S takovou pravicí, kdo potřebuje levici

08. 01. 2009 | 15:11
Přečteno 4597 krát
Co asi mohlo přimět pravicového premiéra Topolánka k tak nápadnému přesunu od původního pravicového programu do rozmmělněného středu? Eurorealismus.

K tomu si na vysvětlenou budeme muset redefinovat některé zavedené pojmy. Václav Klaus není eurorealista (za kterého se rád označuje), nýbrž euroidealista snažící se připomínat některé základní ideály a principy, které pokládá za klasicky evropské: Národní různorodost, otevřená debata idejí a názorů, zdravá konkurence zboží, služeb i myšlenek, minimální byrokracie a regulace, soudržnost na základě dobrovolnosti, například. Problém s těmito idejemi je ten, že ač jsou bohulibé, po většinu evropských dějin zůstaly jen idejemi, které se jen tu a tam v malé míře realizují.

Euroralismus je naopak zjištění, že evropská realita je taková, jaká je a nic už se na ní nezmění. Topolánek k tomuto zjištění nepochybně dospěl, když si k evropské pravici přičichl zblízka a začal si s ní tykat. A shledal ji tak levicovou, že mu po bystrém přemýšlení zbyly jen dva možné závěry:

Zaprvé, celá evropská politika je tak silně posunutá doleva, že klasické pravicové principy (a chraňpánbůh ideály) konzervatismu a liberalismu jsou v Evropě mrtvé a nedají se vzkřísit. Viz: Pravicová kancléřka vyzývající zaměstnavatele, aby v hospodářské recesi nepropouštěli zaměstance, aniž by jim vyvětlila, z čeho je budou platit. Pravicový prezident přikazující státníkům, kolik kde mají vyvěšovat jakých vlajek. Pravicoví fiskální experti řešící „krizi kapitalismu“ zvýšenou zadlužeností, která ji způsobila. Evropská komise mrhající miliardami eur veřejných financí na už čtrnáctý rok auditory neověřitelné výdaje. S takovou pravicí, kdo potřebuje levici.

Druhý závěr je ještě praktičtější. Má-li politik ambice na evropskou kariéru, nemůže je v kontextu evropských mocenských struktur naplnit jinak než přimknutím k těm, kteří už je ovládají. Z hlediska evropské reality je tedy Topolánek prozíravější a bystřejší politik, než se mu všeobecně přiznává.

Jenže realismus v sobě obsahuje nebezepečí, že čím víc jej realisticky přijímáme, tím rychleji se svou setrvačností bude řítit do totalitního surreálna. Prostě proto, že lidé s totalitními sklony bývají ve svém totalismu náruživější, lépe organizovaní a vynalézavější než svobodymilovní individualisté ve svém idealismu. Proto demokracie potřebuje občasnou injekci idealismu, aby si připomněla, čím se od totalismu liší, jak jej poznat a jak se mu bránit. Takovou injekcí může být pradávný antický a biblický (a v tom smylu i evropský) princip spojení svobody s odpovědností.

Na tu druhou část spojení se hodně zapomíná a proto jsme dnes v ekonomické a morální krizi. Není to krize kapitalismu, je to krize způsobená nezodpovědností nesmyslného utrácení, zadlužování, zdaňování a přerozdělování, připomněl nám David Cameron, pro něhož je odpovědnost „základní hodnotou konzervatismu“. A který hodlá konzervativní politiku stavět na „odpovědnosti aplikované bez předsudků na celou společnost“.

Jako by cítil naléhavost svého nového objevu a potřeboval rychle dohánět zanedbané, zopakoval slovo „odpovědnost“ v jednom krátkém článku v Daily Telegraphu 28.12. šestnáctkrát. Odpovědnost osobní, korporační, finanční, vládní. Odpovědný kapitalismus, odpovědný byznys a odpovědná vláda – to je jeho „svolávací výkřik pro rok 2009“.

Kolik z této ideje se podaří proměnit v evropskou realitu, buďme zatím jen zvědaví. Ale jako idea bude odpovědnost letos určitě „cool“. Konečně.

Vyšlo v MfD

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jaryn napsal(a):

Pane Kurasi,

levicovost EU je obludným faktem. A socani odjakživa žili v pocitu, že peníze nejspíš vznikají taknějak samy, společná kasa je bezedná a lidé hloupí.
Možná se nemýlí jenom v posledním bodu.
Ostatní se prostě vymstí.
Nám všem.
08. 01. 2009 | 15:34

Rumcajs napsal(a):

Když oni si levouni myslí,že stačí bohatým brát , chudým dávat a bude dobře.
Co na tom, že to zatím nikdy nefungovalo a vždycky to narazilo na stejnej problém ... brzo došli bohatí.

Jinak podepisuju vše co jste napsal, až na to, že tato krize bude ponaučením.
Nebude.
Levouni jsou schopni s naprosto s drzým čelem tvrdit, že za to může trh.
Takže očekávám spíše nárust populistů typu Obami a politiků silné ruky.
08. 01. 2009 | 15:54

Ládik napsal(a):

Jsem zvědav, kdy začně slovo "odpovědnost" používat Paroubek nebo dokonce Zaorálek. Zatím nezná jeho obsah, ale jistě mu někdo poradí.
08. 01. 2009 | 16:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem tři urážlivé komentáře, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 01. 2009 | 16:03

Neopřemyslovec napsal(a):

Odpovědnost je i umění nezodpovědného jednou pro vždy vyřadit ze živých! Ano, pane Kurasi, vy umíte přesně zasáhnout jádro věci. Přikažte koho mám neutralizovat? Konáme-li na rozkaz, potom nás nemohou nikdy odsoudit.
08. 01. 2009 | 16:15

veverka napsal(a):

Velevážený pane Kurasi,nejsocialističtějším státem Západu jsou v současné době USA,které vyčlenily 700 miliard dolarů(zatím) pro krachující soukromé podniky a banky.Zdravím.
08. 01. 2009 | 16:41

Jmelí napsal(a):

Autor mi mluví z duše. Jen se bojím, aby odpovědnost již nebyla pouze mrtvým ideálem.
08. 01. 2009 | 16:42

Al Jouda napsal(a):

Ano, odpovědnost eliminuje nenažranost !
08. 01. 2009 | 16:47

prirodovedec napsal(a):

Lide se uz chovaji zodpovedne - prizpusobili se nezodpovednym vzoru a maximalizuji sve profity vsude kde mohou. Bohuzel kdyz to delaji vsichni ... Docasne a lokalne se dari. V delsim case to pak vede "prekvapive/zakonite" k "ozdravne" krizi pri ktere par miliardaru skoci pod vlak, par (set) tisic spekulantu schude a par milionu prijde o zamestnani.

Toz tak.
08. 01. 2009 | 16:59

Jedla napsal(a):

Myslím, že tento blog nemá takovou pointu, jak se mi na jiných textech autora líbí. Na začátku si definuje Klause, pak Topola, a končí úvahou o odpovědnosti od D. Camerona.
Mě to nesedí - injekci idealismu rozhodně necítím v projevech Klausových. Nemám tak krátkou paměť, v kontextu jeho činů a rozhodnutí, když byl v devadesátých letech v čele exekutivy, v něm nevidím idealistu. Vidím pyšného papaláše, který většinu své energie a cílevědomé snahy vynakládá na cestu k moci a udržení se u moci, ne na užití získané moci k jakýmkoli úkolům, které by z jeho rétoriky vyplývaly. Pocit odpovědnosti(a jednání motivované vědomím odpovědnosti) jsem vnímal spíš u "pravdařů a láskařů".
Na článku oceňuju titulek. Nicméně patrně je lepší otevřeně deklarovaná levicová politika než "taková pravice" činící levicové politické kroky, ale jen účelově, bez myšlenkového zakotvení, a tudíž chaoticky a nevypočitatelně.
08. 01. 2009 | 17:12

sim napsal(a):

Pane Kurasi:

podle Vás má, jako na Blízkém Východě, jedna strana ždy pravdu a tak i Vaše vidění ekonomického světa a hodnot společnosti jsou poloslepě mimo.

Hlavními viníky krize a vše co jí doprovází jsou USA a v Evrpě její kulturní spojenec, Británie.

Pokud Vám socanské hodnoty kontinetální Evropy, která, jako jiné země, včetně Evropy, FDR a jeho New Deal, jsou reakcí na některé nemalé negativní dopady liberálního kapitalismu, držte se, jako britkými bankéři v národní hrdosti nad librou utvrzovaní Britové oné libry, nebo rodinné jistoty diverzifikujte do dolaru. Za ideologické přesvědčení a hodnoty, které zde propagujete, by se totiž mělo také platit. Pokud možno vlastními penězi.

Raději nám tedy napište, kteří lidé z Londýna byli, alespoň načas, opojeni pocitem, že jsou vyvolení a mohou své rodinné úspory svěřit Madoffovi. To by bylo užitečnější, než zde malovat Klause jako euroidealistu. Nebo že by práve tato kvalita byla tím, proč ho KSČM nikdy nekritizuje, když ho Bush odmítá přijmou v Ovalné kanceláři, tak se ho ještě zastává, opakovaně ho volí nebo drží na Hradě? A je, spolu s ním, držitelem zřejmě také euroidealistické Puškinovy medaile, Kremlu nejmilejším nástrojem proti integraci EU?

A jsou snad, podle Vaší logiky, europoslanci ODS a KSČM, včetně soudruha kosmonauta Remka, Boboliny a Vovky, kteří jako Klaus vidí v Bruselu nový Mnichov, vlastně vlastenci, možná euroidealisté? Děkuji, hezký den. Raději napiště něco zasvěceného o Madoffových investorech z UK. Před těmi ruskými se paní Kohnová, ze rakouskou vládou, jak víte, teď převzaté boutique Bank Medici ve Vídni z obav o svůj život skrývá.
08. 01. 2009 | 17:27

Tupelo napsal(a):

Takze Klaus od nalepky euroskeptika (za ktereho ho oznacuji eurorealiste, casto oznacovani za eurooptimisty od euroskeptiku, kteri se vsak sami povazuji za eurorealisty), pres eurorealistu (za ktereho se oznacuje sam - a ovsem ze to vi nejlip, jak taky jinak :)) az po euroidealistu (za ktereho ho povazuje p. Kuras). Nebude on Klaus nahodou eurohujer? Jestli jo, tak to abych si zavcas zmenil svou skatulku :)).

A Evrope vycitat levicovost? Urcite to mozne je, ale kdysi jsem cetl, ze za Francouzkym odmitnutim smlouvy z Nice nebylo nic jineho nez odmitnuti pravicoveho liberalismu. A jak uz nekdo spravne napsal prede mnou, soucasna hospodarska krize se prvni projevila v USA (casto davane Evrope za vzor) a odtud rozsirila do sveta. Takze bud ma pravicovost nejake trhliny ve svem programu, nebo ani ty USA nebyly tak pravicove jak se o nich basnilo. Mozne ovsem je ze se s globalnimi krizemi pocita jako z nezbytnostmi, tedy nic pro me. A soucasne injekce asi take nejsou tim nejlepsim prikladem skutecne pravicove politiky.
08. 01. 2009 | 18:27

Marty napsal(a):

Tupelo: uderil jste hrebicek na hlavicku. USA skutecne nejsou tak pravicove, jak si nekdo mysli a prave ta levicovost prinesla dnesni krizi. Hanba levici!
08. 01. 2009 | 18:49

Tupelo napsal(a):

Marty: a kdyz tedy, podle Vas, nejsou tak pravicove, jak si nekdo mysli, jsou pravicove aspon trochu? :)) Byl Bush, casto spojovany s temi nejkonzervativnejsimi kruhy, levicak, kteremu patri hanba? :) A da se tedy na svete najit funkcni pravicovy model, nebo je to jen chimera? :)
08. 01. 2009 | 18:54

Marty napsal(a):

Tupelo: on se hlavne tezko da presne definovat pravicovy model. Spis je lepsi mluvit o modelu s vice a mene pravicovymi prvky a i to je dost sporne. USA byly v necem pravicovejsi a v necem levicovejsi nez EU. Bohuzel dnes trpi cely svet jednim opravdu nehezkym levicovym neduhem. Zitim na dluh.
08. 01. 2009 | 18:58

xx napsal(a):

Odpovědnost jako základní hodnota konzervatismu? Autor asi zapomněl jak dopadly pravicové "odpovědné" budování kapitalismu u nás v 90. letech pod vedením Václava Klause. Pro připomenutí http://kovanda.blog.tyden.c...
08. 01. 2009 | 19:06

Tupelo napsal(a):

Marty, proc se da tak tezko definovat pravicovy model, ci jeho prvky - u levicoveho Vam to slo lepe, minimalne u aspektu 'ziti na dluh' ;). Bylo by mozne za 'reciprocni' aspekt z pravicoveho soudku (k onomu zminenemu levicovemu) uvest treba snahu o maximalizaci zisku pokud mozno v co mozna nejkratsi dobe? :)
08. 01. 2009 | 19:08

Marty napsal(a):

Tupelo: ona levice je extremnejsi, cim vice lpi na svych zasadnich bodech, ktere se v podstate nemeni. Ale u pravice mate hned z kraje pomerne zasadni rozpor mezi liberaly a konzervativci atd.
08. 01. 2009 | 19:15

Tupelo napsal(a):

Marty, levice taky nebude takovy monolit (viz jeden z mistnich blogu p. Kohouta, kde vzpominal na uspechy levicovych liberalu, tusim ze necim podobnym se zde zabyval i p. Havel, dale napr. rozdily mezi dlouhodobe povalecne vladnouci svedskou levici a stejne dlouhodobe vladnouci ceskou komunistickou levici, mozna byla ta svedska levicovejsi, v CSSR z ni profitovali jen ti 'nejbystrejsi' (podobne jako dnes ;)).

Mozna stret na pravici (konzervativci x liberalove) s neujasnenou viteznou vizi (a mozna okoreneny par levicovymi prisadami, jak pisete) vede (nebo je alespon zivnou pudou) k hospodarskym otresum, ktere se zrodily v USA. Nebude nejlepsi evropsky model, kde se (s vyjimkou napr. onoho Svedska ;)) pravidelne strida mirna levice a mirna pravice?
08. 01. 2009 | 20:17

Marty napsal(a):

Tupelo: ideovy rozdil mezi socialistou a komunistou je pouze v mire. Rozdil mezi liberalem a konzervativcem je mnohem hlubsi. Ted se bavim se o naprostych zakladech a ne vselijakem tom koreni, ktere se k ideovym smeru pridava.

Vitezna vize je jasna. Jsou to politici a chteji koryta. Levicak nebo pravicak. Mozna tu mame ty krize, protoze politice jsou bytostne ideove nezavisli :) A lidu se vladne snadneji tou populistickou, levicovou cestou.
08. 01. 2009 | 20:37

vlk napsal(a):

On takový Chamberlein neblahé paměti byl velmi odpovědný politik. Jak známo. A taky je známo, že zachránil mír pro budoucí generaci, protože byl tak odpovědný: A byl zcela nepochybně excelentně konzervativní v nejlepším smyslu britských tradic.

ještě konzervativnější byl takový císař Vilém. Ten by výstřelky nějakých eurooptimistů rozhodně netrpěl ani na smrtelné posteli.
Takže v tomhle to asi nebude!
Pane Kurasi, postřehl jste vůbec, že nežijeme v 19.století, za časů Disraeliho a Bismarcka? Mimochodem , velkých idealistů své doby. Ale nadaných vyjímečnou pragmatičností! tohle z nich udělalo velké muže! Stejně jako třeba z Williho Brandta nebo Helmuta Schmidta!
Nejde o to, jestli je někdo napravo nebo nalevo. Jde o to, co umí a nakonec co dokázal.
A v globalizovaném světě stáále a stále organizovanějším a to nikoliv jen intrikánskými politiky , ale především dnes z vůle globálních koncernů, je stále méěn prostoru pro ony vámi zmíněné svobodomyslné individualisty! Minimálně prot, že potřebují nekontrolovanou volnost pohybu. Což v éře mobilních telefonů je naprosto nesplnitelný cíl. Máte li v kapse mobil, jste sledován. Zkuste zrušit mobilní telefonii!
Takež pro mne - jen a jen slohové cvičneí, pane Kurasi.
08. 01. 2009 | 21:05

juvel napsal(a):

Pan Kuras v jednom odstavci píše, že jsme dnes v ekonomické a morální krizi. Není to však krize kapitalismu, je to krize způsobená nezodpovědností... Čili idea je dobrá, ale jsou to lidé, kteří ji zdeformovali a zkazili.

Podobně argumentují i komunisté, idea je vynikající, ale jsou to nezodpovědní lidé, kteří ji zdeformovali a zdiskreditovali.

Historie ukazuje, že na tom si vylámaly zuby všechny lidské teorie a instituce - prostě nikdy nebyl dostatek zodpovědných, poctivých a dostatečně moudrých lidí. Bohužel nikde není vidět náznak, že by se na tom něco měnilo, že by morálka byla považována za nejdůležitější a nejcenější hodnotu.
08. 01. 2009 | 21:19

Hana napsal(a):

Vážení, uvědomte si jedno - tuhle krizi nezpůsobilo levicové zadlužování a rozhazování, jak se někteří pouší tvrdit. Tuhle krizi způsobil kapitalizmus bez přívlastků a regulace, v tvrdém pravicovém americkém podání! Tam je ten zárodek nynější situace. Děkuji, vícekrát nechci.
09. 01. 2009 | 06:18

Vasja napsal(a):

Hano.
Kapitalismus bez přívlastků a regulace?
Nějaká blbost.
Regulovaný kapitalismus, jste chtěla napsat. S přívlastkem.
09. 01. 2009 | 07:12

valdštejn napsal(a):

Pane Kurasi , jen díky velké krizi ve 30. letech 20.století a podpoře velkokapitálu nastoupil k moci Hitler. A všichni filozofové , lidští spisovatelé a demokratičtí politici jen žvanili a žvanili . Ono pane Kurasi , když máte plný teřich a sedíte v teple a bezpečí , se to hezky kecá a filozofuje , ale normální lidé chtějí jíst a být v bezpečí , víte ? Takže pokud budou ti nahoře neustále jen žrát a mlaskat a budou lidem brát jejich jistoty , tak asi víte a tušíte kde to skončí.....A propo : pan Klaus je hlavním viníkem obrovského dluhu , který po ukončení jeho vlád museli platit všechny následující vlády . A proč hlavním viníkem ? Inu proto , že transformaci ( zlodějské ) propůjčil svou tvář a dal jí veškerou svou energii...
09. 01. 2009 | 08:20

Silvie napsal(a):

Pane Kurasi, velmi výstižně řečeno.
09. 01. 2009 | 08:56

StandaT napsal(a):

Tuhle krizi nesputil kapitalismus bez přívlastků, Hano. Tuhle krizi spustili korporace, které byly silnější než stát. A tyhle korporace prováděly socialismus dle všech hlavních indikátorů:
Dělali dobře chudým (hypotéka těm, kteří měli holý zadek a splácet nemohli ani náhodou).
Dělali dobře sobě. Bezlimitně.
Skutečnou situaci skrývali, falšovali a lhali.
Situaci nechtěli řešit, ale přesunout na bedra jiných (neprůhledné balíčky hypoték, které prodali jiným bankám).
Situaci řešili letadlem, pokud mohli. Pak problémy vybublaly na povrch.
Když to prasklo, musí situaci řešit jiní a je řešena na úkor jiných.
Jedinci, kteří se měli nezasluženě chvíli dobře a tyli z nemravného systému (chudina s nezaplacenou střechou nad hlavou) nejsou vnímáni jako spolupachatelé, ale oběti.

A teď mi, Hanko, řekněte, který z bodů se liší od reálného socialismu, jak jsme jej zažili tady. Dle mě si místo bankéřů dosaďme politiky, místo korporací stát a je to jedna ku jedné.

Takže krize je způsobena (bankovním) socialismem. Jedinou chybu kapitalismu bylo, že nechal vyrůst korporace výš, než je stát a pak se bezmocně díval na řádění rudých baronů. Druhou chybou je, že následky bankovního socialismu se snaží léčit fiskálním socialismem. A následky této druhé chyby jen dorazí to, co ta první načala. Je třeba si uvědomit, že politici a státy dnes nejsou jediným hráčem. Že jsou tady hráči dva. Že státům vyrostla konkurence v podobě korporací a politikům v podobě ředitelů. Místo jednoho světa tady máme světy dva.
09. 01. 2009 | 09:58

třebaKarel napsal(a):

JAHA ,
Jano , jako odborník na to co kouká blogerům z očí - nestál by za větičku i pan Kuras ?
tK
09. 01. 2009 | 10:02

Silvie napsal(a):

Přesně tak, Stando. A za tak "úspěšnou" bankovní politiku si ještě ti amorální "manažeři" bank darovali platinové padáčky - místo aby jim byl exekuován veškerý majetek. Teď stát lije do těch v podstatě vytunelovaných bank ještě peníze daňových poplatníků.
09. 01. 2009 | 10:04

Jedla napsal(a):

Víte,(Marty, StandaT et al.) máte guláš v pojmech. Dluhy a úvěrová politika nejsou levé ani pravé (bankéře, kteří mi s každým výpisem z účtu vnucují nové a nové nabídky půjček bych neoznačoval za prototyp levičáků, ale ani nechci spekulovat o jejich liberálním nebo konzervativním smýšlení). Socialismus vs. kapitalismus to taky není. Říct, že velká moc korporací (kapitálově silných (!)) a tedy nezvládnutý dohled státu (justice - jestliže podváděli, jak píšete) je projevem socialismu, to už jsou opravdu pojmy naruby.
Když vám realita brutálně bourá názor, změňte raději názor, než popírat realitu, prosím.
09. 01. 2009 | 10:19

claudius napsal(a):

Pan Kuras je podle mne zajímavý pro české čtenáře tím,že má české jméno a britský image.Nic víc nic míň.Nebýt toho,považoval by ho čtenář za žvanila.Všimněte si třeba jeho zmatkovitého pojetí konzervativní odpovědnosti-vždyť on tam,chudák,zapomněl započítat odpovědnost sociální!Zato odpovědnost za soukromý zisk a jeho absolutní ochrana-to je jeho mantra!Mám obavy,že v Britanii si jako publicista neškrtne,takže se chová tržně a našel českou mezeru na trhu.
09. 01. 2009 | 10:46

Filipi napsal(a):

Vseobecne me udivuje jak lide snadno zacnou hledat chybu v ruznych financnicich a lidech v soukromem sektoru. Tihle lide maji celkem jasne definovane priority (vetsinou max zisku) a kdyz neco pokazi tak prijdou o svoje penize nebo o penize investoru, kteri jim DOBROVOLNE sverili sve penize. Jiste... diskuze o ochrane investoru a veritelu je dulezita. Ale co je daleko zavaznejsim zproneverenim sverenych penez je preci to co se deje ve statni zprave. To jsou penize ktere jsme museli NEDOBROVOLNE odevzdat a ruzni urednici s nimi rozhazuji casto naprosto neodpovedne a jejich nenazranost neba obdobu ve vetsine soukrome sfery. Zadne velke pozdvizeni proti temto podvodnikum tu ale nevidim... Lide by si meli uvedomit ze ty objemi, ktere se ve statnim sektoru kazdy rok proflakaji jsou uz casto daleko vetsi nez to co muze ztratit kdejaka banka. Navic to jsou penize vsech a vsichni jsou proto poskozeni (teda ti co plati dane). ....
Tezko rict. Mozna je to tim ze vetsina diskutujicich jsou statni urednici... no jo... co jineho taky v praci delat ze jo?....
09. 01. 2009 | 10:51

Marty napsal(a):

Jedla: gulas v pojmech samozrejme nemam. To jen mylne interpretujete ideologicky gulas zavedeny politiky. Ziti na dluh je pro racionalne uvazujiciho cloveka necim, cemu se chce vyhnout. Bohuzel levice to na urovni statu zavedla jako normu, aby mohla dotovat sve stedre planovani zivota vseho kolem. Tuto normu dnes bohuzel dodrzuji vsichni politici (precijen to jsou hlavne pragmatici a chteji koryta).

Na uverove expanzi dnesni banky stoji, tak se nemuzete bankerum divit, ze ideologii nechavaji doma a hraji zavedenou hru spolu s ostatnimi. Jen malo lidi ma to stesti, aby se zivili tim v co skutecne veri.

Korporace chteji maximalizovat zisk a pokud se vsemocni politici nechaji zkorumpovat, aby korporacim hrali do karte, korporace budou korumpovat. A bude tomu tak, dokud ti politici budou mit takovou moc.
09. 01. 2009 | 10:58

Silvie napsal(a):

Jedlo, nějak vám nerozumím. Pokud americké banky (stejně jako ty evropské) dělaly špatnou a velmi riskantní úvěrovou politiku , aby měly krátkodobě větší zisk a z tohoto důvodu zkrachovaly, je to jen jejich vinou. Na vině je jejich nenažranost a nezodpovědnost. Pořád nějak nechápu, jak může manažer, kterému se podařilo zdecimovat obrovskou banku , odejít s miliony odstupného v kapse. Může mi to někdo vysvětlit, nejsem ekonom.
09. 01. 2009 | 11:08

Pípa napsal(a):

Od kdy zajordánští slované mluví o ideálech a o zodpovědnosti politiků? Svět je naruby.
09. 01. 2009 | 11:19

Marty napsal(a):

Silvie: protoe takovy manazer ma moc vyhodnou smlouvu :)
09. 01. 2009 | 11:26

Silvie napsal(a):

Marty, mám takový skromný dotaz. Má taky nějakou zodpovědnost?! Když má čičmunda na bankovní přepážce manko, tak má zaděláno na docela slušný malér i kvůli pár tisícovkám. Ale manažera banky, jak je vidět, by mohl z fleku dělat cvičený šimpanz...
09. 01. 2009 | 11:41

Marty napsal(a):

Silvie: obecne se do manazerskych smluv hmotna odpovednost nedava. Manazeri maji casto nizky zaklad a vysoke bonusy zavisle od vysledku firmy. A kdyz se firme nedari, nejsou bonusy (ktere mohou klidne tvorit 40-60% prijmu) a casto je vyhazov.

Ridit banku neni snadne (precijen je to obrovska firma), ale zase bankovni lobby ma svoje jiste. Mym snem je sedet v predstavenstvu ceske banky ... :)
09. 01. 2009 | 11:58

StandaT napsal(a):

silvie: i tady platí paralela. Má zodpovědnost. Ale jen "politickou".
09. 01. 2009 | 12:38

SuP napsal(a):

Silvie -
O kolik myslíte, že by se zvednul průměrný příjem, kdybyste nehodným manažerům odebrala jejich padáky?
09. 01. 2009 | 12:41

Ares napsal(a):

Marty: „Manazeri maji casto nizky zaklad a vysoke bonusy zavisle od vysledku firmy. A kdyz se firme nedari, nejsou bonusy (ktere mohou klidne tvorit 40-60% prijmu)“

Pro tržní systém příznačné. Ty dole motivuje k výkonu tvrdostí a tresty. Ty navrchu příslibem neomezených zisků a výhod. Před časem jsem četl něco na téma socializace. Zjednodušeně výchova, ale níže uvedené dokáže vytvořit i podniková kultura, takže to není otázka pouze dětí. Byly tam dva tipy socializace:

Represivní: dominance trestů, vyžadování disciplíny vůči autoritě, základem jsou požadavky socializujícího. Výsledkem je slabá sebedůvěra, nerozhodnost, nesamostatnost, orientace na bezprostřední cíle.

Participační: dominance odměn, podpora autonomního jednání, snaha předjímat a plnit přání socializovaných. Výsledkem je sebedůvěra, ctižádostivost, podnikavost, orientace na satisfakci v budoucnu.

Pouze k zamyšlení o možných nezamýšlených důsledcích systému.
09. 01. 2009 | 14:00

Marty napsal(a):

Ares: manazerske bonusy jsou motivacni. U bezneho platu je motivacni slozka mala. Bezny zamestnanec ma rad jistotu a presne po 8 hodinach jde domu. Myslite si, ze by se takovy radovy zamestnanec pral o misto, kde by dostal maly plat a 60% jeho prijmu zalezelo na vysledcich cele firmy? Rekl bych, ze moc ne.

Jinak podnikova kultura zase zalezi na dane firme. Nektere jsou skutecne najete na Vami zmineny represivni zpusob. Vsechno proste musi slapat.
Jsou ale i firmy, ktere dosahuji podnikove kultury participacni a pritom jejich zamestnanci nejsou zavisli na bonusech. Kolikrat staci sympaticke zamestnanecke bonusy a o neco vyssi plat nez u konkurence.

Firma ve svem cele potrebuje podnikaveho a rozhodneho clovela. Aby tento mohl svou praci (ridit firmu) delat dobre, potrebuje mit sebou spolehlive a poslusne zamestnance. Ten system odmenovani rozhodne smysl ma.
09. 01. 2009 | 14:16

jaryn napsal(a):

Silvie,
máme dvě kasty nedotknutelných: padákoví manažeři a jedno domácí milé etnikum. To je taky za veškeré průsery pozitivně diskriminováno, je mu sypáno, resty jsou odpouštěny a nesmí se o nich mluvit... Tak si říkám, že manažer původem z tohoto etnika by byl vlastně takový čítankový nesmrtelný kyborg :-)
09. 01. 2009 | 14:52

Ares napsal(a):

Marty mě šlo o něco jiného. Ty vlastnosti, co jsem u těch dvou typů socializace napsal, tu řada pravičáků připisuje pravici (těm nahoře) a levici (dole). Váš příspěvek mi připomněl to o té socializaci. Do jaké míry odlišný přístup systému k horním a dolním příčkám společnosti tyto vlastnosti generuje.

Jinak k vašemu poslednímu příspěvku. „Myslite si, ze by se takovy radovy zamestnanec pral o misto, kde by dostal maly plat a 60% jeho prijmu zalezelo na vysledcich cele firmy?“

Ono je rozdíly když byste měl jisté 4000 a 6000 byly odměny. Nebo když jistých máte 400 000 a odměny jsou dalších 600 000 :-). Vaše srovnání pokulhává na absolutní výši platu manažera a toho zaměstnance.
09. 01. 2009 | 15:04

Marty napsal(a):

Ares: prostredi firmy je specificke an sich. Ve firme se dela, co se lidem rekne a ideologii si nechavaji do soukromeho zivota.

O vlivu vychovy a socializace na ideove priority toho moc nevim. A i kdyz je nekdo levicakem diky vychove a vlastne za to nemuze, tak je to v konecnem dusledku jedno :)

Ne kazdy manazer zacina ma 400.000. On v te firme odvadi obrovsky kus prace, i kdyz se firme zrovna nedari, takze nejaky zaklad je opravneny. Ale jsou i priklady (napr. nektere financni skupiny), kdy ti lide dostavaji treba jen 30-40.000. Samozrejme si pri dobre praci prijdou na miliony, ale kdyz zadnou neodvedou, dostanou jen tech par tisic ...

Ono to srovnani pokulhava i na rozdilu hodnoty prace manazera a radoveho zamestannce. Trosku se srovnava nesrovnatelne.
09. 01. 2009 | 15:34

Black swan napsal(a):

Není náhodou totalitní surreálno spíše vaše slova ,že totalitáři jsou vynalézaví,náruživí,organizovaní,když prostě dnes už nejsou.Fikce mimosvéjsoucno? Myslíte je jako potenciální spíše,asi. Ovšem i o těch couž v historii byli,já mám tu smůlu,že mě osobně se vrah a jeho oběť nechtějí nikdy nějak rozpustit do jednoho roztoku kyseliny,kterou část intelektálů označuje slovem "totalita".I když oběť nemusím milovat a měla i své chyby.Prastarý zvyk házet jenom bláto i na ty kdo odejdou z historie celkem férově se mi nelíbí.Pokud eviduje někdo oživení jejich pokusů o návrat,prosím nechť mně slepému nechť ukáže přesvědčivější důkazy třeba než je doplnění většiny volících poslanců V.Klause presidentem.Podobné mušky na mnezase ne tolik působí,ledaže Švejnar zřejmě mohl,jako znalejší kap. a záp. být užitečnější národu.
19. 01. 2009 | 12:45

Black Swan napsal(a):

Vždy mě udivovali četní novináři,kteří psávali tak jako by se s nimi někdo chtěl hádat kdo a jaký je V.Havel.Zbytečná námaha,každý jsme ho brali po svém.Já mu nemám za zlé,že orodoval zejména za demokracii,protože jí není nikdy dost.Ale asi by zešedivěl,kdyby měl poradit kam s ní výrobě,akademikům apod.Jevil se opticky čipernější než letargičtí funkciáři před ním,měl v zásobě víc gagů.Jeho osud nebyl vyjimečný-za komunistů se nedostalo dobrých rolí a uznání schopností i výsledků většině z nich.Reagoval na ponížení samizdatovým psaním,z něhož nejeden má pocit,proč píše tak složitě,nesrozumitelně.A zatím za jeho nečinnosti se země dostává z deště pod o´kap.Přinesl emotivní oživení hlavně politiky,na níž už dlouho nezabíraly racionální traktáty všeho druhu.
19. 01. 2009 | 16:32

Salieri napsal(a):

Domnívám se, mnou ctěný a vážený, pane Kurasi, že jste to naprosto dokonale popsal ve své knize"Evropa skutečností a snů" už v době, kdy se socializmus s batohem plným marasmu morálního a finančního v obludných rozměrech teprve "plíživě" blížil z východu, za stálého mávání středoevropanům, na západ. Jen smutno z toho, jak málo si uvědomujeme hlubokou historii a fakta nikoli dávno minulá. Komu není rady..... tomu je stav mysli zvaná "zkušenost" přiznána omylem, nebo k přežití postačuje mícha....
03. 02. 2009 | 10:14

Nový napsal(a):

Všichni dělají levicovou plitiku, protože si to žádá lid. Přesněji řečeno volič. A jelikož ve volbách má stejnou váhu líný hlupák jako chytrý pracant a protože těch prvních stále příbývá, nemůže pravicový politik vyhrát volby.
Od tohoto faktu se nutně musíme dostat k úvaze, zda je demokratický způsb řízení společnosti konkurenceschopný. A nebo,jestli by neměli volebním hlasem disponovat pouze plátci daně z příjmu (zisku) a důchodci, kteří v minulosti platili daně alespoň 25 let.
18. 03. 2009 | 22:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy