptický napsal(a):

P.S.Myslím,že to někdo klasifikoval jako mentální úroveň dvanáctiletého.
14. 08. 2008 | 17:20

vanoce3000 napsal(a):

Zase mimo, pane Tomský, všechno je trochu jinak:
http://www.zvedavec.org/kom...
14. 08. 2008 | 17:58

mika napsal(a):

Udivuje mě jak si spousta lidí, kteří sem napsali příspěvky udělají názor z toho mála, co se objevilo v novinách. Lze se dočíst, že konflikt probíhá již od 90.let. Tak hledejte. A zvažujte zda jsou informace z věrohodných zdrojů. Spíš to vypadá že buď fandíš Americe nebo Rusku a podle toho argumentujete a faktum přikladate váhu. Co to je?
14. 08. 2008 | 18:05

Pepa Řepa napsal(a):

Hick=Hillbilly=Redneck=Moron?
Z Widlákova vás zdraví česká Řepa se zmijovkou.
Jsme solí země.
14. 08. 2008 | 19:37

bigjirka napsal(a):

miko, oni se Gruzínci s armádou nacházejí na ruském území 60km od Moskvy? nebo Američani? prostě Rusové v Gruzii a ostatních tamních státech budují od 90 let pátou kolonu... no a občas ji využijí...
Pochopitelně ani Gruzíni se nemají čím chlubit...
14. 08. 2008 | 20:26

skeptický napsal(a):

Pane nadkolego,

žebychom otevřeli Moravsko-Českou pobočku?

Jsou v tom jisté nuance,rovnítko bych tam nedával,ale vyjde to tak nastejno.

Kdysi běžel serál ,Great White North,kde si amíci dělali srandu z kanaďanů.Nevím,jestli je to am.,nebo cdn.seriál,ale je to přiblblé.

Nezapomenutelná věta : já jsem Darryl,a tohle je muj druhý bratr Darryl.

Jeden z nich měl taky zmijovku,nebo něco podobného.Nosíte ji s bambulí,nebo bez?
Žvýkáte tabák?
Na webu je toho dost,také pod Mckenzie Brothers.
Důwěrně vám mohu sdělit,že já jsem taky widle.
Tu pohlavní pokrývku si tam najdete,možná i podobu nějakého souseda.
14. 08. 2008 | 20:26

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
Tabák nežvýkám, neb se držím vaší rady, a zuby dávám na noc do mraveniště.Už je týden hledám.
Zmijovku mám model 66 (Route 66) bez bambule. Spíš seženete Cadillac 66 než zmijovku z tohoto roku.Cenově je to nastejno.

Podstatné je správně skloňovat.Nevím jak na Moravě, ale u nás ve Widlákově říkáme, že jdeme se Standem za tátem. Nebo že děláme budku pro ptáci.

Čtvrtý pád a zženstilé koncovky jsme vyvezli na smetiště dějin.
Psssst před feministkama.

Děti nefackujem, přetáhnem je řetězem.
Psst před Džamilou a KVS.

Daří se tu takovým hezkým kytkám.
Psst před Komorousem.

Už toho nechám. ReCAPPTCHA chce napsat: executor in. Fuj! Až se mi udělalo šófl.
14. 08. 2008 | 20:51

Bohouš napsal(a):

Já nevěřím, že ten blog napsal pan Tomský. Je to jistě podvrh. Znám Alexandra Tomského jako velmi vzdělaného, moudrého člověka. A velkého humanistu. Ten by nepřešel jižnoosetinské "Lidice" odkazem na propagandu.
14. 08. 2008 | 21:20

Karel Berka napsal(a):

Pane Tomský, odvedl jste dobrou práci. Všechna čest. Mrzí mne, že zneužíváte situaci u nás, protože víte, že 70 let jsme museli číst pouze propagandistické pamflety a agitky vašehi typu. Vzhledem k vaší národnosti mě šokuje cynismus s jakým jste přešel zločinné ostřelování civilního obyvatelstva v CChinvali. Kdyby nebylo těch prokletých "rusů", tak by vaše rodina ani neexistovala. Mně jako občanu ČR velmi vadí že zabíjely české raketomety a houfnice, bohužel pro Šaakašviliho vše proběhlo médii po celém světě.
14. 08. 2008 | 21:37

KočkoDan napsal(a):

Obyčejně komentáře nečtu, učinil jsem dnes výjimku a hořce zalitoval..Více tuto chybu neudělám.Pane Tomský nenechte se odradit a znechutit neurotickými "komentátory",kteří si pravděpodobně léči své neurózy,komentováním všeho a vždy.Tipoval bych,že to je způsob jejich seberealizace.Díky za váš blog
14. 08. 2008 | 21:55

skeptický napsal(a):

Pane nadkolego.
Kdysi mi nabízeli Eldorádo z druhé půlky padesátých let za pár šupů,ale chtěl jsem něco novějšího.To by dnes bylo na vonění hody.Kdybych byl býval...

Jo,to je tak,když je jeden o pár let mladší,než kamenný uhlí.
Rozdíl je v tom,že Vy tu zmijovku máte,a kdyby moje teta měla kulky,byl by to strýc.
14. 08. 2008 | 22:22

Pinocchio napsal(a):

Pane Tomský,
jestli vy jako tomista jste došel pomocí tomistické logiky k takovým závěrům, které jste tady uveřejnil, pak je tedy tomistická logika s prominutím "v pěkných sračkách" a to vám říkám jako katolík, který si této logiky velmi váží. Ale je možná i druhá varianta - není špatná logika ale logik.
14. 08. 2008 | 22:55

stejskal napsal(a):

Pozor, pane se zmijovkou,

"moron" není ekvivalentní k výrazu "redneck" ;-) To je spíše vidlák (vzniklo odkazem na opálené zátylky drobných farmářů dřoucích se na poli). Navíc se vztahuje toliko na obyvatele jižních (dříve jižanských) států unie.

"Moron" je daleko univerzálnější. Slabomyslný jedinec. Prostě blb či ostřeji debil.

Dost se významově blíží oblíbenému pleonasmu "stupid idiot" ;-)

Libor Stejskal
15. 08. 2008 | 00:02

dded napsal(a):

"Blue Jay napsal(a):
Pro fanaticke obdivovatele Ruska,
V 1972 par novinaru z Washington Post zverejnilo tak zvanou Watergate affair. Padnul president USA Richard Nixon. Novinar Bob Woodward za to ziskal Pulitzer Prize. V 2006 byla v Moskve nalezena zavrazdena novinarka Anna Politkovskaya ktera kritizovala Putina. Nestekl po ni ani pes. A nebyla jedina. Jen malinkej priklad rozdilu demokracie v USA a v "modernim" Rusku.
10.08.2008 16:10:19"
1.Tak Blue Jay. Lepšie by pre teba bolo, keby si nebol tak veľmi Blue a tiež menej Jay.
Ten príklad demokracie v USA je pekný, ale svojho druhu jediný. Ostatná história USA hlavne mimo svojich hraníc už tak demokraciou nesrší.
2.Svet sa nedelí len na obdivovateľov Ruska a antirusistov, pretože nie je čiernobiely. Argumentuješ proti ničomu.
3.Na jednej strane počúvam, aký je Putin vyškolený zákerný agent KGB a zároveň dá jednoducho odprásknuť nejakú novinárku-oponentku tak evidentne, že nikto nemôže pochybovať o tom, že to bol on. Treba sa zobudiť.
4.Verí niekto tomu, že v záujme USA a jeho vlády a tajných služieb nebol nikto usmrtený. Aj keď dal Politkovskú zabiť Putin, o čom silne pochybujem, tak rozdiel oproti USA je akurát v dokonalosti techniky a mediálnej manipulácii.
15. 08. 2008 | 00:02

David napsal(a):

Pan Tomsky napsal článek zcela v duchu toho, jak byl vychován, pro co byl školen apro koho píše. Jsa žid, píše tak, aby to bylo pro židy výhodné, byť to byly samé lži.
15. 08. 2008 | 00:54

Ruska napsal(a):

jsem ruska a moc mne potešilo že je tady takove lidi jak VLK a dalši, ktery nehažeji všechno na jednu hromadu aumeji spravně myslit.Nektere lide,myslim jsi vetšinou malointeligentni,vidi v každem rusovi zabiaka s kalašnikovym v ruce.Až smešně. stejne by tak my musili divat na každeho nemca-kolik nas zabili a spalili za valky, Ale v rusku to neni.Každy uvedomuje to že byli to vojaci a musili poslouchat rozkaz. A Gruzie a Osetie mne lito. mam tam kamarady a kvuli ambicijem nejakeho šilence ted zaživaji hruzu.Všichni jsme loutky....
15. 08. 2008 | 00:58

bigjirka napsal(a):

@ Ruska - máte pravdu - když píšu rusáci, myslím tím kremelskou kliku. Mezi obyčejnými lidmi jsou lidé dobří i zlí, jako všude - totéž s muslimy. Rusové ovšem silně podporují svého Voloďku.. proč? nedostatek zkušenosti s demokracií, málo informací a bližší košile než kabát. on přece jen Rusko hospodářsky stabilizoval. Výsledek? Fašizující velmoc, zdroj ohrožení pro všechny sousedy a celý svět.
15. 08. 2008 | 08:18

quetzalogg napsal(a):

bigjirko, co máme my (na Hradě a blízkém okolí) abychom blahosklonně ohrnovali choboty nad "kremelskou klikou" a nad Rusy, kteří si ji zvolili, a nad jejich "nedostatkem zkušeností s demokracií? A co mají třeba Američané, se svou dvousetletou demokratickou zkušeností?

Fašizující velmoc? Vidíte si vůbec do úst? Černokošiláči jsou všude, ale nevím že by Putin s Medveděvem chodili na jejich parádemarše.
15. 08. 2008 | 09:06

Ábeles napsal(a):

Pane Tomský, proboha, probuďte se!!! Zřejmě jste neráčil zaregistrovat, že i česká média začínají být, co se týče gruzínsko-ruského konfliktu, objektivnější (sice nesměle,ale přec)? Dokonce i Mf Dnes přestala s jednostranou smyšlenou demagogií vykreslující Rusko jako agresora. Máte velmi krátkou paměť a spoluobčany máte za pitomce... Tak už procitněte ze svého snu a uznejte, že jde ze strany USA o geopolitickou hru s testem ruských schopností. Co naplat, ruské schopnosti narůstají s narůstající slabostí USA, Rusko si své národní a geopolitické zájmy holt zase chce hlídat, asi si na to budeme muset zvyknout. Mimochodem, zaregistroval jste, že Rusko není komunistické, ani socialistické, ale (primitivně) kapitalistické? Vpád do Grenady, Panamy, Afgánistánu, Iráku, bombardování Lybie atd. provedlo Rusko? Proč EU v dané věci reaguje umírněně?
15. 08. 2008 | 10:02

MK napsal(a):

Dobrý den všichni komentátoři. Na úvod chci říct, že nějak nechápu vaši posedlost obhajovat Ruskou imperiální politiku. To jste nějak zapomněli na minulost i na vše, co Rusko (SSSR) dělalo? Zapomínáte na všechny výhružky zemím, které chtěli vstoupit do NATO? Jednalo se o demokratické, svrchované, suveréní a nezávislé země, ale Rusko s náma i dalšíma jednalo způsobem "opovažte se tam vstoupit" nebo "namíříme na vás rakety" a já nevím co ještě.
Ke Gruzii. Víte, ono to není tak jednoduché. To, že Abcházie a J. Osetie jsou v Gruzii má své kořeny v nesmyslné politice Lenina a Stalina, kteří si dělili etnicky zemi jak chtěli a pak to dopadlo, že J. Osetinci jsou v Gruzii. V Gruzii je třeba také Adžárie, která funguje autonomně na Tbilisi, sdílí jiné náboženství,jde o jiné etnikum, ale oddělit se nechce. Funguje v Gruzii relativně normálně. Proč? Rusko tam nemělo vliv, jako v Abcházii či J. Osetii. Tam má své vojenské základny, navíc Abcházie je důležitá pro Rusko-Rusko má totiž krátké území na pobřeží Černého moře. Mimo Soči tam nic není. Sevastopol si dokonce musí pronajímat. Tak proč si nedržet Abchazii s přístavem Suchumi? Celá 90. léta Rusko provozovalo dvojí politiku. Držet se v Abch. a J.Osetii a mít tak vliv na Gruzii pro její případná jednání se západem. Za Ševardnadzeho to ještě šlo, ale pak přišel Saakašvili a i když ctil stejnou prozápadní cestu jako předchůdce, dělal to a dělá to razantněji. Rusku se to samozřejmě nelíbí. Proto zůstává. Pomáhá Abch. a J.Osetii, ale jen opatrně, protože severní strana Kavkazu je také velmi pestrá a živá. Stačí připomenout Čečnu nebo Dagestán, kteří nemají dobré vztahy v s Moskvou a Moskva se v Čečně hodně trápila. Taky existuje něco jako Konfederace Kavkazských národů. Chtějí se od Ruska odtrhnout, ale patří k nim Osetie i Abch, kteří naopak chtějí k Rusku, takže trochu schizofrenie. Není to černobílé, jak by někdo chtěl. Kavkaz je opravdu melting pot problémů a pro Moskvu je důležité držet si tam vliv. Třeba jen proto, že jde o ropu a zemní plyn, a Rusko ztrácí vliv. Pořád se jaksi nemohou smířit s tím, že Kavkaz už je "nezávislý" a nehodlají se ho jen tak vzdát. A nám mírumilovným Evropanům by se mělo říct, že když tak zastáváme právo na suverenitu a prozápadní hodnoty, měli bysme se přiklonit na stranu Gruzie a podporovat ji. Rusové jednou postupně vymřou nebo se stanou malým národem, tak nebuďme stále patolýzalé a vzpomeňme si na SSSR a jejich praktiky nebo to, jak Rusko vyšiluje kvůli radaru u nás, suveréním státu a na Rusku nezávislém.
A poslední věc ke Gruzii. Asi jste všichni zapomněli na ruskou taktiku udělování občanství obyvatelům Gruzie (Abch, J. Osetie)???? Není to trochu protiprávní? Nebo alespoň divné? Díky tomu mají zmetci z Moskvy "legitimní" důvod kdykoliv vojensky zasáhnout na území nezávislé Gruzie. Jen tak mimochodem, toto dělalo Rusko už za Kateřiny Veliké, že zasahovalo v Bulharsku a na Balkáně, aby chránilo "ruské" občany. PRomiňte, ale tato strategie Moskvy gunguje už 200 let a všem je to asi někde.
Nezapomeňme, že ve Varech je taky početná ruská a vlivná menšina.....aby je jednou taky nechránili;-) hahahaha
15. 08. 2008 | 11:01

bigjirka napsal(a):

MK - da oni znajut zaščiščať :-) !!!!!!!!
15. 08. 2008 | 11:14

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 08. 2008 | 11:27

Kolafa napsal(a):

Pokud se budou v reakcích čtenářů nadále vyskytovat antisemické a rasistické příspěvky připomínající myšlenky Národního odporu a podobných organizací jsou jen dvě možnosti jak reagovat, pane Stejskale.
Bud je dle pravidel kodexu mazat a nebo zrušit blogy na Aktualne úplně. Nevymazání - nereagovat na podobné výpady je přece totéž jako mlčet. Mlčení jako souhlas.
Tyto reakce, dokonce občas s odvolávkou na příšerný fašistický server, /viz. na př. příspěvky na text p. Tomského o Gruzii narušují úroveň blogů a jestliže nedojde k zákroku proti podobným výlevům
a bude se tu dokonce propagovat odvolávkami přímo spojení s rasistickým serverem, pak je to nepřímá propagace nepřípustného šíření názorů, což odporuje
ústavě.
15. 08. 2008 | 11:38

matti napsal(a):

Asi budu zde menšinou - ale souhlasím s autorem tohoto článku
15. 08. 2008 | 12:02

míra-s napsal(a):

Vážený pane Tomský,váš článek je hodný titulní strany Rudého Práva .V minulém režimu by jste udělal za své lhaní a překrucování faktů Velkou Karieru.Po jeho přečtení mě napadají jen samé vulgarismy,jež by mi admin vymazal.
15. 08. 2008 | 12:25

rejpal napsal(a):

Pisalku ,
neoblbuj lidem mozky !!!!!
Vsichni dobre vime , ye vraydeni v Gruzii sami yacali Gruzinci.
Prosti lide budou nyni trpet , ale mohou se podekovat svym fanatickym politikum.
Proboha , sanad si opravdu nemysleli , ze jim zapad prijde na pomoc.
Jsem pametnikem r. 68 a tak se dovedu vzit do kuze prostych lidi , rozdil je vsak obrovsky.
V r. 68 se u nas nestrilelo a nevrazdilo a kdyz nas okupovali Rusasi , taky se zasrani Amici a cely zapad na nas vykaslal.
Strohe konstatovani : za soucasnou situaci si mohou Gruzinci sami !!!!!!
15. 08. 2008 | 12:29

bigjirka napsal(a):

no jasně, hanba jim, že existují! hanba jim, že tam rusáci systematicky vytvářejí pátou kolonu!
15. 08. 2008 | 12:36

ctenar napsal(a):

A ja si myslel ze demokraticke zeme nasilne nerozhani opozici, nezaviraji ji a nevyhlasuji stanne pravo (viz. udalosti v Gruzii loni ke konci roku). I EU tenkrat varovalo Gruzii ze takto NEDEMOKRATICKE chovani nemuzeme tolerovat.
A najednou je to demokraticka zeme ?
To jsou mi zmeny.
15. 08. 2008 | 13:05

Karel napsal(a):

Vážení, nechápu proč se tak rozčilujete. Pan Tomský dostal úkol a splnil úkol. Nějaká skutečnost či pravda se splněním úkolu nijak nesouvisí.

Že se vám to jeho povídání nezdá? Že není pravdivé? To je vaše vina. Nemáte si hledat jiné informace a máte věřit tomu, co je vám k věření předloženo.
15. 08. 2008 | 14:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane kolafo,

děkuji Vám za Vaše jistě dobře míněné rady.

Jsem na rasismus a antisemitismus dost háklivý a veškerá podezření na porušení paragrafu 198 Tr. z. O hanobení rasy, národa a přesvědčení resp. paragrafu 198a Tr. z., jenž hovoří o výzvách k násilí proti nim, mažu okamžitě, jak je zaznamenám (je ovšem možné, že mi sem tam něco unikne, nejsem stroj).

V dosavadní debatě jsem žádné podobné podezření nepojal (mám-li pochyby, dosadím si do inkriminované věty jinou národnost než třeba Židy a ptám se sám sebe, zda-li bych též mazal. Pokud ne, nemažu ani v případě odkazů na židovskou národnost).

Jasným anisemitským výpadem je zde pouze text pana hestroye (opakovaně), který jej ovšem publikoval až po Vás (čili na něj asi nereagujete, že?) Hned po dopsání této odpovědi jej smažu.

Přeji Vám zajímavou, věcnou, slušnou a co nejméně cenzurovanou debatu.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 08. 2008 | 14:19

Gizzmo napsal(a):

Ale pane Tomský, co nám to děláte..?
15. 08. 2008 | 15:44

Nobody napsal(a):

Opravdu zvláštní, jak se něktěří "politologové" dokážou postavit na stranu Gruzie, země, která nadále udržuje ve městech pomníky Stalina-Džugašvilliho, Gruzínského tyrana, což jste jaksi opomněl zmínit.
15. 08. 2008 | 18:44

MARTIN napsal(a):

Alexander Tomský by se měl nechat vyšetřit a upřesnit fakta.Zaprvé by si měl uvědomit že to začal Gruzínský režim svojí agresivní politikou a k tomu podporovaný USA.Rusko se tomuto nebezpečnému aktu jen bránilo.Ted´ je moderní útočit na Rusko a pan Alexander Tomský je tím důkazem.Rusko už není na kolenou a neřídí ho ten opilý Jelcin,kterému USA a Západ diktovaly co má dělat.
15. 08. 2008 | 20:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem další urážlivé výkřiky, které byly v rozporu s posláním zdejších stránek, i.e. poskytovat prostor pro korektní a věcne vedenou diksusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 08. 2008 | 21:08

Jura napsal(a):

Neznám sice pane Tomský Vaše stáří, ale vypadá to spíš, že jste studoval u tlučhuby Jiřího Jambora, TV herolda mocných minulého režimu, než v Londýně. Od Jamborových dob jsem málokdy slyšel takovou nehoráznou goeblsovskou propagandu. Proboha, co Vám za to slíbili? Nebo na Vás něco vědí?
15. 08. 2008 | 22:15

Zdeněk napsal(a):

Pane Tomský vy jste asi NEMOCNÝ,,,,,nebo jste stroj ???
15. 08. 2008 | 23:04

vašek napsal(a):

Nevím co přesně se tam děje a kdo za to může,ale zajímavý je názor některých lidí,že když někam vjedou ruské tanky je to špatně,ale kdyby byly americké ,tak je to v pořádku.Ty totiž hájí demokracii a to se může všemi prostředky.Divíte se,že Rusové hájí své zájmy? A co dělají Američani?Zamyslete se!
16. 08. 2008 | 00:03

Nový napsal(a):

"Gruzie si napsala další hrdinnou stránku do své pohnuté historie". To myslíte masivní raketové ostřelování ( zatím svých i když neposlušných ) spoluobčanů v Osetii ?
Pane Tomský, to je neomluvitelné ať byly Osetijské provokace jakékoliv. A v den zahájení Olympiády dvojnásob.
16. 08. 2008 | 14:07

vulgar von hulwaath napsal(a):

"ruský útok na gruzínský přístav a vojenské základny u Tbilisi naznačuje" nebudu rozbijet velmi pekny myslenkovy konstrukt autora tim, ze upozornim na to, ze tbilisi je asi 240 kilometru od more. Mozna misto "tomisticke filosofie" a "sovetologie" se mel autor venovat slohu a pravopisu nebo geografii.
16. 08. 2008 | 16:01

vanoce3000 napsal(a):

VIDEO: Američanka děkuje ruským oddílům, Fox News se jí snaží umlčet: http://www.zvedavec.org/vez...
16. 08. 2008 | 16:21

vanoce3000 napsal(a):

Pane editore Stejskale, zajímalo by mě co podle vás ještě není antisemitismus a co už je, respektive by mě zajímal obsah smazaných příspěvků, nedá se obsah "koše" zveřejnit?
16. 08. 2008 | 16:36

vanoce3000 napsal(a):

dodatek: Občas se totiž za antisemitismus považuje "kdeco" (viz. Tomský) a mě by zajímalo kde tu pomyslnou hranici cítíte vy...
16. 08. 2008 | 16:43

bigjirka napsal(a):

hele, vulgáre - a což takhle: ruský útok na gruzínský přístav .......(Poti - u moře)........... a vojenské základny (u Tbilisi)

je to napsané gramaticky i významově správně.
16. 08. 2008 | 16:51

Luba napsal(a):

Prý z ňákýho Kremlu
přišlo dementi
že Osetínští dementi
nestřílejí na Gruzii
oni jenom čepy bijí!

Čepobití,
vojácké to cvičení
otvírání sudů
zpití držky
pak povznesení
soudruzi
si lehnou na soudružky.

Národní to obyčej
vodkou kropit
obličej i hrdlo
pak vykropit kapličku
nazmar ani kapičku:
To, co bylo napjato
už prdlo.

Co se nám pak narodilo?
Co nám v kolébku
přibylo?

Inu - Osetínec!

Po mamince Kavkazan
Po tátovi Rus
žádný jiný pastevec
nemá taký trus.

Nikomu ho není rovno
i když je to pouhé hovno
zúrodňuje tuhle zem.
Zapomeň, že patří všem!

Zde mohou srát jen Osetové!
Kdo přisrat k nim se odváží
toho Rusi odeženou
s neobvyklou kuráží.

Stošedesát miliónů
carských pohůnků
a několik tisíc jejich kapek
do lůn horských matek:
Věru to je síla Vola
kterou ani Svatý Jiří
kopím neudolá!

I když je to mocný Vůl
jako každé hovado
vypotí jen sůl!

Což skýtá jistou naději:
Až národové dospějí
že přestanou se bratřit
s Volem
a raději budou pařit
spolem!

A pak hezky pospolu
pak plivnou
na tu zdechlou mrtvolu!
16. 08. 2008 | 18:48

Karem napsal(a):

Tomsky se asi zblaznil - silne se myli minimalne s Azerbaidjanem a Kazachstanem. Azerove jsou absolutni autokrati, na Rusko vsak momentalne s..rou a spolupracuji se zapadnimi ropnymi koncerny, tureckem a kupodivu tez s Israelem (maji strach jak z ruska tak z iranu). Zda se, ze u azeru nenastoli demokracii nikdo, ale je blbost oznacovat azerbaidjan jako prorusky stat.

Dtto kazachstan - tamejsi autokraticky rezim vyhani rusy zpet do ruska, spolupracuje se zapadnimi ropnymi spolecnostmi. Pres svoji protiruskou orientaci je Kazachstan stale neco jako Boratstan - statnim zrizenim se jevi cosi jako dedicny stalinismus. Podobne jako v azerbaidjanu vsak ani nahodou nejde o prorusky rezim.

Na Kavkaze, ve stredni asii i na blizkem vychode je tezke vybirat si nejak prilis demokraticke pratele - pokusy o zavedeni demokracie se vetsinou zvrtnou - je to smutne ale je to tak. Dtto se muze stat i sakashvilimu - to jest budto bude demokrat nebo bude vladnout. Na oboji zaroven se v tom regionu spolehat neda.

Na co se nicmene da spolehat na kavkaze je to, ze neruske narodnosti maji vetsinou ruzne nevyrizene ucty a navzajem se nenavidi vice nez s Rusy - viz nekonecny konflikt o Nagorny Karabach atd atd atd
16. 08. 2008 | 19:01

Romann napsal(a):

Reportáž z besnenia Saakašviliho vojakov:
„Na druhý deň ostreľovania sme počuli hukot motorov a povybiehali sme na ulicu, v domnienke, že nám idú na pomoc ruské tanky," hovorí Albína. „Babky plačú od radosti, deti jasajú, keď sa zrazu na nás otáča hlaveň tanku a Gruzínci vystrelia... Od vojakov sme sa dozvedeli, že Gruzínci si dávajú na rukávy biele pásky, vydávajúc sa za miestnych domobrancov. A keď ich podľa tohto rozlišujúceho znaku prijímajú v tme za svojich - okamžite spustia paľbu. ...Staručká babka sa snažila na zadnom sedadle svojím telom chrániť trojročnú vnučku. Dievčatko začalo kričať a tak ju chladnokrvne zabili..." Pokračovanie na: http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Reportáž z besnenia Saakašviliho (Bushovych, Riceovej, Merkelovej…) vojakov
16. 08. 2008 | 20:23

Jaroslav Šebek napsal(a):

Pane Tomský, svým článkem jste překonal komunistického psavce Kojzara o koňskou délku. Gratuluji.
16. 08. 2008 | 21:01

ORTEN napsal(a):

Pane Tomsky,
pri Vasich "brilantnich" uvahach by jste mohl rozves i moznost, co by se stalo, kdyby tam Rusove nevlitli. Kolik by bylo mrtvych Osetincu?? 10.000? A dalsich 60.000 bych bylo Gruzinci vyhnano??.
Pro zajimavost:
Američanka děkuje ruským oddílům, Fox News se jí snaží umlčet (https://www.youtube.com/swf/...) a jeste jeden kousek:
Reportér porovnává americkou reakci na 9/11 s ruskou reakcí na gruzínský útok a - najednou je výpadek. Reportér ani nestačí dokončit svou otázku. :-))) (http://www.liveleak.com/vie...)
16. 08. 2008 | 22:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane veverko,

neznám způsob, jak bych mohl zveřejňovat "obsah zdejšího koše". Nicméně i kdybych ho znal, smazané texty zveřejňovat nebudu. Mažu je totiž právě proto, aby zde nebyly.

Zkuste se spolehnout na můj úsudek. Ono Vám nakonec stejně nic jiného nezbývá ;-)

Libor Stejskal
16. 08. 2008 | 22:48

veverka napsal(a):

Jak se falšují zprávy a fotografie proti Rusku
http://www.prop.sk/klamanie...
16. 08. 2008 | 23:02

veverka napsal(a):

Svoboda projevu na americké stanici Fox News
Americká pravicová televize Fox News omylem pozvala do studia (jak to mají ti Američané vědět, že kdo z těch "východňárů" je kdo) dvanáctiletou dívku z Kalifornie, která byla s příbuznými v době gruzínské invaze na návštěvě v Jižní Osetii, a její tetu. Dívka ke konsternaci moderátora svědčí o tom, rodilou američtinou, že ji a další civilisty zachránili před gruzínským bombardováním ruští vojáci a v televizi jim za to poděkovala. Moderátor rychle spustil reklamu. Po reklamě dal dívce s tetou ještě 30 vteřin na odpověď, teta se vyjádřila, že za všechno může Saakašvili, nikoliv gruzínští lidé, ty sama neobviňuje, že Saakašvili je agresor a musí rezignovat. Moderátor jí skáče do řeči, aby to nebylo slyšet... :) Sekvenci již vidělo na YouTube více než 600 000 diváků
https://www.youtube.com/watc...
16. 08. 2008 | 23:19

bigjirka napsal(a):

veverko, proč se do toho Ruska nevystěhujete.. život je tam krásný.. a tvrdý
16. 08. 2008 | 23:29

S. Zbytovsky napsal(a):

Mily pane Tomsky, souhlasim s Vami, jen bych jeste dodal, ze se bohuzel uz asi nehraje o Osetii a Abchazii, ale o vlastni jadro Gruzie. Proto snad vyhroceni pomuze vytycyt hranice garantovane mezinarodnimi jednotkami. Jinak receno, Mnichovem byla jiz dohoda o umisteni ruskych "mirovych sboru" v obou republickach, nyni se myslim hraje o to, kdy a zda prijde gruzinsky brezen 1939.
16. 08. 2008 | 23:41

bigjirka napsal(a):

S. Zbytkovský: nět. oni tam zaščiščajut. oni znajut zaščiščať!
17. 08. 2008 | 00:06

veverka napsal(a):

Bigjirka:
A něco k věci máš?
17. 08. 2008 | 09:25

Hugo napsal(a):

Pane Tomský,opravdu skvělý článek.Škoda,že u nás není ministerstvo propagandy,s asistentem Jakešem byste mohli vymývat mozku hlupáků co čtou jiné zdroje,dokonce i neoficiální.
17. 08. 2008 | 09:56

jjj napsal(a):

Začíná být zřejmé, zač se uděluje profesura - za vytrvalou propagandistickou lež.
17. 08. 2008 | 09:58

Aline Artode napsal(a):

<table border="0"><tbody><tr> <td><img alt="" src="http://78.aif.ru/applicatio..." /></td> </tr> <tr> <td align="center"><a target="_blank" href = "http://78.aif.ru/society/ar...">получить код</a></td> </tr> </tbody></table><table border="0"><tbody><tr> <td><img alt="" src="http://78.aif.ru/applicatio..." /></td> </tr> <tr> <td align="center"><a target="_blank" href = "http://78.aif.ru/society/ar...">получить код</a></td> </tr> </tbody></table><table border="0"><tbody><tr> <td><img alt="" src="http://78.aif.ru/applicatio..." /></td> </tr> <tr> <td align="center"><a target="_blank" href = "http://78.aif.ru/society/ar...">получить код</a></td> </tr> </tbody></table>

"Nejsem proti Gruzii, jsem za Osetii"
17. 08. 2008 | 10:03

Aline Artode napsal(a):

Pardon:
<img src="http://78.aif.ru/applicatio...">.
17. 08. 2008 | 10:06

odhalujme agenty cizích mocností napsal(a):

Lidi nenadávejte na pana Tomského, on nesmí psát o faktech. Z Londýna a Tel Avivu to dostal rozkazem.
17. 08. 2008 | 10:21

veverka napsal(a):

Bývalý gruzínský ministr:Saakašvili není demokrat a je to šílenec
Georgij Chaindrava musel opustit Saakašviliho kabinet, protože se odmítl podílet na agresivní vojenské politické gruzínského prezidenta. V rozhovoru pro německý týdeník Spiegel Online řekl bývalý ministr Saakašviliho vlády pro zvládání konflitů toto:

Reportér: Je ruská vojenská intervence "vraždou mladé demokracie", jak říká prezident Saakašvili?

Chaindrava: Rusko je už pět set let imperialistická země. To nebylo pro nikoho tajemství. Americká vláda ale rozšiřuje mýtus, že v Gruzii vládne demokracie. Saakašvili však zosobňuje autoritářský režim, podobně jako Putin. Saakašvili porušuje lidská práva a potlačuje sdělovací prostředky. Například loni v listopadu poslal státní úderné vojenské jednotky, aby vyřadily z provozu nezávislou televizní stanici Imedi. Saakašvili není demokrat. Ten člověk v listopadu zavedl výjimečný stav proti masovým demonstracím, které zorganizovala opozice, a pak zfalšoval prezidentské volby a parlamentní volby. Západ, především Bushova vláda, před tím zavřeli oči.
Zdálo se, že naše země je pro supervelmoci daleko důležitější jako geopolitický ring - vývoj občanské společnosti u nás je nezajímá. Jiná věc je, že se Rusku nelíbí, že se Gruzie snaží začlenit do západních struktur a usiluje proto o potlačení gruzínského národa.

Reportér: Jak to, že Gruzie prohrála pětidenní válku proti Rusku, jak se to stalo?

Chaindrava: Za to nese vinu zločinecký režim Saakašviliho, jehož politika vedla k tomu, že se naše země dále nachází pod kontrolou ruských vojsk.

Reportér: Saakašvili vás v roce 2006 odvolal z funkce ministra pro zvládání konfliktů se vzbouřeneckými provinciemi Abcházie a Jižní Osetie. Proč?

Chaidrava: Protože jsem opakovaně zdůrazňoval, že v žádném případě nesmíme jít cestou vojenského dobrodružství. Kritizoval jsem už první pokus zaútočit vojensky na jihoosetské hlavní město Cchinvali v létě r. 2004. Avšak Bushova vláda, především Matthew Bryza, náměstek americké ministryně zahraničí pro Kavkaz, před tím nebezpečím zavírala oči. Tak se Saakašvilimu dostávalo pobídek k dalším dobrodružstvím a vymkl se jakékoliv kontrole. Tomu člověku chybí sebeovládání, má psychické problémy, neuvěřitelně se přeceňuje. A tak vznikla celosvětová krize, v níž se kvůli Saakašviliho šílenecké politice dostal svět do konfliktu s Ruskem.

http://www.spiegel.de/polit...
17. 08. 2008 | 10:21

neurážejte Hebrejce napsal(a):

Informace pro ctihodného pana Stejskala:
Pane Stejskal, velice si vážím Vašeho úsilí udržet diskuzní forum v mezích slušnosti, avšak vidím, že neustále opakujete pořád dokola jeden omyl.
Sémitské národy jsou: Syřané, Palestinci, Hebrejci, Jůdejci atd. Tzn. že anti-semitismus je ideologie odsuzující dohromady Palestince, Syřany, Hebrejce atd. Tady ale nikdo nepropaguje ani neprovádí anti-semitismus. Viděl jsem zde několik kritických příspěvků poukazujících na fakt, že Chazaři (potomci Chazarského národa) nejsou a ani nemohou být Sémité - Chazarská říše se rozkládala cca 1.200 km severněji od Jůdeje, Hebreje atd.
Závěr: pokud někdo kriticky hovoří o Chazarech, nejedná se o anti-semitismus.
17. 08. 2008 | 10:32

vanoce3000 napsal(a):

YouTube: Dívka ke konsternaci moderátora svědčí o tom, rodilou američtinou, že ji a další civilisty zachránili před gruzínským bombardováním ruští vojáci a v televizi jim za to poděkovala. Moderátor rychle spustil reklamu: http://www.blisty.cz/2008/8...
17. 08. 2008 | 11:08

vanoce3000 napsal(a):

Svoboda projevu na americké stanici Fox News: http://www.blisty.cz/2008/8...
17. 08. 2008 | 11:09

viktor napsal(a):

http://gruzie.wordpress.com ..vše o konfliktu, informace, komentáře, odkazy na zdroje
17. 08. 2008 | 11:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane, jenž neuvedl své jméno,

antisemitismus je chápán jako terminus technicus. Viz http://cs.wikipedia.org/wik... (myslím, že wikipedia bude v tomto případě dostačujícím zdrojem).

Jedná se o ideologii, která vychází z nepřátelství či předpojatosti vůči židům jako představitelům židovského náboženství judaismu či Židům jako etnické skupině nebo rase.

Jiných etnik mluvících hamito-semitskými jazyky, ras či náboženských skupin se netýká (i když uznávám že termín je přísně vzato trochu zavádějící, nicméně již zcela zavedený a všem srozumitelný).

Jsem dalek toho, abych někoho urážel.

Libor Stejskal
17. 08. 2008 | 11:57

LEVAK napsal(a):

Česká republika uznáním Kosova opustila princip neměnitelnosti hranic a zvolila právo na sebeurčení pro kosovské Albánce, byť Albánci již svůj samostatný stát mají. Přístup definovaný uznáním Kosova vede k podpoře stanoviska Osetů.
17. 08. 2008 | 12:48

Blue Jay napsal(a):

Ach ten veverka,

Tady se dost kroti diky Stejskalovi. Ale staci si precist jeho prispevky v otevrenych diskuzich na aktulne. Ten malej hlodavec tam mluvi uplne jinak. Me jen zajima koho ta Ceska veverka mimo Zidu, cernochu a cikanu jeste nenanividi. Tam se s tim nesere. A ze takovych ubohych veverek porad v CR je.
17. 08. 2008 | 12:57

Gru napsal(a):

Tady je svědectví izraelského vojenského experta, který až do nedávna působil v soukromé agentuře pod vedením izraelského generála Gala Hirsche (dříve neúspěšného velitele invaze do Libanonu), která měla za úkol připravovat gruzínské speciální jednotky. Svědek líčí, jak špatná a ledabylá byla tato příprava, takže výsledkem bylo, že gruzínsští vojácí nebyli naprosto schopni účastnit se válečných akcí. Dle jeho poznatků byli po skončení výcviku nasazeni v Osetii, kde taky velká část z nich v bojích padla.

http://www.ynetnews.com/art...
17. 08. 2008 | 13:27

Honza napsal(a):

---------------------------
Karel Mueller napsal(a):
....
>>Vaše poznámky o rusko-finské válce mě >>přivedla trochu do rozpaků. Kdyby ji Rusko
>>prohrálo, tak jsme zde dnes asi měli >>vládnoucí vysoké modrooké blonďáky se >>Skandinávcům podobnými čumáky a v Evropě
>>by jste nepotkal člověka tmavší pleti.
>>Já mezi ty Skandinávcům podobné patřím ...
------------------------------------

ojojoj, bravo !
Tusite vubec co byla rusko-finska (tzv. zimni) valka ? proc vznikla a o co v ni slo? Kdo byl agresor a kdo se branil?
Kdo mkomu ukradl Karelii?
Napr. pakt Molotov-Ribentrop Vam asi take nerika nic....
Pak nemate mit tak prihlouple nazory !!!
17. 08. 2008 | 13:59

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Honzo,

jsem si jist, že to pan Mueller tuší. Dokonce mohu z debat s ním usoudit, že toho o historii ví docela dost.

Některé události, jejich příčiny a následky ale interpretuje jinak než Vy.

To podle mne ovšem ještě neznamená, že jeho názory jsou přihlouplé. Jsou jen jiné... (a nic na tom nemění fakt, že mé názory se v tomto konkrétním případě spíše blíží těm Vašim než těm jeho).

Libor Stejskal
17. 08. 2008 | 14:28

Aleš Petrka napsal(a):

Vážený, je hezké že píle Vám dá pěkné vzdělaní, ale ne intelekt. Inteligence je schopnost samostatně uvažovat a třídit správně informace. A Vám to dělá evidentně velký problém. Rusko není ani zdaleka stát mající mé sympatie, ale v tomto případě byla v právu a Gruzie je horší než Rusko. Jste schopen pochopit základní pravidla války. To se musí pochopit a skutečně zdravý selský rozum je základem filozofie i politologie. Ale ve vašem případě to neplatí.
17. 08. 2008 | 16:14

LEVAK napsal(a):

Ad Aleš Petrka:
rozlišují se dva druhy inteligence a to vrozená a získaná.Vrozená když někomu chybí tak je to vážný defekt,protože bohužel ji dodatečně získat nemůže.Získanou inteligenci je možné neustále zvyšovat na vyšší úroveň usilovným,trvalým a neustálým studiem.Já si tady dovoluji tvrdit,že deficitem vrozené inteligence trpí Miloš Zeman a Mirek Topolánek,to jenom pro názornost.Záleží už jenom na Vás jak si zde diskutující subjekty ohodnotíte a kam je zařadíte!
17. 08. 2008 | 18:45

charles napsal(a):

Pane Tomský, nepsal jste náhodou za komunistů pro Rudé Právo?

1) Saakašvilij je demokratický asi tak, jako A. Lukašenko (např.: po protestech opozice před několika lety nechal vyhlásit výjimečný stav, opozici zmlátit, do ulic poslal armádu a zavřel opoziční televizi)

2) Gruzie si tuto válku začala, i když Rusko provokovalo

3) Gruzie v NATO = nový gruínský útok na Jižní Osetii a Abcházii a podle článku 5. úmluvy o NATO = válka NATO x Rusko...to chcete?!

4) Rusko se chová tak, jako by se chovala každá jiná velmoc (USA, Indie, Francie, VB, Čína...)

5) a nakonec...jakýpak je rozdíl mezi Gruzií a Srbskem, že teritoriální integrita Gruzie musí být zachována (Topolánek, Merkelová, Bush...) a teritoriální integrita Srbska ne???
17. 08. 2008 | 21:58

Jan Novák napsal(a):

Pan Alexander Tomský si užívá svobody jako demagog, překrucuje dějiny i současnost. Pravděpodobně je za svoje překrucování dobře placen. Řídí se poznáním,že tisíc krát opakovaná lež o západní svobodě a demokracii unaví a občanům vymyje mozky tak, že uvěří.
Těch prozápadních bojovníků za pravdu a lásku je tolik. Právě jsem četl, že armáda Turecka, člena NATO dnes bombardováním humanitárně vraždila Kurdy v Iráku. Proč? Kolik roků trvá násilí vůči Kurdům. Sadáma vystřídalo NATO a USA. Pan Tomský o tomto problému objektivně psát nebude, nemá to v popisu práce. Nečekal bych to ani od jiných dramatiků jako je Václav Havel, George Bush a dalších útočníků ve jménu západních svobod.
17. 08. 2008 | 22:27

Jan Novák napsal(a):

Pan Tomský, píše v duchu západní demokracie, či demagogie pravdy a lásky. Mohu se domnívat, že má takové zadání od těch, kteří jej platí. Pan Havel třeba doporučoval humanitární vraždění bombardováním v Srbsku. Právě jsem se dočetl že Turecko, člen NATO, humanitárně vraždí bombardováním Kurdy v Iráku. O tom se příliš psát nebude a západní aktivisté nebudou vyvěšovat vlajky Kurdů v Pekingu
17. 08. 2008 | 22:43

Midori napsal(a):

Od vysokoškolského pedagoga by se právem mělo očekávat, že bude analýzovat události objektivně bez demagogie a lží.
Tomský je špatný příklad člověka a pedagoga. Popisovat úkladnou hromadnou vraždu spících civilistů jako "odvážný pokus"?
Od Tomského raději dál.
18. 08. 2008 | 00:07

petr napsal(a):

tak konečně jsem si přečetl dobrý článek a samozřejmně i příspěvky.Pane Tomský obdivuji Vaší odvahu-ti Vás tady totálně smetli.Každý porovnává Kosovo s Osetii,ale Kosovo je už jenom reakce na to co tomu předcházelo.To bombardování údajnych civilistů Srbska mělo přijít o hodně dřív-předešlo by se větším zvěrstvům na obou stranách.Nevím co tito lidé psali,když Miloševič se dral k moci všemi prostředky.Asi nic,starali se o levnou dovolenou v Chorvatsku.To,že Rusáci nechtějí takový stát jako je Grůzie je samozřejmné.Pro Rusáky je lepší bordel-čím víc bordelu,tím větší vliv na daný region.Co tito lidé psali,když vletěli do Čečny,vyvražďovali cicilisty-viz město Groznyj-asi opět nic-to byl vnitřní problém Ruska.
Pane Tomský přeji Vám hodně úspěchů a skvělých článků,jako je tento.S pozdravem.
18. 08. 2008 | 03:48

Denny napsal(a):

Právě jsem si pročetl celou diskusi a vidím, že jen málo lidí četlo z několika zdrojů. Chápu starou generaci, jejich averzi vůči Rusku, ono 40 let žít v nesvobodě člověka ovlivní...
Projevuje se tu česká slepost - nemáš rád Gruzii - nemáš rád USA, máš rád Rusko, volíš KSČM... a nebo naopak, to je jedno. Ale jste lidi fakt naivní, když si myslíte, že buď USA nebo Rusko jsou nějací obětní beránci, manipulují s námi se všemi... Např. na youtube najdete, že i v Americe existuje cenzura, pustili reklamu, když hosté ve studiu vypověděli, že je zahránili ruští vojáci atd...
Gruzie je dost problematiká záležitost a problematiké území. Jako vždy se tu na diskuích projeví pár nacionalistů stylem - jsi Rus, tak mazej do Ruska. Ale svět už dávno takhle nefunguje. A Abcházci a Osetinci jsou národy, které chtějí mít vlastní stát už od doby pádu SSSR. Právě tam byl neštastně zvoleno garantem míru Rusko.
Kdo první použil hrubou sílu, první, kdo začal vraždit civilisty byl, jak víme gruzínský prezident. O tom není pochyb. Řekl bych 1 z nejnešťastnějších kroků 21.století.
Problém je, že to dělal na svém území. Znamená to, že měl právo vraždit bezmocné civilisty (včetně vlastních lidí - 1/3 lidí v tomto území jsou Gruzínci!!)??? Ne.
Rusko zareagovalo tak jak zareagovalo. Mělo na to vůbec právo? Bezpochyby porušilo mezinárodní úmluvy, když vstoupilo do boje na cizí území! Nechtělo ale jen přihlížet, jak jim někdo vraždí vlastní lidi. Tak holt všechny úmluvy a papíry šly stranou. Já neříkám, že je to omluvitelné a nesnažím se to zlehčovat. Bezpochyby to Rusko dělat nemělo, nicméně gruzínský prezident neměl vůbec začínat! Prostě poskytnul Rusku záminku.

Za katastrofální považuji, že režim v Gruzii, který je na hranici (či spíš za hranicí) legimity (zlikvidovaná opozice, atd. 95% hlasů ve volbách, které byly několikrát vážně zpochybněny), je "civilizovanou Evropou" bez problémů uznáván a dokonce podporován (ČR v tom hraje dost velkou materiální roli).Za této situace řekne německá kancléřka, že je Gruzie připravena vstoupit do společenství, které usiluje o mír ve světě! Vláda člověka, který bombarduje vlastní zemi... Pro mě je to skandál, až doposud Německo hrálo roli "mrtvého brouka", kterážto mi bylo příjemnější než toto..

Smutné je, že USA podporovala tento režim, tuto "cestu k civilizované demokracii" (Alexandru Tomskému doporučuji prostudovat osobnost gruz.prezidenta, bohužel jeho článek svědčí o jeho slepém, nepodloženém amerikanismu).

Za skandální považuji prohlášení ruského představitele o možnosti jaderného útoku na Polsko. Tragická jsou ale i prohlášení nacionalistického polského prezidenta. A hlavně podepisovaní antiraket v této době a tím jasné spojovaní "obrana před Ruskem". To je velká nezodpovědnost USA i Polska. Vyplývá z toho, že ty země nejsou smířené s tím, že Rusko tady je, že je to jedna ze světových velmocí.

Následovat bude nezodpovědnost ČR a USA - proč je zde vůbec rozvíjeno něco, co není světově uznáno jako obranný prostředek? K čemu vlastně radar má sloužit? Minulý týden dal za pravdu skeptikům, když v Polsku se slyšeli, že dohoda o antiraketách byla uspíšena kvůli gruzínskému konfliktu. Je na čase se zamyslet, zda chceme něco, co tak strašně narušuje světovou stabilitu a tím i naši stabilitu, ČR... Je snad přece jasné, že země Blízkého Východu by si na nás v souvislosti s nějakým raketovým útokem ani nevzpomněly. Dobře - USA nám v historii pomohly, teď jim to můžeme oplatit, ale proboha až po geopolitické dohodě... Namočili jsme si ruce příliš brzo do něčeho, o čem jsme nevěděli (a ani vlastně přesně nevíme), jestli se to dá zneužít. Za půl roku nám může skutečně něco hrozit - jaderný útok třeba? Pořád budeme dělat, že tu Rusko není?

Zpátky ke konfliktu...
Jak vidíme - Rusko, Gruzie i USA sehrály velmi negativní role v celém konfliktu. Chceme-li předejít světové válce, je jasné, že USA i Rusko spolu musí jasně jednat a musí se vzájemně respektovat. Gruzínský konflikt ukázal, že objektivní média téměř neexistují ani v Rusku, ani v USA ani jinde ve světě.

Jakákoli inklinace k 1 či k 2. velmoci je jen slepost a naivita lidí, že někde jsou "lepší" lidé... Toť můj názor...
18. 08. 2008 | 05:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy