Proč Američané odvrhli Obamu

06. 11. 2010 | 14:57
Přečteno 7253 krát
Prezidenta Obamu vynesla před pouhými dvěma lety do Bílého domu nečekaná finanční krize, brilantní rétorika ohromujícího řečníka naděje a změny; k jeho vítězství přispěl i neoblíbený republikánský předchůdce, slabý protikandidát a nakonec i celonárodní touha zbavit se komplexu z otrokářství a nespravedlivého nařčení z rasismu.

Důsledkem národní euforie při volbě prezidenta mohlo být jen hluboké rozčarování. Na rozdíl od Evropanů, kteří se snaží na své politiky po volbách ihned zapomenout, Američané s nimi bojují neustále. Národní život a vlastenectví se projevuje permanentní politickou aktivitou, národ emigrantů totiž nemá zakotvení v půdě, v dějinách a soudržnosti etnika; je zakotven v konstituci a politika je jeho ztělesněním. Tahle nejlidovější ze všech demokracií je založená na náboženské víře v rovnost před (Stvořitelem) zákonem a na individualistické zodpovědnosti za svůj život, ze které Američanům vyplývá instinktivní nedůvěra vůči federálnímu establishmentu a vzdálené centrální vládě, jež by se chtěla plést do jejich životů.

Procitnutí z naivní euforie bývá bolestivé a daleko hlubší, než by pouhá, byť poměrně značná, ztráta vládní většiny ve sněmovně a zklamání z Obamy mohlo napovědět. V protestních volbách uprostřed prezidentských cyklů bývaj ztráty běžné a poslední desetiletí je to už jako na houpačce. Jenomže teď se Američané probudili do své historie, jakoby ze zléhop snu v němž na chvíli uvěřili, že je vláda schopna okamžitě finančními investicemi nahradit jejich úbytek na trhu, jak tvrdili Keynesovci v čele s vlivným komentátorem Paulem Krugmanem a vrátit hospodářství do ztracené rovnováhy. Jestliže však po 20 měsících astronomických injekcí (6 % HDP) hospodářství i nezaměstnanost stagnuje (v Americe nepředstavitelných 9, 6 %, což je evropský normální průměr), tak je něco s doktrinou státních investic jako zázračného multiplikátoru ekonomického růstu v nepořádku. Běžný Američan samozřejmě o slavném ekonomovi J. M. Keynesovi nikdy neslyšel, zato ví, že jsou milióny mladých lidí, o černoších ani nemluvě, (kteří převážně volili Obamu), bez práce a že se státní dluh rozjel a přesáhl 15 bilionů dolarů, což je suma naprosto nepředstavitelná.

Tady je příčina spontánního heterogenního lidového hnutí nazvaného (v plurálu) Tea Parties, jež sice podpořilo mnoho kandidátů republikánské opozice, ale je stejně kritické vůči konzervativcům, kteří dopustili “big government,” čili evropskou vládu vysokých daní, byrokracie a státních neefektivních investic. Probudil se opět zdravý kapitalistický instinkt, bez knih a bez ekonomické vzdělanosti, jenž ví, proč se stala Amerika zemí prosperity (mimochodem jedinou velkou zemí), je to přece důsledek pružného trhu, nízkých daní a soukromých investic, nikoli vysokých daní a státních investic jako ve stagnující Evropě. Šťastný národ, který ví, že existuje rozdíl mezi prosperitou státu a prosperitou občanů (Thomas Carlyle) a že každá vláda chce neustále rozšiřovat své byrokratické panství ve společnosti. Proto je také Tea Party, tak jako její revoluční předchůdce, příslibem zásadní změny amerického politického života – v příštích prezidentských volbách už nebudou proti sobě stát dvě ideologie poručnického státu – sociální demokracie a sociálního konzervatismu.

A chudák Obama? Ve světle všeobecného zklamání ztratila jeho rétorika svou kouzelnou moc a většina lidí má divný pocit, že není ani pravý Američan ani pravý Afroameričan. Potvrdil to svým neamerickým projevem po volebním fiasku. Na rozdíl od všech svých předchůdců obhajoval svou pozici a nepřiznal, jak žádá tradice, že americký lid má vždycky pravdu.

LN 4. 10. 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Pane Tomský, nad vašimi komentáři nelze dělat nic jiného, než udiveně kroutit hlavou.Stále častěji jsou snůškou ničím nepodložených tendenčních tvrzení, ve vzduchu visícími dalekosáhlými závěry, které si často vzájemně odporují a se skutečností mají pramálo společného, protože jsou pouhým popisem jejího obrazu, znetvořeného ideologií.
06. 11. 2010 | 15:07

Čochtan napsal(a):

A co jsem říkal před dvěma roky ?

Obama umí jen politicky korektně kecat. Umí nadchnout blbce a naivky, kteří si pokrokově-pitomě myslí, že "černoch" v Bílém Domě znamená spásu.
06. 11. 2010 | 15:11

Čochtan napsal(a):

Afroameričan, barevnej, černoch, nebo negr ?

Letadlo nad Atlantikem má poruchu motorů.
"Musíme odlehčit, část pasažírů se musí obětovat a vyskočit" povídá kapitán. "Aby nikdo nemohl kecat, že jsem rasista, vezmu to podle abecedy".
A začne:
"Afroameričani! Barevní! Černoši!..."
Malej černoušek zatahá tatínka za ruku "proč nejdeme ? Už nás třikrát volali ?"
"Drž hubu ! My jsme negři! Skáčeme až po Mexikáncích !"
06. 11. 2010 | 15:17

hoven napsal(a):

Obama se pustil do zachranování. je to stejný, jako když se Michael Jackson pustil do plastických operací. Bude se to furt zhoršovat a Obama si bude myslet, že je to tím, že zachranuje málo. na konci bude hyperinflace a bankrot. teda pokud ho dřív nezastaví volby.
06. 11. 2010 | 15:18

Rumcajs napsal(a):

Já dával Obamovi dva roky.

Klepu se na rameno !

Američanům můžeme jenom závidět, že pomalu procitaj z levicového šílenství. A Obamu bych zavřel za ty jeho socialistický pokusy až zčerná i s Krugmanem.

Ale trochu mi mrazí, když čtu Sobotku. To je druhej Obama. Přeci jenom hlupáků tu máme dost, co by ho mohlo dostat do sedla a než procitnou, tak by mohlo být pozdě.
06. 11. 2010 | 15:21

ld napsal(a):

Obamova tragédie taky spočívá v jeho zahrniční politice. S Clintonovou se v břídilství dokáže porovnat už jen Albrightová, a to už je panečku těžká váha! Když k tomu prvně jmenovaná přidá svou nafoukanost a přehlížení, pak dorovná i tu Korbelovou. Takže pokud budou demokrati nejznámější parohatou světa nominovat do prezidentských voleb, ukane nostalgická slza za Obamou, jaký to byl klenot. Personální bída nekončí normandskými plážemi, ale mluví i anglicky.
06. 11. 2010 | 15:22

zk napsal(a):

Snůška blábolů, jen pár poznámek:
1. Američané jsou frustrovaní špatnou ekonomickou situací, proto se rozhodli potrestat stranu, která je u moci. Tak to chodí.
2. Republikánům se podle očekávání podařilo zmobilizovat své voliče daleko úspěšnějí, než se to podařilo demokratům. Ve srovnání s volbami v roce 2008 přišlo hlasovat o dost větší procento starších lidí a o dost menší procento mladších lidí.
3. Demokratičtí voliči zůstali doma většinou proto, že jsou rozčarováni z Obamova centrismu. Označovat Geithnera nebo Summerse za přesvědčené keynesiánce je hloupost.
4. Skutečný keynesiánec Paul Krugman od prvního dne varoval, že Obamova (původně vlastně ještě Bushova) reakce na ekonomickou krizi je nedostatečná, že ekonomický stimul neni tak velký, aby dokázal snížit nezaměstnanost.
5. Tea Party je spolek nevzdělanců s fašistickými a mnohdy i rasistickými sklony, financovaný ekonomickou oligarchií. Jejich politická filosofie je primitivní a vnitřně rozporná, co je spojuje není nějaká vize lepší budoucnosti, ale frustrace. Překvapuje mě, že intelektuál britského střihu Tomský chová k tomuto populistickému spolku sympatie.

"A chudák Obama? Ve světle všeobecného zklamání ztratila jeho rétorika svou kouzelnou moc a většina lidí má divný pocit, že není ani pravý Američan ani pravý Afroameričan."

Samozřejmě, není to pravý Američan, protože je černý. To jste chtěl říct?
06. 11. 2010 | 15:26

Sladký napsal(a):

Rumcajsi, zjisti si, za jaké vlády vznikl v USA ten astronomický dluh a krize,která se rozšíčila po celém světě.Akorát nás se nedotkla ,přesně jak to tvrdil Kalousek, nejlepší ministr financí v celém známém vesmíru.
06. 11. 2010 | 15:27

Béda napsal(a):

Nebude to tím, že topící se i pověstného v jeho očích stébla chytá?

PS: Obama zdědil krizi, kterou způsobili jeho předchůdci a války Bushe jr.-a.

A Američané dnes již tuší, že jsou v .... Akorát někteří si nechali telemarketingem nabulíkovat, že za to může Obama.
06. 11. 2010 | 15:27

Sladký napsal(a):

zk. Vyjádřil jste to naprosto pregnantně.Přesná analýza.Je zvláštní, že diskutující svými příspěvky často vysoce vynikají nad bloggery, dokonce i ty renomované.
06. 11. 2010 | 15:29

Rumcajs napsal(a):

06. 11. 2010 | 15:33

Rumcajs napsal(a):

zk:

Ty máš odvahu psát o blábolech ?

A četl jsi to po sobě ?
06. 11. 2010 | 15:34

veverka napsal(a):

Americká Tea Party: hnutí, které uměle vytvořili svými penězi dva miliardáři

http://www.guardian.co.uk/c...

Dál není třeba nejnovější Tomského bláboly o "spontánním heterogenním lidovým hnutím" komentovat.
06. 11. 2010 | 15:51

Rumcajs napsal(a):

Veverko, jak to děláš, že seš tak chytrej ?
06. 11. 2010 | 15:56

zk napsal(a):

Sladký:
Díky za květiny.
06. 11. 2010 | 15:56

Sladký napsal(a):

Rumcajsi, přečetl jsem a mohu ti k tomu číct asi tohle. 1.Po bitvě je každý generálem.2.Není to nic jiného, než jedno z řady pojednání o tom a jeden z výkladů toho, co se stalo.
Chápu ovšem, že pro tebe to má hodnotu Zjevení Božího.:o)
06. 11. 2010 | 16:07

Stan napsal(a):

veverka: Navic je to hnuti s rasistickym podtextem ktere sdruzuje pripadniky "whiet trash", tedy nastvane belochy nevalne inteligence a rozhledu.
06. 11. 2010 | 16:12

hoven napsal(a):

FED a Obama nepochopili jednu základní věc. krize není něco, proti čemu je nutné bojovat. krize sama je lék na ekonomiku. krizi je nutné podpořit, aby odvedla svou práci, zlikvidovala neefektivní podniky a donutila lidi začít jinam myslet. tu krizi nezpusobila jenom vláda a politici, ale celá americká společnost. paradoxně vyspělost americké ekonomiky, které v určitem okamžiku narazila na svuj strop . ta krize prišla proto, aby mohla americká ekonomika projít skrukturální změnou. aby se mohly rozvinout nové odvětví a aby amerika chatla nový dech . Obama a Bernanke jsou jako dvě žáby které sedí na prameni. ty keynesiánoský marxistický teorie nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. to bude akorát pořád horší. kdyby stát byl ten dobrej hopodář, tak je neska SSSR se svýma ohromnýma zdrojema supervemoc číslo jedna a ne rozvojová země, která kromě ropy a plynu nic nemá.
06. 11. 2010 | 16:14

Tenco napsal(a):

"Probudil se opět zdravý kapitalistický instinkt, bez knih a bez ekonomické vzdělanosti, jenž ví, proč se stala Amerika zemí prosperity.."

Ano, ano, tak je to správně - BEZ KNIH, pane autore.
Mě byste si začít hledat obživu jinde.
Neb do budoucna bude stačit zdravý kapitalistický Kalouskův instinkt.
Udělá se to tedy jasně, stručně, systematicky - 20 % DPH na knihy a politologické bláboly a je to.
Konečně tak zvítězí zdravý, kapitalistický pud.

To, že zdědil Obama ekonomiku v rozvratu, válku v Íráku a Afghanistánu to je jen taková kostka cukříku v čajíčku o páté.
To se jaksi ve slušné společnosti neříká.

Nedám se k jehovistům !
Budu se živit jako politolog.
06. 11. 2010 | 16:16

zk napsal(a):

Ještě krátký komentář k americkým volbám. Osobně mě nejvíce mrzí jednoznačná porážka floridského kongresmana Alana Graysona, selfmademana, který vyrostl v tvrdém prostředí Bronxu sedmdesátých let, je držitelem tří titulů z Harvardu a předtím než vstoupil do politiky se jako prokurátor specializoval na případy korupce v oblasti veřejných zakázek.
Možná, že tato dvě videa ukazují, proč měl velký byznys tak velký zájem Graysona z Kongresu vyhnat.

https://www.youtube.com/watc...

https://www.youtube.com/watc...

Ale "patrioti" z Tea Party budou samozřejmě raději volit kandidáty sponzorované bratry Kochovými.
06. 11. 2010 | 16:17

Monika napsal(a):

Souhlas s zk, pan Tomský stvořil další snůšku blábolů.

Doporučuji článek "Why Business Doesn't Trust the Tea Party" z Businessweeku, což je mimochodem v Americe nejvlivnější ekonomický časopis:

http://www.businessweek.com...

A pane Tomský, výdaje na vývoj a výrobu zbrojních systémů, v USA zdaleka největší na světě už nejméně půlstoletí, jsou také STÁTNÍ investice. Nebo si myslíte, že před Obamou neexistovaly?
06. 11. 2010 | 16:19

blue jay napsal(a):

Tvuj problem Sladky je,
ze ani po bitve nebudes generalem. Budes jen ukecanym komunistickym kadrovakem. Hele snad te tohle potesi...

https://www.youtube.com/watc...
06. 11. 2010 | 16:24

tomeek napsal(a):

Mily pane Tomsky,
Obavam se, ze jste elegantne pominul tri skutecnosti:
1. Republikanska strana v Kongresu se od prvopocatku Obamovy administrativy vehementne starala, aby se mu pokud mozno vubec nic nepodarilo (vcetne danovych ulev[sic!] pro male a stredni podnikatele);
2. Republikani i rada jinych (Liberal Party, Tea Party) od 20.ledna 2009, t.j. od okamziku, kdy G.W.Bush zmizel ze sceny, okamzite vesele pozapomenuli na predchozich 8 let, dve valky, i na to, ze Obama celou krizi z prevazne vetsiny sdedil a co se po vice nez 10 let "chystalo" (velmi hruby vyraz by zde byl velmi na miste) asi za 2 roky neni dost dobre napravit...
3. Ti demokraticti kongresmani i senatori, kteri byli odejduti byli/jsou z velke vetsiny pravotocivi (Blue Dog Democrats) a povetsinou Obamovi s nicim nikdy moc nepomohli.
06. 11. 2010 | 16:28

stejskal napsal(a):

"White trash", pane Stane, "white trash" (na jihu též zvaní "rednecks" ;-)

Kéž by to bylo takto jednoduché...

Libor Stejskal
06. 11. 2010 | 16:32

blue jay napsal(a):

Divim se ze Cesi
se tolik zajimaji o volby v USA. Ocekaval bych ze je vice budou zajimat svobodne volby v CLDR. V Cine. Vzdyt se Cesi uz vetsinou oblekaji do Cinskych spodaru, a i svrsku. Jejich deti si hraji s Cinskymi hrackami a Cesi si vari jidla s Cinskym cesnekem. Obcas se jim do toho zapletou Vietnamci. Ale to jen v pripade ze si Cech chce koupit neco znackoveho.
06. 11. 2010 | 16:33

blue jay napsal(a):

tomeeku?
Taze Republikani jsou neco jako Ceska CSSD?
06. 11. 2010 | 16:37

Admirál napsal(a):

Pane Tomský, teda vy jste bavič. "spontánní a heterogenní lidové hnutí - Tea Parties" - hahahaha.

"Probudil se opět zdravý kapitalistický instinkt, bez knih a bez ekonomické vzdělanosti" To je taky dobrý. hahahaha.

Se Sarah Palinovou v čele. To je dobrý. Ta dáma prohlásila, že válka v Iráku je Boží příkaz. hahahaha

Bůh nás ochraňuj. Před Tea Parties a před Tomským.
06. 11. 2010 | 16:37

blue jay napsal(a):

Stejskale,
rednecks neni to same jako white thrash. Ale chapu ze jste v USA ci v Canade nikdy nezil.
06. 11. 2010 | 16:40

zk napsal(a):

tomeek napsal:
"3. Ti demokraticti kongresmani i senatori, kteri byli odejduti byli/jsou z velke vetsiny pravotocivi (Blue Dog Democrats) a povetsinou Obamovi s nicim nikdy moc nepomohli."

To bohužel není tak úplně pravda. Kromě zmiňovaného Graysona skončí ve Sněmovně reprezentantů třeba i Tom Perriello, obrovskou ztrátou bude i odchod Russe Feingolda, jednoho z nejslušnějších a nejvzdělanějších amerických senátorů, mimochodem jediného senátora, který v roce 2001 hlasoval proti Patriot Act.
06. 11. 2010 | 16:40

Tenco napsal(a):

Jak vidno už se nelza spolehnouti ani na zlatou rybku.
Dnes - při výlovu zakoupena, vylovena z příslušné kádě a vypuštěna na svobodu měla splnit 3 přání.
Druhé bylo, že odsaď navždy zmizne blue jay a třetí, že to samé učiní i moucha na zdi.

Asi se budu muset spolehnouti na osvědčené způsoby jako je přehlížení, ignorování, nebo jen nezávazné, žertovné pohrávání si.

Ach jo. Kdo tu přírodu takhle zkurvil ?

P.S. Možná jsem měl napsat té holce z Tea party co prý umí čarovat ?
Kapitalistický daimón se v tom vyznej.
06. 11. 2010 | 16:44

tomeek napsal(a):

Mily pane zk,
Ano, mate pravdu. Obzvlaste Russ Feingold bude chybet...
06. 11. 2010 | 16:46

Rumcajs napsal(a):

Tak si tak sleduju tu křečovitou snahu levičáků vysvětlit si volby v USA tak, aby tím neutrpěla jejich víra ve všemocnost státního úředníka a státního přerozdělování a nevím, jestli se mám smát nebo brečet.

Zvláště pak, když si člověk zase přečte, jak si vysvětlují senátní volby u nás.

P.S.

Tak nějak si představuju člověka, co strávil deset let mezi Talibanci studiem Koránu.
06. 11. 2010 | 16:47

Rumcajs napsal(a):

Sladký:

Už to, že jsi si to přečetl Cukrouši je hodno obdivu. Zvláš´t když si člověk uvědomí, že si levičák a tudíž asi ani nechodil do školy.
06. 11. 2010 | 16:51

Yosif K napsal(a):

Pane Sladky, vetsina ekonomu (krome ekonomu bolsevickych) se shoduje v tom zemi prehnaneho optimismu investoru v obdobi konjunktury.
Prehnany optimismus (a optimisticky nastavene stimuly) zpusobil ze v USA bylo postaveno prilis mnoho rodinnych domku pro prilis chude lidi.
Nekdo to ted musi zaplatit, a stavbnictvi - dulezita soucast ekonomie USA - bude peknych par let stagnovat.
V USA byla prilis dlouho ponekud umela konjunktura, ted se to bude nejakou dobu pomaleji vzpamatovavat. Jak proste.
Nalevanim dalsich penez do ekonomie LZE leccos popostrcit, ale i toto ma sve meze, a i toto nekdo bude muset nekdy nejak zaplatit. Napriklad castecnou ztratou hodnoty US$ (proti EUR, lepe i proti Juanu....)
Prestoze jednotlive detaily vyvoje jsou tezko predvidatelne, celkovy big picture je celkem jasny - potize jeste nejakou dobu potrvaji.
06. 11. 2010 | 16:53

Yosif K napsal(a):

Keynnes nebyl az toakovy bolsevik, ako to teraz zvonku vyzera. Doporucoval, aby se v krizi udrzela dynamika hospodarstvi vyssim statnim utracenim UMOZNENEM PREBYTKY V KONJUNKTURE. Na ty prebytky v konjunkture bohuzel zapomneli jak ODSaci, tak spidlovci, tak soucitni konzerbvartivci.
Asi jedinym politikem v poslednich 20 letech, ktery nasbiral prebytky byl stary Bubba Clinton. Jemu vsak silne pomohl republikansky kongres.
06. 11. 2010 | 16:57

Tenco napsal(a):

Rumcajs
Smím vědět , komu Obama ty peníze přerozdělil ? A proč ?
A jaký je vliv Obamy na FED ?

Děkuji, pravicový mudrci.

Jinak stejný princip, který zkorigoval předchozí vítězství Obamy pošle do trvalého politického důchodu i Kalouska, Johna a Nečase.
Tedy - loutkové divadélko pro osly s provincionálním viděním, doplňovaným občasným večerním studiem v hanušovické knihovně.
Apropo - dnes prý narazili v knihovně obzvlášť vypečenou knížku.
06. 11. 2010 | 16:59

Béda napsal(a):

YosifK,

Jistě. Byly to jenom ty domky.

Žádné CDO-čka, žádný dlouhodobý odliv kapitálu, zisků a práce mimo území USA. Žádné války. Žádné vydržování armády po celém světě...

Všechno mají na triku američtí soudruzi demokrati a americký stát. Máte naprostou pravdu.

Pravda je lež. Láska je nenávist. A válka je mír.

Hezký den přeji.
06. 11. 2010 | 16:59

karel napsal(a):

Pravdive zhodnoceni situace, ale vysvetlujte to ruznym nedoukum a slaboduchym zvanilum, jako napriklad radobypolitologovi a zkrachovalemu politikovi Pehemu nebo placalovi a blogerskemu kasparovi soudruhu Horejsimu.
06. 11. 2010 | 17:00

Béda napsal(a):

p. Tomský,

nebylo to náhodou očekávání změny a víra v to, že demokratický kandidát zná východisko z toho marasmu a všeobecného úpadku, do kterého zemi uvrhli republikáni - co dovedlo Obamu do Bílého domu?

Proč nezačnete tím, v jakém stavu odevzdal prezident Bush po 2 volebných obdobích zemi svému nástupci? S totálně rozvrácenou, astronomickým dluhem zatíženou, ve dvou válkách s klesající mezinárodní prestiží?

A proč nenaznačíte východisko? Jaké myslíte že bude?
06. 11. 2010 | 17:13

BK napsal(a):

Zdravý kapitalistický instinkt se jistě obejde bez knih(kromě těch účetních) a vzdělanosti.
Ale vy si zahráváte.
Co až levicové socky nebudou na vaše knihy mít?
06. 11. 2010 | 17:16

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Jak se dočteš i u pana Tomského, injekce dělala 6% HDP.

Béda:

Ono se ti to nebude líbit Bédo, ale řešení je prosté.
Utáhnout si opasek.
Ale je mi jasný, že pro vypaseného levičáke to může znamenat smrt udušemím.
06. 11. 2010 | 17:19

Vico napsal(a):

zk : perfektní rozbor.

Tomský napsal : "Probudil se opět zdravý kapitalistický instinkt, bez knih a bez ekonomické vzdělanosti". Chápu jako sebekritické sdělení autora k sobě samému.

Jinak pasáže jako "většina lidí má divný pocit, že není ani pravý Američan ani pravý Afroameričan" mi potvrzuje správnost na Tomského jako na docela "odpudivého páneška".

Na Čochtanovi se mi líbí, že aspoň to samé vyslovuje v ich formě, kdežto Tomský prostřednictvím "většiny lidí".
06. 11. 2010 | 17:24

Béda napsal(a):

Rumcajs,

vyloupežníci (jedno jestl iv USA anebo v ČR) tak rádi mluvíte o utaženém opasku, užíváte cizí termiTy kterým ale opravdu nerozumíte - jako jsou zodpovědnost, šetrnost.

Při tom meditování obvykle saháte nenechavou rukou v kapse posluchačů a berete všechno co není přišroubováno.

Příkladem budiž váš loupežnický guru Kalousek, který se spojil s vašim knížepánem a starým poctivkou Bakalou.
06. 11. 2010 | 17:27

Béda napsal(a):

Vico,

takypolitolog Tomský zřejmě dospěl do stadia, kdy byl nucen veřejně skonstatovat, že jeho politilogický škvár již není vůbec ke čtení.
06. 11. 2010 | 17:30

Tenco napsal(a):

Yosif
Do které části ekonomiky si myslíte, že se ty vygenerované 1 -čky a 0 -ly dostanou ?
Nepůjde náhodou o emerging markets a spekulace na ceny surovin ?
Vždyť úroková míra je téměř na nule.
A nezaměstnanost neklesá.
Ano, v té měnové válce může jít o částečnou relevanci. To by mělo hlavu a patu.
Jenže Čína se bude bránit. A má na to páky.
Nemoc se jmenuje oligopoly a jejich provázanost se správou státu. Žádný kapitalismus tak neexistuje. Je to fikce.
Tuto nemoc je třeba léčit, ne se spoléhat na zdravý kapitalistický pud pana Tomského, mimochodem velkého bojovníka proti zcela standartnímu sjednocení sazby DPH. Tedy vnímáno očima kapitalistického zdravého pudu.
Jistě , i v tom je část rozumu. Sledováním svého zájmu přispívám společnosti jako celku.
Jo - ratingové agentury, Lehman Brothers, Godman Sachs ... a jejich spřažemci ve státních strukturách by o tom mohli vyprávět.
Někteří vyprávějí.
Co se mohlo udělat jinak, a že by tak nemuselo to a ono...

Jenže na prezidentovi je , aby rozhodl.
A dostal čas.
Jinak AIG, BAC a další. postupně peníze daňovým poplatníkům vracejí.
I to pomohlo NYSE dostat se nad 11000.
Výsledky za 3 Q vesměs předčily očekávání.
Přetrvavá ale vysoká nezaměstnanost.

Obama je nyní na návštěvě v Asii.
On tam nejel (jako jezdí kdosi od nás) na výlet a sbírání drbů.
On moc dobře ví, proč jel zrovna tam.

S tím přehnaným optimismem máte pravdu.
Jenže politici chtějí být znovu zvoleni.
Což je opět jejich pud.

Rumcajs
Ještě jednou - komu se ty "peníze" přerozdělily. A nepleť si úvěrování s čerpáním.
Tomský žije kdesi v kapitalismu 19. století a nemá ani šajnu o rozdílu mezi ekonomikou reálnou a virtuální.
O toku "peněz". Kterými kanály a ke komu proudí.
Vidí jak ve FEDu nakládají balík dolarů a myslí si, že je převážejí přímo k emerickému Rumcajsovi na rozvoj podnikání a Tencovi, který je hodlá utratit za bagrovou lžíci.
A vůbec bych se nedivil, kdyby si myslel, že je za rohem rozdávají chudým černochům a hispáncům.
A dost možná že Tomský si myslí, že nezaměstnaní mají dostat jen teplou polívku, suchý rohlík a Kalouskovu složenku, aby věděli co a jak. :((

Nečti blbosti.

Občas si přečti Wsj. Nejsou 100 % ekonomicky korektní, ale vesměs seriózní.
A diskuse pod nějakými stock screenery.

Jdu. Musím přerozdělit pár stovek mých přátel směrem do mé kapsy. Neb pokr mě baví a srandy není nikdy dost /peníze a sex jsou vždycky dobré na zasmání/.
:))
06. 11. 2010 | 17:34

mb napsal(a):

Tomskej tomskej ... sme teprve v půlce ... nedělaj účet bez hostinskýho, víme ... ???
06. 11. 2010 | 17:42

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný komentář pane Tomský, i když jste logicky zvolil jen výseč událostí.Patřím k těm, kteří mu nevěřili už v jeho prezidentské kampani.
Pan Obama zdědil po republikánském předchůdci neradostnou situaci a vysoké zadlužení. Odvážně se vrhl do řešení dlouholetých problémů USA, především ostudy, kdy desítky milionů občanů nebyly pojištěny a v nemoci a stáří jsou odkázáni na sociální pomoc. Bohužel jeho recepty vyhánění ďábla belzebubem uvrhly USA do mnohem větších dluhů, sociální stát nevybudovaly a hospodářství nezlepšily.
Takže se logicky mnoho voličů obrací k těm, kteří nabízí klasické recepty dob kdy USA byly úspěšné.
06. 11. 2010 | 17:45

Konrad napsal(a):

Zajimave kolik Cechu zastava nazor ze prezident Obama je nejaky marxista ci dokonce komunista. V USA byva spis vniman jako pragmatik "ani ryba ani rak", . V nynejsi situaci bude pravdepodobne trapeny jak z republikanske snemovny, tak z demokratickeho senatu, ktery nabere kurs ostre vlevo.. Obama neprohral kvuli nejakym socialistickym experimentum, jak se domnivaji zdejsi pravicovy mudrlanti, ale ze nedokazal snizit nezamestnanost....Tea Party movement,to jsou silenci oveseni americkyma vlajkama, a kricici milionkrat omleta vlastenecka hesla. Maji jisty vliv na americkem jihu, na severu je nulovy.Pan Tomsky mozna nevi ze se jedna o ruzne dlouho existujici vlastenecko- konzervativni spolky a zdruzeni, ktere se snazili podryvat uz vladu prezidenta Clintona. Nyni se pouze spojili, takze o zadny novy fenomen rozhodne nejde...A to ze nyni republikani volby vyhrali je v USA bezny jev. Pokud vladnouci administrativa neprinasi ocekavane vysledky, volici ji takto vytrestaji. Vzpomente na ostudnou porazku Bushovych republikanu pred ctyrmi lety. Ja jsem presvedcen ze velkohubi a pokrytecti republikani nepredvedou nic svetoborneho, a za 4 roky se tam demokrate s velkou slavou vrati.
06. 11. 2010 | 17:46

Konrad napsal(a):

Obama odvrzen nebyl, to je spis Tomskeho zbozne prani, porad ma temer 50% popularity. Bill Clinton take prohral v roce 94, a presto byl znovu zvolen, a dnes je vniman jako jeden z nejlepsich prezidentu.Pravicovy ideolog Tomsky ani nevzpomel, kdo do tohoto bahna ameriku i cely svet zatahl.
06. 11. 2010 | 18:13

Rumcajs napsal(a):

Bédo, všichni nekradou jako Ty.Vím že to těžko chápeš, ale skutečně existují lidé, kteří bohatnou poctivě.
06. 11. 2010 | 18:19

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

To já nevím, komu všemu to narval. Já jenom vím, že tou injekcí de facto zvednul daně o cca 30%. A ty daně se budou vybírat zřejmě inflací.
06. 11. 2010 | 18:22

Béda napsal(a):

Rumcajs,

já to o vás loupežnících vím, Rumcajs. Znám z dostupných veřejných zdrojů pana Kalouska, pana Bakalu, četl jsem o kaprech pana knížete, o panu Hávovi a dalších poctivých a odpovědných lidech.

Mě o poctivosti vás loupežníků nemusíš vůbec přesvědčovat.
06. 11. 2010 | 18:26

Gerd napsal(a):

Pane Tomský,
pravý Američan se samozřejmě ještě v USA nestal prezidentem, to by musel být Indián nebo Eskymák, čili příslušník prvních národů.
U Obamy zapomínáte na jedno, další alternativou by byla již jen Sarah Palin (Johna McCaina diskvalifikoval jeho věka a sesle v čekárně na zubatou). A před Palinovou potěš koště!
Pokud se občané USA rozhodnou vyměnit obamu za lepšího prezidenta, je to jejich prvo a země. Je celkem zajímavý fakt, že demokratický prezident zvládne tak jedno volební období, republikánský často dvě za sebou. Tak tomu je v poslední době.

Rumcajsi,
moc často s vámi nesouhlasím, ale až bude Bohuslav Sobotka odcházet z politiky, budu společně s Vámi volat: "Bohušu, pospěš!"
Co se týká utahování opasků, proč si jej mám pořád utahovat jen já, když jsem nic ze současné situace nezavinil? Kolik takových balíčků, reforem a utahování opasků jsem již zažil od 1989? A proč i po 20 letech, když za stejnou odbu se Německo stihlo zbavit následků 2. sv. války?
Pěkný večer všem
06. 11. 2010 | 18:59

stále rebel napsal(a):

Tomský je pravicový intelektuál, tedy ….

Obamu volili nejen černoši, ale Obama měl výraznou podporu mezi nejvzdělanějšími Američany na rozdíl od Republikánů, především Bushe.

Podle mne by se Američané měli podívat především na tento graf

US Federal Debt as Percent of GDP by president
http://en.wikipedia.org/wik...

Tedy kdo problémy vytváří a nečekat, že ti druzí je napraví v krátkém čase.
Demokraté mají proti pravičákům jednu velkou nevýhodu. Nehledají nepřítele, který by národ ohrozil a sjednotil.

Ještě k Tea party.

„Americká Tea Party: hnutí, které uměle vytvořili svými penězi dva miliardáři
http://www.blisty.cz/2010/1...

Za peníze se dají vypláchnou kebule těm méně inteligentním.
Tea party – to je něco jako český pravičák vyškolený Tomským a spol.
06. 11. 2010 | 19:00

Béda napsal(a):

"Jak války potápějí ekonomiku

Držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz a rozpočtová guru na Harvardu Linda J. Bilmesová revidují svůj původní odhad nákladů na války ve výši 3 biliónů USD. Jak uvádí ve svém článku L. Bilmesová, války v Iráku a v Afganistanu jsou nejméně o 25 % nákladnější než činily předchozí odhady...

Již jsme utratili více než 1 bilión USD v Iráku, nemluvě o 700 miliardách USD spotřebovaných v rozpočtu Pentagonu. Ovšem vydání v Iráku a v Afganistanu nyní činí více než 3 miliardy týdně, což činí tyto války hlavním důvodem pro rekordní rozpočtový deficit...

Vezmeme-li ovšem do úvahy nové údaje věříme nyní, že náš počáteční odhad byl příliš konservativní – náklady na tyto války budou mezi 4 až 6 bilióny USD...

Jen na příklad: Analyzovali jsme nedávno léčebné a invalidní nároky pro skoro milión vojáků, kteří se již z válek vrátili a podle tohoto podkladu jsme revidovali náš odhad směrem nahoru o částku mezi 600 až 900 miliardami USD – je to široké rozpětí, ale je to významný posun nahoru proti našemu původnímu odhadu těchto nákladů, které podle dřívějších šablon měly činit mezi 400 až 700 miliardami USD...


Obdobně lze očekávat, že naše odhady ekonomických a sociálních nákladů, spojených s návratem veteránů, vzrostou nejméně o třetinu – ohromující daň za opakované začleňování trvající již celou dekádu.

Bushova vláda nejenže obrovsky podcenila náklady na války, ale mimo to dvakrát snížila daně – v letech 2001 a 2003 – zrovna v době, kdy jsme navyšovali válečné úsilí. Bylo to poprvé v historii USA, že vláda snížila daně a přitom přidělovala obrovské sumy na válku. Důsledkem toho je skutečnost, že války podstatně navýšily federální deficit...
Mezi roky 2003 a 2008 — dříve než se rozvinula finanční krize — vzrostl státní dluh ze 6,5 biliónů USD na 10 biliónů a přinejmenším jedna třetina tohoto nárůstu byla přímo přiřaditelná válkám v Iráku a v Afganistanu...

Například v březnu 2003 – měsíci, kdy započala invaze do Iráku – se ceny ropy pohybovaly pod 25 USD za barel. Okamžitě poté ovšem počaly ceny růst a po pěti letech dosáhly 140 USD za barel. Kromě toho tyto válečné výdaje nám doma ponechaly mnohem méně prostoru pro vyrovnání se s finanční krizí..."
06. 11. 2010 | 19:02

denda napsal(a):

Gerd.
Ale tak jak to jede je Sarah Palin příštím US prezidentem (je hlavním maskotem Tea Party), autor to pisujr dobře. Vrátit se k základům, trochu problém je, že se mohou již okrádat jen mezi sebou.
06. 11. 2010 | 19:08

jetotukormoran napsal(a):

Pane Tomsky pro bezneho americana je zvysena starost ze strany statu spise ponizenim a prilis zavani socialismem -byrokracii , je dobre, ze se tak stalo , financnimi injekcemi nelze udrzet neco co melo skoncit , bolestive , ale je to tak.
Jsem tradicni volic republikanu , ale Pana Obamu respektuji , bezesporu je vysoce inteligetni a chytry.
06. 11. 2010 | 19:16

stále rebel napsal(a):

USA po osmileté vládě neokonzerv trpí nejen ekonomickou krizí, ale i krizí politickou a morální, jak už to bývá, když se byznys postaví nad demokracii.

Spravedlnost pro některé
http://www.project-syndicat...
06. 11. 2010 | 19:23

Čochtan napsal(a):

White trash ?
Taky ho tu máme. Antifa, levičáci, ekoteroristi, studenti práv, kteří po rozdělení státu vyplňovali žádosti o občanství slovenským cikánům,... to je white trash v naší zemi. Škůdci země. Nemusí to být jen duby na rozcestí, pomohou i buky, lípy,...
06. 11. 2010 | 19:45

Béda napsal(a):

Čochtan,

a co KKK?
06. 11. 2010 | 19:48

Rumcajs napsal(a):

Bédo, mi je úplně jedno co si myslí šašek, jako si ty. Jsi zakomplexované malé levicové JU, co nic neumí a vzmůže leda na zášť.

Můžeš jenom doufat, že se zase najde banda grázlů, co udělá revoluci a z Tebe nástěnkáře. Pak si konečně budeš připadat důležitě.
06. 11. 2010 | 20:03

Béda napsal(a):

Rumcajs,

ale žeti ta argumentace v poslední době jde, loupežníku.

Pomalu už tě nerozeznám od webového (zahradníka) tapetáře a blue Jaye.
06. 11. 2010 | 20:10

Al Jouda napsal(a):

Roosevelt byl demokrat - pohnojil to v jednání se SSSR. Kennedy byl demokrat - pohnojil to s Kubou. Obama je demokrat a začíná také hnojit. Bude muset přijít republikán formátu Trumana, který s tím problémem pohne.
06. 11. 2010 | 20:10

Béda napsal(a):

Al Jouda,

jistě máte na mysli Sáru Palin. Ta bude ještě fundovanější nežli známý brebtil a obecný ... velký Žorž.

Mimo jiné vystudovala "politické vědy" (akorát zeměpis se na té škole neprobíral).
06. 11. 2010 | 20:14

Čochtan napsal(a):

Milý Bédo,
pokud myslí Ku Klux Klan, tak ten u nás ještě nemáme. Že bychom ho spolu založili ?

Pokud vím, byli členové tohoto spolku většinou vážení, daně platící občani. Určitě bych radši za souseda člena KKK než nějakého antifáka.
06. 11. 2010 | 20:25

Béda napsal(a):

Dovětek,

paní Sára mívá občas Boží vnuknutí, podobně jako velký Žorž.
06. 11. 2010 | 20:25

Béda napsal(a):

Čochtan,

nikomu to neříkejte, ale já myslel, že jste předsedou toho spolku.
06. 11. 2010 | 20:27

Čochtan napsal(a):

Bédo,
nemám tu velkou čest.
velký Žorž ? To jako plnou parou back ?

Tomu se od Boha nedostává vnuk-nutí ale kop-nutí. Do řiti.
06. 11. 2010 | 20:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia...
http://korzik.net/uploads/p...
Veselé krizování...
06. 11. 2010 | 20:34

Bc Martin napsal(a):

Do stejné propasti nás vedou i naši socialisti. Ekonomika založená na masovém utrácení a státní podpoře dlouho nevydrží
06. 11. 2010 | 20:47

Béda napsal(a):

Bc Martin,

ja,ja soudruzi bankéři, kteří to divadlo z pozadí dirigují, platí herce i dramaturgy, aby dluh byl neustále generován a pokračoval nekonečný růst růstu a utrácení, který jediný zajistí splácení úroků z úroků, to mají pevně v rukou.

V USA i v ČR.
06. 11. 2010 | 20:52

schlimbach napsal(a):

Bc Martin

pokud se oprostíte od ideologického balastu, zhodnotíte bez emocí vliv úroku na kteroukoliv ekonomiku světa, zhodnotíte dopad vydávání dluhopisů pro ekonomiky států, dojdete k zajímavému zjištění - socialista nebo pravičák, rukou společnou a nerozdílnou z nás všech za posledních 20 let udělali otroky globálního kapitálu a zákony, které pro nás schválili, neschválili k našemu prospěchu. Evidentně jste inteligentní člověk, co tu energii napřít konečně od jednostranné ideologie k nějakému konkrétnímu řešení?
06. 11. 2010 | 20:54

napsal(a):

Pane Čochtan,
dnes máte za skvěle podaný vtip tlatou multi*kulti mříž.

Pro zvědavé to s dovolením připomenu:

Čochtan napsal(a):
Afroameričan, barevnej, černoch, nebo negr ?

Letadlo nad Atlantikem má poruchu motorů.
"Musíme odlehčit, část pasažírů se musí obětovat a vyskočit" povídá kapitán. "Aby nikdo nemohl kecat, že jsem rasista, vezmu to podle abecedy".
A začne:
"Afroameričani! Barevní! Černoši!..."
Malej černoušek zatahá tatínka za ruku "proč nejdeme ? Už nás třikrát volali ?"
"Drž hubu ! My jsme negři! Skáčeme až po Mexikáncích !"
06.11.2010 15:17:48

to je fakt výborný, ještě bych dodal, že před Mexikánci skáčí ještě doktoři a editoři, a po negrech právníci a úplně přeposlední neoblíbení z...i. Naposled samozřejmě židé. No teď je to konečně celé.
06. 11. 2010 | 21:31

Gerd napsal(a):

Dendo,
jestli G.W.Bush není moc inteligentní (a to je mírně hodnocen), je Sarah Palinová onou příslušnicí white trash. A proto bude vládnout USA, které na ni budou hodně moc dlouho vzpomínat.
06. 11. 2010 | 21:31

napsal(a):

Pane Čochtan,
dnes máte za skvěle podaný vtip zlatou multi*kulti mříž.

Pro zvědavé to s dovolením připomenu:

Čochtan napsal(a):
Afroameričan, barevnej, černoch, nebo negr ?

Letadlo nad Atlantikem má poruchu motorů.
"Musíme odlehčit, část pasažírů se musí obětovat a vyskočit" povídá kapitán. "Aby nikdo nemohl kecat, že jsem rasista, vezmu to podle abecedy".
A začne:
"Afroameričani! Barevní! Černoši!..."
Malej černoušek zatahá tatínka za ruku "proč nejdeme ? Už nás třikrát volali ?"
"Drž hubu ! My jsme negři! Skáčeme až po Mexikáncích !"
06.11.2010 15:17:48

to je fakt výborný, ještě bych dodal, že před Mexikánci skáčí ještě doktoři a editoři, a po negrech právníci a úplně přeposlední neoblíbení z...i. Naposled samozřejmě židé. No teď je to konečně celé.

zlatou samozřejmě
06. 11. 2010 | 21:33

Al Jouda napsal(a):

To schlimbach :
Omlouvám se, ale stále jsem ještě nenašel Vaši odpověď na moji již několikrát položenou otázku, zdali jste zkoušel Váš návrh ekonomické reformy nabídnot do programu některé významné politické strany. I když už teď po volbách je trochu pozdě.
06. 11. 2010 | 21:40

Béda napsal(a):

Gerd,

Sarah Palin v roli první americké prezidentky, která cítí přímo Boží povinnost zaútočit na Írán by byla vskutku nezapomenutelnou a nepřehlédnutelnou bytostí v dějinách USA.
06. 11. 2010 | 21:55

Mesiáš 2.0 napsal(a):

Důvod je prostý a jediný:

Bezbřehá (a tradiční) optimistická (až dětinská) naivita mnoha amerických voličů, že existuje nějaký politik, který umí dělat zázraky jako Ježíš. Jako toužebně očekávaný Mesiáš, který dokáže zachránit od osudu celou společnost.
Společnost, která dlouhodobě degeneruje setrvačností k nekonkurenceschopnosti a zadlužení, protože svoje zdroje příjmů (práci) outsourcovala do jiných zemí, proto aby mohla nakupovat a konzumovat ještě levněji a ještě víc, a která si příliš libuje v žití na úvěr za každou cenu. Opět z čirého dětinského optimismu, že když blahobyt rostl 50 let s jednou poválečnou generací, že bude mít kam růst i dál...a dluhy se tak zaplatí z příštích, ještě větších příjmů.

Mesiáš, který měl za amerického voliče (a celou Ameriku) zaplatit mávnutím proutku jejich obří dluh a dostat je ze sr**** ven zpět k blahobytu, se ukázal nebýt schopen dostát zbožným přáním a nadějím na zázraky, které v něj byly vkládány.
Alespoň ne za necelé dva roky, co je u vesla.
Možná, že ty zázraky ještě přijdou. Věřte v pána, potažmo v Obamu, a vaše dluhy na zastavených domech a na kreditkách zmizí. Hallelujah!
06. 11. 2010 | 22:08

jetotukormoran napsal(a):

Cochtan , ono je to celosvetove)))
Pri navsteve New Zealand , ridic autobusu (potomek Maouru) vypravel , jak novousedlik farmar potreboval nutne pracovni silu. Po neuspechu se obratil na prodejce robotickych delniku - krasni vylesteni slitina 18-10.
Farmar nadmiru spokojeny s vykony. Po par dnech ho navstivi sheriff s argumenty a dukazy, ze podel cesty , kde pracuji jeho roboti , svym leskem oslnuji projizdejici ridice tudiz mnoho nehod a umrti.
"Udelej s tim neco" pravi sheriff Johnovi farmari.
Mesic nato prijel sheriff podekovat Johnovi , za vstricny krok a zaroven samozrejme se ho zeptal jak se ma?
Zdrceny John: Vis Billy ja jsem natrel vsechny roboty nacerno, aby se neleskly a od ty doby mam tri na neschopence a dva mi stavkuji....
06. 11. 2010 | 22:33

Mard napsal(a):

V USA se míra unemployment udává vůči všemu obyvatelstvu na rozdíl od evropských zvyklostí. Takže ta jejich míra 9,6 zhruba může odpovídat cca 17 procentům.
06. 11. 2010 | 22:35

Arnie napsal(a):

To:autor
Vaše hodnocení Tea Party je neuvěřitelné: "..proto je Tea Party příslibem zásadní změny amerického politického života....".
Podívejte se laskavě na strukturu tohoto společenství, jejich program a názory.
Pokud jste to udělal a přesto jste takto formuloval svůj nazor na toto hnutí, tak nezbývá než vás hluboce politovat. Tím je zcela devalvován veškerý zbytek vašeho blogu a nemá ani smysl s ním polemizovat.
06. 11. 2010 | 22:42

Starý napsal(a):

Smutná diskuse.
Většina diskutérů má Tomského za zaslepeného ideologa a naopak neochvějně věří že USA ekonomiku spasí masivní tisknutí inflačních peněz
( jejichž jediným skutečným přínosem je snížení starého zahraničního dluhu) a ukecaný mesiáš Obama.
Bůh s námi !
06. 11. 2010 | 22:43

jetotukormoran napsal(a):

Chtel bych jen vzkazat timto soudruhum z Cr , ze ac je na tom USA relativne spatne , nikdy se neda cestou Vaseho socialismu , o tom si komrades muzete jen nechat zdat . Mysleni am je totalne rozdilne))))
Nedokazu si predstavit, ze by se kocourkov o 10 mil. obyvatel rorzrostl na 300mil.
To by opravdu ohrozilo celosvetovy mir.
06. 11. 2010 | 22:57

schlimbach napsal(a):

Al Jouda

ale já vám již několikrát odpovídal. Ano, zkoušel, ale nebyl zájem, proto se postupuje jinak - bylo založeno občanské sdružení Reforma společnosti, které navazuje spolupráci s dalšími sdruženími a malými politickými stranami, pořádají se po ČR přednášky, jedna byla 4.11. v Plzni, poslední dnes v Olomouci a jsou naplánovány další. Sympatizantů přibývá stále více i lidí ochotných zapojit se do konkrétní práce. Z našich poznatků je jeden důležitý, stávající partaje nemají zájem na změně a nemají zájem ani o diskusi. Je to jejich věc.
06. 11. 2010 | 23:53

Pozorovatel napsal(a):

Hmm, zajímavá diskuze. Ale do černého se trefili pouze Mesiáš a Beda (jak války potápějí ekonomiku).

Naivita zabedněného rozumu si nezadá s naivitou zvířete.
07. 11. 2010 | 00:37

tete Jasmina napsal(a):

Ekonomiku potapi, kdyz se prachy prosustrujou. Jestli valkou,nebo hypotekama, jestli je prosustrujou svati, nebo dabelsti, prachy jsou zkratka fuc.
07. 11. 2010 | 00:54

ivanT napsal(a):

Autor: Nevim, kde jste k tomu co pisete prisel.

Treba Obamuv projev - cetl jste ho? Podle toho co pisete urcite ne.

Pokud jde o ostatni - predpokladam, ze zijete v Cesku. Obtezoval jste se s prectenim nejakych serioznich americkych novin a jejich hodnoceni voleb a dalsich vyhlidek americke politiky? Treba New York Times? Mam smutny dojem ze ne, a vas komentar mi spis pripomina komentare nechvalne zname Fox News.
07. 11. 2010 | 00:58

bacon napsal(a):

Soudruhu Tomsky, nechci Vas urazet, ale nemuzete psat o necem, o cem nevite jak to skutecne je, nezijete v zemi o ktere pisete, a neznate problemy lidi, kteri v USA ziji.
Priste si vezmete nejaky lehci a Vam srozumitelnejsi pripad, kteremu budete vice rozumet.
07. 11. 2010 | 01:25

tomeek napsal(a):

Mily pane Cochtane, mily pane(?) jetotukormorane,
Vase anekdoty jsou vynikajici!
Verim, ze byste ocenili i tu, co jsem nedavno slysel jednoho Brazilce si vypravet s jednim Japoncem. (Je o jednom bigotnim Cechackovi...)
07. 11. 2010 | 04:02

Čecháček napsal(a):

Milý Tomíku, tvé upozornění je již beznadějně out, Merkelová už multikulturalismus odpískala, nedržíš prst na tepu doby !! Čti pečlivě titulky pokrokového tisku, oni už ti napoví co si teď máš myslet. Pozdravuj ode mně tvé brazilské a japonské přátele.
07. 11. 2010 | 06:39

Al Jouda napsal(a):

To schlimbach :
Díky za odpověď a přeji Vašemu sdružení úspěch. Stále však musíte mít na mysli, že kapři si sami rybník nevypustí !
07. 11. 2010 | 07:56

jezevec napsal(a):

Pan Tomský komentuje volební výsledek v USA a na základě toho se domnívá , že se tamní většinové mínění někam posunulo.Zase se našli levicový experti, kteří tvrdí,že to tak není. Je to pořád stejné. Kdo nechce vidět změny, tak je nevidí.
07. 11. 2010 | 08:08

stále rebel napsal(a):

Na hloupý a demagogický článek „hajlování“ českých pravicových mysliven a tak pokud se zde objeví někdo normální, nabízím mu čísla.

Srovnejte si například tento text autora s daty.

„A chudák Obama? Ve světle všeobecného zklamání ztratila jeho rétorika svou kouzelnou moc a většina lidí má divný pocit, že není ani pravý Američan ani pravý Afroameričan“

http://www.gallup.com/poll/...

Můžete si porovnat různé prezidenty nebo se podívat na toto srovnání
http://www.gallup.com/poll/...
07. 11. 2010 | 08:54

Ivan Nový napsal(a):

No, co. Socialismus nefunguje. To víme dávno. Dokonce jsme to experimentálně ověřili. Dokonce i ta hypotéční krize byla způsobena socialistickým opatřením, dotováním hypoték pro chudé, jinak než finanční bublinou to nemohlo skončit. Ovšem jen Číňané se tím řídí. Evropané se socialismem zase experimentují, proto budou skoupeni Čínou, první země, která se v EU dostane pod čínskou nadvládu bude Řecko.
07. 11. 2010 | 08:57

Martin napsal(a):

Američané se vykašlali na Obamu především proto, že před volbama něco nasliboval a po volbách dělal přesný opak. Ne že by tohle nedělalo hodně politiků, ale u Obamy je to zvlášť do očí bijící.
07. 11. 2010 | 09:18

MirekS napsal(a):

Pane Tomský,
asi podobně jako Češi Nečase a spol., tedy ne že by se "naším vzorem" řídili...

Zdraví

MirekS
07. 11. 2010 | 09:31

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Ivan Nový napsal „Evropané se socialismem zase experimentují, proto budou skoupeni Čínou.“

Nepovídejte. Kolikpak zemí socialistického tábora bylo skoupeno za vlády komunistů v minulém století? A že se tehdy experimentovalo o sto šest.

Jestli někdo někoho skoupí, tak především v důsledku bezmyšlenkovitého uplatňování volnotržních dogmat.
07. 11. 2010 | 09:59

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Mesiáš 2.0

Řekl bych, že ta pracovní místa neoutsourcovala společnost, aby mohla ještě laciněji nakupovat a konzumovat, ale výrobci, aby mohli ještě laciněji vyrábět a víc vydělávat. V tom je dost podstatný rozdíl. Důsledkem je oslabování ekonomiky, rostoucí nezamětnanost a celkové ochuzování domácího obyvatelstva.

A na tom zadlužování domácností má taky lví podíl soukromý sektor, konkrétně banky ve spojení s obchodníky, kterým se dlouhodobou propagandou nového životního stylu – života na úvěr - podařilo Američany převychovat k obrazu svému a zcela v rozporu s americkými tradicemi.

Opět jde o následek uplatňování trhu (maximalizace zisku) za každou cenu a bez ohledu na následky. Firmy, které necítí žádnou loajalitu k zemi, ve které působí, ji nakonec úplně rozvrátí.
07. 11. 2010 | 10:40

Pavel napsal(a):

Ivan Nový - tolik povrchnosti v jednom příspěvku?

K socialismu - socialismus byl přirozenou reakcí na důsledek průmyslové revoluce, tedy naprosto nelidské podmínky dělníků v městech a továrnách /tento termín patří časově k počátku minulého století a tam taky zůstává dodnes/.
Vyspělý svět se po dvou válkách změnil a šel dál.

A fakt, že Bush dělal politický marketink pro bankéře, kterým FED opakovaně po 11 9 snížil úrokové sazby, takže na trhu byl přebytek levných peněz, který bankéři chtěli "otočit a mít z nich zisk", je jasný každému (za krizí subrpime hypoték stojí rozežranost bankéřů a korupce politiků, kteří občany balamutili). Ono nebylo už komu půjčovat, takže si bankéři vymysleli trh "subprime hypoték" (tedy hypoték druhé kvality bez zajištění) a Bush jim k tomu udělal marketink svými prohlášeními, že každý chuďas má mít svůj dům, to je normální zočin.

Ještě horší aly byl fakt, že tyto vysoce rizikové finanční produkty byly "přebaleny" do balíčků "finančních derivátů" a jako "poctivé finanční produkty" s ověřením ratingových agentur byly jako stabilní prodávané dál (ještě nesplacené) na finančních trzích - prostě u.s. bankéři se pokusili vyvést riziko mimo USA (zkrachovaly by pak banky, které tyto produkty nakoupily).

Naštěstí se ukázalo, že "zpětný ráz pušky" byl silnější a celá situace se vrátila na u.s. bankovní trh jako bumerang.

Jedním z důvodů, proč tomu tak bylo, jsou aktuální hlubší společenské změny i dlouho neřešené problémy (20 až 30let), nejde totiž jen o finanční krizi, ale o celkový posun podmínek ve světovém obchodu (rostoucí asijské i jiné ekonomiky, konec kolonií, jistá neschopnost evropy reagovat na změny po pádu východního bloku, americké velmi drahé války, na kterých si dělali svůj soukromý byznys za silné podpory zkorumpovaných médií přímo členové vlády přes své firmy, špatná politika "levného zboží" pro všechny a zisku a růstu za každou cenu, přesuny výrob za levnější prac. silou na východ, atd).

Celá ta krize je mnohem hlubší a vrstevnatější, než se zdá, myslet si, že za ni může jakési hnutí utlačovaných dělníků z konce 19. a počátku 20. stol. je vysoce naivní .-) .
07. 11. 2010 | 10:58

Pavel napsal(a):

Kuk na filmy s CH. Chaplinem, co se bídy dělníků v továrnách na počátku min. století týče, nebo na historické prameny o Vídni, jak se tam žilo v počátku století (mimochodem v těchto podmínkách vyrůstal i jakýsi Hitler).
Utopická vize o spravedlivějším světě (jménem komunismus) pak byla jen použita defacto vojenskými diktátory k vytvoření totalitních režimů, ke krádežím majetků a okrádání těch, co něco uměli (nikdo nesměl být hytřejší, než vůdci a jejich prověření noshledi, u nás zvaní nomenklatura). Mediální manipulace pro oblbnutí obyčejných lidí fungovaly tehdy i dnes, jsou základem každé politiky, i té prolhané "války proti terorismu".
07. 11. 2010 | 11:07

Grandmaster napsal(a):

Arnie napsal:
To:autor
Vaše hodnocení Tea Party je neuvěřitelné: "..proto je Tea Party příslibem zásadní změny amerického politického života....".
Podívejte se laskavě na strukturu tohoto společenství, jejich program a názory.
Pokud jste to udělal a přesto jste takto formuloval svůj nazor na toto hnutí, tak nezbývá než vás hluboce politovat. Tím je zcela devalvován veškerý zbytek vašeho blogu a nemá ani smysl s ním polemizovat.

SOUHLAS NA 100% !!!!
07. 11. 2010 | 11:57

Bc Martin napsal(a):

Béda:

Vy pořád musíte hledat vinu u jiných. Co takhle hledat vinu u sebe. Za krizi můžou i prostí lidé tím že si stále půjčovali aniž by půjčku mohli splatit.
07. 11. 2010 | 12:16

vlk napsal(a):

Naprostá demagogie. Demagogie pur.
Že Obama a jeho volba skončí tíhle fiaskem bylo jasno téměř každému. Proto jsme tu, po shlédnutí předvolebních debat s Mc Cainem napsal, že být voličem v Americe, byl bych zcela jasně tvrdým demorkatem , ale volil bych Mc Caina..
Prostě to nemohlo dopadnout jinak.
Jenž veškeré hlášky Tomského na adresu Obamy je demagogie pur.
Ano tea party jsou fenomenem. Jen bych chtě vidět oona zázračná řešení současných problémů USA , která tam předkládají. Kecy o individualismu, nízkých daní a všem možném, které Tomský předvádí jsoujen agitační mlhou pro Rumcajse, Nic jiného. Protože A,eriak je prostě deklasovaná. Deklasovaná a zadlužená. Bez v ýroby. A do toho stavu ji nedostal ani Obama, ani dmeorkaté. když poslední dmeorkat v Bílém baráku končil, měl a Amerika přebytkové rozpočty a její ekonomika byla ještě zdrabváMnimálně částečně. Do stavu, v jakém je dnes ji převedli voliči, kteří s edne spojímají na Tea partys. Přesně tihle.
Ale jako všude - mají svého hříšného rituálního kozla -Obamu. Stačí jen na něj naložit veškeré svoje hříchy a vyhnat jej z města : Pardon - z Bíloho Baracku. A vše bud e jedna báseń. Fakt tomu Tmský věří? Že Rumcajs, tak to men nijak nepřekvapuje.
07. 11. 2010 | 12:27

Honza L. napsal(a):

Naprosto souhlasím s článkem
07. 11. 2010 | 12:30

zk napsal(a):

vlk napsal:
"Proto jsme tu, po shlédnutí předvolebních debat s Mc Cainem napsal, že být voličem v Americe, byl bych zcela jasně tvrdým demorkatem , ale volil bych Mc Caina."

Proč?
07. 11. 2010 | 12:45

Tenco napsal(a):

Pro ty, kteří se stále domnívají, že kalouskovština má nějaký rozumný obsah - zde vzor od sousedů :
http://www.finmag.cz/clanek...

Množte se občané - bez náboženských, etnických, sociálních, politických a pohlavních předsudků a hlavně ...

...přitom nemyslete na budoucnost.

Oni už to Goldman se Sachsem nějak zařídí.
Uvidíte.

Béda
Války nejsou jen nákladem. Války jsou především příležitostí. Pokud je pak na válce účastna země, jejiž zbrojní průmysl je páteří ekonomiky, jsou příležitostí pro majitele bank a zbrojařských firem.
Ale za vzdálenou frontovou linií /avšak i před ní a v ní/ dávají také mnoha lidem práci.
Což je neoddiskuvatelný fakt.
Tedy pokud přijmeme tezi, že válka bez vyzbrojování a udržování armád je nesmyslem.
Není to žádné pacifistické hledisko. Je to také fakt.
Co s tím ?
Zdanit, chtělo by se navrhnout. Jenže - co pak s těmi daněmi - CO vlastně podpořit ? Tak aby se struktura nezhroutila ?
To je oříšek, který rozlouskne buď pořádný megakšeft pro banky a zbrojařské korporace /v pořadí třetí/, nebo někdo, kdo bude mít vizi, jak se efektivně ubránit barbarům a přitom vytvořit rámec pro lepší život co největšího počtu členů společnosti.
Bez změny fundamentu však dojde jen k eskalaci rozporů a ustanovení policejního státu./ne v USA, tam je společnost mocná a stavovsky strukturovaná tak, že si vždy nějak poradí/. Což se mírným pokrokem v mezích zákona děje dnes a denně./zejména v "nostalgických státech" jako je třeba ČEZko/. Policejního stát ve smyslu kontroly, ne ve smyslu účinného dohledu
nad Řádem.

Celá dnešní situace připomíná stav, kdy říše disponovala výborně vyzbrojenými a neustále masivně dovybavovanými legiemi, které však pronajímala či občas dokonce darovala nepřátelským barbarům.
Příjmy z těchto VŠECH operací plynuly Maecenasovi. Ten však nad sebou neměl Augusta, ale jakýsi "lid", který o daných skutečnostech sice věděl, kritizoval je na jedné straně, /ale zase ne tak moc, aby ho to k něčemu zavazovalo/ a žil z nich na straně druhé. Maecenas mu také dával chléb a hry, takže si v běžném denním shonu ani svou schizofrennii neuvědomoval. Navíc si lid /v čím dál tím vzácnějších chvílích, kdy fungoval mimo svůj:)) schizofrenní rámec/ vůbec nedovedl představit, že by věci mohly fungovat jinak, natož že by měl představu jak.
A když, tak jeho nápady by vedly k vpádu barbarů, ztrátě chleba a možná i her./ i když tady bych byl opatrný - televize a internet by fungovaly asi stále, jen by se přelíčili moderátoři/.
Nikoho nenapadlo, že kdosi kdysi skutečně vládl číslům i obci jako celku o vymezených protikladech tak, že je dovedl vybalancovat k obecné spokojenosti.
Sám by to nedovedl.
300 komunistů/od slova komuna - takto uzavřená/ orientovalo /od slova Orient/ Evropu.
(Ať si ten, kdo chce, vygoogluje skutečný obsah, význam toho slova - tedy KDY měl takový obsah a význam a jak je to vše paradoxní při představě , kterou vykreslil Marx. Pokud nebude číst pouze obskurní zdroje, bude velmi, velmi překvapen.)

Jen tak na okraj - Lucius Junius Brutus určil počet senátorů na 300.

Nová doba chce nová jměna. Nové komunisty.
:---()

"Lid", "vláda lidu", "démy", "pokrok", "aristokracie", "vláda", "liberalismus", "náboženství"...
Zašpinit čistotu definic skutečností a zároveň je vymezit ve smyslu péras apeiron. Bez toho zůstane "lid" schizofrenním davem.

Pod vládou ideje nové Svaté Trojice - trojjediné a mocné. 1.1.Konzum. 1.1.Peníze. 1.1.Úrok.
Což je také fakt, ne stížnost. :))

P.S. Celá chattering agora je však navíc
zaplavena takovým mořem výkladů, že je to úkol nemožný.
Tedy bez Augusta.
Nebo 300 komunistů.

Který(ří) vám to prostě nařídí, bando !

Prostě tak , jako když někdo vyhlásí legislativní nouzi a o přestávce si zajde na kávičku do poklidné restaurace, zakouří si havana, poplká s kolemjdoucími o počasí. Pak přimhouří oči před příjemně hřejícím podzimním sluníčkem, spokojeně a s božsky laděnou odevzdaností své nirváně ývzdechne "Ach...!" .
Anebo s takovou lehkostí, jako když někdo zkonceptuje výstavbu společností v Íráku či Afghanistánu a večer si při konzumaci čevabčiči za 500,-Kč se svými soukmenovci zanotuje, jak to krásně zařídili a jak všem bude fajn.
07. 11. 2010 | 13:24

Tenco napsal(a):

Bc Martin
citace "Béda:
Vy pořád musíte hledat vinu u jiných. Co takhle hledat vinu u sebe. Za krizi můžou i prostí lidé tím že si stále půjčovali aniž by půjčku mohli splatit. "

Ano, také jsem se setkal s tím, že když chudý člověk vejde do banky, okamžitě se na něj sesypou nedočkaví bankéři, sepíší s ním všelijaké ty smlouvy o velmi výhodných půjčkách a úvěrech a to aniž by si ověřili jeho bonitu a schopnost splácet.
Je to o nezodpovědnosti těchto lidí.
Přesná analýaza, milý Bc Martina.

A vyjímečně i bez gramatických chyb.

P.S. Nejste Vy náhodou i autorem onoho výroku, že "včera pršelo a kromě deště a mraků je důvodem tohoto zjištění i moje zmoklá hlava" ?
Víte, já si dopoavad myslel, že licencí na provoz finančního ústavu např. banky je jednomu udělena kromě práv i odpovědnost, povinnost.
Ale ono to platí jen pro cikány, že Bc Martine? Ta dialektika tedy.

Slzavé údolí. Dnes šmytec. Je totiž krásná deštivá neděle a navíc mi zatím nezmokla hlava.
07. 11. 2010 | 13:34

tom napsal(a):

Tak jak se blíží den voleb je zcela jasné: Voliči mají strach o zaměstnání, z rozpočtového deficitu a z narůstajícího státního zadlužení.

Ale za vším tím – za inzeráty a proslovy kandidátů, za rétorikou o „kontrole se vymykajícím vládním výdajům“ – vykukuje skrytý, měně diskutovaný problém: náklady na probíhající války.

Již jsme utratili více než 1 bilión USD v Iráku, nemluvě o 700 miliardách USD spotřebovaných v rozpočtu Pentagonu. Ovšem vydání v Iráku a v Afganistanu nyní činí více než 3 miliardy týdně, což činí tyto války hlavním důvodem pro rekordní rozpočtový deficit.

Před dvěma lety jsem spolu s Josephem Stiglitzem publikovala článek Válka za 3 bilióny dolarů, ve kterém jsme odhadli, že rozpočtové a ekonomické náklady na válku dosáhnou 3 bilióny USD.
07. 11. 2010 | 13:56

tom napsal(a):

Bushova vláda nejenže obrovsky podcenila náklady na války, ale mimo to dvakrát snížila daně – v letech 2001 a 2003 – zrovna v době, kdy jsme navyšovali válečné úsilí. Bylo to poprvé v historii USA, že vláda snížila daně a přitom přidělovala obrovské sumy na válku. Důsledkem toho je skutečnost, že války podstatně navýšily federální deficit.

Mezi roky 2003 a 2008 — dříve než se rozvinula finanční krize — vzrostl státní dluh ze 6,5 biliónů USD na 10 biliónů a přinejmenším jedna třetina tohoto nárůstu byla přímo přiřaditelná válkám, nejdříve v Iráku a pak v Afganistanu.

Například v březnu 2003 – měsíci, kdy započala invaze do Iráku – se ceny ropy pohybovaly pod 25 USD za barel. Okamžitě poté ovšem počaly ceny růst a po pěti letech dosáhly 140 USD za barel. Kromě toho tyto válečné výdaje nám doma ponechaly mnohem méně prostoru pro vyrovnání se s finanční krizí.

Během volební kampaně lidé vyjadřovali obavy ze zadlužení a z deficitu a rovněž z obrovské zátěže, kterou představuje financování válečných konfliktů, a z nákladů, které jsou vynakládány na stimulaci ekonomiky.

A můžeme teď s jistotou říci, to co již víme: Důsledek válek bude i nadále stahovat naši ekonomiku dolů.

Dlouhodobé náklady na konflikty v Iráku a v Afganistanu budou vyšší než tomu bylo v předchozích válkách v důsledku vyššího počtu přežívajících raněných, většího výskytu posttraumatických stresových poruch (PTSD) a jiných psychických poruch. Kromě toho stále vyšší počet veteránů nárokuje invalidní benefity a mnozí veteráni slouží na bojišti opakovaně.
07. 11. 2010 | 13:57

Bc Martin napsal(a):

Tenco:

Pokud by tito lidé byli zodpovědní tak i kdyby se na ně tito bankéři sesypali tak by nic nepodepsali. Člověk musí nejdřív přemýšlet než něco podepíše.
Tito lidé jsou ale především hloupý a naivní.
07. 11. 2010 | 14:22

Pavel V napsal(a):

Pouze úplní hlupáci vidí svět černobíle tak, jak ho vylíčil Karel Marx. Svět, kde bohatí zíkali majetek tím, že ve výrobním procesu okradli chudáky a jsou tedy jejich přirozenými nepřáteli. Skutečnost je složitější. Existují miliardáři podporující levici. Takoví často získali své pohádkové bohatství, že se jako pijavice přisály na státní rozpočet a mají tedy zájem na co největším plýtvání veřejnými prostředky. Na druhé straně zase existují zaměstnanci, kteří ve svých zaměstnavatelích nevidí nepřátele, ale dobrodince. Příkladem takového dobrodince by mohl být Baťa, který mnoho dělníků (možná celý kraj) vytáhl z bídy. Pravicově smýšlející dělník/zaměstnanec tedy není zrádcem dělnické třídy ani naivní hlupáček, jak se ho snaží líčit novinář George Monbiot v Guardianu (viz Blisty výše). Naopak může být velmi inteligentní, že dokáže odhalit podvodníky vysávající státní rozpočet (z velké části dotovaný daní ze mzdy zaměstnanců).

Bylo charakteristické, že komunisté v politických sporech nepolemizovali s ideovými odpůrci. Měli na to jinou metodu - zneuctít svého odpůrce. Zmíněný článek v Guardianu mi to připoměl. Členové hnutí Tea party jsou zde líčeni jako loutky v rukou miliardářů. Kdo zažil na vlastní kůži vymývání mozků komunistickou propagandou musí se tomuto článku (pro jeho povrchnost) jen smát.
07. 11. 2010 | 14:22

tom napsal(a):

Vezmeme-li do úvahy historii, ukazuje se, že náklady na péči o veterány obvykle vrcholí asi 40 let po ukončení konfliktu. Nevyšší náklady na invalidní veterány z první světové války se projevily až po roce 1969; špička výplaty benefitů ze druhé světové války přišla v osmdesátých letech minulého století a stále jsme ještě nedosáhli vrcholu u veteránů z vietnamské války. I Válka v Zálivu v r. 1991, která trvala pouhých 6 týdnů, nyní stojí více než 4 miliardy ročně na kompenzace invalidním veteránům.

Stovky tisíc veteránů již byly léčeny v našich zdravotních ústavech a mnozí budou tuto péči potřebovat po zbytek svých životů. Více než jeden a půl miliónu lidí již požádalo o takové kompenzace. Celkové náklady během života těchto veteránů pravděpodobně budou činit něco mezi 600 až 900 miliardami USD. Ačkoliv jsou to obrovská čísla, přesto nezahrnují ekonomické náklady, které ponesou tito veteráni a jejich rodiny co do snížené kvality života, ztrát zaměstnání a dlouhodobých zdravotních následků.

Budeme muset rovněž nalézt miliardy dolarů, abychom nahradili vozidla, zbraně a jiné vybavení, které se již nikdy z bojišť nevrátí.

A všechny tyto výdaje (a je doprovázející zadlužení) budou muset být jednou uhrazeny – a to je stín nad listopadovými volbami. Nechceme vidět souvislosti. Irák a Afganistan vrhají dlouhý stín. S jejich dědictvím budeme žít po dlouhá léta.
------------------
Tedy jako obvykle. Snížení daní pro bohaté, neb ti přece nebudou trestáni placením daní. Zároveň se tím, že bohatí přestanou platit daně, ekonomika nějak zázračně rozběhne. NIKDE se to (nepočítám např. maličké Monaco apod.), bohužel, nepodařilo.

Kromě zbrojní výroby (a ani tam to už neplatí absolutně)USA už téměř průmyslové výrobky neprodukují. Vše bylo přesunuto do jiných zemí. Korporace vydělá, i když stát zchudne.

K tomu se přidává stín nekončících, stále se rozšiřujících, válek. Jež přitom postrádají jakéhokoli smyslu a byly rozpoutány pod lživými záminkami (např. že v Iráku jsou ZHN apod.) USA přitom vyzbrojují i strany (SA, Pákistán přes ISI), které peníze nebo materiál obratem redistribují svým "bratřím" ve zbrani. Malá část korporací na těch nekonečných válkách zbohatne, ale nutno si uvědomit, že to platí daňoví poplatníci. Jejich peníze nejsou nevyčerpatelné, zvláště, když ti bohatí, co z válek profitují (samozřejmě)už platí málo nebo vůbec. Takový tunel po americku. Přičemž si nutno uvědomit, že výrobci vojenského materiálu vydělávají, ale nejlépe jsou na tom redistributoři. Tedy ti, co profitují z toků peněz na válku. Pokud si za své peníze koupí kandidáty, včetně kandidáta na prezidenta (v USA je to holá nutnost, bez peněz na kandidaturu od "sponzorů" nemáte šanci) ten nemůže nic dělat. Mnozí si tímto způsobem vysvětlují Obamovu nečinnost ohledně válek a jejich příživníků. např. v Afghánistánu ze západních fondů jdou královské platy, královské kratochvíle a náklady na královské rezidence, apod. K potřebným se odhadem dostane 5% prostředků celého fondu. Války take neznamenají pouze okamžité výdaje. Znamenají astronomické zatížení pro budoucnost, viz výše.

Čili - žádné vyšší daňové zatížení nejchudších a žádné škrty, které postihnou nejchudší, nemají smysl. Protože se tím získá relativně málo prostředků a ti nahoře, napojeni na státní penězovody, je dokáží rozfofrovat na své soukromé cíle daleko rychleji. Tak, jako v ČR nejsou problém sociální dávky (cca 30 mld), ale to, že dle oficiálních údajů se daleko vyšší částka (200 mld)rozkrade při státních zakázkách, apod. (přičemž neoficiální odhad je až 2,5 x vyšší!) Takže co je problém - Kalousek se svými pochybnými armádními zakázkami( nefunkční předražené padáky, pandury apod.) nebo 20 000 příjemců sociálních dávek? Ten první připravil stát o víc. A neoprávněně. A ke vší smůle, není jeden, ve vládě je takových šíbrů spousta a všichni chtějí vydělat. Proto staří i staří nově recyklovaní kmotři návrh zákona o transparentních státních zakázkách okamžitě ze stolu. No a v USA je to s odčerpáváním státních prostředků podobné, jen těžiště je jinde. Nejjistější penězovod je válka...

Přesto, že TV Fox a další US ohlupovadla o tom nemluví, Obama nastoupil do rozjetého vlaku. Ten rozjeli Bushovi Neocons. Obama se jen veze. Jeho chyba je to, že nemůže jít proti svým sponzorům, kteří ho mají v hrsti. Obama je malá ryba a nemá sílu to zastavit.
07. 11. 2010 | 14:28

tom napsal(a):

31. října 2010 – Držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz a rozpočtová guru na Harvardu Linda J. Bilmesová revidují svůj původní odhad nákladů na války ve výši 3 biliónů USD. Jak uvádí ve svém článku L. Bilmesová, války v Iráku a v Afganistanu jsou nejméně o 25 % nákladnější než činily předchozí odhady.

Linda J. Bilmesová je profesorkou na Harvard Kennedy School of Government. Je spoluautorkou (s Josephem Stiglitzem) bestselleru NYT The Three Trillion Dollar War: The True Cost of the Iraq Conflict (Třímiliardová válka. Skutečné náklady konfliktu v Iráku). Bilmesová píše obsáhle o finančních a rozpočtových problémech v novinách, časopisech a akademických publikacích včetně New York Times, The Washington Post, a Financial Times.

odkaz na publikaci, z níž bylo citováno

http://www.amazon.com/exec/...
Pozn. v USA, byť to není oficiální proud, se o krizi, příčinách a důsledcích píše. Byť normální Američané nemají čas ani sílu si to najít nebo ochotu dlouhé hodiny a dny studovat a tak jsou odkázáni na TV Fox. Český tisk a TV je opatrnější, čtenáře zřejmě tak nepodceňuje, tak informace o dění v USA z opačné stany spektra raději bez výjimky cenzuruje. Situace silně připomíná jakešovské tvrdé jádro před rokem 89, kdy se zase absolutně cenzurovala diskuze v gorbačovském SSSR
07. 11. 2010 | 14:35

Bc Martin napsal(a):

Pavel V:

Souhlasím že trapní levičáci vidí dnes svět marxisticky černobíle. Bohužel k tomu nepatří dnes jen voliči KSČM ale i ČSSD, která je dnes spíš druhá marxistická strana. Těmto ubožákům pomáhají nedůvěryhodné internetové noviny jako Britské listy, které se svým obsahem podobají Rudému právu a jemuž pomatenci jako stále rebel věří a dávají sem odkazy na tenhle pochybný internetový plátek.
07. 11. 2010 | 14:42

tom napsal(a):

Bédo, Palinová vysudovala "politické vědy"? To jsem opravdu nevěděl - nestudovala je náhodou v Plzni, když tam byla na právech Řápková s polovinou pražského magistrátu? .-)
A kruci - citoval jste stejný zdroj, já to tu celé nečetl, jen jsem na začátku koukl na ideové fráze jednodušších diskutérů...:-)
07. 11. 2010 | 14:55

tom napsal(a):

Martine, pokud s JAKÝMKOLIV tvrzením, např. v BL nebo jinde, nesouhlasíte, zkuste ho svými argumenty vyvrátit. Jednoduché fráze a poučky poněkud nudí a vypovídají pouze o svém pisateli.

PS: kdybyste chtěl napsat analýzu o tom, kterak se Kalousek + spol. činí tunelováním státu přes vládní zakázky tj.co je problém, jestli příjemci 30 mld sociálních dávek nebo tunel ve vládních zakázkách okolo 200 mld, aneb jestli v ČR peníze, vybrané od nejchudších občanů (školné, zdravotné, snížení dávek, zvýšení DPH apod) dokáží zalátat díru ve státním rozpočtu (tj. že peníze budou téci rychleji, než je vyžírky přisáté na penězovodech stačí tunelovat).

Čili, anbyste to pochopil i vy: jestli má jakékoliv škrtání bez jakýchkoliv změn zavedené zlodějské praxe nahoře, smysl?
Těším se na fundovaný rozbor :-)
07. 11. 2010 | 15:06

Pepi napsal(a):

Už jsem kdysi psal, že Obama je tlachal jako druhý Gorbačov.!!
-
Sliby, sliby ale skutek utek...
-
A už se to i potvrzuje.
-
Jen doufám, že to s USA dopadne podobně jako s CCCP...
-
(a za co dostal Nobelovu cenu?, za válku v Iráku a Afghánistánu)..??
07. 11. 2010 | 15:24

Tenco napsal(a):

Bc Martin
Víte, já v podstatě ubohé, trapné propagandisty , kteří zdejší blogy zamořují agitkami ve stylu 50. let - tedy dvě věty,/ často i ty plné gramatických chyb :((/ , jejichž jediným leitmotivem, obsahem a sdělením je snaha / a jim se to povětšině daří/ zachovat i formu adekvátní onomu záměru s nímž na zdejší blogy docházejí, obdivuji.
Obdivuji jsoucno, které je samo sobě důkazem a potvrzením svého stavu a kvality a jehož jediný vztah k jakékoliv kritické úvaze vzhledem k sobě samému a jiným jsoucnům je určen také jím samým, tedy jeho podstatou.

Jistě mi rozumite, že ?

Apropo - proč jste mi neodpověděl na otázku, které nemakačenky znáte ve svém okolí ?
Ještě bych měl doplňující otázku - řadíte k nemakančenkům i ty, jejichž plody práce /např. duševní/je třeba vyhodit, protože jsou k ničemu ?

Zkuste být alespoň vtipný.
Protože začínáte nudit.
Děláte tak své tlupě medvědí službu nadvakrát.
Za prvé, že jste velmi smutný zjev coby argumentátor a za druhé, že jste komický jako agitátor.

Měl byste věc zkonzultovat v nějaké vyžírkovské organizaci typu Liberální Institut či Občanský Institut.
Ještě není vše ztraceno.
Pak změňte nick - a hurá do práce.

Apropo - Vy máte vlastní bydlení ?
Automobil ? Jste zajištěn pro případ stáří ?

A to vše bez dluhů ?

Berete alespoň 40.000,- čistého ?

Díky za odpovědi.

Zdar.
07. 11. 2010 | 15:42

vlk napsal(a):

zk
protože prostě Obama mi přišel jako prodavač s teplou vodou. Či obchodník s deštěm.
07. 11. 2010 | 16:09

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Pavel V

Proč tedy neodhalujete ty „miliardáře podporující levici“ a nepředvedete, že i Vy jste schopen a ochoten zkritizovat ty „podvodníky vysávající státní rozpočet“ z řad boháčů, tak jak to podle Vás dovede správně „pravicově smýšlející dělník/zaměstnanec“?
07. 11. 2010 | 16:22

xxx napsal(a):

Nejhloupeji cernobile to vidi Bc.Martin.
Doporuceni:
Vyjedte z ceskeho Absurdistanu
do kapitalisticke zeme/kterekoliv, ale ne postbolsevicke/a divejte se . Pozorne!
Potom se Vase cernobile videni sveta /mozna/ zmeni. Pokud nebyli Vasi predci "positivni"modri z ceskeho Absurdistanu, ktery, jako vzdy,jako "novy predvoj" buduje "cesky""trh bez privlastku". Spravnejsi cesky vyraz by ale byl "bazar"!
07. 11. 2010 | 16:27

zzz napsal(a):

To Tomsky:
Jeste ze existuji mezi vami lide jako byl primeminister Fiser. Jinak by
se antis....e velmi pomeli.
07. 11. 2010 | 16:31

Pavel napsal(a):

Žádný prezident USA nemohl situaci,která byla v ekonomice úspěšně vyřešit.Kdyby nenalil FED a vláda USA peníze do bankrotujících institucí,tak tu byl kolaps finančního systému s nedozírnými důsledky.Nicméně tím zaretušoval dluhy neúspěšných a nepřímo ukázal,že je možno takto pokračovat bez obav z důsledků.Jakmile ovšem sáhl na odměny vysokých manažerů bank,kterým bylo pomoženo,tak tyto instituce začaly pomoc neuvěřitelně rychle vracet.A banky už zase na celém světě vydělávají!!Problém neřešitelný v období 2 ani 4 let je vzrůst nezaměstnanosti v USA,který vznikl ne jen v důsledku útlumu firem v krizi,ale zejména přesouváním výroby do Asie a to je trend ,který se nezastaví ať v Bílém domě sedí černý nebo bílý.To láme vaz Obamovi,a to že Američané v něj vložili očekávání,která nemohl naplnit.Jeho chyba je jediná,že si to neuvědomil a že lidem sliboval,že je z krize vyvede.Žádný stimulační balíček nezpůsobí,aby se zastavil trend přesouvání výroby za levnější pracovní silou do Asie!!Poslední opatření FEDu se snaží o pokles dolaru a stimulaci exportu.Jak je vidět z reakce ve světě ,tak se tomu ostatní ekonomiky budou bránit.Ameriku čeká období schizofrenie,kdy firmy se zkonsoludují a budou vykazovat růst,ale současně se bude udržovat vyšší nezaměstnanost.
07. 11. 2010 | 16:44

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Bc Martin napsal: „ Pokud by tito lidé byli zodpovědní, tak i kdyby se na ně tito bankéři sesypali, tak by nic nepodepsali. Člověk musí nejdřív přemýšlet než něco podepíše. Tito lidé jsou ale především hloupý a naivní.“

Stejně tak byste ale mohl napsat, že kdyby ti bankéři byli lidé zodpovědní, tak i kdyby se na ně ti chudáci hrnuli ze všech stran, tak by s nimi bez důkladného zvážení nic nepodepisovali. A to právě proto, že u té chudiny se dá předpokládat, že jde o lidi naivní, nedostatečně vzdělané a zkušené, zatímco ti bankéři jsou vzdělaní a zkušení profesionálové.

Když někdo podepisuje z naivity a nevědomosti, je politováníhodný. Když ale podepisuje někdo, kdo je informovaný a zkušený, a kdo chce naivity někoho jiného úmyslně zneužívat, pak je to u mne obyčejný darebák a zbabělec. Navíc s největší pravděpodobností patří do té sorty boháčů, o kterých hovořil Pavel V, že vysávají státní rozpočet, protože spoléhají na to, že stát nenechá jejich instituci padnout.
07. 11. 2010 | 16:52

zk napsal(a):

vlk:
Pak by mě tedy zajímalo, v čem konkrétně se Vám zdal McCain přesvědčivější, ale podstatné je, že nemá velký smysl dělat závěry z televizních debat amerických prezidentských kandidátů. To je naprosto specifický žánr, v němž jde o to, který z kandidátů dokáže lépe zapůsobit na ideově nevyhraněné "nezávislé" voliče (tedy ty, kteří se neidentifikují ani s demokraty, ani s republikány).
Ve všech třech debatách bylo jasně vidět, že čím nekonkrétněji a mlhavěji daný kandidát plácal, tím více se nezávislým zamlouval. (Americké televize si pokaždé vybraly modelový panel voličů - republikánů, demokratů a nezávislých - kteří mačkali tlačítka; červené, když se jim to, co kandidát právě říkal nelíbilo, zelené, když ano. Tyhle preference se pak okamžitě objevovaly na TV obrazovkách. Nevím, jestli to bylo vidět i na těch záznamech, jež vysílala ČT, asi ne.)
Demokratičtí sympatizanti se před debatami s McCainem báli, že Obama bude mluvit příliš složitě a konkrétně, což býval jeho letitý problém. Naštěstí nemluvil, byla by to sebevražda.
Asociace amerických učitelů angličtiny analyzovala jazyk, jenž Obama a McCain v těch debatách užívali: McCainova slovní zásoba byla na úrovni průměrného žáka sedmé třídy, Obamova na úrovni žáka třídy devaté. Jistě uznáte, že bývalý šéfredaktor Harvard Law Review a dlouholetý profesor ústavního práva by uměl i lépe. Je to prostě specifický žánr, jde o to zalíbit se většinou méně vzdělaným voličům a mluvit jejich jazykem. Dělat z těch tří debat jakékoli závěry se mi nezdá prozíravé, ale je to samozřejmě Vaše věc.
Jako lepší vhled do Obamovy politické filosofie mohou posloužit jeho knihy, třeba The Audacity of Hope z roku 2006. Obamovi se dá vytknout mnohé, ale určitě ne myšlenková nebo názorová plytkost.
07. 11. 2010 | 16:59

Bc Martin napsal(a):

tom:

Už se stačí podívat na to kdo do těchto listů píše a to je dostatečný důkaz k potvrzení jejich nedůvěryhodnosti.
BL jsou jednostraně zaměřené listy, řídící se jen jednou ideologii socialismu. Jejich informace jsou zkreslené idelologii a často jde jen o polopravdy.

PS: Jinak školné a placené zdravotnictví mají ve všech vyspělých státech západní Evropy a Severní Ameriky naopak bezplatné školné a zdravotnictví je jen v zemích třetího světa Afirce a Latinské Americe. Tam bych naše školství a zdravotnictví rozhodně nesměroval.

Mohl bych vám tu také sálodlouze vypsat o okrádání státu ČSSD (bankrot ČSA pod vládou Tvrdíka,kauza kakaových bobů z Ghany a kauza Gross) a o zvýšení zadlužení za dob "úžasného" finančníka Sobotky. To by ale bylo na příliš dlouhou dobu
07. 11. 2010 | 17:15

Bc Martin napsal(a):

Tenco:

Pane vaše urážky vůči mé osobě jsou důkazem vaší neschopnosti věcně agrumentovat. Já zas nemám rád socialistické propagandisty a jejich směšnou snahu že socialismus je jediná správná a demokratická ideologie (není ani správná ani demokratická).

To ostatní co jste napsal pod tím jsou moje osobní věci do kterých Vám nic není.

Chcete vědět koho řadím mezi nemakačenky. tak třeba odborářské bossy, nebo lidi dlouhodobě nezaměstnané, kteří jen pobírají soc.dávky.

Pokud jde o Liberální a Občanský institut tak jsou to alternativní názory k vašemu socialismu. Každý má právo na svůj názor a různost názorů to je demokracie. Jistě vy by jste asi raděj aby tady byla jdeniná socialistická "pravda".
07. 11. 2010 | 17:32

Frant. Lukeš napsal(a):

Pan Tomský by udělal dobře, kdyby přestal psát své komentáře, které jsou stále horší a horší, jak jsem konstatoval již při jeho předchozím komentáři.
Politolog Tomský, který patří k těm, kdo ještě za letošní obrovský propad obviňují soc. demokratickou vládu, ač si každý snadno může spočítat. že pokud by Topolánkova vláda neprovedla v předvečer finanční krize obludnou daňovou reformu, která připravuje již třetí rok státní rozpočet o 60-70 miliard Kč, bylo by trápení současné vlády s propadem příjmů státního rozpočtu mnohem menší. Týž politolog obviňuje Obamu z toho, že za jeho vlády je vysoká nezaměstnanost, když je všeobecně známo, že finanční a posléze hospodářská krize v USA odstartovala koncem r. 2008 ještě před nástupem Obamy do presidentské funkce. Za tuto krizi v USA, která se posléze rozšířila do velké části světa může (vedle hříchů dřívějších vlád) daleko nejvíce Bushova vláda. která trvala 8 let a během níž již zhruba od r. 2002 bylo zasvěceným v USA (možná i jinde) známo, že se USA řítí do těžké krize, která bývá spojována s pochybnou politikou hypoték. Pokud p. Tomský obviňuje z nevalné situace v USA, která se v poslední době lepší díky zásahům pres. Obamy, právě jeho tak tedy o jeho objektivitě lze s úspěchem pochybovat.
Pokud někteří Američané spojují vysokou nezaměstnanost a nevalnou situaci v USA v současné době s činností pres. Obamy tak to se velmi mýlí, ale u lidí, kteří s výjimkou toho kolik mohou utratit se nezajímají o nic jiného - zvláště ne o skutečné příčiny současné situace to ani nepřekvapuje.
Můj závěr: číst komentáře p. Tomského je opravdu ztráta času.
07. 11. 2010 | 17:38

Tenco napsal(a):

Bc Martin
Velmi zajímavě by asi dopadal i Vaše kritika Bible. Skloním kukuč a listuji - jeden Jeremiáš, druhý Izajáš, další jakýsi Zachariáš... To musí být pěkná sebranka, nějaká sekta nebo co. To je jasný důkaz nedůvěryhodnosti. A jejich informace jsou zcela jasně zkresleny ideologií, to je jasné. Za každým druhým slovem jakýsi nehmatatelný B´h, to pak tuto knihu řadí mezi brak hodný tak jedině bratří Grimmů či Boženy Němcové.

Zřejmě by tak dopadla asi větší část světové literatury, kdybyste se náhodou stal literárním kritikem, neníliž pravda ?

Otázky na závěr :

Je tedy Bible propagandistický plátek ?

Co to je bezplatné školství v pojetí českého daňového poplatníka ?
Můžete mi prosím vysvětlit , kde se generují ony platy učitelů, stavby školských zařízení, jejich údtžba a otop ?
Měl bych pak specifický dotaz, zda peníze, které se distribuují soukromým školám se také rodí na onom stromě Bc Martina Poznání dobrého zlého ?

Opět připomenutí makačenka Bakaly a otázka za kolik korunek zakoupil si tento četné bytové a nebytové prostory jak se to má s faktem, kdy on, ač to zdaleka není socka , pobírá dotace z programu Zelená Úsporám a zda tedy není větší socka než nemakačenko Gábo Bílý, kterému to měsíčně hodí sotva 20 táců ?

Proč neodpovídáte ?

Jste postižen snad i na zraku ? Píše Vám Vaše veršovánky někdo jiný ?

V tom přiípadě se omlouvám a soucítím s Vámi. Jako lida Vám milerád zašlu i nějaký drobný předmět denní potřeby či stravenku na jídlo.
Známe stotiž voje galilejské.

P.S. Člověče nešťastná, Vy jste pořád nepochopil, že jste tady pro srandu ? To je fakt tak složité ?:))
07. 11. 2010 | 17:39

stále rebel napsal(a):

Pro tom.
K exempláří Bc Martin a k jeho „Jinak školné a placené zdravotnictví mají ve všech vyspělých státech západní Evropy a Severní Ameriky“
Například: Studium v zahraničí

Školné a jiné studijní poplatky ve vybraných státech EU
http://www.anglickysen.cz/c...

nebo trochu jinak Harvard University

„Školné je odstupňované podle oborů (nejdražší je business a medicína), průměrně kolem 40 tisíc USD ročně, protože je však škola tak bohatá, zhruba polovina studentů (včetně všech českých) je neplatí.“
http://cs.wikipedia.org/wik...
07. 11. 2010 | 17:51

Tenco napsal(a):

Bc Martin
Mé popsání reality - tedy způsobu Vašeho komentování zde, si může každý ověřit.
Stačí , když si Vaše agitky odsvrchu dolů zkpíruje a seřadí si je pod sebe.
Nic nového se tak sice nedoví, ale Vaši chabou obranu útokem takto rozbije zcela napadrť.

Vaše osobní věcí je to, že zde ostrakizujete celou, však jakousi blíže neurčenou skupinu lidí a sám jste možná sociální případ.
Tedy aspoň v mých očích.
Tak máte to vlastní bydlení, auto, firmu, pojistky . životní a penzijní spoření a berete alespoň 40.000,- čistého, nebo ne ?
Já jo.
Tedy kromě té firmy. Místo ní vlastním investice.
Není v tom nic osobního, jsou to naprosto základní otázky, které v mých očích charakterizují člověka jako toho, kdo se umí o sebe postarat, na rozdíl od socky, která jen žvastá a přitom se spoléhá na stát. :--()

P.S. L a O Institut nejsou výzvy, ale kumpačky žijící z grantů, dotací a daňových defraudací, což je jen kryptonymum pro sponzorské dary.
Vázvy jsou jinak formulacemi, ne symboly.
Zdar.

Ale nemusíte odpovídat. Já vím co jste zač. Takový ten pravičáček, co si myslí, že když bude výt s vlky (přítel promine), nic nepokazí a bude se mít dobře .
To je typický pozůstatek z dob přede "dnem, kdy se Havel domluvil s komunisty" a je hluboce zakotvený tak, že snad zformoval novou modifikaci genu, který já osobně nazývám "gen nepřirozené stádnosti".

P.S. Končím s Vámi. Už stejně není co dodat. Akorát je mi Vás líto. Bez ironie.
Lítost jako vyjádření lidského citu nad další mladou, perspektivní, vzdělanou, originální a přitom vtipnou lidskou duší.
Žádné nízké, typicky pravičácké opovrhování ! To si vymiňuji.
07. 11. 2010 | 17:53

Bc Martin napsal(a):

Tenco:

Vám připadá normální když někdo pořád argumentuje slovem "to udělal Bůh"? Navíc to je jak jste spávně napsal nehmatatelný konstrukt který nelze dokázat že existuje.
Bible je náboženská kniha, jejiž události které popisuje nelze dokázat že se skutečně stali poněvaž jsou založeny na metafyzice (nejvyšším jsoucnem je Bůh jehož existemci nelze dokázat).

Co se týče bezplatného školsví myslel jsem tím že se naplatí školné (to se skutečně neplatí jen v zemích třetího světa a v zemích bývalého východního bloku)
07. 11. 2010 | 17:57

stále rebel napsal(a):

Pro tom.
Tento odkaz
http://www.penize.cz/mzda-a...
07. 11. 2010 | 17:58

Bc Martin napsal(a):

Tenco:

Vy jste typ ubohého levičáka co si myslý že všechno ví a všechno zná a že když půjde se současnou módní vlnou antikapitalismu a prosazování socialismu tak bude in. Snažíte si nalhat že socialismus je správný a bezchybný.
Takové lidi nepředvědčíte a proto už na vás nebudu odpovídat
07. 11. 2010 | 18:01

Vlastimil napsal(a):

Bravo zk, naprosto brilantní !! A těm "pravicovým" koumalům. Kdopak to zašantročil zlaté rezervy České republiky ?? Byli to snad rozhazovační socani?? To Vaše demagogické mozky jaksi neberou !!!
07. 11. 2010 | 18:27

Tenco napsal(a):

Bc Martin
Už budu jen zaskakovat za toho, kdo Vás měl nechávat v šesté třídě po škole, nebo častěji kontrolovat žákovskou knížku :

...jejiž události které popisuje nelze dokázat že se skutečně stali poněvaž jsou

za "události" schází čárka
stály ne "stáli" - to už dokonce posouvá někam jinamdokonce i význam Vašeho konstruktu, ale nic, konstrukt jako konstrukt

myslý - To jmá být fonetický přepis Müsli ?

...jéžišmarjá, tam je toho tolik, že to vzdávám.
Help !!

P.S. Normální je odpovídat na otázky.
To považuji za normální.
Nenormální je odpovídat na otázky, které se mi nehodí a odpovídat na ty, které se mi líbí.
Říká se tomu absence kritického rozumu a vyznačují se tím zejména týpci a týpkyně jako jsou např. mladí budovatelé komunismu, maoistické rudé gardy, příznivci jistého institutu ještě jistějšího exkomunisty a v neposlední řadě jejich inkarnovaní agitátoři.

Ti pak, kteří v každém, kdo jejich podání světa zcela nevěří, vidí socialistu, by se měli léčit na psychiatrii.
Zde hraje dosti velkou úlohu čas.
Je tomu podobně jako u rakoviny.
Čím dříve, tím lépe !

Bingo !
Vy zde chodíte se záměrem LIDI PŘESVĚDČIT, což sám konečně doznáváte-prohlašujete.
Tedy mucholapka opět zafungovala. Bzzz, bzzz...plesk.

Ovšem Vaše metody jsou úžasně žalostné.
Místo brečení na nesprávném hrobě byste se měl zamyslet nad mými četnými doporučeními a tak hledat odpovědi na otázku : " Jak učiniti mé agitky přesvědčivějšími tak, aby se mně lidé nesmáli a jak se v nich vyvarovati gramatických chyb, aby se nesmáli i mému titulu?". :---()

Zvonec konec. Dost zábavy. Jdu dělat něco užitečnějšího, než házet boby na zeď.
07. 11. 2010 | 18:54

Poz. napsal(a):

Bc Martin:
"Tito lidé jsou ale především hloupý a naivní".

To víte Martine. Vám jdou možná kupecké počty, jim zase třeba čeština.
A vidíte, nedávají vám to sežrat jako vy jim.
07. 11. 2010 | 20:30

Pavel V napsal(a):

Pane Františku Lukeši, když jste napsal "Pan Tomský by udělal dobře, kdyby přestal psát své komentáře...", nedosáhl jste tím nic jiného, než že jste podal důkaz o své nadutosti. Vždyť jiným se zase nemusí líbit vaše názory a přesto vám nedoporučují mlčení. Já jsem jedním z nich. Nesouhlasím s vašim tvrzením, že krizi či recesi v USA způsobila Bushova vláda. Vygůglujte si analýzu profesora Milana Zeleného: Geneze krize, kde píše "krize vznikala po dlouhá desetiletí, v podstatě již od Rooseveltova „Nového rozdání (karet)“ (New Deal). Její příčinou jsou státní intervence do ekonomiky svobodného trhu, obzvláště za Clintonovy vlády. Lidé, kteří krizi nezodpovědně vyvolali jsou dnes zodpovědní za její „léčbu“ a tvoří akční jádro Obamovy vlády. Může totéž myšlení, rozhodování a akce krizi jak zapříčinit, tak následně i vyléčit? Samozřejmě, že ne." Podle prof. Zeleného, je Bush odpovědný, že netrval na změně Clintonovy politiky státních intervecí do hypotečního trhu, ale určitě nebyl strůjcem krize.
07. 11. 2010 | 20:40

Hartnett napsal(a):

Bc Martin:
Pokud se nás tím Bc nenápadně nápadně snažíte přesvědčit, že jste absolvoval jakési byť malé penzum vysokoškolského vzdělání, tak jste radši neměl kromě nicku psát nic. Tolika pravopisných chyb se snad nedopouští ani žák byvší Zvláštní školy z perzekvovaného etnika. A to se radši ani nerozepisuji o vaší rétorice a prezentování vašich názorů. Měl byste radší dělat to, co vám jde líp - třeba čmárat na plakáty nebo házet vajíčka na politické oponenty jako vaši političtí soukmenovci. Tam aspoň nemusíte předstírat, že máte jakousi inteligenci.
07. 11. 2010 | 20:41

Hartnett napsal(a):

Pavel V:
Odkud berete jistotu, že Miroslavem Sládkem tolik vynášený a uctívaný Milan Zelený je tím jediným a pravým odborníkem, který odhalil skutečné příčiny hypotéční a obecně ekonomické a následně i hospodářské krize v USA ?
Dokonce jako praotce krize označujete i Roosevelta a jeho "New Deal" ? Takže gigantický státní dluh USA nezavinil vždy převážně republikánský styl vládnutí a jeho neustálé ozbrojené vměšování a angažmá ve všech možných konfliktech, ale Obama a jeho "lidé, kteří krizi nezodpovědně vyvolali jsou dnes zodpovědní za její „léčbu"" ?
Můžete prosím jmenovat, kdo z Obamovců je tím hříšníkem a viníkem ?
Chápu, že Zelený je pro Vás něco jako Bůh (tedy možná až po Klausovi, ale to si nejsem jsit) a o jeho slovech se nepochybuje, neb jest to rouhání, ale mohl byste se přemoci a uvést nějaká fakta ?
07. 11. 2010 | 20:53

Neverit v Boha =dusevni postizeni napsal(a):

Hm ... mne americke volby prijdou jako analogine na nasi situaci ... pravicac-republikani zlikvidovali ekonomiku,CSSD-demokrati ji jakz takz dali dohromady a k tomu zase prisli pravicaci-republikani ze jako CSSD-demokrati zadluzili zemi ( ac to byli pravicaci samotni)
08. 11. 2010 | 00:43

Béda napsal(a):

Hartnett,

osobně bych začátky nikoliv pouze hypoteční krize začal hledat již ve zrušení Glass Steagallova zákona, které umožnilo, aby spekulace a virtuální obchody ovládly bankovnictví.

Jako další moment bych viděl nenasytnost kapitálu, která umožnila prosadit ve FEDu finanční podporu hypotečního bydlení a zapomenout přitom na bankovní ostražitost (zkoumání bonity půjčovatele...).

Jako další závažný moment bych viděl neohraničenou liberalizaci kapitálu, která umožnila ve velkém vyvézt krom jiného z USA práci, výsledky vědy a výzkumu do konkurenčních nákladových rájů.

Jako další faktor, který zarazil kudlu americké ekonomice bych viděl rozpoutání válek a vydržování obrovské imoperiální armády za současného masivního snížení daní (především elitě nejbohatších podnikatelů za vlády prezidenta Bushe)

Především proto jsou USA (a svět) ekonomicky dnes v tom srabu.
08. 11. 2010 | 05:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující vulgarismus a jeden, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 11. 2010 | 09:19

Babu napsal(a):

> nejlidovější ze všech demokracií
..to je Indie, ne?
08. 11. 2010 | 09:29

hank bukowsky napsal(a):

pane tomský
od blogátora vašeho kalibru bych čekal solídní analýzu, nikoliv naivní školometské dedukce na úrovni 15-letého.
Zásadní výtky?
1. tea párty - žádné spontánní hnutí, nýbrž pečlivě připravená a zorganizovaná kampaň dvou multimiliardových bratří se školením propagandistů ne nepodobným jehovistům, případně unileverovým firmám typu herbalife.takové líp zorganizované sörösovy barevné revoluce. jeden z bratrů senátorem. hádejte.
2. víra v nějaký duch a politický instinkt američanů při vědomí jejich vzdělanosti - prostě směšné. to by kandidáti na prezidenta i kongresu a senátu nemuseli vydávat miliardy na kampaně. nejenom o keynesovi, ale o mnohem jiném a jiných běžný američan neslyšel.
3. země prosperity? statistiky o příjmech vám zřejmě nic neříkají. o 45 mil. bez pojištění,o výdajích na zraně a státním deficitu a to, za koho byl jaký.
Pohrávání s fantaziemi a skládání virtuálních obrázků reality je jen politručtinou, tomský. nikoliv politologii.
a poslední odstavec? pane tomský, to už byla skutečně ubohost!
mimochodem, tomský, "injekce": nikoliv politruci, ale ekonomové oceňují, že obama nenechal USA rupnout. a to i pravicoví. někteří z nich dokonce kritizují jako opatrné. ja se soukromně domnívám, že by usa byli schopni vyvolat další válku, kdyby rupli. v tomhle ohledu musím ocenit dotace obamy. jak se projevil duch američanů v činech bankéřů po dotacích, je dostatečně známé.
nechci být osobní, takže jen přípodotek: nezesměšňujte svůj profil. a ještě něco: to, co možná jste mohl přednášet na kollege, zatím u nás vypadá jako idealizující řeči z některých amerických filmů. abstinence reality.
možná při dalším 20-létem obluzování politruků a klesající úrovni školství a kultúry budeme přijímat vaše články, jak většina američanů jejich propagandu a i věřit. zatím tak tomu není.
08. 11. 2010 | 10:24

Vladimír napsal(a):

Na úvod pár otázek:
Kdo začal produkovat obří deficity díky válce v Iráku a snížení daní bohatým?
Za jakého prezidenta vznikla finanční krize? Jak by to dopadlo nebýt masivní "výpomoci" bankám? Asi by dost Američanů skončilo na mizině.
Původ dnešní mizerie Ameriky je jednoznačně ve vládě pravicového fundamentalisty Bushe. Vina Obamy je jedině v tom, že nedokáže uplést z hovna bič, ale to by nedokázal asi nikdo.

Extrémní pravice a levice mají jedno společné: když něco jde z kopce, tak je to kvůli tomu, že vláda je málo pravicová nebo levicová. Tudíž podle autora i vláda křesťanského fanatika Bushe byla málo pravicová. Je potřeba přitvrdit v pravicovosti, to je jediný lék. Bůh pomáhej Americe!
08. 11. 2010 | 10:36

tom napsal(a):

Martine, pokud s JAKÝMKOLIV tvrzením, např. v BL nebo jinde, nesouhlasíte, zkuste ho svými argumenty vyvrátit. Jednoduché fráze a poučky poněkud nudí a vypovídají pouze o svém pisateli.

PS: kdybyste chtěl napsat analýzu o tom, kterak se Kalousek + spol. činí tunelováním státu přes vládní zakázky tj.co je problém, jestli příjemci 30 mld sociálních dávek nebo tunel ve vládních zakázkách okolo 200 mld, aneb jestli v ČR peníze, vybrané od nejchudších občanů (školné, zdravotné, snížení dávek, zvýšení DPH apod) dokáží zalátat díru ve státním rozpočtu (tj. že peníze budou téci rychleji, než je vyžírky přisáté na penězovodech stačí tunelovat).

Čili, anbyste to pochopil i vy: jestli má jakékoliv škrtání bez jakýchkoliv změn zavedené zlodějské praxe nahoře, smysl?
Těším se na fundovaný rozbor :-)
07.11.2010 15:06:03
---------------------------
Protože jste mi, milý pane nějak "zapoměl" odpovědět, tak se ptám ještě jednou. Co se týče tvrzení o BL ničím jste je nedoložil, nemají tedy žádnou cenu. Doufám, že mi tentokrát odpovíte ! Opakuji, že chci skutečné argumenty, že posuzujeme NAPSANÉ a ne lidi. Pokud neodpovíte, na co se ptám, jste lhář a planý mluvka !


Pozn. Opravdu svému tvrzení o zdravotnictví věříte?? :-)) Ve vyspělých západních zemích je zdravotnictví plně nebo téměř plně placené z daní, naopak se za něj platí cash v zemích rozvojových a USA (které mají zdravotní stav obyvatelstva, např. kojeneckou úmrtnost, jako v rozvojových zemích. Takže bych nesměřoval zdravotnictví k rozvojovým zemím!.-) Totéž školné, kde se USA (dnes se školné experimentálně zavedlo i v Anglii) svými přímými platbami řadí k zemím rozvojovým.

Povídejte dál o okrádání státu. Ale ne pohádky. ČSA zbankrotovaly pod vládou ODS, když byla v představenstvu JUDr Řápková. Která jako svobodná matka za výtěžek postavila dům. Nebo myslíte, že odměny by dělaly miliony a dobří správci by si je vypláceli, kdyby jejich společnost byla v krizi? :-))
Sálodlouze vyprávějte o kakaových bobech nebo Grossovi. Bohužel Gross je v porovnání s Řebíčkem, Bakalou, Kalouskem a ostatními modrými zloději jen malá ryba a z politiky byl odstaven. Kalousek a jeho modrá suita kradou dál... A s tím rozpočtem: udělejte bilanci, za které vlády se nejvíc zvyšoval dluh. A která vláda provedla sanaci bank, vnitřního oddlužení a rozjela ekonomiku a zanechala i finanční rezervy. Z kterých čerpala následující vláda. Těšíme se. Ale nejdřív chci odpověď na otázku výše :-)
08. 11. 2010 | 12:29

Tenco napsal(a):

tom
On s tím nesouhlasí, protože to nečte a nečte to proto, že s tím nesouhlasí.
Takže klídek. Docela běžná diagnóza.
Bohužel bez čísla a tak i nároku na proplacení léčby pojišťovnou.

https://www.youtube.com/watc...

:))
08. 11. 2010 | 13:15

re napsal(a):

Pokud je Bc. Martin opravdu Bc. tak potom uz chapu, proc jsme v takovem hnoji. Ten člověk je prototypem českého, maloměstského a rádoby pravicového omezence bez znalostí elementární gramatiky.

O to víc mě zaráží jeho nutkání veřejné sebe-prezentace.
08. 11. 2010 | 15:33

valdštejn napsal(a):

pane Tomský , je zvláštní jak židáček piští na černouška , že ?
08. 11. 2010 | 17:21

Hartnett napsal(a):

Béda:
přiznávám se, že nejsem profesí ekonom, ale Vaše věcná a konkrétní diagnóza příčin hypoteční a následně i ekonomické a hospodářské krize v USA mne zaujala natolik, že jsem si začal shánět prameny informací o oblastech, které uvádíte.
Myslím, že Vy opravdu víte, o čem píšete a je škoda, že podobně hodnotných příspěvků, jako je Váš je na diskusích tak málo.
08. 11. 2010 | 17:26

Pavel V napsal(a):

Pane Hartnett,

prof. Milan Zelený pro mě není bohem. Naopak, myslím si, že je to člověk chybující jako každý jiný. Klause považuji za povrchního populistu.

Milan Zelený má zde na Aktuálně.cz svůj blog, kde v únoru 2009 (článek je v archivu) vysvětluje, jak krize v USA vznikla. Doporučuji, abyste si to přečetl celé. Já uvedu jen stručný výtah: Hlavní příčinou krize bylo zasahování státu za prezidentů Cartera a hlavně Clintona pomocí zákonů do bank poskytujících hypotéky ve snaze přimět je, aby poskytovali hypoteční úvěry také sociálně slabým občanům. Tím se měl podpořit i stavební průmysl a nové pracovní příležitosti. Banky byly ovlivňovány různými způsoby: 1. státní pojištění rizik spojených s hypotékami pro rizikové (chudé) občany, 2. stanovení pravidel (zákonem) vynucujících poskytování rizikových půjček, 3. tzv. sekuritizace hypoték prosazená Clintonem - jednalo se o vykoupení hypotečních úvěrů od bank, jejich sloučení do balíčků a přeměna na obligace, které se pak prodávaly dalším zájemcům. Tím se riziko nesplacení hypotečních úvěrů rozložilo na více subjektů. Toto snížení rizika společně s nátlakem státu způsobilo,že banky poskytovaly hypoteční úvěry, aniž by důsledně dbaly na solventnost jejich příjemců. 4. Federální rezervní úřad poskytl velmi nízko úročené úvěry bankám finanacujícím rizikové (toxické) hypoteční úvěry. Tyto státní zásahy způsobily často neúčelnou výstavbu zbytečně luxusních domů. Mnoho jejích nových majitelů ztratilo schopnost hypotéky splácet. Banky jim zabavily domy sloužící jako zástava a chtěly je prodat. Vznikl jejich nadbytek, tím klesla jejich cena a banky najednou měly nedostatek hotovosti. Dostaly se do platební neschopnosti a začaly se hroutit. Dál už je to dobře známé.

Důvod, proč Milanovi Zelenému věřím, nejsou jeho tituly či věhlas. Důvod je v tom, co pozoruji kolem sebe. Pokud se lidé dostanou snadno k penězům, ihned je rozhází za zbytečný luxus a nemyslí na zadní kolečka. Pokud se k penězům dostanou snadno bankéři (tedy k nízkoúročeným penězům) hrají s nimi na finančním trhu s cílem snadno zbohatnout.
08. 11. 2010 | 22:00

Hartnett napsal(a):

Pavel V:
jak jsem se přiznal, nejsem profesí ekonom. Netvrdím, že Milan Zelený nemá pravdu, jen se domnívám, že není v moci žádného, byť sebefundovanějšího pozorovatele nalézt pramen pravdy na smetišti soudobé makroekonomiky, protože ta se asi nevyvíjí lineárně a pod jediným konceptem, ale jak jste sám uvedl, střetávají se zde různé vlivy politické, národní a nadnárodní - neboli každý významný politik se snaží svět ekonomiky opravovat, vylepšovat a revidovat.
Proto ne tak zcela věřím tomu, že za všechno mohou jen 2 američtí prezidenti a po jejich zásazích šla ekonomika už jenom daným řečištěm a nikdo ten vývoj nemohl ovlivnit a změnit (Vy věříte na fatalistické předurčení ?). A především pochybuji o tom, že se na vývoji nijak nepodepsal obrovský a stále narůstající státní dluh USA, vzniklý i zásluhou desítek let válečných konfliktů s neustálou ingerencí USA - stačí připomenout Irák (válčí se zde od "války v Zálivu" v roce 1991) a Afghánistán (od roku 2003) a třeba intervence v Africe. A to uvádím jen poslední dvacetiletí, USA se angažují ve válkách od roku 1941.
12. 11. 2010 | 17:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy