Jsou eurovolby nevolby? Opravdu?

21. 05. 2014 | 10:23
Přečteno 2681 krát
V celé Evropě to poprvé v eurovolbách opravdu vře. Euroskeptici, reformátoři a dokonce i federalisté se pustili do boje o směřování Unie. Kritika, či odmítání unijních institucí, se poprvé politicky výrazně zhmotnila a donedávna absurdní instituce se v samém srdci Unie může stát nástrojem změny. I europolitici (zvláště v Berlině) začínají mluvit o europarlamentu pohrdavě. Lisabonská smlouva mu totiž určila spolurozhodovat o devadesáti procentech legislativy a ta tvoří padesát procent všech zákonů. Co se stane až kritici Unie, kteří mají tentokrát šanci získat 20 – 25 % zastoupení, získají jednou většinu.

Ještě donedávna bylo možné tvrdit, že volby do europarlamentu nemají smysl. Dnes to už není pravda. Odpůrci mohou namítat, že s většinou integračních nařízení nesouhlasí. Tím spíš by se ale měli o věc zajímat. Je to ohromná příležitost.

Jak to, že v zemi české, známé svou euroskepsí, je ticho po pěšině?

Veřejnou předvolební diskusi zablokovaly především parlamentní strany. Ty žádný alternativní program k statutu quo nenabízejí. Svolávají jen své fanoušky, kteří je volili, a žádají po nich věrnostní eurohlas. Fandové však tvoří jen jádro strany a těm ostatním bývalým voličům se k zbytečným volbám nechce, výsledek je určen předem. A tak jako obvykle vyhrává na celé čáře stejná parta – těch, co zůstávají doma.

No, vlastně ani nevyhrává, protože z těch co dají hlas, čili z malé volební účasti, si svá více méně stejná procenta ukrojí parlamentní strany tak jako tak. Tak proč by vycházely vstříc voličům s nějakým reformním programem a tak i ony vlastně demonstrují svůj nihilistický postoj nejen vůči veřejnosti ale i vůči unijní instituci.

Jak je to možné? Často se tvrdí, že problém moderní demokracie tkví v tom, že politické strany nereprezentují ani (zaniklý) stavovský zájem ani už nejsou ideologické a podřizují se veřejnému mínění se všemi špatnými důsledky populismu. V tomto případě to však neplatí. Vždyť společnou měnu odmítá 80 – 90 %, další integraci 70 – 80 % a za nesmyslnou žvanírnu považuje europarlament 50 - 60 % občanů a přestože se počet hlasujících má letos malounko zvýšit, podle průzkumů půjde k volbám jen 35 % voličů, což je i pod mizerným průměrem EU (43 %).

Česká euroskepse je pasivní. Poněkud primitivní názor hlásá, že jsou politici podplaceni. Když po karieře padnou, dostávají tak jako europoslanci za odměnu lukrativní unijní prebendu s astronomickým platem a ze služební limuzíny v Bruselu i docela příjemný pohled na svět. Ale snad mnohem významnější je skutečnost, že se Unii podařilo na úspěchu společného, před Maastrichtem liberálního trhu, usilovnou, nákladnou propagandou a dotacemi vytvořit diktát politické korektnosti, á la kdo není s námi, je proti mírové spolupráci v Evropě, kdo kritizuje Unii, chce vyvolat válku – je xenofob a nacionalista.

Taková primitivní europeistická ideologie působí často i na významné osobnosti, jako je skvělý katolický kazatel Tomáš Halík. Jeho bystrý a noblesní duch, jakmile se nedrží teologie, propadá černobílému vidění světa. Je to o to podivnější, že hlásá značný pluralismus v církvi i mezináboženský dialog. Jako by k reálnému dirigismu Unie nemohla (ba snad ani nesměla) existovat rozumná alternativa, čili spolupráce evropských států ve společné Radě, jež by rozhodovala o skutečných zájmech západní Evropy, o skutečně nezbytné společné politice (obrana, trh, přistěhovalci), jistě bez eura a bez násilné integrace, která ničí hospodářství a vyvolává čím dál větší odpor i extremistické nálady. Dnešní nacionalisté nenávidí glajchšaltovací Unii a nikoli své sousední národy. Jsou to většinou národní patrioti a požadují pluralistickou a demokratickou Evropu národů. A mezi odpůrci Unie si můžeme vybrat i rozumné liberální strany, které chtějí především konkurenční ekonomický prostor a ne mikroekonomický diktát ve jménu pofiderní jednoty.

Každá jednota, vynucená nebo spontánní (většinou hysterická), má na politiku negativní dopad. Západoevropský geniální civilizační objev liberální pluralitní společnosti princip panevropského parlamentu popírá. I tak mezi unionisty respektovaný politolog Tim Garton Ash z oxfordské univerzity nedávno prohlásil, že by dnes přímo volený europarlament vzniknout nemohl. (Možná senát, kam by státy jmenovaly své doma volené zástupce jako v Americe do r. 1913). Ovšem v Americe od počátku existoval politický národ a ten státy unie výrazně potlačil, kdežto v Evropě zůstala legitimita jednou provždy trčet v národních parlamentech, ke kterým mají voliči přirozený vztah, zvláště v rozhodujících státech Francie, Anglie a Německa, protože reálně rozhodují o bytí a nebytí své vlády a mají k ní většinou důvěru. Vytvořením panevropského shromáždění (751 členů), jež považuje národní parlamenty za své nepřátele, vznikl zárodek konfliktu ale i šance v samém středu Unie.

Europarlament vymysleli vyznavači evropského státu (1979) snad v upřímné víře, že si lidé federaci přejí. Dnes už víme, že jejich budovatelské nadšení bylo předčasné – nepřejí. A proto se v severní Evropě stále více mluví o subsidiaritě, která se v záplavě mikroekonomické integrační legislativy stala prázdným slovem, a mluví se i o návratu mnoha tzv. kompetencí. Parlamenty mohou dnes vystavit Komisi kartu na protest proti porušení této zásady. Padlo už jedno nařízení o společných pravidlech na legitimní stávku, stále ale platí nadřazený souhlas Komise.

Co ale s nešťastným parlamentem, který se z bývalé žvanírny stal k nepřiznané nevůli Komise a Rady, poradním orgánem, jenž nelze snadno obejít? Formálně vzato nic. Smlouvu o jeho zrušení by totiž musel sám schválit. Ne, že by to nešlo, politika není záležitost formální, nýbrž většinové vůle, je to však zatím nepravděpodobné, a kritici Unie by měli té absurdní instituce využít.

Proto je smutné, že je v Česku debata tak prázdná a falešná. Vychází snad z pocitu, že jsme malí a bezmocní a stejně nic nezměníme? A při tom i my zde tak jako v Německu máme rozumnou Stranu Svobodných a budeme-li volit oponenty vůči integristům, vznikne naděje na životaschopnou reformu Unie.

Týždeň, 21. 5. 2014

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ZM napsal(a):

Volby do evropského parlamentu mají naopak velký smysl. Obzvláště pokud by předvolební preference rozdělení "sil" v EU byly přibližně půl na půl. Nevím, jaký jsou preference v jiných státech, nesleduju to, ale těch několik minut na to, abych došel do volební místnosti, nemám problém "obětovat". Rozhodně ale nebudu volit ANO, ODS nebo KSČM.
21. 05. 2014 | 10:32

Lao napsal(a):

Reforma EU ano,ale ne její zánik.EU je po tisíci letech zárukou stabilitu kontinentu.Jejím rozpadem by se vytvořil volný prostor pro Rusko.
21. 05. 2014 | 10:42

ZM napsal(a):

ODS určitě volit nebudu. Třeba když vidím ten předvolební banner přímo na stránkách aktuálně - volte korunu, volte ODS. Za koaličních vlád ODS nebyly politici z ODS schopní vyjednat vyjímku pro zavedení Eura a teď by to někteří politici z ODS chtěli "dohnat"? Na to už je pozdě. Zahradil, kterej je v Europarlamentu od roku 2004 začal mít strach o jeho dobře placené místečko? I kdybych teoreticky volil ODS, tak rozhodně nebudu volit Zahradila. Raději bych v takovém případě zakroužkoval aspoň dvva jiný kandidáty . Nemám rád pokrytce a nevzpomínám si, že by se za vlád ODS Zahradil nějak výrazně zasazoval o to, aby se vyjednala vyjímka o zavedení Eura. Zahradila považuju za "pohrobka" předchozí "garnitury "ODS.
21. 05. 2014 | 10:43

ZM napsal(a):

Lao: souhlasím s tím, že zánik EU by v Evropě způsobil mnohem větší nestabilitu než případné omezení pravomocí EU. Nemyslím si, že by i v případě vystoupení některých států došlo k zániku EU. Část států by i v takto omezené EU zůstala.
21. 05. 2014 | 10:45

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Nevíte náhodou, co to je za noviny - ten Týžděň ?
Kupuje to někdo...anebo se to zadarmo rozdává po hypermarletech ?
Tp přece není možné aby něco takového obstálo na trhu. Něco, co tiskne tydle guláše pitomostí, polopravd a lží.

Už to mám :

http://www.mediamenu.sk/stats.php?type=tlac

Mezi týdeníky je to někde těsně nade dnem. Prodej cca 15 tis. ks, v daném měsíci.

Co loni - na sklonku roku ?

http://medialne.etrend.sk/tlac/tyzdenniky-v-novembri-najviac-poskocil-rytmus-zivota.html

"...Časopis .týždeň (W Press) znova klesol na svoje minimum v audite, v novembri predával 11 630 výtlačkov, čo predstavovalo medziročný prepad o 10,4 percenta...."

Majitelé a zaměstnanci by se měli trochu zamyslet - takhle to dál nepůjde , hoši. Buď chcete úspěšně prodávat informace, které lidi kupují, anebo tisknout texty, o které má zájem stále méně lidí. Chce to každopádně změnu. Jistě nechcete, aby se z vás stala nesmyslná žvanírna.
21. 05. 2014 | 11:05

Pepa Řepa napsal(a):

Lao
znáte cestu jak reformovat mudrce z Chelmu?
Jsem jedno velké ucho
21. 05. 2014 | 11:32

David napsal(a):

Nedělejme z toho vědu.

EU už nepomůže ani svěcená voda!

Dříve nebo později se stejně rozpadne. To je zákonité.

Současná cesta EU je cestou do pekel!
21. 05. 2014 | 11:40

bob napsal(a):

to David
Stejně jednou chcípnete, tak je zbytečné cokoli dělat, že?:-)
21. 05. 2014 | 12:07

xerox napsal(a):

,, A při tom i my zde tak jako v Německu máme rozumnou Stranu Svobodných .. ,,

nevím co je na nich rozumného , jde o individualisty co nechtěj přispívat do společného - odmítaj jakoukoliv solidaritu , ale v klidu využívají veškerých výhod společnosti , která je na solidaritě založena ...

to , že svobodní nemají podporu od větších firem , zbohatlíků a oligarchů což by se nabízelo je dáno tím , že si tyto skupiny již našli cestičky do daňových rájů takže svobodné nepotřebují , nebo mají zaháčkované zavedené partaje , které s nimi spolupracují - zákony na míru , dohazování kšeftů atd. ...

svobodní nachytávají tak jenom nějaké drobné živnostníky a internetové šmelináře , kteří nechtějí platit daně a neumí si poradit jak obelstít stát a platit co nejméně , vše ostatní je jenom vata ...

jde jim jedině o to , aby se jim snížily daně a zůstalo jim co nejvíce pod žebrem , což je sice celkem legitimní , ale pak ať neřvou , když stejně legitimní požadavek mají zaměstnanci třeba na co největší minimální mzdu a větší plat ...

obecně se dá říct , že tzv. svobodní jsou největším nebezpečím pro fungující společnost , protože jejich podstata vede v konečném důsledku nakonec k rozbití společnosti a k rozbití státu jako takového , neboť chtějí zrušit nebo zprivatizovat i to poslední , co stát vlastně dělá státem ...
21. 05. 2014 | 12:07

Ládik!!! napsal(a):

Naše Julča předevčírem povila koloucha, přímo na zahradě. Musel jsem ho sekačkou objet - kdoví jakým nepovoleným poloměrem. Hluk byl určitě mimo EUnormu, kolouch byl Eumatkou odveden do EUlesa (podle územního plánu do biokoridoru lokálního významu). Březňák Honza si zvykl na lidský hlas, vyprávím mu o EUvolbách. Pozorně přitom stříhá ušima, ale neuteče.
21. 05. 2014 | 12:09

xxx napsal(a):

Každé volby, v nichž bude nak.páno někam pánům typu AT jsou ku prospěchu věci.
21. 05. 2014 | 12:26

roman napsal(a):

My češi jsme tak dobří, že si můžeme dovolit kritizovat úplně všechno. Evropu, Ameriku, Rusko, Čínu, Německo, Řecko. Ale i svého šéfa, předsedu i starostu s farářem. Souseda, bráchu, matku. Aniž bychom věděli pořádně proč. Buď jsme fakt tak dobří, anebo úplně blbí. Nic mezi tím jako kdyby neexistovalo. Jako bychom nikdo z nás nevěděl kam patřit, co si myslet, koho mít rád.
21. 05. 2014 | 12:30

Vašek napsal(a):

Až na poslední směšnou větu dobrý.
21. 05. 2014 | 12:30

vico napsal(a):

Alexandr Tomský, který tu roky skuhrá, jak stará žebračka v nádražním podchodu, jaký že má EU deficit demokracie s bystrostí sovětologa, který zjistil někdy v roce 1995, že SSSR - předmět jeho politologické obživy- neexistuje, nám zjevuje, že Evropský parlament, do kterého se už u nás potřetí konají volby, je setsakramentsky důležitý a eurobyrokraté nemají šanci ho obejít.

A tak Tomský, který tu roky přisypává do kávy čtenářům vysoce koncentrovanou skepsi, najednou brojí proti primitivní euroskepsi, v důsledku které by se mohlo stát, že strany přející si zánik integrace nebudou mít očekávaný volební úspěch.

Jinak se mi líbí postoj Ládikova!!! mladého zajíce. Když se mluví o EU a některých EUpakárnách obezřele stříhá ušima, ale neuteče.

A tak je to zatím i s členskými zeměmi - s chvějícími se nozdrami, pozdvižným předním běhákem a ostražitě stříhajícími slechy, ale k Putinuškovi do náruče nebo k Turkovi po žních neuteče nakonec nikdo.
21. 05. 2014 | 12:58

xerox napsal(a):

vico

ládíkův mladý zajíc nemá kam utéct neb všude ho nakonec klepnou za uši , stáhnou z kůže , vyvrhnou nepotřebné a skončí na talíři ... a to se nebavím o jeho páníčkovi volící svobodné , co mají jako hlavní menu krom neplacení daní rozbití eu-chlívku ...

k turkovi neutiká nikdo , neb krom kevabu a klanění se směrem k mekce nic nenabízí ... to východní velmoc má mnohem pestřejší menu , až dojdou slaměné eu dotace a náklady na chlívek budou růst , pak to bude nepoměrně zajímavější situace , kterou lze pojmenovat - kdo uteče ten vyhraje ...
21. 05. 2014 | 13:37

joza prosek napsal(a):

Evropské volby je pro místní pleticháře příležitost k mimořádnému finančnímu příjmu(udajně legálnímu) i za cenu zavlečení národa do nesplnitelných závazků.I na nejnižších úrovních se najdou různé organy které nechají spřátelené firmy " vydělat".Proto Evropské volby strácejí ducha neboť poslanci nedokaží splnit očekávání občanů.EU by měla smysl pouze jako volné sdružení svobodných států bez diktátu jak politického tak hospodářského.
21. 05. 2014 | 14:20

Ládik!!! napsal(a):

xerox -
Honza nechodí do chlívku. Čím víc by byl organizovaný, tím víc by mířil k totalitě. Nakonec by neposlechl myslivce a ten by ho picnul.
21. 05. 2014 | 14:34

Libertad napsal(a):

Proč se připravuje norma pro EU o maximálním výkonu vysavačů, a nemáme společnou armádu aby se Putin neroztahoval? Tomu fakta nerozumím. Také nerozumím proč dovážíme do Č.R. brambory z Maroka a cukr bůh ví odkud.

S pozdravem

Sidonio Libertad
21. 05. 2014 | 20:23

petrof napsal(a):

profesor Zelený v tom má jasno a to se mi líbí : ...dilema Evropské unie se vyřeší jejím rozpadem .....(sic)
http://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/56575/profesor-zeleny-dilema-evropske-unie-se-vyresi-jejim-rozpadem.html

PS. ....a proto nekašleme na Evropu, kašleme na EU.......n-tssss.
21. 05. 2014 | 20:39

dd napsal(a):

To mr. Libertad:
"Trh bez přívlastků" a la checo v Evropě s přívlastky. Čemu nerozumíte, mr. Libertad?
Jak to půlprofesor VK s Dušanem Třískou a Vladimírem Dlouhým v Prognosťáku "vymysleli", tak to jede:i ty brambory z Polska, rajčata z Maroka a cukr bůhvíodkud.
Oni totiž Poláci /na rozdíl od Prognostboys/ nebyli tak blbí aby si celní ochranu citlivých zemědělských položek na svém trhu nastavili 8-11x níže než země EU
a následně ji /v rámci dohod WTO/ nesnižovali "rovnoměrně" o 3% ročně, takže při dojednávání podmínek vstupu nemuseli brát jako Telička ohled na to, že ČR měla cla na vstupu nulová a EU 130 -400%.
21. 05. 2014 | 21:45

Maximus napsal(a):

Jedno malé info:

Český poslanec Karel Schwarzenberg se na jednání Poslanecké sněmovny 7. 5. 2014 zajímavě prořekl.

Tímto pozoruhodným výrokem Schwarzenberg mimoděk potvrdil, že se na setkáních globální elity typu Bilderberg nejen „přednáší“, ale i rozhoduje o klíčových záležitostech světové politiky - například bombardování suverénních zemí:

Tajemství Karla Schwarzenberga

„Rád bych prostřednictvím pana předsedajícího upozornil pana poslance Foldynu, že nasedl falešným informacím. Já jsem nikdy nepodporoval bombardování Srbska. Naopak, to si dobře pamatuju, těsně předtím, než to začalo, bylo zasedání Trilateral Commission ve Washingtonu a tehdy byli tři, bohužel pouze tři přítomní, kteří se postavili proti plánu zahájit bombardování Srbska. To byl, budete se divit, Henry Kissinger, byl to nynější ministr zahraničí Království švédského Carl Bildt a potom jsem byl já v té diskusi. Je něco jiného, když ta válka proběhla a Srbsko ztratilo nadvládu nad Kosovem a nebyla nejmenší naděje možnosti, že by ji získalo zpátky, a že jsem uznal Kosovo jako nezávislou zem. Ale bombardování Srbska jsem opravdu nepodpořil.“

Samozřejmě, že je to tak, klucí od Rockefellera a spol. rozhodují v zákulisí a svět je klamán nastrčenýma figurkama,kterým se říká politici.......

Hezký večer.
21. 05. 2014 | 22:13

kormoran napsal(a):

Ladik 12.09 ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
22. 05. 2014 | 08:24

pepa z depa napsal(a):

Postoje obyvatelstva k EU má nasvědomí dlouholeté vládnutí ODS a její chameleonský přístup k členství v EU.Teď tedy zklízíme plody ze zahrady modrých mafiánů.Od nadšení při vstupu až po odmítání.Když se zastavilo rozkrádání fondů EU.Strana postavená na velkých penězích se rozpadá.
24. 05. 2014 | 09:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy