Otevřený dopis Václavu Klausovi

03. 10. 2009 | 23:27
Přečteno 15891 krát
Vážený a milý pane prezidente,


píšu Vám dnes pobízen svými anglickými přáteli nejen jako český, ale zásluhou rodinné historie také jako britský občan, abych Vás podpořil ve Vašem úsilí o odmítnutí Lisabonské smlouvy a zároveň snažně za sebe i za ně poprosil: Vydržte!

Jistě víte, že naprostá většina obyvatel Spojeného království ve Vás vidí jedinou naději, aby se po červnových volbách konalo v Británii referendum.

Od nicejské tzv. ústavní smlouvy předělané do lisabonské podoby se už nevedou v Evropě referenda, s vyjimkou Irů, kterým byl nařízen nedůstojný reparát a kde se za naše peníze vede masivní a demagogická kampaň. I tohle je dnes považováno za demokracii. Nejde mi jen o meritum nad - vlády, která nemusí skládat nikomu účty (audit), vlády nevolené a neodvolatelné unijní byrokracie, jež má být z principu, to znamená absolutně, vždy lepší než naši volení a odvolatelní zástupci. Jde mi daleko více o to, že jsme dnes a denně všichni vystaveni, tak jako kdysi, oficiální lži. Lže se nám, že má Evropa společnou ideu a že je nejenom naší společnou civilizací, ale i národem. Lže se nám, že je Evropský parlament demokratickou institucí, že Lisabonská smlouva posiluje demokracii, že násilné budování integrálního nad - státu vytváří mír a prosperitu v Evropě. Mír a prosperitu vždy ohrožovalo jenom jedno – imperiální hegemonie. Je to přesně naopak. Čím více se nevolení a odvolení politici budou snažit utužovat vládu evropského superstátu, tím více bude Evropa oscilovat k extrémům.

Politika by měla být věcí míry, uměřenosti a kompromisu. Jakmile je něčeho nadmíru, je konec míru, ať už se jedná o daně, sociální pomoc, byrokracii, státní moc a dokonce i o svobodu (anarchie), jde o extrém. Evropská unie ruší politiku jako aktivitu svobodných občanů, kteří se se svými lojálními sousedy dohadují o tvaru a záměru své milované tradiční (teritoriální) obce. S unií se přít nelze. Má na pomoc svůj soudní dvůr a poslušný europarlament. Jestliže naši poslanci vytvoří legitimní vládu a vlády mnoha zemí vytvoří společně nadvládu, je taková jednosměrně druhotně delegovaná a odtažitá svrchovaná moc v rozporu s jejím mandátem. Cožpak jsme kdy volili svou vládu, aby se vzdala vlády? Kdo bude kontrolovat delegáty delegátů (Terentius)? Nad tím se konečně pozastavil i německý ústavní soud.

Pane prezidente, vím, že tohle všechno víte. Budou Vás nazývat extremistou, budou Vás nenávidět, budou Vás osočovat, budou Vám vyhrožovat. Vytrvejte! Odmítněte tuhle velkolepou lež. Jste dnes sám jako kdysi Alexandr Solženicyn, autor slavného manifestu: „Nežít se lží!“ Za Vámi však tak jako kdysi za ním, stojí stamilióny občanů, kterým nebylo dovoleno promluvit.

V úctě Váš,

Alexander Tomský

Publikováno v britském deníku

The Daily Telegraph,

3. října 2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

..On nekdy nestaci rozum na ohodnoceni urcitych veci , pokud se oddam citu souhlasim.
https://www.youtube.com/watc...
03. 10. 2009 | 23:46

vasja napsal(a):

Palec nahoru, pane Tomský.
03. 10. 2009 | 23:48

Dru napsal(a):

S údivem musím konstatovat, že p. Tomský formuluje to, co si myslím taky. Nečekal jsem s ním takovou shodu názorů. Pominu i jistý trochu nadbytečný patos a říkám: souhlas.
04. 10. 2009 | 00:02

hudec napsal(a):

No, Solženicyn... nevím nevím.

Ale ve věci "Lisabon" je prezident Václav Klaus poslední skobou, na které drží naše lana.

Kéž se nevyviklá.

Můžeme mu v tom nějak pomoci? Přišel někdo na něco?
Já si už připadám poněkud bezradně.

hudec@dosveta.cz
04. 10. 2009 | 00:07

Kabrel napsal(a):

Letters to The Telegraph

Your letters to the Daily Telegraph, Sunday Telegraph and Telegraph.co.uk. Letters should be sent to dtletters@telegraph.co.uk (Daily Telegraph) or stletters@telegraph.co.uk (Sunday Telegraph). Please include name, address, and work and home telephone numbers.

http://www.telegraph.co.uk/...

PS.
Komik Tomsky - umístit svůj dopis na Daily je asi tak, těžké jako umístit svůj názor pod jeho blog.

PS1.
Názor na LS smlouvu nemám. Nečetl jsem ji, ale myslím si, že co se týče politické scény, je u nás pořád větší bordel než kousek od nás na západ.
04. 10. 2009 | 00:14

Dalibor napsal(a):

Nevěřícně sleduji, jak krok za krokem přichází náš národ o nedávno nabytou svobodu,jak lehce se jí vzdáváme. Opravdu musíme padnout až na dno, abychom pochopili, že máme volit zástupce, kteří nepracují jen pro sebe?
Pane Tomský, díky.
Pane prezidente, vážím si Vás. Jste prozíravý politik.
04. 10. 2009 | 00:44

Jos napsal(a):

Pane Tomský, ne že bych s Vámi nesouhlasil. Zajímavé ale je připomenout, co dnes Klaus odpověděl na otázku, zda má pro brity nějakou zprávu. Klaus tedy řekl: "I am afraid, that the people of Britain should have been doing something really much earlier and not just now, too late, saying something and waiting for my decision". A v tomto je třeba plně souhlasit s Klasem.

Britové si referendum možná většinou přejí, ale Labour party ho odmítla a i opoziční Cameronova Konzervativní strana je v této otázce rozdělená skoro napůl. Když Klaus podepíše, nebude mít Cameron lehké rozhodování, neboť vyhlíšení referenda a rozkol ve straně může příští rok ohrozit jejich vítězství ve volbách.

Nakonec tedy pláčete na správném hrobě, protože za briský lid rozhoduje v otázce Lisabonu skutečně Klaus, britští politici toho asi nebudou schopni. Není ale třeba se bát, že si Klas svých pět minut slávy náležitě neužije.
04. 10. 2009 | 00:46

Jiří napsal(a):

Pane Tomský, moc Vás neznám, pouze v televizi jsem vás slyšel asi 2* krátce promluvit. Přesto jsem si z té doby odnesl matný dojem, že jste rozumný člověk.

Jak vidím, nespletl jsem se. Díky Vám i všem demokraticky uvažujícím lidem u nás, v Británii i po celé Evropě. Každé slovo podpory panu prezidentovi v této situaci má svůj význam. Tímto mu přeju pevné nervy a odvahu, kterou bude zajisté potřebovat. Nevím, jestli Lisabonská smlouva vstoupí v platnost či ne. Pravděpodobně ano. Ale pevně věřím, že tak nebo tak, náš prezident si s ní ruce neušpiní a pokud už nebude jiného východiska, tak odejde se ctí a hlavou vztyčenou.
04. 10. 2009 | 01:03

karel matousek napsal(a):

Skutecne tu zazivam tu nejlepsi legraci, jak rikaji ve spatne prelozenem dabingu na Jetix (kanal pro deti). Plactivy patos eurofoba Tomskeho, k tomu vzlyka Dalibor, obavajici se ztraty nasi tak tezce nabyte svobody a dekujici proziravemu slavjanovilovi a kamosi Lukoilu Vaskovi za jeho statecnost, vasja palec nahoru, k tomu hudec preje, aby nas geroj vydrzel a nenechal se vyviklat. Ano, pomozme MU, nasemu Turkmenbasimu, Lukoilu a Putinovi, aby nas zachranili pred diktaty Bruselu a nechali nas v sladke izolaci od evropeistu a jejich dekadentniho kontinentu a vratme se do Asie, kam patrime.
04. 10. 2009 | 01:14

karel matousek napsal(a):

jiri
taky jste pri psani plakal? Co kdybyste vsichni usporadali na Hrade nejakou masovou protestni samodefenestraci? Dejte to na facebook a ja prijdu a budu vas fotit mobilem. Pan Tomsky muze skocit prvni, krice pritom, ze je na Aktualne.cz obeti antisemitismu (neni, lze). Bude to legrace (fun).
04. 10. 2009 | 01:20

kolja napsal(a):

"Politika by měla být věcí míry, uměřenosti a kompromisu"
- proč potom nabízíte svévoli, podivínskost, nepředvídatelnost?

co kdybychom se raději snažili naučit se normálním demokratickým procedurám a pracovali na tom, abychom ustavičně a vlastní vinou neztráceli kredit - o který můžeme přijít i tím, že by si prezident začal vychutnávat svou hvězdnou úlohu malého vyděrače...
04. 10. 2009 | 01:26

komenský napsal(a):

Klaus - po Ježíšovi a Žižkovi největší postava dějin. Je to zachránce Irska před sebou samým.
04. 10. 2009 | 01:28

Lena napsal(a):

Připadá mi situace kolem LS a p. Klause jako typická pro známé rčení o kuřeti, které poučuje slepici. Sami si tu pořádek udělat neumíme, ale budeme kafrat do Bruselu. Asi bychom se divili, kdyby nám přišla odpověď: milá středoevropská rozvojová zemi, jdi si po svých, když o to tak stojíš.

Nějak si nemůžu vzpomenout na nic zásadního, na co by nás vyspělejší Evropa potřebovala, aby se bez toho neobešla. Jediné, co mě napadá, je poloha.

Vzpomněla jsem si na slova básníka: Opustíš-li mě, nezahynu. Opustíš-li mě zahyneš.

Obávám se velmi, že je spíše naším zájmem být ve větším celku, ač třeba není dokonalý, je byrokratický a jistě ještě nadělá spoustu chyb, než se nějak rozumně ustálí. Důvody pro jeho vznik byly snad především ekonomické, ne? Jak se pěkně jadrně říká: proti větru se chcát nedá. No, ale my, takoví borci, potřem zřejmě kdekoho v rovině hospodářské, vojenské i politické, takže větší sílu zakládající na spolupráci více států asi nepotřebujeme. Připadá mi to jako pozvánka Rusům, aby nás před tím divokým nepřátelským západem zase přišli osvobodit.
04. 10. 2009 | 01:35

kormoran napsal(a):

..Nekdo si flakne "jointa" a pripada mu vse legracni)), ze? Pane Fantomasi s nausnici)))
Nebo uz jste presel na chemii?
Bacha na ubytek mozkovych bunek!
04. 10. 2009 | 01:48

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomský,
napsal jste to hezky a patřím k těm, kteří s Vámi souhlasí.

Ale obávám se, že je opravdu už pozdě, rád bych se mýlil.

Ke kritikům presidenta, kteří ho obviňují ze snahy nás vrátit "na východ" bych jen poznamenal, že pro Rusko je nejvýhodnější varianta Německo-francouzské Evropy, které LS vcelku ovírá dveře. Kromě toho mezi eroskeptiky patří především kovaní konzervativci a antikomunisté.
04. 10. 2009 | 02:30

jarda napsal(a):

No, řeknu to asi takto: Pokud by se mě někdo v nějaké anketě zeptal, kdo ČR škodí nejvíce, vůbec bych se nerozpakoval napsat, že Klaus. Já osobně jsem pro silnou Evropu a klidně naší národní tzv. svobodu dám na oltář takové Evropy. Dovela bych se rád dočkal nějakých Spojených států evropských. Myslím, že by to bylo to nejlepší řešení. A v případném referendu? Jsem pro LS.
04. 10. 2009 | 05:01

Ares napsal(a):

Karel Mueller: „Kromě toho mezi eroskeptiky patří především kovaní konzervativci a antikomunisté.“ Asi proto má LS nejvíce odpůrců mezi příznivci KSČM :-).

Když jsme u těch komunistů, píšete „napsal jste to hezky a patřím k těm, kteří s Vámi souhlasí.“ Vám to přijde vážně normální (natož hezké)? Když jsem si to přečetl, tak jsem měl pocit, jako kdybych dočetl oslavnou báseň na Stalina. Přesně ten jejich patetický styl. Jen se to tolik nerýmuje.

Pár poznámek k obsahu:
Suverenitu ČR Klaus ochraňuje tak, že doteď čekal, co řeknou Irové a odteď by měl čekat, co řeknou Angláni.
Před nevolenými vládami, které nikomu neskládají účty a jsou neodvolatelné, nás má zachránit člověk který je neodvolatelný, nikomu neskládá účty a s jeho volbou to není o moc lepší.
Politiku jako aktivitu svobodných občanů má zachránit člověk, který prohlašuje, že proti občanské společnosti je povinností bojovat až do konce svých věků.
Politiku jako věc míry, uměřenosti a kompromisu má zachránit člověk, známý pro své občas dost extrémní názory a až pozoruhodnou schopnost rozdělovat národ.
Poslední nadějí stamiliónů občanů, kterým nebylo dovoleno promluvit, před sjednoceným superstrátem, má být člověk, který si jeden stát rozdělil bez toho, že by jeho občanům dovolil promluvit.

Celkem ironie, nemyslíte?
04. 10. 2009 | 05:22

schlimbach napsal(a):

jsem proti LS, s blogem pana Tomského souhlasím, rusofobům se jen divím a Klausovi držím pěsti, aby vytrval. Také držím pěsti Ústavnímu soudu, aby měl dost odvahy k tomu, aby jasně řekl LS NE! Vám, kteří vidíte naši spásu ve velkém celku bez ohledu na to, že jste LS nečetli bych rád řekl, ať si utřídíte v hlavě myšlenky a uvědomíte si, jak naše země prosperuje od té doby, co jsme součástí EU. Zahraniční dluh máme 1,5 bilionů korun, zemědělství na kolenou, EU nám svými zákazy vyrábět to či ono udělala ze soběstačného státu dovozce zboží, kterého jsme byli vývozcem ( například cukr ), byrokracie EU je nejméně o řád výše než naše domácí byrokracie a tak bychom mohli pokračovat dál a dál... LS je výhodná pouze a jen pro Francii a Německo + několik starých států původní 15. Způsob hlasování , který bude platit od 1.11.2014 to jasně dokazuje a od tohoto data už nebudeme znamenat víc než masa užitečných idiotů, která má právo držet hubu a dělat to, co EU přikáže.
04. 10. 2009 | 05:59

schlimbach napsal(a):

zastáncům LS jistě vůbec nevadí, aby Irové v novém referendu ( ačkoliv jedno již proběhlo a řeklo jasně NE )řekli ano, že Komise jim přislíbila nas rámec LS určité výhody - napřílad vždy křeslo komisaře. Tyto sliby ale jdou nad rámec LS, de facto nemají žádnou právní platnost. Je to jen malá ukázka, jak lze manipulovat a podvádět. Pokud by tyto sliby měly mít platnost, pak celý proces ratifikace musí začít znovu ...
04. 10. 2009 | 06:04

schlimbach napsal(a):

Co můžeme dělat na podporu Klause ? Asi jen zatím provést několik demonstrací většího rozsahu, než byla ta sobotní, věřit že vydrží do voleb a volit tu stranu, která se zaváže vypsat referendum co nejdříve po volbách k platnosti LS. Pokud v referendu padne ano, sklapnu a budu to respektovat. Do té doby to ale budu považovat za podvod a ze strany zákonodárců za vlastizradu našeho národa.
04. 10. 2009 | 06:08

Béda napsal(a):

Autor,

v základním pojetí s vámi nesouhlasím. Ani s většinou diskutujících. Na rozdíl od vás si myslím, že jedinou smysluplnou budoucnost má ČR v rámci integrované EU, která se postupně přetransformuje ve společný(konfederativní) stát s jediným společným vrcholovým představitelem (třeba prezidentem), jediným společným ministrem zahraničí a jediným společným ministrem obrany. Ušetří se tím prostředky, skoncentruje, zefektivní a zvýší mezinárodní autorita evropského regionu, omezí moc regionálních politických panoptik.

Jak plyne z vývoje perspektivu v konkurenci mají pouze integrované ekonomicko - politicko - vojenské celky (typu USA, Čína, Indie, Brazílie, Mexiko, Rusko...

Na rozdíl od vás si myslím, že prohlubující se integrace Evropy obyvatelům ČR mnohem více prospěla nežli ublížila - byť se u toho stávají občasné úlety, skultivovala naši právní džungli, obyvatelé členských států se pozvolna stávají Euroobčany, ve většině států platí společná měna, životní prostředí se koordinovaným úsilím mění k lepšímu, zvýšil se standard ve službách, obchodu, zásobení zbožím, zlepšila se vybavenost obcí a regionů - běžnými se stávají čističky odpadních vod, kanalizace, ustupuje se od topení fosilními palivy...

Více Evropy a méně závislosti na velmocech - kterýchkoliv, aťsi ze západu anebo z východu, méně moci lokálních politiků, kteří po 20 let působili přijímáním samo domo zákonů a svojí dvojí morálkou destrukci české společnosti. To bych si přál.

Jinak velice komická mi přijdou vaše slova o "vládě, která nemusí skládat nikomu účty (audit), vlády nevolené a neodvolatelné unijní byrokracie, jež má být z principu, to znamená absolutně, vždy lepší než naši volení a odvolatelní zástupci." Jako kdyby v ČR vláda skládala někomu účty, byrokracie byla odvolatelná (jak a kým?), volení zástupci byli odvolatelní...

A malou připomínku nakonec. Každá členská země má v EU svého zástupce. Navíc může, v případě, že o tom přesvědčí zástupce ostatních zemí, přehlasovat kohokoliv a v konkurenci názorů prosadit své pojetí - ne že ne. Akorát různí Klausové, Kožení, Kalouskové a spol. to budou mít mnohem těžší. Bude jim totiž lépe vidět na prsty. Domácí mafie totiž budou ztrácet na významu.
04. 10. 2009 | 06:30

honza napsal(a):

Je to tragikomické. Prezident, který byl v devadesátých letech premiérem a jeho éra je charakterizována bankovním socialismem, kupónovkou a pak neslavným pádem a uklizením na hrad, tak tento člověk je některými pasován do role zachránce demokracie v Evropě. Když vidím, kam to Česko po dvaceti letech budování "demokracie" dotáhlo, dám přednost vládě z civilizované Evropy, než té sebrance, co sedí u nás v obou komorách parlamentu.
04. 10. 2009 | 06:51

schlimbach napsal(a):

Béďa

píšete, že se kterýkoliv stát může s dalšími domluvit a přehlasovat ostatní - jak to lze provést prakticky, když bývalé socialistické státy například nikdy požadovanou většinu nedosáhnou v rozhodujících orgánech EU?
Mnohokrát se argumentuje tím, že o nic nejde, že každý může z unie vystoupit - ano MŮŽE - ale nikdo nekonkretizuje ve svých argumentech podmínky, za kterých to lze provést a ve smlouvě se o tom hovoří jasně - je to na základě dohody s EU, kterou za EU musí schválit kvalifikovaná většina Rady ( pro tento účel je zvýšena z 55 % na 72 % ). Pokud se Rada neshodne během 2 let, potom teprve přestávají být smlouvy EU pro vystupujícího člena závazné. Nikdo nehovoří jaké podmínky budou ve smlouvě navrženy, aby k dohodě vůbec mohlo dojít ... Kde berete jistotu, že na lokálních úrovních vymřou ruku ruku myjící bratrstva tím, že schválíme LS ?
04. 10. 2009 | 07:14

David - 1. část napsal(a):

V Evropě jsme si svým jednáním už nadělali tolik ostudy – (Evropě to osladíme, Entropa), že už jsme stejně na jejím okraji a nyní nás čeká jen pomstychtivé jednání, za to, co jsme „provedli.“ Teď to zase bude Evropa „oslaďovat“ nám.

Myslím si ale, že do EU jsme vůbec neměli vstupovat, neboť v mnoha svých rysech připomíná sovětský blok a RVHP.

Dobrá by byla organizace KOordinující postup ve věci SPolečných zájmů členských státu, současná EU však připomíná spíše rodící se superstát.

Přestože pan prezident Klaus není vůbec mým oblíbencem, (dávám mu za velkou spoluvinu i to, v jakém morálním marasmu jsme se 20 let po listopadu ocitli), tak jeho současné názory na EU považuji za velmi cenné a ve prospěch dalšího směřování EU. Škoda, že neměl odvahu takto mluvit ještě před referendem o vstupu do EU, když už řada obyčejných lidí tyto budoucí problémy předvídala.

Proto bych chtěl nyní panu prezidentovi Klausovi poděkovat, že nás obyčejné občany upozornil na ta, „bagatelizovaná“ nebezpečí, která se skrývají za Lisabonskou smlouvou – pouze více méně jen přemalovanou Evropskou ústavou.

Troufám si už dnes předpovědět, že pokud bude byrokracie z Bruselu pokračovat tak, jako to dělá nyní, tak se EU dříve nebo později stejně rozpadne, podobně jako to bylo s RVHP. Tím, že byrokraté z Bruselu se nám dnes snaží mluvit skoro do všeho, tak jednou nás to tak otráví, že z EU ještě rádi vystoupíme a nebudeme jistě sami.

V roce 2005 referendem odmítli euroústavu Francouzi a Nizozemci. Proto bylo „doporučeno“, aby se nyní o Lisabonské smlouvě už nerozhodovalo v referendech, ale jen Parlamenty. Jen pro informaci, podle průzkumu STEM Libanonskou smlouvu odmítalo v roce 2008 53% Čechů.

Bylo nutné vyloučit občany z rozhodování o jejích osudu, a to je velmi varovný signál.

Jen Irům bylo dovoleno referendem ukázat, jaká je jejich skutečná vůle. U nás se tomu vláda urputně bránila, protože byl odůvodněný strach z toho, že občané by byli proti Lisabonské smlouvě. To, že se vyvíjel ten přímo nemravný nátlak na Irsko, aby opakovaným referendem změnilo své rozhodnutí ukazuje i na to, že EU plíživě přestává být demokratická.

-----------

Neviditelný pes – výběr z článku.

POLITIKA: Nevěřím, že prezident Lisabon podepíše

3. října 2009

Nevěřím tomu, že prezident republiky Václav Klaus bude Lisabonskou smlouvu svým podpisem ratifikovat. Složil totiž prezidentský slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Pokud se při svém nejlepším vědomí a svědomí domnívá, že Lisabonská smlouva je v rozporu (či není v souladu) s českou ústavou, porušil by patrně případným podpisem Lisabonské smlouvy svůj slib, na jehož základě se ujal funkce.

Přesvědčení, že Lisabonská smlouva je v rozporu s českou ústavou, jasně vyslovil před Ústavním soudem, když ho žádal, aby konstatoval nesoulad Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství, podepsané dne 13. prosince 2007, s ústavním pořádkem České republiky.

Prezident je jedním ze strážců české ústavnosti a ústavní pravomoc ratifikace či neratifikace smlouvy prezidentem je v ústavě dle principu dělby moci a dle principu brzd a rovnováh pojistkou ochrany ústavnosti v případě, že by ostatní složky státní moci selhaly. Politici dostávají od občanů mandát, aby zemi spravovali, a ne aby ji zrušili.

Svou neratifikací Lisabonské smlouvy by potvrdil i to, co slíbil ve své kandidátské řeči, na jejímž základě byl zvolen prezidentem: „Přeji si, abychom naši zemi předali budoucím generacím jako suverénní, sebevědomý, demokratický a prosperující stát svobodných občanů a jako stát ze své vlastní vůle spolupracující s ostatními demokratickými státy Evropy i světa.“ Po ratifikaci Lisabonské smlouvy by již Česká republika nebyla demokratickým státem a suverénním by možná byla ještě de iure ale ne již de facto.
04. 10. 2009 | 07:21

David - 2. část napsal(a):

Po ratifikaci Lisabonské smlouvy by zde přežíval již jen loutkový český stát jako provincie evropského superstátu, která by sice měla vládu a parlament, ale ty by pouze poslušně poslouchaly a implementovaly směrnice a příkazy z Bruselu a byly by pouhou vzpomínkou na to, že zde kdysi existoval svobodný, suverénní, nezávislý a demokratický stát, za jehož nezávislost položilo mnoho Čechů své životy, aby pak během chvíle byla oběť těchto lidí zapomenuta a obrácena vniveč.

Lisabonská smlouva je v rozporu s naší ústavou, protože v české ústavě je totiž napsáno, že Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát a že Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Dále, že Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná.

Zdrojem politického rozhodování podle Lisabonu nejsou orgány českého státu vykonávající vůli českého lidu, ale orgány Bruselu. O 90 procentech zákonů, jak se shodli Topolánek a Paroubek, bude po přijetí Lisabonu rozhodovat Brusel, nikoli český parlament dle české ústavy (nyní Brusel rozhoduje zhruba o 70 až 80 procentech zákonů). O zákonech navíc rozhodují zástupci exekutiv států EU, které se scházejí v Radě EU, což je porušením dělby moci. Přijetím Lisabonské smlouvy by byly porušeny nejposvátnější prvky české ústavy, které praví, že Česká republika je svrchovaný a demokratický stát. ...

... Bylo by možné namítnout, že podle některých interpretací ústavy je podpis prezidenta pouze formalitou, ale sám prezident i ústy svého tajemníka Ladislava Jakla sdělil, že ratifikace je jeho odpovědností a jeho vlastním rozhodnutím: „Podpis prezidenta tedy v žádném případě není nějakou formalitou, završující jakousi celkovou ratifikaci či schvalování v parlamentu. Proto lze tvrdit, že ani Lisabonskou smlouvu prezident určitě jen tak nepodepíše. Buď ji za Českou republiku ratifikuje, nebo neratifikuje. A to není žádné slovíčkaření.“ (Ladislav Jakl: Lisabon prezident nepodepíše) ...

... Z čistě právního a morálního hlediska je podle mě povinností prezidenta smlouvu neratifikovat. Jenže jsou zde otázky politické. Po případném schválení Lisabonu se prezident nepochybně dostane pod velký zahraniční i domácí tlak. Na druhou stranu si funkci prezidenta vybral a měl by na to být připraven. Kdo jiný by měl hájit českou státnost než on, který si to vytkl jako hlavní cíl pro svou prezidentskou funkci? Navíc britští konzervativci slíbili vypsat referendum, pokud prezident na ně počká do jara. Proč této konstelace nevyužít?

Vlastizrádce Topolánek argumentuje tím, že když prezident nepodepíše Lisabon, přijdeme o eurokomisaře. Bez ohledu na to, o jaké odporné vydírání ze strany EU se jedná, je to úplně jedno. Nobóže, tak bychom tam neměli Špidlu či nějakého podobného zázraka. Nebo se opravdu sám Topolánek třese na post eurokomisaře? Myslím, že se ČR bez obou slovutných politiků klidně obejde. Ostatně, co dobrého pro naší zemi Špidla prosadil? Podle statutu eurokomisaře ani zájem vlastní země hájit nesmí. ...

... Rozhodnutí prezidenta ohledně jeho ratifikace či neratifikace Lisabonu bude každopádně nejdůležitějším v jeho životě a rozhodně bych nechtěl být v jeho kůži. Avšak pokud prezident Lisabon podepíše, staví každého z nás do podobné nezáviděníhodné pozice, v které byl on sám před podpisem. Řada lidí totiž byla vůči němu loajální kvůli jeho pevnému a zásadovému postoj obrany české státnosti. ...

Šéfredaktor EUportal.cz a editor EUserver.cz

Lukáš Petřík

-------
04. 10. 2009 | 07:23

Béda napsal(a):

schlimbach,

- postsocialistické státy holt budou muset získat pro své vize i nepostsocialistické státy
- těžko si lze představit, že by v případě, že národní reprezentace bude unisono trvat na vystoupení z unie, EU bude trvat na diktátu setrvání
- lokální bratrstva sice nevymřou, ale podstatně se zvýší transparentnost zákonů, dovolání proti lokálním bratřím bude u evropských institucí, kde lokální bratrstva nemají velkého zastání -evropským institucím na rozdíl od malého českého rybníka jsou totiž zcela ukradeny
04. 10. 2009 | 07:27

schlimbach napsal(a):

béda
eu může trvat na nepřijatelných podmínkách pro českou reprezentaci ...
04. 10. 2009 | 07:33

schlimbach napsal(a):

David - pěkné -)
04. 10. 2009 | 07:35

Béda napsal(a):

schlimbach,

nejsem sice znalec evropského práva, ale domnívám se, že v zásadě na tom může trvat již nyní. Přesto k tomu nedošlo.

Zajímalo by mě podobné zamyšlení na téma NATO:
- integrace do NATO byla nutná předběžná podmínka pro pozdější vstup do EU (vstoupit do EU a nevstoupit předtím do NATO nebylo ani myslitelné)
- NATO v čase vstupu byla obranná aliance, krátce po vstupu postsocialistických států se transformovala v "preventivně" globálně útočnou alianci. Jak je to s možností vystoupení? Zůstali bychom po vystoupení členy EU?
04. 10. 2009 | 07:41

komin napsal(a):

Jo, jo, zpátky k suveréním národním státům. Asi už všichni zapoměli na tisíciletou skvělou historii rozdrobené Evropy. Docela bych rád něco jako evropské císařství, schopný byrokrat se upatní všude.
04. 10. 2009 | 07:47

Čech napsal(a):

Klaus již spáchal sebevraždu svým proti-Evropským postojem a činy,
Klaus staví hranice mezi státy,mezi lidmi... !!!
J.A.Komenský,osvícený učenec,vlastenec Evropu spojoval,
budoval,zná ho a váží si ho celý svět!!!
Klaus je opakem,je destruktivní a je ostudou České republiky,a doufám ,že mu to Češi brzo spočítají i jeho poskokům,jako je Bém a další...!!!
04. 10. 2009 | 08:00

Tupelo napsal(a):

To je ale narku, po vysledku irskeho referenda, jehoz vysledek je mimochodem podstatne jasnejsi nez vysledek referenda prvniho.

Tato vyzva ing. Klausovi je zbytecna, Klaus neni prezident britu, ale CR, ve ktere se (hlavne vinou ptakostrany) konat referendum nemuze. Zato zde delegovani zastupci lidu (jak si to ODS a Klaus vzdy prali) odsouhlasili LS v PS i Senatu a prosla i u Ustavniho soudu. Doufam ze tento aktivisticky prezident, zvoleny v podivne volbe, bude driv odvolan ze sve funkce, nez aby destruoval vysledky mechanismu, ktere byly v CR i jeho zasluhou prijaty.

Pan Tomsky pise, ze druhe referendum bylo nekym z Evropy narizeno. Do te doby nez dokaze, ze tomu tak opravdu bylo, se budu nadale domnivat ze referendum bylo vyhlaseno irskou vladou a ze prave slova pana Tomskeho, ktery druhe tak rad ve svem liebesbriefu Klausovi obvinuje ze lzi, jsou LEZ.
04. 10. 2009 | 08:07

vasja napsal(a):

Ale,ale,ale.
Starejmladej na marjánce a Švejnarův poskok Matoušek se probudil.
Nemá to ale grády, Matoušek. Přitvrdit, nebo se vraŤte tam , kam paříte.
04. 10. 2009 | 08:15

vlaďa napsal(a):

Tak měl zas pan Pehe pravdu,když psal nedávno o lisabonské bombě...tiká stále hlasitěji :) Kaczynski podepíše velmi brzy a bomba vybuchne.Být eurofob,tak už jsem dávno v tunelu,nakopaných je jich tu v ČR dost,na Hrad vedou nejméň dva.Ti,co se zavčas neschovají,mají smůlu...

Eurofobové,uvědomte si,že ignorujete názor statisíců spoluobčanů emigrantů z doby komunismu,kteří rizkovali nejen život svůj,ale i svých blízkých,aby mohli žít co nejdál od destruktivního chaosu ruské ideologie,kde člověk často nemá cenu ani chovného zvířete.

...a Solženicyna srovnávat s Klausem? Tak to pak Klaus TUTOVĚ tu LS podepíše :))
04. 10. 2009 | 08:31

Jedla napsal(a):

Pane Tomský, na rozdíl od Vás doufám, že to V.K. nebude natahovat až do Britských voleb, a po verdiktu ÚS bude konat. Jak uzná za vhodné, ale konat, ne odkládat čin.
Do EU jsme chtěli (plebiscit byl přesvědčivý - http://volby.cz/pls/ref2003...), že se EU bude po našem vstupu dále nějak vyvíjet a neustrne na daném statu quo jsme mohli a měli předpokládat, a vyjednávání o (zamítnuté) ústavě i Lisbontreaty se naše profesionální diplomacie i volená politická reprezentace účastnila. Co tu bulíte o ztrátě svobody? Svobodní musíme být každý uvnitř, otrocká povaha, pane Tomský, nikdy svobodnou osobností nebude.
Z mého pohledu se naše členství v EU osvědčilo. Jsem ale svobodný člověk, pokud se v budoucnu přestane osvědčovat, není síly, která by mi bránila usilovat legitimními politickými cestami o vystoupení z EU, vypovězení dříve přijaté smlouvy. Jen otrocká mysl se domnívá, že jedno rozhodnutí je na věčné časy a nikdy jinak. Lisbontreaty je dnes nejnovější z řady evropských smluv, není rozhodně posledním článkem tohoto řetízku vývoje. Mluvit zde o ztrátě svobody a Solženicinovi je dokonalé matení pojmů.
Smlouva je o institucích v EU, ne o lidech v EU, kteří činí rozhodnutí EU. Každé instituci teprve její členové, lidé, dají obsah. Nesouhlasím s Vašim názorem, že lidé v Evropských institucích byli, jsou a budou na věčné časy špatnými lidmi a budou těmto institucím dávat špatný obsah. Že jste to takto neřekl? Ale právě to čtu za Vašimi pojmy "imperiální hegemonie", "nevolení a odvolení politici", nebo třeba "poslušný europarlament".
Co Vám, a těm "stamilionům" (občanů, jenž dle Vás stojí za Klausem jako kdysi za Solženicinem- Váš poslední odstavec) brání volit do Europarlamentu politiky "neposlušné"?
Odpovím za Vás - nic, než Vaše otrocká či psí povaha, která Vám velí upnout se k otrokáři, mocnému páníčkovi, který Vás utrpení svobodné volby ochotně zbaví. Vybral jste si k tomu Klause, ale myslím, že kdyby si Klaus s José Barrosem vyměnili role, nepoznal byste to, hlavně že někdo drží konec Vašeho vodítka. Své britské přátele do toho netahejte, i oni mají právo rozhodnou se svobodně. Nepřipínejte jejich obojky k vlastní lajně.
04. 10. 2009 | 08:57

Pavel Poštulka napsal(a):

Bude to jen krátké, žádné obavy. Klaus není eurofob ani odpůrce Lisabonu. Je to nemocný člověk s narcistními sklony a poruchami sebehodnocení. Kdyby byla jakákolik jiná kauza, na které by se mohl vymezit a ostatním spočítat, že na něj byli v té Evropě a světě tak zlí, stal by se jejím zastáncem. Podpis LS bude jeho vrcholem, za kterým bude následovat pád do nicotnosti a tmy. PAK UŽ NEBUDE ZAJÍMAT VŮBEC NIKOHO A ON TO VÍ...
04. 10. 2009 | 09:10

vaclavhorejsi napsal(a):

Lisabonska smlouva byla schvalena obema komorami parlamentu, namitky byly odmitnuty Ustavnim soudem, prezident to MUSI podepsat. Cozpak je to nejaky monarcha, jehoz vule plati vic nez vule vetsiny naroda a jeho demokraticky zvolenych reprezentantu?
Klaus by se zachoval jedine cestne, kdyby v teto situaci abdikoval.
Kdo brani Britanii, aby po volbach z EU vystoupila?

Kdyby bylo po mem, mela by se EU integrovat jeste mnohem vice, do podoby neceho jako "Svycarsko ve velkem", nebo Spojene staty evropske.
Jinak nema Evrpa se svymi statecky zadnou sanci v konkurenci s ostatnimi obry.
Otazka je, jestli prave podrizeni evropskych statu (nebo aspon nekterych) jednomu z techto obru, neni motivem Klausova jednani.

..
04. 10. 2009 | 09:10

ali napsal(a):

co mě nejvíc štve, že se začalo mluvit veřejně o LS teprve až po jejím nepodepsání. Teprve pak LS vešla do povědomí nás a my se začali o ní zajímat, zatímco strany se už hádaly o ratifikaci či ne. Není to paradox? Kdyby se v tichosti podepsala, nic bychom nevěděli. Když ale se nepodepsala, tak se řve.
Jsem proti LS, připadá mi nedůstojná, neboť nám bere suverenitu. Ano, svět se má sjednocovat. Ale ne na úkor suverenity..
04. 10. 2009 | 09:17

Jiří napsal(a):

Pánové, kteří se zde zastáváte Lisabosnké smlouvy a tvrdíte, že naše republika se bude nejlépe rozvíjet v lůně EU. Pozorně si prosím opět přehrajte toto video a potom se sami sebe zeptejte: V čích rukou chci, aby byla moje budoucnost? Dnes v rukou Václava Klause, nebo na dobu neurčitou v rukách zbytku přítomných?

https://www.youtube.com/watc...
04. 10. 2009 | 09:20

ali napsal(a):

vaclavhorejsi
jak víte, že většiny národa? Neproběhlo referendum. A "MUSÍ", jsme už zažili dost. Je dobře, že není po Vašem. Prodal byste i nos mezi ušima. A pokud se nemýlím, tak Klaus nechce podepsat jen proto, že je spousta nedostatků ve smlouvě, které omezují naši suverenitu. A na ty nedostatky poukazuje. Zatím co Vy podepíšete i šibenici..
nicméně díky za Váš názor
04. 10. 2009 | 09:23

karel matousek napsal(a):

@ honza
Ja taky.
@ komensky
Jak tragicke, ze se tomuto intelektualnimu gigantovi a kichotovi nepodarilo zachranit Irsko pred sebou samym. Ani jeho druh agent KGB a hochstapler Ganley situaci nezvladl, byl jsem tam pred tydnem a vubec o nem nebylo slyset. Uz je tu i Euportal a Pinochet, nebo jak se jmenuje.
04. 10. 2009 | 09:26

Béda napsal(a):

Jiří,

jenom pár poznámek k projevu VK v euriparlamentu

1) otázka - co je to standardní vztah politika zastupitele s občanem - jeho voličem? Jaksi mi uniká smysl této "demokratické" floskule. Z mého pohledu je člen europalamentu v tomto ohledu plně "kompatibilní" se "zastupitele" (zastupuje prakticky pouze svoje obvykle velice rozpolcené a od volebních slibů odtržené svědomí) v národním parlamentu.

2) Jakto, že v europarlamentu neexistuje názorová opozice? Co ti, co v průběhu Klausova projevu opustili sál? Co Klausovi eurofobové? Co různé kluby křesťanské, liberální, levicové, nezařazení...?

3) co bránilo Klausovi a spol. ovlivňovat budoucí vývoj EU v průběhu přístupových jednání, formulace LS...?
04. 10. 2009 | 09:36

Jiri napsal(a):

Béda: Podstata toho záznamu není v tom, co Klaus říká. Ale v tom, že tam sedí lidé, kteří odejdou v průběhu přednesu předsednického prezidenta. Já ikdybych s ním nesouhlasil, tohle bych si nedovolil. Taky jejich bučení a pískání jasně ukazuje nedostatek elementární slušnosti a respektu k jinému názoru. A jak jste si mohl všimnout, nejbouřlivější reakce byly na Klausovo zamyšlení nad rolí Evropského parlamentu. Očividně cokoli, co by mělo jim samým ubrat na moci je pro ně jak červený hadr pro býka. Zkrátka tihle lidé nebudou dělat nic, co není v jejich vlastním zájmu a co neposílí jejich vlastní moc. Prospěch členských států je očividně až na druhém místě.
04. 10. 2009 | 09:50

karel matousek napsal(a):

@ vasja

Typicky jazyk primitivnich bolseviku: "poskok" a "vrat se, kam patris, emigrante." Jestes zapomnel mrzky peniz, zaprodance atd. Tvuj guru ma taky strach z emigrantu, s vyjimkou Kozenych a podobne.
04. 10. 2009 | 09:54

n. napsal(a):

Souhlasím zcela s příspěvkem pana Václava Hořejšího (
04.10.2009 09:10:39).
Dobrý den.
04. 10. 2009 | 10:02

Béda napsal(a):

Jiří,

v národním parlamentu, který V.Klaus tolik vyzdvihuje je takové jednání běžným standardem - odchody uprostřed projevu politického oponenta, bučení a slovní invektivy, poloprázdný až liduprázdný sál, prostředníčky... Tedy nic novho pod sluncem. P.Klaus v tomto ohledu není žádné zjevení jediné pravdy a nikdo nemá povinnost se jeho "svátosti" klanět, dřepět někde a poslouchat jeho Neomylnost. Ty doby jsou již zaplaťPánbůh jednou provždy minulostí.

Zkuste vystoupit s návrhem na omezení zastupitelských anebo prezidentských pivilegií, jejich pravomocí... pak uvidíte teprv šrumec. Bližší košile nežli kabát platí jak na nadnárodní, tak na národní úrovni - takže taky žádný zázrak.

Co se týče prospěchu obyvatel, že je až na druhé koleji i v případě "zastupitelů" v národních parlamentech - o tom taky žádná.
04. 10. 2009 | 10:05

myrta napsal(a):

Bere tady někdo v úvahu,že naše politická a ekonomická bezkoncepční situace vyžaduje se integrovat do Evropy,abychom nepadli na úplné dno? Uvědomujete si to vy v prsa bijící ce češi-"já jsem Čech a kdo je víc?"Jste hlupáci,HLUPÁCI!!
04. 10. 2009 | 10:07

byvší napsal(a):

Pane Tomský,uvědomujete si,že voláte jednoznačně po vystoupení ČR z EU? Poté co se do toho vrazila spousta našich peněz,co se stovky lidí otravovaly učením společných pravidel.Voláte po okamžitém nárustu nezaměstnanosti skokem o 2-3%.Každé ministerstvo má dnes minimálně 20 % bruselářů.Celá naše legislativa je provázána na bruselskou a postavena na německých pravzorech legislativy EU,zejména v ekologii.
Obavy z dosud neexistujícího superstátu nás utlačujících unijních úředníků by jste měl srovnávat s reálným stupněm integrace.Naše byrokracie je lepší než evropská?:žijící svědkové Masarykovy republiky Vám potvrdí,že jejich životní úroveň po vystoupení z Rakouska -Uherska klesla na 1/10 MASOVĚ.OVŠEMŽE V KLÍNU RU JSME NESTRÁVILI POUHÝCH PÁR LET,ALE CELÝCH 300 LET,A BA I PŘEDTÍM SE PŘEMYSLOVSKÁ VĚTEV MNOHOKRÁT ŽENILA A VDÁVALA DO RAKOUS.
Pokud budeme mít dost diplomaticky založených lidí s dobrými jazykovými znalostmi na styčných místech s EU nemůže nás EU byrokracie hned tak utopit a převálcovat.Chtějí mír stejně jako my a Rusko.A tohle je určitá záruka.Ani RU nebojovalo v sobě,uvnitř sebe sama.Rusko a EU jsou v toleranci.Při zřejmépřevaze ruského vojenského raketového potenciálu.Rusko je celou lidskou historii v obraně.Ani proti Napoleonovi,ani Hitlerovi neútočilo.
04. 10. 2009 | 10:22

karel matousek napsal(a):

myrta
To je eufemismus.
04. 10. 2009 | 10:27

Rumcajs napsal(a):

U většiny Vašich názorů pane Tomský se cítím jako Vaše dvojče.
V tomto případě ovšem ne.Dle mého, ať zvítězí ta, nebo ona varianta, v zásadě se neděje nic.

Pokud bychom opravdu přišli o státní svébytnost, či na ni byli nějak ukráceni (čemuž moc nevěřím), je opravdu nad čím plakat ? Máme se čím pyšnit, v případě vlastní vlády ? Nebylo by lepší, kdyby jsme ty umaštěný huby plné frází měli co nejméně na očích, třeba v Bruselu ?

Jediného, čeho se bojím v případě větší integrace Evropy je, že vytvoříme slepenec ještě více nestabilní, jak původní stav.
Příkladem budiž Slovensko. Dle mého, máme nyní lepší vztahy, než když jsme byli pohromadě.
04. 10. 2009 | 10:45

Kafka napsal(a):

Myslím, že Kikině jde především o upevnění "sovětského" vlivu.
04. 10. 2009 | 11:21

Jan napsal(a):

Je nepochopitelné, co světlonošů a rozumprdů se najednou, ale po sezóně objevuje. Asi jim ten náš současný bezprávní a zkorumpovaný marazmus vahovuje. Neustále věřím v to, že příkladná bezcharakternost prezidenta to jen podporuje.
04. 10. 2009 | 11:27

Jiří napsal(a):

Béda:
Máte jistě pravdu. Nedělám si o úrovni našich politiků žádné iluze. A o úrovni našeho parlamentu také. Faktem ale je, že tady je máme aspoň na očích a ty nejhorší výstřelky můžeme zatím vždy potrestat ve volbách. Ale pokud se rozhodující pravomoc dostane do Bruselu, tak už nemůžeme nic. Ze složení evropského parlamentu můžeme u nás ovlivnit pouze mizivý zlomek. V Radě EU už se nebudeme mít možnost postavit proti zájmům velkých států. Oni říkají cosi o blokační menšině, ale tomu přece nevěříte. Stačí průměrné politické schopnosti na uplatnění politiky "rozděl a panuj" proti malým státům.

Popravdě po přijetí Lisabonské smlouvy tady můžeme náš parlament a ústavní orgány klidně zrušit a zřídit pouze právní oddělení, které bude převádět direktivy EU do české podoby. Co jiného taky bude dělat náš parlament, až bude přejímat odjinud přes 90% legislativy?
04. 10. 2009 | 11:30

Jenda napsal(a):

Američané, kteří Vás pane Tomský jistě dobře platí, si pochopitelně přejí Evropu nejednotnou a tudíž je třeba ji rozeštvávat. Tento Váš tendenční článek je s odpuštěním stejný blábol, jako když jste tu loni do světa vykřikoval onoe Bushovský nesmysl, že Rusko napadlo Gruzii první. Už tehdy se vědělo, že agresorem byl Saakašvili, ví se to i dnes, ale to se asi za mořem nerado slyší. Už tehdy bylo jasné, že píšete na objednávku a nejste v tomhle směru celebrita. Je tedy namístě, spíše než o smyslu článku, uvažovat o Vaší nezkorumpovanosti a tom, jestli je ještě vůbec možná.

Jenda.

Post scriptum.
I průměrný Američan, jež je narozdíl od svojí vlády slušným člověkem, by se vám vysmál.
04. 10. 2009 | 11:35

karel matousek napsal(a):

@ jenda
A ja si myslel, ze nic lepsiho uz se nestane. Takze von to jako plati ten Vobama, jo? Tomskyho i toho Pehe, voba plati Vobama. To je hnus!
04. 10. 2009 | 11:46

Reality napsal(a):

Ale ale co mi tady na komentářích rozhodneme?! Politika se dělá pro masy a ani já ani vy všichni dohromady masa nejsme:). Buďte rádi, že můžem diskutovat. Z hlediska budoucnosti je to pro nás buď Asie nebo Evropa, a je hoďně nakročeno směrem k druhé jmenované. Já osobně umím daleko lépe anglicky než rusky, čínsky neumím vůbec. Takže sláva Evropské konfederaci:). My tady nic nezměníme, musíme si zvyknout jako vždycky na nové pořádky. Někdo se adaptuje lépe, někdo hůře. Doba jednotlivců, kteří by pohnuli světem pominula, na to nás je na planetě příliš mnoho:)
04. 10. 2009 | 11:47

dříve ruda napsal(a):

Jenže, pane Tomský,

my jsme svoje (ne)schopnosti spravovat ten svůj píseček dokázali docela dobře předvést. A proti tomu evropskému se mi pořád zdá jako kočičí záchodek.
Kdybychom to uměli líp, neřeknu. Pro mě je Evropa jedinou šancí, jak zabránit definitivnímu ustanovení kolotočářskopolitických oligarchií po ruském vzoru.
04. 10. 2009 | 11:57

Transmutátor napsal(a):

Nejenom Bédům, ale všem Eurohujerům a nejen v této diskuzi je nutno připomenout několikeré: Za prvé, že historicky prvá snaha, impulz po sjednocení Evropy tady byla po skončení Třicetileté války. Autorem nebyl nikdo jiný než český exulant JAN AMOS KOMENSKÝ. Britská Královská společnost nauk a umění ho pozvala, přijal jej britský parlament a on své dílo napsal za tohoto pobytu od r.1642 - 1643. Nazval ho PANEGERSIE A NEB NAPOMENUTÍ VŠEM EVROPANŮM. Jeďte se do Londýna podívat a angažujte překladatele, je to totiž v Latině. Proč se od té doby nepodařilo sjednotit je zřejmé. Hehemonistické snahy velkých národů. LS plní tisíc let starý sen Jindřicha I., Ptáčníka neboť jak on byl pravil: Věčnými touhami německých císařů pro všechny časy bude plné ovládnutí Čech, Moravy a Slezska. Dnešní NPD je vydává za odvěká staroněmecká území a dnešní mláďata, kteří nadšeně volají po integraci Evropy tak mohou činit jen proto, že jejich předci nevylétli komínem koncentráků Třetí říše. Armády nahradila ekonomika a oběti mrtvé nahradily oběti živé.Jste bloudi. Pomáháte naplňovat vize kancléře S.R.N. Erharda z r.1947 které vyslovil ve svém rozhlasovém projevu po Evianu. "Německo je na kolenou a my všichni budeme muset pracovat tak tvrdě a tak dlouho až budeme opět respektovanou velmocí. Až až se tak stane, tak my si tu Evropu koupíme.
04. 10. 2009 | 12:01

Transmutátor napsal(a):

P.S: Opomenul jsem panu Tomskému poděkovat, činím tak dodatečně, stejně jako panu prezidentovi V.K., kterého sice vůbec nemám rád, natož abych ho adoroval pro jeho rozmetání národní ekonomiky (on tím otevřel dokořán dveře EU.),pro jeho ostatní exesy (neexistence špinavých peněz) s důsledkem ,že se Česká republika stala největší "Washing maschine" celé Evropy a rejdištěm mafií,pro jeho aktivní účast na rozdělení státu, jako by největší snahou bylo abychom byli stále menšími až se staneme nejmenším drobkem na celém světě a posléze ve dvou generacích se staneme integrovanou součástí S.R.N.Proto pro všechno pana prezidenta rád nemám, jeho odmítavý postoj k L.S. vnímám jako jednak instrumentální, navíc opožděný justament, ale současně jedinou možnost jak odolat postupné likvidaci dosud "de jure" samostatného státu. L.S. je novým Mnichovem na rozdíl od něho s naší formální účastí, kde mají lidé vymyté mozky, uši zalité voskem, a zalepenými ústy. Na závěr dík panu Tomskému a panu prezidentovi: NEPODEPISUJTE !!!
04. 10. 2009 | 12:16

Transmutátor napsal(a):

Ad Bédovi k jeho citátu o tom, že E.U. zkultivovala naší právní džungli. Myslíte jako tak, že v případě pracovně právního sporu ve věci českého zaměstnance, který obdržel od německého zaměstnavatele výpověď pouze v jazyce NĚMECKÉM, a Český nezávislý soud tuto výpověď uznal jako právoplatnou? To snad nemyslíte vážně.Zahraniční obchodní subjekty působící dlouhodobě na území České republiky se musí řídit platnými Českými zákony. Mimochodem tímto rozsudkem soudu došlo k prolomení vyhlášky Třetí říše platné v protektorátu Bohmen und Mahren, kdy za německé okupace byla tato země podřízena Říšským zákonům: Všechny úřední listiny musely být vyhotoveny dvojjazyčně, jinak neměly právní validitu. Ještě tu Lisabon neplatí a už toto. Oh vy bláhové ovečky. Zase Vás napřed využijí a pak půjdete na pekáč.A ještě si před tím radostně zabekáte jak jste světoví.
04. 10. 2009 | 12:35

fudoshin napsal(a):

škoda, asi nejsem stamiliónovej. pane tomský jak to je? jde vám o provinčnost nebo o stamilióny? já za sebe říkám, že i když ne bez výhrad, jednoznačně podepsat.i tak nám zbude práv habaděj.spíš nežli evropské unie se bojím politické svévole a právě na tu platí různá unijní nařízení. a ohledně klausovy kašpařiny s nepodepisováním, to už by si zasloužilo nějaké činy směrem k ústavnímu soudu, ať už se to jednou provždy vyřeší...
04. 10. 2009 | 12:40

Béda napsal(a):

Transmutátor,

vaše historizování není pro mě pražádnou novinkou.

Za předsametí obyvatelé Československa zálibně pohlíželi do staré Evropy" - po vysoké životní úrovni, vyšší politické morálce a kultuře, pořádku atd.. Krátce po sametu reprezentace státu dělala všechno, aby se jí podařilo natlačit do EU. Dnes jsme v EU, která si téměř unisono vybrala určitou vizi. Máme na výběr. Buďto se k ní připojíme, anebo budeme opět koukat skrz hranice, jak nám ujíždí evropský vlak.

Právě díky vládám V.Klause a jeho následníků ovládlo naši ekonomiku i média z převážné části Německo. V tomto ohledu toho LS již moc nezmění. Pokud jde o motivaci p. Klause, aťsi se staví do vlastenecké a národovecké pózy, můžou být za jeho stanovisky i motivy ryze osobní. Třeba zamezení jednotné evropské legislativě v oblasti "liberálního" přelévání soukromých financí na konta švýcarských,lichtenštejnských... bank atd..

O vámi uvedené výpovědi v němčině mi není nic známo. Pokud vím, na českém území, je úředním a spisovným jazykem Čeština. Nevím, jak to souvisí s Lisabonem a jak Lisabon v tomto ohledu ovlivňuje užívání národních spisovních jazyků.
04. 10. 2009 | 12:58

Občanka napsal(a):

Námi volení zástupci poslanci i senátoři s Lisabonskou smlouvou souhlasí. President zastupuje ČR navenek a tudíž by měl respektovat názor občanů zastoupených v našich zastupirtewlských sborech. Postoj našeho prezidenta chápu jako svévolné pohrdání demokratickými principy v naš zemi. Já osobně si přeji větší integraci a to nejen po ekonomické stránce. Poslanci a senátoři vyjadřili podpisy pod LS můj názor a pan prezident svým ojedinělým " zpátečnickým" názorem dělá komplikace celé EU. Stydím se za něj a ještě si vzpomínám na jeho volbu. Je to to nejhorší, co nás mohlo potkat.
04. 10. 2009 | 13:36

Nestranný pozorovatel napsal(a):

Pan Tomský je určitě chytrý člověk, ale současně i velmi omezený. Poprvé jsem si toho všimnul, když Tomský navrhoval, aby se Česká republika změnila na království. Teď opět navrhuje jakýsi krok zpět v historii. Hm.

Každé zlo je ale i něčemu dobré. Alespoň tak dobře víme, kdo je kdo. Zapamatujte si to o Tomském pro budoucnost.
04. 10. 2009 | 13:41

Ben napsal(a):

Ještě není pozdě, doufám, že prezident už nebude otálet a podepíše, aby pozdě opravdu nebylo.

Pane Matoušku, mně to jako legrace nepřipadá. Spíše se divím a marně hledám důvody, proč se někteří bojí LS potažmo spojené Evropy jako čert kříže. Proč chtějí Česko izolovat. pana Klause mně to nepřekvapuje...,ale u ostatních?
Přece je jasné, že na Švýcary nemáme a ještě dlouho mít nebudeme.

Pane Tomský jste proti LS. Možná byste i uvítal, kdyby Česko v EU ani nebyla.
Neměl byste se tedy na pana prezidenta ČR obracet jen a jen jako český občan?
04. 10. 2009 | 13:42

Štein napsal(a):

Od kdy Alexandr podporuje nedodžování ústavy ??? Smutné..
04. 10. 2009 | 13:44

jepice napsal(a):

hudec napsal(a):
.....ve věci "Lisabon" je prezident Václav Klaus poslední skobou, na které drží naše lana. Kéž se nevyviklá. Můžeme mu v tom nějak pomoci? Přišel někdo na něco? Já si už připadám poněkud bezradně...

Představa Klause coby viklavé skoby, na které se houpá lano s hudcem, panem Tomským a s vícero účastníky téhle debaty, mě zaujala.
Přeju dopad do měkkého, pánové.
04. 10. 2009 | 13:57

občanka napsal(a):

Ještě něco:Náš nepolitický prezident nepodepsal LS a spojil se s konzertavci ve Velké Británii. Již delší dobu mám pocit, že nepochopil svoji úlohu. Proč se ještě nevyjádřil jak bude reagovat na jejich dopis ? Ať si to ve VB vyřeší konzervativci sami a nezatahují do svých politických cílů našeho prezidenta, toto pokládám pane Tomský za nehoráznost. Náš pan prezident by se měl od takových dopisů veřejně distancovat a především zastupovat nepoliticky občany ČR. Na Vás pane Tomský a panu prezidentovi se podepsalo, že jste oba pouze teoretici.
04. 10. 2009 | 14:03

Ivoš napsal(a):

Mně zde chybí jedna věc a to, že nikdo nenapsal, že pan Klaus má jasně říct, že smlouvu nikdy nepodepíše, i kdyby se celá Evropa rozkrájela. Když je proti Lisabonské smlouvě, měl jasně říct, že ji nepodepíše, i kdyby ji Irové stokrát podepsali.
04. 10. 2009 | 14:05

reostat85 napsal(a):

Nevim jak tu nekdo muze plkat o Klausovi jako o poslednim Mohykanovi, ktery do posledniho dechu brani svobodu, demokracii a vetsinovy nazor ceske populace. Pokud vim, tak LS byla ratifikovana 2 organy primo reprezentujici vuli lidu(snemovna,senat) a naopak jediny organ, ktery lide nevoli(prezident) se ohani "zajmy lidu". Nemeli bychom tedy zmenit Ustavu a volit pouze prezidenta, ktery by sam sestavoval parlament ??
04. 10. 2009 | 14:08

111111 napsal(a):

Politika by měla být věcí míry, uměřenosti a kompromisu.
Jakmile je něčeho nadmíru, je konec míru, ať už se jedná o daně, sociální pomoc, byrokracii, státní moc a dokonce i o svobodu (anarchie), jde o extrém.
Evropská unie ruší politiku jako aktivitu svobodných občanů, kteří se se svými lojálními sousedy dohadují o tvaru a záměru své milované tradiční (teritoriální) obce.
S unií se přít nelze.
Má na pomoc svůj soudní dvůr a poslušný europarlament. Jestliže naši poslanci vytvoří legitimní vládu a vlády mnoha zemí vytvoří společně nadvládu, je taková jednosměrně druhotně delegovaná a odtažitá svrchovaná moc v rozporu s jejím mandátem.
Cožpak jsme kdy volili svou vládu, aby se vzdala vlády? Kdo bude kontrolovat delegáty delegátů (Terentius)?
Nad tím se konečně pozastavil i německý ústavní soud.
Od nicejské tzv. ústavní smlouvy předělané do lisabonské podoby se už nevedou v Evropě referenda, s vyjimkou Irů, kterým byl nařízen nedůstojný reparát a kde se za naše peníze vede masivní a demagogická kampaň.
I tohle je dnes považováno za demokracii.
Nejde mi jen o meritum nad - vlády, která nemusí skládat nikomu účty (audit), vlády nevolené a neodvolatelné unijní byrokracie, jež má být z principu, to znamená absolutně, vždy lepší než naši volení a odvolatelní zástupci.
Jsme dnes a denně všichni vystaveni, tak jako kdysi, oficiální lži.
Lže se nám, že má Evropa společnou ideu a že je nejenom naší společnou civilizací, ale i národem.
Lže se nám, že je Evropský parlament demokratickou institucí, že Lisabonská smlouva posiluje demokracii, že násilné budování integrálního nad - státu vytváří mír a prosperitu v Evropě.
Mír a prosperitu vždy ohrožovalo jenom jedno – imperiální hegemonie.
Je to přesně naopak. Čím více se nevolení a odvolení politici budou snažit utužovat vládu evropského superstátu, tím více bude Evropa oscilovat k extrémům.
04. 10. 2009 | 14:20

Gru napsal(a):

Česká smůla je, že se vždycky přidáme někam, kde už je v té chvíli jasno, že bycom se přidat neměli. Tak např. NATO - v době, kdy jsem přistoupili, už vlastně nepanovaly poměry, které vedly k vznioky NATO a taky 12 dnů po našem vstupu porušilo NATO svou chartu a jednalo mimo svůj smluvně zakotnevý rámec.
EU dnes persistuje v naprosto jiných podmínkácm, než ve kterých byla koncipována, a rovněž principy, za kterých jsem - slepě - do chomoutu EU vlezli, se změnily a dál budou měnit. Pdovíáme-li se na demografický vývoj a zvážíme-li, jak se bude v budoucím evropském Impériu rozhodovat, vyjde nám jaëdnoznačně, že půjde o německo. ftramcouzsko-turecké kondominium. Rozhodující bude počet obyvatel - a v tom, ohledu Turecko btzy dožene i Německo a nechá za sebou Francii i Británii.
04. 10. 2009 | 14:27

Vladka napsal(a):

Dekuji panu Tomskemu.Uz pri vstupu CR do Evropske unie jsem byla proti.Co se ukazuje dnes,jak Evropska unie chce oklestit prava a identitu ostatnich suverenich statu je jen to,ceho jsem se obavala.Zasadne nepodepisovat LS!Je totiz jasne,kam EU smeruje.Po ustaveni EU(ratifikovani jeji Ustavy,ci LS)bude totiz smerovat ke spojeni s Unie a to Severoamericke(temer bez jakekoliv zmince v mediich se spojili USA,Canada a Mexiko ),dale jsou dalsi Unie-Africka,Asijska..Po spojeni techto unii,bude mit konecne hrstka lidi-bankeru,nadnarodnich korporaci atd.nadvladu sveta pevne v rukou.Konecne a bez valek...Je dobre shlednout video: Zeitgeist a Zeitgeist Addendum
04. 10. 2009 | 14:28

Béda napsal(a):

Vladka,

hrstka bankéřů nám vládne již nyní. Na tom LS mnoho nezmění. Bankéři prakticky nemají žádná omezení.

Ldyby šlo o ně, byl by ultraliberál V.Klaus zajisté mezi prvními, kdo by tlačil na schválení LS:
04. 10. 2009 | 14:33

Béda napsal(a):

Gru, nezdá se mi, že by právě Francouzsko a Německo tlačily na přijetí Turecka do EU. To spíše náš transatlantický spojenec, kterému jsme povinni věčnou vděčností.
04. 10. 2009 | 14:34

Vico napsal(a):

Dopis blogera prezidentu republiky trochu připomíná název jednoho starého italského filmu -Příznání komisaře prokurátorovi republiky-.

O tom se vlastně nedá diskutovat. To je jako diskutovat o vtipu. O vtipu se diskutovat nedá. Dá se jen smát, brečet anebo výmluvně mlčet.

Snad nejkrásnější příspěvek je ten, který /v dobrém úmyslu/ přirovnává Klause k vyviklané skobě.

Jo, jo vyviklaná skoba. Takže ani ta tragedie se konat nebude. Na vyviklané skobě se nedá ani oběsit. Jen spadnout do hnoje.
04. 10. 2009 | 14:39

hovorka11 napsal(a):

Vladka: Vy chcete Válku? Já ne.
04. 10. 2009 | 14:43

Karel Mueller napsal(a):

Ares:

Pokud jde o formu, to myslíte vážně s tím přirovnáním k oslavným básním na Stalina? Vidím, že jste žádnou nečetl - buďte rád - a stalinismus tím jen bagatelizujete.

Pokd jde o stanovisko KSČM: politice se stává, že růzé strany mají zájem na jedné věci z různých důvodů. Multi-kulti začli podporovat jak krajní levičáci snící o tom, že se všichni budeme objímat, tak žraloci chtějící spolknout všechno.

Pokud jde o kritiky LS: Zatím jsem se setkal jen s jejich napadáním, nikoliv přesvědčivým vyvrácením jejich argumentů. Já nevím, co naši vyjednávači dělali, ale například Poláci si vyjednali výjimku v oblasti majetkového práva, kde Brusel není nadřazen polským zákonům. To mj. zcela znemožňuje jakoukoliv revizi 2. WW. Irové řekli ano až po určitých ústupcích.

O EU jsem se několikrát vyjádřil na blozích prof. Hořejšího - dost obsáhle - a nechci to opakovat. Ale uvědomte si jednu věc: I když stát nekontroluje ani své finance, jak říká přítel vlk a páteř ekonomie je v zahraničních rukou, tak stále má český národ tu svoji hroudu, mám-li citovat klasiky. To už nebude.

Řeči o periferii a podobně jsou přímo k smíchu, střed Evropy není a nebude periferií. Záleželo jen na "tomto národě" a jeho elitě, aby ukázal, za co stojí.
04. 10. 2009 | 14:46

UF ! napsal(a):

No teda, chudák Václav Klaus. Nechtěl bych být v jeho kůži.
Nicméně, proč by to neměl podepsat, a když zjistíme reálné nepořádky, proč bychom tu EU neměli reformovat? Na reformaci jsme přeci machři, ne?
04. 10. 2009 | 14:53

vasja napsal(a):

Ben.
Víte kdo se LS a EU nebojí? Tak to je jednoduchý. Jsou to ti vyžírkové, samostatného života neschopná jelita, podržtašky, kteří se v socíku rochněj, páč jinak žít neuměj a jediné co je zajímá je den výplaty. To jsou v pozoru s nataženou pazourou.
A pochopitelně se bojej ti, co to všechno platěj.
Tak si dejte pod sebe zdejší blogery - eurohujery a budete doma.
Svoboda
Hořejší
Matoušek
04. 10. 2009 | 14:58

Olda napsal(a):

Važený pane Tomský, měl jsem zato, že jste demokrat, ale evidentně nejste...Nabádat prezidenta poslední země EU, která ještě neratifikovala LS, prezidenta, kterému k ratifikaci poslal LS parlament jeho země, aby nepodepsal, zanmená, že vy a pna Klaus se tak akorát můžete vykašlat na demokraticky projevenou vůli vlastního parlamentu a 26 zemí EU. Vy totiž pravdu znáte lépe, že ano?
04. 10. 2009 | 15:06

ctenar napsal(a):

Ač ho nemam rád, Jsem za Klausem, 4. svatá evropská říše smrděla a smrdět bude vždy od hlavy!!!!
04. 10. 2009 | 15:06

vasja napsal(a):

UF!
Jo" zjistíme nepořádky " budeme reformovat :)))
Zmasírujou Vás tak, že na nepořádky zapomenete.
Podívejte na Topolánka. Z euroskeptika je nyní mopslík, který pod vidinou ohlodaný kosti obchcává futra v Bruselu.
04. 10. 2009 | 15:13

mb napsal(a):

ať českou republiku ovládají naši hodní domácí mafiáni a ne ti zlí profesionální bruselští burreaukraté a nikým nevolené politické elity ....
04. 10. 2009 | 15:23

Emissary napsal(a):

Když Slunce zapadne včas.

Když Slunce zapadne včas a den vystřídá noc, oznamuje nám, že je všechno jak má být, že život na této planetě nepřestává existovat. Samotný akt západu slunce ovšem neposkytuje informaci, jakým způsobem uspořádat život, to bylo ponecháno na lidech.

Socialisté jsou podivný tvorové. Jednou jim záleží na absolutním pojetí demokracie, jež má vyúsťovat k referendům ve všech oblastech společenského života, podruhé, zejména když je to velmi důležité, na to nedbá.

Jednou chce mít možnost volené zástupce odvolávat, ale podruhé mu nevadí ani nevolení.

Dluhy Spojených států amerických přijímá jako zadostiučiněni, ale dluhy členských zemí EU mnohdy vyšší nevadí.

Struktura obyvatelstva v USA a imigrace mu vadí a Američany nepovažuje za národ, totéž mu na EU nevadí.

Víra v Boha mu vadí a hrdě se hlásí k ateizmu, odsuzuje zločiny inkvizice, ale zločiny komunismu mnohem většího rozsahu a za mnohem kratší dobu, v modernější době nevadí.

Davové chování mu vadí, ale sám mu podléhá v mnoha oblastech včetně v otázkách Evropské unie.

Vydat ústavu na hromadě papíru a když se to nehodí, pak ji přepsat na smlouvu menším písmem, aby toho "tolik" nebylo. Vypsat referendum a když se to nehodí opakovat je. Nevypsat referenda, protože se to nehodí. Tak já nevím, ale tady není něco v pořádku.

Směšně vykřikovat cosi o velezradě, když podpis LS se k velezradě víc blíží.

A do toho vyhrožuje celému českému národu nějaký potomek Hunů, kteří sem přišli z Asie na malých koních a než se usadili, jen loupili.

Člověk který podléhá nekritickému myšlení je člověkem bezcenným, že Bédo? Vyjmenovávat jen klady a zapomínat na zápory je dobrá cesta k sebezničení. Mnohokrát v dějinách lidstva lidi radostně křičeli – chceme to! Ale mnohokrát to dopadlo špatně. Kdo zasahuje i do těch nejběžnějších a přirozených tradic a zásad národů, ten nečiní dobře. Síla lidstva přece odjakživa byla v rozmanitosti, nikoliv v uniformitě a v zbytňování byrokracie.

Pro: Rumcajs

Je mi líto,ale ten Váš nový volební model může skončit katastrofou, zvláště v naších podmínkách. ČSSD 36, komunisti 35, ostatní zbytek. Rozdělení mandátů v druhem kole pak je:
ČSSD 101, komunisti 34-35, dohromady min. 135, což je dvoutřetinová většina, tedy ústavní. A byli bychom v pr…

Pane Tomský,

go, go... !
04. 10. 2009 | 15:35

WorldWidePimpaku napsal(a):

Ono tady jde vlastně o symbiózu.
Pak prezident, kterého skoro nikde nemají rádi (vyjma Východu, včetně toho Dálného) si vytvořil specifický svět, za pomoci veselého spolku kolem serveru EUportál;cz (povšimněte si, jak se tamní přispěvatelé a čtenáři podobají náboženské sektě, jak se určitá témata opakují bez udání nové informace, podobně jako když se přeříkávají modlitby), ale i komunistů a polokomunistů. Čas, okolní kulisy a zúčastněné osoby daly vzniknout několika tématům, na nichž je možno se profilovat, ale je to jen parodie na politiku, podobně jako je parodie na rodinu, pokud tato stojí na vánočním majonézovém salátu a věrnosti značce obchodu pro kutily.
Něco je špatně: když - řekněme Ministr pro výsadbu třešňových sadů - dělá špatnou politiku, nebo nedělá žádnou, je mu to časem spočítáno a zpravidla je odporoučen do Wikipedie. Náš pan prezident si z celého spektra vypreparoval pár témat a to, jak se s nimi popere, pouze pozmění okruh jeho kamarádů a uctívačů. Ve svém virtuálním světě si to může dovolit.
04. 10. 2009 | 15:36

LB napsal(a):

Karel Mueller

Když já se právě obávám toho, aby tu naši "českou hroudu" naše domácí elity neprošustrovaly. Jsou na nejlepší cestě...

Jinak si o pospisu LS myslím totéž, co profesor Hořejší.
04. 10. 2009 | 16:06

Emissary napsal(a):

Oprava

Ehm, socialisté jsou vskutku
podivní tvorové.

Emissary - také strojař.
04. 10. 2009 | 16:12

... napsal(a):

Jedna z hypotéz objasňujících výsledek druhého referenda v Irsku říká, že schválení Lisabonu napomohla finanční krize. Ano, myslím si, že to tak skutečně bylo. Všimněme si ale, že Hitler se dostal do čela Německa právě v důsledku krize ve třicátých letech a Bolševikům v Rusku nemálo pomohla probíhající první světová válka. U nás se dostali komunisté k moci po skončení druhé světové války - opět jsme byli otřesení a hledali jsme jistotu u komančů.
Teď se děje to samé - z krize se zrodí diktatura. Čím hůř, tím líp... doporučuju všem pořídit si zbraně, budou se hodit.
04. 10. 2009 | 16:25

Karel Mueller napsal(a):

LS:

Pokud jim to "tento národ" doolí, tak jim v tom vcelku nikdo nezabrání, pokud se tak už nestalo. Ale na podstatě věci nic nemění. Závěrem jsem to napsal jasně.

Víte, většina stoupenců jednotné EU a stoupenců LS si myslí, že se vymetou domácí mafie a nastolí ta echt pravá občanská demokracie a blahobyt.

Dětinsky naivní.

Jediné, co se změní je to, že diktát Bruselu bude daleko tvrdší. Podívejte se jen na hysterii kolem Matiční v 90. letech nebo tlaky kolem řešení romské otázky. Jsem skeptik a tak předpokládám, že kdykoliv zasáhne do vnitřních poměrů nějakého státu, tak samozřejmě chybně. Vnitřní problémy za nás nikdo řešit nebude.

Brusel bude dříve či později jen prodlouženou rukou nadnárodních korporací a bank, nic víc.
04. 10. 2009 | 16:26

Ares napsal(a):

Karel Mueller: Četl. Ale budiž, zůstaneme u toho, že já preferuji emocionálně méně vypjatou a heroizující formu textu. Lepší?

„Pokud jde o kritiky LS: Zatím jsem se setkal jen s jejich napadáním, nikoliv přesvědčivým vyvrácením jejich argumentů.“ Předpokládám, že kdybych se zeptal nějakého zastánce LS, tak by mi tvrdil to stejné :-).

Když se mělo hlasovat o vstupu do EU, odpůrci strašili s lecčím. Nezdá se mi ale, že by se ty katastrofické scénáře naplnily. Stále za většinu problémů, které vidíte kolem sebe, můžeme poděkovat hlavně sami sobě. A po LS to podle mě bude stejné.

Nehodlám vás ale přesvědčovat o svém názoru. Vzhledem k tomu, že na nás dvou to opravdu nezáleží, můžeme si počkat. Pokud nás poslední naděje stamiliónů před LS nezachrání, může se na téma, komu patří ta naše hrouda pobavit za pár let znovu :-).
04. 10. 2009 | 16:35

crezpenan napsal(a):

p.Tomský,opravdu jste mne překvapil,tak k Vaší výzvě ještě přidám:
Pane prezidente vydržte,vrátíme Evropě Mnichov !
Němcům a Francouzům rozbijeme Neofranskou říši a Britové mohou také napravit 1938.
04. 10. 2009 | 16:56

vlk napsal(a):

Nad tímhle Tomského textem skutečně začíná rozum stát! začíná to už v první větě:

Vážený a milý pane prezidente!

Inu - potěš koště! Vážený? Za co? Za to že ignoruje ústavu? Protože zákonodárce v ústavě chtěl , aby prezident podepsal přístupový akt, pokud jej odhlasují obě komory parlamentu a president toto ostentativně ignoruje, vykrádajíc ústavu, protože zákonodárce , když ji přijímal nepředjímal možnost, že na presidentský stolec jednou zasedne extrémní narcisista, chovající s e jako orientální monarcha. Narcisissta, který ústavu bud e vykrádat? Narcisista, který pokud neuvidí v zákoně litery například typu:

-president po odhlasování zákona, mezinárodní smlouvy , atd.a td. oběma komorami parlamentu a ústavní většinou je POVONEN PODEPSAT tento zákon, smlouvu do 48 hodin, jinak zákon, smlouva, atd. vstupují v platnost automaticky a na presidenta podává nejvyšší s tátní zástupce návrh na odvolání k Ústavnímu soudu pro porušení ústavy.
bud e dělat potíže?
Stejně jako je tomu v případě nejmenování kandidáta na soudce Dr. Langera! ke kterému byl, opakovaně , dokonc e vyzván soudem?
Nechť mi autor promine, za tohle si jej nemohu vážit ani omylem, ani kdybych chtěl. a já nechci.
A pokud je ono vykrádání ústavy a přisvojování si kompetencí nad rámec ústavy- dokonce kompetencí malého dítěte nebo absolutního monarchy , to jak kdo chce - heč heč já nepodepíšu a nepodepíšu! nebo stát sem já a nějaký parlament a senát mne vůbec nezajímají, protože dokud JÁ nepodepíši tak prostě nic neplatí a vy voliči si můžete trhnout nohou, hlavně že budete platit daně!
Je li tohle autorovi milé, fajn. Pak nechť si Klaus e vezme domů a tam si ho užije.
Aspoň pro mne není Klaus ani vážený, ani milý. Bohužel je president. President zvolený hlasem poslance Snítilého. Což mimochodem vypovídá naprosto jasně o jeho legitimitě.
04. 10. 2009 | 17:02

dralin napsal(a):

Též jsem pro odmítnutí Lisabonské smlouvy!! Pane prezidente - nezklamte nás!!
04. 10. 2009 | 17:05

Pavel K napsal(a):

Pane Tomský, nevím za koho mluvíte. Odepisuji Vám pobízen svými anglickými přáteli. Byli bychom rádi, kdyby Klaus smlouvu již konečně ratifikoval. Váš postoj je ryze Váš soukromý postoj a není sdílen většinovou britskou veřejností, stejně jako v Česku Klausův postoj podporuje již jen nepatrná hrstka zkrachovalých politiků. V případě, že Klaus odmítne dokončit ratifikaci LS v Česku, měl by rezignovat na svoji funkci. Tak je to v souladu s demokratickými principy.
04. 10. 2009 | 17:10

Frant. Lukeš napsal(a):

Samozřejmě p. Tomský má právo mluvit za sebe a pouze tak jeho názor vnímám. Nevím jak si může osobovat právo vyjadřovat se za "stamiliony občanů, kterým nebylo dovoleno promluvit." Já k nim tedy rozhodně nepatřím.
Nevím zda je všem oponentům Lisabonské smlouvy, která - jak doufám - bude skutečným počátkem sjednocující se Evropy je zřejmé, že tím kdo je proti ní právě proto, že by dovolila vytvořit jednotnou politiku EU např. v energetické oblasti, je Rusko. To si přeje, aby EU byla co nejméně akční, aby nevytvářela společnou politiku a Rusko mohlo postupně v řadě zemí zvyšovat svůj vliv tím, že takoví drobečci jako je např. ČR budou muset nepochybně splnit ruské požadavky protože o vyjednávání se státy jako je Rusko v tak citlivé oblasti jako jsou dodávky energetických surovin jako rovný s rovným by si naše republika nemohla dovolit ani zdát. Tak tedy: zastánci podřízenosti ČR vlivu Ruska vzhůru do boje proti lisabonské smlouvě.
04. 10. 2009 | 17:32

Jozef napsal(a):

Jednou vetou

Idea Kapitolu:imperium, svetovlada
Idea NATO:drzat Nemcov dole a Rusov mimo
Idea EU: spojit vojensky,uhlim a ocelou,Francuzov s Nemcami ,v americkom protektorate

Dohoda s Gorbacovom: spolocny europsky dom od Atlantiku po Ural.Gorbacov odovzdava cele uzemie svojho vplyvu.

Euro: Zapad straca nepriatela,zapadoeuropski predatori brania sa pred vojnami medzi sebou a pred Nemeckom spolocnou menovou politikou

Jedina supervelmoc:Washingtonom vedeni dobyvatelia v ulohe poslov rozvoja a prosperity roztrhaju vychodnu a juznu Europu,monetarnou restrikciou privedu dotknute ekonomiky k bleskovemu bankrotu a vykupia ich...

Euroustava: Washingtom straca na sile,potrebuje silnejsieho a operativneho spojenca v cele s prezidentom - pudlom typu T.Blairea....

Sucasna situacia: Zapad v tazkej etnickej defenzive a v hlbokej hospodarskej krize.Stratil vplyv v Latinskej amerike,straca v Afrike,stratil Moskvu a nepodarilo sa mu ju znovu dobyt,tazke porazky v moslimskom svete.
Dominopad imperia.Neschopnost reagovat po analyze a dohode,kazdy krok ma nepredvidatelne dosledky,chaos...

Jedina cesta zivota: spolocny domov vsetkych na tejto obeznici slnka
04. 10. 2009 | 17:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku ("debil"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 10. 2009 | 17:35

Anička z Kuřimi napsal(a):

Přišel TGM-odešel, přišel Hitler - odešel, přišel Klaus -odejde,
přišla válka- skončila "vyhrái" jsme, přišli komanči - odešli, přišli Rusové- taky odešli,
ti "uvědomělí" chtěli Radárek - a najednou nic, teď přišla UNIE- odejde taky, jen s tím rozdílem, že zatím nevíme kdy!!
Takže tam VSTUPME a nechoďme proti proudu !! Je to zbytečné, páč ztráty z nepodepsání toho plynoucí budou DALEKO, ale OPRAVDU daleko větší než z podepsání !!
Pane Tomský, nevidíte ten les pro jeden strom ?!! Měla jsem o vás lepší mínění ..
Zamyslete se nejenom Vy, pane Tomský, ale i celá "modrá" strana, nad svými skutky vůči UNII v zájmu ČR.
Wo tom to je ..
04. 10. 2009 | 17:46

Petr napsal(a):

Pane presidente podepište.
Špidla a 40.000 lenivých, neschopných a zlých bruselských ouředníků Vás bude velebit.
04. 10. 2009 | 18:02

Vico napsal(a):

Zastánci V K by si měli položit otázku, teď nepřímo navazuji na Vlka, jehož přítomnost s potěšením zaznamenávám, že prezident podivným výkladem Ústavy přehlíží ústavními většinami odhlasovanou ratifikaci LS oběma komorami a na druhé straně zohledňuje přání představitele opoziční politické strany ve Velké Británii, aby s ohledem na volební sliby tohoto představitele /Camerona/ LS další dlouhé měsíce nepodepisoval.

Tak to je ta suverenita v podání Václava Klause. Kroky českého prezidenta odvisejí od irského referenda a od přání šéfa thoryů Camerona.

Tak trochu příběh psaný Orwelem.
04. 10. 2009 | 18:19

Tomáš napsal(a):

Da Da vyděržat tovarišc Klaus, agent KGB i držitěl nagrady Puškina....
04. 10. 2009 | 18:28

Béda napsal(a):

Emissary,

co to plácáte, pane "velefilozofe" o referendu? V.Klaus jej snad někdy prosazoval anebo prosazuje? Je snad nějaká šance na referendum o LS? Já jsem okamžitě pro!

Jaký je rozdíl mezi "zastupitelem" v národním parlamentu a v europarlamentu co se týče odvolání? Je snad některý z nich odvolatelný? Kde jste nabral, že mi nevadí neodvolatelnost, kteréhokoli reprezentanta politické elity?

Jak jste došel na to, že mi nevadí kterékoliv (americké anebo jiné) dluhy?

Jak jste došel na to, že mi nevadí migrační hrozba evropské populaci? Četl jste vůbec mé vstupy v různých diskusích k této otázce?

Kdo vám říkal, že mi nevadí zločiny komunismu, resp. jakékoliv zločiny proti lidskosti ať ze strany SSSR, nacistického Německa, USA, Izraele atd.?

V čem je otázka našeho členství v reformované EU tolik odlišná od otázky našeho členství ve zgruntu zreformovaném a přeinačeném NATO?

Myslím, pane Emissary, že jste jednoduše demagog! Přisuzujete druhému myšlenky, které nevyřkl a kterých autorem jste vy sám!
04. 10. 2009 | 18:30

Kodlec napsal(a):

Klaus nikdy nedělá nic proti zájmům Ruska,takže proč by měl podepisovat Lisabon. Za to by ho jeho přítel soudruh Putin nepochválil. Vzůru tedy ve stopách Edvarda Beneše znovu do náruče Velkého bratra na Východě.
04. 10. 2009 | 18:45

Béda napsal(a):

Kodlec,

co sem pletete Rusko? Co má Rusko společného s Lisabonem? Je snad jeho autorem? Nutí členské země NATO ji přijímat anebo odmítat? Snaží se sad Rusko Evropu uměle rozdělovat? Zaznamenal jste někde nějaké ruské prohlášení na margo LS, evropské integrace, nějakou konkrétní ruskou konspiraci v tomto smyslu? Jestli ano, sem s nimi!
Jestli to chcete dělat proč přitom opomínáte třeba USA a jejich Trojské koně v Evropě
(Turecko, radar, Kosovo, britské "iniciativy"
...)?
04. 10. 2009 | 18:53

Jirka napsal(a):

Je dobře, že Klaus stojí proti Lisabonské smlouvě, ale to neni důvod ho nějak celkově adorovat. Dle mého je vyvážený názor, že Klaus je arogantní sebestředný imperátor, který ve věci "Lisabonu" jedná správně. Pochybuji ovšem, že by motivem jeho neústupného postoje byla snaha bránit demokracii. Je to stejné, jak s Melčákem a předčasnými volbami.

Vzpamatujte se, páni diskutéři, kteří z Klause díky jednomu správnému postoji (ovšem s pochybnými motivy) děláte málem poloboha.
04. 10. 2009 | 18:55

Josef K. napsal(a):

Pane Tomský, přirovnání pana Klause k A.Solenicinovi je hodné tak nízké míry inteligence, že to může napsat jen čověk hluboce neznalý, nepřemýšlející a bez jakékoliv míry vkusu.Představuji si Vás jako mže nevelké postavy, kerý nosí šedé obleky s černýma botami na silné gumové podrážce, představuji si, že Alberto Moravia je pro Vás komunista, podobně jako Milan Kundera a Cervantes, Keynes je už úplně blbý bolševik a Wittgenstein byl přece žid s černošskou tetou...a kanibal navíc. Nepochybně věříte na genetický původ národů a historickou sílu slovanstva podobně jistému panu Kufertovi. Jsem si zcela jist, že Stalin byl pro Vás nic než velmi rozumným politikem, stejně jako jím byl Kramář s jeho slovanským náckovstvím. A , nejsem si jist, patrně si lijete magi na rebarboroý koláč...Asi tak lze hodnoti Váš výrazný vstup do tohoto okamžitého písemnictví, milý hochu.
národů
04. 10. 2009 | 18:58

bp napsal(a):

Pane Tomský, výborně.

Musíme se teď modlit, aby Klaus ten tlak vydržel. Bude to něco šíleného. Nejen jeho dávní nepřátelé, ale i jeho nedávní přátelé půjdou proti němu se strašnou silou.

Už by měl konečně konvertovat ke katolictví, aby to, co ho čeká, dokázal lépe zvládnout.

Lisabonská smlouva je ve skutečnosti silně protievropská, Evropě velice uškodí, bude-li přijata.
04. 10. 2009 | 18:59

Gudka napsal(a):

Vlk

Vaše interpreatce ústavních závazků prezidenta je až dětinská.
Automatické platnosti - trochu to přiupomíná doby, o kterých jsme se zapřísahali, že se už nevrátí.

Fr. Lukeš

navrhujete tedy zaměnit jednu závislost /jak to nazýváte "diktát") zua jinou závislost ("diktát").

Z nějakého blíže nevysvěteného důvodu zřejmě považujete diktát západní za lepší troho moskevského?
04. 10. 2009 | 18:59

Béda napsal(a):

bp,

mohl byste rozvést, v čem přijetí LS ( tedy větší míra integrace) Evropě uškodí?

Ocenil bych, kdybyste to vzal od ekonomiky, přes zahraniční politiku, vojenství, právní prostředí, ekologii...
04. 10. 2009 | 19:02

Josef K. napsal(a):

Možná by si všichni ti zastánci českého národa měli napřed odpovědně najít definici co to vlastně národ je, pak zda jejich nacionalismus této zemi nepřinesl dost zla, minimálně za posledních sto let. Možná by pak našli dostatek energie k důstojné existenci a nacionalismus by zaměnili za hrdé vlastenectví. Hrozí však, že by pak odhlasovali LS a vzdali se drobných příspěvků KGB.
04. 10. 2009 | 19:05

Béda napsal(a):

Gudka,

staří členové (ani ti malí - "nevýznamní"), kteří v předsametí trpěli starým "diktátem" se tomu novému "diktátu" z neznámého důvodu nebrání.

Nevíte čím to může být?
04. 10. 2009 | 19:05

Emissary napsal(a):

Aha, pane Bédo,

rád se nechám poučit, ale toto zavání nejen demagogii, ale docela velkou neznalosti. A panu Tomskému se rovnat nechtějte, protože ani nemůžete. On ví toho mnohem víc.

Takže tady jsou je a pouze ty vaše klady

„Na rozdíl od vás si myslím, že prohlubující se integrace Evropy obyvatelům ČR mnohem více prospěla nežli ublížila - byť se u toho stávají občasné úlety, skultivovala naši právní džungli, obyvatelé členských států se pozvolna stávají Euroobčany, ve většině států platí společná měna, životní prostředí se koordinovaným úsilím mění k lepšímu, zvýšil se standard ve službách, obchodu, zásobení zbožím, zlepšila se vybavenost obcí a regionů - běžnými se stávají čističky odpadních vod, kanalizace, ustupuje se od topení fosilními palivy...“

A tady vaše neznalost

„A malou připomínku nakonec. Každá členská země má v EU svého zástupce. Navíc může, v případě, že o tom přesvědčí zástupce ostatních zemí, přehlasovat kohokoliv a v konkurenci názorů prosadit své pojetí - ne že ne. Akorát různí Klausové, Kožení, Kalouskové a spol. to budou mít mnohem těžší. Bude jim totiž lépe vidět na prsty. Domácí mafie totiž budou ztrácet na významu.“

Váš příspěvek z 04.10.2009 06:30:20

Blbý, co?
04. 10. 2009 | 19:07

kodlec napsal(a):

Milý Bédo,
co má Rusko společného s Lisabonem?
Rusko potřebuje EU rozhádanou nejednotnou slabou, pokud LS nebude přijata přesně to se stane.
Tedy to má Rusko společného s Lisabonem.
04. 10. 2009 | 19:13

báborybá napsal(a):

Urgentní tón Tomského mi připadá jako reparát za Versailles.Letiště nás ale staví spíše do pozice tehdejšího Německa.Kdyby Němci opravdu zamýšleli smazat Versailles a Benešovy dekrety v budoucnosti,tak by bylo divné,že by dnes nám dovolovali podpis suverénního státu na LS. A pak doufám,že Klaus ví,že český stát byl na Bílé Hoře a po r.1918 zahraničně politicky nestabilní,protože obsahoval světu známou křiklavou sociální nerovnost.Rusko Stalina nemohlo tehdy Versailles lehce pocitově garantovat,považuje-li se s Německem za tehdejší obejité a ublížené.Tím spíše nemůže garantovat nic Česku,je-li členem jiného společenství,zejména obranného dnes.To předem vylučme jako absolutní absurditu.To jak se každý evropský stát dnes sám hrabe z krize mj. svědčí o tom jak daleko je ještě vše od superstátu.Ale číst z domácího tisku potísícáté,že objekt XY státu nic nepřinášel,proto byl prodán subjektu ZY je denervující navíc se zprávou o dalších škrtech.Čím se tak zasluhuje subjekt ZY o počet cestujících letadly,že právě u něj vzroste? To je nepochopitelné.
04. 10. 2009 | 19:14

Béda napsal(a):

kodlec,

to samé můžete napsat o několika tuctech dalších zemí, včetně USA. Očekával bych fakta - iniciativy Ruska při prosazování, resp. paralyzaci přijetí LS - prozaím nikde nic, pouze obecné hypotézy a filosofování.

Emissary,

co jste tou citací chtěl dokázat? Nějak mi uniká podstata.
04. 10. 2009 | 19:20

Emissary napsal(a):

Pro: Béda

To je těžké pane Bédo, na to musíte přijít sám.
04. 10. 2009 | 19:24

karel matousek napsal(a):

@ ben
Mne to taky nepripada jako legrace, ale co mam delat? Propagovat defenestrace? Nekteri diskutujici jsou ale fajn a je s nimi bzunda a je videt, ze za normalizace nasakli jazykovou munici sloupkaru ze Sveta bezpravi a nasili v Rudem pravu.
04. 10. 2009 | 19:29

vlk napsal(a):

Gudka

zřejmě jste vůbec nepochopil čtené. S tím nic nenadělám.
To co vám připadá dětinské, je bohužel nutná textace znění ústavy , pokud by bybyl její tvůrce předpokládal, že někdy na Hradčana přijd e jako president velenarcis Klausova rozměru. Bohužel se tak nestalo. On pouze předpokládal slušného, korektního , zájmů vlastní země dbalého politika! Místo toho tam máme egoistického, sebestředného, chamtivého orientálního monarchu.
No a pokdu jd e o ty časy , které jsme už zapomněli, hm, tak tam to vidím úplně obráceně než vy. Tam také generální tajemníka a prezident r epubliky věděl nejlépe co nám třeba. A také s emoc neohlížel na ústavu a nebo mínění voličů Přesně jako Klaus.
04. 10. 2009 | 19:31

vlk napsal(a):

Gudka

zřejmě jste vůbec nepochopil čtené. S tím nic nenadělám.
To co vám připadá dětinské, je bohužel nutná textace znění ústavy , pokud by bybyl její tvůrce předpokládal, že někdy na Hradčana přijd e jako president velenarcis Klausova rozměru. Bohužel se tak nestalo. On pouze předpokládal slušného, korektního , zájmů vlastní země dbalého politika! Místo toho tam máme egoistického, sebestředného, chamtivého orientálního monarchu.
No a pokdu jd e o ty časy , které jsme už zapomněli, hm, tak tam to vidím úplně obráceně než vy. Tam také generální tajemníka a prezident r epubliky věděl nejlépe co nám třeba. A také s emoc neohlížel na ústavu a nebo mínění voličů Přesně jako Klaus.
04. 10. 2009 | 19:32

Joe napsal(a):

Tolik malosti, či vlastně tuposti jsem dlouho neviděl
04. 10. 2009 | 19:33

Emissary napsal(a):

Ach jo, pane Bédo.

Teprve teď jsem si všimnul vaši první reakci na můj příspěvek.

Já jsem svůj příspěvek formuloval obecně a konkrétní byl na vás jenom v té otázce. Takže mě považujete za demagoga a sebe za vítěze. Budiž Vám přáno.

Otázky chabého rozumu jsme ve škole neprobírali, to jsem se naučil sám. :)
04. 10. 2009 | 19:42

Béda napsal(a):

pumprlidentlich,

jednoduchá rada. Musel byste se naučil číst, formulovat nějaké myšlenky a taky psát a argumentovat. To ostatní již přijde samo.

Na ten váš zapařený zadek by mohl být dobrý heřmánkový koupel. Někde jsem četl, od člověka, který měl podobný problém jako vy, že to zabralo.
04. 10. 2009 | 19:43

Béda napsal(a):

Emissary,

jako vždy velevýznamně neurčitý, tajemný a hlavně nekonkrétní.
04. 10. 2009 | 19:45

Emissary napsal(a):

Pro: Béda

Ale jděte Bédo, chce to víc přemýšlet. To nebylo od Vás korektní.
04. 10. 2009 | 19:50

Gudka napsal(a):

Vlk
Inu, interpretovat Ústavu dle momentální potřeby a rozlady z pana Klause dětinské prostě je. Spíš jde, v tuto chvíli, o osobní prestiž sponzorů LS ve Francii a p případného pretendenta na "ervopského prezidenta". Jinak prezidentovo váhání - na které ma zcela jistě dle ústavy právo a prostor - není nikterak na závadu. Současná křeč není nic než hysterie z nedočkavosti. A to je dětinská vlastnost.
04. 10. 2009 | 19:53

Milan napsal(a):

Palcát do ruky a hrr na, neznabohy evropské. Pan Tomský i jiní vyvolení eurobijci si musí připadat jako Husiti, kteří ač bojovali proti všem, nepřátel se nelekali a přátele neměli. Pokud menšina manipuluje s většinou, je to ještě demokracie??
04. 10. 2009 | 19:56

RP napsal(a):

Podle mého názoru pana Tomského jeho britské kořeny nenaučili demokratickému myšlení a jeho akceptaci.
To zda pan Klaus má ve své kritice Lisabonské smlouvy pravdu nebo ne je naprosto irelevantní. Stejně jako v jiných případech, jako například nejmenování soudce, který nyní pracuje na zemském soudu v Mnichově a jeho jmenování soudcem brání jen procedura získání občanství, tak i v případě Lisabonské smlouvy musí respektovat demokratický systém a svojí jasně určenou roli v něm. Proto je jeho nečinnost jak extra legem tak i pošlapáváním demokratických principů a uzurpování si práv absolutistického monarchy.
Jak řekl bývalý francouzský prezident. S panem Klausem by přestaly potíže, pokud by se stal evropským prezidentem. Ale pak bychom s ním nevydrželi.
A navíc obsese ze silné Evropy se táhne britskými dějinami jako červená niť minimálně od dob anglo-saských králů.
Souhlasím s panem Tomským jenom v jednom. Referendum je vhodným nástrojem pro rozhodování v zásadních věcech. Ale nesmí být jen účelovým nástrojem pro případ, kdy se to hodí. Takže pokud nebylo referendum o vstupu do NATO nebo o plánované základně cizích vojsk, pak nevidím důvod, proč by mělo být referendum o Lisabonské smlouvě.
A odkud berete, pane Tomský údaj, že naprostá většina obyvatel Spojeného království v panu Klausovi vidí jedinou naději, …. Něco mi uteklo? On v Británii proběhl nějaký plebiscit?
A na závěr. Odkud berou „králíčkové“ typu pana Klause nebo Topolánka jistotu, že nevznikne dvourychlostní Evropa. Že ty státy, které vidí v lepší koordinaci šanci na další rozvoj, budou nadále poslouchat kverulanty, kterým není nic vhod. To si myslíte, že hrát si na vlastním písečku bez ohledu na partnery mohou jen v Česku, Polsku a v souladu s článkem v Británii.
04. 10. 2009 | 19:59

pumprlidentlich napsal(a):

Béda, děkuji za radu! Nešlo by to vysvětlit nějakým obrázkem? Nerozumím těmto symbolům. "Musel byste se naučil číst"
Já chci také pomáhat rodinám s dětmi, bojovat proti klimatu a imperialistům, ale nevím jak.
04. 10. 2009 | 19:59

Gudka napsal(a):

Vlk a spol.
Že je Klůaus sebestředný narcistický, nepřístupný diskuzi?
Samozřejmě! Právě tak jako třeba Blair či Sarkozy. To nemluvíém o jiných prezidentech, pro které médi a a část veřejnosti rovněž horuje, jako např. Saakašvilli. Zřejmě je tento soubor vlastností určitým předpokladem pro výkon prezidentské funkce (nebo mám raději napsat "role"?).
Zajímavé je, že veřejnost až do nedávné doby Klausovi doslova lízala paty, i když už tehdy všemi těmito vlastnostmi oplýval.

Jenže tehdy nevadil "velkým kormidelníkům Evropy" - to je to celé. Spustit kampaně proti Klausovi, to by se bez bruselských sponzorů nikdo neodvážil.

Tak či tak, Klaus se nakonec ukázal být neposlušným. Jen doudám, že kvůli tomu případně nebudou Prahu bombardov at...
04. 10. 2009 | 20:01

PR napsal(a):

Nic a nikdo není pro občany České republiky nebezpečnější než současní čelní čeští politici, kteří jednají z čistě egoistických pohnutek popřípadě zcela nevypočitatelně. I přestože ES/EU není ideální organizací, tak společně s NATO, OECD, Radou Evropy atd. vymezuje politikům ČR rámce, které jsou - i přes spoustu stupidit - nezbytné pro další zdravý vývoj společnosti ČR. Čím více a intenzivněji bude politika ČR vázána na externí rámce zemí s dlouhodobým demokratickým vývojem, tím lépe pro občany ČR (a tím díky bohu hůře pro převážně nekompetentní české politiky). Tedy, ano Lisabonské smlouvě, která dále napomůže omezit samolibou hloupost vrcholných českých politiků.
04. 10. 2009 | 20:08

Béda napsal(a):

Gudka,

člověče nestrašte! Nejdřív Íránci, pak Rusové a teď dokonce západoevropští spojenci! Kdo se pak má v těch nepřátelích vyznat!
04. 10. 2009 | 20:22

vlk napsal(a):

Gudka

netuším od kdy chodíte na Aktuálně. Soudím, že nikolvi dlouho. Jiank byste měl jasno, že k olizovačům Klausových pat jsme nikd y nepatřil a že svůj názor o něm jako sebestředném narcisovi , škodícím vlastní zemi, zd eprezentuji stabilně a kontinuálně.
A promiňte, nevím ,kd e žijete vy. Já nežiji ani v Británii , ani ve Francii natož v Gruzii. žiji V ČR. záleží mi na Čr. Proto mne nezajímá sebestřednost narcůsů typz Sarky nebo Saakašvilli, kterého navíc považuji za válečného zločince.Proto mne zajímá Klaus.
ne Prahu bombardovat nebudou. Jen ji budou ignorovat: Důsledně atrvale. A budou zcela pomíjet naše zájmy. sebestředné potížisty a narcisistní kverualnty totiž nikdo nemá rád.
a za tyto nebudou brát jen Klause, ale celou zemi. V eře globální ekonomiky docel a problém, řekl bych.
A hysterií z nedočkavosti rozhodně netrpím. trpím syndromem nejmenovaného soudce langera. které Klaus, protože si dovolil psotavit proti Klausovu majestátu odmítl už asi šest let řádně jmenovat. Navzdory soudním rozhodnutím.
a podobně je to s Klausem a LS.Kauza soudce Langer v celoevropském měřítku.
04. 10. 2009 | 20:23

Gudka napsal(a):

Ale narcisové typu Sarkozy či Blair by vás zajímat měli, protože odtud se odvíjí "globalizované" protivnictví vůči Klausovi. Kazí jim totiž obrázek vzroných žáčků, kteří tleskáním uvítají každý pokyn "kormidelníků". A tak jsme vlastně dnes bojištěm několika narcisů.
Bude-li Praha ignorována, pak se venkoncem vůbec nic nezmění, očekávat cokoliv jiného je právě neraálné a značně sebestředné (a hloupé), neboť Praha, až na kratičké výjimky, v historii už dlouho nikoho nezajímá. Ty výjimky jsou vždy jen sledováním momentálního zájmu, pak hned ta pozornost zase opadne.
04. 10. 2009 | 20:31

Béda napsal(a):

Gudka,

čím to asi, že ten Klaus zůstává v Evropě tak osamělý? Čím to, že ani v ODS nebyl jeho názor většinově přejat?

Že by byli všichni ostatní v Evropě i doma hluší a slepí a neviděli zjevnou pravdu?
04. 10. 2009 | 20:53

Lena napsal(a):

pumprlidentlichu,

Vy chcete bojovat proti klimatu, jo? "Proti klimatu"??? Budete bojovat taky proti vesmíru?

Lezou mi tu oči z důlků. Vy jste tedy neohrožený borec!
04. 10. 2009 | 20:56

vičan napsal(a):

pumperlich přece bojuje vždy a všude proti všem.
04. 10. 2009 | 21:15

Gudka napsal(a):

Béda

Čím to? No, vždyť tady o tom všihni pořád dokola píšete! Je to narcis, ví, že toto je jeho konečné funkční období, tak si chce zkrátka vyhodit z kopýtka a asi mu dělá dobře, když může poškádlit ještě ne úplně uspokojeného narcise z Elysejských polí.
Na případnou chytrost bych právě u Rakušanů moc nesázelk, raději je nepřipomínejte... taky po vstupu do EU tvrdě skučeli a skučí dodnes. A jak oplakávají šilink!
04. 10. 2009 | 21:15

Béda napsal(a):

Gudka,

já nepřipomínal jmenovitě Rakušany. Pokud vím jmenovitě jsem mluvil pouze o naprosto rozpolcené ODS.
04. 10. 2009 | 21:24

argun napsal(a):

Skvělý text pane Tomský! Díky.
04. 10. 2009 | 21:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků obsahujících nadávky ("blbečku, "zapařený zadek"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 10. 2009 | 21:41

Jan Martin napsal(a):

...Je to jednoduché: pan Tomský se domnívá, že když Česko vypadne z integračního procesu Evropy - tento vývoj lze přes veškeré ujišťování očekávat -, tak jeho osobní "společenské body" minimálně neklesnou.
V opačném případě pravděpodobně nastane další úbytek jeho již tak dost za 20 let zmenšené osobní prestiže, (nebo též komparativní výhody), vyplývající z jeho zahraničního pobytu před 20 lety.
04. 10. 2009 | 22:12

Saša Tomský napsal(a):

Copak pane Tomský, zase sháníte nějaký lukrativní flek, který vždy dohodila Klausova klika i přesto, že jste všude vytvořil finanční ztráty a firmy zhuntoval?
04. 10. 2009 | 22:37

Pípa napsal(a):

Až téměř do konce jsem při čtení článku doufal, že se jedná o ironii. S hrůzou jsem nakonec zjistil, že je to snad myšleno vážně. A co potom dále v diskuzi? Samý blázen. Nebo hodně bláznů. Proti jsou snad jenom výjimky. Tenhle národ je narušený. Za mřížemi blázince je snad bezpečněji.
04. 10. 2009 | 22:57

Josef Chroust napsal(a):

Václava Klause nikterak nemusím. Jedna jediná věc, na kterou mám týž pohled jako on, je právě pohled na Evropskou unii. Nechápu proč je třeba soužití evropských národů institucionilizovat a svazovat byrokracií. Tento proces musí být nutně v budoucnu provázen velkými protitlaky plynoucími z různorodosti a historického antagonismu. Už v současnosti je samozřejmě zjevná snaha tyto rozpory poněkud uměle upozaďovat, ne-li zamlčovat. Názorným příkladem kam podobná snaha vede, je kupříkladu současný nenávistný vztah Ruska a Polska. 40 let se vedoucí představitelé obou těchto států někdejšího "bratrského socialistického tábora" pokoušeli svým spoluobčanům předkládat upravenou, nekonfliktní verzi společných dějin. Výsledek jejich snahy dnes můžeme hodnotit. Obávám se, že něco podobného čeká i utuženou Evropskou unii. Motivací současného "sjednocovacího" procesu je totiž jen a pouze ekonomický prospěch. Motivace snad dostatečná v současné době konzumní společnosti. Jak dlouho však tato jinak prázdná skořápka může vydržet?
Domnívá se, že daleko prospěšnější by byla skutečně upřímná spolupráce suveréních, demokratických a sebevědomých evropských států. To co však Evropskou unii utvořenou podle představ jejích současných lídrů čeká, bude zřejmě bohužel nespokojenost slabých, cítících, že opět tahají za kratší konec provazu a arogance silných. Rétorika těch, kteří Klause tlačí k podpisu, tomu, zdá se, nasvědčuje.
04. 10. 2009 | 22:57

suP napsal(a):

I já soudím, že LS by neměla být ratifikována, stejně, jako by na našem území měla být americká radarová základna - součást nadřazené protiraketové obrany uSA a NATO. Pokud LS ratifikována bude, budu časem moct říkat:"Vidíte, já vám to říkal".... Ale za to si hovno koupím.
04. 10. 2009 | 23:32

mart napsal(a):

Jedině demisi-za co má pro Pána Jána bojovat?Za referendum ve V.B.? Nechce podepsat-je to akt protiústavní-tak pak jen odstoupit.Ale on podepíše i když je to proti jeho přesvědčení.Jinak totiž může dopadnout jako Ludvík Svoboda,(změna ústavy a odvolání prezidenta )-bylo by načase-ten pán tam přece nikdy nepatříl-o jeho morálním kreditu jsme se přece už často přesvědčili-na př.ráno v kapli sv. Váslava s kardinálem a manželkou a večer s letuškou v posteli,no to je ta naše MORÁLNÍ autorita-co potom můžeme čekat...
05. 10. 2009 | 00:27

Karel Mueller napsal(a):

Milá debatéři,
většina z Vás jsou staří pardálové stejně jako já. A těm by trochu zklidnění hormonu a skepticismu nezaškodilo. Na nějaké vášně nemáme ani věk, ani životní (ne)zkušenosti. To především.

Nemusíte se bát, president to nakonec podepíše. Rok nemůže odolávat.

Co říct na závěr? Zmiňoval jsem se o vemi závažných vyjímkách pro Polsko, stejné jsou pro GB. Irsko si je vymohlo před "opravným" referendem. Ten, kdo měl hlavní slovo ve formulaci té smlouvy, ten určitě nešel proti svým zájmům.

Tím chci říct, že už do kolébky bylo vloženo ono staré dobré: Jsme si sice rovni, ale někteří jsou si rovnější.

Pokud počítáte s tím, že s růstem dítěte se nestanou ti rovnější nejrovnějšími, tak se pohybujete v oblasti sci-fi nebo na nějaké jiné planetě.

Konec.
05. 10. 2009 | 03:30

Helman napsal(a):

Jestli je to míněno jako vtip, skvělé. Diskuze ale svědčí, že to někteří míní vážně.

I těm se tedy směji.
05. 10. 2009 | 06:40

Rumcajs napsal(a):

Velice zajímavá debata a navíc hvězdně obsazena. Bohužel nestíhám, jenom zareaguju mimo téma na Emissaryho.

Kdyby došlo k takovému výsledku, jak píšete, pak by nám nepomohl žádný volební systém.
Zkrátka by přišel nový Únor.
05. 10. 2009 | 07:09

právník napsal(a):

Vážený pane Tomský,
víte, že Vás začínám mít rád? Ne že bych souhlasil se všemi Vašimi příspěvky, ale vždy to má alespoň hlavu a patu. Tímto příspěvkem jste stručně a výstižně vyjádřil mínění mnoha a mnoha obyvatel této země. Škoda, že tu nebylo referendum,když se řada politiků zašťituje "hájením zájmu občanů".
05. 10. 2009 | 08:13

Zeman napsal(a):

podepisuji v plném znění a souhlasím s autorem. Pane prezidente, pane Václave Klausi VYDRŽTE A NEPODEPISUJTE! Je to všechno jedna velká lež a nerozumím tomu, proč několik milionů lidí mlčí, když je jim připravována nemilá budoucnost, omezování jejich svobod, ztráta jejich dloho budované národní individuality,atd. Naši dědové za naše zájmy a práva bojující ve válkách zemřeli pro tohle?
05. 10. 2009 | 08:23

Béda napsal(a):

Pozdě bycha po bitvě honit! Pokud V.Klaus měl jakékoliv výhrady, měl je vznášet v průběhu vyjednávání LS, měl si nechat předložit závěry, text LS, mohl mobilizovat na domácí i evropské půdě... Teď, kdy téměř všechny země LS schválily a ratifikovaly, kdy dokonce i samotná ODS je v otázce LS rozpolcena, je již na jakékoliv reálné obstrukce pozdě. Jakkoliv se pan prezident vždy bránil subjektivnímu podřízení většinovému rozhodnutí, tentokrát se chtě nechtě podřídit bude muset. Obstruovat u ústavního soudu taky nebude moct do nekonečna.

Navíc, jestliže je situace tolik fatální, nejde mi na mysl, jakto, že se k p. Klausovi nepřipojí žádné mělé a střední země?
05. 10. 2009 | 09:06

Jenda napsal(a):

Kdybychom chtěli LS odmítnout, tak k tomu nepotřebujeme Klause. Stačila by petice do Senátu.

Klause potřebujeme na jediné, aby udělal to co má podle ústavy - podepsal.

Vyzívat někoho k porušení ústavy je nevkusné. At si ústavu porušuje pan Tomský.

Pane Tomský lehněte si před vlak a nevstávejte dokud Vám neslíbí, že LS nebude!!! a nashle na psychiatrii.
05. 10. 2009 | 09:11

lubl napsal(a):

Vždy vybíráme (či nevybíráme) jen menší zlo z nabídek jež nám - občanům jsou "demokratickými" principy stanoveny. LS má svá pro i proti - ale my bychom měli volit jen menší zlo. Nepodpisem a neschválením kolem sebe vystavíme novou čínskou zeď, jejíž slabší stěny budou směřovat k putinovskému Rusku. Chceme toto?
05. 10. 2009 | 09:11

Dušan napsal(a):

Odpůrci sjednocování Evropy velebí Klause za jeho prozíravý postoj k Lisabonské smlouvě, ale ve skutečnosti jde o zbytečnou obstrukci a krátkozrakost, která v dějinách zapadne do prachu zapomnění. Pokud Klaus nepodepíše, tak podepíše někdo jiný, je to jen otázka času.
Státní zřízení bude do budoucna ztrácet význam. Oddělené státy byli a jsou rejdištěm totalit, nesnášenlivosti, diktatur, bezpráví, nesvobody a delších zel skrývajících se pod nálepkou stát nebo národ. Evropa má velkou šanci stát se stabilním uskupení, které jediné je schopno čelit novým ekonomickým i válečným hrozbám.
05. 10. 2009 | 09:28

Evropan napsal(a):

Pane autore, opravdu Vám to není hloupé, že se takhle závisle ocitáte na pomyslné výplatní pásce hradní kanceláře prezidenta?
05. 10. 2009 | 09:41

Dušan napsal(a):

Pene Chrouste, jen malý komentář k Vašemu příspěvku. Cituji: "Evropskou unii utvořenou podle představ jejích současných lídrů čeká, bude zřejmě bohužel nespokojenost slabých, cítících, že opět tahají za kratší konec provazu a arogance silných."
Kdy prosím Vás v minulosti tahali menší a slabší státy za delší konec ??? Nebo jinak myslíte si snad, že by někdy mohla ČR jako osamocený stát vůbec někdy tahat za delší konec ??? Menší a slabší státy mají dvě možnosti. Buť se stanou silnějšími a většími což lze pouze nedemokratickou cestou nebo se přidají k silnějším a větším a budou tak mít šanci se aspoň částečně podílet na něčem pro ně přínosném, bohužel jiná cesta není, což ostatně dějiny neustále dokola potvrzují. Pokud se tomu chce pan Klaus stavět, tak může, ale to je asi tak vše co může.
05. 10. 2009 | 09:43

Čech napsal(a):

Alexandře Tomský,Vám je vzdělání nanic ,jako Klausovi,oba jste směšní !!!
05. 10. 2009 | 10:00

Josef Káles ml. napsal(a):

Naprosto souhlasím!
05. 10. 2009 | 10:04

Josef Káles ml. napsal(a):

s vaším článkem!
05. 10. 2009 | 10:05

Taoiseach napsal(a):

autor:

Mocně se oháníte slovem "lež", nicméně Vaše argumenty mají k pravdě hodně daleko. NENÍ PRAVDA, že
- Niceská smlouva byla "tzv. ústavní". Niceská smlouva byla ratifikovaná a všechna její ustanovní (mimochodem schválená referendem o přístupové smlouvě v ČR) jsou dosud v platnosti.
- návrh Smlouvy o ústavě byl "předělán do lisabonské podoby". Smlouva o ústavě měla nahradit veškerou primární legislativu; LS platné smlouvy pouze pozměňuje ve smyslu reformy institucí.
- Irsku "byl nařízen nedůstojný reparát". Ratifikace v každém členském státě je jeho vnitřní věcí. Nikdo nic nařizovat ani nemohl.
- "se za naše peníze vede masivní a demagogická kampaň". Jak jste na to přišel? Jaké naše (případně Vaše) peníze máte na mysli?
- "unijní byrokracie" je neodvolatelnou "nad-vládou". Komisaři jsou odvolatelní (dokonce byla odvolána celá Santerova komise) a politicky NAD Komisí jsou členské státy zastoupené v Radě, resp. na zasedáních Evropské rady.
- je to "jednosměrně druhotně delegovaná a odtažitá svrchovaná moc". "Jestliže naši poslanci vytvoří legitimní vládu", potom nás PŘÍMO její členové zastupují ve vrcholných orgánech EU. Jestliže odvoláme předsedu naší vlády, odvoláváme ho současně i ze zasedání Evropské rady.

Je mi celkem jedno, co píšete v britském tisku, ale uvědomte si laskavě, že president ČR má zastupovat ČESKÉ občany, nikoli britské.
05. 10. 2009 | 10:09

Dušan napsal(a):

Ano, Ano a ještě jednou ANO. Vždy jde o ekonomický prospěch. Chtějí ho všichni, velcí i malí. Pokud by ti menší chtěli tak zvané zrovnoprávnění budou mít vždy smůlu.
Demokracie je také o právu silnějšího, toto si zřejmě málokdo uvědomuje, ale toto je REALITA se kterou se pan Klaus a ostatní těžce vyrovnávají. Navíc pan Klaus by to měl vědět nejlépe především z ekonomické oblasti a v této souvislosti "nechápu" o co mu vlastně jde. Myslím , že pro zviditelnění mu to již stačí a stejně tak jak tak podepíše.
05. 10. 2009 | 10:12

Vico napsal(a):

Taoiseach : naprostý souhlas.
Čekal jsem, že se zapojíte do diskuze už včera, kdy to tu jiskřilo. Chyběl jste.
05. 10. 2009 | 10:19

FKus napsal(a):

Je trapné, jak pan Klaus kličkuje před odpovědností. Kdyby a priori řekl, a nato má každý právo:"pro můj podpis je nutný kladný výsledek referenda v ČR", pak bych to chápal, ale když se takto skrývá jednou za senát, pak za Iry, posléze za ÚS a teď zase za briské konzervativce, pak tomu nerozumím. A když je vše u konce, tak jako malý fracek, a to bez silného mandátu (vzpomeňme na trapnost volby prezidenta) a za podpory pár nácků a blouznivců se nakrucuje v trapné póze zachránce, jakéhosi Jana Žižky. Vždy jsem si myslel, že k nového jeho kladným stránkám patří smysl pro fair play hru, ale velmi jsem se mýlil. Každému, co jeho jest.
05. 10. 2009 | 10:37

Dušan napsal(a):

Stále mi nejde do hlavy, koho vlastně pan Klaus zastupuje. Zřejmě jen své vlastní zájmy. Když obě komory něco schválí, tak nelze toto přece sabotovat. Členové parlamentu obou komor byli zvoleni v řádných volbách a mají mandát občanů, a rovněž pravomoci prezdenta jsou od tohoto mandátu odvozeny.
Jestliže prezident koná takovéto obstrukce, tak co nás ještě čeká ???
05. 10. 2009 | 10:37

Ben napsal(a):

Taoiseach:
posledně jste se zmýlil,když jste mně odepsal, že Vás přeceňuji. Vůbec Vás nepřeceňuji!
Prostě s Vámi souhlasím :-)
05. 10. 2009 | 10:49

MA-FU napsal(a):

Vážený a milý pane Tomský,on Vám ing.lidských osudů určitě odpoví a pochválí ,až se vrátí ze své Osvětové mise do Albanie,kde bude zase jako vždy,podepisovat svojí slavnou knihu Modrá,nikoli zelená planeta....

P.S.Kdo ta vydání v různých jazycích platí?Opravdu ,ale opravdu daň.přispivatelé?
05. 10. 2009 | 10:58

Gru napsal(a):

Dušan

Brusel rozhodl, že se má Klaus vykreslovat jako někdo, kdo stojí proti zájmu svého státu... vcelku pěkně to tu několikrát rozvíjíte. Jenže je to chybně. Prezident má ústavní právo, a taky toho jak Havel tak Klaus využívali, nepodepsat, co obě komory schválily. Nikdy to nevadilo - až teď? Směšné.
05. 10. 2009 | 11:56

Samvěd napsal(a):

Souhlas s autorem
souhlas také se Schlimbachem
05. 10. 2009 | 12:22

Samvěd napsal(a):

p. Klaus není nevypočitatelný - naopak, je průhledný a konzistentní
05. 10. 2009 | 12:22

maryfox napsal(a):

Prezident Klaus se brání přijetí LS,protože jejím přijetím klesne jeho " vliv a význam " na nulu.Pro nás to však bude velký den.Ještě si pamatujeme jak chutná život v izolaci s nenáviděným samozvancem v čele.
05. 10. 2009 | 12:34

jarl ER napsal(a):

Souhlasím s názorem p. Tomského (i když v jiných otázkách rozhodně ne). Dtto u V. Klause.

Před krátkou dobou (co to je 19 let?) tu masy lidí nadšeně oslavovaly konec satelitního postavení Československa a jeho vynuceného členství v nadnárodních strukturách vedených SSSR. Konečně ta vytoužená, znovuobnovená nezávislost? A TEĎ SE JÍ DOBROVOLNĚ MÁME VZDÁT? Ještě před nějakými 8 lety nebylo o evropském superstátu ani řeči. Teď to nabralo hodně rychlý sešup, to vám tedy řeknu! A kdo je proti, z kola ven! Metody, jak za minulých dob...

Je málo důležité, jakou má V. Klaus povahu a názory - jak se na tom otáčí "Ares" v přísp. 4. 10. 5:22:33 - V TOMTO BODĚ MÁ PRAVDU! Stejně jako p. Tomský. Hotovo, tečka.
(A poukazy na bordel v Česku ať si nechají eurofilové od cesty. Na ty "naše" joudy můžeme alespoň občas nějak zatlačit. Na ty bruselské si ani neškrtneme.)
05. 10. 2009 | 12:57

přemysl skála napsal(a):

pane tomský, kdybyste byl rodilý brit, rozumím vám. jste ale britský imigrant a vaše argumenty "papežtější než od papeže" jsou servilní.

přemysl skála
05. 10. 2009 | 13:00

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Na celé záležitosti s "nepodpisem" mi nejvíc vadí termíny, které předurčují každý následný krok k pomluvě. Proč senátoři podali protest až teď?Proč ne včas? Takhle to vypadá na první i na všechny další pohledy jako záminka ke zdržení.
Pokud na základě nálezu ÚS bychom chtěli vybojovat taky nějaké protuzemské vyjímky, KDY se nad nima naši nejlepší sejdou? Když už nám celá Evropa bude stepovat za dveřma? A přitom je velice důležité si nechat včas vyjímky zakotvit, pokud budou potřeba!
05. 10. 2009 | 13:56

Dušan napsal(a):

Gru

Máte trochu zkresléné mínění o právech a povinostech prezidenta.
Pokud obě komory schválí určitý zákon, je poviností prezidenta tento zákon podepsat v rámci završení zákodnodárného procesu. Ústava neříká přesně kdy to má udělat z určitých důvodů, říká jen, že to "musí" udělat. Termín není specifikován záměrně s ohledem na dostatečnou formulaci "je povinen tak učinit". Prezidentovi se tudíž neukládá libovolná lhůta, lhůta není specifikována s ohledem na vážnost úřadu prezidenta. Předpokladem je , že osobnost prezidenta je na dostatečně vysoké morální a mravní úrovni v rámci které se nemusí snižovat k vyhledávání mezírek a úskoků aby si prosadila své navzdory mínění politické reprezentace.
"Nespecifikování lhůty podpisu" není chyba nebo mezera v ústavním zákoně.
Prezidentský úrad je natolik vážená instituce, že ani ústava si neklade za nutné snižovat autoritu prezidenta, bohužel současný prezident Klaus dokazuje , že tohoto úřadu není hoden a naopak jeho vážnost snižuje.
05. 10. 2009 | 15:44

Margareta napsal(a):

jsem proti Lisabonské smlouvě. Neustále se zdůrazňují potřeby intergrace, bez toho, aby bylo vysvětleno, co ta jednotná zahraniční politika bude představovat, zda zemědělská politika vůči např. Africe je to, co jsi představujeme jako vhodnou pro obě strany, zda rozhodnutí nestavět jaderné elektrárny podle úvahy lidí, kterých se to týká je to, co si přeji. Obhájci schválení věří v nějaké světlé zítřky, které jim zabězpečí hodný pán z Bruselu. Proč pak nevěřit panu Paroubkovi? Známe ho více, něž myšlení pana Barossa/dosaďte si, koho znáte v EU tak detilně, jako naše politiky/.
V osobním životě vyhodnotím rizika a pokud jsou nejasné nejdu do toho. Nebo si vezmete hypotéku s tím, že to pak s tím splácením nějak domluvíte, protože pán v bance je předsi čistý a mluví spisovně?
Mám velký problém, že jsem součást uskupení, které bombardovalo území jiného státu, chci vědět jaká je možnost ovlivnit tyto dění a kam vlasně mají směrovat.
Co řeknou obhájci, když se to podaří podobně jako v Kosovu? Sorry, mi jsme to mysleli dobře?
Kdo na zkoušce řekl"já myslím", byl vhozen. Myslet v tomto případě, neznamená vědět!
05. 10. 2009 | 15:45

Dušan napsal(a):

Vážená Margareto,
nejde o to koho znáte nebo neznáte vy. V naší republice existuje spousta lidí informovanějších a o danou problematiku se zajímají detailně. Pokud i vy budete mít zájem, jistě najdete mnohem více hlubších informací. Jsem obhájce sjednocení Evropy, ale na žádného hodného pana "Brusela" nevěřím, právě naopak. Uvádíte , že není vysvětlena jednotná zahraniční politika a co bude představovat. Naopak o jednotné zahraniční politice se mluví neustále, jen je potřeba si nezpávat uši. Proč nevěřit Parobkovi ? To je jednoduché, myslím že našim politikům věří spíše menšina ( značná ) než většina národa a právě proto , že je dobře známe. S tou hypotékou jsme už začali, vezměte si neustále zvětšující se deficit, atd.
Pokud máte problém s bombardováním cizího území, tak toho patrně o zahraničních konfliktech víte velice málo a především to, že jsme členy tohoto uskupení nás chrání abychom se nestali cílem raket a bomb. I teď s tím máte problém ?
05. 10. 2009 | 16:10

Margareta napsal(a):

To Dušan
Veliké nepochopení. Asi jsem to špatně napsala. Můžete mi vysvětlit, jaká je tedy společná zahraniční politika v oblastech které jsem uvedla, konkrétně?
Četla jsem zajímavou úvahu, že kupodivu množina standartních lidí dochází k lepším odhadům, než množina nadprůměrně vzdělaných v nějakém oboru. Bylo to vysvětleno stereotipem úsudku lidí, navyklým pro dané prostředía problémy. Proto si myslím, že přemíra informací ještě nezaručuje dobrý výsledek.Spíše srovnání vytčených cílů a výsledku. Ještě jse nepředběhly USA /i to již EU chtěla/ a již nové smělé cíle.
Malinká ukázka nekompetence pana Vondry s Entropou. Myslel to dobře, zasloužilý umělec, známý,k EU uvědomělý, no to se nemohlo pokazit. No legrace to byla, ale tak nějak jink, než to bylo plánováno. Politik myslí jinak, než umělec.
No o tom Parobkovi, právě, kdyby jsme měli každý den v televizi Barossa/nebo někoho jiného/, tak by to nadšení bylo jistě srovnatelné s Paroubkem. Stačí poslouchat našeho zástupce pana Špidu, nedělám si iluze , že další jsou pronikavě lepší.Mám obavy z dalšího vysloužilého pana Blaira,trošku nemluvil pravdu, ale takový prezident EU...
S bombardováním mám problém, protože výsledky jsou takové jaké jsou. Možná by stálo za to vědět, kolik to zatím stálo pěněz to udržování demokracie bez Srbů a cikánů v Kosovu, nemám pocit, že mně to uchránilo před bombami a mám vážné obavy, že budu potřebovat ochranu před obyvateli Kosova po vstupu do EU.Nemyslím, že to bude práce, co budou nabízet.
05. 10. 2009 | 17:49

Dušan napsal(a):

Margaretě
Trochu jste mne zaskočila, čekal bych znechucení, o to rád se s vámi podělím o svůj názor. Nejsem , žádný učenec a ani neshromažďuji informace, občas narazím na jemně řečeno "rychlé uvažování".
Například co se týká zahraniční politiky EU v oblasti "Afrika". Bohužel pravomoci unie jsou omezené, ale i tak je unie nejvýznamější poskytovatel humanitární pomoci. Toto řídí komise se zkratkou ECHO a nejen to dlší komise má na starosti rozvoj v oblast informatiky ICT, další úřad s názvem EuropeAid má nastrosti programy rozvojové pomoci. Pokud se evropská politika sjednotí, tak potom může unie vyvinout daleko větší politický tlak na nedemokratické režimy v afrických zemích. S bombardováním toho druhu , který uvádíte mám také problém, Kosovo patří Srbům o tom není pochyb a jsem a byl jsem proti bombardování Srbska, bohužel v souvislostech si o to řeklo samo a stím nic nenaděláme.
05. 10. 2009 | 18:21

Pavel Rodling napsal(a):

Pane Tomský,
dost jsem se nad vaším článkem pobavil. Ze začátku ne, protože moje první myšlenka byla, že takový dogmatický blábol nemůže nikdo myslet vážně. Pak mi však došlo, že se jedná o satiru ( asi anglický humor ). Tak se omlouvám, že váš úmysl prozrazuji. Dovolil bych si poznamenat pár věcí, které by mohly článek vylepšit.
Místo věty "Mír a prosperitu vždy ohrožovalo jenom jedno – imperiální hegemonie. " bych doporučoval v češtině napsat jen "Mír a prosperitu vždy ohrožovalo jenom jedno – imperialisti." Je to jednodušší a pro českého čtenáře jistě vhodnější. Takových vět bylo v padesátých letech v novinách napsáno spousta a čtenář takovou větu lehce přečte a ihned ji zapomene.
Dále by asi stálo za to změnit poslední část “Jste dnes sám jako kdysi Alexandr Solženicyn, autor slavného manifestu: „Nežít se lží!“ Za Vámi však tak jako kdysi za ním, stojí stamilióny občanů, kterým nebylo dovoleno promluvit.”.
“Osamocený člověk, za kterým stojí stamilióny” je hezký básnický obraz, ale v této agitce není asi nejvhodnější. Možná i porovnání Klause se Solženicynem není to nejlepší. Vždyt český čtenář ví o Klausovi trochu víc než anglický. Možná i Klausovi toto porovnání se moc nelíbí. Porovnat ho s člověkem, co nenosí kravatu, a je tak neopatrný, že byl ve vězení ?! A místo číslovky stamilióny bych doporučoval něco více abstraktního. Co když nějaký rejpal si představí toto číslo a začne přemýšlet, kde jste těch 200 000 000 ( či více ) občanů sebral ? Asi Rusko a Irán, to je asi 212 miliónů ?
S pozdravem Pavel Rodling
05. 10. 2009 | 18:37

Margareta napsal(a):

To Dušan
Společnou zahraniční politikou jsem nemyslela humanitární pomoc,na to nepotřebujeme ministra zahraničí EU,očekávám definování pozice EU a jejich zájmů jako nové velmoci, kterou chce být. V případě, že bude mít některá země ekonomické zámjy, jde jednota stranou. Francie-Arabské země proti Izraeli, těžna nerostů v Africe atd. Vysvětlení se vždy zdůvodní květnatými slovy, ale podstata bude jiná.
Kupříkladu rozumím pozici Německa vůči Rusku ve vztahu k surovinám.Jaderná energie ne. Je to zájem i nás, má stanovisko Německa být hlasem celé EU?Jak se dobereme výsledku, když Francie je saturovaná a my ještě ne,v každé zemi jsou jiné stanoviska, je nutné mít jednotné stanovisko? Postavit jadernou elektrárnu představuje jistou úroveň techniky a vzdělání, máme ji, jsme povinni se ji vzdát, když to jiný nebudou umět? To je jenom příklad. Asi Vás chápu, Vaše humanistické představy Vám říkají, že více lidí udělá více lepších věcí. To chci taky, ale bez těch komisí, projedených večeří, standardizace myšlení.
05. 10. 2009 | 19:40

wivim napsal(a):

Např. historie: obrozenci koncem 19.st.jezdili často i za carem.Viděli v něm naději.Krom toho se přeli politicky jako strany Staročechů a Mladočechů.
I zasedali jako poslanci v říšském parlamentu.Přeli se o jazykové zákony posilující češtinu (reformy hraběte Badeniho).Ale neviděli ani o 10 let dopředu:dějiny šly úplně jinak.Oni si to ani neuměli představit,že za pár let bude všechno úplně jinak: car navždy padl, i když oni v něm viděli záruku právě v tom,že existoval trvale 1000 let.Jejich strany ztratily úplně vliv,vrch nabrala evropsky,nikoliv národovecky orientovaná sociální demokracie.
Místo přátelství s Rusy jejich dětičky šly poslušně bojovat na ruskou frontu.Ale i do Itálie a Francie.
To vše proto,že jejich okruh myšlení byl strašlivě omezený,nebrali celou složitost světa v úvahu,škrtali z myšlení prakticky vše co nebylo jejich národovectvím.Tím neříkám,že nebyli pro národ potřební.Ale dostali za vyučenou,že zjednodušovali. A to ještě nebyl tzv.marxistický redukcionismus.
05. 10. 2009 | 19:51

Béda napsal(a):

wivim,

co tím chtěl básník říct? Kdo dokázal kupř. v r. 1989 vidět 10 let dopředu? Kdo dokázal v r. 2000 vidět 10 let dopředu?

Dneska národovectví reprezentuje především hradní klika modrého ředitele zeměkoule. Jeho strana je v europarlamentu na slepé koleji mezi sobě rovnými (strany irských, britských a polských evroskeptiků a lotyšských nacionalistů.)
05. 10. 2009 | 21:19

bubu napsal(a):

Je mi moc líto, že spousta Čechů tu píše o tom jak jsme my Češi malí a ubozí (naši předci si to nemysleli a bojovali proti nepravostem) ... to co nás čeká po podpisu LS si nikdo z Vás přitakávačů neumí představit,protože kdyby ano nikdy by jste nepsali to co píšete, nedovolili by jste to!!! ... jestli Blaničtí rytíři existují tak se jim určitě pozvolna otevírají oči a jejich koně hrabou kopyty, protože slíbili, že se vrátí až bude národu českému nejhůř-ta doba je nebezpečně blízko:(((
05. 10. 2009 | 21:41

bubu napsal(a):

05. 10. 2009 | 22:01

Béda napsal(a):

bubu,

vstoupili jsme do obranného spolku NATO, které se obratem přetransformovalo v globální útočný spolek a začalo sérii válek a jako kdyby se nechumelilo. Po splnění této podmínky nám nakonec po opakovaném irském referendu bylo umožněno vstoupit do EU.

Nyní se EU transformuje - hlouběji integruje a najednou je tu Sodoma Gomora. Již nám neukládají o svobodu pouze Íránci, Rusové, ale dokonce i západoevropani. Podle některých je to snad horší nežli Mnichovská zrada, okupace nacisty anebo sovětskými bolševiky.

Zajímavé, že třeba Slováci, Rakušané, Řekové, Portugalci... tuto fóbii českých evroskeptiků nesdílejí.
05. 10. 2009 | 22:05

bubu napsal(a):

béda
...každá z jmenovaných zemí má určitě své euroskeptiky i eurohujery jenže stejně jako u nás jim nebyla daná možnost vyjádřit se oficiálně zda o "transformaci" EU stojí nebo ne...nejvíc se bojím toho, že konspirace o NWO jsou pravdivé a mocichtivý své záměry systematicky a hlavně "demokraticky" (viz.dvojí referendum v Irsku:)) uskutečňují...pak už bude stačit málo k tomu, aby si nás očipovali a dokonáno jest:(...paranoia? Kéž by...!!!:)
05. 10. 2009 | 23:31

Béda napsal(a):

bubu,

z ekonomického hlediska dokonáno jest již nyní. V případě LS jde především o integraci politickou (vnitro i zahraničněpolitickou) a doufám, že i o bezpečnostní, včetně emancipace od venkovních vlivů.

Samozřejmě, když vidím kdo všechno pléduje za LS - různí Hvížďalové, Vondrové, prozřevší Topolánkové a spol., nutí mě to k zamyšlení, jestli náhodou nejde o velkou hru na schovávanou.
06. 10. 2009 | 05:27

Karel napsal(a):

Nějak mi chybí zásadní odpověď na zásadní otázku. Je snad ČR presidentská republika?

Po mém soudu je podpis Klause zcela formální. Lisabonská smlouva je v ČR ratifikována a dále bych již s tím Evropu neotravoval. Když je president typický český ochcalista a alibista tak ať se třeba .....
06. 10. 2009 | 06:41

oposum napsal(a):

to je asi nejsrandovnejsi blog co jsem tady letos cetl :-)))

hektofooor!
06. 10. 2009 | 07:28

karel matousek napsal(a):

Jeste to tu visi?? Please, GO AWAY, Tomsky.. Jakl uz rozhodl mimochodem.
06. 10. 2009 | 09:27

wivim napsal(a):

to Béda:
Především jsem chtěl říci,že je pravděpodobné,že za cca 10 let vůbec bude všechno jinak,než si současníci jakéhokoliv proudu představují.
A k tamté staro-mladočeské problematice:nejsem tolik erudovaný historik,abych to vysvětlil o mnoho detailněji.Jisté je,že třeba druhou světovou válku po Versailské konferenci předvídaly do dvaceti let asi jen 2-3 osobnosti na světě.
K přelomu 19/20 st.lze říci,tehdejší čeští slavisté (propagátoři slovanství) prý nebyli dost přesvědčeni o nutnosti vystoupit z Rakouska-Uherska.Spíše jsou později chápáni jako austroslavisté,s mírnějším a radikálnějším křídlem.Nekladl jsem otázku viny za válku.To nebylo v intencích mé poznámky.Jisté je,že literaturou kolovaly 2 verze.První-že relativně málo se zabývající nacionalismem sociální demokracie nakonec podlehla tlaku vlastních národovců českých a jednala podobně jako německá a rakouská proti vlastním principům internacionalismu.
2. verze je,že sociální demokracie tehdy si žhavě přála přeměnu sociální skladby světa a ve válce viděla možnost zničení starých mocenských struktur,což se po válce dost potvrdilo.Ale skutečně na českém území je známa jediná pacifistická osobnost té doby -šlechtična Suterová,která se vrátila z dlouhodobého manželství s gruzínským šlechticem z Gruzie a vedla protiválečnou kampaň,za níž byla r.1914 odměněna Nobelovou cenou za mír.K tomu ji ovšem částečně dopomohly i osobní styky s Alfredem Nobelem, u něhož krátce pracovala kdysi jako sekretářka.
06. 10. 2009 | 14:59

DÁŠA napsal(a):

S TÍMTO NÁZOREM SE PLNĚ ZTOTOŽŇUJI A DĚKUJI ZA NĚJ !!!!!!!!!!
06. 10. 2009 | 17:54

im napsal(a):

Wivim,

ta šlechtična se jmenovala za svobodna Berta, hraběnka Kinská, a narodila se v domě na Staroměstském náměstí v Praze. Po sňatku to byla Bertha von Suttner. Její manžel nebyl gruzínský šlechtic(!!), ale rakouský inženýr Arthur Suttner, jehož rodina si sńatek se zchudlou šlechtičnou nepřála. Vzali se tajně. Na Kavkaze nějakou dobu žili, Arthur tam dostal práci. Berta přispívala do rodinného rozpočtu jako učitelka jazyků a hudby. Taky psala, časem velmi úspěšně.

http://cs.wikipedia.org/wik...
06. 10. 2009 | 20:21

IO napsal(a):

Pan prezident Václav Klaus patrně na rozdíl od většiny zde diskutujících podle mého intenzivního dojmu takzvanou Lisabonskou smlouvu a jí předcházející dokumenty společné Evropy skutečně prostudoval a zná, ví o jejich zásadních nedostatcích a patrně si také uvědomuje skryté motivy a skryté katastrofální důsledky nejen těchto dokumentů, ale například také určitého typu přístupu ke změnám zemského klimatu. Proto zastává v obou těchto (vzájemně nesouvisejících) tématech stanoviska výrazně odlišná od stanovisek těch, kteří tyto jeho znalosti a rozhled nemají. Pokud je to skutečně tak a já se v tomto svém pohledu na prezidenta Václava Klause nemýlím, pak naléhavě doporučuju seznámit se s příslušnými dokumenty, porozumět jejich skutečnému obsahu a na základě toho se pokusit pochopit, proč pan prezident právě tyto své postoje zaujal a obhajuje. Míra indoktrinace masovými sdělovacími prostředky nejen občanů České republiky je obrovská. Zdá se, že pan prezident je schopen bariéru indoktrinace, která brání zdravému myšlení a v těchto záležitostech je smrtelně nebezpečná, proniknout a překonat.
06. 10. 2009 | 21:17

Stano napsal(a):

Více lidí se ptalo, jak se dá prezident podpořit ... tady je můj nápad:
- Anketa: http://spreadsheets.google....
- Výsledky: http://spreadsheets.google....

Přidáte se a vyjádříte svůj názor? Možná tím něco změníte a možná taky ne :-) Ale něco jste udělali ...
06. 10. 2009 | 23:40

Petr napsal(a):

ČR Lisabonskou smlouvu schválila, protože rozhoduje parlament a ne nějaký psychopat a paranoik dosazený na hrad proruskou bandou.
06. 10. 2009 | 23:45

wivim napsal(a):

im:díky za wikipedickou formulaci von Suttner.
Proti dvěma jiným z nichž jsem to měl,v češtině.Mj.z propagačního časopisu ČSD.To není jediný omyl,který nosím v hlavě než se předělám.Např. že devadesátých letech jsem o Merkelové čítával ,že je východní Němka,která vede úspěšnou nebvykle stranu zelených v Německu.Nyní se nepopírá že do pádu Berlínské zdi byla východní Němkou,ale vede prastarou železnou západoněmeckou nejvlivnější stranu.
Já totiž mám pocit,že dnešní svět je tak pochroumaný,že občas čteme úplně neuvěřitelné věci:jako,že poslankyně nikde nezvolené strany nikým je pozvána k vládnímu jenání rozhodovat o vládním programu.Nebo jako,že poslanec nikým nezvolené strany se zřekl poslaneckého mandátu.Obojí se právě vztahuje k ČR.Rozum zůstává nad snůškou absurdit stát.Podobně jako zdejší rozbory,že zákon zní:senát schvaluje a poté ratifikuje prezident a místo toho nikde nejmenovaný Ústavní soud bere věc do svých rukou.Nebo čtu právě ,že Ruml si telefonátem získal JUDr.,někdo vystudoval práva aniž je musel studovat.Není toho už příliš mnoho co lítá mediálním povětřím v rozporu se zdravým lidským rozumem?
07. 10. 2009 | 08:29

Al Jouda napsal(a):

To autor : Kdy jste Vy nebo některý Váš předek přijal jméno Tomský ?
07. 10. 2009 | 21:58

eee napsal(a):

na osud.cz je petice proti lisabonu, podespali jiz tisice lidi, snad to neni bouda
08. 10. 2009 | 20:43

občan napsal(a):

Komický propagandistický článek britského agenta. Velká Británie ztratila pozice impéria po I.SV, nastoupily USA a nyní se taktéž loučí s postavení světové velmoci č.1.
Pokud se chce Evropa v současné situaci nadále prosazovat musí se sjednotit, jinak nemá šanci. Čína,Indie, Brazílie atd. ty se pomalu stanou hegemony světového dění.
Izolovaná ČR nemá žádnou šanci !!!
P.S. Pane Tomský VB, již nás v minulém století jednou prodala. Takto to velmoci řeší, když jde o jejich zájmy !
08. 10. 2009 | 22:09

slunicko napsal(a):

Pane Tomský plně souhlasím s tím,aby president Lisabonskou smlouvu nepodepsal.
08. 10. 2009 | 22:32

ada napsal(a):

Absolutni souhlas s p. Tomskym . Sledujeme z celeho sveta jak tlupa vlastizradcu nas zene do zabijeni v Afganistanu a jinde . Jsou to zidosluzbnici kteri budou kyvat Hitlerovi kdyz prijde k moci . Cela tato EU je kolosalni podvod ale lidi bohuzel jsou tupe nadoby a nemysli ale stale cekaji na zazraky. Chameleon Barroso Solana a Blair to je vubec vykvet soucasne spolecnosti mezinarodne . Kdo taha ale nitky ?? Do teto sestavy jeste chybi Bush se svym usmevem idiote a IQ 98. Ale spousta cizku se tesi na EVROPU. Cekaji snad ba to ze jim nekdo da 100% navic . Bude jeste hur uvedomte si to . Nnebudou vam uz rikat kdy sekat travu zrusit zarovky a cukrovary ,budou vam rikat kdo bude "ulicni oko " ktere bude mit povinnost udavat zase i rodice a deti . To si to nepamatujete???!!!
09. 10. 2009 | 02:26

ada napsal(a):

Jeste bych dodal ze jakasi Katerina Safarikova je hlasnou troubou zradcu a ludra ktera si prisvojuje pravo na jakousi znalkyni . Hlavne jdi do P.dele strasidlo nebo jak se originalne jmenujes
09. 10. 2009 | 03:26

elbow-sniper napsal(a):

Nezbývá mi nic jiného než souhlasit a dodat pouze pryč s LS!!!!
09. 10. 2009 | 08:53

antomix napsal(a):

Proletáři všech zemí spojte se! Nebo lépe konzervy všech zemí...
09. 10. 2009 | 12:22

hrdý občan ČR napsal(a):

Pane Tomský,
jste britský občan, říkáte, a já Vám na to: "Good for you a may God bless you!".
Coby občan ČR bych Vás nicméně rád upozornil na jinak všeobecně známou maličkost, jež Vám při Vašem spisování zřejmě unikla: V.K. není na postu ústavního činitele Velké Británie nýbrž ČR
a jako takový by měl -a bude muset- respektovat Ústavu ČR. "Willy, nilly".
09. 10. 2009 | 14:56

jasan napsal(a):

pokud nekdo doud netusi, proc nepodepisovat najde dost infomaci na http://www.nelisabonu.cz..
09. 10. 2009 | 23:23

jasan napsal(a):

hrdy obcane
a co v te ustave je? ze MUSI podepsat? Vazne?
09. 10. 2009 | 23:25

MARKO napsal(a):

Pracuji a ziji v UK jiz patym rokem a chtel bych se pridat ke vsem tem,kterym neni lhostejny svet v kterem zijeme.Politika je vec z jineho sveta a neni nam,prostemu lidu srozumitelna.Zamerne se pouzivaji vybrana slova kterym je treba se ucit a studovat dukladne,abychom poznaly jejich podstatu.Nic mene to je debata na dlouhou trat.CHTEL BYCH TIMTO OSLOVIT,A DAT MU PLNOU DUVERU V TOM CO DELA...VACLAVE NAS KNIZE POZDVIHNI NAS MEC ....JSME S TEBOU,TVOJI OBCANE...DIKY....
10. 10. 2009 | 15:15

KOmentátor napsal(a):

Kolektivní paměť.
Na níže uvedeném odkazu můžete vyjádřít svůj názor k činům pana Klause.

http://www.zmenpolitiku.cz/...
10. 10. 2009 | 19:02

Desiderius napsal(a):

Pane Tomsky,myslil jsem si,že jste chytřejší.Nejste.Je mi Vás upřímně líto,protože nic nechápete.
10. 10. 2009 | 20:33

cira napsal(a):

To je doklad toho, že Klausovy obavy jsou oprávněné.
Posselt považuje Klausův požadavek za omezování lidských práv sudetských Němců a za "cynickou hru s osudy milionů lidí, zbavených práv, vyhnaných a mnohdy zavražděných, a jejich potomků".
A už v roce 2004 Posselt líčil, jak budou ty žaloby připravevé. Nebudou zpochybňovat to, co se stalo před x lety. Budou se dožadovat toho, aby v souladu s tím, jak hodnotí benešovy dekrety dnes Německo a Rakousko, byla tato nespravedlnost, napravena. V Německu jsou miliony potomků, kteří s nějakou temnou minulostí nemají nic společného. A jsou zkráceni na svých právech dědit po předcích, což je právo v Evropě nesporné. A jak k tomu přijdou, když v Česku jsou miliony potomků, kteří odškodněni byli. A jejich přibuzným byl sebrán majetek jen o jednotky roků později. Ani jedni ani druzí nejsou odpovědni za činy svých předků. Jedni dostali vráceno, druzí ne. Jsou tedy diskriminováni kvůli svému původu, kvůli své národnosti, kvůli státní příslušnosti své nebo svých předků, za kterou vůbec nemohou a přitom jsme všichni v jedné EU, kde přece platí jedna listina EU práv provšechny, bez ohledu nazemi, původ, rasu, národnost a tak.
Oni nechtějí žalovat za to, co se stalo v minulosti a co nemohou oni ani evropské soudy ovlivnit. Oni chtějí žalovat za to, že v přítomnosti jsou diskriminováni a je jim bráněno v přítomnosti starat se o majetek. A budou žádat odstranění této diskriminace teď a tady v Evropské únii. Nechtějí žádné náhrady za období, kdy se svým majetkem nemohli disponovat v době, kdy ČR nebyla pod jurisdikcí EU práva. Chtějí jen, aby nyní bezpráví skončilo a nebo aby dostali odškodné, když třeba nejde poměry uvést do právního stavu. Odškodné stanovené evropskými soudy.
Jo, a další argument který měl.
I kdyby byli benešovy dekrety stokrát správné, tak s těmi ´vyhnanými´ nikdo nesepsal jejich majetek, neseznámil je s obviněním, nedal jim možnost se k tomuto soupisu ani k odůvodnění odebrání vyjádřit, hájit se proti rozhodování v řádné při a ani možnost se k výsledku odvolat. Jakkoli spravedlivý zákon, který je proveden bez řádného řízení není spravedlností. I vrah má možnost se hájit a odvolat a tu oni předci neměli. Ani rozhodnutí jim nebylo předáno.
A já se spolu s Klausem obávám, že evropské soudy na tuto argumentaci budou slyšet.
10. 10. 2009 | 23:07

cira napsal(a):

A další argument na podporu klausova postoje je to, že ministr zahraničních věcí souhlasil s ustavením českorakouské komise, která má mimo jiné krycí, tzv kulturní agendy na programu jednání o benešových dekretech.
To je nebývalý průlom, je to poprve od druhé světové války, co česká diplomacie připouští možnost jednání o této věci.
To, co Kohout, neprovedl zatím nikdo, ani komunisti s DDR.
Jak budou tato jednání vypadat, je předem známé, když všechny, tím myslím všechny bez výjimky, politické strany v Rakousku se připojily k názoru, že benešovy dekrety musí být jako dějinně nespravedlivé, zrušeny. A čert vem zpětné měnění, které tak vadí českému ústavnímu soudu i tam, kde je velmi sporné. Čert vem to, že nějaké Rakousko v té době vůbec neexistovalo. To naopak berou jako argument, že Rakušané neměli nic společného s nacismem, v jejich zemi nacisté nebyli a hotovo. Ta země, co měla silně protinacistické výnosy, to byla země okupovaná a výnosy vydávaly okupační mocnosti. Takže pokud tam došlo k nějakým zvěrstvům za války, může za to Říše a po válce spojenci.

Ti lidé se nechtějí vrátit. To považují za nemožné. A proto chtějí, jak je zvykem v právu tam, kde nejde stav vrátit do původního stavu, finanční odškodnění. Oni říkají, že by vlastně návratem způsobili těm, co tam přišli po nich v dobré víře další neštěstí a také ví, že by nebyli přijati jako ta pomoc, co bys od nich chtěl ty, ale jako vetřelci.
Že znovuusídlení nefunguje, ví například z Balkánu, kde z toho vznikaly jen třenice a války. Jako typicky nešťastné vidí třeba Krajinu, což je oblast, kde Rakouská říše bez ohledu na vlastní obyvatele usazovala celé vesnice těch, kteří uprchli od osmánů, dala jim půdu, dala jim daňové úlevy a za ochranu hranic je preferovala před původním obyvatelstvem, velmi jim příbuzným. Tak založila nenávist, která se táhne už staletí.
Oni říkají, dejte nám náhradu za to, že jste nás připravili o majetek, přidejte něco za utrpení, že jste nás připravili o vlast, že jsme trpěli, než jsme znovu zakořenili a pak budeme kamoši. A když se k nám budete chovat jako ke svým, tak nakonec nic nám nebrání, abychom z nostaligie, jako krajani vypomohli a když budou dobré příležitosti k investicím, tak i tak. A koukněte, my nakonec pomáháme i bez toho. Kolik jen hřbitovů jsme opravili, na kolik projektů oprav poutních kostelů jsme přispěli. Jezdíme jako poutníci, nikoho neobviňujeme, dáme vydělat na poutích místním, my nejsme zlí lidé. A nakonec to fakt nejsou zlí lidi. Nikdo nemůže za to, že se někde do nějakého prostředí narodil a když je naděje na prachy, tak to zkusí. A profici jim tu naději pěstují. Stojí za nimi dva státy, velké Německo, malé Rakousko, a antidiskriminační listiny. A snaha některých Čechů být vzornými lidskoprávníky, ať to stojí, co stojí.
10. 10. 2009 | 23:08

Alex napsal(a):

Bez velkých ambicí, že si můj komentář si vůbec někdo přečte, a zvláště někteří...
Proboha, jak možno tak vášnivě diskutovat o naprosto zřejmé věci? Nejsem právní expert, ale občansky chápu, že ústava je koncipována tak, že povyšuje lidský prvek nad procesy komplikovaného systému, jakým je demokracie. Institut prezidentské milosti budiž mi příkladem: podle dikce zákona lze vyřknout rozsudek, který je v rozporu s obecnou morálkou a v tu chvíli může do hry vstoupit prezident jako deux ex machina a zvrátit jej. Jako kontrolní prvek v podobě lidského jedince, který je vždy nad systémem. Nutno podotknout, že do prezidentovy milosti se promítá pojetí morálky společnosti (NIKOLIV ON SÁM) a proto udělování milosti je společností sledováno a vždy komentováno. Prezidentův podpis pod LS má být přesně toho druhu. Má vyjádřit, že systém neselhal a vše je ok. VŮBEC NEMÁ JÍT O TO, CO SI ÚŘEDNÍK NA POSTU PREZIDENTA MYSLÍ NEBO O SNAHU, JAK JINAK ZASTUPOVAT NÁZORY VEŘEJNOSTI. To, že chceme do EU jsme si odsouhlasili v referendu. Za jakých podmínek, to jako odborná otázka zůstalo na parlamentu. Ten jsme si zvolili a ten nakonec LS odsouhlasil. Tečka. Klausovu nečinnost tedy chápu jako jeho zpochybňování tohoto procesu. A jestli nemůže podepsat proto, že se mu nelíbí obsah, tak má abdikovat.
11. 10. 2009 | 10:30

tomasso napsal(a):

Srovnávat Klause se Solženicinem je velice směšné. Je vidět, že pan Tomský nejspíše nepřehlédl dále než za domnělé hradby města Londýna. Byl bych rád, kdyby mi tu podobnost někdo vysvětlil. Byl snad Solženicin pojistkou demokracie a "prezidentem všech Čechů" (tak o sobě Klaus často hovoří)? Svým názorem něčemu bránil? Mohl ho vyjadřovat proti všem. Klaus má bohužel delší ruce.
Když už někomu bude děkovat britský lid, stejně tak to dělá i ten český? Je pan Tomský elitář, tzn. vše co je domněle britské je dobré a co domněle české špatné. Myslím si, že většina Čechů je pro přijetí Lisabonu (asi jako si myslí pan Tomský, že většina Britů je proti Lisabonu). Je tedy Klaus zastáncem tzv. českého lidu (termín se mi nelíbí, ale chci přistoupit na termíny pana Tomského) nebo je to Brit (to by si asi přál pan Tomský). Proto si myslím, že i jeho argumenty jsou zcela mimo realitu.
Nicméně, Klause do čela státu zvolila česká pravice v čele s panem Topolánkem a pravým křídlem tehdejší KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Ti by asi za nynější stav věcí měli nést i určitou zodpovědnost. Že ho nechtěla většina veřejnosti (ano je to stejně pochyné jako britské názory pana Tomského), s tím nic neuděláme.
11. 10. 2009 | 15:28

Ajven napsal(a):

Nebudu se rozepisovat, slov tu padlo již dost. Nesouhlasím s tím, aby V. Klaus podepsal LS. Chci aby v úmluvách EU bylo zakotveno, že všem podobným smlouvám je vždy nadřazena Ústava české republiky. Pokud o totéž jiné státy nestojí, já ANO.
11. 10. 2009 | 23:18

Sofi napsal(a):

Jak je vidět, panu Tomskému nepomohl ani pobyt v zahraničí k tomu, aby prohlédl. Takže mu už není pomoci. Nepište už nic, pane Tomský, je to hrozné!!!
12. 10. 2009 | 11:49

david napsal(a):

Prezident je nejen svetove uznavany ekonom, fundovany ekolog, velky humanista, vlastenec a demokrat... svete div se - ted se ukazalo, ze Klaus je i spickovy pravnik, ktery dokaze videt nebezpeci a odhalit spiknuti zradcu a zavistivych zapadoevropanu, kteri nas chteji uvrhnout do bidy a ukrast nam nase hnede uhli a prosperujici sklarny. A tak, diky genialnimu zachranci a ochranci ceskeho naroda, prof. Klausovi ted muzeme spokojene lyzovat a lyzovat.
12. 10. 2009 | 13:38

Jemnický napsal(a):

Sjednocená Evropa jako cíl - ANO. Způsob provádění - NE. Příliš mi to připomína kolektivizaci našeho zemědělství v padesátých letech. Bohužel, v této kritické době, jako i v dobách jiných, máme na vrcholných politických postech kašpary.

Jemnický
12. 10. 2009 | 23:14

XHall napsal(a):

Pane, proc lzete? V nazorech na LS je nase Manchesterska bunka zajimave rozdelena. Je pravda, ze prohlaseni DC kopiruje Vami uvedeny postup ohledne referenda, nicmene existuje dosti silna skupina clenu CP, (pocitam se mezi ne)ktera s uvedenym nesouhlasi. Heslo "SAVE THE PUBS", ktere bylo motem predvolebni konference v Manchesteru minuli tyden je dosti liche, jednoduche. Zaroven timto vyjadruji obavu, CP volby stejne nevyhraje. Nalada mezi obycejnymi lidmi vuci CP je ohromne vyhranena. Coz je skoda
13. 10. 2009 | 09:42

vašekk napsal(a):

No jo, Saša je původem z Podkarpatské Rusi a pan president zase z Ukrajiny, tak si holt notují. Saša je ale o něco mladší a tak by ještě neměl být dezorientovaný.
17. 10. 2009 | 15:04

Petr napsal(a):

No, tak už je to podepsáno. Ale přiznám se, že VK mě svými otázkami položenými Ústavnímu soudu přesvědčil, že LS zbavuje ČR suverenity. ÚS mě naopak svou odpovědí, že tu není od toho, aby odpovídal na otázky, přesvědčil jen o tom, že nemá rád VK.
03. 11. 2009 | 16:26

hajek napsal(a):

Vazen pane,konecne se podarilo tak trochu sjednotit evropu,aby tady zase nezacale valka a to,co demagogicky tvrdite skodi hlavne obycejnym lidem.Unie dokazala fungovat dobre za komunismu a pribrala chude zeme vychodu a vysledek poznavame ve zlepseni situace mnoha lidi a podivejte se do ulic.Asi mate klapky na ocich.Za to,ted vychodni zeme se odvdecuji delanim problemu.Jsme v evrope a tak take je neco za neco.Ale je jiste,ze ke zlepseni doslo a ti lide,kteri zacinali s EU rozhodne vedi jak dale aby bylo lepsi.Proste cech je ten nejchytrejsi evropan!Asi tady pro vas plati pozdrav cest praci.
03. 11. 2009 | 19:03

hajek napsal(a):

Vazen pane,konecne se podarilo tak trochu sjednotit evropu,aby tady zase nezacale valka a to,co demagogicky tvrdite skodi hlavne obycejnym lidem.Unie dokazala fungovat dobre za komunismu a pribrala chude zeme vychodu a vysledek poznavame ve zlepseni situace mnoha lidi a podivejte se do ulic.Asi mate klapky na ocich.Za to,ted vychodni zeme se odvdecuji delanim problemu.Jsme v evrope a tak take je neco za neco.Ale je jiste,ze ke zlepseni doslo a ti lide,kteri zacinali s EU rozhodne vedi jak dale aby bylo lepsi.Proste cech je ten nejchytrejsi evropan!Asi tady pro vas plati pozdrav cest praci.
03. 11. 2009 | 19:15

ehandauqys napsal(a):

Females prefer to accentuate their vogue flavor and sweetness with a number of types of objects beneath the brand names like Gucci, Hermes, Rolex look at, <a rel="dofollow" href="http://www.designer-handbags-store.net/louis-vuitton- handbags_c18.html">louis vuitton handbags outlet</a> and and so forth.
For folks these who are wanting cheap gucci purses but restrained with limited banking account, duplicate <a rel="dofollow" href="http://www.designer-handbags-store.net/gucci- handbags_c71.html">Gucci handbags</a> arise to give them an superb opportunity to encounter luxury at reasonable prices. Really don't look lower upon them. These imitations in best quality appear almost just the very same employing the genuine ones. You're weak to mistaken them respectable just by the really 1st sight. For me, these handbags are perfect items to intensify daily chic seem or match day-to-day wardrobe.
These days, a variety of duplicate <a rel="dofollow" href="http://www.designer-handbags-store.net/prada- handbags_c80.html">prada handbags</a> can be located in the street retailer or buying on the web. Their range needs you to absolutely be mindful ample. Or else, you are simple to be dealt with by several retailers. Prior to creating a buy, I advocate you to possess a comprehensive knowing these imitations. Coping with the reputable merchants may be the have to to make confident the standard. In addition, you ought to be patient enough to check on as quite a few particulars or web sites as achievable. The powerful and immediate way to decide the shopper pleasure in line with the good and poor feedbacks from the clientele. If you're ready to seriously combine making use of the particulars, you are ready to certainly uncover one thing satisfying.
Among a lot of famous brand names, price cut <a rel="dofollow" href="http://www.designer-handbags-store.net/chanel- handbags_c57.html">Chanel handbags</a> is among the most widely used ones in purse circle. Gucci purses are made available at significant prices but they're still nicely approved by a lot of fashionistas. To be ready to approach one, someone would like to sacrifice numerous many months of hardly income. Nevertheless, they ought to have the items they deserved. Possessing a legitimate Gucci purse about the shoulder, you'll undoubtedly attract the admiring sights in the general public. These days, first Gucci handbags even get to be the symbol of social standing and personal identification.
Be faddish with Reproduction <a rel="dofollow" href="http://www.designer-handbags-store.net/hermes- handbags_c15.html">hermes handbags</a> .I'm a fashionista eager on replica designer purses. If time permits, I create small posts about the related facets. For additional up-to-date designer purse details, thanks for browsing check out my individual blog site, Bag Your Appear. For people who have any remark or deliberation above my unique article, just explain to me!
Enchanting Men and women by Wonderful Attraction - Reproduction Gucci Handbags
06. 10. 2012 | 10:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy