O startování ekonomického růstu

26. 08. 2012 | 09:13
Přečteno 8765 krát
Hospodářské noviny minulý týden vyzpovídaly řadu firemních manažerů a členů NERVu, ohledně názoru na to, jaká opatření by kdo vládě doporučil pro nastartování ekonomického růstu. V pátečním vydání HN jsme si zkrácené verze doporučení mohli přečíst.

Jako jeden z mála dotázaných jsem se vyjádřil skepticky: Nevěřím na zázraky. Nevěřím, že existuje opatření, které (i) rychle a (ii) za málo peněz nastartuje (iii) zdravý dlouhodobější ekonomický růst. Vláda by místo vymýšlení takto zázračných prorůstových opatření měla usilovně pracovat na zkvalitnění fungování státu. To sice nejde moc rychle a nevypadá to tak efektně, ale za vládu to nikdo jiný neudělá. A je to právě kvalita správy věcí veřejných, kde je na tom ČR dle mezinárodních žebříčků konkurenceschopnosti na štíru. A o co jde? Namátkou: fungování státní správy, snížení byrokratické zátěže podnikání, efektivnější regulace sítových odvětví, vymahatelnost práva, hodnocení výsledků výzkumu a vzdělávání, systematické hodnocení dopadů státních regulací a intervencí, pročišťování džungle zákonů včetně těch daňových, zřízení informačního systému o studiu na vysokých školách, systém studentských půjček.

Když si pročítám různé názory dotázaných, napadají mě dvě věci:
(1) Většina zapomínají na klasický ekonomický princip něco-za-něco.
(2) Úvahy o tom, co by měla vláda podpořit jsou často ovlivněny tím, kde dotazovaní sami podnikají.

Nechci slevu zadarmo
Ad 1: Existuje klasický princip ekonomické teorie "něco za něco", anglicky také krátce trade-off. Někdy se také uvádí populární překlad anglického rčení "Žádný oběd není zadarmo" nebo "Nemůžeš koláč jíst a přitom ho stále celý mít". V Československu zlidovělo rčení z povídky Exkurze do ZOO Šimka a Grossmanna, kde se učitel Zelí snaží vyloudit slevu na vstupném úplatkem slovy "Nechci slevu zadarmo". Napadají mě další blízká česká rčení jako "Z prdu kuličku neuděláš" nebo "Kde nic není ani smrt nebere".

Často jsou navrhována prorůstová opatření, která by stála peníze a některá hodně peněz. Ty peníze ale vláda musí nejdříve někde a někomu vzít. Tím že se o tom pomlčí se problém neřeší. Od očekávaného růstu, kterého se takovým opatřením dosáhne, je navíc třeba odečíst to co nebude, protože peníze na to se ubraly. Když dám miliardu na stavbu dálnic a vyčíslím multiplikační efekt, musím od výsledku odečíst miliardu (kterou nedám třeba na opravu zničených silnic) včetně jejího multiplikativního efektu. Když přidám peníze na technické školství musím dodat že je uberu z rozpočtu na nedostatkové školky nebo z již tak ostudně nízkých učitelských platů. Vysvětlení kde má vláda peníze ubrat by tedy mělo doprovázet každý dobrý návrh prorůstového opatření.

Vláda dnes krátí výdaje všude, kde to dokáže. Na důchodech, na školství, na státní administrativě, na sociální podpoře, na výstavbě a údržbě infrastruktury, na vnitřní a vnější bezpečnosti a seznam by mohl být dlouhý. Netvrdím, že se škrtá všude kde by to potenciálně šlo a kde by to třeba tolik nebolelo. V řadě případů jsou totiž výdaje a činnosti státu zahaleny mlhou i pro samotné zraky ministrů a ministerstvo financí, které po takových výdajích pase asi nejvíce. Jsou samozřejmě další zcela zbytné veřejné výdaje, jako třeba úspory díky redukci korupce ve státní správě. Ale redukce korupce je běh na velice dlouhou trať, kde si vláda stále moc neví rady a během pár měsíců se jistě moc dál nedostane.

K penězům na prorůstová opatření vede ještě jedna cesta. Vláda si je může půjčit. Ale to asi není nejlepší rada vládě, která se usilovně snaží zredukovat deficit k hranici 3 % HDP. A ten kdo to navrhuje by měl uvést, že i tyto peníze budou někde chybět. Konkrétně budou chybět na úvěrovém trhu, protože banky je raději půjčí státu než firmám a hrozba vyššího státního dluhu a deficitu zvýší dluhovou službu, tedy úroky které musí stát platit těm, od kterých si stát půjčuje.

Takže se vraťme na začátek. Každý návrh prorůstového opatření musí doprovázet realistické doporučení, kde má vláda peníze škrtnout. Existují samozřejmě i prorůstová opatření, která nestojí nic nebo velmi málo. Ale málokterá lze udělat rychle, jak požaduje zadání.

Co řečeno nebylo
ad (2) Jaká doporučení ohledně prorůstových opatření Hospodářské noviny posbíraly? Jména nejsou podstatná a navíc kdo ví, jak redakce HN původní doporučení zkrácením upravila:

Teplárenské sdružení ČR: Modernizovat dálniční a železniční sítě, rozvíjet energetickou infrastrukturu.
- Hodně finančně náročně. Kde na to škrtnout peníze?
- Energetickou infrastrukturu ale snad nerozvíjí přímo vláda.
- Parciální zájmem je zřejmý.

O2: Podpořila bych výrazněji zaměstnanost žen v České republice. Recesi to nevyřeší, ale považuji to za velmi důležité.
- Není to opatření na startování růstu.
- Jak to ale reálně a bez peněz provést?

Brano Group: Z dotací EU financovat jen smysluplné projekty, osekat náklady vládních organizací, investovat do infrastruktury a technického vzdělávání:
- Projekty financované z EU se připravují dlouho.
- Brano zaměstnává technicky vzdělané a vyváží, takže zřejmá motivace parciálním zájmem.

Svazu průmyslu a obchodu ČR: Odstranit administrativní zátěž podnikání, zlepšit vymahatelnost práva, podpořit technické vzdělání a export.
- S prvními dvěma zcela souhlasím, ale těžko to rychle nastartuje růst
- Druhá dvě doporučení by stála peníze, které někde jinde budou chybět a jsou navíc motivována parciálním zájmem.

ČKD Group: Daně bych nezvyšoval. Průmysl potřebuje strategii konkurenceschopnosti a musíme se soustředit na technické školství:
- Strategie konkurenceschopnosti existuje. Ale jaksi čeká v šuplíku a těžko nastartuje růst rychle.
- Další podpora technického školství by stála peníze, které někde jinde budou chybět a je to navíc parciální zájem.

FINEP: Důležité je zvýšení důvěry občanů v českou ekonomiku a ochota bank financovat české podniky a projekty:
- To se snadno řekne, ale těžko na úrovni vlády udělá.
- Asi parciální zájem sektoru finančnictví.

Plzeňská teplárenská: Novelizoval bych zákon o státním rozpočtu.
- Tak zde HN asi něco důležitého v odpovědi usekly.

Škoda JS: Drastické omezení rozbujelého státního aparátu, investice do rozvoje země, nezvyšovat daně, zefektivnit sociální podporu:
- Státní aparát rozbujelý v některých oblastech určitě je, ale drastické omezení může nastat až tehdy, kdy bude jasné kde, což se ukazuje nebýt vůbec jednoduché.
- Chtělo by to dodat, jakou sociální podporu, protože ta již byla osekaná hodně.

Lesy ČR: Jednoznačně investice do oprav a rekonstrukcí budov.
- Někde se na to ale musí uzmout peníze. Na již tak mizerných platech učitelů, kteří v těch opravovaných školních budovách učí?

NERV, Partners: Nejlepší prorůstové opatření je stabilní daňový systém, omezení korupce a předvídatelnost.
- Mluví mi to s duše. Ale rychle se tím ekonomický růst nenastartuje.

Škoda Auto: Stabilita investičního prostředí, snížení administrativní zátěže, flexibilita pracovního trhu, podpora technického vzdělání a exportu.
- První tři mi mluví z duše, ale rychle se tím ekonomický růst nastartovat nedá.
- Na poslední dvě je někde třeba uzmout peníze. Třeba z oprav zanedbaných silnic nebo z již tak nízkých platů učitelů?

Unimex Group: V oblasti státního rozpočtu bych vyhlásil výjimečný stav... začal bych konečně něco dělat s korupčním prostředím.
- To asi růst moc rychle nenastartuje.

UPC ČR: Krátkodobě stimulovat spotřebu, dlouhodobě vzdělanost. Sečteno a podtrženo: daně se snižují, zpívat se smí.
- Takže prohloubit deficit a veřejný dluh. Možná by to zafungovalo, ale co když ne?

Energo-Pro: Možná jsem konzervativní a nemoderní, ale nic vhodnějšího než americký New Deal ze 30. let podle mě zatím nalezeno nebylo.
- Takže výrazně prohloubit deficit a veřejný dluh. Možná by to zafungovalo, ale co když ne?

Dalkia: Odložil bych restituce církevního majetku... a snažil se nabízet "Made in Czech Republic" v zemích, jako jsou Indie, Brazílie nebo Čína.
- Myslím si, že dořešení vlastnických vztahů k chátrajícímu hibernovanému majetku může naopak růstu pomoci, byť to opět nebude startovat růst rychle.
- To by spíše než stát měly dělat firmy, které výrobky "Made in Czech Republic" vyrábí. Stát propagovat moc neumí a pokud ano, bude to stát peníze na administrativu, které většina ostatních chce osekávat.

Headhunter: Daně bych nezvyšoval, některé bych naopak specificky snížil, to by mohlo stimulovat růst.
- Možná ano, ale možná také ne a co potom? Risknout to?

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy