Dopis Českým drahám po výletě vlakem na Karlštejnsko

21. 08. 2012 | 21:42
Přečteno 13253 krát
Dopis Českým drahám sepsaný po výletě skupiny lidí na vozících s asistenty z Prahy na Karlštejnsko v rámci letních aktivit občanského sdružení Asistence. Sepsali účastníci výletu den poté.

Dobrý den,
chtěli bychom poděkovat za vstřícnost a ochotu, kterou jste nám projevili při našem výletě ve středu 15.8. 2012. Využili jsme 2 spoje, které byly i na stránkách Českých drah (www.ceskedrahy.cz) označeny jako bezbariérové. Bylo nás dohromady 16, z toho 7 lidí na mechanických vozících a 2 na elektrických.

Hlavní nádraží
Vypravili jsme se z Prahy Hlavního nádraží vlakem v 9:12 s příjezdem do Srbska u Berouna v 9:50. Předem jsme si u Českých drah tento spoj domluvili a těšili se na Karlštejnsko. S nástupem do vlaku na Hlavním nádraží v Praze jsme byli velmi spokojeni a proběhl bez problémů, protože nám byla přistavena mechanická plošina. Paní průvodčí na nás byla velice milá, ale projevila nejistotu o našem výstupu ve stanici Srbsko u Berouna. Bude plošina umístněná ve vlaku fungovat? Mírně jsme znejistili a čekali jsme, jak vše dopadne.


Srbsko u Berouna
V cílové stanici se ukázalo, že plošina opravdu nefunguje. Vzhledem k tomu, že ve skupině byli i 2 lidé na elektrických vozících, byl tento výstup velmi náročný. Člověk s elektrickým vozíkem váží přes 200kg. Takovýto výstup je velmi nebezpečný nejen pro člověka na vozíku, ale i pro asistenty, kteří si s touto situací musí poradit, protože nemají na výběr.

Karlštejn
Při cestě zpět do Prahy tentokrát ze stanice Karlštejn v 17:06 se bohužel situace opakovala i přesto, že bylo vše předem domluvené. Ve stanici Karlštejn jsme nastupovali na druhém nástupišti, kde mezi perónem a vlakem je cca půl metrová mezera, kterou bylo nutno překonat. Bohužel vaši zaměstnanci zkoušeli plošinu zprovoznit, ale bez úspěchu. Při této zkoušce jevili známky toho, že nejsou pro obsluhu tohoto zařízení vůbec vyškoleni.

Vlakem jedině za pomoci několika silných asistentů
Vlakem jedině za pomoci několika silných asistentů


Prosíme o nápravu tohoto stavu, protože oblast Karlštejnska je krásná a je velká škoda ji takto znepřístupňovat lidem s omezenými možnostmi pohybu. Nedovedeme si představit, že by se po naší trase mohl vypravit člověk na elektrickém vozíku bez několika asistentů. Takový stav nelze označovat jako bezbariérově přístupné cestování.

Budeme velice rádi, pomůže-li náš podnět zlepšit služby Českých drah. Předem děkujeme.
Účastníci letních aktivit Asistence o.s.
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Nemáte nikam jezdit, by řekl pan Žaluda popř. jeho tiskový mluvčí !
21. 08. 2012 | 22:37

Libertad napsal(a):

Pane Čipero, děkuji a jsem rád, že se někdo věnuje tělesně postiženým.
Na adresu ČD lze jen dodat, že starého psa novým kouskům nenaučíš.
21. 08. 2012 | 23:51

Papouch napsal(a):

pouceni:

- nucena bezbarierovost, podobne jako mnoho jinych levicackych vymyslu jak konat dobro na cizi naklady, stoji nemale penize a stejne ve vysledku nefunguje

- na vylety jezdete autem, sice nebude na benzin sleva 75% (a asistent jede zadarmo), ale svoboda mobility za to stoji
22. 08. 2012 | 02:09

dara napsal(a):

Pane? Papouchu,
to, co jste napsal, je nehorázná sprostota!!!
Děkujte Bohu, že zřejmě nikdo z Vašich blízkých není pohybově
postižený.
22. 08. 2012 | 02:41

kormoran napsal(a):

Dara, Papouch napsal realitu , protoze svet je obraceny vzhuru nohama. Nejlepsi je , si nasadit domu tlupu - nebudu rikat -kriplu a nahodim smutny kukuc , jak s nimi trpim!)))

Fajn , spolecnost to unese , ale do jake doby? Uvedomuje si vubec nekdo z Vas citicich komediantu , "co "musi vlastne obetovat produktivni a zdrave rodiny na vase UletY? Ptal se nekdo , v referendu ? Jak ten ci onen je handycapovane obcany pripraven podporovat?C'mon ! Lidi ! Uvedomujete si vubec jaky konec teto zvrhle "civilizace" lze ocekavat s ne produktivnimi tlupy buzerantu , lesbicek , ci kriplu? Chape vubec nekdo z vyse jmenovanych principy tvrde prirody a zit s ni v simbioze?

Opravdu musi opet zasahnout vladci hvezd , protoze experiment se zase nazdaril!
22. 08. 2012 | 04:32

Občan napsal(a):

Pane Čipero,
diabetik také nechodí řádit do cukrárny, i když by si strašně rád zamlsal. Maximálně si může občas dát nějaký diafujtajbl. Astmatik neleze po Himálaji, protože ví, že by to neudejchal. Pišišvor měřící 145 cm obvykle nebude hrát košíkovou, nebo ji bude hrát s jinými mrňousky. Takže vozíčkáři prostě holt pojedou na Karlštejn autem, zajezdí si po hradě a cestách kolem něho a vlakem se svezou jen příležitostně.
Co je k nepochopení na prostém faktu, že KAŽDÝ člověk je něčím limitován?
22. 08. 2012 | 05:41

Kvakin napsal(a):

Občane, jsem realista, ale: diabetik si objedná v cukrárně dort (třeba ne pro sebe ale pro návštěvu), v domluvený čas si pro něj do cukrárny zajde a tam se dozví, že dort není, protože ho neměl kdo upéci: ti, co přišli do práce, to neumějí a ten, kdo objednávku přijímal, nevěděl, že ne všichni u nich v podniku dovedou upéci dort a tak slíbil, co není splněno. Necháte počínání podniku bez komentáře, vždyť přece diabetik se nemá co zaobírat sladkostmi. Takže jestli dráhy něco slibují, přijmou objednávku a nejsou schopné ji v plném rozsahu kvalitně naplnit, pak reklamou klamou a zákazníka šidí. A ředitel ČD by neměl mít zvýšený plat na cca 15 mile ročně, ale měl by si jít vyřídit výstupní papíry, aby se mohl přihlásit na úřadu práce a chodit se hlásit na poštu, aby se vědělo, že nepracuje - jako generální ředitel - načerno.
22. 08. 2012 | 05:56

Ládik!!! napsal(a):

Co byste chtěl od ČD? Co jste čekal? Já jel vlakem naposledy v roce 1990 a vůbec netoužím to zase zkusit. Příliš krátká doba na změnu u soudruhů.
22. 08. 2012 | 06:27

Ervín napsal(a):

Jsem slepý a velmi mne uráží jak mnohá naše horská střediska reklamují úžasnou vyhlídku, a když tam přijedu tak nevidím nic lepšího než co mohu jako slepý vidět v Karlínském činžáku. Někdo by je měl žalovat.
Máme přece všichni stejná práva, Havel a pravdoláskaři to slíbili
22. 08. 2012 | 06:34

Anna napsal(a):

Díky, Kvakine,

chtěla jsem něco podobného napsat. Upozorňuji na větu: "Využili jsme 2 spoje, které byly i na stránkách Českých drah (www.ceskedrahy.cz) označeny jako bezbariérové."

Kultura národa se pozná podle toho, jak se chová ke svým znevýhodněným.
22. 08. 2012 | 06:37

jozka napsal(a):

Ackoliv nejsem priznovcem bezbarierovosti at to stoji co to stoji, tady bych se pana Cipery zastal. Kdyz uz to tam sakra maji, tak snad uz nebude problem, aby to fungovalo, ne? Co jim bude pripadat zbytecne priste? Brzdy?
22. 08. 2012 | 06:37

Drzá zrzka napsal(a):

Pokud jsou zařízení zaručujucí bezbariérovost instalována, měla by fungovat. Nefunkční jsou k ničemu.

Veřejná budova - 6 schodů s výtahem, na kterém je umístěna cedule Mimo provoz
22. 08. 2012 | 06:54

Kramárik napsal(a):

Pane Čipero, už poslední vaše 3 blogy zbaběle utíkáte od diskuse.
Tak znovu. Ekonomický stav země je jaký je a udělat celou zemi bezbariérovou je asi hodně nad naše síly. Neumíme se totiž ani uživit a zastavit neustále rostoucí zadlužení. Takže pláč typu jsem paraplegik, bydlím v...., chci si udělat výlet na hrad..., na horu ...., na florbal, do divadla atd. a ono to nejde protože jsou tam bariéry je asi hodně sobecký.
Internet uvádí v ČR 271 humanitárních organizací, 2618 neziskovek s rozpočtem hodně přes 30 miliard, 616 nadací, a mnoho tisíců různých občanských sdružení, které neuvádím číselně protože mnohá z nich slouží irůzným soukromým zájmům. Daně platím hodně vysoké, už je u nás dráž než v Německu a Rakousku a dusí to ekonomiku. Mnohokrát už tu padl dotaz kolik je vlastně v Praze a v celé ČR paraplegiků. Nikdo neumí A NECHCE odpovědět, stejně jako organizace začleňující cigány ani netuší A NECHTĚJÍ ŘÍCI kolik jich je v Nádražní v Ostravě, natož v celé republice. Ale potřebují na tu činnost miliardy. Stejně tu byla diskuse zda vaše Asistence s rozpočtem řádově v desítkách milionů mně má přinášet články tohoto typu / viz vaše všechny blogy zde/.
A také znovu - takovou argumentací si vytváříte nepřítele i tam, kde s vámi lidi cítí a nechtějí být vašimi nepříteli. Ale za desítky milionů popisovat někomu strasti výletu na Karlštejn, když spousta mimopražských, a to i relativně zdravých, se kvůli seškrtané dopravě nedostane ani k lékaři, na nákup potravin, do zaměstnání. Znovu připomínám jenom pro mimopražské uzákoněnou dobu dojezdu k lékaři 180 minut jízdy autem, které nemusíte mít a sanitku vám nikdo nedá.
Urážíte a provokujete lidi, pane Čipero
22. 08. 2012 | 07:02

R.W. napsal(a):

Pane Čipero mám na Vás několik otázek:
1. Kolik z těch 9 vozíčkářů pobírá příspěvek na mobilitu?
2. Kolik z nich má příspěvek na zakoupení motorového vozidla?
3. Největší problém byl s el. vozíky. Jaký byl důvod, že 2 vozíčkáři zvolili el. vozík?
Děkuji za odpověď
22. 08. 2012 | 07:39

Jarle H. napsal(a):

Jezděte s Jančurou, tam se takový problém vyskytnout nemůže, protože ve "žlutých vlacích" nemá co nefungovat.
22. 08. 2012 | 07:51

Apolena napsal(a):

RW - a hlavně kolik z těch vozíčkářů pracuje. Ruce a hlavu mají v pořádku.
Kramárik vystihl. Jsem zvědava na reakci invalidů nebo p. Čipery. Potřebujeme se živit prací, ne žebrat a čekat co vyřeší tisícovky neziskovek, které si nesmyslně draze pěstujeme z našich daní
22. 08. 2012 | 08:01

Drzá zrzka napsal(a):

Apolena

Myslíte, že mohou vozíčkáři pracovat na pracovištích, kam se s vozíkem nedostanou?
22. 08. 2012 | 08:11

R.W. napsal(a):

http://is.muni.cz/th/63846/pedf_b/BP_Velinska.txt

Statistické informace

Zajímavé srovnání nabízí Kábele (1992, s. 5-6): „ Před druhou světovou válkou umíralo 80 %
vozíčkářů postižených poraněním míchy během tří let, většinou infekcí plic nebo močových cest.
S objevem a aplikací antibiotik a s pokroky chirurgické léčby má nyní více než 80 %
postižených výhled na normální dožití“. V téže publikaci je rovněž zmiňován odhad počtu
vozíčkářů žijících v České republice, který byl pro rok 1992 stanoven na 5 000 osob s ročním
přírůstkem 200 až 300 osob (tamtéž, 1992, s. 6).
Nejaktuálnější informace o počtu vozíčkářů je velmi obtížné získat, neboť se počty osob
využívajících invalidní vozík zřejmě nikde neevidují. Nicméně Ministerstvo práce a sociálních
věcí České republiky v lednu 2007 odhadovalo jejich počet na 30 tisíc, s ročním přírůstkem asi
300 osob (zdroj Dobré ráno z Moravy a Slezska, 25. 1. 2007). Tento odhad potvrzuje i Výroční
zpráva občanského sdružení Svaz paraplegiků z roku 2003, ve které se uvádí, že každoroční
přírůst osob, které se v důsledku poúrazového poranění míchy mohou pohybovat jen s pomocí
vozíku, je asi 200. Dalších 50 – 100 osob ochrnou v důsledku nemoci nebo jiného neúrazového
poškození míchy (www.paraple.cz).

Pokud však budeme mezi skupinu vozíčkářů počítat i osoby, které nejsou na invalidní vozík
upoutány trvale, můžeme předpokládat, že roční nárůst bude zřejmě vyšší (zejména i
v souvislosti se stárnutím naší populace).
22. 08. 2012 | 08:14

Anna napsal(a):

Kramárik
"Ekonomický stav země je jaký je a udělat celou zemi bezbariérovou je asi hodně nad naše síly. Neumíme se totiž ani uživit a zastavit neustále rostoucí zadlužení."

S tím souhlasím, ale doporučila bych upřít pozornost na strůjce těchto našich problémů. Vždyť svět jsme obohatili o slovo tuneling. Nebýt všemožných tunelů, korupce (V každoročně zveřejňovaném žebříčku korupce se Česko nadále propadá. Ještě v roce 2008 patřilo Česko 45. místo, za rok 2011 až 57. místo. Nejnižší míra korupce je tradičně ve Skandinávii.), různých rozkrádaček, výplat mimořádných částek v platech a odměnách vyvoleným, zavedení Senátu (Slovensko touto cestou nešlo), atd. bylo by víc peněz pro znevýhodněné.

Co se týká různých humanitárních organizací, neziskovek a nadací, těžko odhadnout, kolik z nich je pouze taky tunelem, kolik má pro společnost význam (např. já pochybuji o významu Gender Studies, o.p.s.- je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Cílem organizace je shromažďovat a dále zpracovávat a rozšiřovat informace související s genderovou tématikou.) a kolik opravdu pomáhá lidem, kteří to potřebují (doufám, že jich je většina).

Kdyby naše vládnoucí garnitura v posledních 23 letech, ale i státní zastupitelství a soudci (šokovali asi nejen mě poukazem toho,že 4%snížení platu soudců by ohrozilo jejich nezávislost.) odváděli dobrou práci ve prospěch státu, nebylo tunelování, předražené zakázky, různé kauzy typu Diag Human, taková korupce... pak by ekonomický stav země byl jistě lepší. Pro nás všechny, i znevýhodněné.
22. 08. 2012 | 08:25

Apolena napsal(a):

Drzá zrzko, souhlas, jenom nám vysvětlete jak je možné, že za komundírů pracovali invalidé skoro všichni, každý kdo mohl. Na pracoviště dojeli, dojeli tedy i domů, na nákup, k lékaři i za svými zájmy.
Aby bylo jasno, kritika drah je oprávněná, a vidím analogii s dopravním podnikem Prahy, nahoře se krade po miliardách a dole jezdí špinavé vlaky zděděné po komunistech, na víc nejsou peníze.
Ten problém je v tom, že od r.89 máme všichni práva ale nepracujeme, žádné povinnosti, neumíme se uživit bez dluhů. Protože se 1/ nahoře krade po miliardách 2/ živíme na sociálních dávkách ty co nepracují ( včetně invalidů) 3/ pokud někdo pracuje, jde o činnosti kde netvoříme hodnoty ale svojí prací jen přehazujeme peníze z kapsy do kapsy a nebo dokonce přímo škodí ( státní byrokracie ) . A sem musíme zařadit i drtivou většinu neziskovek a "humanitárních" organizací. Chci aby se každý uživil prací, ne stát žebráků kde budeme čekat na polévku a v zimě na stan od Armády spásy.
A výkřiky typu jsem invalida ale mám právo na stejný život jako ti zdraví,nepracuji ale chci si zajet kamkoliv a vy jste povinni přestavět celou republiku podle mých představ, to už je snad přehnané. Viz Ervin 6,34.
V tomto má Kramárik 7,02 jako jeden z mála zdravý rozum. A obávám se že rozumné odpovědi se nedočká
22. 08. 2012 | 08:28

komin@gmail.com napsal(a):

Doufám, že se pánové co tak ječí po případné autonehodě, pádu na náledí, nešťastném skoku do vody, nemoci, či pracovním úrazu podle toho zařídí (snad najdou dost síly pokud se budou rozhodovat i o svých blízkých). Zbraň si snad seženou, případně jsou volně dostupné vhodné léky. O ČD nemám nejmenší iluze, ale spoj si označilo jako bezbarierový samo, tak by se také mělo postarat. Posledním řešením pro takový hromadný výlet by mohlo být objednání zvláštního spoje, u malých motorových vozů to nevychází zas tak draze.
22. 08. 2012 | 08:42

Demosthenes napsal(a):

To Papouch a podobní:
To co poloopici vyvedlo z jeskyně a udělalo z ní člověka byla schopnost kooperace. To co člověka odlišuje od tupého hovada je kulturnost, schopnost soucitu, morálka. Nekulturní člověk bez soucitu a morálky je tupé hovado. Naše současné technologické možnosti jsou na takové úrovni, že bychom klidně mohli mít bezbariérové i všehny polňačky. To, že se mnozí z nás nejsou v současné společnosti ani schopni uživit není problém technologický, ale společenský. Zavrhli jsme morálku a soucit, jako nepotřebné harampádí a teď jen němě zíráme, jak si ti neotrlejší z nás pozlacují záchodové mísy, zatímco jiní nemají ani na chleba. Místo, abychom své nejdravější spoluobčany odkázali do patřičných mezí, raději se strefujeme do socek, vozíčkářů a cikánů. Oni ti, o mají na pozlacování záchodů mají také moc a mohli by nás skřípnout. Naproti tomu vozíčkáři jsou slabí a moc bránit se nemohou.
22. 08. 2012 | 08:52

Anna napsal(a):

Apolena
"Ten problém je v tom, že od r.89 máme všichni práva ale nepracujeme, žádné povinnosti, neumíme se uživit bez dluhů. Protože se 1/ nahoře krade po miliardách 2/ živíme na sociálních dávkách ty co nepracují ( včetně invalidů) 3/ pokud někdo pracuje, jde o činnosti kde netvoříme hodnoty ale svojí prací jen přehazujeme peníze z kapsy do kapsy a nebo dokonce přímo škodí ( státní byrokracie ) ."

V ČR tomu není tak, jak píšete. Zde pracují i zemědělci, stavaři, silničáři, lidi v průmyslu, službách, školství.. Povinnosti máme nejen rodičovské, ale i pracovní... Ne všichni mají dluhy. Míra nezaměstnanosti v ČR během července vzrostla na 8,3%. Kolik lidí je na sociálních dávkách, nevím.
ČR ve Vašem příspěvku poznávám v tom, že nahoře se krade po miliardách.
Taky bych chtěla a to moc, aby se každý uživil prací. Právo na práci a pracovní povinnost považuji za výrazně pozitivní věc v době totality.
22. 08. 2012 | 08:59

Drzá zrzka napsal(a):

Apolena

Aby mohli všichni pracovat, musíte mít dostatek pracovních míst...
Za práci považuji i starání se o lidi, kteří jsou zdravotně či mentálně postiženi a ke zkvalitnění života potřebují dopomoc.

Lze nalézt neziskovky a "neziskovky", jsou asistenti a "asistenti" a existují dobrovolníci a "dobrovolníci".

Zařízení pro vozíčkáře(nájezdy) mohou využívat i maminky s kočárky nebo senioři, pro které může být cesta vlakem(díky špatné možnosti nastupování a vystupování) též utrpením.
22. 08. 2012 | 09:00

neo napsal(a):

Občan:

nikdy jsem si vás nijak extra nevážil, ale to co jste napsal je totální ubohost nehodná člověka, natož člověka, který se prezentuje jako empatický a sociálně citlivý.

Když se má člověku nasadit vesta a dát do ruky hrábě, to máte plnou pusu keců o nucených pracech, ale když se chce vozíčkář projet vlakem, nb když je k tomu již uzpůsoben čili vybaven plošinou, tak byste ho nejraději "skopal z perónu"...
22. 08. 2012 | 09:05

Grandmaster napsal(a):

Pane Stejskale,
zase podivne(?) nazory. 'Normalni' nazory jsou v mensine.Je to podivna klientala na blogu, nebo je to prurezem nazoru ceske spolecnosti?
Mas handicap, tak sed doma!
22. 08. 2012 | 09:09

dříve čtenář napsal(a):

Demosthenes : naprostý souhlas!
Úroveň společnosti se dá poznat nejlépe podle stavu veřejných záchodků a podle toho, jak se stará o postižené a nemohoucí.
Nejsem zoolog, ale z toho co znám, nevím příklad z živočišné říše, že by se tlupa nebo smečka nebo partner nestaral o svého zraněného nebo postiženého souputníka. Podle současných výzkumů se dá říci, že dokonce i po jeho skonu ostaní smutní...
U nás přejedeme úmyslně na přechodu ženu a místo toho, abychom sklapli ocas a v nejhorším případě dávali do konce života dvojnásobný pozor, snažíme se svalit vinu na postiženou, která za náš exces vůbec nemůže!

Co jsme to jen za sorta yosifů, kormoránů, neů ...

Ad kormorán - proboha, proč házíte do jednoho pytle komunitu homosexuálů a lesbiček s komunitou tělesně postižených?
22. 08. 2012 | 09:16

dříve čtenář napsal(a):

Neo promiňte, komentáře jsme dávali současně. Tentokrát s Vámi plně souhlasím, patří tam místo Vás občan!
22. 08. 2012 | 09:18

Apolena napsal(a):

Demosthenes, zrzka, komín- nechte si citové vidírání. To že invalidé jsou na tom hůř než zdraví, že potřebují pomoc, ví každý.
Diskuse je o tom, že jsme po listopadu 89 odsoudili práci jako ošklivý komunistický zločin, a zavedli Havlovská práva pro každého, hlavně pro parazity.
Stát hrabe stále vyšší daně, ale neumí zabezpečit ani to co bylo za komundírů běžné. Nezaměstnanost je stav daný špatnou politikou státu,kdy kvůli zákonům pracovat nejde nebo se nevyplatí. Potřebné práce vidím více než dost pro každého.
Takže si prosím běžte plakat na SPRÁVNÝ HROB, ne tady na blogu.
Už tu bylo psáno/ doporučuji přečíst i další blogy p. ČIPERY a diskusi - neziskovky jsou naprosto nesmyslné, nahodile bez koncepce řeší složitě a mnohonásobně draze něco co by měl řešit stát. I když připustím že v některých jsou i lidé kteří to myslí dobře a chtějí pomoci/ a to nejsou zdaleka všichni /, dělají nesmyslnou práci a jen zavádějí větší zmatek a rozplizávají povinnosti státu. Výsledek jsou mnohonásobné náklady s pochybnými a nahodilými nesystémovými výsledky.
K invalidům:
Až budou křičet že se chtějí zapojit do budování státu, a potřebují podporu na chráněných pracovištích, budu první kdo bude souhlasit i pomáhat. Výkřiky že oni JEN POŘÁD CHTĚJÍ A POTŘEBUJÍ, většinou zábavu, že si chtěli zajet na Karlštejn, že chtějí na florbal atd. a my jsme povinni jim zabezpečit aby se přitom měli lépe než zdraví, jen urážejí. A navíc zrovna pražáci s jejich hodně nadprůmernou dopravou a vymoženostmi, placenými na úkor celého státu.
22. 08. 2012 | 09:26

Drzá zrzka napsal(a):

Apolena

Potřebné práce vidíte okolo dost...
Ano, ale nikdo za ní nechce platit...

Co budou invalidé v chráněných dílnách vyrábět? Šít pracovní oděvy, vyrábět svíčky nebo dekorativní předměty, skládat papírové krabice? To vše na sklad? Když vyrobíte, měla byste prodat...

Zaměříte své výtky na spoustu mladých zdravých, kteří pracovat nebudou, protože opravdu nemusí, ale chtějí mít nejmodernější telefony, počítače, oblečení, klidně se kvůli tomu zadluží. Bez ohledu na následky.
22. 08. 2012 | 09:41

suchánek napsal(a):

apolena napsala: "Výkřiky že oni JEN POŘÁD CHTĚJÍ A POTŘEBUJÍ, většinou zábavu, že si chtěli zajet na Karlštejn, že chtějí na florbal atd. a my jsme povinni jim zabezpečit aby se přitom měli lépe než zdraví, jen urážejí."

Tento blog je primárně o tom, že:
a) vozíčkáři využili spoje, které byly označeny jako BEZBARIÉROVÉ
b) 2 ze dvou spojů, které byly označeny jako bezbariérové nakonec bezbariérové nebyly (obdivuhodná stoprocentní neúspěšnost)
c) vozíčkáři jen upozorňují, že pokud statní dopravce něco prezentuje, měl by zajistit, aby to fungovalo

garantuji vám, že pokud pojedete na dovolenou a objednáte si předem dvoulůžkový pokoj s balkónem a výhledem na moře a ve finále zjistíte, že jste na místě dostala jednolůžkový pokoj s výhledem do zdi, budete zrovna vy ta první, která ztropí takový cirkus, že na to cestovka dosmrti nezapomene.
22. 08. 2012 | 09:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Velmistře,

na to Vám nedokážu fundovaně odpovědět, nejsem sociolog ani statistik.

Jakousi úvahu jsem shodou okolností na toto téma spáchal včera na závěr debaty pod tímto blogem http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/veronika-vendlova.php?itemid=17253 . Myslím, že má cosi společného i s debatou zde (trávíte-li na těchto stránkách hodně času, po nějaké době už tušíte, jak většina pravidelných diskutujících zareaguje. Často to nemá se samotným tématem diskuse mnoho společného a není možné z toho dělat nějaké zobecňující závěry).

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
22. 08. 2012 | 09:57

modrý edvard napsal(a):

Nevím, jestli je u nás podpora invalidů a jiných postižených skupin dostatečná /asi ne/ a jestli na ni společnost dává dost /asi jo/. Ale tady jde o to, že ČD cosi inzerovaly, slíbily a nesplnily. Očekával bych omluvný dopis ředitele ČD ve smyslu ... nechal jsem to přešetřit, je to pravda, všichni odpovědní přišli o prémie a pokud by se to ještě vyskytlo, půjdou k čertu.
PS: zařízení na vykládání invalidů by mělo fungovat furt, ale pokud vím, že v 9.50 jich cca deset přijede, tak bych si ho přezkoušel ... když jedu s autem na dovolenou, taky doleju vodu do ostřikovače a zkontroluju brzdy.
22. 08. 2012 | 10:14

Apolena napsal(a):

Suchánku,Modrý Edvarde, máte pravdu. Dráhy selhaly. 100 x ANO. Ale co to dělá na blogu Aktuálně.?? To je snad na konkrétní stížnost- reklamaci českým drahám, případně poslancům a správní radě, nikdo další tu nemá co řešit.
Pan Čipera tu rozehrává něco jiného, znovu, přečtěte si poslední 3 blogy toho pana a snad pochopíte. Jde tu o to aby jedna neziskovka vykázala činnost. Možná dobře myšlenou, ale celý systém neziskovek a humanitárních organizací je V TÉTO FORMĚ nesmyslný, nesmírně předražený, neefektivní a zbytečný. Nahodile řeší něco za co je stát systémově odpovědný a nedělá to. Přečtěte si znovu v klidu diskusi
A stejně tak znovu a znovu. Invalidé mají těžší život a potřebují podporu. To nikdo nezpochybňuje. Ale neslyšela jsem NIKDY co oni chtějí udělat pro společnost, pořád jenom další z nekonečné řady těch co něco chtějí a mají nároky. A takových máme opravdu víc než nadbytek.
22. 08. 2012 | 10:33

Wraith napsal(a):

modrý edvard

Vzhledem k míře integrace postižených do společnosti je stále podpora této skupiny občanů republiky stále nedostatečná. Sice se situace pomaloučku zlepšuje, ale stále většina lidí soudí handicapované podle polopravd a předsudků. Ony tolikrát kritizované příspěvky či výhody jsou jen formou kompenzace za nepohodlí a, do jisté míry, segregace.
Prostě drtivá většina států se nedokáže s fenoménem zdravotně postižených správně vyrovnat a odráží se to nejen na přístupu veřejnosti.
Základním kamenem v integraci této skupiny lidí je správná výchova v celé společnosti. Lidé se musí naučit s postiženými žít a chápat je i jejich odlišnosti jako naprosto legitimní součást života.
Dokud bude společnost považovat postižené jako přítěž, pak se sotva něco zlepší. I postižení chtějí být užiteční a nemít nálepku příživníků a nemakačenků.
22. 08. 2012 | 10:44

Vochmelka napsal(a):

Yosif, kormorán, neo a Apolena včera večer na golfu pod Mostem Inteligence. Handicap 39, 34, 29 a 21. Apolena má nejniží. Přesto včera prohrála. I když měla na vosnátce 102 ran, Kormorán 119, Neo 118 a Yosif 123. Protože při Stablefordu nerozhodují rány, ale stupeň "postižení" neumětelstvím. Takže "umětel" by měl umět víc (každej den trénoval, má lepší dražší vybavení, americkýho trenéra a dražší fáro). Je pak ostuda, že nezahraje "svou úroveň" cca 92 na par hřiště (72), ale "tužku" 102. To je ale "úúúroveň"!!
Včera vodpoledne po zahazování výkopu hlínou U Technickýho muzea jsme s Mariňákem Ličem každej vyfasovali 200,- Kč a Lič povídá: "Mám nápad, pudem to voslavit!" Už jsem se těšil na krabicový z Billy na Letenským náměstí, ale Lič povídá: "Chceš zažít něco mimořádnýho?" "Jasně," souhlasil jsem, i když mimořádek máme každej den habaděj (minulej tejden nám slisovali zase jednoho Haňtu s papírem v kukavozu), tak jsem byl zvědavej, co to překoná. "Nech se vést," pravil Lič a táhl mě z Letenský stráně dolů pod Stalina na 17. Všichni si poposedli dopředu, protože jsme smrděli. Dojezd: Hodkovičky u Vltavy pod Mostem Inteligentů. Golf a Coutry Club. Znalci to čtou "klab".
"Dívej!" pravil Mariňák Lič a hodil 20,-Kč do zdiřky dřív, než jsem mu stačil přerazit pazouru. A závora pro auta se zvedla! Mariňák Lič vítězoslavně "projel" branou a já naštvaně za ním (jeden točenej Kozel). "Todle umožňujou peníze!" liboval si dál Mariňák Lič. "Jak máš love, dostaneš se všude." I do lapáku, ty vole!, pomyslel jsem si, ale hned mě přešel mráz. Nikdo si nás zatím nevšímal. Lič, jako by to tu znal, mě ved kolem klubovny k odpališti ze zelených koberců. "Hele Korn!" povídám vyjeveně. "Člen klubu," odsekl Lič. "Dívej," řekl a sedl si na konci koberců na trávník. "Ty bláho!" povídám opravdově. Civěl jsem na lepotvarou boubelatou paničku, kterou objímal chlap zezadu (asi trenér) a vedl jí napjatou levou ruku k nápřahu a zároveň jí přidržoval pravou za loket v podpaží, kde měla prso. "Ty Bláho!" znovu jsem vydechl a myslel na sympatického herce Bláhu. "Takhle si žijou páni?" "Jo," labužnicky mlaskal Marinák Lič. "Todle je panička bejvalýho ředitele Dopravního Podniku Prahy Dvořáka Apolena!" "Ty Bláho!" nestačil jsem se tupě divit. "A hned za ní," pokračoval Lič, "je proslulý bloger Yosif a hned vedle něj Kormorán, přezdívanej Postřelelnej, protože se na rybnících střílej za 300,-". "Tak proč si nevyděláváme místo hlíny střílením?" zeptal jsem se logicky, ale logika je tupá, že. "Bláho," řekl, "nejsme myslivci! A ten našňořenej v těch růžovejch kaťatech a růžovým tričku a růžový kšiltovce jako mívá soupeř Tigera Woodse, je kdo?" "Jak to mám vědět, vole!" povídám. Se vzrůstající třídní závistí a nenávistí "logicky" stoupá i hrubost. "Neo," řekl Mariňák Lič slavnostně. "Slavný Neo!" "Tak tohle je Neo?" podivil jsem se. "Takovej šašek?" "Jo," příkývl spokojeně Lič. "To je Neo! Teď spolu půjdou vosnáctku v jednom flajtu a vyhraje Apolena. Dem se dívat, jo?"
Nevyhrála, jak jsem popsal nahoře. Kvůlivá lepšímu hendikepu. A jak nás nakonec slušně vyvedli, taky nechám na jindy. Hlavně že jsem se poučil, co to ten handicap vlastně je... Držíš Apolenu za pravé ňadro a učíš ji levou nápřah!
22. 08. 2012 | 10:46

neo napsal(a):

Vochmelka:

Vy už to nepijte, škodí to játrům a u Vás i mozku.
Máte něco konkrétního?
Pokud totiž nesouhlasíte s něčím, co jsem zde napsal, tak byste to měl uvést. Ale vsadim Morfeusovy brejle, že jste mé příspěvky ani nečetl.
22. 08. 2012 | 11:01

Anna napsal(a):

Wraith
"Dokud bude společnost považovat postižené jako přítěž, pak se sotva něco zlepší. I postižení chtějí být užiteční a nemít nálepku příživníků a nemakačenků."

To je jednoznačně pravda. Vnímání postižených společností se pomalu, ale jistě mění ve prospěch postižených. Že je stále třeba na tom pracovat, je zřejmé i z některých příspěvků zde.
22. 08. 2012 | 11:08

Vochmelka napsal(a):

Vyhrál jste. Nečetl.
22. 08. 2012 | 11:12

Jano napsal(a):

Průvodčí by měl plošinu před každou jízdou vyzkoušet, na obou stranách, popř. by se eplošina zkoušela minim. 1x denně u určených vlaků. A že to někteří průvodčí neumějí, přestože byli formálně poučeni, je věc jiná.
22. 08. 2012 | 11:14

Jiří K napsal(a):

Opět divná diskuse. Pár věcných a podnětných připomínek/Apolena a Kramárik / několik pseudohumanistů si popláče / invalidé jsou chudáci, úroveň společnosti se pozná podle toho jak se stará o ...., počkejte až vy budete bezmocní invalidé, a hlavně ať oni ti ostatní něco udělají za cizí peníze, já už jsem vyslovením té humanistické fráze udělal dost, pár nechápavých si myslí že je potřeba zanadávat na Dráhy / a nepochopí že jde o širší problém / a nakonec Vochmelka. K pláči
22. 08. 2012 | 11:17

jk-jiny napsal(a):

Smutno, smutno... jak se krásně daří kradoucím elitám štvát skupiny občanů proti sobě...
Takže prosím: chcete-li šetřit na bezbariérovosti, tak ať v těch elefantech nejsou plošiny žádné. Když už tam jsou, tak ať fungují. Když tam jsou a nefungují, nenadávejte vozířkářům, ale panu Romanovi za výrobce a Žaludovi za objednatele shitů.
22. 08. 2012 | 11:27

Anna napsal(a):

Apolena
"Ale co to dělá na blogu Aktuálně.??"

Je to názorný příklad toho, s čím se postižení i přes proklamovanou bezbariérovost v běžném životě setkávají. Různými problémy současného života se zabývá většina blogů zde na Aktuálně. Proč by tento blog zde neměl být?

"Jde tu o to aby jedna neziskovka vykázala činnost."

To je omyl. Asistence o.s. vykazuje činnost úplně v jiné oblasti než je psaní blogů:

Asistence o.s.
Občanské sdružení při Jedličkově ústavu, které se zabývá integrací studentů a absolventů ústavu a škol v Praze do společnosti. (Jedličkův ústav a školy – kvalitní bezbariérová škola, která ucelenou léčebnou rehabilitací připravuje děti a mládež s tělesným postižením k integraci do života.)

Cíle:
Zajistit klientům, aby mohli dělat běžné činnosti, které by dělali, nebýt jejich postižení.
Pomáhat žít aktivním životem při zapojování se do společnosti v oblastech vzdělání, zaměstnání, kultury, sportu apod.
Zprostředkovat kontakt s vrstevníky, s lidmi se kterými si mohou být vzájemně užiteční.
Být oporou ve snižování míry potřeby našich služeb.
Vytvářet ve společnosti prostředí přátelské k lidem s postižením.
22. 08. 2012 | 11:31

Al Jouda napsal(a):

Souhlas s nickem dříve čtenář ! Nejprve by měly být na všech nádražích WC zdarma (jsou pro všechny občany) a pak teprve budovat bezbarierové přístupy.
22. 08. 2012 | 11:35

aga napsal(a):

Mně by zajímalo, k jakým náhledům dospěl pan Čipera při meditacích pod Arunáčalou. Jak je to se zodpovědností jedince za svůj vlastní osud? Je vše, co se nám děje, jen náhoda, v případě negativních událostí nezasloužená?

Soucit je krásná věc, ale jen tehdy, když k němu dospějeme sami a dobrovolně. Někdy za dramatických okolností, viz Nietzsche. Jinak je jen jednou z pák, kterou nás manipulují ti zcela bez soucitu.
22. 08. 2012 | 11:39

Drzá zrzka napsal(a):

Dokáže si někdo ze zdejších kritiků představit o kolik víc úsilí a sil musí handicapovaní lidé vynaložit na běžné činnosti, které lidem bez postižení připadají naprosto běžné, jednoduché, triviální?
22. 08. 2012 | 11:41

Katka napsal(a):

Milá Apoleno a spol.Nejsem na vozíku,ale o berlích. Mám dětskou mozkovou obrnu -pstižené ruce nohy, ruce méně...Od dětství.Mám VŠ.PRACUJU A PLATÍM V TOMTO STÁTĚ DANĚ.Garantuju vám,že nepracuju na chráněném trhu.Vychovávám děti-tedy vychovávám státu nové daňové poplatníky.Nemám asistenta a to ani jednoho.Když potřebuju uklidit byt musím zavolat paní ,která na to má ŽL a zaplatit jí-protože prostě těžší práci v domácnosti nezvládám -mytí oken,koupelny...Tedy mám nezaviněně zvýšené náklady.Nyní mi byl snížen stupeň mimořádných výhod z st. 3 na st.1 což je absolutně neadekvátní míře postižení.Příspěvek na mobilitu mi nyní taky končí.Když jsem se pokusila požádat o příspěvek na péči -vše skončilo na místním sociálním šetření kde sociální pracovnice zakokrhala,jak to všechno zvládám a jaká jsem šikovná.Ale ty berle mám furt.Takže třeba když chci s dětmi na výlet musím to plánovat pomalu ,jak přestavbu Pentagonu,když jedu do práce musím jet o mnoho dřív než zdraví,protože ne do každé tramvaje se dostanu... a dost mi vše komplikují právě nefungující bezbariérová zařízení v tzv. bezbariérových spojích,nebo třeba i příliš nízké nástupní ostrůvky atp .A opakuju platím tu daně a veškeré slevy na dopravu mi končí právě díky tomu snížení mimořádných výhod z trojky na jedna -čemuž se logicky bráním ,ale nevím,zda se ubráním.A lidí kteří jsou na tom jako já ,znám několik -a všichni pracují....Článek na blogu byl bariérovosti dopravy -a když máte berle nebo vozík tak tu bezbariérovou dopravu prostě potřebujete -a nejen na výlety,ale i na cestu do práce.Takže než se tady budete otírat o lidi s fyz.handicapem a dělat z nás neproduktivní část společnosti,tak se zamyslete.Valná většina mých známých s handicapem pracuje nebo aspoň hledá práci ,ano jsou i tací kteří pracovat nechtějí,ale nemakačenka lze najít i v majoritní společnosti.My lidé s pohybovým handicapem tady žijeme,pracujeme ,vychováváme děti a tudíž máme stejná práva jako ti bez handicapu -tedy vč. možnosti bezpečně(bezbariérově )cestovat a je li něco označeno jako bezbariérový spoj,pak to má být bezbariérové. O tom je článek
22. 08. 2012 | 11:43

aga napsal(a):

Anna

Oblast činnosti Asistence je jistě potřebná, záslužná a obdivuhodná. Jen je třeba nechat na sebe občas zapůsobit feedbeck reality, a případně upravit strategii. Například v případě:

"Vytvářet ve společnosti prostředí přátelské k lidem s postižením."

Pokud jsem příjemcem veřejných peněz, zodpovídám se CELÉ veřejnosti, ne jen těm lepším z nás.
22. 08. 2012 | 11:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Katko,

díky za Váš vstup.

Libor Stejskal
22. 08. 2012 | 11:50

modrý edvard napsal(a):

wraith:
Z mého pohledu má být cílem získání maximálního užitku z omezených financí od státu. Z pohledu postižených je ta podpora určitě nedostatečná, z pohledu státních financí spíš je. Možná se spousta peněz ztrácí v systému. Nevím. Nikdy jsem neviděl článek, který by to probral.
22. 08. 2012 | 11:52

Helena napsal(a):

Je v pořádku upozorňovat na problémy v okolí, přestože je i řada jiných problémů - jak jinak dosáhnout změny? nebo raději srazit paty a mlčet? P. Čipera nepopírá, že situace v jiných oblastech je složitá, ale snaží se "bojovat" za svoji oblast, které rozumí a kterou dělá dobře - tak v čem je problém? To, že ČD nabízí bezbariérovou přepravu, která nefunguje, je snad v pořádku? Mj., pane Kramáriku, dojezdová lhůta k lékaři je / má být tuším něco kolem půlhodiny až 40 min.
22. 08. 2012 | 11:57

Anna napsal(a):

aga
"Pokud jsem příjemcem veřejných peněz, zodpovídám se CELÉ veřejnosti, ne jen těm lepším z nás."

Přiznám se, že nevím, co jste tím chtěl říct.
22. 08. 2012 | 12:00

Jana z Prahy napsal(a):

To mi tak trochu připomíná pražskou MHD, kde se stává, že spoj označený jako nízkopodlažní vůbec nízkopodlažní není. Jezdím po městě s kočárem a vůbec to není jednoduché. Čekám na avizovaný nízkopodlažní spoj, dítě má hlad, chceme domů a milostivej spoj nepřijede. Bohužel ne vždy je v okolí někdo, kdo je ochoten a schopen kočár vyrvat do normálního spoje. Mám koupenou předplacenou jízdenku a nedovolám se nikde ničeho.
22. 08. 2012 | 12:03

Lucie napsal(a):

Pročítala jsem tu reakce na článek "Výlet na Karlštejn" a zjišťuji, že máme opravdu negramotní společnost kolem sebe. Proč by vozíčkáři nemohli jezdit na výlet? Proč by vozíčkář nemohl jet na svém elektrickém vozíku? Proč by měl jet vozíčkář autem, když chce jet vlakem? Proč by nemohl být vozíčkář ekolog? Proč by vozíčkář nemohl ušetřit? Proč mají asistenti tahat těžké vozíky? Proč ČD mají na stránkách něco, co nefunguje? Proč ČD někdo nepokárá, že mají klamnou reklamu? A mohla bych pokračovat! Je mi slabo po nějakých příspěvcích. Lidi, zamyslete se!!!
22. 08. 2012 | 12:03

Anna napsal(a):

Paní Katko,

díky, že jste sem napsala. Přeji Vám hodně štěstí v osobním i pracovním životě.

Hezký nejen dnešní den
Anna
22. 08. 2012 | 12:05

funkční plošina napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=eI6ZhPgVhJ8&feature=related
22. 08. 2012 | 12:21

jája napsal(a):

Vážená Katko, hluboce před Vámi smekám, přeji Vám i rodině hodně úspěchů. Vy jste příklad, jak se člověk svým přičiněním, svou invencí, pílí i s takovým postižením zapojí do společnosti. Vím, že naštvu Stýskala, ale pro snědou menšinu jsou dávky automatické, od malička se připravují na dráhu invalidních důchodců, pobíračů všech možných dávek apod. Jedna kamarádka, příčí se mi dávat příklady, pracuje na sociálním odboru jedné MČ. Říkala, že když menšina nastoupí, s vřeštícími dětmi, drzí, vyhrožující, tak úřednice jim dávky přiklepne, na rozdíl od většiny, které většinou ta drzost chybí.
O zrušení neziskovek, nadací a všech možných tunelářských společností nemá cenu psát. Stačilo by se podívat, kolik peněz vynaloží na svou činnost a kolik jde na projekty, kvůli kterým existují. Pokud je to 10:1, je to prý úspěch.
Nechápu některé přispěvatele k tomuto tématu, tady jsem o jedno, pokud ČD inzerují bezbariérový vagon v soupravě, tak má přijet. Nevím, jestli by nebylo řešením dopředu se domlouvat při skupinových výletech, ale u nás nefunguje skoro nic.
22. 08. 2012 | 12:25

Občan napsal(a):

Zajímavé je, že spousta těch "neziskovek", které mají údajně pomáhat zdravotně postiženým, žádné zdravotně postižené nezaměstnává. A stejně tak nezaměstnávají žádné lidi nad 30 let, což mi nedávno potvrdil i pan Čipera.
Ovšem na otázku PROČ jsem se odpovědi nedočkal.

Ty asistenční služby navíc rozhodně nejsou zdarma. 90.- Kč/hod. + 45.- Kč, pokud asistent dojíždí více než 30 minut. Takže ona to s těmi výlety vlakem nebude žádná sláva, protože pokud postižený bere příspěvek 2000.- Kč/měs., moc toho nenavýletuje.
Roční státní dotace na asistenční služby je průměrně 3 mega a na sociální poradenství mega.

Jistě - postiženým, nemocným, chudým, nezaměstnaným, starým je třeba pomáhat. Ale ne agresivními kampaněmi, které mají nakonec opačný dopad. A ne tím, že si každý nadšenec založí "neziskovku", takže péče o potřebné je nakonec naproto roztříštěná a jednotlivé organizace si hrabou hlavně na svém písečku.
22. 08. 2012 | 12:35

Anna napsal(a):

Jája
"Nevím, jestli by nebylo řešením dopředu se domlouvat při skupinových výletech, ale u nás nefunguje skoro nic."

Jen chci upozornit na větu z tohoto blogu:
"Předem jsme si u Českých drah tento spoj domluvili"
22. 08. 2012 | 12:42

aga napsal(a):

Anna

Chtěl jsem tím říci, že pokud jde Asociaci opravdu o prostředí přátelské k postiženým (a pokud tím myslí i lidský faktor, nejen bezbariérovost), měl by se zamyslet nad tím, jak jím zvolená taktika působí na celou veřejnost, nejen na tu primárně "soucitnou". Nic není černobílé, a tělesné postižení samo o sobě by snad nemělo být poukázkou na vše, co nemají ani tělesně nepostižení.

Tím neříkám, že pan Čipera něco takového požaduje, ale na někoho "postiženého" jinak než tělesně to tak může působit. Opravdu by neškodilo za každým požadavkem na společnost zmínit i nějakou snahu z druhé strany, případně alespoň slůvko uznání za to, co už společnost, která má i jiných starostí dost, pro postižené udělala. Pokud je většina té snahy a prostředků utopena v bažinách neziskovek, bylo by potřeba napřít snahu tím směrem.
22. 08. 2012 | 12:45

neo napsal(a):

Občan:

lžete jako obvykle, odpovědi jste se dočkal :

----------------------------------------------
Občan napsal(a):
Pane Čipero,

PROČ nejsou ve vedení Asistence lidé se zdravotním postižením? To jsou tak neschopní a nevzdělaní, že by to nezvládli?
PROČ Asistence zaměstnává tak málo lidí se zdravotním postižením?
PROČ zaměstnáváte pouze osoby do 30ti let, když nabízíte služby postiženým v rozmezí 16-64 let?
31. 07. 2012 | 22:33
erikcipera napsal(a):
Občan:
Proč1: Proč si myslíte, že lidé se zdravotním postižením, kteří nejsou ve vedení Asistence by mohli být neschopní a nevzdělaní? Zaměstnanci jsou u nás vybírání běžným způsobem, výběrovým řízením.
Proč2: Z 20 zaměstnanců jsme měli donedávna 2, teď máme 1 člověka se zdravotním postižením. Průběžně jsme měli i více i méně, není to fixní stav. Vybíráme na každou pozici nejvhodnější ze zájemců tak, aby Asistence mohla co nejefektivněji poskytovat služby našim klientům. U zájemců neřešíme, jestli mají nějaké postižení nebo ne, ale jak se hodí ke kolegům, jaké mají vzdělání, jaké mají platové požadavky, jakou představu mají o své práci, zkušenosti a podobně.
Proč3: Snad mezi asistenty a dobrovolníky, tam bude většina lidí studentů VŠ (je mezi nimi ale i celá řada lidí nad 30 i nad 40 let). Předpokládám, že to bude tím, že o tuto práci mají zájem spíše mladší lidé. Jednak není ohodnocena nikterak závratně finančně, druhak je často fyzicky náročná a rovněž je časově náročná.
31. 07. 2012 | 23:32
-------------------------------------------------------------
rovnou to sem kopíruju, aby vaše lež nezanikla, i když jsem si vědom, že jako vždy se nepostavíte čelem, ale zbaběle zdrhnete.
22. 08. 2012 | 12:45

Jiří K napsal(a):

Katko, děkuji a pokud píšete pravdu, obdivuji vás. Ale vy o koze a my o voze.
Znovu- dráhy ostudně selhaly a je to na konkrétní reklamaci, stížnost drahám a správní radě kde sedí četní poslanci.Máte nárok na odpověď na stížnost. Vše ostatní je zbytečné žvanění
Nikdo nepochybuje že invalidé mají těžký život, je třeba jim pomáhat, a většina lidí je slušných a chápe to, a snaží se pomáhat.
Je ale pravda že celý systém neziskovek jak běží je nesmyslný, nahodile a nesystematicky, a mnohonásobně předraženě řeší něco co by měl systémově řešit stát. Kramárik v 7,02 uvedl počet všelijakých neziskovek a organizací, to je přece naprosto alarmující, šílený a nesmyslný systém. Nemluvím o tom kolik peněz padne na režii jednotlivých organizací / jenom to zbytečné účetnictví a dokladování v tisícovkách organizací které dělají něco co by měla udělat jedna státní instituce!!!!/ nemluvě o tom že spousta neziskovek je podvodných a jen musí naoko vykázat činnost. Je pravda že za komunistů invalidé běžně pracovali a žili, bez neziskovek a humanitárních organizací. Hledejte odpověď proč to dnes nejde a na co tedy máme stát. Proč musí stát vyplácet tolik sociálních dávek, proč máme nezaměstnané když je potřebná práce vidět na každém kroku. Už to tu bylo, tady se musí každý uživit prací a zaplatit si ze mzdy svoje sociální potřeby, a pak zbyde kromě zasloužených starobních důchodů jen nějaké 2 % lidí, kteří opravdu nemohou ani trochu pracovat a kterým rádi pomůžeme. Nemůže být většina národy na dávkách a žebrat u armády spásy a neziskovek o pomoc. A podívejte se laskavě mimo Prahu jaké jsou tam problémy sociální, s dopravou apod. Potom pochopíte jak uráží když někde musíte za lékařem, k nákupu obyčejných potravin , do zaměstnání celé hodiny složitě a draze dojíždět a potom pan Čipera vypráví jak složité to měli paraplegikové při výletu na Karlštejn a jiná slečna při dojíždění na florbal.
22. 08. 2012 | 12:58

Helena napsal(a):

Jiří K: "Potom pochopíte jak uráží když někde musíte za lékařem, k nákupu obyčejných potravin , do zaměstnání celé hodiny složitě a draze dojíždět" - chápu, že mimo města je situace složitější. Ale pořád se můžete přestěhovat. Narozdíl od nefungujícího systému ČD, který zůstává všude stejný. Mj., pokud chci v Praze navštívit rodiče, jedu na druhou stranu Prahy MHD minimálně hodinu a nějaké minuty k tomu. Nebo vezmu auto a jsem tam za 20 minut. Kolik lidí mimo město běžně dojíždí minimálně hodinu autobusem? Je to o volbě a vlastních možnostech, s tématem nesouvisejících.
22. 08. 2012 | 13:57

Wraith napsal(a):

Jiří K

To není jen selhání drah. Vlastně je to jen ukázka chyb nejen lidí, ale celkového přístupu systému dopravy k těžce pohybově postiženým. Toto je jen ostudná ukázka toho, jak jsou nevýhodně nastaveny podmínky pro cestování pomocí veřejné dopravy. Není divu, že vozíčkáři (pokud nemají auto) raději sedí zahrabaní doma.
Obecně vzato: Po staletí byli postižení odsouváni na okraj společnosti.
Je to smutné, ale logické. Jejich počet byl vždy minoritní, a tak na ně nebyl brán zřetel. Proto je v této republice stále problém s bezbariérovostí a to nejen v dopravní sféře.
Problémy naleznete všude. Zkuste se posadit na vozík, třeba mechanický, a vyrazit někam. garantuji vám, že si "užijete". Lehčí to budete mít ve velkoměstech, kde už jakžtakž nějaké ty kroky učinili. Horší to však budete mít v malých městech či obcích.
První, co vám přivodí potíže budou chodníky. Nejen nájezdy ,ale i povrch chodíků je dost náročný oříšek. Což o to, asfalt nebo zámková dlažba ještě ujde, ovšem takové standartní žulové kostky nebo kočičí hlavy či neopravené chodníky plné děr... to je pak "slast" nejen pro vozíčkáře, ale i pro jeho případný doprovod.
A nepříjemnosti se budou stupňovat. A vím o čem mluvím. často asistuji vozíčkářům coby dobrovolník.
Pokud takový den prožijete bez toho, abyste si hezky od plic nezakleli, pak před Vámi zhluboka smeknu.

A pokud jde o památky:
Jednoduše řečeno - ty nebývají (až na výjimky), vzhledem k smýšlení a životnímu stylu předků, vhodné k návštěvě hendikepovaných. Obdobné to může být při návštěvách kulturních akcí.
22. 08. 2012 | 13:59

Občan napsal(a):

To Neo:

Pokud považujete to vyhýbavé povídání za odpověď, tak proti gustu žádný dišputát. Já to za odpověď nepovažuji.
22. 08. 2012 | 14:06

Míra napsal(a):

Dobrý den, většinou diskuse pod blogy nečtu, neboť úroveň příspěvků je většinou spíš pro zasmání, případně k pláči, ale nemám potřebu na ně reagovat. Tento příspěvek však okomentovat hodlám, neboť se mě osobně vcelku dosti dotýká.
Předem říkám, že můj příspěvek je zcela jistě alespoň trochu, ne-li zcela, subjektivní a ovlivněný, neboť jsem v Asistenci strávil přes sedm let svého života (doba mých studií v Praze, která se nyní chýlí ke konci) jako dobrovolník. Slovo dobrovolník zde znamená, že jsem za celou dobu nedostal jediné finanční ohodnocení (zde bych ještě podotkl, že nepatřím do "horních deseti tisíc" - po celou dobu studia jsem taktéž pracoval na klasických brigádách, abych si mohl studium v Praze dovolit) . Ohodnocen jsem však byl dostatečně - dobrým pocitem a přátelstvím, které je pro mne to nejdůležitější. Pana Čiperu znám, dle mého názoru, poměrně dobře a ve většině jeho názorů a činů vidím pravé dobro. Některé kampaně možná jsou agresivnější/silnější než jiné, nicméně zde v Čechách to asi ani jinak nejde.
Nechci opakovat, že společnost se pozná podle péče o své nejslabší - to je jistě pravda ať s tím někdo souhlasí nebo ne. Já chci reagovat na to, že zde často zaznívá poznatek, proč by se měli postižení mít "lépe" než majoritní většina. Vážně bych nikomu nepřál, aby se dostal do situace, kdy sám/osoba blízká bude v situaci, že bude závislý/á na ostatních. Nicméně si myslím, že všichni lidé, mají právo na plnohodnotný život, ne jen na přežívání.
Opět jen zopakuji, co zde již bylo napsáno - mezi postiženými, stejně jako mezi ostatními, jsou lidé, kteří pracovat nechtějí, i když by mohli a pouze si na svůj hendikep stěžují. Nicméně ze své osobní zkušenosti (a troufám si říci, že ta je podstatně větší než u většiny zde diskutujících) mohu říci, že větší procento "nemakačenků" je v majoritní společnosti, případně, a tam radikálně, ve společnosti romské. Co se klientů Asistence týče, tak pokud ne všichni, které znám, pak téměř všichni, práci mají/hledají/chtějí - to se rozhodně nedá říci o velké části výše zmíněných.
Závěrem bych chtěl jen zdůraznit, co tu již také zaznělo, že daleko větší finance tečou a utíkají "horem" a že částka potřebná na zbudování bezbariérové země, jak je tomu v mnoha případech v zahraničí, je nepoměrně menší. Nicméně tyto peníze se často vykazují, takže společnost je vnímá jako zbytečné plýtvání.
Ze své mimo-asistenční praxe se mi zdá, že čím dál více lidí celkově nechce pracovat (stačí se podívat na počty studentů na VŠ technického zaměření, které mají nejvyšší možnost pracovních uplatnění oproti např. ekonomickým a humanitním vědám). Tam je také problém. Ne v tom, že invalidé dostávají "moc" peněz.
Úplným závěrem bych chtěl jen souhlasit s některými přispěvateli, že článek byl primárně zaměřen na nesplnění slibu ze strany ČD, ne nad situací postižených celkově.
Přeji příjemný den,
22. 08. 2012 | 14:07

Míra napsal(a):

A ještě mne napadlo jedno zamyšlení - v pár příspěvcích jsem si přečetl, že za komunismu invalidé běžně pracovali. Zajímalo by mne, zda to autor může nějak podložit, neboť ze spousty rozhovorů se svými postiženými klienty/kamarády vím, že za komunismu museli sedět doma a rodina je vůbec nesměla ukazovat venku - jakoby vůbec neexistovali.
22. 08. 2012 | 14:12

aga napsal(a):

Míra

Jedna věc je, jaké by věci měly být (jaké byste si je přál mít), a druhá, jaké reálně být mohou za daných okolností a podmínek. Těmi podmínkami myslím jak podmínky materiální a finanční, tak podmínky sociologické a psychologické.

Za objektivně nepříznivých okolností a podmínek své ideální přání prostě neprosadíte, a už vůbec ne "agresivní kampaní". Lidem, kteří k tomu nejsou ochotni dobrovolně - ať už z jakýchkoli důvodů - prostě soucit a ohledy do hlavy agresivně nevtlučete, spíše naopak.

Nosnou ideou kapitalismu je zisk za každou cenu, v praxi přes mrtvoly. Děti jsou od malička cíleně vychovávány k agresivní soutěživosti, k individualismu a k respektu před brutální silou. Ideje komunismu a socialismu (altruismus, přednost zájmů celku před zájmy jedince) jsou vysmívány a zamítány. Samo sociální a zdravotní zabezpečení je přesunováno ze zodpovědnosti státu na zodpovědnost samotného jedince. Ti, kteří ignorují tento společenský kontext, a snaží se "agresivně" zajistit státní péči pouze pro některé vybrané minority, prostě budou nutně narážet na čím dál silnější a pochopitelnější odpor těch, kteří jsou sami zbavováni základních jistot, přestože stát funguje hlavně na jejich práci. Nakonec se to sesype všechno, a postižení na tom budou tak, jako na tom byli po dobu trvání této civilizace téměř vždy. Neexistuje nic jako bezpodmínečný nárok či právo na péči, vše závisí od společenského konsenzu. A všechny menšiny, včetně postižených, musí k tomuto konsenzu nějak konstruktivně a pozitivně přispět, pokud chtějí, aby to fungovalo. Přes to nejede ani vlak s fungujícími plošinami.
22. 08. 2012 | 14:32

neo napsal(a):

Občan:

oh tak to pardon. Vy jste nedostal souhlasnou odpověď, tak se vám nelíbí.

Je to jednoznačná odpověď srozumitelná i lidem vašeho typu.

Mám stejný názor. Proč by měl zaměstnávat invalidy jen proto, že jsou invalidé? Firma se rozhoduje dle schopností zaměstnance a ne koleček. Pokud se tedy najde schopný vyhovující postižený, bude zaměstnán.
22. 08. 2012 | 14:36

Jaromír D napsal(a):

Míro, přesné statistiky nemám, ale vím že existovaly podniky přímo zaměřené na zaměstnání invalidů- např. Meta v Brně.A jiné podniky měly povinnost zaměstnat a tehdy si nedovolily to šidit. Znal jsem provozovnu kde lidé slepí a velmi špatně vidící vyráběli kartáče a smetáčky. Znám situaci v ústavu podobném Jedličkovu - hodně přes 90% žáků se vyučilo a ihned po škole byli zaměstnáni, a dostali ubytovnu nebo byt. Plat stačil na velmi důstojné žití
Jenže za socíku vše řídil stát a tak jim tu výrobu zabezpečil, i když by to šlo třeba koupit levněji z Číny. Ale v celém souhrnu je to samozřejmě levnější a výhodnější i sociálně a morálně, než dnešní stav kdy se neumíme uživit, přežíváme na nezastavitelné dluhy, 500 000 nezaměstnaných, dalších 300-500 mimo registraci plus statisíce invalidních důchodců kteří by mohli něco dělat ale raději dostanou dávky, a stát to nechá protože vše je levnější koupit z té ČÍNY. Ta chyba je v demokracii a svobodě. Za socíku stát vše řídil a staral se aby každý pokud možno se zařadil a pomohl, už ze sociálních důvodů, prevence kriminality atd. Kdo mohl, práci dostal, kdo nepracoval, byl kriminálník. Dnes vládnou prachy, na čem není zisk do půl roku se nevyplatí,soukromník si může vybrat ze zdravých nezaměstnaných, každá složka státu je ovládaná jinou partají takže si vzájemně s chutí škodí, a nikdo není zodpovědný za celek. Neviditelná ruka trhu to nevyřeší, to už snad víme všichni.Ale cinkali jsme klíči a jestli to pujde vrátit do lepšího stavu je otázka
Ještě něco, souhlasím s poznatkem že současný systém neziskovek a podobných organizací, nahrazujících to že stát na to kašle, je nesmyslný, neudržitelný a mnohonásobně drahý. Nemluvě o škodách sociálních a morálních
22. 08. 2012 | 14:38

Helena napsal(a):

Ago, nemohu souhlasit - jak psal Míra, za komunismu byli invalidé na konci společnosti a vůbec nechápu, jak někdo může trvrdit pravý opak. Nosnou ideou kapitalismu určitě není zisk přes mrtvoly - ostatně takovou praxi v západních zemích neznám, naopak a navíc by si to trochu protiřečilo :) Výchova k altruismu, přednosti zájmů celku před zájmy jedince ... - ale tohle je přece normální výchova, to není věc idee socialismu a komunismu. Nicméně tohle téma sem nepatří, jen mě zvedá ze židle to věčné poukazování na toho zpropadeného strýčka Sama, který nás hodné všechny vycucne ... A k Vašemu názoru o kampani - Asistence provádí kampaně výborně - vtipně, cíleně, ale ne agresivně, přesto výrazně. Tyto kampaně opravdu zaujímají - viz akce na Národní třídě. A je to práce Asistence, že se problematika bezbariérovosti vnímá více. Ale o tom jsou kampaně a věřím, že lidé nejsou bezohlední - to je do určité míry jen trend tohle opakovat. Eriku, nedej se :)
22. 08. 2012 | 14:46

Lucie Toušková napsal(a):

Všem co kritizují handicapované bych ráda řekla jen to ať si to den zkusí. Mám DMO už od malinka, vystudovala jsem i vysokou školu a ted pracuji na třičtvrtě úvazku. Je pro mě jako celodenní maraton dojet do práce a zpět. Invalidní důchod zatím nepobírám. Váš obraz je zkreslený jen z obrazu těch, kdo dávky zneužívají - i tací se najdou mezi námi.
Pakliže ČD něco inzerují má to být pravda a ne že ani po dohodě, to jen ukazuje jak na tom naše společnost je - pozadu v ohledech a možnostech pro handicapované.
Stačí překročit hranice směrem na západ a přístupnost míst i dopravy je jiná a vše je do detailu zařízené i pro handicapované. Dokonce i budovy a muzea ve starém dobrém Londýně (kde Vás svezou třeba služebním výtahem, jen aby jste mohli vidět vše.
Za komunistů se dělalo, že handicapovaní neexistují, tak jaké pak, žr každý měl práci.
Vše je jen a jen o přístupu.
A o lidech co kritizují handicapované si myslím svoje.

Lucie
22. 08. 2012 | 14:48

Anna napsal(a):

Míro,

díky, že jste sem napsal, a především za to, že jste v Asistenci strávil přes sedm let svého života jako dobrovolník.

Všem dobrovolníkům, kteří pomáhají postiženým, patří moje obrovské díky a obdiv za tuto pomoc. Naše společnost tuto službu dostatečně neoceňuje, ať už po finanční stránce či jen veřejným uznáním.

Přeji Vám mnoho štěstí a úspěchů v osobním i pracovním životě.
Hezký nejen dnešní den
Anna
22. 08. 2012 | 14:49

Míra napsal(a):

Jaromír D.: Děkuji za doplnění znalostí - věděl jsem, že nějaké takovéto podniky fungovaly, ale zároveň vím, že spousta lidí byla doma, jak jsem psal výše. Jak se říká - za komunistů měli všichni práci - ale nic se neudělalo :) To je sice samozřejmě přehnané, nicméně část pravdy v tom určitě je - sám se pohybuji v oblasti sklářství a setkávám se u spousty podniků, které byly za komunismu velmi silnými a bohatými, s tím, že sotva přežívají, případně se museli komplet restrukturalizovat, aby mohly dál fungovat. Takže postupy komunismu, co se zaměstnání týče, bych raději nechal zcela stranou :)
Každopádně dík za info :)
Aga: i Vám děkuji za reakci. Chtěl jsem se jen podělit o své poznatky a zkušenosti, protože se mi nelíbí, jak zde spousta lidí Asistenci odsuzuje. Vím, že je spousta neziskovek, které jsou více, či méně podvodem. U Asistence ale vím, že tomu tak není a že pro ni dělá, stejně jako dříve já, spousta lidí bez nároku na honorář, jak se dnes rádo používá.
Zároveň ale vím, že Asistence necílí kritiku pouze na bariérovost z pohledu vozíčkářů (i když je to, vzhledem k jejímu odbornému zaměření, hlavní bod), ale i z pozice maminek s dětmi v kočárku, případně seniorů - zkrátka s osobami se sníženou možností pohyblivosti celkem. A to se již týká podstatně širšího okruhu lidí.
22. 08. 2012 | 14:50

Míra napsal(a):

Anna: děkuji :) ale rozhodně nechci a nezasloužím si tuto chválu sám. Všichni lidé, se kterými jsem se v Asistenci setkal, v čele s panem Čiperou, si chválu zaslouží, neboť se tomuto směru věnují zcela naplno i přes problémy, se kterými se v současné době v naší zemi musí setkávat. Všichni mají můj hluboký obdiv a Erik Čipera je v tomto směru můj velký vzor a držím mu pěsti :)
Ještě jednou děkuji :)
22. 08. 2012 | 14:55

aga napsal(a):

Helena

Nesouhlasit můžete, jak chcete. Realitě je to ovšem bohužel jedno. Já taky s lecčím nesouhlasím, proto ale nebudu ignorovat objektivní podmínky a nalhávat si něco do kapsy.

Co se týče socialismu a komunismu, mluvil jsem o jejich principech, ne o jejich praxi. I vy v případě kapitalismu mluvíte jen o svých zbožných přáních a realitu, zdá se ignorujete.

Míra

Snažil jsem se problém zobecnit, nemluvil jsem specielně o Asistenci. V každém případě bych se ale snažil méně se soustředit na svá přání a požadavky, a více na reálné dopady svých snah, a podle toho pak případně upravit strategii.
22. 08. 2012 | 14:59

Míra napsal(a):

Aga: já zas nemám zkušenosti s jinými organizacemi, proto obhajuji tu, kterou znám. Zároveň ale vím, že, jak jsem psal výše, Asistence neřeší problémy pouze pro tělesně postižené, ale pro všechny osoby s obtížemi pohybu (tělesně postižení, senioři, maminky s kočárky, ale i "pouze" krátkodobě zranění lidé), což se mi zdá být dostatečně široký okruh působnosti :)
Každopádně opět děkuji za reakci :)
22. 08. 2012 | 15:07

Anna napsal(a):

Aga

Chtěla jsem na Váš příspěvek napsat obdobu toho, co napsala Helena. Ve skandinávských zemích je taky kapitalismus, přesto přístup k postiženým je nesrovnatelně lepší než u nás. Za žalostný stav přístupu k postiženým u nás rozhodně nenesou vinu kampaně typu Jedeme v tom s vámi.

Za brutální kampaň, navíc nabádající k citovému vydírání prarodičů, považuji Zelenky, Mádla a Issové Přemluv bábu a dědu
https://www.youtube.com/watch?v=MLfFhdcXJhA
22. 08. 2012 | 15:07

Helena napsal(a):

Ago, realita a objektivní podmínky - můžete mi tedy vysvětlit, proč z dob ohleduplného komunismu není republika bezbariérová? Díky :)
22. 08. 2012 | 15:08

Emil napsal(a):

Míro, Anno, p.Čipero, mám ambivalentní pocity. Na jednu stranu je práce Asistence užitečná, alespoň tu nebyl nikdo kdy by konkrétně kritizoval že ho podvedli, spíš lidé děkují a obdivují. Na druhou stranu je zřejmé že udržují naprosto nesmyslný systém neziskovek a jiných organizací, který je velmi předražený, nefunkční, nahodilý,pomáhá zakrývat podstatu že stát selhává, i když bere stále větší daně. Tomu se říká medvědí služba. Tak jako slepec není rád když ho někdo "hodný" a snaživý převede přesrušnou ulici kam vůbec nechtěl, tak i vy sice pomáháte jednotlivcům ale společnosti asi spíš škodíte. O tom jsou totiž negativní reakce na blogy pana Čipery.

Jaromír D přesně vystihl- Bohužel jsme upadli do kapitalismu stylu Každý se stará sám o sebe, tím je o každého postaráno nejlépe jak to jde. A invalidé se moc postarat nemohou, jedině křikem jako pan Čipera, což mnohé zase vyprovokuje / a zaslouženě /k negativním reakcím.
V tomto byl socialismus se svojí péčí o pracujícího člověka a kolektivním pojetím mnohem lepší, bohužel
22. 08. 2012 | 15:17

Emil napsal(a):

Heleno, jestli ta bezbariérovost nebude souviset s tím, že tehdy nebyl ani mobil a internet, aby si invalidé našli spoje na Karlštejn a přivolali pomoc. Stejně blbý dotaz proč tu bezbariérovou Prahu a ten internet nepostavil milovaný tatíček Masaryk dávno před komunisty. Technický rozvoj jde asi mimo vaše duševní obzory. Nebo se chcete jen hádat za každou cenu, překrucovat fakta a jste tak duševně zastydlá nebo placená za plivání na komanče???
22. 08. 2012 | 15:23

... a detektivové napsal(a):

S bolševikem a nacistou se nemá cenu přít.
22. 08. 2012 | 15:26

neo napsal(a):

Emil:

kecy. Místo mobilů byla jedna budka v okolí 10km a místo internetu tištěné jízdní řády. Nakreslit značku vozíku do knížky uměl řekl bych i komunista. To není o technickém rozvoji. Zkosit obrubník, zrušit schody do obchodů.... to bylo technicky možné i za komunistů. Výtahy taky existovaly.
22. 08. 2012 | 15:27

Drzá zrzka napsal(a):

Výtahy existují i dnes...jen se do nich stejně jako před lety s vozíkem nedostanete...

Netvrdím, že do všech...
22. 08. 2012 | 15:30

Helena napsal(a):

... a detektivové - máte recht :)
22. 08. 2012 | 15:32

aga napsal(a):

Helena

asi ne, protože, zdá se nechápete psané slovo:

Co se týče socialismu a komunismu, mluvil jsem o jejich principech, ne o jejich praxi.

Míra

I my jsme se trochu zacyklili - ať už se Asistence snaží o cokoli, pokud chce být skutečně úspěšná, musí vzít v úvahu objektivní okolnosti vč. psychologie lidí i davu, a musí své bohulibé záměry prosazovat takovou taktikou, která opravdu funguje. Podle blogů pana Čipery mám pocit, že oni sami s tím fungováním spokojeni nejsou. Což - zdá se mi - řeší kontraproduktivně ještě větším tlakem na pilu na nepsrávném místě.
22. 08. 2012 | 15:35

Emil napsal(a):

Neo- opět typický a nepoučitelný. Kruhový objezd, nebo vyvedení hlavní cesty mimo centrum osady mohl vymyslet už pračlověk, tak proč se ta myšlenka v Evropě rozšířila masově až v 90. letech minulého století??? Myslet je těžké, co
22. 08. 2012 | 15:35

Anna napsal(a):

Emil

Narozdíl od p.Čipery a Míry nemám s Asistencí nic společného. Naštěstí nemám ani v rodině žádného postiženého. Jako dítě jsem však vyrůstala téměř naproti Jedličkovu ústavu. Od té doby vím, že každý z nás neměl stejné štěstí při vstupu do života.

Není neziskovka jako neziskovka, již jsem se zmínila o mých pochybách o obecné prospěšnosti Gender Studies, o.p.s. - je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Mj. je podporují Magistrát hlavního města Prahy, Městská část Praha 1, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Státní rozpočet ČR.

O Asistenci ani jiných neziskovkách pomáhajících postiženým nebo dětem se rozhodně nedá říct " pomáháte jednotlivcům ale společnosti asi spíš škodíte. "
22. 08. 2012 | 15:38

neo napsal(a):

Emilku kruhový objezd nebyl za pračlověka potřeba, proto nebyl udělán již tehdy. Hlavní cesty naopak byly potřeba skrz osady.

pokud se ale dostaneme k současnosti, tak ony vymoženosti již dávno existovaly ve světě (na západě), jen u nás se na to sýřilo ve velkym.
22. 08. 2012 | 15:42

Emil napsal(a):

Anno, jestli narážíte na Emil 15,17 tak ten příměr se slepcem kterého hodní a snaživí převedou i tam kam nechtěl je trefný. A dodám další. Věřím že policie ba i STB měla za socíku pocit užitečné práce, z velké části oprávněně. DEnes se na to díváme hodně jinak.Bez urážky, tak to v životě je. A tak je to i s neziskovkami. uŽ tu bylo v minulém blogu p. Čipery diskuse o tom, že za ty peníze které nás stojí sneziskovky by byla auta i s šoféry, která by je odvezla kamkoliv by chtěli, zařídili by, pomohli, se zlomkem peněz a zaměstnanců než kolik mají ty organizace.A to nemluvím o systému, pořádku ve společnosti a morálce. Takže potvrzuji, jednotlivcům pomáhají a jsou možná hodní, celé společnosti spíše škodí a mrhají prostředky
22. 08. 2012 | 15:48

Drzá zrzka napsal(a):

Emil

Proč stát leje peníze do politických stran? Můžete napsat, co ony přinášejí lidem dobrého?
22. 08. 2012 | 15:56

aga napsal(a):

Anna

Já mám bohužel v nejbližší rodině postiženého, a s postiženými jsem nějakou dobu pracoval. Hlavně na základě této zkušenosti si myslím, že není dobré ani pragmatické udělat si z "pomoci postiženým" ventil pro nějaké své vlastní vytěsněné problémy a jedinou životní náplň. Nejlépe se se svým postižením vyrovnávají ti, kteří jsou schopni a ochotni převzít za svůj osud odpovědnost, a nestaví se do role bezmocných a závislých obětí, vyžadujících nekonečné ohledy a bezpodmínečnou pomoc, aniž by byli ochotni splácet alespoň uznáním a přiměřeným vděkem. Pokud rodina i společnost vidí na straně příjemce pomoci snahu, je potom k té pomoci daleko ochotnější - to je alespoň moje osobní zkušenost.
22. 08. 2012 | 16:02

Ladron napsal(a):

Zrzko a Neo, pokud jste úchylní a chcete se jen hádat, jděte prosím jinam. Že stát rozkrádá jinde po miliardách už snad dnes vidí každý. Neo, že některé problémy jsou technicky řešitelné už staletí ale jenom někdy nazraje doba k potřebě jejich řešení, to ví snad také každý. Neo, tak proč ty bezbariérové výtahy nevybudoval velký demokrat tatíček Masaryk - to jste Emilovi neodpověděl. Jenom si primitivně kopnout, hlava není potřebná???
22. 08. 2012 | 16:03

Jiří V napsal(a):

Ago, výstižně a přesné, Slušný invalida je spíše sklíčený že je někomu na obtíž a musí požádat o pomoc. Poděkuje. A hledá cesty jak býát rodině a společnosti sám užitečný a jak se co nejlépe zapojit.
Autor blogu dělá invalidům opavdu medvědí službu. A jsem na rozpacích, ale argument že neziskovky jednotlivci snad pomohou, pro společnost jsou hodně nevýhodné až škodlivé- na tom je hodně pravdy
22. 08. 2012 | 16:08

Anna napsal(a):

Emil

Policie i StB za socíku, stejně jako policie a zpravodajské služby BIS, ÚZSI a VZ nyní jsou státní organizace.

Za scestné považuji zazlívat neziskovkám nesystematičnost v péči o postižené a opuštěné či týrané děti. Opakuji navíc není neziskovka jako neziskovka. Ty, které pomáhají postiženým nebo opuštěným či týraným dětem rozhodně vůbec nijak společnosti neškodí. Právě naopak.

Naše vládní garnitura za posledních 23 let nás dostala tam, kde jsme dnes. Zadlužení, se spoustou nezaměstnaných, spoustou neziskovek... Je něco shnilého ve státě dánském.
22. 08. 2012 | 16:13

Anna napsal(a):

aga
"Nejlépe se se svým postižením vyrovnávají ti, kteří jsou schopni a ochotni převzít za svůj osud odpovědnost, a nestaví se do role bezmocných a závislých obětí, vyžadujících nekonečné ohledy a bezpodmínečnou pomoc, aniž by byli ochotni splácet alespoň uznáním a přiměřeným vděkem."

S tím naprosto souhlasím.
22. 08. 2012 | 16:17

Drzá zrzka napsal(a):

Ladron

Máte pocit, že jsem uchyl a chci se hádat? To by mi vcelku zajímala cesta, která Vás k tomu přivedla.

Dobrá. Na paškále jsou neziskovky. Jejich moc....
že by stát zřídil potřebný úřad k jejich evidenci, ke zkoumání jejich práce... nějaká kačka by se v rozpočtu jistě našla.
A kdyby se říďa ČD spokojil s polovičním platem, hned by bylo na plat jeho vrchního ouřady.
I kdýýýž jestli se plat ředitele ČD bude částečně odvíjet od spokojenosti cestujících, asi se na ten milión měsíčně hned tak nedošrábe... zvláště když místo slíbeného bezbariového nástupu se budou konat bariery. :-)
22. 08. 2012 | 16:19

neo napsal(a):

Ladron:

hloupá otázka. Protože nebyly potřeba. navíc nikdo se neohání tím, že by za masaryka byli invalidé v peřince.
22. 08. 2012 | 16:32

Josef K. napsal(a):

Apolena a tp. Vzhledem k tomu, že zde od roku 89 vládnou normalizační struktury, nikoliv disent, jsou Vaše úvahy postavené na hlavu. Realita a její příčiny bývají skryty pod mnoha vsrtvami, jde jen o schopnost archeologie. Číst darvinistické normalizační bijce zde je jen potvrzením hlubokého mravního úpadku české společnosti po roce 1970. Byl to právě sovětský a normalizační režim, který vše normalizoval , i lidské tělo. Dodnes je v Rusku i zjevně Česku pohled na hanikepovaného pro normalizovanou většinu něčím tak nepříjemným, že by raději trvala na táborech pro nenormalizované všeho druhu.
Nazval bych to "katastrofou češství". Společnost nebyla nikdy tak destruovaná jako dnes, neboť nikdy nebyl tak vyprázdněná od všech hodnot. Diskuse zde to ukazují.
Dnešní pokusy o převrat patrně brzy přerostou v pokus o státní převrat a konečné vítězství kriminálních normalizátorů. Zdá se, že tomu nezabrání ani civilizační role Evropské unie.
22. 08. 2012 | 16:41

Prognostik minulosti napsal(a):

...Demokracie je a také nefunguje...politici jsou a také nefungují...hlavní je že věci jsou a funkčnost je věcí fantazie...
22. 08. 2012 | 16:53

Ryda napsal(a):

Josef K.

Máte pravdu. I diskuse na Aktuálně cz. ukazuje, jak je dnešní společnost vyprázdněná od všech hodnot. Platí to i pro vaše příspěvky?
22. 08. 2012 | 16:54

Anna napsal(a):

Jiří V
"Slušný invalida je spíše sklíčený že je někomu na obtíž a musí požádat o pomoc. Poděkuje. A hledá cesty jak býát rodině a společnosti sám užitečný a jak se co nejlépe zapojit.
Autor blogu dělá invalidům opavdu medvědí službu."

Aby mohl být invalida, v tomto případě vozíčkáři, společnosti sám užitečný a jak se co nejlépe zapojit může bez pomoci v případě bezbariérového prostředí. Pak se dostane nakoupit, do práce, k lékaři... A proto je třeba, aby tuto šanci mělo co nejvíc postižených.

Upozornění na to, že 2 spoje, které byly i na stránkách Českých drah (www.ceskedrahy.cz) označeny jako bezbariérové, toto nesplnily, není přece medvědí služba postiženým. Jsou-li neziskovky pro společnost škodlivé, proč je společnost podporuje?
22. 08. 2012 | 17:03

aga napsal(a):

Prognostik minulosti

Už jste měl někdy úpornou zácpu? Asi ne, jinak byste mluvil o funkčnosti (v tomto případě trávicího systému) s větším respektem.
22. 08. 2012 | 17:11

Jiří V napsal(a):

Proboha Anno, vy jste jak ta historka s Hrdobcem-- ale o tom tu celou dobu mluvíme Plho.
Duševní zástava???
Nikdo nepochybuje že Dráhy které měly v jízdním řádu bezbariérový vlak a nedodaly - to je šlendrián. Proč to omílat zde, je to na reklamaci na ředitelství drah, nikam jinam.
Nikdo normální nezpochybňuje že invalidé mají těžký život a je třeba jim pomáhat.
Diskuse je o tom, že blog jen provokuje, protože hodně moc i zdravých lidí má mnohem větší problémy s dopravou než invalida který se chce projet Prahou nebo dojet z Prahy na Karlštejn. že kapitalismus bohužel není schopen se o invalidy systémově postarat, zatímco i i blbí komunisti dokázali drtivé většině zabezpečit práci, bydlení a zapojení do normálního života, že selhal celý stát a místo toho se tu rozbujel nesmyslný systém neziskovek a divných organizací - viz Kramárik 7,02, hádáme se o to zda i tam ,kde neziskovky nejsou jen nástroj k rozkrádání, to dělají nesystémově, nahodile, mnohonásobně předraženě, a tak jsou z hlediska celé společnosti spíše škodlivé, i když pomohou jednotlivcům a snaží se. A hledáme cesty jak na sebe mohou invalidé upozornit aniž by zapadli do řady dalších parazitů kteří jen natahují ruce ALE SPOLEČNOSTI SAMI NIC NEDAJÍ
22. 08. 2012 | 17:30

modrý edvard napsal(a):

Protestuji proti tvrzení, že místo neziskovek by stát tutéž funkci vykonával za menší prachy. Nevím, jak to je, ale myslím si, že obráceně. Budu rád, pokud někdo dodá fundované podklady.
22. 08. 2012 | 17:31

Jiří V napsal(a):

Modrý Edvard - další hádavec a nechápavec. Padl tu odhad že jen neziskovky spolknou hodně přes 30 miliard. Invalidé dostávají dále důchody, placenou asistenci, přízpěvky na mobil, auto atd. Padl tu odhad že paraplegiků může být řádově 5000. Tak si spočítejte laskavě že za ty peníze mohou být chráněná pracoviště kde ti invalidé místo braní důchodu naopak něco vytvoří, že za MALOU část těch miliard může být doprava která je odveze kdykoliv kamkoliv za symbolický poplatek, stačí když budou trochu ukáznění a nebudou se projíždět jenom tak z nudy, že kdyby se vytvářela např. bezbariérová sídliště nebo bloky, hodně by se ušetřilo a jim pomohlo, pokud by nezačali ječet že je někdo chce zavřít do gheta, že oni si chtějí bydlet kde chtějí, jezdit kam chtějí a my jsme povinni přestavět celou republiku bezbariérově.
22. 08. 2012 | 17:46

Orten napsal(a):

Modrý Edvarde, opravdu se chcete jen hádat??? Selský rozum by nebyl k dispozici??? - najděte se znovu toho KRAMÁRIKA 7,o2. řádově 3000 Organizací, každá má ředitele, zástupcě, ekonoma, 1-2 účetní - to je 12 -15 000 lidí, přiznávám že ne všechny organizace se věnují invalidům ale velmi hodně z nich to v programu má, těch paraplegiků je jenom pár tisíc - takže už zde je na jednoho invalidu několik placených úředníků. Ještě potřebujete trknout. V pomocné škole kam jste chodil už jste ke sčítání a násobení nedošli??? ŠKODA, usnadnilo by to diskusi s vámi
22. 08. 2012 | 18:02

Drzá zrzka napsal(a):

Jiří V

Neziskovky neposkytují služby jen tělesně postiženým, ale i lidem s mentální retardací, sociálně slabým, seniorům, lidem v nouzi(azylové domy), týraným dětem...
22. 08. 2012 | 18:10

Občan napsal(a):

Ortene, ještě jste zapomněl na "proudžektmanyžery", tiskové mluvčí a další důležité funkce :o)) Jinak souhlas.
Bohužel je to marný, je to marný, je to marný...
22. 08. 2012 | 18:17

Palivec napsal(a):

Orten trefa do černého. A teď se podívejte na stránky asistence kolik tam s Čiperou sedí hezkých slečinek, ani jedna z nich nevypadá že by nosila do schodů paraplegika i s elektrovozíkem. A lze najet i na jiné neziskovky, málokdy tam najdete někoho kdo by udělal nějakou konkrétní fyzickou práci - vesměs týpci co sedí za počítačem, nebo dělají celebrity na golfu a na pódiu
22. 08. 2012 | 18:19

Martin Semerád napsal(a):

Možná bych mohl začít diskutovat s tou bandou úchyláků, co tu kňučí nad tím, že mají kvůli vozíčkářům vysoké daně atp., ale radši navrhuji pro ně speciální daň, kterou by platili ti, kteří svou sobeckostí a hulvátstvím snižují společenskou úroveň země. Prostě speciální poplatek pro hovada, která dělají ostudu normálním lidem a samotné myšlence humanismu, která nás určuje, a bez které bychom byli bandou pološílených prasat.
22. 08. 2012 | 18:54

Josef K. napsal(a):

Ryda. Nevím jak Vy, ale já jisté hodnoty mám. Například pomáhám finančně deseti lidem, kterým osud nepřál, ve výši průměrného invalidního důchodu. Pravidelně také předávám dry dětským domovům, několika hospicům i domovům pro seniory. Obdarovávám bezdomovce na ulicích. Podporuji několik zcela cizích dětí na studiích.Máme to jako tradici, už mí rodiče dělali totéž v době normalizačního blahobytu a prarodiče v jejich dobách. Tedy to jest část hodnot, kterými se řídím.
Pak také dávám přednost ženám, a chodím za nimi do schodů a před nimi v opačném směru, do restaurací vstupuji první a ke stolu usedám až po té, co pomohu ženě se židlí.
Nechám vycházet spoluchodce z jako první. Při pobytu v nemocnici přebírám funkci místního psychologa.
Také jsem vysvobodil několik mladých lidí od kriminality.
Třídím odpad, nehážu nedopalky na chodníky, a doprovázím staré lidi přes křižovatky. Na silnicích nečiním nátlak na jiné řidiče.
Zaměstnancům a spolupracovníkům pomáhám´, pokud mají potíže. Lhůty pro nápravu jsou u nás roční. Neslídím, co kdo dělá, nejlépe to poznám podle výsledků práce.
Lenochy nevyhazuji, přeřazuji je na přiměřenou práci s přiměřenou mzdou.
Zastanu se lidí napadených na ulici, ne vždy bez následků, v jakékoliv zemi.
Při jídle používám ubrousek přes kolena či zasunutý za límec, nenosím motýlky am kravaty z důvodů hygieny.
Peru se o výši mezd svých kolegů a zamětnanců, převyšují značně průměr v zemi.
Ženám nosím kytice, nejraději růže.
Jako odpověď na dotaz stačí?
Ženy nebiju, děti taky ne.
Z normalizátorů však mám vždy pocit nevolnosti. Zde jsem se neudržel.
22. 08. 2012 | 18:58

benzin petrolejovič naftěnkin napsal(a):

Martin Semerád:

Konečně někdo normální, zaplaťpámbu alespoň za jehlu v kupce sena. Jen doufám, že v dalším příspěvku nenapíšete jako Míra (jinak čest jeho práci) že ti Romové, teda fakt ti Romové...
Neberte mi prosím poslední zbytky iluzí.
22. 08. 2012 | 18:59

Adéla napsal(a):

Josefe K, kdybyste ještě dodal že vám na zádech raší křídla a nad hlavou se vám dělá svatozář, hned bych si vzpomněla odkud vás znám. Promiňte že jsem vás v diskusi dříve nepoznala.
PS- škoda že muséte čekat než Racinger umře, ale stejně vám to místo neunikne.
Ostatně na blogu je lehké být vyhlášeným humanistou, stačí pár úderů do klávesnice. Ale jinak jste frajer že ze svého příjmu uživíte desítky, možná stovky lidí.
Semeráde- co Alzheimer??? Vy jste někde četl že tu někdo nechce pomáhat invalidům a nedá na ně ani korunu??? Asi čteme každý jinou diskusi Stačí si přečíst Jiří V 17,30- dosavadni diskusi trefně vyhodnotil, jenom chvíli před vámi
22. 08. 2012 | 19:13

toska napsal(a):

Uvedený článek sdělil, že vybavení vlakových souprav plošinami pro vozíčkáře byly naprosto zbytečně vyhozené peníze. Stačí se podívat, jak "opotřebované" ty plošiny, pokud možno hned několik v jedné soupravě vlaku , jsou. Koukám na ně denně a vypadají, že jsou v provozu leda tak při nějakých revizích jednou za uherský rok. Pak ani nepřekvapí, že je personál neumí ani spustit...

Tím chci říci, že kdyby někdo od stolu (například nějaký poslanec Fajmon nebo Benda, to jsou lidi, kteří rozhodují za nás a přitom v životě nedělai nikdy nic jiného, než byli studenty a pak poslanci...) nesmyslně nerozhodl, že všechny vagony musí být vybaveny plošinami, (pokud možno hodně složitými a drahými...), bez ohledu na jejich skutečnou potřebu, tedy jenom a pouze se zdůvodněním, že to je in, že by taková potřeba mohla někdy být...

Takže kdyby o věcech rozhodoval někdo kompetentní, soudný a odpovědný hospodář, pravděpodobně by si rychle spočítal, že zaplacení individuální přepravy vozíčkáře autem z jakékoli vesničky buď přímo do cíle jeho cesty nebo do některého nádraží, které je vybaveno plošinou ( a případně totoéž v cíli jeho cesty) vyjde za několik let nepoměrně levněji, než nákup desítek plošin, jejich jalové převážení ve vlacích, zbytečná údržba...

Je hloupé napadat vozíčkáře, či invalidy vůbec, jejich potřeby je možné pokrýt, aniž by to zruinovalo stát, "jenom" to je nutno dělat s rozmyslem a odpovědně. Naopak je značná ostuda tohoto státu, že nedokázala nastavit právní rámec tak, aby účinně eliminoval diskriminaci kohokoli při získávání práce. A je dobré si připomenout, že diskriminováni jsou nejenom invalidé, ale přímo masově senioři, lidé předůchodového věku, rodiče malých dětí...

Pokud o zákonech rozhodují lidé jako Fajmon, Benda, Pospíšil, Kalousek, Nečas, Sobotkové, Langšádlová, Ransdorf, Filip, Peak, Němcová...(ten výčet naprosto nepoužitelných zákonodárců by byl velmi dlouhý a je jedno, jestli jsou neschopní nebo naopak všeho schopní...), jiné to nebude...

Jiné to začne být, až se probudí dostatek občanů a začnou se brát za svá nezadatelná práva, začne fungovat občanská společnost.
22. 08. 2012 | 19:49

aga napsal(a):

Toska

Ten problém je podle mne právě v tom, že dostatek občanů se bije za svá nezadatelná práva, ale každá skupina za jiná. Vozíčkáři za bezbariérovost kam oko dohlédne, Romové za právo bydlet bez placení nájmu, gayové za své roztomilé barevné průvody, pejskaři za právo svých psů kálet všude, protože pejskař platí daně, feministky za kvoty, církev za restituce celé země a dvacet procent navrch, kuřáci za právo kouřit všude, protože proto, atd. No a establishment tento boj radostně podporuje, protože to odklání pozornost od toho, jak ti tupouni rozhodují o tom rozhodujícím. Upřímně, nevidím z toho cestu ven, máme to už moc hluboko pod kůží...a vlastně, když se podíváte na tlupu opic, chová se naprosto stejně...
22. 08. 2012 | 20:34

Josef K. napsal(a):

Adéla. Milá rostlinko jsem člověk, tedy krkám, prdím a vykuzuji mnoho jiných nelibých zvuků. Vám připadám s křídly? Já si připadám jako člověk. Po té, co vc této zemi chduí prohlašují, že je handikepovaní připravují o peníze a bohatí, že nejsou dost bohatí, aby žili sociálně, se Vám však nedivím. Nicméně, jste tak nějak český hloupá, přitroublá a cynická. Až jednou nebudete moci, pak snad pochopíte. Možná by Vám to prospělo ce nejdříve.
Jinak je zde země, kdeš hrdinství je jen na stránkách Rodokapsů, pak se nelze divit tak odporné míře cynismu, ani klecovým lůžkům, ani desítkám bezdomovců s univerzitním vzděláním na ulicích a stovkám vyučenců ve saprávních radách.
Adélko, nemám pocit, že pochopíte. Bohužel, vyajdřuji se poněkud složite.
22. 08. 2012 | 23:26

ivan tomek napsal(a):

Ze nabizena sluzba vsude nefunguje je smutne a trapne, ale zase ne uplne nevidane takze mne to tak zcela neohromuje. Ze se ale najde tolik lidi, kteri prakticky vycitaji invalidum, ze jsou invalidy a nechteji jen sedet doma a koukat na svet skrz televizi, to mne zarazi. V zadne z mnoha zemi, ktere jsem v zivote navstivil jsem se s podobnym nazorem ktery nema daleko k nenavisti k postizenym lidem nesetkal a ani tady jsem to rozhodne necekal.

Jak se tady nekdo nesmele zminil - asi nemate manzelku, kterou ranila mrtvice, dceru ktera si pri lyzovani pred 20 lety poskodila pater a jezdi na vozicku, nebo vnucku, ktera se narodila s telesnym postizenim. Nevim jestli mam napsat, ze mate stesti, nebo spis ze mate smulu.
23. 08. 2012 | 00:18

Skogen napsal(a):

Ještě by mohl napsat stížnost s poděkováním neimobilní cestující, jehož vlak dostal vlivem výstupu devíti vozíčkářů 20 minut zpoždění a bylo by to komplentní. Docela by mě zajímalo, jestli to mají ČD vůbec možnost odmítnout a kam až by se stížnosti dostaly.

Z jedné nejmenované staničky jezdí částečně imobilní cestující o berlích přes jistou nejmenovanou stanici, kde přestupuje. Řeší se to lidsky. Aby přestoupit stačila, čeká celý rychlík. Svět je plný kompromisů.
23. 08. 2012 | 05:33

Adéla napsal(a):

Hlavním výstupem je nakonec Orten 18,02. Počet několika placených úředníků neziskovek na jednoho invalidu je děsivý. Ale čecháčci si popláčou nad smutnm životem invalidů, přidají nějakou humanistickou frázi a život jde dál
23. 08. 2012 | 06:39

Anna napsal(a):

Jiří V, Orten, Adéla

Dalo by se říct, že pláčete hezky, ale na špatném hrobě.

Neziskový sektor je důležitou součástí ekonomického i politického prostředí každé vyspělé země. Vyrovnává totiž přetlak ekonomických zájmů nejsilnějších hráčů na všech typech trhu.
Doporučuji přečíst si vše na tomto odkazu:
http://www.czech.cz/cz/Podnikani/Ekonomicka-fakta/Neziskovy-sektor
Část cituji:
V České republice se lze setkat se čtyřmi formami nestátních neziskových organizací s širokým spektrem zástupců:
Občanské sdružení
Nadace a nadační fondy
Církevní právnické osoby zřizované církví či náboženskou společností
Obecně prospěšná společnost

Neziskové organizace jsou nezávislé na státu a své úsilí zaměřují na pomoc ve všech oblastech lidského života. Základním motivem činnosti není nikdy návratnost investic, ale vždy dobrá vůle a úsilí pomáhat. Případné zisky jsou investovány zpět do činnosti organizace.

Do neziskového sektoru se řadí například subjekty poskytující veřejné služby, subjekty pracující pro své členy, subjekty financující činnosti ostatních apod. Působí v mnoha veřejně prospěšných oblastech, jako jsou sociální služby, péče o zdravotně postižené, řešení sociálních patologií, ochrana životního prostředí, kultura a ochrana kulturních památek nebo rozvoj komunit. Významnou oblastí neziskové práce je i oblast sportu.

Zde najdete právní předpisy pro nevládní neziskové organizace:
http://zlk.neziskovka.cz/1-pravni-predpisy-pro-nno.html

Cituji z Wikipedie:
Nestátní nezisková organizace, někdy také jako nevládní nezisková organizace, anglickou zkratkou označovaná NGO (Non-Governmental Organization), je organizace nezřizovaná státem a na státu nezávislá, která je určena k obecně prospěšné činnosti nebo k neziskové činnosti pro soukromý prospěch. Světová banka považuje za nevládní neziskové organizace kromě nevládních univerzit a výzkumných pracovišť především organizace, jejichž aktivity „zmírňují utrpení, podporují zájmy chudých, chrání životní prostředí, poskytují základní sociální služby nebo vedou k rozvoji komunit“.[1]

Nestátní nezisková organizace (NNO) není v České republice oficiální právní termín ani právní forma či status právnické osoby, ale jde o termín již do značné ustálený ve společensko-ekonomických textech, sebeoznačení organizací i praxi veřejné správy. Nestátními neziskovými organizacemi v České republice mohou být, pokud v nich nemá účast stát a nejsou na něm závislé, například:[zdroj?]
občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb.,
obecně prospěšná společnost podle zákona č. 248/1995 Sb.,
nadace nebo nadační fond podle zákona č. 227/1997 Sb.
registrovaná církev nebo náboženská společnost nebo jimi zřízená tzv. církevní právnická osoba podle zákona č. 3/2002 Sb.

Doslovně vzato, nevládními neziskovými organizacemi jsou též některé veřejné subjekty zřizované územními samosprávnými celky, v České republice tedy kraji, obcemi nebo samosprávnými částmi obcí, ve formě příspěvkové organizace, veřejnoprávního sdružení, školské právnické osoby, neziskového zdravotnického zařízení apod.[zdroj?]

V ČR mají v souvislosti s pojmem NGO publicitu zejména ekologické organizace (například Greenpeace, Hnutí Duha, Děti Země), lidskoprávní organizace (například česká pobočka Amnesty International, Liga lidských práv) a také organizace starající se o potřebné, mentálně postižené atd. Problematika existence, činnosti a financování (fundraising) nestátních neziskových organizací („neziskového sektoru“), je v České republice monitorována Informačním centrem neziskových organizací (ICN), o. p. s. Registrace nevládních neziskových organizací a státní dozor nad nimi přísluší podle jejich typu státním úřadům, zejména příslušným ministerstvům.

Pikládám ještě plná znění zákonů pro neziskové organizace
http://vsp.blog.cz/0602/plna-zneni-zakonu-pro-neziskove-organizace
23. 08. 2012 | 08:16

modrý edvard napsal(a):

Orten a Jiří V: na mě na druhé kliknutí vypadlo 10 miliard, tady:
http://jansky.blog.idnes.cz/c/243142/Utahujete-si-opasky-aby-vlada-mela-pro-podivne-NGO.html
kdybych kliknul ještě 2x, třeba by to bylo -10 miliard, nebo +50 miliard. A proto chci vědět, jak to je doopravdy. Kromě toho, vůbec nevidím, kolik z těch neziskovek pomáhá paraplegikům. A obecně pozoruju, že co dělá stát, dělá dráž, než soukromník. Zkuste si od státu nechat postavit barák nebo vyčistit boty.
23. 08. 2012 | 08:23

Skogen napsal(a):

modrý edvard

„... že co dělá stát, dělá dráž, než soukromník ...“

Není pravda. Respektive ne vždy to platí. Privát je efektivnější, jestliže mohou plně fungovat tržní principy (konkurence, mezní práh užitku [zbytnost], opožděná spotřeba, otevřenost trhu...), tam jsou náklady a cena výstupu přirozeně racionalizovány. Ovšem v oblastech, kde tržní principy platí omezeně, anebo takřka vůbec, tam přesně v duchu maximalizace zisku efektivita prudce klesá, respektive takové prostředí se vyplácí pouze vlastníkovi. V oblastech jako je zdravotnictví, školství, penzijní systém, bezpečnost, infrastruktura, atd..., stejně jako v monopolech (když jsme u té železnice, např. prodej TSS - mechanizace údržby tratí se nyní hrubě nevyplácí, protože ač outsourcingováno, musí si železnice výkony velmi draze pronajímat), ve vztahu k vnějšku privátní subjekt levnější nebude. Logicky už jen proto, že co stát pořídí v režii, na tom musí soukromník vygenerovat zisk.
23. 08. 2012 | 09:44

modrý edvard napsal(a):

Skogen, souhlasím, ne vždy. Ale na výlety s invalidy by to fungovat mělo. Soukromník generuje zisk, stát nadbytečnou režii. Soukromé autobusy ty státní vyřídily, ani jsme si toho nevšimli.
"TSS - mechanizace údržby tratí se nyní hrubě nevyplácí, protože ač outsourcingováno, musí si železnice výkony velmi draze pronajímat" ... neznám, ale vidím to jako korupci, ehm, špatné manažerské rozhodnutí
23. 08. 2012 | 10:15

Adéla napsal(a):

Modrý Edvarde, to co tu uvedli Kramárik, Orten, jsou prostě drsná fakta. A jenom částečná. Ještě jsme se tu nebavili o té druhé půlce problému, možná té větší. Totiž ty neziskovky musí někdo auditovat, schvalovat a posuzovat jejich zaměření a programy a PŘIDĚLOVAT JIM TY FINANČNÍ PROSTŘEDKY, DOTACE A GRANTY. Také kontrolovat a vyhodnocovat prospěšnost a to zda je nechat a platit i v dalším období. Takže pokud tu byl výpočet že na jednoho invalidu připadá NĚKOLIK NEPRODUKTIVNÍCH ÚŘEDNÍKŮ V NEZISKOVKÁCH, přidejte ještě další desetitisíce, možná statisíce úředníků z té státně úřednické strany přepážky.
A nemusíte moc počítat. Stačí selský rozum. Za komunistů se každý živil prací, a vydělal si v pohodě na bydlení a obživu. neměli jsme gheta, žebráky, bezdomovce a NEPOTŘEBOVALI JSME Armádů spásy a tisíce organizací které jim milostivě a s pocitem ůžasných humanistů nalévají polévku a v mrazech staví stany aby se usušili a zahřáli. Cigány režim poslal do práce, opět si zaplatili svoje bydlení, a policie hlídala aby se i v bydlišti chovali slušně, nekradli a nedevastovali své okolí. Dnes desítky miliard na začleňování, a přitoom nikdo ani neví kolik těch cigánů vlastně je, natož aby se něco smysluplného dosáhlo. Výsledky vidíte sám na Nádražní ul v Ostravě, na Šluknovsku a jinde - totální rozvrat společnosti, na pokraji občanské, chcete li rasové války. Stejně tak invalidé v drtivé většině za komančů pracovali, když dojeli ze svého bytu denně na pracoviště, dojeli zajisté i zpět, na nákup, k lékaři, i za svými koníčky. Proč na to dnes potřebujeme tisícovky neziskovek a procento pracujících invalidů je NEPATRNÉ, protože i zdravá společnost má 500 000 nezaměstnaných v registru úřadů, dalších 300-500 000 neregistrovaných.
Takže závěr - chcete obhajovat neobhajitelné, chcete jen provokovat protože se na svém úřednickém pracovišti nudíte a nenapadla vás lepší zábava,??? Nebo jste opravdu tak naivní a .....??
23. 08. 2012 | 10:23

Jiří V napsal(a):

Adélo 100x Bravo. A lze jen doplnit- Proč byli dříve feťáci na okraji společnosti a stačilo jenom trvat na tom, že každý přijde do práce ve stavu práceschopném, tedy střízlivém, a kdo nebyl schopen samostatného života, muselo nastoupit léčení. Dnes opět - feťák na to má demokratické právo a my jsme povinni zařídit neziskovkly které mu musí nosit metadont a čisté jehly a besedovat s ním. A ministerstvo jen pro takové týpky a Kocáby a podobné Ženy za socialismu nežily rozhodně v žádném otroctví, práci si našly jako každý jiný a v rodině si sjednaly pořádek individuálně, pokud někdo překročil zákon, policie konala i tehdy- k čemu potřebujeme Gender Studies a množství dalších neziskovek a miliardy na jejich chod.
Bláznivá doba ta dnešní, a mnozí ještě tleskají a žvaní o svobodě, pravdě a lásce
23. 08. 2012 | 10:47

modrý edvard napsal(a):

Adéla: možná to jsou drsná fakta, leč nepodložená. Takovýhle drsných fakt Vám vycucám z prstu libovolné množství.
Na "komunismus" mám odlišný názor. Domnívám se, že za 41 let budování došel ke krachu, a proto ti lidumilnější komunisté ve vedení rádi předali veslo. Myslím si, že o pobudech, cikánech, rozkrádání státního majetku a problémech invalidů atd. jste za bolševika neslyšela jen proto, že tehdy byla cenzura.
23. 08. 2012 | 10:55

Adéla napsal(a):

Edvarde- takže cenzura stačila skrýt všechno??? KROMĚ TOHO ŽE TU DOBU PAMATUJI. Mohl byste vysvětlit pár věcí?? Jak by mohla cenzura skrýt vybydlené gheto přímo uprostřed Ostravy, Brna, na Šluknovsku./ a každý si doplní podle svého bydliště - asi je máte i v jiných městech. Proč byly kostely a hřbitovy normálně otvřené a nekradlo se tam?? Na sídlišti na menších městech do r 1990 nikdo neměl klíče od vchodových dveří, nezamykaly se, i když měl každý boty, kočárek, kolo na chodbě před bytem. Proč přepadení banky byl téměř neznámý čin. Jak by někdo dokázal provádět 970 000 exekucí ročně / jako v roce 2011 / a přitom o tom neříci jedinému obyvateli, aby se to neprovalilo??. Invalidé pracovali, každý kdo jen trochu mohl - to je na pracoviště jen naoko posílala cenzura aby lid žasl. Bezdomovci nebyli, protože když je našel policajt,chytl je za límec a dostali téhož dne práci a ubytovnu - to vše zařídila cenzura.???
O ekonomické úrovni socialismu se s vámi budu bavit až mně ukážete jak se ČR umí uživit bez dluhů,jako za těch komančů, zatím to od doby cinkání klíči nějak nejde
Znovu - jste úchylný provokatér, nebo o té době nic nevíte a jen vás někdo blbě vyškolil a plácáte ty nesmysly dobrovolně???
23. 08. 2012 | 11:25

Anna napsal(a):

Stojí za přečtení Fórum o financování neziskových organizací
http://www.nidm.cz/inspiromat/inspiromat-10-2009/forum-osobnosti/forum-o-financovani-neziskovych-organizaci

Mně osobně vadí nepřehlednost v množství a zaměření neziskových organizací podporovaných ze státní kasy, tedy z peněz daňových poplatníků, a výše peněz, kterou od státu dostávají.

Opakuji: Není neziskovka jako neziskovka, již jsem se zmínila o mých pochybách o obecné prospěšnosti Gender Studies, o.p.s. - je nevládní neziskovou organizací, která slouží především jako informační, konzultační a vzdělávací centrum v otázkách vztahů mužů a žen a jejich postavení ve společnosti. Mj. je podporují Magistrát hlavního města Prahy, Městská část Praha 1, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Státní rozpočet ČR.
Tedy silná podpora ze strany státu. Proč asi???

Logické mi přijdou http://www.helpnet.cz/aktualne/granty-dotace
23. 08. 2012 | 11:48

modrý edvard napsal(a):

Adélo, to ghetto pamatuju v Libni a Karlíně /Praha, pokud neznáte/. Jestli se kradou víc kočárky, to opravdu nevím, myslím si, že dneska je second-hand kočárek neprodejný. Kola se asi kradou opravdu víc, asi to opravdu dělají feťáci. Přepadení banky za bolševika byla blbost, protože úspěšný lupič by nedokázal vysvětlit náhlé zbohatnutí. Nevím, jestli drobná kriminalita opravdu narostla, nebo se dneska jen víc krade v soukromém, zatímco dřív se kradlo ve státním /kolečko písku, pytel cementu .../. 970 000 exekucí ročně jsem nedokázal ověřit, ale zřejmě dlužníků je míň. Jak invalidé pracovali, to opravdu nevím. Opět, myslím si, že se snažili pracovat nejspíš proto, že jinak by ekonomicky byli na okraji přežití - myslím, že dnes se mají invalidé daleko líp. /Kryl: Důchodce/ Pobudové nebyli, protože když někoho chytil policajt, tak šel do lochu.
Opravdu vám neslouží paměť, nebo jen provokujete?
23. 08. 2012 | 12:22

Prognostik minulosti napsal(a):

Přečtěte si dopis mluvčího Č.D.Fejka který napsal Hodonínské ODS a pochopíte proč věci nefungují jak mají.
23. 08. 2012 | 13:17

Adéla napsal(a):

Modrý Edvarde, opravdu tu chcete do nekonečna rozmazávat své duševní nedostatky.??? Ano, Karlín byl ošklivý, ale pořád tam bydleli lidi kteří pracovali, měli na nájem, nepálili parkety a nevytrhávali elektrivké dráty a vodovodní trubky do sběru, a dalo se tam projít i v noci. V kriminále za komunistů nesedělo zdaleka tolik lidí jako dnes.
Jestli si neumíte ověřit počet exekucí, co děláte na internetu ??? / rok 2001 přes 970 000. rok 2010 "jen" 860 000, atd. Kradlo se vždy, jenom za komunistů to byl ten pytel cementu a šrouby ve fabrice,vždy drobnosti tak na důtku od závodního výboru. Nikdo nechtěl riskovat kriminál, tam se tehdy makalo na uranu, a ještě děti to měly celý život polepené protože když chtěly byt, na školu , rekreaci - proč to dávat kriminálníkům, když tady soudruh plní normy na 105%, tak dostane přednost. Dnes se krade po miliardách, můžete to i dát do novin a k ničemu / Promopro Vondra 750 mil, Drobil 3 miliardy, Dopravní podnik, MUS, Pandury, Grippeny, LTO atd do nekonečna - nic se nestane, přinejhorším sezloděj odstěhuje s těma prachama na Floridu.

Až budete hovořit o výkonu socialistické ekonomiky, najmenuji vám tady desítky světoznámých podniků z té doby, dnes nemáme NIC, když máme v zahraničí propagovat republiku, můžeme jen šaškovat s Entropou a holínkami v průvodu. A hlavně jste neodpověděl jak jsme ze země zničené 2.sv. válkou vybudovali prosperující zemi bez dluhů, zatímco dnes jezdíme žebrat k těm komunistům do Číny a Ruska o půjčky na žrádlo, s námi ostatní kapitalisté z EU.
Poznámka - vím že socialismus měl také nevýhody, na rozdíl od vás používám mozek , ne jen fanatismus

A hlavně se vzdalujeme od tématu- bylo to o tom, že celý systém neziskovek je nesmyslný a parazitní, řeší předraženě, nesystémově a nesmyslně věci které by se vůbec nemusely řešit kdyby fungoval stát.
A opravdu na jednoho Invalidu připadá NĚKOLIK ZBYTEČNÝCH "snaživců" Z NEZISKOVEK a další ze státní správy kteří ty zbytečné neziskovky kontrolují a platí z našich daní.
23. 08. 2012 | 13:44

Pavel Jan napsal(a):

Doprava osobnim automobilem je osobni doprava. Doprava s Ceskymi drahami je doprava prostredkem verejne dopravy = poskytovani verejne sluzby. Verejna doprava je v civilizovanem svete pristupna i pro lidi s handicappem nebot i oni jsou soucasti spolecnosti=verejnosti. Moderni demokracie je take verejnym statkem, ktery poskytuje sluzby (vzdelani, zdravotni pece, doprava) obcanum. Demokracie je zalozena na rovnem pristupu k verejnym sluzbam a rovnosti pred zakonem bez ohledu na postaveni a majetek. Je v zajmu obcanu pozadovat, aby verejne sluzby dobre fungovaly, jak tomu v tomto pripade nebylo.
23. 08. 2012 | 14:08

erikcipera napsal(a):

Všem skeptikům, přijmete pozvání do Asistence? Přijďte se podívat na ty "vyhozené peníze", abyste se vám pak šlo lépe omluvit. Vůbec totiž nevíte, o čem mluvíte. Zájemcům věnuji dvě hodiny, nejlépe společné, Takový den otevřených dveří pro skeptické komentátory z mého blogu. Termíny pošlete na mail erik@asistence.org
A ještě jednu věc si neodpustím okomentovat. Navážet se do mých kolegyň, že ty rozhodně netahají nikoho na vozíku, je trapné. Většina zaměstnanců Asistence o.s. byla nebo je aktivními asistenty či dobrovolníky.
23. 08. 2012 | 14:24

Mac napsal(a):

nejlepší je představa, kolik bezbariérových vlaků se dalo pořídit jenom z těch peněz, které ukradl Slávista-Viamont

nebo kdyby se CASY koupili bez miliardové provize al-Kalousovu příteli z Omnipolu

nebo kdyby ta kasarna, která jistý náměstek na MO prodal tak, že to stát stálo půl miliardy, prodával někdo, kdo není zloděj
23. 08. 2012 | 14:40

Anna napsal(a):

Adéla
"A opravdu na jednoho Invalidu připadá NĚKOLIK ZBYTEČNÝCH "snaživců" Z NEZISKOVEK a další ze státní správy kteří ty zbytečné neziskovky kontrolují a platí z našich daní."

Budu ráda, když z mých daní budou podporovány neziskovky pomáhající postiženým nebo dětem. Jenže opakuji není neziskovka jako neziskovka. Narozdíl od Vás mně vadí neziskovky jako jsou Gender Studies.

Z www.neziskovky.cz

PŘEHLED ZÁKLADNÍCH TYPŮ NESTÁTNÍCH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ V ČR
Připravily: NEZISKOVKY.CZ, o.p.s., březen 2010
Občanské sdružení Obecně prospěšná společnost Nadace Nadační fond

Definice:
Občanské sdružení
Sdružení fyzických a právnických osob,
které vzniká za účelem realizace
společného zájmu. Typickým znakem je
členská základna.

Obecně prospěšná společnost
Subjekt poskytující obecně prospěšné
služby všem za stejných podmínek. Zisk
nesmí být rozdělován mezi zakladatele
nebo zaměstnance, používá se na
financování dalších aktivit společnosti.

Nadace
Účelové sdružení majetku zřízené za
účelem dosahování obecně prospěšného
cíle, kterým se rozumí zejména rozvoj
duchovních hodnot, ochrana lidských práv
nebo jiných humanitárních hodnot, ochrana
přírodního prostředí, kulturních památek a
tradic a rozvoj vědy, vzdělávání,
tělovýchovy a sportu. Nadační příspěvky se
poskytují z výnosů nadačního jmění a
z ostatního majetku nadace.

Nadační fond
Účelové sdružení majetku zřízené za
účelem dosahování obecně prospěšného
cíle, kterým se rozumí zejména rozvoj
duchovních hodnot, ochrana lidských práv
nebo jiných humanitárních hodnot, ochrana
přírodního prostředí, kulturních památek a
tradic a rozvoj vědy, vzdělávání,
tělovýchovy a sportu. Nadační fond
nezřizuje nadační jmění a pro dosažení
účelu smí použít veškerý svůj majetek.

Statistika počtu nestátních neziskových organizací v letech 1990 - 2012
http://www.neziskovky.cz/data/stat_NNO_tabulka_1990_2012txt12780.pdf
23. 08. 2012 | 14:43

Anna napsal(a):

Pane Čipero,

dobře, že jste se ozval. I Vám patří můj obdiv a díky za práci pro postižené.

Přeji Vám hodně štěstí a úspěchů v osobním i pracovním životě.
Hezký nejen dnešní den
Anna
23. 08. 2012 | 14:54

Kamil S napsal(a):

Pane ČIPERO, už asi po desáté. Neurážejte se. Pokuste se přemýšlet a zvažovat konkrétní fakta,
Pokud měl vlak mít přepravu invalidů a neměl, napiště stížnost drahám.případně poslancům ze správní rady Musí vám odpovědět a jednat. NIc jiného nemá cenu. Na blogu můžeme žvanit ale nic nevyřešíme. Jenom vy máte PR aktivitu.
Nikdo nezpochybňuje že invalidé mají těžký život a je nutné a správné jim pomáhat.
Služby Asistence jsou snad užitečné pro jednotlivce , alespoň zde nikdo nenadával, spíše máte děkovné ohlasy.
To pořád nic nemění nic na stavu, kdy CELÝ SYSTÉM neziskovek je nesmyslný, drahý, řeší nahodile něco co by měl systematicky vyřešit stát. Opravdu na jednoho invalidu připadá mnoho zbytečných úředníků kteří řeší dotace a granty a také zaměstnanců neziskovek.Opravdu je ve srovnání s blbou dobou komunistů dnešní stav zoufale špatný.
Přečtěte si znovu a v klidu Kramárik včera 7,02, dále dnes Ortena 8,02 a Adélu 10,23. a navazující diskusi. To jsou prostě neúprosná fakta. Pomáháte jednotlivcům a díky za to, z hlediska daňových poplatníků je CELÝ SYSTÉM ŠPATNÝ, DRAHÝ, NEEFEKTIVNÍ, NESYSTÉMOVÝ, řešící ad hoc dílčí následky toho že stát selhal,
23. 08. 2012 | 15:14

toska napsal(a):

Je to značně od věci, ale to, co tady tvrdí Adéla, je tak mimo realitu, že mě to přimělo se ozvat. Nick Adéla má hodně špatnou paměť (pokud je pamětník ...) a velmi zkreslený pohled na dnešní svět...

Kdysi jsem takto postiženým diskutérům podrobně oponoval a vyvracel jejich hluboké omyly, ale je to ztráta času, ať si v nich tedy žijí a vzdychají po té bolševické bídě, nikdy jim nedojde nebo si nepřipustí, že právě ta komunistická realita nás dovedla tam, kde dnes jsme - byla jí na hodně dlouho přerušená demokratická kontinuita této společnosti, proto v mnohém začínáme ne od nuly, ale z hodně pořádného dluhu...

Už jenom poznámka: nejméně se kradlo, všichni byli zaměstnáni, cikána člověk nepotkal... - za Hitlera. Stačí vám toto zjištění?
23. 08. 2012 | 15:18

Kamil S napsal(a):

Pane Čipero ještě doplněk. Neříkejte že i vy sám se necítíte trapně když musíte každý rok žebrat aby vám někdo dal dotace, granty, sponzorský dar, když chcete dělat záslužnou a potřebnou práci. A když musíte číst zde na blogu věty které vás zraňují, a přesto většina zde diskutujících proti vám osobně nic nemá, dokonce by si vás i mohla vážit. Spojte se vy ze slušných neziskovek dohromady a žádejte po státu systémové řešení, to pomůže více než články o tom, kde všude narazil paraplegik v Praze na bariéry. Pokud to myslíte dobře, práce by se pro vás našla i v takovém funkčním systému, nemusel byste kňučet a žebrat
23. 08. 2012 | 15:36

Adéla napsal(a):

Tosko, nechte demagogie, to že se za Hitlera nekradlo a poctivě pracovalo je snad dobře, samozřejmě na rozdíl od rozpoutané války a koncentráků. Nebo vy uznáváte jen takový režim kde se nepracuje a krade??? Potom jste ovšem ve správné republice, gratuluji
23. 08. 2012 | 15:40

modrý edvard napsal(a):

Adélo, v Bělorusku tohle všechno furt mají. Co tady ještě děláte? /já jsem si nezačal. To vy jste mi několikrát naznačila, že když nesdílím Vaše názory, tak jsem asi blbej./ Tímto diskusi s Vámi končím.
23. 08. 2012 | 15:44

Adéla napsal(a):

Edvarde, díky že odcházíte. diskutovat s někým, kdo nenávidí nějaký režim za to že se tam pracovalo a nekradlo je opravdu nad síly slušných. Asi jste dosud nepochopil že bohatství státu může vzniknout jenom prací. ne vzájemným kradením a ne čekáním na polévku od armády spásy
23. 08. 2012 | 16:35

Drzá zrzka napsal(a):

Adéla

vzhledem k tomu, že se většinou psalo o plnění plánu na 104,2 %, o zakládání BSP, Reklektorů mladých, o úspěších zemí RVHP, nějak na články o invalidech nezbylo místo...

Před rokem 1989 regulérně na Slovensku existovaly cikánské osady. Kolem jedné jezdil vlak do Tater. Přišel průvodčí a stáhl roletu a upozornil, že se nemáme nahýňat z okien. :-)
23. 08. 2012 | 21:12

Adéla napsal(a):

Zrzko, něco vám tlačí na mozek???
Diskuse není o tom co bylo za komančů špatné. Už jsou 23 let pryč. Diskuse je o tom proč se dnes neumíme uživit, jenom sekáme nesplatitelné dluhy a smutně se díváme proč jsme už před 40 lety měli sociální vymoženosti na které dnes už nemáme- důchody, bezplatné zdravotnictví, kulturák, obchody a dopravu na každé vesnici, výkonnou ekonomiku se světoznámými podniky. A proč jako největší vymoženost hájíme to že můžeme vyžebrat polévku u Armády spásy a neziskovka za desítky milionů dokonce vyveze invalidy na Karlštejn, a potom zjistí že to nejde protože nefungují dráhy.

Zrzko, do Tater jezdívám. Múžete to místo upřesnit a ukázat kde přesně tam byly ty osady kde průvodčí zakazoval pohled z okna a dnes je tam úžasné Bawerly Hills???? Já to nenašla tehdy ani dnes . I když dnes už možná, slováci při útěku od nás byli na 1/3 našeho ekonomického výkonu, dnes už jen necelých 6% pod námi a příští rok asi předběhnou / viz HN z minulého týdne.

Opravdu tu převládá názor že správný režim je ten , kde je taková svoboda že se nepracuje a jen krade??? Smutný konec
24. 08. 2012 | 06:44

Drzá zrzka napsal(a):

Adéla

Musíte mít nad sebou hrozbu paragrafů abyste pracovala a nekradla? Já tedy ne... spousta jiných lidí též ne.

Jestli za vymoženost považujete domovy, kde lidé chodili stejně oblečení; ve stylu, je 16 hod, musím se vykoupat
jestli Vám jako vymoženost připadala možnost nechat si připašovat léky z kapitalistické ciziny
a doprava? kolik lidí v době budování socíku mělo auto a kolik ho má dnes...
a dráhy? jako polostátní podnik nedodrží ohlášené služby a vy chcete aby agendu neziskovek převzal stát?
24. 08. 2012 | 16:45

Adéla napsal(a):

Ano zrzko, od té doby co se v kriminále už nepracuje a policie a justice jsou pod politickou kontrolou vládnoucích, už tu opravdu nikdo neukradne ani ten pytel cementu jako za komančů.
Hahaha , fakt hustý
Kdo má inteligenci větší než zrzavá veverka, ví že příčiny kriminality je těžké jednoznačně vypátrat, vědci nad tím bádají, ale víme proč ( alespoň někteří ) lidi např. nekradou-
*1 / je možné se uživit legálně / budu li umírat žízní na poušti, budu pro vodu i vraždit, nemám li práci a obživu, musím si ukrást, bohužel/
*2/ slušná výchova v rodině i ve státu
*3/ pochopení že to nedává smysl, když bude krást a přepadat každý, bude tu džungle jako v Bronxu , kde nepřežijeme
*4/ Strach že mne dopadnou a budu mít těžký život v kriminále.

Bod 2 je závislý na rodině a školství a morálce ve státě, jejich úpadek po r 89 vidí každý / 48% dětí už se dnes rodí mimo manželství, přes polovina manželství rozpad, O tom jakým morálním vzorem jsou politici a státní úředníci snad také pomlčíme
body 1,3,4 za komančů fungovaly perfektně, dnes je společnost v rozkladu a tyto oblasti totálně nefungují. Práci nemáte nebo výdělek nestačí na nájem, Bronx vzniká i tak čím dál víc, justice usvědčí jen malé drobnosti, kriminál je místo k meditaci, studiu a posilování, nepracuje se tam
...
K dalším částem- opravdu jste tak duševně nesmělá ??? Kolik lidí mělo auto tehdy a teď??? Přisadím si, srovnejte i mobily, internet, ipod. Chudáci za komunistů, viďte
Dráhy??? Jezdí většinou vagony a lokomotivy zděděné po komunistech, snad kromě plánů Jančurovy Student agency.

A mimochodem- jak jste výše psala dojemně jak vám průvodčí při jízdě na Slovensku zatahoval závěsy ve vlaku abyste neviděli bídu, / pominu tupost toho žvástu / nevšimla jste si že tehdy byly ve vlacích látkové závěsy do oken, dnes už nejsou a nemohou být - rozkradeno. Také téma k přemýšlení
.
A závěrem znovu ta otázka - nudíte se a jen provokujete, nebo jste opravdu tak ........?

A odchylujeme se opět od tématu, ale blog už stejně padá ke dnu nabídky a pan Čipera hned v pondělí zase něco napíše, třeba jak slepí jeli na horskou chatu se slíbenou vyhlídkou na ty úžasný panoramata a nic neviděli. ( pardon, nechci se smát invalidům, spíše už ta jednotvárnost blogů pana Č. trochu provokuje)
Tak naschledanou.
24. 08. 2012 | 17:38

Drzá zrzka napsal(a):

Adéla

Vy pro oči nevidíte. Mám jiné vidění světa než vy, proto jsem odsunuta na vedlejší kolej...a že mám rozum jako zrzavá veverka mne nechává klidnou, protože existují lidé, kteří dokáží činy člověka s rozumem veverky ocenit... třeba jen úsměvem, pokynutím hlavy, pohybem očí, stiskem ruky, objetím. Víc nezvládnou.
Nechcete se smát invalidům, ale přesto se jim vysmíváte tím nejpodlejším způsobem.
Nechcete se vysmívat invalidům. Kolikrát už jsem tohle slyšela. Obyčejně následovala věta, ale ti kryplové, dementi, kreténi, mentálové nemají mezi námi "normálními lidmi", co dělat a nebo něco chtít... Společnost má některé pitomosti pěkně zadřené pod kůží. Těšilo mne.
24. 08. 2012 | 20:16

Lenka H. napsal(a):

Nečetla jsem veškeré komentáře, po několika se mi udělalo špatně, jak jsou někteří lidi zlí :-( Bariéry přece nevadí jen vozíčkářům, ale omezují i lidi starší, hůře pohyblivé, cestující s kočárky, s malými dětmi nebo třeba jen s těžkým zavazadlem. Bezbariérovost je podle mě znakem ohleduplnosti a slušnosti, to není výmysl pro pár postižených!
V Karlštejně na nádraží jsem vás potkala, když jsem čekala na vlak jedoucí z Prahy, a říkala si, jak ten nástup asi zvládnete, a je mi líto, že to opravdu byl problém. Bezbariérové spoje potřebuji taky, protože jezdím s kočárkem. Jsem drobnější postavy a kočárek s dítětem (případně sourozenecký se dvěma dětmi) prostě sama po schodech neunesu. S dírou mezi vlakem a nástupištěm na karlštejnském nádraží mám také problém, takže na cesty vlakem např. mezi Karlštejnem a Berounem se snažím si zajistit pomoc, protože mi kočárek už dvakrát kolečkem do díry zapadl.
Přeji nám všem, ať se situace zlepšuje, aby všichni měli možnost cestovat na úrovni.
27. 08. 2012 | 00:54

Helena napsal(a):

Jak napsal ... a detektivové: S bolševikem a nacistou se nemá cenu přít. Souhlasím. Jen je mi z toho trochu divně u žaludku...
27. 08. 2012 | 08:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy