Virtuální identita, její vytváření a experimentování s identitou
Pojem „identita“ je používán v různých oborech různým způsobem a v jeho použití a definici neexistuje soulad, dokonce ani mezi vědci stejných oborů. Stejně tak termín „virtuální identita“ je používán v médiích i samotnými vědci v mnoha různých kontextech. Především média používají koncept virtuální identity primárně ve smyslu „identifikace“, tedy odlišení virtuálních reprezentací, které na internetu vytváříme, což je pouze jeden z možných přístupů. Co lze tedy v oblasti kyberpsychologie myslíme „virtuální identitou“?
Jak komunikujeme přes internet: bez ostychu a bez zábran!
Internet může znamenat mnoho věcí, prvořadě to je ovšem komunikační médium – za tímto účelem vznikl, za tímto účelem pak je dnes především používán. Jako komunikační prostředek a komunikační prostředí přinesl celou řadu změn, nad kterými se v tomto článku zamyslíme.
Co Češi dělají na internetu: vedou v sexu, online hraní a IP telefonii!
V předchozích příspěvcích jsme se věnovali podílům uživatelů internetu v ČR a důvody nepoužívání internetu. V tomto článku ještě zůstaneme u empirických dat a ukážeme si, co Češi dělají na internetu a v čem se odlišují od uživatelů internetu v jiných zemích. Jak naznačuje titulek, ve sledování stránek se sexuálním obsahem, v online hraní a v IP telefonii jsme dokonce nejlepší!
Proč Češi nepoužívají internet: je internet moc drahý nebo jsou digitálně negramotní?
V minulém článku jsme se zabývali podíly uživatelů internetu v různých zemích, přičemž jsme ukázali, že Česko za vyspělými zeměmi zaostává. Diskuse čtenářů předchozího článku mě pobídla k sepsání tohoto článku, který se zabývá důvody nepoužívání internetu v ČR ve srovnání se světem. Mnoho čtenářů totiž vysvětlovalo nízkou penetraci internetu u nás příliš vysokými cenami připojení k internetu – já se však domnívám, že primární důvody jsou jiné.
Internet v ČR: za světem zaostáváme!
Nejprve bych se chtěl krátce pozastavit nad důvody vytvoření tohoto blogu. Jsme skupina vědců z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří se zabývají tématy z oblasti „psychologie a internetu“ a s mírným znepokojením v poslední době sledujeme kvalitu článků v novinách a časopisech na populární témata jako jsou sociální sítě (Facebook), závislost na internetu, rizika internetu, kyberšikana, online vztahy atd. Množství článků je nepřehlédnutelné, avšak kvalita je velmi kolísavá, obecně však bohužel spíše nízká. Jelikož se těmito tématy již několik let zabýváme a současně jsme poslední roky psali primárně do zahraničí, pociťujeme určitý dluh k popularizaci tohoto tématu v ČR. Tento blog by měl být právě pokusem o smazání tohoto dluhu - chceme čtenářům přiblížit odbornější pohled na témata točící se okolo psychologie a internetu, chování lidí online, dopadů používání internetu na společnost a jedince atd.
O autorovi
Tématem blogu je psychologie a internet, chování lidí online, dopady používání internetu na společnost a jedince. Autory blogu jsou vědci pracující na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří se tématy z oblasti psychologie a internetu dlouhodobě zabývají, vydávají časopis Cyberpsychology.eu a spoluorganizují konferenci Cyberspace.
David Šmahel je docent vývojové psychologie na brněnské Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ve výzkumu se zabývá tématy adolescentů a internetu, online identitami, online vztahy, závislostním chováním na internetu, či riziky internetu pro děti. Český zástupce v projektu World Internet Project, v evropském projektu EU Kids Online a evropské síti COST zabývající se kyberšikanou.