Proč máme rekordní nezaměstnanost?

11. 03. 2013 | 08:21
Přečteno 5723 krát
Počet lidí bez práce v únoru dosáhl dalšího smutného historického rekordu.

Vláda se snaží občanům namluvit, že za 593 tisíc nezaměstnaných může ekonomická situace v Evropě. To ale není celá pravda.

Jistě, naše země je závislá na exportu a podléhá vnějším vlivům, ale současná katastrofální nezaměstnanost byla z velké části ovlivněna chybami domácí politiky. První příčinou je naprosto chybné nastavení hospodářské politiky Nečasovy vlády. Absolutizováno bylo snižování ročního schodku státního rozpočtu ber kde ber. Vláda plošně škrtala, zvyšovala DPH, krátila peníze na investice, mzdy i důchody.

To podkopalo domácí poptávku a prodloužilo hospodářskou recesi. A protože vládu zaměstnanost nezajímá, není ochotna zapojit do jejího snižování ani peníze z Evropské unie. Během příštích dvou let tak pravděpodobně propadne zcela bez užitku obrovská částka ve výši 100 miliard korun.

Druhou příčinou rekordní nezaměstnanosti je fakt, že současná pravicová vláda z ideologických důvodů zcela rezignovala na jakoukoliv aktivní politiku zaměstnanosti. Prosazuje pravicovou poučku, že stát se nemá o zaměstnanost starat, a podle toho to také u nás vypadá.

Odbourala veřejně prospěšné práce, nemá programy na podporu zaměstnávání absolventů bez praxe, lidí v předdůchodovém věku či žen po rodičovské dovolené. Každý rok klesá množství peněz, které mají úřady práce k dispozici na podporu nových pracovních míst.

Třetím důvodem kolabujícího trhu práce je řádění Drábkova podnikatelského gangu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Nejprve to vypadalo, že neúspěšné, nevyzkoušené a arogantní experimenty typu sKarty, veřejné služby, DONEZ či reorganizace a centralizace úřadů práce jsou jen plodem amatérismu ministra Drábka.

Rozhodnutí ÚOHS a probíhající policejní vyšetřování však stále více potvrzují předpoklad, že za chaotickými reformami byla chamtivost a snaha získat stamiliónové zakázky pro firmy spřízněné s vedením ministerstva. Bohužel, v uplynulých měsících tak byly zcela destruovány úřady práce, které nejsou schopny ani včas vyplácet dávky, natož aby organizovaly vznik pracovních míst v nejkrizovějších regionech.

Odpovědnost za to nemá pouze dnes již bývalý ministr Drábek, ale také jeho stranický předseda Schwarzenberg a premiér Nečas, kteří celý rok ignorovali upozorňování a varování ČSSD před tím, co Drábkův a Šiškův podnikatelský gang na klíčovém ministerstvu provozuje.

Následky jsou hrozivé. Není snad většího sociálního zla, než je nezaměstnanost. Bohužel máme vládu, kterou to ani v nejmenším nezajímá. Trestuhodná pasivita státu v této vážné sociální situaci jen podtrhuje nutnost změny politiky a vlády na celostátní úrovni. Bez této změny se úděl velké většiny současných nezaměstnaných nezlepší.

Zdroj: Právo (11.3.2013)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Někdy mě napadá, že jste nechtěné dítě.
11. 03. 2013 | 08:26

obycejnej clovek napsal(a):

Tak jsem se mrknul na statistik a objevil jsem ze touto dobou v roce 2005 bylo kolem 560 tisic nezamestnanych. A to za vasi vlady pane Sobotko a navic v dobe hospodarskeho rustu. Muzete to obycejnym lidem vysvetlit kdyz tu tak kritizujete soucasnou vladu ?
11. 03. 2013 | 08:36

Realista napsal(a):

Jenom, abyste si treba prehnane neidealizoval Nemecko.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftspolitik/armut-und-reichtum/verteilung-von-vermoegen-notenbanker-zoegern-bericht-ueber-ungleichheit-hinaus-12105481.html

Centralni bankeri nechteji zverejnit zpravy o chudobe. Obcane v zemich postizenych krizi jsou v prumeru 2 krat bohatsi nez obcane Nemecka.
Dusledeke nemecke merkantilisticke politiky ...
11. 03. 2013 | 08:37

TaP napsal(a):

Velkou vinu na nezaměnosti má extrémně líná mládež která se žene na vysoké školy, na obory kterým nerozumí a pak je jasné že nenaleznou uplatnění...Ještě k tomu diskreditují školství jako takové.
11. 03. 2013 | 08:44

TaP napsal(a):

Pardon,chybí mi tam pár písmenek ve slově nezaměstnanost.
11. 03. 2013 | 08:45

JC napsal(a):

obycejnej clovek,
Vy nejste Bohušův člověk, používáte hlavu a v tom je potíž:-))
11. 03. 2013 | 08:55

kristusek napsal(a):

obycejnej clovek - to máte sice pravdu, ale za exministra Drábka došlo ke změnám, které dalších 100.000 lidí vyřadily z evidence úřadů práce a tedy nejsou jako nezaměstnaní vedeni.
Nemluvě o tom, že díky "reformám" odešlo údajně až 400.000 lidí do předčasného důchodu. Lidí, z nichž minimálně polovina by jinak byli nezaměstnaná.
Pak už ta čísla vypadají jinak.
11. 03. 2013 | 08:58

Přidat komentář napsal(a):

tenhleten brouk pytlík mlátí stále jen prázdnou slámu na zemanském to již nepůjde tak zkouší paběrkovat na knížecím. Ale Bohoušku chlebíček nepapáš a rád bys jen koláče, a klásky jako náhrady sbíráš. Huš jedeš potvoro ani náhodou.
11. 03. 2013 | 09:05

oranžáda obecná napsal(a):

to jsou jen hloupé a populistické kecy..... Sobotko, ty se nikdy nevyučíš a nepoučíš.... možná bys mohl jet kydat ty politické žvásty do Řecka nebo Španělska, kde je nezaměstnanost 25% , ale jsou to jistě horliví evropané.
11. 03. 2013 | 09:06

JC napsal(a):

TaP,
Příčinou vysoké nezaměstnanosti mezi mládeží je také levičáky proklamovaný požadavek "vzdělanostní společnosti" alias vysokoškolák do každé rodiny a potažmo VŠ studia zadarmo.
Znám osobně několik absolventů/jedné i dvou VŠ/ humanitárního zaměření, kteří sedí doma na zadku a čekají až jim stát zajistí adekvátní zaměstnání.
Přitom V nemocnicích, supermarketech a v prodejnách s občerstvením je nejčastěji slyšet slovenština, bulharština nebo ukrajinština.
11. 03. 2013 | 09:13

Lop napsal(a):

To oranžáda obecná:
Co je na tom populistického? Jsou to jasná fakta, Sobotka ma samozřejmě pravdu. Přál bych všem "odpůrcům populismu", aby se těmi nezaměsnanými v tuto chvíli stali, pak by je to sebevědomí velmi rychle přešlo (viz včerejší film Druhý dech na ČT 1).
11. 03. 2013 | 09:15

Neudržitelný napsal(a):

Lop
Vy si pletete pojmy s dojmy. Když je někdo populista neznamená to, že lže. Naopak velmi obratně používá pravdu.
Wikipedie: "Populismus (z latinského výrazu populus – lid) je termín, používaný pro hodnocení agitace a argumentace, především v politologii a při hodnocení politického působení. Jedná se o způsob, jak získat stoupence bez věcného programu na základě reagování na aktuální společenskou poptávku, ale jen slovně, sliby zlepšení ve prospěch posluchačů nebo čtenářů - potenciálních stoupenců, např. voličů, bez ohledu na skutečné možnosti jejich splnění a bez ohledu na vedlejší a dlouhodobé následky, které jsou zamlčeny, často úmyslně. "
11. 03. 2013 | 09:36

Neudržitelný napsal(a):

Zapoměl jsem dopsat odpověď na Vaši otázku. Co je na tom populistického? Sobotka.
11. 03. 2013 | 09:39

Lop napsal(a):

To Neudržitelný:
Potom můžete vyhodit jakákoli fakta, která se vám nehodí a nazvat to populismem. Takhle se nedá uvažovat.
11. 03. 2013 | 09:48

Analytik napsal(a):

Jakékoli spekulace o výši nezaměstnanosti v Čechách jsou postaveny na vodě.
Informace vycházejí jen z odhadů úředníků MPSV, skutečný stav je obestřen tajemnou mlhou.
Šiško-Drábkův software pro evidenci nezaměstnaných a výplaty dávek totiž s podobným požadavkem, jako je aktuální počet nezaměstnaných, vůbec nepočítal.
Pracovníci poboček Úřadu práce se sice občas pokusí zjistit stav nezaměstnanosti podle vlastní evidence vedené v krabicích od banánů, ale tato data jsou už po roce téměř nečitelná. Počet nezaměstnaných v okresním měřítku se tedy odhaduje podle váhy beden s paralelní evidencí.
Přesto je to relevantnější informace, než dokážou dodat počítače!
Je docela možné, že historický rekord byl překročen dvou- až pětinásobně.
11. 03. 2013 | 09:48

mor a cholera napsal(a):

Neudržitelný
Velice trefný popis Wikipedie naší vlády zlodějů.
11. 03. 2013 | 09:54

halalibubny napsal(a):

Jdou vojáčci jdou,pěkně v řadách za sebou-Bože jaká je to krása-Vašík s Miloškem,Jiřík s Mirečkem,Petřík se Slávečkem--
11. 03. 2013 | 10:05

Hasan Nasralláh napsal(a):

Pravověným makotřasům:
Nezaměstnanostit vzrostla sice jen o něco, ale klesla kupní síla obyvatel areálné platy a mzdy! A to je průšvih.
11. 03. 2013 | 10:12

nrubeš napsal(a):

Ale to přece nevadí,Kalousek bude vypisovat st.dluhopisy za 100mld.A Aktuálně.cz již 2 dny mlčí.
11. 03. 2013 | 10:26

Pavel napsal(a):

Pan Sobotka evidentně ztrácí paměť... Jinak by si přece musel vzpomenout, že rekordní nezaměstnanost byla už za vlády ČSSD, kdy přesahovala 10% - a o celosvětové krizi tehdy nebylo vidu ani slechu. Státní dluh pod vedením jeho přátel stoupl dokonce 4 x z 200 miliard na 800. Tož tak, příteli Bohušu...
11. 03. 2013 | 10:30

hovorka11 napsal(a):

Vláda to skutečně vede záměrně a vědomě do kytek.
Sačí slyšet Nečase, který zaobaleně tvrdí, že musíme podlézat tzv. "trhům" přes výtěžnost bank na účet výroby. ČNB jim půjčuje za 0,05% a my to živíme. Banky nemusí podporovat rizikovou výrobu a mohou se tak soustředit na vynucován poplatků od lidí, které živí výroba (řadu lidí dlouho živit nebude) a vnucovat jim kartelové poplatky "za služby" možné pouze pro ovce z malého státu bez zavedení nutné konkurence.
Celý systém je směřován k otrokářskému režimu nevýroby, strachu a ideologii službě kmotrům, kteří vydělávají tím více, čím více likvidují funkční a prosperující stát.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2286346/flash-potvrzeni-propadu-ceske-ekonomiky-ve-4q-podtrhlo-nejdelsi-recesi.html
11. 03. 2013 | 10:37

Aktiv napsal(a):

Za to nesete odpovědnost i vy p.Sobotko!!
A koukejte odhlasovat finanční ústavu, nebo si opravdu budu myslet, že vám nejde o budoucnost ČR, a že chcete prohloubit krizi zadluženosti, a nezaměstnanosti, která se vaším rozpustilým politikařením, jako vždy zvrhne v bezbřehé plýtvání a zadlužování!
Kalousek se už už trošičku ukazuje, že trošičku toho rozumu ještě má, kdežto vy????ČSSD!Mafií prolezlá, zkorumpovaná a zlodějská!

ČSSD je po ODS to nejodpornější, co tady po revoluci vzniklo!
SS a NKVD jsou jen slabé odvary!
11. 03. 2013 | 10:40

hovorka11 napsal(a):

Pavel:
Rekordní nezaměstnanost je teď.
Lidé jsou po tvrději zavedených podmínkách vyřazováni z evidence pracovních úřadů a podle "nové metodiky" nesmí být ve statistikách evidováni jako nezaměstnaní i když to neodpovídá skutečnosti.
Skutečná nezaměstnanost bez podvodných statistik se bude pohybovat na rekordu mezi 15-20% nezaměstnaných.
11. 03. 2013 | 10:42

hovorka11 napsal(a):

"ČSSD je po ODS to nejodpornější, co tady po revoluci vzniklo!"
----------------------
Naprostý souhlas. Rozklad tohoto státu by nebyl možný bez spolupráce ČSSD s ODS.
Myslím, že jediná cesta je přechod k přímé demokracii od této totality. To se nebude samozřejmě líbit ani koalici a ani ČSSD.
Zastupitelská demokracie tady nefunguje protože neexistuje- volíme si jen zástupce kmotrů bez možnosti je jakkoliv nenásilně donutit k té práci,pro kterou jsme je volili.
11. 03. 2013 | 10:48

Nevěřím nezaměstnanosti napsal(a):

Pavel:
Jo, jenže ta rekordní nezaměstnanost za Socdem byla alespoň podložená solidními čísly. Dneska máme tak leda kulové, protože:

1) ÚP počet registrovaných spíš odhadují, protože jejich software to nikdy pořádně neuměl. Příspěvek výše o vážení krabic od banánů není tak daleko od pravdy, jak si uživatel myslí.

2) Vláda se stará o snižování nezaměstnanosti, a to zejména tak, že se snaží co nejvíce lidí vyřadit z evidence ÚP (proto vznikly Donez a ty VPP). Odhaduje se, že tohle vyřadilo desítky tisíc lidí (často dobrovolně, protože makat zadarmo opravdu už nemají zapotřebí).

3) Máme největší počet podnikatelů na 1000 obyvatel v EU, protože nezaměstnaní se přelévají na živnostenské úřady, ale to neznamená, že mají práci/zakázky a peníze (takových znám plno, peníze vyjdou tak na zálohu zdravotního pojištění).

4) 300 tisíc lidí odešlo do předčasného důchodu, mnozí z nich proto, že neměli práci.

Všimněte si, že za Socdem byla historicky nejvyšší nezaměstnanost, tedy asi 9,6 %, jenže nezaměstnaných bylo těch vašich 560 tisíc. Dnes máme nezaměstnanost mnohem nižší (asi 8,4 %), ale počet nezaměstnaných *odhadujeme* kamsi k 600 tisícům, ale možná jich je taky o polovinu víc.
11. 03. 2013 | 10:49

martin_k napsal(a):

aktiv:
Kalousek? ten má tak 2 promile......a hned v 9 po ránu :-)
11. 03. 2013 | 10:50

franky napsal(a):

Současný stav vysoké nezaměstnanosti je výsledkem dvou základních strategických trendů. Tím prvním trendem je dlouhodobě existující objektivní pokles pracovních příležitostí vlivem nahrazování lidské práce automaty a roboty a výhled hraničící téměř s jistotou předpokládá, že tento trend bude pokračovat. Tím druhým trendem je pokračující dlouhodobá absence státní politiky podporování růstu znalostí člověka, jako důležitého předpokladu jeho úspěšného zapojení v nově vznikající informační společnosti. Vlivem absence této politiky byl potlačena motivace lidí směrem k vyšší aktivitě vydávané lidské energie. Nepochopení významu růstu lidského potenciálu v období, kdy se tento stává zdrojem inovačních schopností se projevilo v nesprávně nastavené politice a s ní souvisejícím nekoordinovaném postupu realizovaných změn v ekonomické oblasti v závislosti na dopady v sociální a kulturně společenské oblasti. Aktuálním problémem současné společnosti z hlediska budoucnosti není stav zadluženosti, ale současnou vládou realizovaná „degenerace“ lidského potenciálu. V obrovské nezaměstnanosti je skryt obrovský nevyužitý ekonomický potenciál. Právě kritérium „rozvoje“ znalostí a lidské energie člověka by mělo být respektováno při všech budoucích opatřeních kterékoliv vlády jakéhokoliv ideologického zabarvení. Ne plošné škrty, ale škrty na nesprávných účtech působí na současnou nestabilitu systému. V tomto kontextu je možno chápat i podstatu „aktivní politiky zaměstnanosti“ ve smyslu „aktivní politiky rozvoje pracovních příležitostí“, nebo ještě lépe „politiky rozvoje podnikatelských příležitostí“. Pojem „aktivní politika zaněstnanosti“ je jen populistickým, nic neříkajícím pojmem. Rozhodující význam v současných i budoucích podmínkách má a bude mít ministerstvo zabývající se „prací a sociální oblastí“, tedy dnešní MPSV. Právě obsazení tohoto ministerstva naprosto „nekompetentivními“ lidmi, lidmi neschopnými formulovat a realizovat politiku rozvoje podnikatelského prostředí je rozhodující příčinou současné vysoké nezaměstnanosti. Ekonomický a sociální systém se musí vyvíjet ve vzájemných souvislostech a musí zajišťovat rozvoj společnosti jako celku do budoucnosti. Ne ministerstvo financí, ale ministerstvo práce a sociálních věcí musí definovat priority. Argumentování o nutných škrtech ve výdajích současnou vládou je pouhým manévrem jak odpoutat pozornost od její neschopnosti řídit příjmy a výdaje státu v návaznosti na potřebný dlouhodobý rozvoj. To ještě však neznamená, že budoucí vláda ČSSD tuto schopnost bude mít.
11. 03. 2013 | 10:53

evix napsal(a):

Tady je nějaký sjezd naší Trojkolky?
Práce není a nebude, kdežto za vlády socanů práce byla. Mohli jste odejít ze zaměstnání a do 3 měsíců našli práci jinde. Ovšem dnes je to doslova katastrofa, všude se propouští, šetří se kde může.
Pochopitelně se nešetří ve státních institucích, tam se rozhazuje a přiživuje se tam příšerné množství pijavic.
Pan Sobotka ač jej nemusím a ČSSD budu volit se skřípěním zubů (jako jsem volila Zemana) má pravdu.
Pánové co taky piští přede mnou, si neuvědomují, že lidé už melou z posledního. Patrně nechápou souvislosti s některými případy ve společnosti.
Kvůli exekuci vybouch panelák ve Frenštátě, 6 mrtvých, z toho 3 děti. Spousta takto postižených lidí páchá sebevraždu, nijak se to neřeší a staví se k tomu někteří lidi ve společnosti jako v Japonsku před 50 lety(tam se proti tomu dnes aspoň něco dělá).
Přibývá zabitých novorozenců či dětí matkami, přesto se tohle mlčky přehlíží a jediné divné řešení jsou babyboxy. Těm se dělá velká propagace a přitom nic neřeší, končí tam sice děti, které by stejně byly dány do adopce.
Teď už jen zbývá vymyslet seniorboxy, nejlépe je představit společnosti na den matek, či den otců. Na 1.máje by mohly být představeny boxy pro vyčerpané lidské zdroje, neschopné práce. Zbývá už jen invalidboxy, den si nejděte.
Nacházíme se v zatím největší recesi od 90 letech, ta taky začala po vládě pravice. Ta dnešní ji ale překonává ve všech směrech.
Vzniká čím dál více různých iniciativ, naposledy jsem zaznamenala toto http://www.exilovenoviny.cz/
11. 03. 2013 | 10:55

Kelt napsal(a):

Česká ekonomika nedosáhla výkonnosti roku 2008,klesají reálné mzdy, ekonomika je pět kvartálů v recesi,výše nezaměstnanosti /obycejnej clovek/,je nesrovnatelná s rokem 2005 z důvodu změn metodiky,účelovými kroky "zločince"Drábka a cca 100 tisíc odchodů do předdůchodu,kteří by jinak se stali úředně nezaměstnanými.
Svádět to na EU je hloupé a laciné,když okolní země kromě Maďarska/které má mimochodem stejně hloupou a neschopnou vládu jako ČR/rostou.
Čím to asi je,že všechny tzv.pravicové vlády/Klaus,Topolánek,Nečas/s železnou pravidelností přivedou zemi do krize?
Po zkušenostech s jejich přístupem ke správě věcí veřejných je to jednoznačné:
1/jejich provotním zájmem není prosperita této země a lidí v ní žijících,to je naprosto zřejmé.
2/Po získání moci jim jde jen o posílení mocenských pozic na ministerstvech a st.úřadech a "péči"o přerozdělování národního bohatství do rukou úzké vrstvy"také podnikatelů"a kmotrů,kteří ovládají stranické struktury.
3/To vše se děje v rámci tzv."reforem"-rovná daň,snižování a zastropování odvodů na zdr.a soc.služby,II.pilíř,zásadní odmítání mechanizmů běžných ve vyspělých zemích-registrační pokladny s fiskální pamětí,majetková přiznání,nezájem MF na řádné vybírání daní/metanolová aféra/,zrušení finanční policie a cílené oslabování personální vybavenosti spec.útvarů policie pro potírání hospodářské kriminality.
4/Důsledkem je sofistikované rozkrádání SR formou outorsingu služeb zadávaných spřáteleným firmám/klasika MPSV-Drábek-Šiška/,předražování státních zakázek,či přímé rozkrádání dotací z EU a rozsáhlá korupce státních,či komunálních politiků a úředníků.
5/Výsledkem je odborně odhadovaná roční ztráta 100 miliard Kč veřejných peněz,jinak cca stejná částka,kterou si ČR a vláda rozpočtové odpovědnosti půjčuje každý rok a svádí to na zneužívače soc.dávek a rozežrané důchodce.
To nedokážou pochopit fanatičtí příznivci vlády rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci zaiteresovaní na výsledcích "vládních reforem".
Na jednu stranu se jim nedivím,jenom je/zřejmě "díky"jejich mentálnímu vybavení/pro ně signifikantní,že na popis příčin a důsledků neblahého stavu této země dokáží reagovat pouze dehonestací autora,v lepším případě výkřiky do tmy-Ládík !!! a podobní duševní velikáni.
11. 03. 2013 | 10:57

au napsal(a):

JC:
A to tě nenapadlo, že vysokoškolské studium nezaměstnanost SNIŽUJE? Že lidé, kteří by jinak seděli doma jako neužiteční nezaměstnaní se alespoň něco učí?
11. 03. 2013 | 11:02

Aktiv napsal(a):

martin_k
to je možné:-)Jinak z finanční ústavou souhlasím, navíc v době krize se mu podařilo snížit platy zákonodárcům, což se ČSSD zase nelíbilo...
Jinak Kalouska nemusím, a na jeho pochybnou minulost, a i trafikantskou přítomnost z přeběhlíkama, a spurnýma poslancema(kmotři Šnajdr,Peak, aspol.)jsem stále extrémně alergický...

Souhlasím s hovorkou11...
Přímá demokracie, rozhodování odspoda, a plnění slibů a závazků volenými zástupci společnosti k požadavkům, které byly referendy odsouhlaseny je naprosto nezbytná.... Nejsme feudalismus, aby tady pořád rozhodovala jakási pochybná a všehoschopná elita, která kromě hádání nic neumí!
Extrémní nezaměstnanost, krize, vykrádání státní kasy je toho znamenitým důkazem.

Na neschopnou"elitu" platí jen změna systému. Dnes musí vládnout společnost, a za své rozhodování musí nést ovoce i ztráty!
Ne jak je tomu dnes, za úspěchy si ovoce odnášejí samozvanci z ČSSD a ODS, TOP, apod., ztráty vždy nesou jen a jen občané!
Tento pochybný zastupitelský kartel se hodí leda tak do filmu KMOTR, nikoli do demokracie a reálné společnosti!!!

Elitu a je jedno jestli tu současnou, nebo komunistickou musíme kopnout(víte kam)!
Existence komunistické strany to je jako existence závažné psychické choroby, která se vyskytuje, je tu, a lze tlumit jen sedativy!
Kalouskova choroba se dá tlumit je promilemi:-)2-4...
11. 03. 2013 | 11:08

JC napsal(a):

au
Aha...takže střední školy a gymply se studují proto, aby se v případě ne-studia na VŠ sedělo neužitečně doma ???
Logika hodna levicového "mistra" ala Bohuš.
11. 03. 2013 | 11:11

max napsal(a):

1. nezaměstnanost je u nás 5. nejnižší v Evropě (jedná se tedy o problém celoevropský, čímž její výši nebagatelizuji).
2. za její růst může samozřejmě i vláda, ale chybí mi od p.Sobotky konkrétní kroky, jak ji snížit. Nalít do ekonomiky peníze (bez současné úspory) znamená zvětšit rozpočtový schodek a zdražit tím v důsledku poklesu ratingu ČR dluhovou službu.
3. velký vliv na nezaměstnanost především v budoucnu má a bude mít rozpad učňovského školství, nezájem o vysokoškolské technické obory. Prostě se nám nechce příliš dělat rukama a studovat náročnější technické vysoké školství.
4. v ČR je cca 400-450t. zahraničních pracovníků. Pracují většinou v oborech (s vyjímkou zdravotnictví a školství), která nejsou tuzemskými pracovníky vyhledávána. Nevím proč nelze určit pravidlo, že pokud budou tato místa nabídnuta nezaměstnaným s potřebou kvalifikací (či bez ní) a následně budou odmítnuta, přijdou tito lidé o dávky. Problémem jsou totiž hlavně dlouhodobě nezaměstnaní (znám jich osobně několik, kteří si k nám chodí pro razítko s větou, že pro ně není práce, na práci se níkdy ani nezeptají).
5. zákoník práce - je výhodný pro ty, kteří již jsou zaměstnáni, ale nevýhodný pro absolventy škol. Zaměstnavatel si dnes velmi dobře musí rozmyslet, zda zaměstnance přijme na klasický pracovní poměr. Daleko častěji volí formu na dobu určitou. Důvody je zbytečné rozebírat. Španělský zákoník práce je např. svým obsahem takovou brzdou pro zaměstnávání nových pracovníků, že nezaměstnanost mezi absolventy škol ve Španělsku dosáhla již absurdních 50-ti %. Zajímavé je, že ve státech, které zákoník práce nemají (USA, Austrálie, asijské státy, apod.)je nezaměstnanost většinou podstatně nižší a zaměstnávání absolventů jednodušší. Chtělo by to i hlubší zamyšlení nad vstupy (nákladové položky), které může stát ovlivnit a regulovat. Jedná se především o ceny elektřiny (snížení DPH, nákladů na distribuci, které jsou dvojnásobné oproti Rakousku mající Alpy), vody, spotřební daně u PHM, atd. V některých oborech a podnicích je situace již na hranici existence. V případě domácností tzn. další snížení kupní síly, následné spotřeby a .... jsme opět u nezaměstnanosti.
Zaslechl jsem i např., že p.Kalousek s p.Kubou (i za souhlasu p.Urbana z ČSSD) chystají zavedení kaucí 20mil.Kč pro přeregistraci obchodníků s PHM. Na první pohled líbivý a většinou neznalých lidí vítaný krok. K čemu povede? Ti,co mají již peníze ulité, je budou moci zlegalizovat a zbaví se nevítané konkurence. Ti,co to dělali poctivě (a je jich většina), na to mít nebudou, a ačkoliv mají třeba úvěry, skončí. Budou poté zcela jistě žalovat stát (to je jako by si někdo pořídil na úvěr pekárnu a pak za ní musel složit státu kauci 20mil.Kč za to, že bude dělat poctivé rohlíky a platit daně, na to snad má stát své úředníky a úřady).
Mezitím se navýší ceny PHM a trh se (dle vyjádření p.Kalouska) "vyčistí" (od těch poctivých, resp. menších obchodníků jistě...). Co za to dostanou naše politické strany? A kdo to zaplatí? Na to jsou jednoduché odpovědi. Přitom stačilo zavést kauci u nově vzniklých společností a distributorů, takže by již žádné fiktivní řetězce firem nevznikly (ekonomicky by se to již nevyplatilo) a trh se během krátké doby zreguloval sám, ale to zřejmě není účelem tohoto nápadu. Vrcholem bylo vyjádření p.Kalouska v ČT : "malí a poctiví mají prostě smůlu, nechť si vydělají jinde" (jedná se o cca 1.200 firem, takže asi 5.000 zaměstnanců a jejich rodin, resp.budoucích nezaměstnanců). Takže velcí nebo nepoctiví (zjednodušeně řečeno) jsou zřejmě státem vítáni a ještě jim bude umetena cesta...
Není divu, že jsou u nás podmínky pro podnikání včetně např.daňového systému (jednoho z nesložitějších na světě) hodnoceny stále hůře a je to z velké části vinou politiků, kteří ekonomice nerozumějí a zastávají z drtivé většiny své funkce bez patřičného vzdělání i praxe.
11. 03. 2013 | 11:15

xx napsal(a):

au: VŠ studium nezaměstnanost zvyšuje. Lidé s VŠ vzděláním mají mnohem větší nároky na zaměstnání a odměnu za něj, nejsou ochotni pracovat na nižších pozicích ( přece jsem nestudoval proto abych prodával nebo uklízel ) a těch pozic pro VŠ vzdělané lidi je prostě konstantně málo, nepřibývají s nárůstem počtu VŠ absolventů.

Jediné uplatnění pro větší počet VŠ absolventů poskytuje stát stále se rozšiřující byrokracií. Žádný zaměstnavatel nerozšíří počet ředitelů, vedoucích oddělení a podobných pozic jenom proto, že se u nás vyskytuje více VŠ absolventů.

Primární premisa vzdělanostní ekonomiky spočívá v tom, že více vzdělanějších lidí bude produkovat více příležitostí k zaměstnání. Rozumějte, je předpoklad, že VŠ vzdělaný člověk je inteligentní, schopný, výkonný a tvůrčí !

Jenomže ono to jaksi neplatí u všech a prostým zvýšením statistických čísel o počtech absolventů nepřináší společnosti více schopných, výkonných a kreativních lidí, kteří by tvořili pracovní místa, namísto aby na ně čekali.
11. 03. 2013 | 11:15

xx napsal(a):

au: ještě doplním - jedná se tu o klasickou záměnu příčiny a následku sociálními inženýry. Ti se prostě jenom podívali do statistik a zjistili že v bohatých vyspělých ekonomikách mají více VŠ vzdělaných lidí a tak si řekli, že pokud se zvýší počet VŠ vzdělaných v méně vyspělých zemích ( Španělsko např. ) to ostatní už přijde samo. A ono to nepřišlo.

Někteří méně bystří sociální inženýři navrhují ještě počkat, přece to musí přijít. A na přechodnou dobu je třeba sebrat lidem peníze a darovat je těm čekajícím aby nepošli hladem.

Je to stejnej nesmysl, jako když tu někteří diskutující obhajují stavby cyklostezek u nás s tím, že v nejbohatších zemích mají cyklostezek spoustu. Najivně si myslí, že když si oblečeme drahý oblek na dluh, stanou se z nás boháči.

Ve skutečnosti je to ale pořádná konina, která nás naopak posílá do chudoby.
11. 03. 2013 | 11:23

evix napsal(a):

V současné době je už i rekordní nezaměstnanost mezi absolventy SŠ a VŠ. To opravdu za socanů nebylo.
Stále uvažuji jak z tohohle ven, do ulic vyjít nechtějí, Bulhaři si takhle vydupali snížení energií o 7% a odstoupení vlády. Aktuálně mlčí, proč?
11. 03. 2013 | 11:27

dedek napsal(a):

To Pavel:
Pan Sobotka evidentně ztrácí paměť... Jinak by si přece musel vzpomenout, že rekordní nezaměstnanost byla už za vlády ČSSD, kdy přesahovala 10% - a o celosvětové krizi tehdy nebylo vidu ani slechu. Státní dluh pod vedením jeho přátel stoupl dokonce 4 x z 200 miliard na 800. Tož tak, příteli Bohušu...

Ale, že v té době se do rozpočtu musel započítat o Klausův utajovaný dluh ve výši 600 miliard to ti nedošlo že? Tak se podívej na hospodaření a stránky MF a uvidíš, že to socani nakonec stáhly právě o Klausův dluh a vytvořili rezervu 90 miliard, které zase rozkradl Kalousek s Topolovou vládou.
11. 03. 2013 | 11:28

marxík napsal(a):

"Není snad většího sociálního zla, než je nezaměstnanost. "

To jste napsal pěkně, pane Sobotko. Já si vzpomínám, že toto největší sociální zlo dokázala vymýtit pouze jedna strana. Děkuji Vám, že jste mi to připoměl.
11. 03. 2013 | 11:33

neo napsal(a):

evix:

a co si chcete vydupat?
jak malý děcko.
11. 03. 2013 | 11:37

Občan napsal(a):

xx,

VŠ vzdělání naopak SNIŽUJE zaměstnatelnost nezaměstnaných. Zejména těch, kteří mají praxi v nějakém oboru a nedejbože specializaci. Čím vyšší vzdělání a delší praxe, tím menší šance, že nezaměstnaný sežene JAKOUKOLI práci.
Pro kvalifikovanou práci je "starý a neperspektivní" a pro nekvalifikovanou nebo málo kvalifikovanou "převzdělaný" a potenciálně nebezpečný (mohl by se eventuálně shánět po dodržování předpisů a po doborech a hlavně by mohl vidět "managerům" pod prsty).

Ale tam, kde je na 34 000 "volných míst" 594 000 EVIDOVANÝCH nezaměstnaných, jsou jakékoli parametry k smíchu.
Ať po pozobracíte jak chcete, pořád je na jedno "volné místo" skoro 20 lidí bez práce. Takže když jeden tu práci získá, zbylých cca 19 je na tom stejně jako předtím.
A to raději nemluvím o struktuře "volných míst"...
11. 03. 2013 | 11:44

SuP napsal(a):

Kelte -
Problém je, že co Ládik!!! dokáže říct jednou větou, vy okecáváte na 32 řádcích.
11. 03. 2013 | 11:45

neo napsal(a):

Občan:

"VŠ vzdělání naopak SNIŽUJE zaměstnatelnost nezaměstnaných. Zejména těch, kteří mají praxi v nějakém oboru a nedejbože specializaci. Čím vyšší vzdělání a delší praxe, tím menší šance, že nezaměstnaný sežene JAKOUKOLI práci." ///// Nesmysl.

"Takže když jeden tu práci získá, zbylých cca 19 je na tom stejně jako předtím" //// další nesmysl.

Ta místa nejsou stejná a ti nezaměstnaní taky ne.
Místa se mění a mění se i ti nezaměstnaní.

Ve vašem příkladu tedy nezíská místo jeden. To volné ano, ale jiné volné se vytvoří, které získá jiny a další místo zanikne a jiný je propuštěn. Je to takový koloběh. Takže těch 19 nakonec sežene jiné místo a na jejich pozici (tedy pozici nezaměstnaného) se ocitne jiných 19 atd..
11. 03. 2013 | 11:51

Kelt napsal(a):

SuPe,
opravdu genitální postřeh,gratuluji.
Někdy jsem si i myslel,že jste o špricli výše,než Ládík!!!.
Mýlil jsem se,ale to je lidské.
11. 03. 2013 | 11:54

SuP napsal(a):

evix -
"....V současné době je už i rekordní nezaměstnanost mezi absolventy SŠ a VŠ. To opravdu za socanů nebylo...."

A víte proč? Protože mezitím dostudovali.
Ona totiž ta velkoryse pojatá "vzdělanost" nezaměstnanost neřeší, ale odkládá na později. Jako když se počůráte. Chvíli to hřeje, ale pak už pořád jen studí.
11. 03. 2013 | 11:57

SuP napsal(a):

Kelte -
Vidíte a já byl pžesvědčen, že už dávno víte, že nejsem zastáncem dlouhých, zato jalových statí.
11. 03. 2013 | 11:58

jarpor napsal(a):

marxík

"Já si vzpomínám, že toto největší sociální zlo dokázala vymýtit pouze jedna strana. Děkuji Vám, že jste mi to připoměl."

Tak, tak, zlo vymýtila jedna strana... všichni pracovali a o vložky se ženské málem praly... a prdel jsme si vytírali novinami, neb hajzlpapír taky nebyl... To si taky připomeňte !

Pane Sobotko, když zde pracují statisíce zahraničních pracovníků a slyším hlasy našich nezaměstnaných, že za pár šupů se jim nevyplací ani vylézt z postele, pak chyba není jen na straně hospodářské politiky vlády a Vaše honění si trika taktéž řešením není.

Hezký den
11. 03. 2013 | 11:59

kristusek napsal(a):

dedek

A díky té rezervě se z p. Kalouska stal nejlepší financmajstr všehomíra:o)
Jó, s čísly se dají dělat divy...:o)
11. 03. 2013 | 12:03

Občan napsal(a):

Další důvod proč máme rekordní nezaměstnanost, která letos zatím jen roste a roste:
http://www.novinky.cz/ekonomika/295630-mzdy-realne-klesly-ekonomika-je-v-nejdelsi-recesi.html

Klesají reálné příjmy většiny pracující populace a rostou ceny VŠEHO zboží nutného pro základní přežití. Těch pár "managerů" (a "analytiků", aby se neo necítil jako socka) Kalouska nevytrhne, ani kdyby nakupovali 24/7/365.
11. 03. 2013 | 12:04

kristusek napsal(a):

jarpor

Jen bych si dovolil podotknout, že ty statisíce zahraničních pracovníků tady dělají často načerno, bez zdravotního a sociálního pojištění.
Nemluvě o tom, že bydlívají na ubytovnách po čtyřech a více v místnosti - pak to samozřejmě jde. Ale zkuste takhle bydlet s rodinou.
A jejich rodiny v zahraničí mají na živobytí daleko menší náklady než kdyby žily, podotýkám legálně, u nás.
11. 03. 2013 | 12:06

Občan napsal(a):

Jako holubička, neo, jako holubička :o)))
11. 03. 2013 | 12:06

Kelt napsal(a):

SuPe,
je obtížné na těchto stránkách něco vidět,ale třeba tu schopnost máte.
Pokud by výměna našich názorů měla mít smysl,tak bych uvítal třeba i jen velice stručnou,ale konkrétní kritiku toho,co jsem napsal a ne souhlas z mozkovou polucí Ládíka!!!.
11. 03. 2013 | 12:08

Yosif K napsal(a):

TaP napsal(a):
Velkou vinu na nezaměnosti má extrémně líná mládež která se žene na vysoké školy, na obory kterým nerozumí a pak je jasné že nenaleznou uplatnění...Ještě k tomu diskreditují školství jako takové.
11. 03. 2013 | 08:44
KONEC CITATU.

Neřekl bych líná ale dezinformovaná. Mládež si neuvědomuje že přeplácených marketingových šamanů, pseudoekonomů a švindlprávníků končí. Míst pro marketingové šamany atp je omezený počet.

Platy techniků se šplhají zpět na úroven vzstihující náročnost studia.

V této souvislosti je zajímavé že největší nezaměstanost je na juhu Evropy kde socani vládli za posledních 30 let v průměru dvakrát déle než pravice a kde průmysl je paralyzován řáděním odborářských band.

Pověstný socanský ráj ve Skandinávii má několik háčků:
a) kromě ropného Norska voliči pravidelně volí pravicové vlády. proč?
b) nízká nezaměstnanost ve Skandinávii je ve skutečnosti vyšší ale skrytá nezaměstnanost. Nezaměstnaní jsou přinuceni navštěvovat nové a nově rekvalifikační kurzy a školy, pak se nepočítají do nezaměstnaných i když navštěvují nějaké kurzy třeba 10 let za sebou a nic se za tu dobu užitečného nenaučí. To je OK ale stojí to dost peněz.
11. 03. 2013 | 12:09

Občan napsal(a):

Jarpore,

AŽ tady budou ti cizinci pracovat ŽÍT (vč. rodin) ZA STEJNÝCH PODMÍNEK jako domorodci, tak pak by se mohlo hovořit o jakési jejich konkurenceschopnosti.

Sociální DUMPING však NENÍ konkurencí.
11. 03. 2013 | 12:12

Křemílek napsal(a):

Kelte tleskám Vám ! Dobře jste to tomu pravičáckému jestřábu napsal !
11. 03. 2013 | 12:15

Yosif K napsal(a):

Rozhodnutí ÚOHS a probíhající policejní vyšetřování však stále více potvrzují předpoklad, že za chaotickými reformami byla chamtivost a snaha získat stamiliónové zakázky pro firmy spřízněné s vedením ministerstva. Bohužel, v uplynulých měsících tak byly zcela destruovány úřady práce, které nejsou schopny ani včas vyplácet dávky, natož aby organizovaly vznik pracovních míst v nejkrizovějších regionech.

KONEC CITATU.

Tohle je sice smutné až pobuřující, ALE
autor neuvádí jak nezaměstnanost stoupala i za vlády socanů v různých státech jako Řecko, Španělsko, Portugalsko, nejnověji FRANCIE. Jinými slovy, rozházejte peníze mezi proletáře kolik chcete, nezaměstnanost to nezachrání i když jsou u vlády socani.

Nejlacinější věc která může nezaměstnanost snížit je bohužel jen a jen snížení sociálních dávek. Politicky těžko průchodná věc ale čeká to celou Evropu.
11. 03. 2013 | 12:15

Občan napsal(a):

Yosífku K,

platy techniků padají jak jepice při západu slunce. Dnes už není vyjímkou, že zaměstnavatel nabídne programátorovi 17 000.- Kč brutto a ten to rád vezme. "Platy" NCckářů začínají dnes běžně na 12 000.- Kč brutto a když se dotyčný dohrabe k 20 000.- Kč brutto, je blahem bez sebe a ochotný pracovat 16 hodin denně.
11. 03. 2013 | 12:17

jarpor napsal(a):

kristusek

Dost pochybuji o tom, že pomocný personál v nemocnicích, kde každá druhá uklízečka, v rozvozu stravy... má ruský přízvuk, zde pracují načerno...

O sezónních pracech v zemědělství, pracech s dobrým výdělkem, o které místní nezaměstnaní nestojí... bych Vám mohl vyprávět...

Nelze paušalizovat, ale ono by to číslo nezaměstnanosti bylo omnoho nižší, kdyby ti "nezměstnaní" nerachali v jistých oborech taky načerno...

Hezký den
11. 03. 2013 | 12:17

martin_k napsal(a):

jarpor:
kolik je dobrý výdělek v zemědelství nebo v nemocnici, o který český nezaměstnaný nestojí?!
PS: práci na černo potlačí jenom důsledná kontrola....ale kdo to má kontrolovat a stíhat, když "v rámci úspor" příslušné úřady Kalousek aspol. osekali
11. 03. 2013 | 12:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové franky a maxi,

díky za dle mého velmi zajímavé a věcné příspěvky. Kéž by se jich na těchto stránkách objevovalo čím dál více.

Hezký den.

Libor Stejskal
11. 03. 2013 | 12:23

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Yosífku K,

platy techniků padají jak jepice při západu slunce. Dnes už není vyjímkou, že zaměstnavatel nabídne programátorovi 17 000.- Kč brutto a ten to rád vezme. "Platy" NCckářů začínají dnes běžně na 12 000.- Kč brutto a když se dotyčný dohrabe k 20 000.- Kč brutto, je blahem bez sebe a ochotný pracovat 16 hodin denně.
11. 03. 2013 | 12:17

Záleží na regionu. Mluvíte o Znojemsku, Mostecku, Osoblažsku nebo Jesenicku? Ve všech státech jsou chudší a bohatší regiony.

Samozřejmě - stavba třeba nového suezského kanálu (Dunaj Odra Labe) by píchla. Otázka je z čeho to financovat a zda se to vůbec někdy vrátí. Kde vzít další tisíce miliard Kč? Třeba více zdanit pekárníka Babiše?
11. 03. 2013 | 12:25

Kelt napsal(a):

Křemílku,
díky za kytičku.
Ale jak jsem poznal SuPa a další,tak k věcnosti diskusí je nikdo nepřiměje.Většina na to "nemá"a ten menší zbytek se tomu záměrně vyhýbá,neb je si vědom toho,že nemá nic,čím by mohl argumentovat.
11. 03. 2013 | 12:28

Občan napsal(a):

Jarpore,

ti jsou zde na "podnikatelská" víza - tzn. že mají "živnost" jako uklizeči a další pomocné "profese".
Ale řada z nich tu je úplně nelegálně, na běžná turistická víza, která si neustále obnovují a zde pracují přes agentury.

O "platech" v sezónních pracích lžete. Žiji v oblasti, kde zemědělství ještě trochu funguje a "platy" sezónních pracovníků se pohybují mezi 8 000 - 11 000.- Kč brutto. I stálí zaměstnanci totiž mají "platy" mezi 70.- - 90.- Kč/hod. (pochopitelně hrubého).
11. 03. 2013 | 12:28

dalimír napsal(a):

Prve je potřeba v česku vytřídit populaci ! Tlačí se zde spousta vandráků z východu ! O slovácích se ani raděj zmínovat nebudu,aby s toho náhodou nebyla mezinárodní zápletka ! Těch jsou na moravě i v česku mraky a zabírají našim mladým lidem pracovní místa ! Už by konečně měli všichni táhnou tam odkud přišli ,máme svých lidí dost ! Slováci to je snad nejvlezlejší národ ! Vemte si všichni poměr kolik našich lidí pracuje na slovensku a kolik slováků u nás na moravě a v Čechách ! I tohle by hodně pomohlo snížit nezaměstnanost našich lidí ! Jenže ti pravičáčtí loupeživý podnikatelé na nich ušetří ,méně je platí a v tom je ten problém ! Černá ruka trhu ? Ostuda téhle civilizace ! Rozjet výrobu ve všech směrech a hlavně plánovat ,poctivě dodržovat dohodnuté! Stát se musí vrátit k plánování jinak budem všichni do pěti let posr..í s celou slavnou EU !
11. 03. 2013 | 12:31

Občan napsal(a):

Yosefe K,

mluvím o Středočeském kraji!
A jestli si myslíte, že životní náklady jsou na Jesenicku, Zlínsku apod. NÁSOBNĚ nižší než ve StčK, pak se potácíte v bludu.
11. 03. 2013 | 12:33

neo napsal(a):

Občan:

ad 1 : nebojte, necítím se jako socka. Ten výraz nemám rád. Nedělím jako vy lidi na socky a ty další.

ad 2 : Můžete si myslet co chcete, ale fakta nezměníte. Uvedl jste opět jako vždy lež, tentokráte dvě lži a já vás na ně slušně upozornil.
11. 03. 2013 | 12:39

oranžáda obecná napsal(a):

jen by mě zajímalo, jak si Bohuš představuje, že zlikviduje tu nezaměstnanost........... o tom ani čárečka, ale asi nebudu dalek od pravdy, když si sám odpovím, bohapustým zadlužováním státu (co na tom, že je to řecká cesta, viď Bohušu)..
11. 03. 2013 | 12:44

Targus napsal(a):

To jarpor:

Dost pochybuji o tom, že pomocný personál v nemocnicích, kde každá druhá uklízečka, v rozvozu stravy... má ruský přízvuk, zde pracují načerno...

To teda pochybujete dost blbě. Spousta nemocnic je dnes normální privátní firmou zaměřenou na výrobu peněz, to pseudoléčení je jen jaksi vedlejším efektem, občas téměř nechtěným. A personál vypadá podle toho. Sestry Slovenky s VŠ, pomocný personál ještě dál na východ a šéfuje jim český chromajzl s částečným ID.
11. 03. 2013 | 12:47

Targus napsal(a):

To neo:

Jak vy to děláte, že ze sebe umíte udělat takového tupce?
11. 03. 2013 | 12:49

Neudržitelný napsal(a):

Nezaměstnanost velice úzce souvisí s prodlužováním věku pro odchod do důchodu. Dle mého názoru zvýšením hranice důchodového věku o 4 roky má za následek zábor cca 450.000 pracovních míst. To jsou místa která pak schází mledým uchazečům.
11. 03. 2013 | 12:51

neo napsal(a):

Targus:

tupec je ten, milý Targusi, který napíše větu jako vy aniž by nějakým způsobem dokázal argumentovat.

Co tam máte dál? Za důchodovou reformu jste se neomluvil, ale už je tu další invektiva...
11. 03. 2013 | 12:52

resl napsal(a):

to je proto, že jeden pracovník dělá tři různé věci a všechny špatně. lepší je, když to dělají tři, stojí to stejně, jako když se musí napravovat omyly toho jednoho.
11. 03. 2013 | 12:57

jura napsal(a):

tfuj, už jsem se lekl, že si nikdo nevzpomene na vložky a hajzlpapír
11. 03. 2013 | 12:59

SuP napsal(a):

Tak jo, Kelte.
Česká ekonomika OPRAVDU nedosáhla výkonnosti roku 2008. Otázkou je, nakolik za to může vláda a tedy nakolik kdo měl čekat, že mu z toho vláda pomůže. Podle mého je to omyl. Vláda nepomůže. Může to zhoršit, když se snaží.
Ekonomika je v recesi mnohem déle než 5 kvartálů a snižování reálných příjmů je toho důsledkem.
Nezaměstnanost se změnou metodiky nijak výrazně nezměnila a porovnání nezaměstnanosti s dobou vlád ČSSD sedí.
Odchody do předčasných důchodů jsou přirozenou reakcí na nedotaženou důchodovou reformu kombinovanou s hospodářskou recesí a zvyšující se nezaměstnaností. Do předdůchodů odešla 2010 spousta lidí z důvodů změny metodiky výpočtu důchodu, protože stávající systém jim stanovil důchod o 30až 300Kč vyšší.
Nevšiml jsem si, že by vláda něco z toho sváděla na EU.
Pravicové vlády přivádějí v celém světě země do krizí z prostého důvodu, protože nastupují pravidelně v dobách, kdy končívá mejdan a scházíme se u snědeného krámu. Lidé v takových situacích podvědomě dávávají pravicovým stranám, potažmo vládám přednost, protože očekávají, že bude nutné se na čas rasantněji omezit a to levicové vlády principielně nezvládají.
Body 1/až5/ platí pro všechny politické reprezentace napříč spektrem.
Ještě nějaké dotazy? Můžu přidat volný list .....
11. 03. 2013 | 13:01

seriózní chlapík napsal(a):

Celá diskuze včetně Sobotkova blogu je nesmyslná. Nezaměstnanost je dána pouze společským zřízením v Evropě, momentálním stavem Číny a globalizací.
Všichni jsme obeznámeni s tím, že například ceny vody nebo elektřiny už nikdy nebudou nižší, budou jen růst. Co vím, tak to většina lidí pochopila.
Ne tak u nezaměstnanosti, ač je to úplně stejné. Ta už bude, pomineme-li krátkodobé výkovy, pouze a jenom růst. Jediného fenoménu, který by tento trend dokázal odvrátit -ropalizace- se hned tak nedočkáme.
Doby, kdy dobromilové poslali africkým dětem jednou za rok sešlapané kecky nebo flekaté triko jsou už pryč. Dneska se s námi Ukrajinci rozdělí o naši mzdu a spolu s Čínani vytvoří nové ocenění práce. A nikoho se nebudou ptát, jestli to chce nebo ne.
Kromě ropalizace může být nezaměstnanast vymýcena už jen hlubokým uvědoměním občanů, kteří se smíří dobrovolně s neskutečně nízkým příjmem. Tak hluboké uvědomění v lidech se však nepodařilo vypěstovat ani komunistům, a to na to byli specializováni.
11. 03. 2013 | 13:03

Občan napsal(a):

Maxi,

pokud jste skutečně zaměstnancem ÚP s přístupem k datům, pak jste záměrně uvedl lži.

Protože:
1) databáze ÚP týkající se "volných míst" je zoufale neaktuální.
Nejsou vyjímkou inzeráty z léta r. 2012 s termínem nástupu v září 2012 - a visí tam i v BŘEZNU 2013!!!
2) Podporu v nezaměstnanosti dostává, dle údajů z 28. února 21013, POUHÝCH 24% nezaměstnaných. Ostatní nedostávají NIC.
NIC také nedostávají ti, kteří SI našli rekvalifikaci sami a ÚP jim ji pouze proplácí. Těm je za "vysoutěženou rekvalifikaci" odebrána podpora (pokud nějakou pobírali), resp. jim NENÍ přiznána "podpora po dobu rekvalifikace".
3) Na "dávky hmotné nouze" a "příspěvek na bydlení" dosáhnou pouze zcela osamělí a nemajetní občané. Všichni ostatní jsou (mj. i "zákonem o rodině") odkazováni na děti a jiné příbuzné.
4) Nezaměstnaným tedy není v případě odmítnutí místa CO odnímat.
5) Vámi zmíněná "pracovní místa" neposkytují výdělek, který by zaměstnanci uhradil alespoň ZÁKLADNÍ náklady na přežití OBVYKLÉ pro ČR. Cizinci na nich pracují proto, že zde pracují buď zcela nelegálně (bez pracovního nebo podnikatelského víza), nebo ve "švarcsystému" (tedy opět nelegálně) a navíc za podmínek odpovídajících sociálnímu dumpingu.
Kdyby zde pracovali a ŽILI za podmínek běžných pro ČR a LEGÁLNĚ, "platy" by je neuživily stejně tak jako neuživí Čechy.
6) Zrušení zákoníku práce, který už tak osekal pracovní právo vč. bezpečnosti práce na minimum, je holý nesmysl. Pracovní a platové podmínky na úrovni Bangladéše STŘEDOEVROPSKOU ekonomiku nezachrání. Tržní ekonomika se absolutně neobejde bez spotřeby a zahraniční pracovníci, jakož i domorodí chudí, spotřebovavají jen nejnezbytnější minimum, jemuž se nejde nijak vyhnout. I toto minimum se ale snaží co možná nahradit svépomocí a výměnným obchodem. PROTO další "liberalizace" nepřinese ekonomice nic pozitivního.

Ale to všechno byste měl jako pracovník ÚP velmi dobře vědět. Proto nechápu Vaše zavádějící a lživá tvrzení.
11. 03. 2013 | 13:06

SuP napsal(a):

Kelte -
Mimochodem, co napsal "max.", jsem taky kvitoval podobně jako pan Stejskal, jen mi ti zdaleka nesedí s tím, co tady trvale prezentuje. Ale třeba je zrovna tohle to jediné z témat, na kterém bych se shodl i s ním. Nakonec Kelte, Vy sám dobře víte, že jsme se tu za těch 5 let taky asi 2x shodli.
11. 03. 2013 | 13:07

Kelt napsal(a):

oranžádo,
chce to jenom málo.Přečíst si na webstránkách program ČSSD a nemusíte psát blábol o tom, jak si sám odpovídáte.
K osvěžení Vaší paměti-když soc.dem.končila s vládou v roce 2006,tak státní dluh k HDP činil 28,6%,v absolutní výši cca 8OO miliard Kč/z toho dle analýzy MF byly transformační náklady 700 miliard Kč/.
Loni to vláda rozpočtové odpovědnosti dotáhla na 42%k HDP a v abs.výši na 1,65 bilionu Kč.
A k otázce rešení nezamětnanosti-pokud budou zavedeny registrační pokladny s fiskální pamětí,zákon o prokazování příjmů a majetku/jak je zcela normální např.v Rakousku a Německu/,zavede se progresivní zdanění příjmů a podaří se zavřít většinu kmotrů/jako např.Rittiga,Janoušek,Dvořáka a další/,tak dojde k úspoře min.5O mld.Kč/což je polovina toho,co se dnes běžně ze SR rozkrádá/a ty investovat do rozvojových investic.A to bude zdroj růstu zaměstnanosti.
Jak prosté,že?
11. 03. 2013 | 13:08

martin_k napsal(a):

seriozní chlapík:
pak to ale nevyhnutelně spěje k nějakému násilnému řešení

někkomu rupne v kouli (resp. jeho trauma překročí mez kterou je schopen snášet) a půjde to někam vystřílet |(resp. vyhodit do vzduchu) a pak se ti ostatní "spravedliví a nevinní" budou v telce podivovat : jak se to mohlo stát, co ho k tomu vedlo, jak to že to někdo dopustil atd. atd.
11. 03. 2013 | 13:13

buldatra napsal(a):

Pan Sobotka je jedinej, kterej nás může definitivně vyvést z té krize.
Páč má na to recept a co je hlavní, on ví, co všecko se udělalo a dělá blbě.
Jinak by sem nic nepsal, že.

Když si to člověk uvědomí, je hned klidnější a připadá si tak nějak spravedlivě.

Takže, jakmile pan Sobotka slavně vyhraje příští volby a sestaví vládu, jsme z toho venku a vypukne konjunktůra.

Do té doby utáhneme sobě opasky ještě o pár dírek, páč za ta léta už víme, jak se nové dírky dělají(učil nás to Klaus) a vydržíme.
Jen žádné neuváženosti, nejednat zbrkle, neunáhlit se, to by se panu Sobotkovi nelíbilo.
Je třeba vyčkat času jako husa klasu.
11. 03. 2013 | 13:14

xx napsal(a):

Kelt: v roce 2006 z těch 700 miliard transformačních nákladů ještě 260mld leželo v ČKA, ta byla zrušena až roku 2007. Navíc výdaje na ČKA se nezapočítávaly do státního rozpočtu. Mluvíte-li o výši vládního dluhu, tak v něm náklady na transformaci nebyly započteny !

"Transfery ze státního rozpočtu a FNM jsou na úrovni centrální vlády plně konsolidovány, tj. vyloučeny z příjmů ČKA a výdajů daného segmentu, čímž nemají dopad na výši deficitu centrální vlády." z informace o začlenění ČKA do sektoru vlády z 2001
11. 03. 2013 | 13:16

tomáš napsal(a):

Bláboly předsedy ČSSD,žádná ekonomická krize se nepřekonala blábolením.Neskutečné zadlužení státu na kterém se podílejí jak ODS tak i ČSSD stejnou měrou.Ještě nastane pokles výroby automobilů a markantně se to projeví u nás.A některé značky budou omezovat,ale i ukončovat výrobu.Nejsem příznivcem p.Kalouska,ale neudělal žádnou chybu.Správná cesta je snižovat zadlužení,nelze provádět umělou zaměstnanost a to tak ,že se bude investovat a tím zvyšovat zadlužení.To se tady provádělo za Zemana,nyní pozná jak se bude snižovat výroba automobilů v ČR. A ZŮSTANOU PRÁZDNÉ HALY.Je nutná přestavba našeho průmyslu na zmenšenou produkci a přesunovat zaměstnanost do služeb a zemědělství a pro mladé zavést povinou tříměsíční službu v aktivních zálohách.
11. 03. 2013 | 13:19

seriózní chlapík napsal(a):

Neudržitelný

Podstatné je, co jsem napsal výše.
Věk odchodu do důchodu nebo stav ekonomiky, to jsou jen marginálie.
Ty mohou nezaměstnanost krátkodobě ovlivňovat v řádu 1-5%. My ale spějeme v dlouhodobém horizontu k padesátiprocentní hranici. A samozřejmě nejenom my. Navíc záporný multiplikační efekt.
- ekonomika bez průmyslu
- není komu konkurovat ani s bídnou cenou práce
Proč? Jinde jsou ceny ještě bídnější, pokles spotřeby se dostává do spirály, z energeticky náročných oborů nás diskvalifikuje cena elektřiny, tretky dělají v Číně. Tak máme po diverzifikaci zbývá "automotive". Jak dlouho asi?
11. 03. 2013 | 13:19

Parabellum napsal(a):

Občan:

Pokud se nepletu, tak vy bydlíte v jednom ze tří okresů, kde je bezkonkurenčně nejnižší nezaměstnanost. A s těmi platy tchniků samozřejmě lžete, jako když tiskne. Nebo vlastně nelžete, prpotože vy totiž ani nevíte, které profese jsou řazeny mezi technické.

To u bývalého politruka a pozdějšího úředníka na ministerstvu je celkem pochopitelné.

12-1¨4 čistého má technik jen tehdy, pokud je v období mezi zakázkami na pracáku.
11. 03. 2013 | 13:20

Yosif K napsal(a):

buldatra napsal(a):
Pan Sobotka je jedinej, kterej nás může definitivně vyvést z té krize.
Páč má na to recept a co je hlavní, on ví, co všecko se udělalo a dělá blbě.
Jinak by sem nic nepsal, že.

KONEC CITATU.

Je to tak, jak říkal odborářský genius Štech. Česko je tragicky poddluženo, stačí naopůjčovat peníze a rouzházet je mezi proletýře a do "perspektivních rozvojových projektů" a prosperita, štěstí, mír a nebeská harmonie bude na věky věkůc zaručena.

Státní dluhy se splácet nemusí a s platbou úroků proletáře prosím zbytečně neplašte. Ignorance matka štěstí.
11. 03. 2013 | 13:25

Parabellum napsal(a):

Občan

Asi se "běžné" životní podmínky ČR nekvalifikovaných občanů budeou muset změnit na "globálně konkurenceschopné". To je celý problém. Pak budou lumpenproletariátu stačit podstatně menší vejplaty. Je nějaký důvod pro to, aby český dělník nebo uklízečka byl mnohem rozežranější, než čínský dělník nebo uklízečka?
11. 03. 2013 | 13:25

seriózní chlapík napsal(a):

Problém je, že politici všechno shazují na ekonomiku a lidi jim to papají z dlaně.
Diskutují o HDP, státním dluhu, transformačních nákladech, nesmyslných rekvalifikacích o mzdách a struktuře vzdělanosti.
Skutečné příčiny stavu ale leží, jak jsem již popsal, zcela jinde.
11. 03. 2013 | 13:26

martin_k napsal(a):

parabellum:
ty jsi upadl na hlavu? nebo tu jenom tak prudíš?
11. 03. 2013 | 13:28

Parabellum napsal(a):

Kelt

Ten růst zadlužení po roce 2008 byl dán něklolika faktory, znich nejvíce rozhodující jsou:

1) Mandatorní výdaje, které tvoří většinu veřejných výdajů vyplývají z legislativy vzniklé před rokem 2006.

2) Rozhodující část schodků po roce 2007 tvoří dluhová služby z doby před rokem 2006.

3) Po roce 2006 vyschly příjmy z privatizace, kterým si předchozí vlády vylepšovaly saldo rozpočtu.
11. 03. 2013 | 13:29

martin_k napsal(a):

já bych řekl, že platy ministrů a poslanců by se měly určovat a odsouhlasovat v "referndu"
to bysme viděli kolik by si podle "hlasu lidu" naši vůdcové zasloužili :-)
11. 03. 2013 | 13:29

Yosif K napsal(a):

Dle socanů je šetření idelogická zatvrzelost a vada. Cesta k prosperitě vede přes rozhazování peněz mezi proletáře.

Pročpak třeba čeští popeláři nemají platy jako popeláři v Řecku, třeba 1600 EUR měsíčně? Každý by si zasloužil 1600 EUR měsíčně, i uklízečky a ženský za kasou supermarketu.

Podívejte se, v Řecku se nešetřilo a jak se tam mají skvěle......
11. 03. 2013 | 13:30

martin_k napsal(a):

yosif:
jde o to, že ono se nešetří. jenom se o tom mluví aby Nečas a Kalousek vyhráli volby. vyhráli a nesplnili zatím nic
11. 03. 2013 | 13:32

Parabellum napsal(a):

martin_k

No víte,

1) kapitálu je globálně nedostatek na rozdíl od sociálui a komunálu. Z toho jaksi vyplývá, že pokud tu mají vznikat nová pracovní místa, pak musejí zdejší lidé nabídnou globálně konkurenceschopnou cenu práce. U spousty profesí lidé za globálně konkurenceschopnou cenu pracují již dnes - třeba velká část techniků a vědeckých pracovníků má v ČR nižší mzdu, než v Číně.

Tak to prostě je. Můžete bučet a trkat, ale tím jaksi pracovní místa nevytvoříte. A postupem času dojde k tomu, že sociální podpora nebude být z čeho vyplacena, a uvidíte, s jakou rychlostí začnou u domků německé a rakouské střední třídy vyrůstat chlívky pro české děvečky a knechty. Eins, Zwei Drei, Choooolky, pííífo, Zimmer frei.
11. 03. 2013 | 13:35

StandaT napsal(a):

Tak jsem to přečetl až k tomu, že vláda odbourala veřejně prospěšné práce. I vzpoměl jsem si na váš socialistický džihád proti tomuto institutu, zejména na plamenost projevů přátel Zaorálka a Tejce. Nejdříve něco nechcete, a když se údajně pravicová vláda zachová navýsost socansky, tak je to opět blbě.
11. 03. 2013 | 13:38

martin_k napsal(a):

parrabelum:

já nic vytvřet ani nechci....já vidím ten problém uplně jinde a taky mám takovou zásadu, že se problémy se mají řešit tam kde vznikají - tedy příčiny a ne následky
11. 03. 2013 | 13:38

Parabellum napsal(a):

martin_k

Znamenitý nápad - já bych navrhoval ty platy snížit na nulu co vy na to???? Akorát se budfete muset připravit na to, že pak nebuzdou poslanci multimilionáři, ale škarbalionáři a bambilionáři, protože zdefraudují veškeré veřejné zdroje.

Vám zřejmě vyhovuje nízká míra korupce, že??? Člověče uvědomujete si fakt, že českej poslanec nemá pomalu ani takovej plat, jakej má německá zdravotní sestra? Německej učitel má víc, a to výrazně.
11. 03. 2013 | 13:41

martin_k napsal(a):

až český poslanec (ministr) zajistí českému učiteli stejný plat jako má německý učitel ať má klidně dvakrát větší plat než německý poslanec....
zatím se srovnaly akorát ceny všeho možného
11. 03. 2013 | 13:44

Parabellum napsal(a):

martin_k

A kde podle Vás ty problémy vznikají? Problém je ten, že euroatlantická pracovní síla je nekonkurenceschopná, a globální surovinové zdroje, jejichž objem je určující pro velikost globální ekonomiky jsou konečné.

Takže propblém je:

1) Snižující se surovinová dostupnost a to v prostředí růstu globální populace.
2) Rostoucí ekonomiky bývalých třetích zemí, a z toho vyplývající rostoucí konkurenceschopnost a kvalifikace tamějšího obyvatelstva.
Takže co chcete s těmito dvěma příčinami udělat????
Předpokládám, že:

1) Chcete vymyslet Perpetuum mobile.

2) Vyhladit obyvatelstvo bývalého třetího světa.

3) Oběz výše uvedených opatření.
11. 03. 2013 | 13:46

jarpor napsal(a):

Tak stručně odzadu :

Targus

Motol považujete za takovou nemocnici, o které píšete v 12:37 ?
Z té taky mám zkušenosti stran lékařů, sester a nižšího zdravotnického personálu, který tam je a který je VYNIKAJÍCI ve vztahu k pacientovi !

Občan

Je-li nezaměstnanému 8.000 - 11.000 málo, pak sorry, ať leží na pryčně ale ať si nestěžuje... Navíc sezónní práce, právě proto je sezónní bývá placena úkolem - čím víc uděláš, tím víc, i nad Vašich 11 tisíc máš...

Obviňování ze lži je to nejednodušší, že... a zemědělství funkuje nejen "tam, kde ještě funguje"... slovutný Občane.

Práce přes agentury a práce bez nich má výrazné rozdíly stran nákladů podniku... to je na dlouhé povídání... mnozí by rádi dali peníze našim, ale když prostě nejsou a oni potřebují práci v jistém časovém úseku udělat, musí jim být srdečně jedno kdo to udělá...

martin-k

Hmm... osekal. Tak my máme málo kontrolorů, málo úředníčků v době počítačů a vší elektroniky ! Výborně... ještě nějaký další pseudoargument by nebyl ?

Mějte se...
11. 03. 2013 | 13:49

max napsal(a):

to občan :

moc jsem Váš příspěvek nepochopil, ale pokusím se ze slušnosti reagovat :
1. nejsem pracovníkem ÚP (předpokládám,že máte na mysli úřad práce), nevím, jak jste na to přišel a prosím příště si odpusťte poznámky o lžích.
2. o žádných sociálních dávkách jsem nepsal. Psal jsem pouze o tom (z vlastní zkušenosti), že značná část dlouhodobě nezaměstnaných prostě práci neshání, nemá o ni zájem a na tom si dovoluji trvat (znám jich osobně několik desítek). Rozhodně nepaušalizuji. Vím rovněž, že pro některé je velmi obtížné práci sehnat a dělají proto maximum. Není ani nikde psáno, že někdy někdo z nás nezažije podobnou nepříjemnou zkušenost a nikomu, kdo si práce skutečně váží, ji nepřeji.
3. Za kolik zde pracují cizinci v průměru nevím a ani to nemůžete vědět vy, protože tato data neexistují. Opět mohu mluvit jen z vlastní zkušenosti a vím, že cizinci si často práce váží více (důvodem je to, že často poznali skutečné sociální dno) a nehledají různé záminky a výmluvy.
4. Na tom, co jsem psal o zákoníku práce, trvám. Nepsal jsem nic o Bangladéši, ale o USA, Austrálii, vyspělých asijských státech a v porovnání s tím o Evropě a konkrétně o Španělsku. Doufám, že rozeznáte rozdíl mezi ekonomikou Bangladéše a USA či Austrálie. Pokud Vám přijde, že se v USA či v Austrálii mají pracující občané špatně či jsou vykořisťováni, tak prosím, je to Váš názor. Já si myslím, že na tom jsou bez zákoníku práce lépe než my v Evropě, kde je mezi absolventy ve Španělsku nezaměstnanost (jak si můžete snadno ověřit) 50%. Důvody byly uvedeny ve studii zpracované MMF a ECB.
5. Vyspělé ekonomiky skutečně táhne spotřeba. Tercierní sektor činí např. v USA cca 65-70% HDP, u nás je to podstatně méně. Ale na spotřebu si nejdříve musíme vydělat. Rozhodně to nefunguje tak, že zvýšíme nařízením vlády mzdy,platy a dávky, aby bylo za co utrácet. Snad každý občan ví, že bychom se brzy ocitli v situaci Řecka nebo jiných podobně řízených států, kde kleslo HDP o 25%, výplata starobních důchodů o 20%, reálné mzdy o 15-20%, atd.
Pokud chcete polemizovat,tak prosím polemizujte s tím,co jsem napsal a neurážejte. Pokud to nejde, omlouvám se, ale podobná diskuse nemá smysl.
11. 03. 2013 | 13:49

Parabellum napsal(a):

martin_k

český pracující s podporou bolševiků tu 40 let budoval třídní apartheid, a vybudoval si oproti německému na to, žew na konci 80. let to, že německý pracující měl plat oproti českému asi dvacetinásobný. Co vy na to?
Dnes ten poměr je tak 3:1.
11. 03. 2013 | 13:50

martin_k napsal(a):

parabellum:

nevyhhutelně to spěje k řešení 2..... a nejen třeího světa
formu jak k tomu dojdeme si podle mě ještě pořád můžeme vybrat....ale 7mld lidí je prostě moc
11. 03. 2013 | 13:52

seriózní chlapík napsal(a):

Chudák Drábek. Sobotka si na něho asi zasedl. Tluchoř, Šnajdr, Palas, Kalousek, Schwarzenberg, Parkanová, Vondra, Gross, Ouzký, Cabrnoch, Dvořák, Bém, Řebíček - ti s tím nemají nejspíš nic společného.
11. 03. 2013 | 13:55

Parabellum napsal(a):

martin_k

To s Vámi naprosto souhlasím, nosná kapcita planety Země je 1mld. se současnou úrovní degradace půdy to je tak 0,5 mld. Viz moje příspěvky pod posledním článkem pana Tomského.

Akorát, že mezi ty rozvojové země můžete zařadit ČR. Stačí porovnat strukturu exportu a importu. Pravda, na rozdíl od doby před 1989 už ČR nevyváží dřevo na stojato, uhlí, surové železné ingoty, a po pádu železné opony navíc i hromadně levný holky.
11. 03. 2013 | 13:56

martin_k napsal(a):

parabellum:
tenhle společenský systém co tu máme je založený na konkurenci - ne na spolupráci ( bohužel). spolupráce není možná protože se vždycky objeví nějací příživové a zkazí to
11. 03. 2013 | 14:06

Občan napsal(a):

Jarpore,

POKUD z toho má hradit nájem a inkaso, případně provoz RD, PLUS povinné odvody, nutné pojištění domácnosti (a nemovitosti), náklady na dopravu a JEŠTĚ potraviny, oděv, poplatky u lékaře a za léky, pak je to málo.
Nacházíme se totiž v ČR (což je ve Střední Evropě), nezaměstnaní jsou občany ČR a mají náklady obvyklé v ČR (a ve Střední Evropě); nikoli v Bangladéši nebo v Moldávii.

"Úkáčka" všeho duhu tady bydlí v teskáčových "ubytovnách" po deseti na cimře a "stravují" se tím, co jim pošlou z domova a chlebem se špekem. Hafo z nich nemá ani na tu vodku na vypláchnutí mozku a když nepřijde samohonka z domova, pijí vodu z kohoutku.

Ale pokud si myslíte, že nezaměstnanost "vyřeší" a ekonomiku vytrhnou "platy" 8-11k brutto a bangladéšský životní "standard", pak si Vás přeřazuji do kategorie "jako holubička" a budu mít zase o něco snazší rolování :o)))

Jinak k těm "platům" techniků - to jsou "platy" nabízené ve StčK technikům a ony izeráty patrně ještě najdete v "nabídce" ÚP na webu MPSV. Odtamtud je totiž mám já a pamatuji si je právě proto, že mě šokovala "výše nabídky."
11. 03. 2013 | 14:12

Parabellum napsal(a):

martin_k

Spoplečenský systém byl vždy založen na spolupráci v rámci komunity. Po 90 procent existence lidstva byli příslušníci jiným komunit obvykle v rámci komunity obvykle opékáni požíráni - v některých částech světa to funguje dodnes = měrem mimno komunitu byl založen na konkurenci. Problém je, že v současné době je ta komunita globální. Ty příživy bych sem netahal.
11. 03. 2013 | 14:18

seriózní chlapík napsal(a):

Max

Mýlíte se, když tvrdíte, že se neví, za kolik zde pracují cizinci.
Správně jste měl jen napsat, že žádnej ouřada to neeviduje a že k tomu neexistuje žádná statistika (které jsou ostatně většinově k prdu).

Ve skutečnosti tento údaj zná každý, kdo je vybaven alespoň selským rozumem. Kolik platí cizincům stát není obtížné zjistit díky zákonu o svobodném přístupu k informacím. Zajímají nás tedy výdělky cizinců v privátním sektoru.
I děti ví, že žijeme v tržním systému a že kapitalista nikomu nezaplatí
zbytečně korunu. Existuje statistika, kolik a jakých cizinců náš pracovní trh absorboval. Uvedu vám příklad, jak snadno zjistíte příjem třeba uzbekistánského zedníka v Česku. Průměrný plat v Uzbekistánu je 900 Kč měsíčně. Aby Uzbekistánec uživil rodinu, musí jim posílat alespoň podobnou částku. Rodina ale očekává, že když bude celý rok odloučen, budou mít za to nadprůměrný příjem. Alespoň 2 tisíce Kč.
Dále se spočítáte náklady na jídlo, ubytovnu, agenturu. To se dá zvládnout za 5-7 tisíc. Uzbekistánský zedník si tak u nás vydělá 7-9 tis. Kč měsíčně.
Stejným způsobem si spočítáte jiného cizince, případně v jiné profesi.
Jediná neznámá je, kolik cizinců je zde načerno a kolik jich je načerno placeno. K šedé ekonomice má stát ale poměrně fundovaný odhad.
11. 03. 2013 | 14:18

xx napsal(a):

Zatímco pravicový volič nemá, koho by volil, levicový volič si může vybírat ze širokého spektra stran všech barev, tvarů a pachů. K dispozice je levice rudá, oranžová, zelená, červenomodrá, černá... a to si ještě nevzpomínám, jakou barvu vlastně mají Zemanovci.

http://www.novaustava.cz/clanky/pruvodce-levicoveho-volice
11. 03. 2013 | 14:20

neo napsal(a):

Občan:

to je nejsnažší způsob vaší diskuse. ZBABĚLE ZDRAHAT KDYKOLI JSTE ZA LHÁŘE a pak urážet. To je to co umíte. Jenže do mě se tak snadno nekope jako do invalidních nemohoucích spoluobčanů jak to rád předvádíte.

Jestli jsem podle vás ona holubička, tak vy jste to, co ta holubička vypouští na sochy.
11. 03. 2013 | 14:21

martin_k napsal(a):

seriozní chlapík:
nemáš telefon na nějakého uzbecké zedníka? za těchto podmínek bych jich zaměstanal z fleku 5!

problém je že tihle pracovníci pracují většinou pro někoho a ten někdo si za ně naúčtuje normální "českou" mzdu (pokud je to práce pro veřejnou správu, tak i násobek této) a rozdíl smázne do vlastní kapsy
11. 03. 2013 | 14:24

Občan napsal(a):

To max:
Raguji na toto - "4. v ČR je cca 400-450t. zahraničních pracovníků. Pracují většinou v oborech (s vyjímkou zdravotnictví a školství), která nejsou tuzemskými pracovníky vyhledávána. Nevím proč nelze určit pravidlo, že pokud budou tato místa nabídnuta nezaměstnaným s potřebou kvalifikací (či bez ní) a následně budou odmítnuta, přijdou tito lidé o dávky. Problémem jsou totiž hlavně dlouhodobě nezaměstnaní (znám jich osobně několik, kteří si k nám chodí pro razítko s větou, že pro ně není práce, na práci se níkdy ani nezeptají)."

A rovnou se omlouvám za to, že jsem přehlédl KAM si údajně chodí ti nezaměstnaní pro razítko.
Ovšem způsob, jakým jste to popsal, je OPĚT nepravdivý. POKUD totiž ÚP nezaměstnaného někam pošle, pak se VŽDY jedná o KONKRÉTNÍ pracovní pozici a neexistuje, aby "si šel pro razítko" jen tak na blint.
Vaše představa o "dávkách" v ČR je pak naprosto zcestná. Stejně jako o českém pracovním právu.

Za kolik kdo v ČR pracuje vím docela dobře, protože stačí pročítat inzeráty a shánět práci. Skvělá škola života.
Zbytek Vašeho příspěvku je takové klasické teoretické "blabla", které nemá smysl komentovat.

Bylo mi podezřelé, za co Vás vlastně pan Stejskal pochválil. No, nezklamal ani nepřekvapil...
11. 03. 2013 | 14:26

Parabellum napsal(a):

Občan

Víte, 90 procent obyvatel planety nežije v rodinných domcích, které jsou pojištěny, neutrácí za blbosti v podobě redundatního ježdění gumokolem tůůtůůůůt tbabicéééé, 80 procent planety neutrácí za léky za popplatky u lékaře a podobné redundatní blbiny.

Nevím tedy proč by toto mělo být privilegium pro lumpenproletáře a nezaměstnaného, který tu 40 let svými aktivitami předělával vyspělou zemi v banánovou republiku.

Ekonomika pokud má bohatnou, tak je k tomu potřeba tři věci:

1) Vlastní snadno dostupné zdroje primární energie (ropy plyn, uhlí)

2) Vysoká míra koncentrace kapitálu = vysoká poptávka po pracovní síle, a tudíž vysoká cena této.

3) Konkurenceschopná sociální stratifikace společnosti která mimořádné výkony mimořádně odměnuje.

To, že dáte uklízečce stejné nebo vyšší peníze, než VŠ technikovi s mnohaletou praxí (standard před rokem 1989) - což je Vaše představa, tak to ekonomiku opravdu nevytrhne.
11. 03. 2013 | 14:27

max napsal(a):

to seriozní chlapík :

"Ve skutečnosti tento údaj zná každý, kdo je vybaven alespoň selským rozumem".
Vidím, že Vaše vnímání světa je velmi jednoduché a zřejmě víte daleko více než já,k čemuž Vám gratuluji.
Nevím, kolik si vydělá konkrétní uzbekitánský zedník. Vy jste si to velmi zjednodušeně odvodil.
Vím, jak byli zahraniční dělníci placeni ve firmě, se kterou jsem spolupracoval a rozhodně se nejednalo o 7-9 tis.Kč měsíčně. To jste trochu mimo realitu.

"Jediná neznámá je, kolik cizinců je zde načerno a kolik jich je načerno placeno".
Těch neznámých je více, ale to, co jste uvedl, platí obecně i pro tuzemské zaměstnance. Pokud se však domníváte,že ještě dnes je masově rozšířeno zaměstnávání načerno, tak se mýlíte. Sankce jsou tak vysoké, že si to dovolí jen ti nejotrlejší. V případě úrazu takového zaměstnance (který nemá příslušná proškolení, zdravotní prohlídky, atd.) hrozí zaměstnavateli vězení.

Ono to skutečně není tak jednoduché a černobílé, jak uvádíte.
11. 03. 2013 | 14:30

Parabellum napsal(a):

seriózní chlapík

Přes agenturu se dá vydělat mnohem víc peněz, než jako kmenový zaměstnanec. A to obzvláště tam, kde jsou silné odbory - třeba Bosch Diesel, nebo Škoda AAS.
11. 03. 2013 | 14:30

martin_k napsal(a):

občan:

já jsem kdesi četl, že na úřadě práce by se měli "klientovi" věnovat 20min měsíčně.....
to mi ale při počtu nezaměstnaných a počtu pracovníků UP nějak nevychází....skoro řádově
11. 03. 2013 | 14:30

jarpor napsal(a):

Občan

Přeřaďte si do libovolné kategorie...

Nikde jsme nenapsal, že těch 8 či 11 tisíc jsou vysoké příjmy stačící na vše... Leč, jestliže někdo skuhrá, že nemá "z čeho žít", že nemá nic... a přitom nemá zájem o aspoń nějaký výdělek, pak mi tu něco "nehraje"... vo vo vo tom to taky je...

A ještě něco... jak jistě víte, tak k těm třeba 11 tisícům hrubého jsou skutečné náklady firmy o 34 % vyšší... takže jsme zhruba na 15ti tisícovkách...
Mějte se
P.S. Nikdo tu ani Bangladéš ani Moldávii nechce... ovšem skutečnost, že léta tlustá jsou na jistou dobu fuč, si mnozí nechtějí ani připustit, ne tak přizpůsobit tomu svůj způsob žití...
11. 03. 2013 | 14:31

Parabellum napsal(a):

Občan

Tak se najděte třeba spráce.cz nebo jobs.cz, a podívejte s,e jaké se tam trechnikům nabízejí platy- pod 30 000 Kč to je máloco, a to i v regionech s vysokou nezaměstnaností.

A nebo víte co???? Zkuste si třeba sehnat mzdový tabulky třeba ze Škoda AAS.
11. 03. 2013 | 14:33

Občan napsal(a):

martine_ka,

seriózní chlapík to popsal zcela přesně a takto "platy" zahraničních nádeníků skutečně vypadají.

Asiatky, pracující v ČR (a nejspíš nejen ony), mají běžně uzavřené smlouvy na částečný úvazek, ale parcují 10-12 hodin denně. Za "plat" kolem 30.- Kč/hod. brutto.
Ale stejná situace je na západě Čech, zejména na Tachovsku a Karlovarsku, odkud mám informace z první ruky, pro Čechy. Práce takřka výhradně přes agenturu a takřka výhradně na dohodu o pracovní činnosti, přičemž minimální mzda je považována za výhru. Zejména u žen není vyjímkou, že mají uzavřenu dohodu na 4 hodiny denně za 48.- Kč/hod. brutto, ale pracují v montovnách 10 hodin denně a ani neceknou.
11. 03. 2013 | 14:39

Koleda napsal(a):

Pan Sobotka zapomněl na, pro nás zaměstnavatele velmi důležitý, zákoník práce. Ten je tak nepružný, že se bojíme brát nové lidi když máme práci, protože v okamžiku ztráty zakázek je můžeme propustit pouze s odstupným. A v krizi na to obvykle není. Stejně je to i s propuštěním "lempla". Tak se nedivme, že je vyšší nezaměstanost než by mohla být.
11. 03. 2013 | 14:41

max napsal(a):

to občan :

děkuji za zábavný příspěvek :-).
O dávkách jsem nepsal nic, nevím, co stále komentujete. Sociální dávky nejsou můj obor a příliš se v nich neorientuji.

"O tom, kam si chodí pro razítka" vašk vím velmi dobře. Chodí i ke mně, musejí mít aspoň tři a přesně ví, co tam chtějí napsat. Pokud to nechcete učinit, začnou Vám někteří i vyhrožovat. Ale znovu uvádím, neplatí to obecně.

A věřte mi,že o pracovním právu vím dost, protože musím. 20 let se v tomto prostředí pohybuji a musím znát nejen zákoník práce, ale i mnoho dalších nutných zákonů pro podnikání (daňové, účetní, občanský a obchodní zákoník, bezpečnost práce, atd.). Ale na rovinu přiznávám, že ačkoliv to vše studuji a v některých případech i v podstatě vyučuji 20 let, tak nemohu říci, že bych jim všem porozuměl, nemají totiž logiku. A pokud vím, nejsem sám, řada mých známých má shodný problém :-).

Pokud máte problém sehnat práci, tak Vaší frustraci rozumím, ale s Vašimi názory a "argumenty" nesouhlasím. Doufám, že se Vaše situace brzy zlepší.
11. 03. 2013 | 14:45

dalimír napsal(a):

Občane tak právě o tohle bojuji aby se naše společnost zbavila tohoto nevolnického způsobu zaměstnávání lidí ! To at jedou raděj domů pěstovat rejži nežli těm nenažhraným kapitalistům takhle sloužit ! Severokorejec Kim má pravdu když takovouhle "svobodu" co vyznává západní kultura a američané odsuzuje !
11. 03. 2013 | 14:48

xx napsal(a):

Ale já se těm Občanovým nesmyslům nedivím. On zde jasně napsal, že čerpá data z databáze úřadu práce, o které sám prohlásil že je zoufale neaktuální !

Já jsem taky v roce 1996 nastupoval jako programátor za 16000 hrubého.

Jen by se měl Občan trochu rozkoukat a nesedět stále v těch starejch inzerátech, tam opravdu práci nenajde, ani kdyby měl 4 vysoké školy.
11. 03. 2013 | 14:50

oranžáda obecná napsal(a):

od socana Sobotky zní jen "konstruktivní" kritika.......ale jak by soudruh situaci řešil, ani zmínka.... asi registračními pokladnami, to by byla darda, jak tady podotknul jiný soudruh , jinak by ale zadlužoval a zadlužoval, až do úplného zadlužení, pak by odtáhl od válu, a po sosanech by se země slehla, ať si to napravuje, kdo chce...
11. 03. 2013 | 14:52

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
"Úkáčka" všeho duhu tady bydlí v teskáčových "ubytovnách" po deseti na cimře a "stravují" se tím, co jim pošlou z domova a chlebem se špekem. Hafo z nich nemá ani na tu vodku na vypláchnutí mozku a když nepřijde samohonka z domova, pijí vodu z kohoutku.
Ale pokud si myslíte, že nezaměstnanost "vyřeší" a ekonomiku vytrhnou "platy" 8-11k brutto a bangladéšský životní "standard", pak si Vás přeřazuji do kategorie "jako holubička" a budu mít zase o něco snazší rolování :o)))
11. 03. 2013 | 14:12

To co popisujete že někdo bere jen relativně nízký plat (třeba 8 tisíc měsíčně) je sice smutný ale prakticky neodstranitelný jev.

Vždycky budou nějací lidé kteří berou relativně nízký plat. S tím že dnešní dno je třeba 8 tisíc lze také těžko něco dělat, dokud se najdou lidé ochotní za ty peníze pracovat.

V každé ekonomice (dokonce včetně Dánska, Švédska, SRN atp) bude vždycky sorta lidí vykonávajících nekvalifikované práce které může dělat skoro každý po kratoučkém zaučení a kteří budou dostávat platy které v tom kterém státě budou stačit cca na laciné jídlo a nějaké nepříliš kvalitní (hromadné) ubytování. Je to prakticky neodstranitelná věc poptávky a nabídky.

Jediné řešení by bylo vyhostit všechny cizince kteří takové práce dělají a postavit železnou oponu na hranicích se všemi chudšími státy. Železná opona však je na světě snad už jen mezi jižní Koreou a KLDR. Dokonce z KLDR utíkají desetitisíce a statisíce lidí do CLR a nikdo to neumí zarazit.

Skuhráte na věc, která prakticky nejde odstranit, ze všeho nejméně pak recepty pana právníka Sobotky. Pláčete pěkně ale bohužel zcela marně.
11. 03. 2013 | 14:55

Ládik!!! napsal(a):

Kelte,
jezte i maso. Třeba získáte na Bohuša pohled z jiného úhlu.
11. 03. 2013 | 14:57

martin_k napsal(a):

občan:
nepochybuji že to tak skutečně v nekterých případech je....pak to chce ale trochu občanské statečnosti a jít do toho a někam to nahlásit.

koleda:

to s těma lemplama....to je klasická výmluva
11. 03. 2013 | 15:01

Sláma napsal(a):

jarpor napsal: "Nikdo tu ani Bangladéš ani Moldávii nechce."
Ale samozřejmě, že chce, jarpore. Nečas s Kalouskem se vůbec netají tím, že chtějí u nás zavést ekonomiku orientálního typu. Proto zde zavádějí ekonomické a sociální reformy odkoukané od Bulharska. Jenže jak se zdá podle událostí posledních týdnů, ani v Bulharsku už lidé ty reformy nechtějí.
Jediné řešení pro naši ekonomiku je nehledat nějakou balkánskou či jinou třetí cestu, nýbrž převzít to, co na Západě už docela dobrou dobu slušně funguje!
11. 03. 2013 | 15:04

martin_k napsal(a):

yosif:
jde o to aby těch "nuzáků" nebylo 50 procent práce schopných
11. 03. 2013 | 15:04

Targus napsal(a):

To jarpor:

Mě Motol moc nebere, mám do něj 400 km. Mě berou špitály, do kterých musím chodit já. A je jich určitě víc, než jeden jediný Motol pro pražáky.
11. 03. 2013 | 15:06

Sláma napsal(a):

Yosif K. napsal: " Skuhráte na věc, která prakticky nejde odstranit!.
Ale samozřejmě, že jde a to dokonce docela snadno. Prostě pokud je u nás vysoká nezaměstnanost, nepřipouštět zaměstnávání lidí ze států mimo Evropský hospodářský prostor.
Jde to snadno, jde jen o chtění.

Problém je v tom, že chemický technolog Kalousek ani plazmový fyzik Nečas ekonomii vůbec nerozumí. Jinak by pochopili základní poučku, že zaměstnanci jsou zároveň také spotřebiteli. A spotřeba je motorem ekonomiky. Spoléhat na spotřebu Západu je velice ošidné, už dnes jsme ekonomicky "banánovou republikou", která spoléhá na cizí spotřebu.
11. 03. 2013 | 15:08

Targus napsal(a):

To parabellum:

Rozhodující část schodků po roce 2007 tvoří dluhová služby z doby před rokem 2006.

Kde na tyhle kydance chodíte?
Co ta bilionová sekyra zaťatá pravicovými vládami? Ta se splatí sama od sebe?
Pistolko, pistolko, měl jsem vás alespoň za polonormálního člověka.
11. 03. 2013 | 15:10

Sláma napsal(a):

max napsal: " na tom jsou bez zákoníku práce lépe než my v Evropě, kde je mezi absolventy ve Španělsku nezaměstnanost (jak si můžete snadno ověřit) 50%"
Máte dvě malé chybky:
1) i v Austrálii a USA existuje pracovní právo a odbory tam jsou mnohem silnější, než u nás
2) nezaměstnanost je ve Španělsku vysoká "díky" zemědělské politice EU, protože vzhledem k přírodním podmínkám nemůže zemědělská výroba ve Španělsku konkurovat úrodným nížinám severní Evropy či severní Itálie. Stejný problém má i jižní Itálie, Řecko atd. Tyto dříve dříve agrární oblasti prostě neuživí zdaleka tolik lidí, jako ještě před několika desítkami let.
11. 03. 2013 | 15:16

Občan napsal(a):

martine_ka,

nahlásit to může na:
1) nejbližší lampárnu (tam ho to nejméně ohrozí)
2) ÚIP - ten možná provede kontrolu a možná také ne. I když kontrolu provede, musí o ní zachovat mlčenlivost a stěžovatel se dozví výsledek často v okamžiku, kdy mu je zaměstnavatelem nebo agenturou sděleno, že další den už nemusí chodit. U práce "na dohodu" totiž neplatí žádná výpovědní lhůta.
3) Živnostenský úřad, který kontrolu zpravidla neprovede - zejména neve větších městech. Protože tam připadá jedna kontrola na podnikatele za cca 100 let. ŽÚ mají nedostatek lidí a s bídou zvládají běžnou evidenční agendu.
4) Na FÚ (zejména pokud firma pobírá dotace). Výsledek stejný jako v případě ÚIP. S tím rozdílem, že ve větších městech přichází kontrola v úvahu jednou za cca 150-230 let.

Ano. Chtělo by to občanskou statečnost, silné odbory a alespoň jednu skutečně levicovou stranu, které by SKUTEČNĚ šlo o práva a blaho "dolních 10ti milionů".
Občanská statečnost přijde, až většina obyvatel bude rýt držkou v zemi a nebude mít co ztratit.
Jediné silné odbory je OS KOVO a ta je silná jen díky podpoře německé IG METALL.
No, a KSČM, která asi přichází v úvahu jako jediná, je partaj, u které jsem na pochybách. A nejsem asi sám.
11. 03. 2013 | 15:19

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Asiatky, pracující v ČR (a nejspíš nejen ony), mají běžně uzavřené smlouvy na částečný úvazek, ale parcují 10-12 hodin denně. Za "plat" kolem 30.- Kč/hod. brutto.
11. 03. 2013 | 14:39
KONEC CITATU.

No dobřer ale jak to chcete odstranit? Ťak že car gosudar Sobotka vydá dekret že minimální mzda bude 120 Kč na hodinu a podnikatelé vzžadující přesčasy zadarmo budou na místě popraveni?
Nebo chcete deportovat "asiatky" do domovských zemí aby tam umřely na hladomor?

Obojí je téměř holá nemožnost......
11. 03. 2013 | 15:21

Kelt napsal(a):

Parabellum 13.29
máte recht-mandatorní výdaje a to především penze,dávky důchodového pojištění,soc.podpory a nemocenské dávky jsou problémem této vlády.
Dříve,než napíši proč,tak musím zdůraznit,že v poměru k HDP je jejich úroveň dost hluboko pod průměrem EU.
A teď k věci.
Jak Nečas,tak Kalousek velmi rádi a jen tak mezi řečí zdůrazňují,že stát/"stát jsem já/si musí na penze půjčovat,neb důchodový účet je v mínusu cca 40 mld.Kč.
Že je v mínusu je pravdou,ale s cudností jim vlastní již nesdělí proč tomu tak je.
Důchodový účet byl v přebytku ještě v roce 2007,než začaly platit Nečasovokalouskovi reformy.
1/snížení a zastropování odvodů na soc.a zdr.pojištění
2/přeřazení statisíců potenciálních nezaměstnaných do předdůchodů
3/udržování ekonomiky ve stavu permanentní recese
4/neustálým zvyšováním DPH snížení koupěschopné poptávky,pokles tržeb,růst nezaměstnanosti a tím i další pokles výběru odvodů na soc.a zdr.pojištění
Důsledkem "reformy"dle bodu 1/byl výpadek příjmů ve výši cca 20 mld.Kč,ten zbytek tvořivě dokončili Kalousek s Drábkem.
11. 03. 2013 | 15:27

martin_k napsal(a):

yosif:
život je krutý....co se dá dělat....radši ať umřou asiatky než my
11. 03. 2013 | 15:27

Občan napsal(a):

Yosife K,

je sice fajn, že Vám Mossad koupil českou klávesnici, ale na obsah Vašich kolovrátkovitých nesmyslů to nemělo žádný vliv.
Neoslovujte mě proto, buďte od té dobroty.
11. 03. 2013 | 15:28

Yosif K napsal(a):

Ano. Chtělo by to občanskou statečnost, silné odbory a alespoň jednu skutečně levicovou stranu, které by SKUTEČNĚ šlo o práva a blaho "dolních 10ti milionů".
KONEC CITATU.

Žádných KOMPAKTNICH deset dolních milionů neexistuje, tato fráze je demagogická a populistická lež. Ve skutečnosti vámi popisované problémy se týkají cca dolních dejme tomu 300-400 tisíc. Jejich problémy jsou opravdu zcela jiné než problémy zbývajícího dejme tomu 9,5 milionu. Pokud se tito lidé nenaučí dělat nějakou kvalifikovanější práci PO KTERE JE POPTAVKA, tak jim prakticky KROMĚ CHARITY a vyvařoven polévek není pomoci....

Pokud by se jim mělo pomoct přerozdělováním, pak by to muselo být na značně viditelný a cítitelný úkor těch zbývajících 9,5 milionu. Znárodněním Bakalovy vily by se nikdo moc trvale nenasytil.
11. 03. 2013 | 15:28

martin_k napsal(a):

yosifku:
ty bys měl ještě hodně a hodně studovat.....
11. 03. 2013 | 15:33

xx napsal(a):

Sláma: Od roku 1981 byla španělská nezaměstnanost nad 10%. V devadesátých letech se Španělská nezaměstnanost pohybovala mezi 15-20% (1994 - 19,8%), pak přišla úvěrová expanze, stavební boom a nezaměstnanost klesla k osmi procentům. Bubliny stavební a úvěrová splaskly a nezaměstnanost vyletěla k 25% a ekonomiku postihla recese.

Tradičně ve Španělsku díky silným odborům mají mladí větší problémy sehnat práci, protože silné odbory drží pracovní trh rigidní.

A jak že došlo k úvěrové expanzi ? Ano, správně Euro, přípravy na jeho přijetí a samotný vstup do Eurozóny odstartovaly nebývalou expanzi úvěrů. To samozřejmě ekonomiku postrčí, snadno dostupné peníze začnou pracovat v ekonomice a vytvoří se dojem prosperity. Ale ekonomika není vysokoobrátkový stroj. Funguje pomalu a velké množství peněz není schopna rychle vstřebat, bez nepříznivých vedlejších efektů. Ve Španělsku byl tím nepříznivým efektem postižen stavební sektor. Přišla bublina a její splasknutí se všemi projevy, které takový efekt provázejí.

Zemědělství :-D
11. 03. 2013 | 15:43

Občan napsal(a):

Maxi,

jestliže tvrdíte, že se pohybujete v HR (pokud to zase nepopřete jako jste popřel sám sebe ohledně příjemců sociálních dávek), pak musíte vědět, že většina zahraničních nádeníků pracuje v ČR na ŽL.
Takže NEmají žádné zaměstnavatele.
Někteří pracují přes agentury na dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce - ale těch je menšina.
A zbytek zde pracuje zcela nelegálně.
11. 03. 2013 | 15:47

Yosif K napsal(a):

martin_k napsal(a):
yosif:
život je krutý....co se dá dělat....radši ať umřou asiatky než my
11. 03. 2013 | 15:27
Kdo podle vás jsou MY? Mně osobně nijak nevadí a nijak mne to neohrožuje když asiatky makají za peníze za které se rozhodly makat. Mají svobodu volby - vidím taky spoustu asiatek které se prodáváním zeleniny, hadříků atp domohly značného jmění.

Lidi kteří vykonávají podobné práce v boéhatších státech jsou na tom víceméně stejně. Jsou prostě na dně mzdového žebříčku a mají na jídlo a laciné - velmi laciné - ubytování. Tedy pokud nežijí ze sociálních dávek, které samozřejmě mohou být vyšší než v CR.

To že někdo maká za relativně nízkou mzdu vadí možná Romům, kteří dříve takové práce dělávali a pak JAKOBY panu OBCANOVI, který má jako hlavní zábavu skuhrání a hořekování na kapitalismus jako kdyby byl nějaký novodobý literární bard Jiří WOLKER.

Možná by pana Občana měl najmout Miloš Zeman na vedení propagandy při příštích presidentských volbách. Předvolební boj - to je asi tak všechno na co se to skuhrání hodí.
11. 03. 2013 | 15:50

Občan napsal(a):

xx,

v 90. letech se španělská nezaměstnanost běžně pohybovala kolem 25%. Když do Španělska nastoupil VW, dočasně klesla na 18% a v souvislosti se začátky "foliovníkových latifundií" a s turistickým boomem dokonce na 13%. To bylo někdy kolem r. 2000.
Jenže už o cca tři roky později zase lezla k 15%, kolem r. 2008 už byla zpátky na 18% a dnes přesáhla 25%.

Jenže když se člověk podívá pod pokličku, zjistí stejný problém jako v ČR. Ve Španělsku pracují vesměs načerno nebo na ŽL statisíce Rumunů, Bulharů a Asiatů. A ve stejných oborech jako v ČR - zemědělství, hotelnictví, pohostinství, zdravotnictví. A tihle "gastarbeiteři" nahradili Španěly, protože vláda "liberalizovala" pracovní právo a tím umožnila nenažraným majitelům nahradit domácí zaměstnance cizinci.
A teď titíž podnikatelští pažravci brečí, že nemají odbyt a že jejich zboží a "služby" nemá kdo kupovat. Že si klientelu zlikvidovali sami, to jim vůbec nedocvakne.
11. 03. 2013 | 15:55

neo napsal(a):

Yosif K:

Občan je rasista, xenofob. On by rád poslal cizince "kam patří" a dal práci tzv. našim. Nic jiného za tím nehledejte.

Přitom nechápe, že je na zaměstnavateli, kolik komu a za jakou práci nabídne a na zaměstnanci, za jakou odměnu bude chtít svou práci prodat. Zaměstnavateli je jedno, jestli je to ženská, tlustej, hubenej, bílej, žlutej, černej, vysokej, maďar, ukrajinec, polák, slovák, američan, němec nebo třeba tatar.
Občanovi a jemu podovným to ale jedno není. Jsou víc než národ :) trapáci.
11. 03. 2013 | 15:58

martin_k napsal(a):

neo:
pokud je všehcno v rámci zákona - tzn. pracovní povolení, min. mzda, bezpečnost práce, odvod daní a soc. a zdrav. pojištění pak ano
jinak je to kriminální čin!!
a ty narážky na xenofobi a rasismus - to jsou jenom demagogické žvásty mající za cíl oponenta očernit
11. 03. 2013 | 16:06

xx napsal(a):

Občan: to jste na pochybách zcela správně, občane. Protože to byla právě KSČ, předchůdkyně KSČM ( nejsou dvě různé strany, to je jedna a tatáž strana, i lidé jsou v ní titíž, zeptejte se některého staršího člena KSČM a hrdě vám oznámí, že nezradil a ve straně je už 30-40 let a déle ), která občanskou společnost u nás zničila. Programově, cíleně a dokonce zcela otevřeně likvidovala elity národa, národní hrdiny, ekonomické tahouny naší prosperity a v neposlední řadě i duchovní poklady této země. To vše tvořilo mix základů občanské společnosti a bylo komunisty zcela zničeno a nahrazeno materialistickou ideologií, dělnickými kádry a propagandou.

Nebo se snad domníváte, že tu komunisti pěstovali Masarykovského ducha, velebily Rašína, hrdiny západní fronty, nebo předválečné podnikatele světového formátu, jako byl Baťa, Škoda, Kolben a další ?
11. 03. 2013 | 16:08

malalaj napsal(a):

protože jsme vstoupili do EU, plešatý genie.
11. 03. 2013 | 16:16

neo napsal(a):

martin_k:

vůbec ne, asi nečtete jeho rasistické a xenofobní příspěvky a také ty, kde se naváží do slabých invalidních spoluobčanů.

Kriminální čin je to i u bílých čechů ne?
11. 03. 2013 | 16:24

český maloměšťák napsal(a):

"...Tradičně ve Španělsku díky silným odborům mají mladí větší problémy sehnat práci, protože silné odbory drží pracovní trh rigidní...."

xx - vysvětlete. Vysvětlete, jak by bylo možno v dané situaci vytvořit vyšší nabídku práce pro mladé tím, že by se oslabila moc odborů.
To jako se mají nechat propustit staří a místo nich mají nastoupit mladí ?
Nerozumím tomu - jak za dané situace prospěje pracovnímu trhu oslabení odborů ...jak se zpružní trh práce tak, aby došlo k zaměstnávání mladých.
Fakt tomu nerozumím - proč by tímto zásahem do společenské smlouvy mezi kapitálenm a prací měli být zaměstnavatelé namotivováni přijímat zrovna že mladé a mladí by tímto opatřením měli být nampotivováni k nástupu do práce k nim.
Jaký bude mít takové opatření vliv na poptávku po domácích produktech či službách tak, aby se to odrazilo na zvýšené poptávce zrovna že po mladých zaměstnancích ?

Popište rigiditu španělského trhu - ale ve vztahu zcela jistě/dle Vás...anebo chcete snad uvažovat o somálské pružnosti ??/ pružným německým či švédským pracovním trhem. Když tedy jste takový znalec.

Takže za expanzí mrtvých měst nemohou bankéři, kteří půjčovali různým developerským mafiím napojeným na mafie politické bez toho, aniž by zvážili udržitelnost takovýchto projektů...ale může za ně euro a vstup Španělska do eurozony.
Hmm - a nemůže za to například globální ochlazování ?? Nebo Zeman a ČSSD ?

Kdo chce bíti psa - tak si hůl vždycky najde, že ?
Byl jste někdy ve Španělsku a hovořil s tamními podnikateli a politiky /aspoň místními/ ?

Heleďte se - a za pád Lehman Brothers může taky euro ?

:))))

Ovšem nejvíce mě pobavila vaše historka o tom, že absolventi VŠ jsou jednou z příčin rostoucí nezaměstnanosti. Ta ja fakt dobrá. :)
Tu vám připomenu - až zase budete psát litánie o tom, jak lidé nejsou sto pochopit vaše vznešené úvahy o tom, že pouze lidská invence, vynalézavost / a tedy v dnešním světě je to vzdělanost a vysoká odbornost/ jsou nevyčerpatelné a že tak je nesmyslné strašit tím, že brzy dojde tu ropa, ondy plyn či uranová ruda.

:))))

Někdy mám pocit, že chcete být originálním i za cenu toho, že si protiřečíte.
11. 03. 2013 | 16:26

Občan napsal(a):

xx,

chvíli jsem Vás měl za sice názorově odlišného, ale slušného diskutéra.
Poté, co jsem Vám odpověděl na e-mail a nedočkal se reakce, jsem byl na pochybách.
A Vaše dnešní překrucování a účelové vytrhování z kontextu mě z omylu vyvedlo dokonale.

Ad KSČM - ten, kdo je v partaji 30 let, do ní vstoupil někdy kolem r. 1983 a k převratu došlo v r. 1989. Nějak jste patrně zapomněl, že od převratu už uplynulo 23 let. Takže CO vlastně ničil ten starý partajník?
Výmluvy na komunisty začínají být naprosto směšné, protože tenhle režim už 20 let ničí SOUČASNÉ elity (myslím tím vzdělance a dobré řemeslníky). Neuvědomujete si totiž, že lidé vystudovaní nebo/a vyučení v na přelomu 70. a 80. let se pomalu chystají do penze. A hlavně ty řemeslníky nemá kdo nahradit.

Rašín dal československé ekonomice takovou točenou řetězem, že se z toho nevzpamatovala ani do okupace. ona vůbec byla první republika vším možný jen ne prosperující občanskou společností. Jenže to byste o ní musel vědět víc než jen pár hesel z přeopatrného popřevratového dějepisu.
11. 03. 2013 | 16:30

xx napsal(a):

Občan: odkud čerpáte data ? Eurostat říká toto:

Spain:
1986: 19%
1987: 18%
1988: 17%
1989: 15%
1990: 14%
1991: 14%
1992: 16%
1993: 19%
1994: 21%
1995: 20%
1996: 18%
1997: 18%
1998: 16%
1999: 13%
2000: 11%
2001: 10%
2002: 11%
2003: 11%
2004: 11%
2005: 10%
2006: 9%
2007: 8%
2008: 11%
2009: 18%
2010: 20%
2011: 22%
2012: 25%

Jasná korelace se vstupem do Eurozóny, úvěrovou expanzí a stavebním boomem, následným splasknutím bubliny a recesí z ní.
11. 03. 2013 | 16:33

xx napsal(a):

Občan: stran naší komunikace - vidím že jsem udělal dobře, že jsem vám na ty blbosti v mailu neskočil. Nejspíš bych se tu mojí soukromou korespondenci od vás dočetl při první příležitosti, kdy byste na mne dostal pifku. To je jeden z důvodů proč jsem vám dosud neodpověděl na Váš mail. Prostě na mne nepůsobí věrohodně, tak jsem si nechal čas na rozmyšlenou a vidím že jsem dobře udělal. Stačí se otřít o komunisty a jde všechna slušnost stranou. Jak typické právě pro komunistické příznivce.

Před 30 lety vstupovalo do KSČ mnoho dnešních politiků, například Zdeněk Škromach byl členem KSČ od roku 1982 do roku 1989.
11. 03. 2013 | 16:40

max napsal(a):

to sláma :

v USA samozřejmě pracovní právo existuje, ale nemají zákoník práce, tak nevím, s čím polemizujete. Odbory tam jsou a silné, to snad ví každý, kdo občas viděl nějaký americký film :-). Ale není to řízeno shora, jako v Evropě.
Psal jsem, několikráte, o nezaměstnanosti absolventů ve Španělsku, to jest lidí, kteří jdou poprvé do práce. Čtěte prosím pozorněji.

to občan :
opět polemizujete s něčím, co jsem neřekl, takže vlastně diskutujete sám se sebou. Promiňte, ale na to mě nepotřebujete :-).
11. 03. 2013 | 16:44

Parabellum napsal(a):

Targus

Můžete tu bilionovou sekeru pravicových vlád doložit? To bude zajímavé.
Dluh za posledních 7 let nevzrostl ani o kumulovanou dluhovou službu, která tu zůstala po předchozích vládách, plus výpadky privatizačnbích příjmů. V roce 2007 činila dluhová služba cca 40 miliard, dnes okolo 70. to je více než polovina ročního schodku HDP. A kdyby Kalousek navíc každ¨ý rok rozprodal v průměru za 70 miliard státního majetku, jako to dělali kabrnáci před ním, hravě by dostal rozpočet do plusu.
11. 03. 2013 | 16:49

Parabellum napsal(a):

Občan

Občane, problém je, že "dolních 10 milionů" není homogenní masa, ale spouta subjektů, které mají své parciální zájmy. Nakupujícmu záleží, a preferuje to, aby měly nejnižší mzdy ¨prodavačky, dělníkům z¨áleží na tom, aby měli nízké platy technici (tržby za výrobky určuje globální trh), Státní zaměstnanci preferují nízké čisté mzdy podnikatelského sektoru a vyšší příámé daně zaměstnanců - to jste dokonce napsal vy na Vlkovi, atd.. Jinými slovy, těžko se někdo spřáhne se sousedem, pokud ví, že tento je potraqvní konkurent.
11. 03. 2013 | 16:54

Parabellum napsal(a):

Kelt

Proč tady SPROSTĚ LŽETE Kelte????? mezi lety 1998-2004 byl důchodový účet v permanentním schodku, přestože jej ČSSD masivně dotovala příjmy z privatizace.
A po roce 2007 se důchodový účet samozřejmě dostal do deficitu díky tomu, že do penze začaly odcházet silné poválečné ročníky. A co se týče změn plateb na pojištění, tak především nízkopříjmovým zaměstnancům s dětmi (zaměstnanci obvykle mají děti, že) se snížilo procento odvodů na důchodové pojištění z 8 na 6,5 procenta. Co s tím? Chcete ty děti odchytit a rozprodat na orgány, aby se ten schodek vyrovnal? To by Váím bylo podobné. Vy rudí levouni máte totiž žraní vlastních dětí v genetické výbavě - viz Severní Korea.
11. 03. 2013 | 17:01

Sláma napsal(a):

max napsal: "v USA samozřejmě pracovní právo existuje, ale nemají zákoník práce"
Maxi, opravdu tak záleží na tom, jak se co jmenuje?
Neměl by jste zapomínat, že podmínky Spojených států a Evropy jsou v mnohém velice odlišné. Bylo by asi mnohem příhodnější srovnávat Českou republiku např. s Rakouskem, neboť mají společnou historii jak právní, tak i kulturní a podobné podmínky.
Spojené státy jsou stále ještě dost primitivní zemí a mají více společného s Ruskem či Indií, než s námi.
11. 03. 2013 | 17:02

Parabellum napsal(a):

Sláma

Prominte pane Slámo, píšete, že Rakousko má společnou historii s ČR - máte pravdu s výjimkou období, kdy se tu 40 let budoval třídní apratheid. V tomto období nám Rakousko uniklo o několik světelných let. A ČR se zařadila hospodářsky po bok bratrských zemí - Polsko, Madarsko, Bulharsko, Rumunsko, Albáne, Ukraina Slovensko, Moldávie, Bělorusko, Kazachstán, Uzbekistán, Tádžikistán - tak jak si takoví jako Vy vždy přáli a přejí. Nebylo by spíše relevantní srovnávat ČR se zeměmi z toho mého seznamu?
A co se týče Rusů, jsou to stejně tak slované, jako Češi. Důkazem, že ČR má blíže ke střední Asii než Euroatlantickému prostoru jsou jedinci jako Vy. Vy patříte spíše na Balkán, nebo lépe - do střední Asie.
11. 03. 2013 | 17:15

sisisi napsal(a):

SuP,
Ty si určite nedonosený. Alebo, že by si bol ozaj supom? Charakteristické pre supa je ošklivosť, oprchanosť, vymytý mozok. Stačí. Určite splňaš všetky tieto kritéria. A ešte k tomu tak hlúpý a hlúpý a hlúpý, až tá jeho sprostosť z neho priam srší. No, ale i takých na svete máme. Dajme im nažrať a zavrú hubu. A keď nie, tak dostanú po nej.
11. 03. 2013 | 17:27

xx napsal(a):

český maloměšťák: těší mne, že mé příspěvky tak pečlivě sledujete a děláte si i poznámky. Tak já tedy zareaguji po delším čase i na ty Vaše dětinské dotazy.

Nízká flexibilita trhu práce a vysoká míra ochrany zaměstnanců způsobuje příliš opatrné chování zaměstnavatelů. Ti musí mnohem pečlivěji zvažovat, zda přijmou zaměstnance nebo ne, protože je velmi nákladné v případě potíží takového člověka propustit.

Z hlediska celé ekonomiky je lepší, když zaměstnavatelé mohou snadno nabírat a propouštět lidi, protože se v ekonomice může uspokojit více potřeb, dochází k většímu množství ekonomických interakcí, což je právě příčina růstu bohatství.

Nevím zda jste někdy zažil situaci v malé soukromé firmě. Situace v malých firmách se od nadnárodních korporací totiž značně liší. Pokud byste to zažil, věděl byste, že když máte byznys který pohodlně pokrývá náklady, můžete krásně fungovat mnoho let a dávat práci lidem aniž byste tvořil nějaké obrovské kapitálové rezervy. U velké části malých firem to tak funguje, nedělají obří investice, nepotřebují tvořit velký kapitál a díky tomu mohou fungovat.

Když dojde v ekonomice díky státním zásahům ke krachu úvěrové expanze, nebo jiným výkyvům s dopadem na množství zakázek, malé firmy v takovém případě nemají jinou možnost, než dočasně propustit zaměstnance, nebo jim výrazně snížit mzdy na přechodnou dobu. Pokud jim silná ochrana pracovního vztahu nedovoluje toto učinit a propuštění si vyžádá extrémně zvýšené náklady v krátkém čase, firmu to může položit, pokud neodhadne dostatečně s předstihem, že se takový pokles blíží.

Mohu to ilustrovat na příkladu konkrétní firmy, kde pracuji. Během půl roku nám poklesl objem zakázek o více než 40% jakmile udeřila první vlna finanční krize. Firma musela rychle reagovat, protože takový propad prostě nebyla schopna krýt z rezerv. Museli jsme si tehdy vzít úvěr na pokrytí nákladů na propouštění. Lidi jsme propustili s vysokým odstupným a trvalo nám pak déle než by bylo nutné, abychom mohli zase dostat stav zaměstnanců nahoru. Museli jsme splácet úroky z úvěru a úvěr samotný. Pokud bychom tak velké odstupné nemuseli vyplácet ze zákona, firma by rychleji nabrala propuštěné lidi zpět a pokud ten výkyv způsobil nějaké zvýšení nezaměstnanosti, pak díky zákoníku práce trval déle než by bylo nutné.

A to nemluvím o tom, že v době krize bylo obtížnější úvěr získat.

Navíc jsme se zcela na původní stav už nevrátili, právě ze strachu z dalšího trvání krize, takže nyní zaměstnáváme o několik lidi méně, i když jsme nové lidi přijali, nejsme na původním stavu.

Tento příklad není ojedinělý ale spíše běžný scénář života malých firem v ekonomických turbulencích. Je to příklad toho jak přílišná ochrana zaměstnanců zhoršuje pozici firem a návrat zaměstnanosti na původní hodnoty, čímž poškozuje i zaměstnance samotné.

Když přijde krize tak neexistuje varianta, buďto propustíme 10 lidí a nebo si šéf nekoupí novou jachtu. Tohle možná řeší politici a jejich loutkovodiči, ale malé firmy řeší existenciální potíže, které jim zákoník práce a přísné regulační předpisy rozhodně neusnadňují. Ta varianta u malých firem je, buďto se nám podaří zvládnout propouštění nějakým úvěrem, nebo to zabalíme úplně. A plno firem to taky úplně zabalilo.

Je třeba si uvědomit, že mikro, malé a střední podniky tvoří většinový podíl zaměstnanosti a zaměstnaneckých příležitostí v celé Evropě.

Ad Euro: víte co znamená úvěrová expanze ? Kdo dává úvěry ? Ano, správně, banky ! Takže co tím říkám ? No že za to mohou banky. Ale příčina, proč to banky mohly udělat, vězí právě v tom, že Španělsko vstoupilo do Eurozóny a získalo tak přístup k levným penězům s nízkou úrokovou měrou.

Pochopte, já jsem nepsal že za to může existence Eura jako takového. Euro je měna, ta za nic nemůže. Chybu samozřejmě udělali politici, kteří dovolili Španělsku vstup do Eurozóny aniž by brali v potaz rizika, která se nakonec ukázala jako vysoká.

Nepředjímejte něčí nevyslovené názory, raději ještě pečlivěji studujte a dělejte si ještě pečlivěji poznámky. Bude Vám to jenom ku prospěchu.
11. 03. 2013 | 17:35

český maloměšťák napsal(a):

"...Jasná korelace se vstupem do Eurozóny, úvěrovou expanzí a stavebním boomem, následným splasknutím bubliny a recesí z ní. .."

Hoj, ty štědrý večere...

A co všeobecný propad téměř na celém světě - 2008 až 2009 ?
A co takový malý, nevýznamný faktíček....že totiž ESP vstoupilo do euro zony v roce 2002 ? Kdy tedy z VÁMI dodané tabulky vyplývá, že 2 roky před vstupem je nezaměstnanost STEJNÁ jako další 3 roky PO vstupu .
Klesá pak v období celosvětové konjunktury /nakolik byla tažena dluhem to nyní pomiňme/...aby opět rostla v důsledku krize 08-09 , kdy tato postihla všechny země...ovšem jak víme z podílu toxických úvěrů spojených s financováním developerské bubliny v ESP v přislušných bankách a následných obtíží při získávání kapitálu pro financování vládních výdajů - nedůvěra investorů v ESP ekonomiku poklesla.

V dalších letech pak jde o řetězení téměř všech negativních skutečností a to také v cílových zemích ESP exportů vyjma Německa /fiskální utahování, klesající domácí poptávka, úvěrová extrakce, pokles poptávky po nových autech.../ - ovšem vyvozovat z toho nějaké závěry ve vztahu ke vstupu do eurozony...to je dost odvážné - zejména s přihlédnutím k obchodní bilanci ESP - kdy ta se dostává na hladiny předvstupové....což tedy jako by značilo, že vstup měl spíše stabilizační účinek, nikolivěk volatilitu, respektive nerovnováhu vyvolávající. Což je ale také příliš odvážné tvrzení - jednokanálové vnímání reality je vždy ošidné.

Podle mě prostě tak jako mnohde jinde ve světě ...došlo k selhání role bank.
Nakolik to bylo selhání systematické, nakolik korupční a nakolik neprofesionální...to je nejen velký oříšek - ale i velká a možná nikdy nevyřešitelná otázka.
Nakolik pak selhaly centrální banky té které země coby regulátoři...tak do toho raději ani nepíchejme.
Ty vosy by na nás totiž klidně mohly poslat zabijáky.

Prostě laisseze faire je - tak jako téměř vše na světě...jen ideálem, fikcí, berličkou a často i jen zástěrkou pro zcela záměrné špinavé kšefty.
Neviditelnou ruku má tak možná jedině Klaus a podobné figurky ze století páry.

P.S. V ESP tekla krev, vypalovaly se domy, pozemky....taková jakási developerská válka vyššího levelu, než jsme zvyklí tady - tady se jen krade, málokdy se vraždí. Občas někoho klepne pepka na golfu...ale to je asi tak všecko.
11. 03. 2013 | 17:40

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
xx - vysvětlete. Vysvětlete, jak by bylo možno v dané situaci vytvořit vyšší nabídku práce pro mladé tím, že by se oslabila moc odborů.
To jako se mají nechat propustit staří a místo nich mají nastoupit mladí ?
Nerozumím tomu - jak za dané situace prospěje pracovnímu trhu oslabení odborů ...jak se zpružní trh práce tak, aby došlo k zaměstnávání mladých.
KONEC CITATU.

Tomu nerozumíte protože tomu nechcete rozumět protože NECHCETE. Situaci ve Španěksku znám - jezdím tam a nejen turisticky.
Je to jako za socíku, každej něco dělá ale všichni jsou FORMALNE nezaměstnaní. Nikdo nechce nikoho zaměstnat, protože již od dob Franka a ještě více od dob socanů se propouštěným platí nesmzslně vzsoké odstupné - 35-45 denních platů za každý odpracopvaný rok. Odstupné jako 40-60 tisíc EUR nejsou žádnou vzjímkou. Za této situace se všichni bojí někoho zaměstnat natrvalo, téměř vše se řeší krátkodobými brigádními poměry.

Typická ukázka jak dělnictvo skrzevá odborářské extrabuřty k dokonalé bídě přišlo.

V USA jsou státy se silnými odbory a slabými odbory (right to work states = státy kde odbory nemají právo zakazovat dělníkům pracovat). I v USA platí - čím silnější odbory tím vyšší nezaměstnanost.
11. 03. 2013 | 17:41

český maloměšťák napsal(a):

xx
Mé otázky jsou možná dětinské...ale vyaš odpovědi jsou h%nupské - protže tio nejsou žádné odpovědi na konkrétní otázky, ale jakési předříkávání zhusta vysněných a vyčtených blábolů, které fungovaly možná kdysi - ale jen špatně a za určitých situací.

Zkuste prosím odpovědět na konkrétní otázky , týkající se konkrétní země a konkrétní situace.
Na bláboly si prosím najděte jiné publikum.

Reaguji proto, že nesnáším ty vaše bludy - kterými zde zahlcujete prostor bohužel velmi rafinovanou fornmou , neb málokdo si dá tu práci , aby ty vaš bludy a, polopravdy a lži porovnal s realitou.

Neodbočujte kamsi do vaší malé firmy a do folkloru s vašima zakázkama - to mě , při vší úctě, naprosto nezajímá.... a popište tedy tu situaci v ESP - tak jak jste tvrdil, že zmenšení moci odborů bude znamenat nárůst pracovních míst pro mladé obyvatele ESP.
Uveďte jaká je tedy ta moc ESP odborů jak se má zmenšit.
Jistě o tom mnoho víte - jinak byste to sem nepsal, že ? To by bylo dětinské.
11. 03. 2013 | 17:50

Sláma napsal(a):

xx napsal: "Z hlediska celé ekonomiky je lepší, když zaměstnavatelé mohou snadno nabírat a propouštět lidi, protože se v ekonomice může uspokojit více potřeb, dochází k většímu množství ekonomických interakcí, což je právě příčina růstu bohatství."
________________
To, co jste napsal, je jen chiméra. Opak je pravdou. Nejvíce prosperují ekonomiky, které jsou schopné utlumit velké výkyvy. Není náhodou, že mezi nejúspěšnějšími ekonomikami světa jsou silně zastoupeny socialistické státy severní Evropy.
______
Dnes je už zcela jasné, že neoliberalismus zkrachoval na celé čáře, neboť vede ke zchudnutí všech, těch chudých i těch bohatších.
11. 03. 2013 | 17:51

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Neschopná pravicová vláda s.Nečase nemá co ve vládě pro svou vlastní neschopnost a arogantní ignoranci co pohledávat!

Avšak pouze pro svou vlastní nenasytnou mocenskou touhu plného hrantu a v něm mít možnost namočené čenichy, se snaží silou-mocí těchto plných hrantů z našich daní držet stůj co stůj i kdyby tato republika šla jejich zásluhou do tzv.:kelu a na buben.

Chce to pouze jediné a to vyházet do jednoho všechny pseudopravicové neobolševíky s.Nečase v jeho vládě z vládních pozic a po zásluze je poslat za tunely do tepláků(vondra, dalík, dobeš, topolánek, vlastičku parkantovou... a podobnou zlodějskou pravicí se ohánějící lůzu i s jejich kmotrem s.Nečasem a "česným" tunelpapá.
11. 03. 2013 | 17:52

Kelt napsal(a):

Parabellum,17.01
je mně dost žinantní odpovídat na sprostoty někomu,kdo si za svůj" Nick"zvolí značku pistole tak oblíbené u jednotek SS a členů Gestapa.
Také Váš slovník a výrazivo odpovídá mentálnímu vybavení těchto nadlidí,ke kterým se nepřímo hlásíte.
ĽŽETE Vy,co se týče výdajů na důchodovém účtě.
Zde jsou údaje MPSV o saldu důchdového účtu za léta 2003-2007,než začala platit Topolánkova "reforma"od roku 2008,od kdy je důchodový účet permanetně v mínusu.
Takže salda v mld.Kč:2003 -17,6,2004 10,6,2005 8,9,2006,2,2,2007 13,3. Celkem za oněch pět let + 17,4.
11. 03. 2013 | 18:03

Targus napsal(a):

To Parabellum:

Kolik bude činit dluhová služba, až se začnou splácet dluhy nadělané chemikem Kalouskem, co?

Vaše počty jsou poněkud mimo mísu. Dluhovou službou můžete operovat, až zde předložíte seznam emisí dluhopisů s datem jejich vzniku.
A nezapomeňte červeně zvýraznit sekyru z konsolidační agentury zanechanou soudruhem profesorem Václavem II. Neomylným z dob privatizace.
11. 03. 2013 | 18:07

xx napsal(a):

český maloměšťák: no jo, to mne vždycky pobaví, jak si nevíte s argumenty rady a začnete se vztekat a prskat nadávky. Vy nikdy nezklamete :-)
11. 03. 2013 | 18:11

Parabellum napsal(a):

Sláma

Právě Skandinávské země na rozdíl od zemí jižní Evropy mají velmi liberální zákoník práce, a ten jim snadno umožnuje nabírat a propouštět zaměstnance.

A co si budeme povídat, tak právě Skandinávské země měly v roce 2009 největší propad ekonomiky. Finsko mělo oproti USA procentuelní propad HDP oproti USA skoro trojnásobný. A i Švédsko mělo propad vyšší než ČR, a dvojnásobný oproti USA. Norsko z toho vyšlo docela nejlépe, páč silně profitovalo z prudkého rústu cen ropy - obdobně Dánsko.

A co se dlouhodobých perspektiv týče, tak Švédsko se od druhé světové, kdy bylo v HDP/obyvatele 4 na světě dopracovalo do situace, že nyní je chudší, než nejchudší ze států USA.

Takže tak prolhaný materiále na podestýlku.
11. 03. 2013 | 18:12

SuP napsal(a):

xx -
To je materiál, což? A všimněte si té zasvěcené protiargumentace. Vždycky vyberou nějakou zcela nepodstatnou malichernost a na ní Vás budou vláčet debatou, jen aby vynikla jejich pravda.

Například Občan dokáže argumentovat tím, že pokud stát dopustí, aby si nemajetný občan nasekal dluhy, které neumí splatit, je stát povinen mu zajistit takové zaměstnání, z jehož výtěžku bude schopen své závazky uhradit.
11. 03. 2013 | 18:12

seriózní chlapík napsal(a):

Všichni bádáte, ale problém nezaměstnanost možná nakonec vyřeší beze zbytku Nečasova vláda. Vlastně k tomu má nakročeno.

původní ukazatel
počet nezaměstnaných/počet zaměstnaných + nezaměstnaných
-příklad někde na severu-nezaměstnanost 18%

inovovaný ukazatel Nečasovou vládou
počet nezaměstnaných/ počet zaměstnaných + nezaměstnaných + nepracujících neregistrovaných na úřadech práce
-ten samý příklad nezaměstnanost 11%

nejnověji připravovaný vládní ukazatel by mohl být počítán nikoliv podílem ale rozdílem.
Vzorec: počet nezaměstnaných - počet těch co mají příjem 0 nebo více Kč + počet těch co nechtějí dělat (aby to neskončilo na nule, to by vypadalo blbě).
Procento nezaměstnosti teprve bude vyjádřeno podílem těchto nezaměstnaných ke všem občanům ČR.
-stejný příklad 5% nezaměstnaných-

Takto dosáhneme hravě nejmenší nezaměstnanosti v Evropě. Jsem zvědav, zda to Nečase napadne.
11. 03. 2013 | 18:13

Yosif K napsal(a):

Nejvyšší nezaměstnanost v USA je v Detroitu - v odborářském blbákově kde rozežranost a zpupnost odborů zničila většinu pracovních míst.

Automotive industry se v USA částečně přesunulo do jižních států, kde jsou nižším mzdy a hlavně kde odbory nerozvracejí pracovní morálku.

Investory však také popuzuje v kombinaci s odborářskými "výdobytky" také drahý a poněkud neštastný system zdravotního pojištění.
Bohužel, jedno k druhému a Detroit jde do bankrotu.
11. 03. 2013 | 18:21

Parabellum napsal(a):

Targus

Odpovězte mi na otázku: Kolik stojí velá banka? Škarbalion nebo Bambilion? A kolik takových obřích bank se tu privatizovalo za Zemana? Spořka, Komerčka, IPB, ČSOB a další? No, a z toho měl rozpočet chechtáky že??? A napovím vám: Tržní cerna tech bank, očištěná o toxická aktiva, která byla spláchnuta do konsole, a vytvořila ten kumulativní dluh, byla několikanásobná proti ztrátám ČKA. Kde ty peníze jsou? Kde jsou peníze z prodeje TRansgasu, Telecomu, kde jsou peníze z rozprodeje vodohospodářské infrastruktury? Kam jste je vy levouni zašili?

Nic Vám nebudu červeně zdsůraznoivat, protože vy jste také nic červeně nenapsal.

A ještě něco hlupáku a lháři Targusi: Právě a pouze jen Klaus zařídil to, že CZK se stala konvertibilní měnou, kterou respektoval civilizovaný svět. Před tímto byla pouze levounským nekonvertibilním smetím, které nikdo nechtěl.
11. 03. 2013 | 18:21

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Pokud nemáte co sdělit k otázce, tak nesdělujte raději nic.
Znovu se ptám - jak má být oslabena moc odborů tak, aby došlo k vytváření pracovních míst pro mladé nezaměstnané.
Je sice milé, že alternujete xx...ale stále mi není jasné, co to je za motivační program - ve vztahu k vytváření pracovních míst pro mladé - když tedy /jak?? - propouštěním starých ??/ oslabíte moc odborů.

Další vaše bludy si pak nechte pro dlouhé zimní večery a krátce střížené rozumy. Kdyby v ESP nikdo nic nedělal a nikdo nikoho nezaměstnával, neměl byste kam pracovně jezdit.
Je to sice pěkně emotivní...když to tak napíšete...ale ve výsledku také hňupské.

Taže jak vysoké odstupné by mělo být ?
Žádné ?

Hmm...jindy zase tvrdíte, že jsou vyoké dávky v nezaměstnanosti - v ESP.
V kombinaci s nízkým odstupným byste asi chtěl, ať lidi platí činži z čeho ?
Mají si nakrást ?

Vy si vážně myslíte, že mladí Španělé mají soutěžit s čínskými rolníky ?
Na stránce příjmů ?
Vy jim pak budete dorovnávat nezbytné výdaje / nutné k přežití/ ?
Viďte že ne ?
-------------------------------------------------------------------------------
Co tak zdanit spekulativní ekonomiku, více a efektivněji regulovat banky, monopoly a oligopoly, ujednotit např. v rámci IMF postup proti tax havens a podpořit strukturální daňovou politikou expanzi těch sektorů , které multiplikují investici nejlépe a nejudržitelněji ? Vracet se k potravinové a energetické soběstačnosti a tak stavět přebytky skutečně na komparativních výhodách a ne hasit nedostatky vytvářenými nevýhodami ... A nekrást, respektive nastavit pravidla tak, že pouze informace skutečně intimní povahy budou moci být utajené...plus snad ještě ty informace, kde vzhledem k frekvenci jejich toku je obtížné jejich zpracování a zveřejnění v efektivním realném čase.
Jistě - idelistické, nerealizovatelné /něco z toho se ale děje i např. v USA/.

Vy chcete ale udělat z chudáků ještě větší chudáky a vyhrotit to v nástup nějakého extremismu, možná ve válku.
Pak se zdekujete a budete si mastit kapsu na dodávkách oboum stranám.
To už tu ale bylo. To lidé znají a nezapomněli na to.
O tom už dnešní svět není - doufejme.

Zatím čaues. Mám teď něco důležitého.
Nemám teď čas se bavit s těmi, kterým je líto, že zde nemohou vystupovat ve vztahu k zaměstnancům jako čínští komunističtí papláši.
11. 03. 2013 | 18:22

Parabellum napsal(a):

Kelt

Nejsem lecjaká pistole nějakého gestapáka či esesmana. Skutečně jsem byla ve válce, ale nikoli na frontě. Sloužila jsem jako osobní zbran spravodajského důstojníkaq, který nosil uniformu Standartenfuehrera, jeho jméno si momentálně nevybavuji. Popíši Vám ale svůj poslední válečný zážitek.

Motor horscha vrcel stejnomnerne a silne. Bilomodry ukazatel na dalnici hlasal, ze do Berlina je 247 kilometru. V trhlinach mezi nizkymi mraky vykoukla modra jezirka nebe, zdalo se, ze jsou na dosah. Snih uz sesel. Zeme byla vystlana rezavym dubovym listim. Vzduch v lese byl ostry, blankytny. Vonelo tak tlenim a tichem. “17 Augenblicke des Frühlings ” vysilali v radiu pisnicku Mariky Roekkove, “Ostanet v serdce tvojom”. Justas prudce zabrzdil. Provoz na dalnici nebyl zadny, a tak nechal vuz na miste, ani s nim nezajel ke kraji. Vesel do jehlicnateho lesa, a sklesl na zem. Rasilo prvni nesmele listi, jasne zelene listecky. Opatrne pohladil zemi. A pak tam dlouho sedel, ahladil zemi dlanemi. Nevi, co ho ceka, kdyz se rozhodl vratit do Berlina. Proto ma pravo dlouho sedet na te jarni, studene zemi, a hladit ji obema rukama…… Moskva-Berlin-New York 1968.

Jak vidíte, ten, komu jsem sloužila, zvítězil nad svými protivníky bez krveprolití a to v době, kdy se svět načisto zbláznil, a lidé se navzájem vyvraždovali po milionech.

To ovšem historickému předkovi nácků, fašounů a hajhitlérů těžko vysvětlovat.

Jiínak to, co píšete o důchodovém účtu, je samozřejmě LEŽ. Nebavíme se totiž o roce 2003-2007, ve kterých mimochodem vládla 1,5 roku tedy skoro z jedné třetiny koalice včele s ODS, z zbytek levostředová koalice, ale o letech 1998-2002, kdy byla u vlády ČSSD. A tam byl ten schodek každý rok mezi 10-20 miliardami.
11. 03. 2013 | 18:31

český maloměšťák napsal(a):

xx
Vy jste stejný ubožák jak bývalý komunistický kádr SuP...nevím jestli vás to učili ve vUML...ale spíše někde v hospodě, že s něčím přijdete /situace v ESP, rigidita odborů vs pracovní místa nmladých, dále nesmyslné konstrukce ve vztahu ke vstupu ESP do eurozony.../ a když máte ty své dětské blábolky obhájit...tak se , soudruzi, zmůžete jen na jakési báchorky o tom, co děláte ve vašem podniku když nemáte zakázky (co když je nemáte právě že díky tomu, že si tam drží takové jako jste vy ??? - moc bych se tomu nedivil...) a pak se tady ukájíte ve vzájemné soudružské soudržnosti, jakže jste to těm " levounům" zase nandali.

Působíte komicky....jak se snažíte vždy vybruslit z toho, jak obhájit původní tvrzení...
Ještě přidejte nějaké smajlíky.
:))
11. 03. 2013 | 18:33

Parabellum napsal(a):

český maloměšťák

Správně jste uvedl, že válku vždy chtěla lůza. Nezaznamenal jsem nikdy případ, že by továrník či bankéř na někoho střílel z kulometu nebo na něj házel bomby. Lůza má v genech zakodovánu divokolst a dychtí po krvi, at je čí je.
11. 03. 2013 | 18:34

Parabellum napsal(a):

český maloměšťák

Z úspor maloměštáku, z úspor. Dříve v minulosti byli lidé mnohem chudší, a chalupníci museli třeba počítat s faktem, že se několik let neurodí. Proč to nejde dnes????

A mimochodem, z čeho ti Vaši propuštění budou platit činži, až projí odstupné, a v důsledku odstupného se ta firma, kde byli zaměstnaní položí?
11. 03. 2013 | 18:37

Parabellum napsal(a):

český maloměšťák

Zaujala mne ta Vaše vize vrátit se k energetické soběstačnosti. Můžete mi prosím napsat, jak toho chcete docílit? Vožením uhlí z Číny? Pardon, vy zelení Khmerové čínské uhlí nazýváte fotovoltaickými panely.

Máte fotovoltaiku v ostrovním režimu, nebo jenom blbě kecáte?
11. 03. 2013 | 18:40

T.Paine napsal(a):

Živá voda vs. mrtvá voda.

Švýcarsko: sociální zabezpečení 5,15 % bez stropu, 2/2013: 3,4 % nezaměstnanost, dlouhodobě nízká nezaměstnanost. Nejvyšší daň z příjmu fyz.osob 45 %. Přebytkové rozpočty, klesající st.dluh vůči HDP, ekonomický růst.

ČR: sociální zabezpečení 31,5 % se stropem pro nejbohatší 100 548 Kč měsíčně. 2/2013: "oficiální" nezaměstnanost 8,1 %, dlouhodobě vysoká nezaměstnanost. Nejvyšší daň z příjmu fyz.osob 15 %. Permanentně deficitní rozpočty, rostoucí dluh vůči HDP, ekonomický pokles.

http://www.kpmg.com/Global/en/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/individual-income-tax.pdf
http://www.tradingeconomics.com/switzerland/unemployment-rate
http://www.tradingeconomics.com/czech-republic/unemployment-rate

Nesnesitelná lehkost "snižování" nezaměstnanosti.
1) Středoškolákům poslanci prodloužili docházku až do 19.
2) Vysokým školám poslanci přidávali každoročně x miliard Kč navíc až počet vysokoškoláků dnes narostl na téměř 400 tisíc (3x víc než v roce 1990 při klesajícím počtu osob v ročníku).
3) Poslanci přihodili na bedra daňových poplatníků další břemeno, předčasné důchodce, a úspěšně akcelerují růst třímiliónové armády vymahačů peněz,
4) Poslanci vytvořili armádu skoro půl miliónu nepracujících osob, kterým se vyplatí natahovat ruku, tedy kvalifikovat se jako "invalidní" důchodce.
...
11. 03. 2013 | 18:46

Sláma napsal(a):

Parabellum napsalo: " Švédsko se od druhé světové, kdy bylo v HDP/obyvatele 4 na světě dopracovalo do situace, že nyní je chudší, než nejchudší ze států USA. Takže tak prolhaný materiále na podestýlku.
______________
Myslím, že pan Stejskal nemá rád osobní útoky, spočívající v komolení jmen lidí. Mě to je ale celkem jedno, ukazuje to, jaký jste ubožák. Navíc hloupý ubožák. Který neví, že např. v roce 2010 měly tyto státy USA nižší HDP na obyvatele než Švédsko (které mělo dle Mezinárodního měnového fondu v roce 2010 HDP/obyv. ve výši 49.845 USD): Mississippi (32.967), Idaho, West Virginia, South Carolina, New Mexico, Alabama, Arkansas, Montana, Kentucky, Michigan, Tennessee, Florida, Arizona, Maine, Missouri, Indiana, Georgia, Utah, Ohio, Oklahoma, North Carolina, Vermont, Wisconsin, Kansas, Oregon, Rhode Island, Pennsylvania, Texas, Nevada, New Hamphire, Lousiana, North Dakota, Iowa, Hawaii a Nebraska (49.978 USD) ( (údaje: US Government Revenue).
11. 03. 2013 | 18:48

Kelt napsal(a):

Český maloměšťák,
mea culpa,mea maxma culpa,že se nechám vtáhnout do "diskuse"s neonacistickým zombie a pak jsem nucen číst,že mně je vlastní pojídat malé děti.
Netěší mne,že se Vám dostalo stejného osudu.
Má vůbec smysl se pouštět do diskuse s elementy,které si nezaslouží nic jiného než je nazvat "zasranými nacisty "a nechat se panem cenzorem smazat?
11. 03. 2013 | 18:59

Sláma napsal(a):

Je zcela jasné, že Nečasova neschopnost a Kalouskova všehoschopnost dostaly Českou republiku do pěkných trablů. Zatímco okolní státy si vedou docela dobře a v posledních letech rostly velice úctihodně, Česká republika stagnovala a dosud se ani nedostala na úroveň roku 2008. A v roce 2012 k tomu přidala pokles ekonomiky o 1,1%, tedy skoro stejný, jako krizí zmítané Španělsko (pokles o 1,4%).
Zatímco v roce 2010 rostlo Německo o 4,2%, Švédsko o 6,6%, Slovensko o 4,4 %, Finsko o 3,3%, Polsko o 3,9%, rostla ekonomika České republiky jen o 2,5% (tedy jen o něco více než 1/3 růstu Švédska)(pro srovnání - Portugalsko rostlo o 1,9%).
V roce 2011 rostla ekonomika Německa o 3,0%, Polska o 4,3%, Švédska o 3,7%, Slovenska o 3,2%, ale Česka jen o 1,9 %, tedy poloviční rychlostí, než Švédska.
11. 03. 2013 | 19:06

Ládik!!! napsal(a):

Kelte,
vy Vercingetorix nebudete.
11. 03. 2013 | 19:11

Sláma napsal(a):

xx se opírá o článek Pavla Kohouta (http://www.novaustava.cz/clanky/pruvodce-levicoveho-volice). To je ovšem neotřesitelná autorita, nad kterou není ...
ha, ha, ha, ha, ....
11. 03. 2013 | 19:13

Sláma napsal(a):

Pro Kelta:
Myslím, že není dobré se nechávat smazat. Pan Stejskal na to čeká, rád maže příspěvky lidí, kteří mu svými názory nekonvenují.
Lepší je argumentovat fakty. A fakta jsou neúprosná - ukazují, že Nečas s Kalouskem zkazili, co mohli.
A teď už jsou ve stádiu, kdy vyznávají heslo "po mně potopa", o čemž svědčí například oznámený úmysl zprivatizovat dálnice a státní silnice.
Někdo už měl konečně ty dva pány označit za zemské škůdce a po zásluze je "odměnit"!
11. 03. 2013 | 19:17

Kelt napsal(a):

Ládíku!!!,

napište někdy alespoň tři věty rozvité,které budou obsahovat podmět,předmět a přísudek a to vše dohromady bude mít "hlavu a patu".
Potom si budeme moci přátelsky pokecat.
zdravím.
11. 03. 2013 | 19:26

Kelt napsal(a):

Slámo,
musím souhlasit,ale počet "přispěvatelů",kteří nejen, že nejsou schopni diskutovat o faktech,ale při nedostatku argumentů se vesměs uchylují ke lžím a nadávkám neustále roste.
Faktem je,že když sem přijdu později,tak to za mne"odnesou"jiní a mohu pouze konstatovat to,co píši výše.
S jarem bude kolo a tenis a tak budu více absentovat zde-což jistě přispěje k očistě mysli.
11. 03. 2013 | 19:35

Parabellum napsal(a):

Sláma:

Prolhaná Slámo, takže v roce 2012 mělo Švédsko HDP/PPP 41,700 USD takže pokud ,mezi lety 2010-2012 neklesla Švédská ekonomika o 20 procent, tak těžko mohla mít v roce 2010 49.845 USD.

USA za rok 2012 vykazuje 49,800 USD.

A nyní k tomu růstu - Nebudeme se bavit o roce 2010 protože ten nepředchází roku 2013. A nebyl ani krizový.Prolhaná sláma neumí počítat do deseti, a neví, že po jedničce následkuje dvojka, a po dvojce trojka.

Takže v roce 2012 neroslta ekonomika Švédska o žádných 6,6 procent, ale 1,2 procenta = koeficient Vašeho lhaní je rocen 5,5 čili nějkde mezi urovni velkozlodějny a vraždy - nebot kdo lže, ten krade a nejspíš i vraždí) Německo - 0,9 procenta ne 4,2 procenta - koeficient lhaní větší než 4,5, naproti tomu USA rosto o 2,2 procenta, a nejvíce rostly ekonomiky kde se nastolil pořádnej jak vy říkáte neoliberalismus - Libye po odstranění diktátora a jeho socialismu a nastartování toho správného kapitalismu 121,9 procenta, Sierra Leone krásných 21,3 procenta, a Macau 20,7 procent.
11. 03. 2013 | 19:39

xx napsal(a):

Sláma: Odkud máte ta data o růstu ?

A chápete že porovnáváte čísla, aniž byste vzal v potaz odlišnosti ? Víte není vůbec nic divného, když se diametrálně odlišné ekonomiky, odlišné strukturou, dostupností zdrojů i zaměřením produkce, chovají odlišně.

Je to jako kdybyste tu srovnával výkonové charakteristiky Mercedesu SLK a Škody Octavia. Prostě Se budou značně lišit.

Uvědomte si jednu věc, především z toho Švédska - podívejte se kolik působí ve Švédsku firem starších 100 let ! A kolik jich kontinuálně funguje u nás ? Jaký podíl na světovém trhu tyto formy mají.

To je bohatství, které dovoluje Švédsku mnohem větší plýtvání, aniž by se to nějak existenčně dotklo jeho ekonomiky.

My jsme byli v podobné situaci po válce. Ještě v sedmdesátých letech jsme byli na úrovni Rakouska, ovšem to jsme se tehdy už jen potkali, my šli dolů protože jsme spotřebovávali bohatství budované našimi předky, zatímco Rakušané rostli a bohatli.

Víte, to je jako s Bilem Gatesem - 30 let tvrdě makal a budoval firmu. Pak si řekl že to předá mladším a teď si může už do konce života hrát na socialistu a mecenáše, dotovat kde co. Stejně je na tom Německo, Švédsko a stejně jsme na tom byli my. Jenomže komunisti to vzali moc radikálně zatímco Švédové ani Němci kapitalismus neopustili a svoje nejlepší podnikatele do jednoho nevyhnali, komunisti to u nás udělali.

Proto se dnes můžeme na Švédsko a jeho štědrý sociální systém jen dívat.

Myslet si že Švédsko nebo Německo jsou bohaté země, protože přerozdělují nebo staví cyklostezky je prostě hloupost.
11. 03. 2013 | 19:44

Sláma napsal(a):

Pro xx:
Odkud asi myslíte, že mám ta data?
Je jasné, že se nemůžeme hned měřit se Švédskem nebo Rakouskem. Ale měli bychom se učit u schopných (tedy u Švédska nebo Rakouska) a ne u neschopných, jak to dělá Kalousek, který přebírá reformy od Bulharska (jak velice dobře doložil pan redaktor Aktuálně.cz pan Holub).
11. 03. 2013 | 20:05

Sláma napsal(a):

Pro Parabellum:
Takže znovu, přebíral jsme data pro jednotlivé státy USA za rok 2010 z informací na adrese: www.usgovernmentrevenue.com.
Data pro Švédsko jsem přebíral od Mezinárodního měnového fondu, taktéž pro rok 2010, na stránkách www.imf.org.
Tak, a teď uveďte své zdroje vy. Předpokládám, že se jedná o Mladou frontu Dnes nebo že by přímo o pana Kouhouta? Ha, ha, ha, ha ....
11. 03. 2013 | 20:12

Sláma napsal(a):

Ještě pro Parabellum: údaje kohokoliv pro rok 2012 jsou ještě značně přeběžné, rozhodně se nejedná o definitivní čísla. Jediná věrohodná čísla jsou za rok 2011 a starší. A ta jsem vám přednesl. U každého čísla jsem jasně uvedl rok, pro který platí.
Je zcela jasné, že jste nevzdělaný ubožák a proto něco takového ani nedokážete posoudit.
11. 03. 2013 | 20:15

Sláma napsal(a):

Ještě pro Parabellum: údaje kohokoliv pro rok 2012 jsou ještě značně přeběžné, rozhodně se nejedná o definitivní čísla. Jediná věrohodná čísla jsou za rok 2011 a starší. A ta jsem vám přednesl. U každého čísla jsem jasně uvedl rok, pro který platí.
Je zcela jasné, že jste nevzdělaný ubožák a proto něco takového ani nedokážete posoudit.
11. 03. 2013 | 20:15

Sláma napsal(a):

Ještě pro Parabellum: údaje kohokoliv pro rok 2012 jsou ještě značně přeběžné, rozhodně se nejedná o definitivní čísla. Jediná věrohodná čísla jsou za rok 2011 a starší. A ta jsem vám přednesl. U každého čísla jsem jasně uvedl rok, pro který platí.
Je zcela jasné, že jste nevzdělaný ubožák a proto něco takového ani nedokážete posoudit.
11. 03. 2013 | 20:15

Sláma napsal(a):

Parabellum napsalo: " o letech 1998-2002, kdy byla u vlády ČSSD. A tam byl ten schodek každý rok mezi 10-20 miliardami."
Zase nás krmíte svojí bájnou lhavostí, Parabellum. Kdopak že to schvaluje státní rozpočet? Přeci poslanecká sněmovna. A kdo že to měl v letech 1998-2002 většinu 102 hlasů v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR? No přeci pravice, Parabellum. Takže pláčete dobře, ale na špatném hrobečku. Za deficit státních financích v letech 1998-2002 odpovídají pravicové strany, samozřejmě včetně Kalouska a Nečase!
11. 03. 2013 | 20:20

Sláma napsal(a):

Parabellum - to neokecáte, pořád ekonomika České republiky nedosáhla úrovně roku 2008, navíc v roce 2012 šla (podle předběžných údajů) dolů o dalších 1,1 %. Takže jsme, bohužel, ostrůvkem ekonomické neschopnosti, v čele s vystudovaným provozním chemikem (s jedinou praxí několika let v gumárenském podniku n.p. Mittas) a plazmovým fyzikem RNDr. Petrem Nečasem (který v praxi nikdy nebyl, vždy jen v politických funkcích).
11. 03. 2013 | 20:24

xx napsal(a):

Sláma: no to nevím, proto se ptám :-)

Ano, v tom s Vámi souhlasím. Ovšem učit se třeba u toho Gatese ? Ano, je to velmi úspěšný člověk, navíc štědrý mecenáš který má jistě sociální cítění a pomocí svého ohromného majetku bojuje proti chudobě. Jeho nadace má několik programů, které pomáhají chudým.

No ale ani já, ani vy nejsme Gates a nemáme jeho majetek. Je podle vás řešením, snažit se ke Gatesovi přiblížit tím, že si seženeme úvěr v hodnotě miliard dolarů a založíme sociální fond ? Stanou se z Nás tím Gatesové ?

Nebo je cesta spíše ta, pokusit se 30 let tak tvrdě pracovat a pokud uspějeme, tak si teprve založit ten fond ?

To je podstatné a ne se tu handrkovat o statistikách výkonu diametrálně odlišných ekonomik ve všech směrech.
11. 03. 2013 | 20:34

Sláma napsal(a):

Parabellum: máte pravda, v roce 2012 rostla ekonomika Švédska o 1,0%, zatímco ekonomika České republiky poklesla o 1,1%. Stále je tedy na tom Švédsko 2x lépe, než my.
Pro jistotu to zopakuji: v roce 2010 Švédsko růst 6,6%, Česko 2,5%, v roce 2011 Švédsko růst 3,7%, Česko 1,9%, v roce 2012 Švédsko růst 1,0%, Česká republika pokles o 1,1%.
Ještě stojí za zmínku jiné porovnání. V roce 2008 Švédsko veřejný dluh 38,8%, Česko 28,7%, v roce 2009 Švédsko 42,6%, Česko 34,2%, v roce 2010 Švédsko veřejný dluh 39,5%, Česko 37,8%, v roce 2011 Švédsko veřejný dluh 38,40%, Česko 40,8%.
Parabellum je neschopné, ale ostatní laskaví čtenáři si jistě ráčili všimnout, že zatímco dluh České republiky raketově rostl, dluh Švédska se zmenšoval (při současném vysokém růstu).
Kde asi udělali soudruzi Kalousek a Nečas chybu?
11. 03. 2013 | 20:34

Sláma napsal(a):

xx:
vy najednou píšete nějak rozumně. Co se to s vámi stalo? Napsal jste: "Nebo je cesta spíše ta, pokusit se 30 let tak tvrdě pracovat ...
Ano, s tím naprosto souhlasím. Nezaměstnanost každou ekonomiku poškozuje. Pracovat by měl být každý, kdo může. Ale k tomu se s Nečasem a Kalouskem nedopracujeme. Těm jde jen o to, kde co vytunelovat či odklonit!
Statistika je samozřejmě z Eurostatu. V podstatě všechna čísla jsou stejně z Českého statistického úřadu, ale Eurostat má lepší metodiky, kterými sjednocuje interpretaci dat na mezinárodní úrovni.
11. 03. 2013 | 20:40

Sláma napsal(a):

Ještě pro xx: Proč myslíte, že Gates bojuje proti chudobě? Protože jeho programy si koupí jen ten, kdo má určitou ekonomickou úroveň. A každý má obvykle jen jednu instalaci. Takže, pokud se dopracujeme ke Kalouskovu snu, bude v Česku jen 10 tis. velice bohatých lidí, ale každý bude mít, řekněme ne jednu, ale dvě licence. To je 20 tis. Ale pokud by všichni zaměstnanci, včetně těch švarczaměstnanců měli slušnou životní úroveň, bude mít každý jednu instalaci, to je 5 mil. instalací. A to se už vyplatí.
A to je v jádru důvod proč se to nemá přehánět s přiškrcováním příjmů námezních pracujících - prostě oni jsou nejen nákladová položka, ale také spotřebitel!
Ale tohle prostě Kalousek, Drábek ani Schwarzenberg nikdy nepochopí!
11. 03. 2013 | 20:46

Sláma napsal(a):

Pavel napsal: "Státní dluh pod vedením jeho přátel stoupl dokonce 4 x z 200 miliard na 800"
To samozřejmě není pravda. Navíc veřejný dluh inteligentní lidé neměří na miliardy, ale procentem hrubého domácího produktu. A za vlády pravo-levé koalice ČSSD + KDU-ČSL + US-DEU byl veřejný dluh neustále pod 30% HDP, tedy na méně než 50% konvergenčních kritérií EU, které daly strop veřejného dluhu na 60% HDP.
Máte ovšem pravdu, že se veřejný dluh zdvojnásobil mezi léty 1998, kdy byl 14,5% HDP a rokem 2002, kdy byl 27,1%. Ovšem za ten zodpovídají pravicoví poslanci, protože rozpočet České republiky přijímá Poslanecká sněmovna, ve které tehdy měla pravice většinu 102 hlasů!
11. 03. 2013 | 20:53

Sláma napsal(a):

Pavel napsal: "Státní dluh pod vedením jeho přátel stoupl dokonce 4 x z 200 miliard na 800"
To samozřejmě není pravda. Navíc veřejný dluh inteligentní lidé neměří na miliardy, ale procentem hrubého domácího produktu. A za vlády pravo-levé koalice ČSSD + KDU-ČSL + US-DEU byl veřejný dluh neustále pod 30% HDP, tedy na méně než 50% konvergenčních kritérií EU, které daly strop veřejného dluhu na 60% HDP.
Máte ovšem pravdu, že se veřejný dluh zdvojnásobil mezi léty 1998, kdy byl 14,5% HDP a rokem 2002, kdy byl 27,1%. Ovšem za ten zodpovídají pravicoví poslanci, protože rozpočet České republiky přijímá Poslanecká sněmovna, ve které tehdy měla pravice většinu 102 hlasů!
11. 03. 2013 | 20:53

Sláma napsal(a):

Pavel napsal: "Státní dluh pod vedením jeho přátel stoupl dokonce 4 x z 200 miliard na 800"
To samozřejmě není pravda. Navíc veřejný dluh inteligentní lidé neměří na miliardy, ale procentem hrubého domácího produktu. A za vlády pravo-levé koalice ČSSD + KDU-ČSL + US-DEU byl veřejný dluh neustále pod 30% HDP, tedy na méně než 50% konvergenčních kritérií EU, které daly strop veřejného dluhu na 60% HDP.
Máte ovšem pravdu, že se veřejný dluh zdvojnásobil mezi léty 1998, kdy byl 14,5% HDP a rokem 2002, kdy byl 27,1%. Ovšem za ten zodpovídají pravicoví poslanci, protože rozpočet České republiky přijímá Poslanecká sněmovna, ve které tehdy měla pravice většinu 102 hlasů!
11. 03. 2013 | 20:54

xx napsal(a):

Sláma: víte, proto prosazuji co nejmenší vliv státu na ekonomiku. Je to opět čistě pragmatická potřeba eliminovat Nečase a Kalousky, ale i Sobotky, Škromachy, Grose, Palase, Krause a jim podobná individua a jejich loutkovodiče.

Sociální demokraté nemají žádný lepší recept. Rozdíl je pouze v rétorice. Ekonomické dopadu jsou stejné.

Socani se často chlubí růstem. Vy se tu s parabellem dohadujete o růstu. Ale zamyslete se nad tím, o čem se vlastně hádáte. HDP ČR je asi 3,8 nebo kolik biliónu korun. Stání dluh za rok 2012 byl kolik, 140 miliard ? Jestli si to pamatuju, no to je celkem jedno, o přesnost těch nepřesných čísel tady nejde. Podstatou je, že ten vládní dluh zvýšil HDP o nějakých 4,5 % !

A vy se tu s parabellem handrkujete o jednom nebo dvou procentech HDP ? 38 miliard + nebo - dokáže ovlivnit Kalousek jedním škrtem pera. K čemu je takovej údaj dobrej ?

Nebo jinej, lepší příklad. Pamatujete se na Topolánkovu vládu a změny DPH na stavby ? Tenkrát chytře oznámil dopředu ty změny. Stačilo jen prohlášení Topolánka, a HDP se zvedl o několik procent ( tehdy byl rekord v hypotékách, 140 miliard za rok si lidi napůjčovali )

Koncetroval se tak růst z dalších let do jednoho roku ( lidi co si vzali hypotéku měli v plánu si ji vzít, ale někteří by si ji vzali později ). Je správné za takový růst vládu velebit ?

Stejné bylo šrotovné. To bylo řečí jak skvěle funguje, HDP v krizi to samozřejmě trochu posunulo. Ale realita z dlouhodobého pohledu je taková, že o co narostly nákupy před dvěma roky, o tom se propadl trh dnes. Jen posun nárůstu HDP v čase, ale ekonomice to žádné bohatství navíc nepřineslo. Jen odklad potíží automobilek. A opět, uměle nadhodnocený HDP tehdy a nyní to působí opačně, je uměle snížen.

Jaký smysl má porovnávat takové údaje ?

Když se podíváte do let, kdy měla ČR úvěrovou expanzi hypoték ( po vstupu do EU se uvolnily úroky, zvýšla se dostupnost hypoték a ceny nemovitostí rostly nebývalým tempem, což samozřejmě nebývale také zvedlo HDP, to jsou ty slavné 6 procentní růsty za ČSSD ) v té době Švédsko nebo Německo rostly někde kolem 1 procenta a my takoví rekordmani, to byl růst. Tehdy byste nás chválil a Švédsko kritizoval ?

Vidíte jak je to srovnání zrovna u HDP absurdní bez toho abyste zmínil, proč k růstu nebo poklesu aktuálně dochází ?

Zvýšení DPH, co myslíte, zvýší HDP nebo sníží ?
11. 03. 2013 | 21:04

Sláma napsal(a):

Kelt má naprostou pravdu. Vlády ODS vždy přivedou tuto zemí do hlubokého propadu.
V roce 1997, kdy mělo Slovensko růst 6,7 % HDP/hlavu, dovedla vlády Václava Klause Českou republiku k propadu o 0,7%, v dalším roce, tedy 1998, mělo Slovensko růst o 4,3%, zatímco Česká republika propadla od dalších 0,2%. Bylo to v době, kdy v Evropě měly jediné dvě země pokles - Česká republika a Rumunsko!
Nyní opět všechny okolní země rostou, i když nijak rychle, ale Česko má opět při vládě ODS pokles za rok 2012 o 1,7% (jedná se o předběžné údaje Českého statistického úřadu - předchozí mnou udávané údaje jsou o něco starší data z Eurostatu).
A samozřejmě i ostatní ukazatele jsou tragické - průmyslová výroba poklesla o 12,5% (i když Xury tvrdí, že se na tom podepsal o 3 pracovní dny kratší prosinec), stavební výroba o 17,3% (tam už na pracovní dny nehraju, protože stavby běží bez ohledu na pracovní dny), maloobchodní tržby klesly o 5,1 % (tam naopak měl větší počet volných dnů tržbám pomoci, ale nepomohl), inflace je 3,0%.
11. 03. 2013 | 21:07

Sláma napsal(a):

xx má celkem pravdu, když se ptá: "Jaký smysl má porovnávat takové údaje?"
A máte, xx, nějaké lepší?
Ostatně, Česká republika jde do hajzlu i prostým pozorováním, na to snad nikdo ani žádné údaje nepotřebuje.
Minimální podíl státu je neoliberální hovadina. Nejmenší podíl státu má Somálsko a Etiopie.
Prostě moderní společnost bez většího přerozdělování být nemůže. Boj proti státu, jak nám to předvádí Kalousek a Nečas, je ve skutečnosti jen boj za co největší odklánění a tunelování.
Nejméně se dá tunelovat sociální a zdravotní pojištění. To sice poslanci za ODS provádějí, ale je to příliš okaté a snadno kontrolovatelné.
Proto se Nečas s Kalouskem snaží omezovat tzv. mandatorní výdaje, ovšem za stálého zvyšování tzv. nemandatorních výdajů, tedy tunelování schopných výdajů.
Jinak odkazuji na skvělý příspěvek frankyho, který jasně popsal základní problém, který ovšem Kalousek s Nečasem nejsou schopni pochopit. Ten spočívá v tom, že materiální lidské potřeby zajišťuje stále méně a méně lidí, s tím, jak fyzickou práci přejímají vyspělé technologie, často téměř úplně robotizované.
Je proto nutné stále větší procento lidí zapojovat do znalostní ekonomiky.
11. 03. 2013 | 21:18

Fialenka napsal(a):

Program Sociální demokracie by se možná těšil trochu větší důvěře u lidí, kdyby bylo ukázáno, že to je program z nejvyspělejších zemí. Tady totiž stále ještě přetrvává atmosféra pravicového smýšlení. Docela dobře tuto pravicovou atmosféru, hecování a strašení vystihuje hláška Stanislava Bernarda z loňského dubna: „Levice vyhrožuje už teď, že reformy, které Nečasova vláda alespoň začala, zruší.“ „Vůbec největší korupcí v gigantickém měřítku je předvolební populismus a sliby. Toto je především levicová doména.“
Ohledně nezaměstnanosti a cesty z krize bych chtěla, aby se ČSSD zabývala i návrhy Martina Wolfa, které zazněly loni na Světovém ekonomickém fóru ve Švýcarsku. Martin Wolf cestu z krize shrnul přibližně do těchto oblastí: Příliš neškrtat v dobách propadu. Mírnit nerovnosti v platech, řešit tematiku ohodnocení práce, vlastnické a manažerské struktury, daňové otázky a nezdravý průnik peněz a moci.
11. 03. 2013 | 21:18

xx napsal(a):

Sláma: ještě dodám, neměl jsem v úmyslu diskutovat o smyslu šrotovného. Pouze tím ilustruji jakým způsobem se promítají ty věci do HDP o kterém se tu dohadujeme a tudíž nemá valný smysl o tom vést vášnivou debatu, protože stačí aby politici vymysleli nějaké opatření nebo jen vyhlásili záměr a lidi sami pohnou HDP o procenta z úspor nebo na dluh.

Koluje po internetu takový vtip, "jaká nespravedlnost, že jen některé státy USA dostávají pravidelně tak mohutné prorůstové impulzy v podobě tornád a hurikánů"
11. 03. 2013 | 21:22

xx napsal(a):

Sláma: už jste zase plně v ideologické koleji. Minimální podíl státu má třeba HongKong.

Ale opět jste sklouzl ke srovnávání neporovnatelného. To je jalová debata.
11. 03. 2013 | 21:25

xx napsal(a):

Sláma: "Je proto nutné stále větší procento lidí zapojovat do znalostní ekonomiky."

A jsme na začátku debaty, kruh se uzavřel ;) Znalostní ekonomika - stále více lidí dosahuje vzdělání, pro které nejsou žádné reálné možnosti uplatnění a posilují řady nezaměstnaných.

Problém znalostní ekonomiky by se dal shrnout do jedné věty, "jak udělat z blbce vědce". Je to dost obtížné. Málokdo si uvědomuje, že i znalostní ekonomika aby fungovala, potřebuje tvůrčí osobnosti navíc velmi vzdělané.

Lapidárně řečeno, znalostní ekonomika aby prosperovala a byla stále ekonomikou, nepotřebuje více sociologů, historiků, politologů, expertů na evropská studia ( lidově politruků ) a pod. Ale potřebuje více inženýrů, biologů, fyziků, chemiků a dalších expertů těchto řekl bych technologických vědních oborů.

Jenomže Evropa zdáse jde spíše tou cestou socialogů a politruků. A důsledek ? Je čím dál více socialologů a politologů podivujících se nad tím, že roste nezaměstnanost VŠ vzdělaných lidí.
11. 03. 2013 | 21:35

Občan napsal(a):

xx,
znalostní ekonomika NENÍ pouze o vysokoškolácích, ale i o SŠ a vyučených, schopných pracovat s nejmodernějšími materiály a technologiemi a jejich prostřednictvím VYRÁBĚT/TVOŘIT něco dobře prodatelného nebo "jenom" všeobecně užitečného.

Právě podpora takových prvků "znalostní ekonomiky" či "znalostní společnosti" by výrazně pomohla snížit nezaměstnanost.
Jenže...
To by musely současné vlády alespoň tušit CO vlastně ta "znalostní ekonomika" či "znalostní společnost" znamená. Ale protože to netuší, šly vlády primitivní cestou tupého navyšování počtu osob na VŠ bez ohledu na jejich uplatnitelnost; a vůbec je nenapadlo, že by "znalostní ekonomika" mohla nebo dokonce měla zahrnovat cokoli jiného než "vychodit VŠ".

Jenže "znalostní ekonomika" také znamená VĚDĚT kolik lidí se může uplatnit v jakém oboru a napřít finance do vzdělávání tam, kde je ze strany "pracovního trhu" poptávka. je jedno, že nějakou dobu to budou třeba "ncčkáři" a tesaři a za pár let pro změnu zase kvalitáři, sociální pracovníci nebo prodavačky. Nejde samozřejmě jenom o základní profesní vzdělávání náctiletých, ale i o REKVALIFIKACE dospělých lidí a absolventů, kteří by chtěli pracovat, ale mají jinou kvalifikaci než jaká je "trhem" zrovna požadována.
Tohle ovšem vyžaduje jistou plánovitost vzdělávacích programů, spolupráci výrobního sektoru a omezeně i sektoru služeb s resortem školství, výměnu dat, společnou tvorbu výhledových vzdělávacích plánů a další podobné "legrácky". A pochopitelně alespoň elementární ekonomické vzdělání a myšlení ministrů, jakož i určitou sociální citlivost ze strany podnikatelstva. Protože ale na obou stranách chybí takřka všechny předpoklady pro vznik čehokoli smyslupného, nemluvě o něčem tak sofistikovaném jako je "znalostní ekonomika", jsme tam, kde jsme.
Pan Sláma má tedy OPĚT pravdu.
11. 03. 2013 | 22:08

Ládik!!! napsal(a):

Kelte,
já na diskuse nemám čas, musím dělat prachy. Občas zde napíšu svůj názor na věc. Jen se odreaguju. Mě baví práce, ne plané kecy (neplatí to vždy, i kecy jsou někdy potřeba - ale nemohou přerůst do neúměrných mezí).
11. 03. 2013 | 22:23

Občan napsal(a):

Jo, jarpore,

plantáte hrozný pitomosti.
Netuším, jestli něco vyrábíte, nebo chodíte po domech s "finančními produkty", či jste něčí zaměstnanec. Ale ono je to vlastně jedno.
Abyste cokoli prodal, potřebujete mít nezanedbatelnou množinu těch, co to koupí. Čím menší ta množina je, tím menší máte šanci něco prodat.

Takže čím víc lidí dělá za "plat" blízký nebo rovnající se minimální mzdě, tím je množina koupěschopných menší. Takoví lidé jsou schopni zaplatit jenom nejlevnější bydlení a trochu potravin; na nic dalšího jim nezbývá. Jejich "platu" navíc odpovídá i výše odvedeného zdravotního a sociálního pojištění (a je úplně putna, jestli je "státní" nebo privátní). A i kdybyste se umarketingoval, z takové množiny nevyrazíte ani korunu nad rámec jejích možností. Neprodáte jim prostě NIC
Ale ani "spotřebitelská skupina" s příjmy do 15 000.- Kč čistého se nepřetrhne s nákupy zbytností. Taková množina si maximálně pořídí nějaké drobné pojištění a spoření na horší časy, ale zbytnostem se vyhne obloukem, protože si je nemůže dovolit.

Takže tlakem na snižování platů si, chytrolíne, podřezáváte jen a jen vlastní větev. Kde nejsou prachy, tam nic neprodáte.
Asie a Afrika, kam tak zasněně hledíte ohledně nízkých platů a neexistence pravidel a veřejných systémů vzdělání, zdravotnictví a sociální péče, spotřebovává jen minimum toho, co SI tam nechávají vyrábět takoví jako jste Vy. (Maximálně to okopíruje a vyrábí SI to pod svými značkami pro SVÉ lidi.) A protože nejen výroba, ale i provozní služby jako jsou účetnictví a informatika byly vyvezeny do "levných" zemí, DOMA je náhle ohromná množina lidí, kteří si zboží a služby jim určené nemohou kupovat. A "vychytralý" podnikatel brečí, že nemá odbyt.

Už ve středověku každý drobný zemánek s jednou vesnicí dobře věděl, že klid má jen pokud mají poddaní dost kaše, chleba a teplo v chalupě. A že jedině poddaní, kteří mají co ztratit, jsou ochotni to jít bránit. Hladoví poddaní na svého pána zvysoka kašlali a když po nich něco chtěl, buď mu utekli, nebo se alespoň zašili někde v lese.
Moderní "podnikatelstvo" a "finančnictvo" zjevně nemá ani tolik "prostého selského", kolik ho měl ten negramotný středověký primitiv.
11. 03. 2013 | 22:39

xx napsal(a):

Centrální plánovač občan tu rozjíždí diskusi nad první pětiletkou po roce 89. Znalostní ekonomika, plánování váhy cen a platů. To nám tu ta občanem centrálně řízená ekonomika pěkně a hladce šlape. Školství plní plánované oborové kvóty na 100%, ekonomika znalostí jede na plné obrátky.

To se to bude usínat s takovou ideologií v hlavě. Jen aby Občane ráno moc nebolela ;)
11. 03. 2013 | 23:34

Občan napsal(a):

xx,
jestli si myslíte, že "inženýři, biologové, fyzikové, chemici a dalších experti" se obejdou bez kvalitních provozních chemiků a techniků, dělníků ovládajících moderní technologie, řemeslníků, schopných vyrobit a opravit to, co ti v uvozovkách jmenovaní potřebují ke své práci, pak jste zřejmě definitivně zešílel.

A jestli si myslíte, že cokoli může fungovat bez plánování a přehledu o tom co, kdy, kde a kolik toho bude potřeba, pak jste si nejspíš v životě neuvařil ani kolínka s kečupem a sejrem; natož abyste cokoli vyrobil, postavil nebo alespoň vymyslel.

A protože přesně takoví jako jste Vy dnes "řídí" tenhle stát, jsme v řiti. Stačí se ostatně podívat co způsobil jeden chemický "expert" na fleku ministra financí a kybernetický "expert" na fleku ministra práce a socvěcí.
12. 03. 2013 | 00:05

SuP napsal(a):

Občan -
"....A protože přesně takoví jako jste Vy dnes "řídí" tenhle stát, jsme v řiti...."

A co s tím, Občane, Slámo, Kelte, Sladký, Vykydale uděláte?
První krok - zvolili jste Zemana - O.K.
Druhý krok - Zvolíte Sobotku - ??
Třetí krok - Podpoříte KSČ - !!
A dál????
Začnete masírovat lební dutiny méně vnímavějších spoluobčanů, že za to můžou ty druhý, aby díky té masáži zapoměli na svoje problémy? Zeman už začal.
A dál???
12. 03. 2013 | 07:28

Občan napsal(a):

SuPe,

ještě rok téhle "vlády" a komáři ani nebudou potřebovat volební kampaň. Tu jim totiž dělají současní "rozpočtově odpovědní protikorupčníci".
12. 03. 2013 | 08:58

SuP napsal(a):

Ptal jsem se -
A dál???
Protože kdyby někdo z protistrany věděl, co s tím udělat, proč myslíte, že by čekal až do voleb?
12. 03. 2013 | 09:14

SuP napsal(a):

Víte, Občane, podle mého mínění jsou politici napříč spektrem banda vejlupků, kteří používají stát jen k tomu, aby dosáhli pozic a příjmů, o kterých by se jim v práci ani nesnilo. A pro lepší dosažení těchto cílů je daleko vhodnější situace, když "se nedaří", než když ano.
Jediný rozdíl mezi politickými stranami je v tom, že když jsou u moci ty, které se deklarují jako pravicové, jsou občané, pracující v nestátním sektoru míň otrávení, než když je to naopak. Pracujícím ve státním sektoru je to v podstatě jedno, jejich největší motivací je to, že levicové vlády jim toho víc naslibují.
Nicméně faktem zůstává, že s objektivními problémy žádná vláda zatím nikdy nic konkrétního neudělala. Ať se vám to líbí nebo ne, vždycky to de-facto vyřešil TRH. Ani ne tak ten náš piditrh, jako to, když všechno dobře funguje u západních sousedů a v celé EU. Ta ovšem teď po fázi "letadlo" (po rozšíření postkomunistickými zeměmi) přešla na strategii socialismus a podle toho se jí taky daří řešit hospodářské problémy.
12. 03. 2013 | 09:26

Občan napsal(a):

"A dál?", SuPe,
bude znamenat OPĚT dávat dohromady to, co současné "vlády" podělaly. Tentokrát už to bude mnohem složitější než v letech 1998-2006, protože zadlužení, které Kalousek nasekal a ještě naseká, se stává neřešitelným (jen v letošním roce se chystá zatnout sekeru ve výši 231 000 000 000.- Kč).
Zeman už před 15ti lety mluvil o spálené zemi. Ale ve srovnání s dneškem měl docela pohodovou práci.

POKUD budou ČSSD s KSČM chtít ŘEŠIT situaci ČR, bude to znamenat překopání daňového systému a dotačních systémů tak, aby přinášely SKUTEČNÝ efekt a ne jen zdražování, rozval veřejné sféry a tuny zbytečných brožurek.
Budou muset okamžitě řešit obří nezaměstnanost, podzaměstnanost a s tím spojený propad výroby a prodeje, propad odvodů na socko a zdravko, tunel ve zdravotním pojištění, tunel v penzijním účtu. Bez úklidu v těchto oblastech a bez nakopnutí spotřeby nehnou s ničím; a myslím, že vědí, že spotřebu nelze nastartovat JENOM příspěvky a dávkami, ale že je třeba dostat lidi do práce. Jenže když už se řítíme po úpadkové spirále, bez státní ingerence "do začátku" to nepůjde.
Takže pro začátek:
- registrační pokladny s pamětí
- majetková přiznání
- daňová progrese
- striktní pravidla a nemilosrdné vymáhání jejich dodržování
- přísná kontrola a vymáhání každé koruny na příjmech a výdajích
- tvorba pracovních míst
- odeslání cizinců domů
- maximální možná regulace "finančních trhů" a bankovnictví
- likvidace pracovních agentur a "švarcsystému" (existující LEGÁLNÍ dva typy dohod pro krátkodobé a příležitostné zaměstnávání bohatě stačí)
- rychlé ale spravedlivé (myslím tím kvalitně zdokladované a nestranné) řízení a soudy s JAKÝMIKOLI finančními přestupníky

A já fakt NEVÍM, zda budou takové spolupráce schopny. NIKDO to neví. Já mohu jen doblba psát co by bylo potřeba, aby věci zase POSTUPNĚ začaly fungovat. Ovšem do hlav politiků nevidím.
12. 03. 2013 | 09:58

Kelt napsal(a):

SuP,7.28,9.14,

"co s tím uděláte?a dál?
Je to jednoduché milý Watsone-jako 85%občanů,kteří již prohlédli,což se markantně ukázalo při senátních a krajských volbách budeme volit změnu.
Lidem a VV zmizí z politické scény a mafiánská ODSTOP dostane tak zhruba 25% hlasů a bude si užívat v opozici.
Bude to svým způsobem návrat do roku 1998,kdy nová vláda s absencí ODSTOP bude řešit návrat země k prosperitě a odstraňovat napáchané škody po Nečalouskovi.
Nedělám si iluze,že to půjde snadno-rozvrat veřejných financí a z toho plynoucí nedostatek prostředků na státní investice a všechny veřejné služby-školství,zdravotnictví,sociální služby -jejich náprava bude trvat nejméně 3-4 roky,protože legislativní kroky mají vždy 1-2 roky zpoždění po dni vyhlášení a to ještě za předpokladu,že se podaří odstřihnout mafiánské struktury od finančních toků a tak je eliminovat.
Bohužel očekávání těch,kteří budou netrpěliví bude zklamáno a otevře se prostor volání po silné ruce.Bude to složitá doba a zůstane na vládě,zda dokáže svoje kroky vysvětlit a obhájit.
12. 03. 2013 | 10:14

SuP napsal(a):

S "franky" (11. 03. 2013 | 10:53) bych si trochu zapolemizoval o míře závažnosti jím uvedených dvou hlavních faktorů.

"....dlouhodobě existující objektivní pokles pracovních příležitostí vlivem nahrazování lidské práce automaty a roboty a výhled hraničící téměř s jistotou předpokládá, že tento trend bude pokračovat...."
Spíš bych viděl obráceně příčinu a následek. Roboty a automaty začaly nahrazovat lidskou sílu v prvé řadě tam, kde bylo nutné zvýšit kvalitu a množství práce a dále tam, kde bylo potřeba chránit život a zdraví - těžké práce a práce v nezdravém prostředí. V další etapě se ukázalo, že tyto "náhražky" jsou natolik výkonné a spolehlivé, že pracovní místa, která jimi byla nahrazena, zaujali "operátoři" těchto zařízení. Automaticky vznikl i požadavek na jejich kvalitnější vzdělání, protože robota neopraví ani nepřeprogramuje ani klasický kopáč, ani klasický lakýrník. A začala se rozvíjet "vzdělanostní" ekonomika.
V dalším vývoji se ukázalo, že cesta zpátky nevede.

"....druhým trendem je pokračující dlouhodobá absence státní politiky podporování růstu znalostí člověka, jako důležitého předpokladu jeho úspěšného zapojení v nově vznikající informační společnosti. Vlivem absence této politiky byl potlačena motivace lidí směrem k vyšší aktivitě vydávané lidské energie...."
S tím bych s dovolením souhlasil ještě míň. Protože informační zdroje jsou TAK široké a přístupné, že nevidím důvod, proč by se jimi měly zabývat vlády.
Mělo by být přirozené, že kdo tento trend včas zachytí a zpracuje, měl by z toho mít existenční výhodu. Ne tak, jak to funguje v současné společnosti, že existenční výhodu má výhradně ten, kdo dokáže druhého osrat.
Budoucnost nebude zdaleka tolik patřit "chytrým (vzdělaným)", ale "šikovným (zručným)" a "chytrým a šikovným". Spolu s tím musí dojít i k objektivizaci oceňování výsledků večkerých lidských činností.

Z mého pohledu je hlavním zdrojem nezaměstnanosti to, že občané žijí s podstatně vyšším životním standardem, který je přirozeně finančně mnohem nákladnější než v byl dobách, kdy "nebyli lidi". Proto je v současnosti mnohem větší poptávka po "zaměstnání" jako zdroji financí pro uspokojování (nadbytečných) životních potřeb, než poptávak po "práci", kterou za velkou část obyvatelstva realizují přistěhovalci.
Zjednodušeně řečeno, dobře placené práce není zdaleka tolik, aby si její pomocí mohli všichni vydělat na daný životní styl. Tato krize spojená s hospodářskou recesí by se mohla stát počátkem hledání objektivních hodnot a potřeb pro spokojený život v budoucnosti.
12. 03. 2013 | 10:30

xx napsal(a):

Občan: podzaměstnanost ? Co je to ?

Víte Občane, přidržme se reality. Tedy skutečného života. Výše jsem maloměšťákovi popsal realitu z naší malé firmy. Upozorňuji znovu, že většina zaměstnanosti v celé Evropě pochází od malých a středních firem. Velké firmy s velkými obraty zaměstnávají asi jen 30% zaměstnanců ! Například IT sektor v ČR generuje větší obrat než automobilový průmysl, kde dominují velké firmy. IT sektor je naopak doménou firem malých a středních.

Zahraju si na maloměšťáka a zeptám se:
Vysvětlete, jak naší firmě při 40% propadu zakázek pomůže překopání daňového systému, registrační pokladny, majetková přiznání, daňová progrese, striktní pravidla a nemilosrdné vymáhání jejich dodržování, přísná kontrola a vymáhání každé koruny na příjmech a výdajích, odeslání cizinců domů, maximální možná regulace "finančních trhů" a bankovnictví, likvidace pracovních agentur a "švarcsystému" ?

Jak konkrétně to firmám jako je ta naše pomůže získat nové zakázky a dostat se zpět na původní stav zaměstnanců, který byl 32 a nyní je 26. Jak nám to pomůže nabrat dalších 6 lidí a dát jim práci ?

To je realita Občane a ne ideologie ! Sám víte dobře že je těžké sehnat práci. Jak nám pomohou ty Vaše recepty, abychom Vás zaměstnali ?

Kecy totiž nemají cenu.

Jenomže vy jste myšlením, metalitou zkrátka úředník. Státní úředník a Vaše recepty tomu odpovídají. Vy totiž nemluvíte o ničem jiném než o veřejném sektoru. O státních výdajích a příjmech. Protože podvědomně cítíte, že jiné uplatnění než ve státním sektoru nemůžete najít. Jinde se totiž jalovým žvaněním uživit nedá. Proto bojujete za státní sektor, protože to je vaše jediná šance na úspěch.

Opakuji ale znovu, většinu zaměstnanosti zajišťují micro, malé a střední soukromé firmy !!! Nejen u nás ale v celé Evropě.

Tak jen do nich, jen je ničte, a pak se divte a kruťte hlavou, že nezaměstnanost neklesá.

Vaše úvahy s malými firmami vůbec nepočítají, tedy krom uvalení povinností na ně a vybrání peněz z nich. Uvědomte si ale, že malé firmy hospodaří s malými penězi, netvoří miliardové zisky a kapitálové rezervy, tam není co brát. Přidáte jim výkazovou povinnost a malá firma nemůže prostě a jednoduše navýšit rozpočet a přijmout na tu agendu člověka, jako to dělají státní úřady. Malá firma na to musí nějak vydělat, aby to mohla zajistit.

To je to co si státní úředníci neuvědomují. Ve firmách a lidech vidí jen dojné krávy a daňové úniky. Takhle se prosperita ale nebuduje. Takhle se buduje chudoba.
12. 03. 2013 | 10:34

xx napsal(a):

Kelt: situace roku 98 se neopakuje. Tehdy Zeman použil Keynesiánský ekonomický impulz, vrhnul do ekonomiky, zabržděné centrální bankou, dluhové peníze, šel vlastně proti tahu centrální banky. To samozřejmě postrčilo ekonomiku o kousek nahoru. Každé peníze vržené do ekonomiky způsobí efekt vyšší ekonomické aktivity na nějak čas. Pak přišel vstup do EU a s ním příliv dalších peněz. A současně došlo ke snížení úrokových sazeb na minimum ( v roce 1997 byly úroky 11% a více, krátkodobě až 57% jestli si to dobře pamatuju, a dnes ? ), uvolnění podmínek pro hypotéky. To byl koktejl který nakopl ekonomickou aktivitu. Problém je ale v tom, že šlo převážně o spotřební chování, nákupy nemovistostí, spotřebního zboží, aut a pod. Nikoli velké investice do budoucnosti.

Přišla krize a recese a jasně se to ukázalo.

To už ale dnes není k dispozici. Stát vyčerpal tradiční keynesiánské triky jak manipulovat ekonomikou. Další mohutné impulsy už nejsou kde vzít. Jak docílíte toho, aby si lidé brali hypotéky 90-100 miliard ročně, stát vrhal do ekonomiky 100-200 miliard ročně z dluhopisů a k tomu přišlo několik velkých investic ze zahraničí ?

Tenhle koktejl už nenamíchají, Kelte. Vaše očekávání jsou jalová.
12. 03. 2013 | 10:44

xx napsal(a):

SuP: snad nebudete polemizovat s někým, kdo by rozbíjel stroje beroucí lidem práci ? Takový člověk patří se svými názory do 19 století.
12. 03. 2013 | 10:45

Yosif K napsal(a):

Kelt napsal(a):
SuP,7.28,9.14,

"co s tím uděláte?a dál?
Je to jednoduché milý Watsone-jako 85%občanů,kteří již prohlédli,což se markantně ukázalo při senátních a krajských volbách budeme volit změnu.
Lidem a VV zmizí z politické scény a mafiánská ODSTOP dostane tak zhruba 25% hlasů a bude si užívat v opozici.
Bude to svým způsobem návrat do roku 1998,kdy nová vláda s absencí ODSTOP bude řešit návrat země k prosperitě a odstraňovat napáchané škody po Nečalouskovi.
Nedělám si iluze,že to půjde snadno-rozvrat veřejných financí a z toho plynoucí nedostatek prostředků na státní investice a všechny veřejné služby-školství,zdravotnictví,sociální služby -jejich náprava bude trvat nejméně 3-4 roky,protože legislativní kroky mají vždy 1-2 roky zpoždění po dni vyhlášení a to ještě za předpokladu,že se podaří odstřihnout mafiánské struktury od finančních toků a tak je eliminovat.
Bohužel očekávání těch,kteří budou netrpěliví bude zklamáno a otevře se prostor volání po silné ruce.Bude to složitá doba a zůstane na vládě,zda dokáže svoje kroky vysvětlit a obhájit.
12. 03. 2013 | 10:14
KONEC CITATU.

Naopak - doba bude VELNMI VELMI jednoduchá. Vláda levicových mudrolínů zneužije toho že Česko je slovy rolexového odboráře Štecha "tragicky poddluženo" - napůjčuje peníze a začně je plnými lopatami rozhazovat mezi proletáře.
Všichni socanští mudrolíni - Spidla, Paroubek,
Recept který nemá chybu.

DIAMANTY jsou nejlepší kámoš pěkné dívky a SOCIALNI DAVKY jsou nejlepší kámoš Zemanovského voličstva. Dolních 5 milionů žije z transferů od horních 5 milionů. Myslím že se socanům stěží podařit oblbnout více než 55% voličstva.

Socanská vláda sice propaguje ale nehájí dolních 10 milionů proti "boháčům".

Praktický dopad socanských opatření je přilepšení nejspodnějšímu půl milionu (nepominutelných skalním voličům TOTALNE zavislým na dávkách) na úkor všech ostatních. Prostá matematika dokazuje že to jinak nemůže dopadnout.

Nic proti tomu, o chudáky se nějak stará každá společnost. Socani však mají zájem aby počet chudáklů závislých na dávkách byl co největší - jsou to jejich skalní voliči, ketří se dají nejsnáze rozeštvat.

Úspěch socanů ve volbách je závislý na tom, zda přijdou či nepřijdou k volbám "dojičky z Osoblažska a nezaměstnaní z Mostecka". Charismatickému žvanilovi Zemanovi se toto dokonale povedlo. U bezbarvých socanských petrolínků bych si tím nebyl tajk jistý.
12. 03. 2013 | 10:48

Yosif K napsal(a):

Sobotka by se měl též zamyslet, proč je v Česku ŠESTÁ NEJNIZSI nezaměstnanost v Evropě a proč všude kde dlouhá léta řadili ve vládách socani je nezaměstnanost podstatně vyšší. Snad kromě ropného Norska.
12. 03. 2013 | 10:50

SuP napsal(a):

Občan -
- striktní pravidla a nemilosrdné vymáhání jejich dodržování
Pravidla jsou, vymáhání není.
- odeslání cizinců domů
To vám neprojde. Adekvátní reakce zvenku by pro nás byla horší.
- likvidace pracovních agentur a "švarcsystému"
Švarcsystém je zakázaný 20 let. Pokud ho praktikují i zákonodárci, těžko to vybojujete.
Nicméně teoreticky by se s vaším výčtem třeba dalo i s výhradami souhlasit, mnohá opatření jsou levicí proklamovaná jako cesta k prosperitě od roku 1998, druhá strana je považuje za bezzubá, ale klidně by se to dalo zkusit.
12. 03. 2013 | 10:54

SuP napsal(a):

xx -
Už jsem se lekl, že mě v tom necháte samotného.
;-)
12. 03. 2013 | 10:55

SuP napsal(a):

Kelte -
To je slabota. Ale rád se přijdu na ty vaše pokusy dívat. Jak budete budovat prosperitu na spotřebě občanů ČSSR pod vedením KSČ vedle posledního stojícího evropského tygra - Německa v recesi.
Občan, to je jinej formát.
12. 03. 2013 | 11:00

SuP napsal(a):

Občan -
Pro samé hlubokofilosofické úvahy bych málem zapoměl. To, co vám tu nechal pan xx (12. 03. 2013 | 10:34) je přesné i podle mě. A to se známe už hodně dlouho. Ale pan xx to napsal mnohem líp.
12. 03. 2013 | 11:20

Kelt napsal(a):

xx,
jenom na úvod-jaká je současná úroková míra národní banky-možná se pletu,ale O,5%?
Co se týče roku 1998 tak se mýlíte-situace je zrcadlově stejná.
I tehdy okolní postkomunistické země rostly slušným tempem,jenom ČR se propadla do krize a Klaus,který ještě v roce 1996 prohlásil ČR ze evropského tygra,od kterého by se měli všichni učit,tak hodil ručník do ringu.
Také dnes okolní země překonaly propady ekonomiky z let 2009-10 a rostou,i když nižšími tempy,než v roce 1998.
Tato vláda jako rešení recese přijala dva základní postupy-plošné škrty a zvyšování DPH,kterými dále podtrhla domácí poptávku a prohloubila recesi-jenom za loňský rok poklesl HDP o dalších 1,2%.Dalším negativním jevem je,že zadlužování státu se nezastavilo,ale pokračuje docela "slušným"tempem.
Příští vlády musí nutně investovat do prorůstových investic a to ne cestou zadlužování,jak se mnoho obhájců současné vládní politiky domnívá,ale využitím reserv,které evidentě existují-
a to:
-omezení v maximální míře rozkrádání veřejných prostředků a odstřihnutí mafiánských skupin od peněžních toků a zabavením nelegálně nabytétk majetku a tím je eliminovat,čemuž současná vláda brání zejména odmítáním zákona o majetkovém přiznání a zdanění příjmů.
-zavedením progresivního zdanění,jak je obvyklé ve vyspělých zemích EU
-efektivním využitím zdrojů EU
-podporou prorůstových investic dopravní infrastruktury,které jako multiplikační efekt přinesou zvýšení zaměstnanosti a tím i výběr daní a snížení nákladů na soc.fond a nezaměstnanosti
Jak jsem ale uvedl výše,bude to cesta delší,než tehdy,neb propady ekonomiky jsou dlouhodobé a rozvrat veřejných financí hlubší.
12. 03. 2013 | 11:22

Občan napsal(a):

SuPe,

pravidla jsou velmi "liberání" (tedy gumová), takže si s jejich dodržováním dotčení nedělají vrásky a vymahatelé nemají na to je prosadit. Finanční správa je CÍLENĚ personálně a finančně poddimenzovaná tak, že stíhá evidenci, ale na kontroly nemá šanci; zejména ve větších a velkých městech.
Nebo Vám připadá normální, aby v krajských městech a v Praze připadala na jednu FO/PO finanční kontrola jednou za 180-230 let?

Ale projde.
Většina cizinců pracujících v ČR dělá ve švarcsystému na ŽL - pochopitelně samé zcela závislé činnosti. Další část pracuje přes agentury na prapodivné úvazky a dohody.
Takže stačí udělat pořádnou kontrolu těch "podnikatelů" a jakmile se zjistí, že jedinou jejich "zakázkou" je závislá práce pro jednu firmu, buď s nimi firma uzavře řádnou zaměstnaneckou smlouvu, nebo pojedou domů a firma dostane pokutu.
Totéž platí o agenturách - stačí kontrola úvazků a dohod. při zjištění, že cizinec pracuje denně místo 4 hodin 12, dojde buď k nápravě nebo odjezd a obří pokuta agentuře. A až by jich zkrachovalo 980 z těch asi 1200, co tu působí, tak by se buď umoudřily, nebo by skončily všechny.
Ovšem opět platí to co o finanční správě - CÍLENĚ nejsou lidi a prachy na kontroly; na ÚIP, ÚP i na ŽÚ. Takže úřady sice evidují, ale to je asi tak všechno co stíhají.

Sobotka s Filipem mají xy témat a záleží na nich, jestli se jich chopí. Vyčištění "pracovního trhu" by mělo být jedním z prvních. Až nebudou mít podvodnikatelé a příživnostníci KDE brát, tak buď se začnou chovat slušně, nebo půjdou do kytek. Nahrazeni budou bleskově normálními slušnými podnikateli a živnostníky.
12. 03. 2013 | 11:26

Občan napsal(a):

Hele, dvouiksko, co kdybyste si zagooglil?
Nebo mi pošlete nějaký kontakt a já Vám budu posílat faktury za konzultace v ekonomii a sociologii.

Podzaměstnanost (underemployment) je práce za velmi nízkou mzdu nebo/a na extrémně krátký úvazek, kdy "plat" nepokrývá základní životní potřeby. S tím souvisí další sociologický pojem - pracující chudina (working poverty). A dále pak sezónní práce, z níž výnos nestačí na pokrytí životních potřeb jak v průběhu trvání prací, tak v mezidobí.

Zbytek si laskavě nastudujte sám.
12. 03. 2013 | 11:37

xx napsal(a):

Kelt: nepřu se s vámi o politice této vlády. Je špatná, zvyšování daní je špatné, o tom není pochyb. Tato vláda se snaží seč může udržet výdaje na státní zakázky pro stranické kmotry a přitom tlačit rétoriku úspor, o tom též není nejmenších pochyb. Ovšem z hlediska prostého růstu nebo poklesu HDP je to celkem jedno, jestli zakázku získá kmotr který z ní půlku ukradne, HDP se zvýší o celou sumu vládního výdaje. Jenom to nepřinese reálný prospěch ekonomice, jak by se podle HDP zdálo. Ale HDP údaj se pohne nahoru.

K těm úrokům, přesně tak. Úroková sazba je na minimu, levnější úvěry už nijak výrazně nebudou. V roce 1997 ČNB prudce zvedla úroky, čímž zabrzdila ekonomiku. Zvýšení úrokových sazeb mělo za následek zdražení peněz pro firmy, obrovské zdražení peněz.

Pamatuji si dobře, jak jsem si tehdy zakládal termínovaný účet u IPB, kde byl úrok v jednu chvíli 11% ! Kolik nabízejí banky dnes na termíňáku ? 1,25% ?

Ne ne, v takové situaci nejsme abychom mohli jednoduše dát tak velký impulz ekonomice!

Podívejte se na vývoj úrokových měr vkladů a úvěrů v ekonomice - Dnes si podniky půjčují za 3-5% a úroky mají klesající trend, ovšem jaký lze očekávat efekt poklesu úroků o desetiny procent na úrovni kolem 3-4 procent ?

Po roce 98 šlo o pokles v řádu jednotek procent, to už je docela mohutný impulz ke zlevnění peněz. Přesná data bohužel nejsem schopen rychle dohledat, na webu ČNB vidím data jen od roku 2010 :(
12. 03. 2013 | 11:48

Občan napsal(a):

xx,

a PROČ myslíte, že se vám propadly zakázky o 40%?
Fakt se domníváte, že se ještě pohybujete v realitě jiné než virtuální?

Říkáte, že IT firmy mají obrat větší než automobilový průmysl. A pro kohopak (kromě fofrspekulantů) ty IT firmy dělají?
- státní a veřejný sektor (které naprosto debilně "outsourcovaly" své IT)
- velký průmysl
- fofrspekulanti
- banky
- jedna pro druhou

Veřejný sektor jde do kytek, protože nejsou peníze.
Velký průmysl jde do kytek, protože není odbyt (nejsou peníze).
Fofrspekulanti mají na IT Indy a Pakistánce (takže ve "vyspělých" zemích nejsou peníze)
I banky mají na IT Indy a Pakistánce (takže ve "vyspělých" zemích nejsou peníze)
IT firmy se navzájem neuživí, protože do jejich NEproduktivního koloběhu musejí přicházet peníze ZVENKU. A ty nejsou a už nikdy nebudou.

Stále ještě nechápete, že ten nesmyslný systém se konečně položil? Že ho položili "chytrýskové", co si mysleli, že "globalizací" si zajistí trvalou prosperitu a že peníze v původně vyspělých zemích, z nichž "outsourcovali" výrobu a obsluhu do Asie a Afriky, tak nějak budou vznikat samy od sebe?
Pořád ještě Vám nedocvaklo, že potřebujete někoho, komu byste mohl svoje "služby" prodat?

O "ajťácích" je známo, že se pohybují mimo realitu. Ale že je to tak vážné, to jsem si nemyslel.
12. 03. 2013 | 11:57

Yosif K napsal(a):

martin_k napsal(a):
yosif:
jde o to, že ono se nešetří. jenom se o tom mluví aby Nečas a Kalousek vyhráli volby. vyhráli a nesplnili zatím nic
11. 03. 2013 | 13:32
Ano, Kaolousek nešetří dost tak aby se dluh snižoval. Socani mu vytýkají dle toho jak se zrvna vyspí:
A) že šetří málo,. že oni budou šetřit více.
B) že šetří moc, že oni budou utrácet více.

Na 99% budou socané v příští vládě. Co pak BUDOU opravdu DĚLAT JE MIMO ZCELA OBECNÝCH KYDŮ completamente ve tmách.

Nejpravděpodobnější je, že budou utrácet o něco více, ale že to nebude mít žádný vliv. Stačí se podívat jak "prosperuje" sladká socanská Francie vedená socanským ultrafanatikem Hollandem. OD DESITI K PETI.

Avanti Popolo......
12. 03. 2013 | 12:03

Yosif K napsal(a):

Občan napsal:

Stále ještě nechápete, že ten nesmyslný systém se konečně položil? Že ho položili "chytrýskové", co si mysleli, že "globalizací" si zajistí trvalou prosperitu a že peníze v původně vyspělých zemích, z nichž "outsourcovali" výrobu a obsluhu do Asie a Afriky, tak nějak budou vznikat samy od sebe?
Pořád ještě Vám nedocvaklo, že potřebujete někoho, komu byste mohl svoje "služby" prodat?

O "ajťácích" je známo, že se pohybují mimo realitu. Ale že je to tak vážné, to jsem si nemyslel.
12. 03. 2013 | 11:57
Pane občan, a co vám takhle říká pojem PROLETARSKY INTERNACIONALISMUS? Proč nemáte radost z toho že chudé státy bohatnou jako dříve nikdy?

a) jestli vyspělé státy zchudly, tak zchudly mnohem méně než zbohatla Cína a Indie.
b) vyspělé státy nejspíše ani nezchudly, to se dá totiž těžko přesně měřit při radikálních změnách spotřebního koše.

Suma sumárum, nynější stav produkuje globálně více bohatství a méně chudoby než jak tomu bylo třeba před 50 lety.
12. 03. 2013 | 12:10

SuP napsal(a):

Občan -
"....Až nebudou mít podvodnikatelé a příživnostníci KDE brát, tak buď se začnou chovat slušně, nebo půjdou do kytek. Nahrazeni budou bleskově normálními slušnými podnikateli a živnostníky...."
Už jsem toho od vás četl hodně, ale tohle je perla jak z mrtvý živorodky.
Mám to chápat tak, že za každým "neslušným" podnikatelem, který ještě nesedí na ÚP a podniká jen díky podvodům, zaměstnávání načerno a využívání podceněných chudáků už tam sedí jeden "slušný", aby ho ihned vystřídal, zaměstnal místní faunu za "důstojné" mzdy a začal prosperovat? To dokázal naposled v roce 1994 Trávníček, když si bral úvěr a pak už to záleželo JEN NA NĚM!
Svatá prostato, to si fakt ještě dneska někdo dokáže myslet?
Ale nic proti tomu, aby to Filip se Sobotkou zkusili. Škoda, že už u toho nebude Kantorek. To by byly vtipy!
12. 03. 2013 | 12:32

Občan napsal(a):

Dobře SuPe,
uznávám, že jsem naivní a blbej, protože jsem si chvilku myslel, že se chcete normálně bavit o tématu, kde na žertování není moc prostoru. Měl jsem vědět, že tomu tak není.

Pokud si spolu s Yosifem K a xx myslíte, že vše vyřeší "bangladešisace" Evropy, USA a Ruska, nemá smyls rušit Vaše kruhy úvahami o tom, že to nefungovalo, nefunguje a fungovat nikdy nebude. Užívejte důchodu, dokud ho ještě dostáváte; nemusí to mít dlouhého trvání, protože Kalousek je hbitý.
12. 03. 2013 | 12:52

SuP napsal(a):

Viděl bych tu budoucnost asi tak.
Kdyby se levouni míň jezdili do Moskvy učit, jak těm druhým zakroutit krkem a víc se jezdili učit do Afriky, jak vyjít s 2USD na měsíc, mohli mít dneska už náskok.
Občane - ony totiž ty kategorie "underemployment" a "working poverty" musíte předebším zasadit do reálného ekonomického rámce. Ne s nimi mávat jen proto, že si myslíte, že byste měl dostávat víc, protože jste "zvlčil". Sedláček to na besedě se Švihlíkovou řekl naprosto přesně. "...a kdybychom se tu sešli po 40-ti letech trvalého růstu, zase budeme mít pocit, že máme málo...."
Teď jdu zase chvíli obkládat, tak doufám, že mi tu zatím něco výživného připravíte.
;-)
12. 03. 2013 | 12:52

SuP napsal(a):

Občane -
Nebalte flintu ani žito.
Nejste ani naivní, ani blbej. Jen to vidíte jinak než my, protože dlouhodobě z jiné strany..
Taky se chceme bavit seriozně, protože ty problémy nejdou a nepůjdou mimo nás. Jenom musíme hledat řešení, která povedou k cíli a ne ta, která se tak jen tváří a to ještě jen pro menší část populace.
12. 03. 2013 | 12:57

SuP napsal(a):

Tou "bangladešizací" to vedete do extrému, jak jste zvyklý. Ale zamyslete se rouzumně nad tím, kolik činností je nutné dělat za VŠECH okolností, které je reálné nabízet těm., kdo zajišťují to první, aby je život těšil a kolik je činností, které nejsou nenahraditelné. A začněte se na něco konkrétního připravovat.
Pokud se svět začne bořit, nebude to kvůli těm, kdo dělají to, co je potřeba za všech okolností, ale kvůli těm, kdo si zvykli, že potřebnost jejich existence nikdo nehodnotí.
12. 03. 2013 | 13:04

SuP napsal(a):

Občan -
P.S. Kalousek JE hbitý, ale
a) nebude tu věčně
b) já zas nejsem blbý
"....nemá smyls rušit Vaše kruhy úvahami o tom, že to nefungovalo, nefunguje a fungovat nikdy nebude...."
Fungovalo to a funguje to podstatně déle než opačné pokusy, akorát s tou globalizací tomu trochu nasrali do bot. To máte recht. Ale všeho dočasu.
12. 03. 2013 | 13:10

xx napsal(a):

Občan: jenom poznámku k zakázkám veřejného sektoru, proboha živýho co to melete ? Veřejný sektor vzniká tím, že se skupina lidí násilím zmocní části peněz ostatních.

Milý Občane, ne, opravdu veřejný sektor neživý soukromé firmy, tedy momentálně krom dluhu, který do ekonomiky veřejný sektor skutečně přidává navíc.

Veřejný sektor JEN přerozděluje, ten nové peníze netvoří. Jestliže veřejný sektor jednomu peníze sebere aby druhému dal zakázku, není to přínos veřejného sektoru do ekonomiky navíc, ale pouze přesměrování peněz z jedné aktivity na jinou.

Ale to se prostě státnímu úřednickému mozku asi vysvětlit nedá. Je to marné, je to marné, je to marné.

Z hlediska ekonomiky malé firmy, největšího zaměstnavatele, kdyby veřejný sektor zcela zmizel, příležitost zakázek by se nezměnila ani o chlup. Nezmizely by ani peníze které na ně jsou.

Ty peníze co jsou ve veřejném sektoru, nejprve MUSEL někdo vydělat, aby tam mohly být.

To je vážně tak těžké pro VŠ vzdělaného člověka to pochopit ?
12. 03. 2013 | 13:28

xx napsal(a):

Občan: je samozřejmě velmi obtížné v situaci kdy se stát násilím zmocňuje až 48% produktu ekonomiky, nesetkat se s penězi které prošly veřejným sektorem.

Tady nejde o tom, zda a kolik je dobré přerozdělovat nebo není, to je jiná otázka. Z hlediska celku je to jedno. Z pohledu jednotlivců to je docela jiná věc.

Vy to ale stavíte tak, jakoby se snad soukromý sektor bez peněz z veřejného sektoru neobešel. To je samozřejmě blbost. Možná tak ti Janouškové a jim podobní gauneři, ti by bez možnosti krást ve státním nejspíš někde taxikařili.

Uvědomte si ale, že Janouškové a spol. netvoří většinu ekonomiky. Stejně tak většinu ekonomiky netvoří lidé s příjmem 8000 hrubého, jak se tu snažíte neustále omílat a sugerovat.
12. 03. 2013 | 13:49

Kelt napsal(a):

Máme zde takovou zvláštní situaci.
Ti,kteří kritizují oprávněně vládní fiskální a daňovou politiku,která vede objektivně k prohlubující se recesi,což je naproto zřejmé na trendu základních ukazatelů jsou terčem v mnoha případech nevybíravým útoků od těch,kteří zde neuvedli nic,co by současný neutěšený trend mohlo změnit.
Co kdybychom to pro jednou otočili-SuPe?
Předložte svůj recept,jak dostat tuto zemi z dvoulet trvající recese směrem k růstu.
Jak zajistit dostatek zdrojů na školství,zdravotnictví a sociální služby?
Jakými cestami a prostředky zvýšit zaměstnanost,výběr daní a příjmů státního rozpočtu?
To jsou zásadní problémy,které by měla řešit současná vláda,což naprosto nezvládá a jejich řešení by mohlo přinést obnovení prosperity do této země.
Těším se na konkrétno a děkuji předem.
12. 03. 2013 | 14:00

Občan napsal(a):

xx,

veřejný sektor živí tolik soukromých fiorem, že byste se z toho opupínkoval. Týká se to hlavně "ajťáků".
- firmy na itranety
- firmy na VZ
- firmy na účto
- firmy na databáze
- firmy na administrativní evidence
- firmy na "datové schránky"
- firmy na SAP
- firmy na jiné jiné
- frimy na další SW
- firmy na HW
- firmy na kabelová spojení

To všechno jsou SOUKROMÉ IT společnosti, které parazitují na veřejném sektoru až cucky lítají. Bez něho by byly v kelu; a to jsem určitě na hafo "IT oborů" zapomněl.

xx,
doporučuji Vám dát si pár dní voraz. Protože jste opravdu HODNĚ mimo realitu. Vypněte bednu, zajděte na mariáš nebo prostě někam MEZI LIDI, poplkejte s nimi o normálních věcech a celou dobu se pečlivě vyhýbejte IT. Netvrdím, že to zabere na 100%, ale určitá šance tu je.
12. 03. 2013 | 14:04

xx napsal(a):

Kelt: Na školství, zdravotnictví a sociální služby je ve veřejném sektoru peněz nadbytek. Problém je v tom, že tyto základní služby se o peníze musí dělit se službami, které už tak potřebné nejsou a na kterých dochází k rozkrádání, čímž je peněz k rozdělení ještě méně.

Recept je celkem jednoduchý, ovšem velmi těžko proveditelný. Omezit zbytečné státní zakázky, potěmkinovi vesnice si mohou dovolit stavět bohatší státy, my potřebujeme financovat rozvoj. Více peněz ponechat v ekonomice a přerozdělovat jen nejnutnější minimum, právě na ty sociální služby.

Co by to znamenalo konkrétně je jednoduché, zrušení množství zcela zbytečných úřadů a agend, které pouze vytvářejí ekonomickou zátěž a jejich přínos je sporný nebo očividně negativní.

Není nutné hned rušit státní aparát jako takový, stačí odstranit žáby na prameni. Stačí se podívat do seznamu kapitol státního rozpočtu a jistě i vy tam najdete úřady, bez kterých bychom se docela dobře obešli. Je jich požehnaně.

To je tedy skutečná představa o šetření. Ne jen optická manipulace s čísly, ale skutečné zrušení agend, čímž dojde k úspoře.

To je cesta.

Socialisté se od současné vládní strategie liší pouze a jedině v tom, na kom chtějí peníze pro státní plýtvání získat, jiný rozdíl neexistuje. Zatímco současná vláda zajistila kosmetické úlevy těm bohatším a přenesla zátěž na všechny ( snížení progrese a zvýšení DPH, poplatky ) tak socialistická vláda zase udělá opak, zvýší zátěž bohatším a uleví trošku všem.

To ale není řešení problémů, to je pouze klientelistické jednání jak od současné tak od budoucí vlády socialistů. Každý si prostě hýčká tu svojí skupinu.
12. 03. 2013 | 14:14

xx napsal(a):

Je typické Kelte, že se vy všichni socialisti vyhýbáte jako čert kříži diskusi o konkrétní situaci. Maloměšťák napsal rovnou že ho to nezajímá aby se nemusel potýkat s realitou, Občan se tomu vyhnul tvrzením že jsme divní, vy odpovídáte otázkou.

Socialisti nemají recept na to, jak naší firmě zajistit více zakázek a tím pádem i možnost přijmout zpět propuštěné lidi ? Ptal jsem se Občana konkrétně, jak jím navrhovaná opatření pomohou naší firmě přijmout zpět tech 6 lidí.
A dověděl jsem se že jsem mimo realitu, že my ajáci jsme divní a spoustu obecných jalových žvástů.

Typický úřednický postup.

Ach jo. Vy národohospodáři.
12. 03. 2013 | 14:21

xx napsal(a):

Občane: debata o tom kdo koho živí je hloupá. Pokud si myslíte, že firmy a lidé by se bez peněz veřejného sektoru neobešli, tak jste mimo realitu vy. Veřejný sektor nemá jiné peníze než ty které lidem a firmám sebere. Pokud by jim je nesebral, ty peníze by nezanikly, firmy by je použily na něco jiného než daně.

Můžeme se tu přít o prospěšnosti či škodlivosti těch kterých konkrétních daní a výdajů z veřejných peněz, to ano. Ale nelze se přít o tom odkud veřejné peníze pocházejí proboha !

Já chápu že pro malého ouřadu někde na ministerstvu se to může zdát jako nepochopitelné, peníze přece přicházejí od vlády z vládního rozpočtu, ale je to skutečně tak.
12. 03. 2013 | 14:30

Kelt napsal(a):

xx-,
na řešení problémů Vaší firmy,pokud to nezvládáte sám,tak bez detailních znalostí o Vaší firmě Vám nikdo touto cestou neporadí-to jste mne mírně řečeno dost překvapil.
Na to jsou specializované firmy,ale ty budou od Vás chtít velmi podrobné údaje a řeknou si o nemalý peníz.
Ale zde přece neřešíme Vaši firmu-ale ekonomickou situaci této země.
Proto jsem myslím dost slušně požádal SuPa o jeho recepty a Vy mně vyčítáte nezájem o problémy Vaší firmy-to je poněkud mimo mísu.
12. 03. 2013 | 14:33

Občan napsal(a):

xx,
firmu Vám určitě ZADARMO nikdo zachraňovat nebude.
Zkuste VZ. To je zaručený recept jak se nějakou dobu DOBŘE uživit. Na Lamborghini to sice asi nebude, ale firmu nejspíš udržíte.

Jinak budete muset buď výrazně slevit z nároků na "životní standard" A nabídnout hodně "konkurenceschopného", nebo prostě skončíte. Jako tisíce firem před Vámi i po Vás.
Prachy DOŠLY a Indové s Pakistánci JSOU levní. Mnohem levnější než Češi. To je právě ten trh, který Vy tak vzýváte (dokud se to ovšem nedotýká Vás).

Napsal jste "Vysvětlete, jak naší firmě při 40% propadu zakázek pomůže překopání daňového systému, registrační pokladny, majetková přiznání, daňová progrese, striktní pravidla a nemilosrdné vymáhání jejich dodržování, přísná kontrola a vymáhání každé koruny na příjmech a výdajích, odeslání cizinců domů, maximální možná regulace "finančních trhů" a bankovnictví, likvidace pracovních agentur a "švarcsystému" ?"

Pomůže to jednoduše, ovšem s jistým časovým odstupem.
Lepší kontrola nad financemi umožní lepší výběr daní a odvodů, což přinese i víc peněz do eráru a vyšší investice do rozvoje PRODUKTIVNÍ ekonomiky. Což způsobí vyšší zaměstnanost a růst platů, které umožní obchodníkům, výrobcům i poskytovatelům služeb vyšší tržba, což přinese vyšší daňové výnosy ze spotřeby a další pracovní místa.
Progresivní zdanění zase zajistí společenskou solidaritu a lepší služby vč. financí potřebným. Ti budou moci víc utratit za služby, což posílí zaměstnanost atd.
Méně cizinců a sociálního dumpingu způsobí lepší situaci českých zaměstnanců a návrat do práce pro OBČANY ČR. Vyšší zaměstnanost způsobí... (nemusím to snad opakovat potřetí).

Výsledek čekejte tak do tří let. Do té doby budete muset přežít a velice se uskrovnit. VELICE - možná až na úroveň těch Indů a Pakistánců, kteří Vám konkurují svou cenou při identické a VYŠŠÍ kvalifikaci.
12. 03. 2013 | 14:57

SuP napsal(a):

Občan -
"....veřejný sektor živí tolik soukromých fiorem, že byste se z toho opupínkoval. Týká se to hlavně "ajťáků"...."

Občane, můžete mi tedy vysvětlit, PROČ ten veřejný sektor ty firmy živí, když
a) to zjevně umí sám líp
b) ty služby nepotřebuje a dělá to jen jako charitu?
12. 03. 2013 | 15:07

xx napsal(a):

Kelt: aha, takže problémy naší firmy nesouvisí s obecnou ekonomickou situací ? Zřejmě jsme si po 15 letech bezproblémového fungování najednou v roce 2008 řekli, že už toho hladkého fungování máme dost a začali jsme se flákat, čímž došlo k propadu zakázek, že.

Ne Kelte, naše forma čelí výkyvům ekonomky a s tím souvisejícímu kolísání zakázek. Občan zde sepsal několik kroků, které podle něho mají vést k ozdravení ekonomiky. Já jsem ho slušně požádal, aby mi tedy popsal, jak konkrétně bude pozitivně působit na naší firmu jeho recept.

Nemusí to být konkrétně na tu naší, může si vybrat kteroukoli z tisíců malých a středních firem, které tvoří většinu zaměstnanosti v naší zemi.

Já totiž svoje opatření, která navrhuji dokážu na malé a střední firmy promítnout a ukázat tím, jaký dopad by na ně ta opatření měla.
Už jsem to popsal výše maloměšťákovi na příkladu rigidného zákoníku práce. Pokud bychom nemuseli platit vysoké odstupné, mohli bychom zpět nabírat lidi o něco rychleji než jsme mohli. Ale my museli nejprve splácet úvěr, který jsme si museli vzít na zaplacení odstupného.

Další příklad jsem uvedl s obyčejnou výkaznickou povinností pro úřady. To souvisí s těma povinnostma a přísným dodržováním a kontrolama z FÚ. To jsou pro firmy prostě náklady. Něco jiného je to u firem velkých, které mají dostatek rezerv na pokrytrí těchto nákladů. Ale malá firma, ta prostě každý náklad navíc musí sebrat lidem z výplat, žádné jiné peníze ta naše firma nemá. Co utržíme tím pokrejeme náklady na provoz ( nájem a tak ), zboží, a zbytek rozdělujeme lidem. Fungujeme takhle 15 let a je to myslím tak správné. Netvoříme velké kapitálové rezervy, neděláme velké investice, prostě pracujeme a žijem. Podle mne je to hlavní smysl existence naší firmy, dělat něco užitečného aby nám to přineslo živobytí.

A pak přijde Občan a začne z pozice státního ouřady nám říkat co a jak máme dělat a komu za co platit a křehká rovnováha je narušena.

Jistě, můžete namítnout, že to děláme špatně, že máme generovat velký zisk a hromadit kapitál a když to neděláme tak bychom měli skončit. Ale to se bohybujeme již mimo realitu, ale v jakémsi virtuálním mediálním světě pohádek, které kolují v katakombách ministerstev o soukromém sektoru, odkud to zřejmě sem nosí i Občan.

Takže konkrétně, jak pomohou třeba ty registrační pokladny firmám zaměstnat lidi, pozvednout ekonomiku ? Jak ?

Já vám to řeknu, jak si to socialisti představujou, registrační pokladny pomohou státu vybrat víc peněz a stát je pak přerozdělí některým zájmovým skupinám socialistů, kterým to možná ekonomicky pomůže, pokud jim to dřív neukradnou Palasové a Zgarbové či Krasové na nákupy vil, hotelů a kakaových plantáží.

To je celej ten socanskej recept na prosperitu.
12. 03. 2013 | 15:16

xx napsal(a):

Občan: nepotřebuji zachránit firmu, zatím jsme krizi přežili a jedem už 15 let. 15 let platíme daně a zaměstnáváme lidi. Je to špatně ? Jsme snad zločinci ? Někdy mám z vašich příspěvků ten pocit.

Já sen nedožadoval záchrany firmy. Já chci vysvětlení, jak naší firmě pomůžou ta vaše opatření.

To co jste sepsal, jsou obecné jalové řeči a žádné vysvětlení. To je pouze politická demagogie na obhajobu vládních výdajů a daní. Přepsal jste sem jen úryvek z programového prohlášení všech stran od ODS po KSČM.

"Vyšší investice do rozvoje PRODUKTIVNÍ ekonomiky." mohl byste mi prosím zde uvést, konkrétní příklad investice do rozvoje produktivní ekonomiky z eráru ? Jenom abych si udělal obrázek, co je podle Vás produktivní ekonomika. Třeba cyklostezky, nebo předražené dálnice, nebo rekonstrukce státních budov, dotace krachujícím firmám na prodloužení agónie ? Nebo snad nový registr vozidel, nový registr sociálního zabezpečení, co jsou ty investice do rozvoje produktivní ekonomiky ?

Víte na konkrétní dotaz ze života, mi odpovídáte jako politik, teoretickými žvásty o jakémsi ideálu. Jak typické.
12. 03. 2013 | 15:26

petrof napsal(a):

Ále velký kulový, Dluhoslave.......... stát NIKDY nemůže řídit aktivní politiku zaměstnanosti ( už tenhle název je na zabití ), nemá na to nástroje. Jsou to jen vyhozené peníze daňových poplatníků,a to nejen našich, ale v celé EU, ty programy zaměstnanosti, tvořené byrokraty, jsou nezřídka financovány s fondů EU, nekontrolovatelně. Kontrole podléhá pouze finální částka, která dorazí na účet "školiteli".
Celé to selhává právě díky dirigismu.... je ukrutná, ta vaše neznalost si myslet, že nezaměstnanost vyřeší úředníci....... jen se na problému finančně zainteresují - do vlastní kapsy, prostor ke korupci je ohromný. A také k ní dochází.
Zaměstnanost je čistě problémem trhu...... jedině ten dokáže situaci řešit, nikdo jiný.....
12. 03. 2013 | 15:30

Občan napsal(a):

SuPe,

"veřejný sektor" SI ty služby do ol. 90. let zajišťoval sám, vlastními zaměstnanci. Pak přišli "klausiáni" s outsourcingem a VZ a bylo vymalováno.
V rámci "úspor" musely veřejné instituce zrušit hafo míst a činností a musí je nakupovat. Část propuštěných si založila firmy a prodávají eráru to, co dřív dělali jako zaměstnanci. A pak jsou tu různé firmy politiků, jejich příbuzných a kamarádů. Ti všichni v rámci VZ prodávají eráru DRAZE to, co dřív dělali zaměstnanci za pár šlupek.

V IT to je nejmarkantnější. Jasně, že "železo" a NĚKTERÉ aplikace se musí kupovat. Ale hafo práce by MOHLI udělat vlastní zaměstnanci; jenže to nejde.
12. 03. 2013 | 15:52

SuP napsal(a):

Tak tedy Kelte -
Část mého receptu je shodná s tím, co tu prezentoval pan xx (12. 03. 2013 | 14:14), nevidím v tom nic nepochopitelného, když jsme na jedné lodi.
Další část toho receptu jsou kroky, které dlouhodobě propagují ekonomové, kteří nejsou hodni Vašeho uznání - zejména snížení daní z příjmu a snížení výdajů na zaměstnance státního sektoru. Možná se vám to nezdá, ale šetřit se ještě nezačalo.

Občan např. tady napsal(14:57):
"....Zkuste VZ. Jinak budete muset buď výrazně slevit z nároků na "životní standard" A nabídnout hodně "konkurenceschopného", nebo prostě skončíte. Jako tisíce firem před Vámi i po Vás.
Prachy DOŠLY a Indové s Pakistánci JSOU levní...."

A já se zeptám jinak. Občane, co je na VAŠÍ práci tak konkurenceschopného a nepostradatelného, že si klidně hodláte nechat rušit firmy, které VÁS (ze svých daní) ŽIVÍ a které v opačném případě nejste schopni uživit vy, coby státní sektor?

Kelte -
Tohle hospodářsví, byť je v recesi (už od 2008 tedy ne 2 roky, ale 5let), tuhle recesi unese ještě dalších 5 let, pokud to povede k připravenosti na nový start. Podmínkou ale je, že se na řešení důsledků recese budou podílet všichni, kdo toho jsou schopni a to podle svých možností. Máme totiž jedinečnou šanci čerpat ze zkušeností se státní bídou, kterou nám tu stát produkoval před 23 lety a s kterou vyspělé státy EU zkušenost nemají. Kdyby měly, nešly by cestami, kterými to zkouší, přestože čím dál víc zabředají.
Takže státní výdaje je nutno ořezat tak, aby na provoz nebylo nutné každoročně zatínat větší a větší sekeru. Je zbytečné hledat cesty k zajištění dostatku zdrojů, když se zdroje redukovaly. Ze zdrojů, které jsou, financovat především ty, kdo si pomoct nemohou a současně jsou na pokraji bídy. Čili sociální oblast zachovat na dnešní úrovni. Servisní složky státu je nutné taky ponechat - armáda, policie, zdravotnictví, školství .......
Ostatní zredukovat přesně tak, jak radí Občan - snížit nároky na "životní standard", neboť se ukázalo, že jeho úroveň neodpovídá výsledkům.
Zaměstnanci složek státní služby by mohli (měli) být motivováni (hmotně zainteresováni) na hledání a odstraňování veškerých ztrát způsobovaných plýtváním a kradením. Tyto činnosti by si měla ministerstva organizovat vlasními cestami a tak se postupně dostat na původní výši finančních přídělů ze SR.

Kelte, vaše reakce mě zajímá.
12. 03. 2013 | 15:55

Občan napsal(a):

xx,
a co Vám brání ve vytvoření si menší rezervy "pro strejčka příhodu"?
Zákonné odstupné je pouhé tři běžné platy (bez odměn). Ani o frfník víc. Tak co tu plantáte o nějakém "vysokém odstupném"?

Pokud chcete rychle nabírat a propouštět, můžete zcela LEGÁLNĚ zaměstnávat lidi na dohodu o pracovní činnosti. Nebudete muset platit za dovolenou, ani jakékoli odstupné; a výpovědní lhůta je pouhých 15 dní.

Brečíte na špatném hrobě, milej zlatej. Za Vaši neinformovanost totiž žádný stát ani ouřada nemůže. To je jen a jen VÁŠ problém.
12. 03. 2013 | 16:08

SuP napsal(a):

Občane -
"....V rámci "úspor" musely veřejné instituce zrušit hafo míst a činností a musí je nakupovat. Část propuštěných si založila firmy a prodávají eráru to, co dřív dělali jako zaměstnanci...."

Tohle všechno, co zde popisujete, je výsledek práce věřejného sektoru! To nejde za námi! Kdy už si to uvědomíte?
12. 03. 2013 | 16:10

SuP napsal(a):

Občan -
Na Vaší oponentuře panu xx je přesně vidět, jak hluboký je příkop v chápání toho, jak by měl stát fungovat. Zatímco já bych mu podepsal každé slovo, protože přesně vím, o čem mluví, neb má za sebou téměř identické zkušenosti, na Vás je vidět, že z toho, co Vám píše, nechápete vůbec nic. Všechny Vaše vstupy jdou z pozice hraběcích rad člověka, který se nikdy nezajímal, odkud se pro něj berou peníze. Bude to zřejmě ještě vlemi dlouho trvat, než se na tom něco změní.
Ale i tak mě potěšil Váš zájem.
12. 03. 2013 | 16:23

xx napsal(a):

Občan: ale jděte, já přece nebrečím. Jen uvádím příklad ze života.

Vy tvrdíte, že máte recept na zlepšení ekonomiky. Tak já jsem uvedl konkrétní příklad dopadů zhoršené ekonomické situace a chtěl jsem tedy od vás na tom příkladu vysvětlit, jak to bude fungovat, ty vaše recepty.

A co jsem se dověděl ? Že jsem divnej, že jsem mimo realitu, že tomu nerozumím, nic nechápu a brečím na špatném hrobě, protože za zhoršenou ekonomickou situaci si nejspíš můžeme sami tím, že jsme většinu vydělaných peněz rozdělili mezi zaměstnance a nekumulovali dostatek kapitálu. Tím jste jen dokázal, že o reálném fungování firem víte leda tak z přednášek prof. Kellera.

Váš střet s realitou nedopadl dobře Občane. Jako poradce bych si vás rozhodně nevybral. Jedním dechem byste nám radil platit lidem víc peněz aby se měli dobře a ekonomika šlapala a druhým byste nám vyčítal, že všechny peníze utratíme za lidi a nevytvoříme dostatečný polštář pro případ kdy dojde k propadu. Brilantní ekonomické rady a závěry. Zkuste si otevřít poradenskou firmu a uvidíme jak uspějete s takovými radami.
12. 03. 2013 | 16:58

Občan napsal(a):

SuPe,
já velice dobře chápu, co píše i co chce.

Chce něco naprosto nereálného (podobně jako Vy) - aby MU stát poskytoval služby, ale nic nebo skoro nic za ně nechtěl, a fungoval perfektně, ale tak nějak sám od sebe. Nejlépe bez státních institucí a hlavně bez zaměstnanců.
A zároveň chce mít dostatek solventních zákazníků, kteří by od něho nakupovali co nejvíc služeb.

Sen každého podnikatele.
12. 03. 2013 | 17:13

Občan napsal(a):

xx,

a já jsem Vám KONKRÉTNĚ vysvětlil jak by to MOHLO fungovat.

Navíc jsem Vám zcela ZDARMA poskytl SLUŽBU - totiž KONKRÉTNÍ informaci, jak můžete zcela LEGÁLNĚ řešit svou touhu rychle nabírat a propouštět zaměstnance a snížit náklady na ně.

CO ještě chcete?
Projekt na úspěšné podnikání Vám fakt nenapíšu. Zvlášť, když ani netuším CO vlastně "ajťákujete". Ale ani kdybych to věděl, tak ZADARMO ani ťuk. Každá poradenská firma Vám to ochtně napíše, ovšem nechá si to dobře zaplatit a pochopitelně odmítne nést jakékoli riziko.

A ano - Vaše názory jsou opravdu divné a krom toho jste neinformovaný.
Chcete "trh bez přívlastků", ale zároveň chcete, aby se VÁS až tak netýkal. To nejde dohromady.

A co se rezerv týče - speciálně vy pravičáci tu neustále pořváváte po všech ostatních, že za jakékoli problémy si mohou sami, mají si je sami řešit a že mají mít na všechno dostatečné rezervy. Načež se dozvídám, že se tak sami nechováte. To je dost prapodivné "tržní uvažování", kázat vodu a sám ji nelemtat.
12. 03. 2013 | 17:27

xx napsal(a):

SuP: máte dobrý odhad. Středem ekonomiky a vesmíru je pro lidi jako Občan stát a přerozdělování. Nechápou, protože neznají nic jiného. A když se takový člověk ocitne mimo náruč státu, je ztracený.
12. 03. 2013 | 17:28

xx napsal(a):

Občan: překrucováním a podsouváním svých fantazií se diskuse nevede Občane. Zdá se že vám nějak dochází trpělivost z argumentační nouze.

Nevysvětlil jste konkrétně vůbec nic. Jen jste sem přepsal citát z politického programu. Tyhle nesmysly nám opakují politici všech barev pořád dokola léta. Alespoň tady vidíte, jak jsou ty řeči jalové, protože ve střetu s realitou zkrátka neobstojí.

Ty vaše hraběcí rady o podnikání, nestojí ani za zlámanou grešli. Nedivte se, že je musíte vnucovat zdarma.

Projekt na úspěšné podnikání mi nenapíšete, to je mi jasné, když vidím co sem píšete za blbosti. Já po vás chtěl jen vysvětlení vašich receptů na pozvednutí ekonomiky na konkrétním příkladu. Toho jsem se nedočkal. Jak typické.

p.s. Naše firma funguje od roku 1997 dodnes a po celou dobu dává práci cca 30 lidem. To je podle mne docela úspěšné podnikání. Bez koruny dotací a bez jediné státní zakázky za celou dobu existence firmy. My opravdu nepotřebujeme projekt na úspěšné podnikání. Zejména ne od někoho kdo nikdy nepodnikal a celý život žije ze státních peněz.
12. 03. 2013 | 17:50

Občan napsal(a):

xx,

fňukal jste nad vysokými náklady na zaměstnance.
Já jsem Vám KONKRÉTNĚ napsal, jak si je můžete LEGÁLNĚ snížit a ješště se vyhnout proplácení dovolené, odstupného a výpovědní lhůtě.
Chtěl jste návrhy, dostal jste je.

ZADARMO Vám nikdo nic nedá, pracovat nebude a poskytovat služby také ne. S tím se prostě smiřte.
Ukázal jste se jako prachobyčejný kverulant, který se chce hádat a který by rád měl ve všem pravdu. No, nejste sám. Přeji příjemné snění o samočinném státě zadáčo a o zaměstnancích, kteří za svou práci nic nechtějí.
12. 03. 2013 | 18:00

xx napsal(a):

Občan: nefňukám občane. Jenom uvádím příklad jak dopadají vaše obecné politické recepty na firmy v konkrétních mezních situacích, které se prostě dějí. A jaká je vaše reakce ? Arogance a drzost.

Jste ješitnej a nadutej až hrůza. Nedivím se ničemu kolem Vás. Je to docela logické vyústění vaší mentality. A vzdělání s tím nemá co dělat.
12. 03. 2013 | 18:21

SuP napsal(a):

xx -
Tuším, že Kelt nám k tomu řekne ještě míň, pokud vůbec něco.
12. 03. 2013 | 19:03

xx napsal(a):

SuP: a co nám sdělil občan ? Jen tady vyprsknul kousek z programu ČSSD jako recept který bude možná fungovat a pak už jen překrucování, vytáčky a zavádění řeči jinam. Takže v podstatě mnoho slov a žádný obsah.

Typické pro tyto diskutéry, maloměšťák je to samé, jen je větší sprosťák a rychleji ho ovládnou emoce.
12. 03. 2013 | 19:48

xx napsal(a):

SuPe: ono se to tu objeví, ale než se tak stane, to stojí za přečtení hned
http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-59487920-proces-prepravneni
12. 03. 2013 | 20:18

SuP napsal(a):

xx -
Ani od něj jsem nic nečekal, jenže vyhecoval mě Kelt (včera) a zdejchl se. Občan se aspoň "zúčastnil". Já jsem jen zkoušel, jestli dokáže reagovat taky někdy věcně. Průser je, že asi oba věří svým mantrám a s nimi těch 52% národa, co volili Zemana. Ještě bude v plenéru veselo.
A Vám děkuji za spolupráci.
12. 03. 2013 | 20:21

xx napsal(a):

teď jsem si vzpomněl na jeden citát, občane, měl byste se nad ním dvakrát zamyslet:

"Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině."
12. 03. 2013 | 20:32

xx napsal(a):

A ještě jeden

Všechno zlo v životě pochází z duševní prázdnoty, nudy, lenosti, a to vše je nevyhnutelné, když si člověk zvykne žít na účet druhých. (A. P. Čechov)
12. 03. 2013 | 20:36

SuP napsal(a):

Nojo, ale když považuje skuhrajícího havrana za zpívajícího skřivana, pak bude rozčarování z té mršiny mnohem horší a ještě si bude myslet, že ho obelhali.
12. 03. 2013 | 20:37

xx napsal(a):

Pro Kelta a Občana: ještě k jednomu z opatření které uvedl Občan a o kterém se domnívá že by mohlo pomoci ekonomice z recese.

- maximální možná regulace "finančních trhů" a bankovnictví

K tomu napsal dnes zajímavý postřeh Ondřej Schneider na ihned

"Většina opatření ze stran regulátorů má za cíl zvýšit stabilitu finančního sektoru, což ovšem vede k tlaku na vyšší kapitálovou vybavenost bank, aby byly lépe schopné absorbovat případné ztráty. Mezinárodní standard je kapitál ve výši 10% aktiv, ve většině zemí regulátoři tlačí banky k vyššímu podílu, ve Švýcarsku je to například 15%, české banky mají v průměru kapitál nad úrovní 15% aktiv.

Získat nový kapitál však pro banky není snadné – málo investorů se pustí do oboru, který prochází tak hlubokými změnami. Řada bank tak nároky regulátorů neřeší zvyšováním kapitálu, ale snižováním aktiv, tj. omezováním půjček. Přísnější regulace tak přispívá k utlumování ekonomické aktivity, protože snižování objemu úvěrů vede k omezování investic a tedy i k snižování ekonomického růstu.

Ukazuje se tedy, že cesta nízkých úrokových sazeb a zároveň přísnější regulace finančního odvětví přispívá, alespoň částečně, k větší nestabilitě finančních toků do a z rozvíjejících se trhů a zároveň vede k zpomalení ekonomického růstu v Evropě a v USA. Je zjevné, že rychlý růst finančního sektoru v 80.a 90.letech minulého století vedl k nafouknutí obrovské spekulativní bubliny, jejíž splasknutí v roce 2008 odstartovalo dnešní ekonomickou krizi. Nicméně se zdá, že metody, které jsme na léčení tohoto neduhu moderní ekonomiky vedou k nečekaným komplikacím, kde léčba může být horší než samotná choroba."

Zkrátka se opět ukazuje, že mantra regulací není samospasitelná a víc než cokoli platí moudré úsloví, všeho moc škodí.

Cesta k prosperitě a bohatství nevede ani po cyklostezkách ale ani přes přemíru regulací všeho na co jen pomyslíme.

Chápu že lidé co mají mabici se nějakou tou regulačkou živit, to vidí jinak. Ale úkolem nás všech ostatních je jim v tom bránit, protože regulace není něco, o čem by se dalo prohlásit, že čím více tím lépe. Každá regulace, ať vezmeme cokoli, musí být vyvážená a správně vyladěná. Má totiž VŽDY potenciál to co reguluje zničit.
Zvykněte si taky na fakt, že některé věci se prostě bez regulace docela dobře obejdou.

A velká pravda také je, že někdy špatná regulace je mnohem horší než žádná regulace !
13. 03. 2013 | 11:01

SuP napsal(a):

Často se chtějí regulací živit ti, kdo samotnou (regulovanou) činnost sami nedokážou vyvíjet. Třeba podnikání.
I když zrovna u bankovního sektoru bych to tak přísně neposuzoval. Nevím, jaký objem unikátního know-how bankovnictví používá ve srovnání s mnoha jinými a diletantsky regulovanými činnostmi. Je pravda, že zrovna bankovní sektor se utrhl ze řetězu nejvíc, byť za potlesku všech zúčastněných. Tím, že hospodaří a podniká s cizími finančními prostředky, mělo by být jeho podnikání pod přísnější kontrolou, popřípadě omezením.
Bylo by určitě zajímavé sledovat vývoj objemu likvidity bank v nějaké historicky známé době. Likvidita 10% mi připadá velmi nízká, byť umožňuje za příznivých okolností mnohem větší projektovou pružnost.
Nicméně když pak jeden stát druhému prodává státní dluhopisy a vpodstatě si jenom vyměňují cizí dluhy, nezdá se mi to příliš efektivní. Škoda, že už sem nepřijde nikdo, kdo by tomu rozuměl.
13. 03. 2013 | 12:38

xx napsal(a):

SuP: je třeba rozlišovat teoretické úvahy a praktické dopady nějakých kroků. To o čem píše Schneider, jsou praktické dopady regulačních mechanismů, o kterých se regulátoři domnívali, že by mohli fungovat. Ukázalo se že nefungují.

To dokazuje, jak mělce jsou regulační mechanismy promyšlené. Ono je také dosti obtížné dopady těchto kroků domyslet do nejmenších důsledků. Je tam zkrátka příliš mnoho proměnných závislých na mnoha faktorech a některé mechanismy nejsou dost dobře popsány nebo na ně nepanuje jednotný názor.

Je to jako s pokusy regulovat klima. Sice pořádně nevím co všechno klima ovlivňuje a jakou měrou, přesto se pouštíme do praktických i teoretických regulačních kroků o kterých ovšem netušíme, jaké přinesou vedlejší efekty. Dokonce se jen domníváme, že by mohli přinést také efekt, který očekáváme. Ani to však není jisté.

Daň z finančních transakcí je typickým příkladem. Když jí zavedli ve Švédsku, zjistili že obchody se přesunuli jinam a vedlejší efekt byl horší než důvod pro který ta regulace byla zavedena.

Tak se nyní spekuluje nad tím, že když se zavede celoevropsky nebo celosvětově, obchodníci před ní nebudou mět kam utéct. Logická úvaha na první pohled. Otázka je, zda obchodníci nenajdou nějaký trik, nebo zda se nepřeorientují na nějaký jiný typ obchodů. Zkrátka, zda nebudou regulátoři opět v němém úžasu sledovat, jaké obrovské škody jejich dobře míněná regulace napáchala.

Ne nadarmo se říká, cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.

To že ekonomika je závislá na poskytování úvěrů je jisté. Že poskytování úvěrů je důležité i v dobách ekonomicky nejistých jsem jasně ukázal na konkrétním příkladu výše. To že nevhodná regulace finančních trhů vede ke zhoršení přístupu k úvěrům jednoznačně prokázalo minulých 5 let finanční krize.

Poučí se z toho regulátoři ? Myslím že nikoli. Vždycky najdou dost Občanů, kteří budou hýkat blahem nad každou regulací.

Co je k tomu vede ? Podle mne arogance a pýcha nad vlastní moudrostí. Tihle lidi jsou skálopevně přesvědčeni, že jsou nejchytřejší ze všech a dobře vědí co je správné a co je pro koho dobré.

Pikantní je to, že právě tihle lidé toto nejvíce vyčítají Klausovi. Přitom jsou sami pýchou a arogancí tak nadmuti, div že neprasknou.
13. 03. 2013 | 12:58

SuP napsal(a):

Rád používám pro leckteré situace (tady státní regulace) analogie s řízením auta. A tyhle bankovní pokusy mi připomínají dupnutí na brzdu (což je na začátku potřebné) a její držení, přestože auto už jde do smyku a do hodin a je potřeba dělat už zase něco účinnějšího. (jenomže kdo neumí řídit auto, tak mu takové podobenství nic neřekne).
;-)
13. 03. 2013 | 19:19

Karel M napsal(a):

Moje příbuzná dělala léta na ÚP a vždy tvrdila, že mnoho nezaměstnaných práci má. No skutečně mnozí její "klienti" z okolí chodili každé ráno do práce. Někde jako na jižní Moravě lidé jezdí makat do Rakouska a u nás jsou na sociálních dávkách. Jsou nahlášení bytem taky, aby těch pár tisíc dostali + navíc neplatí přímé daně a pojistné daně a nějakou dobu berou podporu. Případně nejsou sezdání atp. Dle té příbuzné bylo běžně, že někdo doporučenku nedostal na ÚP i třeba rok či dva (zřejmě domluva s úředníkem). Můj kamarád si to zařídil podobně, protože podnikal.
14. 03. 2013 | 09:17

Karel M napsal(a):

Ten článek je zavádějící částečně (chápu, ale že v zájmu politického podnikatele je zvítězit a dostat se k zlatému teleti, z tohoto pohledu je to na jedničku), protože poměrně vysoká nezaměstnanost byla i před krizí (viz i jiné komentáře) a je skoro všude jinde v Evropě, a to i v době před krizí, kdy si často podnikatelé stěžovali, že nemohou sehnat pracovníky. Je to tedy spíše problém institucionální a dlouhodobý.

K tomu také viz zde:
http://humanaction.cz/italie-i-po-volbach-zustane-zemi-ktera-neni-pro-mlady/

"37% nezaměstnanost u lidí mezi 18 a 24 lety jasně nasvědčuje tomu, že značné části mladých lidí budou chybět zkušenosti i základní pracovní návyky. Bylo by bláhové očekávat, že takový profil jim zaručí slušnou mzdu....Italský zákoník práce je nastaven na míru stávajícím zaměstnancům. Chtějí-li zaměstnavatelé někoho propustit, pak musí svým zaměstnancům vyplatit odstupné, jež nemá v Evropě obdoby. Proto je tak nesnadné uvolňovat pracovní místa ve prospěch mladých. S možností založit si ihned po škole podnikání jsou na tom mladí Italové ještě hůře. Na přidělení podnikatelské licence se čeká až dvě stě dnů a navíc je zapotřebí počítat s počátečními náklady na úrovni průměrného ročního platu."

http://www.mises.cz/clanky/systematicka-siesta-836.aspx

"Nezaměstnanost ve Španělsku přesahuje hranici 23 %, z toho více než 50 % mladých lidí je bez práce. Vedle toho, pouze kolem 6 % Němců je bez práce, což je téměř nejnižší úroveň v zemi od sjednocení. Tento propastný rozdíl přisuzuje Španělsku pozici mezi nejhůře fungujícími ekonomikami na kontinentu a Německu uznávanou pozici mezi nejlepšími....Jednou z hlavních odlišností mezi německým a španělským pracovním trhem jsou jejich minimální mzdové tarify. Ve Španělsku, zaměstnanec s minimální mzdou může očekávat výdělek kolem 633 eur za měsíc. Německo, naproti tomu, nemá ze zákona stanovenou žádnou minimální mzdu, vyjma ojedinělých profesí, jakými jsou např. stavební dělníci, pokrývači nebo elektrikáři. ... Jak praví staré přísloví: „čím dražší si na vyhození, tím dražší si na najmutí“. Jestliže se španělská firma rozhodne propustit zaměstnance, odstupné pro většinu pracovních smluv (a finiquito, ve španělštině) je vypláceno ve výši výplaty za 32 dnů za každý rok, kdy zaměstnanec pracoval pro firmu. Ačkoliv tento proces není ani v Německu jednodušší, neexistuje zde žádný právní požadavek na výše odstupného, které musí firma vyplatit propuštěným zaměstnancům. Jediným požadavkem je to, aby mu s dostatečným předstihem bylo oznámeno ukončení pracovního poměru, někdy až šest měsíců předem. Pokud španělská firma najme zaměstnance, který neodvádí požadovanou práci, značná část nákladů bude v budoucnu přenesena na zaměstnavatele. Zaměstnavatelé si jsou toho vědomi a při přijímání zaměstnanců jsou tudíž opatrní, aby se tato nešťastná a neplánová situace nenaplnila."

Prostě když je něco dražší tak se toho kupuje méně.
14. 03. 2013 | 13:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy