Studenti v ulicích Prahy

07. 01. 2014 | 16:40
Přečteno 11096 krát
Projekt Jedeme v tom s vámi: studenti Katedry speciální pedagogiky Univerzity Karlovy si půjčili vozíky a vyrazili do ulic Prahy. Co se dělo?

Johana Lopourová, Michaela Malinová, Soňa Rubešová
V metru jsme si všimly "Soucítňáků", jak jsme je nazvaly, tedy lidí se soucitným pohledem. Při přejezdu z konce stanice na začátek stanice jsme těchto lidí napočítali okolo 20. Vůbec to nebylo příjemné.

Melanie Drastilová
Já jako člověk na vozíku jsem měla pocit viny. Cítila jsem se nepříjemně tím, že zabírám tolik místa. Tím, že mi dlouho trvá vystupování, nebo že potřebuji vysunout plošinu a tím ostatní zdržuji.

Marek Hodek
Z pohľadov, ktoré som zachytil sa ľahko dala vyčítať zvedavosť (u detí), lútosť (ženy stredného veku a vyššie), odmeranosť, jemné zdesenie ale aj povzbudenie (rôzne). Najlepšie som sa však cítil, keď mi ludia neprikladali žiadnu špeciálnu váhu a vnímali ma ako daľšieho obyčajného okoloidúceho.

Karolina Růžová, Tereza Hrodková, Kateřina Šafářová
Po zjištění, že na Andělu vystoupit nemůžeme, jsme se tedy vydaly na Smíchovské nádraží, na kterém jsme zjistily, že spěchající vozíčkář má prostě smůlu. Zatímco chodícím stačí trochu přidat na schodech, dvě plošiny, kterými disponuje tato stanice metra, jsou pomalé jako, ani nevím, k čemu bych to přirovnala, prostě opravdu velmi pomalé. Za dobu strávenou na plošinách by se dala napsat i tenčí kniha, pokud tedy pomineme fakt, že musíme po celou dobu držet tlačítko, které plošinu uvádí do chodu.

Jana Kumštátová, Milan Durchánek, Eliška Kuruczová
Kličkovali jsme uličkami a v jedné z těch zapadlých jsme se opět vyměnili. Tentokrát jsem místo vozíčkáře zaujala já. Jen co jsem usedla, pocítila jsem změnu. Všechno jsem viděla z jiné perspektivy. Když se Eliška s Milanem o něčem bavili, musela jsem napínat uši, abych je pořádně slyšela. Jedním z nejtěžších okamžiků byl první sjezd z obrubníku. Viděla jsem ho, ale sama jsem ho překonat nemohla. Byla jsem teď plně závislá na Milanovi, který mi dělal asistenta. Byl to velice zvláštní pocit.

Vydali jsme se cestou k tramvaji s vedlejším cílem, koukat po něčem, kde by se dalo najíst. První se jmenovala U Sadu. Má však velice úzký vchod a spoustu schodů. Ta tedy nepřipadala v úvahu. Pokračovali jsme. Narazili jsme na další hospodu. U Mariánského obrazu, kde jsme nejdřív vchod neviděli vůbec, ale nakonec zde byly zase úzké dveře a schody. S podobnými problémy jsme se setkali i na dalších dvou místech.

Čím méně společnost počítá s takovými (BEZBARIÉROVÝMI) opatřeními, tím více je člověk s postižením skutečně omezen.

Kuklová Radka, Nováková Zuzana, Vítková Tereza
Moja skúsenosť s vozíčkom začala tým, že sme sa vybrali naobedovať. Keďže sme boli v centre mesta myslela som, že s tým nebude väčší problém. Čakala som, že vojdeme do prvej reštaurácie ktorá nás zaujme. No opak bol pravdou. Všade pri dverách boli schodíky a my sme si boli vedomé, že dve moje spolupracovníčky ma nedokážu zodvihnúť a preniesť. Nakoniec sa nám podarilo nájsť pizzeriu do ktorej bolo potrebné prekonať len jeden schod. Čo sa nám aj po pomoci personálu podarilo…

Na zastávce s námi čekala další paní s kočárkem a řidič zastavil tak nešťastně, že nastoupit do autobusu bylo takřka nemožné. Zde přišli na pomoc ostatní lidé. Vozík se vznesl i se mnou do vzduchu a já přeletěla do autobusu.

Michaela Čeplová, Klára Janečková, Kristýna Pánková
Doufáme, že jednou nastane doba, kdy veškerá doprava bude bezbariérová a lidé s postižením budou mít opravdu stejné možnosti jako ti bez postižení. Už teď je vidět, že je mezi námi spousta lidí, kterým není tato situace lhostejná, občas je ale nutné upozornit na nedostatky – což je i jedním z úkolů speciální pedagogiky.

Zuzana Korandová o svých dojmech hovořila s jedním ze studentů Jedličkova ústavu, kde pracuje.
„Víš, zvykneš si. I já jsem si zvyknul. Ono ti ani nic jiného nezbyde. Jenom doufat můžeš. Doufat v to, že jednou ráno vstaneš a budeš moci jet v Praze kamkoliv. A taky kdykoliv. Prostě už nebudeš čekat půl hodiny na tramvaj, pojedeš tou první, která přijede. Ale nevím, jestli se toho dožiju. Spíš asi ne. Ale třeba se toho dožije někdo jinej. A ve světě se pak bude mluvit o Praze jako o tom bezbariérovém městě. Zatím se s náma, co jsme na vozíku moc nepočítá. S asistentem toho dost ujdeme pěšky. Ale lidi na vozíku tady budou vždycky a každej z nás se potřebuje někam dostat.“ Honza
Děkujeme všem, kdo se do projektu zapojili, MÁ TO SMYSL!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

asdf napsal(a):

Praha je holt středověké město, ve středověku vozíčkáři nebyli, tak se stavěly úzké uličky a všude schůdky. Přeci ji dnes nezbouráme, ty křivolaké uličky jí právě ten dodávají na malebnosti.
07. 01. 2014 | 16:57

erikcipera napsal(a):

asdf: Asi to úplně na středověk nepůjde napasovat, nájezdy se dají poměrně snadno na přechodech udělat, uličky, ať zůstanou pěkně křivolaké, malebné. Bariérovost se zejména týká veřejné dopravy, zejména u tramvajových zastávek je to těžko pochopitelné...
07. 01. 2014 | 17:06

asdf napsal(a):

ty hospůdky také mají schody z minulosti, vždyť se zpívala lidová písnička
z té naší hospody vedou jen 2 schody

to je holt ta středověká arcitektura
07. 01. 2014 | 17:36

K .V napsal(a):

Pane ČIPERO, NEVÍM KOLIKÁTÝ JE TO VÁŠ BLOG, a pořád jako na kolovrátku. Jestli ty blogy jsou podmínka aby vaše neziskovka zhrábla ty desetimiliony dotací z našich daní, asi to budeme muset protrpět. Jinak je to ale kontraproduktivní a už otravné.
Tak znovu
- ano, vozíčkáři mají těžší život
-já ani my jsme jejich invaliditu nezavinili
- nikdy nebude stav aby vozíčkář byl pohyblivější než zdravý
- nikdy nebude bezbariérová ani Praha, natož republika, natož celý svět
- mnozí zdraví mimo Prahu by dali nevímco kdyby jejich cestování za prací, k lékaři bylo tak pohodlné jako cesta vozíčkáře za zábavou v Praze, tím HODNĚ nasí...ráte lidi
- asi se nenajde moc hostinských kteří by přestavěli všechny vchody v naději že tam přijde vypít kávu i vozíčkář, něco to stojí, má to i vliv na možnost vytápění atd
- tam kde to dává smysl se bezbariérové chodníky a vchody staví, např. u veřejných budov. Kopete do otevřených dveří.
- neziskovky jsou škodlivé, jsou totiž nahodilé, předražené, bez zodpovědnosti, nesystémové, řeší podružnosti
- lidi uráží proč invalidé za socialismu pracovali, žili, dojeli do práce i z práce BEZ NEZISKOVEK, dnes lyžují, hrají na MS ve sledge hokeji, vše množné, jenom pracovat nejde. A to je práce kde nepotřebujete nohy dnes čím dál víc
07. 01. 2014 | 18:15

Jana Pechová napsal(a):

Opět potvrzení toho, že genialita je v jednoduchosti. Vlastní zkušenost je nesdělitelná, a proto nenahraditelná. A když ji lze získat bez většího rizika, tak by to měla být pomalu povinnost. Možná by si to měly zakomponovat školy do výuky.
Všimla jsem si, že podobnou zkoušku cesty na vozíčku občas nabízejí při různých prezentačních akcích - právě zejména školákům - organizace pečující o vozíčkáře (podobné "zkoušky" pořádají v rámci osvěty např. i organizace zrakově postižených). Ta děcka to jednak baví, ale zároveň pak zásadně mění přístup k takto postiženým lidem. To je super.
07. 01. 2014 | 18:23

Al Jouda napsal(a):

Musíme si položit otázky : Máme ve státním rozpočtu na to ? Je to priorita ? Nepřerůstají některá opatření v diskriminaci zdravých lidí ?
07. 01. 2014 | 18:40

naivka napsal(a):

čipera v tom má jasno, on bude radit co máme kde přestavět, my dpodáme peníze a práci, jednoduché. Už mu to tak funguje v neziskovce pár let
07. 01. 2014 | 18:53

gaia napsal(a):

Vzhledem k tomu, že centrum Paraple uvádí, ze je v ČR 3 000 vozíčkářů, tak je neekonomické dělat vše bezbariérové, to radši zvednout důchody a koupit jim ty exoskelety.Ale studenti, kteří chtějí pracovat s postiženými, ať o nich přemýšlí, žádný problém.
07. 01. 2014 | 19:00

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

je možné, že až se o téhle akci dozví pan Krása, tak to pravděpodobně pochopí jako dehonestaci, nebo "dělání si srandy" z tělesně postižených.
A budou padat trestní oznámení.
07. 01. 2014 | 19:29

naivka napsal(a):

V civilizovaných zemích to dělají tak, že se postaví jeden bezbariérový dům, mohou si vzájemně pomáhat a mít svoji komunitu, v blízkosti se postaví chráněné dílny a další potřebné . U nás by ječeli že je někdo zavírá do komunistického koncentráku. Tady má každý svobodu . nároky a lidská práva. Co teprve jak by ječeli kdyby někdo řekl že má pro ně chráněné pracoviště, to už by byla jasná komunistická šikana.
A čím by se zdůvodnily ty neziskovky kdyby se invalidi snažili si vystačit co nejvíce sami? Vždyť to sype přes 30 miliard jenom ze státního , a co přisypou dobrosrdečníci ve sbírkách a sponzoři.
07. 01. 2014 | 19:33

Jana napsal(a):

Někteří z vás by si to vážně měli zkusit...
07. 01. 2014 | 20:17

Občan napsal(a):

Ta Zuzana Korandová je dcera Ing. Karla Korandy, multipodnikatele z Třeboně a předsedy DR nově založené (23. 12. 2013) "Země lidí, o.p.s.", v níž se angažuje řada lidí ze společnosti "Asistence, o.s."?

Docela zajímavý rodinný podniček. Kamila Chroboková s dcerou Alenou, bratři Jan a Jakub Janyškovi. A také Umanec a další.
Jsem zvědav, co se z téhle "obecně prospěšné" party, která sídí na stejné adrese jako společnost Wastech, a.s., vyvrbí, protože jde vesměs o podnikatele v oblasti zpracování odpadů a nebezpečných odpadů, nákladní automobilové dopravy a financí. Přičemž prostřednictvím "Nadace Ardea" (např. František Benda - ano, TEN F. Benda, bývalý ministr ŽP za ODS) stihli od r. 2006 do r. 2009 vysosnout ze SR příjemných 77 000 000.- Kč na "ochranu životního prostředí".

A helemese! Ona se nám 5. 12. 2013 i Asistence o.s. stala "obecně prospěšnou společností"!

Ale jistě to je všechno jen úplně náhodná náhoda :o))
07. 01. 2014 | 21:16

Občan napsal(a):

Jano,
ti rozdovádění studenti prvního ročníku bakalářské přípravky na speciální pedagogiku by především měli nastoupit do sociálních služeb a SKUTEČNĚ PRACOVAT s tělesně a jinak postiženými.
Tak by si nejlépe vyzkoušeli, co to obnáší a zda na to mají. Ono je totiž něco jiného občas vyrazit s jinak zcela zdravým vozíčkářem do putyky a něco úplně jiného je starat se, nejlépe několik hodin denně v kuse, o SKUTEČNĚ postižené lidi.

Všichni tihle páně Čiperovi rozjuchaní studentíci žijí v přesvědčení, že po skončení studia budou managery, v nejhorším případě učiteli (konzultatny, poradci apod.), a PRÁCI za ně bude dělat někdo jiný. Čeká je ovšem tvrdý náraz do reality, protože na naprostou většinu z nich čeká buď neskutečně špatně placená práce v sociálních službách, nebo ÚP s evidencí nezaměstnaných, eventuálně práce zcela mimo vystudovaný obor. Již dnes totiž dlí na ÚP skoro 8000 PLNĚ KVALIFIKOVANÝCH učitelů vč. speciálních pedagogů; většina z nich je v ranku dlouhodobě nezaměstnaných.
07. 01. 2014 | 21:28

Pavel napsal(a):

Tento článek zneváží skutečné postižené. Lidi si po přečtení pak vždycky budou myslet, že zase jde o nějakou hru studentíků, a že nejde o skutečnš nemocné. A to není dobré.
07. 01. 2014 | 21:53

dennis napsal(a):

Decka maji srandu z mrzaku! Hamba! A esc'e se tomu smeji! Tak ty fotky asi nekoho nastvou. Zdrave vic nez ty postizene? Zatim se tu v diskusi nejvic zlobi ti zdravi.

Ta poznamka o panu Fr. Bendovi a priduzene sluzbe neziskovek je zajimava. Priste nam o pozadi a fungovani techto altruistickych iniciativ pan C'ipera napise mnohem vic. Aspon se za to moc primlouvam.

Taky se mi moc libi poznamky o tom, ze se stredoveka Praha dodnes moc nezmenila a jen tak se nezmeni. To si take myslim. Pravda je, ze se nam dari mnohem lip nez ve stredoveku. Dokonce je dnesni Praha mnohem milosrdnejsi, nez byla napriklad staroveka Sparta. Tam resili otazku znevyhodnenych efektivneji.
07. 01. 2014 | 23:28

Marie Ž. napsal(a):

Vážený pane Občane, K.V, a další,
zkuste si v zimě někde čtyřicet minut mrznout, a dvě hodiny cestovat někam, kam v normálním případě dorazíte za půl hodiny. To zaprvé. Zadruhé někteří si pletete pojmy s dojmy, invalida je termín zastaralý a označuje osobu, která nebyla schopna chodit do práce. Mnoho dnešních vozíčkářů je ekonomicky aktivních a prospěšných společnosti stejně jako Vy.
Spousta studentů speciální pedagogiky celkem předpokládá, že z nich nebudou miliardáři a práci jdou dělat, což pro Vás bude možná těžko pochopitelné, z nezištného zájmu pomáhat druhým, kteří neměli to štěstí, aby prožívali tak bezstarostný život, jako prožíváme my (mimo to spousta studentů už nějakou zkušenost s dobrovolnictvím v občanských sdruženích nebo dokonce ve své rodině má). Proto bychom se měli snažit jim jejich cestu životem co nejvíce usnadnit. My můžeme.
07. 01. 2014 | 23:50

vasja napsal(a):

Občan.
Některý lidi jsou čiperný. Když jde o prachy.
08. 01. 2014 | 07:00

K.V napsal(a):

Marie, o tom mrznutí by vám mohli vyprávět kdekoliv TAKÉ ZDRAVÍ na vesnici , kde po cinkání klíči zrušili dopravu, jsou třeba 2 spoje denně, takže kdo nemá na auto, hurá pěšky, a to DO PRÁCE, K LÉKAŘI, ZÁKLADNÍ NÁKUPY.. Trochu jiné než vyprávění studentíka nebo i paraplegika že už 1/2 hodiny nejela speciální tramvaj s plošinou a v hospodě měli úzké dveře.
pOKUD CHTĚJÍ BÝT STUDENTÍCI UŽITEČNÍ, existují ústavy pro duševně nemocné, lidi s demencí, mohou tam dělat seriozní každodenní brigádu při studiu. Potom si opravdu rád vyslechnu jejich zkušenosti.
Ale čiperovy věčné blogy a recesi studentíků si strčte někam. A peníze na pažravé neziskovky by se hodily jinde mnohem víc.
08. 01. 2014 | 08:14

neo napsal(a):

Díky za hezký článek pane Čipero, věřím, že jednou ta doba nastane i když to jde pomalu. Nějaké úpravy se dělají a je nutné v nich pokračovat. Může to ještě trvat dlouho, ale nakonec se dočkáme.

Frustrovaných jedinců si nevšímejte, většinou mají plné huby solidarity a jakmile jde o invalidy, tak si neopomenou kopnout a ukázat svou nadřazenost. Jsou trapní. Zvláště jeden s stbáckými sklony, co se snaží zesměšnit inteligentní mladé lidi tím, že je nazve rozjuchanými studentíky, kteří v nejlepším skončí na pracáku... vůbec si neuvědomuje, že každý není takový ťulda jak on, co si neumí najít a udržet práci a odevšad ho pro neschopnost vyrazí.

pokračujte ve své záslužné práci, ať se i invalidním spoluobčanům žije lépe.
08. 01. 2014 | 08:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Marie a paní Jano,

internet je (mimo jiné) doménou lidí, kteří cítí potřebu to za každou cenu jinému vytmavit (důvody jsou různé, většinou jde o projev osobní frustrace, často nesouvisející s tím, o čem, se debatuje, resp. její kompenzace).

Když člověk čte třeba debaty zde častěji, všimne si, že se prakticky pod každým blogem vyskytují podobně laděné příspěvky několika stále stejných lidí, kteří napadají autora, snaží se ho vykreslit jako lumpa, příživníka, podvodníka, bez ohledu na to, co dělá (stačí, že něco napsal).

Těch lidí je pár, nejaktivnějších zde řádově tak dvě desítky, méně aktivních ani ne sto. Přitom třeba tento text pana Čipery zaznamenal již téměř tisíc návštěv a autorů píšících dehonestující ponižující reakce je zde ani ne deset. Ostatní si text přečtou, možná o něm přemýšlejí, ale do debaty takto vedené několika stále stejnými lidmi se již nepouštějí.

Je dobře, že se ozývají i další. Jen je asi důležité přitom uvědomit, že v polemice s NĚKTERÝMI nemají šanci. Samozřejmě nejde o to, že by se mělo každému za vše jen tleskat. Ale pokud někdo útočí úplně na vše, co se kolem něj děje a druzí dělají, je zbytečné přímo na něj reagovat. To nepíši proto, abych kohokoliv odradil od zapojení se do diskuse. Ale je myslím dobré si tuto souvislost uvědomit, aby se člověk nenechal otrávit resp. nezískal třeba z těchto debat pocit, že všichni jsou naladěni jen negativisticky.

Libor Stejskal
08. 01. 2014 | 09:22

K.V napsal(a):

Neo, Ta práce až tak moc záslužná není, ale když ji budou dělat ZA SVÉ PENÍZE, nikomun to nevadí. Hlavně ne za moje, tam bych chtěl poctivé systémové řešení.
Padlo tu číslo 3000 vozíčkářů, za prachy které se nacpou do neziskovek na ně nasáté by mohl mít každý z nich osobního sluhu s RollRoycem který by ho dovezl kamkoliv kdykoliv
08. 01. 2014 | 09:22

K.V napsal(a):

Pane Stejskale, ti lidi co tu píší nesouhlasně s Čiperou mají velmi pádné a rozumné ARGUMENTY. Nikdo tu zatím nenapsal bezdůvodně "čipera je ...", všichni udávají CO A PROČ se jim na blogu a na činnosti čiperovy organizace nelíbí. a ve SLUŠNÉ diskusi se na argumenty jedné strany odpovídá PROTIARGUMENTY, nikoliv lacinou a povrchní pseudokorektností.

.
ŠKODA že vás po tolika letech vaší praxe musím poučovat o základech diskuse
08. 01. 2014 | 09:30

vasja napsal(a):

Tak mne u těhlech spolků nejdřív zajmá řádná zpráva o hospodaření a né jako u jehodnoho spolku co chtěl ode mne prachy na opuštěný kočky.
Za 10 let žádnou neudělali a jenom se někde ukecli, že za rok měli příjem 3 000 000 Kaček a výdeje. 3 200 000 Nic víc.
Ať pan čipera dá odkaz a se uvidí.

Neo.
Opatrnost a nedůvěra neni frustrovanost.
08. 01. 2014 | 09:46

gaia napsal(a):

víte, my co sem chodime déle, ne ze bychom brblali, ale podobnou akci už jednou Čipera dělal, ale s jinými lidmi, pak ještě Sokacova naplnila další blog, jak z toho napsala zážitky,pak jještě Čipera jednou dělal něco podobného, ale s umělci, co k tomu ještě na ulici zpívali, pořád se to opakuje, my bychom chtěli také vědět, co skutečně dělají pro konkrétní lidi a ne jen pořád zprávy z nějakých recyklovanych happeningů
08. 01. 2014 | 10:06

erikcipera napsal(a):

Dobrý den, nebudu reagovat na každý jednotlivý příspěvek v diskuzi, dělal jsem tak v minulosti a nikam to nevede. Podle mého názoru, nejde některým debaterům o téma samotné, ale spíše o potřebu to někomu natřít. Nebudu obhajovat práci Asistence, rozpočet Asistence, smysl Asistence, svědomí v tom mám naprosto čisté a mnohokrát jsem zde nabízel možnost exkurze přímo k nám. Pro mne osobně je smyslem tohoto blogu možnost sdílet postupy a impulsy, které za Asistenci do společnosti vysíláme. Není to úplně obvyklé, aby se neziskoví poskytovatelé sociálních služeb angažovali takto šířeji pro svou cílovou skupinu. My v Asistenci to děláme v tématu bariérovosti veřejné dopravy s vědomím, že odstranění bariér bude sloužit všem, protože bezbariérovost ve svém životě jednoho dne ocení každý z nás. Snažíme se to dělat nejlépe, jak umíme. Co víc?
08. 01. 2014 | 10:07

vasja napsal(a):

Tak sem kurňa dejte odkaz na nějakou finanční zprávu, ni?
Nebo to nejde?
"Vysílání impulsů", "sdílení postupů"..... tak to jste jasnej.
08. 01. 2014 | 10:17

Kdo lže, ten i krade napsal(a):

Vasja:
http://www.asistence.org/sites/default/files/files/VZ_web01_oprava.pdf
08. 01. 2014 | 10:27

K.V napsal(a):

Pane čipero, přestaňte laskave ŽA NAŠE DRAHÉ PENÍZE vysílat impulsy.sdílet postupy a angažovat se pro cílovou skupinu. A VEZMĚTE NĚKDE POCTIVOU PRÁCI kde se dělá něco UŽITEČNÉHO.
Vždyť je to celé křivé jak turecká šavle. Vytvářením podobných show opravdu jen hodně nasí...ráte slušné a pracovité lidi kteří ty vaše šaškárny nedobrovolně platí
08. 01. 2014 | 10:31

vasja napsal(a):

Kdo lže, ten i krade napsal(a):
Vasja:
http://www.asistence.org/sites/default/files/files/VZ_web01_oprava.pdf
---------
Díky :-)
08. 01. 2014 | 10:35

stejskal napsal(a):

Diskutujete výborně, pane K.V. Hezký den. l.s.
08. 01. 2014 | 10:35

Asistence napsal(a):

Sociální služby Asistence o.p.s.:
Osobní asistence - ročně pro více než 100 klientů - 20000 hodin - doprovody, asistence doma, plus 5000 dobrovolnických - výlety, volný čas
Podporované zaměstnávání - pomoc při hledání a udržení zaměstnání pro lidi se zdravotním postižením - desítky nalezených zaměstnání ročně
Tranzitní program pro studenty škol Jedličkova ústavu - pomoc při přechodu ze studia do dalšího života - asistence, bydlení, zaměstnání...
www.Asistence.org
08. 01. 2014 | 10:38

neo napsal(a):

K.V.

to je otázka priorit, vám vadí dávat peníze na postižené, mě třeba zase na státní úřednictvo.
08. 01. 2014 | 10:39

gaia napsal(a):

Kdyby měli postupy a impulsy sdílet i studenti medicíny, to by to dopadlo. Chceš léčit kapavku, nejdřív ji musíš sám prodělat, chceš dělat na gynekologii, nesmíš být chlap, neb bys nikdy nepochopil ty prožitky, chceš dělat na urologii, naopak nesmíš být zena
ale že to děcka znavilo, je vidět na posledním snímku, a že se nakonec doslali do nějaké hospůdky i s vozíkem je na bíledni.
08. 01. 2014 | 10:45

K.V napsal(a):

Takže pro pořádek.
K textu z 1.stránky slabikáře pro každého kdo zahájí nějakou činnost, podnikání i rádobyneziskovku, patří ujasnit si kdo bude zákazník a kolik jich je. Aby nebyl b.l.b s hospodou na mýtince kam nikdo nepřijde.
A všimněte si že ačkoliv jsou roky vyzývání, nejsou schopny neziskovky starající se i paraplegiky, stejně jako ty začleňovací pro cigány, začít tím nejjednodušším- ZÁKLADNÍM PŘEHLEDEM : našich klientů je tolik, v jednotlivých regionech rozmístěni takhle a potřebují toto. a STÁT PRO NĚ DĚLÁ TOTO, A EXCISTUJE x NEZISKOVEK, KTERÉ DĚLAJÍ TOTO.
Neříkají to ve vlastním zájmu, ukázalo by se že porovnáním počtu klientů a peněz které nacpem do neziskovek. za ty prachy by měla každá cigánská rodina vilu na Floridě s osobním sluhou na úklid, a každý vozíčkář osobního sluhu s Rolls Roycem který by ho odvezl kamkoliv a tím by zmizel jediný problém vozíčkářů
.
TAKŽE ZNOVU: NEZISKOVKY JSOU PŘEDRAŽENÉ, NESYSTÉMOVÉ, BEZ ZODPOVĚDNOSTI, pracující nahodile pokud je to baví, nic neřeší a často situaci zhoršují ( u cgánů dokonce velmi silně), PARAZITUJÍCÍ na lidské humanitě, a tedy pro nás daňové poplatníky ŠKODLIVÉ.
.
A mrzí mne kolik pisatelů si tu hraje na pseudohumanisty, stačí pár úderů na klávesnici a prázdné fráze, a už jsou za humanisty, a ti co upozorňují že je to celé trochu složitější jsou označeni za odporné barbary. Je to dost ubohá povaha tohle dělat.
.
.
ČIPERO, VOZÍČKÁŘI NEPOTŘEBUJÍ ŠAŠKÁRNY NA ULICI. Za ty desítky milionů co už jste zhrábli by byla práce pro 2-3 vozíčkářky na dispečinku na směny , a několik vozidel se šoférem který by odvezl každého vozíčkáře kdykoliv a kam by chtěl. Ale to by byla poctivá práce a ta vám asi nevoní
08. 01. 2014 | 11:04

To je neuvěřitené! napsal(a):

Vážený OBČANE!

Až se Vám jednou stane, že Vy bude upoután na vozík, myslím, že všichni studenti speciální pedagogiky se na Vás zvysoka vykálejí!
08. 01. 2014 | 11:06

Bestia triumphans napsal(a):

Nick K.V. tady před nedávnem chválil Hitlera, prý "nás naučil pracovat".
Na takového trolla je opravdu zbytečné reagovat, děláte dobře, pane Čipero.
08. 01. 2014 | 11:15

stejskal napsal(a):

"Troll" je akceptovatelný (jde dokonce o terminus technicus - viz internetový troll http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29), ale "trotla" jsem smazal.

Jinak to s tím Hitlerem v textu pana K.V. mne také zaujalo, pane Bestia triumphans.

Libor Stejskal
08. 01. 2014 | 11:22

K.V napsal(a):

Ano pane Stejskale, definice trolla ve wikině ja tak výživný argument že tím přebije všechny pochybnosti o našich neziskovkách, o péči i vozíčkáře a začleňování cigánů dohromady.
Prostě jste "mistr argumentu", to se musí nechat.
A to ještě máte v záloze mazání a banování, s pomocí toho už z čipery uděláte adepta na svatého
08. 01. 2014 | 11:34

Bestia triumphans napsal(a):

Ten "trotl", to byl jen překlep, kterého jsem si vůbec nevšiml, proto jsem byl tak udiven, když můj text zmizel, řekl jsem si, že jsem to asi neodeslal... :-)
08. 01. 2014 | 11:36

K.V napsal(a):

Asistence ještě doplněk, vašich 20000 nějak odpraciovaných hodin pri dotaci jenom státem přes 10 milionů, a další sponzorské dary, to je přes 500 na hodinu, tedy činnost odpovídající průměrnému platu cca 100 000 měsíčně za doprovod a občasné přitlačení vozíčku. Dobré!!!!, Fakt hustý!!!!!
08. 01. 2014 | 11:43

Vlado napsal(a):

Pane K.V. škoda, že jste si ten Váš nick 7.tm.v 18.15. neodpustil. Tolik igniranství a žádná empatie. Škoda.

Blog s tímto tematem velmi užitečný a potřebný!
Autorovi patří poděkování.
08. 01. 2014 | 11:50

K.V napsal(a):

Vlado, můj text v 18,15 byl reakcí nejen na dnešní, ale na všechny dřívější blogy čipery, které já naopak považuji za hodně kontraproduktivní, nešikovné a rozbíjejíci vztahy mezi zdravými a vozíčkáři.
Uvedený text má mnoho bodů, mohl byste vytáhnout ve kterých z nich LŽU NEBO SE MÝLÍM.
.
Nebo jste opravdu také ten pseudohumanista, podle hesla kdo napíše o invalidech, nemocných, seniorech, malých dětech, umění, kultuře, vědě, školství , zdravotnictví atd že by potřebovali větší pomoc a víc peněz, je úžasný humanista, kdo napíše že to je trochu složitější je zrůda??
08. 01. 2014 | 12:01

jenicek napsal(a):

Co na to jít úplně jinak?
http://rewalk.com/
08. 01. 2014 | 12:08

strýc virus HxNx napsal(a):

gaia 10:45

urologie není jen pro chlapy. na urologii se léčí i ženy.
urologie je chirurgický obor močového systému obecně, ten mají ženy i muži.
naproti tomu s gynekologií máte pravdu-
08. 01. 2014 | 12:13

Michalejc napsal(a):

Nevím, jestli to K.V.trochu nepřehání, ale

na stránkách www.Asistence.org a pak ještě na stánkách www.darujme.cz jsem nějak marně hledal jednu věc, že bych snad něco přehlédl?

Myslím totiž, že podobné organizace nadace by měly mít POVINNOST nejen morální , ale i právní, zveřejnit každý i malý i anonymní dar a strukturu výdajů. Není tomu tak. A to je špatné, potom se mi zdá být i příspěvek Občana z 07. 01. 2014 | 21:16 o to více věrohodným.

Tedy, pokud bych se podobnou činností zabýval já, považoval bych za samozřejmé, zveřejnit příjmy i výdaje a podíl, který stojí "režie". Nebývá to obvyklé a to nakonec nejvíc škodí těm poctivým. Nemyslím, že by tu práci měli opatrovníci dělat zcela zadarmo, jen se vždy ptám: "A na ty postižené taky něco zbyde?"
Myslím, že Haškova povídka o "Vobracení mullaha" patří do čítanek víc, než cokoliv jiného, při zprávách o zdejších nadacích a asistenčních službách si na ni vždycky vzpomenu.
08. 01. 2014 | 12:16

K.V napsal(a):

Asistence, ještě jsem to propočíTal z druhé strany, 100 klientů asistence, jenom ze státního 10 milionů + dobročinnost, tedy vychází NEJMÉNĚ 100 000 na klienta, tedy měsíčně 8340 jenom ze státního, tedy z MÝCH PENĚZ. Za 100 000 vás dotlačím na vozíčku málem k té čiperově oblíbené Arunčále. Když si představím že vozíčkáři mají invalidní důchod, příspěvěk na bydlení, často i osobní auto placené zase z našich daní, začíná to být opravdu husté. Jedna ruka neví co dává druhá, ale prachy se nekontrolovaně sypou.
.
Opakuji: NESYSTÉMOVÉ, PŘEDRAŽENÉ, NAHODILÉ, BEZ ODPOVĚDNOSTI, NIC NEŘEŠÍCÍ, a tedy v souhrnu je činnost neziskovek spíše ŠKODLIVÁ
08. 01. 2014 | 12:17

Martin1 napsal(a):

"Melanie Drastilová
Já jako člověk na vozíku jsem měla pocit viny. Cítila jsem se nepříjemně tím, že zabírám tolik místa. Tím, že mi dlouho trvá vystupování, nebo že potřebuji vysunout plošinu a tím ostatní zdržuji."
------------
Nedělejte si starosti, to je jenom otázka zvyku. Tím, že je někdo na vozíku, tak se nestává horší nebo lepší, je to prostě jenom člověk na vozíku. Jsou to docela normální lidi, tedy pokud jsou jinak normální - všechno je možné. Jsou i mezi nimi "mrzáci" v jiném slova smyslu, než se nabízí. Svou nemocí i terorizují své nejbližší okolí - ty kteří pro ně žijí a pomáhají jim, vylévají si vztek na druhých a nebo jsou to slušní normální lidé, jen na vozíku. Ti správní si většinou přejí: "Berte nás naprosto normálně, tedy se všemi chybami - jen občas potřebujeme postrčit do kopce a přibrzdit z kopce. Když vás něčím štveme - řekněte nám to, když jsme vám udělali radost, tak taky." Tak jen klid!
08. 01. 2014 | 12:23

olga napsal(a):

Sytý hladovému nevěří.
To platí všeobecně. Nikdy nemůže zdravý pochopit nemocného. Hrát si na vozíčkáře je hloupost. Až se stane, pak se musíme naučit přijmout. Nikdy bych si na postiženého nehrála.
08. 01. 2014 | 13:21

Asistence napsal(a):

K.V.
100 klientů osobní asistence, nějak vám vypadly dvě další služby s desítkami dalších klientů... Kdyby to bylo tak, jak povídáte, bylo by zaměstnání v sociálních službách zlatým dolem. Není. Mzdy jsou rozhodně pod celostátáním průměrem, abyste měl klid...

A ještě jeden dotaz, to Vám nevadí lhát?
08. 01. 2014 | 13:31

Kristýna napsal(a):

olga
Proboha, kdo si hraje na vozíčkáře? Tady šlo o to vyzkoušet si, jak je obtížné někam se dostat, když je všude tolik bariér. Je jasné, že nikdy nepoznáme, co člověk s postižením prožívá..ale o to přece nikomu nešlo.
Studenti architektury si také zkoušejí jízdu na vozíku po městě a v budovách z toho důvodu, aby až budou v budoucnu navrhovat domy, náměstí apod. mysleli na to, jak je bezbariérovost důležitá.
A proto jsme tento úkol dostali i my...
08. 01. 2014 | 13:38

K.V napsal(a):

Asistence lžete a mlžíte vy, a dost neomaleně
.
.
Ty další body jsou nespecifikovaná pomoc v Jedličkově ústavě, který existoval dlouho před čiperou i bez takové pomoci
.
Další bod? Mohl byste mně vysvětlit v čem spočívá asistence při vyhledání a udržení zaměstnání pro vozíčkáře??? Kde se tam utratily miliony??? Pracovní místo někdo vytvoří a vymyslí, (podotýkám že ani u čiperů nikdo z vozíčkářů nepracuje a NIKDY TAKOVÉ MÍSTO NEVYTVOŘILI) a pak se prostě na to místo přihlásí individuálně zájemci a šéf si vybere nejvhodnější. Cizí může pomoci jen tím že upozorní když se o takovém místě dozví- mailem, SMS, vzkazem, bez nákladů, natož v milionech korun. To děláme svým známým všichni zdarma, netřeba neziskovku za desítky milionů. Jestli nároky pracoviště vozíčkář zvládne, musí prokázat sám, žádná asistence mu nepomůže
.
Jaké další činnosti máte na mysli? vysílání impulsů, sdílení postupů, angažování se pro cílovou skupinu??? Děkuji, nezájem
.
znovu a znovu- život vozíčkářů není snadný, ale já jejich potíže nezavinil. Ještě dnes se kdokoliv z nás může ocitnout mezi nimi, a to ještě když to dobře dopadne.
Kde můžeme pomůžeme, ale musí to být smysluplná pomoc.

Neziskovky trakové nejsou- jsou nesysstémpové, předražené, nic neřeší, bez zodpovědnosti, nahodilé
Na co tam chcete asistenční firmu která za to utratí několik milionů??? .
08. 01. 2014 | 13:56

J. Bubla napsal(a):

Aby si každý kdo třeba i v budoucnu bude rozhodoval o veřejném prostoru na vlastní kůži vyzkoušel jaké to je být obtížně pohyblivý, určitě není na škodu. Ovšem dělat ze zkoušky estrádu, ještě k tomu v Praze, považuji řekněme za neetické. Jak zde již někdo řekl: Co by za takové podmínky dali invalidé na venkově! Pro takto postižené je auto prostou nezbytností. Nahrazuje jim nohy. Do veřejné dopravy se prakticky nedostanou. Pro státní instituce, nemocnice a města s jejich policií také vítaný zdroj pro jejich hyenismus. Za to, že nemohou přijít po svých jsou invalidé odsouzeni platit tučné výpalné (zvané parkovné, co zdravému trvá 20 min, postižený absolvuje i za dvě hodiny), pokud potřebují z auta vystoupit. Snad jedině tolik proklínané obchodní řetězce mají parkování pro invalidy hned u vchodů a veškerou další cestu po rovině. Nikoli vlastní omezení postiženým vadí, ale bezohlednost okolí a hyenizmus institucí.
08. 01. 2014 | 15:27

xyzy napsal(a):

Děkuji autorovi za článek!

Pane Bublo 08. 01. 2014 15:27
"Nikoli vlastní omezení postiženým vadí, ale bezohlednost okolí a hyenizmus institucí."

Na základě jaké zkušenosti jste usoudil, že postiženému vlastní omezení nevadí? Se zbytkem Vašeho příspěvku souhlasím, ale nezlobte se, tato jeho část mě zvedla ze židle.
08. 01. 2014 | 17:00

Johana Lopourová napsal(a):

Neměla jsem chuť číst vaše příspěvky až do konce. Vím, že bych měla teď nejspíš nasadit tu vaši rádoby inteligentní mluvu, abych tím ze svého názoru udělala pravdu tak, jako vy, ale jediné, co mě k tomu napadá, že ti lidé, jejichž příspěvek jsem četla jsou banda kre*énů a nemyslím onemocnění způsobené nedostatkem jódu v těle. K.V., je dobře, že používáte jen iniciály, nejspíš by Vás vozíčkářská mafie nechala zabít, kdybyste uvedl celé jméno. A co se týče nás, studentů, kteří by místo blbostí měli zkusit opravdovou práci s postiženými lidmi, oborová praxe asi některým příliš mnoho neříká. Nezamýšlejte se nad sebou, nemá to cenu, váš mozek by mohl explodovat. Maucta.
08. 01. 2014 | 17:01

gaia napsal(a):

Johana Lopourová

Možná jste udělala chybu, že jste to nepřečetla celé, poučit se můžete i zchyb a i negativní názory, pokud se nad nimi zamyslíte, vás mohou posunout.I ten K.V. nemluví tak úplně z cesty, když mu vadí právě ta neprůhlednost financování a popisování cílů jazykem ptydepe. Pak lidé nebudou dávat na charitu, když toto nebude jasné. 100% bezbariérovost také není úplné možná, i ty obrubníky mají funkci v prostoru, včera jsem viděla v TV reportáž z Olomouce, jak tam upravili prostor naprosto bez bariér na náměstí, bez jediného obrubníku, ale vede to k tomu, že auta vůbec nevědí, kudy jezdit a chodci kudy chodit a denně je tam nehoda, a to se může jezdit jen čtyřicítkou.
08. 01. 2014 | 17:29

dennis napsal(a):

Myslim si, ze kazdy z nas, kdo tady zive diskutujume, bychom si mohli jeden den na koleckove zidli zkusit. Tak jako syty by si mel obcas zkusit opravdu hladovet, nikoli jen vyhladnout.

Co se tyce srandy, tak ta se nevyhne zadnemu mlademu cloveku (at uz si do "wheelchairu" sedne dobrovolne nebo ne). Skoda ze o smyslu pro radost rozhoduje vek vic nez cokoliv jineho.

A stredoveka Praha v 21. stoleti? Videl jsem v tv anketu s mistnimi lidmi o tom, jak vehementne "bojovali" proti projektu vybudovat v zamku nedaleko jejich vesnice ustav pro opozdene. Kazdy se kroutil a na otazku ceho se jeste boji, kdyz tento typ lidi konkretne nepacha zadnou trestnou cinnost, odpoved znela: Eee bylo by to divne... Potkavat na prochazce skupinku takovych mladych lidi.

Nesnasenlivost, zlobne reakce, neochota diskutovat vecne, nedostatek tolerance se poji zacaste s povahou kriklounu. V dobe vypjateho individualismu musime ocekavat, ze kazda uslechtila myslenka bude zneuzita temi, kteri netrpi nedostatkem inteligence (tak jako netrpi nedostatkem epatie), kdyz uz rezim dava takovym "podnikatelum" zelenou! Ale myslenka nezistne pomoci potrebnym stale plati!

Bez ohledu na vsechny podnikavce v oblasti pece je solidarita porad smysluplna a neni nikomu ke skode. Kazdy sam rozhodne, kde chce videt ucinek sve pomoci. Ve financnich darech, nebo v case, ktery sam venuje konkretnim cinum.
08. 01. 2014 | 18:05

K.V napsal(a):

Lopourová, vy jste asi studentka která toho moc pro svóji zemi neudělala.
Tak pro vás znovu. Přečtěte si text, zejména včera 18,15 a dnesa 11,04. Pochopíte že proti vozíčkářům nikdo nic nemá, stačí chybný krok a za hodinu už mohu být mezi nimi když to dobře dopadne. Ale platím daně PRÁVĚ PROTO aby stát zaváděl systémy kde každý bude moci být nějak užitečný a žít tu. Nikoliv chaos kde tečou desítky miliard a nikdo není za nic zodpovědný
.
- už za Rakouska Franz Josef věděl že když najde invalidům práci, budou z nich vážení a užiteční občané a ještě budou platit daně, bez práce budou kverulanti a paraziti. Ty trafiky fungují ve Vídni dodnes, u nás jsme za socialismu také měli Mety Drutěvy a jiné podniky. Fungovalo to i bez neziskovek. Invalidé púracovali, dnes většina nepracuje.
.
- O ty co opravdu nemohou se má postarat stát JEDNOZNAČNÝM SYSTÉMEM. Nikoliv nahodilé neziskovky které prostě dostanou desítky milionů, nějak je utratí ale zodpovědnost, hmatatelný výsledek, nějaký segment řádně a definitivně vyřešený nikdy není
.
- Stát mně posledních 24 let bere NÁSILÍM více než 50% všech eněz které jsem kdy vydělal. Já si své práce vážím a nesnáším aby mé peníze byly rozkradeny nebo vyplýtvány na nesmysly, a mezi ty řadím i stále víc rozbujelé neziskovky. Stojí přes 30 miliard ročně, výsledek nikde.
.
- Stejně tak jsem tu vypočítal že čiperova neziskovka utratí na jednoho invalidu kterému "asistuje" 100 000, kde ty peníze jsou a co za to dostali když vozíčkáři mají ještě důchod, příspěvky na bydlení a nárok na auto zdarma? Jiní lidi nemají ani těch 100 000 na celý rok.
08. 01. 2014 | 18:09

Kdo lže, ten i krade napsal(a):

Možná někomu bude připadat, že můj příspěvek nesouvisí s tématem, ale myslím si, že za zamyšlení stojí.
…Nejvyšší kontrolní úřad se při kontrole zaměřil na operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, konkrétně na takzvanou aktivní politiku trhu práce. Podle Málkové mělo s pomocí dotací vzniknout 33 000 pracovních míst. "Cíl se sice podařilo splnit už v roce 2011, vzniklo 40 000 míst, ale 95 procent z nich bylo pouze přechodného charakteru - zpravidla na dobu jednoho roku," uzavírá mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu….
To nám to ta Málková pěkně natřela, není ona nějak přehnaně negativistická.
Vždyť všichni to dělali jak nejlépe umí, svědomí mají také všichni čisté a ona tak nepěkně. Nevysílá ona nějaké špatné signály?
Není přece jen těch 5% „stabilních pracovních míst“ krásný výsledek? Vždyť nás to stálo jen několik miliard.
08. 01. 2014 | 18:10

gaia napsal(a):

osobní prožitky jsou nepřenositelné, i kdybyste cely den na tom vozíku jezdil, stejné nic nepochopitelné, neb to mate časové ohraničené jen na den te zkoušky, i ti mládí lide na fotkách jasné dávají na srozumeni, ze to maji jako recesi.
Navíc i skutečné postiženi lidé prožívají svůj stav různě, vezměte jen řece Potměšila a zpěvačku Gombitovou,oba 2 jsou umělci,oběma se to stalo při cestě z vystoupení oba skončili na vozíčku a zatímco Potměšil dabuje, snaží se i hrát a oženil se, Marika se stáhla do svého vlastního světa a pohřbila se za živa.
Tím, že budete den jezdit na vozíku, nemůžete pochopit vůbec nic.
08. 01. 2014 | 18:15

gaia napsal(a):

K.V

ale ten chaos neprůhlednost a nesystematičnost pravé TEM neziskovkam vyhovuje, takže když vy řeknete král je nahý, hned to schytáte, že jste Herodes a postiženým nic nepřejete, Kabelky u blogu páni Holmerové dopředu kricel, že se na ni sletnou supi, tak měla jen ubohých 5 příspěvků, další raději nic nenapsali, neb si řekli, že to nemaji zapotřebí, aby na ně zloděj křičel chyťte zloděje. On jim ten chaos a bezvládí vyhovuje a tyjí z toho, tudíž si nenechají rybník vypustit.
08. 01. 2014 | 18:25

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

Dobrý den, vážení diskutující.

Ráda bych reagovala na text anonyma „občana“. Pouze reaguji, abych očistila jména nás všech, kteří jsme v něm zmínění. Nejedná se rozhodně o odpověď autorovi původního textu ani o téma k další diskusi. Jen chci uvést věci na pravou míru.

Informace dohledatelné ve veřejných rejstřících a jiných důvěryhodných zdrojích jsou přístupné všem, je ale silně neetické překrucovat je do absurdních souvislostí, zvlášť v případě, že se jedná o dobrovolníky pracující s postiženými dětmi.
08. 01. 2014 | 18:37

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

Také zveřejňujete kodex diskutujících. Prosím, řiďme se jím a příspěvek „občana“ odstraňte. Minimálně slušnost zde totiž zcela určitě dodržována není.

Na příspěvek jsem původně nechtěla veřejně reagovat, s někým se totiž diskutovat nedá, ten rozšlápnutý sliz by se mohl rozmazat do ještě většího absurdna a snad je to i pod úroveň nás všech. Ale bránit se chci. A budu.

Mgr. Kamila Chroboková - ředitelka Země lidí o.p.s., vychovatelka v Jedličkově ústavu a školách, asistentka proděkana Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a bývalá dobrovolnice v Asistenci o.s. (očistěme prosím všechna tato zařízení)

A teď to stanovisko:
08. 01. 2014 | 18:40

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

citace:
„Ta Zuzana Korandová je dcera Ing. Karla Korandy, multipodnikatele z Třeboně a předsedy DR nově založené (23. 12. 2013) "Země lidí, o.p.s.", v níž se angažuje řada lidí ze společnosti "Asistence, o.s."?“

reakce:
Ano, slečna Zuzana Korandová je dcerou pana Ing. Karla Korandy. Pan inženýr je úžasný člověk - díky němu a jeho bohatým zkušenostem existuje Země lidí. Není ale pravda, že se jedná o novou organizaci. V České republice působí Země lidí o.s. tři roky a 23.12. z důvodu změny občanského zákoníku prošla transformací na obecně prospěšnou společnost. Za ty tři roky prošli našimi akcemi desítky dětí a mladých lidí s postižením a také spousta dobrovolníků. Ano - dobrovolníků. V našem o.p.s. nemá NIKDO ŽÁDNÉ peníze za to, že v něm působí. I já, jako ředitelka o.p.s., jsem dobrovolník. V naší společnosti se neangažuje nikdo z Asistence o.p.s. Já jsem v této chvályhodné organizaci před deseti lety zahájila svou speciálně pedagogickou dráhu a právě tam jsem začala pomáhat lidem s postižením. To je ale jediná souvislost s Asistencí.

Citace:
„Docela zajímavý rodinný podniček. Kamila Chroboková s dcerou Alenou, bratři Jan a Jakub Janyškovi. A také Umanec a další.“

reakce:
To, že naši organizaci založili a působí v ní naši kamarádi a rodinní příslušníci, je naší velkou předností. Moje maminka Alena (zkušená zdravotnice dětí s postižením) by měla určitě radost, že ji autor odhadl na mou dceru, většinou nás tipují na sestry. Ještě můj brácha - Tomáš Chrobok (sportovní trenér, věnuje se jízdě na monoski a dalším speciálním aktivitám), dobrovolník, na toho autor taky zapomněl. Ještě zůstalo mezi řádky skryto, že Jan Janyška (speciální pedagog, vychovatel v Jedličkově ústavu) je mým životním partnerem a pět let s ním žiji. A do organizace patří také Kristýna Štaffová (speciální pedagožka, učitelka ve speciální MŠ Milíčův Dům), partnerka Jakuba Janyšky (speciálního pedagoga, vychovatele ve výchovném ústavu Klíčov), aby byl obrázek kompletní. Pan Umanec z Wastechu s námi v žádném rodinném vztahu není, je naším váženým přítelem a sponzorem – více níže. Ale jsme spolu všichni rádi, navíc všichni rádi děláme tuhle práci a rádi ji děláme s lidmi, na které se můžeme spolehnout.
08. 01. 2014 | 18:41

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

Citace:
„Jsem zvědav, co se z téhle "obecně prospěšné" party, která sídí na stejné adrese jako společnost Wastech, a.s., vyvrbí, protože jde vesměs o podnikatele v oblasti zpracování odpadů a nebezpečných odpadů, nákladní automobilové dopravy a financí.“

Reakce:
Z naší obecně prospěšné společnosti už se vyvrbila spousta šťastných tváří a báječných zážitků. Na adrese společnosti Wastech sídlíme také z celkem prozaického důvodu. Pan Umanec, jehož je společnost Wastech, je od úplných začátků naším sponzorem a jeho firmu hrdě vozíme na našem mikrobuse. Když jsme volili adresu, kam umístíme sídlo sdružení, pan Umanec nám nabídl jejich adresu z toho důvodu, že tam od rána do odpoledne sedí paní sekretářka. Může nám tedy brát všechnu naší poštu (a že jí chodí hodně, různé přihlášky apod.) a my na ni můžeme hned reagovat a nemusíme stále běhat na poštu. Vzhledem k tomu, že nemáme ani žádnou klubovnu, ani žádnou kancelář a nikdo není naším zaměstnancem, nemůžeme toto zajistit jinak. A taky proč bychom to dělali, jsme nad míru spokojení.

Většina našich větších sponzorů je z oblasti odpadářství nebo likvidace ekologických zátěží. Pracuje tam nejen pan Koranda a pan Umanec, ale i paní Chroboková a mnozí další. K těmto lidem máme blízko, jsme rádi, že nás podporují. Jiné o.p.s. mají kontakty na firmy v jiných oblastech, naši známí z odpadářství mají známé zase v odpadářství atd. a v dnešní době se nikomu nechce sponzorovat neznámé projekty. My pro ně neznámým projektem nejsme. A z oblasti financí asi pan občan myslí Českou spořitelnu, díky jejímuž projektu (a také díky panu Korandovi - znovu) máme náš milovaný mikrobus.
08. 01. 2014 | 18:42

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

Citace:
„Přičemž prostřednictvím "Nadace Ardea" (např. František Benda - ano, TEN F. Benda, bývalý ministr ŽP za ODS) stihli od r. 2006 do r. 2009 vysosnout ze SR příjemných 77 000 000.- Kč na "ochranu životního prostředí".“

O nadaci Ardea nic nevím. Ani o panu Bendovi. Ani o 77 milionech. Všechny naše účetní závěrky jsou dostupné na www.zemelidi.cz v sekci ke stažení. Tam jsou i výroční zprávy a další dokumenty. Pokud máte chuť, podívejte se i několik let zpátky na akce, fotky a videa všeho, co s námi děti zažily.

Citace:
„A helemese! Ona se nám 5. 12. 2013 i Asistence o.s. stala "obecně prospěšnou společností"!“

Ano stala - transformovala se ze stejného důvodu, jako Země lidí o.s. Nic jiného nám všem prostě nezbylo a věřte, že jsme si finanční prostředky vynaložené za právní služby, hodiny na soudech a stohy papírů skutečně nevybrali sami. Asistenci o.p.s. gratulujeme!

Citace:
„Ale jistě to je všechno jen úplně náhodná náhoda :o))“

Nic z toho není náhoda. Náhoda není ani to, že jsou na světě bl.ci. Já jsem bohužel zatím nenalezla žádný důvod, za kterým byli stvořeni.
08. 01. 2014 | 18:43

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

Citace:
„Jano,
ti rozdovádění studenti prvního ročníku bakalářské přípravky na speciální pedagogiku by především měli nastoupit do sociálních služeb a SKUTEČNĚ PRACOVAT s tělesně a jinak postiženými.
Tak by si nejlépe vyzkoušeli, co to obnáší a zda na to mají. Ono je totiž něco jiného občas vyrazit s jinak zcela zdravým vozíčkářem do putyky a něco úplně jiného je starat se, nejlépe několik hodin denně v kuse, o SKUTEČNĚ postižené lidi.“

Reakce
Ráda bych podotkla, že slečna Korandová, o kterou se autor v úvodu z nějakého důvodu na začátku otírá, je nejen studentkou speciální pedagogiky. Dokonce není ani "jen" naší dobrovolnicí. Pracuje v Jedličkově ústavu v Praze a denně se stará i o děti s nejtěžším postižením. Krmí je, vymýšlí jim zábavu, stará se o jejich osobní hygienu a několikrát denně se zaslouží o jejich pocit štěstí. Když se podíváte na naše stránky, pochopíte, že s "jinak zdravými vozíčkáři" v putyce rozhodně nesedíme. A už vůbec ne Zuzka.

Citace:
„Všichni tihle páně Čiperovi rozjuchaní studentíci žijí v přesvědčení, že po skončení studia budou managery, v nejhorším případě učiteli (konzultatny, poradci apod.), a PRÁCI za ně bude dělat někdo jiný. Čeká je ovšem tvrdý náraz do reality, protože na naprostou většinu z nich čeká buď neskutečně špatně placená práce v sociálních službách, nebo ÚP s evidencí nezaměstnaných, eventuálně práce zcela mimo vystudovaný obor. Již dnes totiž dlí na ÚP skoro 8000 PLNĚ KVALIFIKOVANÝCH učitelů vč. speciálních pedagogů; většina z nich je v ranku dlouhodobě nezaměstnaných.“

Reakce:
Když má pan občan tak detailně nastudované naše životy, jistě mu neuniklo, že pracuji mimo Jedličkova ústavu také na Karlově univerzitě. Naši studenti speciální pedagogiky jsou systematicky připravováni na kvalitní praxi. Tu školu nechodí lidi studovat proto, že by chtěli sedět za stolem, ale proto, že chtějí kvalifikovaně pracovat s lidmi. Proto, že chtějí kvalifikovaně pomáhat. Ano, práce v sociálních službách je neskutečně špatně placená. S tím jsme do toho ale všichni šli.
08. 01. 2014 | 18:44

Mgr. Kamila Chroboková napsal(a):

A to je vše, co k tomu chci říct. Děkuji, že jste tomuto textu věnovali čas. Pokud si najdete ještě chvilku, podívejte se na naše stránky, když budete mít jakýkoliv dotaz, obraťte se na mne na kamila.chrobokova@zemelidi.cz.
08. 01. 2014 | 18:45

K.V napsal(a):

Chroboková, možná vás někdo urazil, ale kdo jsou studenti kteří se chvíli povozili na vozíku je to nejméně podstatné v celé diskusi, dokonce přímo marginální. I kdyby tam seděl dalajlama, Bill Gates a Madonna, na podstatě to nic nemění- hloupá zbytečná akce kterou se někdo zviditelní, nic neřeší, jen hurá rádobyhumanismus.
08. 01. 2014 | 18:58

Josefína napsal(a):

Udělala jsem vícekrát zkušenost, že absolventi středních škol / hlavně gymnázií/ vůbec neví, co obsahuje studium tzv. speciální pedagogiky. Pro většinu z nich je na tiom lákavé, že to není jen obyčejná pedagogika, ale je "speciální", hezky to vypadá, hezky se to říká, oni jsou taky nějak " výjimeční", protože studují něco "speciálního". Většina z nich v životě neviděla tělesně nebo duševně postiženého. Dříve se to tak dělalo: Než nastoupí studium, pracovat aspoň 1 rok někde v ústavu pro postižené jako obyčejná sanitářka. Pak studovat. To by ubylo zájemců! Ale pak by ti studenti věděli, co to obnáší, a po studiu by šli pomáhat, neodcházeli by dělat "manažery". Zatím je to jinak.
Dcera mé známé lékařky sice vystudovala speciální pedagogiku / díky kontaktům své matinky/, titul Mgr. ovšem Luďa pochopila tak, že bude nadále jako učitelka učit angličtinu a dělat asistentku na soukromé VŠ. Má přece titul! A takto končí hodně studentů.
Jízda na invalidním vozíčku jim obzory nerozšíří. Tečka.
08. 01. 2014 | 19:42

Michael Kovařík napsal(a):

Vážený pane (nebo snad paní) K.V.
Víte co, udělejte nějakou svojí alespoň rádobyhumanistickou akci, pak je porovnáme a podiskutujeme, která je lepší. Sedět za stolem a mlátit do klávesnice totiž dokáže každý, kdo absolvoval pátou třídu základní školy (ti chytřejší i třetí). A slovo "marginální" tomu také nepřidává na vážnosti, i když je cizí. Já jsem třeba na vozíku deset let. Udělal pro malé děti divadelní vystoupení o tom, jak se žije dětem na vozíku. A netroufnu si říct, jestli je lepší moje práce nebo práce pana Čipery nebo paní Chrobokové.
Chápu, nevíte, zda je paní Chroboková paní nebo slečna, tak jste před jejím příjmením při oslovení raději nezvolil nic. Aby k tomuto politování hodnému trapasu již příště nedošlo, můžete zkusit třeba paní Chroboková, popřípadě paní magistro Chroboková, jako je tomu ve slušném světě zvykem, tím určitě nic nezkazíte.
Myslím, že tu spíše vysvětlují nějaká fakta, která nejsou pravdivá nebo jsou podaná ve špatných souvislostech, ne že by se jen zastávali studentů, kteří se povozili na vozíku. Možná si to přečtěte celé (to ovšem znovu předpokládá, že jste absolvoval tu pátou třídu).
Já osobně těmhle lidem fandím. Mají hovínko na účtech a velké nadšení. A nevím, kdo z nás má právo hodnotit, jestli je to jejich nadšení podle našich představ nebo ne. Kolik vozíčkářů se zapojilo do téhle diskuse? Kolika z nich to ve skutečnosti vadí, že se studenti vozí na vozících? Mě to třeba nevadí a to na těch kolech sedím každý den. Jen ať si to zkusí! A ať klidně dělají blbiny! Lepší, než přesvědčovat svět o nepotřebnosti podobných akcí na základě ubohých argumentů za monitorem počítače. Jako vrchol neslušnosti (a také důkaz toho, že za takový kecy by se člověk normálně styděl a na veřejnosti by je nikdy neřekl) považuji to, že se někdo pod svůj příspěvek nepodepíše.
08. 01. 2014 | 20:07

Občan napsal(a):

Asistence,

1) 20000 hodin na 100 klientů je 200 hodin ROČNĚ na klienta. Což je 0,55 hodiny/33 minut DENNĚ.

Běžná pečovatelka a sestra v soclužbách PRACUJE průměrně 10 hodin denně (8 hod. denně PLUS hodiny za víkendové a svátkové služby; bez šance na proplacení přesčasů a takřka bez šane na čerpání náhradního volna - nejsou lidi a provozovatelé socslužeb šetří na zaměstnancích tak, že průměrná "životnost" pečovatelky je 6 let a tuto práci dělají takřka výhradně ženy ve věku 50+. Leckdy jsou pečovatelky starší než klienti)

2) Asistence o.p.s (dříve o.s.) má naprosté minimum stálých zaměstnanců. Drtivou většinu asistentů zaměstnává na DPP a vyjímečně na DPČ. Skvěle tak ušetří za odvody na socko a zdravko (z DPP se odvádí až ze mzdy vyšší než 10 000.- Kč brutto), neplatí dovolenou, nemocenskou a mateřskou

3) Na asistenci obdržela "Asistence o.s./o.p.s." v r. 2012 "jen" ze SR částku 3 000 000.- Kč (MF ČR - ARES).
Při 20 000 odasistovaných hodin zaplatil za jednu hodinu asistence jenom stát 150.- Kč. DALŠÍCH 90.- Kč/hod. platí klient, přičemž na cestu přispívá asistentovi 45.- Kč, pokud mu tato trvá více než 30 minut.
Dohromady tedy inkasuje Asistence o.p.s (dříve o.s.) za jednu hodinu asistování 240.- Kč. Služby, které poskytuje, jsou přitom velmi omezené - jde výhradně o doprovody a pomoc při osobní hygieně. Vše ostatní musí klient zvládnout sám, nebo si musí zaplatit JINOU společnost/organizaci.
Asistent z toho dostane, pokud má hodně velké štěstí, 70.- Kč brutto. Zbývá 170.- Kč/hod., o jejichž osudu není nic známo.

Takže pro někoho jsou socslužby skutečně zlatým dolem. Asistenti to ovšem nejsou.
08. 01. 2014 | 20:52

Mája napsal(a):

Josefína
Vážená paní Josefíno, posloucháte se vůbec? Spec. pedagogiku studuji čtvrtým rokem a pro tuto volbu jsem se rozhodla proto, že mám bratra se zrakovým postižením. A podobně je na tom většina mých spolužáků. VŠICHNI mají nějakou zkušenost s osobou s postižením, takže vědí, co péče o ni obnáší.
Řekněte mi, jaký student bez této zkušenosti by se na SP přihlásil? Pro studium a následné zaměstnání v tomto oboru je potřeba hodně altruismu a nadšení. Žádný z mých spolužáků tento obor nestuduje proto, aby si připadal nějak výjimečný, aby si nahrabal peníze nebo aby z něj byl nějaký manažer...

Já jsem upřímně moc ráda, že jsem si tento obor vybrala. Na praxích v průběhu studia a nyní v práci (v chráněné dílně pro MP mimochodem, ne někde v kanclu) se setkávám s naprosto skvělými lidmi. A ke všem z nich chovám hluboký respekt, narozdíl od takových pseudokecálků jako jste Vy, pan občan nebo k.v. Pro mě jsou lidé s MP, s kterými se setkávám, mnohem hodnotnější osoby..
08. 01. 2014 | 21:05

neo napsal(a):

Paní Chroboková:

že se s tím zlým člověkem vůbec zahazujete. Absolutní neschopný frustrovaný člověk. Neudržel si ani teplé místečko jako státní úředník, nezvládal ani skládat zboží do regálu, má plnou hubu solidarity a nejraději kope do těch nejslabších, postižených. Navíc je rasista a xenofob. Velmi rád uráží vzdělané lidi, zesměšňuje studenty, povyžuje se a používá drzá infantilní oslovení. Svým způsobem je to vlastně chudák.
08. 01. 2014 | 21:34

Občan napsal(a):

Zuzana Korandová nemůže pracovat v Jedličkově ústavu z jednoho prostého důvodu - v r. 2013 teprve odmaturovala a nastoupila do bakalářské přípravky pro studium specpedagogiky.
V JÚ by mohla pracovat leda jako nekvalifikovaná síla. Ale protože studuje v prezenční formě studijního programu UK - http://is.cuni.cz/studium/kdojekdo/index.php?do=detail&si=414351 - těžko může někde pravidelně pracovat.

Tohle je docela zajímavé čtení:
http://is.cuni.cz/studium/kdojekdo/index.php?do=detail&si=414351
Generální sponzor - MikroChem LKT (státní dotace 2008-2013 - 78 800 000.- Kč)
Další sponzoři:
Purum, s.r.o. - státní dotace v r. 2010 8 800 000.- Kč
KAPEX, s.r.o. - 14 600 000.- v r. 2011
Wastech, a.s. - státní dotace v letech 2007-2013 - 107 800 000.- kč
Terra Klub o.p.s. - státní dotace v letech 2003-2010 - 11 000 000.- Kč

Doktorandský výzkum na téma "Inkluze ve volnočasových aktivitách", to je taky mazec...
08. 01. 2014 | 21:39

Stell napsal(a):

Vážený pane Občane - o polovičním úvazku už jste slyšel? I při denním studiu se dá pracovat:)
08. 01. 2014 | 21:42

Jaromír Procházka napsal(a):

Vážený pane Občane,

pokud nevíte, kde se v Asistenci o.p.s. ztrácí podle Vás zbývajících 170 Kč/hod., "o jejichž osudu není nic známo", jak píšete, podívejte se na jejich výroční zprávu (http://www.asistence.org/sites/default/files/files/VZ_web01_oprava.pdf - výsledovka a rozvaha) a uvidíte. Nejsem si úplně jist, že víte co je výsledovka a rozvaha v účetnictví, ale pokud byste to věděl, nebo vyčetl někde na internetu, tak určitě zjistíte, kde těch 170 Kč/hod je. Ale o to Vám zřejmě nejde. Jde Vám zřejmě jen o jediné (spolu s autorem K.V.) - pošpinit neziskové společnosti a sdělit národu, že jsou v podstatě zbytečné, že studenti jsou darmojedi a že sponzoři, kteří přispívají ze svého a o své dobré vůli na postižené spoluobčany, jsou v podstatě padouši a ničemové. Možná byste se měl, až půjdete zítra do práce (možná do Asistence o.p.s.), svého šéfa zeptat, kam se všechny ty peníze ztrácejí a v čí kapsách končí. A možná, že byste se měl spolu s K.V. přece jen projet na invalidním vozíku, protože přímá zkušenost je někdy přece jen lepší než sdělená. A ještě bych Vám nesměle připomněl jednu skutečnost. To že umíte číst a něco si přečtete ještě neznamená, že přečtené informaci rozumíte, protože abyste alespoň něčemu rozuměl, musíte obvykle mnoho let studovat a vzdělávat se, jako to dělá většina zmíněných studentů. Pevně věřím, že z mnoha v této diskuzi kritizovaných studentů vyrostou vzdělaní a slušní lidé, kteří budou mnoha věcem na rozdíl od Vás rozumět, budou si schopni sehnat kvalitní informace (ty se možná k Vašemu překvapení) hledají např. v knihovnách, ne na internetu, a mnoho z nich se bude z vlastního rozhodnutí pečovat o vozíčkáře a postižené. Doufám, že Vy (i K.V.) tuto péči nebudete nikdy v životě potřebovat. Přeji Vám proto do nového roku pevné zdraví, mnoho spokojenosti a štěstí.
08. 01. 2014 | 21:42

Občan napsal(a):

Tak paní Chroboková neví nic o "Nadaci Ardea"?

To je roztomilé, protože jejím zakladatelem je Ing. Lubomír Umanec, majitel společnosti Wastech, a.s. (a Envisan-Gem, a.s. - státní dotace v letech 2006-2013 52 000 000.- Kč; a Foreco Investments, a.s. - státní dotace v letech 2006-2013 76 000 000.- Kč; obě společnosti jedou v odpadech a nebezpečných odpadech) a člen DR "Země lidí, o.p.s." :o)))
08. 01. 2014 | 21:55

Občan napsal(a):

Milý Jaromíre Procházko,

špinit se "neziskovky" stíhají samy, aniž by se o to musel kdokoli snažit. A čím víc jich je, tím je to bahýnko mazlavější a bublavější.
A, ano, naprostá většina jich je zcela zbytečná a čistě parazitující. O těch, které SKUTEČNĚ PRACUJÍ, se na titulkách sdělovadel obvykle nedočteme a bývají velmi chudé. Pár jich znám a snažím se jim přispívat alespoň příležitostnými nákupy toho, co vyrábějí.

Asistence, o.p.s. o vozíčkáře NEPEČUJE.
Protože PEČOVATELSTVÍ, to je o něčem úplně jiném než dotlačit někoho do hospody nebo na koncert oblíbené kapely. Pečovatelství je leckdy dost špinavá a páchnoucí práce, fyzicky i psychicky nesmírně náročná, vyžadující zejména v oblasti celodenní osobní asistence rozsáhlé znalosti z oborů psychologie, pedagogiky, ošetřovatelství, terapeutiky, sociologie a občas i záchranářství.
08. 01. 2014 | 22:06

Lojza napsal(a):

Pane jo, ten svět je fakt zlej a zkaženej. Všichni sosaj nějaký dotace, ministerstva, Evropská unie a další na ně dokonce vypisují výběrová řízení a představte si, že desítky tisíc firem se do výběrových řízení přihlašují a tisíce firem je dokonce vyhrají a dotace dostanou !!! A Občan to odhalil !!! A navíc to našel na internetu ! Pane jo, to musí být opravdu velice CHYTRÝ a BYSTRÝ a VZDĚLANÝ Občan, všechna čest. Být šéfem nějaké firmy, hned bych ho zaměstnal, kluka jednoho chytrýho.
08. 01. 2014 | 22:09

Asistence napsal(a):

Občan: Vaše "odhalení" jsou úplně vedle. Neziskoví poskytovatelé sociálních služeb není špás na zbohatnutí, ale způsob, jak udržet lidi s postižením doma, aby nemuseli odcházet do ústavů sociální péče. Patrně je pro Vás podobná motivace těžko pochopitelná, Váš boj...
08. 01. 2014 | 22:09

Martin Bitman napsal(a):

Pár hodin jsem jen zíral a nestačil se divit, co někteří lidé dokáží napsat. Nebudu to psát nijak konkrétně, neboť vím, že dotyčným dělá stejně největší radost to, že někoho rozčílí, vytočí apod. Ostatně neděje se tak jen v této diskuzi, ale v jakýkoliv diskuzích na internetu. Vůbec nejde o to,zda se autor opravdu se svým názorem ztotožňuje, nebo mu jde jen o to, někoho vytočit. Zde si myslím (a dotyční jistě vědí), že jde právě o druhou variantu.
Nyní k věci. Dost už bylo řečeno p. Erikem Čiperou, p. Mgr. Kamilou Chrobokovou apod. takže nemá cenu stejné věci opakovat. Nejen je dva, ale i většinu členů obou o.s. (nyní z důvodu změna zákona o.p.s) Asistence a Země lidí osobně znám a vím, že se jedná o lidi, kteří by byli ochotni položit za pravdu cenu nejvyšší. Vím,že dělají vše, dle svého nejlepšího svědomí a vědomí.
Ostatně já sám jsem pracoval jak v Jedličkově ústavu (5let), tak v Asistenci o.p.s (cca 3roky) a příležitostně i jako dobrovolník v Země lidí o.p.s.Jsem taktéž z oboru (bc a mgr studium sppg a bakalářský obor fyzioterapie)takže věřte že vím, o čem mluvím. Nechci ani vedět, co si musí nyní myslet zaměstnanci Asistence o.p.s. i dobrovolníci a klienti společností. Ale to,že dělají za níc, nebo za minimální mzdy a ještě je někdo napadá, že to dělají čistě ze zištných důvodů, to už je silný kafe. Možná byste měl říct i osobně někomu z lidí s postižením, využívající služeb Asistence o.p.s či Země lidí o.p.s že jsou to organizace zbytečné a k ničemu...
Co uslyšíte, si asi za rámeček nedáte.

S pozdravem,
Martin Bitman (předpokládám,že je slušnost se pod svůj názor podepsat, což někteří tu asi neví).
08. 01. 2014 | 22:18

Občan napsal(a):

Milej "Asistence",
pro zaměstnance opravdu nejsou socslužby špásem na zbohatnutí. Pro zřizovatele a "manágement" to je ovšem doslova zlatý důl. Zejména, pokud rovněž provozují sbírky a přijímají dary od občanů a společností.

A úplně nejžůžovější jsou státem dotovaní "sponzoři" státem dotovaných "neziskovek" :o)))

No, doma se pacienti udrží jen do chvíle, než jim nebo/a rodině dojdou chechtáky. Protože celodenní (8-10 hodin denně) osobní asistence vyjde na víc než litr denně BEZ plateb za pomůcky, dopravu, léky, lékařská vyšetření, hospitalizace a doprovody.
Jenže pečovatelstvo a asistentstvo je soucitné a tak leccos z prací pacientům vůbec neúčtuje, protože by po zaplacení účtů pomřeli hladem.
08. 01. 2014 | 22:21

Jaromír Procházka napsal(a):

Vážený pane Občane,

nevedeme zde diskusi o tom, kolik neziskovek je poctivých a kolik ne. Ani o tom, zda Asistence o.p.s., vůči které jste zřejmě poněkud zaujatý, pečuje nebo nepečuje o vozíčkáře. To neumím posoudit. Nicméně zde s určitou zlobou a záští napadáte jmenovitě studentky, o kterých zjevně nic nevíte. To je slušně řečeno nekorektní. Není přece nic špatného na tom, že někdo studuje a současně pracuje, dokonce v příbuzném nebo souvisejícím oboru. To je přece záslužné a poděkováníhodné. Dále dáváte do souvislosti neziskovky s dotacemi, které zřejmě dostaly firmy, které sponzorují neziskovky. Já osobně nechápu, jakou souvislost má to, že některý sponzor pobírá dotace, a současně sponzoruje nějakou neziskovku. Dotace dnes pobírá veliké množství firem ze všech oborů činnosti. Je od vás šlechetné, že občas přispíváte neziskovým organizacím. Méně šlechetné je ovšem to, že obratem na něj dštíte síru a oheň. Jste opravdu zlý a frustrovaný člověk, jak píše "neo" ?
08. 01. 2014 | 22:31

Petr Seidl napsal(a):

Občane, k.v, josefino, naivko, gaio, pavle, vasjo - mám pro vás řešení!
Vlezte si do záchodový mísy a spláchněte...
Všem bude líp.
08. 01. 2014 | 22:43

gaia napsal(a):

Martin Bitman
ale to je právě to smutné, že kdo se stará o postižené, tak ,že dělají za níc, nebo za minimální mzdy(Vaše slova), když se okolo točí takové miliony.

Copak nechápete, o co občanovi jde?
Peněz se všude točí dost a dost, ale tam, kde by měly být, tak tam chybí a v těch oborech se pak musí pracovat za
,že dělají za níc, nebo za minimální mzdy

pak soudný člověk půjde studovat raději odpady a kvalitních lidí se v důležitých oborech nedostává, neb jsou obory až poslední volby, či kvalitni lidé z nich zákonitě musí prchat ve chvíli, kdy hodlají založit rodiny, neb to z minimální mzdy skutečné provozovat nelze.
V sociálních službách pak místo těch vystudovanych lidí pracují akorát rekvalifikantky z úřadů práce, kde pak dle zákona 106-2008 stačí toto absolvovat za 3 měsíce a jste pečovatel. A případný zaměstnavatel jim samozřejmé dá přednost, neb pracuji ve 2. mzdové třídě, na rozdíl od tech bakalářem, co by musely dostat nejméně 9.
Copak vám toto nevadí?
Ro
08. 01. 2014 | 22:58

Občan napsal(a):

Jaromíre Procházko,

podívejme se na to takhle:
- Zdravotně, tělesně a jinak postižení platí DPH a SD jako kdokoli jiný. Ti, co mají práci, platí i daně z příjmu. Ti, co mají nějaký nemovitý majetek, platí i daně z majetku.
- Stát z JEJICH daní dotuje
1) Různé podnikatelské subjekty
2) Různé "neziskovky"
- Podnikatelé dotovaní státem z daní zdravotně a sociálně postižených "sponzorují" různé "neziskovky", dotované státem z daní zdravotně a jinak postižených
- "Neziskovky" SI nechávají od postižených platit za služby, které SI postižení už zadotovali ze SVÝCH daní

Takže postižení za ty služby platí DVAKRÁT i vícekrát.
Vám to nepřipadá šílené?
Mně ano.
08. 01. 2014 | 23:03

Ten, který ví napsal(a):

Nick Občan není zaujatý vůči Asistence o.p.s. Nick Občan je zaujatý proti každýmu, kdo se snaží něco dělat. K.V. a gaia to samý. Nesnáší aktivní lidi. Občanovým zlatým teletem coby bývalýho státního úředníka je stát, centralizovaný řízení, unifikace. Bavit se s ním, je zbytečný. Je se vším předem hotový. Napište tady, že jste pomohli sousedce, a Občan o vás napíše dehonestující plky. A ještě sem nasype pár dat, který poskládá tak, aby to vypadalo, že jste gauner. protože sousedce má pomáhat jen stát, ne vy. Dohadováním s nickem Občan ztrácíte čas. Pište, jak se věci mají, ale nepolemizujte s frustráty.
08. 01. 2014 | 23:05

gaia napsal(a):

Petr Seidl

někdo vám šlápne na pracně zkonstruované bábovičky, tak ho hned chcete eradikovat?

Diskuse není od toho, aby se jen poplácalo po zádech, ale aby byla také zpětná vazba, ne?
08. 01. 2014 | 23:06

Občan napsal(a):

Milá Gaio,

mnoho z těch Vámi tak pohrdaných "rekvalifikantů" jsou lidé s úplným VŠ vzděláním, kteří přišli z různých důvodů o práci (většinou kvůli věku) a tak si udělali DEkvalifikační pseudokurs (jejich úroveň je hrozná, v tom máte pravdu) a pracují za "plat" v rozmezí 8500-14000.- Kč brutto (ale i za méně, protože není vyjímkou, že pracují na jakoby zkrácený úvazek; eventuálně pracují na dohody).

V socslužbách se totiž na žádné tabulkové platy nehraje a je úplně jedno, jaké vzdělání má pracovník. VŠICHNI jsou "placeni" stejně bídně; i ti VŠ.
08. 01. 2014 | 23:10

gaia napsal(a):

Ten, který ví

víte, není tomu tyden, co se tady jeden holedbal, jak úžasně pomáhá postiženým za 60 litrů měsíčně.

Takové pomáhání není nijak obdivuhodné, to já bych za ty prachy ještě k tomu hrála maňáskové divadlo, ale je to pěkné podnikání.
Je to stejný, jak kdyby tady blogoval Řebíček, co záslužného udělal s nasazením všech svých sil pro fotbal a nutil děcka, aby aspoň den strávili v kopačkách, aby si uvědomily, jak se takový fotbalista nadře.
08. 01. 2014 | 23:14

Martin Bitman napsal(a):

Ad Gaia: Co s tím mají co společného odpady? Pochopitelně mi vadí,že tam, kde jsou peníze potřeba, tam nejsou. A týká se to všeho. Od lidí s postižením, přes zdravotnictví, po školy. Ale vše je jen a jen o lidech. B*bce můžete najít napříč všemi kulturami, náboženstvím i pol. zaměřením. Když jsou firmy, které mají možnost přispívat nadacím, NNO, aj. projektům. je to snad přece plus. Proč je za to pak shazovat? Proč jim vyčítat, že mají takové a takové příjmy?

Samozřejmě,že člověk nemá pomalu při založení rodiny na nájem. Ale jak tu psal někdo výše. Ti lidé, kteří se to rozhodli dělat, s tím počítají. O to horší je pak to, když jim tady Občan aj. předhazují, že to dělají ze zisku, že je to rodinný podnik, že jsou zbyteční a podobné šílenosti.

AD Občan: Stále čekám na Vaši odpověď. Nějak jste ji přešel a je mi to moc líto. Zároveň bych se Vás rád zeptal, co jakožto odborník navrhujete. Možná byste s nějakou koncepcí mohl předstoupit. My totiž používáme modely nadací, NNO apod. tak ,jak je tomu všude ve světě. A myslím si, že to má velké úspěchy.
08. 01. 2014 | 23:18

gaia napsal(a):

Občan
ta VŠ jim je k ničemu, pokud pracují v jiném oboru, i ten zákon 108, byl dle mého přijat kvůli te firmě z Hodonína, která má na ty rekvalifikace monopol a je placena též z dotací, pak dochází k takovým paradoxům, že ten kurs musela dělat i lékařka, která byla odsouzena za pochybení a nemohla 5 let dělat v oboru, tak chtěla dělat pečovatelku v DD, což ji bylo umožněno až po te rekvalifikaci. A v tomtéž DD byly propuštěny kvalifikované sestry a nahrazeny rekvalifikovanými tkadlenami, neb vyšly levněji.

V tomhle je takový Augiášův chlív, ze by nepomohl ani Herkules.
08. 01. 2014 | 23:22

gaia napsal(a):

Martin Bitman

asi je divné, když někdo z rodiny musí založit firmu přes odpady, ve které se točí miliony, aby pak dcerunka mohla být altruistka a humanista.

Aby někdo mohl pomáhat druhým a musel mít na to v rodině někoho, kdo dokáže čerpat dotace v milionech v oboru, který nese.
08. 01. 2014 | 23:29

Jaromír Procházka napsal(a):

Vážený Občane,
s daněmi je to takto: Všichni občané platí DPH a spotřební daň (SD). SD je ovšem jen na alkoholu, cigaretách a pohonných hmotách. DPH je na všem. Pracující platí ještě daň příjmu fyzických osob. Firmy platí daň z příjmu právnických osob. Akcionáři platí tzv. srážkovou daň z příjmu z dividend. Z nemovitostí se platí ještě tzv. daň z nemovitostí. Stát z těchto daní platí mandatorní (stanoveny zákonem, stát je musí vyplatit) a nemandatorní výdaje. Převážná část sociální sféry je zahrnuta v mandatorních výdajích, jde o tzv. sociální transfery. Dotace firmám (nemandatorní výdaje) jsou přidělovány vždy na základě výběrových řízení (ministerstva, NAZVA, TAČR, GAČR a pod.) na různé granty a projekty obvykle v rámci operačních programů. Čerpání dotací je kontrolováno poskytovatelem dotace a peníze jsou určeny VŽDY na konkrétní projekty (někdy i pochybné kvality, o tom se občas dočteme, že). Až sem je Vám to asi víceméně jasné. Firmy však nemohou sponzorovat neziskovky z dotací, mohou je sponzorovat pouze z peněz vydělaných z komerčních činností, tohle Vám asi uniklo. Pokud jsem obecně informován o normálních neziskovkách, o kterých tady dlouze diskutujeme a které se Vy neštítíte pošpiňovat, tak ty obvykle fungují z peněz sponzorů a grantů poskytovaných státem a obcemi a myslím, že moc peněz jim nezbývá (velká část dobrovolníků tam pracuje zadarmo). O tom, že některé neziskovky nefungují tak jak by měly, o tom není pochyb. Ale nemůžete házet všechny do jednoho koše. Navíc nelze přistoupit na Váš argument, že postižení si za služby platí dvakrát a víckrát. To už je těžká demagogie a nepochopení toho, jak funguje stát a přerozdělování společných prostředků získaných výběrem daní. Takže mě to nepřipadá šílené. Pokud Vám ano, tak zřejmě nejste zcela při plném vědomí a máte buď nějakou psychickou poruchu nebo poruchu osobnosti. Ostatně neodpověděl jste mi na předchozí otázku a tak ji zopakuji: Jste opravdu zlý a frustrovaný člověk, jak píše "neo" ?
08. 01. 2014 | 23:38

Jaromír Procházka napsal(a):

Gaio, vysoká škola není k ničemu, vysoká škola je k tomu, aby se člověk vzdělal. A spousta vysokoškoláků pracují v jiném oboru než vystudovali. Vysoká škola má studenty kromě encyklopedických znalostí naučit i myslet. A tohle Vám chybí. Bohužel. Zkuste to dohnat studiem. Martin Bitman má pravdu. Na rozdíl od Vás je vzdělaný a zkušený a má zřejmě rozhled větší, než většina diskutujících na tomto blogu.
08. 01. 2014 | 23:45

O.CH napsal(a):

Tento úkol jsem absolvoval před 5 lety. Na obranu studentů musím říci, že ne všichni s tímto úkolem souhlasili a nebyli z něj tak nadšeni, jak je zde prezentováno. Pro některé, jako třeba pro mě, to bylo velice nepříjemné. Na námitku, jak se mám vžít do pocitu vozíčkáře, když vím, že z vozíku za 2 hodiny vstanu a půjdu skákat salta do tělocvičny a že vím, že na obrubník se blbě najíždí i bez tohoto cirkusu, se mi nedostalo přijatelné odpovědi. Všichni jsme jej však museli povinně absolvovat k získání zápočtu a také se na vozíku fotit jak na atrakci v zábavním parku. Upřímná zpětná vazba vzhledem k bezproblémovému absolvování předmětu a následnému studiu, nebyla rovněž takticky žádoucí.
Při četbě této diskuze jsem se upřímně pobavil...
08. 01. 2014 | 23:51

Medikolog napsal(a):

Tak se divím vážení, že tolik naděláte s tzv. " života na invalidním vozíku (ručním, ne eletře) zkusením si" co to obnáší, aniž byste si uvědomili, že je to past.

Když jsem měl kdysi sešrotovanou nohu, drandil jsem pár týdnů na káře, "tančil" na berlích i o jedné noze na francouzkách (nesměl jsem na druhou čtvrt roku došlápnout). Za půl roku jsem ovšem zase chodil a zase jezdil na kobyle..

A vám, co si to na hodinku či na den zkusíte, nedochází, že nejste v situaci vozíčkáře či chodce o berlích. Jste v situaci úplného začátečníka, nemaje natrénované potřebné svaly, výdrž, ani potřebné dovednosti. Nevíte, co si s tou kterou pomůckou můžete dovolit a nevyužíváte svoji práci účelně, takže se napoprvé nadřete desetkrát víc, než kdybyste jízdu na vozíku trénovali dnes a denně měsíce a roky. Neumíte řídit auto s ručním řízením, neumíte do něho nasednout s vozíku bez cizí pomoci, vozík rozebrat, složit a vše naložit za sebe na zadní sedadlo.. a po dojetí do práce zase vše zopakovat v obráceném pořadí. Znám lidi kteří to dokáží a mají moji hlubokou úctu.

Ale ti studenti jsou v situaci srovnatelné s člověkem který nesportoval, koně viděl v televizi, a teď ho někdo posadí na celý den do sedla.. aby si "osahal" jak je mongolskému jezdci při celodenní práci v sedle .. nebo třeba vaquerovi či cowboyovi... a jak po práci.

Když to přežijete ve zdraví, nepohnete se, budete odření, svaly o kterých jste nevěděli, že je máte, otečou, budou bolet a pocítíte křeče.. hrůzný zážitek z toho, co je pro zkušené, trénované jezdce potěšením (jsou i sportovci na invalidních vozících a umí obdivuhodné kousky).

Nabízí se otázka, nakolik by místo financování neziskovek začleňovacího typu nebylo rozumnější financovat vývoj a sériovou stavbu aut s ručním ovládáním na platformě škodovky kupř. a uplatnit je v rámci Evropy jako standardní vůz pro nemajetné invalidy (bohatec si může dát přestavět sporťák nebo třeba Humwee:o) což by bylo na kus jednak levnější než individuální přestavby, jednak by to usnadnilo servis a opravy.

A pro ty skutečně invalidní, jak navrhoval již někdo v diskusi, dispečink s asistenční dopravou. Samozřejmě ne do hospody, ale k lékaři a podobně, i za kulturou.
09. 01. 2014 | 00:15

Transparent napsal(a):

Nejprve jsem chtěl Asistence o.p.s. pochválit, každá aktivita v tomto směru dobrá.
K.V. s Občanem však zaseli semínka nedůvěry...

Pan Čipera s Asistencí a s guerillou (studentů ?) je však dobře pohnojili.

Ad: http://www.asistence.org/sites/default/files/files/VZ_web01_oprava.pdf
Z tohoto skutečně nikdo nepozná, co všechno Asistence pro ty postižené udělala a co jenom vykázala.
Já znám spíš lidi, kteří, pomáhají třeba sousedům, nezištně, nedostanou ani pár kaček na benzín. Nemám nic proti placené pomoci, ale skutečně by to nemohlo být nějak průhlednější?
Myslím, že těm, kteří pomáhají jiným a dělají podobnou nelehkou práci, nemusí vůbec vadit připomínky K.V., Občana a jiných. Určitě sami vidí, že by šlo mnohé dělat s menšími náklady. Připomínky o nesystémovosti a finanční neprůhlednosti podobných služeb jsou také namístě. Ale dá se to zlepšit.
09. 01. 2014 | 00:43

Martin1 napsal(a):

"Pozitivní" změna k lepšímu?
Dřív, když byl člověk nějak postižený, tak si své postižení uvědomoval a pomoc očekával od svých blízkých a něco málo od chudého státu - byl to normální stav.
Dnes si postižený člověk myslí, že postižením vstoupil do kategorie lidí, o které má povinnost se starat stát a deset asistentů okolo.
To nemůže skončit dobře. Je to stále jenom tak, že těch deset lidí musí nejdříve vydělat na toho jednoho postiženého, aby měl tolik, aby mohl žít skoro - podotýkám, že skoro tak jako zdravý, ale nesmí to být opačně, že "postižení" - se stane kategorie dobře placeného zaměstnání - ještě by to chtělo na to vystavit Živnostenský list.
Připomínám souvislost s podvody, která se stala v USA, kdy ti lidé začali i postižení předstírat ( po ataku na dvojčata 11. září) - určitě se děje i u nás, ale moc se o tom nemluví.A proč asi? Protože i ta kapitalistická země se dobře stará o své postižené a ti nepostižení jim to začali závidět. Vždyť totiž spousta z nás jedeme na doraz a jsme na pokraji zbláznění, ale jedeme a ostatní se položí a kdo dobře správně třeba posoudí, zda ten nebo ten má dostat oprávněně invalidní důchod? Tam není žádná korupce? Ne - tam je vše tak "křišťálově grossovsky" čisté?
A do toho se tady ještě začne někdo zdravý producírovat na invalidních vozících - to už nemáte lepší srandu?
Zatím se stále vyplácí se na postižené navěsit a něco z toho utrhnou hlavně pro sebe - to jsou všelijaké krasavice, celebrity. Nikde se moc nezveřejňuje kolik tyto organizace dají ve skutečnosti těm potřebným a kolik toho "sežerou" pro sebe - kolik jim to hodí na reklamě pro svou osobu, atd.
09. 01. 2014 | 08:17

K.V napsal(a):

na tom je smutné že v těch neziskovkách, mezi dobrovolníky a mezi klienty vozíčkáři může být pár těch poctivých, kteří to myslí dobře a proto se cítí uraženi. Ale řasto je to jen naivita a pseudohumanismus. problém je v tom, že je to opravdu NESYSTÉMOVÉ, ZMATENÉ, NAHODILÉ, PŘEDRAŽENÉ, BEZ ODPOVĚDNOSTI za nějaký konkrétní segment, a tedy v důsledku spíše ŠKODLIVÉ.
.
Znovu odpověď Asistence včera 10,38. Na 100 klientů 20000 hodin plus 5000 dobrovolnických??? Další a další otázky
.
-Dobrovolníci bez jediné koruny udělají 1/4 toho co vy za mnoho milionů??
-
-proč zrovna 100 klientů, To je konečné číslo vozíčkářů v praze, nebo nahodilé, kdo se přihlásil, vaši známí nebo co.
- kdy už zveřejníte jasný přehled KOLIK je vozíčkářů v Praze, kolik v jednotlivých krajích, jaká je stávající péče a co mohou udělat další a další neziskovky A ZA KOLIK
.
- a teď si můžeme hrát s těmi čísly od Asistence - počet hodin na jednoho klienta, na rok, rozpočet Asistence vydělit počtem klientů, počtem hodin - VŽDY VYCHÁZÍ NAPROSTO DĚSIVÉ ÚDAJE DOKAZUJÍCÍ NEEFEKTIVITU AŽ ZBYTEČNOST
.
- pořád nechápu tu pomoc při odchodu z Jedličkova ústavu, a při hledání a udržení zaměstnání. Jak proboha? Mám li známé nezaměstnané a dozvím se že někde jsou volná místa, zdarma jim to řeknu, způsobilost k práci už musí prokázat každý individuálně za sebe a přesvědčit zaměstnavatele že práci zvládá dobře. Kde tam je místo na další činnost + utracení několika milionů korun???!!!
.
.- HLAVNÍ PROBLÉM ASI JE V nesmyslnosti financování- VŠUDE JINDE MUSÍ PROKÁZAT KONKRÉTNÍ PRÁCI , A TU DOSTANOU ZAPLACENOU. Ještě lze pochopit:Úředníci mají konkrétní úkoly a odpovědnost danou zákonem a na ty dostanou peníze, už tam je to ale obrovský prostor pro plýtvání a flákání se.
Neziskovky dostanou nejdříve peníze a potom k tomu vymýšlejí nějakou činnost aby se to dalo alespoň trochu zdůvodnit- ale nemají ŽÁDNOU KONKRÉTNÍ ZODPOVĚDNOST, nic co by museli, co by šlo požadovat a reklamovat, na co máme od nich nárok
.
A znovu- podobné akce jako ježdění na vozíčku nic neřeší, Když už je organizujete, decentně bez agresivity
Opravdu hodně i zdravých mimo Prahu, kteří MUSÍ DO PRÁCE, K LÉKAŘI A ZABEZPEČENÉÍ ZÁKLADNÍ OBŽIVY zažívá problémy s dopravou 1000 x horší než slečny kterým 1/2 hodiny nepřijela tramvaj s plošinou a v hospodě měli úzké dveře. Svět nikdy nebude bezbariéroví. Slepí na mně nikdy arogantně nekřičí že ostatní mají krásnou vyhlídku, která byla v prospektu hotelu, tak ať to honem nějak zařídíme ať nejsou diskriminovaní, volební lístky nejsou v Brailově písmu atd.
Stejně tak hluší němí, jinak postižení - snaží se se svým postižením vyžít jak to nejlépe jde, ale bez agresivity a výčitek, Já jsem ničí invaliditu opravdu nezavinil.
.
O zapojení vozíčkářů do práce uř řeč byla, za Rakouska, za komunistů to šlo, najednou to nejde. Proč???!!!
09. 01. 2014 | 08:39

gaia napsal(a):

Jaromír Procházka
o to víc mne pak urazí, že VŠ, kterého dle vas naučili myslet a je vzdělán, chceli pracovat jako pečovatel, pak musí být ještě 3 měsíce rekvalifikovan a pak zařazen do 2. platové skupiny.

Spíš mi přijde, ze na VŠ sociální pedagogiky maji za úkol, aby studenti myslet
přestali.
09. 01. 2014 | 09:14

gaia napsal(a):

Navíc ty fotky jsou naprosto děsné, sice tady nedávno psycholog Špok napsal blog, že se máme pořád křenit, ale co je moc je moc a k této situaci se to vůbec nehodí, studenti z toho udělali recesi a ne že se do něčeho vžívaly.
A proč na poslední fotce vypadají jak banda opilců po náročném tahu, je mi už úplnou záhadou
09. 01. 2014 | 09:24

Sobol napsal(a):

Zarazil mne ten počet 100 klientů- Čipero, to je konečné číslo vozíčkářů v Praze, nebo je to partička která vymyslela výjeb, jezdí kam potřebují , i na výlety, a vymysleli neziskovku která jim bude "asistovat" a dostanou jenom od státu desítku milionů ročně, a ještě jsou za superhumanisty a sypou jim i sponzoři?
09. 01. 2014 | 09:35

asdf napsal(a):

A ještě jim tam zadarmo dělají dobrovolníky študáci, co to potřebují na zápočet
09. 01. 2014 | 10:49

eri napsal(a):

Nikdo přece nic nemá proti tomu, aby si studenti nebo žáci jakéhokoli oboru, pokud to lze, vyzkoušeli nějaké prožitky v praxi. Dnes je v popředí tzv. zážitková pedagogika - žáku, zažij a poznej. Jenže zde se něco vydává za něco jiného.

Pokud se studenti, dokonce se svými učiteli, nechají nafotit v situacích, kdy si hrají na vážné věci, a ještě se vším chlubí v médiích, rozumím-li dobře -pak za to i čerpají granty, je to poněkud neetické. Chcete-li uznání lidí, dělejte něco doopravdy, tj. obtížného, nepříjemného -jděte o ty lidi doopravdy pečovat, ošetřovat je nebo jim nějak pomáhat. Pak to lidi ocení a skromná fotka v novinách tomu nijak neuškodí.
To, jak jste ale akci prezentovali, svědčí o jiných cílech a záměrech a nemůžete se divit, že na vás většina reaguje tak, jak reaguje.
09. 01. 2014 | 10:57

erikcipera napsal(a):

Sobol: Díky za familiérní oslovení Čipero, to potěší,asi se ale neznáme, protože běžně mne takto nikdo neoslovuje. 100 klientů je odhad pro Občana, aby to měl snazší ve svém světě, jinak ale je to přibližně naše kapacita služby osobní asistence, kterou jsme schopni zajistit. Můžete tomu říkat "výjeb", když je Vám to milé.

asdf: máme několik desítek dobrovolníků, studují na velice různorodých školách nebo už studenty vůbec nejsou. Jestli myslíte účastníky projektu, pak vězte, že v hodnoceních se tato zkušenost při studiu tradičně umísťuje na velice vysoko

eri: jací studenti se s pedagogy nechávají nafotit v jakých situacích? Jaké granty za to čerpají? Jaké uznání? Jedna věc je projekt se studenty a druhá věc je každodenní poskytování služby osobní asistence. Dovolíte-li, budeme naše projekty prezentovat, jak uznámě za vhodné, každopádně ale díky za inspirativní příspěvky, napsal by profesionální diskutér...
09. 01. 2014 | 11:28

Simča Š. napsal(a):

Jen k těm komentářům o těch "hrozných studentech, co se těší až budou mít spoustu peněz a jsou ovlivnění panem čiperou a ve skutečnosti nemají žádné zkušenosti".. Přijďte si s námi do školy někdo popovídat a uvidíte že naprostá většina z nás má zkušeností na svůj věk hodně.Kdo ještě na začátku školy dobrovolníkem nebyl, je jím teď. Téměř nikdo z nás za to nemá ani korunu a nikdo si na to nestěžuje, prostě to tak je.
Nikdo z nás panem Čiperou ovlivněný není a to už z toho prostého důvodu, že nás neučí, pouze nám pomáhal s tímto projektem.
Co se týče toho jak se asi mají cítit ti vozíčkáři, podle jejich reakcí a rad jsou rádi, že si to někdo zkusí sepíše upozorní na problémy a mnohdy by jejich vyřešení nestálo ani korunu!! Naše skupina například procházela divadla. Bezbariérové divadlo má před vchodem jedno auto vedle druhého a není žádná možnosti to objet ani projet s vozíčkem. Řešení? Nechat prostor cca metr široký bez stojícího auta, to nikomu z Vás z kapsy nevysaje ani korunu. Soucitné pohledy jsou ještě v pohodě, ale co ty znechucené a co ty komentáře když vám chce někdo pomoct z tramvaje "nech jí dyť to zvládne sama a stejně tu akorát překáží"!! Trocha soucitu a pomoci ze strany lidí nehandicapovaných je zadarmo a přesto ses ní téměř nesetkáme!
Další věc i když už je přístup pro tyto lidi vytvořen jeto vymyšlené úplně na hlavu, snížené nájezdy s cca 10 centimetrovým schodem, výtah ke kterému má klíče jen neochotná obsluha metra a pokud zažádáte o klíč jste i jako vozíčkář poslán někam, snad byste ho nezneužívali... zkrátka spousta na hlavu postavených věcí které mají pomáhat stáli spoustu peněz a situaci jen stěžují!

Pokud je někdo přesvědčen o nekompetentnosti nás studentů přijďte se podívat do pražských neziskovek, třeba do Jedličkova ústavu, do Pohody a mnohých dalších kde se vyskytujeme pomáháme (a přidejte se k nám a pomáhejte ve svém volném čase taky!), nebo rovnou přijďte do školy a povězte nám do očí jak moc se v tomto prostředí údajně nepohybujeme!!
09. 01. 2014 | 12:34

Simča Š. napsal(a):

To eri: a vy si myslíte že vozíčkáři pláčou od rána do večera? Taky se smějí a jsem si téměř stoprocentně jistá, že by se zasmáli s námi. Kdyby s námi byl nějaký vozíčkář asi by to bylo o mnoho jednodušší, ale nebyl a tak jsme se museli se vším poprat sami a věřte nebo ne, nikdo si z toho"srandu" nedělal. To že jsme udělali i fotky (nefotil nás pan Čipera, ale spolužáci se kterými jsme byli ve skupince), mi nepříde jako nijaké znevažování. Já sama pracuji s lidmi s MP a s vozíčkáři nemám zkušenosti, ale spolužáci co mají a dělali třeba projekty o svých zkušenostech tam také měli fotky, třeba jak vozíčkář sedí na židli a směje se tomu, jak se ne-vozíčkářka snaží vyjet kopec.. Zvláštní že tyto negativní reakce mají jen lidé co s tím sami žádné zkušenosti nemají a vozíčkáři(nebo třeba rodiče dětí na vozíčku) oceňují naši snahu!!
09. 01. 2014 | 12:41

Sobol napsal(a):

Pane ČIPERO, už po tisící
*- máte vůbec odhad kolik je v Praze potřebných vozíčkářů? To je přece základní abeceda jakékoliv činnosti v tom to oboru
-
*- kdybyste založili organizaci, kde budou 2-3 vozíčkářky na dispečingu na směny, a měli několik vozidel+ zdatných šoférů, kteří pomohou vozíčkářům se zdravotní průkazkou, SYSTÉMOVÁ SLUŽBA , s garancí že KAŽDÝ TAKOVÝ když zavolá X hodin dopředu, má garantovánu asistenci s dojezdovou dobou po Praze +-20 minut, za rozumný poplatek, byla by to velmi užitečná práce, pokud by se rozšířila po celé republice, opravdu hodně dobré. Za ty desítky milionů které už jste za dobu své existence pobrali by to byl jasný přínos. KONKRÉTNÍ SYSTÉMOVÁ PRÁCE S JASNÝMI ÚKOLY, ZODPOVĚDNOSTÍ ZA NĚCO KONKRÉTNÍHO, A PRŮHLEDNÉ FINANCOVÁNÍ. Zůstala by jen otázka proč vozíčkáři vedle toho dostávají i zdarma osobní vozidlo.
-
*- Takhle opravdu zústává pocit, že si za PENÍZE DAŇOVÝCH POPLATNÍKŮ děláte činnost pro vyvolenou partičku, bez záruky čehokoliv, prostě urvi co můžeš, co nás baví to uděláme.
A podivné zdůvodňování-" zavádění systémů, sdílení postupů a impulsů soustředění na cílovou skupinu , hledání a udržení, tranzitní programy"- byste si mohli odpustit. Stejně jako šaškárny na chodníku, rapové kvílení, a výčitky na vaších blozích jak je úzký chod do hospody, jak slečna to má daleko na floorbal a tramvaj jede jednou za 1/2 hodiny, jiná dostala byt zdarma ale tam kde se jí to nelíbí, jak chudáci vozíčkáři nemohou volit když např. slepí mohou atd atd.
09. 01. 2014 | 12:49

Martin Bitman napsal(a):

Koukám, že diskuze za posledních dvanáct hodin pokročila. Z původního obviňování NNO obecně, se nyní diskutéři pouštějí přímo do společnosti Asistence o.s.p. resp. přímo do osoby p. Erika Čipery. Zároveň neopomenou zmínit, že projekty studentů v souvilosti s lidmi s postižením jsou zbytečné.
Vyjadřovat se jednotlivě už nemá smysl. Takže jinak:

Většina nespokojených diskutérů jsou teoretici a osoby, kterým vůbec nejde o obhájení názoru, ale zejména o rozeštvání jiných osob.
Doporučil bych těmto osobám, aby vstali ze své židle a šli si to s jednotlivými studenty a p. Čiperou (případně dalšími zaměstnanci) vyříkat osobně. Takto anonymně a na internetu má každý spoustu kuráže. Navíc, jak tady píší studenti: 99% lidí, kteří se pohybují v oblasti pomáhajících profesí, má před svým nástupem na VŠ spoustu zkušeností - ať už jako dobrovolník, zaměstnanec, či jako člen starající se o někoho z rodiny. Věřte, že lidé, kteří nevědí, co to obnáší, tyto obory studovat nejdou.Proto si myslím, že mají byť dvacetiletí studenti Speciální pedagogiky mnohem více zkušeností, než zdejší diskutéři.Opravdu doporučuji. Běžte se podívat případně buďte pár týdnů a měsíců v nějakém zařízení. Pak teprve můžete soudit, zda jsou podle vás NNO, nadace aj. věci zbytečné.

S pozdravem,
Martin Bitman
09. 01. 2014 | 13:05

ať počítám jak počítám napsal(a):

Když nám fakt přijde divné, ze o 100 vozíčkářů se stará 65 zaměstnanců s rozpočtem 12,5 milionů + nespecifikovaný počet dobrovolníků.

Za ty prachy by fakt mohli mít osobního sluhu, který by je mohl nosit po Praze na zádech
09. 01. 2014 | 13:18

Sobol napsal(a):

Pane Bitmane
Máme v naší republice
2183 neziskovek,+4348 právnických osob stejného zaměření s roční dotací jenom od státu přes 30 MILIARD KORUN
1278 nadačních fondů + 458 nadací
CELKEM 77801 občanských sdružení, které ale z části řeší osobní věci za VLASTNÍ PENÍZE, takže mnohé z nich škodlivé nejsou.
.
ŽIJE TU DOST PAMĚTNÍKŮ KTEŘÍ PAMATUJÍ že za socialismu invalidé normálně žili, jezdili do práce ( META, Drutěva aj.). Cigány nemusel nikdo začleňovat, pracovali a žili ZA SVÉ téměř jako každý jiný, prostě stačil pořádek a systém ve státě, BEZ NEZISKOVEK. Nikdo nemusel žebrat o polévku u Armády Spásy , v zimě ohřátí, obnošené hadry, nemusely se dělat potravinové sbírky na hladové.
Z toho je zřejmé že je SYSTÉM VE STÁTĚ NASTAVEN ŠPATNĚ, NEFUNGUJE, SITUACI ZHORŠUJE, třeba u cigánů už jen těžkooděnci brání vzniku občanské války v mnohých regionech.

.
Souhlasím že neziskovka p. ČIPERY je snad z těch slušnějších kde se alespoň o něco snaží. Nic to neměmní na situaci že to je NESYSTÉMOVÉ, NAHODILÉ, BEZ ODPOVĚDNOSTI, PŘEDRAŽENÉ, BEZ KONKRÉTNÍCH vymahatelných ÚKOLŮ a POVINNOSTÍ, a tedy je to z hlediska daňových poplatníků ŠKODLIVÉ
09. 01. 2014 | 13:25

Jaromír Procházka napsal(a):

Myslím, že nemá v podstatě diskutovat s lidmi jako je Občan, Gaia, K.V. a jim podobní. Ztrácíme s nimi jen čas, zjevně se jedná o málo vzdělané, frustrované a svým založením zlé a bezcharakterní lidi, kteří obrací svou frustraci a nenávist vůči lidem, kteří se nemohou bránit, v této diskusi vůči lidem tělesně nebo mentálně postiženým. Navíc za vším vidí dotace a miliony pro neziskovky, které končí v kapsách kdovíkoho. Měl bych pro ně doporučení. Pokud je tak výhodné a výdělečné provozovat neziskovku třeba pro vozíčkáře, tak ať si nějakou založí a začnou provozovat se vším co s ní souvisí - shánění sponzorů, dotací, klientů a pod. Velice, opravdu velice rád jim s tím pomohu. A dokonce zadarmo :-)
09. 01. 2014 | 13:27

Marta napsal(a):

"Když nám fakt přijde divné, ze o 100 vozíčkářů se stará 65 zaměstnanců s rozpočtem 12,5 milionů + nespecifikovaný počet dobrovolníků."

Stará a to v bezbariérovém prostředí, nevím jak jsou ty peníze rozdělené a kde jsou použity, ale věřte nebo ne, s dnešními cenami všeho je to určitě ještě málo a klidně by se hodilo víc. To že se starají o 100 vozíčkářů má pravděpodobně ten důvod, že zkrátka na víc není kapacita (ani ta finanční).
09. 01. 2014 | 13:29

resl napsal(a):

Je zajímavé, že je to vždycky ta zemanova parta, která za vším hledá zlý úmysl, všemu rozumí, vše by dělala jinak. Samozřejmě jen hubou, jako jejich lhář na hradě. Mají v sobě jakési zakódované zlo vůči celému světu a všem, kteří jim nekývají na souhlas. Fakt je, že pokud si člověk nezkusí prožít den na vozejku, netuší o čem je řeč.
09. 01. 2014 | 13:45

Bestia triumphans napsal(a):

Jen bych podotkl, že velmi pravděpodobně zde někteří jedinci vystupují současně pod různými nicky a tím opticky zvyšují počet diskutérů té či oné strany.
Takový K.V. či Sobol je evidentně jedna a táž osoba.
09. 01. 2014 | 13:55

ať počítám jak počítám napsal(a):

Kdo neskáče, není Čech, že resle
09. 01. 2014 | 14:01

Sobol napsal(a):

Pane Procházko, z uvedeného přehledu 13,25 je zřejmé že neziskovek máme více než dost, a nemusíte nikoho učit jak se tam dostat, ani nemluvím o tom kolik z nich je vysloveně podvodných a zbytečných.
na to že v této republice již my skoro nic nevyrábíme, děláme jen v montovnách zahraničních firem, neumíme si již ani vypěstovat brambory,a odchovat dobytek, a jen vršíme nesplatitelné dluhy,
tak další neziskovky nás asi nevytrhnou. Chybí nám spíš poctivě pracující tvořící hodnoty.
.
Bestie, co takhle číst argumenty které vám tady píší, a pokud nesouhlasíte tak je vyvrátit.? Jak je kdo podepsán je nepodstatné, jsou to anonymní nicky stejně jako ten váš
09. 01. 2014 | 14:15

gaia napsal(a):

Jaromír Procházka

sehnat si 12 milionů na neziskovku bych opravdu neuměla.
09. 01. 2014 | 14:21

neo napsal(a):

resl :

to není zajímavé, to je zcela normální.

Většinou se jedná o levičáky jak poleno, volící komunisty, socialisty, Zemany, ohánějící se solidaritou, ale jen do té chvíle než přijde na cizince nebo postižené a nebo na jejich kapsu.

takže ze své vlastní neschopnosti viní ostatní, jen ne sebe. Buď Kalouska a nebo vůbec politiky, pak ty jak je rádi nazývají "šťastné" a pak taky cikány, cizince,invalidy, homosexuály, muslimy atd..
Horují za vyšší příjmy pro ty "méně šťastné" ale zase jen do doby, než se to týká jejich peněženky, musí to holt zaplatit ti druzí, ne oni. Takže u daní řvou po progresi, ale jen u přímých daní, u těch nepřímých by zas chtěli nulu, aby nemuseli platit vůbec nic a zatahli jim to ti schopnější.

Pak mají v oblibě útočit velmi sprostě a agresivně, zesměšňovat jakékoli povolání či zaměstnání, které jim nepřipadá dost manuální apod. Velmi rádi to také přenáší na studenty, protože pro ně jsou studenti ti mladí, nevyzrálí, hloupí ... není za tim nic jiného než tupá závist, že je někdo vzdělanější, chytřejší a mladší.
09. 01. 2014 | 14:40

resl napsal(a):

neo,
je to tupost bolševického marastu, který ovšem neradi sami tupci připouštějí. Léta pořvávali milicionáři na mladé, vlasaté a jediný argument byl, že si neváží toho, co jim socialismus dal. Při prvním kroku za hranice jim ovšem spadla čelist, socialismus vychoval jen závistivé, šikanující, nesebevědomé lidi a mnohým to zůstane do smrti. A protože nevědí, co si počít se svým životem, zůstává v nich zloba, nuda, frustrace a zbývá jim jen škodit, tak jako to činí jejich líný, mstivý guru.
09. 01. 2014 | 14:52

Bestia triumphans napsal(a):

gaia napsal(a):
Navíc ty fotky jsou naprosto děsné, ... , studenti z toho udělali recesi a ne že se do něčeho vžívaly.

!
Studenti se vžívaly?
Omluvte její drobné gramatické pochybení.
Je způsobeno přepracováním.

Souška Gaia totiž pracuje na Ministerstvu lásky v odboru Vyjadřování kladných emocí, v sekci Správný úsměv a podsekci Příjem žádostí o povolování úsměvů.
Zabývá se problematikou nesprávného vyjadřování kladných emocí u mladistvých a je velmi, ale opravdu velmi zaneprázdněna.

Z uvedených fotografií, které tady publikoval pan Čipera, je vidět, že se studentky naprosto vymkly kontrole a smějí se zcela spontánně a velmi pravděpodobně i bez povolení z Ministerstva lásky, odboru Vyjadřování kladných emocí, sekce Správný úsměv.

A tak se ptám.
Na jaký počet úsměvů měly studentky povolení?
Prošly studentky náležitou instruktáží, jak vhodně vyjadřovat kladné emoce?
Byl přítomen dozor, který by okamžitě zasáhl v případě nevhodných úsměvů a případně přivolal zásahovou jednotku?
Byli nevhodným chováním studentek pohoršeni kolemjdoucí a mohlo dojít ke kontaminaci okolí spontánním úsměvem?

Případnou kontaminaci prosím neprodleně nahlašte odboru pro nepřístojné chování, sekce Sledování výskytu spontánního chování, podsekce Deratizace. Vaši žádost vyřídí referent Občan, popřípadě referent K.V.

Vhodným úsměvům zdar, nevhodným úsměvům zmar !
09. 01. 2014 | 14:59

v každém případě nejarogantnějšími účast napsal(a):

níky diskuse se stávají nicky resl a neo
09. 01. 2014 | 15:00

neo napsal(a):

multinick 15:00

co jsem pane či paní napsal tak arogantního?
buďte prosím konkrétní, děkuji
09. 01. 2014 | 15:14

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro GAIA:
Opět potvrzujete, že naprosto nevíte, o čem jsou neziskovky - viz Vaše citace "sehnat si 12 milionů na neziskovku bych opravdu neuměla". Na založení neziskovky potřebujete několik málo tisíc hodně a hodně nadšení. Navíc touto citací zcela dobrovolně a spontánně potvrzujete, co tady všichni víme - že patříte do kategorie víceméně neschopných frustrovaných lidí, kteří místo aby něco užitečného dělali (pro sebe a pro své okolí), raději sedí u počítače a píši do diskusí nesmyslné bláboly. Když k tomu přičtu Vaši gramatiku, skladbu vět a tok Vašich myšlenek zde prezentovaných, vychází mi, že Váš intelektuální potenciál je vskutku mizivý a že Vám tedy nezbývá, než se ztrapňovat pod anonymní přezdívkou na podobných diskusních fórech. Ostatně vystupování pod přezdívka je v rozporu s etickým kodexem této diskuse :-)
09. 01. 2014 | 15:22

neo napsal(a):

multinick 15:00 , 15:22

úplně všechno není vůbec nic konkrétního pane multinicku 15:00, nebo spíše pančelko Gaio či Milton Friedmanová či jak si ještě řikáte.

Nehledě na to, že se švarcenberkem nemám nic společného. Nevolil jsem ani jeho stranu, nejsem ani člen jeho strany a nevolil jsem ho ani v prezidentských volbách.
09. 01. 2014 | 15:27

Sobol napsal(a):

Procházka, Neo, Bestia
Tak díky, už jsme se dostali k jádru.
Kdo se živí poctivou prací, neumí založit zbytečnou neziskovku a získat pro ni 12 milionů je zapšklý komunista, neschopný a frustrovaný.
Díky, tak už víme kdo je kdo.
Teď jste tedy Čiperovi opravdu pomohli ke slávě a obdivu.
09. 01. 2014 | 15:32

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro SOBOL:
Já Vás neobviňuji, že jste komunista a že jste neschopný a frustrovaný (tedy pokud nejste současně Gaia). My tady pouze kritizujeme, že se s Vámi podobnými navážíte v této diskuzi do nevinných lidí a poctivých fungujících neziskovek, do vozíčkářů, kteří za svá postižení nemohou, do studentů, kteří v rámci studia něco podnikají a souběžně se studiem pracují a publikujete zde polopravdy, lži a nesmysly. A ještě poznámka - poctivou prací se v této zemi živí okolo pěti milionů lidí, pokud jste zaměstnanec, patříte zřejmě mezi ně. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by se živil nepoctivou prací, ostatně není mi jasný ani význam sousloví "nepoctivá práce". Vám snad ano ?
09. 01. 2014 | 15:44

Sobol napsal(a):

To Procházka
Prosím nelžete
- do vozíčkářů se nikdo nenaváží, padla tu jenom oprávněná námitka jak to že za komunistů pracovali, dnes většina z nich nepracuje
.
- ke studentům tu padla pouze připomínka, že takové akce nic neřeší, hodina na vozíčku vede asi k takovému poznání jako bych 3 hodiny nejedl a potom vám vyprávěl jak se cítí hladoví Somálci. Na světě je spoustu překážek pro vozíčkáře, to víme i bez nich. Zkusit si to mohou, slávu a obdiv tím nezískají
.
- padlo tu dost výhrad k tomu že neziskovky obecně jsou často zbytečné, najděte si jen kolik se jich věnuje cigánům, a situace se od té doby JENOM PRUDCE ZHORŠUJE. Byl tu vyčíslen jejich počet- tolik lidí a tolik miliard, výsledky nikde. Problémy se musí řešit fungujícím systémem, ne nahodilými šaškárnami. Pokud jste neslyšel o podvodných neziskovkách, kde mizí spousta peněz, a k postiženým se nedostane žádná opravdu něco řešící pomoc, asi nežijete v tomto světě
.
- konkrétně k Panu Čiperovi se již na asi deseti blozích opakuje stejné- jeho blogy spíše provokují mež pomohou, jeho neziskovka je neefektivní, nesystémová,předražená, nahodilá, bez konkrétní zodpovědnosti, nic zásadního nevyřeší ale spolkla už desítky milionů, za které by šlo vybudovat mnoho užitečného.
09. 01. 2014 | 16:04

Občan napsal(a):

Sobole,
to je marný, marný a marný.

Ono už jenom to, že o.p.s. Asistence NEPOSKYTUJE žádné sociální služby, ale pouhou ASISTENCI - tedy doprovod a maximálně pomoc s osobní hygienou. A to POUZE osobám v produktivním věku. Žádní senioři, žádní vážně nemocní či postižení.
Což je úplně o něčem jiném než je SKUTEČNÁ PÉČE o tělesně, zdravotně a mentálně postižené a zejména pak péče o seniory.

Takovýto druh asistence by mohl a měl být čistě komerční - tedy bez nároku na jakékoli dotace. NEJDE totiž o sociální služby v pravém slova smyslu, ale o pouhý jejich značně nadstandardní doplněk. Zbytný.
A protože jsou dotovány takového zbytné služby, které jsou navíc určeny jen značně omezenému okruhu klientů (proto jich má o.p.s. Asistence pouze 100 s průměrnou denní obslužností 33 minut/klienta), nezbývají prostředky na SKUTEČNÉ sociální služby.

Přitom existují nejen v Praze společnosti, které poskytují dotovanou přepravu zdravotně, tělesně a mentálně postiženým. Bez velké reklamy, bez huráakcí "jdeme si zajezdit na vozejku" apod. Na JEJICH dispečincích pracují vozíčkáři (v o.p.s. Asistence nikoli), řidiče dělají lidé s postižením umožňujícím práci řidiče nebo lidé vyššího středního věku, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní (takoví se v o.p.s. Asistence rovněž nevyskytují) a klienti jsou spokojení. A vedle nich pochopitelně běžné pečovatelské služby, které zajišťují nejen PÉČI vč. osobní asistence (i celodenní), ale i přepravu klientů.

To je ten zásadní rozdíl a důvod kritiky na adresu "neziskovek".
09. 01. 2014 | 16:23

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro SOBOL:
Nelžu. Jen jsem konstatoval a komentoval fakta napsaná v této diskuzi. Do vozíčkářů se naváží např. K.V. 07.01.2014,18:15, naivka 07.01.2014,19:33 atd. Ostatně i Váš výrok "padla tu jenom oprávněná námitka jak to že za komunistů pracovali, dnes většina z nich nepracuje" je atakem na vozíčkáře a je na hraně zákona. Do studentů jste se naváželi výrazně agresivněji, přečtěti si prvních příspěvky diskuse. Souhlasím s Vámi, že určitě část neziskovek je možná zbytečná nebo podivná. Ale Vy a Vám podobní se zde neodůvodněně naváželi do konkrétních neziskovek, které normálně fungují odvádějí dobrou práci, za což byste se jim měli omluvit. O různých podvodných společnostech, neziskovkách a lidech jsem slyšel, ale také jsem slyšel, že koncem roku bude konec světa. Nesmíte také věřit všemu, co se píše na internetu a co jedna paní povídala, ani tomu, co v diskusích píše např. Občan. Zda je neziskovna pana Čipera "neefektivní, nesystémová,předražená, nahodilá, bez konkrétní zodpovědnosti, nic zásadního nevyřeší ale spolkla už desítky milionů, za které by šlo vybudovat mnoho užitečného" jak píšete nemohu posoudit, protože k tomu, abych se mohl objektivně vyjádřit nemám dostetk podkladů ani analýzu jejich činnosti a finančního účetnictví. To Vy zřejmě máte k dispozici a proto si dovolujete psát tyto jednoznačné závěry. Pokud ovšem takovouto analýzu k dispozici nemáte, tam musím konstatovat, že jste lhář a demagog, který se snaží pana Čiperu v této diskuzi očernit a poškodit jeho jméno. To je opět na hraně zákona a divím se správci této diskuse, že Vaše hanlivé příspěvky ponechává na těchto stránkách. Pokud byste takto vystupoval pod pravým jménem na veřejnosti, pravděpodobně byste se dostal do střetu se zákonem. Trestnou činností je "křivé obvinění, šíření pomluvy, poškození dobrého jména, poškozování cizích práv, nabádání k páchání trestné činnosti, šíření poplašné zprávy atd.". Tu Vy ovšem nepácháte, vy pouze šíříte své názory, že :-) A ještě k Vaši poznámce, že asi nežiju v tomto světě. K Vašemu překvapení - nežiji ve Vašem světě. Naštěstí žiji mezi slušnými lidmi, kteří se nepomlouvají, jsou slušní a navzájem si pomáhají (kromě jiného pomáhají i vozíčkářům). Přeji Vám příjemné odpoledne a hezký večer.

P.S. k Vašemu příspěvku z 14:15 cituji:
"v této republice již my skoro nic nevyrábíme, děláme jen v montovnách zahraničních firem, neumíme si již ani vypěstovat brambory,a odchovat dobytek, a jen vršíme nesplatitelné dluhy". Tohle je opravdu blábol, nezlobte se. Pohybuji se po celé naší zemi v rámci své profese a zatím jsem viděl jenom továrny, které vyrábějí, a zemědělce, kteří osévají pole a chovají skot. Pokud byste věděl o nějaké montovně, dejte mi vědět, zajedu se tam podívat.
09. 01. 2014 | 16:34

gaia napsal(a):

Občan

Ale jak jsou ještě agresivní, když na to někdo upozorní, nebo chce vysvětlení.

Tedy ještě se mi nestalo, aby se kvůli mému diskutováno jinde do mne někdo takto pustil.
09. 01. 2014 | 16:35

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro GAIA:
Taky to nechápu, že se do Vás takto pustili kvůli Vašemu diskutování :-)
09. 01. 2014 | 16:54

Kdo lže, ten i krade napsal(a):

K 31.12.2010 bylo v ČR zaměstnáno 12 100 OZP s těžším postižením(plný invalidní důchod). http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/ainformace/77D200489915
Z celkového počtu 217 536 je to 5,6%. Z toho cca polovinu na chráněných dotovaných místech ( více méně uměle vytvořených). Jestli je to málo nebo moc ať si zodpoví každý sám. Na Prahu tak připadá 1100 až 1200 zaměstnaných OZP s těžším postižením (500 až 600 na otevřeném trhu práce). Tento údaj je zarážející, když si člověk uvědomí, že je v Praze 10 poskytovatelů Podporovaného zaměstnávání, kteří ročně, stejně jako Asistence o.s. vykazují desítky nově zaměstnaných OZP s těžším postižením.
Ve skutečnosti ČUPS (Česká unie pro podporované zaměstnávání) ve své statistice uvádí 428 osob umístěných na stabilní pracovní místo na otevřeném trhu práce za rok 2012. Těchto 428 osob ovšem umístí 54 poskytovatelů PZ v celé ČR. Na jednoho poskytovatele tak připadá 8 úspěšných klientů za rok. Žádné desítky.
Podporované zaměstnávání je mnohem zajímavější než osobní asistence.
09. 01. 2014 | 17:10

resl napsal(a):

komouš na mě a neo plivnul, zachrochtal, změnil nick a utek se schovat pod stůl. obvyklý výkon na soudruha ze 70. a 8O. let.
09. 01. 2014 | 17:56

Občan napsal(a):

To "kdo lže, ten..."

ČUPZ (příkladmo):
Agentura pondělí - 10-19 zaměstnanců, SD 2007-2012 10 mil. Kč
Diakonie ČCE Litoměřice - 100-199 zaměstnanců, SD 2007-2012 59 mil. Kč
APLA Praha - 100-199 Zaměstnanců, SD 2006-2012 78 mil. Kč
APLA Jihlava - 10-19 zaměstnanců, SD 2006-2012 41 mil. Kč
APPN o.s. Praha - 25-49 zaměstnanců, SD 2006-2012 34 900 000.- Kč
Asistence o.s./o.p.s. - 25-49 zaměstnanců, SD 2006-2013 36 400 000.- Kč
Český Západ - 20-24 zaměstnanců, SD 2006-2012 22 mil. Kč
Česká abilympijská asociace - 50-99 zaměstnanců, SD 2006-2012 16 mil. Kč
Fokus Vysočina - 100-199 zaměstnanců, SD 2000-2013 73 mil. Kč
Mesada Písek - 20-24 zaměstnanců, SD 2002-2012 24 500 000.- Kč
Green Doors Praha - 25-49 zaměstnanců, SD 2006-2013 32 000 000.-Kč
Rytmus Praha - 50-99 zaměstnanců, SD 2002-2012 111 mil. Kč
Spolu Olomouc - 20-24 zaměstnanců, SD 2004-2013 34 mil. Kč

Celkem má ČUPZ 54 členů.
Ze stránek členů nelze zjistit, kolik VLASTNÍCH zaměstnanců je zdravotně, tělesně nebo mentálně postižených, ani kolik pracovních míst pro zdravotně, tělesně a mentálně postižené vytvořili nebo získali u jiných zaměstnavatelů.
Za cca 6 let spolykalo jen těchto 54 "neziskovek" úctyhodných 1,4 mld. Kč, aniž bychom mohli přesně zjistit, ČÍM KONKRÉTNĚ vlastně postiženým přispěly, KOLIK TRVALÝCH pracovních míst s ŘÁDNOU PRACOVNÍ SMLOUVOU vytvořily nebo získaly (často jde totiž o krátkodobé brigády na DPP nebo DPČ - obvykle pouze po dobu trvání "proudžektu").
Částka je o to pozoruhodnější, že ČUPZ vlastně teprve připravuje "velikolepý proudžekt" - http://www.unie-pz.cz/2-o-nas/9-projekty.html. Ovšem stihlo to už s "1-5 zaměstnanci" zblajznout 1,9 mil. Kč na např. "Mezinárodní spolupráci v soc. zabezpečení".

O "účinnosti" podporovaného zaměstnávání svědčí statistika (byť zoufale neúplná):
http://www.unie-pz.cz/3-podporovane-zamestnavani/87-statisticke-udaje-o-pz-v-cr.html
Zejména je pozoruhodný údaj o strmém poklesu jak pracovních míst v PZ, tak klientů, při NEklesajícím počtu agentur a RŮSTU nákladů na ně.
09. 01. 2014 | 19:01

Občan napsal(a):

Jaromíre Procházko,
vše, co jsem zde uvedl, jsou údaje z Obchodního rejstříku a evidence ekonomických subjektů ARES (MF ČR) a evidence dotací ze SR CEDR (MF ČR), případně výňatky z výročních zpráv a tiskovin "neziskovek".
Pokud takové údaje považujete za lži nebo "jedna paní povídala", pak jste zřejmě velmi finančně zainteresován na tom, aby se o "neziskovkách", jejich financování a efektivitě nemluvilo.
09. 01. 2014 | 19:18

Sobol napsal(a):

Myslím že čím více konkrétních údajů tady někomu předložíte, tím víc uslyšíte nadávak o frustrovaných komunistech kteří nikomu nepřejí úspěch.
Je to marné, je to marné, je to .....
Oni prostě pravdu slyšet nechtějí.
Asi jsou na těch zlodějinách sami zainteresovaní
09. 01. 2014 | 19:46

Z. Karamaz napsal(a):

Je jasné, že Občan (a další), kteří tu kydají hlínu do všech směrů, nikdy neodhalí svou totožnost a pod svá tvrzení se nepodepíší, protože by mohli být trestně stíháni pro pomluvu a poškozování dobrého jména.

Kde má důkazy, aby mohl tvrdit tvrzení typu "... stihli od r. 2006 do r. 2009 vysosnout ze SR příjemných ..." (nebo Sobol v posledním příspěvku "Asi jsou na těch zlodějinách sami zainteresovaní")? Nehledě na to, že pokud sami ví o trestném činu, a neohlásili ho, jsou sami stíhatelní, protože se dopouštějí takzvaného Neoznámení trestného činu.
09. 01. 2014 | 20:12

Jaromír Procházka napsal(a):

Vážený Občane,
nepochybuji o Vašich zdrojích, jste mistr ve vyhledávání informací na internetu, o tom není pochyb. Pochybuji ovšem o tom, že jste schopen získané informace zpracovat a správně interpretovat. Např. Vaše podivování se na začátku diskuse, že se občanská sdružení (o.s.) mění na obecně prospěšné společnosti (o.p.s.,)opět svědčí (nezlobte se) o Vašem malém rozhledu. Na internetu byste určitě našel, že důvodem této změny je změna občanského zákoníku a další spousty zákonů. Občanská sdružení se musí transformovat buď na o.p.s., nebo na družstva, ústavy nebo spolky. Ve Vašem podání se zdá, že stále hloubáte nad tím, kam mizí v neziskovkách peníze. Tak tedy můj názor:
a) pokud se týká peněz sponzorů, tak to opravdu není Vaše věc, jak s nimi jednotlivé neziskovky nakládají, to je věc těch konkrétních sponzorů, aby si své peníze, věnované neziskovému sektoru, kontrolovali.
b) pokud se týká peněz vydělávaných některými neziskovkami (ano, i neziskovky si mohou část peněz na svůj provoz vydělat vlastní činností, to jistě víte), je jejich kontrola v moci dozorčích rad konkrétních neziskovek, ne Vaše.
c) pokud se týká státních a obecních dotací, je jejich kontrola v moci státních resp. obecních kontrolních orgánů, které také neziskovky kontrolují. Tohle jsou zřejmě peníze, o které se zajímáte. K tomu Vám poskytnu podrobnější vysvětlení, nicméně jedná se opět o informace, které jste si mohl zjistit na internetu a příp. dotazem u neziskovek a nemusel jste se svými nekonečnými dotazy obtěžovat zde. Pokud jste činný v neziskovce a sháníte peníze z veřejných zdrojů, musíte si najít vhodný dotační titul, který je blízký vaší činnosti. Pak musíte napsat konkrétní projekt a podat ho do veřejné soutěže. Pokud tam uspějete a obdržíte dotaci, musíte podepsat s poskytovatelem dotace smlouvu o podmínkách čerpání finančního příspěvku. Ve smlouvě je přesně specifikováno, na co a za jakých podmínek můžete finanční prostředky použít. Po vyčerpání peněz musíte předložit konečné vyúčtování doložené účetními doklady. Toto je poskytovatelem dotace zkontrolováno a v kladném případě odsouhlaseno. V záporném případě musíte dotaci nebo její část vrátit. Někdy dostanete dotační peníze až zpětně po dokončení projektu. Peníze se tedy nemohou ztratit, jak si Vy a někteří další myslí. Když tedy dostanete dotaci, nemůžete si za získané prostředky koupit co chcete nebo je nemůžete utratit za mzdy dle svého uvážení ani je nemůžete jen tak někam poslat. Vždy musíte vykázat, za co jste je utratil.
A teď ještě jak poznáte slušnou neziskovku od podezřelé neziskovky. Ty slušné zveřejňují výroční zprávy (ostatně to vyplývá i ze zákona) a zveřejňují i výsledovky a rozvahy a informují o svých akcích a činnosti, obvykle formou webu. Dále Vám musím vysvětlit, že skutečnost, že neziskovka obdrží nějaké dotace nebo sponzorské dary neznamená, že má tyto peníze volně k dispozici a že je představitelé neziskovek bezhlavě utrácejí. Neziskovky mají totiž vedení a dozorčí radu a vedou účetnictví a podávají daňová přiznání jako normální společnosti. Pokud máte podezření, že některé neziskovky hospodaří podle Vás neprůhledně, prohlédněte si nejprve jejich výroční zprávy a weby, pak kontaktujte jejich představitele a vzneste konkrétní dotazy. Slušné neziskovky Vám jistě rády odpoví. Nicméně jako slušný člověk, který zřejmě jste, nehažte všechny do jednoho pytle na podobných diskusích jako je tahle, anonymně nepomlouvejte kdekoho na základě informací, které jste vyčetl někde na internetu. To že někdo dostane dotaci ze státního rozpočtu neznamená, že je lotr a dotaci zpronevěřil nebo na ní zbohatl. Navíc údaje ,které čerpáte z veřejných zdrojů, by měly být z Vaší strany poskytovány kompletně a v souvislostech a ne nahodile a bez souvislostí a s mnohdy nenávistnými komentáři. To potom vede nezúčastněné jako jsem já k závěru, že šíříte v diskusích nepravdivé, resp. zavádějící informace. Takže pokud zjistíte, že Asistence o.p.s. dostala dotaci, zjistěte i na jaký konkrétní projekt, podívejte se na jejich výroční zprávu a spíš se snažte zhodnotit, zda projekt byl smysluplný. A mnoho neziskovek není založeno proto, aby zaměstnávaly postižené nebo aby vytvářely pracovní místa. Cíl a činnost neziskovek je vždy napsána v jejich (veřejně dostupných) stanovách. (..pokračování...)
09. 01. 2014 | 20:18

Jaromír Procházka napsal(a):

(...pokračování...) A pokud se týká mé finanční zainteresovanosti na tom, aby se o neziskovkách a jejich financování nemluvilo, jste opět na omylu. Na tuto diskusi jsem se dostal čirou náhodou, a k tomu abych zde napsal pár řádek jste mne přiměl Vy, Gaia, Sobol a V.K. svými příspěvky, z nichž některé jsou podle mého dost nenávistné a některé jsou k pobavení hloupostmi, které obsahují. Víc už zde asi psát nemohu, protože se musím živit poctivou prací a studiem odborné literatury. Přeji Vám pěkný večer i celý letošní rok a přeji, aby se Vám dobře diskutovalo.

Jaromír Procházka

P.S. Musím se přiznat, že se asi začnu zajímat o některou konkrétní neziskovku podporující vozíčkáře a dám jim sponzorský dar. Někteří diskutující na tomto blogu (třeba paní Chroboková a pan Bitman) mne přesvědčili, že v neziskovkách je určitě spoustu slušných, poctivých a vzdělaných lidí, kteří to s podporou vozíčkářů myslí vážně. Opravdu jim fandím :-)
09. 01. 2014 | 20:18

Občan napsal(a):

Nemáte pravdu, pane Procházko.
Občanská sdružení se mění na spolky - viz. § 214 NOZ a § 3045 NOZ.
Na o.p.s. se přeměnit MOHOU, ale nemusejí.
Dtto zákon č. 68/2013 Sb.
-------------------------
Ale to jste si klidně mohl ušetřit amortizaci klábosnice i prstů.
Já po tom, co jste vyplodil, už vůbec nepochybuji, že jste hmotně zainteresován na tom, aby se o financování, činnosti a efektivitě "neziskovek" nemluvilo a aby v tom nikdo nešťoural :o)))
09. 01. 2014 | 20:44

Jaromír Procházka napsal(a):

Pane Občane,
nevidím žádný důvod, proč by se o.s. nemohly změnit na jakoukoliv jinou právní formu, kterou povoluje zákon. Většinou je důležitý obsah, ne forma. Např. u člověka moc nezáleží na tom, jak vypadá, jestli je brunet nebo blonďák, jestli je malý nebo velký a pod. Záleží na tom, jaký je člověk, jaký má charakter a vlastnosti, jak je vzdělaný, zda je zlý nebo hodný. A stejné je to i u právnických osob, tedy společností a sdružení. Jsem rád, že jste přešel v diskuzi do slušného tónu. A v neziskovkách se klidně šťourejte jak chcete, jen dejte pozor, aby Vám pak nepřezdívali "Šťoura", nick Občan přece jen zní trochu lépe :-)
09. 01. 2014 | 21:27

Martin Bitman napsal(a):

Ono je sice hezke, ze se tu ohanite cisly, ale pokud by cele pomahajici profese byly jen o cislech,tak se moc daleko spolecnost neposune. Mel byste se zamerit na to, jakym zpusobem ty organizace prece penize pouzily.

Nemusi se jen jednat o Vami nenavidene podporovane zamestnavani. Nestatni neziskove organizace (NNO) - tedy konkretne u oboru pomahajicich profesi - pokryvaji spoustu cinnosti, ktere jsou v republice potreba. Sluzby osobni asistence, volnocasove aktivity, nakupy kompenzacnich pomucek, vzdelavaci kurzy, chranene bydleni, chranene dilny (zejmena pro osoby s tezkym kombinovanym postizenim), denni stacionare a mnoho dalsich. Zda se Vam toto opravdu zbytecne? Myslite si, ze vsechny tyto veci stoji malo penez? Staci se podivat na ceny elektrickych voziku, polohovacich posteli (do stacionaru), zapujceni auta pro volnocasove aktivy atd. Domnivam se,ze se u nas utraci za mnohe veci, ktere jsou uplne zbytecne a to nikoho netrapi.

Opravdu, prijdte osobne. Prijdte se podivat na klienty a rict jim do oci,
ze jsou NNO zbytecne,nebot dostavaji moc penez, jsou spatne nastavene.
A pokud prijdete na verejnost s nejakym prevratnym navrhem prerozdelovani penez a
financovani NNO,jiste budeme radi.
S pozdravem,
Martin Bitman
09. 01. 2014 | 21:47

Martin Bitman napsal(a):

Jeste bych chtel k predchozimu prispevku dodat, proc vubec NNO prispiva na kompenzacni pomucky, kdyz si clovek plati zdravotni pojisteni. Je to z toho duvodu,ze osoby s postizenim maji narok na vozik jednou za 5 resp. 7 let (mech. a elektr.vozik). Pochopitelne vam musi byt jasne, ze pri dennim pouzivani, je to naprosto nedostacujici. Stejne tak vam pojistovna neproplati mechanicky, pokud jiz mate elektricky. To,ze vse je pouze v zakladni vybave, nemusim asi dodavat. Neziskove organizace,nadace aj. se v tomto smeru snazi osobam s postizenim pomoct. Chcete odsoudit vsechny spolecnosti s vynikajicim jmenem a uspechy? Konto bariery, Nadace VDV, Nadace 97 aj?Ze dostavaji vysoke dotace?
09. 01. 2014 | 22:08

Kamila Chroboková napsal(a):

Vážený pane Procházko,

i když tuto diskusi sleduji z důvodu, zda se tady nehází další prapodivná špína na naše sdružení z absurdně poskládaných (byť pravdivých) informací, zařekla jsem se, že mezi názory této nevzdělané a zakomplexované sebranky již ničím nepřispěji. Nezbývá mi ale, než každou hodinu obdivovat Vaši nekonečnou trpělivost s touto zvláštní skupinkou anonymů.

Mockrát Vám děkuji. Zejména za to, že se tu perete za jména nás čestných, nic z toho nemáte a ještě riskujete, že přijdete o nervy. Moc si toho cením. A naši dobrovolníci určitě taky. Za týden jedene s dětmi na hory a pak na spoustu dalších akcí, doufám, že se někde potkáme. A taky doufám, že už budu potkávat jen tak bezva lidi, jako jste vy.

Na celou tuto diskusi už se vykašlete. Nemá to podle mne smysl. A jestli si tohle všechno jednou někdo celé přečte, bude mu určitě hned jasné, jak to všechno je.

Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji příjemný vstup do nového roku. Snad už Vás letos nepotká další srážka s tatarem.

Hezký den!

Kamila Chroboková
09. 01. 2014 | 22:37

Rams napsal(a):

Před lety, nemaje k dispozici auto, jsem vytáhl dvoukolák a šel nakoupit do stavebnin. Sice je to nesrovnatelné, ale zjistil jsem, že jako chodec si neuvědomuji problematické věci.
S nakoupeným dvoumetrákovým zbožím jsem zápasil s obrubníky u přechodů, rozdílnými výškami chodníku způsobenými záplatami. Dále příliš úzké chodníky, parkující auta, nákladní automobil zásobování přes celý chodník. V Praze umocněné značnými vzdálenostní a převýšením.
P.S. 1) Náklad jsem dotlačil domů 2)Já vím,že jezdit s vozíkem by se na chodníku nemělo, ale zkuste to na čtyřproudové komunikaci.
10. 01. 2014 | 00:57

vasja napsal(a):

Sluníčka.
Hodně keců, mélo čísel, málo konkrétních odpovědí.
To by vám teda šlo.
Amen.
10. 01. 2014 | 04:26

Sobol napsal(a):

To Bitman, Procházka, Chroboková
když se někdo angažuje v "humanitární" oblasti, naprosto to NEZNAMENÁ že bychom NESMĚLI diskutovat o jejich efektivitě a smysluplnosti, zejména když to platíme desítklami miliard z našich daní
10. 01. 2014 | 07:24

gaia napsal(a):

Sobol

No nesmíme, tady se může jen držet hubu a krok. Horší než za totality a to vás ještě nazvou komunistou .

Ale mluvit uměj krásně, jedno oko nezůstane suché, škoda jen že fráze o ničem.
10. 01. 2014 | 07:52

neo napsal(a):

gaia:

když ono je to tak jednoduché navážet se do postižených, to vy umíte. Lidi nazývat sockami pokud nemaj 50 000 měsíčně a každý rok nové auto... to by vám šlo.

Nemáte ani "koule" na to psát pod jednou přezdívkou. Vaše ubohé a trapné výkřiky musíte schovávat za jiný nick.

ještě jste mi nenapsala, co tak arogantního jsem ve svých příspěvcích uvedl.
10. 01. 2014 | 08:53

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro VŠECHNY:
Je to jako házet hrách na zeď. Myslím, že jsme se tady pokoušeli dostatečně jasně vysvětlit, kde a jakým způsobem se požadovaná čísla dají sehnat. Myslím, že všem normálně myslícím lidem je jasné, že v takovéto internetové zpola anonymní diskusi není prostor zveřejňovat výsledovky a rozvahy jednotlivých neziskovek. Takže pokud někdo chcete nějaká čísla, kromě veřejně dostupných rejstříků (v nich se nejlépe vyzná pan Občan, tak se obracejte na něj), obraťte se přímo na jednotlivé neziskovky. Návod jsem vám popsal v předešlém poněkud obsáhlejším příspěvku. Pokud někdo tento návod nepochopil, nepochopí asi ani čísla, která by chtěl vidět. ostatně osobně pochybuji, že anonymní přispěvatelka Gaia je dostatečně vzdělaná, aby byla schopna rozluštit výsledovky a rozvahy neziskovek. Protože svět není tak jednoduchý, jak nám sděluje pan Občan ve svých číslech. A není ani tak zlý a ošklivý, jak nám sdělují přispěvatelé K.V, Gaia a ostatní. Přeji vám pěkný den :-)
10. 01. 2014 | 09:33

vasja napsal(a):

Kdyby byl pan Čipera moudrej, tak by utřel všem nos replikou:
"Mám pod palcem 200 lidí, a ty "osobně odasistentujou" 100 vozejčkářů a stačí mi na to 12 a půl Melouna. Znáte někoho lepšího, levnějšího a produktivnějšího?
:-))
10. 01. 2014 | 10:45

gaia napsal(a):

vasjo

dnes si každá MISS, co vyhraje nějakou okresní soutěž hned zakládá nadaci nebo neziskovou na pomoc kdekomu, taky mám už pocit, že začínají docházet potřební.
Když bude víc neziskovek, než potřebných, tak se o ně samozřejmě musí poprat a pak takové promo je důležitější, než nějaká pomoc, navíc, ten potřebný bude potřebovat těch neziskovek taky hafo, protože jedna mu zajistí to, druhá ono a na tamto nesežene třeba nikoho, jen bude pořád solit a solit a ta neviditelná ruka trhu, která by zjednala rovnováhu pořád nikde.
Svět není jednoduchý,ale pro neziskovky začíná být zlý, když jich je víc, než těch potřebných.

A paní Chroboková mi připomíná spíš poslance Haška nebo Ratha, kteří stihnou tolik funkcí a komisí, že normální člověk by musel být superman,aby tolik úvazků jen stihl nebo si stačil zapamatovat.
10. 01. 2014 | 12:09

resl napsal(a):

ta komoušská sebranka je pořád stejná. hrubá, nevzdělaná, prolhaná, necitlivá. správní křupani ke správnému hradnímu křupanovi patří. snad se dočkáme konce buranů v Čechách už brzy.
jen pro křupany, nejvíc peněz rozdala nadace charty 77 a manželů Havlových a můžete bolševická čeládko začít řvát, jak chcete, zůstáváte osamoceni s mužikem v láptích a rudou minulostí, kterou vám nikdo nesmaže.
10. 01. 2014 | 12:18

Bestia triumphans napsal(a):

Paní Chroboková:
Ta skupina anonymů, která se tu do Asistence naváží, není zase tak veliká, jde vlastně o dva až tři lidi.
Občan je starý známý kverulant, který umí hledat na internetu, ale méně už přemýšlet. Jeho životním posláním je někoho nasírat, víc neumí, o to více mu to jde.
K.V. zde vystupuje pod vícero nicky jako Sobol atakdále a vytváří tím dojem větší skupiny. Nedávno tady pochválil Adolfa Hitlera, to jen tak na dokreslenou, co to je za existenci.
Tuto povedenou trojici občas doplňuje Gaia, také stará známá osoba, poněkud jednoduchá a nevzdělaná.

Jaromír Procházka a Martin Bitman:
Díky za trpělivost a uvádění dezinformací na správnou míru.
Znova opakuji, pod vícero nicky se skrývá jeden frustrovaný člověk, není to zase takové zlé.
:-)
10. 01. 2014 | 12:32

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro GAIA:
Paní nebo slečno Gaio, nevím proč se navážíte do slečny Chrobokové, kterou zřejmě neznáte. Je to vulgární nechutný osobní útok, plný zášti, jedu a osobní nenávisti. To svědčí o Vaší zlé a bezcharakterní povaze a frustraci a zamindrákovanosti, a zřejmě i o minimálním vzdělání a vychování. To že Vás někdo v životě vychovával neznamená, že jste vychovaná. Naopak jste vulgární, drzá a nevychovaná zbabělá bytost, která musí v diskusích vystupovat pod anonymními přezdívkami a plivat a špinit druhé. Je mi Vás z celého srdce upřímně líto. Přesto Vám přeji pěkný den.
10. 01. 2014 | 12:34

vasja napsal(a):

gaia

erikcipera napsal(a):
Nebudu obhajovat práci Asistence, rozpočet Asistence, smysl Asistence, svědomí v tom mám naprosto čisté....

Místo aby před lajkama trpělivě obhajoval, vysvětloval, tak sem poslal houf sluníčkářů a dokonce aj pan Hitler byl exhumovanej :-)))
A páč je svět plnej zlodějů a vyžírek /Gross byl taky čistej jak křišťál) a on nehodlá nic, a asi má důvod, tak má co mu patří.
10. 01. 2014 | 12:49

gaia napsal(a):

Jaromír Procházka

Vy budete taky pěkný kousek, něco jako resl nebo neo. (styl příspěvku tomu napovídá)

To co píšete vy o mne, můžu také klidné napsat o vás, ale takto se nemám zapotřebí snižovat, ostatně nejde vůbec o vás ani o nějakou slečnu Chrobokovou, která sem zde své funkce a komise napsala sama.
Že nechápete psaný text je váš problém,nikoli můj.
A že ztrácíte glanc, když vám docházejí argumenty, též.
10. 01. 2014 | 12:53

gaia napsal(a):

vasja, jen aby vás nepodezříval, že jste sem všechny příspěvky napsal vy a že jste jedna a táž osoba a ještě nevzdělaná.
Zřejmé podmínkou ,aby si vás Asistence všimla, musí byt 10 VŠ a dokonalé ovládání jazyka Ptydepe
10. 01. 2014 | 12:57

Sobol napsal(a):

Pane Procházko, já si ty údaje čiperovy neziskovky docela nastudoval
Pořád existují jednoduchá manažerská pravidla. Podělím peníze Z NAŠICH DANÍ počtem klientů, počtem odpracovaných hodin ( ani neřeším jak byly "odpracovány"), počet hodin na 1 klienta, počet hodin na 1 zaměstnance, počet korun na 1 klienta, počet zaměstnanců na 1 klienta, atd atd.
A pořád vycházejí dost DĚSIVÉ údaje.
A to ještě si opravdu neumím představit
- jak chcete asistovat někomu při hledání A UDRŽENÍ práce. Buď má zaměstnavatel zakázky, peníze z tržeb a je s prací spokojen, a pak si zaměstnance váží a drží ho , nebo něco z toho není a pak můžete asistovat, lézt po hlavě a odrážet se i ušima, musí se stejně propouštět
- proč zrovna 100 klientů když ČIpera ani nechce pustit údaj kolik vozíčkářů v Praze je.
Je to jenom výjeb za naše peníze pro zavedenou partičku známých?
- proč mezi zaměstnanci nejsou vozíčkáři?
.
Pořád dokola- 3 vozíčkářky jako telefonistky na dispečingu na směny, ve volném čase budoub dělat administrativu, pár speciálních aut pro vozíčkáře se zdatnými šoféry = UŽITEČNÁ SLUŽBA, když budou garantovat že při objednávce X hodin dopředu bude dojezdová doba +-20 minut, a odvezou, pomohou kamkoliv. Za ty peníze by to muselo jasně fungovat
Bylo by potřebné po celém státě, a uživili by se i na volném trhu, možná s minimální dotací aby to pro vozíčkáře nebylo moc drahé.
To by ale byla POCTIVÁ A UŽITEČNÁ PRÁCE S KONKRÉTNÍ ZODPOVĚDNOSTÍ, do toho se ale neziskovkám jaksi nechce
10. 01. 2014 | 13:00

gaia napsal(a):

proč každá miska hned po zvolení zakládá nadaci nebo neziskovou a proč i reslem zmíněný Havel s Olgou, když se dostali k lizu, tak první, co bylo, že založili nadaci a začali vybírat od lidí na gama nůž, když zrovna tihle 2 vůbec neměli zájem někomu pomáhat a šlo jim jen o sebe?

A proč ty dívenky hledalý zrovna bezbariérovou hospodu, když by jistě mohly hledat daleko užitečnější lokality pro vozíčkáře.
A obrubníky nám taky neberte, to je v prostoru docela užitečná věc.
10. 01. 2014 | 13:15

vasja napsal(a):

gaia napsal(a):
proč každá miska hned po zvolení zakládá nadaci nebo neziskovou a proč i reslem zmíněný Havel s Olgou, když se dostali k lizu, tak první, co bylo, že založili nadaci...
-------------------
Gaia.
Měl sem kamaráda, kterej hnedle po tom co byl zvolenej starostou, tak udělal s pár známejma "neziskovku".
Pak byl 4 roky poslancem a "neziskovka" dál fungovala. Jakmile nebyl znovu zvolenej, tak milá "neziskovka" skončla.
Po celou dobu existence neměla ani internetový stránky. :-))
Nepochybujte o tom, že "dary" přicházely a že byly řádně mezi funkcionáře rozdělovaný.
Totiž neziskovky jsou nejlepší pračkou pro úplatky a jinou špínu.
Ale pan Čipera se diví, že lidi chtěj vědět.


------
10. 01. 2014 | 13:37

Bestia triumphans napsal(a):

Gaio:
Paní Chroboková je ve svém životě svému okolí užitečná.
Pochybuji, že vy ano.
10. 01. 2014 | 13:39

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro VASJA:
Pokud jsem dobře informován, Václav Havel s manželkou Olgou se dostal "k lizu" jak vy píšete tak, že mu stát vrátil majetek, o který komunisté po válce okradli jeho rodinu. A protože byl bezdětný, část svého majetku rozdal prostřednictvím nadace. Nechápu, co je na tom špatného. Rozdat svůj osobní majetek na dobročinné účely zasluhuje poděkování a úctu. A pokud porovnáváte neziskovku Vašeho kamarád, kterou zřejmě používal na nějaké nekalé praktiky, se slušnými neziskovkami, je to stejné, jako by někdo Vás přirovnával ke zloději nebo vrahovi na základě toho, že máte stejnou barvu vlasů nebo stejné křestní jméno. Jinak obrubníky jsou opravdu šikovná věc, Gaie je nikdo nebere, pan Čipera má zřejmě snahu vybudovat nájezdy na ně, a ne je rušit :-)
10. 01. 2014 | 14:03

gaia napsal(a):

Bestia triumphans

každý živý tvor má nějaký význam a dělit je na užitečné, užitkové a škodlivé, je jen lidský konstrukt, neodpovídající skutečnému významu v přírodě

Jaromír Procházka

vy fakt veříte tomu, že Havel dal někdy někomu něco ze svého?
Vždyť i rákosí ve větru tenkrát šeptalo, o provizi od firmy 7 melounů do kapsy
10. 01. 2014 | 14:26

gaia napsal(a):

vždyť ty holky nahoře píší, že ani sjezd z chodníku nic neřeší
Jedním z nejtěžších okamžiků byl první sjezd z obrubníku. Viděla jsem ho, ale sama jsem ho překonat nemohla. Byla jsem teď plně závislá na Milanovi, který mi dělal asistenta
bezbarierovost je podle nich bez obrubníku, alespoň tak já to jejich povídání chápu.
10. 01. 2014 | 14:35

Bestia triumphans napsal(a):

Gaia:
Tím se jen pokoušíte zakrýt to, že se ve svém životě realizujete jen špiněním a pomlouváním druhých. Zakrýváte tím vlastní prázdnotu a zbytečnost, ale marně.
10. 01. 2014 | 14:37

gaia napsal(a):

Bestia triumphans

to bych o vás mohla napsat taky, navíc ještě freudovsky, proč jste si vybral právě takový nick.
10. 01. 2014 | 14:49

vasja napsal(a):

Jaromír Procházka
V příštim blogu pan Čipera zveřejní svojí mandátní smlouvu, nebo jakou má a odkleptnutý odměny. A budem pokrečovat. :-)
10. 01. 2014 | 15:30

Jaromír Procházka napsal(a):

VASJA
No a současně v tomto příštím blogu zveřejní též VASJA svou pracovní smlouvu, nebo jakou má a odklepnutý odměny. A budem pokrečovat. :-)
10. 01. 2014 | 16:38

Sobol napsal(a):

Od pžíznivců pana Čipery už tu je hodně popsaného prostoru, často i nenávistné nadávky, ale pořád ne jediný argument který by skutečně nějakou činnost řádně obhájil- podle pravidla udělali jsme za minulý rok konkrétně toto, s takovými náklady, kdo to umíte levněji přijďte
10. 01. 2014 | 16:42

gaia napsal(a):

jsou pěkně nenávistní, ještě aby se jich ti postižení báli. To taky byl případ, že v ústavu personál mlátil své svěřence pod závojem, že se o ně starají.
10. 01. 2014 | 17:10

vasja napsal(a):

Jaromír Procházka
Když budu mít sosák zasunutej do veřejnejch rozpočtů a budu chtít ještě, budu to brát jako svojí povinnost. Žádná slušná neziskovka se tim určitě netají.
A pan Čipara to cejtí taky tak :-)
10. 01. 2014 | 17:40

Anděl, který vás chrání :-) napsal(a):

„Člověk se plně projeví teprve tehdy, když změří své síly s nějakou překážkou." Antoine de Saint-Exupery, citace z knihy Země lidí
11. 01. 2014 | 00:38

Kdo lže, ten i krade napsal(a):

http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=2368
Máme tedy jako občané povinnost převzít odpovědnost za všechny ty statisíce lidí, kteří pomoc potřebují?
- Já jsem velký zastánce sociálního státu. Ale co to dnes je? Základem je jistý demokratický étos, tedy společné vědomí lidských hodnot. Ovšem z nás se stali trochu vyčůránkové. Nekřičí se – pomozte nám z těžkých situací, abychom třeba mohli normálně žít a pracovat, ale křičí se – dejte nám peníze na naši těžkou situaci. Nechci zjednodušovat, ale po desítkách let praxe, vždyť už se ani nepamatuji, jak dlouho mám pracovnu v Jedličkově ústavu, dobře vím, že mnohé stavy jsou alespoň částečně zvratné, že to, čemu běžně říkáme invalidita, je mnohdy objektivně řešitelné. Ovšem s námahou, potem a disciplínou. Takže pomáhejme, jak to jen trochu jde, ale zároveň buďme otevření a přiměřeně i tvrdí nebo nároční – tady si můžeš pomoci sám, tuhle situaci se naučíš zvládnout, tato podpora je jen dočasná, a když se opravdu budeš snažit, za čas ji potřebovat nebudeš.
prof. MUDr. Jan Pfeiffer, Dr.Sc.
11. 01. 2014 | 07:18

K.V napsal(a):

Kdo lže 7,18- naprosto perfektně řečeno. Všichni křičí o nároky a práva, povinnost, práce, starat se sám o sebe a nebýt na obtíž je dnes bráno jako ošklivý komunistický zločin.
.
Zbývá jenom dodat kolik zbytečných neziskovek tu vzniklo, aby se hraním na humanisty přiživily na státních dotacích.
Přínos pro potřebné žalostně nízký, často bohužel i přímo škodlivý , např u "začleňování cigánů" to jenom páchá škody
11. 01. 2014 | 08:46

Doyl napsal(a):

Pane Čipera, krásná práce. Díky.
12. 01. 2014 | 18:31

K.V napsal(a):

Doyle, ještě ho požádejte kdyby ji laskavě dělal za své, nebo kdyby šel normálně na trh s konkrétní užitečnou ponmocí pro vozíčkáže.
Parazitní neziskovky tu až do roku 1989 neexistovaly, a nejsou potřebné ani dnes. Potřebná je poctivá práca.
Lidi se musí uživit svojí prací, nikoliv žebrotou u Armády spásy a u neziskovek. A práce kterou by zvládli i vozíčkáři je na světě více než dost
12. 01. 2014 | 18:36

Doyl napsal(a):

Pane K.V do roku 1989 tu neexistovalo věcí. Naštěstí je to dnes jinak. A je to dobře.
12. 01. 2014 | 19:54

Občan napsal(a):

Martin Bitman napsal(a):
"Jeste bych chtel k predchozimu prispevku dodat, proc vubec NNO prispiva na kompenzacni pomucky, kdyz si clovek plati zdravotni pojisteni...
...Neziskove organizace,nadace aj. se v tomto smeru snazi osobam s postizenim pomoct. Chcete odsoudit vsechny spolecnosti s vynikajicim jmenem a uspechy? Konto bariery, Nadace VDV, Nadace 97 aj?Ze dostavaji vysoke dotace?
09. 01. 2014 | 22:08"

1) "NNO" na nic SAMY OD SEBE nepřispívají.
"NNO" kompenzační pomůcky půjčují ZA ÚPLATU, přičemž na jejich zakoupení dostávají dotace.
Čas od času uspořádají sbírku, z jejíhož výnosu (po odečtení nákladů) přispějí tu a onde dle vlastního uvážení. V takovém případě ovšem nepřispívá "NNO", ale lidé, kteří jí na konto poslou peníze. "NNO" jenom udělá skvělé selfpromotion sobě a pár spřáteleným ".ereblitám".
Náklady na uspořádání sbírky, zejména je-li spojena s nějakou "charitativní" akcí bývají pozoruhodné. Rauty, reklama, "cesťáky" vyplacené "bezplatně" účinkujícím umělcům i "umělcům" apod.

2) Tak je vezmeme pěkně popořadě:
"Sdružení přátel Konta bariéry" - SD 2002-2013 11 mil. Kč (vše "program podpory občanským sdružením a humanitárním organizacím")
Nadace Charty - Konto bariéry - 2006+2010 19 100 000.- Kč ("EPH Norsko")
VDV - státní dotace nedostává. Financuje jej ČSOB vč. některých fondů ČSOB a některé zahraniční fondy.
Nadace VDV neexistuje - zanikla v r. 1998
Nadace 97 neexistuje; existuje pouze "Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97". Státní dotace nedostává, zdravotně postižené nepodporuje. Příležitostně přispívá církevním domovům pro seniory.

VDV a Vize 97 vesměs neposkytují podporu jednotlivcům, nýbrž výběrově financují některé organizace - převážně církevní a "inkluzivistické".

V té souvislosti jsou ovšem zajímavé odkazy ve výročních zprávách zmíněných nadací na prostředky z "Nadačního investičního fondu". V českém OR je takový subjekt evidován pouze jeden s IČO 60192313. Tento subjekt však byl vymazán ke dni 8.6.2001. Bez právního nástupce a po skončení likvidace.
Zbylé prostředky poté, co v r. 2001 rozdělil NIF mezi 64 nadací cca 840 mil. Kč, převzalo správu zbylého portfolia a financí MF ČR. O jakou částu v cenných papírech a penězích se jedná, není dohledatelné.

Takže zase nula; a troška demagogie. Snažíte se "argumentovat" v rovině, která nemá se zdravotně postiženými společného prakticky nic.
12. 01. 2014 | 23:05

gaia napsal(a):

Tak Doylovi chyběl binec, neprůhlednost, nesystémovost a show akce. Hmmmm
13. 01. 2014 | 11:33

Communication Breakdown napsal(a):

Pokouším se o nezaujatý pohled na věc.
Tahle diskuze je ale hlavně o hospodaření Asistence o.s..
Pár lidí zde vzneslo určité pochybnosti.
Odpověď: http://www.asistence.org/sites/default/files/files/VZ_web01_oprava.pdf
z toho se ovšem nic konkrétního vyčíst nedá.
Proti tomu řada jiných odkazů a propočtů - místo věcné odpovědi nadávky a osobní napadání.
Osobní názor: autor se pokusil se spřízněnými dušmi o jakýsi astroturfing.
Udělali to ale tak, že konkurence, chtějící je pošpinit, by to neudělala lépe.
Jestli má podobné výsledky i jejich péče, tak potěšpánbu.
Nechci posuzovat činnost Asistence o.s., hodnotím jen jejich prezentaci. Vzbudila ve mně nedůvěru. Ukládám si ji do odkazů a budu ji sledovat, čas ukáže, jestli se přidám k paní Chrobokové a k p. Procházkovi, nebo k K.V., Občanovi a gaie.
13. 01. 2014 | 20:20

Jaromír Procházka napsal(a):

Communication Breakdown:
Anonymní diskuse jako je tato jsou k ničemu. K.V, Gaie a Občanovi můžete předložit jakýkoliv argument a je k ničemu. Několikrát jsem jim psal, ať si přečtou výsledovku a rozvahu Asistence o.p.s. na http://www.asistence.org, ale je to zbytečné, protože zřejmě neví co je výsledovka a rozvaha. Z těchto dvou dokumentů mohou vyčíst docela dost informací o Asistenci. Ale to by těm číslům museli rozumět. Pokud jsou nevzdělaní a ničemu moc nerozumí, tak sice mohou kritizovat, ale nemohou ničemu porozumět. A nechápu, proč by měl pan Čipera v anonymní diskuzi něco vysvětloval, potažmo někomu, kdo se tady neumí identifikovat alespoň svým jménem. Uvádět zde čísla jako Občan, která vyčetl na internetu, aniž by jim rozuměl a dávat je do nesmyslných kontextů, to svědčí opravdu jen o nízké inteligenci. Nedávno jsem mluvil s vozíčkářem, který je po dětské mozkové obrně a má výrazným způsobem omezenou hybnost jak dolních tak i horních končetin. Zajímalo by mne, jak si K.V., Gaia a Občan představují, že by měl pracovat. Zeptejte se těchto lidí, jak se mohli v předlistopadovém režimu pohybovat na veřejnosti a po městech, jak se starý režim staral o alespoň minimální bezbariérovost, o pomoc tělesně a mentálně postiženým. Běžte třeba do Jedličkova ústavu a tam se zeptejte pamětníků. Běžte tam a promluvte si tam s dětmi a mládeží na vozíčkách. A také si promluvte s vychovateli a ošetřovateli. A pak tady diskutujte a kydejte na ně špínu a zlo. Já jsem tam na rozdíl od vás všech byl. A protože stále platí staré přísloví "Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí", přeji vám všem (zejména K.V., Gaie a Občanovi), ať se nikdy neocitnete na vozíčku, nepřál bych vám to. Pěkný a slunný den :-)
14. 01. 2014 | 00:14

Communication Breakdown napsal(a):

Jaromíre Procházko,
když se Vám nelíbí anonymní diskuze, proč do nich píšete?

Tahle debata se točí kolem otázky, zda jsou prostředky, které Asistence získala, využívány dostatečně efektivně, zvlášť když jsou částečně z veřejných zdrojů. Pochybnosti o tom byly vyjádřeny jasně a doloženy konkrétními údaji včetně odkazů na zdroje. Odpovědi na to měly minimální vypovídací hodnotu, ta Vaše poslední se v tomto ohledu limitně blíží nule.

Anonymita? Už o tom bylo napsáno mnoho. Tam, kde je to možné, lze anonymitu jedině doporučit. Dokonce i často změnu nicků.

Anonymita má tu přednost, že zbavuje předpojatosti, té pozitivní i té negativní.

Urážky, sprostá slova, a odbočování od tématu do diskuze jednoznačně nepatří (pan Stejskal by měl být přísnější). Ale to už je něco jiného. Pamatuji také diskuze, kde bylo hodně špíny a zlých slov a - všichni byli podepsáni plným jménem. Nebylo tam Stejskala.

Asistenci o.s. zatím nehodnotím, v diskuzi si však její obhájci získali moji nedůvěru a to především tím, jakým způsobem se stavěli k vyjádřeným pochybnostem a kritice.
14. 01. 2014 | 10:14

gaia napsal(a):

Procházko

jestli takhle s vrchu a povýšeně jednáte s postiženými, tak potěš koště.
A jestli i takovému chování učíte studenty speciální pedagogiky, tak potěš koště na druhou.
Zřejmě jsou pro vás postižení nevzdělaní chudáci a své stereotypy pak nedokážete zakrýt ani když jednáte s jinými.
14. 01. 2014 | 12:16

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro Gaia:
Asi Vás velice velice zklamu. S postiženými nejednám, neb nejsem vychovatel. Studenty speciální pedagogiky též neučím neb nejsem pedagog. Živím se prací v průmyslu. Co jsou pro mne postižení ? Rovnoprávní občané jako Vy nebo já, kterým osud nedopřává stejnou kvalitu života jako Vám nebo mně. Ovšem na rozdíl od Vás a Vám podobným nepožaduji aby postižení makali jako ve starém režimu nebo aby se naučili žít v bariérovém světě. A na rozdíl od Vás jim finančně a materiálně pomáhám (ze svých poctivě vydělaných a zdaněných peněz). To Vy asi o sobě říci nemůžete, že.
14. 01. 2014 | 17:52

Jaromír Procházka napsal(a):

Pro Communication Breakdown :
Do této anonymní diskuse píšu proto, že místní diskutující anonymně nehezky a zcela bezdůvodně napadli konkrétní lidi a vozíčkáře.

Pokud se týká Asistence, máme samozřejmě všichni právo se ptát jak se využívají veřejné prostředky, to s Vámi souhlasím. Ale už jsem tu několikrát vysvětloval, že se asi v anonymní diskusi těžko dočkáme odpovědi, i když spoustu čísel a odpovědí můžete zjistit na stránkách Asistence a z veřejných zdrojů.

Anonymita nemá ve svobodném světě žádnou přednost. Zbavuje vás pouze odpovědnosti za své výroky a činy. Ostatně tato diskuse to plně dosvědčuje. Někteří přispívající by své výroky pod svým jménem nikdy nepublikovali, protože by to bylo minimálně na podání vysvětlení na PČR.

Pokud se týká nedůvěry k Asistenci, můžete ji mít, to je Vaše svaté právo. Ale nemáte žádnou možnost jak se jí zbavit než si přečíst jejich publikované výstupy a případně se přímo dotázat zástupců Asistence. A můžete tuto nedůvěru i veřejně prezentovat. Ale nemůžete svými výroky poškozovat jméno konkrétní o.p.s. nebo firmy, aniž byste pro to měl důkaz. To je v rozporu se zákonem. A nemůžete to dělat ani pod anonymním nickem, protože to je minimálně neslušné. Z Vašich příspěvků ale soudím, že jste slušný člověk. Mé výhrady v této diskusi se týkají některých místních přispěvatelů (V.K., Gaia, Sobol, Občan a pod.), zejména jejich arogance, napadání a obviňování slušných lidí a předkládání zmatených a nesmyslných smyšlenek a úvah.

Už pan Jan Werich říkal: "Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat". Mám trochu pocit, že tato diskuze je krom jiného i částečně bojem s lidskou blbostí :-)

Přeji Vám příjemný den.
14. 01. 2014 | 18:10

Kdo lže, ten i krade napsal(a):

Něco k zamyšlení.
http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=899
…..Význam chování blízkých osob k člověku s mentální retardací se ukázal jako klíčový faktor i v mém dřívějším výzkumu (Lečbych, 2005). Ukázalo se v něm, že lidé s mentální retardací , kteří přicházeli do služby podporované zaměstnávání z chráněného prostředí nebo z rodiny, ve které převládal pečovatelský styl výchovy (respektive styl výchovy, který je zbavoval plnění běžných domácích prací a povinností), měli více problémů přizpůsobit se podmínkám na otevřeném trhu práce, než lidé, kteří do tohoto programu přicházeli z rodin, která na ně kladly běžné požadavky a zodpovědnosti a jejichž integrace probíhala od útlého věku.
Stupňující se míra péče o člověka s mentální retardací posiluje jeho příjímání péče a prohlubuje jeho závislost na pečujícím člověku. Naše zkušenosti z oblasti integrace také ukazují, že lidé s mentálním postižením nedělají mnoho běžných věcí nikoliv proto, že by je nedokázali, ale kvůli tomu, že jejich okolí nebo blízké osoby byly přesvědčeny o tom, že danou věc nikdy nemohou dokázat. Jejich péče potom vedla k tomu, že si lidé s mentální retardací danou činnost nikdy nevyzkoušeli a když jim byla později dána příležitost činnost si vyzkoušet, pochopitelně v ní selhávali. Jejich selhání potom v očích jejich pečovatelů představovalo potvrzení jejich vstupních předpokladů a bylo zdrojem „my jsme vám to přece říkali“ argumentů.
Vyšší míra podpory byla nutná u těch lidí s mentálním postižením, kteří vyrůstali v prostředí, které jim poskytovalo organizovanou zábavu a řadu zájmových aktivit a v prostředí, které jim vytvářelo pohodlí a zbavovalo je plnění běžných povinností a zodpovědnosti. U lidí, kteří vyrůstali v tomto prostředí se častěji vyskytovaly problémy s přijetím nového životního rytmu, obtížemi v rozlišení mezi prací a zábavou, hodnocením práce jako nadměrné zátěže a prožíváním ztrát spojených s nástupem do zaměstnání. Podpora na pracovišti byla navýšena také o podporu spojenou s překonáváním těchto těžkostí.
Velmi zajímavým zjištěním bylo, že míra podpory není v přímé úměře se stupněm postižení intelektu, ale podstatný vliv v jejím množství sehrává právě prostředí, ve kterém se člověk s mentálním postižením pohybuje. …..
PS: "O mysli se běžně říká, že je silná, když dovede urputně přemýšlet. Tady je však silná, když je prázdná."
14. 01. 2014 | 18:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy