Ano, Věci veřejné jsou jen mystifikace
Poslanec Škarka poškozuje pověst celé Poslanecké sněmovny. To může napravit okamžitou rezignací na poslanecký mandát. Taková rezignace je více než na místě a panu poslanci ji jednoznačně doporučuji. Pokud tak neučiní, měla by ho k rezignaci vyzvat předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcová a celá vládní koalice. Jinak to učiníme na půdě Poslanecké sněmovny při příležitosti její nejbližší schůze.
Problém má i premiér Nečas, který stále tvrdí, že jeho vláda je vládou boje proti korupci. Škárka popsal mechanismus, jakým se Nečasova vláda možná udržuje při životě, totiž obálkami s hotovostí, které roznáší poslanci vládní strany VV. Je v zájmu předsedy vlády, aby konala nejen policie, ale také daňová správa. Rychle, jednoznačně, nezávisle, bez ohledu na to, že předseda podezřelé strany VV je právě ministrem vnitra. Jinak bude brzy celá vláda označena za krajně nevěrohodnou mystifikaci. Navíc, pokud jsou takové praktiky běžné uvnitř strany Věci veřejné, má premiér mimořádný důvod k tomu, aby se obával, že ministři za stranu Věci veřejné aplikují své zvyky i na jimi ovládaných ministerstvech.
Shrnuto a podtrženo: Věci veřejné musí veřejnosti jednoznačně vysvětlit toto vážné korupční podezření, vysvětlení by měl požadovat i předseda vlády Nečas, předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcová a také orgány činné v trestním řízení a daňová správa. Pokud někteří poslanci VV upláceli či se nechávali korumpovat vedením strany, měli by okamžitě rezignovat na poslanecký mandát.
Celý případ Škárka na druhé straně dokazuje to, co jako ČSSD říkáme již dlouhou dobu a o čem se na veřejnosti doposud mluvilo spíše šeptem. Totiž, že strana Věci veřejné je kombinací sekty a podnikatelského projektu, mocenským nástrojem „bývalého“ majitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty k tomu, aby nadále zvyšoval svůj mocenský a ekonomický vliv, a to právě prostřednictvím politiky na nejvyšších úrovních. VV nejsou standardní, ale ani vnitřně demokratická politická strana, nemají pevný program, spíše jde o zvláštní podnikatelskou parodii na politický projekt. Naštěstí to vypadá, že jednorázovou.
Je paradoxní, že lidé, kteří zde před volbami mluvili kazatelským tónem o politických dinosaurech, o novém stylu politiky, lepší politické kultuře a boji proti korupci si musí zřejmě uplácet vlastního prvního místopředsedu strany, aby držel jazyk za zuby a Vít Bárta společně s dalšími sponzory strany mohl nadále balamutit veřejnost. Věřím, že kauza poslance Škárky přiblíží obecné vnímání této politické strany skutečné (byť drsné) realitě.