Zklamání české pravice z „pravicové vlády“...

07. 04. 2011 | 13:38
Přečteno 12867 krát
...je monumentální, dalo by se říct, že teď máme vládu národního zklamání. Neuplynul ani rok, co byl slyšet po Praze jásot, že máme konečně (a poprvé) vládu s parlamentní většinou proti socialistům a komunistům (118:82), že odešli z politiky tzv. dinosauři, zdiskreditovaní a navíc nechutní ficoidní vůdci nekomunistických stran. Radost zavládla, že je tu konečně silná vláda finanční zodpovědnosti, která provede důchodovou reformu a zastaví růst státního dluhu (40 % HDP) a vymýtí (v rámci možností) astronomickou korupci státních zakázek, jež řadí Česko někam mezi Horní Voltu a Pobřeží Slonoviny. A možná, doufali mnozí, že budeme mít i vládu euroskeptickou (v rámci možností), která odmítne alespoň euro a jeho dluhovou unii i povinnost zvyšovat podíl energie z větrných a slunečních plantáží do hospodářsky sebezničujících 20 %.

Půl roku od voleb a už se ukázalo, že vládní koalice není vůbec pravicová (natož konzervativní), že se neumí domluvit a že jsou její reformy při nejlepším zmatené a při nejhorším škodlivé, a korupcí zcela prožraná strana občanských demokratů, kterou dávno opustil její zakladatel a dnešní prezident, že není schopná se zbavit starých klientelistických návyků.

ODS hned po volbách utvořila proti vedení vlastní strany ve většině krajských měst koalice se socialisty, které tvoří páteř korupce a to především v Praze, kde vybuchly nevídané mnoha tisícové demonstrace, protože pražské tunely i „tunely“ stály miliardy. A sotva musel podat demisi jeden ministr (symptomatické, že zůstal místopředsedou strany), už tu byl skandál druhého ministra, který velkoryse prošustroval (zřejmě nekradl) ve svém předchozím působení většinu z půlmiliardových nákladů na české předsednictví EU a svou pokryteckou omluvou rozzuřil parlament a oslabil sebe i premiéra a jako politická mrtvola dlouho nevydrží.

Za donedávna velmi oblíbeným knížetem Karlem ze Schwarzenbergů se ovšem skrýval jeden z politických dinosaurů, nekorunovaný vůdce strany, kterou vymyslel a teď jako staronový financministr prosazuje daňovou reformu, která naštvala snad všechny lidi dobré vůle. Kníže, jak říkají Pražané, se z ministra zahraničí stal ministrem v zahraničí. A reforma státních financí není ani pravicová ani levicová – je prostě jen hloupá a netaktická, protože je paušální a symetrická. Nikdo nepochybuje, že je nutné oddalovat odchod do důchodu třeba až na hranici 67 let, což se už postupně děje. Protože to zřejmě nestačí a v rozbité společnosti plné vdov, bezdětných a rozvedených povede k bídě a novým sociálním výdajům státu, je nutné, aby mladí začali šetřit na důchod. Ale místo, aby byl podstatnou dotací posílen existující institut tzv. připojištění, který by přilákal milióny střádalů, jimž bude zhodnocení vyplaceno až za třicet let, takže státní kasa získá dodatečné peníze na dnešní důchodce, tak se vymyslel pilíř nový – 3 % převod z povinného pojištění do soukromých podílových fondů, jestliže k němu střadatel přidá další dvě procenta. Takový fond při drahých nákladech pojišťoven a dlouhodobém cyklu nevydělá ani na inflaci a místo rizikových investic bude investovat jen do nízkoprocentních státních obligací. Stát tak dostane své ztracené peníze sice výpůjčkou zpět, jenomže se mu zvýší dluh jako při průběžném financování. Téměř žádné západní fondy od roku 1945 nedokázaly zhodnotit inflaci, protože jsou dlouhodobé (40 let) a trpí ekonomickými cykly. Ano, na akciích se na krátkodobé vlně rostoucí ekonomiky vydělat dá, ale po ní nastupuje vždy pád a inflace. Přihlásí se zřejmě málokdo.

A šalamounský financministr chce z proklamované solidarity s budoucími důchodci zvýšit paušálně DPH (potraviny, knihy, tisk i postižení!) na 17, 5 %, čili celou souhrnnou daň. Je to sice menší zlo než zvýšení přímých daní, ale hospodářství každé celkové zvýšení daní škodí, proto nevolíme socialisty.

Český stát nepotřebuje další daně, potřebuje zeštíhlet. A radikální ministr už pomalu balí své kufry do Bruselu.
Tam také neznají jinou medicínu na rakovinu byrokracie. A na Pražském hradě už netrpělivě čeká dlouholetý demiurg české politiky, aby založil novou pravicovou a konzervativnější stranu.

Pro časopis Týždeň

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Autor,

nejdřív váš bujarý jásot a pak veřejný pláč. Zdá se, že jste se již malinko oklepal.

Jenom taková otázečka pro autora: Je "TOP" založená Feldkuráátem Kalouskem, která ve skutečnosti naplňuje formou koalice svoji politiku (ona určuje daně, antisociální politiku...) podle vás taky levicovou stranou? Dostla jste tak Kalouskovu OSOBNÍ složenku? Schwarzenbwerg (kterému jste adresoval své ponížené prosby) byl donedávna oblíbený? U koho? Máte na mysli sebe?

Otázka: proč by měl být jakoukoliv dotací posílen ve prospěch určité skupiny právě připojišťovací systém, kde zrovna tak banky a pojišťovny spravují úspory občanů a v podstatě vůbec nic nrzhodnocují? Jste vy vůbec pravočák? Proč chcete selektivní privilegium z daní ostatní pro vymezenou skupinu pojišťovacích správců a vlastníků na úkor jiných daňových plátců?

Otázka: Jestli stát zeštíhlý, co bude s těmi dnešními státními zaměstnanci a jejich rodinama? Máte pro ně nějakou vizi?
07. 04. 2011 | 14:03

Béda napsal(a):

omluva za chyby.
07. 04. 2011 | 14:04

stále rebel napsal(a):

Nezoufejte, Ičko se prý vrací do velké politiky, co nadrobil Drobil se už asi taky zapomnělo a tak bude mít vláda nové posily.
07. 04. 2011 | 14:15

Béda napsal(a):

stále rebel,

prý se již brzy uvolní místo ministra vnitra. Žeby Íčko?
07. 04. 2011 | 14:16

Lop napsal(a):

"Půl roku od voleb a už se ukázalo, že vládní koalice není vůbec pravicová (natož konzervativní), že se neumí domluvit a že jsou její reformy při nejlepším zmatené a při nejhorším škodlivé, a korupcí zcela prožraná strana občanských demokratů, kterou dávno opustil její zakladatel a dnešní prezident, že není schopná se zbavit starých klientelistických návyků."

Velký omyl. Tato koalice je právě že PŘESNĚ pravicová, jen vy jste to asi před volbami nepochopil. Opusťte už ten mýtus o slušné pravici. Základem pravicového smýšlení je především individuální prospěch bez ohledu na další, tak nechápu, co je tu k divení, když se podle toho tito politici chovají.
07. 04. 2011 | 14:18

Tenco napsal(a):

"...nechutní ficoidní vůdci nekomunistických stran..."
Tím má na mysli Tomský Dalíka ? Anebo Himmle...eh...Topolánka ?

A jásotem nad odejitím dinosaurů - tím chtěl říci autor co ? A přitom nic nedat ?
Že jásal nad tím, že si do vlády navolil Kalouska ?

Hle - však v půli článku prozírá. A zírá.
Hlavně na to, jak se rovná daň mění v kladivo na nakladatele a vydavatele knih.

Eh - já si myslím, že ani s tím zeštíhlením státu to nebude tak horké, jak to autor napsal. Stačilo by zřídit místo Ministerstva práce a sociálních věcí Ministerstvo pro podporu knihkupců a nakladatelů a protireformní polívčička by hned byla chutnější.

Mlask, mlask...
07. 04. 2011 | 14:22

anti politik napsal(a):

Nevíte někdo kde má ČR premiéra? Někam zmizel nebo zalez? Není o něm ani vidu ani slechu. Máme vůbec nějakýho? Co chcete po týhle bandě, když se i premiér vyhýbá veřejnosti a konfrontaci aby nemusel lidem vysvětlovat proč jsou okrádáni čím dál víc a vláda narádní blabla nic nekoná ani konat, krom škrtů a převodů prachů na soukormé účty, nemíní!!
07. 04. 2011 | 14:28

Béda napsal(a):

Lop,

právě jste narazil na jádro pudla. Ultrakonzervě Tomskému, který ještě donedávna hlásal přepjatý individualismus = každý se má starat o sebe, nikdo nemá být zvýhodňován... najednou začala vadit jeho vlastní meducína, když mu měla být sjednocena DPH se "sockama", když jeho postiženému dítěti, o kterém ještě nedávno filosofoval u otevřeného okna mají být očesány sociální příspěvky. Najednou chce z daní ostatních podporu pro soukromá připojišťovací penzijka... Není otázka taky o tom, jestli sám Tomský je vůbec s takovýmto přístupem ještě pravicový?

Jinak TOP-ka by měla být podle Tomského filosofie (nikoliv ovšem praxe jak se zdá z jeho žadonění o selektivní privilegia) ta nejpravicovatější. Ta ctí nejvíce individuální prospěch těch "nejšikovnějších" a ostatní ji nezajímají.
07. 04. 2011 | 14:28

Tenco napsal(a):

A vůbec :

https://www.youtube.com/watch?v=SAZ1BSmAubU&feature=related

:))
07. 04. 2011 | 14:41

Minorita napsal(a):

Tomský, oni jsou skutečně veselá kopa! Jeden by si myslel, že po slavném vítězství-nevítězství (zkusí zapátrat v archivu a zjistit si vítěznou stranu voleb,NE KOALICE - znají významový rozdíl, že ) se v Praze pořádaly oslavné průvody a zapalovaly vatry.
Za další - minimální pamětí, inteligencí a zdravým rozumem vybavený jedinec, Tomský, nemohl ani omylem uvažovat v intencích jejich prvního odstavce -> jedině snad v momentě zainteresovanosti, nebo ideologické zaslepenosti. S takovým politickým personálním obsazením -> Tomský, oni žertujou!
Jestli, Tomský, konkrétně oni nebyli odměněni za fandovství až patolízalství je sice s přihlédnutím k letitým zásluhám smutné, ale Tomský, jsou přece pravého vyznání a uměj se postarat sám o sebe - tak jak to bonvivánsky raděj z obrazovky či monitoru ostatním.
Nepůsoběj dojmem nedostatku ani bídy Tomský, když máknou a najdou si třeba druhé zaměstnání, tak dorovnají svojí bývalou lehkost bytí a uvidí, že je na světě krásně.Ruku na srdce Tomský, odvolávat se na kulturu a vzdělanost národa (nehřešej levičáctvím Tomský, sám tolikrát deklaroval nutnost za obé poprávu řádně platit ) je na míle vzdáleno jejich postoji salónního gentlemana s pevnou vírou v konzervativní řád a tak se snad upsali Tomský, že...
Tomský, mají co chtěli, tak o co jim jde ? Neříkají, že o peníze - to nějak k jejich lehce povýšené, avšak salónně odvážné personě nesedí.
Tak se k problému postavěj Tomský čelem, začnou třeba psát knihy, volební programy nebo jídelníček v bistru, ale nelelkujou a makají,tzn. řeší problém, nefňukají a hlavně - nespoléhají, že to za ně někdo vyřeší...
07. 04. 2011 | 14:55

jozka napsal(a):

Ted uz jen fakt schazi ono Dubcekovo "Kurvy, co mi to udelali? Prave mne!".

Jste k politovani...
07. 04. 2011 | 15:15

Jedla napsal(a):

Tak na hradě je demiurg české politiky? Aha. A ten splňuje nejspíš Vaši představu autentické "pravice". Jak úsměvné.

Vy jste nad útvarem, který zde vlk nazývá famiglií 118 jásal, to je pravda. Ale svědčí to o jen Vaší mentální nedostatečnosti. A Vaše zklamání? Zase jen Váš problém. Mafie nevznikla na Sicílii náhodou. Klanová struktura "rodin" dělících si vliv na organizovaný zločin, na prvním místě raketýring, to jest "ochranu", formu vyděračství, tehdy na Sicílii vznikla v důsledku nefunkčnosti státu, nefunkčnosti a nezájmu legálních autorit, a v důsledku odcizení Sicilanů a státních autorit na území ostrova. To je podhoubí Cosa Nostry. Nedůvěra a odcizení lidí, slabý, nefunkční stát, je podmínkou podpory alternativní "ochrany" od kmotrů a Donů "rodin".

Je to právě a výhradně vaše pravicová politika podrývání, podkopávání všeho veřejného, na prvním místě oslabování samotného vlastního státu (ve prospěch koho asi, když EU je hned ve druhém sledu vašich "nepřátel" bezprostředně po vlastní republice?), politika "privatizace všeho" a politika úmyslně nefunkčních legálních struktur moci, v prvé řadě politika "útěku před právem", zničení justice a zničení elementární důvěry lidí ve spravedlnost, která nás dostává do rukou kmotrů, do rukou zločinu.
07. 04. 2011 | 15:26

Občan napsal(a):

Ale to se nám to dneska nějak rozběsnilo, to naše malé konzervativní JÁ, co si říká Tomský :o))

Co třeba, pane Tomský, zkusit napsat nějakou knihu, která se bude dobře prodávat a Vy nebudete muset skučet po dotacích prostřednictvím DPH?
Na penzi máte privát našetříno v Británii, takže nějaký průběžák a vůbec penze v ČR Vám mohou být ukradené. Bydlet máte kde, splaceno snad máte také - tak "vo co gou"?

Jo, ty jásající povolební průvody jste viděl kde? To by mne docela zajímalo. No, a co se pravicovosti týče - tahle vláda je jak vyloupnutá z ořechu nejpravější pravicovosti. Sobectví, asociálnost, nenažranost, bezohlednost, urážení druhých, pohrdání všemi nedostatečně ekonomicky silnými - to jsou všechno atributy pravého konzervativního pravičáka. Takže byste měl jásat - máte přesně co jste si toužebně přál. A že to sahá i po Vaší šrajtofli? Čemu se divíte? Sahejte také, máte-li komu...
07. 04. 2011 | 15:39

Občan napsal(a):

anti politik napsal(a):
"Nevíte někdo kde má ČR premiéra? Někam zmizel nebo zalez? Není o něm ani vidu ani slechu. Máme vůbec nějakýho? Co chcete po týhle bandě, když se i premiér vyhýbá veřejnosti a konfrontaci aby nemusel lidem vysvětlovat proč jsou okrádáni čím dál víc a vláda narádní blabla nic nekoná ani konat, krom škrtů a převodů prachů na soukormé účty, nemíní!! 07. 04. 2011 | 14:28"

OBA zmizeli jak prdi. Jak Lihový Míra, tak jeho Sulcmaňásek. Mlčí a stali se neviditelnými. Možná něco kují...
07. 04. 2011 | 15:42

Aleš napsal(a):

Hledám větší množství inteligentních, půvabných, blonďatých, vzdělaných, vstřícných, temperamentních, energických, schopných, pracovitých, komunikativních mladých dam za účelem založení nové protikorupční strany Věci soukromé. Ochota k focení kalendářů ve spodním prádle vítána!
07. 04. 2011 | 15:45

Vico napsal(a):

Není týdne /nebo Týždňa, kde byl článek autara uveřejněn/, aby sovětolog ve výslužbě nepředstoupil před veselící se plebs a dramaticky ,za posměšného chechotu prosťáčků, kteří neví co činí, trhal své konzervativně-pravicové roucho.

Nonsens jeden za druhým, ale na druhé straně, když už je zle, tak ať je alespoň sranda. A tu nám Tomský plnými hrstmi rozdává.

Třeba : "nechutní ficoidní vůdci nekomunistických stran"

nebo : "Kníže, jak říkají Pražané, se z ministra zahraničí stal ministrem v zahraničí"

či : "A na Pražském hradě už netrpělivě čeká dlouholetý demiurg české politiky."

Tomský vzděláním politolog má pro nás plebs jednoznačné řešení:

Semknout se ještě těsněji kolem dlouholetého demiurga z Pražského hradu.

No potěš koště!
07. 04. 2011 | 15:46

zdenekb napsal(a):

Demiurg (řec. démiurgos, umělec, řemeslník) je v Platónově dialogu Timaios jakýsi architekt, který buduje Vesmír podle vzoru světa idejí. V novoplatonismu metafysická postava, syn Moudrosti, prostředník mezi dokonalým Bohem a hmotným světem.

V obou definicích zcela zřetelně rozpoznávám Václava Klause... :o)))

Pryč s VV, nechť se zrodí nová, konzervativní strana SV - Svědci Václavovi!!!
07. 04. 2011 | 16:17

rejpal napsal(a):

zdenekb
Oni se stejně nakonec poperou o to, na koho oko nejvyššího popatřilo vlídnějším pohledem.
07. 04. 2011 | 16:22

zdenekb napsal(a):

rejpal:

jj... a kdo se stane statutárním místováclavem.
07. 04. 2011 | 16:31

rejpal napsal(a):

zdenekb
Já to určitě nebudu
07. 04. 2011 | 16:34

Otázkář napsal(a):

zdenekb

přece Jakl nebo Hájek (ten, který není z opice)
07. 04. 2011 | 16:39

kabala napsal(a):

přijela MADLÉNKA i NETANYAHU ,nikde se o tom nepíše, NĚCO SE DĚJE
Židé připravují Konečné řešení české otázky

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=696374
07. 04. 2011 | 16:41

realista napsal(a):

Pane Tomský, pochopte už, že Klaus není ani pravičák, ani konzervativec, je to jen uřvaný páv.
07. 04. 2011 | 16:41

Stalin na hradě napsal(a):

Klaun kope za KGB, proto škodí téhle zemi jak může.
07. 04. 2011 | 16:45

zdenekb napsal(a):

Otázkář:

Nevím nevím, na scéně jsou další sekáči...! Jinoši Mach a A.B.Bartoš, autentický konzervativec Bátora s jihočeskou selkou, teď se lísá Tomský...

Hájek sice nepochází z opice a Jakl se při obhajobě páníčka jako opice chová, ale možná jim to stačit nebude...
07. 04. 2011 | 16:48

Tom napsal(a):

Holy Moly !!!!!
07. 04. 2011 | 16:49

Ilik napsal(a):

Nestačím zírat! Hotové rejdiště levicových blouznivců. Právě proto se máte tak mizerně, protože nikdy žádná skutečně pravicová politika v českých zemích nebyla. Ale, proč dělat osvětu dubovým palicím, které neznají ani pravopis.
07. 04. 2011 | 16:49

Werner napsal(a):

Pravicový volič musí být skutečně monumentální vůl pokud od ODS a Kalouskopartaje čekal něco jiného než tohle.
07. 04. 2011 | 16:53

Mára napsal(a):

Koalice se již dávno zadávila bambusem..
07. 04. 2011 | 16:55

snowfox napsal(a):

Souhlas, pane Tomský. V mém případě tedy nejde o zklamání - nebylo z čeho, nečekal jsem víc, než o něco menší populismus, než dřív.

Zmíněné vládní bonusy v podobě penzijní reformy, ústupků lékařským odborům a vůbec lidovecké řízení zdravotnictví, které jste zmínil, u mě vedou spíš k nezdravému nas^ání.

"Vláda rozpočtové odpovědnosti" má sekyru 135mld a zřetelné úspory ve státní správě a zakázkách se snad až na ministerstvo dopravy nekonají. Navíc se zdá, že kdykoli se někdo pokusí o průlom v téhle oblasti, jde do kopru, jako Vondra a nově Bárta.

Smůla je, že není alternativa a už vůbec ne s demiurgem z Hradu, který zřejmě propasíroval Bátoru na ministerstvo školství, kde mu ad-hoc vymýšleli agendu, jak se nedávno vyjádřil v HydeParku. Takže se svojí nepostradatelností zařadil po bok Kocábovi.

Otázka na závěr: KDE TO JSME???
07. 04. 2011 | 16:55

Karija napsal(a):

Važený pane já jsem také pravicového zaměření ale žádné rozčarování a zklamání nepociťuji.V České republice totiž zatím žádná pravicová strana neexistuje.To co nám jako pravici servírují česká media jsou spíš zločinecké syndikáty zaměřené na kradení peněz z rozpočtu,ale rozhodně ne pravicová politická strana!!!
07. 04. 2011 | 16:56

Otázkář napsal(a):

zdenekb

máte pravdu těch adeptů je víc. Aureola vůdce-spasitele holt přitahuje velmi silně.
07. 04. 2011 | 16:56

Mára napsal(a):

www.streltemedohlavizezadudokudsenedivam.cz/hned
07. 04. 2011 | 16:59

Otázkář napsal(a):

Od zdejších zastánců té "pravé" pravice jsem se ještě nedozvěděl jak taková má vypadat. Tak do toho snowfoxi a Karijo napište nám zde několik bodů té Vaší "skutečné" pravice ;) Napovězte Nečasovi, Kalouskovi, Tomskému a dalším jak to mají dělat :)
07. 04. 2011 | 16:59

Mára napsal(a):

Pro : Otázkář : at si to strči navzájem do análního otvůrku, tak by to měli udělat a dát uz lidem pokoj!
07. 04. 2011 | 17:03

grőssling napsal(a):

Tak se v té vládě nakonec sešli všichni co dělali před 22 lety revoluci, snad jen bez pár socanů. Jedno jestli pravdoláskaři nebo klausovci.

Až sem jste to dotáhli.

Čechy za 22 let rozkradené, rozprodané, zadlužené a morálně rozložené jako nikdy v historii.

Jen pár napakovaných dál tancuje.

A Vy máte něco proti komunistům ?

Jste k smíchu a k pláči zároveň.
07. 04. 2011 | 17:09

Béda napsal(a):

Otázkář,

tak to byla podpásovka! Bohužel si kucí asi budou muset vzít bobříka mlčení.
07. 04. 2011 | 17:11

Takjeto napsal(a):

Volil bych pravici, ale kde ji vzít a po socansku nekrást??
07. 04. 2011 | 17:20

snowfox napsal(a):

Otázkář

Nejde o pravou pravici, jde o mechanismy rozhodování a jednotlivé lidi, a o to, tak se politika u nás dělá. Nechci paušalizovat (ale asi se tomu úplně nevyhnu), zkusím to rozdělit do vícero úrovní.

Základní úroveň je univerzální pro celé politické spektrum odleva do prava a představuje mechanismy skutečného rozhodování a řízení, od komunálu po centrální orgány.

Nad ní jsou subtilnější úrovně, kde se jednotlivé strany liší - programy, míra "solidarity" či rovnostářství, liberalismus X konzervativismus a různé ideové koncepce.

Problém je, že voliči vidí jen ty horní úrovně, kde se mluví o ideách a programech. Ty však mají s tou exekutivní vrstvou eufemicky řečeno velmi volný vztah. Což empiricky vzato platí pro všechny strany.

Lapidárně řečeno: lítáte v tom úplně stejně, v ČR je zkrátka vysoké procento parchantů, a to nejen v politice.
07. 04. 2011 | 17:20

aa napsal(a):

Takjeto: nekraďte po socansku, to by vám moc nevyneslo. Kraďte po odesácku, to je tisíckrát výnosnější.
07. 04. 2011 | 17:26

Béda napsal(a):

otázkář,

tak teď vám konečně snowfox vysvětlil jednoduše a polopaticky co odlišuje autentickou pravici od levice, resp. proč to co je v ČR není pravice a jaká má být skutečná pravice.

Doufám, že tomu rozumíte. Zdá se, že pan snowfox se pokusil právě vymyslit kulatý čtvereček a podat jej jako odúpověď na vaši otázku.
07. 04. 2011 | 17:30

Lop napsal(a):

To snowfox:
Proč teda mají za poslední léta politici v pravicových stranách na svědomí MNOHONÁSOBNĚ víc afér než v levicových? Z té (vámi trochu podceňované) ideové koncepce to totiž vychází.
07. 04. 2011 | 17:33

Odpadlík od Čechů napsal(a):

Já zažil zklamání z toho, že jsem Čech. Teď už se tomu pronárodu jen útrpně usmívám...
07. 04. 2011 | 17:35

aa napsal(a):

Vždycky mně pobaví, když poslední dobou čtu, že u nás vlastně žádná pravice není. Voliči ODSTOP, to jste na to přišli až po tolika volbách, kdy jste volili pravici a ta vás vždycky zklamala ? Vy tedy máte ukrutně dlouhé vedení a inteligenci v debetu !
Když padl socialismus, tak se komunisti taky zapřísahali, že KSČ nebyla ta správná strana se správnými lidmi, kteří by u nás vybudovali socialismus. Proto prý máme počkat, až se strana zreformuje, zmodernizuje a pak se do toho pustí znovu.
Obdobně se chová ODS. Kromě výroby odnoží typu ODA, US, US-DEU, SNK atd, které mají do svých sítí lapat při volbách odpadlíky, jimž se přestane něco zamlouvat na politice ODS si vyrábí i zrcadlové obrazy typu TOP09, které mají budit zdání určité samostatnosti myšlení na ODS a nahradily výše uvedené, v dnešní době již odumřelé odnože ODS. Kromě toho ODS průběžně slibuje sebereflexi, odstranění klientelismu, lobbysmu a stranického paternalismu. Na někoho takové sliby zabírají a pro ostatní má ODS slib, že jednou, opravdu jednou přijde Spasitel, který opravdu, ale opravdu udělá z ODS pravicovou stranu.
07. 04. 2011 | 17:37

snowfox napsal(a):

Lop

Nesouvisí to *úplně náhodou* s tím, že těch posledních letech vládnou?

Pamatujete si konec vlády čssd? Předala zemi na čelné pozici v hodnocení korupce a státní správy, s "čistýma rukama" ? Nebo to bylo jinak?
07. 04. 2011 | 17:37

Béda napsal(a):

snowfox,

v čem je současná "nepravicová" vláda oproti skutečně pravicové programově mimo? Jak by to¨řešila skutečná pravice? Vemte třeba rovnostářskou DPH, která se nelíbí p. Tomskému, oklešťování sociálních výdajům ořezávání výdajů na stát, srážení ochrany zaměstnanců a jejich platů, ulevovaání živnostníkům, privilegování boháčů, daňová svoboda pro banky, snižování DP, sociálních odvodů, provatizace zdravotnictví...? Co by autentická skutečná pravice dělala jinak?
07. 04. 2011 | 17:37

zdenekb napsal(a):

snowfox:

Pak nechápu, proč pan Tomský (a jiní zde) usedavě pláčou nad jakousi zradou idejí, když o ně prakticky nejde a pravý (i levý) problém tkví především v prorostlosti politky gaunery.

Apropos - když příznivci pravice tvrdí, že tu nemáme vládu pravé pravice, připomíná mi to silně obhajobu minulého režimu od dnešních komunistů - ...prý tu před rokem 89 nebyl pravý komunismus.
07. 04. 2011 | 17:38

jan horyna napsal(a):

já si myslím, že tato vláda plní, co slíbila. podporuje podnikání tím, že snižuje daně podnikatelům. snižuje zadlužení tím, že sundala platy policajtům a hasičům. zvýšením DPH zdaní i důchodce, poživatele podpor a nepřizpůsobivé a přispívá na soukromé důchodové fondy. nevím, co proti nim někdo má. všichni pravicoví voliči vědí, že soukromník hospodaří líp, než stát. takže naopak, všechny peníze na důchod by měly jít soukromníkům. řči o jejich nespolehlivosti a vysokých nákladech je levicová propaganda stejně jako řeči o tom, že by měla být progresivní daň jako za klause do roku 1998. takže neztrácejme hlavu a vládu podržmě !!!
07. 04. 2011 | 17:41

jan horyna napsal(a):

já si myslím, že tato vláda plní, co slíbila. podporuje podnikání tím, že snižuje daně podnikatelům. snižuje zadlužení tím, že sundala platy policajtům a hasičům. zvýšením DPH zdaní i důchodce, poživatele podpor a nepřizpůsobivé a přispívá na soukromé důchodové fondy. nevím, co proti nim někdo má. všichni pravicoví voliči vědí, že soukromník hospodaří líp, než stát. takže naopak, všechny peníze na důchod by měly jít soukromníkům. řči o jejich nespolehlivosti a vysokých nákladech je levicová propaganda stejně jako řeči o tom, že by měla být progresivní daň jako za klause do roku 1998. takže neztrácejme hlavu a vládu podržmě !!!
07. 04. 2011 | 17:42

aa napsal(a):

Lop:
snowfox přece vysvětlil jasně, proč pravicoví politici kradou mnohonásobně víc než levicoví - mezi vrstvou iluzí a madějí, kterou pro voliče vytvářejí propagandisté a PR agentury a mezi exekutivní vrstvou, kterou tvoří reální politici u moci je eufemicky řečeno "velmi volný vztah".
Čili jasně a jednoduše řečeno - mezi sliby a činy pravicových politiků není žádná vazba
07. 04. 2011 | 17:43

Béda napsal(a):

JanHoryna,

konečně slovo chlapa! A průběžňák by měla spravovat soukromá firma, bo ta je nejefektivnější a svým klientům přinese nejvyšší zisk. Třeba vlastněna akcionáři p. Hávou, Šťávou, Bakalou, Chrenkem a pod..
07. 04. 2011 | 17:45

Lop napsal(a):

To snowfox:

Bylo to jinak. Když vládla ČSSD, tak se objevovali u jejich politiků takové aféry mnohem méně, než teď. Můžeme ty aféry obou stran klidně začít jmenovat, ale nemá to smysl. A to byla ještě navíc média vždy spíše na pravicové straně. Druhá věc - státní správu de facto v té době ovládala ODS (kraje, většina starostů...), takže tím spíš platí to, co jsem říkal, že jsou pravicoví politici v takových aférách častěji, což souvisí s jejich bezskrupulózním přístupem k věci. Toto mé zhodnocení zas nemá vyznít, že v levici nejsou kariéristé a korupčníci. Jen u té pravice se to víc rozumí samo sebou.
07. 04. 2011 | 17:46

Minorita napsal(a):

Takjeto
Docela odvaha v momentě totálního rozkladu zatím vládní téměř ultrapravicové koalice (další hity klepou na dveře), kdy je více než zřejmé, že tady nejvíce bezostyšně kradla a krade pravice, nestoudně se obohacovala a obohacuje, samolibě lhala a lže, podváděla a štvala, jeden finanční skandál stíhá druhý, třetí (radši nepočítat a to jsou pouze ty,co spřátelená media pustí - spousta špíny je novináři cíleně zamlčena), neschopnost a třenice o veřejné finance gradují...A rádoby pravičák místo studu žvaní o kradení na levici...Jak typické, z ostudy šatník, ale první pavlačově natažený prst.Drzé čelo...
07. 04. 2011 | 17:47

aa napsal(a):

jan horyna: základní dogma pravice o tom, že stát je špatný hospodář nikdo nedokazuje lépe než současná pravicová vláda.
Stačí připomenout lavinu tunelů, rozkrádaček a finančních skandálů, která se valí od počátku Nečasovy vlády.
07. 04. 2011 | 17:47

Béda napsal(a):

aa,

"antikorupční" vláda "odpovědných hospodářů" je nejlepším dokladem toho, že stát hospodaří špatně. Je zajímavé, že třeba ve Švédsku hospodaří dobře.

Někde se asi stala chyba. Ale kde?
07. 04. 2011 | 17:50

snowfox napsal(a):

Béda

Stačilo by, kdyby začala u sebe - tlakem na osobní zodpovědnost úředníků a efektivitu.

Kdyby dokázala ořezat rozmarné státní zakázky, kdyby odbourala věci jako sčítání lidu a možná celý ČSÚ atd. Tedy naprosté stupidity, které se v dnešní době dají řešit elektronicky. Ne prvoplánově chodit pro peníze.

Lop

Mám jiný názor (spíš bych řekl - nejsem naivní). Lidi jako Palas určitě také, což?
07. 04. 2011 | 17:51

Otázkář napsal(a):

zdenekb

přesně tak, údajně jsme tady neměli ten pravý komunismus a dneska zase nemáme ten pravý kapitalismus. Nicméně našim komunistům to nekladu za vinu, protože on se ten "pravý" komunismus nepovedl nikde na světě. Takže se zdá, že chyba nebyla v provedení, ale již v samotné myšlence. A podobně to vidím s tzv. volném trhem. Prostě další dogma a slepá ideologie pro hlupáčky. Béda položil správný dotaz a doplnil tak ten můj předchozí. Co by ta "správná" pravice dělala jinak? Jak by řešila naše zadlužení? Jde mi o ty myšlenky, nikoliv o všeobecné problémy jako je korupce a klientelismus, to jsou věci, které nesouvisí s politickým zaměřením. Tak jako masový vrah může být smýšlením levicový a stejně tak pravicový.

Ale možná jsem svůj dotaz směřoval na špatnou adresu. Snowfox publikoval všeobecné pojednání na téma politika a její podoby :) Můj dotaz na tu správnou pravicovou politiku měl směřovat spíše k nicku Ilik.

"Ilik napsal(a):
Nestačím zírat! Hotové rejdiště levicových blouznivců. Právě proto se máte tak mizerně, protože nikdy žádná skutečně pravicová politika v českých zemích nebyla. Ale, proč dělat osvětu dubovým palicím, které neznají ani pravopis.
07. 04. 2011 | 16:49"

Takže Iliku hurá do toho, vysvětli zdejším levicovým blouznivcům jak má vypadat skutečná pravicová politika, kterou české země ještě nezažili :)
07. 04. 2011 | 17:51

Vodník česílko napsal(a):

Levice má všechny důvody k radosti a spokojenosti. Po zkušenosti s touhle pravicovou (nebo kdo chce tak "pravicovou") vládou, se pravice pod jakoukoli vlajkou v této zemi dalších 20 let k moci nedostane...
07. 04. 2011 | 17:55

aa napsal(a):

Béda:
repliku na horynu na jím nastolené téma "stát je špatný hospodář" jsem pochopitelně myslel ironicky. Znám Norsko i Švédsko, ale nechtěl jsem záležitost takto konkretizovat - vyvolal bych tím jenom bouřlivé reakce pravověrných, protože řada aspektů sociální politiky a hospodaření zvláště v Norsku je z hlediska modráckých apoštolů kapitalismu přímo socanská.
07. 04. 2011 | 17:57

snowfox napsal(a):

Vodník česílko

To samé se říká po dvou měsících vlády socanů - prozměnu o socanech.
07. 04. 2011 | 17:58

Lop napsal(a):

To Vodník česílko:

Nebuďte pesimistický a neklesejte na mysli. Pokud se k moci dostala po neskutečném množství přehmatů a privatizačních afér v 90. letech, dostane se díky našim "zodpovědným" voličům i nyní.:-)
07. 04. 2011 | 17:59

Béda napsal(a):

snowfox,

aha. Takže programově je všechno v pořádku. Akorát by chtělo ještě malinko přitvrdit a vyhodit více lidí ze zaměstnání, taky kdyby zalobbovaná vláda p. Bakaly v čele s antikorupčníkem Kalouskem a vlastníkem VV Bártou začala s důslednou antikorupcí...

Já nevím, proč se Tomský stále tolik bouří, když by měl dle vašich slov vládu požádat o větší důraz a přitvrzení.
07. 04. 2011 | 18:00

aa napsal(a):

snowfoxi, nebuďte tak dětinský. Chováte se jako trucovité vzdorovité dítě a ostatní z vás mají legraci.
07. 04. 2011 | 18:01

snowfox napsal(a):

aa, Béda, Lop, Otázkář ....

Musíte být buď hrozně mladí, nebo naopak velmi staří, tak či onak značně infantilní. Skutečně si vládu socanů *nepamatujete* ?
07. 04. 2011 | 18:03

Otázkář napsal(a):

snowfox

proč jsem v tom výčtu i já? Pokud vím o "vládě socanů" jsem se zde ani slůvkem nezmínil ;) Já jen skromně očekávám vysvětlení pojmu "skutečná" pravice, toť vše :)
07. 04. 2011 | 18:05

snowfox napsal(a):

aa

Zatím nemám potřebu být jiný, chlapče. Též se bavím.
07. 04. 2011 | 18:06

snowfox napsal(a):

Otázkář

Ne, vy šťouráte a já už musím končit, neb mám práci.

Hezký večer
07. 04. 2011 | 18:07

Béda napsal(a):

snowfox,

naštěstí netrpím ještě ztrátou paměti jako množství českých politiků, bankéřů a velkopodvodnikatelů (zřejmě nemoc z povolání) - naposledy ministři Vondra, Bárta (kterému se náhle paměť začala vracet). Dle mého za "socanů" to nebyla zdaleka taková bžunda a zároveň tragédie jako nyní za "nepravičáků".
07. 04. 2011 | 18:07

Otázkář napsal(a):

snowfox

Vážený pane laskavě si znovu projděte pořadí příspěvků a nezaměňujte příčiny s následky, pouze jsem reagoval na nářky zdejších "skutečných" pravičáků na to, že zde žádná "skutečná" pravice nikdy nevládla ;) O "vládě socanů" jsem se nikde ani slůvkem nezmínil tak nevím proč mi podsouváte něco co jsem nenapsal. Už začínáte být jako liberál ;)
07. 04. 2011 | 18:09

Béda napsal(a):

Otázkář,

škoda. A taková to byla hezká diskuse. Snowfox pohovořil, mnohomluvně toho moc k položené otázce neřekl a uložil si bobříka mlčení - jak bylo předpokládáno.
07. 04. 2011 | 18:09

aa napsal(a):

Přiznávám, že z celého článku pana Tomského mně nejvíc pobavil závěr, ve kterém autor slibuje pravici návrat Spasitele - "Pražském hradě už netrpělivě čeká dlouholetý demiurg české politiky, aby založil novou pravicovou a konzervativnější stranu.".
Milí voliči pravice, brzy se dočkáte ! Přijde Spasitel, hlásající boží pravdu o autentické pravici, semkne vaše řady a vybuduje silnou a mocnou pravicovou stranu, která z božího úradku bude této zemi panovati a osudy naše říditi po věky věkův. Taková je vůle boží a tak se staniž !

Takové proroctví jistě musí dodat víru a naději do duší a srdcí každého pravověrného a pozvednout jeho morálku !
07. 04. 2011 | 18:11

Otázkář napsal(a):

Béda

nezoufejte, třeba se dodatečně vyjádří skutečný a jediný opravdový nejpravicovější pravičák Ilik :)
07. 04. 2011 | 18:11

Lop napsal(a):

To snowfox:
Dosud jsem z vás legraci neměl, ale až po té vaší poznámce s infantilitou začnu asi souhlasit s příspěvkem aa. Co to používáte za legrační argument? To už asi opravdu musíte být v koncích. Paměť mi slouží velmi dobře, to buďte ubezpečen. ČSSD měla lepší výsledky než tyto pravicové vlády. Navíc vládu přebrala po zpackané privatizaci. To vůbec neznamená, že ČSSD je nějaký ideál. Ve srovnání s touto vládou je to ale rozhodně lepší varianta.
07. 04. 2011 | 18:12

aa napsal(a):

snowfoxi, jímá mně podezření, že máte problémy i s pamětí. Vám se zdá, že jsem někdy někde chválil "socany", jak píšete ? Mimochodem, proč používáte urážlivou formu oznaření příznivců sociální demokracie ? Vám by se líbilo, kdyby vás někdo označil za modroblbana ?
07. 04. 2011 | 18:14

Tenco napsal(a):

Pokud se vlády ujme uskupení, semknuté kolem hradního demiurga, tak navrhuji, aby se na standartu, která nad ním bude vlát, vyšil místo lva kosočtverec s čárkou uprostřed, opatřený nápisem - " Pravda je jen jedna - člověk nepochází z opice".
:)))
07. 04. 2011 | 18:16

Otázkář napsal(a):

aa

snowfox má očividně problém přiřadit jednotlivé komentáře ke konkrétním přezdívkám. Proto je hodí všechny do jednoho pytle a podsunem jim světu nepodobného hastroše ve formě "chválení vlády socanů" a s ním pak vesele operuje. Je to příznak demagogické manipulace a podsouvání věcí autorem nikdy nevyřčených za účelem jeho znemožnění. Naneštěstí pro něj provedené tak primitivním způsobem, že to každý rozumný člověk snadno odhalí. A když se tak stane, tak nejlepší obranou je vymluvit se na časovou zaněprázdněnost :)
07. 04. 2011 | 18:20

rejpal napsal(a):

Otázkář
Levice vs. pravice není IMHO komunismus vs. kapitalismus (přinejmenším v dnešní době ne). Jsou to dva směry, které vyznávají stejné základní hodnoty, ale liší se trochu v prioritách a někdy značně v metodě řešení. Teoretických prací o obou existuje spousta, praxe je (téměř) všude nedokonalá, někde vyslovině odpudivá. Rizika chyb levice jsou v příliš zbytnělé funkci státu, pravice v jeho takovém oslabení, že přestane plnit svou funkci. (Pokud jde o dluhy, ty dokáže sekat vláda jakékoli orientace a stejně tak i snižovat - je to otázka vyváženosti politiky a znalosti možností. Pravicoví teoretici zastávají tezi "malý, ale silný stát" - z toho vyplývají obecně tendence k nižším daním. Také existuje představa jakýchsi mantinelů (ovšem s vynutitelnými sankcemi za jejichž překročení - což je zásadní). Uvnitř různých proudů jsou samozřejmě odlišné názory a postoje, takže vedle sebe najdeme i bigotní ultrakonzervativce, i liberály. Z podstaty věci je logické, že elektorátem pravice jsou spíš středně a lépe postavení obyvatelé. U levice je větší tendence řešit problémy legislativně, u pravice spíš ekonomickou motivací, kde to jde. Nikde není psáno, že integrální součástí pravice je asociálnost - už proto, že konzervativismus vychází z křesťanských zásad.
Základem demokratického přístupu je, že oba směry jsou rovnocenné a pravidelně se střídají u moci. Opozice se s koalicí nespojuje, "jde jí po krku", ale nesnaží se jí ideologicky znectít, protože by to vyústilo v to, že se znectí sama nedostatkem kontroly (v tom vidím zvhrlost opoziční smlouvy).
Praxe je bohužel jiná tady i tam. A příčinou je v první řadě chronický nedostatek peněz na chod stran i volební kampaně. Do hry tak vstupují subjekty, kterým je jakýkoli étos politiky cizí, ale sledují jen svůj vlastní zájem. A jsou ochotny podporovat (i korumpovat) kohokoli, kdo je zrovna u moci.
Já si stále vybavuji slova jednoho z otců zakladatelů naší konzervativní pravice, který se jednou vyjádřil ve smyslu "levice je názorovým oponentem, se kterým nesouhlasíme, ale musíme ji ctít, protože pokud zde demokratická levice nebude, přestaneme být demokraty i my."
Demokratická levice ani pravice nemůže mít zájem destruovat politický systém ani jeho pravidla hry, a pokud tak činí, přestává být demokratickou a oba směry ztrácí smysl - utopí se v totalitarismu.
A to je myslím hlavní důvod, proč bychom měli být přecitlivělí na jakékoli pokusy ohýbat ústavu, obcházet ji a rozbíjet vyváženost těch "pilířů" moci, ať už je to kryto jakoukoli rétorikou.
Tak to vidím selským rozumem, nejsa politologem. Možná, že před patnácti lety bych to dokázal formulovat přesněji.
A z mého pohledu tady žádná pravicová vláda není, přinejmenším proto, že nectí jedno základní pravidlo: odpovědnost.
07. 04. 2011 | 18:22

staska napsal(a):

Ač jsem volič levicový,přece jenom jsem této vládě trochu věřila zklamání mi připravila opravdu neskutečné,v této chvíli nestojí kámen na kameni,politici udělali z vlády absurdní divadlo,kterému už snad nikdo ani nerozumí,a ta fraška nabývá den ode dne obludnějších rozměrů.Nebylo by načase Pane Nečase tento absurdistán rozpustit??????
07. 04. 2011 | 18:24

Béda napsal(a):

Tenco,

hradní demiurg pokud se nepletu, zde již vládnul a skončil po Sarajevském atentátu sponzorů Bácse a Singhi. Zřejmě si to období prosperity a vlády práva p. Tomský chce zopakovat.
07. 04. 2011 | 18:24

Kaban napsal(a):

Vcelku dobrý, jen si ověřte, zda by opravdu rozvoj větrných elektráren vedl ke sebezničení. Víte za kolik se vykupuje tímto způsobem vyrobená elektřina? Možná jste politolog, vím však jistě, že jste opravdu mizerný matematik. Ševče drž se svého kopyta. Doporučoval bych se příště vyhnout, sice velmi poutavě napsaným, přesto nesmyslným řádkům a zkusit v sobě potlačit toho věčně ukřivděného mrňavého občánka. Obojí Váš komentář degraduje na úroveň článku čtvrté strany Blesku!!!
07. 04. 2011 | 18:32

rybíoko napsal(a):

Kapři si sami rybník nevypustí.Rozhodně VV nejsou přesnou kopií US ze Sarajeva 1997.Takže politický sňatek kapra-amoeby (ČSSD) se štikou-ignorantem (ODS) nečekat.I když v zásadě oba holdují filosofii životní nudy,t.j.zelenému krmení - společnost stojí a padá s agrárními penězi,industria je jen tak na mimochodem braní,červík na přilepšení,luxus nebo obrana.Ale co může sežrat štiku nebo kapra? Co to je životní úroveň,pojem ve zdejší vodě neznámý?
A zajímavé je,že okolo roku 1790 byla v Čechách rolníkům zrušena povinná robota na panském a hned se rozjel bouřlivě průmysl.Pan císař rakouský , se sestrou královnou francouzskou Marií Antoinettou jakobímy popravenou záhy, potřeboval proti jakobínům děla a vojáky.Ale tím rokem se proměnil v Čechách útlak národnostní na útlak sociální.Od bezzemků k dělníkům továren.
07. 04. 2011 | 18:33

Béda napsal(a):

rejpal,

to co jste napsal mi dává smysl a má to hlavu a patu.

Přitom se mi však vnucují tyto neodbytné otázky: Proč ani po 21 letech zde není taková pravice jakou popisujete? Vždyť od samého počátku radí české reprezentaci mezinárodní instituce, navrátivší se emigranti (mnozí zde privatizovali a podnikali), lidé ze Svobodné Evropy, jsme členy EU a NATO, politici pracovně cestují a studují donekonečna všechny právní řády a politické systémy celého světa, nyní vstoupili do politiky novicové z nové nezkažené generace (VV) přesto ... je to ještě větší bahno než předtím.

2) nejsou mi jasná programová pochybení současné "nepravicové" vlády. Jaký vládní program by tedy měla skutečná pravice?

3) co byste navrhoval aby došlo k pozitivní změně a vymýcení korupce? (já své návrhy již mnohokrát zveřejnil - jaké jsopu tedy ty pravicové?)
07. 04. 2011 | 18:38

Otázkář napsal(a):

rejpal

děkuji za obsáhlý příspěvek k debatě i když dle mého názoru trochu off topic vzhledem k tomu na co jsem se ptal. Každopádně je docela příznačné, že na moji jednoduchou otázkou jak by měla vypadat skutečná pravice jste mi byl schopen částečně odpovědět pouze Vy. Nikdo ze zdejších "pravověrných" k tomu odvahu nenašel. Ale možná to byla jen neschopnost.
Vaše názory ze zdejších diskusí docela dobře znám a také si Vás za ně vážím. Přesto, že sám sebe označujete za pravicově smýšlejícího člověka, na mě tak nepůsobíte. Řekl bych, že Vás, stejně jako mě, trápí palčivé problémy dnešní politiky jako je korupce a klientelismus a také velice nízká politická kultura. Nevnímáte politiku tolik optikou pravice vs. levice, ale rozlišujete návrhy rozumné a návrhy poškozující většinu obyvatel naší země. Pokud se v nečem mýlím tak mě bez obav opravte :)

Nicméně jisté znaky mezi levicí a pravicí zde jsou.

"Z podstaty věci je logické, že elektorátem pravice jsou spíš středně a lépe postavení obyvatelé."

S tímto bych určitě souhlasil, jenomže to neplatí doslova. Někteří lidé prostě věřím iluzím a volí i proti svým zájmům s vidinou toho, že se tím zařazují mezi nějakou, jimi virtuálně vytvořenou, elitu. Myslím, že o tom hezkou studii napsal sociolog Jan Keller.
07. 04. 2011 | 18:38

aa napsal(a):

rybíoko:
Pro upřesnění - robota byla zrušena roku až 1848, v roce 1781 bylo zrušeno nevolnictví.
07. 04. 2011 | 18:38

S.Š. napsal(a):

Ale pánové, všechno tomu, co píše pan Tomský, přece nasvědčuje, nejde o žádné překvapení. I pan Bátora tuhle (v Hydeparku) povídal, že doufá, že pan prezident takovou (novou) stranu chystá (a on s ním půjde do toho). Bude to krásná, nová strana, plná lidí z Akce D.O.S.T., a tipujte, jaký bude mít asi tak program. Škoda, že je pan prezident vázán ještě po 22 měsíců hradními povinnostmi. Že čeká "netrpělivě" na konec angažmá, panu Tomskému věřím, resp. domnívám se, že tomu tak skutečně je. Je moc dobře, že už to začíná mít pomalu konkrétnější obrysy. Šídlo v pytli neutajíš a pan prezident bude muset dřív či později s pravdou ven.
:-)
07. 04. 2011 | 18:41

Marie napsal(a):

Moje babička vždycky říkala, že pták, který jednou snesl pukavec, plivníka nevysedí.
07. 04. 2011 | 18:57

Béda napsal(a):

Otázkář,

pravicovým politikům se povedlo vnutit před volbama středostavovské veřejnosti utkvělou představu, že hlavním vyžíračem státu ä jejich nepřítelem jsou nižší příjmové skupiny a že sami jsou nejlepšími ochranci státní kasy před dluhy a bankrotem.

Přitom praxe ukazuje, že to zdaleka není pravda a největšími škůdci nejsou nižší příjmové skupiny (ostatně co jste vy byli jsme i my, co jsme my, budete jednou i vy - nemocní, možná postiženi, přestárlí, chudí...), ale ti nezdanění, privilegovaní, utíkající po dosažení zisku zde do daňových a nákladových rájů, resp. v šedé ekonomice, korumpující a koriumpovaní - vysávají mnohem větší prostředky a tím ostatní zbádačují. Navíc se opakovaně ukazuje, že největším zadlužovačem a mrazičem ekonomiky je pravice, nikoliv levice.
07. 04. 2011 | 18:57

MirekS napsal(a):

Pane Tomský,
tak tomuhle říkám katarze, ale vůči svým vyvoleným, co takhle katarze osobní? To se Vám neposmívám, neboť vím (či tuším), jak je to těžké!

A financministr není Šalamoun, ale bazilišek.

Zdraví

MirekS
07. 04. 2011 | 19:02

rejpal napsal(a):

Béda,
no ty otázky se vnucují nejen vám. Já bych z odpovědi vynechal poradce všeho druhu, bylo jich tu mnoho, kteří chtěli hlavně privatizovat...
Zárodky pravicových stran tu byly. Jednou z prvních byla ODA. Na svém počátku to byla strana, která byla sice velmi malá (v parlamentních volbách 1990, kdy kandidovala v rámci OF měla asi 40 členů, o dva toky později necelých 200). Bohužel od samého začátku v sobě měla zabudované časované nálože. Ministra Dlouhého a skupinu lidí, která později působila na různých ministerstvech a byla vedením strany nezvladatelná. Snahu být větší - což sebou neslo "posilování" o různé divné lidi a akvizice celých stran (LDS). A dluh z kampaně, který ji mnohem později totálně potopil. A také existenci ODS, která jí vzala identitu a v koaliční vládě pak přišla i o svůj étos. Ale to by bylo na delší povídání. byly i jiné pravicové strany (a možná jsou), ale byly pod hranicí volitelnosti - jednak zde je malá základna pro čistě pravicové strany, jednak tu byl typický český neduh - partikularismus, který zná snad každý spolek. Já si od EU a NATO naivně sliboval víc, právě v oblasti legislativy a kultivace politiky.
Proč mladá generace není v politice lepší než předchozí? Já nemyslím, že zejména kvůli komunistické minulosti. IMHO je to důsledek morálního klimatu, které bylo propapagováno celou první polovinu 90. let - majetek, peníze, privatizace - to se skloňovalo ve všech pádech, ale když se někdo ozval, že s tím jsou spojeny i povinnosti, že musí existovat jasné a vymahatelné veřejné i soukromé právo, byl pokládán za podivína. Tohle se přeneslo i do soukromí - do podnikání (viz otřesná platební morálka těch let), do vztahů mezi lidmi (znám člověka, který měl přesnou taxu za hodinové hlídání dcery své sestry - a byl zastupitelem jedné pravicové strany na radnici). A také do stran. Jakýkoli morální rozměr zakladatelů byl přetaven do technologie moci a jejího udržování.
2) Já si nemyslím, že největším a nejakutnějším problémem jsou reformy a ekonomická situace. Tím, co stojí před tím, jsou věci spojené s etikou. Nová vláda (pravicová, levicová - to je mi jedno), by se měla především etablovat v této oblasti. A teprve poté se pustit do reforem. Samozřejmě po analýze systému, protože já nevím, kde a jaké reformy jsou třeba (a neví to asi nikdo, když všude prosakují peníze pryč a nikdo pořádně neví, jak). Když je bude dělat důvěryhodná vláda, bude komunikovat s každým, kdo má k věci, co říci, uvěřím jí, ať jde "levou" nebo "pravou" cestou.
3) Vymýcení (spíš omezení - bu´dme realisté) není pravicové nebo levicové. Je to jasné vymezení komeptencí a odpovědnosti (politické i jiné) na všech pozicích státní správy. Kontrola moci. Ale také fungování "občanské společnosti" a skoncování s fankluby politických stran. Politik musí vědět, že jakoukoli nepravostí ohrožuje sám sebe, pak se zkultivuje sám. Tohle musí být věcí, která spojuje levici s pravicí i střed. Nevím, jestli mé představy jsou stejné jako vaše a mohu se klidně mýlit. Je to jen názor.
Neptejte se mě, jestli věřím, že toho lze tady a teď aspoň částečně dosáhnout. Nevím a jsem skeptik.
07. 04. 2011 | 19:06

Béda napsal(a):

rejpal,

ano v kultivaci a nastavení samočistících mechanismech systému, potažmo na zavedení prvků přímé demokracie, která by po selhání samoočisty vyvinula tlak na nápravu se myslím shodneme. Taky nad hodnocením, že hlavní chybou byl cílený a vědomý útěk před právníky a ponechání ekonomiky a společenského vědomí napsopas neviditelní ruce trhu při zavádění systému v 90-ých letech.
07. 04. 2011 | 19:19

Jan napsal(a):

Britští konzervativci jsou ovečky proti tzv. pravicové vládě v CR. V CR to jsou zbojníci, kteří kradou hlavně za bílého dne, protože v noci klidně spí.
To co je v CR prezentováno jako reforma financí je prachsprostá zlodějina na lidi.
Nic jiného...
To co se děje ve VV je hnus řízený Ičkem a Tlučhořem za pomoci velkých developerů včetně Skansky....
07. 04. 2011 | 19:21

rejpal napsal(a):

Otázkář
Vím, že to bylo off-topic (původně to měl být krátký přípodotek k jedné větě vašeho postu, a pak jsem se rozkecal, jsa od přírody ukecaný rejpal -:)). Proč se cítím pravičákem? Já prostě věřím, že ve fungujícím systému se zdravý člověk umí o sebe a své blízké postarat sám, a také jsem povahou dost individualista s onzervativním myšlením. Jsem také ovlivněn názory určitých lidí, kterých si dodnes vážím, a s kterými jsem měl možnost často diskutovat. A svým sociálním postavením bych byl normálně spíš voličem pravého středu než levého.
Jenže jsem vyrůstal v rodině, kde vládlo sice neideologické, ale díky sociálnímu původu rodičů přirozeně levicové smýšlení. A tak jsem se naučil nedívat se na věci jako na souboj ideologií, ale jako na soubor konkrétních problémů, které se mají řešit meritorně a ne ideově a s přihlédnutím k zájmům všech zúčastněných stran. Možná proto mám pocit, že věci lze řešit různě a nedá se říci, že a priori je jedna strategie špatná a druhá dobrá. Jen nesmí být nesmyslná, nepřipravená, asociální a prosazená vůlí jedné skupiny. Pokud bude nějaká koalice postupovat podle mých představ, podpořím ji a je mi jedno, jakou ideovou nálepkou se označí.
07. 04. 2011 | 19:27

rejpal napsal(a):

Béda
Na prvky přímé demokracie jsem zapomněl, a souhlasím /tady bych byl spíš levičák, pravice moc tuhle formu účasti občanů nepodporuje/. U nás bychom to potřebovali jako pověstné prase drbání.
07. 04. 2011 | 19:29

KM napsal(a):

Rejpal:

děkuji, taky vidím jako hlavní atribut pravice odpovědnost.

A pokusím se odpovědět na otázky otázkáře:

1. Proč ani po 21 letech zde není taková pravice jakou popisujete?

Protože nejsou lidi. Neexistuje tady generační tradice živnostníků, továrníků, obchodníků, kteří by se vypracovali od píky, znali hodnotu práce a mezilidské a společenské soudržnosti, jimž by čest a svědomí, vštěpované po generace, nedovolily žít a pracovat taktikou: urvi co můžeš a zdrhni, ale byli by si vědomi toho, že jejich společenské postavení je zavazuje, aby společnosti vraceli to, že jim umožnila dosáhnout toho, co mají: ať už formou zakládání škol, nemocnic, podpory spolků, charity, církví apod, nebo formou poctivého angažmá ve správě veřejného života (obecní zastupitelstva, parlament, vláda...).
Samozřejmě, že i tady existují velmi bohatí a přitom poctiví podnikatelé, jejichž byznys do vyrostl na zdravých základech, ale ti se do politiky nehrnou, protože vidí, že by to s nimi dopadlo stejně jako s tou pověstnou lahví kvalitního vína, které bylo nalito do cisterny močůvky v naději, že se tím něco zlepší.

2) nejsou mi jasná programová pochybení současné "nepravicové" vlády. Jaký vládní program by tedy měla skutečná pravice?

Zásadní programová pochybení nevidím, i když je fakt, že jsem vládní program nijak zvlášť nestudoval. Chyba je v tom, že dnešní kapitalisté, a to i ti vládní, se kapitalismu učili za komunismu od veksláků, a z toho asi těžko může vzejít něco dobrého.

3) co byste navrhoval aby došlo k pozitivní změně a vymýcení korupce? (já své návrhy již mnohokrát zveřejnil - jaké jsopu tedy ty pravicové?)

Je mi líto, za použití bodu 1): navrhuji počkat cca 100 let.
07. 04. 2011 | 19:38

rejpal napsal(a):

KM
V tom bodě jedna máte myslím velký kus pravdy. Je zajímavé, že pravice tohle od počátku věděla, právě na tenhle nastupující stav drobných živnostníků se v kampaních obracela, ale nic převratného pro podporu a vzrůst neudělala. Ani legislativně, ani při privatizacích, Spíš aktivně podpořila masový výprodej všeho, co šlo, velkým skupinám a do zahraničí.
Pamatuji, jak silný odpor kladla pravice třeba diferencovaným daním pro malé pivovary (že je to nesystémové). Nakonec to prosadila levice s pár lidovci, a díky tomu tu ještě vůbec máme pár menších pivovarů a spoustu těch úplně malinkých.
Ale s tím už asi nikdo nic nenadělá. Ještě se prodá Budvar a bude vymalováno.
07. 04. 2011 | 19:58

Jan - jiný napsal(a):

Jedla+ rejpal
Souhlas, pochvala.

Naše krize je nepochybně hlubší než se zdá. Kradou totiž všichni. Pravice asi nejvíc, levice, podnikatelé, firmy, zaměstnanci, zastupitelé....
Myslím, že není důležité ,zda vládne pravice nebo levice. Rámcově. Pro bohatství státu. Ani výše daní. Pravicová představa, že nastaví správnou výši daní, co nejnižší, a všichni budeme šťastní a bohatí je zcestná.
Prosperují ty země, kde se nekrade, kde jsou lidé k sobě slušní, a pracovití- Finsko, Dánsko, Švýcarsko. Mají poměrně vysoké daně a platí je!!! Je to slušnost, neplatit daně je společensky nepřijatelné.
Nám se pod vedením demiurga podařil pravý opak.
Je důležité poslat Kalouska a spol do tepláků.
A nastavit pravidla / jde to, dopraváci dřív brali všichni a teď už to nejde/, a změnit společenské klima.
Ale kdo to může udělat? Bárta asi ne.
P.S. Jane Horyno
Kdyby všichni podnikatelé platili daně jak mají, žádný deficit by nebyl. A nemuseli by jste ponižovat vozíčkáře.
07. 04. 2011 | 20:06

almost glossed™ napsal(a):

Dovolím si přeložit Tomského článek z obecné do konkrétní roviny:

"...Připadá MI monumentální, MOHU říct, že teď MÁM vládu národního zklamání. Neuplynul ani rok, co JSEM JÁSAL, že MÁM konečně (a poprvé) vládu s parlamentní většinou proti socialistům a komunistům (118:82), že odešli z politiky tzv. dinosauři, zdiskreditovaní a navíc nechutní ficoidní vůdci nekomunistických stran. OVLÁDLA MĚ radost, že je tu konečně silná vláda finanční zodpovědnosti, která provede důchodovou reformu a zastaví růst státního dluhu (40 % HDP) a vymýtí (v rámci možností) astronomickou korupci státních zakázek, jež řadí Česko někam mezi Horní Voltu a Pobřeží Slonoviny. A možná, DOUFAL JSEM, že BUDU MÍT i vládu euroskeptickou (v rámci možností), která odmítne alespoň euro a jeho dluhovou unii i povinnost zvyšovat podíl energie z větrných a slunečních plantáží do hospodářsky sebezničujících 20 %.

Půl roku od voleb a už JSEM POCHOPIL, že vládní koalice není vůbec pravicová (natož konzervativní), že se neumí domluvit a že jsou její reformy při nejlepším zmatené a při nejhorším škodlivé, a korupcí zcela prožraná strana občanských demokratů, kterou dávno opustil její zakladatel a dnešní prezident, že není schopná se zbavit starých klientelistických návyků.

ODS hned po volbách utvořila proti vedení vlastní strany ve většině krajských měst koalice se socialisty, které tvoří páteř korupce a to především v Praze, kde vybuchly nevídané mnoha tisícové demonstrace, protože pražské tunely i „tunely“ stály miliardy. A sotva musel podat demisi jeden ministr (symptomatické, že zůstal místopředsedou strany), už tu byl skandál druhého ministra, který velkoryse prošustroval (zřejmě nekradl) ve svém předchozím působení většinu z půlmiliardových nákladů na české předsednictví EU a svou pokryteckou omluvou rozzuřil parlament a oslabil sebe i premiéra a jako politická mrtvola dlouho nevydrží.

Za donedávna MNOU velmi oblíbeným knížetem Karlem ze Schwarzenbergů se ovšem skrýval jeden z politických dinosaurů, nekorunovaný vůdce strany, kterou vymyslel a teď jako staronový financministr prosazuje daňovou reformu, která naštvala snad všechny lidi dobré vůle. Kníže, jak říkají Pražané, se z ministra zahraničí stal ministrem v zahraničí."

ATD., ATD.

Ohrazuji se proti tomu, aby za mně nebo nějakou fiktivní většinu hovořil někdo jako Tomský.

Je to jeho kaše. Jejich zkažená kaše. Nechci s ní mít nic společného. Nejsem za ni nijak zodpovědný.
07. 04. 2011 | 20:49

kde nic není ani smrt nenajde napsal(a):

jojo, blbečci se radovali a teď přišli o hračku a hrozně se diví. rozumný člověk věděl dávno, že není důvod k radosti. odejděte do ústraní a přestaňte dávat rozumy, dokud nebude z čeho...
07. 04. 2011 | 20:55

Pamětník WW2 napsal(a):

Nakonec to dopadne takhle
http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://jspivey.wikispaces.com/file/view/plakat012-weim-rep-unsere-letzte-hoffnung-Hitler-1932.jpg/141571983/plakat012-weim-rep-unsere-letzte-hoffnung-Hitler-1932.jpg&imgrefurl=http://jspivey.wikispaces.com/Controlled%2BMass%2BMediaMJM&h=768&w=512&sz=56&tbnid=KGE3zeOzgml_dM:&tbnh=275&tbnw=183&prev=/search%3Fq%3DUnsere%2Bletzte%2BHoffnung%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=Unsere+letzte+Hoffnung&hl=cs&usg=__p9qRDr5iDn-hpq9OyHmABJ65ROo=&sa=X&ei=kBOeTczOGYXysgaW8ey5BA&sqi=2&ved=0CBsQ9QEwAA
Už jsem četl, že takový Saddam Husain nebo Muamar Kadáfi vlastně byli jediní, kdo uměli zavést pořádek a my jsme hloupí, když to nechápeme.
Nelepší reklamu diktatuře nedělá Vandas, natož Bátora. Dělají to dnes a denně naše "parlamentní štěnice."
07. 04. 2011 | 21:46

Skogen napsal(a):

Klaus bude tvrdým oříškem pro Topinky. Klaus inklinuje k totožnému vymezení, žádná reforma není dost tvrdá a liberální. Mezi Klausovou stranou a Kalouskem nastane velmi zajímavé pnutí. Jelikož Klaus bude pro pravičáky zárukou přílivu preferencí, je nyní pro pravicí jedinou starostí udržet řádný termín voleb. Vzdor jakýmkoliv čuňárnám.
07. 04. 2011 | 22:12

Tupelo napsal(a):

Ha, pry byl slyset jasot, ze po volbach odesli polticti dinosauri. Ve vlade kterou vede Necas (politicky aktivni od zacatku 90 let), nebo spis Kalousek (aktivni od roku 1984). V odbe kdy ing. Klaus (aktivni od zacatku 90 let) se postupne stal az garantem vladni dohody (ktere dohodou pry nakonec nebyla). Kdy nikdy poradne neodesel Langer, kdy se nadale v politice objevuji jmena jako Parkanova, Nemcova, Sobotka (Premysl), Benda ml. a mnoho dalsich. Kdepak, kdo tyto jmena a jejich pokracujici angazma videl v lete minuleho roku, nemuze byt dnes zklaman, kam ze se to CEZka politika dostava... :(

Proti ocekavanemu stretu Kalouska a Klause muze Kalousek vytahnout celkem jednoduchou kartu - predcasne volby, nejpozdeji za rok a pul (tak pul roku pred jarem 2013 ;)), pokud ma v rukach nejake esa, muze ODS jeste poradne zatopit (z jistych naznaku toho ma v zasobe docela dost) a ovladnout pravou cast spektra. Cim dal tim vic lidi slysi na korupci (skutecne nas korupcni pijavice stoji vic nez treba zneuziane soc. davky), coz je dalsi hrebik do rakve ODS (viz soucasne vladni angazma teto strany) a samozrejme i Klause, ktery je s korupci pro cim dal vic lidi samozrejme spojovan (navic, Klausova podpora v nekolika poslednich volbach hlavne protievropskym stranam typu Macha prinesla nulovy efekt)...
07. 04. 2011 | 22:43

pich napsal(a):

Po tom všem, co se tady dělo - spíš nedělo za dob komunistické "diktatury", tak posledních dvacet let to je jen přehlídka ztraceného času.
Kdys jsem se o nějakou "politiku" vůbec nezajímal. Dnes i kdyby člověk nechtěl, tak musí. Protože nejde ani tak o tu politiku, jako spíš o život. To co se neustále vymýšlí hlavně v oblasti zdravotnictví, DPH, neustále zvyšování cen energii, dopravy a toho, toho, toho a onoho, už přinejmenším únavné a člověka nutí myslet málem na sebevraždu.
Nakonec proč ne. Také řešení. A od této kretovlády nakonec není nic zvláštního.

Zlatí - nedemokrati ! (nechce se mi zvolat - komunisti)
07. 04. 2011 | 22:52

argun napsal(a):

gröslling

"A Vy máte něco proti komunistům ?
Jste k smíchu a k pláči zároveň."

Stane se vrah menším vrahem jen proto, že i jiní vraždili? Obávám se, že jste k smíchu a k pláči zároveň. milý kolego.
07. 04. 2011 | 23:07

Otázkář napsal(a):

rejpal

vidím to velice podobně jako Vy, byť ve svých komentářích nebývám tolik rozvláčný :) Děkuji Vám za váš rozbor a pohled na věc. I pojednání od KM, byť ty otázky na které odpovídal jsem v takové podobě nikde neformuloval :), bylo velmi zajímavé.

Takové čtení jsem zde již dlouho nezaznamenal. Po náletech zdejších hovenů, Rumcajsů, liberálů, bluejayů apod. člověk pomalu propadá skepsi a přestává věřit, že by se mezi našimi pravicově smýšlejícími občany mohl najít někdo rozumný a tím pádem, že by to s touto zemí mohlo dopadnout dobře. To co současné vládě, mimo korupci, klientelismus a soustavné rozkrádání veřejných rozpočtů nejvíce vyčítám je právě to, že štve jednotlivé skupiny lidí proti sobě. Jsem rád, že ne všichni Kalouskovi a jeho věrným skáčou na špek a jsou schopni dívat se na věc objektivně. Posuzovat návrhy podle jejich užitečnosti a nikoliv optikou pravice vs. levice.

Řešení nejpalčivějšího problému současnosti, tedy korupce a rozkrádání státního rozpočtu by mělo být v zájmu všechno občanů a já myslím, že si to již začínají uvědomovat i podnikatelé, protože praktiky současného establishmentu nemají se svobodnou soutěží nic společného a poškozují i je samotné. Uvidíme jak se to dál vyvine, budete to jistě zajímavé a nevylučuju ani zaplněné ulice a generální stávku :)
07. 04. 2011 | 23:19

vlk napsal(a):

čekal jsem, jak dlouho to Tomskému bud e trvat, než se dostane k meritu věci - tedy zvýšené s azbě DPH. Na knihy. Kupodivu to bylo a ž na konci blogu.
No, co s i Tomský zvolil, to má. Ale proč to mám já, když jsem to všechno, co mu najednou vadí , doložitelně tady předvídal???
07. 04. 2011 | 23:25

Skogen napsal(a):

Předčasné volby? V čem by pro Kalouska do řádného termínu měly být přínosné? Tím spíš v situaci, kdy Klaus bude tím, kdo tahá za provázky?
07. 04. 2011 | 23:26

vlasta napsal(a):

rejpal
Trochu opožděně jsem pročítal tuto diskusi a samozřejmě mě zaujalo Vaše hodnocení pravice a levice. Velmi výstižné. Vy se považujete za pravicového, já za levicového, přesto většinou s Vašimi názory souhlasím. Ve skutečnosti jsem Vás dosud považoval za levicově zaměřeného.
08. 04. 2011 | 01:31

MirekS napsal(a):

Kapříci nám zhurta upouštějí rybník. Kde jsou kapříci a kde (překvapené) bělice a kde nakladené jikry?

MirekS
08. 04. 2011 | 06:06

rejpal napsal(a):

vlasta
Nevidím na to nic divného.Byly doby, kdy jsem dělal ve firmě předsedu odborů a schizofrenní pocit jsem z toho neměl. Ideologické problémy nechávám ideologům a problémy reálného světa tuto podstatu většinou nemají. A i tam, kde jsou rozdíly, lze vést dialog a zjistit, že mezi levým a pravým středem žádný propastný rozdíl není. Ten je tvořen uměle lidmi, kteří vidí politiku jako konfrontaci a boj.
08. 04. 2011 | 06:06

Jan -jiný napsal(a):

rejpal
Dobrý den.
Po řadě upozornění jsem přečtl Vaše meritum věci. Není proč ho nepodepsat, ale napadá mě toto:
Takhle to bylo před 30ti40ti lety v vyspělých demokraciích. V době kdy existoval komunistický konkurent.
Průšvih je, že dneska už vlády nevládnou.
A převládající ideologií je neoliberalismus a neodarwinismus.
Už není diskurs mezi levicí a pravicí.
Levice převzala pravicové ideje a privatizuje školství.
Vlády mají pod tlakem globálního trhu minimální prostor pro politiku.
Strany jsou jen vlivové agentury/případně bezpečnostní/.
A stát je definován jako zlo.
Jsem rovněž skeptikem. Možná nám pomůže ropa za 300, a možná to bude opačně.
08. 04. 2011 | 07:02

Béda napsal(a):

rejpal,

co tedy dělá současná údajně "nepravicová" vláda vycházející z individualistického principu nepravicově? Znamená dle vás jedině to, že dinosauři jsou neodpovědni a kleptokratičtí, že jsou neopravicoví? V případě, že se stane zázrak a začnou být nekleptokratičtí budou s totožným programem pravicoví?

PS: pokud jde o levici, dá se na stejném půdorysu říct, že není skutečnou levicí (někdo by mohl říct, že právě kvůli svému minimálně regulovanému kleptokratismu = individualizaci zisků
je ve skutečnosti pravicí). Přesto levice má definován silný
stát, progresivní daň, systém povinné pevně dané solidarity = sociální systém.

To je to, co ty dva přístupy dle mého diametrálně odlišuje.
08. 04. 2011 | 07:17

Béda napsal(a):

dovětek¨k té rozdílnosti: u pravice selektivní dostupnost veřejných služeb (zdravotnictví, školství, ...)
dle stavu "úspěšnosti" = portmonky, u levice obecná rovná dostupnost všech služeb definovaných jako veřejný zájem bez ohledu na sociální status a majetkové poměry.
08. 04. 2011 | 07:21

rejpal napsal(a):

Béda
V těch ekonomických postulátech vidím vnitřní rozpory - o levici se říká, že je rovnostářská, o pravici, že podporuje "adresný přístup". Jaká je realita: pravice prosadila rovnou daň a vůči řadě adresných opatření se vymezovala(viz kdysi snížené daně pro velké pivovary). A tak je to ve všem. Nastoupil pragmatismus, pro který se hledají ideová východiska. Máme tady životní prostřední. Typický ideový proud pravice - konzervativismus - stojí na principu pozvolné evoluce, tradicionalismu a zachovávání hodnot. Přesto téměř celá pravice prohlašuje věci spojené s životním prostředím za levicové téma. Tuším proč, ale ideové zdůvodnění jsem nikde nenašel. Nebo - z jakých principů plyne, že by pravice měla být asociální? Je snad křesťanství asociální? (no v reálu být umí, ale to je o něčem jiném).
To, co jsem napsal, je jen zlomek diskrepancí a rozporů mezi principy a praxí, které mě vedou k tomu, že se sice cítím být "středopravým", ale hodně silně odmítám ideologický přístup k věci. Jsem pro progresivní daň (ale za čirý nesmysl pokládám sazby, jaké byly v době vlád labouristů v Británii v 60. letech). Jsem pro sociální stát a pokusy o jeho destrukci pokládám pro společnost za sebevražedné.
Vždycky jsem tvrdil, že pravice a levice (škatulky používám kvůli zjednodušení popisu) má stejné základní priority. Liší se v nastavení parametrů, může se lišit v názoru, v jakém pořadí se mají priority řešit, často i v použitých metodách. Smyslem existence státu je vytvořit podmínky pro spokojený život všech vrstev obyvatel a podporovat sounáležitost svých občanů. Zni to jako klišé, ale pokud stát tyhle funkce neplní, je zbytečný.
Pokud někdo jedná nemravně, nemá IMHO smysl řešit, zda jedná nemravně zprava nebo zleva.
Máme tady spoustu politických stran, které se samy nějak zařadí. Jejich ideová východiska jsou vesměs nejasná, většina z nich si s nimi ani neláme hlavu. A ty, co se dostanou k veslu, se nakonec snaží fruktifikovat získané hlasy, je jim jedno jak, ono se to už veřejnosti nějak vysvětlí.
Ale já nejsem politolog, nemám ani humanitní vzdělání, a to málo, co o teoriích vím, jsem načerpal už před dvaceti lety. Současným formám ideologií nerozumím, a celá ekonomika mi přijde jako naprosto virtuální pokus o perpetuum mobile (burza spadne, stát chudne, zavřou burzu, nic se neděje, Zisky se vytvářejí spekulacemi, masově se spekuluje s kurzy měn, takže pár lidí u počítačů může během chvíle položi ekonomiku nějaké malé země. Až tahle bublina praskne, budeme se máchat v močůvce všichni odleva doprava a zpět).
08. 04. 2011 | 07:49

tomas napsal(a):

to beda, chtel bych vas upozornit na skutecne prikladne pravicove nakaldani s verejnymi prostredky, vetsina medii tento pribeh dost pomiji, ale podrobne o nem referuje pravicova! ceska pozice
http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/kauza-key-investments-nadeje-pro-prahu-6-10-13-umira-posledni
veri zde jeste nekdo mytu o tzv. cesk epravici jako prikladnemu hospodari? cesta do reck aje nastoupena, zachran se, kdo muzes
08. 04. 2011 | 08:04

rejpal napsal(a):

Béda (dodatek)
Otázkou je, jestli takhle to na levopravé škále je všude. Problém je, že nalevo-napravo je hodně relativní věc (asi jako pojem negativní-pozitivní v chemii). V USA mají tenhle selektivní přístup generace, ať už vládli republikáni nebo demokraté. Německo si sociální stát pěstuje celé generaci, i v době, kdy tam vládnou křesťanští demokraté (což podle teoretických pouček je spíše pravice). My jsme IMHO speiální případ. Totální mišmaš ve všem a naprosto utilitární přístup establishmentu ke všemu. A nejspíš nejsme jediní.
08. 04. 2011 | 08:08

rejpal napsal(a):

Jan -jiný
Tak nějak bych současnou situaci viděl také. I proto mě ty ideové přestřelky přes barikády dost unavují. Je to jako v muzice. Příznivci jednotlivých škatulek se vymezují vůči jiným a je to úplný nesmysl.Škatulky mají smysl jen v tom, že umožňují vést stručnější debaty /nemusí se stále něco vysvětlovat/. O kvalitě říkají jen velmi málo.
08. 04. 2011 | 08:13

tomas napsal(a):

to rejpal, tez vam doporucuji k pozornosti vyse zmineny clanek
08. 04. 2011 | 08:14

Mud.. napsal(a):

Jak klesla na dno společnost, tak klesla na dno diskuzní kvalita. Socíálíčkové píší a píší. A výkal z toho. To je pro Aktuálne moc špatné. Konec Stejskalovo vize!
08. 04. 2011 | 08:19

rejpal napsal(a):

tomas
No, já mu nevěřím už dlouho. Vlastně veškeré mé rozvláčné komentáře byly o tom, že v pravicovém učení (strašně se snažím vyhýbat se pojmu ideologie) není nic o zlodějnách, klientelismu, nepotismu, asociálnosti a podobných věcech. Dokonce ani explicitně o bohatých a chudých. Je tam hodně o příležitostech a svobodě (svoboda bez přiměřeného ekonomického zázemí je IMHO nesmysl). Jestliže například pravice hodně velký důraz klade na SOUKROMÉ VLASTNICTVí, pak zároveň říká, že je to ODPOVĚDNOST. Když hovoří o TRADICÍCH, patří tam i rodina a komunita. Nikde není nic o tom, že když něco vlastním, mohu to spálit, protože je to moje. A pokud někdo napíše, že pravicový pořádek v tomto duchu je idealismem a utopií, bránit se nebudu. Přesto je dobře, že to tam je, protože se dá poměřovat teorie a realita.
08. 04. 2011 | 08:24

tomas napsal(a):

to rejpal, jeste jednou vam doporucim ceskou pozici, prave jsem si prelouskal clanek o danovem uniku pana barty a situaci ve slavii, jestli se tady kolem toula vlk, tak by si taky osmaknul. dobra zurnalistika na www.ceskapozice.cz ..
jinak s avmi souhlasim a zaradil bych se podobne
08. 04. 2011 | 08:28

rejpal napsal(a):

tomas
Díky, dal jsem si portál mezi oblíbené - je dobré mít co nejvíce zdrojů informací.
08. 04. 2011 | 08:37

zdenekb napsal(a):

Rejpal, Otázkář, Béda:

Díky pánové za Vaše příspěvky.
Nestihl jsem přečíst vše, ale jen letmé čtení bylo velmi zajímavé - tuto diskusi si asi uložím a přečtu pozorněji ve větším klidu...

Pravice by měla ve vlastním zájmu platit rentu liberálovi, Rumcajsovi a hovenovi za to, že budou mlčet, a nechají hovořit Rejpala... :o))).
08. 04. 2011 | 09:36

LANDA napsal(a):

V tomto státě není žádná pravice ani levice, ale jen mafiánské skupiny uplatňující své ekonomické a mocenské zájmy prostřednictvím korumpovaných politiků volených marketinkově rozděleným segmentem voličů podle jejich výše majetku. Volič se naivně domnívá, že svým hlasem může ovlivnit politiku země a následně je zklamán z existující reality. Žádná politika totiž v této zemi již neexistuje, neboť v podstatě neexistuje již ani suverénní stát. Kdo si toto není ochoten připustit čeká jej jen další zklamání. Vývoj společnosti totiž probíhá podle rovnice, která bohužel nemá řešení.
08. 04. 2011 | 09:52

Vico napsal(a):

rejpal : Po tom, co jste napsal, už vás na ministerstvu srandy nechci. Číst a poslouchat vás déle, začnu si myslet, že jsem také "pravý střed" a to by byla ztráta identity :-)

Jinak, nic tak dobrého, jako vaše zamyšlení, jsem tu v diskuzních příspěvcích dlouho nečetl.
08. 04. 2011 | 10:12

rejpal napsal(a):

Pánové díky,
stárnoucího ješitného muže pochvala vždy potěší, ne že ne.Ale nemyslím, že píšu něco objevného. Jen nejsem na těch či oněch citově zainteresovaný, fandění si nechávám do fotbalu.
Vico
No já zase z těch diskusí tady začínám mít pocit, že jsem "zlevnul".-:)
Teorie konvergence funguje
08. 04. 2011 | 10:26

Jarda napsal(a):

"Nikdo nepochybuje, že je nutné oddalovat odchod do důchodu třeba až na hranici 67 let, což se už postupně děje."
Nezevšeobecňovat. Já o tom nejenže pochybuji, ale považuji to za lež. Prý se nedostává peněz, ale proč? Odpověď je naprosto jednoduchá, jde o cílenou a systémovou záležitost. Ti opravdu mocní si přes parlamenty a MMF atd., atd. nastavili takové podmínky, aby bohatí byli ještě bohatšími a firmy aby pokud možno neodváděly vůbec žádné daně. A protože když někde přibývá, musí jinde ubývat.
08. 04. 2011 | 11:38

Tenco napsal(a):

Mud.. napsal(a):
Jak klesla na dno společnost, tak klesla na dno diskuzní kvalita. Socíálíčkové píší a píší. A výkal z toho. To je pro Aktuálne moc špatné. Konec Stejskalovo vize!
08. 04. 2011 | 08:19
-------------------------------
Pod rejpalovými příspěvky. Které jsou dost dobrou analýzou./tímto je však rejpal vyřazen ze seznamu kanduidátů na post ministra srandy a je přeřazen do sekce kandidátů na funkci Ministra Věcí Vážných :)))

Vico
Nevezmeme Mud....(a) na ministerstvo srandy jako vedoucího odboru Absurdit ?
Ha, ha, ha.....

Pro osvěžení paměti, přidávám jeden příspěvek Mud...
-----------------------
Stehlíková 12.3.2011 kauza Bydžov
mud.. napsal(a):
Vandasova DSSS byla pozvána 3 000 občany. Romy tam nikdo nezval. Ve 21. století již nejde o rasizmus "z barvy pleti".
V roce 2011 jde o rasizmus mezi homo sapiens sapiens s civilizačními návyky a homo sapiens sapiens bez civilizačních
návyků! Slušný člověk je vždy při prvních. Stehlíkovou, Kocába, Lišku atd. vnímám jako zrádce zvacího dopisu pro SSSR!!! Termínovat občany po lidech z minulého století (legálně registrovaná strana), aniž by fyzicky cokoli recyklovali, je nejodpornějšími akty. Občané takto pojménovaní jsou přinuceni termín na ně haněný,
konkrétně vyplnit. DSSS se musí rozdělit! Na tu s verbálními činy a na fyzickými činy!!!
13. 03. 2011 | 07:23
-------------------------------------
Ha, ha, ha....Prej "klesla diskuzní kvalita" a "sociálističkové". :))))

No nic, asi má xx částečně pravdu, že psychopati, zloději, alkoholici a narkomani ve vládě jsou pouze vzorkem společnosti. :))))
08. 04. 2011 | 12:03

Lelíček napsal(a):

Ano v případě současné vládní garnitury se plně prokázalo zklamání voličů, a hlavně to, jak to v praxi vypadá. když se dělá politika penězi a ne skutky poslanců, těch pár co se jich odvážilo ukázat prstem byli postaveni za dveře politického dění strany, která s velkou hubou ohlašovala nástup boje proti korupci, zatim co korupce v jejich vlastních řadách přivede stranu k zániku, který je otázkou již jen několika hodin a tím i oslabení koalice, kterou levicová strana převálcuje.
08. 04. 2011 | 12:45

tata napsal(a):

panove

VYTE CO JE nadějne že vice lidí co se střizlivě hodnotí už přišlo nato že vlastně levoprave vidění je nalepka nebot spravně je slušní lidi by se měli dohodnout co je darebactví,a neschopnost to je zaklad protože pak už se dohodnem na všem.

PROTOŽE k cili vede několik cest jestli ta cesta je vydlažděna slušností a odbornosti už není duležity povrch.

a opravdu byc řekl že pan rejpal je velkym přinosem zdejšich blogu,marně hledam politiky na obou stranach spektra s takovym spojivacim člankem,to je co naše politika potřebuje lidi s nadhledem bohužel nikdo,nikde
08. 04. 2011 | 12:47

camponotus napsal(a):

Sametem degradovala slušnost a poctivost na nulu, zvítězila nenávist nad láskou a pravdou a politická reprezentace se změnila na pohřební službu. Kdo chce kam, pomozme mu tam, co jste volili tak máte a nestěžujte si, byla to vaše vůle.
Národní socialisti po vzestupu komunistů hlásali "Čím hůř, tím líp!" a začínají totéž hlásat i v současnosti vůči svým soukmenovcům. Dost možná, že máme přede dveřmi nějaký Egypt, Alžír, nebo Lybii, život je změna. Neházejte flintu do žita, možná budete potřebovat.
08. 04. 2011 | 15:40

Josef+ napsal(a):

Já bych si přál takovou malou radost. Zbavit se topolánkoidních komentátorů jakým je bezesporu autor.
08. 04. 2011 | 16:51

Béda napsal(a):

rejpal,

já nemám vůbec žádný problém s tím co jste napsal. Mám ovšem značný problém s tím, že neznám v ČR pravicového politika, který by se podle toho choval a tím co jste popsal se řídil. Dokonce krom vás ani v diskusích zde neznám nikoho z pravicového spektra, který by se takto "pravolevě" stavěl k věci. Obvykle jak politici tak pracvicoví diskutéři (blogeři) jdou doslova "přes mrtvoly" při maximalizaci svého individuálního zisku - nejraději by se nespolipodíleli finančně na ničem, stát jak se zdá nepotřebují, solidarita je přežitek, sociální systém a důchody paraziticky vyžírají účty schopných... Jedinou výjimkou je, kdy jim chce někdo zatnout típec. Pak si najednou náhle vzpomenou na stát. I tehdy ovšem spravidla vidí jenom sami sebe a nikoliv širší kontext věci. Chybí jim schopnost empatie a předvídavosti (vize v rozsahu desetiletí) - co když i já?
08. 04. 2011 | 16:58

rejpal napsal(a):

Béda
Já znám podobných lidí víc (ale nechodí do diskusí). Proč takoví politici nejsou? Já myslím, že pár jich je, jenže se málokdy dostanou až nahoru. A ne vždy dokáží zůstat takoví, jací byli předtím. Ale u levice je to podobné. Je těžké zůstat idealistou, pokud není člověk fanatik (a to taky není žádná výhra), a musí se pohybovat v prostředí, které je, řekněme, velmi pragmatické. Moje osobní zkušenost je taková, že když člověk odmítne obětovat svou vnitřní svobodu za určité požitky, je pokládán za exota. Ve slušném prostředí ho nechají žít a posléze si zvyknou, v méně slušném ho zlomí nebo vyštípou. Bojím se, že dnešní politika je většinou ten druhý případ.
08. 04. 2011 | 17:12

Béda napsal(a):

rejpal,

a zde jsme u jádra pudla. Můj názor je, že politika ztržněla a korupce se stala systémovou záležitostí. Snad jediná strana, která není zmiňována v souvislosti s korupcí jsou komunisté. Zde je ovšem otázkou, jestli to není tím, že v podstatě vzhledem ke svému vlivu na rozdělování státních prostředků nemá být proč korumpována, anebo jako jediná je prosta korupčních praktik. Osobně se domnívám, že to první je pravda a že každá strana je závislá na soukromých prostředcích, což je prakticky podhoubí pro protislužby a zhodnocování "politických investicí".

Svůj názor, že je potřeba radikálně říznout systémově (především do financování stran a zavést prvky přímé demokracie = volání k odpovědnosti) jsem zde zmiňoval již vícekrát.

Bez toho se v antikorupci nepohneme dál a vše, počínaje neodůvodněnými privilegii, neodpovědností, nepostižitelností, konče korupcí zůstane zachováno.
08. 04. 2011 | 17:26

rejpal napsal(a):

Béda
Tohle si asi myslí už hodně lidí. Jenže nikdo z nás neví, jak to udělat, když to systémové říznutí musí udělat ti, komu ten stav vyhovuje.
S komunisty je to zvláštní. Je fakt, že skandálů moc neměli. Je taky fakt, že jsou v izolaci a pokušení budou asi minimální. Je fakt, že tam mají pár skutečných exotů, ale mají tam i chytré lidi, kteří v dobách vlády jedné strany sotva začínali s kariérou.
Skoro se zdá, že jediný smysl jejich existence je, aby, když je potřeba, vypukla kampaň za jejich zákaz. Což obě strany vědí, že nelze prosadit, ale Štětina má aspoň své poslání.
Jestlipak někdo sepisuje kroniku naší doby. Naši potomci by měli vědět co to je, když se řekne Kocourkov.
08. 04. 2011 | 18:31

Béda napsal(a):

rejpal,

v podstatě je pouze jediná možnost. Vyjít opět do ulic. Spouštěcím momentem by mohla být megakorupce a deformy. Nejlépe by bylo, kdyby to mělo nějakou organizovanou formu - osobně preferuji generální stávku, která vymete Augiášův chlév.
08. 04. 2011 | 18:52

rejpal napsal(a):

Béda
IMHO generální stávka má smysl, jen když jsou naplněny dvě podmínky: 1) jsou vyčerpány jiné (samozřejmě nenásilné) možnosti, 2) existuje dostatečně mohutná podpora obyvatel. Myslím, že ani jedna ještě nebyla naplněna a nemyslím ani, že hrozí akutní nebezpečí z prodlení. Zdá se, že teď pozvolna dochází k určitému obratu veřejného mínění. To určitě nějakým způsobem ovlivní chování vlády. Uvidíme, zda a jak to bude koalice reflektovat. I oni jsou jen lidi, i oni by rádi zahřívali parlamentní lavice i po dalších volbách (alespoň většina z nich). Když budou trvale pod tlakem (a zatím až tak extra silný není), mohou z toho nějaké závěry vyvodit. Teď má dojít k nějakým změnám ve vládě. Když budou kosmetické, líbit se to nebude. Představte si (netvrdím, že k tomu dojde), kdyby se ODS pokusila protlačit návrat Langera. To by jí mohlo zabít stejně účinně jako stávka. Na tahu jsou oni, a já jsem zvědav, co vymyslí.
08. 04. 2011 | 19:30

Béda napsal(a):

rejpal,

já se naopak domnívám, že právě teď je ten správný čas. Vláda vrávorá nad propastí korupce, její deformy jsou již známy a ještě nevešly v platnost. Až vejdou, bude jejich zrušení problematické vzhledem ke geniálním smlouvám nejlepšího byrokrata Kalouska. Něco podobného teď mají Tuskovci v Polsku, kdy po oklešťující změně parametrů privátního důchodového tunelu jim bankéři a pojišťováci začínají vyhrožovat arbitrážema.
08. 04. 2011 | 20:04

occb napsal(a):

Rejpale, můžu se zeptat, co je to IMHO?
08. 04. 2011 | 20:58

rejpal napsal(a):

occb
Zavedená internetová zkratka In My Honor Opinion - je to taková rituální zdvořilost, kterou autor sděluje, že jde o subjektivní názor na věc, nikoli o sdělení fakt, axiomů. V podstatě tím říkám: netvrdím, že mám pravdu, je to jen můj osobní názor.
béda
Vidíte, jak se události vyvíjejí? Akce občanské neposlušnosti by teď byly kontraproduktivní a mohly by naopak nahrát těm, proti kterým byly namířeny (už slyším - my jsme chtěli vše změnit, ale neměli jsme už čas). Teď tady Nečas řekl něco, co sice budilo pochybnosti už dávno, ale pohár přetekl. Vyvolá to další následné reakce. Pokud by se to jen nějak ošolichalo tak nějak na oko, začal by zrát čas pro nějakou reakci. Ale stále si myslím, že stávka (a generální teprve) je až to poslední. Když ta nedopadne, není už nic. Také vůbec nevíme, když nechám politikaření, a podívám se na věcné kroky, co nakonec přijde do parlamentu. Já za sebe jsem v tuto chvíli rád, že se něco začalo dít. A jak to dopadne, to se uvidí velmi brzy.
08. 04. 2011 | 21:20

Béda napsal(a):

rejpal,

pokud je mi známo, vláda schválila důchodový opt out, zvýšení a sjednocení DPH ve dvou krocích na 17%, zvýšení poplatků v nemocnicích + poplatek za obcházení praktika, připravuje privatizaci lázeňství, kde již bude pouze lázeňská péče pouze natvrdo, mnistr antisociálních věcí připravil zlepšení podmínek pro postižené debráním příspěvků, byrokratickou šikanou, "zrovnoprávněním" na trhu práce... To jsou ty deformy.

A mnistr Kalousek odborně podvazuje, likviduje a zadlužuje ekonomiku seč může, snaže se dokázat, že stát je nejhorší hospodář, aby připravil výhodné podmínky pro privatizaci státu za výprodejní ceny.
08. 04. 2011 | 21:35

rejpal napsal(a):

Béda
To je pravda, ale vláda mění názory kontinuálně. Co bylo včera jediné možné, zítra je jinak. Já měl na mysli konkrétní nbvrhy zákonů. Musel jste si přece všimnout, že několikrát už vláda vypustila nějaký "závěr" (včetně povinného opt.outu), pak se někdo ozval, závěr se přeonačil a pak se začalo tvrdit, že to nikdo doopravdy nemyslel. Je to hrůzná praxe, s koncepčními reformními kroky to nemá společného nic, ale zatím stále existují "nekrvavé" způsoby, jak ty úlety korigovat. Je tady taky senát. PSP ho sice může kdykoli přehlasovat, ale uslyší své. V tomhle se asi neshodneme, já si prostě myslím, že u akcí, které máte na mysli, je správné načasování klíčové, a ještě ten čas nenastal. Ale co by nastat mělo, a to hned, jsou všechny formy projevu veejného mínění. A tvrdá kritika každého úletu.
08. 04. 2011 | 21:45

occb napsal(a):

Rejpale, díky za informaci a odpusťe nedovtipné osobě :-). Ale mohlo to být horší. Mohl to být např. nick předešlého přispěvatele, takže bych vypadala jako ještě větší blbka.
08. 04. 2011 | 21:52

rejpal napsal(a):

occb
není co odpouštět. Je normální se zeptat, když něco nevím. Jen blb se neptá. když ho něco zajímá, a neví to (taky jsem se na totéž kdysi ptal lidí, kteří měli delší praxi na netových diskusích). Ono to je takové zdánlivě bezvýznamné slůvko. Ale pomáhá otupovat hroty.
08. 04. 2011 | 22:00

Béda napsal(a):

rejpal,

nuže vidíte, p. rejpale. Pokud půjde o obecné zamyšlení v mnohém se naše pohledy dokáží protnout. když dojde na konkrétní politiku, viz výše popsaná konkrétní politika pravicové vlády, jsme každý někde úplně jinde.
08. 04. 2011 | 22:16

rejpal napsal(a):

Béda
Já nevím, jestli to v tomhle konkrétním případě znamená někde úplně jinde. Jestli jsem ten náš dialog správně pochopil, pak se lišíme v taktice, možná ve strategii. Já jsem se o téhle vládě vyjádřil mnohokrát dost jednoznačně. V tomhle se asi shodneme. Vy si přejete (usuzuji), aby vládu převzala opozice, já říkám - mně je jedno, jakou má vláda barvu, ale záleží mi na tom, kdo v ní bude, a co bude dělat (tedy připouštím i vládu opozice). Vy vidíte jako řešení generální stávku, a to čím dřív, tím líp. Já ji pokládám za krajní řešení - a už teď se zdá, že věci jsou rychlejší, než oba stačíme psát.
A jak si myslím, vy i já si přejeme, aby hladina toho bahna ve vysoké (i jiné) politice klesla. Což je myslím to nejdůležitější.
A i kdybyste i tak měl pocit, že jsme úplně jinde, není to nic tragického - oba nějakým způsobem uvažujeme, a nemusím,e nutně dospět ke stejným závěrům. Důležité je, že jsme schopni o tom věcně a slušně mluvit (a třeba i přemýšlet o tom, co ten druhý chce říci). Což je možná v dnešní době samo o sobě lehce nadstandardní.
08. 04. 2011 | 22:47

Standa napsal(a):

Jediným opravdovým hybatelem pokroku a zlepšování životní úrovně lidí, je již cca 150 let Sociální demokracie. To je jednoznačný, nevyvratitelný fakt, jako že 1+1=2.Stačí důkladně studovat historii. To že Vy to vidět nechcete a pak lkáte na blogu, je jen a jen Váš problém.
09. 04. 2011 | 20:09

Anba napsal(a):

Po přečtení diskusních příspěvků p. rejpala nevím, jsem levičák? já myslím, že jsem, ale přitom se s ním shoduji i v otázce té generální stávky. Asi jsem pravý levičák nebo on je levý pravičák. Každopádně je to slušný člověk. Takových víc a do vlády s nimi.
10. 04. 2011 | 01:53

Izák Hakhabut napsal(a):

Nejlepším řešením by nyní bylo povolat pí Parkanovou, která by zazpívala nějakou demokratickou píseň s hodnotným pravicovým textem. Pak by si jistě každý uvědomil, že svobodu a západní hodnoty je třeba chránit před levičáky a zastánci starých pořádků!
10. 04. 2011 | 11:32

SPQB napsal(a):

pro připomenutí pár Nečasových výroků.

Tato vláda nepůjde v žádném případě cestou zvyšování daní. Tato vláda bude prorůstová a důsledně protikorupční. Tato vláda bude dělat vše pro to, aby se snížilo tempo zadlužování a klesal schodek státního rozpočtu. Tato vláda se bude snažit zvyšovat počet pracovních míst."

"Zastavte korupci! Stát není kořist. Vládnutí neznamená rozparcelovat tuto zemi na pašalíky vlivu. Být ministrem neznamená pojímat ministerstvo jako léno, kam vtrhne ministr s partičkou svých kamarádů," hřímal Nečas v červnu na kongresu ODS – a byl zvolen jejím předsedou. "Kdo to nepochopí, z vlády odejde, to vám můžu garantovat!"

hezky se to poslouchalo,že?
10. 04. 2011 | 18:40

Miroslav Smolák napsal(a):

Podpoříte Víta Bártu v dosud největší FB skupině na jeho podporu? Odkaz zde www.facebook.com/Bartaopetministrem
10. 04. 2011 | 19:43

Terry napsal(a):

Gymnazista "finančním expertem" Věcí veřejných !!!!!

Aby si Michal Babák mohl "koupit" místo na kandidátce VV a zajistil si v této straně post "ekonomického experta", tak si PŮJČIL (!!) 6 miliónů.
A samozřejmě nepředpokládá, že by mu politika tyto „náklady“ vynahradila, to né!
Michalu Babákovi jde přece jen a jen o blaho a prosperitu státu.
11. 04. 2011 | 09:34

Terry napsal(a):

Rozklad VV pokračuje, Babák musí vysvětlit 6 milionů Kč
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=696742
10.4.2011
Praha - Ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák, který ještě před pár dny představoval v živém televizním přenosu ambiciózní reformní plány strany, se sám stal další z obětí finančních mlh kolem VV.
Časopis Respekt upozornil, že nevysvětlil původ šesti milionů korun, které údajně věnoval své straně. Babákova poradenská firma MxB podle informací v internetovém obchodním rejstříku vykazuje nízké zisky.
"Půjčil jsem si. Převážně z další firmy, kde jsem jednatelem," řekl poslanec a zmínil jihomoravskou společnost WCM CZ. V uváděné firmě ale nemá žádný majetkový podíl, společnost navíc podle obchodního rejstříku ještě před dvěma lety vykazovala ztrátu, uvedl týdeník.
Babák rozpor vysvětlil tím, že do WCM CZ přišla půjčka od "nejmenované fyzické osoby". Za ni měla společnost v developerském projektu postavit "nějaké domy v Blansku", pak je prodala někde v tomto procesu si prý Babák od firmy půjčil, aby mohl sponzorovat Věci Veřejné.
"Něco jsem už vrátil, něco stále dlužím. Splácel jsem z toho, že jsem minulý rok prodal akcie asi tak za třicet nebo čtyřicet milionů, teď přesně nevím," tvrdí Babák. Z jaké společnosti akcie pocházely si už prý nevzpomíná.
Slíbil, že dokumenty o původu peněz je připraví. "Všechno vám dodám, až to budu mít u sebe pohromadě," řekl týdeníku. Zároveň odmítl spekulace o tom, že šestimilionový dar vypadá podezřele jako peníze doručené přes prostředníka od někoho skrytého. "To je prostě nesmysl," doplnil.
(konec citace)

FINANČNÍ EXPERT Věcí veřejných - Michal Babák
STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS
(http://www.nasipolitici.cz/cs/politik/1171-michal-babak)

27.6.1975 narozen
1993 gymnázium v Blansku
1994 - OSVČ: Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
(1995 - ) Obchodní živnost - koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej
2000 - 2006 MB consulting s.r.o. - jednatel a společník
2002 - 2007 DARK DOG s.r.o. (dnes ENERTEK.CZ, s.r.o.) - prokura a společník
2005 - WCM CZ,s.r.o. - jednatel
2007 - 2008 RENTFORUS a.s. - člen dozorčí rady
- LBL TRADE a.s. - člen dozorčí rady
- poradenská firma MxB s.r.o. - jednatel a společník
2008 - MxB group s.r.o. - jednatel a společník
- Společenství vlastníků jednotek pro budovu Korunní 810 - člen výboru
2009 - člen Věcí veřejných (VV)
Funkce ve straně:
(? - ) Klub VV Blansko - předseda
(? - ) Grémium VV - člen
(? - ) Rada VV - člen
LL HOLDING a.s. - člen představenstva
Nadace Archa Chantal - předseda dozorčí rady
Alluxplast, a.s. "v likvidaci" - likvidátor
2010 - OD Praha, a.s. - člen dozorčí rady
poslanec - Poslanecká sněmovna PČR
Funkční období: 2010 - Všeobecná zdravotní pojišťovna - člen správní rady

ZPRACOVÁNO KE DNI 22.6.2010
(konec citace)

Gymnazista finančním expertem Věcí veřejných !!!!!
Babák: Poslanec za VV, který dal straně šest milionů, míří hodně vysoko
(http://www.michalbabak.cz/v-mediich/babak-poslanec-za-vv-ktery-dal-strane-sest-milionu-miri-hodne-vysoko)_16. 06. 2010:

Za výhodu Babák považuje, že do politiky přišel jako zajištěný člověk. "Když za mnou dneska někdo přijde s pěti miliony a řekne mi: hlasuj takhle, tak mi to zas tolik neřekne jako někomu, kdo teď dostudoval, nebo politiku dělá od začátku a pět milionů je pro něj hodně," vysvětluje. A nevzal by prý ani padesát. "Nebo to tak teď aspoň cítím," říká.

Přesto už chápe, že politika není legrace. V poslaneckém klubu VV se už dnes lidé baví o tom, že se nesmějí nechat zdiskreditovat. "Říkají nám, abychom si na to dávali pozor. S kým chodíte na pivo, co na tom pivu děláte, a tak dále," říká Babák.
(konec citace)
11. 04. 2011 | 09:38

Terry napsal(a):

Sponzor VV a poslanec dal straně milion v hotovosti. Jen chyba?
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/sponzor-vv-a-poslanec-dal-strane-milion-v-hotovosti-jen-chyba_198734.html
11.04.2011
Statisíce v hotovosti z ruky do ruky jsou možná ve straně Věci veřejné běžnou praxí. Podle hospodaření strany za loňský rok dal totiž ekonomický expert a také jeden z velkých sponzorů strany Michal Babák část svého daru partaji v hotovosti. V dokumentech, jež jsou součástí výroční zprávy, kterou musejí strany povinně odevzdávat, měl být předán hotově milion korun. Poslanec vlastní poradenskou firmu MxB a do pokladny VV loni daroval 2,2 milionu korun.
Ale hned dvě darovací smlouvy od poslance Babáka, každá na pět set tisíc korun, obsahují poznámku, že peníze byly předány v hotovosti. Zákon o praní špinavých peněz přitom říká, že v hotovosti se mohou předávat pouze dary do výše 15 tisíc eur, což je při současném kursu o něco méně než 375 tisíc korun.
Poslanec ale říká, že zákon neporušil a problém je jinde. "Je to administrativní chyba. Omylem to uvedla účetní. Je to rok 2009, ne?" reagoval Babák. Když zjistil, že je řeč o zprávě z loňského roku, zarazil se. "Vím, že přesně ten samý problém byl loni. Všechny peníze, které jsem kdy daroval Věcem veřejným, tak šly převodem," dodal pak.
Loni Věci veřejné v přehledu hospodaření za rok 2009 také chybovaly. Ale zcela jinak. Nedoložily darovací smlouvu od sponzora, který sice hotovost neposlal, ale zaplatil jim sociologický průzkum za 95 tisíc korun.
Poslanec tvrdí, že na převody peněz má doklady a chybu neudělala účetní jeho vlastní firmy. Babákova firma totiž zpracovává pro Věci veřejné účetnictví. "Je to účetní strany - ekonomka, co dělá smlouvy a registruje faktury. Účetní od mé firmy to zaúčtuje. Nějak to budeme muset vyřešit," míní. Na dotaz, kdo za to zodpovídá, ale odpověděl: "Asi já".
Výroční zprávu podepsal čerstvě vyloučený místopředseda Jaroslav Škárka a strana ji odevzdala do Poslanecké sněmovny přesně, jak se má. Dva sponzorské dary v hotovosti ale nejsou jedinou nesrovnalostí. U některých dárců strana neuvedla adresu nebo data narození, které jsou nutné k identifikaci. U některých darů zase nesouhlasí jména dárců ve smlouvě s dárci v seznamu sponzorů.
Babák jako Vlček a Bárta?
Podle posledních událostí u Věcí veřejných je možné, že stejný zákon porušovali i další jednotliví straníci, kteří si od ministra a milionáře Víta Bárty půjčovali větší sumy, a také on sám. Například Kristýna Kočí převzala od Bárty půl milionu v obálce s dokumenty na jednání koaličních špiček. Není také jasné, kolik peněz si od "neformálního šéfa VV" půjčil poslanec Martin Vacek. Ten přiznal, že si po snížení platů ve sněmovně musel půjčit "na cesty za svými voliči." Neupřesnil ale, o jakou sumu šlo.
Do podobných potíží s hotovostí se v minulosti dostal bývalý šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), když vyšlo najevo, že v roce 2005 vracel svému asistentovi půjčku větší než milion v papírovém pytlíku z ruky do ruky. Vlček, který je dnes poradcem poslanců ČSSD, se sankci nakonec vyhnul, neboť uplynula promlčecí lhůta pro její udělení.
11. 04. 2011 | 09:40

Terry napsal(a):

Bárta porušil zákon o praní špinavých peněz, tvrdí Pospíšil
http://www.lidovky.cz/barta-porusil-zakon-o-prani-spinavych-penez-tvrdi-pospisil-pqc-/ln_domov.asp?c=A110410_115253_ln_domov_spa
10. dubna 2011

PRAHA - Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera stojí za zvážení, zda nepodat návrh na zrušení politické strany Věci veřejné k Nejvyššímu správnímu soudu.

Prohlásil to v diskusním pořadu TV Prima. Ve chvíli, kdy se ekonomické zájmy soukromé firmy protínají s programem politické strany, jde podle Dienstbiera o ohrožení demokratické společnosti.

Mělo by se proto podle něj zvážit, zda nepodat návrh na zrušení VV k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli překročení zákonných mezí činnosti politické strany.

"Myslím si, že by měla zmizet z politické mapy České republiky," řekl o straně Věci veřejné Dienstbier.

Podle místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale strana podmínky pro rozpuštění nesplňuje. "Kdyby program VV naznačoval, že bude potlačována zákonnost, že budou zneužívány veřejné prostředky, pak by tu důvod ke zrušení byl. Momentálně ale strana reálnými kroky nesplňuje podmínky pro rozpuštění," míní ministr spravedlnosti.

Maskot John

Napojení bezpečnostní agentury ABL na VV je ale podle Pospíšila zřejmé. "Není to jen náš pohled, je to pohled nezávilé žurnalistiky. Radek John je maskot ABL obklopený náměstky z ABL," řekl o ministrovi vnitra Pospíšil.
Je podle něj nezbytné, aby se prošetřily plány ministra dopravy Víta Bárty (VV) na propojení ekonomické a politické moci, o kterých v týdnu informovala MF Dnes. Bárta měl v roce 2008 sepsat pětiletý plán, jak získat ekonomickou moc vstupem do politiky. Předložil ho manažerům firmy ABL, ve které tehdy působil jako generální ředitel. Stejní lidé později nastoupili do funkcí náměstků na ministerstvech VV a na posty ve státní správě.

Bárta porušil zákon

Politici zároveň upozornili, že ať už půl milionu korun pro bývalou předsedkyni poslaneckého klubu Kristýnu Kočí byl úplatek nebo půjčka, ministr Bárta porušil zákon. Částka totiž přesahuje limit stanovený zákonem proti praní špinavých peněz, a to 15 tisíc eur (asi 366 tisíc korun). Vyšší částku není podle zákona možné v hotovosti předat.

"Aby ministr české vlády předával v obálce 500 tisíc korun, to je naprosto nepřijatelné," uvedl Dienstbier.
Bárta si ale myslí, že jeho jednání bylo v pořádku. "Já musím říct, že jsem tu věc ex post konzultoval samozřejmě s právníky a právníci mi tvrdí, že jsem postupoval správně a v souladu, protože se jednalo o pomoc mezi dvěma fyzickými osobami," citovala Bártu Česká televize.
11. 04. 2011 | 09:41

Terry napsal(a):

OHROŽENÍ DEMOKRACIE v ČR ?

V nedělních (10. 4. 2011) Otázkách Václava Moravce, věnovaných vládní krizi vyvolané kauzou Věcí věřejných, bylo komentátory několikrát zmíněno OHROŽENÍ DEMOKRACIE v ČR.
Myslím, že s tímto konstatováním přišli poněkud pozdě (pokud se to dá vůbec takto formulovat!), neboť

DEMOKRACIE u nás po roce 1989 NEBYLA VYBUDOVÁNA VŮBEC !! Takže ani nemůže být ohrožena!

Po prvních nesmělých pokusných krocích se systém zvrhl jak ekonomicky, tak i politicky do stavu bezuzdného a hlavně - díky absenci kvalitních demokratických zákonů a jejich uplatňování - beztrestného rozkrádání státu (ČR především působením tehdejšího ministra financí a nynější prezidenta Václava Klause "obohatila" světovou slovní zásobu o výraz "tunelování"; předtím se to podařilo spisovateli Karlu Čapkovi v roce 1920 s jeho výrazem "robot", ovšem ten nás tehdy nic nestál, na rozdíl od tunelování - odhad škod 700 miliard až bilión korun!!), systém, kde si "demokratičtí" politici sami stanovují pravidla svého fungování a odměňování a přijímání zákonů jim k tomu sloužícím, s prvotním "politickým" cílem svého hmotného zajištění, nejsnadněji, nejrychleji a nejbezpečněji dosažitelného právě v politice (platí bez rozdílu barvy ptáka, šály, kravaty či stranické knížky).

Kde jinde než v politice by mladý mašinfíra k titulu a k miliónům přišel?!!

A protože se to "osvědčilo", tak politika přilákala tento "typ demokratického politika". A pokud v jedné straně svých cílů nedosáhne, klidně přestoupí do jiné, s naprosto odlišným publikovaným (voličům předhozeným) "oficiálním" politickým programem; o nějaký program přece politikům nejde!! Oni mají svůj! Příklady netřeba uvádět.

Dalším "typem" "demokratického" politika je jedinec s (patologickou?) potřebou zvýraznění svého ega, s (patologickou?) touhou po moci, aniž by ho k tomu opravňovaly jeho morálně-volní vlastnosti a odborné schopnosti.

Typickými příklady jsou politické titulové rychlokvašky (bez politického postavení by se ty tituly tak snadno a rychle nezískávaly! A že jich máme!! ), strana Věci veřejné, kterou (sám sobě si) financoval milionář Vít Bárta a kde si místa na volební kandidátce kupovali členové "dary straně" (a byl takový zájem "nezištně pracovat ve prospěch státu", že si někteří jedinci dokonce museli vypůjčit milióny korun, aby jejich "kvalita" měla silnější hodnotu - viz poslanec VV, jejich ekonomický "expert", absolvent gymnázia Michal Babák).

Český stát se stal bordelem, zajišťující politickým "děvkám" výsadní postavení a umpžňující jejich bohatnutí, politika se stala jejich kolbištěm a z chudinky demokracie se stala jen laciná vějička k ohlupování plebsu, který se na měsíc před volbami změní na "vážené voliče", ale ihned po volbách jen zdrojem financí k pokračujícímu tunelování.

Politici, kteří byli celou dobu u toho ("u lizu")

Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990
Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1992
Zdeněk Škromach- ve vrcholné politice od roku 1996
a mnozí další a další (http://www.nasipolitici.cz/cs)

kteří NESOU (spolu)ODPOVĚDNOST (!!) za současný stav vytunelovaného a obrovsky zadluženého státu, morálně zdevastovaného, se skvěle fungujícím korupčním systémem (mj. škody způsobené korupčním prostředím se odhadují na cca 100 miliard ročně!!) atd atd

se nás snaží "přesvědčit", že právě oni jsou "ti správní", kteří "prohlédli" a konečně povedou tuto zemi správně, ale hlavně po nás žádají oběti.

Toto jejich "přesvědčování" a požadavky nemají ODBORNÉ, KVALIFIKAČNÍ , ale hlavně MORÁLNÍ (!!) opodstatnění, jsou naprosto zrůdné, ostudné a farizejské.

Kdyby chtěli, mohli svoje "dobré úmysly" projevit už sakra dřív.

Ale zdroje k tunelování pomalu vysychají a tak je potřebné je z kapes hloupých občanů doplnit.

A jak by řekl Werich: "A jede se dál močálem černým kolem bílých skal."

Po dvaceti letech "fungování" tohoto státu lze pouze smutně (nas.aně) konstatovat:

ČESKÝ POLITIK = PŘEMNOŽENÁ ŠKODNÁ

A jako s přemnoženou škodnou je třeba s nimi naložit, protože žádná škodná sama o sobě škodit nepřestane.
12. 04. 2011 | 10:20

ironik napsal(a):

Vážený autore, jestli je někdo zklamaný ,tak to je OBČAN tohoto státu, přestaňte rozdelovat na levici a pravici , většinou není v součastné vládě rozdíl, všichni se ohání demokracií jako věřící svým bohem a každý tím myslí něco jiného a hlavně příjemného pro sebe. raději nemluvit o tomto náhodně sešlých občanů jako o státním útvaru.
12. 04. 2011 | 15:20

Karel Kičmer napsal(a):

Panu Tomskému, jako správnému neoliberálovi jde demagogie velice dobře. Nečtu jeho první článek, a je mi z jeho názorů, vykrucovaní a lhaní dost nevolno.Nečasova vláda se pokusila provést typické neoliberální deformy, ale občané, opozice a odbory se postavili tak razantně proti, že se toho vláda zalekla. Neoliberální Nečasova vláda se snaží zprivatizovat vše co se dá, dělá politiku pro nejbohatší, a pan Tomský má tu neskutečnou drzost napsat, že to není vláda pravicová. Že reformy nejsou pravicové, ale zmatené a škodlivé. To jsou všechny pravicové návrhy.Je to typická neoliberální vláda, která dělá zákony pro 10 000 nejbohatších, dostala se k moci pomocí několika podvodů a ani jedna ze stran koalice neplní volební program. Lidé zjistili, že vládní strany je podvedly, navíc jsou zmítány korupcí a skandály, tak pan Tomský usoudil, že bude nejlepší lidem nalhat, že to není pravicová vláda. Je to typická pravicová vláda, která dělá zákony pro 10 000 nejbohatších, a v jejich prospěch se snaží zbytek lidí ožebračit. Stejně dopadly i předchozí pravicové vlády (Klausova a Topolánková) a dopadnou tak i všechny další pravicové vlády, až lidem dojde, o co ve skutečnosti neoliberálům jde.
Navíc se pan Tomský snaží lidem namluvit, že korupce se vzmáhá díky koalicím ODS a ČSSD na komunální úrovni (patrně se lidem snaží vsugerovat, že to má patrně vliv na politiku na státní úrovni, kde socialisté v korupčnch kauzách nefigurují).
Zdali pak Tomský ví, že ČSSD za posledních 20 let navrhla 9 protikorupčních zákonů, a že všechny odmitla pravice jako nedokonalé, aniž by sama nějaký navrhla?
Zdali pak pan Tomský ví, že nejvyspělejší země s nejnižší korupcí jsou země, kde dlouhodobě vládli sociálně demokratické vlády?
Zdali pak pan Tomský ví, nejzadluženější vyspělou zemí na světě je Japonsko, kde od roku 1954 nepřetržitě až do roku 2009 vládla pravice, a předala zemi s dluhem 220% HDP?
Zdali pak pan Tomský ví, že v roce 1954 sa v Japonsku hlásilo ke střední třídě 90% populace a v roce 2009 jen 40%?
Zdali pak pan Tomský ví, že podle EUROSTATU jsou nejzadluženější země na světě, země s nejmenšími daněmi, teda země pravicové?
Zdalipak panu Tomskému něco řkají názvy jako socialismus, neoliberální kapitalismus a sociální tržní hospodářství?

Pokud ano, pak nám pan Tomský lže.
Pokud ne, nechápu, kde bere tu drzozt nás obšťastňovat svými nesmysly.
13. 04. 2011 | 09:44

Jarouš napsal(a):

Tak nějak mám pocit,že se nám do politiky tiše vkradl další směr.
A tak je vedle pravice a levice taky nová zlodějice.Bohužel vládne ta poslední.A taky bohužel do ní patří 98 procent všech politiků.
Levice je jasná,zlodějice je jasná a za pravici v této zemi nikdo není.Vždy jsem volil pravici.Ale zlodějici ne.Co je reforma? V podání zlodějice to znamená seberu ti.Daňová reforma=zaplať víc.
Zdravotnická reforma=vše je nadstandart,zaplať víc,spotřební daň na kde co=zaplať víc,DPH=zaplať víc,důchdová reforma=zaplať víc,dostaneš dýl,a jen případě ,že ti to v soukromém penzijním fondu nikdo neukradne.Já myslím,že návrh na 67 let ještě není poslední.Uvažují se ještě dvě varianty a to 69 let a nebo dostavba Terezína.
01. 05. 2011 | 22:01

Marek Kobera napsal(a):

To Jarouš:

:-) Tak to je.
23. 05. 2011 | 22:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy