Soumrak nad Eurolandem

20. 11. 2013 | 17:15
Přečteno 12023 krát
Je to už deset měsíců od slavného eurokritického, ultimativního projevu britského premiera Davida Camerona (vyhrožoval referendem, pokud nezíská některé pravomoci z Unie zpět) a všechno je už v evropské politice jinak. Tehdy se zvedl pokřik potrefených eurokratů a eurofilů, protože Cameron, sice v diplomatické omáčce, nicméně jednoznačně, napadl samo ideologické srdce unie – stále těsnější unifikaci (čili budování federace) a předložil ideál pragmatické ryze obchodní spolupráce evropských států na společném trhu. Integraci odsoudil jako příčinu hospodářského poklesu. Tím ovšem ťal do živého, protože si to dnes už možná myslí většina Evropanů. Federalisté si zřejmě tenkrát ještě neuvědomili, jak se po třech letech hospodářské krize myšlení v Evropě přiblížilo postoji euroskeptických ostrovanů, ani jaký vliv má Anglie zvláště na severní Evropu a Německo, jejíž elita čte anglicky a podléhá mnohem méně francouzskému státnímu dirigismu.

Najednou se ukázalo, že unijní rozlišení na základní unijní legislativu a vyhlašovaný princip tzv. subsidiarity neodpovídá realitě.

K Angličanům se po dlouhém očekávání připojili Holanďané a nizozemská vláda stejně jako Cameron ohrožená tvrdými euroskeptiky vydala 21. června diplomatické prohlášení, ve kterém vyjmenovala 54 kompetencí, které by měly (ovšem po dohodě s ostatními) zůstat na vládní úrovni a odmítla, což je možná důležitější, celou řadu nápadů Evropské komise jako transakční bankovní daň nebo harmonizaci daní či unijní financování politických stran. Jednou větou dokonce trumfla i retoriku britského premiéra: „Evropské, kde nezbytné, národní, kde možné.“ Holanďané jsou opatrní, ale kupodivu si troufli napadnout zaklínací větu ze zakládající smlouvy „stále těsnější unie“ s výhradou, že časy, kdy byla chápána jako princip integrace úplně ve všech oblastech už minuly. Není divu. Země je v recesi a komisariát v Bruselu požaduje okamžité snížení deficitu na 3 %. To ovšem většina Nizozemců odmítá a počet těch, kteří chtějí vystoupit z Unie dosáhl rekordních 39 %. Prohlášení vlády na uspokojení voličů ovšem stačit nebude a Wildersova euroskeptická strana nebude mít možná v příštích volbách daleko k vítězství.
V podstatně ostřejším duchu se neslo prohlášení švédských, německých a britských průmyslníků z 11. listopadu, kteří se domnívají, že uzurpace moci v Bruselu neodpovídá původnímu plánu unie.

Zdá se, že další integraci dnes odmítá už i Německo, které ke svému překvapení objevilo svou novou roli hegemona unie a pokud bude u moci Angela Merkelová, bude nepochybně pokračovat v politice malých kroků monetárních intervencí na záchranu eura, ale tak aby to německé poplatníky stálo co nejméně. Skutečná fiskální unie by ji přece mohla nakonec přehlasovat. V červnovém rozhovoru s Der Spiegelem německá kancléřka nadřazenost Evropské komise a Evropského parlamentu jednoznačně odmítla a komisi vyhradila výlučně koordinační roli. V září se do bundestagu téměř probojovala Die Alternative, nová strana, která má ve vedení mnoho ekonomů, tváří se „prounijně“ ale odmítá společnou měnu, ačkoli na ni Německo nepochybně zatím vydělává. Z pasti eura ale samotné vystoupit nemůže, náhlá revalvace měny by zlikvidovala export.

Cameron důrazem na výkonnost, odstranění byrokratické zátěže a svobodného společného trhu rozpoutal v severní Evropě diskusi. Evropy jsou ale dvě severní a jižní s Francií uprostřed a je to především krize společné měny, která odstartovala kritické myšlení.
Bankrotující státy jižní Evropy, vedené středovými federalistickými stranami se z nezbytí podřídili německé politice interní devalvace s tragickou deflací, mimo jiné i proto že většina nespokojených voličů se děsila bankrotu mimo eurozónu. Politici mohli jednostranně vykládat krizi jako import z Ameriky a důsledek státního i soukromého zadlužení (úvěrové bubliny). Diktát fiskální discipliny, záchranné půjčky i intervence Evropské centrální banky představovat jako pomoc unie.

Jenomže všeho dočasu. Při 26 % nezaměstnanosti ve Španělsku a 22 % v Itálii a stále rostoucímu státnímu zadlužení v pátem roce krize už vypadá pomoc spíš jako politika na záchranu ideologické měny. Začaly se ozývat hlasy ekonomů, že z pasti eura se hospodářství nikdy nevzpamatuje. „Měli bychom opustit Euro,“ traktát ekonoma João Ferreira do Amarala způsobil v Portugalsku v květnu senzaci a předstihl na několik týdnů i prodej „Padesáti odstínu šedi.“ Rozpoutal diskusi i v sousedním Španělsku, kde tisíc intelektuálů podepsalo v červnu proti euru manifest. Je zajímavé, že odpor vůči společné valutě na jihu Evropy zdvihá vedle ekonomů především levice, kdežto na severu je to převážně nacionální pravice. Vypadá to, že se Evropa pomalu politicky rozděluje na sever a jih. Odchod Španělska či Portugalska by zbytkové euro posílil jen nepatrně a severu neuškodil. Největší rozmrzelost s eurem i uniií dnes ale představuje veřejné mínění ve Francii.

Po španělských a portugalských ekonomech se teď ozval François Heisbourg, předseda ženevského Mezinárodního institutu strategických studíí v knize (La Fin du Rêve Européen). Právem se domnívá, že disfunkce eura (odlišné ekonomické cykly) nakonec zničí Unii, protože právní smlouvy a taktika jednotlivých řešení každé nové krize není dlouhodobě kompatibilní s fungující eurozonou. Dvě třetiny kolabujících států dnes trpí a budou trpět předraženým eurem. Podle studie Deutsche Bank je pro Německo bolestivá hranice eura za dolar 1.79, pro Francii 1.24 a pro Itálii 1.17 – to jsou šílené rozdíly.

Bez odpuštění starých dluhů, bez bankovní unie, společné fiskální politiky a finančních transferů – má dnes jižní eurozona neřešitelnou deflační dluhovou krizi a hrozí ji totální kolaps hospodářství. Instituce EU nebyly vytvořeny pro takovou situaci – měly se starat o konkurenci a obchodní konflikty, nikoli o makroekonomické problémy. Občané evropských států za krizi viní Unii a nehodlají ji odkázat větší moc. Evropou se valí vlna euroskepse. V květnových volbách do Evropského parlamentu získají odpůrci unie možná až dvacet procent. Žádná unijní smlouva dnes neprojde v lidovém hlasování, říká Heisbourg a pravděpodobný odchod Anglie bude rozbuška. Merkelová v Praze prohlásila, že euro je pro Němce srdeční záležitost a stále opakuje, že bez eura nebude ani unie. Jestliže však politicky funkční unii vytvořit nelze, musí povolit euro – společný trh je důležitější a fungoval i bez eura.

Jižané to už začínají chápat.

Pro časopis Týždeň

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pravda napsal(a):

V eurovolbách 2014 budou triumfovat euroskeptici a snad si ti eurobyrokraté uvědomí. že přes federalizaci EU, různé euroregulace a nesmyslné kvóty pro ženy cesta opravdu nevede.
20. 11. 2013 | 18:00

Vojnov napsal(a):

Hm... to, že unifikaci daní v EU odmítá zrovna Nizozemsko, které v ní funguje jako jeden z daňových rájů, celkem nepřekvapí, že.
20. 11. 2013 | 18:02

vojtechnavratil napsal(a):

Zatím se ovšem stále na tom Titanicu tančí ... europoslanci odhlasovali tu hloupost jménem kvóty
20. 11. 2013 | 18:03

jarpor napsal(a):

Oj joj joj, pane Tomský, eurohujeři Vás rádi za takové větičky, že :
"...Občané evropských států za krizi viní Unii a nehodlají ji odkázat větší moc. Evropou se valí vlna euroskepse. V květnových volbách do Evropského parlamentu získají odpůrci unie možná až dvacet procent. Žádná unijní smlouva dnes neprojde v lidovém hlasování, ..." Vás rádi mít nebudou...

Ode mne - palec nahoru.

Pod Halíkem "jela" diskuse o demokracii u nás... aniž kdokoliv z "demokraciifobů" / odmítačů názoru, že demokracie je nejlepší způsob spravování věcí veřejných ze všech špatných / se podíval, co se děje "vedle"... a jak nás to "vedle" ovlivňuje... když, připusťme, u nás je demokracie opravdu slabá vůči infekcím ze stran lumpů, demokracií se zaštiťujícími...

Za posledních 5 let se prý šlo u nás "dolů"... prý jen u nás... a prý "zlatý socík" meditují někteří...

Ano, jde z tlustých do tenkých, nejen v naší krajině, řekl bych... vyhlídky nikterak růžové. Sténání nespokojenců hrozí přerůst v radikalismus... jednoduchá řešení se jim jeví jako řešící všechny problémy.
Máme se na co "těšit"... i jako členský stát EU... Výkonnost ekonomik má své limity, mantra růstu.... je v kontradikci s normálností... neb žádný strom neroste do nebe... a apel na zvýšení spotřeby má velmi blízko k nabádání k bezbřehému plýtvání...

Hezký podvečer
20. 11. 2013 | 18:20

zemedelec napsal(a):

Pane Tomský.
Jasně,všechno už je vyklízeno,jen se neví co z občany.
Je nám dovoleno,ještě chvilku se být v prsa,pak se budeme tlouct do hlavy.
20. 11. 2013 | 18:41

Sláma napsal(a):

Jako vždycky napsal Tomský naprostý žvást.
V jednom má ovšem pravdu - Anglie působí v EU jako pátá kolona amerických zájmů. A silná Evropská unie není ani v zájmu Spojených států (kterým vzdala pozici nejsilnější ekonomiky světa), ani Ruska. A je jasné, že jak jedni, tak i druzí platí takové pisálky, jako je Tomský, aby mátli duchem prosté občany.
20. 11. 2013 | 19:05

Sláma napsal(a):

Nejsměšnější je zástupitel za ODS Jarpor. Kalousek s Nečasem si letos zapíší, částečně i "díky" intervenci ČNB řadu prvenství - největší pokles koupěschopnosti obyvatel, největší pokles disponibilních příjmů, rekordní pokles ekonomiky v době, kdy všechny okolní státy rostou už řadu let ...
Budou se snažit svalovat vinu na EU, ale to se nepodaří, neboť jak vysvětlí, že nás okolní státy mílovými kroky dohání a předhání?!
20. 11. 2013 | 19:10

David napsal(a):

"...Cameron důrazem na výkonnost, odstranění byrokratické zátěže a svobodného společného trhu rozpoutal v severní Evropě diskusi.

...v pátem roce krize už vypadá pomoc spíš jako politika na záchranu ideologické měny. Začaly se ozývat hlasy ekonomů, že z pasti eura se hospodářství nikdy nevzpamatuje. „Měli bychom opustit Euro,“

...Dvě třetiny kolabujících států dnes trpí a budou trpět předraženým eurem.

...Evropou se valí vlna euroskepse. V květnových volbách do Evropského parlamentu získají odpůrci unie možná až dvacet procent...."

-----------------------------

Je to jasné. Evropská unie za začíná opravdu rozpadat. Od ČNB to byl přímo "geniální" nápad nakupovat především euro.

----

ČNB včera nakoupila eura za miliardy. Jak intervence fungují a kdy skončí?

8.11.2013

"...Česká národní banka včera ve snaze podtrhnout důvěryhodnost svých slov a oslabit domácí měnu začala na trhu nakupovat eura za miliardy českých korun...."

----

O muži, který nás ze zlatého trůnu poučoval o tom, že musíme šetřit

"...Na státním banketu pro nového primátora přednesl premiér David Cameron projev o tom, jak podporuje politiku trvalých škrtů. Povstal při tom ze zlaté židle a četl svůj projev ze zlatého pultu..."

http://www.blisty.cz/art/71004.html#sthash.bJGude95.dpuf

http://www.blisty.cz/art/71004.html

----

Titanik se potápí, ale na horní palubě se stále tančí.
20. 11. 2013 | 19:17

Sláma napsal(a):

V Evropě neplatí: my a oni. V EU jsme jen my. Nikdo v EU nemá sám o sobě takovou moc, aby mohl prosazovat své zájmy. Když se nám něco nelíbí, tak je možné zablokovat prakticky cokoliv. Když jsme získali bezvízový styk s Kanadou pohrůžkou zablokování obchodní dohody, můžeme získat i jiné věci.
Jde o to, že ministři za ODS a TOP09 rezignovali na svoje učinkování v Evropské radě. A vláda do Evropské komise delegovala bezvýznamného úředníčka, bývalého nomenklaturního kádra Štefana Füleho, který v letech 1981-86 studoval v Moskvě.
Pak se nemůžeme divit, že se tam rozhoduje bez nás.
20. 11. 2013 | 19:22

tajemný pan H napsal(a):

tak to aby jirka vždy sem se mýlil pehe zase napsalo blog klaus to říkal.
20. 11. 2013 | 19:50

petrof napsal(a):

jasně, dávám bolševikovi v Bruselu tak max. 2 roky.....volby 2014 budou rozbuškou.
Už jsou nás zástupy....Marine Le Pen, Wilders, Cameron, Klaus, já a moji oba sousedé......atd. atd.
PS. ...až nás budou milióny......
20. 11. 2013 | 19:55

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

jestli jsem to pochopil, tak ten hnusnej a odpornej Klaus s tím euroskepticismem měl zase pravdu.
Jestli to není náhodou tím, že je bývalý prognostik?
20. 11. 2013 | 20:00

jarpor napsal(a):

"Sláma napsal(a):
Jako vždycky napsal Tomský naprostý žvást. ...

... Nejsměšnější je zástupitel za ODS Jarpor....."

Taková reakce potvrzuje jediné : Sláma je holt jen sláma...
.
20. 11. 2013 | 21:07

5514 55289983 napsal(a):

myslim, ze v poslednim the economist je jednoznacna zduvodnena vyzva k setrvani
u.k. v eu, cbi ( confederation of british industry ) vyvyva k temuz
myslim, ze ti panove tomu asi nerozumi - pi bobo..., gospodin klaus a p. tomsky
tomu asi rozumi lepe
20. 11. 2013 | 21:46

xx napsal(a):

Sláma:
„V Evropě neplatí: my a oni. V EU jsme jen my. Nikdo v EU nemá sám o sobě takovou moc, aby mohl prosazovat své zájmy. Když se nám něco nelíbí, tak je možné zablokovat prakticky cokoliv.“

A když se chtěl Nečas připojit k Británii, to bylo keců že nás izoluje, že se na nás ostatní vykašlou, že budeme na druhé koleji atd. Když se mluvilo o nepřipojení se k eurovalu, opět se strhla lavina řečí, že nemůžeme jít proti všem, nemůžeme si vyskakovat a když ano, že se nemůžeme divit vytlačení na periferii, že nás nebude nikdo brát vážně atd.

A vy se tu vytasíte s takovým kalibrem. Prý můžeme zablokovat co chceme.
Ha ha.
20. 11. 2013 | 21:57

Alfa napsal(a):

EU vadí, co? RU stanovuje pravidla. Pravidla, která v ČR nelze pro odpor kmotrů prosadit. To je o co go!
20. 11. 2013 | 22:02

Maximus napsal(a):

Současná finanční situace - nádherně podané vysvětlení naší situace.....

Vážení přátelé jestli máte problém pochopit současnou celosvětovou finanční krizi, podáváme vám pomocnou ruku:

Kdysi v Indii do jedné vesnice přijel muž a oznámil vesničanům, že vykupuje opice a za každou dá 3 dolary.
Vesničané věděli, že v okolí je mnoho opic, a tak přestali hospodařit na své půdě a všichni šli chytat opice. Muž opravdu koupil stovky opic za dohodnutou cenu. Ale počet opic v přírodě se brutálně snížil. Tím vesničané polevili v úsilí a vrátili se k farmaření. Nato muž oznámil, že bude kupovat opice po 7 dolarech.
Toto znovu vyburcovalo vesničany a opět začali chytat opice. Ale počty opic se zase snížily a lidé se vrátili na svoje farmy. Muž zvýšil nabídku na 10 dolarů, ale již bylo velmi těžké chytit nějakou opici.
Muž tedy oznámil, že bude kupovat opice za 50 dolarů za kus, a protože musí na čas odjet do města, bude ho zastupovat jeho asistent, který bude jeho jménem opice vykupovat.
Jakmile muž odjel, asistent svolal vesničany a řekl: "Podívejte se, v těchto klecích je 5000 opic, které můj šéf už od vás koupil. Každá tahle opice má teď cenu 50 dolarů. Já vám je prodám za 30 dolarů, a až se šéf vrátí z města, vy mu je můžete prodat po 50 dolarech".
Vesničané dali dohromady všechny úspory a opice koupili zpět. Od té doby už nikdy neviděli šéfa ani jeho asistenta.
Pouze opic bylo všude okolo jako na začátku - a peníze zmizely.

Pokud jste trik pochopili - vítejte na Wall Streetu, MMF v EU a v ČR!
A nyní už víte, proč nám jejich představitelé zlikvidovali naše ZPS závody přesného strojírenství, závody

ČKD Kolben-Daněk, Švermovy, Šmeralovy závody, Teslu - elektrotechniku, TRIOLA, výrobu košil, výrobu koberců, OP Prostějov - oblečení, hutě a slévárny, v zemědělství chovy skotu, prasat, drůbeže a proč se všude seje řepka? Mizí ovocné sady, zelenina, brambory, mlékárenské závody, mizí jeden po druhém, jsme soběstační již jen v tom, jeden druhému závidět i to hov.o, které nám ještě zbývá"!

Dobrou noc milí opičáci.cz!
20. 11. 2013 | 22:27

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=YGOM3SLHijQ
20. 11. 2013 | 22:29

rosclays napsal(a):

Rozpad EU...
Německo v pohodě, Holandsko v pohodě, Anglie v pohodě, jenom zase Česko opět v prd.li....:).
20. 11. 2013 | 22:30

jarpor napsal(a):

Bravo - genius Maximus !

Jaká to škoda, že je někde zahrabanej na "spešl" práce/jak se vyjádřil/... a není na Wall Streetu, MMF či aspoň v EU...

Zajistil by trhy, odbytiště a prosperitu pro ZPS, ČKD a další... v podmínkách otevřeného trhu, který sám využívá, by prosadil, že bychom chodili pouze a jen v košilích Trioly a oblecích OP Prostějov... jedním máchnutím ruky by vyřešil evropskou zemědělskou dotační politiku, čímž by stát byl plný prasat, skotu, drůbeže... a sady by vzkvétaly..., o zelenině, bramborách ani nehovoře.
Brouk Pytlík, práce všeho druhu... by jen závistivě by čučel s otevřenou hubou...

Všickni zde máme hov.o, které si ještě závidíme...
Díky, že nám to sděluje ten, co hov.o nemá, co je "za vodou"...

Maximus na Hrad... co na Hrad, na ředitele Galaxie !

Hezké snění, pane řediteli...
20. 11. 2013 | 22:57

Pavián pláštíkový napsal(a):

Maximus nějak nerozumím souvislosti opic s továrnami,že si zase hrajete na chytrého Honzu.

Logicky vzato i v těch opicích je nelogičnost.
20. 11. 2013 | 23:00

xx napsal(a):

Maximus: Nominuji váš příspěvek na vtip týdne. Tedy přesněji tuto jeho část

„... Wall Streetu, MMF v EU a v ČR!
A nyní už víte, proč nám jejich představitelé zlikvidovali naše ZPS závody přesného strojírenství, závody ČKD Kolben-Daněk, Švermovy, Šmeralovy závody, Teslu - elektrotechniku, TRIOLA, výrobu košil, výrobu koberců, OP Prostějov - oblečení, hutě a slévárny “

Tak oni nám ty skvělé podniky zlikvidovali vrazi z Wall Streetu ? :-D :-D :-D

Dodnes lidé na západě vzpomínají na produkci Tesla - elektrotechnika. Když si kupují výrobky světových značek, vždycky si povzdechnou, jo kde jsou ty časy, kdy vévodila trhu Tesla !

V buticích po celém světě je dodnes slyšet, jak si dámy i páni vzdychají, zkoušeje si ty šmejdy od Prada, Gucci, Dior, po kvalitní produkci z OP Prostějov nebo flanelových košilích Triola.

A co teprve Švédové, jak plakají po naší špičkové oceli :-D

:-D :-D :-D
20. 11. 2013 | 23:02

xx napsal(a):

jarpor: myslím že náš stát je plný prasat i skotu. I na zdejší diskusi se tu a tam objevují, prasata i skot :-D
20. 11. 2013 | 23:04

jarpor napsal(a):

xx

Souhlas. Tu a tam se prasata objevují... skot ... mnohem častěji... :-)
A někdy to jsou fakt "parádní" kusy...

Dobrou...
20. 11. 2013 | 23:14

rosclays napsal(a):

Takový malý (neúplný) přehled pro pana Tomského.

a/ "ČR je ve vztahu k rozpočtu EU čistým příjemcem, tedy více prostředků získává, než do něho platí. Celkově ČR od svého vstupu do EU 1. května 2004 do 31. prosince 2012 zaplatila do rozpočtu EU 301,2 mld. Kč a získala 551,2 mld. Kč. Kladné saldo čisté pozice České republiky tak souhrnně dosáhlo 250 mld. Kč. Rekordní rozdíl mezi příjmy a odvody v roce 2012 dosáhl 73,8 mld. Kč a překročil čistou bilanci za rok 2011 o 43 mld. Kč. Z hlediska vztahu k hrubému domácímu produktu ČR činily celkové příjmy České republiky z rozpočtu EU ve výši 113,7 mld. Kč přibližně 3 %, podíl čistých příjmů dosáhl 1,9 %.
Pro podrobnější informace navštivte stránky Ministerstva financí, které každoročně zpracovává zprávy o Souhrnné čisté pozici ČR ve vztahu k rozpočtu EU (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/eu_cista_pozice_cr.html)"
Zdroj: http://www.europe-direct.cz/uvodni-stranka/faqs/evropske-fondy/

b/ Co potom např. tady s těmi...(a spoustou jiných)
"Ostrava chce získat miliony z Evropské Unie na rozšíření projektu sociální inkluze. S pomocí evropských peněz následně plánuje vybraným zájemcům ze sociálně vyloučených skupin zprostředkovávat rekvalifikaci, zaměstnání a bydlení."
Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostrava-nabizi-pomoc-socialne-vyloucenym-fgs-/ostrava-zpravy.aspx?c=A131007_1985354_ostrava-zpravy_mav

"D1 - celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun, počítá se s využitím peněz z Evropské unie, uvedla ČTK."
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/stavbari-obnovi-opravu-krajnic-na-d1-rsd-jim-na-to-prida-10-milionu-p8y-/eko-doprava.aspx?c=A131015_181558_eko-doprava_vem

c/ A jak to té Evropě ukážeme? (již jednou zveřejněno).
"Všeobecná zdravotní pojišťovna směřuje letos ke ztrátě ve výši 2,4 miliardy korun. iDNES.cz to řekl její ředitel Zdeněk Kabátek.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vzp-skonci-letos-v-minusu-2-4-miliardy-dsb-/domaci.aspx?c=A130923_172355_domaci_hv"

a tak mi to nedalo a vyhledal jsem:

"Státní" (zákonné, NEsoukromé), např. v Německu:
Die Barmer GEK
Die Techniker Krankenkasse
Die GAK aj.
mají (měly loni) přebytek ve výši 1,8 mil € - z toho u té největší (nejrozšířenější) AOK činilo plus mezi 1,2 a 1,3 mil. €, takže je to prakticky všechno o čem........

dále ji (Evropu) naučíme stavět dálnice, tunely (uzavírat smlouvy) - až po ty prkonity....různé ty karty, evidence motorových vozidel atd. Ani ten jeden pitomý tunel nejsme schopni postavit (dokončit....."Smlouva na Blanku neplatí, tvrdí Hudeček. Nesmysl, oponuje Bém i Metrostav")
Zdroj (dnešní) http://www.idnes.cz/

Takže - z našeho pohledu - jen víc a houšť.....okamžitě se pojďme rozpadnout....:).
20. 11. 2013 | 23:19

Yosif K napsal(a):

Pane Maximus, to ste to nádherně vyhmátl s těma prasatama.

CSSR byla v chovu prasat světová špička.
A ted se dovážej prasata z dánska, darebáci dánští je prodávají furt o 1-3 Kč na kilo laciněji než je český průměr.

Na prasečáku se 2 tisícema prasat pracovávalo okolo 20-30 jezedáků.
Známej jezedák byl v roce 1992 v Dánsku na brigádě na prasečí farmě. Na dánský farmě s 2 tisícama prasat dělala rodina o třech lidech a jeden brigádník. Neměli žádný leháro. Taky je tamk mírnější podnebí, prasata mín žerou a více tloustnou.

takže částečný pokles stavu prasat v česku má tu příčinu že ne ve všech prasečích farmách dokáží zeměděklci vyopětstovat prasata za tu cenu jako Dánové, leckde jhe větší zima a pasata na stejnej váhovej přírůstek více sežerou, leckde se nehoněj na farmě tak jak se honí daénové atd atd.

Socalistická dušička za vším vidí prsty z Wall Streetu.......
Na Wall Streetu na naše prasata s...ou, ledaže kdyby byly opravdu lacinější než americký prasata tak by je přirozeně sami kupovali. Což lacinější nejsou.......
20. 11. 2013 | 23:22

EU hujer napsal(a):

Socialista rosclays slysi na dotace . Dotace odkud , z ceho a hlavne za jakou cenu ?
Diky dotacim si socialisticti rosclaysove masti kapsy na socialistickych krajich.

Az dojde pri finalnim vyuctovani z EURVHP ucet , tak rosclays si zmeni nick , nebo prevlece kabat.
20. 11. 2013 | 23:42

EU hujer napsal(a):

Socialista rosclays slysi na dotace.

EU slibi dotovany rohlik za pouhych 30 haleru !
No kdo bude stat prvni pred obchodem ? rosclays! Vubec mu nevadi , ze tvrdych rohliku ma plne almary , ale ze nakoupil levne , ma se kde pochlubit a mile EU bude za to libat ruce.
20. 11. 2013 | 23:49

rosclays napsal(a):

EU hujer:
Výborná úvaha, souhlasím, vyhmátl jste NÁS.....:).
20. 11. 2013 | 23:51

xx napsal(a):

rosclays: Jo jo, dotace a operační programy. To je ráj pro vyžírky ze státního. Živí se na tom stáda budižkničemů, dokonce jsou na to i studijí obory. Příšerné.

Velká z těch peněz padne na korupci, a velká část je prostě jen vyplýtvána, aby se peníze vyčerpaly a nepropadly. Takže se pořizují „cyklostezky odnikud nikam“ a pod. nesmysly.

Z ekonomického pohledu jsou ty peníze utopeny v betonu a asfaltu a nepřinášejí žádný efekt do budoucna. Zkrátka plýtvání.

Navíc projekty obvykle vyžadují další spoluúčast, takže to není konečná suma.

Dotace jsou velkým zlem EU a celou ekonomiku EU velmi dusí. Je to snad horší než vysoké daně.
21. 11. 2013 | 00:14

rosclays napsal(a):

xx:
Ještě jsem neměl tu "čest" si s vámi o čemkoliv podiskutovat, četl jsem již dříve některé vaše komentáře, naposled např. ten ohledně toho dokumentu v TV a i když jsem ho neviděl, tak vaše obhajova - prakticky něčeho neobhajitelného - tady v tomto prostoru mi připadala jako:
a/ házení perel....
nebo
b/ tlačení (valení) kuličky...
takže jsem obdivoval vaši trpělivost. Z mé strany se nebráním jakékoliv diskuzi s vámi a to prakticky o čemkoliv - snad mimo ekonomických ukazatelů. Pokud bude zajímavé téma a já budu náhodou přítomen, můžeme někdy poplkat.
Zdravím...
21. 11. 2013 | 00:28

Eurobolševik napsal(a):

Celou tu eurosebranku by měli rozpustit ! A vyžírky z europarlamentu rozehnat !
21. 11. 2013 | 00:57

xx napsal(a):

rosclays: existují na internetu zdroje informací o čerpání peněz z operačních programů. Dokud jsem se do nich nepodíval, klonil jsem se k názoru, že když jsme čistým příjemcem peněz z EU, je to pro nás pozitivní jev vyvažující některá negativa členství.

Ale pak jsem se podíval a přešlo mne to. Jak říkal Svěrák v některém svém díle - já jsem se neotočil, já jí mám furt hezkou ( doufám že mne nebude žalovat ).

A to nemluvím o těch serverech, které jen vypichují ty největší absurdity, jako jsou Ferrarri pro Italské zubaře, sjezdovka bez sněhu, rozhledny v údolích apod.
21. 11. 2013 | 01:08

rosclays napsal(a):

xx:
Tabulky....vím o tom, mám to - tabulky v Excelu, vím také o té dánské sjezdovce atd.
(https://www.google.cz/#q=seznam+p%C5%99%C3%ADjemc%C5%AF+podpory+z+fond%C5%AF+EU)

Pořád si ale myslím, že Franta z rybářství v Jižních Čechách - který dostane půl milionu na traktor - si to zaslouží, protože jinak by se k tomu v životě nedohrabal, např. oproti Polívkovi, který si za dva miliony z EU nechá vybudovat na svoji "Farmě" wellnes centrum, ale kterou mu nakonec stejně "znárodní."
Každopádně jsou v těch seznamech opravdové perly, že se člověk ani nestačí divit.....nejsem v těhle případech na EU nikterak přilepený.
21. 11. 2013 | 01:28

xx napsal(a):

rosclays: to ano, Polívka je pěkný příklad. Ale jak jsem napsal, nejsou to jenom ty excesy o kterých se často mluví a jsou mediálně vděčným tématem.

Ve snaze vyčerpat maximum dochází k plýtvání, ačkoli ty věci na první pohled absurdní nejsou, např. ty skutečné cyklostezky. Budují se křížem krážem naší zemí, nejsou zrovna laciné a velký provoz na nich také nebývá ( jsem amatérský cyklista ). Ale nedá se o nich paušálně říci, že jsou vždy a za všech okolností zbytečné. Někdo poukazuje na to, že ve skandinávii jich mají mnohem více. To je všechno hezké.

Jen dokud to ale nezasadíte do kontextu naší reality. Jedete si takhle pěknou novou cyklostezkou za několik miliónů. Je rovná s upraveným okolím, takže se ani nezdá předražená nebo odfláknutá. Můžete nabýt dojmu spokojenosti s programem EU i odvedenou prací úředníků a stavební firmy. Ale jen dokud nepřejíždíte přítok do blízké řeky z nedaleké obce. Zastavíte, chcete se pokochat a tu vás cosi praští přes nos. Velmi rychle zjistíte, že té obci by více slušela čistička odpadních vod než nová cyklostezka. Potok který teče pod cyklostezkou má krásně vyspravené koryto opracovanými kameny, na můstku přes něj si můžete přečíst, že to bylo financováno z programů EU na krásné mosazné tabulce zasazené v žulovém patníku. Ale toho smradu a pachuti z toho všeho se ne a ne zbavit.

Ale cyklostezka je to pěkná, miliardy tečou, jsme čistí příjemci, radujme se haleluja. Brodíme se sice močůvkou, ale radostně, protože nám sem tečou Evropské peníze a díky tomu nám roste HDP.
21. 11. 2013 | 01:47

rosclays napsal(a):

xx:
Fajn, dvě otázky...
a/ o tu cyklostezku musel někdo požádat, jste si jist, že také obec (starosta, radní) požádali o dotaci na čističku vod a popř. cyklostezka schválena byla a čistička ne?

b/ když pominu ty extrémy z dotací, jste si opět jist, že (vaše slova)....
"Velká z těch peněz padne na korupci, a velká část je prostě jen vyplýtvána, aby se peníze vyčerpaly a nepropadly."
....je tomu tak ve všech (spíše většině těch "vyspělejších") zemí EU nebo jenom (převážně) u nás?
21. 11. 2013 | 02:01

xx napsal(a):

rosclays:
a/ nikoli, takto jsem to ani nepodával. Tady přece nejde o to, kdo kde udělal chybu nebo nepodal žádost. To bychom museli skutečně prozkoumat detaily konkrétního případu, třeba obec nemá dost peněz na spolufinancování, neumí zpracovat správně žádost, zastupitelé jsou lemplové, na kraji to ztopili aby se napakoval ten kdo stavěl tu cyklostezku, těch důvodů může být opravdu přehršel a obvykle to bývá v konkrétních případech jejich kombinace.

Ostatně i v případě tech excesů musel někdo požádat a někdo to schválit. Takže to jsou dva problémy - vady systému a selhání jednotlivců.

Jistě bychom dokázali při důkladném prozkoumání u každého případu nakonec dospět k tomu, zda za to může chyba aktérů ( nebo nekalý záměr ), či nějaká vada systémů schvalování, kontroly a pod.

Jelikož je toho obrovské množství, není to v našich silách zkoumat. Můžeme se tedy buďto tvářit, že to jsou jen selhání jednotlivců a nebo si myslet že jde o vadu systému.

Globálně vzato, systém který umožňuje tolik selhání jednotlivců, není příliš imunní vůči zlým úmyslům jednotlivců a je snadno zneužitelný a neodolný vůči chybám a nedostatkům kterými trpí státní správa zejména menších obcí, tak takový systém je vadný a jeho přínosy jsou v mnoha případech sporné.

b/ Pomineme-li extrémy obecně známé, tak na to neznám přesnou odpověď, protože jsem ty projekty v zahraničí nestudoval. Stačil mi pohled do těch českých. Jak je to s korupcí - to lze odhadovat podle celkové míry korupce v dané zemi - Itálie asi stejně jako u nás, Německo asi méně. Ale to neznamená, že se tam neplýtvá na zbytečnostech, třebaže nejsou zkorumpované. I u nás jsem to jasně oddělil, část je zkorumpovaná a část není ale je to plýtvání na zbytečnosti, v kontextu skutečných potřeb.
21. 11. 2013 | 02:28

xx napsal(a):

rosclays: omlouvám se, ale dnes už musím končit. Kouknu sem ještě zítra.
21. 11. 2013 | 02:31

rosclays napsal(a):

xx:
"celková míra korupce v dané zemi"
Ano, korupce se vyskytuje na celém světě, někde více někde méně, ale my nemůžeme brát v potaz "tabulky" a "žebříčky" míry korupce v jednotlivých zemích, protože se bavíme o zneužívání dotací z EU a tak např. jedna ze tří prvních NEkorupčních zemí světa Nový Zéland, páty Singapur atd. v EU přece nejsou. Celkové parametry na umístění v tabulkách jsou jiné.
(http://www.transparency.de/Tabellarisches-Ranking.2197.0.html)

"Globálně vzato, systém který umožňuje tolik selhání jednotlivců, není příliš imunní vůči zlým úmyslům jednotlivců a je snadno zneužitelný..."
Byl jste někdy v Norsku? Projel jsem to celé, až na Nordkapp....typický příklad systému, který by umožňoval selhání jednotlivců.....ale snad jenom v Česku. "Odpočívadla" za polárním kruhem, vybavena sedacími soupravami, TV, nářadím na případnou nutnou opravu auta atd. Jak dlouho by to tam vydrželo u nás? (Ale to už bychom byli zase někde jinde).

Můžeme si každý myslet o systému co chceme, ale když se ministerstva již těší jak budou znovu od EU "vybírat", ale nyní samozřejmě "rozumněji", když Ústecký a Karlovarský kraj se už nemůžou dočkat, aby zaplatily pokuty a mohly znovu čerpat, když oprava D1 je přímo závislá na dotacích z EU, tak "kde udělali soudruzi z NDR chybu?"

Ano, všechno souvisí se vším a tak by si to pí. Bobošíková měla ještě nechat pořádně projít hlavou, jestli ano nebo ne, když teď už má tu moc o tom rozhodovat....:).

Ještě tak čtvrt hodiny, potom musím končit....v případě, že se do té doby neozvete, bylo mi potěšením a někdy zase nashle....:).
21. 11. 2013 | 03:18

rosclays napsal(a):

xx:
Tak jsme se minuli....:).
21. 11. 2013 | 03:19

species 8472 napsal(a):

Cameron je obyčejný pošuk.
21. 11. 2013 | 06:31

Jerry napsal(a):

To rosclays, 20.11.2013: píšeš hezky o kladném saldu dotací a přínosu pro ČR. Chybí však dodat, že kladné saldo brzy skončí a až budeme my občané nejen vracet do Bruselu všechno, co jsme kdy dostali, a budeme čistí plátci, budeme žebráky ve vyspělé Evropě. Že je velká část dotací použita na kraviny, část rozkradena ve zmanipulovaných výběr. řízeních, živí se na nich neproduktivně tisíce lidí, nechci vůbec rozebírat. Cele oslavné dotace nejen křiví ekonomiku, deformují trh, zvýhodňují jedny a ožebračují druhé; copak to nevidíš? Dotace z Bruselu nejsou ničím jiným než dlouhodobou PUJČKOU na nákup pozlátka, kterou budou muset občané ČR dlouho a bolestivě splácet.
21. 11. 2013 | 07:35

Sláma napsal(a):

EU hujer napsal: "Dotace odkud , z ceho a hlavne za jakou cenu ?
Diky dotacim si socialisticti rosclaysove masti kapsy na socialistickych krajich.

Dotace jsou z rozpočtu Evropské unie a jejich hlavním smyslem je přispět k vyrovnávání rozdílů v infrastruktuře mezi rozvinutým severem a západem a nerozvinutým východem a jihem Evropy.
Evropská unie dává jen základní rámce, o pravidlech si rozhodují členské země samy.
Takže pokud máte nějaké stížnosti, tak odpovědnost nese především ODS, která zde vládla od roku 2006, a dále KDU-ČSL a její nástupnická organizace TOP09. Protože politici z těchto politických stran vytvářeli pravidla a jejich povinností bylo čerpání dotací kontrolovat, a to včetně těch krajských. V době, kdy se schvalovala pravidla čerpání pro toto rozpočtové období, ovládali všechny kraje politici ODS a KDU-ČSL!
21. 11. 2013 | 08:03

Sláma napsal(a):

Jerry napsal: " kladné saldo brzy skončí a až budeme my občané nejen vracet do Bruselu všechno, co jsme kdy dostali, a budeme čistí plátci, budeme žebráky ve vyspělé Evropě. Že je velká část dotací použita na kraviny, část rozkradena ve zmanipulovaných výběr. řízeních

Jerry, zaspal jste dobu. Tím, jak Kalousek s Nečasem zrujnovali tento stát, klesá a ještě bude klesat naše HDP, zatímco HDP našich sousedů roste. To znamená, že se oddaluje doba, kdy se staneme čistými plátci.

Velká část dotací není použita na kraviny. Převážná část je použita na budování naší, dosud zastaralé, infrastruktury.
A moderní infrastruktura vytváří podmínky pro úspěšnou ekonomiku, to přece dnes vědí i malé děti.

EU stanoví jen velmi obecné rámce pro určení a čerpání dotací, pravidla si vytváří a kontroluje každý stát sám. Pokud byly tyto prostředky vydávány na kraviny, je to jen vina politiků ODS a KDU-ČSL (a její nástupnické strany TOP09), kteří vytvářeli pravidla a bylo jejich povinností je kontrolovat!

Jestliže prošvihneme tuto příležitost, jak si tento stát zmodernizovat, již druhou nedostaneme.
Proto bychom neměli odsuzovat evropské dotace jako takové, ale politiky (převážně z ODS a TOP09), kteří je nedokázali dosud dostatečně efektivně využívat pro blaho země.
21. 11. 2013 | 08:11

Sláma napsal(a):

Pro xx, EU hujera a jerryho:
Většina objemu evropských dotací nebyla spravována v regionálních operačních programech, nýbrž v operačních programech na centrální úrovni, tedy zejména ministerstvy dopravy, životního prostředí a pro místní rozvoj.

EU stanovuje jen rámce, jedním z nich je, že se nepodporuje výstavba čistíren odpadních vod pro obce s méně než 2000 ekvivalentními obyvateli. A to z toho důvodu, že zpravidla je taková věc ekonomicky málo efektivní, navíc prioritou je vyčistění odpadních vod z měst.
21. 11. 2013 | 08:18

Sláma napsal(a):

Zatímco v České republice na EU ledacjaký hlupák nadává, v jiných zemích regionu si ji lidé chválí, protože i díky EU jejich ekonomika roste.
Například takového Polska se žádná krize nedotkla, jejich ekonomika stabilně roste a rychle dohání ekonomiku České republiky. Je to i z toho důvodu, že Polsko čerpalo evropské dotace mnohem úspěšněji, než ČR. Není divu, že Polsko rychle směřuje do Eurozóny, stejně tak jako pobaltské státy.
Slovensko už předhonilo Českou republiku v kupní síle obyvatel a přitom kde bylo Slovensko a kde my před 20 lety?
21. 11. 2013 | 08:22

Filuta napsal(a):

"ČEŠI PRACUJÍ, ZISKY ODCHÁZEJÍ… (Hitlerovy myšlenky dovedeny do konce) Nerad se chlubím cizím peřím. Na úvod proto předesílám, že následující úvaha není má. Vyprávěl mi ji můj dobrý známý, kterého níže nastíněný problém velmi trápí, ale nemůže o něm sám napsat. Nejdříve exkurze do nedávné historie Příchod zahraničního kapitálu do ČR byl vítán se slávou. Zahraniční »strategičtí partneři« byli podporováni dotacemi, dostávali daňové prázdniny a podobně. Výsledkem této politiky je dnes skutečnost, že podstatná, převažující část ekonomiky je dnes v rukou zahraničního kapitálu a dividendy a zisky plynou do zahraničí. O osudu tuzemských podniků se už rozhodují majitelé v zahraničí, aniž by tuto zemi vůbec navštívili. Podle Hospodářských noviny ze 150 největších firem v České republice je reálně sedmdesát procent v rukou zahraničního, převážně německého kapitálu. Cizincům tedy patří 70 procent největších firem a polovina ekonomiky V bankovnictví není ani jedna banka v českých rukou. Ani v jedné bance nemá významný podíl stát a nemůže tak aktivně zasahovat do vývoje finanční, a tím i ekonomické situace společnosti. Stát nemůže ani garantovat úspory občanů, protože prodal Českou spořitelnu. Stále více se v tomto smyslu dostáváme do pozice banánové republiky, polokoloniální země. Stát není schopen provést zdanění vytvořených zisků, zabránit vyvádění peněz v rozporu s českými daňovými předpisy mimo území ČR nebo peněz z trestné činností. Za této situace byla za premiéra Mirka Topolánka dokonce byla prudce snížena sazba korporátní daně na 19%. S tím byla spojena i naivní před-stava, že nižší daně se zaplatí tím, že se sníží daňové úniky a "určitě" zvýší investice. Vyšší růst a nižší šedá ekonomika měla udržet rovnováhu veřejných financí, přestože toto není žádnými empirickými daty není potvrzeno a neexistuje mezi nimi prokázána korelace1… Jaká je současná realita ?
Přítel je zaměstnancem tuzemské společnosti, která má německého vlastníka. Jak se ta společnost jmenuje, je vlastně jedno. Je jich takových u nás na několik stovek a celoevropsky i několik tisíc. Problém, o kterém mluví, není tedy jen specificky český problém, je to problém stejně tak polský, jakož i jiných zemí pod německým vlivem. Tři příklady:
 Zde jsou konkrétní výsledky hospodaření "jedné" německé firmy u nás. (platy u nich jsou nadprůměrné) Dělníci vydělávají přes 25 tisíc měsíčně - to dělá ročně cca 300 tisíc. Jenže v přepočtu každý dělník vyprodukuje firmě ročně čistý zisk 285 000 euro. To je 7 125 000 korun. Pokud mi někdo bude říkat, že je to spravedlivá odměna, tak ho …pošlu někam.
21. 11. 2013 | 09:05

Filuta napsal(a):

Takový zisk je nemravný a je oprávněné ho zdanit. Jenže kapitalisté u nás se pojistili a tak firma u nás žádné daně neplatí! Není to nádherné??
 Jiný příklad. Voda, jako základní lidská potřeba, se tak stala předmětem finančních spekulací národních i nadnárodních firem a jejich nadměrné zisky platí odběratelé vody. V letech 2002 až 2008 bylo z vodárenské firmy SmVaK odčerpáno na dividendách 4,1 miliard korun, přičemž její základní kapitál činí 3,5 miliard korun. Tyto firmy (Veolia,aj.) realizují velké zisky prakticky bez práce, jen za to, že vybírají peníze od odběratelů. Obcím, podle smluv, zůstala na krku údržba vodovodních systémů. Na jejich údržbu nedostávají od Veolie a EU nic. Občané tak mají zajištěno, že budou ještě desítky let platit monopolním dodavatelům za vodu přemrštěné ceny.
 Jiný příklad Firma Renault už přiznává, že rumunská Dacia vytváří automobilce velké zisky. „Dacia je opravdu dojná kráva pro společnost," například v závodě Tanger si pracovníci vydělají méně než čtyři eura na hodinu. To dělník ve Francii by za tutéž hodinu práce dostal asi 34 eur.
21. 11. 2013 | 09:07

Filuta napsal(a):

Německá kancléřka Anděla Merkelová se chlubí rozpočtovým přebytkem. Ještě v dubnu se hovořilo o tom, že by přebytku mělo Německo dosáhnout už v roce 2015. Překvapivě nepřekvapivě pak na závěr zuřivé předvolební kampaně, tedy na konci srpna, německá média oslavně hlásila, že přebytek je na světě už letos. Za první půlrok prý Anděla ušetřila až 212 miliard korun. Oč více je v přebytku Německo, o to více jsme v deficitu my či Poláci. Německý hospodářský zázrak je totiž postaven mimo jiné na vysávání filiálek německých firem v zahraničí. Tedy i u nás. Češi pracují, zisk se u nás generuje, ale daně nejdou do české státní pokladny, jak bychom si mysleli a jak by to být mělo. Němci ho šikovnými triky odsávají do Říše.Své by o tom mohli vyprávět pracovníci mnoha takových německých filiálek u nás, říká můj známý (firem s německou účastí je v ČR zhruba 1400, dodávám já). Sám to zná ze své práce. Upije ze sklenice piva a na prstech počítá, jakými způsoby Němci zisk z Čech převádějí do pokladny Merkelové. Německé firmy u nás se snaží co nejvíce osekat výdaje na mzdy, mají málo zaměstnanců, vzájemně si pomáhají, kšeftují spolu, drží při sobě. Když už má německá firma něco prodat, protože si ukousla příliš velké sousto (celosvětová ekonomická krize přirozeně dopadá i na Němce), prodá to opět jen jiné německé firmě. Na zaměstnancích se šetří. Benefity, které ještě před několika lety existovaly, jsou tytam. Češi pracují za třetinové, spíše čtvrtinové mzdy, než by firmu stáli zaměstnanci v Německu. Proč je Česko - rájem německých poradců..(event. manažeřů, školitelů a jiných expertů,..)?
21. 11. 2013 | 09:08

Filuta napsal(a):

Zisk, který zde přesto vyprodukují, který není zanedbatelný a který by se u nás měl zdanit, putuje celý za hranice. Je ihned - už v průběhu roku - umořován pomocí fiktivních služeb, na které jsou najímány opět německé firmy.Společnosti s německým vlastníkem si zvou německé poradce, německé manažery, německé školitele, experty, pořádají nekonečná školení s německými lektory, kteří přijíždějí do Čech, ubytovávají se v nejluxusnějších hotelích. Donekonečna radí, školí, poučují, komandují, Češi jim poklonkují. Nekončící stěhování, nekonečné výdaje, které mají budit zdání, že firma vlastně žádný velký přebytek nemá, protože co vydělá, vzápětí utrácí za tyto zbytečné a úmorné služby. Jenže vše je jen na oko. Peníze za tyto předražené a nepotřebné služby tečou opět -do Němec. České republice tak utíkají miliardy, které mají patřit do jejího rozpočtu. Ve skutečnosti plynou ale do rozpočtu Anděle Merkelové, která pak s nimi vyhrává volby. Kalousek to ví, ale neměl odvahu s tím cokoli udělat, třebaže Němci své povinnosti vůči českým finančním úřadům povýšeně a okázale rok co rok ignorují. Němci kašlou na daňová přiznání, vysvětluje můj známý. Pošlou finančnímu úřadu jen nějaké peníze, které uznají za vhodné, vyplňováním formulářů s daňovým přiznáním se vůbec nezdržují. Když se finanční úřad dotazuje, ani se neobtěžují mu odpovědět, takže ten se už podruhé neozve. Je to arogance těch, kteří vědí, že nás mají ekonomicky v hrsti. Čeští politici nemají odvahu s tím cokoli dělat. Zahraniční kapitál je plachá srna, říká se už roky omluvně na vysvětlení toho, proč se kolem zahraničních investorů chodí po špičkách - aby se náhodou nezvedli a nešli někam dál, na východ. A tak chodíme po špičkách a necháváme je, aby potichu vyváděli kapitál domů. České firmy jsou naopak finančákem popotahovány za kdejakou maličkost. Ve skutečnosti lze říct, že EU je dnes vlastně Německá říše. Z ČR si udělala dojnou krávu pro své banky a otroky pro vlastní firmy. Neumožňuje nám vyvážet finální výrobky, pouze montovat polotovary. Neumožňuje nám mít vlastní zemědělství, zato jsme nuceni kupovat německý potravinový odpad, který nám sem dovážejí. Kdyby se finanční úřady skutečně podívaly německým firmám na zoubek, mohli bychom být o desítky miliard bohatší."Je to Hitlerova myšlenka dovedená do konce," říká známý. Netřeba válek, ovládají nás - a vlastně celou Evropu skrze EU - ekonomicky. V neděli Anděla drtivě vyhrála volby... A. B."
21. 11. 2013 | 09:10

kokoshka napsal(a):

Předtim přispevky slamy jsem přečetl s mirnym pobavenim jako angažovaneho činovnika z Bruselu(přece za co tam dostava nekřestanske prachy?)ale ten z 08:22 mne dorazil jak "střidavej elektrickej proud"-slama ma v hlave myši hnizdo?
21. 11. 2013 | 09:16

Xury napsal(a):

Pro rosclays:
mícháte dvě věci. Článek pana Tomského je primárně o euru zatímco vy píšete o přínosech EU pro ČR. Osobně si ovšem myslím, že větší význam má pro nás přístup k evropskému trhu než dotace nebo některá opatřebí EK resp EP (např. podpora OZE). Bohužel zavedení eura v té podobě v jaké to bylo realizováno je bohužel takový průšvih, že může znamenat i rozpad EU.
21. 11. 2013 | 09:17

gaia napsal(a):

Filuto

a vidíte, poloněmec pan Procházka si tu pořád stěžuje, jak Němci musí pořád dotovat a financovat celou východní i jižní Evropu v čele s Řeckem, jak vlastně dotují celou EU, aby se nerozpadla.
Tak jak to vlastně je?
21. 11. 2013 | 09:18

gaia napsal(a):

ury

píšete

že větší význam má pro nás přístup k evropskému trhu než dotace nebo některá opatřebí E
já myslím, že je to obráceně, že větší význam má pro ně přístup na náš trh.

ostatně kvůli tomu se celá revoluce v 89 dělala, jinak by se jim ten jejich kapitalismus už dávnio zhroutil na nadvýrobu.
21. 11. 2013 | 09:20

Xury napsal(a):

Pro filutu:
mco rád bych viděl, jak dokážete, že české firmy s německými vlastníky u nás nepodávají přiznání a ignorují FÚ. Podle mne je to totálně vylhané tvrzení. A tak je to s většinou vašich tvrzení. Dovoz potravin z Německa sice samozřejm exituje, ale daleko větší objem má dovoz polských potravin. O tom, že byste se obtěžoval důkazy ohledně kvality německých dovozů, nemůže být ovšem ani řeči, že.
21. 11. 2013 | 09:24

kokoshka napsal(a):

gaia:
A stalo se.Dalši odbytište v podobe soc.taboru neni v dohlednu,Čina,Indie a dalši malajsie jsou zahlcene vlastnim šmejdem.Je to patova situace,a když ješte bude chtit každy stat zvyšovat vlastni vyrobu tak utopime se v sračkach,ale hlavne vlastnich tak řikajic"narodnich"
21. 11. 2013 | 09:24

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
schválně zkuste zapojit mozek a odpovědět si na otázku:
pro koho má větší přínos - pro cca 400 mil vstup na 10 mil. trh nebo naopak.
Nepospíchám na vás. Nechám vám na přemýšlení čas klidně až do oběda.
Držím vám pěsti!
21. 11. 2013 | 09:27

Sláma napsal(a):

Xury, filuta nic nepsal o tom, že by firmy s německými vlastníky nepodávaly daňové příznání. Ony je samozřejmě podávají, ale odváděných daní je pomálu, v tom má filuta pravdu.
Těch triků, jak odsát zisky z dceřinných firem je spousta, to ale jistě víte, xury.
Vy jste jen takový propagandista upadající modroptákové strany, stejně jako Yossif K. je dokonce sdružení propagandistů vaší souputnické fialové strany.
21. 11. 2013 | 09:37

gaia napsal(a):

Xury

netvrdím, že drank nach osten platí jen pro Česko.

jak dovoz německých dotací zničilo zemědělce v transylvánii, neb Němci si ušili zemědělské dotace na sebe a rumunský zemědělec na ně nedosáhne, psal o tom National geographic, stejně tak rakouská erste investuje velmi ochotně v Rumunsku a Rumuni jí letos přinesli největší zisk.
Že německé firmy Lidl a kaufland a Billa mají z toho ubohého 10 milionového trhu miliardové zisky ročně, které si investují, kde chtějí, jim je také dobrých a vůbec si nestěžují, že je Čechů málo.
A poslední příklad, který mne jen tak namátkou napadá, je článek z mf dnes z nedávna, rozhovor s ředitelem Gamy, podniku v Jimramově, kde dělají lékařskou techniku, lidé v nepřetržitém rpvozu za minimální mzdu, ale s německou značkou, kterou si pak Němci za velké peníze jako značkové zboží z Německa prodají draho do českých nemocnic + do dalších zemí Evropy, jen kvůli tomu, že jsou majitelem jakési značky slavné ještě před 40 lety. Ta značka je dnes už jen pozlátko, vše se vyrobí v "rozvojových" zemích, ale co na tom.

takto to bylo v tom článku napsáno vlastními slovy toho ředitele, že to je bordel.
21. 11. 2013 | 09:40

Filuta napsal(a):

Xury
Prodávám,jak jsem koupil.
Ale vzhledem k tomu, jaká nám tady 23 let vládne zkorumpovaná a zbabělá sebranka, uvedenému naprosto věřím.

Dotyčný člověk dobře ví, o čem píše a zná i zajímavé detaily (němečtí školitelé apod.).
Např. platy těch českých, rumunských, polských nádeníků v konkrétních německých firmách jsou ověřitelné velmi lehce.

Totéž se týká prodeje VAKu - asi nemáte příliš kvalitní informace, když jste o několikanásobném předražení vody nikdy neslyšel. Tam,kde prodali obce firmu třeba Francouzům, dodnes pláčou a plakat budou dál.
O tom, jak probíhají kontroly FÚ u velkých českých firem a jak u malých, také všichni víme.
Rovněž i o tom, že tady české firmy se sídly v daňových rájích neodvádí žádné daně a smozřejmě to tak dělají i ty zahraniční.

Není snad pravdou, že 70 procent firem nepatří Čechům?
Ekonomové to lakonicky shrnují větou-nepatří nám tu ani klika od hajzlu.

Politici, kteří tohle neštěstí způsobili, by jednou měli stanout před soudem pro velezradu.

Takže evidentně lžete vy a nikoliv já (potažmo autor článku).


Gaia

Copak jsme Němcům nezaplatili za sanaci jejich bank?
Nejsme snad odbytištěm jejich kulinářských šmejdů?
Nejsme jejich levnou pracovní silou a montovnami?
Proč je Německo v podstatě jedinou zemí unie, která ekonomicky roste?
Je to jen proto, že jsou Němci tak spořádaný a pracovitý národ?
21. 11. 2013 | 09:42

Filuta napsal(a):

Gaia
Víte jakým způsobem tady v 90 letech likvidovaly zahraniční firmy ty naše konkurenceschopné?
Skoupili je a pak nechali zkrachovat.
Ty české, které dodnes fungují a mají dobré jméno, musí do Německa dodávat pod německou značkou (užitná keramika apod.).
21. 11. 2013 | 09:45

gaia napsal(a):

Filuta

protože si tu unii udělali podle svého obrazu a svých zájmů.

oni nás potřebují víc, enž my je, tudíž nějaké řeči českých euroskeptiků jsou k ničemu.

stejně jako odpor k církevním restitucím je mocným jedno.
už budem mít policejní kaplany, placené státem, ti nás budou moci na ulici utěšovat.
hlavně že se pomějí němečtí rytíři a prolomí se benešovy dekrety.
21. 11. 2013 | 09:46

gaia napsal(a):

Filuta

Ty české, které dodnes fungují a mají dobré jméno, musí do Německa dodávat pod německou značkou (užitná keramika apod.).
o tom psal ten ředitel Gamy. Takže jeno převozem přes hranice cena zboží stoupne x krát a zisk je v německu.Aniž by němec musel hnout zadkem.

stejně tak znehodnocením koruny jsme zas dopřáli německým důchodcům na nějaký čas lepší důchody.

ale Xury nechápe a nevidí a nepomůže mu ani oběd.
21. 11. 2013 | 09:49

kokoshka napsal(a):

Xury:
Nejde o 400 mil.vs. 10 mil.-to je smešna logika!
Jde o nadvladu globalniho kapitalu,genocik konkurence a prodej kořalku domorodcum,natož sami domorodce budou ochotne makat na kolonizatory za te same kořalky a zrcatka!
21. 11. 2013 | 09:50

kokoshka napsal(a):

Pritom v libovanem kapsiku došlo k razantnimu uřezani socialnich jistot a markantnimu zvyšeni veku odchodu do duchodu,to je take dobry stimul naučit holotu panskym pravidlum.A co vymenou,demograce?No,no...!
21. 11. 2013 | 09:55

Filuta napsal(a):

Gaia

Nebo mi vysvětloval obchodník, jak se to má s českými potravinami.
Do Německa vyvezou levné mléčné výrobky, pak to přebalí nebo z toho vyrobí sýry, ale dovezou za podstatně vyšší cenu.
Totéž se děje s masem atd.
21. 11. 2013 | 10:02

Filuta napsal(a):

Gaia

Můžu vám říct, že jsem už z toho bordelu tak zoufalý, že věřím i zrušení BD.
Ten tlak na zrušení zcela "bezvýznamných" dokumentů je enormní.
Je šílené, co se s touhle zemí děje.
Z pod jednoho jha jsme vlezli pod druhé.
Jak řešit situaci za hubičku a pro stát nevýhodně rozprodaných firem je téměř neřešitelná otázka.
Polistopadové vlády se dopustily obrovského zločinu na českém národu, co nerozkradly samy, to levně zpeněžily.
Kde je cesta zpátky?
21. 11. 2013 | 10:06

kokoshka napsal(a):

Filuta:
Kecy!
Mlečne a masne vyrobky nevydrži mesični cestovani a přebalovani po cele entrope,spiše je to proste jak facka-levne tam pro tamejši spotřebitele,drahe sem pro aborigince,i když tady(myslim v Česku)drahe take se moc nekupuje,takže pujde na korm prasatum nebo na smetište!
21. 11. 2013 | 10:08

resl napsal(a):

Tomský, Klaus, všichni komouši už leta prorokují konec Eu, těší se na to, ač nevědí na co. Klaus se těší, že se konce dožije a pak bude moci v klidu zemřít. /jásemtořikal/Jednou za čas sem píší naší chytří ekonomové a prorokují to samé. Proč se ta zlá Unie ještě nerozpadla, co to je na západě za hlupáky, copak nevidí, že Češi si myslí něco jiného , Copak nevědí, že Češi jsou nejchytřejší a celá Evropa by se od nich měla učit ? Copak neznají českou politickou scénu, která sbírá jeden úspěch za druhým ? Já prostě ty nevzdělané a zanedbané občany Evropy nechápu. Tady český ráj a tam ? Škoda mluvit.
21. 11. 2013 | 10:28

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Němci kašlou na daňová přiznání, vysvětluje můj známý. Pošlou finančnímu úřadu jen nějaké peníze, které uznají za vhodné, vyplňováním formulářů s daňovým přiznáním se vůbec nezdržují." - to je citace Filuty, alespoň tohle jste si mohl přečíst pořádně, když už se nezdržujete tabulkami Eurostatu.
Co se odsávání zisku týče, tak byste měl vědět, když už o tom chcete diskutovat, že FÚ vám nemusí některé náklady vůbec uznat jako daňové. Jiná věc, jestli to dělá, ale tu možnost rozhodně má. A jen tak naokraj, pokud si zahraniční firmy uměle snižují zisky, tak ta vaše zvýšená daň z příjmu PO bude k ničemu.
21. 11. 2013 | 10:29

MartinO napsal(a):

Filuta, Gaia:

Před 24 lety jste, komouši, prohráli (a bohužel my s vámi) hospodářskou soutěž se Západem na celé čáře. Důkazem je, že si sem Němci mohli jezdit a skupovat co je napadlo za hubičku. Češi měli akorát holé zadky a jezdili očumovat výlohy ve Vídni a Německu. Takový byl výsledek 40 let vašeho komoušského budování světlých zítřků. Kdyby tomu bylo naopak a byli jste úspěšní, tak by bohatí Češi s napěchovanými šrajtoflemi po otevření hranic skoupili půl Německa a Rakouska a dnes by Němci dělali na nás a ne my na ně. O nezbytnosti zahraničních investic a know how do naprosto nekonkurenceschopných zastaralých podniků ani nemluvím. Jaké zázraky techniky by asi dnes vyráběla Škoda-auto bez vstupu Volkswagenu?
A to není jenom ČR. ŽÁDNÁ z postkomunistických zemí ze z řádění komoušů ani po 1/4 století nevzpamatovala. Dokonce i bývalá NDR pořád výrazně zaostává za NSR i přes gigantické investice.
Omluvu kam jste nás zatáhli od vás, komouši samozřejmě nečekám, ale aspoň byste mohli mlčet a šoupat nohama.
21. 11. 2013 | 10:34

kokoshka napsal(a):

Když Nemci neco delaji tak to delaji dobre,nahybat celou Evropu jim ruku v ruce s Ruskem jde naramne od valu!
21. 11. 2013 | 10:36

Filuta napsal(a):

Kokoshka
Víte jakou expirační lhůtu má dnes mléko?
Tak to mléko levně dovezou z Čech do Německa a použijí na výrobu mléčných výrobků, ale s patřičně vysokou cenou.
Proč myslíte, že v žádném supermarketu téměř nenarazíte na české máslo?
A když, tak na pár kousků té nejdražší značky (Madeta za 45 kč).
U nás máme mlékárnu, která vyrábí skvělé a levné mléko. Ale její výrobky v žádném z řetězců v současné době nenajdete.

Xury

Vypravujte mi něco o tom, jak tady fungují FÚ.
Stačí se podívat na to, jak se "zdaňuje" hazard.
Na malé živnostníčky si vyskakují, ale před nadnárodním kapitálem jim cvakají půlky.
Proč si firmy až dosud formálně zajišťovaly svá sídla v Praze?
Asi proto, že tam FÚ masivně kontroluje.
Nechovám žádné iluze ani o jejich neúplatnosti.
Podobně jsou na tom ČOIka a další kontrolní orgány. Směšné pokuty, nízký počet kontrol.
21. 11. 2013 | 10:41

zeměžluč napsal(a):

Jedna jediná a krátká rada: pokud se Británii v EU nelíbí ať jde do prxxxx. Normální člověk si pamatuje jak de Gaulle bránil jejímu přijetí a nyní je vidět, že měl pravdu.(ikdyž jinak přisluhoval v době St.V. CCCP) GB nikdy ani v EU neměla být - celé dějiny pozoruje dění na kontinentu a rozeštvává státy, podporuje slabší proti silnějším, pak silnější proti slabším, atd., jen aby tady nebyl klid.
21. 11. 2013 | 10:42

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
předně zemědělské dotace jsou výmysl Francouzů a ne Němců do háje to jste učitelka, když tu píšete takové hovadiny?
Dále o miliardových ziscích Billy a Lidlu mám dost pochybnosti, protože podle mne tu obchodní řetězce nemají na růžích ustláno. Konečně odchod Delvity, Carrefouru a dalších hovoří samy za sebe.
21. 11. 2013 | 10:42

Xury napsal(a):

Pro Filutu:
tak to mě poučte proč by jim měly před firmami se zahraničním majitelem (což mimochodem ani nemusí vědět) měly cvakat půlky? A do Prahy se přihlašují (kromě image), protože FÚ nestíhají. Částečně jim v tom zamezí metodický pokyn MF, které nutí FÚ kontrolovat společnosti v místě podnikání.
21. 11. 2013 | 10:47

Filuta napsal(a):

MartinO
Co nadáváte hned do komoušů?
Jakmile někdo zkritizuje tenhle bordelstán a mafiánkapitalismus, hned vylezou modří soudruzi a začnou vyřvávat o bolševicích. Jako Resl.
Asi máme chválit, protože se máme skvěle a nevíme,co s penězi.
Před 23 lety jsem si myslel totéž,co vy.
Když dneska platím vodné a vidím ten všeobecný úpadek, tak nemůžu nezměnit názor. To bych musel být slabomyslný idi...ot.
Co budete říkat až ta slavná Škoda přesídlí někam dál na východ?
Jedno z nových typů aut už mají vyrábět mimo ČR. To je začátek.
Máme tu málo montoven a prázdných výrobních hal vychca... firem, které využili jen "pobídek" a daňových prázdnin ?
21. 11. 2013 | 10:47

gaia napsal(a):

MartinO

výpalné do Německa musel odevzdávat už sv. Václav, v době, kdy se za komouše mohl považovat tak leda Ježíš Kristus.
Jsou to mocenské zájmy.
Cameron má nejméně co kecat, Angláni jsou akorát kolonizátoři a námořní piráti, bez kolonií by tam všichni druhorození a další pochcípali hlady ještě ve středověku a podřezávali by se tam příbuzní jak ve válce růží.
komouši samozřejmě nikdy nemohou s kapitálem vyhrát, neb jsou moc měkký na lidi.
21. 11. 2013 | 10:48

Filuta napsal(a):

Xury
Když si nedovolí došlápnout na české velkokapitalisty, před německými nadělají přímo v síni.
Kdyby fungovali, tak by už dávno seděl Rittig a spol. v báni.
Vy jste sem asi spadnul včera z Marsu.
21. 11. 2013 | 10:49

Filuta napsal(a):

oprava - fungovaly
Už 23 let posloucháme kydy "pravice" o tom, jak nesmíme podnikatele vylekat, aby nám neutekli jinam.
A oni se tady zatím pakují, daní v rájích a dřou Čecha z kůže.
Až se jim to přestane rentovat, tak se sbalí a nechají po sobě jen vyrabovaný bordel.
Skvělá vyhlídka.
21. 11. 2013 | 10:51

gaia napsal(a):

Xury

mně je jedno, kdo nějaké dotace vymyslel, ale zajímá mne, kdo je využívá a komu prospícvají.
Rumunské zemědělce zničily německé dovážené potraviny, které nejsou levnější, neb dotované.
21. 11. 2013 | 10:52

Filuta napsal(a):

Xury
To si děláte kozy?
Řetězce tu nemají na růžích ustláno?
Vždyť šikanují české zaměstnance, platí je těžce podprůměrně, šikanují české dodavatele (platí jim z několikaměsíčním zpožděním a požadují "výpalné"), dovážejí sem neprodejné srágory, zboží je kvalitativně podstatně horší nežli na západě atd.

Odcházjí jen proto, že je jich tu jak nas.... a už nemají takové kšefty.
Jeno kolem našeho bydliště je asi osm řetězců.
21. 11. 2013 | 10:54

resl napsal(a):

gaia : komouši samozřejmě nikdy nemohou s kapitálem vyhrát, neb jsou moc měkký na lidi.

některým, ještě zůstali po jejich hlazení, malé čárky. vy máte s filutou ještě schovaný nějaký prostředek na hlazení ?
21. 11. 2013 | 11:04

gaia napsal(a):

resl

malou čárku mám taky a komouši mně přesto nic neudělali.
21. 11. 2013 | 11:08

Xury napsal(a):

Pro Filutu:
kdybyste myslel mozkem, tak byste věděl, že jedna věc je, co se píše v novinách (na které tu mimochodem skoro všichni nadávají, že lžou) a zcela jiná věc je něco někomu dokázat.
21. 11. 2013 | 11:21

Filuta napsal(a):

Xury
To máte na mysli Rittiga?

Tak potom můžu jen dodat, svatá prostoto.
Sice "českým" médií nevěřím, ale jsou věci prokázané a nepopiratelné.
Tady není žádná důkazní nouze, ale 23 letá neochota tyhle sviňárny trestat.

Vy budete asi dáreček od modrého ptáka.
21. 11. 2013 | 11:26

Xury napsal(a):

Ještě pro Filutu:
to kolik je kolem vás řetězců vypovícá jen o jednom - že na trhu je obrovská konkurence, tomu odpovídají i zisky. Jestliže má Tesco roční obrat cca 45 mld korun a zisk (před zdaněním) cca 200 mil, tak při hodnotě aktiv cca 37 mld korun to není žádná sláva.
21. 11. 2013 | 11:28

Xury napsal(a):

Pro Filutu:
koukám, že z toho Marsu jste spadl asi vy. Zjevně vám uniklo 8 let vlády ČSSD a více než rok úřednické Fisherovy vlády. Zkuste sem hodit pár prokázaných (kdo je prokázal) a nepopiratelných věcí. Ne, že bych se chtěl Rittiga zastávat, ale tyhle generalizující bláboly mě pijí krev.
21. 11. 2013 | 11:31

gaia napsal(a):

Xury

a tu obrovskou konkurenci jim pomáhá zmírnit i těch 10 mil našinců, nemít východ, tak už se dávno utopili ve svých sr...
tu krizi jsme jim oddálili o 20 let.
21. 11. 2013 | 11:31

john petres napsal(a):

Amorfní komunistický Tomský opět vymývá mozečky opožděným.Pro Tomského je ideálem sjednocená Evropa pod ruským carem.Je mi z něj i jeho ksich..tváře na zvracení.,komouš podělanej!!A že takovejhle týpek Stejskalovi nevadí.Inu-svůj k svému...
21. 11. 2013 | 11:38

Sláma napsal(a):

Pro Xuryho:
O.K., souhlasím, že jsem si filutu přečetl nepozorně.

Ale jinak s ničím, co tvrdíte.
Jednou z předností vstupu do Eurozóny by byla větší jistota příjmů. Nebyli bychom vystaveni libovůli několika zbytečných úředníků, kteří berou závratné platy. Tím myslím partu Singer a spol.
Proč naši vysoce přeplacení centrální bankéři znehodnotili korunu je otázka, která by mne velmi zajímavá. V diskuzích se objevují různé teorie:
1) Chystají se velké akvizice a znehodnocením koruny investoři ušetří velký balík peněz, ze kterých pak něco uloupnou Singerovcům
2) Chystá se velkobjemová spekulace s měnou, ve kterou jedou i Singerovci

Ať je to jak chce, rozhodně neplatí ten důvod, který Singerovci udávají. Rozhodně znehodnocením měny nezvýší domácí poptávku, právě naopak.
Vyváží jen zlomek podnikatelů, jsou celá odvětví, která závisí hlavně na domácí poptávce. Když lidé budou muset více zaplatit za pohonné hmoty, plyn, léky a jiné věci z dovozu, už jim nezbude na kadeřníka či na oběd v restauraci.
Čímž vznikne pozitivní zpětná vazba, snižující domácí poptávku!
21. 11. 2013 | 11:41

Filuta napsal(a):

Xury
Já jsem snad psal něco o tom, že socani jsou neviňátka boží?
Ale co na ně můžete vytáhnout?
Ratha s pár desítkami odkloněných milionů, o něco většího gráz.. Grosse, Paroubka s jeho "skvěle" prodejnými "bestsellery" a nějaké další břídily jako vexlák Houska?

Na vaší straně je toho za stovky miliard. Takže mě socan z tohoto hlediska pochopitelně až tak moc nezajímá.
Privatizace jde především za Havlem a Klausem a nikoliv za socany.
21. 11. 2013 | 11:45

Filuta napsal(a):

Sláma


Neblázněte!
Pokud to EU rozpustí (jako že k tomu dojde), tak bychom si s eurem jen nas.... ještě víc do bot.
Malér je, že nám nepatří žádná z bank a naše vklady můžou tunelovat (a taky to v menší míře dělají) mateřské banky v zahraničí.
Co bychom vyřešili asi tak přijetím eura, když se eurozóna právě kvůli tomu potácí v téhle nekončící krizi?

Vždyť ta vznikla primárně JEN kvůli zavedení jednotné měny.
EU se drží nad vodou už jen zázrakem.
Nevím, zda nás (s ohledem na naše politické "elity") naše měna před krizí spasí, ale euro z principu nechci. To už by byla totální konečná.
21. 11. 2013 | 11:50

gaia napsal(a):

Filuto

ale vnutit nám euro za 50, to by si ještě jedna generace německých důchodců ( na rozdíl od našich) pěkně žila. vždyť německé důchodové fondy disponují hlavně s dluhopisy.
21. 11. 2013 | 11:56

stejskal napsal(a):

Též Vás srdečně zdravím, pane petresi.

Libor Stejskal
21. 11. 2013 | 12:08

Ivan napsal(a):

Pred casom som v inej diskusii napisal:

Zlociny..., zlociny..., nakopene zlociny proti Slovensku...

V ramci jednani o vstupe do kolonialneho EuroReichu, dojednal Jan Figel a vlada Dzurindu odstavenie dvoch jadrovych blokov v Jaslovskych Bohuniciach, ktorych modernizacia bola ukoncena tesne pred tymto zlocinom... Zivotnost sa modernizaciou predlzila o dvadsat rokov a zostatkova hodnota bola okolo 30 mld. Sk...!!!

Tiez suhlasil so znizenim dotacii do polnohospodarstva na 45 percentnu uroven..., cim zapadni kolonialisti sledovali jeho zakonity upadok a nasledne zmocnovanie sa nasej pody... Znicenim polnohospodarstva do zakladov, Slovensko utrpelo skody za viac ako 800 mld. Sk. Dnes kolonialni vlastnici vytlacaju z pody slovenskych polnohospodarov...

A ako to chodi v polnohospodarstve v rukach zapadnych zlocincov, o tom najlepsie svedci zavrazdenie 117 polskych polnohospodarskych robotnikov v Taliansku..., kde ich pracovali tisicky v strazenych otrockych podmienkach, takmer za nulovu mzdu..., kto sa postavil na odpor, skoncil zabetonovany v dialnicnych pilieroch... Toto caka nase deti ci vnucata..., na kedysi nasej pode...

Tzv. democracy, rozumej Virtual West Democracy..., je len miernejsou formou fasizmu (Gandhi)..., zalozenej na filozofii:

Ak je potrebné o nevyhnutnosti pracovať presvedčiť bohatých, potrebujú ako stimul prísľub ešte väčšieho bohatstva: z toho plynie prvoradý význam znižovania daní z vysokých príjmov. Keď sa však vyjednáva s chudobnými, predpokladá sa naopak, že nie je lepšej pohnútky k práci, než perspektíva ešte väčšej chudoby.
18.01.2011 16:44:58
21. 11. 2013 | 12:26

Ivan napsal(a):

Tiez som napisal:
Kde vziat peniaze do tzv. Eurovalu, ked kasa je prazdna...
(Ivan, 07.10.2010 8:44)

Poziciame si od zapadnych zlocineckych kolonialistov...,
presne tie iste peniaze, ktore sme my sami vyprodukovali na nasom byvalom existencnom majetku, ktory je dnes v rukach zapadnych kolonialistov... Takze poziciame si svoje vlastne peniaze, dnes v rukach zlodejov, zlodejom ich budeme musiet aj vratit a zlodejom musime este zaplatit aj uzernicky urok... A samozrejme za pozicku musime zalozit dalsi majetok a ak nebudeme splacat, tak sa ho zlodeji zmocnia..., a potom nam opat pozicaju... a znovu dokola...!!!
Takto zapadni kolonialisti znicia existenciu akehokolvek naroda a jeho ekonomicku samostatnost...!!!

Je to celkom prirodzeny ekonomicky fenomen...,

cim viac v podrucenej kolonii pracuju, tym vytvaraju kolonialistom vacsi zisk na majetku zlocinecky narabovanom kolonizatormi a tak vlastne rabovana kolonia vyssim pracovnym vykonom, posuva stale svojho parazita ekonomicky nad seba...!!! A preto ho nikdy nemoze dostihnut...

Ide o Ivanov ekonomicky zakon c. 1, zasluzi si Nobelovu cenu za ekonomiu, za jeho objav...
21. 11. 2013 | 12:29

Sláma napsal(a):

Filuto,
že se EU potácí, to je jen názor ODS a s ní spřažených komentátorů. Jak se říká, přání otcem myšlenky. Je známo, že zakladatel ODS má až příliš těsné vazby na Rusko. A existence EU pochopitelně vadí jak Rusku, tak i Američanům (se kterými je až příliš zadobře vlivná osoba v ODS Alexander Vondra).
Ve skutečnosti si EU stojí velice dobře, zejména v našem prostoru, a to s naší výjimkou.
EU se stala největší ekonomikou světa a jako celek prosperuje.
Problém evropského jihu je v celku nepříliš významný, nehledě na to, že ty státy se celkem úspěšně brání. Ano, problém jihu souvisí s politikou EU, ale byl by patrně větší, kdyby EU nebyla.
Problémem jihu byla zaostalost, což se právě díky kohezní politice EU daří odstraňovat. Ale s tím souvisí jiný problém, kterým je úpadek tamního zemědělství. Spousta lidí, kteří se dříve živili z malého olivového hájku je dnes nezaměstnaná. To je problém, který by bez EU byl ještě horší.

Naši souputníci, zejména Polsko, Slovensko a Pobaltí si EU pochvalují a rychle nás ekonomicky dohánějí. Jak je známo, v kupní síle nás už Slovensko předehnalo. Je otázkou, jak dlouho bude trvat a Slovensko bude mít vyšší HDP na hlavu, než my.
Zdá se, že s pomocí naší centrální banky to půjde velice rychle.
21. 11. 2013 | 12:30

kokoshka napsal(a):

Filuta vs.Xury vyhrava na cele čaře!
Opravdu nevim jake besy posedli Martina01 že se stal rusofobem a antikomunistickou hlasnou troubou,asi ho tak přilakal volebni program ODS a TOPky!
21. 11. 2013 | 12:31

Ivan napsal(a):

Zapadni genozlocinci su vybaveni genom lupezneho predatora...

Vsimnite si, ako rychlo sa zapadni genozlocinci zmocnili vsetkeho nasho existencneho majetku... Ako znicili nase polnohospodarstvo do zakladov... a teraz sa zmocnuju nasej pody (rakuske, danske, holandske tzv. farmy)...

Vnutili nam tzv. Lisabonsku zmluvu, co nie je nic ine ako zapadny kolonialny pamflet...,

aky po starocia zapadni kolonizatori vnucovali svojim koloniam..., aby ich dostali pod svoju jurisdikciu, aby sa stali "domorodcom" zalobcami, sudcami i katmi... Aby "domorodcov" vlastnicky odlucili od existencneho majetku a poslali ich na druhu stranu barikady..., na stranu bezmajetnych, vhodnych iba k prikovaniu k veslam galer..., dnes k vyrobnym pasom vo vlastnictve kolonizatorov..., terorizuju napadnute krajiny tupoduchostou prostrednictvom medii, ktorych sa zmocnili..., predvadzaju vrazdenie ako samozrejmu vec "demokracie", aby si "domorodci" zvykali, ak bude nutne buriacich sa spacifikovat vrazednou silou... Vo Virtual West Democracy nepochybne moc nepochadza od obcanov, ale od vlastnictva majetku...
21. 11. 2013 | 12:33

Ivan napsal(a):

Pred casom som sa pytal slovenskej europoslankyne Benovej:

Pani Benova urcite viete, ze na Slovensku su aj ludia, ktori hladuju...

Prosim, keby ste mi odpovedali, ako zastupkyna Slovenska v EP na nasledovne otazky:

Porovnavajme nasu rovnocennost v Reichu a pytajme sa...

Zapadni kolonialisti tvrdia, ze vo Stvrtom EuroReichu su si staty a ludia rovnocenni...

Ale staci sa pytat...?:

Kolko pody a fariem vlastnia Slovaci v Dansku ci v Holandsku...?, a reciporocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko britskych sluziek (au-pair) sluzi v slovenskych domacnostiach...?, a reciprocne opacne...!!!

Kolko bank vlastnia slovenski obcania v Rakusku ci v Taliansku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko poistovni vlastnia slovenski obcania v Rakusku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Koko plynarenskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Koko elektrarenskych a rozvodnych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko cementarni vlastnia slovenski obcania v Nemecku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Koko zeleziarni vlastnia slovenski obcania v USA...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko obchodnych retazcov vlastnia slovenski obcania vo V. Britanii, v Nemecku ci vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko vodarenskych firiem vlastnia slovenski obcania vo Francuzsku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko pivovarov vlastnia slovenski obcania v Juhoafrickej republike (samozrejme, ze v rukach anglosaskych belochov)...?, a reciprocne opacne...!!!
Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko drevarskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko mliekarenskych firiem vlastnia slovenski obcania v Nemecku...?, a reciprocne opacne...!!! Aky zisk si prinasaju domov z tohoto vlastnictva...?!

Kolko murarov, tesarov, kopacov z Britanie, Nemecka, Francuzska ci inych zapadnych statov, pracuje na Slovensku...?, a reciprocne opacne...!!!
Akym HDP prispievaju krajine v ktorej pracuju...?!

Zapadni kolonialni zlocinci sa zmocnili nasho existencneho majetku..., teraz sa vyprosujeme pred branami v minulosti nasho majetku, o pracu... Teraz sa zmocnuju nasej pody...

Nestaci priklad..., co urobili zidia s Palestincanmi, ked ich obrali o majetok a podu...?!!! Ak neviete..., zahnali ich do koncentracnych taborov..., kde si na ludi obcas doslovne zapoluju..., ak nepovstaneme, caka to aj nase deti a vnukov...!!!
13.10.2011 09:31:42
21. 11. 2013 | 12:35

kokoshka napsal(a):

Slama:
Proč by Rusku vadila silna Unie?
EU neni pro Rusko hrozbou ale partnerem,spolehlivym partnerem ktery stabilne kupuje suroviny a pro EU je silne stabilne Rusko zarukou uspešneho podnikani a neohroženych investici pod křidlem(bohudik)uspešne ekonomicke politiky Putinove vlady.
21. 11. 2013 | 12:37

Ivan napsal(a):

Ziadny komisarik nevynuti dodrzovanie "pravidiel..."!!!

(Ivan, 24.11.2010 17:52)

Autor "Rumburak..." v inej diskusii pise:

Re: EURO nebylo zachraneno.

(Rumburak, 10.05.2010 21:50)

Euro může zachránit jen rozpočtová disciplína a respektování pravidel. Stále ale neexistuje účinný mechanismus, jak něco takového vynutit. Dokud nebude,
nemůže Euro dlouhodobě fungovat.

A moj komentar:

V trhovej ekonomike sice existuju zakladne pravidla, ale vyvoj musi byt viac menej zivelny, tak ako to urcuje trh... Zakladnym mechanizmom je priama a prirodzena vazba medzi ekonomikou a finacnou politikou akehokolvek subjektu...

Euro je menou v eurozone, ale parcialne ekonomiky nim nehybu, t.j. ekonomika nedostava stimuly z hodnoty meny, napriklad naznaky inflacie podporuju jej rast..., zacina sa pracovat viacej a efektivnejsie...

Tieto prirodzene zakony nenahradia ziadne "tvrde" pravidla a ani kontroly sebevyssieho europskeho, skorumpovaneho komisarika...!!!

Ani byvala RVHP nesiahla na meny spojene prirodzene s narodnymi ekonomikami..., a mohla, ale sudruhovia boli chytrejsi ako ti dnesni... Euro by mohlo zostat len ako tzv. zuctovacia medzinarodna mena, ako bol kedysi prevoditelny Rubel...

A este poznamka:
Podla EuroHujerov Europa uz dnes mala byt najsilnejsou ekonomikou na svete...!!!
Kde ty lonske snehy jsou...

NEBUDE NIKDY, kym sa nerozpadne kolonialny EuroReich...!!!
21. 11. 2013 | 12:40

jarpor napsal(a):

"Ve skutečnosti si EU stojí velice dobře, zejména v našem prostoru, a to s naší výjimkou.
EU se stala největší ekonomikou světa a jako celek prosperuje.
Problém evropského jihu je v celku nepříliš významný, ....

Naši souputníci, zejména Polsko, Slovensko a Pobaltí si EU pochvalují a rychle nás ekonomicky dohánějí. Jak je známo, v kupní síle nás už Slovensko předehnalo...."

Tak, tak... Eurohujeři všech zemí, spojte se.. chybí snad dodat k výše uvedenému.
Tak jsme to v trochu modifikované formě slýchali v dřívějších časech... podobně, jako jsme slyšeli o úspěších socialistického tábora, jež dohnal a předehnal západní kapitalistický svět... manifestačně jsme jásali nad úspěchy v rámci RVHP... leč nějak hmatatelně to stran dostatku výrobků a zboží v těch zemích vidět nebylo... a u Tuzexů, prodejen ze západních kapitalistických států se po zboží jen "kouřilo"...

Pobaltské země dělají všechno pro to, aby se "zbavily" vlivu Ruska... proto přimykání k Evropě, lze říci za každou cenu... jež lze chápat...
Polsko si tak EU chválí, že z původního termínu přijmout Euro vycouvalo...
a každému doporučuji návštěvu našich přátel na Slovensku, aby si popovídali se slovenskými lidmi o Euru, podívali se do měst a vesnic a na místě viděli tu kupní sílu, ve které nás ve statistikách předběhli...
problém jižních států je tak nevýznamný, že je potřeba řešit a přikazovat kvóty žen ve vedení firem...

Tož podle autora citovaného - S EU na věčné časy a nikdy jinak !

Hezký den
21. 11. 2013 | 12:57

Filuta napsal(a):

Tentokrát s Jarporem souhlasím, takže nemusím na Slámu reagovat.
Věta, že si Eurozóna vede skvěle, je za všechny prachy.


Pan Peres

Hluboce se mýlíte, pan Stejskal patří k eurooptimistům a pravdalásce.
Tomský, Kuras nebudou až tak jeho krevní skupina.
21. 11. 2013 | 13:06

Rudi Koutek napsal(a):

Ano, vazeni pratele cesti delnici drou za minimalni mzdu, ceske zeny v potu tvare zvladaji nejmene 2 smeny a to proto, aby si mohli Nemci doma valet sunky. Cele CEZko je jen nemecka kolonie, ktera zivi nejenom Nemecko, ale urcite i jine germanske zeme. Dekuji Vam Cesi, ze nam tady nepracovitym, nesetrnym a nepoctivym obyvatelum IV.Rise udrzujete nasi zivotni uroven, bez Vas by jsme tady zili v o hladu a bide.
21. 11. 2013 | 13:20

scallop napsal(a):

Autor

Tak jsme to v trochu modifikované formě slýchali v dřívějších časech... podobně, jako jsme slyšeli o soumraku kapitalisticke zapadni Evropy, kterou dozene a predzeneme nas socialisticky svět... manifestačně jsme jásali nad úspěchy v rámci RVHP... leč nějak hmatatelně to stran dostatku výrobků a zboží v těch zemích vidět nebylo... a u Tuzexů, prodejen ze západních kapitalistických států se po zboží jen "kouřilo"...

PS Podobnost s jinym prispevkem je cite nahodna :-)
21. 11. 2013 | 13:31

gaia napsal(a):

scallop

vždyť oni i v tom Tuzexu vlastně nic neměli. Akorát to tam vonělo.
Jednou , když frčely ifelitové deštníky, jsem tam chodila 3/4 roku, než jsem ho dostala. Takovou blbost.
A jednou jsem tam koupila, jako milovník vaječného koňaku, vaječný bols, byl krásně žlu´toučký, ale vůbec nám nechutnal, byl nějaký umělý, tak jsme ho dávali návštěvám, každý viděl tu barvu a lahev z Tuzexu, tak zaslintal, jé , to je pro nás škoda, ale když vypil 1 skleničku, tak už druhou nechtěl. A tak to bylo se vším.
21. 11. 2013 | 13:42

jarpor napsal(a):

Tak to je jistým způsobem přelom :
"Filuta napsal(a):
Tentokrát s Jarporem souhlasím,..."

Využiju této vzácné chvíle a k jeho napsanému stran "vyvádění" našich peněz a zisků německými firmami... a k tomu co je přiměřený zisk... si dovolím připomenout :

- náš stát nastavil daňová pravidla, /daň příjmu, daň ze zisku, daň z dividend, soc. a zdrav. odvody (=jistým způsobem taktéž daň), přičemž ve svém souhrnu to nejsou daně nikterak malé
- pro zaměstnance z toho vyplývá, že z vyplacené cca 1,41 CZK zaměstnavatelem, zaměstnanec obdrží cca 0,76 CZK v "čistém"
- pro účtování mezi osobymi ovládanými a ovládajícími /matky - dcery, jinak osoby spřízněné / platí, že účtování se musí dít v cenách obvyklých, jaké platí mezi osobami nepropojenými ve státě, v němž se tyto platby z hlediska sídla posuzují
- daňový domicil je určen podle sídla společnosti, nikoliv podle sídla osoby ovládající

Z výše uvedeného :
- je-li firma zahraničního vlastníka osvobozena od daně, pak jí to osvobození dal český úředník
- český úředník má právo posoudit a vyloučit jako daňově neuznatelné náklady, jež jsou vynakládány za účelem dosažení zisku
- český úředník má právo posoudit v jakých cenách jsou účtovány služby, zboží... cokoliv, mezi spřízněnými osobami

Z výše uvedeného :
jen v případě, že právnická osoba dosáhne zisku a odvede daň, může si vyplatit dividendu, která je opět zdaněna...

Z výše uvedeného - vše co jste kritizoval, co se Vám nelíbí, že je vyváděno, český stát prostřednictvím českého úředníka může zkontrolovat, neoprávněným únikům zamezit.

Na daních platí právnické osoby se sídlem v ČR bez ohledu na vlastníka takové částky, že mají právo si se ziskem naložit podle libosti vlastníka, přičemž co je zisk přiměřený a co nepřiměřený je jen úhel pohledu, který stát zvážil při nastavování daňových povinností.
Přemítání, co je zisk přiměřený a nepřiměřený silně zavádí závistí...

Vykreslování zahraničních vlastníků podnikajících na území našeho státu an blok jako lumpů nám cosi neoprávněně beroucí považuji, lituji, za hloupé.

Neříkám, že se takoví nenajdou, leč o to více bychom si měli uvědomit, že "náš člověk", český úředník má možnosti takovým lumpům udělat zásadní přítrž... jiná věc je, proč tak třeba nečiní... což bychom se ovšem dostali do debaty, nikoliv jací jsou politici, ale jací jsme my, lidé "dole".

Hezký den
21. 11. 2013 | 13:49

Xury napsal(a):

Pro Filutu:
koukám, že to nebyl Mars odkud jste přišel, to muselo být dál. Moc rád bych viděl ty stamiliardy které tu připisujete pravici. Obávám se, že byste vysypal jen pár novinových titulků. a co se privatizace týče, zjistěte, kdy a jak se privatizovaly největší české firmy. Myslím, že budete při svých názorech hodně překvapený.
21. 11. 2013 | 14:10

xx napsal(a):

Sláma: Co je to růst HDP. HDP je ukazatel objemu utracených peněz za spotřebu domácností, spotřebu vlády, kapitálových investic a salda zahraničního obchodu. To vše se sečte a výsledek je vydáván za ukazatel ekonomické prosperity.

To je ale velmi chybný pohled na věc. Mnohem více o ekonomické prosperitě napoví, když se podíváme na ty jednotlivé ukazatele samostatně.

U HDP platí, že když poklesne tvorba kapitálu o 200 miliard a vláda zvýší schodek rozpočtu o 250 miliard, HDP vykazuje růst. Ale je to ekonomická prosperita ? NE !!!!

Tvorba kapitálu je nedůležitější, protože kapitál je to co ekonomiku živí, to co zajišťuje prosperitu dnes a hlavně do budoucna !

Nablýskané mosazné cedulky na žulových patnících sice vypadají hezky, ale práci nám za rok nedají. Ani sežrat se nedají.

Další věc, když vláda zvýší DPH na všechno, promítne se to růstem HDP. Je to ukazatel ekonomické prosperity ? Kolik pracovních míst to přinese ?

Takže hodnotit ekonomickou prosperitu čistě pomocí HDP je jako hodnotit člověka podle obleku, nikoli podle jeho vlastností a činů.
21. 11. 2013 | 14:12

gaia napsal(a):

stát je špatný hospodář, to je ODeSácké heslo
21. 11. 2013 | 14:12

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
ČNB svůj krok zdůvodnila tolikrát, že každý, kromě úplných ekonomických zabedněnců, už to dokázal pochopit. A mám pro vás překvapení - nebylo to myšleno primárně jako podpora ekonomiky (to ani není zákoný cíl ČNB).
A jen tak naokraj - vy víte kulový o tom, co se může urodit v ECB.
21. 11. 2013 | 14:14

gaia napsal(a):

ono zdůvodnit se dá cokoli čímkoli, někdy se takovým zdůvodněním říká demagogie
21. 11. 2013 | 14:19

Filuta napsal(a):

Jarpor

Samozřejmě vím, že privatizovali mocně hlavně normalizační kádry s konexemi, ale zodpovědný byl především Klaus s Havlem, částečně také Zeman.
O fungování státu (justice, ÚP atd.) si nedělám iluze.
Jistěže je to chyba našich politiků, pokud neumíme vybírat daně.
Není-li to ovšem záměr.
21. 11. 2013 | 14:28

Xury napsal(a):

Pro gaiu:
problém s vámi je ten, že hovoříte o věcech, o kterých nemáte ani ponětí.
21. 11. 2013 | 14:30

xx napsal(a):

K tomu vyvádění zisků - to je argument podobně nepochopený a špatně používaný, jako růst HDP.

1) zahraničně vlastněná firma, jako např. škoda auto ročně vykoná ekonomickou aktivitu za cca 200 miliard. Za 200 miliard nakoupí práci, suroviny, energii, dodavatelské díly. Těch 200 miliard aktivity dá práci desítkám tisíc lidí. Za to si odvezou zahraniční majitelé ročně zhruba 11 miliard zisku.

2) některé firmy, které podnikají v Česku, obchodují v CZK měně. Tedy peníze od svých zákazníků vybírají v CZK, nikoli v EUR. Aby mohli vyplatit svým majitelům zisk, musí jej převést na cizí měnu, protože českou korunou se nikde jinde neplatí, než v ČR. Co to znamená - musí se najít někdo, kdo je ochoten vyměnit cizí měnu za tu českou. A kdo jiný by to dělal, než někdo kdo hodlá v ČR ty peníze nějak utratit.

Samozřejmě, že pro toto hledání partnera pro výměnu peněz neprovádí každý sám, proto funguje trh a obchodníci s měnou, kteří ty partnery sami vyhledávají.

Z tohoto mechanismu jasně plyne, že tyto tzv. odváděné zisky sice odejdou z dotyčného podniku, který je vydělal a vyplatil, ale nikdy neodejdou z ČR !! Jsou pouze přirozeně trhem přerozdělené do jiných ekonomických aktivit.
21. 11. 2013 | 14:30

Jakub Jermář napsal(a):

Na EU není v současné době takřka nic federalistického a ani k federaci nesměřuje. Kdyby náhodou směřovala, stejně by se to za daných okolností nepovedlo. Najde se sice pár europoslanců, kteří o sobě tvrdí, že jsou federalisté, ale i ti stejně prosazují intergovernmentalismus. Čili EU směřuje a je konfederalistická až do morku kostí, což je právě příčinou jejích problémů, včetně centrálně zaváděné uniformity a stále užší integrace, která bere státům suverenitu. S federalismem to nemá nic společného. Prosím neplést si pojmy s dojmy.

Naopak, kdyby byla Evropa klasickou federací, diverzita a suverenita států by byla garantována v ústavě a řada problémů by vůbec neexistovala. Federace by měla jasně oddělené kompetence od úrovně států a navzájem by si nelezly do zelí. Evropa by nebyla řízena vládami států, ale přímo volenými zástupci občanů.

Více viz evropské Listy federalistů:
http://europeanfederalistpapers.eu/index.php/cz/
http://jermar.blog.idnes.cz/
21. 11. 2013 | 14:32

gaia napsal(a):

Xury

mám ponětí, o těch krocích se tu již jednou diskutovalo a vysvětlení se nezdálo i Skuhrovcovi
21. 11. 2013 | 14:33

xx napsal(a):

Xury: ale těch úplných ekonomických zabedněnců je poměrně dost. Ono to spíš vypadá, že jedinými kdo není úplný ekonomický zabedněnec, jsou 4 bankéři ČNB, Aleš Michl a Xury, jinak všichni ostatní jsou ekonomičtí zabedněnci. Přesně podle hesla „všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo“
21. 11. 2013 | 14:34

mik napsal(a):

Euro je porad silnejsi mena je stabilni zato Kc bude mozna koncem roku i v kurzu euro za 28 ,,,to bylo chvastani jak je koruna na tom dobre kdyz bylo euro za 23,,,Klaus a jeho povedeni kamaradi zaseli v CR nesmyslnou nenavist vyci Bruselu vuci EU a vuci euro muze me to byt jedno v CR neziju a ani se tam v soucasnosti vratit neminim ale zastavam nazor ze bez plnohodnotneho zacleneni do EU se v CR moc nezmeni a plnohodnotne zacleneni znamena orientaci na Brusel a ne na Moskvu a prijeti eura v co nejkratsi mozne dobe ,,,jinak to proste nejde
21. 11. 2013 | 14:39

gaia napsal(a):

mik

když tady nežijete, tak vám věřím, že by to pro vás bylo výhodné.
však nám taky se pokoušeli vnutit 2.důchodový pilíř a povinné spoření, abychom na tom přijetí eura prodělali co nejvíc.
21. 11. 2013 | 14:44

mik napsal(a):

Jinak k ekonomice CR nezamestnanosti a rozdilum v zivotni urovni lze napsat strucne a jasne,,, at se zavede vyplaceni tydenni mzdy at se zjednodussi vypoved na max 2 tydny a at se zavede socialni podpora statu na podobnych zakladech jako funguje v zapadni Evrope az bude minimalni mzda treba 8.65 euro na hodinu az bude tydenni podpora v nezamesnanosti 200 euro tedy neco kolem 1000 euro mesicne tak pak lze o necem uvazovat ..dokud je prezidentsky plat 400000 ti co nikdy v zivote nepracovali a neodvadeji zadne hodnoty berou platy 100000 a vice a obycejny clovek nema ani 2/3 uvadene prumerne mzdy tak neco vporadku neni at tam bude sedet jakykoliv prezident a jakakoliv vlada ,,,
21. 11. 2013 | 14:53

xx napsal(a):

mik: No jo, Kalus má na svědomí i Farage a UKIP a Alternativu v Německu, nebo jak se tam ti euroskeptici jmenují. Ten Ďábel Klaus, zničil Řecko, zavinil nemovitostní bublinu ve Španělsku a tamní vysokou nezaměstnanost, a kdo ví, jestli ten čerchmant Klaus nemá prsty i v té světové finanční krizi 2008. Nebýt Klause, je Evropská unie těsněji integrována, všichni platí šťastně Eurem a mají se moc dobře. Klaus to všechno spískal, Klaus může za všechno, je to ďábel, to vám povídám. Měli bychom ho zkusit upálit, jedině pak bude na světě dobře.

:-D :-D
21. 11. 2013 | 14:59

mik napsal(a):

gaia
proc prece bych mohl byt spokojeny ze ted kdyz priletim do CR a zajdu treba na veceri ze za pul hodiny me prace mam v pohode veceri pro dva i s pitim ...a az CR prejde na euro jako ze prejde i kdyz by se Klaus a dalsi staveli na usi...tak nemam pocit ze ta vecere nejak zdrahne jen to proste bude pro vsechny jednodussi a kazdy bude prehledne videt kde ho lichvarsky stat bere na hul a skonci vselijake smenarny s majiteli jiznanskych typu jen si vsimnete treba v Brne co jich je ? cim se zivi tihle lidi ? a penze ? na nejake povinne sporeni jim mohl skocit jen blazen taky me zajima predcasny odchod do penze ale ne za podminek kdy si ten odchod vlastne budu financovat ze sveho...to si prece ty penize mohu ulozit a vybirat si z nich sam podle potrby a pracovat nemusim vubec at bych penzi mel nebo nemel...problem je jinde cesky penzista nemel moznost toho co nemecky ktery dnes 3 mesice pres zimu sedi na Kanarskych ostrovech pak jede pred lete a na podzim na nejaky recky ostrov nebo do Chorvatska a Spanelsla a dalsich jiznich zemi necha si pospravovat zuby leci neduhy a pak kdyz jsou prazdniny a vsude plno stara se treba o vnoucata v Nemecku ,,, cesky penzista sedi zavreny v panelaku cuci z okna a sleduje kde na druhem konci mesta je neco o korunu levnejsi,,,takhle zit nechci proto se staram sam o sebe a neplatim dane lichvarum kteri pak az prijde ten duchod me reknou ze na nej nemaji,,,proto fandim EU proto chci aby CR prijala euro zacala uznavat Brusel a ne aby sedela na dvou zidlich ci mela hlavu natocenou na Nemecko ale nohy smeruji do Ruska....taky jsem chodil v 89 a kricel Havel na Hrad a na vladu demise demise ,, ale ne tak ze vetsina otocila kabaty naruby a zahodila rude knizky,,,Lidi v CR meli vicekrat moznost jit jinym serem prezident mohl byt Svejnar,, prezident mohl byt Schwarcenberg,,, lidi kriceli ze cizaky nechteji,,, tak volili jednoho prognostika s ruskymi koreny a druheho co vlastne jede ve stejnych stopach uz to jak vehemetne Klaus podporoval Zemana melo byt pro lidi jasnym ukazatelem ze ho volit nemaji,,, jenze tech prevlecenych je asi porad vic ..
21. 11. 2013 | 15:14

Xury napsal(a):

Pro xx a gaiu:
ono jde o to co jste si z těch komentářů vybrali, nemluvě o tom, že je dost velký rozdíl mezi pochopením a souhlasem - např. já socialisty chápu, ale nesouhlasím s nimi.
ČNB má sledovat fakticky jediný cíl - míru inflace. Tomu přiszpůsobuje svou úrokovou a měnovou politiku. Pokud není její inflační cíl ohrožen, tak se může věnovat i pokusům o podporu ekonomiky. V současnosti je míra inflace v ČR nízká a klesá (meziroční míra byla v říjnu 0.9%), takže podle názoru ČNB hrozí deflace. Mimochodem už jen toto riziko nemusí všichni ekonomové vidět stejně.
Vzhledem k tom, že úrokové sazby jsou už fakticky na nule, tak jediný standardní nástroj, který ČNB má je depreciace měny. ta zvýší ceny dovozů (importovaná inflace) tím pádem i celkovou míru inflace a zároveň spíše podpoří české podnikatelské subjekty. Část ekonomů ČNB vytýkala, že k tomuto dlouho ohlašovanému kroku přistupuje v době, kdy už se čeká oživení - pro ty byla poslední data ohledně vývoje HDP studenou sprchou. Ten zbytek polemizuje ohledně míry podpory domácí ekonomiky. Tady si myslím, že udělali představitelé ČNB trochu chybu, protože se to snaží prezentovat jako opatření oživující poptávku, což ale není hlavní cíl ČNB. Nehledě na to, že pak se mohou dočíst už po pár dnech, že lidé nevybírají vklady a neutrácejí, což ale nikdo netvrdil. Nemluvě o tom, že je nesmysl očekávat tak rychlou reakci.
21. 11. 2013 | 15:15

Xury napsal(a):

pro mika:
bože chlapče, vy jste naivní, jak houpací kůň.
21. 11. 2013 | 15:18

franky napsal(a):

Vždy platilo, že pokud velký organizační celek vykazuje nízkou výkonnost je nutno jej rozdělit na menší celky. Tak se rozpadla RVHP i SSSR. A tak se rozpadne i EU. Je to jen otázka času.
21. 11. 2013 | 15:29

gaia napsal(a):

Xury

já myslím, že EU by měla být hlavně pro lidi a ne pro kapitál.

pořád říkají, že dotace jsou na to, aby se Evropa sjednotila co se týče úrovně, ale jsou to jen kecy.
Teď začli prodávat oblečení, na kterém je na cenovkách doporučená cena v USA, S.A. Belgie, Německo, Rakousko atd.
a když to přepočítáte na koruny dle kursů, tak Češi to mají na koruny vždy nejdražší.
i země, kde mají eura to mají za různé ceny.

a te%d to bude mít Čech ještě dražší, takže nepovídejte, že nebude inflace.
ta je podle mne vždy, když peníze ztrácejí hodnotu.
21. 11. 2013 | 15:33

mik napsal(a):

xx
chapu ironii jiste Klaus za vsechno nemuze pochopitelne ale je to clovek ktery neuznava nazor jineho je to jesitny deda ktery by nikdy neprekrocil brany prognostaku kdyby se nezabalil do rude vlajky proc si ho Obama pri navsteve CR ani nevsiml ? a sel radeji na soukromou schuzku s Havlem ? vzdyt tam tenkrat trapne poskakoval a Obama mu venoval asi 2 minuty,, proc jezdil na prednasky do USA a tam ho poslouchala hrstka unudenych studentu a do Bileho domu ho nikdy nepozvali ? ale abych nepsal jen o Americe ,,pripominat ostudu v Chile s perem taky nemusim ale kdyz vydiral celou Evropu s Lisabonem mel byt okamzite odvolan pro velezradu nebo prohlasen za nesvepravneho kdyz jinak prezidenta ovolat nejde a proc pak v CR nikdo nenasel odvahu a nebylo reseno trestni oznameni...i kdyz uz prezidentem nebyl tak nebyl duvod ho nezacit stihat trestne i kdyz by to k nicemu nebylo protoze prezident nenese zodpovednost,,at zije bananaovy Svejkostan ...dokud budou takove zakony a lidi u moci bez osobni zodpovednosti nic se nezmeni ,, proc se v demokratickych statech deje to ze kdyz ma nejaky politik aferu okamzite odstoupi sam...v CR vladne system Janousek... jachta a ridicak v kapse ..Pepa z Hori Dolni co by se s kamosema ozral v hospode nekoho by prejel a utek by ta by napred byl ve vazbe ridicak by nemel a dneska by mel odkroucenou cast nepodmineho trestu a zakaz rizeni by platil... takze asi tak s tou ironii a Klause,,,jinak za Recko muzou prevazne Atheny a vnitrozemi ostrovy se do nejakych demonstraci nehrnou,,, Spanelsko je na tom spatne to ano na Klause to nikdo nehaze ,,ale treba kdyz uz uvadite ty euroskeptiky tak do Irska prijel Klaus kout pikle s sefem Libertasu kdyz nechtel podepsat Lisabon a Irsko v prvnim referendu hlasovalo NO protoze farmarum nikdo nevysvetlil ze EU jim nebude nakazovat ani dane ani potraty,,, az to pochopili a zjistili ze bez EU by bylo hodne zle tak bylo YES a sef Libertasu verejne uznal svou chybu a porazku ,,Klaus neumel podat Svejnarovi ani ruku a jeho prohlaseni ze kdyz se stane Schwarzenberg prezidentem ze emigruje mluvi za vse,,, skoda ze mu to lidi v CR neumoznili,,, ale Klausovky se zbavil diky te podpore,,,,
21. 11. 2013 | 15:34

mik napsal(a):

Xury
ten houpaci kun se uz houpa 56 let navstivil vsechny kontinenty zil v USA na Novem Zelande v jizni Americe a zije v Irsku ktere bylo tygrem Evropy a par let bylo i na spici,,, to ze padaji je dusledkem neuvazene bytove vystavby hypotek na domy a mozna trochu i pristehovalecke vlny protoze treba dost Polaku penize sestri pro Polsko ,, a nesnazi se je utracet v Irsku ja osobne pro CR nic nesetrim protoze to vidim skepticky z CR nikdy zapadni zeme nebude ,,, lidi by si meli uvedomit co vlastne chteji jestli opravdu zapadni styl zivota nebo socialismus hrat si porad s holym zadkem na mistry sveta donekonecna nejde,,, tak jestli lidi v CR nechteji EU nechteji euro tak at pak napisou petici Putinovi ze zadaji o autonomni republiku a prijmou rubl ,,,
21. 11. 2013 | 15:44

xx napsal(a):

Xury: no dobře. On je také rozdíl mezi pochopením pro něco (shovívavost) a pochopením něčeho (nabytá znalost).

Myslím, že většina odborných kritiků kroků ČNB chápe co ČNB udělala a proč. O tom opravdu nemůže být sporu.

Podstatné je, že to byla velká chyba a to většina odborných kritiků komentuje. Ale není to první takové chyba ČNB.

Jak vysvětluje např. Pavel Kohout, je rozdíl mezi deflací způsobenou poklesem cen a deflací způsobenou poklesem měnové zásoby. Ta první ničemu neškodí a je prakticky všudepřítomná jako důsledek pokroku a zvyšující se produktivity práce. Ta druhá je velmi nebezpečná.

Jak ukazuje vývoj měnové zásoby CZK, tak tuto nebezpečnou deflaci jsme tu měli v roce 2009-10 a kupodivu ČNB nereagovala příliš dramaticky, pouze snížila úrokovou míru o 0,75 procenta. Pokles měnové zásoby byl ve výši 2,1% a způsobil poměrně značný propad ekonomiky, zejména v položce tvorba kapitálu ( kolem 300 miliard propad )

To jsou fundamenty omylu české centrální banky.
21. 11. 2013 | 15:51

xx napsal(a):

gaia: vy si stále odmítáte přiznat, že kapitál je to nejdůležitější pro ekonomiku. Jedině kapitál tvoří zaměstnanost a bohatství. Nikdo jiný to nedokáže. A dokonce ani nezáleží na tom, jestli jde o formu hospodářství socialistickou nebo kapitalistickou. Kapitál je alfa a omega ekonomiky.

Bez kapitálu přichází bída.

Komunisti v ČR udělali velkou chybu, že svými ekonomickými zásahy zbavili firmy kapitálu. To že podniky zbavili kapitalistů je sice pro ty podniky škodlivé, ale nikoli zničující. Dnešní velké korporace jsou také zbaveny kapitalistů, ale zůstává jim kapitál, takže ekonomicky přežívají.

Komunisté tedy nejen že vyhnali kapitalisty, ale rozdali i kapitál firem, což mělo za následek ekonomický krach.

Kapitál je alfou a omegou ekonomiky. Když to nedokážete pochopit, tak si to prostě jenom zapamatujte.
21. 11. 2013 | 15:56

xx napsal(a):

mik: rozebírat teď vlastnosti Klause je dost mimo téma. To že s ním Obama nechtěl mluvit se vůbec nedivím. Mají dost rozdílné názory téměř na vše. S Havlem se setkal z docela jiných pohnutek. Havel byl symbol, Klaus prosti Havlovi jen obyčejný politik z malinkaté zemičky, jakých je na světě spousta.

Dál toto téma rozvíjet zde nemá smysl, moc se to sem nehodí.

Vaše představy o euru a kupní síle jsou, jak to jen říct, no roztomilé.
21. 11. 2013 | 16:02

gaia napsal(a):

xx

pro ekonomiku jsou důležité zdroje a ty jsou omezené

můžete žít v bídě, i když budete mít kapitálu plnou skříň, když nebudou zdroje , nic se nevyrobí a vy za ty peníze nic nekoupíte.
Dneska je kapitálu všude plno, že to kapitalisti ani nemají kam investovat.
tak kupují za milóny obrazy, které se jim nelíbí a ze kterých se stejně jednou oloupe barva a zčernají, že to bude muset někdo přemalovat, ale oni jsou rádi, že mají s čím spekulovat.
investovat do člověka nikoho nenapadne.
21. 11. 2013 | 16:09

muromec napsal(a):

jarpor napsal(a):
....
a každému doporučuji návštěvu našich přátel na Slovensku, aby si popovídali se slovenskými lidmi o Euru,
(podívali se do měst a vesnic a na místě viděli tu kupní sílu, ve které nás ve statistikách předběhli...)
.....
21. 11. 2013 | 12:57

Kdy jste si povídal se slovenskými lidmi o euru? Patrně nikdy. Protože já jsem ještě neslyšel jediného Slováka stěžovat si na Euro, nebo z jeho přijetí vyvozovat cokoliv negativnějšího než by nás bylo čekalo, kdyby jsme ho nebyli přijali. Byl to moc dobrý a prospěšný krok.
A teď, když si za jedno euro koupím o dvě české kačky navíc, mohu si jen libovat. Moc se mi to hodí, máme chalupu na Moravě, bude to zase o kousek lacinější.(Jen tak dále, bratři Češi)
21. 11. 2013 | 16:25

Ing. Slušný Cizinec napsal(a):

Kolaps, rozpad, katastrofa, potrefení eurofilové.

stejná písnička, stejná slovní zásoba, stejné blbosti.
21. 11. 2013 | 16:27

Eduard napsal(a):

NATO a EU nám byl čert dlužen.Špinavá hra jak doma tak za hranicí
zloděj zlodeji bratrem
21. 11. 2013 | 16:38

xx napsal(a):

gaia: To závisí na tom, jaké zdroje máte na mysli. Pokud lidské - vynalézavost, tvůrčí potenciál - tak ano. Ty jsou velmi důležité. Ale bez kapitálu nevyužitelné.

Takže opět, kapitál je nejdůležitější. Pokud jde o zdroje surovin a energie, tak ty závisí velmi silně na kapitálu a lidských zdrojích. Bez lidských zdrojů v kombinaci s kapitálem, bychom neměli ani surovinové zdroje.

Takže ano, zdroje jsou také velmi důležité, ale bez kapitálu nic neznamenají.

Uvědomte si, kolik zdrojů měl socialistický blok. Surovin přehršel, energie přebytek, lidí stovky miliónů.

A přesto zkrachoval, protože ignoroval důležitost kapitálu.
21. 11. 2013 | 16:51

xx napsal(a):

muromec: běžný slovák nedokáže dohlédnout ty souvislosti. A Euro jako takové, je prostě měna jako každá jiná. Na ní běžný člověk nic nepozná. Dříve platil 30 Sk a dnes dá jedno Euro. Je to o zvyku.

Mluvit s běžnými Slováky o dopadech Eura na jejich životy a ekonomiku je ztráta času. A samozřejmě na jakékoli hodnocení je ještě brzy.

Přijetí Eura má jeden velmi negativní vliv, který se ale neprojevuje okamžitě a za všech okolností. Pokud ekonomika není ve velkých problémech, placení Eurem nemá negativní vliv.

Problém nastává teprve v situacích, v jakých je Španělsko nebo Řecko. Kdy se ekonomika dostane do nějaké kritické situace, ve které je třeba nějak kormidlovat měnovou politiku. A tehdy je Euro překážkou, protože země s ním manipulovat nemůže.

To je celé. Přečtěte si příběh Argentiny a její měny navázané pevně na dolar.
21. 11. 2013 | 16:57

gaia napsal(a):

xx

reprodukce kapitálu velmi brzy narazí na nepřekročitelné bariéry přírodních limitů.
pokud do vztahů ekonomické reprodukce začleníme člověka, který je živočišným druhem podléhajícím zákonitostem biologické reprodukce a je svou podstatou zcela závislý na biologických subsytémech, svými společenskými vztahy a prací, čili celou svou ekonomickou činností je součástí ekonomického reprodukčního procesu, čili součástí umělých subsystémů pak nastává problém. Problém, který nelze zredukovat na existenci či neexistenci kapitálu.
21. 11. 2013 | 17:08

stejskal napsal(a):

Srdečně zdravím i pana Filutu.

Libor Stejskal
21. 11. 2013 | 17:17

Xury napsal(a):

Pro xx:
upřímě řečeno mám určité pochybnosti o tom, že cenová deflace v krátkém případně středním období je důsledkem růstu produktivity. Osobně jsem přesvědčen, že často odráží náladu ve společnosti a to zvláště skepse. Specielně pro ČR v tomto období notabene v prostředí aktuální situace v EU se mi to jeví pravděpodobnější. Co se úvěrové deflace týče, tak je potřeba říci, že M3 míří už nějakou dobu k nule a není vyloučeno, že jí ještě do konce roku dosáhne.
21. 11. 2013 | 17:42

Oldis napsal(a):

Jo, takže jih evropy přejde na svou měnu každý stát na svou vlastní, a za čnou všichni navzájem intervenovat aby byli více konkurence schopní proti ostatním. To skončí obrovskou nerizenou inflací jednotlivých měn, ne?
21. 11. 2013 | 17:43

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Mám rád euroskeptiky, připomínají mi bankovní rady, např. ČNB. Tak si představuji, co by bylo, kdyby nebylo EU. Ekonomické potíže Jihu by byly, bohatnutí Severu by bylo, mimo UK, chudnutí UK by mělo podstatně vyšší tempa. Anglický kanál, zde zvaný Lamanchský, by opět byl zaplněn stovkami torpédoborců a na hranicích Jihu by se ze strany Severu stavěly nové linie betonových obranných pevností. Ruští kozáci by stáli na hranicích pobaltských států a Polska a opilí vodkou rozjařile tancovali u ohňů. Polsko by bylo obklíčeno kozáctvem. Mimo toho by totiž jejich koně opět popíjeli z vltavských i labských vod. Rusko by nedosavalo ani oněch 0.8 HDP PPP baltských států (plyn by neměl takový odbyt), a Jih Evropy by na tom byl jako Rusko, najímal by si na budoucí válku se Severem muslimské bojovníky. Češi, především ti konzervativní , by opět řešili vztah s Němci, chodili už nepokrytě v laptích a pojídali k tomu tuřín. Patrně by znovu psali na březovou kůru. Britové by dávno zmrzli, před tím by ale vyhubili mrazem Skoty. Pás blahobytu by byl obklíčen dnešními euroskeptiky v chudobě. Vzhledem k tomu, že euroskepticismus lze spojit s jistou nekulturou a malým intelektem, nemám obavu, že by nezvítězil vojensky, ale mám obavu, co by bylo pak. V Česko by to bylo jasné, zase k národnímu obrození a zase by za to mohl někdo jiný. Patrně nejen v Česko.
Soudě podle autorova rozumu, který nezaznamenávcá žádný rozdíl a detail mezi vánkem, vichřicí a smrští, a podle jeho příznivců, si ale uvědomuji, že patrně ani ty laptě a tuřín by nebyly.
21. 11. 2013 | 17:51

xx napsal(a):

Xury: M3 i M2 v orce 2009 dokonce klesaly nějakou dobu a přesto ČNB nemanipulovala měnou. Dnes se to zatím neděje.

http://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/siroky-penezni-agregat-m3/
21. 11. 2013 | 18:06

Xury napsal(a):

Pro xx:
v roce 2009 (zvlášť na začátku) byl kurz koruny dost vysoký - nad 26 korunami. Navíc v té době naplno udeřila krize, jak u nás tak v Evropě. Zasahovat v tak rozbouřeném ekonomickém období je dost riskantní. ČNB fakticky nezažila za dobu svého trvání srovnatelnou situaci (pokles v roce 1997-98 se nedá porovnávat).
21. 11. 2013 | 18:20

Čenda napsal(a):

Jako vždy nás pan Tomský nepřekvapil. Je to jako když Werich s Burianem pekli. "Vraž to tam přiměřeně". Výsledek známe. VB je dnes v prekérní situaci. USA přehodnocuje nadstandartní vztahy, zemědělské dotace se snižují a tím paní královna bude dostávat míň a bude to chtít na svých poddaných, příjmy z londýnské burzy pomalu klesají a finanční operace se, sice pomalu ale jistě přesunují do Německa. Cameron proto vypouští sondu zjišťující co by šlo ještě z EU vyrazit. Odchodem svého času hovořila i Thatcherová. Když ji bylo vysvětleno, co to způsobí v tichosti couvla. Jinak jsem pro ať vystoupí každý kdo chce. My však máme svoji historickou paměť a máme s VB zkušenosti. 1/ Mnichov-"přináším mír lidu Británie a Evropy". Chamberlain. 2/ Jalta-chápeme obavy SSSR z budoucího vývoje Německa. A budeme podporovat váš požadavek na vytvoření nárazové zóny mezi Svazem a Německem. Stalin-Churchill.
21. 11. 2013 | 18:24

Xury napsal(a):

Pro Kulajdapampárovitá :
osobně si myslím, že obdobně jako mik pletete EU a euro resp eurozónu. Pan Tomský píše zcela explicitně o eurozóně. Její ustavení ve stávající podobě bylo hrubou chybou, která může mít fatální důsledky na celou EU. Přispěvatel mik mě ještě dojal názorem, že máme být v Bruselu jen takovými houpacími koni, kteří vše schválí, protože jsou zaostalí a chudí. To už je úplná hovadina.
21. 11. 2013 | 18:26

Jaroslav napsal(a):

KDO je to TA vymlácená,prázdná a myšlenkově mimo SLÁMA ? Normální člověk by potřeboval pětiletku na vymýšlení JEHO blábolů a ON to zvládá levou zadní za pár hodin....
21. 11. 2013 | 18:30

jarpor napsal(a):

Mám rád eurooptimisty, kteří v debatách, že tak jak se dosud vyvíjí EU mají jasný názor, co bynás čekalo bez takového vývoje :
"Češi, především ti konzervativní , by opět řešili vztah s Němci, chodili už nepokrytě v laptích a pojídali k tomu tuřín. Patrně by znovu psali na březovou kůru. Britové by dávno zmrzli, před tím by ale vyhubili mrazem Skoty...."

Obávám se, že se mýlí. Myslím, že by se slušelo, aby se nebál napsat jeho "pravdu" v celé své nahotě :
Češi by se vrátili na stromy a pro vzájemnou komunkaci používali opičí skřeky, pokud ovšem by se nevrátili přímo do doby "předprimátové".

Opravdu mám rád eurooptimisty. Kde bychom bez nich a této EU byli... ! A propó... kde by byli eurooptimisti ?

Hezký podvečer
21. 11. 2013 | 18:45

kokoshka napsal(a):

kulajda:
A ješte Amici nekolikrat zachranili svet před ufony,kometou a asterojidem,tohle si chtela řict?
21. 11. 2013 | 18:48

petrof napsal(a):

až ta podceňovaná Ukrajina, obilnice Evropy, nám musela ukázat, co si o EU myslí ....odstoupila od asociační dohody. Jejich prezident Janukovyč to komentoval lapidárně : ...jdeme správným směrem....(sic) Ooouuuuuu
PS. kutilové Pat a Mat by řekli : tak a je to......
21. 11. 2013 | 19:29

Ivan Tomek napsal(a):

EU ma jiste problem. A kdo je nema? Pan autor uz tu leta predpovida brzky krach, ale stale se mu to nevyplnuje a neocekavam, ze vyplni.

Vezmete si historii novych celku, jako treba USA, a uvidite plno 'bot'. Jenze ty boty neskoncily krachem, ale zlepsenim, nebo chcete-li zdokonalenim systemu. Tento celek (EU) je prilis velky a prilis dulezity pro vsechny ucastniky na to, aby se rozpadl. Chyby a malery jsou a budou, ale povedou ke korekcim systemu. Jinou sanci Evropa v globalnim svete nema - 20 minirepublik nemuze byt v tomto svete schopno uspesne samostatne existence a spolecna existence vyzaduje vzajemnou kontrolu a podrizeni spolecnym pravidlum.
21. 11. 2013 | 20:18

Maximus napsal(a):

Koukám, že mi testík včera vyšel, okopíroval jsem text
jednoho pána a čekal na reakce a jarporové a spol. se chytili. (-:
Text o finanční situaci a jisté analogii s opicemi vytvořil tento pán:
Ing. Jiří Daňhelovský
Svojšovická 2837/16
141 00 Praha 4
tel..:+420/607 150 688
Mailto:jirka.danha@gmail.com

Když tak, můžete mu to osobně vysvětlit......
21. 11. 2013 | 22:26

jarpor napsal(a):

Rozhodující není, milý pane Maxime, kdo "opičákovou analogii" sepsal, nýbrž, kdo ji použil / bez jakéhokoli oznámení, že není autorem /, kdo jí "argumentuje"...

Z výše uvedeného vyplývá,
že nemám potřebu komukoliv co osobně vysvětlovat, ne tak obtěžovat jistého pana Daňhovského, jež pravděpodobně asi o Vaší replice ani neví...
jakož i nic měnit na mé včerejší replice na Vaši adresu, včetně :

Maximus na Hrad... co na Hrad, na ředitele Galaxie !

Hezký večer
P.S.
A že Vám vyšel testík ? Vyšel... v tom máte pravdu. Tedy - zase zkopíruji již psané :
"Všickni zde máme hov.o, které si ještě závidíme...
Díky, že nám to sděluje ten, co hov.o nemá, co je "za vodou"..." a dodám :
a který si navíc přivlastňuje to, co jeho není...
Jsou to jen myšlenky ? Prachy ? Obé jest možné....
21. 11. 2013 | 22:48

Sláma napsal(a):

jarpore a xx:
Je pravda, že HDP není ideálním ukazatelem. Ale používá jej celý svět, takže umožňuje jednoduché srovnání států světa. A z toho srovnání vyplývá mimo jiné i to, že od rozdělení federace ekonomika Slovenska rostla 2x rychleji, než Česka.
Nebo i to, že zatímco v posledních deseti letech ekonomika Polska neustále rostla, tak se Česko stále ještě nedostalo ani na úroveň roku 2008.
Jsou i jiné ukazatele, ale ukazují stejně - zatímco Česko (i se svojí korunou) upadá (a znehodnocení koruny provedené centrální bankou to potvrzuje), okolní státy rostou!
21. 11. 2013 | 22:48

kormoran napsal(a):

Ivan Tomek rekl bych , ze se mylite , protoze USA vznikla za zcela jinych podminek , nez EU . Markatnim dukazem je ustava,
volby atd.
USA se zacala ekonomicky a prirozene utvaret , kdezto EU je stavena jiz na existujicich ekonomikach te ,(nemluve o kulturach) ci jine zeme a to napr. udelovanim ruznych vyjimek a vyhod.
Dale opakovani voleb zemi , ke schvaleni paskvilu , ktere vytvoril nekdo , ktery ani nebyl demokraticky volen! Tudiz bez odpovednosti.
Pochybuji , ze by se nekdo branil pocatecni myslence 'spojenych statu evropskych' , avsak ne zpusobem do nynejsi doby predvedenem.
21. 11. 2013 | 22:49

Filuta napsal(a):

Jarpor

Vypadá to, že se na ostrovech chystá referendum.
Pokud z toho sebevražedného spolku Britové vycouvají, brzy budou z vlaku , co už dlouho jede po slepé koleji, vystupovat i další.
Vždycky jde jen o to, kdo bude první.
Straší je sice, že by to pro ně mělo katastrofální ekonomické důsledky, ale myslím, že si prosadí, co chtějí, a nikdo s nimi nehne.
21. 11. 2013 | 23:06

Sláma napsal(a):

Jarpor, zastupitel za ODS krásně odhaluje podstatu toho volného sdružení odkláněčů a tunelářů. Nejprve ODS získával ODS body se sloganem, že nás dovede do Evropy (míněno EU), čemuž dal korunu Klaus, který podepsal přihlášku do EU, a nyní hlásá pravý opak. Důvod je ovšem stejný - získat možnosti, jak ještě více a důkladněji vykrást zdejší veřejný prostor.
Když politici ODS a KDU-ČSL(TOP09) vykrádali veřejný prostor, nelze se divit, že šáhli i na ty evropské dotace. Ale byli spravedliví - kradli vše bez rozdílu.

Jarpore, máte pravdu, problémy jsou ve zdejších úřednících. Ovšem ryba smrdí od hlavy. A tu hlavu od roku 2006 tvořili politici ODS a KDU-ČSL(TOP09)!
Jinak řečeno, EU nemá problémy. Problémy mají některé členské státy EU. Ale zjevně stejné či větší problémy by měly i v případě, že by v EU nebyly.
Nebo si Jarpor myslíte, že by se zde méně kradlo, kdybychom nebyli členy EU?
21. 11. 2013 | 23:21

jarpor napsal(a):

Tak, tak, Slámo,
jednoduché srovnání... říkáte.

No jednoduché srovnání ještě nemusí dávat pravdivý obraz porovnávaného... to Vaše má dvě zásadní vady :
- neuvažuje s výchozí základnou / zvýšit 1 na 2, tedy o 100 % je jaksi ssnažší než zvýšit třeba 50 na 100 - také o 100 %... :-) /
- pomíjí jakým zadlužením je "jednoduché" srovnání doprovázeno...

Tož tak asi...

Filuta

Zaznamenal jsem... a máte pravdu...

Hezkou dobrou noc.
21. 11. 2013 | 23:22

jarpor napsal(a):

P.S. pro Slámu :

"Jinak řečeno, EU nemá problémy. Problémy mají některé členské státy EU."

Pište dále. Já mám vtipy rád...
A i ten, že svět zlodějen pro Vás začíná rokem 2006... je skoro dobrej... :-))

Tak - dobrou...
21. 11. 2013 | 23:27

jarpor napsal(a):

P.P.S. pro Slámu :

Klaus podal přihlášku do EU jejmž cílem byl volný pohyb osob, zboží a kapitálu.
Nic o Lis. smlouvě, o převodu kompetencí pryč z národních úrovní, o měnové unii a eurovalech, o prezidentu Unie... atd., atd....

Máte v tom evidentně "hokej", k čemu podal přihlášku a k čemu nikoliv...

Dobrou...
Jo - když o mě informujete, tak pravdivě :
nezávislý kandidát na nevolitelném místě na kandidátce ODS... se stal zastupitelem... Dovolím si na tom trvat.
.
21. 11. 2013 | 23:36

Maximus napsal(a):

Naše dobrá modrá ODS má nemoc
a věrný jarpor ještě nekřičí pomóc,
onemocněla a má modrou mafiánskou horečku,
státní peníze tečou přes modrou pračku,
chybí nyní u nás už i peníze na důchody
a modří ptáci si staví zlaté kadibudy!
Diví se tomu, že je lidé nechtějí znova
a volební lístky s ODS hodili do záchoda.
Až v rohu na hřbitově hrobeček ODS bude smutně stát,
budu tam chodit rád pravidelně na něj chc..!
21. 11. 2013 | 23:50

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Kokoshka
Pozoruji již delší čas, že Rusové by se rádi vrátili k extenzivnímu hospodaření, t.j. okupací dalších území. Kupodivu Němci a Francouzi tentokrát nedělají tu chybu Hitlerova Německa, že jim předávají vojenské technologie, ale naopak zcela ovládli ruské hospodářství, prakticky v každém sektoru. Navíc, ruské elity mají značné majetky, pojistky proti "berjovským" návštěvám v ranních hodinách, v zahraničí a jak potvrdili význační ruští politologové a exponenti "být na seznamu Magnitského nechce v Rusku nikdo". Merkelová, narozdfíl od tvrzení zdějších vesničanů nejen přijímá dalay lamu a obchod s Čínou roste, dokonce existuje nařízení čísnké vlády upřednostňující evropaké , německé atp., podniky, ale na adresu Putina pronáší odsudky, které nejsou ani trochu lichotivé. Soudruh Lavrov , se svým výhuimečným slovníkem hujera, mlčí, soudruh Putin také. Jejich režim se totiž drží právě díky německému, francouzskému ale i americkému angažmá v ruské ekonomice.
Takže lidu, kokoschkům, nezbývá než plácat své fantasie a střílet se po ulicích. Podle posledních údajů v zemi, která nedosahuje ani 80% výkonnosti pobalstkých států , tedy těch nedávno okupovaných, počet vražd na 100 obyvatel již překročil ukazatele nejen USA, ale i Číny. Kokoschkové jsou velmi podobní ruskému "pravosudiu", mají hlavy plné alkoholických fantasií a čekají na spásonosný "zvonok" shůry. Co na tom změní to, že tvrdí cosi o své vysoké kultuře, žádná není. Nebýt německých zajatců nestojí ani Moskva, nabýt italských architektů nestojí ani Petrohrad, nebýt Západu, nemá Rusko nejen AK-47, ani atomovou bombu.
A ani musem Fabergé. Což je vrchol ruské ne/ kultury. Pa, bojče s homosexualitou a zlatou hordou.
P.S. To že máš mnoho tuzemskýých podporovatelů je běžné: jste ze stejné mužické kasty. Oni také doufají v Ráj s pečenými holuby, ale vždy volí peklo. Jak typicky česko...
22. 11. 2013 | 01:29

Kulajdapampárovitá napsal(a):

petrof

Vy snad trávíte čas s kokoschkou v jedné posteli. O Ukrajině toho opravdu víte méně než o "hořké".
22. 11. 2013 | 01:31

kormoran napsal(a):

Maximus nerozumim souvislosti ODS s napadanim Jarpora.

Pokud vidite souvislost Klause a s nazorem Jarpora na EU nemusi se shodovat se stranou.

A pokud vidite mafiany pouze u ODS , tak jste ponekud kratkozraky , protoze a pokud znamo kauzy mafianske vyplouvaji na povrch zretelne u levicovych stran.
Navic nevsim jsem si , ze za soc. vlady byly uvolneny ruce(alespon castecne) organum cinnym v tr. rizeni. Naopak ! Napr. lustr Gross.

Velmi dobre si vzpominam , ktera strana usilovala o vytvoreni tzv. 'vysetrovaci komise' na 'vysetreni' kauz . Ja mel za to , ze vysetrovat muze jen organ zakonem dany , nikoliv poslanci a jejich kamaradi. K tomu jim volici urcite zadny mandat nedali.

A naposled , ze statni penize tecou pres modrou pracku.
Penize ,respektive dotace z EU (hovorime o EU) kontroluji prevazne soudruzi na krajich . Kraje drzi modra pracka?
22. 11. 2013 | 01:52

Protéza napsal(a):

pane Tomský,
s alkoholem se musí opatrně,
raději bez něj,
abyste nedopadl jak pijan, notorický alkoholik prezident Zeman s palcem na noze a rozbitým kolínkem
22. 11. 2013 | 06:53

Protéza napsal(a):

pane Tomský, abyste ještě morálně, uboze hluboce neklesl, jak exprezident Klaus s Klaus-amnestií, za kterou by měl s Nečasem, který ji podepsal, sedět na Mírově !!!
22. 11. 2013 | 07:01

Maximus napsal(a):

kormoran

Ale jo, nevidím ty šíbry jen u ODS, to máte pravdu, ale dosud byli právě tito u válu na nehvyšší úrovni a spolu s umělci z TOP09 urychlil pád hospodářství Česka. Samozřejmě, že i ČSSD má ve svém lůni spoustu Urbanů (teď se naštěstí vyšachoval), Palasů, Tvrdíků aj. jindyvyjduí.... Proto občané ČR nyní se přiklání k novým politickým subjektům, páč mají těch zavedených vč. i ČSSD už plné zuby! Asi tak a až bude B.S. dělat hrubé chyby ve funkci např. premiéra, tak jej budu určitě kritizovat.
Hezký den.
P.S.
Nevím jak je tomu u vás v USA, ale v Česku bere většina politiků své funkce jako způsob, jak se napakovat a jak se "na pak", zabezpečit. Bohužel stav napojení různých skupin od kmotrů a lobbistů dosáhl nebezpečné a fatální úrovně při současném paralizování orgánů činných v trestné činnosti a soudnictví je neskutečný líný a nevypočitatelný moloch jehož rezultáty mají asi takovou věrohodnost jakom předpovědi počasí....
22. 11. 2013 | 07:11

Filuta napsal(a):

Sláma, Maximus a další

Jak jste si jistě všimli, nejsem zrovna fanouškem ODS a Topky (ani socanů nebo bolševiků, abych to uvedl na pravou míru) a přesto se domnívám, že je EU důvodem zhoršení ekonomické krize a omezování liských svobod (cenzura, mulit-kulti politika, direktivní řízení, likvidace národních států).
Když se rozhlédnete kolem, zjistíte, že je to složitejší.
Existují členové a příznivci ODS, kteří jsou eurohujerští a socialisté a jejich voliči, kteří jsou protiervropští (a není jich zdaleka málo).
Jestliže se odhaduje, že zhruba 60 procent občanů je pro vystoupení z EU, dost těžko může jít jen o voliče ODS a komunistů.
Předstírat, že EU je v naprostém cajku, nemá smysl.
Takhle snaživě předstírali soudruzi v celém východním bloku ještě těsně před vypuknutím plyšáku.
A jak to dopadlo.
22. 11. 2013 | 08:12

Filuta napsal(a):

Pro hujery.
EU je absurdistán.

Slovák Filip Vačka sestavil žebříček 45 nesmyslných opatření a nápadů Evropské unie.

Kritizuje Evropskou unii za to, že v době hospodářské krize zatížila podniky regulačním břemenem.

1. Zákaz standardních žárovek

2. Vliv klimatických změn na rovnost žen

3. Povinné kvóty pro ženy v řídících orgánech společností

4. Zákaz rozlišování mezi muži a ženami při tvorbě cen pojistného

5. Regulace fotbalových přestupů

6. Zákaz nošení podpatků a šperků pro kadeřnice

7. Omezení příkonu vysavačů

8. Změna prováděcího nařízení o obchodních normách pro olivový olej

9. Zákaz zobrazování obrázků na obalech kojeneckého mléka

10. Regulace chemikálií, které se dají zneužít na výrobu bomb

11. Regulování elektronických cigaret

12. Omezení platnosti řidičských průkazů

13. Právo na bankovní účet

14. Daň z finančních transakcí

15. Zavedení emisní daně pro letecký průmysl

16. Reforma ochrany dat

17. Omezení používání plastových tašek

18. Přísnější hygienické standardy pro poskytovatele vody

19. Kompenzace pro cestující při zpožděních v autobusové a autokarové dopravě

20. Přísnější pravidla kontroly technického stavu vozidel

21. Omezení používání některých látek v klimatizačních systémech osobních automobilů

22. Zákaz přidávání cukru do ovocných džusů

23. Přísnější bezpečnostní opatření v autech

24. Zaměstnanci mají v případě onemocnění během dovolené právo na další dovolenou

25. Regulace platů bankéřů

26. Nová pravidla pro uvádění informací při prodeji potravin

27. Vytváření pracovních programů pro mládež za peníze daňových poplatníků

28. Nová pravidla pro označování kosmetických výrobků

29. Kulturní výjimka při jednání o smlouvě o volném obchodu mezi EU a USA

30. Zákaz ochucených cigaret a přísnější regulace cigaret a tabákových výrobků

31. Přísnější bezpečnostní a ekologické standardy u vozidel kategorie L

32. Evropské školy

33. Pokuta Microsoftu za nemožnost výběru prohlížeče

34. Doporučení Komise o informování pracovníků a konzultacích s nimi, předjímání a řízení restrukturalizace

35. Střadatelé budou moci přijít o vklady v bankách nad 100 000 eur

36. Regulace prodeje tzv.. nakrátko

37. Tvorba Národní soustavy kvalifikací

38. Stanovení maximální výše poplatků u kreditních a debetních kartách

39. Antidumpingová cla na čínské solární panely

40. Zrušení snížených sazeb DPH

41. Call: Automatické nouzové volání v případě silniční nehody pro automobily

Některé druhy plýtvání veřejnými zdroji v EU:

42. Luxusní budova Evropské rady byla výrazně předražená

43. Budova ECB bude stát téměř o polovinu více, než bylo původně plánováno

44. Stránky na Facebooku a Twitteru měly být vytvořeny a spravovány za 50 000 eur

45. Drahé a pohoršující video o ženách ve vědě
22. 11. 2013 | 08:34

jarpor napsal(a):

Kormorán

Vaše replika stran mého napadání Maximusem je mi příjemná, proč to neříct... a poděkovat, čímž tímto činím.

A jen dodám - Vyčítám "pravicové"ODS, že se nedokázala zbavit hajzů, že podnikatele vystavila do role, že každý podnikatel je lump, že připustila, aby stát řídili břídilové, vlastní i z iných stran, kteří neumí řídit ani sami sebe... a bylo by toho mnoho, čím mne štve.
Leč ani to není důvod změnit životní názor a občas jej dát na vědomí jiným... což má od skutečné politiky někdy dost daleko, ale samozřejmě, preference větší k jedné straně, než ke druhé mám, jako skoro každý...

Duševní giganti Maxinusova typu, když píší co píší a způsobem, kterým píší, se domnívají, jak depou jiný názor, jakého troubu udělají z jeho nositele, jak jsou básnicky vyspělí... jenže ani netuší, že především sdělují takovým psaním mnohé o sobě... nejen tomu, jehož chtějí zesměšnit a urazit, leč všem, kteří třebas jen letmo debatu "přeletí"...

Přeji Vám příjemný den...
22. 11. 2013 | 09:15

jarpor napsal(a):

Filuta

Myslím, že u pivka bychom si rozuměli daleko více, než se jeví ze zdejších replik...

Hezký den
P.S. Dnes zde končím... přece jen - čas jsou peníze...
22. 11. 2013 | 09:18

Filuta napsal(a):

Jarpor

Taky myslím.
Na některé věci mám prostě jen jiný pohled (větší sociální cítění) a v politice se blížím víc středu.
Vy budete poněkud víc napravo.

Myslím, že člověk může klidně souhlasit jednou se socanem, jednou s pravičákem. Problém je, že většina z vás to tak necítí a snažíte se umlátit vzájemně argumenty.
Taky se k tomu občas uchyluju, ale aspoň si to uvědomuju.
Teoreticky by nám mělo jít o stejnou věc, dostat nás z toho svrabu.

Zdravím.
22. 11. 2013 | 10:08

darrida napsal(a):

z té diskuze by se jeden pozvracel
22. 11. 2013 | 11:25

john petres napsal(a):

Že tomu komoušovi tyhle žvásty žerete!
22. 11. 2013 | 12:06

Jarsa napsal(a):

Pane Tomský,
děkuji Vám za názor, který má jednu zásadní vadu. Pokud kritici odkojení klaunem václavem nepřestanou oponenty označovat jízlivými poznámkami, nebudete bráni vážně nikým jiným než sami sebou jako parta zapšklých kremlologů. Nikdo Vám nebere právo lísat se k Moskvě, ale nám, co jsme zažili bratrskou kvalitu východu, nechte právo být raději členy vyspělé Evropy. I s jejími zápory, které jsou pořád oslňující předností vzhledem k východu.
22. 11. 2013 | 12:49

Rudi Koutek napsal(a):

darrida
Oproti jindy slabota.
22. 11. 2013 | 12:53

Filuta napsal(a):

Jarsa
Co máte všichni pořád s tou Moskvou?
Nebýt v EU předpokládá být pod vlivem Moskvy?
Lísají se snad Norové nebo Švýcaři k Moskvě?

Mluvíte maličko z cesty.

A můžete mi ukázat, KDE je ta VYSPĚLÁ Evropa?
Já vidím jenom totální rozvrat, neskutečnou nezaměstnanost, rostoucí bídu a invazi imigrantů devastujícíxh ekonomický a demokratický systém Evropy.
Všechny skutečně bohaté a vyspělé země (vyjma Německa, které z této situace jediné dokáže vytěžit maximum), stojí mimo EU.
22. 11. 2013 | 14:24

yt napsal(a):

Neuvěřitelné, jak si naprostý zmatenec SLÁMA myslí, že všemu rozumí.
22. 11. 2013 | 15:15

Lovap napsal(a):

Rosclays a podobní: v EU vám NIKTO NIČ NEDÁ ZADARMO. Pozrite tu ako to je s eurofondami: http://www.iness.sk/stranka/7055-Komu-idu-eurofondy.html
22. 11. 2013 | 16:56

Vlado napsal(a):

Pane Tomský svým komentářem o stavu EU a euroskepticismu Britanie, postavení států jižní části Španelska, Itálie i snad Francie jste zadal nickům důvod, aby se tady pěkně sprali.
Svoboda nikým neomezovaná a pak svobodné rozhodnutí vrazit hlavu do ohlávky EU následná krize která se pět let prohlubuje jste i s důsledkem působení společné měny EURA popsal tak, že s nimi nelze než souhlasit.
Je to jen krize v EU: Ne je to krize KAPITELISMU. Taková jaká byla ve 20cátých letech minulého století. Díky 2SV byla Evropa rozvrácena a zmařeno 60milionů obětí.
Co nabídne globální kapitalismus jednadvacátého století? Vyřeší svou krizi bez válek? Nebo ty oběti budou položeny na oltář kapitalismu aniž to občané zaregistrují? Prostředky na to má. V minimálních službách nevyvoleným a neochotou se s nimi podělit.
22. 11. 2013 | 17:14

Lovap napsal(a):

Vlado - len s tým "malým" dovetkom, že kríza v dvadsiatych rokoch nebola krízou kapitalizmu ...
Dôvod? Prostý - bola to reakcia ekonomiky na prílev peňazí z FEDu - banky dávaly úvery podnikateľom ako divé (lacné peniaze), trh sa presýtil, úvery nemal kto splatiť ... a už to išlo.
Banky sa totiž inak správajú v systéme, kde neexistuje centrálna banka a inak v systéme, kde existuje. Zjednodušene asi takto: klasický konflikt medzi žiakmi v škole - inak sa budete správať, keď budete na jednej strane konfliktu sám a inak, keď budete mať silného kamaráta za chrbtom ...
A rovnako to je, v prípade bánk, aj v ekonomike. Keď je v systéme prítomná centrálna banka, banky sa správajú viac rizikovo ako keď nie je prítomná. Iste, vždy im nepomôže, ale už len ten pocit, že je tu centrálna banka, kde si môžem (byť bankou komerčnou) požičať lacnejšie peniaze ako na trhu, je na nezaplatenie.
Takže kríza v 20. rokoch je krízou štátnych zásahov - a to sa vlečie vlastne až doteraz. Aj terajšia kríza bola v podstate zapríčinená štátnymi zásahmi - Fannie Mae a Freddie Mac.
22. 11. 2013 | 21:45

ivan napsal(a):

V eurozóně bychom měli být co nejdříve, už jenom proto, aby se znemožnilo zločincům z bankovní rady ČNB krást devalvací koruny miliardy z úspor občanů. To teď snad pochopil už i ten nehloupější. Jen placení agitátoři stále žvaní něco o výhodnosti národní měny. Ano, je výhodná pro místní zloděje.
24. 11. 2013 | 19:54

Ivan napsal(a):

Takové články Tomského nemají za úkol nic jiného než provokovat. USA bojují tiše, ale úporně, proti EURO které ohrožuje používání dolaru jako univerzální měny při obchodních transakcích. Když Irák ohlásil svůj úmysl začít používat při obchodování s ropou euro a ne dolar, sáhlo USA přímo k válce a Irák američané okupovali. Evropa se nestojí o americkou nadvládu a proto je třeba euro podporovat a podporovat všchny projekty, které zvyšují evropskou nezávislost na USA. (Např. Galileo, jednotky evropské obrany atp.) A od základu reorganizovat NATO.
24. 11. 2013 | 20:02

Miloslav Liška napsal(a):

Lež o euroskepticismu valícímu se Evropou odhaluje virtuální svět ve kterém žije pan Tomský. Podívejte se na volby v ČR. Hlas skutečných euroskeptických stran byl ignorován a potlačován i veřejnoprávní českou televizí! A volební výsledek těchto stran ukazuje nepochopení této hrozby voličskou veřejností. Chce nás pan Tomský snad uchlácholit že dochází k potřebné změně aby občané už nepřemýšleli nad tím jak jednat proti tomuto komunistickému gigantu?
24. 11. 2013 | 22:11

Ing. Lucian PAPAZIAN napsal(a):

Pan Tomský jako obvykle opět jen žvaní své soucno a je vidět, jak je poznamenám dlouhodobým pobytem v anglosaském světě a hlavně jednostranným zdrojem informací omezující se na anglosaské informační zdroje, patrně proto, že jiné jazyky příliš neovládá. Jenže možná i v tom je zakopaný pes, pane Tomský, nepracujete se skutečnými zdroji informací a informace, kterými disponujete si je upravujete podle svých představ. Realita je jiná, euroland existuje a bude existovat, Vaše názory budou časem zcela k smíchu, no já se jim směji již dnes.
02. 12. 2013 | 16:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy