Špatný aprílový žert
Premiér Nečas opět nedodržel svůj veřejný příslib odvolat z vlády ministry, spojené s firmou ABL. Ve vládě zůstává jak ministr Dobeš, který v ABL pracoval, tak ministr John, kterého ABL angažovala do vedení VV před parlamentními volbami.
Vláda se nadále opírá o zcela nevěrohodné Věci veřejné, které nejsou standardní demokratickou politickou stranou, ale podnikatelským projektem Víta Bárty a jeho ABL. VV mají navíc krajně podezřelé stranické financování, což dokládá nejnovější aféra poslance této strany Babáka. Tuto aféru premiér nijak neřeší, zřejmě je mu jedno, že se při financování vládní strany používá systém „bílých koňů“ a to dokonce v milionových částkách.
Ministrem dopravy bude Radek Šmerda, bývalý poradce poslance Severy, kterého na ministerstvo dopravy přivedl Vít Bárta a který dlouho působil ve vysoké funkci na ministerstvu obrany. V době, kdy ministerstvo vedla ministryně Vlasta Parkanová byl ředitelem jejího kabinetu a také náměstkem. Je tedy zřejmé, že Vít Bárta bude nadále ministerstvo dopravy ovládat jako majitel a designovaný předseda VV a že pan Šmerda bude moci uplatnit cenné zkušenosti nabyté v netransparentním prostředí ministerstva obrany z doby vlády Mirka Topolánka.
Pro Radka Johna zřídila vláda rozpočtové odpovědnosti ministerskou trafiku, se kterou nejsou spojené žádné kompetence, ani odpovědnost, jen plat místopředsedy vlády. Radek John, který tak rád kritizoval politické dinosaury se tak dostal do krajně trapné situace zcela zbytečného ministra. Za Rakouska – Uherska se trafiky přidělovaly alespoň za zásluhy o stát (většinou na bojištích), na žádnou zásluhu Radka Johna si však nedokáži vzpomenout. Jemu svěřené ministerstvo přivedl k naprostému rozkladu.
Navržený ministr vnitra Jan Kubice se těsně před volbami v roce 2006 podílel spolu s poslanci ODS na manipulaci veřejného mínění prostřednictvím tzv. Kubiceho zprávy, která se později ukázala jako nepodložená a účelová. Na tom, že zpráva nedoložila žádné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy se v roce 2007 po dlouhém prověřování shodli jak policisté, tak státní zástupci. Kubiceho osoba v žádném případě nemůže být zárukou nestrannosti a zákonnosti vedení ministerstva vnitra. Naopak, už od roku 2006 je jméno Kubice široce vnímaným symbolem policejního ovlivňování politiky.
Jan Kubice je majitelem bezpečnostní agentury, vliv těchto bezpečnostně problematických neregulovaných struktur na ministerstvo vnitra tak bude spíše posílen. Zdá se, že vliv bezpečnostních agentur na tento rezort mohou zlomit opravdu jen nové volby a volební vítězství ČSSD.
Členem vlády zůstává Alexander Vondra, jehož odchod požaduje nejen opozice, ale také řada koaličních představitelů v souvislosti se skandálem PROMOPRO.
Koaliční kompromis neřeší příčiny vládní krize, sám John označil dohodu jako dočasnou, personální návrhy jsou krajně problematické a zhorší již tak špatnou pověst vlády. Koalice neprovedla žádné programové změny, ani změny ve způsobu prosazování reforem.
Pro ČSSD nezmizel žádný důvod pro hlasování o nedůvěře vládě. Naopak, po tomto zveřejněném plánu na personální rekonstrukci máme ještě více argumentů proto, abychom volali po nových volbách.
Pokud celá tato rekonstrukce není jen nová vládní mystifikace :-)