Studujte entropistiku

01. 04. 2012 | 01:55
Přečteno 5298 krát
Dnes lze na vysoké škole studovat cokoliv. Nedávno mě zaujalo nově otevírané studium Entropistiky na Česko-moravské univerzitě (ČMU). Nedá mi, abych vás na něj neupozornil.

Česko-Moravská univerzita (ČMU) od akademického roku 2012/2013 otevírá studium Entropistiky. Lze studovat jak na úrovni bakalářské tak v navazujícím programu magisterském. Pro zájemce o vědeckou kariéru se pro akreditaci připravuje i studium doktorandské.

Bakalářský program Entropistika poskytuje kvalitní vzdělanostní základ, který sice v praktickém životě použitelný moc není, ale představuje skvělou přípravou na náročné studium v navazujícím studiu magisterském. Během prvních dvou let bakalářského studia se studenti naučí nezbytným základům oboru ve dvou- a tří-semestrálních předmětech: Základy úklidu I a II, Úvod do technik čištění I a II, Zametání I, II, III, Dějiny úklidu a Historie teorií úklidu. Hodně náročný na memorizační dispozice studentů je předmět Terminologie úklidu, který je povinnou prerekvizitou všech předmětů v ročníku třetím. Studenti se v něm naučí veškerou klasickou, neoklasickou i historickou terminologii z oblasti úklidu a to včetně specialit místních českých a moravských nářečí.

V podzimním semestru třetího ročníku studenti absolvují předmět Úklidové stroje, přístroje a náčiní, kde se seznámí se základními nástrojovými skupinami jako jsou nástroje stěrné (smetáky, košťata, smetáčky, kartáče, apod), nástroje záchytné (kýble, popelnice, kbelíky, pytle) a skupina nástrojů vatkavých. Studenti se například dozví, do které z těchto skupin patří prachovka, což běžně není známo. Studenti se kromě správné terminologie (české a latinské) naučí národní a EU normy lopatek, smetáků a kýblů. Navíc se na naučí analyticky odvodit optimální sklony držadel pevných stěrných nástrojů. To z nich udělá stále poptávanější odborníky ze strany národních a nadnárodních certifikačních autorit. Bakalářské studium je zakončeno bakalářskou prací a státní zkouškou.

Navazující magisterský program Pokročilá entropistika nabízí řadu náročných předmětů, z nichž některé se dají studovat v podstatě jen na Česko-Moravské univerzitě. Mezi takové patří předmět Teorie špíny a dvojice předmětů navazujících Organická špína a Anorganická špína. Pro studenty mířící do vedoucích manažerských pozic v úklidových firmách se nabízí předměty Logistika v úklidové praxi, Řízení úklidových lidských zdrojů. Pro zájemce o práci v neziskovém sektoru jsou nabízeny předměty Úklid v sociálním kontextu a Psychologie čistoty a špíny,

V návaznosti na přednášky probíhají cvičení a to zpravidla v podvečerních hodinách v prostorách univerzity a spolupracujících firem v okolí. Studenti v malých skupinkách pod vedením doktorandů tak mají možnost rozkrývají všechna zákoutí entropistiky. V moderně multimediálně vybavených učebnách z prostředků EU mohou studenti simulovat nejrůznější situace, se kterými se v praxi nemohou setkat. Zápočty z cvičení studentům umožňují účast na letní praxi při úklidech bytových prostorů. Například fakulta Recyklace již léta spolupracuje s řadou firem likvidující nebezpečné odpady, což škole zajišťuje trvalý přísun moderních studijních materiálů.

Škola nabízí i řadu volitelných předmětů a seminářů. Mezi povinně volitelné patří předměty Bezpečnost úklidu a Ergonomie úklidu. Těm, kteří mají vědecké ambice, je nabízen předmět Evoluční teorie špíny. Mezi začínajícími politiky a podnikateli je velký zájem o prakticky orientované semináře Praní špinavých peněz a Metodika zametání pod koberec. V semináři Politická špína přednáší řada bývalých zkušených politiků.

Pro všechny studenty je povinné absolvování šestisemestrálního jazykového kurzu Clean English. Absolventský certifikát kursu je srovnatelný s mezinárodně uznávaným certifikátem First Certificate. Sice zatím platí pouze na území České republiky, ale již ho běžně uznávají úřady státní správy a samosprávy, armády a policie.

Absolventi získávají magisterský diplom uznávaný ve všech zemích EU. Po dodatečných dvou letech praktické přípravy v soukromých firmách vývoje a inovací našich akademických pracovníků mohou absolventi po atestaci získat za poplatek dvacet tisíc korun i profesní licenci umožnující vykonávat práce v typových pozicích entropista a čistič, což od roku 2015, pro omezení škodlivého vlivu laické veřejnosti na obor, budou, dle vládou schválené vyhlášky, profese vázané a tedy licencované.

Více než polovina studentů v průběhu studia vycestuje v rámci programu Erasmus na semestr na některou z evropských univerzit. Velmi oblíbené jsou italské univerzity umožňující empirická studia městské špíny. Až na rok lze vyjet na studijní pobyty au-pair.

ČMU velice záleží na úspěšné kariéře absolventů. Ne náhodou je součástí slavnostní promoce i proslavený rituál Myjeme si ruce. Absolventi při slavnostní promoci na svou čest a svědomí slibují, že nabyté znalosti využijí pouze pro blaho společnosti, svůj duševní rozvoj a nikdy pro mrzký zisk a osobní prospěch.

Počet zájemců o studium dnes vysoce převyšuje počet studijních míst. ČMU by ráda obor otevřela všem zájemcům, ale brání tomu neochota ministerstva školství, potažmo škrtací politika vlády, která ohrožuje samotné vzdělanostní základy země. Náročnost studia na škole dokazuje mimo jiné i skutečnost, že studium dokončuje jen asi třetina studentů. Ostatní nejsou schopni dostát vysokým studijním nárokům a po pár letech odchází studovat na jiné, méně náročné vysoké školy.

Studium v magisterském programu garantuje řada profesorů, kteří profesuru získali na ČMU a nový obor entropistika tam vybudovali v podstatě na zelené louce. Témata jejich výzkumných prací jsou natolik národně specifická a neznalou světovou vědeckou komunitou nesrozumitelná, že jejich články najdete pouze v recenzovaném časopise Journal of Enthropy, vydávaném samotnou ČMU.

S ekonomickým a společenským rozvojem České republiky roste význam jak čistoty, tak i špíny. Bez špičkově vzdělaných entropistů bude země ztrácet na své konkurenceschopnosti. Neváhejte a přihlašte se na ČMU.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vratiprst Choromysl napsal(a):

Pane Münichu, přiznejte se. Vy nemáte co na práci.
V sobotu ve dvě ráno se takhle nudit, to zvání tragikou.
01. 04. 2012 | 02:14

honolulu napsal(a):

To nic neni ! To u nas se da studovat universita, jak se delaji hrnce z hliny a nebo velmi cenny diplom je take ziskan na zaklade znalosti fiktivni povidky na pokracovani o valce mezi pozemstany a zelenymi trpasliky ze vzdalene galaxie.

Kdyz se do bohate rodiny narodi blbecek (velmi casty pripad), tak je jasne, ze ho vy, vy nevolnici budete zivit a klanet se mu. Proto on potrebuje diplom ! On si potom na vas vymysli napr. EU, globalizaci ci integraci. Proto se neklanejte "autoritam" ! Kdyz potrebujete diplom, natisknete si ho ! Hloupejsi nez profesori nemuzete byt, i kdyby jste na tom usilovne pracovali.

Ja jsem si kdysi koupil titul prince, abych mel klic k srdci opravdove hrabenky. (JA vul !) Jsem ted clenem spanelske slechty, ale neznam slovo spanelsky. Mne to pri koupe nenapadlo, ze pekny obrazek je ze spanelskeho sveta.)

Pane Munichu, zalozte tiskarnu ! Potreboval bych diplom na Occultistu. Mistni carodejnice me posledni dobou neberou vubec vazne.
Cesi nedejte se ! Katolicky princ von honolulu je na vasi strane.
01. 04. 2012 | 04:01

Michal J napsal(a):

1/4, ale jinak bohuzel temer k uvereni. :-) Pobavil jste.
01. 04. 2012 | 04:21

otokar napsal(a):

Autore,
to co jste napsal, je vážná věc. je to technologický postup, jak zlikvidovat inteligenci celého národa. Staré elity vymřou a nové nevzniknou, resp. bude se tu vyskytovat spousta odiplomovaných blbů. takto připravený národ bude lépe sloužit, bojovat proti označenému nepříteli ap.
nejhorší na tom je, že už to běží a není návod, jak to zastavit, je to jeden ze znaků naší maligní demokracie.
01. 04. 2012 | 05:44

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý
:-)
ještě jste měl do toho zamotat posvěcení oboru superuklízečů jistou AK v čele s novou mediální hvězdou, královnou koloběžkou, která akreditaci udělila a zároveň neudělila, neb měří přece všem stejně.
On to ani april není, takových paskvilů je.
Otík má pravdu. K čemu inteligence národa Otíku? Dovezeme národ nový.
Co jeden? Několik.

Princi Boatengu Hono Lulu I., doháníme Vás. Přidejte.
Pan Pehe má na to universitu. Abych mu nekřivdil, nejen on.
Konečně se naplňuje staré, dobré heslo.
USA nejen doženeme, ale i předeženeme. V PC i AA, džendrtetu třeba do každé rodiny.
Matička EU nasadila finiš jako ten etiopský běžec na pražském půlmaratonu.
01. 04. 2012 | 06:18

Drzá zrzka napsal(a):

:-) Přípravka na pozdější docentůru Drábkovy vysoké školy nezaměstnaných?
01. 04. 2012 | 06:29

Ivanka napsal(a):

Lze jen opakovat - asi to měl být vtip k 1.4. ale do očí se vkrádají slzy , když vidím popisovat realitu českého školství.
Moc humorně nám ten den nezačal
01. 04. 2012 | 07:30

Občan napsal(a):

V materiálu ovšem postrádám Katedru Veřejné služby a v jejím rámci rozsáhlý program rekvalifikací pro nezaměstnané z řad VŠ 50+, financovaný ESF a MPSV.
To Drábek a Vodeuřená společnost docela prošvihli.
01. 04. 2012 | 07:58

Medikolog napsal(a):

Pane Münichu,

přiznejte se, že vás inspirovaly studijní náplně "humanitárních "vědních" oborů... Entropistika je užitečnější obor než theologie či sociální začleňování, ale zase je zranitelnější, protože špína je věc měřitelná (nemusíte ani cestovat do jiných světadílů.. žijí u nás jejich vyslanci;-) kdežto vliv církví na Boha či z čeho podnikají (Dalajláma a spol. úspěšně tyjí z dávno zesnulého askety Budhy) je neměřitelný a tedy neprokazatelný.

Lze doporučit studujícím theologických a většiny humanovědních oborů změnu oboru studia. Brzy bude třeba i na uklízečku nezbytná vysokoškolská kvalifikace.. Bakalářská do krajské úrovně, magisterská na ministerstva.

Neuživí je to sice jako kněžství nebo multikulturalismus a sociální začleňování, ale budou v rámci vědecké doktorandské činnosti konečně moci řádně prostudovat a popsat koště a jeho vliv na entropii písemností v průměrné ministerské kanceláři a její pravděpodobnostní rozložení.
01. 04. 2012 | 08:19

babaluba napsal(a):

Čekala jsem, že to bude o izoentropické smrti vesmíru, jako o důsledku druhé věty termodynamické. Entropie opravdu nemá nic společného se špínou.
01. 04. 2012 | 09:38

Pája napsal(a):

Podle popsané náplně studia jsou absolventi této školy přímo předurčení ke službě v žurnalistice a v mocenských strukturách současné České republiky. Po doplnění krátkým (věru velmi krátkým) postgraduálním studiem przeňských pláv jsou pak absloventi přímo předurčeni k obsazování i nejvyšších postů policejních složek a justice.
01. 04. 2012 | 09:45

Saša V napsal(a):

Nějak nám v této zemi došel humor i na Apríla. a to je špatné znamení Ona dnes každá rádoby vtipná narážka na cokoliv vypadá jako když vám někdo vrtá v otevřené ráně, moc k smíchu to není
01. 04. 2012 | 09:56

MaB napsal(a):

No, jako aprílový vtip by působilo na středověké universitě, pokud by tam někdo chtěl otevřít tak absurdní obor, jako ekonomie. Vše je relativní, ale hlavně, jak praví vždy pravdivé židovské úsloví - vše je jinak.

Až se bude za 700 let někdo dívat na naše životy a starosti, bude muset mít velký smysl pro humor.
01. 04. 2012 | 10:58

mb napsal(a):

autor z vrozené skromnosti zapomněl zmínit postgraduální studium, které sám vede, jež se zove: ´metení špíny do vltavy´...

doporučuje 9 z 10 občanů čr, a 8 z 10 občanů hlavního města ...
01. 04. 2012 | 11:03

Sladký napsal(a):

Skoro bych se vsadil, že tudovat tento obor bude podle všeho raktičtější a užitečnější, než studovat ekonomii.A myslím to vážně, nejde o apríl.
01. 04. 2012 | 11:32

český maloměšťák napsal(a):

Pokud je sídlo ČMU v Plzni...hmm...stalo by za zvážení se tam nechat zapsat.

Pane Munich - na kolik taková sranda /titul Entropista akademik/ - nakolik to přijde ?
A dá se to celé stihnout do letošního Silvestra ?
01. 04. 2012 | 12:09

Kritik napsal(a):

V zahraničí vystudovaní entropisté tvrdí, že v Česku nelze toto studium vůbec zavést. Neboť v zemi plné špíny jsou obory lehkého čištění nevhodné a neučinné. Zde by měl být zaveden a studován buldozerismus.
01. 04. 2012 | 12:18

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
V materiálu ovšem postrádám Katedru Veřejné služby a v jejím rámci rozsáhlý program rekvalifikací pro nezaměstnané z řad VŠ 50+, financovaný ESF a MPSV.
01. 04. 2012 | 07:58

Pane Obcane, v humannim socialistickem zrizeni rekvalifikacnich programu pro 50+ netreba.
Humanni socik pro tyto lidi zajisti pracovni mista dle jejich kvalifikace z mladi az do duchodu. Popripade po vzoru reckych a spanelskych socanu - odstupne ve vysi 60 mesicnich platu uz umozni castecne dustojne preklepani do duchodu ve vysi 80% platu v 55 letech........
01. 04. 2012 | 12:22

český maloměšťák napsal(a):

Kritik
Zajímavý názor.
Nebo třeba i obory " vyhoďozoknismus" a " vymachalovevltavismus"- také zde panuje jakýsi deficit - co se týče odborníků ...zejména odborníků z oblasti aplikovaného výzkumu.
I když - i laiků se tak jaksi nedostává....
01. 04. 2012 | 12:28

Viki Louda napsal(a):

Pane Münichu, pozapomněl jste na informaci nesmírně důležitou pro potenciální zaměstnavatele absolventů této školy.
Po absolvování bakalářského studia a po závěrečném soustředění ke zdokonalení v praktických dovednostech ve školicím středisku školy v Černé Vodě získávají absolventi certifikát platný v členských státech EU v oboru operátor kosmetických zařízení podlahových krytin
a po magisterském studiu a závěrečném soustředění za účelem prohloubení a upevnění praktických manažerských dovedností ve školicím středisku v Čisté Vodě získávají absolventi certifikát platný v členských státech EU v oboru manažer počišťovacích týmů sanitace veřejných komunikací.
01. 04. 2012 | 13:09

Skogen napsal(a):

Není to nějaká lepší ekonomie?
01. 04. 2012 | 20:59

Skogen napsal(a):

Ehm. Pardon. Nebylo to vtipné...
01. 04. 2012 | 21:01

katalyzátor napsal(a):

Nic nového pod sluncem. Je to jen nově, rádoby světově, pojmenovaná Vysoká škola metařská a uklízečská, založená už za RU, později také Vysoká škola počišťovačská. Tuto vysokou měla už babička B. Němcové, která jak všichni víme, uklízela stylem, pořádek je pořádek a kopla hovno pod postel. Že se toho chytili i politici a novináři není divu, protože Babička byla povinná.
01. 04. 2012 | 22:20

rejpal napsal(a):

Není už na čase otevřít magisterské studium fekalistiky? Samozvaných znalců této nauky běhá po nsšich luzích habaděj, ale chybí vědecká základna a odborné časopisy s impakt faktorem.
02. 04. 2012 | 08:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy