Velký skok na trhu práce

09. 02. 2009 | 13:04
Přečteno 8796 krát
Ministerstvo práce dnes zveřejnilo nejnovější údaje o registrované nezaměstnanosti tak jak je vykázala celostátní sít úřadů práce k poslednímu lednu 2009. Tyto údaje mají jednu obrovskou výhodu: informují o tom, co se děje v podstatě v těchto dnech na rozdíl třeba od statistik o HDP nebo průmyslové produkci, na které si budeme muset ještě pěkně dlouho počkat. Další výhodou údajů o registrované nezaměstnanosti je skutečnost, že nejsou výsledkem nějakého náhodného výběrového šetření, ale počítají každého jednoho nezaměstnaného, pokud dorazí na úřad práce. A teď stručně k tomu, co se dá z několika málo čísel o nezaměstnanosti vyčíst.


Meziměsíční nárůst míry nezaměstnanosti prosinec - leden z 6.0% na 6.8% (tedy o 0.8 p.b.) představuje:

- 8x vyšší nárůst nez loňských 0.1 p.b. (to ještě panovala konjukturní pohoda a šlo o pouhou sezónnost)

- 2-3x vyšší nárůst než v poslednich 9 obdobích prosinec - leden

- je dokonce vyšší než historicky nejvyšší nárůst prosinec - leden na přelomu let 1998-1999 z 7.5% na 8.1% (o 0.6 p.b)

Oproti nárůstům nezaměstnanosti na podzim 2008, kdy byl nárůst způsobem především výrazným poklesem intenzity najímaní nových zaměstnanců (snížení odlivu z nezaměstnanosti o cca 20-25%) opatrných zaměstnavatelů, se teď v lednu 2009 přidal i výrazný nárůst počtu nově registrovaných nezaměstnaných (o cca 30%!!! více než loni v lednu). Jinými slovy: na straně zaměstnavatelů již nejsou pouhé obavy z poklesu poptávky, ale pokles reálný.

Shrnuto a sečteno: sledujeme vývoj na trhu práce, který nemá v moderní historii české tržní ekonomiky obdobu. Částecně samozřejmě také díky tomu, ze hospodářský vývoj poslednich 20 let byl v ČR poměrně úspěšný.

Co bude dál je teď težké odhadovat. Příčiny se rodí za našimi hranicemi. Není otázka zda nezaměstnanost poroste, ale jak rychle a jak si s ní poradíme.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

george napsal(a):

Když se všichni analytici a komentátoři shodují, že bude hůže tak je to nezadatelná známka toho, že krize je u konce.
09. 02. 2009 | 13:39

martys napsal(a):

taky si to myslím..
mimochodem člověk který opustí elektrotechniku aby se dal na kšeftaření, příliš důvěry nebudí
09. 02. 2009 | 13:45

češka napsal(a):

Děkuji za krásný článek, mně se hlavně týká poslední odstavec, pracuji v cestovním ruchu.
Proto mne překvapil růst vstupného na zámky na sezonu 2009.
V EU jsou občané citliví na každý pohyb cen, před cestou si najdou informace na internetu a vstupenky jsou hned první na řadě. Kdyby je snížili , počet turistů by zůstal, lidé by cítili, že stát je s nimi solidární...
Takhle přijdou o zisk hotely, restaurace, dopravci, průvodci a státní památková péče. Jenže oni jsou státní zaměstnanci a týká se jich navýšení platů o 2 miliardy.
My jsme jenom živnostníci, OSVČ....
09. 02. 2009 | 13:46

Vilém napsal(a):

Vážený pane, svými pseudovědeckými politicky motivovanými vystoupeními k problematice trhu práce a sociálního systému jste se podstatně podílel na současných chmurných perspektivách naší společnosti. Vinou vašich pavědeckých kampaní nemáme na rozdíl od západní Evropy sociální systém, který by stál vůbec za řeč.
A ještě tady vykládáte jako nějaký laik něco o tom, že údaje MPSV poskytují dobrý obraz vývoje situace na trhu práce, třebaže nemalá část postižených vůbec na úřady nechodí, protože byli pod nejrůznějšími záminkami vyhozeni ze sociální sítě nebo ani neměli důvod tam vůbec chodit. Dospěli jste do stádia degenerace srovnatelné s komunisty ve fázi posledního tažení - vytváření falešných obrazů, psychotické potlačování nepříznivých skutečností. Ekonomové vašeho ražení si neporadí vůbec s ničím, vy jste součástí problému.
09. 02. 2009 | 13:57

Miloš napsal(a):

A to jsem se k 1.2. zaregistroval ještě já.
09. 02. 2009 | 14:00

kolemjdoucí napsal(a):

Mimochodem, netvrdilo se před dvěma lety, že rigidní socanský zákoník práce zcela znemožňuje zaměstnavatelům pružně propouštět pracovníky a tím betonuje pracovní trh? A najednou je za leden na ulici rekordních 50 000 lidí, jen to fikne. Kde se stala chyba?
09. 02. 2009 | 15:12

Pocestny napsal(a):

Vilémova temporální hyperbola dostupuje vrcholu....

Natočte si EKG, pro každej případ, mysliteli.

Uděluji vám titul Velký Translátor....
09. 02. 2009 | 15:24

Frante napsal(a):

Zvýšené riziko ztráty zaměstnání mají hlavně ti, co v pracovní době čtou na internetu články nesouvisející s jejich pracovní náplní a využívají pracovní dobu ke psaní příspěvků
09. 02. 2009 | 15:55

Ondrej Capek napsal(a):

kolemjdoucí - chyba nastala v tom, ze firmy za jine situace by zareagovaly o cca 1 - 2 mesice driv a misto dynamickeho modelu nekdo dovnitr - nekdo ven nastalo naproste zmrazeni trhu prace a opozdene a o to masivnejsi propousteni. Jinak je otazkou, kolik tech vyhozenych skutecne zrealizovalo sve zakonne naroky.
09. 02. 2009 | 16:10

SuP napsal(a):

kolemjdoucí -
Nestavte se nechápavě. Pokud zaměstnavatel nemá pro lidi práci a nemá výhled, že ji bude mít za 6 měsíců, po které by mohl vyplácet např pouze udržovacích 60% za 50% produkce, potřebuje lidi propustit. Vzhledem k tomu, že zákoník jim v takovém případě natvrdo zajišťuje odstupné, stává se z "pružného propouštění" pro firmu napolovic likvidační záležitost, protože závazky vůči propouštěným v souvislosti s nulovým výkonem po dobu výpověďní lhůty odčerpají značnou část financí. Tyto by mohly být použity na plnění závazků vůči ostatním věřitelům, např na splácení úvěrů. Ale protože bylo vyplaceno odstupné v plné plánované výši a současně vlivem finanční krize je banka extrémně hladová, nastoupí správce konkursní podstaty.
Propuštení zaměstnanci ani správce konkursní podstaty nejsou placeni podle toho, zda firma nadále bude existovat nebo ne. Tím dochází snadno k tomu, že po odeznění krize budou propuštění již pouze nezaměstnaní, protože už nebudou mít kam znova chodit.
A protože majitel firmy je v tomto případě jediný, kdo o všechno přijde byť vlivem okolností, které nemohl předvídat, už se na to příště vy...e. Nula od nuly pošla tak proč by měl ještě poslouchat blbé kecy?
Už jste tu chybu našel?
09. 02. 2009 | 16:59

Misa napsal(a):

Nezaměstnaní mají vykonávat práce ve městě či kraji nejméně 2x týdně. Z krize se dostaneme činností a ne nečinností. Přímé daně městům a krajům by také řešily nezaměstnanost. Zákony umožňující rozjíždět podnikání za výhodných podmínek. Nechat univerzity vydělávat a spoustu malých krůčků. Jenom prosím nenalévat peníze do stávajících nevyhovujících systémů.
09. 02. 2009 | 17:32

dobrman napsal(a):

Misa???? Už jste viděl nezaměstnaného,který by mohl ze sociální podpory rozjet podnikání,navíc vyplácené ve stravenkách? Poraďte,když to tak umíte,ať se poučíme z vašeho umění začínat s nulou.
09. 02. 2009 | 17:51

češka napsal(a):

Dobrman-
OSVČ - průvodce, stačí znalost jazyků, kursy platí úřad práce.
Největší překážka - silná konkurence cizinců, kteří tak lehce přijdou k povolení k pobytu a tím pádem nízký a nevyrovnaný příjem / druhá půle ledna - březen skoro 0/.
Díky naovele ŽZ živnost volná.
09. 02. 2009 | 18:29

twardowski napsal(a):

Ja pockam co o tom rekne Vaclav Klaus a budu brat jako ze je pravda presny opak. Protoze dosud nepriznal, ze jde o vaznou krizi, mam ze vseho celkem obavy.

A take z globalniho oteplovani, protoze ho popira stale stejne vehementne.
09. 02. 2009 | 18:32

Al Jouda napsal(a):

Vláda by měla reagovat na růst nezaměstnanosti zvýšením zemědělské produkce, abychom měli co jíst a nemuseli potraviny dovážet. Nezaměstnaní mohou nastoupit na zemědělské jarní práce v rámci okamžitého zvýšení výměry obdělané zemědělské půdy. Také stavy dobytka se mohou zvyšovat, protože pastvin máme dost a pasáků teď už také !Až se krize přežene, tak tito lidé budou moci zase nastoupit do montoven.
09. 02. 2009 | 18:59

kolemjdoucí napsal(a):

SuP:

Pokud je na tom firma tak skvěle, že už ani nemá rezervy pro vyplacení dvouměsíčního odstupného (o kterém ví od začátku, takže to není žádné překvápko), tak jaké jiné řešení než bankrot byste si představoval? To je pořád keců o kreativní destrukci a o nepodporování odepsaných podniků, ale když dojde na lámání chleba, tak jsou rozumbradové potichu. Respektive řvou, že vinen je stát a sní o tom, jak pomocí daňových prázdnin, snižování pojistného, vyhazování lidí na hodinu bez odstupného (které, když budeme velký grandi, necháme zaplatit stát), budou podobné zombíky živořit donekonečna. Firma v takovém stadiu rozkladu je stejně dávno odepsaná a nebyla by schopna splácet věřitelům tak jako tak, takže proč jí podporovat všelijakými daňovými pseudosubvencemi, když za měsíc bude na pokraji bankrotu znovu.

A pokud se "na to" majitel firmy příště vy...e, no a? Je dost dobře možné, že na podnikání nemá talent a společnosti prokáže větší užitek, když bude třeba dělat metaře, nebo manažera. Jeho místo na trhu zaujmou jiné firmy a noví podnikatelé.
09. 02. 2009 | 19:05

kolemjdoucí napsal(a):

Ondrej Capek:

No ale tehdy ta teorie nezněla tak, že problém je v "odkladu" vyhazovu o dva měsíce, ale že není možné zaměstnance vyrazit bez udání důvodu.

Co se teorii o nebezpečnosti dvouměsíční lhůty týče, vizte odpověď panu SuPovi. Mohl byste svůj "dynamický model" podpořit konkrétním příkladem? Krize je globální, takže jistě je z čeho vybírat.
09. 02. 2009 | 19:17

SuP napsal(a):

kolemjdoucí -
To jsou VAŠE teorie. Raději si počkám na reakci někoho, kdo ví, o čem je řeč.
09. 02. 2009 | 19:37

kolemjdoucí napsal(a):

SuP:

Teď jsem se trochu ztratil. O jakých MÝCH teoriích to hovoříte?
09. 02. 2009 | 19:46

SuP napsal(a):

kolemjdoucí -
Teď jsem na to, cestou z práce , přišel. Kde je ta chyba. chyba je v tom, že si myslíte, že je někdo povinen Vás zaměstnat. Tůůůůdle!
A až Vám to dojde, zkuste si ty svoje výtvory (tedy teorue) v tom duchu přehodnotit.
09. 02. 2009 | 20:43

kolemjdoucí napsal(a):

SuP:

Ne, nemyslím. A zajímalo by mě, jakou to má souvislost s mými argumenty.

Snad kdybyste ještě zašel na procházku, mohlo by vás napadnout něco lepšího.
09. 02. 2009 | 21:17

RUMCAJS napsal(a):

Ještě by se to chtělo podívat, které odvětví propouští nejvíce.

Pokud se jedná o automobilový průmysl, víme komu za to poděkovat.
09. 02. 2009 | 21:47

Majka napsal(a):

Není chyba v tom, že si podnikatel - i nepříliš úspěšný- myslí, že svým podnikáním prokazuje zbytku světa ohromnou milost a pokud to nebude náležitě oceněno, "že se na to příště vy...e"?
A bude nám to patřit a budeme to mít za to? A pozdě budeme litovat, že jsme si podnikatele dostatečně nevážili? A klekneme si na kolena a budeme podnikatele prosit, aby se nad námi smilovat a začal zase podnikat?

Jinak si neumím vysvětlit, co by "podnikatel" tím, že by se "na to vy...l", získal. Možná kromě nesobecké radosti z toho, že umožnil konkurenci nebo potenciálním podnikatelům,aby obsadili jeho místo.
09. 02. 2009 | 21:56

Jan Vaculík napsal(a):

Kolemjdoucí,
nechcete k nám do firmy jít dělat ekonoma? Tedy ne za plat, ale na smlouvu: za procenta z ušetřených financí.

Zřejmě totiž mám jakési pochybné a zastaralé informace: podle těch zrušení pracovního místa přijde na pět měsíčních platů (2 měs.výpovědní lhůta + 3 měs odstupné), tedy na jednoho zaměstnance cca 170 tis Kč.
Firmy, které znám, se se svými zaměstnanci loučí právě tak nerady, jak s dosavadním vyšším objemem výroby: ty lidi propustí právě až když už nebudou mít na jejich výplatu peníze.
Takže, vinou nemožnosti zaplatit odstupné (a hlevně příslušné odvody), jim nezbude než to položit, i když jinak by dokázali přežít i ze sníženého objemu výroby.
09. 02. 2009 | 23:24

Jan Vaculík napsal(a):

Majko,
nevím, v jakém oboru působíte, ale zkuste někdy jeden den pracovat (jistěže asi pracujete, to vám neberu), ale zkuste při průměrných schopnostech pracovat, a pak večer pak vzít výsledek své práce a najít někoho, kdo vám za něj dá 2800,- Kč, abyste měla na průměrnou mzdu pro sebe, na svou dovolenou, na svátky a na případnou nemocenskou, a hlavně na ty všechny odvody.
(Ano, z těch 2800,- pak můžete příští den rovnou 1400,- poslat státu; tak to totiž chodí.)
A zkuste si na svá bedra vzít odpovědnost za ostatních X lidí: za to, že se vám to povede každý den a pro všechny z nich.

No, třeba to tak děláte, a jde vám to tak lehko, jako to povídání o tom zde...
09. 02. 2009 | 23:33

Jan Vaculík napsal(a):

PS
Těch 2800,- musíte utržit každý den, a nejsou v tom zahrnuty žádné náklady na materiál, ani na žádnou další režii kromě samotné vašeho platu.
09. 02. 2009 | 23:36

Majka napsal(a):

Jene Vaculíku, já pracuju v obchodě. Na svou výplatu i na odvody si musím vydělat. A ještě na nájem, na energie a především na zaplacení faktur. Kdybych nevydělala, tak už tam nejsem.
09. 02. 2009 | 23:42

Majka napsal(a):

Tak to jsem tedy utržila víc.
09. 02. 2009 | 23:48

Jan Vaculík napsal(a):

Nu,
přál bych vám, abyste byla tak úspěšná; ale obávám se, že si spíš nerozumíme. Vy zřejmě prodáváte výsledky cizí práce, a ne jen té svojí. A jestli za váš "produkt" budeme považovat jen to prodávání samo, pak z tržeb ovšem musíme odečíst nákupní cenu zboží a veškěré provozní režie, a dále by bylo potřeba, aby jste v rámci té své denní tržby sama obstarávala nákup zboží, výběr sortimentu, propagaci a vše, co k vlastnímu obchodování patří.
10. 02. 2009 | 00:01

Jan Vaculík napsal(a):

To všecko ovšem řada z nás normálně dělá a není to nic zvláštního (je to radost!), ale dál k tomu přistupuje odpovědnost za druhé. Protože většina lidí se raději nachá zaměstnat, než aby se o to všecko museli starat.
10. 02. 2009 | 00:04

1888 napsal(a):

Koukam, ze se budu muset rychle poohlidnout po nejakym sikovnym fleku pri hledani exoplanet. Ta votrocina me uz ubiji.
10. 02. 2009 | 02:19

Majka napsal(a):

Jene Vaculíku, ano, já prodávám "výsledky cizí práce", je-li tou "cizí prací" míněna práce nakladatelů, tiskařů a distributorů. Nákup zboží, výběr sortimentu,jednání o obchodních podmínkách atd. dělám samozřejmě já, kdo jiný. Jediné, co nedělám, je placení daní.
10. 02. 2009 | 08:07

Jan Vaculík napsal(a):

Majko,
moc by mě mrzelo, kdybych se vás dotknul, a to tím spíš, že zřejmě nesete sama na svých bedrech obchod v tak málo lukrativním odvětví, jako jsou knížky.
Těmi "výsledky cizí práce" jsem měl na mysli právě jen to, že Vy, abyste si udržela na své živobytí aspoň průměrný měsíční příjem, tak potřebujete mít denní obrat mnohem vyšší, než těch 2,5 k: totiž takový, aby Vám tam těch 2,5 k zbylo po odečtení nákupních cen knížek (=výsledky cizí práce), a režií, které jsou s provozem "krámu" spojené.
Přeju Vám, ať se Vám to daří!

PS
Jenom mi není jasné, že neplatíte daně, ale nezávidím; sám bych proti tomu nic neměl, aby podnikání v nelukrativních oborech bylo míň zdaněno.
10. 02. 2009 | 10:04

SuP napsal(a):

kolemjdoucí -
Pokusím se vysvětlit vám tu svou poznámku o Vašich teoriích. Jedná se o "Teorie podnikání", z nichž by se dalo soudit, že vznikly na základě Vašeho zpracování zprostředkovaných informací, jejichž relevantnost nejste s to posoudit.
K tomu mě vedou Vaše úvahy o tom, jaké povinnosti vůči zaměstnencům musí podnikatel plnit, včetně vytváření rezervy pro případ jejich podnikatelského neúspěchu. Jejich podnikatelským neúspěchem se stane to, že nedokážou prodat svůj volný čas, neb o něj přestane být zájem na trhu.
Pokud podnikatel (stále mluvím pouze o podnikání ve výrobě) vyplácí mzdy tak nízké, aby zbytkem mohl krýt rezervy na odstupné , nebo na horší časy, je na něj pohlíženo jako na zloděje, pokud vůbec sežene zaměstnance. Pokud vyplácí solidní mzdu, aby si z ní rezervy mohl tvořit zaměstnanec sám, tento je prošustruje. Pokud se podaří obojí - slušná mzda i rezerva, ta leží v bance a není chráněna před finanční krizí.
Jakou teorii použijete pak? (Mimo těch keců, ať teda nepodniká, když to neumí. To by se dalo stejně vztáhnout i na toho zaměstnance. To je taky podnikatel. Ale jen se svým volným časem....)
10. 02. 2009 | 10:10

vlk napsal(a):

K článke samému jen tolik, že autor shrnuje včera oznámená fakta naprosto racionálním způsobem.
A bylo by dobré, kdyby si fandové současné vlády připustili, že jde o lednovou statistiku. ted y zejména ty, kteří byli propuštěni k 01.01.09. Tedy k datu, kdy minsiterský předseda ještě hledal nějakého lumena, co by mu dělal vic e pro ekonomiku,a ještě ani ta krize tak nějak nebyla...
Tohle je rozdíl mezi těmi, co znají a musí umět a něco dělat a mezi těmi, co se živí vytvřením vzdušných zámků a tančí na horní palubě.
Nic víc.
Těch 50 tisíc nových nezamětsnaných je z celé řady fabrik, kterým muselo nejpozději začátkem listopadu / ..na západě si na krizi jenom hrají, žádná není, přijímají neadekvátní opatření a my jsme ostrůvek stability../ doklapnout, že krize už tady dávno je a je tvrdá. Třeba z těch fabrik , které ztratily nevratně zakázky nevratně začítkem léta 2008, kd y bylo 23 za Eur a nikdo s e aniv nejmenším neobtěžoval s tím vůbec něco udělat. A vláda mlela, že euro nepotřebujeme.
10. 02. 2009 | 10:17

vlk napsal(a):

kolemjdoucí

na SuPA teď musíte hodně pomalu a polopaticky. Nemá to lehké a těžko chápe jednoduché věci.

Napíklad chápe, že když má firmu a domluví si smlouvu se svým dodavatelem vody, železa, polotovaru, hadrů na podlahu, kancelářského paíru, musí plnit smluvní ujednání. Tam mu to nepřipadá vůbec divné.
Totéž chápe u svého dodavatele peněz - totiž banky. Tam také ví, že když nebud e plnit podmínky úěvrové smlouvy je konec.

Pouze u svých dodavatelů lidské prác e soudí, že jaksi držet ujednání platná v době uzavření smlouvy je zybtečný luxus a rozmazlování oněch dodavatelů práce.

Jo už slyším - no vodárny po mne něchtějí faktury za neodebrané zboží a tady musím platit odstupné. No to je sic epravda, ale tenhle náklad je při zahájení podnikání známý. A je třeba s ním počítat. Stejěn jako je třeba počítat s různými investicemi, danými speciálními předpisy. Hygiena, ochrana zdraví , bezpečnost práce, nakládání s jedovatými látkami, archivace, atd.atd.
dorá ,zrušme odstupné. ale pak zrušme i t o všechno ostatní, záruční lhůtou počínajíc. To je taky přežitek, který stojí zbytečné peníze. Není liž pravda SuPe?
10. 02. 2009 | 10:25

SuP napsal(a):

Vlku -
Žvaníš a úplně zbytečně přiblble. Nebudu si Tě vážit.
10. 02. 2009 | 10:53

SuP napsal(a):

Vlku -
Zapopmněl jsem - příteli...
10. 02. 2009 | 10:55

vlk napsal(a):

SUPe
s tím nic nenadělám. Je mi líto, že jsi, zas e , nic nepochopil.
10. 02. 2009 | 10:57

SuP napsal(a):

Vlku -
Aby ses nedivil....
10. 02. 2009 | 11:36

majka napsal(a):

Jene Vaculíku, s těmi daněmi jsem to myslela tak, že o daňové přiznání, DPH a takové věci se stará majitel.
10. 02. 2009 | 12:33

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku,
ve vašem příspěvku 10:25 z Vás bohužel hovoří neznalost reálné situace.

Ta je daná právě tím, že málokdo z nás je tím pravým cynickým kapitalistou, který začne balit firmu, jakmile mu přestane sypat míň než 20% z investované částky ročně. Takže když pak už musíte někoho propustit, činíte to velmi nerad a pravděpodobně v situaci, kdy už je tam firma hodně špatně.
10. 02. 2009 | 12:40

vlk napsal(a):

SuPe

mylsíš jako ,že en nějak zásadně překvapíš?Že v úžasu sednu na zadek a budu nevěřícně koukat?
Ty s e chystáš vstoupit do soc dem viĎ?
No rozmlouvat ti to nebudu.. ANi trochu. Byť men by to samotného nejspíš nikd y nenapadlo...
10. 02. 2009 | 12:40

Jan Vaculík napsal(a):

Další věc, kterou si možná neuvědomujete, je to, že z těch nákladů na zrušení pracovníha místa, které odhaduju na 170 tis, si velkou část (blížící se polovině) vezme stát. Připadá mi to něco jako "daň z úmrtí v rodině".
10. 02. 2009 | 12:44

SuP napsal(a):

Vlku -
To bych byl ale vůl! Do ČSSD?
Až totiž se jednou přestane dařit, vstoupím jedině do KSČ(m). Kurva to bude život! Dneska už totiž bych mohl. Dneska je to parlamentní strana. Dělá se tam prd a berou se za to peníze. Kde je problém?
Zatím to odkládám, nepotřebuju to. Stejně jako za bolševika, když mě lákali do KSČ. A to mi slibovali, že mě nechají i pracovat. Tak jsem řekl "Vážení, jako člen kSČ bych šel pracovat jedině k SNB. Ale profesi zatím měnit nechci, ještě nemám hotovo."
10. 02. 2009 | 14:02

vlk napsal(a):

SuPe

tak tos mne skutečně dostal...
Nemám slov. Vážně.
A pak, že je od modrejch daleko k rudejm...
No snad se z toho vyspíš.
10. 02. 2009 | 16:03

SuP napsal(a):

vlku -
Buď klidnej. Nebo snad chceš, aby se mi přestalo dařit? A kdo by to tu za mě udělal?
10. 02. 2009 | 16:14

vlk napsal(a):

SuPe

nikoliv nikoliv - já ti přeji všechno dobré! Prostě všechno dobré. Vážně. Jsi fajn kluk, živíš se sám, svou vlastní prací.a poctivě. Jak věřím.Bez ironie.
10. 02. 2009 | 19:33

SuP napsal(a):

Vlku -
Já o tom nepochybuju.
10. 02. 2009 | 22:48

kolemjdoucí napsal(a):

Jan Vaculík:

Máte pravdu, s tím odstupným a výpovědní lhůtou jsem to spletl.

Nicméně stále trvám na svém. Zaprvé je to věc, o které ví každý dopředu, a pokud s ní nepočítá, je to jeho problém a jeho chyba. Zadruhé, firma prostě musí mít prostředky na propuštění pětiny/čtvrtiny/třetiny zaměstnanců, jestli někdo sázel na neoliberální pohádky o tom, že HDP poroste stále a do nekonečna a proto nasekal u bank úvěry, přičemž na účtech má pár korun, tak sázku projel a musí zavřít krám. A pokud někomu spadly zakázky o 90 % a více, tak prostě smůla, ale nezbývá než zkusit něco jiného, nebo opět zavřít krám.

Poznámce, že propustí zaměstnance až v momentě, kdy na to nebudou mít, nerozumím. Snad si to hlídám a když vidím, že se blížím ke hraně, tak začnu jednat, ne? Všechno ostatní je sázka na zázrak, a za prohrané sázky se platí. Chce to dopředu myslet i na variantu, že přijdou období, kdy se bude sypat méně než 20 % z investované částky.

A nějak mi nevycházejí vaše počty. Když vezmu průměrnou mzdu 23 000 Kč, tak ve výpovědní lhůtě jsou náklady pro zaměstnavatele 2*31 000 Kč plus odstupné 3*23 000 Kč, to mi dává zhruba 130 000 Kč.
11. 02. 2009 | 01:00

kolemjdoucí napsal(a):

SuP:

K tvoření rezerv už bylo myslím řečeno vše. Že o ně v bance můžete přijít je problém poněkud jiného kalibru, který s tím nesouvisí.

Však se to na zaměstnance vztahuje! Když má skladník ve šroubárně ve skladu bordel a svou práci nezvládá, tak ho přeci vyhodíte (nebo převedete jinam).
11. 02. 2009 | 01:13

Jakub napsal(a):

george: Kéž by to bylo tak jednoduché :-)

kolemjdoucí: v případě že by tu byl pružnější zákoník práce propouštění by přišlo ihned s poklesem zakázek tzn už někdy na podzim.

A v čem by byl nový ZP výhodný: firmy by nekrvácely výplatou lidí pro které není aktuálně práce a neohrozilo by to o zbylé pracovní místa. Firmy by nemusely tak drasticky šetřit a jejich dodavatelé ...... )
11. 02. 2009 | 13:55

SuP napsal(a):

kolemjdoucí -
S tím zaměstnencem je to míněno takto. Zaměstnanec je podnikatel, podniká, tedy uplatňuje na trhu svůj volný čas. Pokud ho neprodá, je nezaměstnaný a hyne. Pokud ho prodá, tedy někdo ho zaměstná, pak musí plnit svou "kupní" smlouvu se vším všudy, tedy i s pokrytím vlastních nákladů, zaplacením daní a vytvářením rezerv. Tedy úspor na dobu, kdy zase svůj čas neprodá.
Ve skutečnosti NIC z toho zaměstnanec nemusí, dělá to za něj zaměstnavatel. Tak mi vysvětlete, proč si myslíte, že zaměstnavatel je tak automaticky povinen mu vyplácet ještě odchodné, když už jeho čas nepotřebuje? Proč tady neříkáte, ať nepodniká (zaměstnanec), když to neumí? Nebo že je to JEHO problém? Buďte objektivní!
11. 02. 2009 | 16:54

Marcus napsal(a):

To tempo rustu je obrovske - je to, jako by v Americe pribylo za mesic 1.2 milionu lidi. V realne ekonomice byly videt velke problemy uz loni v lete - nas "nejlepsi" ministr financi zjistil, ze se neco deje v prosinci. Fascinuje me, ze ted jeste zkratili a snizili podporu v nezamestnanosti - nase vlada asi opravdu zije nekde na Mesici.
14. 02. 2009 | 11:36

Marcus napsal(a):

Ted jsem si precetl svuj prispevek - samoyrejme jsem mel na mysli, ze by v Americe pribylo 1.2 mil nezamestnanych.
14. 02. 2009 | 11:58

Mass napsal(a):

Daniel Münich: Váš článek nepřináší vůbec nic nového. Pouze papouškujete to, co si každý mohl přečíst v novinách. A jak už bývá u ekonomů zvykem - řešení pro současné problémy nemáte ani omylem. Jenom kecáte a kecáte a berete za to nehorázné sumy peněz. A to nejste jenom vy, to se týká všech ekonomů. Vypadá to, že ten slavný a dokonalý kapitalismus má více chyb, než si myslel i ten největší pesimista. Pokud nejste úplný hlupák, musíte přece vidět, že většina ekonomických teorií a studií jsou jen bláboly a pseudovědecké žvásty. Ale asi vám to vynáší mnohem víc, než se živit poctivou a užitečnou prací.
16. 02. 2009 | 17:45

Bisnis Online napsal(a):

At its payment and the payments you have to earn. And the rent, energy and especially the payment of invoices.
12. 06. 2009 | 15:27

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:34

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 07:26

799mall napsal(a):

When the fight begins within himself, a man's worth something.<a href="http://www.799mall.com/Prod...">ugg bailey button</a> it is while you are patiently toiling at the little tasks of <a href="http://www.799mall.com/Prod...">ugg classic cardy</a> life that the <a href="http:http://www.799mall.com/Productlist.html?CatID=200224212">ugg classic mini</a> meaning and shape of great <a href="http://www.799mall.com/Prod...">uggs boots </a>whole of life dawn on you
22. 10. 2009 | 10:25

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:39

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:26

specialni akce u parfemy.cz napsal(a):

Ministerstvo práce dnes zveřejnilo nejnovější údaje o registrované nezaměstnanosti tak jak je vykázala celostátní sít úřadů práce k poslednímu lednu 2009.
25. 12. 2009 | 20:29

mortgage loans napsal(a):

I received my first business loans "goodfinance-blog.com" when I was 20 and this aided my business a lot. Nevertheless, I require the secured loan again.
08. 06. 2012 | 17:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy