Jak Ústavní soud rušil poplatky

16. 04. 2008 | 16:37
Přečteno 46861 krát
Sledoval jsem v přímém přenosu jednání Ústavního soudu o poplatcích ve zdravotnictví. Premiér Topolánek odpovídal už tradičně frackovitě a arogantně. Že se tak staví k opozici, budiž, že tak přistupuje k novinářům, jeho volba, ale u Ústavního soudu bych od premiéra země očekával dost jiný způsob komunikace. Kam vkročí, tam potvrdí, že takového předsedu vlády naše země nikdy neměla. ODS by si ho měla nechat patentovat. Konzervativec pravým coulem.

Z následného vystoupení ministra Julínka mi bylo spíš smutno a nerozesmálo mě ani neustálé grimasování a mávání ručičkami, které za jeho zády předváděl skutečný ministr zdravotnictví Cikrt. Na otázku předsedy soudu, zda poplatky mají regulovat i děti v inkubátorech a lidi v bezvědomí, odpověděl Julínek, že ano. Překvapený soudce se znovu optal, jak to má tyto lidi zregulovat. Julínek odpověděl, že tak, aby nečerpali nadbytečně péči. Předseda soudu nevěřícně: „tyto lidi?“ a Julínek na to: „celou společnost“. Pochopil jsem to tak, že díky poplatkům si všichni dobře rozmyslí se nechat hospitalizovat na ARO či zavřít do inkubátoru.

Jiný soudce slovutnému reformátorovi položil otázku, za co pacient vlastně těch 30 Kč platí. Nedočkal se odpovědi ani když se zeptal na totéž asi potřetí. Julínek neustále mlel, že jde o regulaci. Na logickou otázku : „ pacient zaplatí soukromému podnikateli 30Kč. Za co je vlastně platí, když tento podnikatel za práci pro pacienta dostane zaplaceno od zdravotní pojišťovny?“ nedokázal Julínek říci vůbec nic. Respektive řekl, že zaplatit musí, protože je to poplatek. A hotovo, šmitec. Nakonec všechny přítomné Julínek šokoval tvrzením, že z 30 Kč za položku na receptu nemá majitel lékárny ani korunu. Následně však přiznal, že z této částky musí zaplatit DPH. Přitom samotný Julínkův zákon suše konstatuje, že poplatek za položku na receptu je příjmem příslušného zařízení – tedy lékárny, tedy jejího majitele. „Ani kačku majiteli“ Julínek vysvětloval „vzorečkem“ v zákonu. Je vidět, že vůbec netuší co sám navrhuje a podepisuje. V zákonu žádný vzorec není, ten je v Julínkově vyhlášce, která se jmenuje Cenový výměr a stanoví výši obchodní přirážky lékáren.

S přirážkou, tedy marží lékárníků dělá hotová kouzla. U léků do 300 Kč ji zvyšuje o 1-2% oproti rokům předcházejícím a u dražších léků ji o něco snižuje a navíc ji tím specielním vzorečkem trošku snižuje u všech léků tak, aby její snížení vykrylo vládou navýšené DPH u léků z 5 na 9%. Srozumitelně řečeno – zákonem Julínek daroval majitelům lékáren z každé položky na receptu 30 Kč (ročně cca 100 milionů receptů s průměrně necelými dvěma položkami na receptu) tj. cca 6 miliard, aby tito museli zaplatit z této částky DPH, o což jim klesne jejich zisk – dle Julínka jsou vlastně chudáci. Zajímavé je, že chudáci nejsou ti, co musí těch 6 miliard zaplatit z vlastních kapes.

Současně Julínek vyhláškou o něco snížil obchodní přirážku oproti roku předcházejícímu, ale toto snížení je vzhledem k poplatku za položku na receptu skoro bezvýznamné. V této souvislosti mě napadá podobná otázka jakou položil soudce : „ za co musím zaplatit za položku na receptu 30Kč soukromému podnikateli – majiteli lékárny, když za svoji práci a náklady s ní spojené dostává marži zaplacenou mojí zdravotní pojišťovnou ?“ Na to neumí odpovědět ani Topolánek ,ani Julínek. Je to však pro obchodníky dobrá inspirace. K ceně zboží a obchodní přirážce si můžete navíc přisadit i Julínkovné, nebo spíš Cikrtné?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jiří napsal(a):

Já se tedy Ratha zastanu a musím s ním souhlasit. To jak se chová modrá banda je už opravdu těžkej humus a doufám, že volby nebudou zmanipulované a lidé rozumní a rozvážní, vidí jaké sliby ods měla a jak jim lhala.Jsem rád, že jsem ty bandity nikdy v životě nevolil !
21. 04. 2008 | 11:41

David napsal(a):

Než takové absurdní krkolomnosti kolem privatizace zdravotních pojišťoven, tak by byla nejlepší zase jen jedna zdravotní pojišťovna!
21. 04. 2008 | 11:46

chlap napsal(a):

Je až s podivem, že ODS v opozici kritizovala co se jen dalo a zejména stav,kdy se peníze nešetřily ale rozhazovaly, se dnes chová stejně.Jen s tím rozdílem, že situaci nazývá reforma.Netvrdím, že reforma není nutná ale je rozhodně nutné začít šetřit u pojišťoven, lékařů a kdyby to bylo pořád málo tak nastavit poplatky , které by šly do systému a né do kapes nemocnic, lékařů a lékárníků.Když Ráth zavedl ve zdrasvotních pojišťovnách přísný regulační režim , ejhle náhle se dostávaly do mírného zisku a nyní?Regulační režim není a peněz zase málo.Není tohle cesta?
21. 04. 2008 | 12:00

Javít napsal(a):

Hloupý Honza(jak přiléhavé jméno)

Většina těch "pravičáků" kteří tady píší určitě z této reformy nebohatne, jen mají jiný názor než Vy.
A to se nesmí? Proto je Vám na zvracení ? To smrdí Paroubkovstvím, víte ?
Vy se zase chováte jako ovce ovládané ruůžovým Paroubko-Rathem.
Jak se Vám to líbí ?
Máte pocit, že vaše vulgárnosti jsou lepší, nebo slušnější ?
Sám nad sebou a svým zatemněným mozkem nezvracíte ?
21. 04. 2008 | 18:19

Javít napsal(a):

tata:
já to až tak černě skutečně nevidím. Souhlasím s tím, že pro některé lidi může být ten poplatek příliš vysoký, zejména těch 30 Kč za každý předepsaný lék. Ale Julínek přece netvrdí, že to nechce řešit. Dali si přece termín ½ roku na zjištění dopadů této reformy. Navíc počítá s tím, že tento problém bude řešit odbor sociálního zabezpečení a ne tedy zdravotnictví. To přece není až tak nelogické.
21. 04. 2008 | 18:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které porušovaly Kodex diskutujících http://blog.aktualne.centru...

Jeden byl v rozporu se zdejšími pravidly celý napsán velkými písmeny, ve druhém případě se jednalo o jednovětý urážlivý výkřik.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
21. 04. 2008 | 20:45

Qvido napsal(a):

Napadáte Cirkla za svoji postavu, ale co je Ráth. Hurvínek. Měl by jít ke Štáchové vodit svou imitaci.

A pane Slejskale.. kolik vám platá paroubkoráthovci pod zášětitou Grebeníčků, že každý názor proti jejich rozhazování mažeš???
21. 04. 2008 | 21:31

tata napsal(a):

javit, ale ja nemam problem s poplatkama jako takovyma to určitě se da doladit a kdyby ne není to tak zasadní s čím bych se nemohl smířit, moh bych davat protiargumenty ale jak řikam není to nak zasadní, ale co je zasadni je převod krajskych nemocnic a pojištoven do soukromí řikam kdyby u nas fungovalo pravo tak by se o nake formně dalo uvažovat ale takle ani nahodou a ted to myslím všeobecně ani jedna vlada nedokazala zatočit s tunelařema samozřejmně plno masla ma čssd na triku ale kde sou sliby ods že snima zatočí spíš vidím zvětšující se spiralu ted je to tak že dokonce se ani nevysvětluje, jednoduše se odmitne podat vysvětlení ve statě kde si soudce vymyslí rosudek a není ani okamžitě propuštěn to ja vidím teda hodně černě skorem se bojím koukat na televizi jak tady vítězí jen darebaci a ted to nemyslím že to je chyba jen ods ale co jí davam za vinu že pořad straší s komunistama ale normalní člověk je nevolí je to překonana utopije myslím myšlenka samozřejmně neodpustitelné zločiny 50let ale to ted není na pořadu to pravice promeškala v 89 kdy mněli byt odstaveny od majetku dneska je znich ve většině případu velky podnikatel a smějou se, ted už nezbyva to vzít jako realitu prostě sou v parlamentu a jejich hlas využívaj všichni tak o čem je řeč,dokavad a to ma hlavně na triku ods nebude potirat špinavé penize s oduvodněním kriminalizace podnikatelske sfery, uvedomujetesi že v americe danovy podvod je nejtěší zločin a sou tam veškere paky co musí podnikatel prokazat, až přide se zakonama na toto potiraní, až přide že podnikatel vytuneluje podnik a bude muset sve dluhy splatit že i převedene peníze na manželku ktera nepracuje a ma majetek za 10 milionu se zabaví tak mužeme mluvit o boji ze šibalama zatím pravě ods se tomu braní, takže vžadnem prípadě zdravotnictví do soukromích rukou to je příprava největších tunelu v našich dějinach a bohužel nevratnych
21. 04. 2008 | 21:53

honza napsal(a):

Internet snese ledacos, i Davidovo zvratky...
21. 04. 2008 | 22:18

Svatáprostota napsal(a):

Předpokládám, že ti všichni zde píšící obhájci poplatkového Julínkova (ne)systému mi zde i poradí, jak se mám odregulovat, co by nemocný, v mém konkrétním případě.
Objevily se mi příznaky chřipky, začal jsem se regulovat a nešel k lékaři, nasadil jsem běžné protichřipkové preparáty ze své domácí lékárny, pak jsem zašel ještě do opravdové lékárny, aby odborně poradili a nabídli (nechal jsem tam 440 Kč), ležel jsem občas, potil se a dávkoval si pořízená léčiva, a po týdnu bylo jenom hůř. Přestal jsem se regulovat a zašel k lékaři. Svatá prostoto - co jste dělal, proč jste hned nepřišel, spustil na mě lékař za těch 30,- Kč. Musím vám dát silná antibiotika, no ale uvidíme, jestli nebude potřeba s jít lehnout na infekční do nemocnice, a to a ono. No zaplaťpánbůh, řekl jsem si, ale proč se já trouba nechal zblbnout tou debilní propagandou, teď ještě budu muset do špitálu, říkám si. Vybral jsem antibiotika, ležel, uplynulo 10 dnů a nic se nelepšilo. Na kontrole mi lékař říká, že musím do špitálu. Já na to, že mám doma slepou ženu a že to nejde, co by si beze mne počala. Tak vás pošlu aspoň na ORL. Tam jsem se jim nelíbil, udělali výtěry a po 3 dnech jsme si šel pro další antibiotika. Vybral další dávku, už čtvrtý týden ležel a nic. Tak ještě na plícní a na infekční, všude poplatky, spousta léků, trochu změna k lepšímu, ale do úplného zdraví ještě daleko. Podotýkám, že jsem důchodce, manželka taky, jen na regulačních poplatcích jsem při jedné (jinak banální chřipce) nemoci vydal 420,- Kč. Poraďte prosím, když jste tam takoví chytří, jak se mám dál odregulovat a už neobtěžovat doktory a lékárníky - mám se snad picnout? Bylo dobře, že jsem se chtěl regulovat a evidentně jsem na to zdravotně (i finančně)doplatil
21. 04. 2008 | 22:32

Vlk napsal(a):

Pan julínek a jeho pomahači jsou produktem největší korupční aféry v dějinách naší politiky.
Internet snese ledacos, i zvratky zvrácených na .odrou víru .....
21. 04. 2008 | 22:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Ovido,

v průměru tisíc korun za každý smazaný text. Pod panem Paroubkem o něco více, za pana Ratha naopak o něco méně.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 23:43

tata napsal(a):

Libor Stejskal,,, tleskam velice trefné ale pochybuji že pochopí
21. 04. 2008 | 23:57

tata napsal(a):

javit,, s vaším přispěvkem na hloupeho honzu plně stotožnuji, vulgarismi s obou stran zde nemaj co dělat sopeřu si mame važit protože nam pomahaj brzdit naší neomylnost,nemusím souhlasit,ale vidění problemu je vidět nejlepe ze všech stran i když to někdy nepřizname protože nam to ješitnost nedovolí muže to poopravit naš nazor a navíc člověk se odlišuje od jinych tvoru slušností což bohužel je vidět na našich politicích skorem ani jeden za ktereho bych dal ruku do ohně vlastně ani jeden i když par aspon nepřeteka sprostotou
22. 04. 2008 | 00:11

Lew napsal(a):

ČR zdravotnictví- ráj pro všechny kromě většiny pacientů 1.a.s.= vedení a dozorčí rada a ta je placená ze zisku 2.Jen v ČR jsou různé praxe jak dotovat podnikatele.Snad nevěříte , že elektr. zpracované výsledky voleb jsou nezmanipulovatelné- /bylo u úst.soudu/.Vždyť vše zde je tak "vychcaně" do očí bijící manipulace,že student 1.járu práv to pochopí.Proč ne osoby justice a dalších úřadů.Dále pojišťovny,ať je jich kolik chce, ale na námi placené zdravotnictví pouze 1.A ještě něco.Myslím, že New York dnes může mít 10 mil. obyvatel jako ČR.Když si představím náš "Bangladéš" v tomto městě,chce se mi kamkoliv pryč.Opravdu česká groteska,a jde v ní jenom o moc skupiny obyvatel pro vlastní hru na kapitalisty,tak hoši po tom toužili.O to více jsme vinni my, se špetkou zodpovědnosti i za jiné,kteří moc vidíme jako povinnost vůči celku.Nebo to tak už není???
22. 04. 2008 | 00:44

j.p.š. napsal(a):

Pro pana Stejskala :

není hláška "třicet cikrtných"
proti Etickému Kodexu?

když ne ksindl - může projít :svoloč, lůza, chátra, chamraď, póvl

Děkuji za Váš názor.
22. 04. 2008 | 08:58

Radek napsal(a):

Je zajímavé, že nikdo neprotestuje např. proti couvertu v restauracích, který se platí za nic a je to jen vynucené dýško.

Naopak bych navrhoval, aby se komplet změnil systém tak, že praktický lékař bude chodit za nemocným. Když je někdo nemocný, má ležet doma a ne čekat půl dne někde v čekárně. Praktik se tak stane opět lékařem a ne úředníkem, který většinu času jen vyplňuje formuláře.
22. 04. 2008 | 09:14

Javít napsal(a):

tata:
co se týká převodu krajských nemocnic a pojišťoven, to s Vámi souhlasím. Mohly by se převést snad jen některé nemocnice a pojišťovny. Když to funguje v jiných státech, mohlo by to fungovat i u nás.
Co se týká kriminality u nás, s tím s Vámi naprosto souhlasím. Považuji naše trestní právo a tresty za kriminální činy za směšně nízké, soudnictví hluboko podprůměrné.
Bohužel zatím nevidím žádnou cestu, jak z toho ven. V tomto směru jsem velký pesimista, protože veškeré naše politické strany (zleva doprava) považuji pouze za bandu kariéristů, tou-žících po moci a penězích. A myslím si, že žádné nové volby to nenapraví, bohužel.
Není to pěkná vyhlídka, že ?
22. 04. 2008 | 11:12

xq napsal(a):

Panu Rathovi může věřit opravdu jen idiot. Bohužel žijeme v české republice, kde je takových ehm myslitelů hromada.

levice = lenoši a(nebo) hlupáci
22. 04. 2008 | 11:15

Javít napsal(a):

Svatáprostota:
nechci se Vás nijak dotknout, ale ta Vaše banální chřipka byla nějak velice netradiční.
Jestliže nejste, ani po několika týdnech, v pořádku, nebyla asi tak banální. Zvláště, když jak říkáte, že běžné protichřipkové preparáty nezabraly. Ani ti lékaři nejsou vševědi, jiným lidem, např. mně pomohli velice. Takže bych je tak všechny nezatracoval.
22. 04. 2008 | 11:24

David napsal(a):

Vybrané citace z článku „Julínkův limit vždy neochrání, vážně nemocní doplácejí i tisíce“ ze dne 22.4.2008.

„Podle reformy zdravotnictví by to mělo fungovat takto: vážně nemocný člověk zaplatí za doplatky na léky maximálně pět tisíc ročně. Jenže to tak vždy není. Ukazuje se, že někteří pacienti platí na doplatcích tisíce korun měsíčně. A ochranný pětitisícový limit jim nepomůže.

V Česku se roztroušená skleróza týká asi deseti tisíc lidí. Jejich výdaje se do něj nezapočítávají.

Sedmadvacetiletá Jana Vyskočilová z Berouna má roztroušenou sklerózu. Nedávno začala brát nový lék, který jí dal naději, že se její nemoc zpomalí. Lékařka usoudila, že je to jediná vhodná léčba. Lék je však drahý. Pojišťovna ho hradí jen zčásti, a pacientka tak musí doplácet zhruba sedmnáct tisíc měsíčně. Do limitu se tyto peníze nepočítají.

"Obecně do něj nespadají léky, které jsou na trhu nové a nevyzkoušené. Sem může tysabri patřit – je na trhu teprve od dubna minulého roku," říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Aby pacienti placení léků utáhli, shánějí si dokonce sponzory. "Vím jistě, že pokud nebudu užívat tento lék, nebudu se moct postarat o svého devítiměsíčního syna. Už jsem totiž vyzkoušela všechny možné ostatní léky," říká pacientka, u které lékaři diagnostikovali obzvlášť závažnou a rychlou formu nemoci.

"Je to moje poslední naděje. Tenhle lék mi nedělá problémy jako ty předchozí. Po jednom mi třeba na těle naskákaly boule a začala odumírat tkáň," popisuje útrapy Jana Vyskočilová.

Pacienti se s vysokou cenou léku víceméně smířili a začali si shánět sponzory. "Bez jejich pomoci bych stotisícovou částku na injekce na dobu tři čtvrtě roku dohromady nedala," říká Jana Vyskočilová.

Přišla však další rána. Podle zatím neoficiálních informací, které mají k dispozici lékaři, bude nový lék od příštího měsíce výrazně dražší. Pojišťovna na něj podle návrhu bude přispívat zhruba o deset tisíc korun méně, takže pacienti by za měsíc vydali kolem třiceti tisíc.“

Od ODS i od Julínka je to podvod a lež, když tvrdí, že limit do 5 000 Kč je proto, aby mohla být zajištěna i drahá léčba.
22. 04. 2008 | 11:30

Al Jouda napsal(a):

Pustil jsem si z Lidovek záznam z Julínkovi řeči před ÚS. A víte čím argumentoval? Že prý už tedy muselo být i protiústavní, když se dříve doplácelo na léky a přesto nikdo neprotestoval ! Tak vidíte, hlupáčci, nepožadovali jste důsledně předepisovat pouze léky bez doplatku (na každou diagnózu je podle pana Cikrta vždy jeden), nebojkotovali léky s doplatkem, neprotestovali každou sobotu před MZd a teď Vám to ministr Julínek dokonce před Ústavním soudem omlátil o hlavu !Přesně podle přísloví : Podej čertu prst a hned chce celou ruku. Doufám, že nález Ústavního soudu bude znamenat pád této nepopulární vlády.
22. 04. 2008 | 12:10

steipa napsal(a):

Pokud si moje paní doktorka za vybrané peníze konečně pořídí něco do ordinace,nemám proti poplatkům námitký.Je mi proti srsti běžet na ekg přes celé město k jinému doktorovi,znovu se objednat a opět čekat.Za preventivní prohlídku jsem sice neplatila,ale okamžitě mi píchli protitetanovku a potvrzení o poplatku jsem nedostala.
22. 04. 2008 | 12:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane j.p.š,

opravdu si myslíte, že jsem schopen přečíst slovo od slova všechny příspěvky pod všemi blogy, které se zde objeví?

Něco Vám prozradím: nejsem. Ostatně to ani není a nikdy nebylo mým cílem. Tím je udržení zdejší diskuse v určité, korektní rovině.

Čili ne posuzování jednotlivých slov, ale vymezení prostoru pro slušnou debatu. Pokud člověk neuráží, nenadává, nespamuje či neporušuje zákon např. hanobením rasy, národa a přesvědčení, nemusí ho zdejší kodex vůbec zajímat.

Pokud to dělá, dříve či později začnu jeho texty mazat. Jednotlivými detaily se nezaobírám, není to v mých silách.

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 12:57

ODS+ napsal(a):

Milí příznivci sociální demokracie! Nemám ve zvyku psát osobně laděné výzvy. Když se o něco takového pokusím, sám se tomu směji – obvykle se totiž ocitám na hranici mezi patosem a parodií. Přesto nyní cítím, že okolnosti žádají, abych se vás, milí příznivci sociální demokracie, zeptal: Tušíte vůbec, koho volíte?

Mnozí socialističtí předáci se ohánějí vámi, kteří jste méně majetní. Chudí a znevýhodnění lidé jsou jim však podle mě z hloubi duše ukradení. Mnoho socialistických politiků si libuje v bohatství a hýření a vy jste jim dobří jen k tomu, abyste je vytáhli k moci.

Zdůrazňuji, že mluvím o dnešní sociální demokracii. Neschvaloval jsem sice šťavnatou mluvu Miloše Zemana, ale pokud šlo o luxus, projevoval tehdejší šéf ČSSD netečnost hodnou ryzího socialisty, který hájí nemajetné: pojídal jelita, pil becherovku a majetek nehromadil.
http://www.zpravy.idnes.cz/...
http://www.jirimlejnek.blog...
22. 04. 2008 | 14:21

Javít napsal(a):

Nejsem také nijak nadšen různými poplatky a příplatky.
Ale:
na tomto, ale i jiných blozích jsou k reformě zdravotnictví napsány stovky různých názorů a přání. Každý by reformu zdravotnictví řešil jinak.
Dát dohormady reformu, se kterou by souhlasila většina občanů, je, dle mého názoru, neřešitelné!
Vždyť ani zde diskutující jsou schopni se shodnout pouze na tom, že reformu nechtějí.
Ale souběžně s tím říkají, že reforma je nutná !!??
Tak tedy, jak ??

Nechcete tady začít sepisovat jednotlivé články reformy zdravotnictví, dle svých představ ?? Možná by to bylo zajímavé !!
22. 04. 2008 | 14:47

Babča napsal(a):

Zdá se mi, že většina tady hodnotí pány Topolánka, Ratha a spol., ale o to přeci nejde! Nekoukejte na to kdo to říká (Rath), ale na obsah a ten mi jde z duše, s tím souhlasím. Neročilujme se nad osobami, ale nad tím co nám obyčejným lidem provádí! Je to hrůza ... platíme, platíme a zase platíme a stále nás někdo reguluje, usměrňuje či nám opasky utahuje - sám si přitom cpe do kampeličky. Já, to už ve svém věku nevytrhnu - čekám až mi "padne" naposledy=důchod, ale vy mladí, byste měli vyrazit do ulic a protestovat. Vy budete mít děti a budete za ně platit. Jestli to takto půjde dál, tak všechny slabé a předčasně narozené děti budou házet z oken porodnic jako v Římě ze skály. Vaše děti se nedožijí dospělosti, protože nebudete mít na operace a pobyt v nemocnici. Nad tím se zamyslete především...... je-li někdo neotesaný a v...l, tak už ho klábosením nepředěláme, ale pro zlepšení můžete něco udělat. Tam vydávejte síly.
22. 04. 2008 | 14:47

GLUM-II napsal(a):

Ha ha ha, Rath o někom bude říkat, že se vyjadřuje arogantně a frackovitě. To je fór roku, když král arogantních fracků to říká o někom jiném.
22. 04. 2008 | 16:33

j.p.š. napsal(a):

Pro pana Stejskala :
na to, že nejste schopen přečíst slovo od slova jste tady na BLOGU
dokázal nedávno - v souvislosti s paroubkem
otisknete tiskovou zprávu čssd -
-28.02.2008: Vyjádření předsedy ČSSD Jiřího Paroubka k některým komentářům denního tisku k jeho návštěvě Sýrie
22. 04. 2008 | 17:20

mago napsal(a):

Chodíte na pivo,kouříte,jíte nezdravá jídla,hulíte,čumíte na TV 10h.denně.Tak platťe 30 a 60kč u doktora a v lekárně.
22. 04. 2008 | 20:52

stejskal napsal(a):

No, tak to vidíte, pane j.p.š,

ještě že tu mám bystré a pozorné diskutující, kteří mne vždy rádi a nevtíravě na mé pochybení upozorní.

Přeji příjemný večer.

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 20:57

klk napsal(a):

Panu julínkovi může věřit opravdu jen idiot. Bohužel žijeme v české republice, kde je takových ehm myslitelů hromada.

levice = lenoši a (nebo) hlupáci
pravice= pracanti a (nebo) géniové (někteří i všehoschopní:
např věřit julínovi)
normální lidé= něco normálního mezi tím
22. 04. 2008 | 21:14

svatáprosstota napsal(a):

Tak to vám teda všem projulínkovcům moc děkuju, že jste mi nikdo nepomohl radou, jak jsem vás včera žádal. Ale, protože jsem včera nemohl psaní dokončit, musel jsme jít venčit psa (slepeckého), který má větší cenu než kdokoli z nás (nebmusí totiž platit u veterináře poplatky), tak doplním krátké pokračování příběhu. Ona asi týden poté, co jsem onemocněl já, tak totéž (patrně ode mne) dostala manželka, ta se taky samoregulovala a nešla obtěžovat lékaře (já někdě totiž vícekrát slyšel, že nejvíce se u lékařů poflakují ti otravní důchodci, protože nemají co jiného dělat). Je nevidomá (šestým rokem) silná diabetička, s transplantovanou ledvinou a slinivkou. Nakonec své pochopení pro julínkovskou regulaci překonala a šla k praktikovi, dostala antibiotika, vybrala, počkala týden a nic, poslali ji na plícní, dostala další antib., vybrala, počkala týden a nic. no a už leží od soboty plně doregulovanmá v IKEMu. A tak se mi zdá, že obvyklý pozdrav-přání "Hlavně zdraví" patrně vymizí a třeba se bude zdravit - "Hlavně Julínky". Jen se s manželkou děsíme, abychom se, ať v nebi či pekle, s takovým nějakým julínkotopolánkem nesetkali, protože už víme, jak to mají naplánováno to tam taky odregulovat a zreformovat, až se tam dostanou (doufám, že tušíte kam).
22. 04. 2008 | 21:40

ririsa napsal(a):

nevim dnes sem byl u lékaře a to máme dva obvoďáky u náa u jednoho byli tři nemocní u druhého asi dva lidé v produktivním věku opravdu nemocní... před rokem jsem se neměl šanci dostat na řadu ... důchodců kecajících o nesmyslech se změřením tlaku a zadřenou třískou v ruce plná čekárna , dnes si aspoň sednou do cukrárny protože za 30 kč si dají kavčo a zákusek a nezdržují ostatní ..... neříkám že všichni , ale když vidíte ty samé lidi den co den u doktora tak je to divné.,. dnes se vyšetří dostanou léky na měsíc a dojdou zas a až za měsíc to způsobil ten
0Kč doplatek tož k něčemu dobrý né a ti co chlastají a hulijů na to stejnak serů2pivka a startky deně to jistí
22. 04. 2008 | 21:46

Veejay napsal(a):

Nedá se odolat,
chtělo by se zvolat:
"Na tohohle fracka,
platí facka Macka!"
Ale řádná, chlapská.

Pan Rath je nepochybně inteligentní.
Ale Hermann Göring měl také IQ vyšší než 140.
Politik by asi měl mít i charakter.
Pam Rath by asi neměl být politik.
22. 04. 2008 | 21:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 04. 2008 | 00:06

Javít napsal(a):

Svatáprostota:
nezbývá mi nic než opakovat:
nechci se Vás nijak dotknout, ale ta Vaše a Vaší manželky banální chřipka byla nějak velice netradiční.
Jestliže nejste, ani po několika týdnech, v pořádku, nebyla asi tak banální. Zvláště, když jak říkáte, že běžné protichřipkové preparáty nezabraly. Ani ti lékaři nejsou vševědi, jiným lidem, např. mně pomohli velice. Takže bych je tak všechny nezatracoval.
23. 04. 2008 | 09:56

Dune napsal(a):

Dovolte mi přidat svůj osobní názor. Asi není přímo k věci, ale zamyslel se někdo nad tím co vlastně naši zákonodárci dělají? Myslím si, že se především starají o své vlastní peněženky, protože jestli to co dělají se nazývá práce za kterou berou nemalé peníze, dovolte chce se mi blít. Co si mám myslet o zákonu, který má ještě dříve než vejde v platnost čtyři a více vyjímek? Jak vykonávají svou "práci" v přítomnosti TV kamer jsme měli možnost vidět už mnohokrát. Je úplně jedno kdo je u kormidla (koryta), vždy bude jeden na druhého poukazovat a kydat hnůj ať je modrý, zelený, červený nebo puntíkovaný.
TO je asi hlavním smyslem jejich "práce".
Určitě bysme se všichni divili výsledkům jejich "práce" kdyby měli pracovat za 1,65 násobek životní minima (Platit si obědy, dopravu, ubytování atd. z výplaty podle kvality vykonané práce). A to, že melou svojí Těžce naučenou frázi, která ani vzdáleně nevystihuje téma položené otázky svedčí o jejich kvalitách coby "ODBORNÍKA" v dané oblasti.
23. 04. 2008 | 13:00

BoboHml napsal(a):

Musím jen souhlasit,ale stále se mluví jen o ohrožení poplatky pro důchodce,rodiny s dětmi.Kdo si uvědomuje,že jsou katastrofou pro ty pracující,kteří jsou na nemocenské.Já sám jsem nyní již měsíc v pracovní neschopnosti,můj příjem klesl na 6350 Kč,náklady na bydlení mám 5550 včetně elektřiny,plynu.Pan Julínek má pravdu,kdybych byl v nemocnici,nejedl bych doma ani nesvítil,ale služby musím dál platit,z čeho bych zaplatil cca 1800 v nemocnici netuším,neboť na dávky jako pracující a vydělávající člověk nemám nárok a ani po dobu nemoci nemám 100% svého příjmu,... Máte pravdu pro příště vím,že já hlupák nemám jít k lékaři,musím zatajit,že jsem prodělal úraz hlavy a omdlévám a klidně si vyrazím do svého zaměstnání - řidič nákladaku.Poplatky mne zregulují dokonale,blahopřeji už vím že nemoc je finanční sebevražda.
23. 04. 2008 | 13:13

Blue Power napsal(a):

Milí příznivci sociální demokracie! Nemám ve zvyku psát osobně laděné výzvy. Když se o něco takového pokusím, sám se tomu směji – obvykle se totiž ocitám na hranici mezi patosem a parodií. Přesto nyní cítím, že okolnosti žádají, abych se vás, milí příznivci sociální demokracie, zeptal: Tušíte vůbec, koho volíte?

Mnozí socialističtí předáci se ohánějí vámi, kteří jste méně majetní. Chudí a znevýhodnění lidé jsou jim však podle mě z hloubi duše ukradení. Mnoho socialistických politiků si libuje v bohatství a hýření a vy jste jim dobří jen k tomu, abyste je vytáhli k moci.

Zdůrazňuji, že mluvím o dnešní sociální demokracii. Neschvaloval jsem sice šťavnatou mluvu Miloše Zemana, ale pokud šlo o luxus, projevoval tehdejší šéf ČSSD netečnost hodnou ryzího socialisty, který hájí nemajetné: pojídal jelita, pil becherovku a majetek nehromadil.
http://www.zpravy.idnes.cz/...
http://www.jirimlejnek.blog...
23. 04. 2008 | 14:07

Pepik napsal(a):

Nějak mi nesedí počty pana doktora. Píše o 6 miliardách věnovaných lékárníkům formou poplatku za položku receptu. To by znamenalo průměrně 1.5 miliardy na jedno čtvrtletí. Pokud se nepletu, tolik se nevybralo na poplatcích ani sakum prdum včetně poplatků u lékaře, pohotovosti a za hospitalizaci. Pán asi přehání. Pokud v minulých letech opravdu prošlo zdravotnistvím 200 milionů dávek léků, pak potěž protěž. To je 20 dávek (ne balení ani kusů, těch bude póódstatně více) na jednoho obyvatele. Vtip je v tom, že v těchto předpisech se dřívě vyskytovaly všelijaké brufeny a acylpiriny a tomu je teď konec. To se nutně musí odrazit v poklesu počtu vydaných receptů a položek na nich, takže ti zámožní velebohatí lékárníci si určitě na ty miliardy nepřijdou.
23. 04. 2008 | 14:53

Petr Koutný (Blue power) napsal(a):

Pan David Rath opět zabodoval a kdyby se vyhlašovala soutěž o největšího „troubu roku“ tak by určitě okupoval první místa stejně úspěšně a dlouho jak Karel Gott Slavíka. A čím, že se tentokrát zase proslavil? Na oznámení ministerstva zdravotnictví o poklesu pacientů u lékařů a tudíž o prvních výsledcích reformy řekl: Není se čím chlubit!

Podle odhadu ministerstva zdravotnictví se na zdravotnických poplatcích vybralo 1,032 miliardy korun, pojišťovny díky poplatkové regulaci ušetřily 2,619 miliardy korun.Údaje o poklesu návštěv u lékaře napadl předseda zdravotního výboru sněmovny David Rath (ČSSD): "Není se čím chlubit. Tak vysoký pokles návštěv ukazuje, že k lékaři nechodili ani ti pacienti, kteří to opravdu potřebovali."

Zajímavé je, že Davídek se taky nemá čím chlubit a kdyby se mělo hodnotit jak vedl on resort zdravotnictví tak by jistě dostal zase pár pořádných facek . A že to je populista ( jako celá slavná a mastná ČSSD), pojďme se podívat co prováděl za kouzla jako ministr zdravotnictví. Takže mrkneme na to?

<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->byl jedním z prvních kdo vykřikoval nutnost poplatků ve zdravotnictví a teď se držte pevně, navrhoval 90 korun za návštěvu u lékaře a 200 korun za den v nemocnici. ( tak proč mu teďka vadí 30 korun u lékaře?)

<!--[if !supportLists]-->- Co takhle se podívat na jeho slavný výkon, kdy z pozice síly a pravděpodobně i s dávkou geniální intuice omezil zdravotní péči a stanovil limity, nad které nemohli jít doktoři neboť by jim nebylo zaplaceno a pacient musel čekat až se dočká, tedy když měl štěstí že se dočkal. <!--[endif]-->

<!--[if !supportLists]-->- Křičí jako pavián proti privatizaci ve zdravotnictví, ale on sám s tím nemá žádné veliké problémy sem tam si rád taky něco zajímavého zprivatizuje.<!--[endif]-->

A co třeba mrknout jak se z průměrného doktora stal politikem ( podotýkám populistickým politikem)

- jako předseda ČLK tlačil na neschopné soc. ministry o navýšení platů pro lékaře. Stávkoval víckrát snad než Paroubek projevoval nesouhlas vládě a dosáhl svého. Zdravotnictví se topilo v dluzích a doktorům se přidávalo.

- David Rath ještě před svým ministerským postem pracoval na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek a už v této době si nedělal nic ze střetu zájmů – předseda ČLK a jeho podnikání byl takový střet zájmů, že kdyby to nesypalo a nebo kdyby to nebyl přítel pana Paroubka, už by jsme dneska o něm ani neslyšeli.

- První krokem jako Ministra byla uvalení nucené zprávy na VZP a donucení k odstoupení paní Jiřiny Musílkové. Jako největší důvod uvalení nucené správy na VZP bylo zadlužování VZP a nespolupráce s ministerstvem ale i vrabci na střeše si štěbetají že šlo jen o dosazení svého člověka do VZP.

- proslavil se i svým výrokem aby nemocnice nezatěžovali hospodaření nákladnými operacemi.

Nevím jak Vy ale já pana Davida Ratha považuji za egoistu s obrovským JÁ, který zapomíná , podotýkám často a rád - na to co kdy říkal a co kdy dělal a vždy mu šlo jen o vlastní prospěch. Prostě zapadl do správné party mezi soudruhy z Paroubkové družiny.

Ne neříkám, že Julínek je lepší, možná je stejný či horší to záleží na názoru každého z nás, ale Davídek chce být zase ministrem a já doufám že mi zdraví ještě chvíli vydrží a to samé bych přál i Vám.
http://www.koutny.blog.idne...
http://www.sula.blog.idnes....
http://www.mfdnes.blog.idne...
23. 04. 2008 | 14:58

Pepik napsal(a):

To BoboHml: Přece pane nečekáte, že v době, kdy neodvádíte žádnou práci, budete po relativně neomezenou dobu pobírat plný plat? Ano, děje se tak u nás v případě poslanců, ale to je nehoráznost, nikoliv ideální stav. Platba strhávaná na nemocenské pojištění prostě kryje jen určité procento výdělku. Nikdo vám nebrání v tom, abyste si uzavřel připojištění, které vám v době nemoci dorovná plat nebo zajistí rentu. Ovšem to by bylo už z vaší kapsy a to se vám asi moc nechce, že. Pokud takové připojištění neexistuje, pak je nutné si na zlé časy prostě spořit. Pokud nemáte z čeho, pak je nutné pokusit se změnit zaměstnání nebo začít podnikat. Jednoduše se sám o sebe postarat neb popis vašeho zdravotního stavu to nevylučuje.
23. 04. 2008 | 15:04

Přemysl Skála napsal(a):

LN kdysi otiskly Dopis Jiřímu Paroubkovi. Jeho bývalý nadřízený z firmy Obuv Praha Přemysl Skála v něm mimo jiné píše: „Vybavuji si tvé sklony k autoritářství, schopnost veškerou odpovědnost za vlastní chyby svalovat na podřízené, neschopnost slyšet i jiný než vlastní názor a tvůj zvučný baryton, kterým ses snažil překřikovat oponenty.“ Jestli není Přemysl Skála pseudonym kmenového komentátora, měly by jej LN udělat komentátorem nyní. Nikdo totiž zatím nepopsal expremiéra lépe.

Pamatujete ještě na jeho baryton, kterým udělal z poledního televizního formátu, jemuž jsme do té doby říkali politická debata, kakofonní žumpu? Chudák moderátor Václav Moravec se dodnes bojí volit! Nebo na zametení se stranickými oponenty? A jak svaloval vinu za korupci v ČSSD na ODS? Skála jen přenesl Paroubka formovaného normalizací do současné doby formované výzkumy preferencí, jíž máme občas tendenci říkat demokracie, protože v demokraticky zvoleném parlamentu sedí i bývalý agent a bachař, co rozdával disidentům samovazby. Pokud nepočítám pár desítek kil navíc, nezměnil se Paroubek ani o píď: stejná nafouknutá bublina chorobně toužící po moci.

Ostatně jak dokazuje jeho reakce v pondělních LN, Dopis (nejen) Přemyslu Skálovi, v níž sám sebe koupe ve vlastních úspěších, především volebním výsledku. „Že bych lidi oklamal či uhranul, to se u jednoho a tři čtvrtě milionu lidí nedá předpokládat. Lidé nejsou hloupí a vidí konkrétní výsledky. A tak je tomu i v mém případě.“ Skoro mám nutkání Paroubka podezřívat, že to na rozdíl od tisíců novinových článků doopravdy napsal sám. Protože lidi jsou hloupí – a teď nemyslím jen jeho moravské voliče. Podívejte, kolik jich i v Praze oklamal či uhranul Klement Gottwald a Vladko z VyVolených. Oba taky jen všechny překřičeli.
http://www.reflex.cz/Clanek...
http://www.paroubek.pise.cz...
23. 04. 2008 | 15:45

santonino napsal(a):

S politováním konstatuji, že by opozice vůbec neměla používat tyto blogy, neboť se tu vyžívají ve své brutalitě ta nejhorší část naší společnosti- modří supy, kteří nikdy poctivě nepracovali a a ani nebudodou, snaží se jen o udržení zlodějského režimu, příležitosti si ještě něco přikrast a uhájení dříve nakradeného nebo zděděného panského majetku. Tak,či tak,jednou stejně tuto republiku vydrancují a vydají zahraničnímu kapitálu a české dovedné ručičku budou muset v budoucnu pracovat jako asiaté a nosit si zkromné jídlo do práce.Lékaři nebudou mít na lůzu čas a budou se věnovat více bohatým za štědrý sponzoring !!!
23. 04. 2008 | 16:38

pepi napsal(a):

Domnívám se, že spousta lidí v pracovní době, má spoustu času na psaní přiblblých příspěvků, které dokazují, že jejich pisatel nemá ani ponětí o čem píše. Hlavně, že zažene v práci nudu. Myslím, že je načase na ministerstvech spustit audity, které ukáží, jak moc jsou potřební tito koumáci, které živíme.
23. 04. 2008 | 16:41

Přemysl Skála napsal(a):

Já si to nemyslím pánové "..."
http://www.mfdnes.blog.idne...
23. 04. 2008 | 16:43

Javít napsal(a):

BoboHml:
v tom to právě vězí. Snahou ODS je, aby každý byl odpovědný sám za sebe.
Proto je nutné, pro takové případy, do kterého jste se dostal Vy, počítat s tím a šetřit peníze, místo toho aby se utrácelo na zbytečné věci. Potom Vás taková věc nemůže zaskočit.
Pokud je Váš příjem tak nízký, že nic nenašetříte, potom jste sociální případ, který musí řešit odbor sociálního zabezpečení, ne zdravotnictví.
Takže znovu, k lékaři vždy, kdykoliv je to nutné.
V případě, že byste jezdil s omdléváním po úrazu hlavy, je to na mastnou pokutu, víte ?
Ohrožujete tím zdraví jiných !!!
23. 04. 2008 | 18:03

Javít napsal(a):

pepi:
jak to víte, že spousta lidí zde píše v pracovní době ?
Podle sebe soudím tebe ?
23. 04. 2008 | 18:05

Antipták napsal(a):

Dej modrýmu volovi funkci a on zplodí paskvil,který je neobhajitelný,nebo to nedokáže protože je prostě dement.
23. 04. 2008 | 20:21

Jenda napsal(a):

Tan Rath je ale blbec co?
23. 04. 2008 | 22:38

Javít napsal(a):

Antipták:
Dej volovi svobodu slova a je z něho Antipták.
Jak se Vám to líbí?
23. 04. 2008 | 22:44

Antikom napsal(a):

Soudruh antipták úrovní svých příspěvků( a to nejen zde) dokazuje, že je bezduchý trousič myšlenek zvaných rudá agitace.On o tom nepřemýšlí, ještě to tak,aby si přemýšlel, stačí pár přisprostlých slov a úkol je splněn! Plán rudé agitace překročíme o 30%!
23. 04. 2008 | 23:07

David napsal(a):

K zamyšlení - cituji ze - stros.blog.iDNES.cz:

"Navíc je to podle všeho zákon protiústavní, protože v ústavě je jasně uvedeno, že každý má nárok na bezplatné zdravotnictví za podmínek jaké stanoví zákon. Pod druhou část věty se schovat nelze, nebo je snad ústava psána jako obchodní trik ve stylu "dostanete rohlík zadarmo, když zaplatíte u pokladny poplatek 2,50" ?"
24. 04. 2008 | 07:12

Hana napsal(a):

Stále nechápu tu regulaci. Mě teď paní doktorka reguluje léky na vysoký krevní tlak a nějak se jí to nedaří zregulovat. Pouze při každé její snaze zaplatím 30,- Kč a další výdaje v lékárně. Taky nechámu smysl regulačních poplatků u zubaře. Říkalo se, že občané nepečují o svůj chrup a nechodí na preventivní prohlídky a následná péče, že stojí mnoho peněz. To si myslí Julínek, že ti co nechodili na prevenci k zubaři dříve, že budou chodit teď a ještě platit poplatek? Já chodím pravidelně, poplatek jsem platila s příslibem, že za půl roku to budu mít bez poplatku. Už se těším.
24. 04. 2008 | 08:21

Albert napsal(a):

Polámal se mraveneček, ví to celá obora,
o půlnoci zavolali Julínkova doktora.

Doktor chrastil pokladničkou, Cikrt těšil neplakej,
zaplatíš - li poplateček,do rána ti bude hej.

Zaplatil mu třicet Kč,navíc ještě za předpis,
ráno skončil v nemocnici, takřka zralý na odpis.

Čtyři stáli u postýlky,Cikrt si mnul ručičky,
peníze se jenom sypou do té naší kasičky.

Nedožil se mraveneček ani druhé hodiny,
stoupla prudce zadluženost celé jeho rodiny.

Poplatky za nemocnici, kremaci i rakvičku,
dokonale vyprázdnily tu mravenčí kasičku.

Neměli už mravenečci z čeho by dál mohli žít,
poradil jim strejda Cikrt, peníze si vypůjčit.

Sjednali si rychlou půjčku za necelou hodinu,
nadlouho tak zadlužily svou mravenčí rodinu.

Tímto končí se náš příběh, a co k tomu dodat víc?
Za rok přišel exekutor,nezbylo jim vůbec nic!
24. 04. 2008 | 23:24

Dave napsal(a):

TO Lukas Busina:: A vy mate neco k tomuto blogu nebo budem dokola jen poslouchat vase primitivni vykriky??
25. 04. 2008 | 01:11

kočka šklíba napsal(a):

Dave: a to co jste napsal vy je co? Inteligentní příspěvek a je k věci, že? :D :D :D
25. 04. 2008 | 02:05

Alf napsal(a):

Místní modří svazáci podporují moje tvrzení o duševní úrovni české "pravice"
25. 04. 2008 | 07:29

Hary napsal(a):

Co to je za blbce ten Bušina?
25. 04. 2008 | 09:10

Javít napsal(a):

Alf:
nejste na tom o nic víc lépe než modří svazáci.
To Vy si jen tak neúměrně fandíte !!
25. 04. 2008 | 10:25

Borec napsal(a):

Pokud je mi známo, tak všichni doktoři i lékárníci vyštudovali za socialismu zadarmo ! Vždy patřili do horní vrstvy co se týče platu. Tak proč jim ještě těm nenažranům budeme ještě cpát do chřtánu naše důchodcovské peníze. Proč ten idiot Jujin s tim trpaslíkem neplatí za každou položkz 3000,- aby poznali na vlastní kůži jaké to je.
25. 04. 2008 | 10:26

V.J. napsal(a):

Nevážený pane Jane K, debilů v této republice je dost velké množství, na vás ale žádný z nich nemá.
25. 04. 2008 | 10:41

Javít napsal(a):

Borec:
lékaři rozhodně dělají důležitější a odpovědnější práci, než je Vaše nenávistné, hloupé a zesměšňující psaní.
25. 04. 2008 | 11:33

Jo... napsal(a):

Teď už nevím, kdo to prosazoval 90 Kč za jakoukoli návštěvu doktora a 200 Kč za den v nemocnici, byl to nějaký blbe.ček...jo, Ráth ! Před několika lety. A TEĎ MU VADÍ třetinové platby. Co dodat a neurazit zvíře ???
25. 04. 2008 | 15:36

Ceslav napsal(a):

Jediný kdo mele a mele pane Rathe jste vy a pár vašich spolustraníků. Když Mele váš předseda, nemá jeho mlení, narozdíl od vašeho mlení a mlení pana Haška, hlavu ani patu.
Vy jste chytrý člověk bohužel schopný ze sebe dělat hlupáka, aby jste působil na tu skupinu občanů, kteří neměli možnost dosáhnout vyšší vzdělání nebo kterým panbů většího vzdělání nenadělil.
Vy víte, ale záměrně překrucujete regulační poplatek jen za poplatek. A pokud nevíte co znamená slovo regulace doporučuji Google.
Jedná-li se o regulační poplatek, tak je normálnímu člověku (ne dnešnímu paroubkovskému sociálnímu demokratovi) jasné, že má plnit funkci regulační a tu bohudík a k vaší nelibosti plní a není to poplatek za nějakou službu či provedenou činnost.
Pro jistotu ještě jednou zdůrazním REGULAČNÍ POPLATEK a ne poplatek. Vy to jistě víte, ale schválně melete a melete.
25. 04. 2008 | 17:36

B.Wagner napsal(a):

Jediný kdo mele a mele je "Ceslav" a jemu podobní. Vy víte, ale záměrně překrucujete regulační poplatek jen za poplatek. A pokud nevíte co znamená slovo regulace doporučuji Google.
Jedná-li se o regulační poplatek, tak je normálnímu člověku (ne dnešnímu modrému ptákovi ať už s gulema nebo bez) jasné, že má plnit funkci regulační a tu u dětí v inkubátoru ani u lidí v komatu bohužel a k vaší nelibosti NEPLNÍ a a ani plnit nemůže, pomineme-li euthanasii. Pro jistotu ještě jednou zdůrazním REGULAČNÍ POPLATEK a ne poplatek. Vy to jistě víte, ale schválně melete a melete.
25. 04. 2008 | 19:28

Radek 71 napsal(a):

Rozumím tomu,že někomu vadí ,že mudr Rath ,kritizuje něco, co možná kdysi sám prosazoval.Tak to ale v politice chodí.Stejné obraty lze pozorovat všude i napravo našeho politického spektra.Ostatně každý má právo změnit pod tíhou okolností názor.Tím si asi hlavu příliš nelámou tvůrci reformy.Původně děti platit poplatky neměly,ale když to mohli změnit,změnili raději názor a poplatky nechali pro všechny.Tvrdí,že poplatky jsou standartní v celé Evropě,ale když se jich zeptáte jestli platí i děti,odpovědi se nějak nedočkáte...Také jsem navštívil dětskou lékařku se svými dvěma dětmi.Věděl jsem ,že mají virozu.Náhlá vysoká teplota,kašel,rýma,ale ten kašel.Své děti mám rád a ten kašel se mi zdál až moc silný .Co když se tam už klube zápal plic.Pro jistotu je raději vezmu k lékařce.Ať je poslechne."Mají virozu"Dozvídám se od lékařky.Následuje seznam léků které jim můžu dát.Znám je ,protože si je kupuju vždy do zásoby,abych byl připraven.Zaplatím 60 korun a jedu zase domů.Asi jsem v této chvíli zneužil lékařské péče,ale věřím,že paní lékařce to vůbec nevadí.Pojišťovna to stejně zaplatí a já jako bych slyšel "Tak kolik to máme dnes sestři? "A potom se podělí,zajdou na oběd ,nakoupí a počkají,až zase zítra někdo zneužije lékařskou péči.Protože podle logiky naši vlády ,každý kdo navštívil lékaře zneužil lékařskou péči.Prostě ,princip kolektivní viny.Chápu,že někdo chodí k lékaři zbytečně,ale opravdu si myslí ministři,že tam chodí někdo zbytečně s dětmi i vy Ceslave si to myslíte?Máte děti ? Musel jste je někdy přemlouvat,aby jste je dostal k lékaři?Vy možná ne,protože jinak by jste pochopil nesmyslnost poplatků u této kategorie pacientů.Navíc ty peníze nepůjdou do systému,ze kterého jsem je v této chvíli údajně odčerpal,ale spíše na nějakou hezkou halenku pro sestřičku nebo lékařku.Potom si ještě počká,až ji pojišťovna zaplatí za mou návštěvu podruhé no a potřetí částku kterou dostává zato,že má kartu mých dětí.Což ještě nebude všechno,protože se u ni během dne objeví několik dealerů farmaceutických firem,který ji "přesvědčí",že právě lék jeho firmy je ten nejlepší. Nedělejte si iluze,že tomu tak není.Jen si někdy všimněte,jaké obrázky vidíte v čekárně,jakou propisku používá lékař,někdy i tričko ,či svetřík nese název léku.Nejsem závistivý a lékařů si nesmírně vážím,takže jim to i přeji.Jenom stále nechápu,co jsem měl udělat jinak.Počkat doma,jestli se to náhodou nezlepší a děti přestanou kašlat?Třeba jim ale poškodím zdraví a budu si vyčítat,že jsem to udělal kvůli 30 korunám a tak raději příště zase zneužiji lékařskou péči a nebudu riskovat.To všechno si asi všichni v Evropě uvědomili.Až na pana Julínka.Je už to asi dlouho co byl otec malých dětí,pokud kdy byl,ale není to zase tak dlouho,co byl lékař .A podle toho také vypadá reforma.Vzniká nám tady však paradox,kdy ti,kvůli kterým zde lékaři jsou,pacienti, se stávají rukojmím pro výběr peněz na zlepšení životní úrovně lékařů.
25. 04. 2008 | 19:34

Dr. Venda napsal(a):

Nazývat věci pravým jménem

Pan Rath jako jeden z mála českých poliků se nebojí nazývat věci pravými jmény.

Otázka je, kam takový způsob komunikace vede? Jestli k dosažení nějakého koncensu nebo spíše ke konfliktním situacím a znemožnění dalšího jednání. Já osobně se přikláním k té druhé variantě.

Tato skutečnost však nemění nic na tom, že Julínkova zdravotní politika, ale i celá politika legalizovanch banditů z ODS, vede jen k okrádání střední vrstvy a těch přijmově slabších.
26. 04. 2008 | 10:21

Blue Power napsal(a):

Vy mě stejně připomínáte prostitutka, pane Rathe. Nejdřív jste hájil tvrdošéjně zájmy lékařů a dnes jim jejich (svůj) zájem urputně odpíráte. Vždyť jim poplatky usnadnili práci, ba co více, mají o něco málo lepší příjem.
Vy jste oportunista těžkého kalibru, pane Dr.Rathe. Na to musí mít člověk žaludek.
Zajímavé je, že Davídek se taky nemá čím chlubit a kdyby se mělo hodnotit jak vedl on resort zdravotnictví tak by jistě dostal zase pár pořádných facek . A že to je populista ( jako celá slavná a mastná ČSSD), pojďme se podívat co prováděl za kouzla jako ministr zdravotnictví. Takže mrkneme na to?

<!--[if !supportLists]-->- <!--[endif]-->byl jedním z prvních kdo vykřikoval nutnost poplatků ve zdravotnictví a teď se držte pevně, navrhoval 90 korun za návštěvu u lékaře a 200 korun za den v nemocnici. ( tak proč mu teďka vadí 30 korun u lékaře?)

<!--[if !supportLists]-->- Co takhle se podívat na jeho slavný výkon, kdy z pozice síly a pravděpodobně i s dávkou geniální intuice omezil zdravotní péči a stanovil limity, nad které nemohli jít doktoři neboť by jim nebylo zaplaceno a pacient musel čekat až se dočká, tedy když měl štěstí že se dočkal. <!--[endif]-->

<!--[if !supportLists]-->- Křičí jako pavián proti privatizaci ve zdravotnictví, ale on sám s tím nemá žádné veliké problémy sem tam si rád taky něco zajímavého zprivatizuje.<!--[endif]-->

A co třeba mrknout jak se z průměrného doktora stal politikem ( podotýkám populistickým politikem)

- jako předseda ČLK tlačil na neschopné soc. ministry o navýšení platů pro lékaře. Stávkoval víckrát snad než Paroubek projevoval nesouhlas vládě a dosáhl svého. Zdravotnictví se topilo v dluzích a doktorům se přidávalo.

- David Rath ještě před svým ministerským postem pracoval na ministerstvu zdravotnictví jako náměstek a už v této době si nedělal nic ze střetu zájmů – předseda ČLK a jeho podnikání byl takový střet zájmů, že kdyby to nesypalo a nebo kdyby to nebyl přítel pana Paroubka, už by jsme dneska o něm ani neslyšeli.

- První krokem jako Ministra byla uvalení nucené zprávy na VZP a donucení k odstoupení paní Jiřiny Musílkové. Jako největší důvod uvalení nucené správy na VZP bylo zadlužování VZP a nespolupráce s ministerstvem ale i vrabci na střeše si štěbetají že šlo jen o dosazení svého člověka do VZP.

- proslavil se i svým výrokem aby nemocnice nezatěžovali hospodaření nákladnými operacemi.

Nevím jak Vy ale já pana Davida Ratha považuji za egoistu s obrovským JÁ, který zapomíná , podotýkám často a rád - na to co kdy říkal a co kdy dělal a vždy mu šlo jen o vlastní prospěch. Prostě zapadl do správné party mezi soudruhy z Paroubkové družiny.

Ne neříkám, že Julínek je lepší, možná je stejný či horší to záleží na názoru každého z nás, ale Davídek chce být zase ministrem a já doufám že mi zdraví ještě chvíli vydrží a to samé bych přál i Vám.
http://www.koutny.blog.idne...
26. 04. 2008 | 12:47

Vaca napsal(a):

Pane doktore,
nenechte se odradit a vytrvejte ve svém boji proti darebákům z ODS. Držím Vám palce. Máte dost příznivců.Trefil jste ve svém příspěvku do černého. Mnžství špíny v pokleslých reakcích je nevídané.
26. 04. 2008 | 15:02

Radek 71 napsal(a):

Já aktivitám pana doktora Ratha rozhodně fandím.Určitě to není žádný beránek,ale to je přesně to jak lze s mafií ,která prorostla a povýšila na součást vládní politiky jediným způsobem bojovat.Pokud se nikdo dostatečně hlasitě neozve,tak hezky v tajnosti se z nás stanou poslušné ovečky na kterých se každý přiživí.Je to léty vyzkoušená praxe a říká se tomu VYTLOUKAT KLÍN KLÍNEM.Pan Julínek má dávno jasno v tom,kdo je jeho cílová skupina,která má na reformách vydělat.Je jasné,že průměrný občan a pacient to není....
26. 04. 2008 | 16:15

adam napsal(a):

Pane Rathe, počítáte zřejmě s krátkou pamětí národa... Proč brojíte proti poplatkům, když jste s touto ideou vyšel na všeřejnost daleko dříve, neýž Julínek?
Tiskové prohlášení LOK (30. 3. 1999)
David Rath 19.5.2000
4) Převod části spotřební daně za alkohol a cigarety do kapitoly zdravotnictví státního rozpočtu. Převod DPH za léky, zdravotnické přístroje a materiál do kapitoly zdravotnictví státního rozpočtu
5) Zvýšení spoluúčasti pacientů na úhradě zdravotní péče. Z veřejných prostředků je v ČR hrazeno 91,8 % péče oproti 75 % v průměru EU. Spoluúčast je z větší části chybně centrována pouze do léků a stomatologických výkonů. Navrhujeme hospitalizační taxu v nemocnici 100 Kč denně (přinese 1,6 mld.), poplatek 50 Kč za výkon LSPP (130 milionů), poplatek 200 Kč za návštěvu lékaře v domácnosti (0,8 mld.). Dále navrhujeme poplatek 5 Kč za recept, spoluúčast pacientů na převozech sanitními vozy, které nejsou nutné a úhradu péče v LDN se sociálního rozpočtu. Požadujeme umožnit připojištění na tyto služby a nadstandardní péči.

S těmito návrhy na řešení krize ve financování zdravotnictví jsme seznámili ministra zdravotnictví dne 23. 3. 1999. Ministerstvo zdravotnictví dosud nijak nereagovalo.
26. 04. 2008 | 21:51

V. napsal(a):

Mas usmev jako Jidas Davide, to nevesti nic dobreho.
27. 04. 2008 | 08:47

Javít napsal(a):

Nechápu ty, kterým jsou veletoče pana Ratha sympatické.
Někdo tady napsal, že u politika je změna názorů běžná.
No nevím, otočit názor každou chvíli o 180°, jen proto, že to lahodí oku "lidu", to zase není tak běžné a korektní.
27. 04. 2008 | 10:25

Vladimír napsal(a):

Jak zrušit doktora Ratha ?
27. 04. 2008 | 12:37

svataprostota napsal(a):

ririso měl(a) by jste obětovat 30 Kč a nechat se vyšetřit, protože pokud tropíte takové hlouposti, jaké jste napsal(a), mohlo by to nekomu i ublížit na zdraví. Vysvětlete nám např., jak můžete potkávat den co u doktora ty samé lidi, když vy nejste ten, kdo tam chodí zbytečně obtěžovat. A co týče toho, za co utratí lidé ještě jiných ikskrát svých 30 Kč, tak by se měli vzpamatovat všichni projulínkovci, protože to už bychom se pak museli ptát i vás, za co utratíte každou svou korunku. To je přece každého věc a nikdo by se neměl povyšovat na všemohoucího, aby hodnotil, za co kdo může utratit a za co ne. Pokud jste to někdo doposud nepochopili, tak vemte 30 Kč a běžte taky k doktorovi, protože to moc potřebujete.
27. 04. 2008 | 12:52

Jan Pechanec napsal(a):

Dobrý den, nevím, proč se v diskuzi věnujete převážně autorovi. Napsal celkem srozumitelně to, co se děje s regulačními poplatky a přisadil si vlastní názor. V tomto systému bych byl pro zrušení poplatků nebo zrušení zavedení soukromé zdravotní péče a zrušení zdr. pojištění. Rozhodně by se slušelo vyškolit personál, aby byl trochu ohleduplný a věděl, kdy má právo pobírat poplatky. Bohužel toho je stále více, na co si můžeme stěžovat, ale děláme něco pro to, abychom své problémy vyřešily? Raději budu zticha a zase ráno poběžím do práce, abych mohl podpořit stát svou prací (resp. můj zaměstnavatel).
27. 04. 2008 | 21:44

LEVAK napsal(a):

Polámal se mraveneček
Polámal se mraveneček,ví to celá obora,
o půlnoci zavolali Julínkova doktora.
Doktor chrastil pokladničkou,
Cikrt těšil, neplakej,zaplatíš li poplateček,do rána ti bude hej.
Zaplatil mu třicet Kč,navíc ještě za předpis,
Ráno skončil v nemocnici,takřka zralý na odpis.
Čtyři stáli u postýlky,
Cikrt si mnul ručičky,
peníze se jenom sypou do té naší kasičky.
Nedožil se mraveneček ani druhé hodiny,
Stoupla prudce zadluženost celé mravenčí rodiny.
Poplatky za nemocnici,kremaci i rakvičku,
Dokonale vyprázdnily tu mravenčí kasičku.
Neměli už mravenečci z čeho by dál mohli žít,
poradil jim strejda Cikrt,peníze si vypůjčit.
Sjednali si rychlou půjčku za necelou hodinu,
Nadlouho i pak zadlužili svou mravenčí rodinu.
Tímto končí ten náš příběh a co k tomu dodat víc,
za rok přišel exekutor,nezbylo jim vůbec nic.
27. 04. 2008 | 22:00

mlejn napsal(a):

K panu Rathovi se nema cenu vyjadrovat. Padlo to tu nekolikrat. Prevlikac kabatu, ktery svymi populistickym a demagogickym lhanim schopen urazit i neslysiciho.
Nechapu par veci:
Jak muze nekdo zavrhovat s opovrzenim neco, co sam prosazoval?
Jak muze nekdo chapat poplatek u doktora jako zlo, kdyz se jedna o poplatek za peci pro nas samotne a vime, ze jiz leta je zdravotnictvi v cervenych cislech?
Jak to, ze priznivci pana Ratha hani a kritizuji lekare a ostatni personal v nemocnicich? Verim, ze kazdy z vas, kdo to udelal, ani netusi jake to je v teto "branzi" pracovat.
A jedna se o 30 Kc. Zacinam chapat, proc se na Plzensku rika "asocialni demokracie".
S pozdravem M.
27. 04. 2008 | 23:42

jogín napsal(a):

Pokud vás zajímá pozadí reformy zdravotnictví, přečtěte si tohle:
http://seamyside.blog.cz/08...
28. 04. 2008 | 09:55

Javít napsal(a):

Zdá se, že LEVAK by měl také obětovat 30 Kč a zajít k psychiatrovi.
28. 04. 2008 | 12:36

Lida napsal(a):

Přeji Vám všem krásný a dobrý den, místo toho tlachání raději něco dělejte. Pan Rath má pravdu a nestydí se za ní. Proč se musí platit lékaři v ordinaci jenom proto, aby mu šly peníze do jeho kapsy a nic se tam nezmění. Bohužel se nezmění ani jeho přístup k pacientovi. Pokud byl lékař dobrý, bude i nadále a nejde mu o 30 korun, pokud dobrý nebyl, nezmění ho ani těch uváděných 30 korun. Pokud někdo aspoň občas zajde k lékaři, dobře ví, o čem mluvím. A co se týká lékáren, tak tam už mně vůbec není jasné, proč jim tam mám dávat 30 korun za každou položku na receptu. Myslíte si někdo z Vás, že mně ty léky více pomohou. Jde to panu majiteli lékárny do kapsy, ten sebere peníze a na pacientovi mu vůbec nezáleží. Proč je tolik lékáren a všechny prosperují? To není tím, že by bylo více nemocných lidí,ale je to pro ně zlatý důl. U nás ve městě si i doktoři vzali lékárny a zrušili si svoje ordinace, a proč asi. To Vám je snad všem jasné
28. 04. 2008 | 13:23

jarda napsal(a):

Souhlasím s MUDr. Rathem. Regulační poplatky nic neregulují. Je to jen další přilepšení soukromým lékařům, lékárníkům a zdravotnickým zařízením. Myslím, že není žádný problém vymyslet systém, aby si pacient připlatil za pobyt v nemocnici, t j. vyčíslit náklady na jeho stravu, ale nikoliv paušálem, jak učinila tato vláda. Každý pacient totiž dostává něco jiného, je celá řada pacientů, kteří po operaci jíst nemohou vůbec, a to i celou řadu dnů. Vím, bylo by to složitější, ale rozhodně spravedlivější. Limit, který byl v rámci tzv. regulací stanoven, je naprosto k ničemu, neboť jsem se již setkal s případy, kdy lékař sice julínkovné vybral, ale protože pacient si neřekl o potvrzení, tak ho prostě nevykázal. A dovolání? Není! Současné vládě ale nejde o žádnou spravedlnost, ale pouze o prachy, to je jasné. Koneckonců, je známo, že právě lékaři jsou důležitými voliči ODS. Tak proč jim na úkor národa nepřilepšit?
29. 04. 2008 | 05:49

Táta Hujer napsal(a):

Ten první odstavec sedí na Tebe Davide. Nejseš hloupej, ale způsob jak se prezentuješ je velmi nešťastnej. Doufám, že jednou tam nebudeš ty proti předsedovi ÚS dosazeným ODS. S tvojí arogancí a brilantní užvaněností by ses mohl politicky zničit.Bala by to velká škoda, přišli jsme o Sládka, slabej odvar Toplánek asi taky zmizí a tak zůstaneš posledním politickým klaunem ty.
29. 04. 2008 | 07:13

robert.star napsal(a):

Jen jedna věta mi stačila, abych přestal číst. Napadat ostatní již v úvodu...
29. 04. 2008 | 08:14

mm napsal(a):

Kdo to tady pořád mluví o tom jak ubylo pacošů v čekárnách. Dnes jsem byl s partnerkou na poliklinice a tam byly tak plné chodby pacientů, že jsme raději odešli. Žádnou regulaci nevidím!
29. 04. 2008 | 19:02

Vlček napsal(a):

Modrá síla, modrá neférovost.
Regulační poplatky téměř nic neregulují. Zprvu bylo avizováno, že příjmy z nich nejsou pro systém nijak důležité.
Najednou je všechno jinak.
A kdo nejvíc lže ten i nejvíc ..... .
A Dr.Rath to není.
29. 04. 2008 | 21:15

marcela matejkova napsal(a):

Doktor Rath má naprostou pravdu!!Skoda, ze takovych neni v parlamentu vic. Vsichni, kteri ho urazi se mohou stydet a zamest si pred svym prahem.Pozn. Ve vetsine zap. statu se poplatky u lekare neplati.
30. 04. 2008 | 10:40

m+j+e+d napsal(a):

To je spravny nazor. Doktor Rath je bezvadny sympatak. Uvazuje realisticky na rozdil od modrych ... Jen tak dal! Jsme s vami!!!!
30. 04. 2008 | 10:42

dagmar polackova a spol. napsal(a):

Naprosto nesouhlasime s Julinkem. MUDr. Rath je odvazny, ze se neboji rict svuj nazor, ktery take sdilime.
30. 04. 2008 | 10:44

Zuzka napsal(a):

Nesouhlasím s poplatky. Jak už bylo napsáno,když je lékař slušný, příjemný, byl takový i bez poplatků, když má vztah k pacientovi jako ke kusu, nijak se nezměnil za poplatek 30Kč. Naštěstí mnoho k léřaři nechodím, ale to co jsem musela, nevidím naprosto žádnou změnu, že by se mi více věnoval, jen dbá /ev.jeho sestra/ na to,abych zaplatila, když jsem si řekla o potvrzení,díval se na mne jako na oběžující hmyz. K čerpání velkého množství léků ? To má přece hlavní slovo lékař co a v jakém množství ho pacientovi předepíše, takže pokud dochází k velké spotřebě, jsou za to odpovědni hlavně lákaři. A přidat lékárníkům ? Tomu už vůbec nerozumím, neznám ani jednoho ani z doslechu, že by se mu dařilo špatně, a to jsou lékárny ,alespoň v Praze na každém kroku.
30. 04. 2008 | 11:06

Franta napsal(a):

At zije Rath,doufam,ze ti odeesacky analfabeti a hulibrci dostanou za vyucenou ihned po dalsich volbach.Ja myslim,ze 70 procentum lidi chybet nebudou.Ale je dobre,ze se dostali do vlády.Lidi se ponaučili a už se to nikdy nestane.A takoví rádoby inteligenti nám tady velí.Topolánek a celá ODS si udělala ze státu soukromou firmu.Doufám,že po volbách půjdou sedět i s lidovcema.ODS -HNUS!FUJ!!!TAJBL
30. 04. 2008 | 17:34

Kryštof Harant z Polžic a Berzdružic napsal(a):

Pane doktore Rathe.Jste sebestřednej blbec.Vaše ego je neskutečný.Je Vám totiž úplně jedno,kdo vládne.Socani?Komunisti?ODS?Američani?Japonci?Jde Vám totiž jenom o jedno,mít ze všeho prospěch.Kdyby tady byli u moci třeba fašisti a dali Vám nějakou funkci ve vládě,tak je budete adorovat.
01. 05. 2008 | 00:07

J.W.Schwarcz napsal(a):

Pan doktor Rath je egoista,převlíkač kabátů a sebestřednej blbec,který si myslí,že všemu rozumí.Bohužel český národ nechápe-nebo nechce pochopit,že to tak není.Pan doktor Rath mluví jako kniha,zblbne polovinu národa a slíbí nemožný.
01. 05. 2008 | 00:51

Tomáš napsal(a):

Toto křivě přísahali Dr. Mengele Julínek a jeho Goebels Cikrt:
Ženevský lékařský slib (1948) Sestaven WHO, je považován za moderní formu Hippokratovy přísahy. V okamžiku, kdy nastupuji profesionální lékařskou dráhu, zavazuji se slavnostně, že svůj život zasvětím službě lidstvu. Své učitele budu zachovávat v patřičné úctě a vděčnosti. Své povolání budu vykonávat svědomitě a důstojně. Zdraví mých pacientů bude mým nejpřednějším zájmem. Budu zachovávat v tajnosti vše, co mi důvěrně svěří. Všemi prostředky, které mi budou dostupné, budu udržovat čest a důstojné provozování lékařského povolání. Své kolegy budu považovat za své bratry. Nedopustím, aby se náboženské, nacionalistické, rasistické, stranické nebo třídní předsudky vetřely mezi mé povinnosti a pacienty. Budu s největší pozorností ochraňovat lidský život, a to od okamžiku jeho vzniku. Ani nátlak a vyhrožování mne nedonutí k tomu, abych své lékařské znalosti obrátil proti některému člověku.
01. 05. 2008 | 00:58

Jarda S.Nachtigal napsal(a):

To snad nemůže myslet nikdo vážně,že píše,ať žije Rath!Nikdy nic pro nikoho neudělal a ačkoliv je socan,nic ho nezajímá a myslí jenom na sebe.Já,já,já já jsem Rath,já mám vždy pravdu,a demokracie je na nic.Pan doktor Rath se spojí třeba s čertem jen aby měl výhody,prebendy,tak jak to mají konec konců všichni v parlamentu.Káže vodu a pije víno.
01. 05. 2008 | 01:13

Smart napsal(a):

Davide, fandím ti. Ta modrá špína potřebuje drsného čističe a to ty umíš.Trefný komentář.
01. 05. 2008 | 09:50

anonymous napsal(a):

Za vším jsou stupidní zákony stupidních a zlých následovníků.Že jsou prasata a soudy jim to schvalují je jedna velká korupce řízená hlavou stupidních.
Bezcharakterní hamižná vláda!
Bezcharakterní pravda!
Stupidní společnost která si to nechá libit a nic proti korupci nedělá!Jak odporní a nevychovaní jste!!
01. 05. 2008 | 12:02

Javít napsal(a):

dagmar polackova a spol.:
Můžete říct v čem je Rath odvážný ?
Vždyť ten si za svoje buranství nezaslouží nic jiného než dostal od Macka, pár pořádných facek.
01. 05. 2008 | 21:37

Vasja napsal(a):

Moj farár řekl že David Ratz je izraelsky špyón kery kaže nepravu nekřesťansku víru a že mu nemame veryť ale ja mu verym anšto je kamarad inžinyra Paroupeka a to mi stači a taky je doktor socialistycký a to je víc než ten špyón a i kdyby tak každy ma nějaku uchylku třeba že je uplně blby a fandi modré špině v čele s Burzikom a Jacquesovovou.Tak co.
02. 05. 2008 | 06:35

Jaroslav Moučka, Nový Jičín napsal(a):

Ráthe,
vy jste skutečně hovado bezkonkurenční. Je věru úsměvné, když chodící synonymum arogance napadá ostatní z arogance. Vás nám byl v té politice opravdu čert dlužen. To co ČSSD předvádí poslední roky v čele s rajským Paroubkem a Vámi coby jeho pucflekem není státotvorná opoziční politika, ale špatně skrývaná patologická touha po moci a prebendách. Jak mi ODS leze na nervy, tak se alespoň snaží nějak reformovat problémové oblasti. Vy jste, Ráthe, nedělal reformu zdravotnictví, ale jen jste se snažil udělat vše pro to, abyste dostal zdravotnictví pod kontrolu té vaší "chceme koryta a prachy" strany, když už vám tak krásně odplynulo se změnou správního uspořádání, přerozdělením kompetencí a prohranými volbami do krajů pod křídla ODS.
Zkuste se dovzdělat (a tím myslím snad celou tu vaši odpornou partaj) v ekonomických otázkách, protože byste se dozvěděli, že nejefektivnější stát je ten, který kontroluje minimum sektorů společnosti a tedy pokud možno minimálně přerozděluje. Vy byste nejraději přerozdělili všechno, co tahle společnost vytvoří, abyste si z toho mohli co nejvíce ulít. Ono totiž, když není co přerozdělovat, tak není korupce. Protože neumíte zemi zvelebovat, tak uplácíte lidi psatelkovným a flákáče všemi možnými dávkami. Ale Vám osobně, Ráthe, je tohle všechno počítám jedno. Vy jste v té ČSSD protože vás v ODS nechtěli, tak jim to teď dáváte vyžrat seč vám vaše nevymáchaná huba stačí. Doufám, že tu vaši účelovou prolhanost voliči prohlédnou dříve než vhodí lístek do urny, protože nebude větší katastrofy než čssd u moci
PS: nejsem členem ODS, a bohužel doba těžkých kalibrů Zemana a Klause už pominula. Dnes je to v té politice samé béčko v ODS, céčka v ostatních stranách a komouši mimo škálu. Zvracím kudy chodím. Jak napsal pan Bělohradský jsme společností nevolnosti
02. 05. 2008 | 15:11

Jirka napsal(a):

Vážené dámy a pánové, domnívám se že urážet kohokoliv není předmětem této názorové diskuse ale vyjádřit názor na poplatky.Mnozí z vás si nedovedou představit že oněch pouhých 30 + 30 Kč je pro někoho jídlo na 2 dny. pokuste se spočítat kolik potřebuje jednotlivec peněz na úhradu nájemného ,vodného a stočného,elektřiny a plynu topení možná vás tato částka překvapí.Zjistěte si skutečný plat nebo důchod jednotlivce a ne jakési tabulky které neodpovídají pravdě . pokud nebudeme chodit k lékaři včas odrazí se to na delší nemocnosti v pozdější době a doplatíme na to všichni
02. 05. 2008 | 18:40

Jan Boček napsal(a):

Je hezké, jak se tu všichcni vyléváte ale nic k věci. Nemám nic proti poplatkům, zdraví je jedna z mála věcí za kterou si zaplatím rád. Otázka je, jestli se to promítne i v péči, což se po zprivatizování nemocnic asi nestane. Nechápu, ale že si musejí brát jako rukojmí zmiňované děti v inkubátorech a důchodce, kterí brzy budou prát o místo u vybírání popelnice. Divím se, že se nášnárod ještě neodhodlal k další defenestraci dříve než bude pozdě. Vždyť ankety u článků byjí přímo do očí, stejně jako názor většiny na radar. Proč si ti arogantní břídilové stále razí svou bez ohledu na veřejné mínění? Jednoduše proto, že už si tahle sebranka "gaunerů" na úplatcích pro sebe nahrabala dost a jsou to pouhé "dalíkovské" loutky a pro své rodiče už mají zajištěné místo v luxusních penzionech pro seniory. Snad se jim to všechno jednou vrátí a sami si šáhnou hluboko do kapes až se budou dávat dohromady po čtvrté defenestraci.
02. 05. 2008 | 21:30

Javít napsal(a):

Jirko,
problém těch, kteří nemají 30 Kč na poplatky, musí řešit odbor sociální péče, ne zdravotnictví.
Ve zdravotnictví jde o systém, ve kterém by mělo být minimum vyjímek. Souhlasil bych s tím, aby poplatek nebyl vybírán u dětí, např. do 10 let.

Jan Boček,
s těmi důchodci u popelnic to silně přeháníte.

Co se týká radaru, myslím si, že právě zde se ta většina odpůrců mýlí. Když Churchill v r. 1937 tvrdil, že bude brzy válka a že Británie na ni není vojensky přichystaná, sklidil posměch britského parlamentu a celé země.
No a válka byla.
Je potřeba být připravený. A nechť mi nikdo neříká, že dnes je jiná doba.
Není, dějiny se opakují a lidstvo se z toho nepoučilo.
Lidstvo je nepoučitelné !!!
02. 05. 2008 | 22:39

Zdeněk Bouška napsal(a):

Pane doktore, je špatně, když zákonodárce musí obhajovat svůj krok u Ústavního soudu. Je hůře, když není schopen ho obhájit. Je nejhůře, když v takovém případě nereviduje své rozhodnutí. Jinak - jsem zastáncem regulačních poplatků pro občany, kteří vykazují jakýkoliv přímý příjem (mzdu, důchod). Přeju hezký den!
03. 05. 2008 | 08:45

Oponent napsal(a):

Zase se ukazuje, že je třeba vše řešit "referendem" třeba i NETovým, protože z této debaty jasně plyne, že k poplatkům je třeba zaujmout postoj většiny, a ten už je jasný všem, co čtou a poslouchají kolem sebe. Jen je třeba nějak donutit VLÁDNOUCÍ FENIALITU, aby tato přání lidu poslouchala!!! I já se přikláním k názoru, že buď se poplatký zruší pro všechny, nebo se zavedou pro všechny!! Jediná vyjímka musí být děti!!! A věk by měl být určen podle toho, kdy si děti mohou začít vydělávat!! Já to vidím reálné na 16 !!!
03. 05. 2008 | 11:26

Petr Moučka napsal(a):

Zrovna jsem se poprvé od voleb podíval na zprávy na netu, protože jinak jen pracuji a koukám jak blázen!!! Ti hovada Paroubek, Gross, Rath a další jsou ještě na svobodě? NO TO SNAD NÉÉÉÉ!!!! JAK JE TO MOŽNÉ? CO SE STALO? TO MEZITÍM BYL KOMUNISTICKÝ PUČ? OKUPUJE NÁS SEVERNÍ KOREA S KUBOU? VYSVĚTLETE MI TO NĚKDO PROSÍM...
03. 05. 2008 | 12:18

Johny napsal(a):

Pro všechny idioty, co to doposud nepochopili, ač jsou toho plná média: regulační poplatek je na západě běžná praxe, všede je navíc vyšší! Jen za ty kevćy bych vám napařil 20 Euro jako v Německu! Ať si zvykáte. Není to ani v rozporu s Hyppokratovou přísahou, neboť za prvé to nezavádí lékař ale úředník a za druhé to reguluje zdravotnictví ku propěchu všech, odpadnou totiž ti, co přišli jen simulovat popř. se ohřát nebo pokecat do čekárny. Takže ten, kdo to potřebuje, přijde na řadu i rychleji. Navíc kdyby to tak bylo, asi těžko by to fungovalo v rozvinutějších demokraciích na západ od nás už léta, že? Začněte konečně používat hlavu!!!
03. 05. 2008 | 12:34

fň napsal(a):

Johny plácáš hámotiny, jakejch 20 eurošů, při každé návštěvě?
Tak to dopověz a ne že řekneš jen kus blábolu, jo používej hlavu, co kde odpadne, jakej simulant, když mě praktickej pošle k odbornému, jak když jsem prodělal raka a musím chodit na pravidelné kontroly na hematolog, imunolog, osteocentr. urolog. a platím tam taky, mě osobně to nevadí, ale nevidím v tom žádnou logiku z hlediska regulace, jinak jako jak se v tomhle státě hospodaří, miliony a miliardy lítaj komínem, nikde nikdo aby šetřil, tak se šáhne do lidí, co ti šmejdi ve vládě a parlamentu dokázali a je jedno které jsou barvy a berou plat jako by byli kingové, kecat umějakorát v poledne v televizích, jinak kulový.
03. 05. 2008 | 18:11

(skoro)obdivovatel napsal(a):

No Vy jste se zase předvedl doktore. Dělat si šašky z ostatních, to umíte. Víte, že Váš pohled ukazuje především na Vás? Když děláte z ostatních šašky, sám jste za šaška. Stojí Vám to za to? Měl jste dost příležitostí předvést, jaký jste borec a taky jste to ukázal, obraz (lidské) bídy a utrpení. Člověče, i když se někomu nemusí všechny nynější reformní kroky líbit, když pochopí, že kritizovat je znamená postavit se s Vámi do řady, tak to raději vydrží tu reformu. S veškerou úctou
03. 05. 2008 | 18:51

Kočka napsal(a):

Svatá pravda, arogantní pravice,,,,,
03. 05. 2008 | 19:46

Pája napsal(a):

Ráte Ráte,ty už jinej nebudeš,je a jen hloupej intrikář.
03. 05. 2008 | 22:37

Jindřich napsal(a):

Doktore Rathe,věřím Vám, a držím palce. To co provádí ODS s poplatky, ale zejména s privatizacemi nemocnic, kdy přátelé privatizátorů ona zařízení získávají za zlomek ceny a privatizátoři jsou jistě bohatě odměněni a proto tak činí, je bez debat dle Vašich slov největší krádež za bílého dne, co tato společnost pamatuje. Velice doufám,že sociální demokracie v brzku vyhraje volby,a Vy budete opět ministrem zdravotnictví. Zároveň doufám, že navrhnete úplné odstranění potupných poplatků a především zajistíte vyvlastnění nakradených nemocnic ve prospěch státu či měst a obcí. Prosím držte se starého českého rčení - na hrubý pytel hrubá záplata, nenechte se zastrašit zloději a veďte zloděje a jejich spolupachatele k zodpovědnosti.JJ
05. 05. 2008 | 00:04

Pepa napsal(a):

Vážení zírám! Až vám poteče do bot, tělo vás zradí, ze silných a udatných řvounů se ubolení pacientíci stanete, účet v bance vyschne a váš doktůrek jen kasičkou bude chrastit jak kostelník a vám hrobník se na paty bude lepit, pak si všichni ještě naposledy přečtěte, co jste to tu vyplodili za rybník jedovatých slin!
05. 05. 2008 | 02:18

Občan napsal(a):

I.Ani v dobách vlády komunizmu nebylo v Československu zdravotnictví zadarmo. Dle 31.článku Ústavy, který platí dodnes, je každý občan povinen ze zákona platit do státní kasy zdravotní a sociální pojištění. Státní pojišťovna pak z této pojistné smlouvy (Ústava) vyplácí plnění při pojistné události (nemoc,mateřská a důchod).Také se v pojistné smlouvě(Ústavě) mezi pojistitelem a pojištěncem, pojistitel výslovně zavazuje, že z tohoto pojištění bude při pojistné události plně hradit základní zdravotní péči tj. léčebné pobyty,léky a zdravotní ošetření nutné k zachování zdraví pojištěnce tj. neplatí za nadstandard (nadstandardní pokoje a péči, léky se stejným účinkem, ale vyšší cenou určené bezplatně pouze politikům a nejvyšším státním zaměstnancům dříve Sanops a Homolka)

II.Při stálém snižování dávek plnění sociálního pojištění (nemocenská,mateřská,důchod,nezaměstnanost)pojistitelem a deregulaci mezd manažerů státních podniků a politiků (statisícové a milionové měsíční mzdy), deregulaci energií a nájemného je při skutečném průměrném příjmu obyvatelstva cca 12 000 hrubého je duální a protizákonná platba za základní zdravotní péči (recept, ošetření, pohotovost a pobyt v nemocnici) pro většinu obyvatelstva velmi zatěžující. Navíc tyto neoprávněné příplatky za základní zdravotní péči nejdou zpět do zdravotního pojištění pojištěnců, ale do zisků podnikajících právnických a fyzických osob.
05. 05. 2008 | 07:36

Občan napsal(a):

Pro ty, kteří argumentují tím, že i jinde se platí,mám pouze jednu připomínku.
Nestudoval jsem smlouvy pojišťoven jiných států, neb nejsem jejich občanem. Jsem občanem ČR a tak je pro mne i pro pro pojistitele(Stát) závazná ÚstavaČR(smlouva o pojištění)).
Z hlediska práva není přípustné aby pojistitel měnil pojistnou smlouvu v průběhu pojištění,aniž by před tím ze závažných důvodu z původní smlouvy neodstoupil. Mám tím na mysli zrušení zákona o povinném pojištění a změnu Ústavy ČR.
05. 05. 2008 | 08:01

Nestraník. napsal(a):

Chtěl jsem se vyjádřit k některým diskutujícím, ale je to uplně zbytečné, protože do politiky se hrnou lidi, kteří chtějí být za vodou a žít na úkor lidi, kteří opravdu pracuji.
Nejsem zastáncem Zemana (důchodce z Vysočiny) ale on napsal že se lidi dělí na ty kteří pracuji a na lidi, kteří je kritizuji aby zakryli,že za nimi žádná práce není.A tak je to v naši krásné vlasti v ČR.
05. 05. 2008 | 10:52

Javít napsal(a):

Nestraník
správně řečeno. Tisíce námitek proti regulačním příplatkům, ale žádný návrh na řešení, kde chybějící peníze na zdravotnictví a stále stárnoucí populaci brát tak, aby to nebolelo !!
05. 05. 2008 | 11:20

Občan napsal(a):

Ta stále stárnoucí populace celý život pracovala a platila. A máte pravdu ze většinou kritiků protiústavní duální platby za základní lékařskou péči žádná zlodějská práce není!!!
06. 05. 2008 | 01:42

Občan napsal(a):

Pane nestraníku Javíte, to znásilňování práva v tom našem Absurdistánu opravdu bolí. Kde vzít peníze? To je jednoduché, no přece tam kde získal Gross 100mega měsíčně a odkud má 1,5mega měsíčně menežer ČEZu. Taky bych politikům strčil píchačky, za Ačko bych bych je z poslanecké sněmovny vyhodil s §53. K tomu bych snížil poslancum platy na průměr republiky, zavedl bych stejný režim na nemocenskou jako mají jejich voliči. Jezdili by MHD a na víkend domů autobusem. Žádný příspěvek na bydlení 20tisíc, nic takového, hezky poslaneckou ubytovnu.
06. 05. 2008 | 02:00

Javít napsal(a):

Občane,
máte souhlas, proveďte to co navrhujete.
Můžete ale napřed sdělit, jak to chcete provést ?
Podvody Grosse nemají nic společného se zdravotnictvím.
Za průměrný měsíční plat a bydlení v ubytovně nebude dělat poslaneckou práci ani ten největší optimista.
ČEZ nepatří státu, alespoň ne celý.

Máte nějaké další rozumné návhy ?
06. 05. 2008 | 10:41

Občan napsal(a):

Pane Javíte, tak nejdřív jste chtěl návrh, teď už to mám uskutečnit. Vy jste někdy viděl aby si kapři vypustili rybník.Jste zcela mimo mísu samozřejmě že Grossovy podvody s tím souvisí. To si jako myslíte že 100 mega ukradl ze soukromého vlastnictví. To se už od dob 1.vlády ODS dělá tak, že se státní majetek v ceně miliard prodá za babku překupníkovi, ten jej prodá za skutečnou cenu zahraničnímu zájemci a těm vládním činitelům kteří tu krádež státního majetku zprostředkovali dá provizi v řádech stovek milionů ať už v hotovosti, nebo v akciích.Jak to, že to nesouvisí se zdravotnictvím.
Přesně tímto způsobem se budou privatizovat(rozkrádat)nemocnice.
ČEZ je státním podnikem, stát vlastní více než 50% podíl a tím má rozhodující vliv ve správní radě. Víte, když jsem se po revoluci rozčiloval, že plat 13 tisíc pro poslance je moc, tak mi jeden, mediálně známý člověk řekl, že poslanci musí mít velké mzdy, aby nebyli úplatní. Už tehdá jsem ho zpražil slovy, že politik by měl být neúplatný, ne pro to, že má velký příjem, ale pro to, že musí mít svědomí k voličům, kteří ho volili. Jak jsme byli oba naivní. Poslanci mají na Starém Městě opravdu luxusní penzion, to není ubytovna v teskáči za 3tisíce měsíčně. A takové ceny jako jsou v poslanecké restauraci neměli ani komunictičí pohlaváři ve svých obchodech. A stále jim to nepřipadá odpovídajícím ohodnocením jejich práce. Poslanec Kubera(ODS) teď navrhl, že vy se měli poslanecké příjmy zvednout na 270.000,-Kč. Tak a teď je zas na Vás aby jste konečně řekl něco rozumného pane Javíte.
06. 05. 2008 | 20:27

Javít napsal(a):

Pane Občane,
asi si nerozumíme.
Mně se současná politika, ať ta vládní nebo ta opoziční, rovněž nelíbí.

Ale nevidím řešení, jak z toho ven. Snad jen čas tu hrabivost a chamtivost politiků zmírní, nebo až si pořádně nahrabou.

Vy říkáte:
"Taky bych politikům strčil píchačky, za Ačko bych bych je z poslanecké sněmovny vyhodil s §53. K tomu bych snížil poslancum platy na průměr republiky, zavedl bych stejný režim na nemocenskou jako mají jejich voliči. Jezdili by MHD a na víkend domů autobusem. Žádný příspěvek na bydlení 20tisíc, nic takového, hezky poslaneckou ubytovnu".

Jenže tu pravomoc nemáte Vy, ani já, ani nikdo jiný.

Proto jsem se ptal zda máte nějaké rozumné řešení, jak tento negativní jev odstranit.

Sám říkáte, že kapři si rybník nevypustí, takže poslanci tyto Vaše návrhy také respektovat nebudou.
To byste musel vstoupit do vysoké politiky, a s Vámi mnoho dalších nových lidí, kteří by se snažili tento negativní jev otočit. Přitom by i tak byl výsledek velmi nejistý.

Možná jsem příliš velký pesimista ale, dle mého názoru, to ani nové volby nevyřeší. Politici jsou všichni stejní, zprava doleva.
07. 05. 2008 | 13:43

Občan napsal(a):

Pane Javíte,
oni jsou jen dvě možnosti, budˇ do dvou let padne vláda a do doby řádných voleb bude vládnout úřednická vláda. Nebo všechny ty excesy koalice ustojí.
V podstatě hodně napoví výsledky podzimních voleb.
Osobně si myslím, že volební účast bude historicky nejnižší a vítězi budou nezávislí kandidáti bez partajní příslušnosti. Pro ODS to bude nevídaný debakl, premiér sice nedávno řekl, že počítá se ztrátou 2 hejtmanů, ale reálný odhad je že jim ze stávajících 11 zůstanou 2až3.
Dost bych se divil, že by ten propad předseda ODS ustál ve funci.
07. 05. 2008 | 18:02

David - 1. část napsal(a):

Aktuální internetové informace o možném "Tunelu za 200 miliard" v našem zdravotnictví považuji za natolik alarmující, že jsem se rozhodl vyjádřit také razantnějším způsobem.

Už je to tady! Už je to tady! Už tady máme zase ten osmičkový rok! Co s ním uděláme, my obyčejní občané? Nejedná se v tomto případě už o přípravu trestného činu zločinného spolčení s cílem vytunelovat náš zdravotní systém? Doufám, že Ústavní soud nám, obyčejným občanům, také pomůže a zabrání v dokonání takového zločinu.

Speciálně ve zdravotnictví je chybné se spoléhat na to, že právě jen tržní mechanismy všechny problémy vyřeší. Vzpomeňme si jak to bylo, když nás právě ti „největší“ odborníci přesvědčovali, jak je nutné zprivatizovat banky. Prý vznikem konkurenčního prostředí budou levnější i jejich služby. Realita však byla zcela jiná. Z našich daní oddlužené banky jsme prodali za hubičku. Tyto banky se však proti nám spojily a velice rychle a nemravným způsobem zvýšily poplatky, aby si tímto zcela pohodlným způsobem zajistily své každoroční miliardové zisky a nám klientům už zůstaly oči jen pro pláč. Navíc ve světě, ale i u nás je stále taková praxe, že když zkrachuje (je vytunelována), opravdu velká soukromá banka, tak jí stejně musí přijít na pomoc stát, a to se stalo u nás s IPB, a také v nedávné době s některými bankami v Británii a USA. Podobný scénář se nyní rýsuje i v našem zdravotnictví. Měli bychom se konečně poučit z chyb, které se staly v minulosti a zabránit tak tomuto jednomu z posledních velkých tunelů!

ODS totiž zavedla k prosazení svých reforem speciální metodu a tou je rozdělení každé reformy do několika etap, což je nejen zvláštním trikem na opozici, ale i na občany. Proto informace o reformě přesně a účelově dávkuje a prozrazuje v daný čas vždy jen to, co je nezbytně nutné. Aniž bychom tak zcela přesně věděli co obsahují etapy 2. a 3., tak schválíme etapu 1. Potom se však dovíme, že ve 2. a 3. etapě už musíme udělat ty a ty kroky, protože s nimi počítala už (ta jedna, lehce přehlédnutelná větička) v etapě 1. Prostě předem promyšlená psychologická metoda, jak prosadit svoje zájmy. Kdyby se hned na začátku přesně řeklo jak celá reforma má vypadat, tak by se jí prosadit určitě nepodařilo. Tento postup prosazování reforem po částech se týká nejen reformy zdravotnictví, ale bude použit i u reformy důchodového systému, kdy se má zase vyjít vstříc zájmům penzijních fondů, a to opět na úkor občanů.

Jsem si naprosto jistý, že hlavním cílem reformy ODS je vytunelovat naše zdravotnictví. Na nás, občanech - voličích teď je, zda jsme ještě schopni se tomu tlaku „dravých vlků“ nějakým způsobem ubránit nebo ne.

Někdo by mohl říci, že kritizovat, to umí každý, ale přijít s nějakým konstruktivním protinávrhem, že to už je těžší. Takže nejen kritika, ale pokusím se jako absolutní laik i o několik námětů k zamyšlení. Je to už z mé strany projevem naprostého zoufalství z toho, jakým směrem se ubírá reforma zdravotnictví. Takže jenom strach a naprostá bezmoc něco změnit mne donutilo alespoň napsat následující řádky. Než reformu zdravotnictví podle ODS a Julínka, tak dejme hlavy do hromady a pokusme se formou diskuse „udělat“ reformu třeba na tomto blogu. Jsem přesvědčen o tom, že nyní je už potřeba použít metodu „více hlav více rozumu“, protože ODS a Julínek protlačují reformu silou, bez konstruktivní diskuse, a to jen těsnou většinou dvou zrádných hlasů. Pokud se jim to podaří, tak to bude mít naprosto katastrofální a zejména nevratné důsledky. Tomu je nutné všemi způsoby zabránit!
09. 05. 2008 | 08:45

David - 2. část napsal(a):

Základním a klíčovým pilířem reformy ve zdravotnictví by měla být jen jedna, státem vlastněná zdravotní pojišťovna. Konkurenční princip mezi více zdravotními pojišťovnami se u nás už prokazatelně neosvědčil. Podle mých informací si naše zdravotní pojišťovny původně totiž konkurovaly takovým způsobem, že u VZP zůstali jen ti chudí, staří a nemocní. Ti zdraví a bohatí (např. policisté, zaměstnanci finančních institucí) naopak přešli například k pojišťovně ministerstva vnitra. Protože VZP za takové situace nebyla schopna vše ufinancovat muselo být dodatečně zavedeno mezi pojišťovnami tzv. 100% přerozdělení pojistného, čímž se vše ještě více zkomplikovalo různými přepočty - tzv. nákladové indexy. Následně tak došlo k určitému finančnímu vyrovnání mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami. Tento přerozdělovací proces tak lze označit za pokus o ochranné zabezpečení před nežádoucím selektivním výběrem pojištěnců ze strany zdravotních pojišťoven. Tato situace ukázala, že skutečně konkurenční a tržní princip právě ve zdravotním systému nefunguje, a proto je nutné právě teď znovu zavést princip jedné státní zdravotní pojišťovny. Až bude opravdu pevně zakotven systém jedné státní zdravotní pojišťovny, tak až potom by se mohlo, a to opravdu velmi opatrně uvažovat o tom, zda má vůbec nějaký smysl umožnit vznik nějakých dalších, jakýchsi pouze nadstandardních soukromých „připojišťoven“ – jen pro nadstandardní lékařské výkony - jen pro ty bohaté. Toto však už v současné době by mohly zajistit i klasické komerční pojišťovny. Podle mého názoru má smysl jen jedna státní zdravotní pojišťovna, což také zajistí velmi významné snížení administrativních nákladů a i minimalizaci úniku „zisků“ do kapes dravých a zkorumpovatelných jednotlivců, kteří stále považují zdravotní systém za nekonečný penězovod do svých nenasytných kapes.

Považuji za správné aby byl co nejdříve zaveden systém elektronické zdravotní knížky, kdy kterýkoliv lékař by měl aktuální přehled o nemocích, užívaných lécích i speciálních vyšetřeních, která pacient absolvoval. Bylo by to např. na principu jakési „platební karty“, kterou by lékař vložil do čtecího zařízení a tím by se přes svůj počítač dostal do elektronické zdravotní dokumentace pacienta v které by mohl provádět další zápisy.

Velmi důležité je už konečně přesně vymezit co je standardní – základní, státem placená péče a co je nadstandardní péče, kterou by si klient měl hradit v plné výši. (Pokoj s televizí, plastická operace ke zkrášlení obličeje apod.)

Je nutné, aby všechny lékařské úkony byly oceněny jednotnou cenou v celém státě, kterou by pak pojišťovna proplácela lékařům.

Umožnit, aby každý občan si mohl zaplatit v plné ceně např. rozbor krve, ultrazvuk, aniž by navštívil jakéhokoliv lékaře, který by mu dával potřebné doporučení. Prostě bolí mne na játrech, nepůjdu vůbec k praktickému lékaři, ale přímo na ultrazvuk, kde si ale plně zaplatím celé vyšetření. (Prakticky tak umožnit zaplatit si přístrojové vyšetření nebo jakýkoliv lékařský zákrok - operaci.)

Ceny všech léků (jen těch placených ze zdravotního pojištění) by každoročně určovala komise ustanovená ministerstvem zdravotnictví dohodou s farmaceutickými firmami. Minimalizovalo by se korupční jednání. Marže lékáren u léků placených ze zdravotního pojištění by byla tak jednotná. U potravinových doplňků a podobných “léků“ by marže lékáren nebyla omezena. Všechny léky do ceny např. 50 Kč by si každý občan hradil v plné výši. Léky nad 50 Kč by už byly jen s touto paušální 50 Kč spoluúčastí, a tak prakticky bez současných různě vysokých doplatků. Příklad, za lék v ceně 6 370 Kč by pacient zaplatil paušálních 50 Kč. Všechny léky v celém státě by měly mít stejnou cenu (mimo potravinových doplňků apod.). Pacient by neměl být znevýhodňován tím, že žije na malém městě, kde je jen jedna lékárna, která by mohla při tvorbě ceny zneužívat svého monopolního postavení.
09. 05. 2008 | 08:51

David - 3. část napsal(a):

Ceny léků, ceny lékařských úkonů, vše co je považováno za základní péči a co je nadstandard apod. umístit přehledně na internet, aby si to každý občan mohl kdykoliv vyhledat.

Ministr Julínek a spol. žijí naprosto mimo svět obyčejných lidí, když předpokládají, že poloslepá, nedoslýchavá babička (obecně laik) se bude s lékařem dohadovat, který lék jí má předepsat a který ne, a podobný „dialog“ pak bude ještě vést s lékárníkem, který jí případně nabídne ještě jiný, levnější lék. Současné poplatky nic neřeší a jsou naprosto zcela nesmyslné, když jen zvýší finanční příjem lékaře, nebo majitele lékárny, ale do vlastní kvality zdravotní péče o pacienta se to nepromítne. Co se změnilo pro takového simulanta? Skoro nic. Zaplatí jen o 30 Kč více, ale ti slušní to odnesou, že budou odkládat návštěvu lékaře, což pak značně prodraží jejich zanedbanou léčbu.

Ponechal bych jen poplatek za pobyt v nemocnici - za 1 den 60 Kč, maximálně 30 dnů za rok. Nad 30 dnů již nic neplatit. Od tohoto poplatku by byli zcela osvobozeni děti do 15 let, invalidi v plném invalidním důchodu a občané nad 80 let.

Zakázal bych dealerům farmaceutických firem navštěvovat lékaře v jejich ordinacích a nabízet jim („za úplatek“) své produkty a působit na ně v tom smyslu, aby právě jejich lék více předepisovali.

Protože záleží zejména na praktickém lékaři kolikrát si pozve pacienta k sobě na kontrolu a na jaká všechna další odborná vyšetření jej pošle, proto je nutné se soustředit právě na to, jak zainteresovat právě praktického lékaře na šetření a ne nutit pacienta (laika, který tomu nerozumí), aby diskutoval s praktickým lékařem, potažmo s lékárníkem, který lék je pro něj nejvhodnější apod. Když úplně odpadnou různě vysoké doplatky za léky nad 50 Kč, tak i odpadne tato diskuse. Není podstatné kolik návštěv udělá pacient, protože praktický lékař (ten v první linii) by nebyl odměňován podle počtu návštěv, ale jen paušálně podle počtu u něho zaevidovaných klientů a + k tomu by měl další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provede. Ostatní lékaři (ambulantní specialisté a lékaři v nemocnicích) by měli mít od zdravotní pojišťovny zaručený minimální plat 20 tisíc měsíčně a + k tomu by měli mít další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provedou.

Nepovažuji za správné vytvářet takový systém, který by občana nutil odkládat návštěvu u lékaře, a tím tak při jistém zanedbání prevence prodražovat případnou následnou léčbu. Z toho důvodu vůbec nepovažuji za důležitý argument, že počet návštěv u praktického lékaře je u nás nad průměrem EU a proto je nutné počet těchto návštěv snížit. To, kolik má být návštěv, především ovlivňuje lékař s ohledem na zdravotní stav pacienta. Když lékař nebude přímo finančně zainteresován na počtu návštěv pacienta, tak i počet těch skutečně zbytečných návštěv klesne.

Pokud by občan šel třeba jen na „zkoušku“ k jinému praktickému lékaři než u kterého je pro pojišťovnu zaevidován, nebo by šel k ambulantnímu specialistovi bez doporučení od svého praktického lékaře musel by zaplatit poplatek 50 Kč, kdy tento poplatek by byl přímým příjmem pro tohoto lékaře. Lékař by pak dostal od pojišťovny zaplaceno jen za úkony, které udělal, ale ne za návštěvu, tu by mu na místě zaplatil pacient.

Soukromý praktický lékař by dostal od pojišťovny měsíčně paušální částku podle počtu zaevidovaných klientů (např. 25 Kč za 1 klienta měsíčně) a + k tomu by měl další příjem podle ceny vybraných konkrétních lékařských úkonů, které provede, např. (změří tlak, odebere krev). Pak už nebude podstatné kolikrát si ještě pozve klienta na kontrolu a nebo jaký počet receptů a na nich uvedený počet léků mu předepíše. Právě za tyto tři úkony by nebyl odměňován. To by bylo obsaženo už v tom měsíčním paušálu. Každý klient pojišťovny by měl jednou za rok nárok na bezplatný výpis ze svého účtu o ceně provedených lékařských úkonů i o ceně léků které čerpal, aby si mohl případně zkontrolovat, zda některý lékař na jeho jméno neúčtuje úkony a léky neoprávněně.
09. 05. 2008 | 08:57

David - 4. část napsal(a):

Jednotné tarifní platové tabulky v celém státě pro lékaře a zdravotní sestry ve státních nemocnicích. Kde získat peníze? Omezit výdaje na obranu (korupce při výběrových řízeních) a takto získané finance přesunout do zdravotnictví, aby neodcházeli zdravotní sestry a lékaři do zahraničí.

Základní síť nemocnic by měla být ve vlastnictví státu (včetně těch fakultních), tedy žádná privatizace – kde převod na akciové společnosti je jen podvodná příprava na pozdější úplnou privatizaci do soukromých rukou.

Velmi důležité je, aby byl zaveden opravdu účinný kontrolní systém ze strany té jedné státní zdravotní pojišťovny proti zneužívání nemocenské nebo neoprávněného vykazování výkonů ze strany lékařů.

Přitom klíčem k tomu jak uspořit by mohlo být např. finančně zainteresovat lékaře, aby netrpěl žádné simulanty. Řešení by mohlo být následující. Každým rokem v lednu onemocní pan Novák bolestmi v zádech, protože je stavební dělník – (zaměstnavatel nemá pro něho práci). Lékař, který si toho všimne upozorní zdravotní pojišťovnu, která pak při kontrole případně zjistí, že tento „marod“ má melouch na stavbě domu svého nadřízeného. Když se toto prokáže, potom lékař i kontrolní pracovník pojišťovny, každý dostane odměnu 5 000 Kč, což ale zaplatí ten simulant, jako paušální pokutu a ještě k tomu přijde o celou nemocenskou. Jsem přesvědčen, že několik mediálně prezentovaných exemplárních případů sníží zneužívání nemocenské na polovinu. Na druhou stranu by pojišťovna i kontrolovala zda lékař nevykazuje výkony na tzv. „mrtvé duše“. Když by se toto prokázalo postih by mohl být například takový. Vždy v plné výši by lékař zaplatil škodu, kterou by způsobil a dále k tomu by dostal ještě pokutu. Při prvním provinění za 50 tisíc Kč, pak za 100 tisíc, pak za 200 tisíc a na počtvrté už by přišel definitivně o licenci. Pojišťovna by také mohla speciálním programem přes počítač vytipovávat, zda některý lékař nepředepisuje některé druhy léků v neobvyklé výši – např. pro výrobu drog – a pak se zaměřit na tyto podezřelé lékaře a zvýšit u nich kontroly. Ono „došlápnout“ si na ty simulanty, špatné lékaře, špatné lékárníky, špatné pojišťovny je mnohem namáhavější, a proto ODS šla cestou nejmenšího odporu, když zavedla poplatky i pro děti v inkubátoru nebo lidi v bezvědomí. Prostě reforma nepostihuje ty, kteří v systému skutečně škodí, ale poškozuje především ty skutečně nemocné a slušné lidi.

Plánovanou „řízenou péči“ považuji za zločin proti lidskosti, kdy občan je vystaven možné naprosté svévoli ze strany zprivatizované pojišťovny. Nedovedu si představit, že děti, méně vzdělaní občané, staří a nemocní vedou rovnoprávný dialog o tom jaký pojistný plán si vyberou, nebo vedou případně i soudní spor s pojišťovnou, když by se cítili poškozeni. Reforma ODS je jen pro ty zdravé a po všech stránkách silné jedince. Ostatní budou mít smůlu, protože pod takovou „řízenou péčí“, kterou připravuje ODS se jim jen zkrátí délka života a stát tím ušetří velké peníze, které bude moci investovat třeba do nákupu lepších obrněných transportérů.

Je třeba ten chaos a začínající totální rozvrat ve zdravotnictví co nejdříve zastavit a ne ještě více prohlubovat! Vždyť už dnes to vidí každý, kdo se alespoň trochu snaží o problému přemýšlet, že reforma podle ODS není cestou tím správným směrem, ale že je to cesta do pekel!

Do vedoucích funkcí ve zdravotnictví je nutné vybírat lidi vždy z výběrových řízení, a to nejen schopné po stránce odborné, ale především lidi i s dobrým charakterem, protože vše se odvíjí hlavně od morálky. Příkladem takového odborníka, který je současně i charakterním člověkem je pro mne pan profesor Josef Koutecký, kterého bych udělal okamžitě ministrem zdravotnictví a toho současného ministra bych …
09. 05. 2008 | 09:01

Javít napsal(a):

David:
hezké, je vidět, že jste tomu věnoval spoustu času.
No ale co dál, kde to chcete uplatnit, kdo to uvede do života ?
Určitě je nutný rozbor, jaké to bude mít dopady na financování zdravotnictví, organizaci, kontrolní složky atd.
Kdo vybere do vedoucích fumnkcí ve zdravotnictví ty správné lidi, aniž by se tam znovu neobjevila korupce ?
Jeden charakterní profesor, no dobře, ale kde vzít stovky těch dalších charakterních lidí ?
Jsem asi pesimista !!
11. 05. 2008 | 17:22

David napsal(a):

Bude se platit u lékaře? Ústavní soud řekne za týden.

Očekávaný verdikt o tom, zda a jak se budou platit poplatky u lékaře, v nemocnicích a v lékárnách, vyhlásí Ústavní soud příští středu.

Proto velmi prosím ústavní soudce, zrušte to naprosto nesmyslné celoplošné placení poplatků. Bude to prvním, opravdu slušným počinem,kdy se znovu začne jednat o tolik potřebné reformě ve zdravotnictví.

Demokracie to je především diskuse.

Reforma podle Julínka a spol. je zcela jistě cestou do pekel!
21. 05. 2008 | 08:03

Petr B. napsal(a):

Tak příští středu ÚS definitivně vyřkne svůj ortel o přímých platbách ve zdravotnictví (zejména o "regulačních poplatcích). Pokud se nechce zesměšnit před celým národem a způsobit nějakou revoluci, musí poplatky u lékaře zrušit a to u všech kategorií, nikoliv jen u dětí, jak navrhují různí zbabělci a kompromisníci. Zavedení regulačních poplatků totiž nepředcházelo zrušení č. 31 listiny práv a svobod ústavy ČR. ODS se svými pravicovými spojenci (SZ, KDU-ČSL) neměla dostatečný počet zákonodárců ke změně ústavy. A tak pomocí korupce (Dalík, Melčák, Pohanka) a spoléháním na loajalitu ústavních soudců ve své většině jmenovaných presidentem z ODS a senátem s pravicovou většinou, doufá, že protiprávnost projde. A to má být teprve počátek devastace a vytunelování zdravotnictví (privatizace, "řízená péče" a podobné nesmysly spojené se "spoluúčastí". Toto všechno by měl odstartovat
ve středu Ústavní soud svým popřením ústavy a práva. Navíc jsme byli svědky zastrašování ústavních soudců ze strany Topolánka a Nečase.
Může to zase dopadnout v poměru 11:4 nebo 10:5 (proti Rychetský, Nikodým, Wagnerová..), kdy odeesácká většina přehlasuje havlovskou menšinu a ta svůj nesouhlas dá na vědomí uveřejněním odlišných stanovisek, což na věci nic nezmění. Anebo to skončí, jak jsem napsal výše, pokryteckým a zbabělým zrušením pouze poplatků u dětí, k čemuž se někteří "hodní poslanci" vládní koalice stejně chystali. Jenom bych na základě této logiky nechápal, proč všichni ústavní soudci včetně i těch jasně odeesácky orientovaných, hlasovali pro zrušení neplacených prvních tři dnů nemoci. V této věci totiž není tak markantní protiústavnost (samozřejmě to však protiústavní bylo) jako v případě poplatků u lékaře.
22. 05. 2008 | 21:09

David napsal(a):

Ministr Julínek už ví, jak privatizovat pojišťovny.

11:45 | Dnes | Petr Holub

Praha - Ministr Tomáš Julínek odpověděl na poslední vážnou otázku, jak proběhne zdravotnická reforma.

Právní problém, jak změnit zdravotní pojišťovny - veřejnoprávní finanční ústavy - na soukromé společnosti, má definitivní řešení.

Podle informací Aktuálně.cz nevznikne speciální transformační zákon, ale přidá se pouze několik "prováděcích" paragrafů k zákonu o zdravotních pojišťovnách.

Zdravotní pojišťovny, které mají letos vybrat na povinném pojištění 207 miliard korun, jsou veřejnoprávní a státu tedy nepatří, stejně jako mu nepatří Česká televize, nebo Český rozhlas.

Existují dva právní názory komu patří: buď vůbec nikomu, anebo pojištěncům.

Tento stav chce reforma změnit. Pojišťovny se stanou akciovými společnostmi.

------------------------------
K tomu bych chtěl říci. Ministr Julínek už ví jak nás zase obelhat. Já bych jemu vzkázal, že NEJSME MALÉ DĚTI.Už toho nechte pane ministře a odejděte ze své funkce, protože jinak potopíte svými silovými akcemi celou ODS při příštích volbách. Copak to už nevidíte?
23. 05. 2008 | 12:42

David napsal(a):

Uvádím výběr z článku:

Maďarskou vládu svrhli pacienti. Hrozí to i u nás?

07:15 | 2.5.2008 | Aktualizováno | Petr Holub

Praha - Koaliční vláda Ference Gyurcsánye skončila. Zpráva z Budapešti může být varovná pro českého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Krach Gyurcsányova kabinetu způsobila nepodařená reforma zdravotnictví. Její scénář byl prakticky totožný s českou reformou, Maďaři jen začali o rok dříve.

Poplatky u lékaře byly v Maďarsku zavedeny počátkem roku 2007. Byly zhruba stejně vysoké jako v Česku a také měly podobný efekt, jaký zaznamenali Češi letos v prvním čtvrtletí.

Druhý krok reformy měl nastat letos v lednu. Jeho hlavním motivem měla být jako v Česku privatizace zdravotních pojišťoven. Vládní socialisté a liberálové se však dlouho nemohli shodnout, jak daleko reforma půjde.

Sněmovna schvalovala privatizační zákon na poslední chvíli loni na podzim. Vysloužila si za to ostrou kritiku opoziční strany Fidész.

Té vadilo, že veřejná debata o vládním návrhu prakticky neproběhla. Podobně jako v Česku se maďarská opozice obávala, že reforma omezí dostupnost péče. Také nebylo jasné, jak má fungovat konkurence pojišťoven, když v nich stát udrží většinu.

Nakonec Maďaři do konce roku reformu nestihli a sněmovna ji definitivně schválila až v lednu. To však už byl poslední úspěch.

80 procent proti reformě.

V březnu proběhlo referendum, ve kterém pravicový Fidész požadoval zrušení poplatků u lékaře a také zákaz školného na univerzitách, které Gyurcsány plánoval na příští rok. Návrhy získaly osmdesát procent voličů.

To byl pro premiéra dostatečný signál, aby ministryni zdravotnictví vyhodil z vlády a aby oznámil, že se pojišťovny nakonec prodávat nebudou. Pokud by na privatizaci trval, dal by opozici novou šanci svolat předem vyhrané referendum.

Preference socialistů se i bez toho propadaly směrem k deseti procentům, liberálové měli v průzkumech okolo dvou procent.

Liberálové nakonec vzali odvolání své ministryně a přerušení reformy jako záminku k odchodu z vlády.

"Souboj o zdravotnictví byl důležitý a nezbytný," shrnul události, které vedly k pádu maďarské vlády, komentátor András Szigetvári pro rakouský deník Der Standard.

Ukázal se na něm základní politický rozpor, který dnes řeší země Evropy. "Jde o to, jakou roli má hrát stát v základních oblastech, od ochrany zdraví přes vzdělanost až k penzijnímu pojištění. A jak spravedlivé má být přerozdělení mezi bohatými a chudými, mezi zdravými a nemocnými?" ptá se Szigetvári.

Z Maďarska podle něho nepřišla jasná odpověď. Občané odmítli reformu, která zaváděla tržní poměry ve zdravotnictví.

Další odpověď na evropskou otázku přijde během několika měsíců z Česka.
-------Už je to tady! Už je to tady! Nejsme malé děti!-------
26. 05. 2008 | 08:03

Karolína Kašparová napsal(a):

Pane Rathe, já Vás občas zahlédnu v nějaké té často televizní debatě a upřímě řečeno hned přepínám. Vy jste prosezoval před několika lety poplatky a teď je neustále kritizujete. Dobře, já respektuji to, že jste "vyspěl", proč ale tedy chcete dávat pokuty lidem z ČSSD, pokud také vyspějí. Člověk snad může dospět jedině do ČSSD? Ostatní na to snad nemají právo? Anebo jste to udělal proto, že jste se v ODS "neuchytil"? Opravdu bych chtěla vidět za dva roky "Váš" kraj. Možná slibu dostojíte a budete za lidi platit poplatky, ale chtěla bych vidět, kde ty peníze vezmete, když jich ani dříve nebylo na rozdávání. Každopádně jsem upřímě ráda, že nejsem občan Středočeského kraje a jsem hradá občanka toho "Modrého ostrůvku" v republice. Hezký den
27. 10. 2008 | 19:20

FMach napsal(a):

Přestože 30 Kč a polatky dostanou konkrétní lékaři a lékárny , tak nás to moc neztíží. Pořád křičíte, že lákaři mají malý plat a když jim 30 Kč pomůže , budu jen rád. Aspoň si za 30 Kč budou vážit svých pacientů. Pojišťovny jim za vás nedávali téměř nic a doktoři za vaší vlády jen živořili. Je smutné, že vše co současnému ministrovi vyčítáte jste udělali vy a z 30 Kč jste si udělali volební trhák. Za vaší vlády ve zdravotnictví nebyly peníze. Vyráželi jste klín ještě větším klínem. Teď konečně systém začal fungovat a stačilo k tomu jen 30 Kč správně vsazených do systému.
Připmíná mi to vztah arabů a izraelců. Žid přišel do vyschlé země a plnou kamenů a začal pracovat a podařilo se mu udělat z pouště "ráj". Arab nic nedělá a jen na něj kouká přes plot a poznává, že příčinou jeho bídy je právě žid a proto se mu musí ten jeho"ráj" zničit, aby byli oba chudí a zbýdačení, pak bude klid.
A nemusím vysvětlovat koho vy představujete.
05. 12. 2008 | 01:57

FMach napsal(a):

Karolíno Kašparová, Nejseš sice občankou středočeského kraje , ale poplatky dle Rátha budeš platit i za ně. Ráth aniž by cokoliv udělal proto, aby někde vydělal péníze na poplatky, tak je vezne ze státní kasy a dostojí tak slibům , které dal. Toto umí každý, jedněm peníze vzít a druhým je dát a křičet jak jsem se nadřel a jak jsem dobrý. Karolíno, to je pravá tvář Dr.Ratha.
05. 12. 2008 | 02:02

KSČSSD napsal(a):

Podle mě debatu o poplatcích započala ČSSD a byla to jejich převolební kampaň. Nacházíme se v zemi, kde by všichni chtěli všechno, ale zdarma. 30kč za návštěvu lékaře si podle mě může dovolit každý. A už bych se o tom nebavil.
04. 01. 2009 | 13:57

David napsal(a):

Připusťme, pouze teoreticky, že se podaří reformu zdravotnictví prosadit silou a vzniknou zde vedle státní VZP i další čistě soukromé zdravotní pojišťovny.

Časem může vzniknout situace, že vlivem nelítostného konkurenčního boje mezi zdravotními pojišťovnami bude mít VZP opět dluh v řádu miliard. Je pochopitelné, že stát, jako vlastník, se bude snažit opět dotací ze státního rozpočtu tento dluh smazat. Nepůjde v této situaci už o nedovolenou podporu státu? Nebude proto VZP nucena totálně zkrachovat?

Dá se totiž předpokládat, že pod silným konkurenčním bojem budou krachovat i některé čistě soukromé zdravotní pojišťovny. Pokud i těm stát nepomůže dotací ze státního rozpočtu, může se opakovat velký problém, který zde byl v minulosti s IPB.

Tenkrát stát i řadě bank pomohl s oddlužením a jenom IPB se nepomohlo a byla z toho prohraná arbitráž s Nomurou. Nečeká nás něco podobného i ve zdravotnictví???
22. 01. 2009 | 22:03

absik napsal(a):

je to dement kdyz ho jen vydim a ctu ty jeho blaboly tak se z toho rosim ... ale vy taky co
29. 01. 2009 | 11:10

David napsal(a):

Ještě k poplatkům, které se řešily i v Otázkách Václava Moravce dnes 8.2.2009.

Myslím si, že jen na jediném poplatku může dojít k všeobecné shodě s veřejností, a to je poplatek za pobyt v nemocnici ve výši 60 Kč.

Ostatní poplatky bych úplně zrušil, protože jejich vybírání je velmi zmatečné, finančně a administrativně náročné.

U léků bych zrušil i všechny různě vysoké doplatky, kdy problém je v tom, že některé se započítávají a jiné se zase nezapočítávají do limitu 5 000 Kč.

Ceny všech léků hrazených ze zdravotního pojištění by měly být v celém státě stejné. U těchto léků by lékárny měly mít stejnou marži. Nevěřím tvrzení, že takové řešení není možné. Množstevní slevu by už získal stát a ne jednotliví odběratelé.

U potravinových doplňků apod. by marže lékáren neměla být vůbec omezována. Zde se může uplatnit v plném rozsahu konkurenční princip.

Není spravedlivé, když za stejný lék platí pacient různě vysokou cenu jenom proto, že žije na malém městě, kde je jen jedna lékárna, která zneužívá svého monopolního postavení.

U léků bych zavedl velmi jednoduchou spoluúčast. Za každou krabičku léku paušální poplatek 50 Kč.

Léky do ceny 50 Kč by si tak každý platil v plné výši. Za lék v ceně např. 6 735 Kč by pak pacient platil jen spoluúčast 50 Kč. Bylo by to finančně přijatelné pro pacienty a hlavně velmi administrativně jednoduché.

Chtěl bych se zeptat odborníků, proč by takový velmi jednoduchý systém nemohl být zaveden?

Mohly by se udělat propočty, kolik by tento velmi jednoduchý systém přinesl finančních prostředků do zdravotnictví?

(Poznámka - Když by jeden lék měl třeba 3 různě velká balení prášků, tak za nejmenší balení by se platilo 50 Kč, za středně velké 100 Kč, za největší balení 150 Kč a tak podobně.)

Poplatky za návštěvy u lékaře bych také úplně zrušil. Protože jen slušný lékař může určit kolik návštěv je opravdu nezbytných. Pokud je však lékař finančně zainteresován na poplatku 30 Kč, tak si může zvát pacienty i zbytečně a nebo je přihrávat i spřízněným specialistům.

Pacienti jsou nabádáni, aby když cítí nějaké problémy, aby návštěvu u lékaře zbytečně neodkládali, protože včasné odhalení nemoci jim může někdy zachránit i život. Za situace, kdy musí platit i tak malou částku 30 Kč, tak budou návštěvu lékaře spíše odkládat, což se pak musí projevit i ve zvýšených nákladech za zanedbanou léčbu.

Navíc manipulace s penězi v ordinacích není hygienická. Často se argumentuje, že důchodci si chodí k lékaři jen popovídat, což považuji za neseriózní argument, protože záleží především na lékaři, zda si umí s takovými simulanty poradit nebo jim to trpí.

Případným zrušením poplatku 30 Kč by se logicky měly navýšit platby od zdravotních pojišťoven, aby lékařům se nesnížil příjem.

Zásadní problém je i politický. Pokud někdy v budoucnu vyhraje volby ČSSD, tak všechny poplatky stejně musí zrušit, protože to slíbila voličům.

Takže tento současný zmatek kolem poplatků je naprosto zbytečný a zcela určitě dočasný.

V době celosvětové krize patrně příští volby vyhraje ČSSD.
08. 02. 2009 | 14:44

probos.cis napsal(a):

13. 02. 2009 | 10:47

David napsal(a):

iDNES.cz

Poplatky už bychom znovu nenavrhli, prohlašuje ODS

12. května 2009 3:46

Socialisté a komunisté jsou blízko definitivnímu zrušení poplatků u lékaře. A politici ODS přicházejí s překvapivým prohlášením. Pokud se levici podaří ještě před volbami poplatky zrušit či výrazně omezit, Topolánkova strana je po volbách nebude znovu chtít zavádět – ani kdyby v nich vyhrála.

foto: Roman Vondrouš, ČTK

ODS sice bude v parlamentu hlasovat pro zachování poplatků, ale padnou-li, smíří se asi s jejich koncem.

"Pokud by se to opravdu stalo a ČSSD teď s rušením poplatků uspěla, považoval bych to už za passé, i když poplatky evidentně přinesly pozitivní výsledky. Znovu bychom je ale podle mě neprosazovali," řekl včera MF DNES místopředseda občanských demokratů Petr Nečas.

Obdobně se vyjádřil i zdravotnický expert ODS, poslanec Boris Šťastný.

"Zrušení poplatků by bylo nešťastné, ale když se to opozici podaří, rozhodně poplatky nebudeme dávat do volebního programu ani se snažit po volbách je znovu zavést. Museli bychom vymyslet jiný způsob, jak regulovat návštěvy u lékaře," řekl MF DNES Šťastný.

Sledujte on-line od 14:00
Sněmovna má od 14:00 na programu mimořádnou schůzi k rušení poplatků. Přineseme on-line reportáž, kterou okomentuje Tomáš Cikrt, mluvčí bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Socialisté mají přitom nyní slušnou šanci, že jejich téměř nekonečný souboj o poplatky u lékaře může skončit ještě před mimořádnými volbami do Sněmovny jejich zrušením – minimálně všech poplatků pro děti, ale i pro invalidní a starobní důchodce, dárce krve a lidi s příjmem do dvouapůlnásobku životního minima.

Právě to dnes navrhne stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath: chce, aby levici pomohli někteří poslanci bývalé Topolánkovy koalice. O poplatcích budou poslanci jednat na mimořádné schůzi Sněmovny a konečné hlasování bude v pátek.

Zrušení nahrává pád vlády

Sociální demokracie má teď velkou šanci omezení poplatků u lékaře prosadit kvůli rozpadu Topolánkovy vlády. "Věřím, že tentokrát se zrušením, nebo aspoň výrazným omezením poplatků uspějeme," řekl stínový ministr zdravotnictví ČSSD a středočeský hejtman David Rath.

"Já podpořím úplné zrušení poplatků, je to rozhodně lepší než přicházet stále s dalšími výjimkami," uvedla včera poslankyně Olga Zubová z Demokratické strany zelených.

Avizovala, že spolu s ní se k tomuto řešení kloní i druhá bývalá poslankyně vládní koalice, Věra Jakubková. Jakékoli omezení poplatků chce podpořit také nezařazený poslanec Evžen Snítilý. Jenže to ČSSD a komunistům nestačí. Mají jen 97 hlasů a pro jistotu, že přehlasují veto Senátu, jich potřebují 101.

Proto teď ČSSD nechce hrát vabank – všechno, nebo nic. A tak i když ve Sněmovně leží hned dva návrhy na úplné zrušení poplatků (od komunistů i hejtmana Moravskoslezského kraje za ČSSD Jaroslava Palase), Rath "pro jistotu" navrhne i úplné škrtnutí poplatků jen pro vybrané skupiny. Proto, aby ČSSD pomohli i bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý či lidovec Ludvík Hovorka, který není úplnému škrtnutí poplatků nakloněn.

"Pokusíme se schválit oba návrhy, úplné zrušení poplatků i jejich omezení, abychom měli ve hře více variant, kdyby se nám to vrátilo ze Senátu," popsal taktiku, kterou chystá ČSSD, šéf jejího poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka.

Co bude s poplatky

Ve hře jsou tři možnosti:

– zrušeny budou úplně (to je původní návrh ČSSD a KSČM)

– zrušeny budou poplatky u lékaře pro děti do 19 let, starobní a invalidní důchodce, dárce krve či orgánů a pro lidi, jejichž příjem je do 2,5násobku životního minima (kompromisní návrh ČSSD)

– nezmění se nic (levice neuspěje)

Kam dál?

Jurásková bude hájit poplatky, ještě před týdnem byla proti

Sněmovna bude na mimořádné schůzi jednat o zrušení poplatků

Autoři:

Josef Kopecký

MF DNES
12. 05. 2009 | 18:25

David napsal(a):

Neviditelný pes - výběr z článku:

Raději zabít než mrzačit

19. května 2009

Raději reformu definitivně odtroubit než ji oklestit do mrzácké podoby, to je smysl sdělení exministra zdravotnictví Julínka. ...

Exministr Julínek má pravdu, když říká, že za současné situace už nemá smysl zachraňovat nezachranitelné.

Je teď na Senátu, jak se zachová. Nejrozumnější by byl senátní návrh na zrušení celého balíku. Ne proto, že byl špatný, ale proto, že ho lidé nepřijali.
...

Občanské demokraty by teď měla víc než reforma zdravotnictví zajímat předvolební scéna. ...

Prohra ODS se zdá neodvratná. Kdyby dokázala poctivě odpískat zdravotní reformu - a toto rozhodnutí prezentovat nikoli jako prohru, ale vítězství - zbavila by se koule na noze. Což s největší pravděpodobností ODS neudělá, její sklony k sebevraždě jsou už dlouho zřejmé.

Takže nás zřejmě čekají krušné časy. ...

Aston 
19. 05. 2009 | 08:14

David napsal(a):

Informace – novinky.cz

Lékaři bojují o pacienty i za hranicí zákona a na jejich úkor

Nekalé praktiky při získávání klientů používají nejen zdravotní pojišťovny, ale i najatí lidé a agentury, kteří pracují pro soukromé lékaře nebo zdravotnické společnosti. Ti pod sliby různých výhod přesvědčují občany, aby změnili svého praktického lékaře nebo lékaře pro děti a dorost a přešli k jinému lékaři či zdravotnické firmě. Ten, kdo tak učiní, ale často naletí. A návrat k původnímu lékaři už pak většinou není možný.

Dnes 6:04 11.7.2009

„Naletěla jsem na slib delších ordinačních hodin a na prohlídky bez regulačních poplatků. Nic z toho ale nebyla pravda. Když jsem se po několika měsících chtěla vrátit ke svému praktickému doktorovi, měl už plno a nevzal mě,“ říká 45letá paní Anna P. z Prahy. Teď hledá praktického lékaře a pomáhá jí v tom i její zdravotní pojišťovna.

Že jsou praktiky náborářů skutečně nevybíravé, agresivní a protizákonné, poznal sám na sobě i pan Josef M., rovněž z Prahy. Ten je ale právník. „Zjistil jsem, že jsem byl přeregistrován k jinému lékaři bez mého vědomí, dokonce dvakrát za sebou a z toho jednou za svého pobytu v New Yorku,“ sdělil Právu.

Zjistil jsem, že jsem byl přeregistrován k jinému lékaři bez mého vědomí, dokonce dvakrát za sebou a z toho jednou za svého pobytu v New Yorku.Josef M. z Prahy, jeden z klamaných pacientů

Pan Josef se ale nedal. Navštívil novou lékařku a chtěl vidět registrační lístek se svým podpisem. Samozřejmě že mu žádný nepředložila. „Odůvodňovala to neustále tím, že jsem se před roky registroval a když se prováděla kontrola karet pacientů a pacient už dlouho nebyl na kontrole, znovu mne zaregistrovala,“ říká pan Josef. Podle jeho slov lékařka nejméně čtyřikrát porušila zákon, a to už vůbec nemluví o majetkovém prospěchu.

Kapitační platba

Za nekalými praktikami je boj o peníze. Praktičtí lékaři jsou převážně placeni takzvanou kapitační platbou. Podle ní dostávají za každého klienta, kterého mají v kartotéce, od jeho zdravotní pojišťovny pravidelně měsíční částky, nyní v průměru 55 korun, a to bez ohledu, zda pacienta vůbec vidí.
Pacient nemusí k praktikovi léta chodit, ale ten na něj bere každý měsíc uvedenou částku. A obchodní společnosti, které praktické lékaře zaměstnávají, dávají praktikům jen fixní plat, ale inkasují peníze z kapitační platby za registrované pacienty.

Komora varuje: Přeregistraci zvážit

„Varujeme před změnou praktického lékaře po agresivní náborové kampani najatých jednotlivců a agentur,“ říká prezident komory Milan Kubek.

„Bude-li se pacient chtít vrátit ke svému původnímu lékaři, ten není povinen ho vzít zpět do své evidence, pokud mezitím bude kapacita jeho zdravotnického zařízení naplněna,“ tvrdí Kubek. „Navíc originál vaší zdravotnické dokumentace vám při změně registrujícího lékaře dosavadní registrující lékař vydat nemůže. Pro potřebu nového registrujícího lékaře vydá na jeho žádost jen výpis potřebný pro návaznost zdravotní péče. Když budete chtít celou dokumentaci, dostanete kopii, kterou zaplatíte, do 30 dnů,“ tvrdí Kubek.
Boj o klienta je tedy často plný lživých slibů a podvodů. Každý pacient by měl dávat pozor na náboráře a nedělat ukvapená rozhodnutí. Když má pochybnost, pak se ihned obrátit na svou pojišťovnu nebo praktického lékaře o radu a pomoc.

Václav Pergl, Právo
11. 07. 2009 | 10:47

David napsal(a):

Informace - novinky.cz

Lékařka z Brna dostala za podvody s neschopenkami osm let vězení

Brněnský krajský soud v pátek potrestal osmi lety vězení a půlmiliónovou pokutou lékařku Alenu Kubáčovou Rokytovou z Brna-Nového Lískovce. Trest dostala za podvody s neschopenkami, při nichž vznikla škoda bezmála 13 miliónů korun.

Dnes 11.9.2009 - 11:32 - Brno
(Aktualizováno: 11:53 )

Spolu s ní bylo potrestáno i šest jejích kompliců. Za to, že se na podvodech podíleli, dostali tresty od tří do deseti let vězení. Kubáčová tvrdí, že je nevinná. Na místě se proti verdiktu odvolala. Případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud.

Do podvodů s neschopenkami se zapojily desítky lidí. Zaměstnávaly je tři firmy, některé pracovníky dokonce na dva úvazky. Podle výkazů to byli dělníci, svačináři, dlaždiči a uklízeči. Vyšetřování ale ukázalo, že dostávali nadstandardní mzdy.

Lékařka podle policie inkasovala 30 tisíc měsíčně

Podle žalobce Rudolfa Lysáka jim lékařka vystavovala nemocenskou, přestože byli zdraví. Policie zjistila, že za to měsíčně inkasovala asi 30 000 korun. Vzhledem ke svým vysokým příjmům měli pacienti Kubáčové nárok i na neúměrně vysoké sociální dávky.

Stát touto formou připravili o milióny. Vyšetřování odhalilo i účetní nesrovnalosti ve firmách, které nemocné zaměstnávaly. Podle dokladů si sice ekonomicky vedly velmi dobře, měly ale osmdesátiprocentní nemocnost.

Soud verzi o krádeži formulářů neuvěřil

Lékařka tvrdí, že s podvody nemá nic společného. Hájí se tím, že jí někdo před dvěma lety ukradl v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek. Ty se mu podařilo zneužít za pomoci padělaných razítek a potvrzení. Soud tomuto tvrzení neuvěřil.

Za hlavního organizátora podvodů určil Michala Rusnáka, který dostal deset let vězení. On i lékařka musí uhradit navíc pokutu půl miliónu korun. Pokud tak neučiní, vězení se jim prodlouží o další dva roky.

ČTK
11. 09. 2009 | 12:59

David napsal(a):

Informace - novinky.cz - 18.9.2009

Americký kameraman zemřel na zánět slepého střeva, nebyl totiž pojištěn

Americký lékařský časopis American Journal Of Public Health odhaduje, že ročně zemře v USA 45 tisíc lidí jen proto, že nemají zdravotní pojištění. Cituje jej CNN, která uvádí i některé šokující případy, jako osud kameramana na volné noze, jemuž prasklo slepé střevo a dostal se na operační sál příliš pozdě.


CNN uvádí případ Paula Hannuma (45), který si neplatil pojištění, protože pracoval jako kameraman na volné noze. Jeho snoubenka Sarah Percyová uvedla: „Byl to člověk, který když byl nachlazený, tak měl sílu to překonat.“

V roce 2006, když byla Sarah těhotná, cítil bolesti v žaludku. Myslel si, že snědl zkažené kuře. Bratr Curtis Hannum mu říkal, že je bledý, aby šel do nemocnice, ale on nechtěl. „Čekal narození dcery a nechtěl zatěžovat rodinný rozpočet. Jeho stav se ale nezlepšoval, tak nakonec šel do nemocnice. Ve čtvrtek v ní zemřel. Už bylo pozdě, prasklo mu slepé střevo, řekl Curtis Hannum.

Pokud lidé nemají zdravotní pojištění, ať už kvůli tomu, že si je nemohou dovolit, nebo proto, že je nechtějí platit, jsou podle jednoho z autorů zprávy doktora Davida Himmelsteina z harvardské univerzity „v ohrožení života“.

Jeho tým prošel vládní zdravotní záznamy o 9000 lidí ve věku 17 až 64 let z let 1986 až 2000. Z nich vyplynulo, že u lidí bez pojištění je riziko úmrtí o 50 procent vyšší než u privátně pojištěných. Důvodem je fakt, že se nemusejí dostat včas k nutné lékařské péči.

Extrapolací na data z roku 2005 dospěli k závěru, že skoro 45 000 Američanů ročně zemře v důsledku toho, že nejsou pojištěni.

Národní centrum po analýzu pojištění ale uvádí, že čísla jsou přehnaná, a v oblasti pojištění hájí ideu volného trhu.

Zprávu přitom potvrzují i další výzkumy, mimo jiné studie Americké společnosti pro rakovinu z roku 2007. Výzkum Lékařského institutu z roku 2002 odhadoval, že ročně zemře asi 18 000 lidí, protože nemají pojištění.

Žena zemřela na snadno léčitelnou srdeční chorobu

Zpráva přitom uvádí i další případy, kdy lidé zemřeli, protože nebyli pojištěni. Jednou z nich byla 51letá samoživitelka Sue Rieková, která měla dvě děti. Pojištění za tisíce dolarů si nemohla dovolit, živila se drobným podnikáním z domova přes eBay. Deset let trpěla bolestmi zad. Jednou se své dceři neozvala a ta se druhý den dozvěděla, že je mrtvá. Trpěla srdeční chorobou, která se projevovala stejnými bolestmi jako páteřní problémy. Nemoc byla přitom snadno léčitelná pomocí běžných medikamentů i procedur a změny životního stylu.

U lidí, kteří jsou nepojištěni, se ani nezjistí, že mají vysoký krevní tlak, cukrovku nebo vysokou hladinu cholesterolu - prostě proto, že nechodí na preventivní prohlídky. Nezjištěná nemoc pak může vést až ke smrti.
Počet nepojištěných lidí přitom roste, loni jich bylo 46,3 miliónu, zatímco v roce 2007 45,7 miliónu.

Ohroženi jsou i mladí

Zvlášť ohroženou skupinou jsou mladí lidé, kteří si méně uvědomují, že i je mohou postihnout zákeřné choroby. To se stalo osudným 25leté Elizabeth Macholové. Když se přestěhovala s přítelem do nového bytu, cítila se velmi unavená. Matka jí říkala, ať jde k lékaři, ale ona však nešla, protože nechtěla zatěžovat rodiče, kteří spláceli účty za její předchozí ošetřování. O několik dní později upadla ve vaně do komatu a den po svých 26. narozeninách se dostala do stavu klinické smrti. Příčinu úmrtí se nepodařilo objasnit.

Novinky
19. 09. 2009 | 09:01

David - 1.část napsal(a):

HN.IHNED.CZ 6. 11. 2009 00:00 (aktualizováno: 6. 11. 2009 04:03)

Zdravotnictví

Zach už sebral pojišťovnám přes 47 tisíc lidí

Pojišťovna Média rozjela kampaň, ve které dealeři slibovali nepravdivé věci. Proto zrušila smlouvy s externími firmami. Bude si dělat nábor sama.

Zdravotní pojišťovna Média, kterou ovládá spolumajitel Primy Ivan Zach, rozjela v minulých týdnech nejtvrdší a nejspornější náborovou kampaň v historii českého zdravotnictví. A výsledek se dostavil: během necelých osmi měsíců náboru už má Zachova pojišťovna přes 47 tisíc pojištěnců. Což se žádné nové zdravotní pojišťovně ještě nepovedlo.

Jen pro srovnání: třinecký miliardář Tomáš Chrenek, který před rokem rozjížděl pojišťovnu Agel, potřeboval na stejný počet "přetáhnutých" klientů o měsíc více.

Výhody i podvody

Překvapivě vysoký počet nabraných pojištěnců má dva důvody: pojišťovna Média nastartovala už na začátku dubna přes najaté firmy agresivní kampaň, ve které desítky lidí na ulicích a v obchodních centrech lákaly dospělé na to, že jim pojišťovna dá 4900 korun na očkování a na jinak nehrazené preventivní prohlídky.

Dětem pak pojišťovna slibovala na očkování a prevenci nevídaných 9200 korun. Každý, kdo podepsal přestup k nové pojišťovně, navíc dostal šek na 500 korun.

Jenže tyhle "normální" verbovací praktiky doprovázely i lži a podvody najatých dealerů, kteří pro pojišťovnu Média nábor dělali. Najatí "obchodní zástupci" například lidem tvrdili, že pojišťovna má uzavřené smlouvy s většinou lékařů. Což není pravda, protože pojišťovna Média má smlouvy jen se sedmi tisíci ze zhruba 20 tisíc českých ordinací a nemocnic.

Třeba na Olomoucku pak někteří dealeři podvodně vyplňovali žádosti o přestup k pojišťovně místo lidí, které oslovili na ulici. VZP už proto na dealery pojišťovny Média podala dvě trestní oznámení.

Zachova pojišťovna připouští, že jí najaté firmy nabíraly lidi neeticky. Rozhodla se proto, že všem externím firmám, které pro ni nábor zajišťovaly, ke konci října vypoví smlouvy. "Externí firmy porušily etický kodex, který přijal Svaz zdravotních pojišťoven, a proto jsme se všemi ke konci října ukončili spolupráci," řekl ředitel pojišťovny Petr Malý.

Největším problémem nové pojišťovny je, že s ní spousta lékařů nechce uzavřít smlouvy. Její noví pojištěnci pak přijdou ke svému doktorovi a ten jim velmi často řekne, že už je prostě po změně pojišťovny neošetří. Na což má lékař - pokud není pacient ve velmi vážném stavu - úplné právo. "Já sám jsem lékař a nikdy bych si ve své praxi nedovolil odmítnout pacienta jen kvůli tomu, že změnil pojišťovnu. Pokud to tak někteří lékaři dělají, tak chtějí buď poškodit pacienty, nebo naši pojišťovnu," zlobí se Petr Malý.

Peněz na nábor máme dost

Doktoři se ale hájí: Podepisovat smlouvu s novou pojišťovnou kvůli čtyřem nebo pěti pacientům se nám nevyplatí. "Například já mám smlouvu se čtyřmi pojišťovnami, které mají v Praze nejvíc pojištěnců, a stačí mi to. Podepisovat smlouvu s novou pojišťovnou kvůli několika málo pacientům mi za tu administrativu spojenou s vykazováním zdravotní péče nestojí," vysvětluje soukromý internista a prezident lékařské komory Milan Kubek.
06. 11. 2009 | 08:10

David - 2.část napsal(a):

Zachova pojišťovna bude i bez externích firem v náboru dál. Nejdéle do dvou let musí získat dalších 53 tisíc klientů. Jinak jí hrozí, že přijde o licenci. Peněz na další nábor má ale Ivan Zach dost. Až do teď investoval do náboru skoro čtvrt miliardy. A zhruba stejnou částku chce dát do pojišťovny i příští rok.

Jak dopadly poslední pokusy založit a rozjet zdravotní pojišťovnu

Ivan Zach

GES Medical Care, který ovládá Ivan Zach, dostal licenci na pojišťovnu letos v únoru. Během března rozjel agresivní nábor, díky kterému už má v pojišťovně přes 47 tisíc lidí. Do lákání nových pojištěnců chce dát ještě čtvrt miliardy. Manažeři pojišťovny spočítali, že až naberou 170 tisíc lidí, tak na ni Zach přestane doplácet.

Tomáš Chrenek

Získal licenci na provozování pojišťovny v prosinci 2007. Loni nabral do pojišťovny Agel přes 50 tisíc klientů a letos ji sloučil s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. Ta se 1. října sloučila s Českou národní zdravotní pojišťovnou, takže Chrenek teď ovládá třetí největší pojišťovnu v Česku.

Petr Kellner a Marek Čmejla

Česká pojišťovna, kterou spoluvlastní Petr Kellner, a Appian Group, kterou spoluovládá Marek Čmejla, žádaly o licenci na pojišťovnu spolu s GES Medical Care v srpnu 2007. Kellner vzdal boj o pojišťovnu kvůli krizi, která ubrala ze zdravotnictví miliardy. Čmejla zase stopl svou žádost kvůli konci Julínkovy reformy.

Muž v pozadí

Ivan Zach (vpravo) se v posledních letech nenechává fotografovat. Na snímku z března 2000 je s bývalým předsedou Unie svobody Karlem Kühnlem v diskusním pořadu ČT. Ani včera Zach mezi novináře nepřišel, přestože jeho firma pořádala tiskovou konferenci.

Foto: ČTK

Autor/ři: Petr Vašek

http://www.ihned.cz/autori
06. 11. 2009 | 08:11

ed hardy shoes napsal(a):

It was a very nice idea! Just wanna say thank you for the information you have shared. Just continue writing this kind of post. I will be your loyal reader. Thanks again.
01. 12. 2009 | 09:08

David - 1. část napsal(a):

lidovky.cz:

Klienti nové pojišťovny u lékaře platí. Naháněči je oklamali

Exkluzivně 6. prosince 2009 13:37

PRAHA - K nové zdravotní pojišťovně Média se přehlásili, aniž by chtěli. Nechali se přemluvit náboráři, kteří jim lhali. Teď se část klientů snaží tuto registraci zrušit, protože je jejich lékaři nechtějí ošetřit bez zaplacení na místě.

Pavel Vetešník řeší registraci ke zdravotní pojišťovně Média od října. V září podepsala jeho partnerka přeregistraci k nové pojišťovně za sebe, svého partnera i za jejich syna. Náborář jí prý přitom tvrdil, že se jedná jen o formalitu a že je tato pojišťovna přímou nástupkyní jejich původní.

Že to není pravda, se dozvěděli až po pěti týdnech. Vetešník se okamžitě spojil s pracovníky Médie. Dosáhl zrušení registrace u sebe, chyběl totiž jeho podpis. O návratu své družky a syna k původní pojišťovně ale jedná dodnes.

Šanci má omezenou. "Tyto případy jsou velmi složité a musí být řešeny vždy individuálně. Pro zdravotní pojišťovnu je složité přezkoumávat situace, které se staly před několika měsíci a jejichž přímým účastníkem byl jen klient a externí spolupracovník," vysvětluje mluvčí pojišťovny Média Blanka Kramolišová.

Pojišťovna registraci zruší, pokud náborář úmyslně klamal

Klientů, kterým náboráři tvrdili něco jiného, bylo víc. Jen na Občanské sdružení na ochranu pojištěnců se obrátilo zhruba deset lidí. Mnozí se také domohli zrušení registrace. "Podobné stížnosti dostává i ministerstvo zdravotnictví. Nepovažujeme to za banality," uvedl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. "Vybídli jsme ostatní zdravotní pojišťovny, aby byly výrazně aktivnější a aby se soudily o tyto klienty," uvedl.

ZP Média

Zdravotní pojišťovna Média funguje na českém trhu od března letošního roku. Působí po celé republice.

Profiluje se proti ostatním pojišťovnám důrazem na komunikaci on-line. Zdůrazňuje také svůj bonusový program, který je zaměřen na očkování.

Podle původního zákona měla pojišťovna povinnost získat za první rok 50 tisíc klientů. Podle nového už musí získat 100 tisíc za dva roky.

V současnosti má Média téměř 50 tisíc klientů.

Lékařů a zdravotnických zařízení, která mají smlouvu s Médií, je přes sedm tisíc. S dalšími šesti tisíci prý spolupracuje jinak. Další smlouvy prý přibývají poté, co v krajích proběhla výběrová řízení. V Česku je víc než 25 tisíc lékařů.
06. 12. 2009 | 20:02

David - 2. část napsal(a):

Zakladatelem pojišťovny je společnost GES Medical Care, která patří do finanční skupiny podnikatele Ivana Zacha. Skupina je také padesátiprocentním vlastníkem licence TV Prima. Zakladatel hodlá finančně podporovat provoz pojišťovny Média do té doby, než začne být soběstačná.

Celkem má pojišťovna Média téměř 50 tisíc klientů. Kolik bylo náboráři podvedených nebo mylně informovaných, není jasné. Na začátku listopadu ředitel pojišťovny Petr Malý uvedl, že celkem měli k Médii až 75 tisíc přihlášek. Rozdíl dělají právě registrace, které pojištěnci vzali zpět.

Média si uvědomila, že praktiky externích náborářů její pověsti nepomohly. Spolupráci se všemi předčasně ukončila. "Po vyhodnocení všech žádostí o zrušení registrace budeme zvažovat soudní řešení některých případů," avizuje Kramolišová. "Některé případy také řeší policie," dodává.

Proč vlastně čerství klienti usilují o zrušení registrace u této pojišťovny? I když má celostátní působnost, v některých regionech je těžké sehnat lékaře, který by s ní spolupracoval. Pojišťovna sice slíbila všem lékařům proplatit péči o své klienty, ale nutit lékaře ke spolupráci u neakutní péče nemůže. Lidé tak platí u lékařů ze svého a pak se snaží peníze získat zpět.

"Nevěřím jejich slibům"

Martinu Bohačovou přesvědčili k registraci k Médii díky bohaté nabídce příspěvků na očkování. "Říkali, že budeme mít očkování zdarma. Nevěděla jsem ale, že neseženeme lékaře," vypráví Bohačová.

Před několika dny byla se svou 2,5letou dcerou u jejich dětské lékařky Oldřišky Štípkové. Dcera měla zánět průdušek. Za návštěvu prý zaplatila 120 korun a lékařka jí poradila, aby poslala účtenku svojí nové pojišťovně. Štípková s Médií spolupracovat nechce.

"Smlouvu jsem s nimi neuzavřela a neuzavřu. Ani jeden ze čtyř dětských lékařů tady v Rumburku s nimi nechce spolupracovat," řekla Štípková LN. "Nevěřím jejich slibům." Přitom je uvedena na webu pojišťovny v seznamu lékařů, kteří "potvrdili zájem spolupracovat" s Médií nebo s ní už podepsali smlouvu. "To není možné," reagovala Štípková. Podle pojišťovny to mohla být administrativní chyba.

Adéla Čabanová
Lidové noviny
06. 12. 2009 | 20:02

David napsal(a):

Novinky.cz:

Lékaři si kvůli penězům od pojišťoven přetahují pacienty

Praktičtí lékaři si kvůli měsíčním příspěvkům od zdravotních pojišťoven za každou osobu v kartotéce, tzv. kapitačním platbám, nevybíravými metodami dále přetahují pacienty.

Dnes 4:34 7.12.2009

Řadu lidí podle informací Práva v posledních měsících zaskočil jejich praktický lékař sdělením, že je neošetří, protože se zaregistrovali u jiného doktora. To se však ve skutečnosti nikdy nestalo.

„Sestřička mého praktického lékaře, k němuž jsem chodil řadu let, mi jednou ráno sdělila, že už u nich nemám co pohledávat, protože podle informací z pojišťovny jsem se letos v květnu měl přeregistrovat k jinému doktorovi. Přes pojišťovnu jsem pak zjistil, že si mě přivlastnila doktorka z Vinohrad, u níž jsem byl před pěti lety jednou vyšetřen,“ řekl Právu třicetiletý čtenář z Prahy.

Vinohradská lékařka se vymlouvala, že chyba vznikla automatickým zaregistrováním všech pacientů při přechodu její ordinace na kapitační platby. Registraci, k níž nedostala od pacienta povolení, ale nakonec zrušila.

Jak už letos v červenci Právo upozornilo, za přetahováním pacientů praktiky je boj o peníze. Většina z nich totiž dostává za každého registrovaného pacienta od jeho zdravotní pojišťovny pravidelně měsíční částky (nyní v průměru 55 Kč) bez ohledu na to, zda v průběhu roku pacienta vůbec vidí.

Cesta zpět je složitá

Zmíněná vinohradská lékařka si tak za šest měsíců, kdy za nic netušícího pacienta dostávala kapitační platby, přilepšila nejméně o 300 korun. Sama ale Právu přiznala, že podobných pacientů bylo asi patnáct.

„Ano, víme o této praxi, kdy si praktičtí lékaři vzájemně přetahují pacienty,“ potvrdil Právu zdroj z jedné z největších zdravotních pojišťoven.

Ve snaze dostat co nejvíce jmen do svých kartoték se lékaři buď přímo, nebo přes prostředníky – najaté agentury či jednotlivce, často uchylují k nejrůznějším podvodným praktikám. Lidi se snaží nalákat na nejrůznější výhody, například na slib delších ordinačních hodin či prohlídky bez regulačních poplatků.

Pacienti, kteří se nechají přeregistrovat, ale nejednou zjišťují, že naletěli. Tím se ovšem ocitnou v nezáviděníhodné situaci. Stejně jako ti, kterým byla registrace „vyřízena“ za jejich zády, už mohou mít u svého původního lékaře dávno zabouchnuté dveře. Často se totiž stane, že původní praktik mezitím přijal jiné pacienty a vyhlásil stop stav. Najít nového doktora pak může trvat i několik měsíců.

Lékaři podpisy i falšují

„S touto věcí nemáme šanci jakkoli bojovat,“ řekla Právu mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková. Pacient má podle ní právo změnit lékaře jedenkrát za tři měsíce.

„My pak dostaneme přímo od lékaře pacientem podepsaný registrační lístek a začínáme novému lékaři platit kapitaci. Máme za to, že ke změně lékaře došlo na přání pacienta. Opravdu není v naší moci zjišťovat, zda je podpis pacienta pravý či nikoliv,“ dodala Kadečková.

Jak potvrzují zástupci pojišťoven, někteří lékaři bez skrupulí podpisy pacientů falšují. Podle Kadečkové se zdravotní pojišťovna dozví o neoprávněné přeregistraci jen v tom případě, že si u ní pacient sám stěžuje.

Co má tedy člověk dělat, když je najednou jejich lékař odmítá ošetřit s tím, že se přeregistrovali jinam? Řešením je poslat písemnou žádost o prověření přeregistrace své zdravotní pojišťovně. Tento podnět je nutný, aby pojišťovna vyslala revizního lékaře ověřit, zda nový praktik doloží registraci platným, tedy pacientem podepsaným, registračním lístkem.

„Ovšem i tady platí, že jen těžko zjistíme, zda podpis pacienta na registračním lístku je pravý,“ uvedla Kadečková. Upozornila, že pokud je lékař nemocný nebo má dovolenou a na dveřích ordinace je napsán jeho zastupující lékař, pak při tomto „náhradním“ ošetření se žádný registrační lístek nevyplňuje: „Pokud vám ho zastupující lékař nabídne, pak si musíte uvědomit, že právě podepisujete souhlas s přeregistrací,“ uzavřela Kadečková.

Jakub Svoboda, Právo
07. 12. 2009 | 06:47

David napsal(a):

iDNES.cz:

Pojišťovna lhala, že má smlouvy s lékaři. Lidé u nich teď musí platit

17. prosince 2009 3:17

Za ošetření u doktora teď musí někteří klienti nové zdravotní pojišťovny Média zaplatit. Mnohé z nich totiž pojišťovna nalákala na falešný seznam smluvních lékařů. Klienti často až příliš pozdě zjistí, že jejich lékař s Médií smlouvu nemá, přestože pojišťovna tvrdila opak. Přejít k jiné pojišťovně ale mohou nejdřív po roce. další článek
foto: Profimedia.czZa ošetření u lékaře teď musí někteří klienti nové zdravotní pojišťovny Média zaplatit.

Danuše Nohejlová se smiřuje s tím, že rok nenavštíví svého gynekologa ani zubaře. Nebo si návštěvu zaplatí ze svého.

"Udělala jsem hroznou chybu," lamentuje nad tím, že se nechala zlákat novou pojišťovnou Média. Ta dostala licenci v březnu s tím, že aby ji obhájila, musí do roka sehnat 50 tisíc klientů. Pustila se proto do tvrdého náboru.

Agentka na paní Nohejlovou zazvonila přímo doma – a začala slibovat různé výhody. "Řekla, že nemusím měnit doktory. Dala mi seznam lékařů v Praze 7, kde mě ošetří. Jsou tam všichni moji doktoři. Jenže až později jsem zjistila, že smlouvu většina z nich nemá," zlobí se Nohejlová.

MF DNES zkusila náhodně obvolat osm doktorů ze seznamu – dětského praktika, zubaře, gynekologa, fyzioterapeuta. Dohodu s pojišťovnou Média měli jen dva.

"Ani neuvažuju o tom, že bych ji uzavřela. Netuším, že jsem na nějakém seznamu," reagovala dětská lékařka Eva Tesařová.

Zaplatit, nebo jít jinam

Gynekolog už Danuši Nohejlové oznámil, že si vyšetření bude muset zaplatit ze svého, a cenu vyčíslil na 1500 korun. Praktický doktor jí nenapíše léky na tlak – to je dalších osm stovek. Nohejlová se proto snažila zrušit smlouvu s novou pojišťovnou. Média to však odmítla, argumentovala zákonem, který hraje proti klientce – pojišťovnu může změnit jen jednou za rok.

Nohejlová to tedy chce zkusit jinak, podá trestní oznámení. "Pokud prokáže, že při podpisu smlouvy byla uvedena v omyl, může teoreticky uspět. Ale bude to složité," domnívá se právník Ondřej Dostál. Pojištěncům radí spíš to, aby donutili pojišťovnu plnit závazky – to znamená sehnat jim doktory, kteří je ošetří.

Média si k rychlému náboru pojištěnců najala agenturu, která se do sbírání smluv pustila velmi aktivně. Pojišťovna tak sice už splnila limit v počtu klientů, ale za cenu, že agenti mnohým lidem lhali, a dokonce falšovali jejich podpisy.

Někdy se tedy stávalo, že se k pojišťovně dostal někdo, kdo o tom ani nevěděl. Jen neprozíravě ukázal agentovi občanku na ulici.
Pojišťovna se teď chce očistit. "Měníme formu náboru, s agenturou jsme už rozvázali smlouvu," prohlásila mluvčí Médii Blanka Kramolišová.

Aby se pojišťovna uživila, potřebuje zhruba 170 tisíc klientů. "Ale ne za cenu, že jim budeme lhát," tvrdí Kramolišová.

Lži a prapodivné nábory

Uznala, že pro některé klienty je problém měnit kvůli nové pojišťovně doktora. Nechce to udělat ani Danuše Nohejlová. Na své lékaře je zvyklá, navíc u jiných narazila na to, že neberou nové pacienty.

"Chápu, že je to nepříjemné, moje matka by takovou změnu také nechtěla. Ale klient má přijít okamžitě za námi a my zkontaktujeme jeho lékaře," řekla Kramolišová.

Ve většině případů se podle mluvčí daří doktory přesvědčit, aby začali s Médií spolupracovat. Někteří jsou však zatvrzelí odpůrci pojišťovny s pošramocenou pověstí. Pak má klient smůlu a nezbývá mu než přejít k někomu jinému.

"Obvolala jsem deset dětských doktorů po Praze, než jeden vzal moji dceru do péče," postěžovala si další z nespokojených klientek Růžena Zemanová.

Tuhle starost přitom měla nechat na pojišťovně. "Ze zákona je povinna pojištěncům zajistit poskytování zdravotní péče," potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Klienti, kteří podepsali smlouvu například v říjnu, mohou odejít k jiné pojišťovně až v posledním čtvrtletí příštího roku. Jinak by je musela pojišťovna pustit dobrovolně a do toho se Médii nechce.

Autoři:
Jana Syslová

MF DNES
17. 12. 2009 | 07:39

David napsal(a):

Novinky.cz:

Nevyškolení lékaři bez atestace ohrožují pacienty

Pacientům hrozí, že je mohou léčit nevyškolení lékaři bez solidního odborného dozoru. Jejich váhavá rozhodnutí by tak mohla mít tragické následky. Právo o tom informovali sami čerství absolventi lékařských fakult z řad zájemců o specializace neurologie, oční, kožní a ORL. Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že v důsledku chyb roste počet soudních sporů pacientů s nemocnicemi.

Dnes 4:29 10.2.2010

Rizikovou situaci pro nemocné zapříčinila nová vyhláška o předatestačním vzdělávání z dílny ministerstva zdravotnictví, tvrdí mladí doktoři s tím, že jejich oborům úřad nepřidělil takzvané vlastní kmeny.

To znamená, že nejsou vedeni na mateřském oddělení, v jehož rámci by absolvovali kolečka v příbuzných oborech, ale právě naopak. První dva roky pětileté přípravy před atestací musí strávit na interně či chirurgii. Zde na ně však často nemají jejich zkušení kolegové čas.

Jak takové školení vypadá, Právu popsal mladý lékař, jehož jméno i místo působiště redakce zná, ale z pochopitelných důvodů je neuvádí. "Vyhláška mému oboru nepřidělila kmen. Proto jsem teď musel nastoupit na dva roky na kmen interní,“ uvádí lékař-neurolog.

Kvůli obavám o zdraví pacientů v důsledku nedostatečného dozoru prý v noci často nespí. Líčí, že na oddělení interny, kde je 20 lůžek, slouží jeden staniční a druhý lékař se dvěma atestacemi, jenž má ale třikrát v týdnu odbornou ambulanci mimo toto oddělení. Dále sekundární lékař s tříletou praxí. A nyní on.

Riziko existuje

„Odborný dohled během pracovní doby je někdy i jen tři hodiny, kdy se musím snažit odchytit staničního lékaře a probrat s ním veškeré problémy, které s pacienty řeším. Ať už laboratorní hodnoty, vyšetření, na které mám pacienta poslat, klinické příznaky, léčbu,“ říká absolvent.

Radit se se sekundárním lékařem prý často nelze, sám nemá z důvodu velkého počtu svých pacientů čas. „A mé pacienty detailně nezná, a proto je těžké poradit komplexně ve chvíli, kdy je to třeba a tlačí čas,“ konstatuje absolvent.

Jestliže má pacient nějaké potíže a lékař (oční, ORL, neurolog, dermatolog), který se stal kvůli vyhlášce přes noc internistou/chirurgem, je musí rychle vyřešit, nemusí se to vždy povést.

A riziko pro pacienty? „Bohužel i..., ale to si můžete domyslet a nejde o nejčernější scénář. Může se to stát opravdu každý den,“ uzavírá lékař.

„Opravdu bych nechtěla ležet na oddělení, kam jsem nyní nastoupila,“ řekla Právu mladá doktorka se stejným problémem. Jestliže má pacient nějaké potíže, často to prý končí tak, že ty se zhorší. „Posléze se vše začne řešit honem honem, protože je zle a zjistí se, že se neudělalo to a tohle,“ zmiňuje.

Má-li se dva roky věnovat interně, čekala by odborný dozor, jenž by ji v péči o pacienta v oboru, ve kterém nemá žádnou praxi, alespoň trochu vedl.

Školitelé selhávají, přiznává ministerstvo

Samo ministerstvo zdravotnictví potvrzuje, že v poslední době se zvýšil počet soudních sporů, kdy pacienti žalují nemocnice.

„Zaznamenáváme více sporů, kdy je zjištěno pochybení při poskytování zdravotní péče, a soud hledá, kdo za to byl odpovědný. Tady se právě ukazuje, jak pozice školitele, tedy toho, kdo má nést odpovědnost za mladého lékaře, neplní zatím svůj účel,“ řekla Právu náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Najednou podle ní školitelé odpovědnost shazují na mladého lékaře, který ale nemá na výběr – nastoupí do práce a je nucen hned sloužit, často sám, nést odpovědnost, rozhodovat.

„Tady má vzdělávací systém stále velké rezervy. Musíme jasně definovat odpovědnost školitele za vedení svého rezidenta. Naopak hlavní náplní rezidentury musí být vzdělávání a získávání dostatku zkušeností pod vedením zkušeného odborníka,“ míní Hellerová.

Marek Přibil, Právo
10. 02. 2010 | 06:40

David - 1. část napsal(a):

iDNES.cz:

Nejčastější věta z lékárny zní: Nechápu, proč platím tolik

18. dubna 2010

Pacienti jsou naštvaní. Ceny léků se pořád mění a liší se také podle toho, v jaké lékárně je vydávají. Lékárník Michal Hojný říká, že rozhořčení chápe.

Za rok průměrný český pacient spotřebuje zhruba 30 krabiček léků. V porovnání se zbytkem Evropy je to hodně. Pacienti mnohdy polykají některé léky úplně zbytečně.

Co když u staršího příbuzného najdu hromadu léků, v nichž se evidentně nevyzná?

S tím by si měla umět poradit každá lékárna nebo praktický lékař, který by v ideálním případě měl mít kopie zpráv od všech specialistů, které pacient navštěvuje. Když lidé přinesou hromadu léků, většinou se mezi nimi najdou preparáty se stejnou účinnou látkou, takže doporučíme buď jeden lék, nebo druhý, ale určitě ne oba dohromady. V takových případech hodně pomůžou propouštěcí zprávy z nemocnice, kde je přesně uvedeno, s jakými léky a v jakých dávkách dotyčný do nemocnice šel a s jakými léky ji opouštěl. Problém je, když pacient chodí k většímu počtu lékařů a ještě k tomu do několika lékáren. Pak jsou informace roztříštěné a těžko se v tom orientuje.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) by takovým případům mělo bránit centrální úložiště, kam se nahrávají údaje o tom, jaké léky lidé užívají. Lékárnická komora s ním však nesouhlasí. Jakým způsobem se tedy dá pohlídat, aby pacienti nebrali léky zbytečně?

Centrální přehled o užívaných lécích je dobrá věc, ale tady jde o to, kdo takový registr vede a jestli s tím pacient vyjádří souhlas. V zákoně dosud není popsáno, jak se má SÚKL zachovat, když zjistí, že pan Novák bere dva léky se stejnou účinnou látkou. Úředník ze SÚKL zvedne telefon a zavolá panu Novákovi, ať ten lék dál neužívá? To je přece absurdní představa. A to je jen jeden z důvodů, proč nám zavedení centrálního úložiště, kde se shromažďují citlivá data, přijde nešťastné. Nedá se tvrdit, že by registr, tak jak je navržený, fungoval pro blaho pacientů. Nebude obsahovat všechny údaje o lécích, které pacienti berou. Dostanou se tam jen přípravky, které si vyzvedávají v lékárně na recept, kdežto léky užívané při pobytu v nemocnici tam zaznamenány nejsou.

Kolik dáme za léky?
1 677 korun vydává průměrně jeden Čech za léky ročně, před pěti lety to byla polovina.

A jaké by mělo být řešení?

Už teď mají potřebné údaje k dispozici zdravotní pojišťovny, jen s nimi zatím nepracují ve prospěch pacienta. Přitom by se měly starat o to, aby se neplýtvalo penězi.

Zdůrazňujete, že pacienti by měli spoléhat na jednu lékárnu. Často je ale střídají, protože v sousední najdou své léky s nižším doplatkem. Jak je to možné?

Většinou to mají na svědomí výrobci, kteří u přípravků nastavují dvě různé cenové hladiny. Pro farmaceutické firmy je samozřejmě výhodné, když za jejich lék pacienti doplácejí málo nebo vůbec, takový preparát se pak více předepisuje. Snaží se tedy doplatek stlačit - tím, že pro vybrané lékárny sníží cenu léku. Většinou jde o lékárny blízko center, kde se dotyčný lék hodně předepisuje. Ty ostatní nakupují, a tedy i prodávají léky za více peněz. Může se klidně stát, že na jeden lék, relativně levný za dvě stovky, se doplatek ve dvou různých lékárnách liší o šedesát korun. I kdyby se lékárna, v níž je lék dražší, úplně vzdala marže, nedokázala by cenu stlačit tak, jak to udělá "levnější" lékárna po dohodě s výrobcem.

Jak moc s cenami léků zamíchal Janotův úsporný balíček?

Kvůli němu byly do konce března v lékárnách velké zmatky. Na většinu léků pojišťovny přispívají od 1. ledna o sedm procent méně. Tento krok kompenzovalo snížení maximálních cen léků o stejné procento. Jenže to se týkalo jen léků, které od toho data lékárny začaly nakupovat, nikoli balení, které jsme již měli na skladě. Takže pacienti platili často výrazně víc, než byli zvyklí.
18. 04. 2010 | 21:34

David - 2. část napsal(a):

To už ale pominulo.

Z větší části ano, ale další změny přicházejí každý měsíc, když Státní ústav provede takzvanou revizi úhrad léků. Od prvního dubna se to týká třeba léků na vysoký tlak. Například když si pacient přišel pro lék posledního března, nemusel kromě třicetikorunového regulačního poplatku hradit nic. Jenže pokud se pro zbývající balení stavil 1. dubna, doplatil třeba 150 korun, protože se úhrada na tyto léky snížila o 50 procent. Výrobci obvykle sníží cenu tak, aby léky pro pacienty vycházely levněji, ale protože lékárny mají léky na skladě, nastává období, kdy se doplatky na léky dočasně výrazně zvednou. A to se bude stávat pořád. Pomohlo by, kdyby doplatky na léky byly ve všech lékárnách stejné.

Jak pacienti v takových případech reagují?

Celkem logicky. Zeptají se: Nejsou to ty stejné krabičky jako minule? Jsou. Jdu jen o den později a platím o 150 korun víc? Ano, bohužel je to tak. Nejhorší je, že to není jediná nejasnost. Do konečné ceny léku se promítá ještě takzvaný odpočet. To znamená, že lékárny si pomocí složité matematické funkce odečítají část své marže. Odpočet se vyvozuje z ceny léků, je pokaždé jiný. Výsledkem je, že pacient do poslední chvíle netuší, kolik bude muset z peněženky vytáhnout.

A co jim tedy říkáte?

Když se někdo zeptá, kolik bude platit a proč, upřímně se přiznám, že to nejsem schopný jednoduše vysvětlit ani spočítat, a můžeme se o tom pobavit až nad účtenkou, kde ukážu, co je doplatek, co regulační poplatek. Jenže když se doplatek na jednom balení liší podle toho, kolik balení lékař pacientovi předepsal, je to mimo kapacitu běžného pacienta. A když to nepochopí, nevěří tomu. Mně se to dlouho nedařilo vysvětlit ani vlastním prarodičům.

Jaké to má důsledky?

Asi každý lékárník si toho všiml -kvůli těmto změnám, které nejdou jednoduše vysvětlit, klesla ochota pacientů spolupracovat s lékárníkem. Lidé se upnuli na regulační poplatek a výši doplatku a soustředí se na to, kolik bude dělat závěrečný účet, což se jim nedivím, protože jde o výraznou část jejich rozpočtu. Jsou v tenzi a čekají, až vyslovím tu částku, takže informace o užívání léku si raději nechávám na konec, kdy už zase vnímají. Napřed obvykle říkají, že nepotřebují nic slyšet, stačí však dát jednu či dvě otázky a zjišťuju, že toho o užívání svého léku vědí málo. A diví se, že jim to ještě nikdo neřekl.

fakta

Kdo je Michal Hojný

Čtyřiatřicetiletý lékárník vystudoval Farmaceutickou fakultu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Od roku 2003 působí v představenstvu České lékárnické komory, od roku 2007 v pozici viceprezidenta. Věnuje se zejména oblasti celoživotního vzdělávání. Od roku 1999 pracuje v lékárně největšího českého transplantačního centra - Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM), od roku 2004 jako vedoucí lékárník. Je členem lékové komise IKEM. Je členem České farmaceutické společnosti a Evropské společnosti klinické farmacie (European Society of Clinical Pharmacy).

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Úřad, který zjednodušeně řečeno dohlíží na to, aby léky, které se v Česku používají, byly v pořádku. Rozhoduje o maximálních cenách léků a s pojišťovnami a výrobci léků jedná o tom, kolik peněz budou na konkrétní lék přispívat zdravotní pojišťovny.

Centrální úložiště

Registr, kam se ukládají údaje o lécích, které si pacienti vyzvedávají v lékárnách. Podle SÚKL by registr měl pomoci získat detailní přehled o předepisovaných a vydávaných přípravcích. Má také zamezit prodeji léků s pseudoefedrinem narkomanům. Česká lékárnická komora proti zřízení registru protestuje. Proti se postavil také Úřad pro ochranu osobních údajů, který konstatoval, že registr nedostatečně chrání citlivé osobní údaje pacientů, navíc není jasné, k jakým účelům by nasbíraná data používal. Uložil státnímu ústavu pokutu ve výši 2,3 milionu korun.

Autoři:

fry MF DNES
18. 04. 2010 | 21:35

David napsal(a):

HN.IHNED.CZ 21. 4. 2010 00:00 (aktualizováno: 21. 4. 2010 03:13)

Daňová kontrola ukázala, jak se uplácejí lékaři

Finanční úřady začaly trestat "farmakorupci". Nikdo jiný to neumí

Policie obvinila lékařku z úplatkářství

Jan Knížek: Lékařů, kteří v benefitech jeli ve velkém, je jen pár

Policie obvinila lékařku z úplatkářství

Roky trvající podezření, že farmaceutické firmy uplácejí lékaře penězi, drahými dárky nebo zájezdy za předepisování těch "správných" léků, se nyní podařilo aspoň zčásti potvrdit. A svým způsobem také potrestat.

Po sérii ojedinělých kauz se na lékaře a farmaceutické firmy ve velkém zaměřily finanční úřady a využily nejslabšího místa v zaběhnutém systému: zkoumaly, jak lékaři a farmaceutické firmy tyto "šedé" motivační platby a dary zdaňují. HN mají k dispozici závěry prvního rozsáhlého šetření, které probíhá už třetí rok a které odhalilo daňové úniky ve výši třiceti milionů korun.

Podle šéfa České daňové správy Jana Knížka šlo buď o to, že lékaři své postranní příjmy nezdanili, anebo na druhou stranu o to, že firmy vykázaly platby jako neoprávněné náklady.

"Jednalo se zejména o poskytování nadstandardních benefitů. Takže přesně ty zájezdy, konference a tak," dodal Knížek. Podle něj ale bere peníze a dárky od firem jen menší část doktorů. "Ukázalo se, že většina těch lékařů s tím nic společného nemá, že se jedná spíš o výjimky, které se nechaly na tyhle hry zlákat," dodal šéf berních úředníků.

Poradenská společnost Ernst & Young, která mnohé z velkých farmaceutických firem zastupuje, už minulý rok rozeslala svým klientům interní e-mail, ve kterém informovala o riziku možné kontroly ze strany finančních úřadů. Farmaceutickým firmám radí, aby si "daňově" daly do pořádku vyplácení odměn lékařům.

Daňová správa připouští, že kontrolu zahájila mimo jiné i kvůli několika kauzám, na které v posledních dvou letech upozornily Hospodářské noviny a Česká televize. Kvůli některým z nich dokonce podala Transparency International trestní oznámení.

Šlo například o kauzu "Lékaři do Keni", kdy podle zjištění HN farmaceutická firma Apotex před dvěma a půl lety nabídla sdružení urologů výjezdní zasedání v Keni spojené se safari. Za to podle vyjádření několika urologů chtěla, aby lékaři začali předepisovat její léky. Firma Actavis zase podle Reportérů ČT ze stejného důvodu před necelými dvěma lety lékařům zaplatila luxusní dovolenou v Egyptě, která se ani nesnažila tvářit jako odborný kongres.

Nejnovějším příkladem je kauza kožní lékařky Elišky Jugové z brněnské Fakultní nemocnice U svaté Anny. Před skrytou kamerou ČT si loni v květnu řekla fiktivní dealerce o 250 korun za každého pacienta, kterého převede na léky firmy Novartis. Jugovou už kvůli tomu před dvěma měsíci obvinila protikorupční policie z přijímání úplatků.

Pokud jí policie tento trestný čin prokáže, hrozí jí teoreticky až tři roky vězení.

První obvinění

LÉKAŘSKÉ ÚPLATKY

Protikorupční policie obvinila lékařku Elišku Jugovou z přijímání úplatků. Brněnská doktorka si do skryté kamery ČT řekla fiktivní dealerce o peníze za to, že začne předepisovat léky "její" firmy.

30 MILIONŮ

JAK PENÍZE ZDANIT?

Finanční úřady po zveřejnění korupčních kauz kontrolovaly stovky lékařů i farmaceutické firmy. A přišly na daňové úniky za 30 milionů korun.

Autor/ři: Zuzana Keményová, Petr Vašek
21. 04. 2010 | 09:58

David - 1.část napsal(a):

25.05.2010: Nejlepší poslanec

Autor: Václav Žák - Blog -Přečteno 269

Psáno pro aktualne.cz

Nejlepší poslanec

Václav Žák

Má pokus vybrat nejlepšího poslance z dvousetčlenného zastupitelského sboru smysl? Vždyť politika nespočívá na individualitách, jak se mohl přesvědčit Václav Fischer, když osamoceně a zbytečně trávil roky v senátu, je záležitostí politických stran. Takže pokus vybrat nejlepšího poslance je zřejmě předem odsouzen k nezdaru.

Teoreticky je to pravda. V situaci, kdy volby vedou k patovému složení sněmovny, jak se to stalo v roce 2006, však význam jednotlivých poslanců roste. Nemám teď na mysli pány Melčáka a Pohanku, kterým se dostalo hanlivého přízviska přeběhlíci, ačkoliv realizovali svoje ústavní právo rozhodovat se podle vlastního svědomí. Chápu argument, že byvše zvoleni za jednu politickou stranu, měli by respektovat její program. Sama nepřítomnost při hlasování o důvěře vládě by se dala interpretovat jako pokus o vyvedení země z evidentně krizové situace, ovšem dohoda o podpoře zcela jiného programu už skutečně přesahuje férový vztah poslance ke svým voličům.

Ale to ponechme stranou. Práci poslance je možné hodnotit ze dvou hledisek: jednak toho, čemu napomohl či se o to výrazně zasloužil, nebo čemu zabránil. Vzhledem k tomu, že během celých čtyř let probíhal – pod heslem „reforma zdravotnictví“ dosti úporný útok na samu podstatu veřejného zdravotnictví, byla jeho obrana mimořádně cennou aktivitou. Ne, nejde o poplatky, i když v jisté míře také, o čem se zmíním dále. Jde o to, že dosud uzavřený systém, v němž se peníze vybrané zdravotními pojišťovnami nemohou ze systému vyvést, se měl nahradit systémem, který vyvedení předpokládal. Měla to být prémie za lepší hospodaření pojišťoven vyvolané jejich konkurencí. Po reformě by si určitou část ze zisku mohly čerpat pro svoje akcionáře.

Doufám, že je zbytečné odůvodňovat, o jak riskantní zásah do stávajícího systému by šlo. MUDr. Linda Peeno uvedla před výborem Kongresu USA, že jako revizní lékařka brala ročně šestimístný plat za to, že zamítala návrhy na drahou léčbu, např. transplantaci srdce. „Vytvořili jsme systém,“ řekla výboru, „v němž se ‚prací‘ lékařů a sester, kteří pracují pro zdravotnický průmysl, stalo omezování a odpírání lékařské péče - přesný opak toho, co by medicína měla dělat.“ Důvod? Čím víc se ušetřilo, tím víc připadlo akcionářům. Platí totiž zvrácená logika mrtvé kočky z povídky Karla Michala: léčení je drahé a výsledek nejistý, zatímco smrt je levná a výsledek jistý. Kvůli motivaci šetřit zemřelo podle doktorky Peeno mnoho lidí, kteří mohli žít dál.
Tato změna, nikoliv poplatky byla ve skutečnosti bitevním polem, na němž se vedl zápas o budoucnost veřejného zdravotnictví. Na okraj poplatků: v koaliční smlouvě druhé Topolánkovy vlády se píše: „Podpoříme motivaci občanů k zodpovědné spotřebě zdravotní péče - mj. zavedením regulačních poplatků za recept, den hospitalizace, návštěvu pohotovosti a návštěvu ambulantního specialisty. Současně bude stanoven maximální roční limit finanční spoluúčasti občanů.“ To jsou skutečně regulační poplatky. Co se z nich ale stalo při formulaci zákona? Paskvil, poplatek za vstup do systému a nejen za recept, ale položku na receptu. U všeobecného lékaře se žádné poplatky platit neměly. Upozornil na to nějaký novinář?
26. 05. 2010 | 07:10

David - 2.část napsal(a):

Ne, zato se problémům reformy začal věnovat Ludvík Hovorka, poslanec za KDU-ČSL, inženýr, starosta obce Šumice ve Zlínském kraji, posléze krajský zastupitel, od roku 2002 poslanec. Naučit se rozumět konstrukci zdravotních systémů vyžaduje stovky hodin práce. Hovorka je tomu evidentně věnoval, navíc, když zjistili, že se jedná o poslance, který není ve vleku žádné z „bílých lobby“, mu pomáhali specialisté na veřejné zdravotnictví. A Hovorka, přes obrovský tlak, který na něj místy vyvíjela i vlastní strana, zaujal vůči Julínkově reformě skeptické stanovisko. Doslova se dá říci, že zachránil veřejné zdravotnictví. Odmítl totiž transformaci pojišťoven na akciové společnosti stejně jako transformaci fakultních nemocnic.

Dočkal se za to vděku nezalobovaných občanů? Ani náhodou. Obávám se, že jenom málokdo z novinářů rozuměl tomu, o co se v reformě hraje. Média ho vykreslila v lepším případě jako rebela, v horším jako kverulanta, který torpéduje tolik potřebné reformy zdravotnictví. Redaktorky se vyptávaly předsedy klubu Severy a předsedy Čunka jenom na to, jak Hovorku umravní.

A co strana? Ta Hovorku po zásluze odměnila. Umístila ho na čtvrté, prakticky nevolitelné místo na kandidátce KDU-ČSL ve Zlínském kraji. V minulých volbách tam KDU-ČSL měla dva mandáty. Tak ve sněmovně zřejmě skončí poslanec, který byl prokazatelně naprosto nezkorumpovaný, který nehlasoval ani pro „dárek“ 68 mld Kč firmě ČEZ vydáním emisních povolenek zdarma, který odvedl obrovskou práci tím, že se naučil rozumět zdravotním systémům. Co na to veřejnost? Bez kvalifikovaných médií? Škoda mluvit.

*-*-*-*-*
Disclaimer:
Nejsem s poslancem Hovorkou ani v příbuzenském vztahu, ani na jeho výplatní listině, ani na žádné jiné výplatní listině, kterou by ovlivňoval. Uvádím pro jistotu předem pro některé diskutující.
26. 05. 2010 | 07:11

David napsal(a):

blog.iDNES.cz:

Jak jsem platila poplatek ve fakultní nemocnici

Myslím, že největším problémem našich nemocnic je, že jejich práce není dobře organizována. Proto jsem se trochu obávala toho, jakým způsobem nemocnice zvládnou vybírání regulačních poplatků od pacientů.

Když jsem se poprvé dozvěděla o tom, že v některých nemocnicích lze poplatek zaplatit esemeskou, zajásala jsem. Pro nás "mladé" je to způsob, jak se s touto povinnosti poměrně snadno vyrovnat.

A tak, když jsem byla nucena navštívit jedno specializované pracoviště v nejmenované pražské fakultní nemocnici, neváhala jsem tento způsob platby regulačních poplatků použít. Již ve vchodu do nemocnice, jsem si přečetla návod a adresu, kam SMS odeslat, a neodkladně jsem tak učinila, neb jsem regulačních poplatků "přítel" a chtěla jsem svou povinnost splnit co nejdříve.

SMS odešla a mne na telefon přišla zpráva:"30 Kc VFN poplatek lekari, kod uctenky 3n64fvzc7v". Velmi mne potěšilo, že věci občas také fungují...

Usedla jsem do čekárny a dělala to, co se v čekárně obvykle dělá. Když vyšla sestřička, nahlásila jsem své jméno a odevzdala průkaz pojišťovny.

"Máte zaplaceno 30 korun?", zeptala se mne sestra.

"Ano, zaplatila jsem esemeskou", odpověděla jsem.

"No, to si ale stejně musíte dojít do pokladny, aby Vám dali potvrzení o zaplacení, jinak vám to nemůžu uznat."

Přiznávám, že jsem nechápala význam svého konání, ale poslušně jsem - jak už to ve zdravotnických zařízeních dělávám, (chci být přece zdravá) - odcupitala do pokladny, kde mne paní pokladní na základě SMS od mého operátora vydala jakýsi doklad, že jsem třicet kaček zaplatila. Vrátila jsem se do čekárny a pokračovala jsem ve čtení svých oblíbených novin.

Konečně jsem se dočkala a vstoupila do ordinace. Když pan doktor zjistil, že jdu jen na kontrolu, prohlásil: "Mám pro vás jednu dobrou zprávu - vrátíme vám třicet korun, protože v tomto případě se poplatky neplatí. Napíši vám na vaše potvrzení z pokladny STORNO a v pokladně vám vrátí peníze."

Bylo mi to celkem jedno, protože pan doktor měl pro mne ještě celou řadu dobrých zpráv týkajících se mého zdravotního stavu, takže radost z nich radost z nenadálého ušetření zcela přehlušila.

V pokladně jsem u okénka předala potvrzení a čekala na svých třicet korun, když paní pokladní náhle zvolala:

"Ale já vám nemůžu nic vrátit, vy jste nám nic nedala. Vy jste poslala peníze esemeskou a já od vás v pokladně zatím nic nemám... To si budete muset asi přijít jindy..."

Už jsem byla rozhodnutá, že své peníze ponechám v nemocnici pro zlepšení komunikace s pacienty, když paní pokladní začala vytáčet čísla na telefonu. Po několika telefonních hovorech, ze kterých jsem pochopila, že tuto situaci zatím nikdo neřešil a řešit neumí, jsme konečně kdesi uspěli:

"Já vám prostě vydám z pokladny třicet korun, vy mi podepíšete výdajový blok a my už to snad nějak vyúřadujem..."

Sláva, volala jsem v duchu, už konečně vypadnu! Vzala jsem peníze a cedulku a celou cestu domů přemýšlela o tom, jestli můj operátor skutečně předá nemocnici celých mých třicet korun nebo jestli jsem nemocnici o pár korun ošidila. Pokud zjistím, že ano, zajdu někdy do pokladny této kliniky a nějaké peníze tam určitě složím...

Večer mi přišla esemeska: "Prosimte, nezazila jsi dneska neco veseleho, mam nejakou depku, napis mi".

Jen nevím, jestli můj fakultně - nemocniční příběh je veselý nebo taky spíš na depku...

Eva Klokočníková
06. 06. 2010 | 18:05

David - 1. část napsal(a):

Aktuálně.cz:

Julínkova zdravotní reforma se vrací. Možná i s tvůrcem

20:00 | Dnes 7.6.2010

Kateřina Eliášová

Architekt zdravotnické reformy Tomáš Julínek se možná vrátí. Chce ji dotáhnout do konce

Praha - Radikální zdravotnická reforma Tomáše Julínka (ODS), která nakonec tohoto ministra Topolánkovy vlády stála místo, má šanci na svoji resuscitaci.

Tentokrát ji bude prosazovat kabinet, který zřejmě povede Petr Nečas, a který se bude moct opřít o sílu 118 poslanců.

Vyloučen není ani návrat samotného Tomáše Julínka.

"Nabízím zkušenost a znalosti, dokážu diskutovat a korigovat. Kladu si ale podmínku, aby to byla mise, kdy se bude započatá reforma dokončovat. Sedět na tom postu a nemoct nic udělat, po tom bych netoužil," vyjmenoval Julínek parametry, za kterých by rád do nově vznikající vlády usedl.

Jeho angažmá není stoprocentní. V ODS má zájem o toto místo více lidí, své experty mají i koaliční partneři TOP 09 a Věci veřejné.

"Nejvíc jsme na té reformě pracovali a utrpěli taky nejvíc šrámů, tak bychom to měli dotáhnout do pozitivní tečky," uvedl Julínek důvod, proč by post ministra zdravotnictví měla získat právě ODS.
07. 06. 2010 | 21:34

David - 2. část napsal(a):

Čtěte také

Dejte nám zdravotní reformu, vzkázali voliči stranám»

Julínkův tým oznámil, že se s reformou ještě vrátí»

Oranžové kraje vzdávají proplácení lékařských poplatků»

Rychlý zásah

Člen zdravotnického vyjednávacího týmu a bývalý náměstek ministryň zdravotnictví Marek Šnajdr upozorňuje, že s pokračováním reformy je třeba "začít už zítra".

Nová vláda to ale nebude mít zase tak jednoduché. Už na podzim čekají Česko další volby, tentokrát senátní a komunální. Politici proto před nimi nebudou chtít prozrazovat všechny své - mnohdy velmi nepopulární - záměry.

V úterý se poprvé sejdou zdravotničtí vyjednavači a právě na této schůzce si musejí ujasnit, kde se jejich programy prolínají a kde na sebe naopak naráží. "Určitě čekám, že se zasekneme na debatě o poplatcích a zdravotních pojišťovnách. Doufám ale, že to nebude tak dramatické," věří Julínek.

O něco méně optimističtí jsou vyjednavači z hlavního týmu.

Dohodli se nicméně, že své obavy a případné disonance ve vyjednáváních nebudou ventilovat na veřejnost.

"Pokud by se vyjednavači z dílčích týmů nedokázali v něčem shodnout, pak o tom budou rozhodovat hlavní vyjednavači. A pokud ani oni nenajdou shodu, pak už to bude na debatu mezi šesti očima tří předsedů jednotlivých stran," naznačil 1. místopředseda ODS a jeden z hlavních vyjednavačů této strany David Vodrážka možnou variantu, jak spory odborných týmů řešit.

Čtěte také

Šanci vyjednat vládu má Nečas. Sobotku Klaus zklamal»

Plán revoluce pro Nečase. Lepší čas už prý nepřijde»

Najít miliardy

Marek Šnajdr naznačil, že nevyhnutelným krokem je stabilizace zdravotního systému a hledání úspor, které by podle něj mohla přinést například novela o lécích. "Už ji máme kompletní a mohli bychom ji ihned poslat do nové sněmovny," uvedl.

Anketa

Chcete, aby se Tomáš Julínek znovu stal ministrem zdravotnictví?

Ano (20.1%)

Ne (77.7%)

Je mi to jedno (2.1%)

Zákon počítá s rychlejším vstupem generik a také s cenovou soutěží tzv. aukcí na generické léky, které mají stejnou účinnou látkou jako originální léčiva, ale protože už originálním léčivům uplynula patentová ochrana, mohou se vyrábět za podstatně nižší cenu. Jsou tedy mnohem lacinější.

Nově utvořená koalice by mohla rovněž znovu vráti do hry novelu o zdravotnických prostředcích. "Uvedení těchto zákonů v praxi by mohlo přinést úspory až 5 miliard korun," odhaduje Šnajdr.

Kolik bude pojišťoven?

Ostrý střet se čeká u debaty o zdravotních pojišťovnách. Třeba Věci veřejné by rády docíly toho, aby úhradu základní péče zprostředkovávala pouze jedna pojišťovna hospodařící pod ministrerstvem zdravotnictví. TOP 09 a ODS jsou proti.

"Chceme přesvědčit naše partnery, že omezení počtu zdravotních pojišťoven by nevedlo k úsporám," uvedl Šnajdr. "Naopak - my spíše klademe důraz na posílení jejich povinností a rovněž na zpřísnění podmínek," dodal.

Julínkova reforma chtěla pojišťovny privatizovat, dnes už to sám někdejší ministr nepřipouští. "Privatizaci pojišťoven jsme přece v programu nikdy neměli, bavili jsme se maximálně o transformaci pojišťoven," uvedl.

Co je standard a co ne?

Spíše po podzimních volbách se dá očekávat návrat k jednomu z nejobtížnějších témat - stanovení standardů, tedy na co má pacient nárok ze zdravotního pojištění a co by si už musel hradit, nebo alespoň připlácet sám.

V této souvislosti bude podle Šnajdra vyhrocená i debata o komerčním připojištění, které podle něj prosazuje zejména poslanec a vyjednavač ODS Boris Šťastný. "O tom by se měla vést debata ve chvíli, až bude co připojišťovat," namítl.

Stanovení standardů byl jedním z hlavních nesouladů mezi někdejší koalicí ODS, lidovců a zelených, i proto nakonec Julínkova reforma neprošla sněmovnou. Snahu o její prosazení pak zcela zmrazil pád Topolánkovy vlády v březnu 2009.

Poslušné pacienty odmění pojišťovna

Nová vláda se rovnež nevyhne debatě o optimalizaci nemocnic, možná změní i zákon o zdravotním pojištěním.

"Rádi bychom oddělili racionální pojištěnce od těch řekněme "neposlušných". Například preventivní prohlídky by mohly pojišťovny odměňovat bonusem.

Šnajdr rovněž zmínil téma elektronizace zdravotnictví, díky němuž by podle něj odpadlo například duplicitní předepisování léků.
07. 06. 2010 | 21:35

David napsal(a):

iDNES.cz:

Levné Česko se musí obrnit.

Pro Západ bude výhodnější posílat pacienty k nám

9. června 2010 7:16

Žlučník jsem si nechal vzít v Česku, ale kyčel mám ze Slovenska.

Takto se v budoucnu mohou bavit němečtí či britští důchodci. EU se totiž včera dohodla, jak budou pojišťovny proplácet operace v zahraničí. Česko se musí obrnit.Pro západní státy bude výhodnější posílat pacienty, kde je levněji.

Ministři zdravotnictví včera po letech hádek dohodli, jak mají pojišťovny proplácet zákroky svých pacientů v zahraničí. Nutil je k tomu rozsudek Evropského soudního dvora.

Pacienti budou moci hledat ošetření za hranicemi a chtít od své pojišťovny, aby jim to proplatila. Ta však dá jen tolik, kolik má na domácí operaci. Nynější "divočina", která byla pro mnohé české pacienty výhodnější, tak dostane nový řád.

Nejde o urgentní ošetření, to už dostanete v členských zemích EU bez potíží nyní. Jde o domluvené operace. Pacienti budou muset s doporučením od lékaře požádat své pojišťovny o předběžný souhlas před zákrokem.

Změny mají dát pravidla pacientům, kteří se chtějí nechat léčit nebo operovat v jiné z 27 zemí EU, třeba proto, že doma musí na zákrok čekat déle. V Česku je to například u výměny kloubů.

Zaberou brzdy?

Směrnice má několik brzd, aby státy nezruinovala. O vyslání pacienta rozhodne lékař a pojišťovna může platbu odmítnout, pokud by šlo o extra drahé léky nebo delší pobyt v nemocnici. Je otázka, nakolik brzdy zaberou na lékaře z "chudších" zemí, kterým západní pacienti mohou přinést kýžený zisk.

Zahltí tedy české nemocnice němečtí pacienti? Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková míní, že ne.

"Pokud bude dodržen princip, že poskytování zdravotní péče cizincům u nás v žádném případě nesmí ohrozit ani kvalitu, ani dostupnost zdravotní péče, není důvod se obávat," řekla pro ČTK. Neobává se ani invaze pacientů z dražších zemí, ani delšího čekání na operace v ČR. "Ve chvíli, kdy budou kapacity českých zařízení maximálně využity, nemůže dojít k tomu, že by měl cizinec přednost," dodala.

Nemocnice však k tomu, aby dávaly přednost našim pacientům, nic nenutí. Naopak mnohé nahrává tomu, aby cizí pacienty vítaly s otevřenou náručí. Jde hlavně o finance. Na cizí pacienty se nevztahují naše limity na léčbu. U českých pacientů nemocnice a lékaři předem vědí, kolik smějí předepsat léků a udělat zákroků za rok, aby jim je pojišťovna proplatila. Od toho se také odvíjí čekání na operace. To pro zahraniční pacienty neplatí.

"Pro nemocnice je výhodné přijímat zahraniční pacienty a nechat si zaplatit za výkon, než ošetřovat a operovat ty, které už buď mají zaplacené v paušálu, který od domácích pojišťoven dostávají, nebo jim je pojišťovna limituje," říká Ondřej Dostál, právník specializující se na zdravotnictví. Děje se to například na ortopediích.

Nová dohoda paradoxně oklešťuje práva, jaká měl pacient při léčbě v zahraničí dnes. Nynější stav je totiž díky řadě rozsudků evropského soudu velmi liberální. Poznali to pacienti, kteří už to zkusili.

Například lidé s roztroušenou sklerózou u nás kvůli limitům dlouho čekají na léky, ale v zahraničí je mají často hned. Už nyní ten, kdo se nemohl dostat k léčbě, mohl vyjet do zahraničí a nechat se léčit tam. A naše pojišťovna to podle evropského rozsudku musela uhradit.

S takovou by však mohly pojišťovny zkrachovat. V nových podmínkách, které mohou začít platit za dva roky, bude nutné, aby daly pojišťovny předem souhlas.

Nejasné je ještě to, kdo zajistí překlady chorobopisů a kdo bude odpovědný za celou léčbu. V Evropském parlamentu, kam nyní dokument míří, už čekají pozměňovací návrhy.

Autoři:

Kateřina Koubová, Lenka Petrášová MF DNES
09. 06. 2010 | 08:01

David - 1.část napsal(a):

iDNES.cz:

Léky bez doplatku hledají pacienti marně, v některých skupinách chybí

11. června 2010 5:02

Mýtus o lécích bez doplatku padl. Přestože zákon říká, že pacient musí mít k tomu, co mu lékař předepsal, alespoň jednu alternativu léku plně hrazeného pojišťovnou, ukazuje se, že to vůbec není pravda. U některých skupin léků ty bez doplatku jednoduše neexistují.

Léky, které jsou v Česku na trhu, se dělí do zhruba 150 skupin. V každé z nich musí být ze zákona pro pacienta bezplatná varianta. Lékárníci si dali tu práci a zkontrolovali alespoň prvních třicet skupin v seznamu – a zjistili, že bezplatný lék je jen u poloviny z nich.

"V těch ostatních nemá pacient lék bez doplatku. Přitom politici se tím rádi ohání, že pacient má vždycky možnost volby a může mít lék bez doplácení. To není pravda, zákon se nedodržuje," říká prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Kde chybí lék bez poplatku

- Stomatologika (léky na zuby)
- Protivředová léčiva
- Léky na vnitřní křeče
(ústní podání)
- Prokinetika (na správný pohyb potravy v trávicí soustavě)
- Léčiva ovlivňující rychlost nervového přenosu
- Inzuliny krátkodobě působící
- Inzuliny dlouhodobě působící
- Léčiva působící
na žlučové cesty a játra
- Soli vápníků (léky dodávající tělu chybějící minerál)
- Soli hořčíku

Zdroj: Česká lékárnická komora

Jsou to třeba stomatologické léky, léky působící na žlučové cesty nebo játra, projímadla nebo tabletky, které doplňují tělu vápník nebo hořčík. A řada dalších.

Údaje České lékárnické komory potvrzuje expert na lékovou problematiku a autor původního rozdělení léků do jednotlivých skupin Josef Suchopár. "Sami jsme si provedli podobnou analýzu u všech 150 lékových skupin a ukázalo se, že celkem u 24 z nich není lék bez doplatku. Přitom to nejen nařizuje zákon, ale vychází to i z ústavy," říká Suchopár.

Osmnáct tabletek denně

V mnohých skupinách je jako "bez doplatku" uvedený lék, který se už vůbec neprodává. To je třeba případ léků tišících křeče. "Coby plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění je tu uvedený lék Algifen, kapky o obsahu 10 mililitrů. Jenže ty už u nás neexistují," popisuje lékárník Martin Mátl, který bezplatné léky hledal.

Pacient ani nemá k dispozici žádný seznam, z něhož by se dozvěděl, jestli v jeho případě je lék bez doplatku, či nikoliv. Nemá mu ani kdo poradit.
Státní ústav pro kontrolu léčiv, který zodpovídá za určení léků bez doplatku, provádí revize cen a úhrad léků, což znamená, že se situace každou chvíli mění a co platilo minulý měsíc, teď už neplatí. Takže v podstatě každý měsíc chybí bezdoplatkový lék v jiné skupině léčiv.
11. 06. 2010 | 07:37

David - 2.část napsal(a):

"A když už je nějaká skupina s lékem, který je plně hrazený pro pacienta, tak mi zůstává často rozum stát nad tím, co je to za lék," říká Josef Suchopár a dává příklad. "Třeba v jedné skupině léků na epilepsii je plně hrazený jen takový lék, který pacienti musí polykat ne dvakrát či třikrát denně, ale musí spolknout osmnáct tabletek denně, aby dostali do těla potřebnou léčebnou dávku," kroutí hlavou Suchopár.

Státní ústav pro kontrolu léčiv, který zodpovídá za to, kolik peněz z ceny léku bude hradit zdravotní pojišťovna a kolik bude doplácet pacient, se hájí tím, že za to mimo jiné může dvanáct let neaktualizovaná příloha číslo dvě zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ta se zabývá rozdělením léků do jednotlivých skupin. Kromě toho úřad ústy své mluvčí tvrdí, že tam, kde bezplatný lék chybí, tak už zahájili řízení, aby nechyběl.

"Samozřejmě dostupnost plně hrazených léčivých přípravků ovlivňuje i obchodní taktika jednotlivých firem, které v průběhu roku ukončily dodávky svého léku na trh, případně pro lék žádají o zrušení úhrady ze zdravotního pojištění," říká mluvčí úřadu Veronika Petláková s tím, že v takových případech pak úřad začne pracovat na tom, aby byl chybějící bezplatný lék nahrazen jiným.

Potíž je, že takové řízení trvá dlouho. A pro pacienta to v každém případě znamená, že nemůže mít lék bez doplatku teď hned, a že tudíž neplatí, co mu slibuje zákon.

"Je to důkaz, že zákon nefunguje, měl by se změnit a určitě by úřady a politici měli přestat lidem pokrytecky tvrdit, že tu máme možnost bezplatné varianty léku. Nemáme," říká lékárník Martin Mátl. Ministerstvo zdravotnictví se k tomu nevyjádřilo, protože by podle mluvčího Vlastimila Sršně potřebovali k odpovědi víc času.

Kam dál?

Za léky doplácíme stále víc, stěžují si Češi. Průměrně přes 1600 za rok

Léky s pseudoefedrinem jen na recept, nejlépe elektronický, žádají lékárníci

Autoři:

Lenka Petrášová

MF DNES
11. 06. 2010 | 07:38

David - 1.část napsal(a):

Aktuálně.cz:

Homolka má nový gama nůž. Zaplatila ho nejdráž na světě

11:50 | 29.4.2010 | Aktualizováno

Petr Holub

Praha - Arcibiskup pražský Dominik Duka požehnal v Nemocnici na Homolce nový Leksellův gama nůž. Přístroj patří ke špičce radiační léčby rakoviny a právě zakoupený model Perfexion je teprve druhý ve střední Evropě.

Má ještě jeden primát.

Podle dostupných informací jde o nejdražší gama nůž na světě. Nemocnice Na Homolce za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako daň z přidané hodnoty.

Čtěte více:Politici prověřují: Neprivatizuje se tajně Homolka?»

Dvacet miliónů navíc

Švédský výrobce Elekta nabízí podle informací Aktuálně.cz Leksellův gama nůž v přepočtu za 115 milionů korun.

Tomu odpovídá cena, kterou v roce 2007 zaplatila Washingtonova nemocnice v kalifornském Fremontu. Když si ho pořizovala, celkové náklady dosáhly 6 milionů dolarů, podle tehdejšího kursu 121,8 milionu korun. Zvýšené náklady lze připsat dopravě přes oceán.

Česká nemocnice tedy i bez DPH zaplatila za stejné zařízení o dvacet milionů korun víc než zámořští kolegové.

Dalších dvacet ztráta

Zároveň čeští doktoři odmítli výpomoc, kterou nabízela Nadace Charty 77.

Její předseda František Janouch v roce 1992 nemocnici zdarma pronajal první český gama nůž. Ten se ještě před čtyřmi lety modernizoval za 50 milionů.

A když se státní nemocnice rozhodla koupit nový nůž, dostal Janouch svůj přístroj zpátky. Nabídl, že starší gama nůž prodá a z výnosu přispěje na nový přístroj.

"Návrh odmítli bez udání důvodu," shrnuje jednání Janouch. Nemocnice tak přišla o 800 tisíc eur, v přepočtu o dalších 20 milionů korun.

Od Topolánka na rozloučenou

Nemocnice Na Homolce se obvinění ze zbytečného vyhazování peněz brání.

Nákup nového přístroje se prý vyplatil, protože Topolánkova vláda na předposledním zasedání v květnu 2009 přidělila na nákup nového nože 120 milionů.

"Nemocnice předpokládala, že v budoucnosti taková možnost nebude reálná - ekonomická situace lepší nebude," vysvětluje mluvčí Jitka Kalousková, proč vedení Homolky příležitost využilo, i když starý přístroj byl ještě funkční.

Extend za příplatek

Mluvčí připouští, že nemocnice nakonec za přístroj zaplatila vyšší cenu.

Běžnou sazbu překročila údajně z toho důvodu, že přikoupila systém Extend. "Rozšiřuje možnosti gama nože o frakcionovanou radioterapii bez použití Leksellova rámu, tedy neinvazivní metodou," zdůvodňuje Kalousková vyšší náklady.

Část peněz na dodávce gama nože ovšem vydělala také dodavatelská společnost Transkontakt Medical.

"Společnost Elekta nemá v České republice zastoupení a jedinou firmou, která má od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost rozhodnutí k nakládání se zdroji ionizujícího záření je společnost Transkontakt Medical," vysvětluje mluvčí nezbytnost dohody s monopolním prodejcem.
15. 06. 2010 | 07:20

David - 2.část napsal(a):

Elekta: Ceny nekontrolujeme

Verzi Nemocnice Na Homolce potvrzuje zčásti i výrobní firma Elekta. "Transkontakt Medical je náš exkluzivní dodavatel pro Českou republiku," uvedl viceprezident Olof Sandén.

Nechce však komentovat cenu, za kterou Homolka gama nůž pořídila. "Nekontrolujeme nabídkové ceny pro jednotlivé státy a nemáme ani přehled o tom, jaká je cena pro konečného zákazníka," odmítl Sandén žádost o podrobnější informace.

Státní ústav pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že s gama nožem může v Česku obchodovat pouze Transkontakt Medical.

"Do dnešního dne skutečně nikdo jiný než firma Transkontakt o povolení k dovozu zdrojů záření typu gama nože nepožádal a tudíž ani nikdo jiný takové povolení nemá," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz náměstkyně ústavu Karla Petrová.

Transkontakt podle ní funguje jako zprostředkovatelská firma, která pro fyzickou manipulaci se zdrojem najímá specializovanou odbornou firmu a přitom vyřizuje potřebné dokumenty.

Zbytečný prostředník

Z toho vyplývá, že účast Transkontaktu je v celé operaci zbytečná.

Nemocnice Na Homolce má pochopitelně rovněž povolení zacházet s gama nožem. Nic nebrání, aby nůž koupila přímo od Elekty.

Podle atomového zákona může prostřednictvím odborné firmy přemístit gama nůž sama, bez dalšího zprostředkovatele.

"Připomíná mi to poměry v komunistickém Československu. Také tehdy nesměly zdejší podniky přímo nakupovat v cizině, ale musely využít služeb podniků zahraničního obchodu," diví se Janouch, který první model gama nože kupoval přímo od Elekty.

Vzpomínka na Ústí

Transkontakt Medical ani nemůže nabídnout jiné služby než vyřízení dokumentů o dovozu nebo případných reklamací. Všichni přední čeští odborníci na gama nůž totiž pracují v Nemocnici Na Homolce a běžně pomáhají se zapojováním nože v cizích ústavech.

Samotný Transkontakt je dcerou stejnojmenného bratislavského podniku. Jde o běžnou zprostředkovatelskou firmu, která se specializuje na dodávky rentgenů od společnosti Philips.

Většinu ve firmě mají bratři Roman a Ivan Zizičové, kteří se angažovali během slovenské zdravotní reformy při privatizaci nemocnice v Levicích.

Nákup přístrojů přes prostředníka způsobil už loni v Česku politickou aféru.

Holding severočeských nemocnic Krajská zdravotní nakoupil přístroje přes konsorcium Hospimed/Puroklima a prokazatelně zaplatil v průměru o pětinu vyšší cenu, než kdyby přístroje nakoupil od výrobce či jiných dodavatelů. Podmínky výběrového řízení na dodavatele přitom byly upraveny tak, aby je mohlo splnit pouze jmenované sdružení.

Zakázku dnes prověřuje ministerstvo financí a protikorupční policie.
15. 06. 2010 | 07:21

David napsal(a):

Když se takhle bude ve zdravotnictví hospodařit, tak se budou muset zavést ještě další poplatky pro pacienty.

http://aktualne.centrum.cz/...
24. 06. 2010 | 12:19

David napsal(a):

iHNed.cz 7. 7. 2010 21:52

Miliardové dotace na vybavení nemocnic: Soutěže o ně jsou jen naoko

Vyhlášených soutěží se ve většině případů účastní vždy jen jedna firma. Zodpovědným úřadům to nepřipadá divné.

Brusel vyšetřuje, jak některé nemocnice utrácejí unijní peníze

Výběrové řízení? My nemusíme, tvrdilo Čepro a rozdalo zakázky za 4,5 miliardy

Úřadům se vyrojily problémy se zakázkami. Opencard to jenom začalo

zdravotnictví, dotace, veřejné zakázky

Na první pohled je to velká záhada: Do Česka proudí miliardy korun na modernizaci nemocnic, ale takřka nikdo o ně nemá zájem. Respektive: do vyhlášených soutěží, v nichž nemocnice či jejich zřizovatelé hledají firmu, která jim něco dodá, se hlásí v drtivé většině případů jen jediná firma.

Uvedený problém se týká především velkých zakázek na vybavení nemocnic, které v rámci operačních programů platí Evropská unie.

Server iHNed.cz to zjistil analýzou dat na serveru centralniadresa.cz – tedy místa, kde veřejné instituce povinně zveřejňují výběrová řízení a poté i jejich výsledky.

Tři vyvolení

A zároveň iHNed.cz zjistil ještě jednu věc: Překvapivě vysokou úspěšnost mají v těchto případech tři obchodní – tzv. kompletátorské firmy. Ty nic nevyrábějí, jen přeprodávají přístroje od výrobců. Společnosti Hospimed, Puro-klima a Hypokramed dohromady jen v roce 2009 v soutěžích, zveřejněných na serveru centralniadresa.cz získaly zakázky v celkové výši 1,926 miliardy.

Neuvěřitelná je přitom celková výše zakázek, v nichž byla některá z těchto firem pouze jediným uchazečem – 1,63 miliardy korun. Jinými slovy: u takřka devadesáti procent zakázek, které získali z veřejných peněz tito kompletátoři, se vlastně nesoutěžilo – zakázka spadla do klína jediné přihlášené firmě.

Je na mně, kam se přihlásím

Jak je možné , že se uvedení kompletátoři tak „zázračně“ shodnou, aby si "nelezli do zelí"? A proč je téměř vždy jen jediná nabídka?

„Kolik je uchazečů, to jsou věci kterým se nezaobíráme,“ říká například člen představenstva společnosti Puro-klima Antonín Havlíček. Podle něj si ale firma vždy dělá průzkum, jaké jsou naděje na úspěch. „Není to tak, že se po každé zakázce vrháme. Víme o spoustě zakázek, do kterých nejdeme, protože na to kapacitně nemáme,“ podotýká.

„My se hlásíme do všech zakázek,“ říká nejdříve rezolutně jednatelka společnosti Hospimed Věra Svobodová. Až po předložení čísel dodává: „Pokud někam nejdeme, tak je to proto, že nesplňujeme technické požadavky zadavatele,“ říká.

„Nemám pro to žádné vysvětlení, nesleduji kdo se kam přihlásí,“ uvádí majitel třetí úspěšné kompletátorské firmy Hypokramed Vratislav Roubal. A to, proč získává většinu zakázek aniž je o ně jiný zájemce, je podle Roubala třeba ptát se těch, co se nehlásí.

A proč se tedy do zakázek, o něž usilují jeho konkurenti, nehlásí zase on? „To je přece moje právo rozhodnout se, kam se přihlásím,“ reaguje.

Je to pouhý „realismus“

Podle Elišky Císařové z Transparency International je pravděpodobné, že v této oblasti existují dohody, které jsou ovšem těžko dokazatelné. „Nelze vyloučit, že společnosti jsou 'realistické' a nehlásí se do soutěže, o kterou má zájem konkurent a očekávají stejné chování od ostatních,“ říká Císařová.

Instituce, přes které evropské dotace chodí, ale to, že se o miliardy do zdravotnictví prakticky nesoutěží, vůbec nevzrušuje. A nad tím, že je často jen jeden uchazeč od zakázku, jen krčí rameny.

„Počet uchazečů a podoba nabídky při konkrétní zakázce jsou výsledkem nabídky a poptávky,“ konstatuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Hradecké nemocnice šetří policie - čtěte ZDE

Podivné obchody za čtyři sta milionů - čtěte ZDE

„Pokud bychom se hlouběji zabývali otázkou, z jakého důvodu podá nabídku v zadávacím řízení jeden uchazeč, nelze ji zodpovědět bez hlubší analýzy každé zakázky,“ uvádí mluvčí úřadu Jan Štoll. I z jeho odpovědi je však zřejmé, že stát a jeho úřad podivné soutěže-nesoutěže nezajímají.

Podle Štolla může být důvodů více – od prosté nasycenosti trhu až po striktně nastavené zadávací podmínky. V tom případě se ale každý, kdo se cítí diskriminiván, může obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Autor/ři:

Marek Pokorný, foto ČTK
08. 07. 2010 | 10:39

David napsal(a):

Novinky.cz:

Platy kolem 546 tisíc

za měsíc

dotovali pojištěnci VZP

Velmi štědře se ke svým zaměstnancům zachovala společnost IZIP, která spravuje elektronické zdravotní knížky.

Loni totiž vyplatila svým devíti zaměstnancům 59 miliónů korun.

Každý z nich si tak vydělal průměrně 546 tisíc korun měsíčně, a to převážně z peněz pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Novinky

Dnes 11:04 - Praha 9.12.2010

Zprávu přinesla čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na výroční zprávu společnosti. Paradoxem je, že zmiňovaných devět zaměstnanců dostávalo takovéto částky i přesto, že projekt elektronických zdravotních knížek nefunguje tak, jak by měl. Zdravotní údaje o pacientech totiž sdílí přes internet jen minimum lékařů. Navíc měla firma po odečtení platů zisk jen pět miliónů.

„Je to velmi nadprůměrné odměňování, i když pro mě je důležitější, aby služba začala přinášet úspory. Teď je evidentní, že systém nefunguje. Ordinace aktivně nespolupracují,“ řekl šéf správní rady VZP a poslanec ODS Marek Šnajdr, který naznačil, že pojišťovna by IZIP mohla začít dávat méně peněz než dosud.

Společnost IZIP provozuje pro VZP elektronické zdravotní knížky se zdravotními daty zhruba 2,3 miliónu z celkem 6,5 miliónu pojištěnců, kteří knížku mají. VZP už za elektronické knížky zaplatila přes miliardu korun. Měsíční paušál firmě IZIP, která systém provozuje, činí 20 miliónů korun.

Firma IZIP nepracuje na databázi elektronických zdravotnických knížek sama. Subdodávky zadává firmě MD Access, která sídlí na stejné adrese a v jejím představenstvu sedí stejní lidé jako v IZIP.

pit, Novinky

http://www.novinky.cz/ekonomika/219185-platy-kolem-546-tisic-za-mesic-dotovali-pojistenci-vzp.html
09. 12. 2010 | 11:31

David - 1.část napsal(a):

Neviditelný pes:

ZDRAVOTNICTVÍ: Proč děkují a odcházejí?

25. ledna 2011

Personální devastace nemocnic běží už léta

Máme jedno z nejlepších zdravotnictví v Evropě. Možná se to tak nezdá při pohledu na chodby a okna, případně na talíř s obědem v nemocnici. Ale když budete mít na výběr, zda v nemocnici chcete především dobrou zdravotní péči nebo dobré jídlo, jistě si vyberete snadno. Navíc se stav stále zlepšuje. Běží základní péče i špičky - transplantace, péče o novorozence, léčba rakoviny... Zatím.

Tento dobrý stav ale brzy skončí, bude-li pokračovat současný chaos v řízení zdravotnictví.

Chaos ve financování zdravotnictví je už léta. Platby pojišťoven jsou nastaveny podle hesla „urvi, co můžeš“. Farmaceutické firmy tlačí na trh léky, jiné tlačí své přístroje. Zdravotní pojišťovny nemají standard péče, který by měly proplácet, a protože se každý bojí stížností, proplatí téměř všechno. Obrovské prostředky se vynakládají na často zbytečnou léčbu nemocí nejmodernějšími léky. Rakovina se draze léčí i tam, kde je kvalita života po jeho velmi nákladném prodloužení malá a samo prodloužení je krátké. Státní regulační zásahy vůči firmám s léky by byly velmi účinné – protože jen stát svou silou může přimět firmy k tomu, aby své léky zlevnily.. Bohužel i zde je vše nedotažené a chaotické. Nemalé množství léků má nastavené ceny podle výpočtů platných v době, kdy euro bylo za 28 Kč – a nyní je minimálně o 10 % níže

Chaos je ve vzdělávání lékařů. Vyhlášky se neustále mění, vesměs k horšímu. Před 20 lety se lékař na medicíně prakticky léčit nenaučil, vše na něj čekalo po nástupu na zvolený obor. Byl zařazen do systému vzdělávání a za 2 a půl roku šel k první atestaci, a pak už mohl samostatně pracovat. Nyní se na škole budoucí lékař opět prakticky léčit nenaučí. Po nástupu na zvolený obor na něj ale čeká ne 2 a půl, ale 5 let do atestace. Většinu té doby je nevolníkem v nemocnici, protože bez atestace jeho dosavadní studia a praxe jsou k ničemu. Vedení nemocnic to vítá: někdo přece musí za nízký plat léčit, psát papíry, pomáhat při operacích a sloužit služby...

Chaos je v systému zdravotních pojišťoven. Je asi 10 zdravotních pojišťoven, každá má svoji administrativu pro výběr zdravotní daně (takzvaného pojistného) a další administrativu pro uzavírání smluv a pro proplácení práce lékařům a nemocnicím. Každé zdravotnické zařízení chce mít smlouvu se všemi pojišťovnami a reálně to téměř vždy tak i je. Byrokracie bují jak u pojišťoven, tak recipročně ve zdravotnických zařízeních. Přitom systém několika zdravotnických pojišťoven je de facto anulován tím, že peníze vybrané od lidí se přerozdělují. Je na to zákon: pojišťovny s vyššími příjmy předávají část vybraných peněz těm pojišťovnám, které mají u sebe registrované hlavně důchodce a děti, za něž posílá zcela nedostatečné pojistné stát.

Chaos je v odborném řízení zdravotní péče. Kdysi - před 20 lety - byl primář oddělení okresní nemocnice zároveň okresním odborníkem, který řídil jak své lékaře na oddělení, tak obvodní lékaře v terénu. Obdobně o stupeň výše - okresní odborníci odborně podléhali primáři krajské nemocnice. Dnes je neřídí nikdo. Dokud není soud pro velké pochybení, kdo je upozorňuje na chyby?

Chaos právní jsou pracovní podmínky lékařů ohledně práce přesčas. Řidič autobusu má zákonem zakázáno, aby pracoval 36 hodin v kuse. Služby lékařů (nikoliv sester) v nemocnici jsou soustavným porušováním bezpečnosti práce i předpisů: lékař přichází do práce např. ve středu ráno, pracuje do 16 hodin, pak ale nejde domů – přebírá službu, a v té pracuje do čtvrtka do rána. A ve čtvrtek pokračuje hned další pracovní směnou do 16 hodin. Výsledkem je okolo 120 hodin přesčasů měsíčně. V Evropské unii je to zakázáno. V Německu vznikla nyní velká poptávka po lékařích pro německé nemocnice právě proto, aby se tam noční služby zajistily. Je-li zakázáno něco v EU, je to samozřejmě zakázáno i v Česku. Proto se v Česku vynalezl kočkopes zvaný Dohody o pracovní činnosti lékařů a fakticky lékař - pod zástěrkou druhého pracovního poměru - dále pracuje přesčasy tak, jak výše psáno.
25. 01. 2011 | 07:56

David - 2.část napsal(a):

Služby souvisejí i s nízkými základními platy. Aby vůbec lékaři v nemocnici na služby přesčas přistoupili, musejí mít nízké základní platy. Ze základního platu lékař rodinu neuživí, musí vzít služby. Výsledkem je, že de facto až za 1,7 úvazku – tedy téměř druhý celý pracovní poměr - si posléze vydělají tolik, aby uživili rodinu.

V nemocnicích jsou lékaři mladí a staří. Mladí musí „držet hubu a krok“, aby se propracovali k atestaci. Pak odcházejí na obvod. Staří už jsou „za vodou“ a finance dostávají jako slušný plat od nemocnice, tu a tam něco od pacientů, firem, nebo mají další úvazek ve své soukromé ambulanci. Na rozdíl od velkých skupin soukromých lékařů ale mezi nemocničními lékaři není, kdo by se vytrvale staral o zlepšení podmínek.

Nemocnice dostávají platbu za provedené výkony, která se skládá z platby za práci lékaře, sestry a za materiál a za mnohé léky podané pacientům při hospitalizaci. Vše je v jednom balíku. Paradox hodný zápisu mezi Parkinsonovy zákony je fakt, že lékaři jsou tak oddáni své práci a svým pacientům, že jim dávají i drahé léky, přestože tyto léky jsou součástí stejného balíku, jako jejich mzdy. De facto léčí pacienty „ze svého“. Co vydá nemocnice za léky pacientům, o to se sníží prostředky na platy personálu.

Vytrvalé působení terénních lékařů na pojišťovny jim přineslo ovoce: příjmy po odečtení výdajů u lékaře v terénu jsou přibližně na úrovni primáře v nemocnici, tedy okolo 70 000 Kč. Ale v nemocnici je primář jen jeden. Ostatní lékaři mají plat mnohem menší. Výsledek: nemocnice se vyprazdňují, zbývají primáři a nevolníci – lékaři, pracující tam povinně před atestací. A ještě někteří nadšenci, kterých ubývá.

Posluchači medicíny v Česku to vědí. Příznakem je fakt, že zájemců o studium ubývá, ročníky se feminizují. Muž – manžel - pracující mimo medicínu svou ženu lékařku uživí, ale opačně by to nešlo. Studenti ze Slovenska tvoří na některých fakultách medicíny už celou třetinu studentů– odejdou po promoci na Slovensko nebo půjdou dále do světa? A všichni studenti, kteří nejsou vázáni v Česku, jsou oslovování nabídkami práce v zahraničí – nejen v Německu. Není totiž velký rozdíl pracovat v Chomutově nebo 50 km více na západ za hranicí, přitom už plat po promoci je tam pro absolventa okolo 80 000 Kč. Po atestaci pak lékař tam pracující bude umět dokonale německy .... a myslíte, že se vrátí do Česka?
25. 01. 2011 | 08:00

David - 3.část napsal(a):

Dochází tak k postupné plíživé - zatím obětavostí lékařů v nemocnících kompenzované - personální devastaci českého zdravotnictví.

Asi znáte ten pokus: hodíte-li žábu horké vody (samozřejmě ne tak horké, že by ji zabila), vyskočí a uteče. Vložíte-li do žábu do vlažné vody a zvyšujete teplotu pomalu, žába je v pohodě, až se třeba uvaří. Nedokáže reagovat na relativně pomalou změnu teploty svého okolí. Pomalou devastaci nemocnic nevnímáme – až už budě pozdě.

Akce Děkujeme odcházíme je projevem starosti o české zdravotnictví. Ve skutečnosti většina odejít nechce, mají svou práci rádi. Lékaři volají po nápravě systému, který se hroutí. Důvod musí být vážný. Myslíte snad, že lékaři, kteří podali výpověď a nesou kůži na trh, nemají strach o svá místa? To není jako stávka, kde reálně stávkujícím propouštění nehrozí. Zde dalo 3800 lidí velmi rizikovou výpověď – jako jedině možnou cestu k upozornění a tlaku na řešení problémů ve zdravotnictví. Uvědomujete si, jak bezvýchodná situace ve zdravotnictví - nejen v nemocnicích - panuje? Ministři se mění, vlády se mění, a chaos výše uvedený - a i další - zůstává a prohlubuje se. Nemocnice, kde má být špičková péče v rámci zdravotnického sytému, ztrácejí peníze a s nimi i kvalitní lékaře, a postupně i lékaře jakékoliv.

Lékaři, kteří dali výpověď, si nezaslouží označení „vyděrači“. Obětují svůj klid a pohodlnou jistotu typu „nějak to doklepeme“. Když nebudou vyslyšeni, zdravotnictví se rozdělí na dvě části: soukromé a státní. V soukromém si bohatí pacienti budou moci zaplatit léčbu na stejné úrovni, jako máme dosud všichni. A co ti ostatní?

Situace se vyhrocuje. Je to ideální situace pro ministra zdravotnictví, aby prosadil změny. A neměly by to být jen změny typu „připlácejte si“ a „přidáme lékařům“. Peněz ve zdravotnickém systému je dost, ale vydávají se mnohdy špatně. Jaké jsou konkrétní způsoby řešení – tím by se mohla zabývat řada dalších článků. Podpora kvality personálu v nemocnicích nicméně je základem. Neví-li si lékař v terénu rady s diagnózou nebo je-li stav pacienta vážný, pošle ho do nemocnice. Právem očekává, že tam pacienta převezme zkušený tým.

Léky firmy dodají za pár dnů, přístroje za pár týdnů, ale lékaře – zkušené lékaře – lze (snad a možná) nahradit až za 5-10 let.

Karel Řežábek

http://neviditelnypes.lidovky.cz/zdravotnictvi-proc-dekuji-a-odchazeji-dxb-/p_spolecnost.asp?c=A110124_103502_p_spolecnost_wag
25. 01. 2011 | 08:04

LupeHayden35 napsal(a):

freelance writer
22. 07. 2011 | 14:53

Mravenec napsal(a):

Je dojemné jak někteří zde silně odsuzují Mudr Ratha přitom mu nedosahují inteligencí ani ke kotníkům ! Jsou to trubky kteří jenom papouškují názor které nám tlučou do hlavy kolaborantské media( ne nepodobná těm dříve z RUDÉHO PRÁVA dnes MF dnes,LN,Hospodářské noviny apod.) v zahraničním žoldu !
Kdyby jste pořádně poslouchali jeho vystoupení tak se tam zastává a bojuje za občany a ne pro sebe a pro lumpy,zloděje a tuneláře jako to dělají ODS a TOP 09 za servilní podpoře bezcharakterních VV !!!)Všimněte se jak se nesnížil nikdy k hrubosti je správně kritický a humorný. Když ho srovnáte z hyenamy typu Kalouska,Drábka,Tluchoře,Kočí apod. je king !!!Kritici Ratha už to nehulte ale zkuste přemýšlet vlastní hlavou !!!
18. 01. 2012 | 07:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy