Konec pomlouvání České republiky

02. 04. 2010 | 08:00
Přečteno 10528 krát
Po naší zemi jezdí muž jménem Petr Nečas a pomlouvá Českou republiku. Bankrot je prý za dveřmi, budeme nové Řecko. Po něm to úslužně papouškují ostatní kandidáti ODS. Je jim jedno, že opakováním těchto nesmyslů zemi poškozují. Všechna tato vyjádření totiž čtou analytici, investoři, ratingové agentury. Negativní kampaň ODS ztratila kontakt s realitou a valí se svou cestou hlava nehlava.

S ohledem na tyto účelové lži je důležité znovu a znovu vracet předvolební diskusi do rozpočtové reality.

Český dluh je podle agentury Bloomberg hodnocen jako osmý nejbezpečnější na světě. Žebříček 44 zemí byl sestaven podle ceny, kterou investoři platí na trhu za pojištění proti státnímu bankrotu. Český státní bankrot žádný ekonomický analytik nečeká.

Této bezpečné dluhové pozici odpovídají i aktuální úrokové náklady, za které si nyní podle údajů uvedených v HN půjčuje Česká republika. Výnos našich desetiletých dluhopisů v české měně se pohybuje kolem 3,98%. Německo platí úrok 3,09%, Slovensko 3,96% ( v porovnání s ČR inkasují Slováci prémii za členství v eurozóně), Polsko 5,76%, Řecko 6,52% a Rusko 7,47%). I tady je evidentní rozdíl mezi pozicí ČR a zeměmi, které mají skutečný problém s výší dluhu.

Nezávislým měřítkem rozpočtové situace jednotlivých zemí je ratingové hodnocení – tzv. sovereign rating. Ke zhoršení ratingového hodnocené ČR naposledy docházelo v letech 1996-1998. Od roku 1999 se náš rating trvale zlepšuje a to u všech tří klíčových ratingových agentur Moody‘s, Standard and Poor‘s a Fitch. Agentura Moody‘s zlepšila hodnocení ČR na investiční stupeň A1 v roce 2002 a toto hodnocení nadále udržuje. Agentura Fitch zlepšila hodnocení ČR na stupeň A v srpnu 2005 a na stupeň A+ v březnu 2008. Agentura Standard and Poor’s zlepšila hodnocení ČR na investiční stupeň A v říjnu 2007. Ratingové agentury tak mají od roku 1999 na stabilitu našich veřejných financí zcela odlišný názor než ODS.

Veřejný dluh ČR dosáhne na konci roku 2010 39% HDP. Průměr zemí eurozóny bude ve stejném okamžiku 80% HDP. Limit výše veřejného dluhu pro přijetí společné měny je maximálně 60% HDP. Naše země patří mezi třetinu nejméně zadlužených zemí EU. Mezi nejvíce zadlužené bude na konci letošního roku patřit Řecko – veřejný dluh 124% HDP, Itálie – 116% HDP a Belgie -101% HDP.

Roční deficit veřejných rozpočtů České republiky se snížil v roce 2006 na 2,6% HDP a v roce 2007 0,7% HDP. To byly poslední dva státní rozpočty, připravené ještě vládou ČSSD na základě legislativy, platné v době vlád vedených ČSSD. Tempo zadlužování se pak začalo opět zvyšovat. Deficit v roce 2008 dosáhl 2,72% HDP a v roce 2009 podle aktuálních údajů ČSÚ 5,93%.

Nyní je důležité vrátit tempo zadlužování zpět na úroveň z let 2006-2007. ČSSD navrhuje konkrétní opatření na příjmové a výdajové straně tak, aby nejpozději v roce 2013 nepřevyšoval roční deficit veřejných rozpočtů 3% HDP.

Taková jsou fakta o rozpočtové a dluhové pozici České republiky. Před námi není žádný bankrot, žádné rozpočtové Řecko. Jen tvrdá práce na rozumném zvýšení příjmů a sociálně únosném snížení výdajů státu.












Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Bohumile Bohumile,

Kur*a sa neříká......
///Je jim jedno, že opakováním těchto nesmyslů zemi poškozují. Všechna tato vyjádření totiž čtou analytici, investoři, ratingové agentury.///

Kdybys jen tušil, z čeho vychází ratingové agentury a jaké informace sbírají ti analytici a investoři:)

Určitě neposlouchají blábolení ve volebních kampaních. Neohromí je ani modrý plakát s Nečasovým kukučem a ani oranžová bradavice čnící na bilboardech jak oko Sauronovo s Dány za zády...
02. 04. 2010 | 09:09

honza napsal(a):

To, že máme oproti jiným státům ještě relativně nízké zadlužení, je paradoxně zásluha bolševiků. Zato polistopadové vlády od r. 94 vedou tuto zemi do pěkné bryndy, lhostejno která smečka byla a je zrovna u koryta, jedni rozdávají na dluh, druzí tunelují co to jde. Moc na výběr člověk nemá... No a největší paradox je, když Kalousek přijde s drastickým programem TOP 09 a před 4 lety prošel návrh jeho tehdejší partaje o zvýšení porodného a spol. 8 let hlasoval pro všechny rozpočty a dnes řeční o nezadlužené budoucnosti. Je to na zvracení...
02. 04. 2010 | 09:14

xx napsal(a):

Kdo si mysli ze rozumneho cloveka zajimaji predvolebni tlachy na mitincich ten musi byt dost mimo realitu.

To je stejne jako by Sobotka tvrdil, ze analytici a ratingove agentury zvysi duveru v CR kdyz Paroubek na plakatu rika za snizi zadluzeni. To ma uplne stejnou vahu v rozhodovani investoru jako Necasovo varovani pred krachem. NULOVOU !
02. 04. 2010 | 09:18

neo napsal(a):

xx:

To Bohuškovi nikdo nevysvětlí....on má prostě pravdu protože jo. :)
02. 04. 2010 | 09:20

Tupelo napsal(a):

Pane Sobotko, diky za cisla, jsem zvedav kolik prispevku bude polemizovat s temito daty. Ohledne negativni kampane ODS (nase reseni: straseni) na iHned vysel clanek upozornujici na metody, ktere tato strana v predvolebni dobe pouziva: http://domaci.ihned.cz/c1-4...
02. 04. 2010 | 09:22

Koudelka napsal(a):

p.Sobotka
Tak s tím udělejte něco zásadnějšího. Podejte trestní oznámení kvůlivá šíření poplašné zprávy!!! Takhle je to na nic...

Neo
"Kdybys jen tušil, z čeho vychází ratingové agentury a jaké informace sbírají ti analytici a investoři:)"

Povídejte, přehánějte....
02. 04. 2010 | 09:23

ali napsal(a):

Sobotka
chtěli jste hlavu Topolánka? Chtěli. Máte jí? Máte. Chtěli jste Tluchoře i Íčko? Chtěli. Máte je? Máte. Tak se radujte a nešpiňte člověka, kterému se nevyrovnáte. Sobotkovsky nesuší na bytečky, grossovsky nebohatne, paroubkovsky nepučí, jandákovsky nekreténí...
Jste na řadě provětrat své soudruhy, zvláště se těším na Ratha. To bude mazec, až to všechno na něj praskne. Tedy ono už to prasklo, ale zatím se drží..zatím. I klíště se jednou nacucá a odpadne..
02. 04. 2010 | 09:23

hruška napsal(a):

pane sobotko,tento článek pouze dokazuje vaši "odbornost".proč srovnáváte zadlužení čr s evropou a se světem?bude snad tyto dluhy platit některý z těchto státu?nikoli,budu ho platit já,moje děti a vnuci.jen se snažíte vnutit lidem myšlenku,že zadlužování není nic špatného.typické pro vaše voliče,ktere ukecáte sliby a 13.duchody.doufám,že jich moc nebude,a vám zbyde pouze psaní blábolu na blogu
02. 04. 2010 | 09:24

Suchec napsal(a):

Neo:
:-)))))
Ty máš nějakého tucha? A nemáš ducha, z břucha?

Jsi jak ten skřivan na Hromnice, co si musí vrznout, i kdyby měl zmrznout
02. 04. 2010 | 09:25

Koudelka napsal(a):

Ali
"Tak se radujte a nešpiňte člověka, kterému se nevyrovnáte."

Dobrý den, pane Nečasi..:-)))
02. 04. 2010 | 09:28

Provokatér napsal(a):

neo čím to je že vždycky když někdo z levicových politiků něco napíše do blogu jsi většinou první kdo na to reaguje? nebo se mi to jenom zdá? to nechodíš do práce?
02. 04. 2010 | 09:28

Petr napsal(a):

Dluh ČR roste. Roste nejen díky politice ODS, ale vinu na dluhu mají všechny české parlamentní strany bez vyjímky.
Dluh roste také díky rozdílnému vybírání daní. I za Vaší vlády jste odpouštěli desetimilionové dluhy kamarádíčkům (jako např. šejk z Mariánských lázní) a na straně druhé jste posílali kontroly do těch nejmenších firmiček. I Vaši vysocí funkcionáři vydělali stamilióny jako např. Gross a následně podnik co mohl platit daně křachnul. Náhodička, že?
Nemusím pana Topolánka. Ale udělal něco, k čemu Vy a dalších Vás 280 nemáte ani trochu odvahy a žádné svědomí. Odešel z politiky.
Zamyslete se nad tím. Pomůžete České republice. A puste na svá místa nové, pracovité a minulostí nezatížené lidi.
K tomu ale nedojde. Korýtko je korýtko a v soukromém sektoru by jste se museli jinak otáčet a ne sekat dluhy.
02. 04. 2010 | 09:34

ali napsal(a):

Koudelka
to máte pravdu, nevyrovnám..poctivě platím daně, přispívám na charity, kupuji dárky do dětského domova, platím 100 tisíc ročně na osiřelé děti..a je toho víc. Co děláte vy a Sobotka, krom keců a hrabání?
Dobrý den, pane Koudelka..:-)))
02. 04. 2010 | 09:34

xx napsal(a):

Tupelo: ne ze by se nedalo polemizovat. Treba tim ze Recku hrozilo snizeni ratingu jiz pred rokem, kdyz vlada oznamila ze dluh je ve skutecnosti dvakrat vetsi nez se uvadelo. Jenomze socialisticka vlada slibila dluh snizit tak se s tim pockalo.

To samo o sobe tem ratingum ponekud snizuje vahu v posuzovani situace te ci one zeme.

Jinak standardni vymluva CSSD, ze ostatni jsou taky zadluzeni je vyvratitelna snadno. On je totiz velkej rozdil, kdyz se zadluzuje Nemecko, Britanie, Italie a kdyz se zadluzuje Recko, Spanelsko, Cesko nebo treba Litva.

To je stejne jako kdyz si vezme pomocny delnik uver na novou televizi nebo kdyz si vezme Bakala uver na novou Bugatku. Delnik muze sice rikat, hele Bakala si vzal 10% sveho rocniho prijmu uver, ja jenom 2% - jsem na tom o hodne lepe se zadluzenim nez on.

Ve skutecnosti ale ten uver delnika muze polozit, kdezto Bakalu nikdy. Uz je to jasnejsi ?

My nejsme ani Italie, ani Nemecko, ani Britanie, abychom se mohli stejne zadluzit.
02. 04. 2010 | 09:34

JC napsal(a):

Bohušu,
Je to na tobě abys začal jezdit a přesvědčovat agentury, že nic takového nehrozí.
Včera bylo v TV, že české firmy v očekávání vaší daňové politiky se začínají ve zvýšené míře usazovat v daňových rájích.
Oranžový veleduch Pan Paroubek sebejistě, prohlásil, že není problém si na takové panáčky posvítit tak, že jim nepřidělí státní zakázky.-)))).
Ó vy jste hlava pane vachmajster.
Škoda, že to vaše neumětelství nebudete moci ukázat po volbách. ODS, TOP09, VV, vás rozeberou jak tranzistoráky.
02. 04. 2010 | 09:38

Jarda napsal(a):

Pane Sobotko
asi jste si nevšiml, že jste asi v tomto státě jediný kdo hlásá tyto nesmysly. Všichni ekonomové ,analytici a i ministr financí říkají úplně něco jiného. Nepřipadá Vám to trochu divné?
02. 04. 2010 | 09:39

Větro napsal(a):

Na Rátha se taky těším ale až ty modráky provětrá. Je fákt dobrej .
02. 04. 2010 | 09:39

veverka napsal(a):

perfektní blog
Sobotka napsal přesná čísla a modré straky standartně kňučí cosi o bradavicích.
02. 04. 2010 | 09:39

vlk napsal(a):

Kdepak čísla pane Sobotko! Tady jsou mnozí, kteří mají jasno. Sobotka? Už jedou!
Celkem za men odpověděl Petr.
Až na větičku o šejkovi z Mariánek a odpuštění daní. Dá s evygůglit článek, který na tohle napsal i v Hospodářkch, kd e citují Kalouska. Jako ministra financí Topolánkovy vlády. že tuhle kauzu nechal prověřit a že musí konstatovat, že rozhodnutí bylo správné.
Podstatou sporu, pokdu s e dobře pamatuji bylo jestli myslím výměna okem byla oprava nebo zhodnocení.
02. 04. 2010 | 09:41

větro dodatek . napsal(a):

To výše bylo pro Ali .
02. 04. 2010 | 09:41

Vladimír napsal(a):

Pane Sobotka,
co konkrétně Vaše jasnozřivá vláda udělala pro to, aby dopady současné ekonomické krize nebyly pro občany tak drastické? Ono to není o sociálních dávkách, porodném, poplatcích a jiných slibech pro Vaše potencionální voliče. Je to o podnikatelském prostředí, protože příjem do rozpočtu je z daní a odvodů ekonomicky aktivních lidí, tj. zaměnstnanců, OSVČ a firem a namísto aby jste je oslovili, házíte jim neustále klacky pod nohy - hrozíte vyšším zdaněním, neumíte zásadně zjednodušit daňový systém tak aby výběr daní byl efektivní, vybíráte imaginární DPH z neuhrazených faktur, vysoké odvody z mezd apodobně. Jsem pro omezení volného trhu, tj. regulaci nebo i případnou restrikci, v několika oblastech např. stanovení jednotných platebních podmínek pro firemní styk - bezhotovostní polatby, splatnost faktur max. 30 dnů, tvrdé postihy za neuhrazené faktury s okamžitým účinkem, omezení počtu vydávaných koncesí či ŽL u některých profesí např. v dopravě, kdy dochází k devastaci konkurenčního prostředí a deformaci cen. V minulé době existoval geniální předpis TR4 podle kterého můžete jezdit i dnes a všichni budou spokojeni. Např. v Německu jsou stanoveny sazby v dopravě, nevydají Vám koncesi pro dopravu-počet koncesí je omezen kapacitou trhu, aby bylo zachováno konkurenční a ziskové prostředí s prostorem pro odvod daní. Mysíte si uvědomit, že Vaše příjmy jsou z našich daní a kde nic není ani smrt nebere.
Máte se mnohému učit a ne kdákat nesmysly a čekat na kroky politické konkurence, aby jste se mohli v médiích naparovat jako kohouti na hnoji.
02. 04. 2010 | 09:42

xx napsal(a):

Jarda: klid, vsichni totiz pracuji v zoldu ODS proti CSSD. To vam to nedoslo ?

JC: obavam se ze vase zavery jsou predcasne. Z Mlynu na ne neco jeste vypadne, nebojte.
02. 04. 2010 | 09:42

Sladký napsal(a):

Na jiném blogu jsem psal o tom,že jsem uprchl před vulgaritou a primitivní agresivitou,která se číší jako jedn na všech diskusních serverech, včetně vychvalované Fronty (která je mladá a MODRÁ včera i dnes). Vidím,že v zatím mírnější podobě to proniká i sem... mám na mysli vřískot stoupenců pravice, kteří polemiku s názory, založenou na argumentaci nahrazují osobními útoky na "třídního nepřítele". Mám dojem, že tohle zde už kdysi bylo.
02. 04. 2010 | 09:49

Mistr XXL napsal(a):

Tak to tu máme zase. Víte o tom, že rating Enronu byl snížen asi měsíc před bankrotem téhle "zanedbatelně" velké firmičky?

ČSSD pořád operuje tím, že všichni mají dluh vyšší, takže jsme jako v pohodě. Jenže to, co si myslí ČSSD je irelevantní, důležité je, co si myslí ti, kteří ten
dluh kupují. A pokud ti si začnou myslet, že budeme mít se splácením svých závazků problémy, tak budou chtít za vyšší riziko větší úrok, případně do toho odmítnou jít vůbec. My jsme pidibanánostát, takže ti, kteří o rozhodují, který dluh si koupí, tak raději půjdou za větší jistotou... kterou jim dají větší státy s delší historií a dokonce s vyšším podílem dluhu na HDP.

Jinak mi ukažte nějakou vládu v ČR, které se dařilo snižovat státní výdaje. Tato kombinace spolu se snížením inkasa daní je právě ten signál, že přicházejí problémy. Nárůst sociálních výdajů, které chystá ČSSD, je další výrazná položka v rozpočtu se znamínkem mínus. Zvýšení daní má být položka plus, u ní je ovšem velký otazník. Hospodářský růst, který by přidal nějaké to plus je se třemi otazníky.

Vy si hrajete s ohněm, ale tvrdíte nám, že les ještě nehoří. Až začne hořet, tak
buď stihnou přijet hasiči z MMF nebo tu budeme mít spálenou zemi.
02. 04. 2010 | 09:50

JC napsal(a):

No jo, když prý-ekonom Sobotka prohlásí, že za vlády ČSSD se snížil státní dluh a čísla ukazují, že se snížil procentuální poměr dluhu vůči HDP v důsldku růstu HDP, lesní zvěř vesele plácá pacičkama, až drápky cinkají.
02. 04. 2010 | 09:51

ali napsal(a):

koukám, že socani už nastoupili do "práce". Šéf je z dosahu, tak mají pré a okrádají pěkně zhusta, volajíce po spravedlnosti..
nějaké Větro, či Větry pouští smrádek a nevadí mu, že kradou všichni, nejvíc socani. Ale u nich se to smí, u nich je to normální. Když dosáhnou toho, co chtěli, neuznají ani svojí chybu a chtějí víc. To jsou klasické bolševické a socanské vlastnosti..
02. 04. 2010 | 09:56

neo napsal(a):

Provokatér:

to se ti jenom zdá
02. 04. 2010 | 09:57

alarm napsal(a):

Tam mám tušení, že se na mítincích ČSSD stane něco hrozného. I v Čechách prý se objeví něco na způsob "moskevských černých vdov". Asi jako když spojíte Palacha s Gabčíkem. Sebeobětování s atentátem. Za vymívání mozků Sobotkou.
02. 04. 2010 | 10:01

Koudelka napsal(a):

ali napsal(a):
koukám, že socani už nastoupili do "práce". Šéf je z dosahu, tak mají pré a okrádají pěkně zhusta, volajíce po spravedlnosti..
nějaké Větro, či Větry pouští smrádek a nevadí mu, že kradou všichni, nejvíc socani. Ale u nich se to smí, u nich je to normální. Když dosáhnou toho, co chtěli, neuznají ani svojí chybu a chtějí víc. To jsou klasické bolševické a socanské vlastnosti..

Ono se to dá i takto:

koukám, že modroptáci už nastoupili do "práce". Šéf je z dosahu, tak mají pré a okrádají pěkně zhusta, volajíce po spravedlnosti..
nějaké Ali, či Neo pouští smrádek a nevadí jim, že kradou všichni, nejvíc modří. Ale u nich se to smí, u nich je to normální. Když dosáhnou toho, co chtěli, neuznají ani svojí chybu a chtějí víc. To jsou klasické bolševické(schválně ponecháno) a modroptáčnické vlastnosti..

Ehm..v čem je rozdíl???
02. 04. 2010 | 10:05

neo napsal(a):

Suchec, Koudelka:

Je mnoho kritérií, která ratingové agentury používají :
Doba existence firmy
Velikost firmy
Obchodní sektor
Geografická zóna
Právnická forma
Počet partnerů
Finanční data (fakturovaný objem, objem obchodu, aktiva, dluhy, cash flow
Platební morálka
Kapitál

Také silné a slabé stránky firmy, konkurence, obchodní strategie

Hodnocení států je specifické, tam se hodnotí především úvěruschopnost na zahraničních trzích. Berou v potaz i legislativu státu, výnosy z dluhopisů..

Ale že by agentura hodnotila dle bilboardů ...?
02. 04. 2010 | 10:12

Větro pro Ali napsal(a):

Já nejsem větry !! Já jsem nic. A jestli Socani berou ták to je taky bordel . Ale na toho Rátha bych se fakt těšíl je fákt dobrej a taky boduje u mladých , narozdil od XXXXXXXa
02. 04. 2010 | 10:13

hoven napsal(a):

slavečku,
nečas nepomlouvá českou republiku, ale socany a jejich sliby, jejichž realizace by vedla k bankrotu. naštěstí, ale čssd zustane v opozici, tak se bankrotu vyhnem.
02. 04. 2010 | 10:13

Jenyk napsal(a):

Ach bože, a tohle má být ekonom v příští vládě.....to procento mezi námi a Německem Vám nic neříká? Rychlost zadlužování také ne? Populismus, hlavně ať je korýtko, co? Být ekonomem ve firmě vyženou vás za týden.
02. 04. 2010 | 10:15

LEVAK napsal(a):

Svého času byl v Rumunsku diktátor Nikolae Ceauşescu.Ten si vzál do hlavy,že se vynuluje státní dluh a tak se začalo šetřit.Dokonce chodily domovní hlídky a kontrolovaly podle oken jestli je v bytě osvětlena jen jedna místnost a zda se jedná o 25W žárovku et.Nečas,ale také Kalousek a jejich soukmenovci se zřejmě inspirovali tímto diktátorem.Není divu když jejich guru a přítel nejvěrnější "chlap s gulama" měl podobné diktátory za vzor(noc dlouhých nožů,"Es kommt der Tag")! Pikantní na tom je,že o státní dluh se zasloužili tito pánové ruku v ruce s Klausem již v roce 1996!
PS:Je zajimavé,že náš stát ještě v roce 1989 byl bez dluhu,bez nezaměstnaných,bez regulačních poplatků etc.To co tito pánové spolu s pravdoláskařem tehdy naslibovali národu bylo pískání krysaře z Hameln.Nevěděli v roce nic lepšího než okrast v roce 1996 důchodce a začlenit tehdy tyto finance do státního rozpočtu aby to konečné roční vyúčtování nebylo pro ně tak tristní. A teď si dovolí tvrdit,že důchodci jsou zátěží pro stát.Zapomínají však na to,že takové podmínky vytvořili!
PS:měli k tomu spoustu pomahačů typu Marka Šnajdra!
02. 04. 2010 | 10:16

Vrták napsal(a):

Rath stanovil diagnózu a léčení neduhů lidu ČR:
Diagnóza: úporná bolest hlavy způsobená strachem z bankrotu.
Léčba: denně odvar z oranžové vlajky s cukrovými sliby, opakovaně doplnit studeným sobotkovým obkladem na čelo.
Pokud potíže neustoupí, doporučit pacientovi vstoupit bez poplatku do ČSSD, redukční mediální dietu a meditační cvičení vedené tandemem Paroubek-Sobotka.
02. 04. 2010 | 10:16

jo napsal(a):

Téměř 4roky měla ODS přeběhlickou většinu a zvýšila dluh "ponípotopa" o dalších 600mld. Ale mužou za to komunisté a paroubek to se musí lidem říkat jinak by ods nevolili.
02. 04. 2010 | 10:18

neo napsal(a):

LEVAK:

///PS:Je zajimavé,že náš stát ještě v roce 1989 byl bez dluhu,bez nezaměstnaných,bez regulačních poplatků etc.///

Levaku, já ti seberu barák, auto, zabavim ti výplatu a nudu taky bez dluhů...holt vyrovnaný rozpočet.

a pak bych tě i zaměstnal.:)
btw:

Když ukradneš lidem majetky, můžeš být bez dluhů, můžeš vytvořit uměle 100% zaměstnanost a dokonce nebudeš ani zavádět poplatky...
02. 04. 2010 | 10:25

ali napsal(a):

koudelka
:o))) dobrý. To ty vlastní hlavou? jzd chvojkovice je dobrej oddíl..
mně jsou modroptáci ukradení. Ale oceňuji jejich sebereflexi. To socan a bolševik neuzná a bude smrdět dál. To, že jsem pravičák ještě neznamená, že jsem modrej pravičák. Ale to je fuk, ty se řídíš heslem, kdo nejde s námi, jde proti nám..ó jak logické! Dál nemá smysl spolu soutěžit kdo je hnusnější. Věřím, že jsi určitě lepší než já. Hezký den
02. 04. 2010 | 10:26

Koudelka napsal(a):

Levak
"To co tito pánové spolu s pravdoláskařem tehdy naslibovali národu bylo pískání krysaře z Hameln.Nevěděli v roce nic lepšího než okrast v roce 1996 důchodce a začlenit tehdy tyto finance do státního rozpočtu aby to konečné roční vyúčtování nebylo pro ně tak tristní. A teď si dovolí tvrdit,že důchodci jsou zátěží pro stát.Zapomínají však na to,že takové podmínky vytvořili!"

Když ono už nebylo z čeho dotovat "tu nejlepší, zázračnou" metodu hospodaření pod vedením toho nej ekonoma VK. Bylo výhodně doprodáno, dokradeno, zašmeleno. A přišly balíčky.......

P.S. Že by si to Nečas nepamatoval?
02. 04. 2010 | 10:28

jo napsal(a):

ODS pořád křičí: "Vemte tomu žebrákovi ze sociálních dávek 150kč at to neprožere"

ale je jí fuk, že zakázky, na kterých se podílí přes anonymní akcie a firmy s kamarádíčky tunelují sta miliardy

jinými slovy: "zachraňme 5kč abysme mohli miliardu ukrást"
02. 04. 2010 | 10:41

Tupelo napsal(a):

@xx: rozumim co mi chcete rict, ale myslim ze to jde trochu mimo.

CSSD prece netvrdi ze je vse OK a ze se zacne neco resit az budeme mit stejny dluh jak treba prumer EU (o Recku neni rec ze strany CSSD vubec, tim zde strasi jen ODS). CSSD uz tim ze klade duraz na prijeti Eura se hlasi k jiste rozpoctove discipline, tak aby CR vubec mohla na prijeti Eura pomyslet (za vlad CSSD byla myslim vetsina kriterii vic roku po sobe splnena). A myslim ze CSSD se zavazuje snizit tempo zadluzovani i primo ve volebni kampani, takze nestraste. Vim jde 'jen' o volebni kampan, ale to se tyka vsech stran, i ODS. A myslim ze ted by pro zmenu meli dostat sanci socialisti, pro me osobne byl vykon minule pravicove vlady (stejne jako te pravicove vlady z devadesatych let, ktera tez koncila predcasne), tak nejak (jak to rict slusne) ... nepresvedcivy ;)

Prosil bych trosku konretneji rozebrat, proc je delnik, ktery si vezme uver ve vysi 2% sveho platu na tom hur nez podnikatel, ktery si vezne uver ve vysi 10% sveho rocniho prijmu. Nemyslim si ze by slo takto generalizovat, obcas se stane ze podnikatel padne na hubu aniz by si vzal uver a delnik zacne treba podnikat. Dulezite podle me je na co se ten uver bere, realny plan jak rychle se da splatit, nouzove reseni kdyby doslo k problemum, atd...
02. 04. 2010 | 10:45

myrta napsal(a):

Koudelka:že se zahazujete s ali.Známá firma.Vyřve svůj hnis a když dojdou argumenty skončí nadávkou bolševik na vaše konto.Nereagujte,nejlepší co můžete udělat.
02. 04. 2010 | 10:47

Tupelo napsal(a):

@JC, je podle me naprosto v poradku, pokud ceska firma, ktera odvadi dane jinde, nedostane prilezitost u statnich zakazek. Neni to jhen vymysl Paroubka, ale cetl jsem ze na danove raje si chce posvitit nejen Evropa, ale i USA.
02. 04. 2010 | 10:49

hoven napsal(a):

slavečku,
prosim tě vyměn si fotografii, tohle je reklama na obludárium.
02. 04. 2010 | 10:53

LEVAK napsal(a):

Ad neo:jak já Vás lituji.Vy jste neměl před rokem žádnou výplatu,žádné auto,žádný byt nebo dům,Vy jste platil u doktora,první tři dny při nemoci jste nebrál nemocenskou?
Můžete mi sdělit co tu bylo privatizováno ve velké a malé privatizaci,když komunisti všechno rozkradli.Z čeho ten Krejčíř,Pitter,Kožený a další kradli?Když tedy tvrdíte,že komunisti všechno rozkradli tak by tu nemělo nic být!Např. Salzmann(jeho dcera je herečka a dojemně mluví o demokracii) se obohatil jenom o 33 miliónů korun.Soud později sdělil,že skutečnost nastala,ale bohužel už není trestná a tkových bylo!Neo nebyl jste mezi nimi když tady tak horlivě hájíte šmoulíky?Zapomněli tu už všichni na rok 1997? Snad. Možná i na následné zmrtvýchvstání ODS, která se o měsíc později, po pádu vlády Václava Klause, na svém kongresu v Poděbradech většinově znovu semkla kolem - Václava Klause. A kolem věrného Miroslava Macka. Tehdejší předseda lidovců Josef Lux k tomu řekl: „Pro nás byl výsledek kongresu ODS potvrzením toho, že je možné krást a lhát a že je to normální, že to není chyba.“
PS:proč odešel Zielenec a další z ODS?
02. 04. 2010 | 10:53

dallas napsal(a):

Ze vsech poslednich blogu nasich socialistickych kapacit a jejich priznivcu tady cuci jak pero z gauce jedna vec..Sobotka,Paroubek a spol si muze strcit vitezstvi ve volbach za klobouk, protoze i diky poslednim krokum ODS s.Paroubek vetsinu nesestavi ani s komousema..ODS,TOP09,VV,KDU a mozna SZ(s Liskou) sestavi stredopravicovou vladu a moooc se tesim na Jyrika jak po prvnim pokusu sestavit vladu bude predavat stafetu p.Necasovi. Toho se ted samozrejme socan a jejich volic nejvic boji a to je dobre. A kouzlit s cisly tady muze Bohous jak chce.
02. 04. 2010 | 10:55

LEVAK napsal(a):

Ad jo:z toho vidíte,že vlastně ODS jsou bolševici v modrém provedení!
PS:pamatujete jak za dřívějšího režimu platilo "Já tu stovku ušetřím kdyby mě to mělo stát tisíc korun!"
02. 04. 2010 | 10:56

ali napsal(a):

myrta
my jsme si podobné..vy hnis, já hnis..kdo je víc? :o)
02. 04. 2010 | 10:56

neo napsal(a):

LEVAK:

božínku, co to plácáš?

Bylo privatizováno právě to, co komunisti ukradli.

Já nikdy privatizaci tak jak proběhla obhajovat nebudu, ale rozhodně také nebudu plácat o nulových dluzích a 100% zaměstnanosti, pokud vim, že prostředky na to byly ukradeny lidem.
02. 04. 2010 | 10:57

LEVAK napsal(a):

Ad dallas:pro připomenutí-
"V prvním šoku po prohraných podzimních volbách se Přemysl Sobotka neovládl a byl nadmíru upřímný. Prohlásil, že by se nerad dočkal nové sametové revoluce.
Člověk, který má ve funkci předsedy Senátu bdít nad dodržováním demokracie, nám tím sdělil: Demokracie je možná pouze jako vláda mé strany. Buďto budeme vyhrávat vždy jen my, anebo bude třeba vyjít do ulic, abychom byli opět dosazeni do svých funkcí.
Toto vidění světa má jedinou vadu. Demokracie se tím redukuje na vládu jedné strany. Ti ostatní mohou dělat stafáž jen v případě, že jsou koaličními partnery občanských demokratů.
Nyní se pracuje na tom, aby byla tato drobná vada na kráse odstraněna. Pokud Václav Klaus ve svém úsilí nepoleví, bude mít volič, který není ani takzvaná socka, ani kryptokomunista, přímo královský výběr.
Bude si moci vybrat mezi stranou, která je ochotna tvářit se z donucení napůl proevropsky, a stranou, která si takovou přetvářku ušetří. Bude moci volit mezi stranou, která snížením přímých daní zvýhodní ty nejbohatší, a stranou, která zvýšením daní nepřímých znevýhodní ty chudší.
Bude moci vhodit lístek do urny těm, kteří považují ekologii za přepych, na nějž momentálně nemáme, anebo těm, kteří považují ekologii za zločinné spiknutí.
Bude na svobodné volbě voliče, zda se rozhodne pro stoprocentní vlastence, anebo raději podpoří přesvědčené stoupence národní suverenity. Ti první mu nabídnou americký radar na našem území, ti druzí k tomu ochotně přihodí třeba i cizí raketovou základnu.
Jedni i druzí se postaví za neopakovatelně moudré stanovisko místopředsedy Senátu Petra Pit -harta (KDU-ČSL), podle něhož se mindráky spojené s pobytem cizích vojáků léčí pozváním jiných cizích vojáků. Jak jinak posílit suverenitu země, která je nám všem tak drahá, že?
To, co na první pohled může vypadat jenom jako projev osobních animozit a výron žabomyších sporů několika činovníků pravé vůle, by jistě mnozí uvítali jako záruku rovnováhy na naší scéně. Volba mezi dvěma frakcemi téže politické odnože by svou demokratičností jistě uspokojila nejen Přemysla Sobotku."
02. 04. 2010 | 10:59

Jedla napsal(a):

neo:
"samovyplňující se proroctví" nejsou nesmysl. Tak jako se (nepravdivou) informací dá vyvolat run na banku a její pád, dá se i (nepravdivou) informací vyvolat nedůvěra ve finanční produkt a jeho neprodejnost. To je i případ vládních dluhopisů. Chová-li se tak ekonom, komentátor či novinář, je to "nic moc", ale mohou mít i poctivé, čisté úmysly. Chová-li se tak vrcholový úředník (Janota) nebo politik (Kalousek, Nečas), je to chucpe.
02. 04. 2010 | 10:59

neo napsal(a):

dallas:

nejlepší by bylo, kdyby ČSSD vyhrála volby s plánem sestavit koalici s Komančem nebo menšinovou vládu za podpory rudé strany a pan prezident by pověřil rovnou některého z předsedů středopravicového spektra:)
02. 04. 2010 | 10:59

LEVAK napsal(a):

Ad neo:to je nějaké perpetuum mobile?Když se něco ukrade tak to vlastně není,nebo je?
02. 04. 2010 | 11:01

neo napsal(a):

Jedla:

Je to volební kampaň a jako taková nemá vliv na rozhodování ratingových agentur. Ty totiž analyzují fakta.
02. 04. 2010 | 11:02

LEVAK napsal(a):

Ad neo:třeba padákového myslivce co na něho ukazovál chlap s gulama vztýčený prostředníček?
02. 04. 2010 | 11:03

neo napsal(a):

LEVAK:

ty jsi natvrdlý?

když ti ukradnu barák, barák bude existovat. Můžu ho pak dát k dispozici nájemníkovi a ten bude mít bydleníčko. Po revoluci ti ho vrátim... nájemník najednou nebude mít bydleníčko (všimni si, že barák pořád existuje).
02. 04. 2010 | 11:05

jo napsal(a):

ehm...tak přileju... Samozřejmě, že ods straší a je to naprostá hloupost. Vy byste investovali do firmy/země kde, kudy chodí tudy kříčí, její představitelé, že to tady krachne? Nejlepší by bylo podat na ods trestní oznámení a vyvolat arbitráže :-)))
02. 04. 2010 | 11:05

neo napsal(a):

LEVAK napsal(a):
Ad neo:třeba padákového myslivce co na něho ukazovál chlap s gulama vztýčený prostředníček?
TŘEBA.
02. 04. 2010 | 11:06

neo napsal(a):

jo:

ano, protože druzí představitelé křičí, že to tady nekrachne a budeme se mít jako v Dánsku.
02. 04. 2010 | 11:07

xx napsal(a):

Tupelo: Zacnu od konce. Jde o to ze Bakala ma vyrazne vetsi zdroje prijmu, proste ma z ceho brat a kde se uskrovnit, jak omezit sve vydaje, zatimco delnik tech moznosti ma mnohem mene a vetsina jeho vydaju jdou na zakladni veci a temer se rovnaji prijmum. O to jde.

CSSD uz jednou usty pane Sobotky predvolebni sliby splachla do kanalu protoze nebyly zasazeny do realneho ekonomickeho ramce. O prijeti Eura CSSD hovori take jiz mnoho let, zatimco CSSD hovori, Slovaci uz Eurem plati.

Rozpoctova disciplina, kdyz je 6% rust mit 3% deficit, to je urazka slova disciplina.

A nepletme si pojmy rust zadluzeni, rocni deficit a celkovy dluh ! To jsou velmi odlisne veci.
02. 04. 2010 | 11:07

Občan napsal(a):

pane největší ekonome, přečtěte si o čem se tu vlastně bavíme. O dluhu. O dluhu jako normální věci, jako o nečem co se nesplácí, kdo ho má nižší je lepší a podobně.
Vždyť je to celé na hlavu!!!! všichni občas asi potřebujeme pořídit něco, na co nemám a tak si půjčíme. Rozdíl mezi obyčejným občanem, firmou a státem je v tom, že ten v podstatě neuvažuje o splácení. zkuste to jako občan - hned končíte. druhý rozdíl je v tom, že stát tu půjčku většinou "prožere". To dělají lidé, kteří půjčku solácejí novou půjčkou. Vytloukání půjčky půjčkou taky jednou dopadne tak, že nikdo tu novou půjčku neposkytne. Funguje to všude a dopadá to i na státy jako je Rusko nebo Argentina.
Takže nebyjme se v prsa, jak máme "nízký dluh" a dělejme kroky ne ke snižování tempa zadluženosti, ale k jeho snižování jako takovému.
Buďte konečne chlap a postavte se problému čelem. pak bude možná za něco stát. Jinak jste pouhý tlachal a posera, který za současné vlastní bohatství a ukojení svého mocichtivého ega vymění budoucnost této republiky
02. 04. 2010 | 11:09

LEVAK napsal(a):

Ad neo:tak potom neříkejte,že komunisti všechno rozkradli neb je to ukončený děj!Pokud já vím tak to prováděly státní orgány a podobné instituce.Naší maměnce tak zabavila hospodu Jednota což bylo lidové spotřební družstvo!Komunisti s tím neměli co do činění.Vemte si třeba církev.Ta taky prohlásil a prohlašuje,že s upalováním čarodejnic neměla nic společného,že to prováděla světská moc!
02. 04. 2010 | 11:10

dallas napsal(a):

Levak- a co mi tim chtel basnik rici? Ja nemluvim o jedne strane,ale o koalici stredoprave..Jinak si tady dal v klidu pindej ty levicove 'blaboly'(jak rika s.Paroubek). Zajici se pocitaji az po honu, ale je evidentni, ze levicove myslivce nova situace silne zneklidnuje a to me tesi..
02. 04. 2010 | 11:12

jo napsal(a):

neo

imaginární zadlužení je jen kachna, aby mohli lidi škubat. Jedněm se daně snižijí a druhým zvyšují. Politika co tady ods předváděla neni nic jiného, než přerozdělování zdanění.
02. 04. 2010 | 11:14

LEVAK napsal(a):

Ad Občan:nebijme se v prsa!
02. 04. 2010 | 11:17

jo napsal(a):

volte ods a dluh za rok bude zase 200mld a krachne to tady
02. 04. 2010 | 11:18

neo napsal(a):

LEVAK: taky jsem nikdy nenapsal, že by všechno ROZKRADLI. Pouze lidem ukradli majetky aby mohli provozovat svou politiku.

vsadim se, že by to šlo i dnes. Ukrást lidem majetky a rázem by byl státní dluh nula a i ta 100% zaměstnanost by se vytvořila.
02. 04. 2010 | 11:20

jo napsal(a):

žádná jiná vláda nenaflákala za 4roky takové dluhy jako poslední přeběhlická vláda ods

pokud budete volit ods tak to tady krachne
02. 04. 2010 | 11:20

juvel napsal(a):

Pane Sobotka, předeslal jste jasná čísla. Pro nás, čtenáře jsou velmi zajímavá. Zpravidla nemáme dostatek času, abychom se tím zabývali a takové informace vyhledávali. Postupujte, prosím, takto i nadále. Žádný Váš oponent nebyl schopný tato čísla nějak napadnout, vyvrátit či vysvětlit. Váš blog je přesvědčivý. Je škoda, že tady neexistuje pravicový bloger či oponent, který by byl schopný s Vámi rovnocenně a věcně diskutovat.
02. 04. 2010 | 11:21

neo napsal(a):

juvel:

Pokud ta čísla jsou pravdivá (nehodlám je ověřovat), tak je Sobotkův článek o ničem. Jen blábol.

Totiž ony ratingové agentury či investoři aj. by vycházeli právě z těch čísel, nikoli z předvolebních výkřiků.
02. 04. 2010 | 11:23

radek napsal(a):

co má modrá inkvizice říkat tváří tvář jednomu korupčnímu skandálu za druhým ???
kdyby nehulákali, že jsme jako řecko a blíží se návrat před rok 89, co by proboha mohli vytrubovat ??? jedině vztyčit prostředníček...
02. 04. 2010 | 11:24

občan napsal(a):

jojo Levaku, máte v popisu prace hlídat blog, co :-) Jediným Vašim argumentem je pravopis?? Je ujelo mi to, ale to na obsahu nic nemění.
02. 04. 2010 | 11:26

LEVAK napsal(a):

Ad neo:snažíte se mě tady přesvědčit,že Jednota LSD byla 10-tý odbor ÚVKSČ?
Ad občan:to byla jen přátelská výpomoc!Já jsem docel rád když mě někdo upozorní na chybu třeba i pravopisnou!Je vidět,že jste se učil u Suvorova-nejlepší obrana je útok!
02. 04. 2010 | 11:36

Tupelo napsal(a):

@xx: na druhou stranu, prave (falesny) pocit ze se mi nemuze nic stat, protoze jsem zajisteny, muze vest k padu z vetsi vysky, nez u toho delnika, ktery se zadluzi mene ;). Ale opet, je to prilis velke zobecnovani, neni to pravidlo, ale pripad od pripadu. Myslim ze krachy podnikatelu (i pres jejich vetsi moznosti, znalosti trhu, najimani financnich poradcu, optimalizatoru dani,...) nejsou zas az tak vyjimecne (a priznavam, nemusi byt za nimi prave jen nerozvazny dluh). Zrovna jak nejsou vyjimecne pady do dluhovych pasti obcanu s nizsimi prijmy (vetsi vzdelanost by lidem jen prospela, libil se mi navrh Sojdrove, ktera navrhovala v tomto smeru nejaky kurz pro lidi bez prace). Pri hosp. rustu by melo dozajista dochazet ke snizovani dluhu, na castecnou obranu CSSD lze snad uvest ze dost financi vycerpala na sanovani bank a take na dve tisicilete povodne.

@neo: nerekl bych ze si analytikove vsimaji jen a pouze cisel, urcite by jinak videli nase postaveni, kdyby nyni mela KSCM 60%. A navic, myslim ze recky priklad vede i k tomu, aby se na ekonomicke udaje nekterych zemi (ktere by se snad dali nazvat zememi balkanskeho typu ;)) divali pozorneji. S pravdou ven prisla v Recku az socialisticka vlada, po predchozim lzivych udajich od vlad pravicovych. Je mozne ze jista citlivost ze stran agentur tu bude, takze by se mel mozna Necas ve svych vyjadrenich opravdu trochu krotit.
02. 04. 2010 | 11:39

Petr B. napsal(a):

Pane Sobotko, je jasné, že Nečas, Schwarzenberg a jejich spojenci využívají strašáku dluhů k tomu, aby prosadili své plány na privatizaci zdravotnictví, důchodů..a odstranění posledních zbytků sociálního státu a veřejných služeb. Vám vyčítám pouze to, že jste ve funkci ministra financí nezdůraznil, že nárust dluhů v letech 2002-2006 byl způsoben hlavně zahrnutím dluhů z nezdařené kuponové privatizace a následného krachu bank a to vše vinou ODS s jejími spojenci typu ODA (mj. Schwarzenberg) či KDU-ČSL (mj. Kalousek) Je těžko pochopitelné, proč se až nyní nedávno Vladimír Špidla zmínil o zahrnutí dluhu 500 miliard z konsolidační banky do hospodaření státního rozpočtu. Ačkoliv bylo každému normálně uvažujícímu člověku jasné, že dluhy kromě nákladů na povodně a Železného (arbitráž kvůli ukradení televizi), pocházejí z 90. let. ODS, Kalouskovci a spříznění novináři z MFD, LN, HN, Reflaxu, Respektu atd. se mohli o vás otírat, že vy jste svou údajnou nezkušeností způsobil zadlužení země a že jste vše rozdal "sockám" (ve skutečnosti se podmínky pro rozdávání sociálních dávek atd. od r. 2000 neustále zhoršovaly). Špidla se opravdu choval jako "autista" a nic na tom nemění fakt, že teď dlouhou dobu pobýval v Bruselu. Navíc si myslím, že byla velká škoda účasti ČSSD ve vládě v letech 1998-2002. Volby v roce 1998 totiž vyhrála ta samá pravice, která tady řádila v letech 1992 (resp. 1990)-1997. Pokud jí občané ve volbách v roce 1998 pro mně nepochopitelně znovu dali důvěru, měli jste jí tedy dát po volbách v r. 1998 přednost k tomu, aby se vypořádala z důsledky krachu bank, krachu podniků, obrovského odlivu kapitálu... atd. Pak by se zcela jesně ukázalo, co oni sami způsobili a co "prožraly socky". Nemohli by tak lhát, jako lžou teď.
02. 04. 2010 | 11:40

neo napsal(a):

Tupelo:

všímají si skutečných čísel, i těch 60% je číslo. Pokud by ho ukazovaly průzkumy, tak by stálo za povšimnutí, ale opravdu si nevšímají výkřiků politiků je jedno z které strany, pokud se mydlí v rámci předvolební kampaně.

Sobotka prostě a jednoduše přestřelil a nehodlá to uznat.

Zajímavé, že se o rating nezajímá pokud jde právě o názory na sestavení menšinové vlády za podpory komunistů. Protože pokud by pak obě strany prosazovaly své programy, mohl by to být silný signál pro agentury i investory
02. 04. 2010 | 11:44

Vico napsal(a):

Neo : Sobotkův článek není adresován ratingovým agenturám, ale občanům masírovaným hloupými žvásty ODS, která tu cosi mele o návratu před rok 1989 a veřejně tu vyhlašuje stav nouze, neboť se šineme do státního bankrotu v rychlém sledu za Řeckem.

Tak se naplňuje heslo ODS - řešení místo strašení-.

Sobotka jen statistickými údaji jak špendlíkem propichuje tu obrovskou modrou bublinu, kterou svým análními otvory nafoukli hoši Langer a spol.

To samozřejmě nemění nic na tom, že zadlužení roste. V tom se však nijak nelišíme od zbytku Evropy. Jen tak mimochodem - to Řecko přivedla k dluhové pasti pravicová vláda a horké kaštany se snaží za ni tahat vláda levicová. Jeden aby se v tom vyznal.
02. 04. 2010 | 11:46

neo napsal(a):

Vico,

přečtěte si laskavě první 4 řádky článku.
02. 04. 2010 | 11:48

Petr napsal(a):

Vy jste asi špatný matematik i ekonom . Zajímalo by mne , co by jste dělal , kdyby dluhy vaší domácnosti činily 39% + úroky z půjček a ještě se každý rok zadlužit o dalších cca 5 % + úroky . Vy by jste spal klidně ? já tedy určitě ne. Já bych se bál , že přijdu o střechu nad hlavou .
02. 04. 2010 | 11:49

JC napsal(a):

Tupelo,
O to nejde jestli je nebo není to v pořádku. Jde o to že takové opatření státní kasu nenaplní.
02. 04. 2010 | 11:50

Pavel13 napsal(a):

No to se nám ulevilo pane Sobotko. Takže vlastně kráčíme ke světlým zítřkům. Jako bych to už někdy slyšel.
02. 04. 2010 | 11:55

Vico napsal(a):

neo : Ty první čtyři řádky nic nemění na mém závěru KOMU je článek adresován.

Jinak nechci polemizovat, do jaké míry ratingové agentury berou v potaz předvolební bláboly Nečase a spol/ve světle statistických údajů a faktu, že česká ekonomika je úzce napojena na Německo/. Já si myslím, že určitý negativní vliv tyto hromadně opakované vize o argentinské cestě našich financí mají. Ale to je věc odbornější diskuze na téma, kde, přiznávám, odborníkem nejsem.

Jedno však vím. Ekonomická očekávání velmi často rozhodují o chování všech relevantních ekonomických subjektů.
02. 04. 2010 | 12:03

jamretsam napsal(a):

Nevím, proč se všichni tak rozčilujete kvůli dluhům. Je přece pohoda, po volbách všude zavlaje oranžová barva, rozdají se peníze chudým, bohatí podnikatelé se zdaní a odejdou nebo zbankrotují. Pak nastoupí marťané a zavládne rudá prosperita.
02. 04. 2010 | 12:04

Tupelo napsal(a):

@Neo: no, o mire mozneho Sobotkova prestreleni se velmi pravdepodobne neshodneme (to by nam nejlepe asi povedeli analytikove agentur), ale vystrel spravnym smerem to byl, ze jo? :) Vzhledem k odpovedi pro JC me ted napada, jak si asi v ocich ratingovych agentur stoji Kypr, jeden z danovych raju a pritom vedeny komunisty? :)))

@JC: castecne to statni kasu plnit bude, je preci rozdil jestli statni zakazku dostane firma, ktera zde dane plati (prijem statni kasy) a ktera plati dane jinde.
02. 04. 2010 | 12:10

neo napsal(a):

Tupelo:

Kypr Aa3 Moody's
AA- FITCH
A+ S&P
02. 04. 2010 | 12:17

jarpor napsal(a):

No, pane Sobotko,

uklidnil jste mne...

Dle Vašich čísel, nic se neděje, jsou státy na tom ještě hůř...

Dokonce na tom budou ještě hůře jak my na konci roku 2010...

Dle mého, statické vyjádření dluhu je jedna věc, ale druhá věc, a soudím velmi důležitá je trend... směr a rychlost nárůstu, v tomto případě našeho dluhu... ale jsem zase v klidu, neb toto vůbec nezmiňujete...

No a když napíšete :
"Nyní je důležité vrátit tempo zadlužování zpět na úroveň z let 2006-2007."
tak to už vůbec o dluhu nemusíme hovořit, že ! Ať to pak řeší jiní...

Až na to, že jste, jak již kdosi napsal, jediný mezi ekonomy, kdo ta čísla a závěry z nich takto prezentuje a hlavně interpretuje...

Až na to, že, jak jsem včera poslouchal Vašeho experta Mládka, který se vytáčel jak mohl, když dostal od moderátora otázku, s jakým růstem počítá ČSSD při svých výpočtech stran návrhů ve volebním programu, neboť, údajně, Vy sám jste hovořil o uvažovaném růstu 2 % ?

A otázka na níž také neodpověděl zněla : Znamená to, že když bude růst menší jak 2 % - tak sliby ve volebním programu jsou jen sliby ?

Ale fakt jste mne uklidnil...

Až na to, že já nechci, abychom se porovnávali s těmi horšími. Vždy mi vtloukali do hlavy, lépe, vždy mne učili, porovnávat se s těmi nejlepšími.
Nevím, co učili Vás. A kde.

Hezký den
02. 04. 2010 | 12:17

JC napsal(a):

Tupelo,
No jo, vy totiž spolu s Paroubkem a Sobotkou berete jako tutovku, že firma, která dostane státní zakázku musí vytvořit zisk.:-)).
Naopak utíkat do dańového ráje pokud jsem ve zrátě je jak uznáte holý nesmysl.
02. 04. 2010 | 12:25

hoven napsal(a):

když se kouknu na slávečka, tak bych tomu bankrotu docela i věřil
02. 04. 2010 | 12:29

max napsal(a):

je to stále dokola. Nic se neděje, za rozpočtové deficity nikdo (krom ODS) nemůže (krize nekrize) a jedeme dál.
Problém je jinde než v současných číslech a sice v trendu zadlužování a demografickém vývoji.
Na rozdíl od takřka všech států EU u nás nebyla provedena důchodová reforma a stále se používá průběžný systém financování důchodů,který je však již nyní v minusu a nůžky se budou nadále se stárnutím populace rozevírat,což není možné kompenzovat zvyšováním daní,ale jen důchodovou reformou,byť pro jednu generaci (do které bohužel patřím též) nepříjemnou. Pokud bude horizont politika Sobotky ohraničen jen nejbližšími volbami,tak se žádného řešení nedočkáme. Pokud důchodová reforma nebude provedena,dojde brzy ke snížení ratingu, vzroste úroková míra dluhopisů a během dvou až tří let budeme platit ročně jen za obsluhu dluhové služby státu přes 100mld.Kč.
Mimochodem pan Sobotka B. zapomněl uvést,že nás již před tímto trendem nedávno důrazně varovala evropská komise, zřejmě to vidí poněkud jinak než autor blogu.
Současné nesmyslné sliby ČSSD o 55% výši důchodu vůči prům.mzdě by znamenaly nárůst mandatorních výdajů státu ročně o desítky miliard Kč (je přitom zajímavé, pokud jsme u čísel, že za dobu vlád ČSSD se tento poměr stále snižoval až k 40%).
02. 04. 2010 | 12:32

Kruťas napsal(a):

Spadl mi kámen ze srdce,
pan Sobotka nás uklidnil a nic se vlastně neděje. Stojíme sice po kolena v latríně, ale někteří jsou tam až po krk a navíc my z té latríny ještě vidíme přes desku. Musíme jenom přibouchnout dveře před sráči z ODS. Ti by nám mohli zvýšit hladinu. Jen tady neříká nic o spolku soukmenovců a raději si dáme pozor.
02. 04. 2010 | 12:32

juvel napsal(a):

Jarpore, kdopak nás stále a stále vede k tomu, že jsme jako Řecko, Italie, Portugalsko, Maďarsko a.t.d. T.j. staví nás stále k těm nejvíce ohroženým. To je přece parketa pravice. Nebo to chcete popřít?
02. 04. 2010 | 12:34

JC napsal(a):

Tupelo,
P.S. Za dańové ráje se dnes považuje např. i Irsko a Holandsko.
Nejsem právník a nechce se mi to studovat v zákoně o zadávání veřejných zakázek, ale myslím, že to od Paroubka bylo takové plácnutí do oranžády, aby pošplíchal co nejvíc oranžových voličů, že má jednoduché a účinné řešení.
02. 04. 2010 | 12:34

Jan K. napsal(a):

Levak:
"Naší maměnce tak zabavila hospodu Jednota což bylo lidové spotřební družstvo!Komunisti s tím neměli co do činění."
Až doposud jsem si myslel, že jste jen trochu natvrdlý. Teď zjišťuji, že tam slovo trochu nepatří. Jinak, pokud jde o stálé omílané řeči o vládě komunistů bez dluhů, je zajímavé, že, alespoň podle Dějin zemí Koruny české v datech z nakladatelství Libri, dne 11.11.1989 Rudé právo přiznalo zadlužení Československa ve výši 12 miliard dolarů.
02. 04. 2010 | 12:41

max napsal(a):

to JC:
v tzv. daňových rájích je dnes celkem asi 12.000 českých firem. Ale pozor,patří sem i některé ostrovy pod správou V.Británie, Kypr, Nizozemsko, Irsko, nejedná se jen o zaoceánské destinace.
Omezení těchto firem u veřejných zakázek není dnes legislativně možné v žádné členské zemi EU, to by měl Paroubek buď vědět nebo nelhat do televize. Pokud by to zkusil,vystavuje ČR okamžitě arbitrážnímu řízení.

Mimochodem přímo Paroubkova vláda prodávala státní podíly firmám v těchto daňových rájích sídlících (Tykač).
02. 04. 2010 | 12:43

Jan K. napsal(a):

B. Sobotko, doufám, že jste zkraje druhé poloviny devadesátých let také kritizoval M. Zemana, který poškozoval Česko řečmi o spálené zemi. Nebo jste držel zobák?
02. 04. 2010 | 12:45

JC napsal(a):

max,
Dík za upřesňující info.
02. 04. 2010 | 12:47

entice.x napsal(a):

Lžete vy, pane Sobotko, je sice pravda, že Bloomnerg ohodnotil náš dluh tak, jak pravíte, ale současně agentury Moody´s Investors Service a Standard & Poor's., jejichž ratingem se řídí ti, kdo půjčují peníze pohrozily, že pokud po volbách nedojde k restrikcím a umravňování našeho zadlužování, bude nám snížen rating. Čili bude nám půjčováno za draho. Stejně tak Evropská Komise označila naší začínající dluhovou spirálu za daleko těkavější, než u jiných států. A když už jsme u Vašeho rozhazování, slušelo by se říci, že když vy jste nastartovali ekonomický růst - v roce 2004 cca 4,5 % - byla zde rekordní nezaměstnanost jen o desetinku nižší než dnes ba co víc, v roce 2005, kdy rostla ekonomika 6% tempem - tato nezaměstnanost se nezmenšila. Za ekonomického růstu byla za vás nezaměstnanost jako dnes, kdy je krize. Jak to vysvětlit, když jste o jedinou korunu nesnížili naše dluhy, ba co víc, stamiliardy k němu přidali? Jedině vyplácením sociálních dávek a rozhazováním peněz v nesmyslných sociálních dírách. A teď? Už zase slibujete prosperitu, dávky a říkáte dluhů se nebojte, máme je malé. Přitom už teď, kdy platíme jen a pouze úroky z dluhů, nikoliv dluhy samotné, jsou tyto 3. nejvyšší státní výdaj. Zkrátka jste bezskrupulózní lhář.
02. 04. 2010 | 12:56

vize napsal(a):

i oslík ví, že když má jeden trs trávy, že druhý nesežere................socky nám tvrdí, že nejenže má pro sebe, ale dva tři ještě rozdá
02. 04. 2010 | 13:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Autor
Tahle souvislost mi unikla.
Ale nalijme si čistého vína : Myslíte si, že předseda nepředseda Nečas skutečně zajímá Wall Street ?
Potažmo jeho proklamace a sliby v předvolebním boji ?

Myslím si, že zbytečně hysterčíte. Na ty mítinky většinou chodí fanatičtí fanoušci na straně jedné a chroničtí oponenti na straně druhé.
A s jejich pevným stranickým pohledem plky, ať už zaznívají z modrého či oranžového čeledníku, určitě nepohnou.

Volím VV. Uvidíme.
02. 04. 2010 | 13:09

Rumcajs napsal(a):

Bohouši, ten rozpočet i za Tebe připravoval Janota. A ten jasně řekl, že horšího ministra financí jak ty měla, akorát Severní Korea.

Kdyby se jelo dle legislativy ČSSD, jak ty říkáš i v době dopadů krize, tak není těžké si spočítat, jaký schodek by byl nyní.

Ty jsi byl věčně nad 3% při 6% růstu HDP. K tomu si připočti propad HDP o zhruba 4% do mínusu + Tvoje úplatky pro voliče mdlého rozumu,šrotovné a jiné srandy, které jsi propagoval a musí být jasné i takovému Bušinovy, že schodk ve Tvé režii by byl tak zhruba o 3% vyšší, než nyní.
A taky bych rád slyšel ty srandovní opatření na straně výdajů a příjmu. Výpotky ala Bušina, jak to budeme hradit z růstu okolo 6%, to si nech na schůzi marťanů. Tady ti to nikdo nespolkne.
02. 04. 2010 | 13:18

Kelt napsal(a):

Modří fanatici se při čtení blogu doberou jen jméno autora.
Věcná podstata,čísla ani argumenty je nezajímají.
Vše je jim jasné-všichni bez modrých podvlékaček lžou a jsou to kryptokomunisti a lháři.
Doporučuji přečíst smlouvu ODS s občany z května 2006.
02. 04. 2010 | 13:19

jarpor napsal(a):

juvel

"kdopak nás stále a stále vede k tomu, že jsme jako Řecko, Italie, Portugalsko, Maďarsko a.t.d. T.j. staví nás stále k těm nejvíce ohroženým. To je přece parketa pravice. Nebo to chcete popřít? "

Samozřejmě, že popírám.
Protože ta pravice nás NESTAVÍ a NEVEDE že jsme jako... ale varuje, abychom se svým chováním NESTALI Řeckem...

Mezi tím, co Vy píšete o slovech pravice, a co pravice skutečně říká, spatřuji dost zásadní rozpor.

Hezký den
02. 04. 2010 | 13:23

Rumcajs napsal(a):

Kelt:

Jaká čísla a argumenty máš na mysli oranžová hlavo ?

To jako, že Ti Sobotka řekl, že to má vymyšlený, to má být ten argument ?
02. 04. 2010 | 13:23

Petr z Tábora napsal(a):

Tou cestou směrem Řecko ovšem půjdeme jen když jednoznačně vyhrajete vy sociální demokraté, zejména kombinace oranžová+rudá>>50%. Při jiných alternativách vlády můžeme být my občané klidní.
Zdá se, že ODS opožděně a váhavě nakročila k očistě, kdy začnete také u vás pane Sobotko ?
02. 04. 2010 | 13:27

entice.x napsal(a):

KELT
Nevím zda právě jsi ty, ten koho Topolánek "obelhal" smlouvou s voliči, ale obvykle tuto smlouvu vytahují právě ti, co volili PAroubky čiu Filipy a teď s ní mávají a dožadují se jakých si sklibů, které nemohli být splněny právě proto, že nedošlo k naplnění podmínek pro vznik nároků ve smlouvě uvedených. ODS prostě nevyhrála volby tak, aby byla jasným dominantním vládním činitelem a mohla být tak zodpovědná za splnění či nesplnění slibů - v tom byl princip - dejte nám hlasy a my vám dáme….. Ale Levicový volič nemá právo se čehokoliv ze zmíněné smlouvy dožadovat, když on pro ni lístek do urny nevhodil.
02. 04. 2010 | 13:27

Tupelo napsal(a):

@neo, to neni tak spatne, na komunistickou vladu, danovy raj a zemi co zije hodne z turistickeho ruchu :)

@JC: neni to tutovka, ale predpokladam ze ne vsechny firmy zajimajici se o statni zakazky maji nulovy zisk :)
02. 04. 2010 | 13:28

entice.x napsal(a):

KELT - o pár komentářů nad vám, jsem pár čísel a faktů uvedl.
02. 04. 2010 | 13:29

JC napsal(a):

entice.x,
To o té smlouvě s voliči...to je přesné.
02. 04. 2010 | 13:31

Black napsal(a):

Sobotka uvádí čísla. Mate nějaká jiná (jiné zdroje, odkazy)než uvádí. kromě nadávek a osočování?
Rád si je porovnám.
02. 04. 2010 | 13:32

bob napsal(a):

Jediný kdo dokázal zabrzdit růst HDP, když v okolních státech byl kolem 3%-5% byla ODS v roce 97-98. Můžete mi vysvětlit jak je to možné pane Rumcajsi, Jarpore nebo někdo jiný? Proč věříte, že nás zrovna tihle mají zachránit od krachu?
Díky
02. 04. 2010 | 13:34

JC napsal(a):

bob,
Jestli můžu...tak po zralé úvaze...berte jako fakt...že vám prostě...není možno...cokoli vysvětlit.
02. 04. 2010 | 13:37

entice.x napsal(a):

bob - ale kdež, daleko větší zázrak je nastartovat ekonomický růst, dostat během něj nezaměstnanost na historická maxima a zvětšit při tom zadluženost země - 1998 - 2006 ČSSD
02. 04. 2010 | 13:38

Tencokida Hnuj napsal(a):

jarpor

"Pravicí" máte na mysli lidi se zářivou, úspěšnou profesní kariérou jako Nečas, Langer, Topolánek a spol.?

Vskutku učebnicové příklady toho, jak se nejdříve člověk musí umět postarat o sebe a teprve tak získává mandát pro to, aby mluvil za jiné.

Smutný, pitoreskní pohled, věru.
02. 04. 2010 | 13:38

Rumcajs napsal(a):

Black:

Uvádí čísla, která s jeho tvrzením, že ČSSD bude pod 3% dluhu vůči HDP, nemají nic společného.

Co by jsi si jako chtěl porovnávat ?
02. 04. 2010 | 13:39

JC napsal(a):

Black,
Pro vás platí totéž co jsem napsal bobovi.
P.S.
Víte co je to statistika ?
Podle ní má každý člověk jedno varle a jedno ňadro.
Uvádím přesná čísla.
02. 04. 2010 | 13:41

Rumcajs napsal(a):

bob:

Myslíte třeba v Maďarsku ?

Taky je třeba vydět, že ČSSD si na růst dost půjčovala a taky je třeba vidět, že veliká část tothoto HDP by vytvořena nesmyslným investováním do montoven, které se nyní ukazují spíše jako mlýnský kámen.

Ono ne nadarmo se říká, spěchej pomalu. Radši menší růst s menším zadlužení a s poněkud sofistikovanější výrobou, která nese ovoce později, ale zato trvaleji.
02. 04. 2010 | 13:45

bob napsal(a):

to JC
tak to zkuste. Třeba Vás překvapím:-)
to entice.x
ta nezaměstananost je divná, ale zvětšení zadluženosti mi nepřijde zase jako takový zázrak.

Bohužel dvě reakce a nic:-)
02. 04. 2010 | 13:46

Rumcajs napsal(a):

Kdyby někoho napadlo napadat můj pravopis, tak říkám, že to všechno vidím.
02. 04. 2010 | 13:47

bob napsal(a):

S těma montovnama máte samozřejmě pravdu. Až to tady nebudou mít výhodné potáhnou dál na východ. Co dělat pak?
02. 04. 2010 | 13:49

JC napsal(a):

bob,
Co vám mám napsat ? Mám vám psát o tom, že nekompetentní zásahy nezávislé ČNB mohou mít devastující účinek na hospodářství ? Nebo, že když je hospodářství v útlumu, je potřeba šetřit na výdajích a utáhnout opasky ? Vy když přijdete o práci, vezmete si hypotéku ? Ne drahý bobe je to marnost nad marnost.
02. 04. 2010 | 13:55

Kelt napsal(a):

entice.x
Bylo by dobré nelhat-ta zmíněná smlouva byla smlouva ODS s OBČANY.
Jelikož jsem občanem této země,tak mám právo se ptát,jak byla splněna-respektive nespněna.
ODS OBČANůM lhala a to vědomě.
Nebo chcete snad tvrdit,že v jejím plnění ODS zabráníli lidovci a zelení?
Tak směšný snad nehodláte být.
02. 04. 2010 | 13:57

Pavel13 napsal(a):

Nechcete už přestat operovat s těma číslama? Dříve nám taky říkali, že směřujeme ke světlým zítřkům, pětileté plány plníme na 105% a přitom jsme viděli, jak si vedeme ve skutečnosti. To vás opustil zdravý rozum? I největší blbec vidí, jaký je tu bordel. Ale dle pána Sobotky se širokým úsměvem jsou to jen pomluvy.
02. 04. 2010 | 13:59

Petr napsal(a):

JC:
Vaše čísla jsou bohužel nepřesná.
To by musel být stejný počet mužů a žen, případně zajištěno, aby rozdíl byl vyrovnán jedinci kteří z nějakých důvodů nemají varlata dvě nebo dvě prsa. Z Vás by asi p.Fischer moc radosti neměl.
02. 04. 2010 | 13:59

LEVAK napsal(a):

Ad entice.x:
Právě uplynuly tři roky a 10 měsíců od voleb (2.–3. června 2006), které s odřenýma ušima vyhrála ODS. K tomu jí nepochybně na poslední chvíli dopomohla zejména velkolepá kulišárna, vznešeně nazvaná Smlouva s občany. V podstatě jen seznam svatosvatých slibů, které na svou čest a na čestné pionýrské vlastním podpisem garantoval sám Mirek Topolánek. Naivní občan pak směl stvrdit svůj radostný souhlas vhozením volebního lístku ODS do urny. Do té volební.
Tahle legrace, byť dnes místy poněkud zavání černým humorem, stojí za připomínku. Hned první věta preambule pobaví: Všem spravedlivě snížíme daně a usnadníme podnikání. Dále pak: Omezíme prostor pro korupci... Zkrátíme soudní řízení na půl roku. Radikálně omezíme objem vládních pravomocí, které dávají prostor pro svévolné zásahy státu vůči občanům.
To pravé ořechové však přijde až později, pod úderným titulkem Co garantujeme. Tak například: Daně klesnou 100 % daňových poplatníků, tedy nejen bohatým. Všem lidem stoupnou čisté příjmy. Úpravy DPH nepoškodí žádnou skupinu obyvatel.
Nestačí? Pojďme tedy ještě dál, následují skutečné lahůdky: Zastavíme snižování životní úrovně důchodců ve srovnání s těmi, kteří pracují. Finanční spoluúčast ve zdravotnictví se nebude povinně zvyšovat. Zachováme ústavní právo na bezplatnou zdravotní péči na základě veřejného zdravotního pojištění.
To je ale jen několik vět, jak se říká „vytržených z kontextu“. Stálo by za to přetisknout tu smlouvu celou včetně bombastické grafické úpravy, anebo ještě lépe: obnovit někdejší Nedělní chvilku poezie v televizi a číst ji každý týden na všech kanálech. V recitaci by se mohl střídat Mirek Topolánek s Jiřinou Švorcovou, ta zvládá ten správný patos.
A byla by to jistě skvělá švanda, možná dokonce lepší než Ošklivka Katka. Tedy až na slib závěrečný, při jehož čtení mě i po těch dvou letech poněkud zamrazilo: Občané České republiky mají právo na pravidelnou kontrolu plnění závazků Občanské demokratické strany a na neprodloužení mandátu v případě jejich neplnění. Není to divné, když strana, deroucí se k moci, slibuje cosi tak samozřejmého?
Fuj, to jsou ošklivé myšlenky! Ale nechci být podezíravý ani nespravedlivý. ODS má jistě právo hájit se tím, že nemohla tušit blížící se celosvětovou hospodářskou krizi. To však možná omlouvá některá zbožná přání, nikoli vědomé lži v té vypečené smlouvě. Však on si to občan Hejl příště přebere.
02. 04. 2010 | 14:02

Kelt napsal(a):

S rumcajsem diskutovat je naprostá ztráta času-už jsem se zařekl několikrát.
Diskuse s ním připomíná diskurs a kozou na ledě.
02. 04. 2010 | 14:02

dalimir napsal(a):

Dobrý den všichni! Pokud se zde u nás ve státě nezačne někdo zabývat jak získak naspět do státní kasi ty miliardy o které nás ti vykukové tunelářtí okradli tak nějaké úsporné balíčky a debety okolo nich nemají pro lidi žádný smysl ,a jen další utahování opasků ! Těm co ten marast zde zavynili tak bych z národnil majetky i s úroky ! Když tam nahoře budete jeden druhému krýt ty lumpárny tak se nikam nedostanem a nikdo z vás nebude poprávu potrestán ! U nas musí vzít do rukou vládu takoví lidé kteří mají smysl pro pravdu a spravedlnost ,jinak jsme všichni za pár let v pr..li !!! Dal.@
02. 04. 2010 | 14:02

Petr napsal(a):

Rumcajs:
Napadat Váš pravopis bych se neodvážil. Musím Vás ale opravit věcně: Viděl jsem p.Kelta ve skutečnosti a oranžovou hlavu opravdu nemá.
02. 04. 2010 | 14:04

Michals napsal(a):

v otázce dluhů jsou důležité trendy. Pokud tedy Sobotka začínal s dluhem 130 mld. a končil s dluhem cca 50 mld. je to trend pozitivní (je možné se přit, zda to šlo rychleji). pokud, ale Kalousek s Topolánkem skončili s dluhem 200 mld. je to trend negativní a neměl by pokračovat.
Jen doufám, že svůj článek nemyslí tak, že Sobotka hodlá v rozpočtové politice ODS a TOP09 pokračovat....
02. 04. 2010 | 14:05

JC napsal(a):

Petr,
Nimrale....
stran té hlavy, vy jste se mu díval dovnitř ?
02. 04. 2010 | 14:06

Hlava XXII napsal(a):

Jen idiot může srovnávat Řecko s Českem.
02. 04. 2010 | 14:06

malma napsal(a):

může mi někdo ze zdejších ekonomických odborníků osvětlit, u koho že to máme ten dluh?
02. 04. 2010 | 14:15

miro napsal(a):

Pann Sobotka říká jaký je procentní dluh vůci HDP , ale neříká, že ten dluh zatím nesplácíme ale naopak. Jen se podívejte jak obrovsky rychle narůstá. V tom je náš největší problém a z toho co oranžoví nabízí nás nečeká žádné snižování. To by si měli zde vykřikující oranžoví uvědomit
02. 04. 2010 | 14:16

vidlemístoklíčů napsal(a):

Vážení, procenta a data propočítávající. Myslím, že naprosto přesně shrnul situaci Dalimir. Cožpak opravdu nevidíte, že modrooranžové pošťuchovačky, které vedou k hádkám voličů, kdo krade víc jsou jen zastírací manévr toho, že kradou všichni? Tu ztracená modrá miliarda, tu ztracená oranžová, ale příznivci vidí ztráty jen v "nepřátelském" táboře a svůj tým budou hájit. Jak dlouho ještě budete takto skákat politikům na špek? Jak dlouho budete volit "menší zloděje"?
02. 04. 2010 | 14:18

miro napsal(a):

Ach malma a to se zde vyjadřuješ k tak odborným promémům _?
02. 04. 2010 | 14:19

Michal Macek napsal(a):

pane sobotko

jak uz kdosi chytre postrehl - kdyz je na tom nase republika tak dobre jak rikate,tak je to trochu protimluv proti tomu jak licite republiku po vlade ods jako "spalenou zemi".

bud sme na tom dobre,pak ale musite uznat ze ods nevladla tak spatne.nebo sme na tom blbe a necas ma pravdu.

tak co???
02. 04. 2010 | 14:22

vlk napsal(a):

Koukám, jak se nám tu vyrojili "argumenty" nabití modří ekonomové. A podávají si Sobotku jen co je pravda.

tedy:
že prý je sic e pravda co píše, ale že nám ratingové agentury vyhrožují , že rating sníží, pokud nedojde k řezům v rozpočtu, a že jako dluh v příštích letech nebezpečně poroste a že to kupodivu napsal jeden, který jinak argumentoval rozumě, se nešetřilo v letech 2004a 2005, kdy byl relativně velký růst ,ale že jako nezaměstnanost byla stejná jako teď.

Takže to prozkoumejme.
Ano Sobotka uvedl přesná čísla a citace. A jsou takové jaké jsou. Náš dluh j e momentálně považován za velmi bezpečný, máme slušný rating a tudíž nízké přirážky nad základní sazby. Tohle a nic jiného napsal Sobotka.
Sotva k tomu co rozumného dodat, kromě modrého pokřikování.

Takže s e automaticky začne vykřikovat cosi o tom, že třeba by:
-ratingové agentury rating mohly zhoršit.
Jistě. Mohly. Nicméně náš dluh pořád zůstane malý,pořád budeme mít, zatím, schopnost splácet. A dlužníci, tak ti nás budou porovnávat s alternativními investicemi do bondů jiných zemí. Jejichž momentální situace je většinově, horší, či spíše DALEKO HOR'SÍ než naše. A není pro ně naděje, že by se nějak zásadně mohla zlepšovat. Ergo kladívko - dojd e li ke zhoršení našeho ratingu, nejspíš v tom nebudeme sami. Předevčírem bylo oznámeno , například, že ČNB půjčuje MMF 29 miliard Kč.. To jen tak na okraj. Pokřikovat tedy na Sobotku přes snížení ,ratingu, jakkoli je to vždy špatná zpráva, mi přijde minimálně nepříslušné. V kontextu fiskální situace jiných zemí. Nota bene, kdyby s e tak stalo, pak by se rating vrátil na úroveň, kterou země měla za Klausových vlád..

Co dál? Růst dluhu.. Hm.. Tak tohle je problém.
Zaviněný socany? Sotva Oni s vládnutím končili na podzim 2006. Pokud mne paměť neklame. předávali rozjetou ekonomiku,s e silným trendem snižující se nezaměstnanosti. A s e zhruba 80 miliardami rezerv na kontech jednotlivých ministerstev.
Co následovalo potom? Rok 2007? Velmi příznivý vývoj ekonomiky a velmi dobrý výsledek rozpočtu! Rozpočtu, který byl připraven socanskou vládou, na který vláda PDS bez důvěry nemohla nic změnit. Až na to, že způsobila tenkrát mezi mezinárodní finanční komunitou náležitý poprask svými inzeráty. Vydávanými Tlustým. tehdy , podle mých informací měly ratingvé agentury s ČR docela napilno.A mohlo nás to stát snížení ratingu už tenkrát A pokud by squadrra azurar neměla těžce selektivní paměť , vzpomenula by si, že Janota tehdy rezignoval ze své pozice kvůli oněm inzerátům a následně byl vyhozen. Vládou ODS:
Rok 2008.Vrchol konjunktury.. A rozpočet. Dopadl celkem slušně. Ovšem.. No ovšem pouze tím, že Kalousek použil účetní trik pro vybilancování rozpočtu!A nejen to. Opět ti ,c o nemají selektivní paměť si vzpomenou, že „díky“ finančnímu čarování Topolánka s Kalouskem tehdy rozpočet mimořádně profitoval z rekordní inflace, kterou jsme v rámci EU ten rok měli… O rozpočtu 2009 nemá smysl psát. To už jsme tad y ventiloval dostatečně. Ne socani, ale ODS +TOPless dokázali BĚHEM JEDINÉHO ROKU svou vynikající ekonomickou politikou v době krize zadlužit tenhle stát o skoro 25% toho, c vyrobila jako svůj dluh za celou dobu své existence! Protože
a- krize s e nás nedotkne
b- budem bohatnout pomaleji
02. 04. 2010 | 14:28

tata napsal(a):

pan Jarpor

to byla ale ukazka citace...Samozřejmě, že popírám.
Protože ta pravice nás NESTAVÍ a NEVEDE že jsme jako... ale varuje, abychom se svým chováním NESTALI Řeckem...

opravuji ta pravice některími usty řika že pod vladou ČSSD TU ŘECKO BUDE UŽ V ROCE 2113 A TO SPROMINUTÍM JE NAPROSTA BLBOST.ty čisla si prostě vycucali s prstu,je to jen předvolební šarada,i když v ekonomice je plno neznamé tak ty čisla ods nesedí.JINAK POD ZAORALKEM MATE REAKCI SEM ZVĚDAV na odpověd
02. 04. 2010 | 14:36

max napsal(a):

to malma:
dluh máme u subjektů,kteří kupují naše státní dluhopisy.
Je to jednoduché - každý schodek rozpočtu musí být pokryt vydáním státních dluhopisů (nebo z rezerv,ty však nemáme). Státní dluhopisy kupují banky, různé finanční instituce, jiné státy, fyzické nebo právnické osoby, a to za určitý úrok. Tomuto úroku se také říká (v kolonce výdajů státního rozpočtu) zjednodušeně dluhová služba. S nárůstem dluhu rostou i náklady na dluhovou službu,které dnes činí 60-70mld.Kč, za tři roky zřejmě přesáhnou 100mld.Kč.
Omlouvám se za zjednošující podání.
02. 04. 2010 | 14:41

Rumcajs napsal(a):

tata:

Dejte na stůl jediný argument, jediné číslo, jediné opatření z dílny ČSSD, které povede k snížení dluhu pod 3% HDP.
02. 04. 2010 | 14:42

Rumcajs napsal(a):

vlk:
Ty to můžeš zkusit taky chlupáči.
02. 04. 2010 | 14:43

vidlemístoklíčů napsal(a):

Vážený pane Sobotko, dám Vám (tak jako cca 9.999.000 obyvatel ČR) tip. A ten může využít kterákoliv strana. Sedněte, sečtěte rozkradené miliardy a vymožte je zpět. Až zjistíte, že jsme v přebytku, přemýšlejte, do které oblasti je nejlépe vložit. Ale to nebude problém, protože i bez šetření bude možné podpořit leccos. Obávám se, že tenhle návrh ale neprojde. To by politici a jejich kamarádi přišly právě o ty chybějící miliardy.
02. 04. 2010 | 14:44

Rumcajs napsal(a):

Petr:

Mě překvapuje, že vůbec nějakou hlavu má.

A měl ji na krku ?
02. 04. 2010 | 14:45

Pavlik napsal(a):

Sobotko, vy jeden šiibale, jak jste mohl být ministrem financí.
Máte vůbec všech 5 po hromadě?

http://www.verejnydluh.cz/
02. 04. 2010 | 15:00

tata napsal(a):

pana RUMCAJS

jako poslední dobou byva zvykem ja o voze vy o koze.

JAKO DĚLNIK ,vam tady nemužu argumentova čislama,ja sem snad psal že jim věřím že to sniží pod 3procenta,pišu že ods minimalně lže jako čssd,kdo je soudnej tak dobře ví že paroubek splni jen některe věci zrovna tak jak ods,moje reakce byla na pana jarpora,vy osobě tvrdite že jste fundovanej rosekejte argumenty sobotku a ne jen pokřiky jak lže.a to že ty čisla ma ods vycucany s prstu není muj vymsl ,z vašíma schopnostma si je vyhledate na internetu jestli se nemilim jeden ze zdroju je MF a to levicovy tisk není
02. 04. 2010 | 15:04

entice.x napsal(a):

Vlk
Inu když už jste se rozhodl ty modré ekonomy zkrouhnout, pak je třeba dodat pár poznámek k Vašim, jinak tak seriozně vypadajícím argumentům. Ad nikdo nepopírá že "socani" - váš výraz - rozjeli ekonomiku, ale snižující se nezaměstnanost byla za celou jejich osmiletou vládu v nedohlednu. Rostla a rostla. Rozjeli ekonomiku, to ano, ale přesto nesplatili jedinou korunu z dluhu. ANI JEDINOU. Dluh rostl i přes výrazný ekonomický růst. A když už se tady navážíte do špatně odhadnuté ekonomické krize modrou vládou, nějak vám a panu Sobotkovi vypadlo během odvolávání se na Bloomberg apod., že ČR je hodnocena jako země, která zvládla krizi velmi v pohodě proti jiným. Ale za to patrně může Paroubek a stínový Sobotka, že?
02. 04. 2010 | 15:07

Rumcajs napsal(a):

tata:

Proč o voze? Vy máte víru a já se ptám, čím je podložena.
A rozsekat jaké argumenty ? Já žádné nevidím. Proto se ptám Vás či Vlka, aby tu byly aspoň nějaké argumenty, by bylo o čem kecat.
02. 04. 2010 | 15:13

Black napsal(a):

Vlku,
díky za číselný rozbor. Z druhé strany jsem se nějak jiných informací o letech 1998-2008 nedočkal. Ale nějak je mi divné že máte podobnou argumentaci jako Sobotka. Že by pravdivou?
Ono se proti číslům nějak špatně bojuje. To ideologicky když se to chytne za správný konec, však to známe před 25 lety. Některé příspěvky jsou moc podobné Rudému pravu. Jen obráceně.Ale forma je stejná. Modré blaho si rozvracet nenecháme.
02. 04. 2010 | 15:13

tata napsal(a):

kurna to je hrubka teda i na mě velka nemýlím
02. 04. 2010 | 15:14

moravec napsal(a):

Ne po naší zemi, ale po našich zemích.

Tento stát (ČR) je tvořen třemi zeměmi, majícími své vyjádření ve velkém státním znaku. Mluví-li politici jen o jedné, tedy "této zemi", pak jsou nedůvěryhodní, a to nejen pan B.Sobotka, ale i pan P.Nečas a mnozí jiní.
Pokud politici nerozlišují mezi pojmy země a stát, pak by bylo lepší, kdyby se politice vůbec nevěnovali.
02. 04. 2010 | 15:16

pepík napsal(a):

to entice.x

můžete mi prosím vysvětlit co je na argumentech pana vlka neseriózního?

ad nezaměstnanost: lžete, od 2003/4 nezaměstnanost klesala.

http://www.czso.cz/csu/reda...$File/HLMAKRO.xls

ad dluh: soc. dem. mohla těžko začít splácet dluhy, když měla na krku hodpodářství v troskách (1998 hdp -0,8), musela postupně zaplatit min. 300 mld. účet za klause (schovaný klausem chytře mimo rozpočet v konsolidační agentuře) atd.

ad krize: naše hospodářství je orientováno na export, takže jeho dobrý výsledek si opravdu (ale opravdu) připsat nemohou ani sobotka s paroubkem ani kalousek s topolánkem. (tedy, pokud máte např. nějaké informace o tom, jak se zasloužili o šrotovné v okolních zemích, sem s nimi). možná by jste mohl vyjmenovat nějaká konkrétní opatření která byla proti krizi podniknuta (tedy kromě toho, že podnikatelé si mohou kupovat služební auta bez mřížek), a která významě podpořila náš exportní průmysl. pokud vám přijde jako dobré řešení krize: naplánování o 5% větších příjmů/výdajů s výsledkem - 215 mld. pro státní rozpočet, je to vaše právo. mě to jako dobrý výsledek nepřipadá.
02. 04. 2010 | 15:32

tata napsal(a):

pane Rumcajs

umyte čist,ja nemam viru ani vjednoho jen tady pišu že ods lže a to reakce na pana jarpora.

JA jenom vim že tu politiku co zatím pravice dělala tak byla promě horší,i když zrovna tak slybovala jako čssd,v tomto statě není možna dobra volba,ovšem volba člověka s mím pohledem na svět možnost volit ODS,TOP,VV JE NEPŘIJATELNA,jako s vaším pohledem volit čssd.TO CELOU DOBU ŘIKAM JEN VY TADY OMYLATE JAK SME ,,HLUPACI,,ŽE NEVOLIME CO VY,jak ta naše volba je špatna,zatim jsou špatne obě stim že každy znas ma jine prioryty a podle toho se rozhoduje jen bohužel pro vas jsme zabednění to je mezi nami rozdil,ja uznavam vaš pohled stou vyhradou že není pro mě ale vy mi tuto možnost zjednodušeně zakazujete protože tvrdite žeje to katastrofa,nato ja řikam naprosto stejna když jste u vlady byly vy a mohl bych dodat že vlady pravice skončily fiaskem ale to by nebylo fer v prvnim připadě to bylo celkem složite období,v druhem pak nastupujicí krize ale pravda že vaší toho spackali taky neurekom jako ty moji.
02. 04. 2010 | 15:35

entice.x napsal(a):

pepíku
Ten odkaz co jste mi dal, si pořádně -OPAKUJI POŘÁDNĚ - prohlédněte sám, já s daty ČSÚ dnes a denně pracuji a nezaměstnanost rostla až do 31.12.2004. Pak o půlnoci na 1.1. 2005 byla změněna metodika výpočtu nezaměstnaniosti a ta klesla z více než deseti procent na tuším 9,8 %. Z minuty na minutu :-D Po celý rok 2005 se pak nedostala pod tuto přepočítanou a zázračně sníženou hranici.
02. 04. 2010 | 15:39

Otis napsal(a):

Hm, takže celkové zadlužení ve výši 39% HDP je skvělé, nad 100% katastrofální.

Plán je dostat tempo zadlužování pod 3% HDP ročně, nikoli na nulu. Tj. neodvratně nás čeká zadlužení ve výši 100% HDP a více, otázkou je pouze to, jak rychle k němu dospějeme.

Tak to je fakt superplán. Jedna generace ještě může být v klidu a volit současnou politickou garnituru, ať oranžovou nebo modrou, která potřebuje "doprivatizovat" poslední drobky, vytáhnout pár drobných z odměn za členství v orgánech státem vlastných firem a realizovat pár veřejných zakázek s dobrou provizí pro zadavatele.
02. 04. 2010 | 15:42

pepík napsal(a):

například míra reg. nezaměstnanosti (dle nové metodiky) v letech 2004/2005/2006/2007 = 9,19/8,97/8,13/6,62

to je trochu v rozporu s vaším tvrzením "snižující se nezaměstnanost byla za celou jejich osmiletou vládu v nedohlednu". čili: buď lžete vy, nebo čsů.

p.s. data z 2007 jsem uvedl proto, že se nedomnívám, že půlroční vláda ods bez mandátu v roce 2006 se nestihla na ekonomice 2007 projevit.
02. 04. 2010 | 15:47

pepík napsal(a):

samozřejmě to entice.x
02. 04. 2010 | 15:48

Michal Macek napsal(a):

rumcajs:

blahoslaveni chudi duchem nebot jejich jest kralovstvi nebeske
02. 04. 2010 | 15:48

zdesta napsal(a):

neo:Použil jste příkladu baráku a změnu majitelů.(všimněte si-barák zůstává.)Fabriky zůstávály také a fungovaly za první republiky,za protektorátu a světe div se,i za komunistů.Dnes nefungují.SONP-Kladno,Baťovka-Svit-Zlín a celá další řada podniků,které zaměstnávaly desetitisíce lidí.Tolik o nezaměstnanosti.Komunisti rozkradli soukromý majetek,liberálové v čele s V.K.zase státní.Velice dobře si pamatuji kolik nových objektů bylo postaveno za komoušů.Tedy za prachy nás všech.To nemluvím o povinných odpracovaných brigádních hodinách když jste chtěl jesle,školku,etc.Kde se scvrklnul ten můj oprávněný nárok? U Koženého? Já nemám mít pocit okradeneho? Vy jste si pane zredukoval svobodu,demokracii,pluralitu a lidské práva,jen na svobodu zisku.(nejste sám)Takže všichni co ohrožují váš zisk jsou nepřátelé.Důchodci,invalidi,osamělé matky,dělňíci,nezaměstnaní,odborya celá řada dalších skupin obyvatel.(levice,zelení etc.)Hodně nepřátel že? Zaberte a bojujte s tím lidským odpadem,který Vám brání být ještě spokojenější a šťastnější.Přeji Vám přijemné svátky Velikonoční.(bez ironie)
02. 04. 2010 | 15:54

vlk napsal(a):

Entice.x

Byl jsme docela zvědav, jestli budete reagovat. Protože jste argumentoval celkem dobře , až na ten nelogický závěr, který jste učinil . A Odhadl jsme správně, že vaše reakc e bude prosta osobního útoku.
Takže vám rád odpovím.
Ohledně nezaměstnanosti jsem vám odpověděl – tzv. dopravní zpoždění. Nezapomeňte že socani při převzetí vlády převzali ekonomiku v hlubokém útlumu. Se záporným HDP. V domě , kdy EU dosahovala vysokých konjunkturálních hodnot. Klaus předvedl opravdu ojedinělý výkon“ – viz http://panda.hyperlink.cz/c...

Do toho bylo na socanech, aby nesli následky
1- bankovního socíku , resp. jeho konce s hrozícím rozpadem bankovního systému
2- následky povodně 97
3- následky povodně 02
4- řetězovým bankrotům velkých firem , privatizovaných českou cestou privatizace
5- poklesu růstu poptávky v EU, která je hlavním odběratelem našeho zboží.
Tvrdíte, že snižující s nezaměstnanost byla za celou jejich vládu v nedohlednu? Sorry. Buď neodpovídá realitě vaše tvrzení nebo je naprosto špatný tenhle graf: http://www.kurzy.cz/makroek... .Trend je jasný.
Takže – ekonomika byla sice socany rozjeta, nicméně spořit jaksi nebylo moc kde.
Bylo třeba :
1- vykrývat ztráty Konsole po Klausovi
2- zasanovat škody o povodních
3- platit sociální dávky dle zákonů přijatých Klausem
Ostatně -ŽÁDNÁ vláda nesplatila, počínají rokem 1993 ani korunu státního dluhu! Žádná!
Pročpak s e o to nepokusil třeba Topolánek s Kalouskem v r. 2008? Rekordně nízká nezaměstnanost, růst HDP a nic, doslova nic? A naopak, i oni ještě uměli vyrobit deficit. Který byl sic e nízký, ale jen díky uplatnění účetního triku!
Když už s odvoláváte na ten Bloomberg.
Tak bych prosil ten citát celý. Ona tam totiž odpověď částečně je. ČR vyšla z krize relativně dobře. V neposlední řad ě proto, že nepotřebovala sanovat bankovní sektor!
Ten totiž UŽ ZASANOVALY SOCANSKÉ VLÁDY!!!
A přidám další důvod – vyšli jsme z toho lépe proto, že jsme měli kliku , že s em socani natáhli nové investice. Které s zrovna rozjely. Automobilový průmysl ve světě byl sic e tvrdě postižen, ale ne zas až tak ten u nás. Protože:
1- všechny kapacity byly , s vyjímkou Škody , úplně nové. Tedy nejmodernější a nejvýkonnější v síti svých majitelů
2- všechny automobilky u nás působící vyráběli a vyrábí maloobsahové auťáky, které odbytová krize postihla nejméně
3-Škoda byla dlouhodobě nejziskovější značkou VW, rovněž s dobrým sortimentem
4- enormně nám pomohlo šrotovné.
Takže zase body pro socany. Nebýt jejich investičních pobídek, bylo by nám podstatně hůře.
Naopak -Topolánek a Kalousek s e jen vezli a těžili z toho, co odpracoval někdo jiný.
02. 04. 2010 | 16:00

vlk napsal(a):

Rumcajs
Zaregistroval jsi, že Fischerova vlád poslal minulý týden do Bruselu závazný plán na další léta, který nás zavazuje ke snižování rozpočtového schodku. Ten bud muset dodržovat po volbách úplně každá vláda. A je jedno, která to bude.
Nejspíš ne ty musíš s Lojzou..
Black

jo čísla jsou čísla... Modrolebí maj s nimi problém...
02. 04. 2010 | 16:02

entice.x napsal(a):

pepik - Ahaaaaa, a co takhle juknout na stránky Ministerstva práce a sociáolních věcí, které apriory nezaměstnanost počítá? A hledat míru neztaměstnanosti - ne registrovanou? Tam se pokocháte sociálnědemokratickými úspěchy.
jen namátková ukázka:
http://www.mpsv.cz/files/cl...

http://www.mpsv.cz/files/cl...
02. 04. 2010 | 16:09

SuP napsal(a):

Kelt -
Ta "Smlouva s občany" .... se nikdy nedostala dál než do stádia "návrh". Nebyla nikdy podepsána. To ví každej blbec.
02. 04. 2010 | 16:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kelt
ad SuP

Až někdy opět uvidíte nějakou tu pravicovou celebritu z ODS mávat papírem, kterým bude slibovat, že český národ přiblíží nadosah modrému ráji, poproste jej, aby Vám ukázal, že má tento papír všechny náležitosti, nejlépe notářsky ověřené.

Neb takto si může každý blbec nechat natisknout kdejakou hovadinu a mávat pak před televizními kamerami čímkoliv se mu zachce.
I zde tedy přeji všem hezké svátky a bohatou pomlázku.
02. 04. 2010 | 16:28

entice.x napsal(a):

VLK
Bohužel nemám momentálně čas reagovat, ale neb už jsem tady komusi cosi psal o nezaměstnanosti, pak jen poznamenám ke grafu kurzy.cz, že k onomu zlomu 2004/2005 došlo díky změněné metodice v přepočítávání míry nezaměstnanosti. A ao uznávám, v zápalu jsem expresivně držel rok 2005 bez poklesu, k jeho konci byl.
02. 04. 2010 | 16:32

entice.x napsal(a):

Vlk
Někde si Vás tu najdu a ještě se "pohádáme" - dnes fakt nestíhám :-)
02. 04. 2010 | 16:34

pepík napsal(a):

entice.x

já dávám přednost přehlednějším čísleným řadám - čsú.
pokud se domníváte, že čsů prezentuje nepravdivá data, měl by jste to oznámit na patřičných místech.

ještě jednou: obedná nezaměstnanost 2004 - 2007: 8,3/7,9/7,1/5,3.
logický závěr: na konci vlády čssd se nezaměstnanost začala snižovat.
porovnám-li s vaším tvrzením: "snižující se nezaměstnanost byla za celou jejich osmiletou vládu v nedohlednu", vychází mi vaše tvrzení jako nepravdivé.

pokud mi dodáte odkaz na nějakou souvislou číselnou řadu pokrývající min. 1998 - 2007, která bude přesvědčivější než data čsú, rád se omluvím.
02. 04. 2010 | 16:37

LEVAK napsal(a):

Řada rodin po volbách v roce 2006 prožíla zklamání.
Usměvavá paní s dětmi na billboardech volební kampaně ODS Plus je v červnu 2006 přesvědčila, aby volili občanské demokraty. Spolu s poslancem Nečasem tehdy maminka z plakátu slibovala, že zvýší čisté příjmy rodiny se třemi dětmi o 66 tisíc ročně. Po volbách se stejné rodiny dozvěděly, že se bude snižovat porodné a rodičovský příspěvek, rušit příspěvek pro prvňáčky a omezovat valorizace dětských přídavků. ODS přitom před volbami písemně garantovala, že pokud se zkrátí doba výplaty rodičovského příspěvku na 3 roky, zvýší se jeho výše minimálně o čtvrtinu. Nevím, kam zmizela ona žena z volebního plakátu, kde je dnes a co si o tom všem myslí, ale pan Nečas byl na ministerstvu práce a sociálních věcí, a jak se zdá, ztratil tam docela paměť.
Dva milióny starobních důchodců čekalo zkraje roku 2007 nemilé překvapení. Řada z nich totiž uvěřila před půl rokem slibům poslance Tlustého, že se důchody od 1. 1. 2007 každému důchodci zvýší o 1000 korun. I tento slib byl poutavě vizualizován: starší manželský pár se na barevných letáčcích ODS viditelně radoval ze zvýšení svého ročního příjmu o 24 tisíc korun. Nic takového se ale nestalo. Přitom slib tisícovkové valorizace dlouho visel na internetových stránkách ODS. Beze slova vysvětlení či alespoň omluvy.Mouřenín(občané) splnil svůj slib,mouřením může odejít(držet) hubu!
ODS nám znovu předestírá sliby o kterých ví že je nedodrží a myslí si že máme "krátký" rozum.Někteří ODS věří,ale je to zřejmě hlavně fanatismus a taky vděčnost,že jim tato strana dovolila si nakrást!
02. 04. 2010 | 16:38

entice.x napsal(a):

Ještě jednou VLK
Jen dovětek, já nebojuju za ideální hospodaření ODS - to co mě vytáčí, je bezuzdné oranžové lhaní o tom jak to půjde všechno skvěle - a věřte mi, že vím co říkám, ne snad proto, že jsem až takový odborník, ale proto, že se dnes a denně s Tvrdíkama, Sobotkama a spol. bavím. A vím, že mají sami legraci z toho, co slibují.
02. 04. 2010 | 16:39

entice.x napsal(a):

pepik - tu číselnou řadu najdete tamtéž, co jste našel dvě zmíněné zprávy ministerstva práce a sociálních věcí. A ještě jednou a sorry, odkazy které jsem vám dal, jsou na dokumenty pana Škromacha, to jeho ministerstvo nezaměstnanost počítalo, ne žádný ODSák. Jestli to tedy pro Vás nejsou seriozní údaje, pak není seriozní ani Škromach. A pak - ČSÚ dělá výběrové šetření, zatím co ministerstvo sběr s úřadů práce - dvojkolejnost čísel je dána právě tím.
02. 04. 2010 | 16:46

entice.x napsal(a):

pepik - tady si na ČSÚ stáhněte makroekonomické údaje, najdete tam i nezaměstnanost od roku cvouku až po onen rok 2004, kdy k 31.12 byla nezaměstnanost 10,4 a přes noc se z ní stala 9,19%. http://www.czso.cz/csu/edic...
02. 04. 2010 | 16:52

Petr Havelka napsal(a):

Pane Sobotko,

je rozíl udělat dluh při růstu 6 % HDP jako Vy a dluh pří výrazném poklesu HDP zaviněném krizí. Vy to dobře víte, pokud to nevíte tak jste ekonomický babral, pokud víte tak lhář.

Váš kolega Paroubek ve svém posledním blogu hovořil o "oscilování" veřejného dluhu okolo 20%.

Tak si v Lidovém domě udělejte jasno nebo si to pište na taháky, krasoblusaři.

http://www.verejnydluh.cz/

Před dvaceti lety po sametové revoluci jsme měli smělé plány předehnat Evropu a krásné sny o životě v blahobytu.

Přežili jsme divokou privatizaci, úsporné Klausovy balíčky, různé vlády i tu poslední úřednickou... Nastavené kormidlo, navíc zablokované hospodářskou krizí, nás však vede úplně jinam než k blahobytu. Dnes má každý občan České republiky na bedrech neuvěřitelných 132 tisíc korun státního dluhu!!! My, naše děti, naše vnoučata. A smrtící spirála zadlužení se roztáčí čím dál rychleji. Všichni dohromady dnes dlužíme 1,3 bilionu korun a na konci roku 2012 to už bude 1,8 bilionu korun. Dovedete si takovou částku vůbec představit? Od roku 1993 Česko ze svého dluhu nesplatilo ani korunu, stěží splácíme jen úroky. Úroky z tohoto obrovského dluhu totiž představují za letošní a příští dva roky 215 miliard korun, ročně tedy v průměru 72 miliard korun!

Víte, co to znamená? Víte, co bychom pořídili za zbytečně utracených 72 miliard?
Mateřská všech dnešních čerstvých maminek by mohla být 120 000 Kč
nebo

Místo 13. důchodu 2 000 Kč jednou za rok by všichni důchodci dostávali každý měsíc o 1 700 Kč více
nebo

Příspěvky na děti by mohly být téměř trojnásobné
nebo

Každý občan by mohl dostat 7 200 Kč od státu k Vánocům
nebo

Plat státních zaměstnanců by mohl být měsíčně o 5 000 Kč vyšší
nebo

Rozpočet celého českého školství by se mohl navýšit o 60 %
nebo

Výdaje státu na vědu a výzkum by se mohly ztrojnásobit
nebo

Jen za úroky na státní dluh v roce 2009 by mohli mít všichni občané ČR elektrickou energii zdarma!
02. 04. 2010 | 16:54

Petr Havelka napsal(a):

Pokračování

Bohužel to není vše. Plánujeme se zadlužovat do nekonečna. I nadále se počítá se schodky státního rozpočtu. A to v situaci, kdy se rodí stále méně dětí, lidé se dožívají vyššího věku a čerpají dražší zdravotní a sociální péči. Prognóza? Za deset let bude Česká republika dlužit přes 3 biliony korun! A na úrocích do té doby zaplatíme 900 miliard korun.

Jako podnikatelé jsme zvyklí na riziko a musíme počítat s problémy. Za svá špatná rozhodnutí také ručíme celým svým majetkem, na rozdíl od politiků, kteří nedávají všanc vůbec nic. Proto odmítáme hazard s celou Českou republikou, která kvůli nezodpovědnému hospodaření míří mílovými kroky ke státnímu bankrotu. Ekonomické fiasko není imaginární problém, který se nás netýká. Naopak, tvrdě ho pocítíme všichni na vlastní kůži. Bohužel nejvíce to odnesou ti nejchudší. To vám ale politici neřeknou!

- Zadlužování je hrozivá spirála: čím více dlužíme, tím více jsme rizikoví a tím vyšší jsou úroky. I díky tomu dnes dlužíme 6,5 krát více než v roce 1996. Dluhy státu i úroky za ně se platí z daní. Vyšší daně budeme platit všichni – ať už ze mzdy nebo zisku nebo v obchodech jako vyšší ceny za potraviny nebo benzín.
- Nezvratné důsledky zadlužování jsou: stěhování firem ze země, propouštění, další snížení příjmů státu, snižování sociálních dávek a nutné zdražování kvůli zvyšování spotřebních daní a DPH.

Příklady už tu máme - nedávno Argentina a Maďarsko, dnes Irsko, pobaltské státy a Řecko a žhavými kandidáty jsou Portugalsko, Španělsko a Itálie. Bylo by naivní si myslet, že dluhy státu jdou mimo nás. Stát si půjčuje převážně v zahraničí od jiných států a bank a dříve nebo později bude muset své dluhy splatit. Tak jako my všichni, když si půjčíme. Vždyť mnozí lidé už s osobním bankrotem a exekucemi mají své zkušenosti.

Nedejte se opít rohlíkem a nevěřte slibům o 13. důchodech, vysoké mateřské a penězích pro všechny na dluh. Výkonnost naší ekonomiky na to dosud bohužel neměla a dlouho ještě mít nebude! Neposlouchejte argumenty, že ve srovnání s potenciálními bankrotáři jsme na tom docela dobře. Nebýt zadlužen znamená být svobodný. A to přece chceme.

O politice a politicích si každý myslíme svoje. Sliby a nesplněné sliby jsou na denním pořádku. Jsme toho názoru, že nejdříve se musí hodnota vytvořit a až poté spotřebovat – ne naopak! Chceme–li si půjčit, musíme mít jistotu, že budeme mít na splátky i s úroky. Nechceme, aby dnešní „blahobyt“ byl zaplacen bankrotem našich dětí!
http://www.stop-zadluzovani...
02. 04. 2010 | 16:54

Kelt napsal(a):

SuP-že nebyla smlouva ODS s občany podepsána ví každý blbec.
Ale že jiný blbec s touto smlouvou mával z televizní obrazovky viděly miliony lidí.
I stal se zázrak-jednomu blbci se podařilo udělat blbce z 1,8 milionů lidí.
Chtělo by to zápis do Guinesovy knihy rekordů.
02. 04. 2010 | 16:57

Jan K. napsal(a):

Levaku, vy máte opravdu krátký rozum. Nějak vám totiž z rudé kebule vypadlo, že tisíc korun pro důchodce měla být kompenzace za 15% DPH. Protože zvýšení DPH na tuto hodnotu ODS neprosadila, tak také nebyla kompenzace. Ovšem chtít po přízemním levičákovi seriózní debatu je zřejmě marné. Proto stále melou tu svou, o tom, že ODS důchodce ošidila. Nakonec proč by neoblbovali, když stejné argumenty používá i soudruh Škromach, nebo tady na blozích například i občas seriózní vlk.
02. 04. 2010 | 17:10

Jejda napsal(a):

pro Kelta
Když vám tolik leží na srdci smlouva o občany ODS, co tak sliby před volbami 2006 ČSSD jako novomanželská půjčka 300.000 Kč, sleva na dani na 1 dítě 10.000 Kč, rodičovský příspěvek 10.000 Kč měsíčně, porodné 120.00 Kč, rod. přídavky na dítě 1.500 Kč. Tak si říkám, kolik by asi byl náš dluh, kdyby v době krize vládla ČSSD a splnila alespoň polovinu těchto nereálných slibů. To by se naši potomci asi nadoplatili.
02. 04. 2010 | 17:15

Novák napsal(a):

Stále nechápu změnu a její účel, která nastala u ODS. Místo hulváta a lháře byl dosazen uhlazený lhář. Včera to záchranář ODS, když na čas byl dosazen Nečas předvedl u paní Jílkové - tolik demagogie a lhaní v tak krátkém čase, to byl rekord.

A ještě vzpomínka -Myrek, bývalý předseda vlády jenom bouchl dveřmi jako puberťák který rozbil okno (i když vpodstatě zdevastoval ekonomiku státu)a zmizel (doufám že nafurt).
To bývalý předseda vlády Vlado Mečiar, když odcházel, tak celému národu v televizi krásně zazpíval.

Jsou to ale paradoxové ve světě.
02. 04. 2010 | 17:16

LEVAK napsal(a):

Ad Jan K.:ODS a TOP 09 nikdy nepřijaly zásadu, že každý člověk má právo na přiměřenou životní úroveň pro sebe i svou rodinu včetně dostatečné výživy, šatstva a bydlení a na zlepšování životních podmínek. Závazek ČR, že státy, které ratifikovaly mezinárodní pakt tuto zásadu obsahující, zajistí i uskutečňování tohoto práva, je těmto stranám cizí. Jejich politiky to zatím ani nenapadlo.
Je v souladu s úsilím ODS a TOP 09 všechno zdanit a těm horním 10-ti tisícům spíš daně prominout!
02. 04. 2010 | 17:24

Kelt napsal(a):

Jejda-zřejmě Vám unikl drobný detail- v roce 2OO6 vyhrála ODS a vládla pokud se pamatuji do března 2009.
Jak asi lze prosazovat volební program v opozici?
Nota bene bez majority ve sněmovně?Prozraďte to.
Hezké Velikonoce
02. 04. 2010 | 17:33

JAVÍT napsal(a):

Pane Sobotko, vaše (ČSSD) výmluvy na to, že ostatní státy jsou také zadlužené, a že ODS zbytečně straší, jsou směšné !
Na co jako tedy chcete čekat ? Až budeme zadluženi stejně jako to Řecko ?? No to ale bude již pozdě !! Všichni si uvědomují, že je nutné začít šetřit !!
To ale musíte, vy poslanci, začít především u sebe !! JINAK VÁM TO NIKDO NEUVĚŘÍ !!
Paroubek říká, že tento stát potřebuje stabilitu.
Proto asi v nedávné době několikrát ročně vyvolával nedůvěru vládě, proto asi shodil vládu v době předsednictví EU, proto asi chtěl předčasné volby, které hned nato odvolal atd.
To je skutečně socanská představa stabilního státu.
Nejtragičtější je, že většina lidí souhlasí s tím, že je nutná reforma zdravotnictví, že je nutná reforma důchodového pojištění a hned nato půjdou volit ČSSD ! Vždyť to nemá logiku !!!
Paroubka považuji za jednoho z největších lhářů a kariéristů ze všech politiků !!
Sotva odstoupil Topolánek, již se „strefuje“ do Nečase !!
JE MI PAROUBKA LÍTO !! Zřejmě trpí nějakou nemocí politiků.
02. 04. 2010 | 17:34

Jan K. napsal(a):

Levak:
A jak to souvisí s vaším krátkým rozumem?
Jinak k tomu, co zde píšete, nemám celkem nic proti, ovšem ne automaticky pro každého. Jen pro toho, kdo projevuje snahu.
02. 04. 2010 | 17:43

Jejda napsal(a):

Kelt
však já také netvrdím , že ČSSD vládla, jen chci naznačit,že před volbami slibují všichni stejně. Po volbách holt nastupují různé koalice, kde strana s malým procentem hlasů může prosadit někdy víc ze svého programu, než vítěz voleb. To je při dnešním systému vládnutí obvyklé, ale vy tady neustále melete o nějaké smlouvě s občany.
02. 04. 2010 | 17:45

jarpor napsal(a):

Bob

"Jediný kdo dokázal zabrzdit růst HDP, když v okolních státech byl kolem 3%-5% byla ODS v roce 97-98. Můžete mi vysvětlit jak je to možné pane Rumcajsi, Jarpore nebo někdo jiný? Proč věříte, že nás zrovna tihle mají zachránit od krachu?"

Nevěřím... doufám. A to je rozdíl. A doufám proto, protože "nabídka řešení" presentovaná panem Sobotkou se mi jeví ještě horší... protože cosi o podnikání znám, a tedy vím, že dluhy se musí splácet a pokud nemám, tak nemohu rozdávat, pokud jsem v problémech, musím šetřit, atd...

Tencokida

""Pravicí" máte na mysli lidi se zářivou, úspěšnou profesní kariérou jako Nečas, Langer, Topolánek a spol.?
Smutný, pitoreskní pohled, věru."

Souhlas.
Jedenoocí mezi slepými, mohl bych říci.
Lepší ale není... dle mého, tak co s tím ? Dát na sliby těch vlevo ? Známe... zdoje jsou, návrhy nebyly zasazeny do ekonomického rámce...
Je vaší věcí, pokud lepší vidíte jinde...

tata

"opravuji ta pravice některími usty řika že pod vladou ČSSD TU ŘECKO BUDE UŽ V ROCE 2113 A TO SPROMINUTÍM JE NAPROSTA BLBOST"

Jak myslíte. Dnes se píše rok 2010. Tedy tři roky do 2013. Pro Vás naprostá blbost, pro mne varování. A klidně si řekněme, že se lišíme...

To vrácení se do 3 % deficitu st. rozpočtu na HDP ovšem předpokládá, a to už ČSSD tak nezdůrazňuje že růst ekonomiky bude cca 2 %.
A co když ne ? Co když se ještě nějaký rok dařit nebude a přesto budeme hospodařit jako dosud ? Pořád se Vám zdá, že je to směřování k Řecku... je NAPROSTÁ BLBOST ?

Rumcajsovi jste odpověděl :

"JAKO DĚLNIK ,vam tady nemužu argumentova čislama,ja sem snad psal že jim věřím že to sniží pod 3procenta,pišu že ods minimalně lže jako čssd,kdo je soudnej tak dobře ví že paroubek splni jen některe věci zrovna tak jak ods,moje reakce byla na pana jarpora,.."

Kdybyste takto odpověděl Vlkovi, nejpíše by se Vám dostalo něco takového :
on nemůže položit čísla na stůl, nezná, ale on VĚŘÍ... a asi by následovala nějaká nálepka, ne příliš k Vám slušná...

Já Vám vaši víru nehodlám brát, nejsem Vlk, abych Vás zesměšnil, že Vy věříte ...
Jen dodám, že já jim sliby nevěřím...

Hezký Velikonoční čas všem

P.S. Pane tata, pod Zaorálkem se mrknu..
02. 04. 2010 | 18:03

SuP napsal(a):

Kelt -
Jen blbec nepodepsané smlouvě věří ......
02. 04. 2010 | 18:17

Kelt napsal(a):

Sup-opakuji- těch blbců bylo cca 1,8 milionů voličů,kteří vhodili do urny kandidátku s číslem 9./pro Vaši informaci ODS/
Je dost možné,že se shodujeme.
Bohatou pomlázku.
02. 04. 2010 | 18:33

stále rebel napsal(a):

Pro entice.x.
K debatě o nezaměstnanosti je potřeba podívat se taky na inflaci.
http://www.czso.cz/csu/reda...

Základem ekonomiky je zdravá měna.
Český pravičák se choval jako velkosocan, socan spíše jako pravicový ekonom.
02. 04. 2010 | 18:41

Kelt napsal(a):

Jejda-vtip celé té věci spočívá v tom,že ta barnumská předvolební kampaň ODS byl od začátku až po smutný konec pouho- pouhý podvod na voličích.
Nic,absolutně nic ODS nesplnila.
Pokud to chcete svést na zelené a lidovce,tak je to úsměvné.
Opak versus ona"Smlouva"se stal skutečností-to nebyla zásluha ODS,ale lidovců a zelených,kteří to prosadili proti vůli ODS-nenechte se vysmát.
02. 04. 2010 | 18:43

tata napsal(a):

pane JARPOR

kde sem psal že jim věřím,jenže těm vaším pravicovym věřím ještě meně,myslim že to všude zduraznuji dostatečně,vubec vam neberu že u vas je to naopak a dokonce klidně připustim že mužete myt větší dil pravdy v tom věření,lepe řečeno ja něvěřím ani jednomu jen si myslim že pro muj uhel pohledu je spravnější,ale ten muj uhel nema ani jeden politik jen ta vaše pravda mi připada horší.COŽ ALE NEZNAMENA ŽE TO TAK JE.SEM ZVĚDAVEJ NA REAKCI U ZAORALKA,podle toho mužem posunout debatu dal nebo stratí smysl uvidi

zatim přeji pekne velikonoce.
02. 04. 2010 | 18:59

Jejda napsal(a):

Kelt
Když myslíte. Vy asi těžko pochopíte, že mi nejde o zelené, modré nebo puntíkaté. Nejsem naivní a vím, že před volbami vám každý slíbí modré nebo oranžové z nebe. Sliby se slibují, blázni se radují. Moje barva není modrá, ani žlutá nebo jiná, i když musím přiznat, že z pana Paroubka nebo Sobotky mně naskakuje husí kůže. Prostě je nemusím a nemůžu za to. Pro mne jsou to přízemní lidé, kteří probouzejí v lidech ty nejhorší emoce a jsou si tiho moc dobře vědomi. Nic víc.
02. 04. 2010 | 19:05

SuP napsal(a):

Kelte -
možná Vám uniklo, že ze "Smlouvy s občany" jsou zhrzení jen nevoliči ODS. Tak si to zkuste přebrat. Voliči ODS se rozhodují podle jiných kriterií, než jestli jim někdo slíbí pastelky.
02. 04. 2010 | 19:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

SuP
Pravicová konzervativní strana, která neplní smlouvy, je u mě spolkem obskurních postaviček.
Pokud tedy není současně i liberální. Liberální ve zvráceném slova smyslu, tedy že to co není ošetřeno taxativně zákonem, je dovoleno.
02. 04. 2010 | 20:06

Kelt napsal(a):

Sup-voličům ODS se nedivím,ani jim to nezazlívám.
Podstata věci je v tom,že ODS lhala občanům a lže neustále-viz současná kampaň.
To,že zařízla Topolánka a zůstal Íčko/prokazatelné styky s mafiií/jako volební manažer,Bém,Jančík,Bendl a další kmotři a velrybáři/dle Topolánka/svědčí pouze o tom, že to není demokratická strana,ale spíše mafie propojená s tuneláři a lobisty za účelem maximalizace zisku ve svůj prospěch.Klasický příklad Řebíček o kterého projevila zájem protikorupční policie.
Takže se musím ptát,podle jakých kriterií voliči se rozhodují pro Íčka a spol.
Byl Topolánek jedinou žábou na prameni křišťálově čisté studánky ODS-nebo jenom předhozeným obětním beránkem?
Vlk se nažral a koza zůstala celá,že?
02. 04. 2010 | 20:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jinak je teď na hlavní liště aktualne.cz zajímavý článek o zadlužení jednotlivých politických stran.

V tomto kontextu jeví se většina zdejších komentářů zleva zprava o odpovědnosti vůči budoucnosti značně rozmarnými.

Volím VV. Uvidíme.
02. 04. 2010 | 20:30

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

Poslyšte, pane Sobotko, už vám někdo řekl, že aktivní blbec je horší než třídní nepřítel ?
02. 04. 2010 | 20:51

jarpor napsal(a):

Kelt

Omlouvám se, že vstupuji... ale...
co myslíte, když Váš text pozměníme tak, že za ODS dosadíme ČSSD,
za Béma, Jančíka a další... dosadíme Zgarbu, Palase, Bendu...
za Řebíčka třeba Svobodu...
Za Topolánka Grosse...

bude ten "změněný" text sdělovat "podstatu věci" ?

Hezký sváteční podvečer
02. 04. 2010 | 20:56

Tupelo napsal(a):

Kdyz jsme u toho zadluzovani, podle Novinek ("Ačkoli sponzoři byli loni k ODS rekordně štědří, nepomohlo jí to od 165miliónové ztráty, kterou uvádí ve středeční tiskové zprávě. Soc. dem. je ve schodku 158 miliónů.") si vede pravicova ODS hure nez CSSD :)).
02. 04. 2010 | 21:01

malma napsal(a):

max
tak jo, díky za výklad. Né že bych hledal nějaké konspirační teorie, ale mě jde hlavně o ty "subjekty", takže se jedná o bankovní instituce( ale kdo je jejich majitelem, resp. správcem), a státy( dneska nejpatrnější asi čína).

takže nitky se už nesbíhají do wall streetu? :)
02. 04. 2010 | 21:11

malma napsal(a):

miro

"Když je píča v hrsti, tak je rozum v prdeli."

Čínské přísloví
02. 04. 2010 | 21:28

malma napsal(a):

jéé, já popletl přísloví, tak se omlouvám, zvlášť editoru diskuze :))
02. 04. 2010 | 21:35

stále rebel napsal(a):

Pro malma.
Něco ke členění dluhu.
http://www.cnb.cz/m2export/...

V tomto roce náklady státního dluhu předpoklad 76 miliard.
http://www.mfcr.cz/cps/rde/...

Je ale potřeba si uvědomit, že reálná hodnota toho dluhu časem klesá.
Například dluh 1200 miliard, inflace + růst ekonomiky 5 %, tedy reálně 60 miliard mínus. Tedy k umořování dluhu je potřeba ekonomický růst a rozumná inflace, která by nezvyšovala úrok.
02. 04. 2010 | 21:38

stále rebel napsal(a):

Pro malma.
Ještě jedna technická, české penzijní fondy vlastní asi 130 miliard ve státních dluhopisem, nevím, kolik je z toho českých. Penzijní fondy by se měly orientovat především na tato aktiva.
02. 04. 2010 | 21:41

SuP napsal(a):

Kelte -
Proč by měl bolševik pátrat po kriteriích rozhodování voličů protistrany? Není to ztráta času?
02. 04. 2010 | 21:54

tata napsal(a):

pane jarpor

ano ta smluova bylo to pokračovani prominte špatně sem to napsal,ty akcije na doručitele,ano beru sve pohledy jsme vyčerpali ,ja se nadale nebudu k tomuto vracet,toto tema je mezi nami vyčerpano piši to sem od zaoralka

přijemne velikonoce
02. 04. 2010 | 22:09

Veterán napsal(a):

Stále rebel: Je ale potřeba si uvědomit, že reálná hodnota toho dluhu časem klesá.

To platí jen v případě, že je dluh konstantní. Jestli starý dluhopis splácíte vydáním dluhopisu nového, věřitel si již do úroků zahrne jak hospodářský růst, tak i inflaci.
02. 04. 2010 | 22:42

Kelt napsal(a):

SuP-když chybí argumenty-přijde nadávka-bolševik.
Jak typické pro Vás a Vám podobným.
Sdělím Vám něco/a velmi nerad/,co jsem dosud nezveřejnil.
V roce 1948 a to 27.2.48 si přišla STB pro mého otce byl okr.taj.NSS a pět dalších let jsem ho neviděl.
10.března 48/sestře byly 3 roky/nás vystěhovali do osady,kde nebyla voda,el.energie,krám ani škola-docházel jsem do ní 5 km.
Co byl byl bolševismus jsem poznal na vlastní kůži.
Nevím jaké máte zkušenosti s minulým režimem.
V každém případě to,co předváděla minulá Topolánkova vláda byl bolševismus v modrém provedení/výzva Langera poslat politické oponetny za Ural/,kdy politického oponenta je třeba likvidovat všemi dostupnými prostředky-viz Kubiceho zpráva a v zájmu uchopení a udržení moci jsou všechny metody dovoleny.
Nákup přeběhlíků,justiční mafie,spojení s mafií,zneužívání policie atd.atd.
Je mi líto,ale to,co chce a předvádí ODS a také TOP 09 je návrat do dob,které následně vyústily v nástup nacismu a fašismu.
02. 04. 2010 | 22:51

JC napsal(a):

Kelt,
Jen bolševik v každém oponentu vidí nacistu nebo fašistu.
02. 04. 2010 | 23:08

JC napsal(a):

P.S.
Hokejisté CCCP nazvali kdysi Jožu Golonku fašistou za to že jim dal gol.:-)))
Bolševici.
02. 04. 2010 | 23:21

Suchec napsal(a):

JC:
Zato ti, jako Ty a pod., co v každém oponentovi vidí bolševika jsou co?
02. 04. 2010 | 23:22

JC napsal(a):

Suchec,
Ale já opravdu nevidím v každém oponentovi bolševika, možná pokud se těch oranžových týče jen pošetilce co bolševikovi opět na lep sedají.
02. 04. 2010 | 23:28

malma napsal(a):

stále rebel

dík za info, stejně je nejlepší výklad asi v Zeitgeist..jenže to je hnedle pro někoho konspirace...
..no já nevim ,mě šlo o to, komu vlastně to "dlužim"
02. 04. 2010 | 23:35

malma napsal(a):

02. 04. 2010 | 23:44

Honza999 napsal(a):

entice.x, JC

Ta ODS smlouva s voliči prostě byla zasazena do nereálného ekonomického rámce.

Scodem také nemohla splnit své sliby, protože byla svázána koaličními partnery (to byl právě ten nereálný ekonomický rámec) ale ve vašich očích je vinna jen Socdem. Za ze stejného důvodu nesplněné sliby ODS (smlouva s voliči) pro změnu ODS vůbec nemůže.

Což takhle jednotný metr?
03. 04. 2010 | 01:36

SuP napsal(a):

Kelt -
Žehrat na bezpráví, způsobené komunisty v 50.letech jako protiargument na kritiku bolševických adorací je zcestné .....
03. 04. 2010 | 08:58

Aleš Jakeš napsal(a):

Nevím, zda nebudu někoho opakovat, protože jsem neměl sílu přečíst všechny příspěvky. Podle filosofie pana Sobotky se tedy můžem klidně zadlužovat dál, až srovnáme dluh na průměrnou úroveň ostatních států a pak s tím budeme něco radikálnějšího dělat. Kdyby tak mluvil majitel firmy nebo otec rodiny, asi by zaměstnanci nebo okolí myslelo, že se zbláznil. Proč nikdo s politiků, s čestnou výjimkou TOP 09, nevystoupil s plánem dosažení vyrovnaného hospodaření a splácení státního dluhu? Ten slavný cíl dosáhnout 3% deficitu přece neznamená konec zadlužování, takže i potom si budeme na stále narůstající dluhy půjčovat!
03. 04. 2010 | 09:05

SuP napsal(a):

Oprava :
...probolševických.....
03. 04. 2010 | 09:05

Václav Černý napsal(a):

Nerozumím tomu. Když se jedná o tom kam se mají dát další a další peníze to politici vědí kam a jak zadlužit stát. Když však se jedná o dluh, který udělali politici tak lidé utáhnětě si opasky. Dluh státu však není dluh lidí, ale bohužel politické representace. Já mohu pouze řešit dluh v rodinném rozpočtu. Každopádně si myslím, že se mi značně uleví až se zbavíme současné pravicové politiké representace, která dává pouze přednost své kapse (zlodějna, úplatkářství a pod.)a potom nejbohatším (zastropování daní)
03. 04. 2010 | 09:21

JŠ napsal(a):

Co se týká státního dluhu,tak ten začal vznikat už v minulém desetiletí,když byl premiérem Klaus.Docházelo k tunelování bank,a k "divoké"privatizaci.Současná argumentace ODS i ČSSD je účelová,ČSSD situaci zlehčuje,ODS naopak zbytečně dramatizuje.Co se týká hodnocení současné situace,tak politici ČSSD samozřejmě říkají,že se nic vážného neděje,že splní všechny svoje sliby,protože chtějí co nejlepší výsledek ve volbách.Oni ví,že velká část voličů jim to uvěří.

Jestliže vzniknou dluhy,tak věřitelé očekávají jejich zaplacení.To se stane i v případě ČR.Logicky se lidi,kteří mají dostaek inteligence ptají,z čeho budou tyto dluhy zaplaceny.Tyto dluhy mohou být zaplaceny z dalších půjček,pak se ovšem zadlužení zvýší.To znamená,že takto nejde postupovat stále,jinak by nastala situace,která se nazývá dluhová past,což je situace,kdy určitý subjekt (fyzická osoba,firma) nebo stát není schopen vydělat ani na úroky z dluhů.To samozřejmě bezprostředně ČR nehrozí.To ale neznamená,že se ČR může dál zadlužovat.Dříve nebo později totiž nastane doba,kdy bude muset být vytvářen přebytkový rozpočet.To znamená,že výdaje státního rozpočtu budou nižší než jeho příjmy.Příjmy státního rozpočtu se zvýší tím,že se zvýší výběr z daní,buď zvýšením daňových sazeb (např. nyní DPH 9 na 10%, a z 19 na 20 %),nebo vyšší hodnotou růstu HDP.Není zdaleka jisté,že dlouhodoběji nastane tak výrazný růst HDP,že by nastal výraznější růst výběru daní.V současné době platí ČR úroky z dluhů přibližně 50 miliard korun ročně.Kolik by musel být růst HDP,aby vyšší výběr daní při nezměněných sazbách DPH přesáhl hodnotu 50 miliard?
03. 04. 2010 | 09:45

JŠ napsal(a):

oprava : v předminulém desetiletí,v 90.letech
03. 04. 2010 | 09:46

hoven napsal(a):

slávečku,
kontrolní otázka, kolik je 2 : 000,1 ?????
03. 04. 2010 | 09:55

Kelt napsal(a):

TO JC a SuP
Komu v této zemi byl vzorem Henlein-Es kommt der Tag ?
Komu v této zemi byl vzorem Hitler-připravuji noc dlouhých nožů ?
Kdo v této zemi udělil audienci šéfové neonacistické strany Edelmanové jako jediný představitel parlamentní strany?
Kdo v této zemi připravil tak dokonalou žalobu na zrušení DS,že ji musel NSS odmítnout?
Kdo v této zemi navrhoval poslat politické protivníky za Ural-zřejmě do zařízení souhrně nazývaného "gulag"?
Kdo v této zemi organizuje militatní bojůvky proti politickým protivníkům?
Kdo se v této zemi paktuje s mafií,která strana prorůstá s velkokapitálem a prosazuje svoje zaměry korupcí?
Pokud si neumíte dosadit,tak vám to prozradím-byl to Topolánek,Langer a grémium ODS.
Tak vyrůstá podhoubí nacismu.
03. 04. 2010 | 09:55

JŠ napsal(a):

V makroekonomii obecně platí zásada,že v době konjunktury,kdy roste HDP,má být rozpočet přebytkový,aby vytvářel rezervy na dobu,kdy nastane recese a sníží se výběr daní.Taky je potřeba vytvářet rezervy pro krytí ztrát způsobených přírodními katastrofami,např. povodně.Během uplynulých 20 let byly v ČR dvě velké povodně(1997 a 2002) ,které znamenaly pro státní rozpočet výdaje navíc v řádech desítek miliard korun.Co když přijdou další podobné povodně?Politici ČSSD jakoby toto vůbec nebrali v úvahu.

Další věc je,že je rozdíl mezi příjmem nominálním a reálným.Jestliže se např.zvýší důchody o 5 % a zároveň se zvýší ceny v průměru o 5 %,tak nominálně výše průměrného důchodu vzroste,reálně však kupní síla zůstane stejná.Samozřejmě na inflaci má vliv zvýšení příjmů spotřebitelů.Jestliže se v obchodech zvyšuje obrat,pak samozřejmě nastávají tendence zvýšit ceny.Samozřejmě taky platí,že jestliže se zvyšuje odbyt,tak firmy začínají více vyrábět a zaměstnávají více lidí,kteří přestanou pobírat sociální dávky a naopak se z jejich příjmů začnou vybírat daně.Ale to je samozřejmě obecný mechanismus,každý zásah do ekonomiky je potřeba důkladně zhodnotit.Při příliš vysoké míře zdanění práce mají firmy tendence zaměstnávat lidi jak se říká na černo,nebo jim platit oficiálně minimální mzdu a zbytek bokem na ruku.Pak samozřejmě nenastává vyšší příjem z daní,ale jen z DPH.Všechny tyto souvislosti je potřeba důkladně zhodnotit.
03. 04. 2010 | 10:00

Lukáš Moravec napsal(a):

...sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce... Tim je řečeno vše. Diletant, lhář a sklerotik.
03. 04. 2010 | 10:07

JŠ napsal(a):

Zvyšování výdajů státního rozpočtu v situaci,kdy několik předchozích rozpočtů bylo výrazně deficitních a světová ekonomika je v recesi,je opravdu riskování,že za několik let může nastat hrozba státního bankrotu popř. že za několik let nastane situace,že dojde k výraznému šetření.Může to být třeba za 8 let,může to být třeba za 10 let.
Asi se v tomto státě nenajde jedinej člověk,kterej by byl tak naivní,že byy očekával,že věřitelé odpustí české republice placení úroků z dluhů(ze státních dluhopisů).Fiskální politika (snaha o zvýšení HDP pomocí státních výdajů má svoje riziko právě v možnosti vzniku státního bankrotu).
03. 04. 2010 | 10:08

JŠ napsal(a):

Kdybych byl vlivným politikem nějaké politické strany,můj předvolební program by sestával z následujích opatření:

1)Změna pravidel valorizace důchodů,sociálních dávek,rent(dále v textu příjem).

V současné době je zákonná inflační podmínka pro valorizaci minimálně 2 %.Změna by byla ta,že oficiální hodnota inflace by zůstala jako povinná hodnota valorizace jen pro část příjmu do určité výše,např. do výše 6000,nad tuto výši by se příjmy valorizovaly jen např. polovinou hodnoty inflace.Např. byla li by inflace 3%,tak člověk,který pobírá 8000,by měl část příjmu do výše 6000 valorizován 3%,což činí 180 Kč,část příjmu od 6000 do 8000 hodnotou 1,5%,tedy 1,5% ze 2000,což je 30 Kč.Příjem by mu byl valorizovánu částkou 210 Kč.Člověk který by měl příjem 10000 by měl 180 Kč z částky 6000 a 1,5% z částky 4000,tedy valorizace jeho příjmu by byla 240 Kč. Procentní hodnota valorizace druhé části příjmu nad stanovenou hranici by byla vázána na výkonnost ekonomiky v předchozím roce,mohla by tedy být polovinou oficiální hodnoty inflace,ale i méně,např. třetinou.
U důchodců by jako kompenzace mohly být výraznější slevy jízdenek u českých drah (jsou státní podnik,takže prostě by to stát nařídil)popř. i výraznější slevy jízdného v Městské hromadné dopravě.

2) Zrušení státního příspěvku u stavebního spoření a také státního příspěvku u penzijního připojištění a propuštění části státních úředníků z příslušných úřadů.Maximální příspěvek 15000 za 5 let u stavebního spoření je ve srovnání s cenami nemovitostí tak nízký,že prakticky ztrácí smysl.Co se týká penzijního připojištění,tak místo státního příspěvku zaměstnaným nad 55 let jako kompenzaci snížit sazbu sociálního pojištění,tedy by měli nižší daň,popř. i zaměstnavatel byx platil u zaměstnanců nad 55 let nižší sazbu sociálního pojištění.Zamezilo by se tím situacím,kdy někteří lidi pracují načerno a přitom jsou na úřadu práce,takže zdravotní pojištění za ně platí stát a ještě dostávají příspěvek (měsíčně až 150 kč) k penzijnímu připojištění.

3) Zavedení školného na středních a vysokých školách

Školné by šlo do rozpočtu příslušné školy,snížila by se dotace na žáka od státu.

Pro začátek by se platilo je v prvním ročníku SŠ i VŠ,postupně by se začalo platit i v dalších ročnících VŠ a zároveň by se zvýšilo školné v prvním ročníku SŠ.Pro začátek by to mohlo být 1500 kč ročně(tam,kde se doposud školné neplatilo,kde se platilo,zůstalo by stejné nebo by se zvýšilo na 1500).
V případě,že by student studium úspěšně dokončil,dostal by určitou část školného vyplacenu zpět,např. polovinu školného za celé období studia.Pokud by školu nedokončil,nedostal by nic,tedy ta polovina školného by se považovala za kompenzci za to,že došlo ke zmaření investice společnosti do jeho studia.
03. 04. 2010 | 10:31

JŠ napsal(a):

4) Alespoň polovina částky vybrané jako spotřební daň z tabákových výrobků,a alkoholickcýh nápojů by šla na zvláštní účet,z kterého by bylo možné dotovat pouze zdravotnictví.

5) Mnohem výraznější zdanění hazardních her, omezení počtů výherních automatů

6) snížení DPH na automobily s hybridním pohonem a tedy s nižší průměrnou spotřebou paliva a nižšími průměrnými emisemi

7)Státní dotace na nákup ledničky a pračky v energetické třídě A ++,samozřejmě pouze za podmínky dokladu o ekologické likvidaci staršího spotřebiče ( princip šrotovného u aut).Stále je ještě hodně lidí,kteří používají v domácnosti 10 i více let staré spotřebiče.

03. 04. 2010 | 10:41

JŠ napsal(a):

Myslet si,že něco je zadarmo,když za to člověk neplatí přímo,je omyl.Všechno nakonec zaplatí lidi,akorát formou přerozdělení přes státní rozpočet.Buď prostřednictvím DPH,nebo spotřební daně,nebo daně z příjmu atd.

kdybych měl tu moc,tak od příštího volebního období by měla poslanecká sněmovna ne 200 ale 150 nebo 100 poslanců.Ale to samozřejmě žádný poslanec nenavrhne,takže toto zůstává vyloženě v oblasti science fiction. Nizozemí má přes 14 milionů obyvatel a má 150 poslanců.ČR má přes 10 milionů obyvatel a má 200 poslanců.A funguje to snad v Nizozemí hůře než v ČR ?
03. 04. 2010 | 10:49

JŠ napsal(a):

Samozřejmě další bod programu by byl:

8) Snížení počtu státních úředníků a nezvyšování jejich platů.V souvislosti s tím zřízení emailových schránek,kam by lidi mohli anonymně psát stížnosti na práci konkrétních úředníků,což by samozřejmě nebyl sám o sobě nějaký důkaz,ale při vyšším počtu žádostí by došlo k prověření příslušného úředníka.

Něco podobného totiž bylo u jednoho prodejního stánku a sice tam bylo napsáno přímo u okýnka:

Jste li nespokojeni s prodávajícím,napište svoji stížnost na číslo mobilu....
Pokuds e začali hromadit stížnosti,stačilo tam poslat několikrát kontrolu se skrytou kamerou,zda se stížnosti zakládají na pravdě.

9) Zrušit systém polatků 30 Kč za položku na receptu a zavést poplatky procentní,tedy platilo by se procento z celkové ceny léků,nezávisle na počtu receptů.Je nesmysl,aby někdo platil poplatek 30 Kč za lék v ceně např. 50 kč, a jiný taky 30 kš za lék v ceně např. 400.

V nemocnicích by se platilo za první tři dny hospitalizce např. současných 60 Kč/den, za další dny by se ale platilo již jen např. 20 kč /den,přičemž stravu by si každý hradil zvlášť.
03. 04. 2010 | 10:58

JC napsal(a):

Kelt,
Zajímavé, že jste ve vašem výčtu jaksi zapomněl na Rathovo vyznání hospodářské politice A.Hitlera.
03. 04. 2010 | 11:31

JŠ napsal(a):

10) Daň z nemovitosti vybírat na období 2 nebo 3 let,dá se předpokládat,že by se snížil počet potřebných úředníků pro tento výběr na finančním úřadě a tedy náklady na výběr.Samozřejmě v případě,že by se nemovitost zbourala během daného období,by majitel dostal část daně zpět,při prodeji nebo darování by to zpět nedostal a musel by se na kompenzaci dohodnout s novým majitelem.Výběr určité daně má smysl v případě,kdy náklady na tento výběr tvoří max. 20 % vybrané částky.Pokud je to víc,je lepší celou daň zrušit a raději o příslušnou hodnotu zvýšit např. procentní sazbu DPH.Dalo by se popřemýšlet nad tím,že by mohla být volba období,na jaké by majitel daň zaplatil.Pokud by daň zaplatil např. na období 5 let,měl by na dani slevu a nemusel by na to 5 let myslet.Takže když by třeba začal platit daň na 5 let letos,věděl by,že každý rok končící na 0 nebo 5 musí zaplatit dań z nemovitosti.
03. 04. 2010 | 11:39

JŠ napsal(a):

Co se týká zdravotnictví,tak v minulosti byly případy,že pacienti byli dlouhodobě např. v psychiatrické léčebně a hospitalizaci měli zadarmo,přičemž jim byl vyplácen důchod v plné výši.I toto přispělo k tomu,že ve zdravotnictví chyběly peníze.
Poplatky za ošetření ve zdravotnictví by měly být rozděleny do několika skupin v závislosti na náročnosti daného úkonu.Pokud je vyšetření na drahým zařízení,např. na tomografu,tak by měl být poplatek třeba 60 Kč,v jiných případech by měl být poplatek třeba žádný nebo 10 kč.
03. 04. 2010 | 11:45

JŠ napsal(a):

Ještě co se týká zdravotnictví,dá se uvažovat o tom,že kapacita operačních sálů by se rozdělila na dvě skupiny,v jedné skupině by byly operace dle pořadníku,ve druhé skupině operace lidí,kteří si náklady na celou operaci zaplatí(taky dle pořadníku,přičemž v tomto pořadníku budou pouze ti,co si to jsou ochotni zaplatit,peníze by ale museli dát na účet předem).Člověk,který si operaci zaplatí byy byl zároveň i v prvním pořadníku,přičemž jakmile by byl odoperován,automaticky by se z obou pořadníků vyškrtnul.Už tu dávno není socialismus,a jestliže je někdo milionář,tak by měl mít možnost si určitou operaci legálně zaplatit.Stejně je veřejným tajemstvím,že doktoři berou za urychlení operace úplatky.Takto by se to zlegalizovalo,přičemž doktoři s určitou délkou praxe by brali každý rok odměny v případě,že by neudělali během roku nějaký hodně špatný zákrok vlastní chybou.Zároveň můžou být tyto bonusy snahou udržet dobré doktory v ČR,aby jich míň odcházelo třeba do Německa,kde samozřejmě berou třeba 3 krát tolik než v ČR(proto tam taky odchází).Podobný systém odměn by samozřejmě mohl být zaveden i u zdravotních sester.

11)Co se týká energetiky,tak dostavbu Temelína maximálně tak,že bude přistavěn blok o max. výkonu 1000 MW.V současné době není dostatek lokalit pro uložení vyhořelýho paliva,není jasné,zda rozvoj jadrné energetiky bude takový,aby vyhořelé palivo šlo využít i nadále v budoucnu a navíc jsou nejasné náklady na likvidaci vysloužilých jaderných elektráren.
03. 04. 2010 | 11:58

SuP napsal(a):

JŠ -
Dorý pokus, ale obávám se, že marný.
Ti, kterým tento příspěvek směřujete, reagují s bídou na světlo a teplo a nezdá se, že by krom papouškování mnohonásobně omletých novinářských klišé se dokázali dpoustit vlastního názoru.
03. 04. 2010 | 11:58

SuP napsal(a):

J.Š.-
Zbytečně konkretizujete. Takový prorok už tu jeden byl, pan schlimbach. Máte stejné iniciály.....
03. 04. 2010 | 12:02

JŠ napsal(a):

Státní rozpočet je každý rok dán formou zákona,takže rozpočet na letošní rok je dán zákonem
487/2009 Sb.ze dne 9. prosince 2009 ,tedy Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2010

viz. odkaz

http://www.podnikatel.cz/za...

Plánovaný schodek je tedy přes 162 miliard
03. 04. 2010 | 12:09

JŠ napsal(a):

SuP: jako občan tohoto státu mám právo se vyjádřit k tomu,co se tady děje,a taky vyjádřit svůj názor na to,co si myslím,že by se dělat mělo.
Politickou stranu zakládat nebudu,protože nemám tak známou osobnost,která by přitáhla dost voličů-kníže je už v TOP09,Zeman v SPO a John u VV :)
03. 04. 2010 | 12:12

JŠ napsal(a):

SuP: třeba rozdíl mezi ČR a bývalou NDR je ten,že z bývalé SRN byly do bývalé NDR "napumpovány" stamiliardy marek.Jenže ČR žádný takový dootace očekávat nemůže a to ani od EU,ale velká část obyvatelstva ten pocit má,že odněkud "přijdou" peníze,který zachrání rozpočet ČR.Nepřijdou,peníze který přijdou jsou pouze půjčkou od velkých finančních institucí,a tyto peníze zase odejdou,ale včetně úroků,takže stejně to občané této země pocítí na svých výdajích,akorát v pozdějších letech.snahou tohoto textu je "otevřít oči" lidem,kterým to ještě nedošlo.
03. 04. 2010 | 12:24

JŠ napsal(a):

V paragrafu 6 zákona o státním rozpočtu na rok 2010 je :

Ve státním rozpočtu jsou obsaženy finanční vztahy k rozpočtu Evropské unie, a to očekávané příjmy z rozpočtu Evropské unie v celkové výši 95 095 486 000 Kč a odvody do rozpočtu Evropské unie v celkové výši 34 940 000 000 Kč. Tyto ukazatele jsou uvedeny v příloze č. 2 a v příloze č. 4 k tomuto zákonu.

Z toho vyplývá,že EU by měla výdaje v ČR zadotovat částkou 60 miliard korun.Je to o asi 10 miliard víc,než jsou úroky ze státních obligací.
03. 04. 2010 | 12:30

tata napsal(a):

pane JŠ

Vaš nazor směřuje k vytvoření nadlidí.Vubec nemam namitek at kdo na to ma si cokoliv zaplati na soukromé klinice.ALE TEN VAŠ NAVRCH BY SMĚŘOVAL jen k další selekci,vždy musi byt zřetel kdo je vice ohrožen na životě ,kdo to vice zdravotně potřebuje,což by se mělo zajistit ve statní součinosti,a to co pišete vy v sokromych klinikach na bazi maš nato tak si to zaplat a zato dostaneš perfektni servis,myt v jedné nemocnici 2 pořadniky by vedlo jen k obludnostem a ještě většimu napětí ve společnosti,kdy i do toho nejcenějšiho zasahovala moc pěněz,neřikam že ted to v najaké miře není ale toto by vedlo k selekci kdo ma pravo přežit,tim nadřazenost jedné vrstvy.

PANE SUP přece tem co zbidou reagujou na teplo a světlo nemužeme řikat pravdu jaka je naše představa společnosti chapu,ale mi ještě umíme čist mezi řadky a jen doufam že těch lidi je vic a takovych stěmito představami malo
03. 04. 2010 | 12:35

JŠ napsal(a):

12) Podpora v nezaměstnanosti by měla být v závislosti na tom,jakou dobu žadatel odpracoval od doby,kdy naposledy čerpal podporu v nezaměstnanosti,popř. pokud nečerpal,tak by se počítala celková odpracovaná doba.Pokud by odpracoval rok,dostal by např. podporu v nezaměstnanosti jenom 3 měsíce,za každý další odpracovaný půlrok by se mu podpora v nezaměstnanosti zvýšila o jeden měsíc.To co navrhuje ODS,že v případě vlastní výpovědi by žadatel neměl nárok na podporu ,je nesmysl.
03. 04. 2010 | 12:35

JŠ napsal(a):

tata: ta selekce už tady je,akorát se o tom oficiálně nemluví,ale každý,kdo zná aspoň trochu poměry ve zdravotnictví ví,že k posunům v pořadníku za úplatu v dochází.Protože to,kdo potřebuje operaci dřív,určuje konkrétní lékař,a jeho názor se dá změnit úplatkem.Pokud současné kapacity operačních sálů a personálu nestačí,co tedy brání tomu,aby se kapacity zvýšily?nedostatek financí?A proč je nedostatek financí? Na to zkuste odpovědět.
03. 04. 2010 | 12:39

JŠ napsal(a):

Co se týká zadlužování,stejně to zadlužování musí jednou skončit,jestli nemá dojít k bankrotu.Ať teda představitelé ČSSD jasně napíšou podrobnější záměry,kdy a jak dle nich se z deficitního rozpočtu stane roozpočet přebytkový.Tvrdit,že stát může mít několik desetiletí trvale deficitní rozpočet může tvrdit jen naprostý hlupák.
03. 04. 2010 | 12:42

SuP napsal(a):

Víte pane tato -
problém není ani tak v tom, že by společnost, ke které by se mělo dospět podle jednotlivých "modelů" měla být kdovíjak rozdílná. Problém je v tom, že neexistuje cesta shody, jak k tomu modelu dojít. A když ti, co to s námi myslí dobře, budou vytvářet model pro "prvoky", kteří ani nevědí, co by měli chtít a nemají potřebu se k tomu ani vyjadřovat, snadno se může zabloudit k výsledku, který bude špatný pro všechny. Stejně tak, jako když ho budou tvořit zejména ti ambiciózní, kteří se na druhé příliš ohlížet nehodlají.
Výsledkem je potom takový model společnosti, kde 1/3 ambicióznějších bojuje s 1/3 pěstitelů prvoků o přízeň, místo o fungující společnost.
Pokud by to na Vás bylo složité, dejte vědět, vysvětlím to.
03. 04. 2010 | 13:26

Aktiv napsal(a):

Pane Sobotko, ještě vlády ČR neukázaly,že na tom tak špatně nejsme-1.Hovoří se pořád a to veřejně o nesplácení DLUHU(nemožnosti),a jeho narůstání,s děsivou prognozou do budoucna,což je realita!!!!,2.Zisky se ztrácejí,a v pokladně se neplní žádné nahospodařené bohatství!....
Až mi pane Sobotko jen malinko prokážete,že lze v krátké době snížit zadlužení,tak vaší výpovedi budu věřit,ZATÍM JEN VYVOLÁVÁTE PLANÝ DOJEM,ŽE JE VŠE V POŘÁDKU,DOKAŽTE,ŽE JAKO ČR JSME SCHOPNI SNIŽOVAT DLUH,A NE JEN PŘIHLÍŽET POMALÉMU RŮSTU!!!!
V tom s váma nesouhlasím!!!!
03. 04. 2010 | 13:51

bolševikobijec napsal(a):

ČSSD: Pozitivní kampaň?



Sociální demokracie na svém pondělním brífinku (ČT24) ukázala, jakým způsobem chce dělat politiku, co je podle ní pozitivní kampaň. O víkendu si přátelé sedli ke svým volebním heslům z minulých voleb a probrali se hlasováním nového leadera ODS, pana Nečase, v parlamentu. Výsledek? Prý neplnil svoje sliby z předvolební kampaně. Sice to byla spíš volební kampaň ČSSD "ODS mínus", ale to je jedno, ČSSD je přeci jedinou stranou, která dokáže vyvést naši zemi z krize...

Obrátit libovolný politický slib proti té straně, která jej dala, to je snadné. Vezmete prostě jen půlku ze slibu, uchopte jen to A - CÍL a zapomeňte na to B - konkrétní CESTU k jeho řešení. ODS se celkem obětavě snažila svoje sliby plnit, a i tu cestu k jejich splnění, vysvětlovala voličům již před volbami. Že byla vláda slabá? Ano. Že vládnout s KDU-ČSL a se Zelenými nebylo snadné? Ano. Že i sama strana nebyla jednotná? Ano. Je to vina Petra Nečase? Ne.

Celé to dnešní vystoupení oranžových bylo spíš k smíchu, ono se toho Nečase nedá nic vytáhnout, tak napadneme jeho důvěryhodnost. Ani jediný argument, který na brífinku padl, nebyl pravdivý, vše bylo jen a pouze vytrženo z kontextu, prohnáno volebními sliby ČSSD a vyzvraceno v jednom bloku, data a polopravdy, lži. To by vlastně mělo pravicového voliče těšit, prostě je asi ODS na cestě k tomu, stát se znovu rovnocenným soupeřem, tak ČSSD ztrácí svoji profesionalitu. No uvidíme, po volbách, co dokáží modří udělat se svojí reinkarnací.
03. 04. 2010 | 16:52

Rumcajs napsal(a):

tata:
Pane tato, problém je, že Vy si myslíte, že je pro Vás dobře volit levici.
Takhle si to dělníci mysleli i v 48 a pak jenom s otevřenou hubou hleděli, jak se mají dělníci na západě.

Nic Vám nedokáže přinést větší peníze, než to, že ten co Vás platí, Vás potřebuje. A v případě že jste poctivej a pracovitej, Vás zcela jistě potřebuje kde kdo.

Tohle Vám žádbý politik nevezme ani nedá.
03. 04. 2010 | 18:05

Pepi napsal(a):

Pan Sobotka má pravdu.
Už jsem si všiml, že v zadlužení států na osobu (k r.2008) vedla Belgie.
Dluhově (i krizově) jsou na tom špatně státy: Řecko, Maďarsko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, V.Británie, Itálie i uváděná Belgie...
„Život na dluh“ odkládal krizi z nadvýroby (ne celosvětovou, jen vyspělých států)
Ve Španělsku skončil boom výstavby betonových hotelů a mají 22% nezaměstnanost.
V ČR jednou také skončí boom výstavby „dálnice do každé vesnice“ pro cizácké kamiony, a co potom?
Hlavní problém současné světové krize (2008-2011 ==1928-1933) je nezaměstnanost. Tu ODS neřeší – no, řeší ji zavedením „zákonů roboty“, čímž nás v ČR vrací před dobu Marie Terezie.
-
Další velký problém jsou „daňové ráje“, které je třeba zakázat v ČR i UE zákonem!
„Kde podnikám a mám zisky“, tak také platím daně!!
Kde podnikám, tam také využívám (bez zdanění zadarmo) infrastrukturu, dálnice, silnice energetiku, školství, zdravotnictví, kulturu atd..!!
03. 04. 2010 | 18:10

miro napsal(a):

Pepi ty mmáš skutečně plavdu, vyhmátls to zajdi za Janotou dá ti džob.
03. 04. 2010 | 18:22

Veterán napsal(a):

Pepi:
Kde podnikám, tam také využívám (bez zdanění zadarmo) infrastrukturu, dálnice, silnice energetiku, školství, zdravotnictví, kulturu atd..!!

Už vám někdo zdělil, že podnikatelé platí silniční daň, za energie kupodivu také platí a na zdravotnictví, i kdyby platily tu nejmenší částku, tak je to dvakrát víc, než platí za své pojištěnce stát.
03. 04. 2010 | 18:23

JŠ napsal(a):

Ke svému teoretickému volebnímu programu bych ještě přidal např.:

13)Uzákonění,aby maximální možný úrok u půjček (alespoň pro fyzické osoby) by byl 30 %.

14) Změna exekučního řádu tak,aby nebylo možné provádět exekuce na majetek v mnohonásobně vyšší tržní hodnotě než je dlužná částka.Tedy např. exekuce nemovitostí by byla možná teprve v případě,že byly vyčerpány všechny ostatní možnosti exekuce,přičemž nemovitost,která by byla zabavena,by nebylo možné hned prodat,ale běžela by několikaměsíční lhůta,během které by mohl dlužník dluh uhradit z jiných prostředků,přičemž by měl možnost nemovitost pronajmout apod.(nesměl by jí prodat ani darovat).Podobně všechny dlužné částky konkrétní osby by se sečetly v jednu a byla by na ně provedena jedna exekuce.Exekutoři by měli přesněji zákonem dáno,jakým způsobem mohou u exekucí postupovat.Za hrubé porušení exekučního řádu by došlo k zániku exekutorského úřadu příslušného exekutora.
03. 04. 2010 | 18:28

Pepi napsal(a):

Na podzim (po dovolené v Řecku) v roce 2004 jsem prohlásil, že Řecko prožralo dotace EU. Řecku také k současnému deficitu pomohla Letní Olympiáda 2004, na které vydělali hlavně podnikatelé a celé Řecko ještě dodnes splácí dluhy.
(i v Mnichově ještě v r.1985 „vzpomínali“ na neblahou LO z r.1972, že se od LO zvýšily daně)
-
A co my v ČR, my za dotace EU vybetonujeme dálnice (jo beton-loby, ta si žije) a dále je vyhodíme do nenávratných investic (např. „splavnění Vltavy“ a pod.), na které se ještě musíme spolu-zadlužit (obce, města, kraje, ČR / třeba i tunelováním viz. ROP) a které ještě budou vyžadovat provozní výdaje a údržbu.
Místo aby efektivně vynaložené investice něco společnosti kladně v budoucnosti vrátily (jako třeba II. etapa dostavby JeTe a podpora elektro-pohonů el-kol, el-moto a e-mobilů)
-
(ps. a ještě jsem zapomněl na: Lotyšsko, Estonsko i Litvu)
03. 04. 2010 | 18:28

JŠ napsal(a):

Pepi: to,že je na tom některý stát hůř není argument pro to,že může docházet k dalšímu zadlužování.Dám vám příklad.Když někdo jede po silnici stovkou a vidí před sebou překážku,tak taky nezačne brzdit meetr před ní,začne brzdit dostatečně včasmaby ji mohl objet.Čím vyšší podíl dluhu na HDP,tím vyšší úroky budou z dalších dluhopisů.Řekněme,že HDP ČR je v současné době přibližně 3 biliony.Kolik by musel být růst HDP,aby se z něj pokryl úrok 50 miliard,který ČR platí,aby ještě zbylo na samotné snižování dluhu?Je však potřeba si uvědomit,že růst HDP o určité procento neznamená že o stejné procento vzroste příjem státního rozpočtu.A v současné době se růst HDP pohybuje kolem 0.Pokud by byl růst HDP 4%,znamená to růst o 120 miliard korrun,přičemž pokud by výběr daní byl i třetina růstu,je to 40 miliard korun a na úrocích se platí 50 miliard korun ročně,což znamená že v průměru zaplatí každý občan ČR včetně nemluvňat ročně 5000 Kč na úrocích.

Nejsem proti zvyšování důchodů,ale pouze v situaci,kdy je přebytkový rozpočet a ne v situaci,kdy je dlouhodobě rozpočet deficitní.
03. 04. 2010 | 18:37

JŠ napsal(a):

pepi: v tom se shodneme,že botonářská lobby je taky jedním ze škůdců v ČR.Např. slavná firma Viamont exministra dopravy za ODS Řebíčka.

Co se týká přídavků na děti,tak vhodnější je zvýšit hodnotu odpočitatelné položky ze základu daně u zaměstnanců,než "prohánět" i tyto peníze přes státní rozpočet,aby se platilo o to víc úředníků,kteří peníze přerozdělují.Zaměstnaní lidi ušetří čas tím,že nebudou muset na úřad,nezaměstnaní tam samozřejmě budou muset jít(část úředníků pro tento účel bude potřebná i nadále).
03. 04. 2010 | 18:41

JŠ napsal(a):

pepi: při porovnání zadlužení jednotlivých států nejde porovnávat jenom podíl dluhu na HDP,je potřeba taky porovnat výši úroků.Obecný příklad je,že jestliže stát A má dluh ve výši 40 % HDP,ale má úrokovou sazbu 6%,a stát B má zadlužení ve výši 60% HDP,ale úrokovou sazbu 4%,tak jsou na tom stejně.V případě státu A je podíl úroku na HDP 2,4 %, v případě státu taky 2,4 %.
03. 04. 2010 | 18:45

ivo napsal(a):

Pane Sobotko zírám vy snad žijete v jiné zemi.Za vše může ods vzorný hospodář Bohouš za nic.Pro mne jste stále nevolitelní stejně jako ods a ostatní parlamentní zloděj strany.
03. 04. 2010 | 19:03

tata napsal(a):

pane Rumcajs

JE TO POŘAD STEJNE KDYž SI stoho vybirate co se vam hodí,sem levicovej stim se neda nic dělat životni hodnoty nepřepočitavam hodnotou pěnez,neuznavam ani že ja sem borec a ty vostatní at se staraj,současna pravice je myslim ty co vladnou zrovna takovy šunt jako levice co chtej vladnout.rozdil že ta pravice nemusí tolik předstirat tudiš v jejich programu je hlavně starost davat na tu větší hromadu,levicovy politik sice předstira že mu na tech dole zaleží ale jak předstira tak mu něco ze stolu spadne,což současna pravice mi od toho stolu ještě vykope ja chapu že vy tohle nechapete,ale ja ten vaš hodnotovy život jak tady prezentujete,tu povišenost,tu jistotu že sem ,blbej,když volim levici neberu ale ja oto nestojim žite si ve svem klamu uspěšneho muže a ja budu žit ve svem,kde uznavam trochu jine hodnoty.až tady bude jina pravice mohla by otom byt řeč,zatim bohužel zustanu u tech co to aspon předstiraj a nekopnou mě rovno.
03. 04. 2010 | 19:31

Rumcajs napsal(a):

tata:
Vidíte to. A právě proto, že já taky neměřím životní hodnoty penězi, tak jsem pravičák.

Nekoukám na to, jestli mi slíbí zdravotnictví zadarmo, jestli mi dá podporu ....atd. Jestli někdo volí podle peněz pane Tato, tak je to levičák.
03. 04. 2010 | 20:16

Rumcajs napsal(a):

Tak jsem si Sobotko přečetl, že ta Vaše koule uplácaná z lejna samotnýho satana o sobě prohlašuje, že se mu nikdo nevyrovná.

Už se těším, až si ho kluka nabalzámujem a budeme se na něj chodit dívat do Arielu.
03. 04. 2010 | 20:21

zelenyzaby.dve napsal(a):

Tak, Sobotka má pravdu, nečetly jsme komentáře, abychom neměly nutkání na někoho reagovat a napsaly jen svůj názor.

Pan Nečas opravdu lže, nebo, a teď nevíme, co by bylo horší, není informován. Takže buď lhář nebo ignorant , omílající svoje naučené pravicově mytologické fráze. Výsledek prašť jak uhoď. Snaží se vyvolávat obavy a strach u neinformovaných lidí, a že jich teda je, nejhorší je to u těch s nejnižšími příjmy, ochotných si utahovat opasky až k přeštípnutí z 6 tisícových invalidních nebo starobních důchodů V naší obojživelné říši takovému zneužívání lidí říkáme pravicový hyenismus.

U nás žab je zvykem, že si každou informaci ověříme, abychom nebyly za daleko větší zvířata - za osly. Tak a teď fakta, i my žaby tomu říkáme linky, že Sobotka nelže: http://www.cnb.cz/cs/mezina...

Další link je důkaz lží pana Nečase ve středečním OVM, kde kritizoval montovny. BTW.-jak se která vláda ODS postarala o vzdělání, aby tu nebyli jen lidé se zlatými ručičkami, ale i zlatými mozečky, schopní vyrábět i výrobky s vyšší přidanou hodnotou? Link k zisku investičních pobídek ČSSD http://www.novinky.cz/ekono...

A na závěr kousek zkopírujeme z Euroskopu.cz "Řecko tak poprvé po deseti letech přišlo o známku začínající písmenem A. Pro srovnání - země, kde lze bez obav investovat kapitál, se honosí trojím A. Například Německo, Finsko či Nizozemsko. Solidní hodnocení má také Česko. Jeho závazky v zahraniční měně mají známku A+."

Omlouváme se za delší příspěvek, víme, že někomu dělá problémy číst hodně písmenek, ale jsme žáby dvě. :)
03. 04. 2010 | 21:02

Rumcajs napsal(a):

Ropuchy:

Vy to holky nemůžete vědět, páč ropuchy nechoděj do školy, ale jinak každý malý dítě ví, že osel je na tom intelektuálně mnohem lépe, jak nějaká socanská ropucha.
03. 04. 2010 | 21:40

tata napsal(a):

pane Rumcajs

Problem je že vas nezajimaj ty almužny takovejma drobnyma se vy přece nezaobirate,ale ty okterych mluvite pohrdavě se musi rozhodovat jestli jedno nebo druhy,myslim že vaše nadřazenost,a čim častější uražky ..... typu ...ale jinak každý malý dítě ví, že osel je na tom intelektuálně mnohem lépe, jak nějaká socanská ropucha. .....dokazují směr vašeho myšlení myslim že začinate patřit do te skupiny kde vas nazor a postoj nezajima..tato uroven není nic pro mě to vite osel nemuže pochopit vaší velikost,a rozhled no prostě osel co nadělate.
03. 04. 2010 | 21:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

tata
Neberte prosím Rumcajsovi jeho světonázor.
Neb by mu kromě sociální podpory a silně promiskuitní Manky zbyla pouze vymrzlá jeskyňka a nezvedený synek, kterému je taťkovo povolání paběrkujícího loupežníka silně odporné a chystá se takto využíti dosud bezplatného vzdělání k tomu, aby napravil jeho chyby.

Mějte se. Hezký zbytek večera.

P.S. Ach , ten Rumcajs. Marnost nad marnost, vše je jen marnost.

recaptcha : was markets
03. 04. 2010 | 22:08

SuP napsal(a):

Tata -
Zbytečně se shazujete. Rumcajs má pravdu a to, že ji nechápete, vás neopravňuje vkládat mu do huby co neřekl. Mimochodem, odmyslíme-li to idiotské dělení na "levá/pravá", Vy sám (podle toho, jak jste se nám tu představil), patříte k těm aktivním, co se snaží svou situaci řešit především vlastními silami. Máte tedy to socanské poštěkávání zapořebí?
03. 04. 2010 | 22:12

zelenyzaby.dve napsal(a):

Rumcajs, Rumcajs,

vy jste teda dopadl.I to lesní vzdělání vám chybí. :))) a to rytí nosem v modré brázdě úplně zkresluje rozhled po světě.

I u nás v rybníku se ví, že diskuse probíha ad res, tedy k věci, nikoliv ad personam, tedy k osobě. Ani sebemenší argumentíček se vám v hlavě nevylíhl? :))
03. 04. 2010 | 22:23

tata napsal(a):

pane SUP

ano ma vaší pravdu,jestli tady někdo poštěkava tak ja rozhodně ne,vyte ,ze nemam stejnej nazor na dění a řešeni neznamena,že to vaše je to prave,jestli někdo toho druheho uraži za jeho nazor už to něco siknalizuje,odemě jste se nikde nedočet že je někdo pravicovej zabedněnec,věřte že muj postoj v tomte směru je jasny vy si to vklidu považujte za co chcete,je to dokonce vaše pravo,akorat stim vaším pravem by jste neměl brat pravo na nazor jiny,jestli toho člověka uražite to pravo mu berete.
03. 04. 2010 | 22:37

Rumcajs napsal(a):

tata:

To Vaše sebemrskačství je zbytečné.

Je tu dost levounů, jejichž názoru i postojů si vážím.

Kupodivu nikdo z nich se neuráží.

Co se táká osla- to byla pouze reakce na ropuchy, které tvrdily, že kdo neuvažuje jako ony, je osel.
03. 04. 2010 | 23:09

Rumcajs napsal(a):

Ropuchy:

Uvedly jste argumenty, které nemají nic společného s tím, co se tu probírá.

Tak se zeptám ještě vás.

Která opatření snižijí deficit pod 3%, pokud ČSSD naplní své sliby.

- Průběžný důch. systém
- Růst důchodů
-žádná spoluúčast,žádné poplatky.
- investice do sportu,vzdělání,výzkumu....

Tohle je téma milé ropuchy, které tu probíráme. Tak zkuste něco kváknout k tomuto.
03. 04. 2010 | 23:19

zelenyzaby.dve napsal(a):

RUMCAJS,

A že neuvádíte žádná opatření z programů jakékoliv jiné strany, o kterých určitě víte, že snižují deficit pod 3%.Divíme se.

My žaby jen víme, že neexistuje levný blahobyt, že nejhůře dopadají země, které se daly cestou nízkých, případně nízké rovné daně, ještě s výjimkami,na rovné dani není nic špatného, ovšem např.v Lotyšsku je 26%, a beze stropů,takže ne dańová degrese jak v ČR ...A´t už je to Řecko, Irsko, Island, Litva - to je totiž jediná věc, kterou mají společnou. A je úplně jedno, jestli tam je pravo nebo levo vláda, musí mít prostě rozum a nezavádět daňové harakiri a podminovat příjmy státní kasy. Taky tou cestou nešla ani jedna vyspělá země- Ono i to Irsko má nízkou jen korporátní dań -12%, daně FO má 24 a 42%.

A špitneme vám do ouška - svůj slibovaný program nesplní žádná politická strana.
03. 04. 2010 | 23:35

snowfox napsal(a):

O pan Sobotkovi prohlásil pan Janota, že byl bezkonkurenčně nejhorším ministrem financí ČR. Ani nemusel. Nemusím s ním zdaleka ve všem souhlasit, ale věřím, že porovnávat a počítat umí. Konečně, nechal si ho coby náměstka i Sobotka sám.
Pan Sobotka nám tvrdí, že jím spolugenerovaný dluh ČR není vážný problém. Tím zároveň říká, že rozpočet ČR může postrádat každoročně řádově 70.000.000.000 Kč plateb úroků s výhledem každoročního valorizace této částky.
Tedy opět LŽE.
V situaci, kdy se každoročně vedou v parlamentu války o tři miliardy na to či ono, kdy jsou nesjízdné silnice kvůli chybějícím penězům a kdy hrozí, že na podzim nebude na důchody, to zní choromyslně.
Komu tyto argumenty nestačí, nechť pomne, že pan Sobotka je ten, kdo podvodně zneužil námi placené náhrady k osobnímu obohacení a financování stavby domu.
04. 04. 2010 | 00:30

snowfox napsal(a):

K daňové degresi:
Často mají tendenci zvyšovat daně lidé, kteří je sami platí málo, nebo vůbec. Je otázka, mají-li vůbec morální právo kecat do státních financí, které víc plení, než zušlechťují, ale to je na jinou diskusi.
Technicky vzato je stávající daňový model v krizi pro stát stabilnější, než ten neokomunistický: důraz na spotřební daň a DPH znamená menší pokles daňového výběru, než případný pokles výběru daně z příjmu, který je průvodním jevem recese. Spotřeba z různých důvodů neklesá tak rychle, jako zdanitelné příjmy. Takže, i když neokomunisté nakrásně vyšroubují daně ke 40%, zázrak se nestane. Právě naopak.
04. 04. 2010 | 00:45

stále rebel napsal(a):

Pro snowfox.
„Jedná se o nástroje, které automaticky a bez nutnosti momentálního
rozhodnutí vlády snižují cyklické fluktuace ekonomiky. Mezi vestavěné stabilizátory patří zejména progresivní zdanění důchodů a transferové platby. Jestliže přechází ekonomika do recese, klesající důchod přechází do nižších daňových pásem, a tím je automaticky zpomalen pokles disponibilního důchodu a následná spotřeba. V případě vzestupné fáze ekonomiky funguje progresivní zdanění důchodů obráceně. Transfery působí proticyklicky v tom smyslu, že jde-li ekonomika do recese, vzrůstají transferové platby vlády v podobě sociálních dávek, příspěvků v nezaměstnanosti, čímž se opět brzdí propad disponibilního důchodu, a tím i spotřeby.“
http://melandrium.cz/storag...
04. 04. 2010 | 00:59

Keltodu napsal(a):

zelenezaby.dve-s tou seriálovou figurou s IQ modré tykve je jakákoliv věcná diskuse naprostou ztrátou času.
Vy o voze,on zásadně o koze vyšperkované nadávkou.
Holky hezký den.
04. 04. 2010 | 09:28

Rumcajs napsal(a):

Socanský ropuchy:

Zvláštní je, že krizi rozjela země, která dańovou progresi má. Řecko i Maďarsko určitě k zemím které by se mohly pyšnit nízkou dańovou zátěží jistě taky nepatří.

Daňový systém je jedna věc.K dalším neméně důležitým parametrům jistě patří sociální,zdravotní,důchodový systém,právní prostředí-vymahatelnost práva atd.

Holky je toho hodně, co rozhoduje o prosperitě, ale na ty Vaše kebule zelený to asi nebude.

P.S.
O žádné daňovém harakiri nevím. Kalouskovi se podařilo vybrat na daních daleko víc, jak Sobotkovi, a není těžké ani pro dvě žáby, podívat se do tabulek, kolik by vybrala ČSSD se svým daňovým systémem.

r.97 - příjem SR = 1022 mld.
r.98 - příjem SR = 1083 mld.

to je o 50 mld více, než s daň.systémem ČSSD a to při růstu 2,5 % HDP.

Takže ještě jednou milé žáby - o jakém harakiri je tady řeč ???
04. 04. 2010 | 10:04

snowfox napsal(a):

stále rebel:
Díky, mrknu se.
04. 04. 2010 | 10:32

stále rebel napsal(a):

Pro snowfox.
Stačí přečíst a pochopit text. V recesi ve sledovaným záměrem státu vybrat menší daně, čili řeči o tom, že jsou lepší nepřímé daně, které se vybírají lépe i v krizi je nesmysl. Progresivní zdanění automaticky snižuje daňovou zátěž a tak působí již v zárodku proti recesi. Zodpovědný ekonom by progresivní zdanění příjmů nerušil.
04. 04. 2010 | 10:59

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Tak v době krize je výhodnější vybrat méně na daních ? To jako že i státní výdaje budou menší ?

Chlapče ty máš dost.
04. 04. 2010 | 11:18

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
Daně nižší, výdaje vyšší, hlavně v sociální oblasti, popřípadě infrastruktura. Progresivní zdanění zajišťuje, že se tak děje v předstihu a eliminuje hloubka recese.
04. 04. 2010 | 11:28

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Progresivní zdanění má vliv na výběr či nevýběr daně zhruba v rozsahu 5-10 mld. Chceš mi tvrdit, že to může nějakým zásadním způsobem regulovat tok zhruba 3 biliónů ?
04. 04. 2010 | 11:31

stále rebel napsal(a):

Meziroční nárůsty pokladního plnění.
Rok výběr % růst
2001 626 223 106,83
2002 705 043 112,59
2003 699 665 99,24
2004 769 207 109,94
2005 866 490 112,65
2006 923 320 106,56
2007 949 477 102,83
2008 1 036 510 109,17
http://www.finance.cz/ekono...

V roce 2007 vysoký růst HDP nízký přírůstek příjmu, asi se něco odkládalo, v roce 2008 byla vysoká inflace přes 6 %. Kalousek vybral málo, ne hodně.

Rozvrat veřejných financí v ČR a možná řešení
http://www.blisty.cz/2009/8...
04. 04. 2010 | 11:36

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
Daň z příjmu ve vyspělých zemích představuje 25 – 50 % celkového daňového výběru.
U nás bohužel jen asi deset procent.
04. 04. 2010 | 11:38

snowfox napsal(a):

stále rebel:

Text chápu a musím vás pochválit: zkratkovitá dezinterpretace, kterou zde šíříte, je svým způsobem fascinující.
04. 04. 2010 | 11:39

zelenyzaby.dve napsal(a):

Rumcajas,
Ad výběr daní, objem peněz postupně stoupá už od roku 2003 až po rok 2008.http://www.novinky.cz/ekono...

Ad Řecko - v 2005 snížena korporátní daň o 10%, za 2 roky , ještě přede krizí kasa na dně a mlžení do Bruselu.Na přebujelé sociálno - 13.,14.platy, důchody nebo jen jako příklad - sociálně slabým rodinám se vyplácela odměna za to, že posílaly děti doškoly, atd.ČR nemá s Řeckem naprosto nic společného, ani geograficky, ekonomicky, politicky atd-

Ad daňové harakiri: 15% t.zv.rovná daň, která sice byla ve skutečnosti 23,5%. Všem nízkopříjmovým platícím předtím jen 12% daň, byl výpadek dorovnán - slova Nečase i Topolánka, takže vlastně neplatili žádnou daň FO. Snížení pojistného - SP, ZP ze 13% na 11,5%. Zastropování zdanění u nejvyšších příjmů, takže vlastně daňová degrese. Ve spojení s tolerovaným schwarzsystémem, jako další dírou pro únik příjmů v SR. atd...

My žaby v rybníku nedělíme vlády na P/L, ale ne úspěšné nebo neúspěšné. Jedno z hledisek je také schopnost vládnout celé volební období.
04. 04. 2010 | 11:44

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Co by se jako mělo odkládat ? Žádné veliké zvýhodnění mezi zdaněním Kalouska a Sobotky, kromě oněch vysokopříjmových není. A to mělo na příjem SR naprosto nepatrný dopad.

Jinými slovy Kalousek vybral zhruba to samé co Sobotka. Kuňkání potrhlých žab, že se jednalo o harakiri je nesmysl.
Dále je třeba si uvědomit, že část transferu šla mimo SR. Jako třeba nemocenská placená podniky, či poplatky u lékaře.

Ropuchy.

Kuňkat si můžete co chcete, ale na výplatní pásce měli nízkopříjmový zhruba o 1 tisícovku navíc.
Daňová regrese se netýkala daně z příjmu, ale odvodů na sociálním a zdravotním. To bylo zastropováno.
04. 04. 2010 | 11:58

stále rebel napsal(a):

Pro snowfox.
Můžete ji napravit, ale vzhledem k tomu, že jste zde šířil spíše nesmysly, tak od vás nic rozumného nečekám.
04. 04. 2010 | 12:09

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
Odkládat lze hlavně v korporátní dani za pomoci státu, ale i bez něj. Když například vím, že příští rok budou daně výrazně nižší, tak do současného roku promítnu všechny náklady, které mohu a výběr zisku přesunu na příští rok.
04. 04. 2010 | 12:15

zelenyzaby.dve napsal(a):

Rumcajs,
ano nízkopříjmoví možná nepocítili výpadek, i když pochybujeme - zdraženo bylo skokově všechno, od potravin,vody, ,zdravotnictví, dopravy, energií, služeb, nákladů na vzdělání, bydlení - i když víme, že deregulace nájmů byla nastartována za soc.dem.

Takže tohle jim veškerý nárůst příjmu vynulovalo. Navíc, to co pocítili méně ti nízkopříjmoví, pocítila o to víc státní kasa - dorovnání jejich příjmu, povinné, navýšilo mandatorní výdaje.

Kdo tohle všechno financoval, byla střední vrstva, která si podle vašeho guru Topolánka už předtím nahrabala dost.

Nemáte pravdu, že byly zastropovány jen SP a ZP, strop měla i daň z příjmu.
Že Kalousek vybral přibližně tolik co Sobotka, bylo jedině tím, že ekonomika ještě jela setrvačností z období předesšlých vlád a byla v plusu.
Kalouskův "mistrný odhad", růstu o 5 % v 2009, byl v pořádku, jen se spletl veznaménku, místo +5 to bylo -5.

Víte, jelikož neznáme jen český poněkud zahnilý rybníček, ale i rybníčky na západ od ČR, víme, že pravicová strana typu ODS nebo TOP09, i s jejich programy, slovníkem, vyvoláváním strachu, nenávisti mezi vrstvami společnosti, by tam byla brána jako extremistická, s prvky fašismu a nacionalismu, ne jako slušná pravice.
04. 04. 2010 | 13:38

snowfox napsal(a):

stále rebel:
Je toho celkem dost, kde si protiřečíte, takže namátkou. Na jednu stranu vytýkáte Kalouskovi, že s FT vybral méně, než by vybral s progresí. Zároveň tvrdíte, že
"Progresivní zdanění automaticky snižuje daňovou zátěž a tak působí již v zárodku proti recesi", což je velmi inovativní a divím se, že si toho nevšimly daňové ráje. Přestěhovaly by se do EU. Nebo neokomunisté - prozraďte to Puchejřovi, nebude ho chtít znovu zavádět, on chce naopak vybírat více.

Nejsem expert, ale myslím, že z povahy věci plátci spotřební daně a DPH nemají takový prostor pro optimalizace (zde jde spíš o vyložené podvody), než plátci daně z příjmu se všemi výjimkami, bonusy a šedou ekonomikou. Proto tolik nekolísají. Ale to je moje domněnka.

Nicméně mě až tak netrápí, zda se vybere o 30mld víc, nebo míň. To je scholastická debata, která tak či onak neřeší vůbec nic. Pointa je v tom, že stát nemá utratit víc, než vybere a objem úroků již překročil rozumnou hranici. CHLUBIT se tím, že dokáže snížit TEMPO zadlužování na 3%, může jen idiot nebo Sobotka.
To, o čem mluvíte vy, je z tohoto pohledu druhořadá kosmetika, místy zavánějící sociálně finančním inženýrstvím.

Jestli naopak vy rozumíte psanému textu, hledejte inspiraci (jistě ne hotové řešení), např zde:
http://blog.ihned.cz/c3-407...
04. 04. 2010 | 13:38

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Pár takových chytráků jsem potkal. Většinou na to doplatili. Korporátní daň a její výpočet se řídí dost přísnými pravidly. Fixlovat samozřejmě jde, ale jen do doby, než přijde finančák. Jakékoliv dohadné položky, jež jediné přichází v úvahu při snaze sunout daně do dalších let, musí být velmi dobře obhájeny. Navíc u velkých firem, kde menežment je placen hlavně dle hosp. výsledku není něco takového vůbec reálné.
04. 04. 2010 | 14:43

stále rebel napsal(a):

Pro snowfox.
Není jedno komu snížíte daně. Když snížíte daně bohatým, tyto peníze skončí mimo naši ekonomiku někde v nemovitostech či bankovních kontech. Když dáte důchodci 10 tisíc, ten tyto peníze předá podnikateli v regionu, stát ihned dostane přibližně 20 % z této částky za DPH a spotřební daň, část peněž je pro podnikatele jako zisk, část putuje dál. Státu se nakonec vrací přibližně 30 - 40 % a může je točit. Pro ekonomiku, zvláště v období krize, kdy je slabá poptávka, jsou přínosní ti, kteří utrácí a tím podporují výrobu – zaměstnanost.

Kalousek vzal chudším a přidal bohatým, tím podrazil ekonomiku.
Daňové ráje to je zcela o něčem jiném.

S tím, co čtete za pitomosti se vůbec nechlubte. Nejde jen o to, že se autor snaží porovnávat dlouhodobé finance v absolutních hodnotách, ale například místo veřejného dluhu pracuje se státním dluhem, což je něco trochu jiného.
04. 04. 2010 | 14:53

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
Nejde o žádné fixlování. Jsou věci, které lze pořídit z provozních prostředků a dát přímo do nákladů. Nákupy a odpisy základních prostředků se dají taky legálně optimalizovat.
Nehovořím o ničem velkém, jen několik procent.
04. 04. 2010 | 15:07

Rumcajs napsal(a):

satále rebel:

S tím můžu souhlasit. Jedná se o procenta. Navíc se jedná o "ochranu" korporátního zisku, z nějž svým způsobem nemá vlastník užitek. Užitkem je to, až co si majitelé vyvedou mimo podnik a to je zase dále daněno.

Osobně si myslím, že nejsprávnější ekonomický model je ten, jenž zatěžuje minimálně podnikové daně a těžiště daní je přeneseno na DPH. To jak jsi tam kdesi psal, že 50% rozpočtu je tvořeno daní z příjmu, to považuju za nesmysl. Máš nějaký odkaz ?
Možná někde v Monaku, ale v zemi, kde existuje taková houšť daní jako u nás, to prostě není možné.
04. 04. 2010 | 16:57

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Nebudeš mi to věřit, ale tohle zkomolení nebylo neschvál.
04. 04. 2010 | 16:59

stále rebel napsal(a):

Psal jsem:
„Daň z příjmu ve vyspělých zemích představuje 25 – 50 % celkového daňového výběru.“
Například Dánsko 53, USA 38
http://www.mesec.cz/clanky/...
Je to z roku 2006, ČR je dnes níže., pod námi toho už moc není.
04. 04. 2010 | 17:37

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Neměl jsem to čas přelouskat, ale zřejmě to neznamená nic jiného, než že u nás je těžiště daní přeneseno jinam - do sociálního a zdravotního. Kdyby se tato daň snížila, automaticky se zvedne výběr daně z příjmu.

A zahlédl jsem tam to, co říkám stále - nejednodušší daň je DPH. Navíc se nedá vyvážet do daňových rájů.
04. 04. 2010 | 18:15

snowfox napsal(a):

stále rebel:

Mně Machův článek smysl dává, neprotiřečí si a je konzistentní. Na rozdíl od vás s p. Sobotkou navrhuje rozumná řešení.

Vy horujete pro daň z příjmu a argumentujete článkem, který jako nejvýnosnější daň v Evropě uvádí DPH a říká, že současný trend směřuje k přesunu zdanění směrem ke spotřebě. To je roztomilá náhoda, že?
Píšete, že Kalousek ekonomiku "podrazil" (koukám, že sdílíte přestřelenou terminologii s neokomunisickou ČSSD), přitom jste dokumentoval pravý opak v jednom ze svých postů o pokladním plnění. NEJDE zde o nějakých nevybraných 30mld, jde o základní pravidla hry, která nyní generují schodky 100mld a větší.

Poraďte se s měšcem a promyslete si, jestli to dovyberete přímo nebo nepřímo. V současné situaci je to úplně jedno. Problém je ve výdajích ... a v mentalitě žití na sekyru.
04. 04. 2010 | 18:28

Karl von Bahnhof und Tempelhof napsal(a):

Hle, na co jsme všichni povinně přispěli ze svých daní tomuto věčně vytlemenému sociálovi, který v životě niky nikde nepracoval :

Byty, domy, pozemky

Za tyto dva sledované roky se ve sněmovně nejvíc vzmohl, alespoň podle dostupných přiznání, místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka - koupil si byt za více než 7 milionů korun.
Vzal si hypotéku milion a půl. Už dříve přiznal, že si na byt našetřil z poslaneckých náhrad. A přiznal i to, že to sice není v pořádku, ale dodává, že zákon neporušil.

Pramen informací: http://aktualne.centrum.cz/...

Kontrolní otázka, soudruzi :
VOLIT ČI NEVOLIT ?
04. 04. 2010 | 19:08

stále rebel napsal(a):

Pro Rumcajs.
Cituji:
„nejednodušší daň je DPH. Navíc se nedá vyvážet do daňových rájů.“

Orientace na DPH znamená, že si zisky mohu vyvážet kam chci, daň není progresivní a chudí zaplatí chod státu.
04. 04. 2010 | 19:15

stále rebel napsal(a):

Pro snowfox.
Co říká autor toho článku není až tak podstatné. Podstatné je to, co říkají čísla v té tabulce pod článkem.
Machův článek je směs hlouposti a populismu, tak si jej užijte.
04. 04. 2010 | 19:16

stále rebel napsal(a):

Pro Karl von Bahnhof und Tempelhof.
http://www.cssd.cz/soubory/...
04. 04. 2010 | 20:20

snowfox napsal(a):

stále rebel:
Zdá se, že jste vzpouru vůči rozumu vzal opravdu vážně. Hledejte tedy Svatý Grál - ideální daňovou progresi. Doufám, že na to budete mít v opozici ještě nějaký čas a ministři financí s mozkem v hlavě budou moci postupně napravit průser, do kterého nás stále vysmátý soudruh Sobotka uvrhl. Kdyby se dopustil jen podvodného zneužívání poslaneckých náhrad, snad bych mu i odpustil, ale ty hloupé rozpočty, to zkrátka nejde.

P.S.: Jestli se chcete totálně znemožnit, tak zacitujte Dimuna.
04. 04. 2010 | 20:50

mirda napsal(a):

náš třídní říkával,jen blb se pořád směje ač neví čemu.
04. 04. 2010 | 22:35

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Hele rebeli, i když nejsi můj šálek čaje, oceňuju tvou "čestnou" snahu vypořádat se s problémem argumentačně. To ale nestačí. Musíš taky trochu pužívat mozek.

Přece je úplně jedno, jakou daní naplníš státní rozpočet. Můžeš to dělat daní, kterou zkontroluje FU během pár hodin a nebo daní, která vyžaduje na kontrolu celou arnádu špičkově proškolených odborníku.

Z tohoto hlediska se jako nejblbější jeví daň z nemovitosti, převodu atd.. páč tam je potřeba nutný odhad znalce, který taky není zadarmo.

Naopak DPH je daní zcela jednoduše zkontrolovatelná, bez jakýchkoliv dohadů , nejasností či složitosti, jak je tomu u daně ze zisku. Splňuje i podmínku levounů, že kdo více spotřebovává, ten i více platí.

Tato daň je navíc placena průběžně, kdežto daň z příjmu zálohově.

DPH má spoustu výhod a věřím, že její význam poroste.
04. 04. 2010 | 22:38

mirda napsal(a):

rumcajs naprostý souhlas
04. 04. 2010 | 22:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy