Srdce bolí, co OKO vidělo...

01. 12. 2012 | 23:30
Přečteno 10358 krát
Po dvou letech přijali hlavní aktéři komunální politky v Praze pozvání na veřejnou debatu o odstraňování bariér ve veřejné dopravě. Její průběh je pozoruhodný.

Film JEDEME V TOM S VÁMI 2012
Premiérová projekce dokumentární reportáže, ve které jsou zachyceny cesty 20 osobností světa byznysu a médií z jejich domovů do zaměstnání veřejnou dopravou na vozíku, měla otevírat debatu s politiky. BIO OKO bylo zaplněno a diváci s napětím i smíchem sledovali, co všechno je možné.Debata s primátorem bez primátora...
Mne osobně humor přešel hodinu před začátkem akce, kdy mi zavolali z kanceláře primátora, že primátor svou účast ruší. Současně, ať omluvím i další potvrzenou účastnici debaty senátorku Danielu Filipovou, se kterou měl Bohuslav Svoboda dorazit. Zástupce TOP 09, náměstek primátora Tomáš Hudeček potvrzenou účast zrušil několik dní před akcí. Nikoho jiného z TOP 09 se jako náhradu najít nepodařilo. Potvrzený Karel Březina z ČSSD nepřišel a ani se neomluvil. Petra Kolínská ze Strany zelených byla jediná, která přišla, celý film viděla a debaty se účastnila. Primátor se nakonec debaty zúčastnil na posledních 15 minut, omlouval se. Musel prý nakonec alespoň na chvíli dorazit, když nikdo jiný nepřišel, za vše údajně může organizační šum. Jaký rozdíl oproti debatě předvolební, na kterou si čas udělali všichni. I Zdeněk Tůma a Jiří Dienstbier, kde je jim dnes konec? A nejenom, že si udělali čas, dokonce tvrdili, že se bezbariérovost stane prioritou, na které se všichni shodnou. O tom ale někdy příště...

Sami
Do začátku debaty zbývalo pár minut, zdravil jsem se s lidmi, kteří se trmáceli přes půl Prahy na vozíku, jen aby mohli debatovat s primátorem a dalšími politiky o tématu, které denně ovlivňuje jejich životy. Zdravil jsem se s lidmi, pro které ten večer měl být svátkem demokracie. Okolo sebe jsem viděl plno dalších, kteří přípravám akce věnovali mnoho energie a času. Bylo mi trapně a ten pocit mi zůstává.Zastupitelské jízdy
V říjnu jsme, kromě pana primátora, oslovili všech zbývajících 62 zastupitelů Magistrátu hlavního města Prahy s nabídkou na cestu z domova do zaměstnání na vozíku. Celkem se vrátilo deset odpovědí, z toho osm kladných. Šest cest máme již za sebou a funguje to. Zastupitelé zjišťují, že se na vozíku nedá jet každou tramvají, že se z nízkopodlažní tramvaje nedá vystoupit na všech zastávkách, že chodník bez nájezdu je na vozíku nedosažitelný. Atmosféra setkání je příznivá.

Statistika:
TOP 09: počet zastupitelů - 26, počet odpovědí - 5. Zatím jeli: Pavel Richter (náměstek primátora), Helena Chudomelová (radní)
ODS: počet zastupitelů - 20, počet odpovědí - 0. Zatím jeli: 0
ČSSD: počet zastupitelů - 14, počet odpovědí - 5. Zatím jeli: Petr Dolínek, Lukáš Kaucký, Lucie Válová a Roman Petrus
KSČM: počet zastupitelů - 3, počet odpovědí - 0. Zatím jeli: 0

"Dobrý den, Vážený pane Čipero,moc se omlouvám, ale k tomu, abych věděl, že je to v Praze naprostá katastrofa, není třeba se mnou více hýbat. Praha nemá řádnou koncepci bezbariérové dopravy, což je dáno částečně jak mizernými prioritami z dob Bémovy éry, a tedy v podstatě nulovými prostředky na jakékoliv investice, tak i laxností současné rady (a tedy i mne). Zkusím více zatlačit na urychlení změn v této oblasti. S pozdravem, Tomáš Hudeček” (TOP 09)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Radkin Honzák napsal(a):

Stále platí, že společnost je tak kvalitní, jak se dokáže postarat o své slabé.
Vy jste snad někdy zapochyboval o vysoké morální a lidské kvalitě našich radních?
Já ne. Jeden je lepší než druhý a je skutečně jediný problém: vybrat toho nejlepšího.
02. 12. 2012 | 00:11

kormoran napsal(a):

Stále platí, že společnost je tak kvalitní, jak se dokáže postarat o své slabé.

Pane Honzak , jak jste na to prisel?
02. 12. 2012 | 01:13

kormoran napsal(a):

Panove , nevim v kterem svete zijete , ze uprednostnujete slabe a nemohouci . Ono to zni skvele , projevovat se jako lidumil.
Nevim , kde chcete brat prostredky k tomu , aby kazdy zil v urcitem standardu.
Zde je polopaticky odkaz , ze nic neni tak ruzove a regulace clovecenstva se nenavratne blizi!
https://www.youtube.com/watch?v=jo-2QL3hSLU

Manual,YouTube-NENI ZITRA.
02. 12. 2012 | 01:35

Maximus napsal(a):

kormorane,

už ses tak hloupej narodil nebo si na to musel někde studovat? Ty troubo, stačí málo a na tom vozejku (když to dobře dopadne) můžeš být také! Projevuješ se jako tupý pravicový sudokopytník dutorohý, zbavený žláz! Ty budeš mít rád asi jen sám sebe, že?
02. 12. 2012 | 03:35

Medikolog napsal(a):

Paní Filipová jako senátorka má údajně

natolik "vynikající" docházku do práce, že by spíše překvapilo, kdyby na vaše setkání osobně dorazila. To přece, pane Čipero dobře víte... To setkání jste naplánoval netakticky PO, místo PŘED volbymy. To by se vám tam politici, zejména ti pravicoví, slétli jako vosy na med. Po volbách se již 23 let věnují DRANCOVÁNÍ ČESKÉ REPUBLIKY a za komunistů vybudovaná dobra i kredit z lepších dob začínají docházet. Musí se proto pilně otáčet, doku je co "zprivatisovat" a "zrestituovat". Až už nebude co, pošlou vám poděkování za pování třeba z Malediv.
02. 12. 2012 | 07:51

minatomirai napsal(a):

Děláte úžasnou práci, pane Čipero. Patří vám za ni opravdové díky.
Na této stránce se mi video nerozběhlo, dá se však najít na youtube a rozhodně stojí za to ho shlédnout.
Společnost se skutečně pozná podle toho, jak se stará o své postižené. Jiná měřítka nejsou.
02. 12. 2012 | 07:59

Analytik napsal(a):

Politici potřebují své věrné poddané jen ke svému zvolení a pak ještě jako křoví při různých exhibicích jako je kladení věnců nebo slavnostní přestřihávání nějaké pásky.
Jinak jsou obyčejní občané pro politika jen obtížný hmyz, který ho ruší při vládnutí.
A postižení obzvláště, protože mají oprávněné nároky.
02. 12. 2012 | 08:42

krajan napsal(a):

kormoráne,
váš bezohledný cynizmus už není ani zarážející - je přímo odsouzeníhodný.
02. 12. 2012 | 08:50

Klas napsal(a):

Pane Čipero, už poněkolíkáté. Vaše blogy jsou kontraproduktivní, jen poštvou proti invalidům i lidi, kteří s nimi soucítí a jsou normálně humanisté.
Znovu - uvědomuji si těžký život invalidů, a tam kde můžeme jejich život ulechčit, měli bychom to dělat a snad to i děláme.
Na druhé straně já jsme ničí invaliditu nezavinil. Tak na mne nikdo nebude křičet že jsem povinen udělat tohle a támhleto. Navíc je tu opravdu ta druhá strana- co jsou invalidé ochotni udělat pro ostatní? Ve srovnání se socialismem jich pracuje jen nepatrné %, o to víc ale křičí, mají nároky, berou důchody a sociální dávky, asistenty apod. Mnozí invalidé v Praze pláčí nad problémy, které považují za tragické, ale 70% i zdravých takový standard nemá. Myslím tím když někdo vykřikuje jak musí na bezbariérový spoj čekat 1/2 hodiny, zatímco na vrchovině jezdí jen 2 spoje denně, když mladá slečna považuje za katastrofu že se musí přestěhovat někam kam nechce a bydlí za naše peníze, zatímco většina zdravých těžce bojuje aby vůbec nějaké bydlení dokázala zaplatit a udržet, když mladá slečna považuje za hrůzu že je zvyklá jezdit na floorbal a ono to není bezbariérové atd.
K besedě s primátorem- uvědomujete si alespoň kolik činí roční rozpočet Prahy a jaké problémy musí Praha řešit v dopravě, infrastruktuře, bydlení, bezdomovci. A do toho zase vy považujete za nejdůležitější že se projedete někde vozíčkem a narazíte na bariéry, a čekáte že se celá Praha seběhne a hned přestaví celé město jako bezbariérové.
.
V neposlední řadě upozorňujete na neziskovky, které jsou ale nesystémové, nesmyslné a předražené, nemluvě o tom že podstatná část je vysloveně podvodem lehkoživků
02. 12. 2012 | 09:02

minatomirai napsal(a):

Klas,

normálního člověka práce pana Čipery a dalších spolupracovníků nadchne, protože většina lidí má jisté představy o tom, jak by společnost měla fungovat zejména vůči svým jakkolik znevýhodněným členům. V článcích pana Čipery je prachobyčejné lidské dobro a důstojnost, nic víc, takže většina lidí reaguje pozitivně.
Nevím, zda jste nezavinil ničí invaliditu, pokud ano, těžko se budete přiznávat. Nicméně za svoji vlastní, mentální, zodpovědnost nesete, a společně váš tata a mama.

Osobně doufám, že pokud si zlomíte nohu nebo vyhodíte plotýnku, než přijede sanitka, na kterou přispívají všichni, váš soused jí jednak zablokuje cestu svým traktorem a kombajnem, a když už nebude jiná možnost, než vás dovléci do sanitky, na zlomenou nohu vám skočí plnou vahou 150 kilogramů a nakopne záda s řevem: "Svině jedna, zase se nechá vozit za prachy nás všech, ne aby do špitálu dolezl sám nebo stopoval."
02. 12. 2012 | 09:33

MJ napsal(a):

Klas
Máte hodně rozostřené vidění světa, ale na očním Vám s tím asi nepomohou. Všechno, co jste řekl je pravda, ale ... Viděl jste jediný problém z života vozíčkářů - pohyb po Praze. I vozíčkáři shánějí byty, i mezi nimi jsou nezaměstnaní a lidé s finančními problémy. Já jsem byl nejvíc překvapen tím, jak na první pohled bezbariérový nájezd je ve skutečnosti nepoužitelná past. Někdo problém řešil, vynaložil na řešení problému peníze, ale ty byly ve skutečnosti vyhozeny oknem. Stejně jako za drahé, měsíce nefunkční výtahy.
02. 12. 2012 | 09:37

Drzá zrzka napsal(a):

Klas

Kolik luk, pastvin, staveb muselo ustoupit nebo se nechalo předělat jen proto, aby ti zdraví, měli svá parkoviště, mohli zajet až k místu zaměstnání?
02. 12. 2012 | 09:42

xyzy napsal(a):

Je to tak, vyspělost té které společnosti se plně ukáže v jeho postojích ke slabším a slabým a nemohoucím.

Klasi, Klasi,
Vy byste zřejmě mluvil jinak, mít v rodině nebo mezi známými jediného člověka, který by bezbariérový přístup (kamkoliv) potřeboval. On je diametrální rozdíl, jestli vozíčkář vyjede z domu kdesi na dědině, nebo se bez výtahu nebo pomoci asistenta při sjezdu schodů ze svého panelákového bytu ani nehne.
Člověče, Vy odsuzujete záležitosti, o kteých nemáte ani ponětí, jak velké životní komplikace a stres vozíčkáři (a nejen jemu) přinášejí!
02. 12. 2012 | 09:53

xyzy napsal(a):

Oprava :
vyspělost té které společnosti se plně ukáže v jejích postojích
02. 12. 2012 | 09:54

JenTak napsal(a):

Dobrá práce, pane Čipero.
02. 12. 2012 | 10:31

Grandmaster napsal(a):

Je dobre, ze panove Kormoran a Klas mohou vyjadrit sve nazory na tomto blogu. Je to pripominka vsem normalnim obcanum ceske spolecnosti, ze mezi mini ziji lide, kteri postradaji jakoukoliv spetku empatie a sobecke ego je jejich zivotnim cilem.
02. 12. 2012 | 10:39

Občan napsal(a):

Tak jste, pane Čipero, udělal zkušenost s politiky.
Pohledem na Váš výčet oslovených partají a jejich zástupců, kteří se svezli na vozíku, vychází procentuálně nejlépe ČSSD (ta ovšem nemá žádné radní).

Moc nechápu, proč se navážíte do Dienstnbiera. Ten totiž složil mandát v pražském zastupitelstvu již počátkem září 2012.
A ještě jedna věc mi není jasná - proč NEspolupracujete s dalšími spolky, které se věnují vozíčkářům, a s NRZP? Protože dnes mnohem víc než kdy dříve platí, že "V jednotě je síla". Kdybyste postupovali společně, měli byste o dost větší šanci něco prosadit.

Mimochodem - jaké jsou výsledky těchto projektů?
http://www.prahafondy.eu/cz/jpd3/projekty.html?regcislo=&zadpartner=Asistence&support=&z-all=1&obsah=&submit=Hledat
_____________________________________________________
A pro ty, kdo se chtějí dozvědět CO je v ČR financováno z ESF, doporučuji prolistovat přehled proudžektů. Upozorňuji, že to je čtení pro značně silné žaludky a doporučuji posilnit se něčím účinným.
http://www.esfcr.cz/modules/search/
Pokud takhle vypadají všechny operační programy provozované státem, pak se nedivím, že jsme v takových s...ložitostech, v jakých jsme. A už vůbec se nedivím EU, že nám chce veškeré dotace zarazit.
02. 12. 2012 | 10:50

Radkin Honzák napsal(a):

Ad kormoran + Klas:
V jakém světě žijeme? Ve světě tradiční evropské etiky.
Antika vyla ještě dost drsná: Aristoteles prohlašoval, že muž je nejdokonalejší tvor a žena že je méněcenným výsledkem velkého vývojového kroku zpět „na cestě vedoucí k deformitám“. Zasazoval se také o zákon, který by zakazoval nechat naživu a vychovávat deformované dítě. Nemusel však na to být tehdy ani zákon, stačil zvyk, který se nazýval expozice. Nemluvně se prostě vyšouplo ven (= ex), kde zaujalo pozici. Sice ne „na mráz“, ale dál se ponechalo svému osudu a ten byl jednoznačný.
O větší úctu k životu, a také k životu postižených, se zasadily dnes tolik odsuzované církve v duchu naplňování slov Lukášova evangelia (9:48): „Kdo je nejmenší mezi vámi, ten je veliký.“ Judaisticko-křesťanská tradice tak vnesla do evropského myšlení více humanismu než tradice antické. Z těchto kořenů pomalu, klopýtavě a složitě vyrůstala dnešní podoba etiky.
02. 12. 2012 | 10:53

Klas napsal(a):

Pane Honzáku a ostatní
Nejsem nelida, nežeru děti ani invalidy. Dokonce někoho s ZTP v rodině máme a donedávna jsme měli i další problém. komplikovanpou tříštivou zlomeninu kotníku a holeně, tedy 3/4 roční neschopnost chúze.
Vadí mne jenom několik věcí
* pan Čipera není žádný hodný chlapec, ale ten který dostává už roky desítky milionů korun z našich daní, a na podobné výsledky jako demonstrativní jízdy VIP na vozíčku, výlety pro vybrané hendikepované atd. za SVÉ PENÍZE nejsem zvědavý. Trvám na tom, že blogy tak jak jsou dosud psány urážejí ty co nemají takovou dopravu jako v Praze, bydlení a důchody zadarmo atd.
* O invalidy se má postarat stát,SYSTÉMOVĚ, mimo jiné jich má co nejvíce normálně pracovat jak tomu bylo za socialismu. Celý systém neziskovek a humanitárních organizací / který stojí MNOHO desítek miliard/ + deseti?/tisíce dalších úředníků zaměstnaných jejich evidencí, schvalováním, kontrolou atd považuji ZA NESMYSLNÝ, NESYSTÉMOVÝ, PŘEDRAŽENÝ, bez konkrétní odpovědnosti, a nic vlastně nevyřeší, kromě živnosti pro ty z neziskovek. V minulém blogu Čipery byl počet neziskovek aj. uveden / tuším pan Kramárik- najděte si a budete šokováni/
* Nenávidím ten "humanismus" na cizí účet. typu já napíšu že invalidům se musí pomáhat, vypadám jako úžasný dobrák, a vy ostatní NĚJAK udělejte celou republiku bezbariérovou a proplaťte to, pokud budete mít námitky jste hyeny jako nějaký Klas.
Prosím, raději napište co jste KONKRÉTNĚ UDĚLALI PRO INVALIDY VY OSOBNĚ A ZA SVÉ.
.
* vím že je krutá doba, kdo si co urve to má. Nějak se ozvat asi musí i invalidé. Ale o invalidy se opravdu staráme protože jsme humánní. Nikdo na mne ale nebude křičet že on je invalida a má právo a já jsem povinen makat jak on potřebuje. Otázku čím ožiteční jsem u invalidů nenašel ani náznakem
02. 12. 2012 | 11:42

Občan napsal(a):

Tradiční evropská "etika" :o)))))
Dobýt, vybít, zbytek zotročit, přírodní zdroje spotřebovat a jít o dům dál. Pozůstalé pak dlouhodobě kritizovat za to, že se jim v tom, co jsme jim zanechali, žije špatně.

Církve a "úcta k životu"?????
"Úcta k životu" v podání církví vypadá tak, že co se bezpodmínečně nepodřídí, je zatraceno nebo zabito (resp. přenecháno k zabití). A církevní "humanismus"? Mnohasetleté zákazy pitev, studia anatomie a lékařství obecně, pronásledování mrzáků a nemocných, hromadné vyvražďování mrzáků a nemocných v době epidemií, jejich potupné označování a exkomunikace, v nejlepším případě chudobince a izolační lágry.

Kdepak, doktore...
Církevní instituce pečovaly POUZE o zdravé chudé - protože byli práceschopní. O nemocné jen v případě, že byli schopni péči zaplatit nebo si ji odpracovat.
Humanizaci vztahu k invalidům přinesla až WWII, po které zůstalo tolik tělesně a duševně zmrzačených, že bylo zcela vyloučeno, aby se vešli do internačních ústavů. De facto jediným důvodem humanizace vztahu k invalidům byla nemožnost je uživit a ubytovat, aniž by se nějak zapojili do pracovního procesu a aniž by jim bylo umožněno pobývat doma. Takže prdlajs humanismus, ale čistý pragmatismus.

Bylo by načase přestat si hrát se slovíčky a začít vnímat realitu.
A ta je taková, že není a nebude dost práce a obživy ani pro zdravé v produktivním věku; a není a nebude na veřejné služby, tedy ani na bezbariérové chodníky, nízkopodlažní tramvaje, výtahy a lanovky "odevšad všude", na všechny "neziskovky" a asistence - pokud se nezmění společnost. Jenže ta se s rostoucí populací nezmění, protože je pro stále víc lidí stále méně zdrojů.
02. 12. 2012 | 11:51

Bavor napsal(a):

Klas napsal(a):
"já jsme ničí invaliditu nezavinil. Tak na mne nikdo nebude křičet že jsem povinen udělat tohle a támhleto. Navíc je tu opravdu ta druhá strana- co jsou invalidé ochotni udělat pro ostatní? Ve srovnání se socialismem jich pracuje jen nepatrné %, o to víc ale křičí, mají nároky, berou důchody a sociální dávky, asistenty apod".KONEC CITÁTU. Ale ani ti invalidé z velké části svoji situaci nezavinili. Většina z nich by možná ráda pracovala, ale dnešní systém jim pracovat nedovolí, protože jejich práce soukromému majiteli nepřináší zisk. Ale pokud si chceme říkald LIDÉ, nemůžeme nechat tyto invalidy bez pomoci. Stejný případ jsou důchodci. To chcete tyto lidi nechat umírat proto, že "z nich nekouká žádný zisk"? A přitom v naší zemi existují podniky, které byly dříve státní a jejich zisk by umožnil těmto lidem zajistit alespoň trochu slušný život. Ale protože tyto podniky ( a banky) naši "mocní" zašantrošili do ciziny a rozkradli, tyto zisky jdou z republiky pryč. A právě to jsou částky, které dnes v ekonomice chybí. Vina není na vás, ale ani na těch invalidech (a důchodcích). Vina je v systému soukromého vlastnictví VÝROBNÍCH PROSTŘEDKŮ.
02. 12. 2012 | 11:57

resl napsal(a):

na primátora Svobodu nikdy nesázejte, jeho vzheld a naučené fráze jsou zcela v rozporu s jeho charakterem.
02. 12. 2012 | 12:09

Klas napsal(a):

Bavore a proč tak ostře proti mně když tvrdím v odstatě to stejné co vy.
Za socíku tu bylo chápání humanističtější než dnes, VŠICHNI JSME členy společnosti, KAŽDÝ PRACUJE podle svých schopností, také INVALIDÉ. A to prosím v té době bylo prací, které může vykonávat např. paraplegik nepatrně proti dnešku- podívejte se jenom kolik příbylo míst úřednických, účetních a vůbec takových kde u práce sedíte, většinou za počítačem.
Až dnešní doba razí heslo co si na sebe nevydělá během 1/2 roku, je neefektivní, a najednou jsou důchodci a hendikepovaní na obtíž. Ale kupodivu to ovládli úředníci a týpci z nbeziskovek kteří potřebují rozkrádat, a tak nás celý ten systém neziskovek a humanitárek stojí násobky toho co by stálo systémové řešenín státu.
Znovu a znovu- za komančů drtivá většina invalidů pracovala , dojela do práce a tedy také i s práce a za svými přáteli a zájmy. Technický pokrok byl o 23 let níže, ale fungovalo to, BEZ NEZISKOVEK A jiných PATRAZITNÍCH organizací
02. 12. 2012 | 12:09

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Na nájezdy pro vozíčkáře(které mohou využívat např. i senioři) není, hlavně, že máme dostatek financí na tunely.
Třeba taková Blanka...
02. 12. 2012 | 12:10

Radkin Honzák napsal(a):

Navíc má Blanka dneska svátek!
V socialismusu to bylo vskutku úžasné, protože vozíčkáři byli internováni v jednom baráku a nevopruzovali po ulicích.
A pokud vím, tak MHD využívají k tomu, že jezdí do práce.
02. 12. 2012 | 12:38

český maloměšťák napsal(a):

Já bych viděl řešení.
Dotace či daňové transfery by pobírali Klas a kormoran a invalidé by na ně makali. Primátor by pak neměl jezdit nikam - měl by hezky sedět v kanclu a obsluhovat Blanku. /ehm...rým se tedy moc nepovedl, to uznávám....jenže kdybych použil jiné sloveso, tak mě Stejskal smaže/

Ha, ha, ha.....:(
Tady se to fakt někdy mele tak, že nemá ani cenu do toho nějakou etiku a rozum tahat...
Zdravý Klas a bohatý kapitalista kormoran vyčítají převážně sociálně slabým invalidům, že jim společnost pomáhá a oni jí za to nic nedávají a že jsou neprůhlední a že jediný Klas se o invalidy stará a ostatní ne.
Pánové - nepijte ten rum. Škodí nejen játrům ....ale mohli by vám odebrat dokonce i řidičák na ten vozík...ke kterému se takto časem zcela jistě zdárně dopracujete.
02. 12. 2012 | 12:40

Občan napsal(a):

Zrzko,

to ale není ani vina moje, ani Klasova.

Buď budeme LIDSKOU SPOLEČNOSTÍ (tím myslím humánní ve smyslu solidarity a umožnění důstojného života VŠEM), nebo budeme džunglí, kde přežijí jen ti nejsilnější a ZDRAVÍ.
Jsme v situaci, kdy skončila veškerá sranda a i v Evropě začalo jít dost velkým skupinám lidí o holé přežití. Tady už neplatí "pravejxlevej", ale "lidéxdžungle).
Jen v Evropě je 35 MILIONŮ statisticky EVIDOVANÝCH zcela nezaměstnaných. U těch neevidovaných a pozdaměstnaných se počet jen odhaduje, ale bude jich kolem dalších 20 MILIONŮ. To je 20% práceschopné populace, která nemá z čeho žít. Zbezpečuji Vás, že této obrovské skupině je naprsoto ukradené, jestli se pár lidí dostane do hospody a jestli tam mají k dispozici ten správný záchod.
Dokud se TOHLE nezmění k lepšímu, jsou nějaké debaty o počtu nízkopodlažních autobusů k ničemu. Protože pokud poroste počet lidí bez prostředků takovým tempem, jakým roste teď, pak to stejně nebude mít KDO financovat.
02. 12. 2012 | 13:09

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Hmm - ale pokud tomu tak nebude / a nedostane se práce dokonce zcela zdravým lidem/...tak rezignujeme na pomoc invalidům ?
To je o ničem. Taková úvaha.

A pomněte tax havens a např. odklon od daňové progrese na jedné straně bilance fiskálů a zbytečné plýtvání a rozkrádání na druhé straně.
Když uř teda píšete o financování.
02. 12. 2012 | 13:22

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Kolik lidí z těch nezaměstných jsou lidé, kteří do Evropy přijeli, připluli za lepším příštím bez ohledu na nic jiného, jen na to lepší příští? Kolik lidí z těch nezaměstnaných je kvalifikovaných, kolik nekvalifikovaných? Zákon džungle silnější vyhrává, posune Evropu zpět do džungle.

A teď už nezbývá nic jiného než Vám popřát pevného zdraví, žádnou souhru náhod, která způsobí karambol, který odsouvá do skupiny slabí.
I když soudě Vašich příspěvků věřím tomu, že byste s takovým stavem rychle vyrovnal. I bez pomoci druhých. :-)
02. 12. 2012 | 13:26

český maloměšťák napsal(a):

Apropo - dnes má Blanka svátek.

Vše nejlepší a mnoho úspěchů životních i profesních přejí Blance daňoví poplatníci.
02. 12. 2012 | 13:36

Občan napsal(a):

ČM,
pokud není práce a OBŽIVA ani pro zdravé, Z ČEHO chcete financovat obživu a POHODLÍ pro invalidy? KDO TO ZAPLATÍ???
Ne pomoc invalidům nerezignujeme, ale bude jim jí dostávat jenom v rozsahu daných možností.

Pokud DNES bojují o holé přežití zdraví práceschopní lidé v produktivním věku, jsou možnosti dané pro pomoc invalidům silně omezené.
Teď právě o tom VELMI REALISTICKY mluví Špidla v OVM. Mají tam i Müllerovou a musím konstatovat, že invalidé, nemocní, nezaměstnaní a senioři se mají na co "těšit", protože ta babochlap je pravděpodobně ještě horší než Kybersadista.
Mimochodem právě potvrdila, že "Arbeit macht Frei" bude obnovena v plném rozsahu, pouze s droboučkými kosmetickými úpravami.

Na tax havens a odklony Vám kašlu, protože s tím nemohu dělat nic víc než jít do ulic demonstrovat. Mocní to ale mají zjevně zcela u "otvůrku".
02. 12. 2012 | 13:37

Občan napsal(a):

Drzá Zrzko,

pokud takto nahlížíte na nezaměstnané, pak nechápu, proč se pokrytecky rozněžňujete zrovna nad invalidy.
02. 12. 2012 | 13:40

Radkin Honzák napsal(a):

3pidla je vůbec realista. Má největší důchod široko daleko.
02. 12. 2012 | 13:40

Občan napsal(a):

To Honzák:

Nezáviďte, doktore.
Vy na příjmu také nejste škodnej. Pokud vím, pořád se vyskytujete na IKEM a v REMEDISu, děláte sekundáře v PL Bohnice a ještě stíháte asákování na ÚVL 1.LF UK. Na to, že je Vám skoro 74 let, docela příjemný přivýděleček, neníliž pravda?
02. 12. 2012 | 13:58

socialista z maleho mesta napsal(a):

Neboj malomestacku,
Nebude to trvat dlouho a otezi se v CR ujme babochlap Sobotka. Bude rusit a rusit. Snizi DPH, zavede zdravotnictvi na nejvyssi urovni zadarmo, snizi vek odchodu do duchodu na 59 let atd.
Asi ho budu jako ty volit kdyz toho tolik slibuje. I kdyz si pamatuji co toho nasliboval minule. Ale jsem jako ty socialista a tak doufam ze se polepsil a uz nebude lhat.
02. 12. 2012 | 13:58

otaznik napsal(a):

Obcane?
Byt socialistou se preci vyplati! Vy byste nechtel mit duchod jako Spidla?
02. 12. 2012 | 14:02

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

už jsem taková...
Někdo se stane nezaměstnaným proto, že se začne starat o vozíčkáře, který je vydán na pospas milosrdenství a pomoc druhých; někdo se stane nezaměstnaným hned po ukončení základní školní docházky, protože je jednodušší zůstat na sociálních dávkách; někdo po ukončení VŠ, protože nemá ty správné známé; někdo se vzdá poslaneckého mandátu, ale nestane se nezaměstnaným, je po zásluze povýšen či dostane zlatý padák, na který si zajisté vydělal svou prací...
Někdo se snaží, jiný ne. Někdo si přihraje malou domu, někomu s jídlem roste chuť a přihraje si velkou domu, za kterou by mohlo být poskytnuto poměrně dost služeb pro nejpotřebnější.:-)
02. 12. 2012 | 14:02

otaznik napsal(a):

Obcane?

Tak jsi tu zverejnil neco co jsi si vygoogloval o Honzakovi. Nemohl by jsi se pochlubit cim se zivis ty? Kde se to da vygooglovat?
02. 12. 2012 | 14:08

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Aha - kašlete.
A se zaměstnaností lidí tedy děláte co ? Že jsenm tak smělý ?
Snad dokonce i vy jste / nebo byl před krátkou dobou/ nezaměstnaný.
Zaměstnáváte snad někoho - nebo se aktualně snažíte zaměstnat někoho ?

Jo - já vím. Svými komentáři se snažíte zaměstnat všechny, že....

Hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den, hezký den...

Jednodušeji - můžete volit poslance , senátory, europoslance. Můžete po jic chtít odpovědi a ty zveřejňovat. Stejně tak i zaměstnance jiných institucí.
Myslím si tak , že s tímto jste schopen udělat daleko víc - než se zaměstnáváním jibách lidí...když tedy nesjte v tomto schopen učinit nic. /ale je dost dobře možné, že zrovna zakládáte firmu a hledáte lid...já to nevím, je to docela možné.../.

Takže resumé je takové - se zaměstnaností můžete udělat to samé , co s těma věcma, které jsem krátce zmínil já.
Přičemž pokud se ze spekulativní ekonomiky oregulují finance směrem do ekonomiky fyzické - vznikne daleko více pracovních míst ...než vznikne díky vašemu kašlání.
Než znovu hystericky zareagujete - tak pomněte, že bilance fiskálů mají dvě strany a že země jsou světa ekonomicky propojeny.
02. 12. 2012 | 14:16

český maloměšťák napsal(a):

socialista z maleho mesta, otaznik, blue jay, mandrake, moucha na zdi...

Ne - socialisty jsme nevolil. Volil jsem Zelené.
Ale to vy - hlupáku a otravo moc dobře víte.

Nicméně v rámci duševní terapie vám dovoluji i nadále šířit ty vaše lži.
Je to lepší než kdybyste vysával naše zdravotnictví.

A netykejte mi-. já na rozdíl od vás v NSDAP či v KSČ nikdy nebyl.

P.S. Někdy mám dojem, že jsi tak desetiletý fracek. Navíc s IQ někde kolem 50.
02. 12. 2012 | 14:19

Zbyněk napsal(a):

Jak je v české kotlině zvykem, zase se vše točí kolem Stověžaté Prahy. Tam se ale něco děje, spousta míst je nově upravena pro vozíčkáře a jinak hendikepované. Navrhuji vyjížďku českou železnicí, kde problém nastoupit, nebo vystopit, má i člověk naprosto bez postižení, omezený pouze věkem nad 70 let. O to se nezajímá nikdo a vozíčkáře tam těžko naloží čtyři lidé. Naštěstí je ochotných dost.
02. 12. 2012 | 14:22

Míla Stern napsal(a):

Milí diskutující, mějte na paměti, že bezbariérové chodníky, dopravu a budovy potřebujeme všichni- naše malé děti, naši rodiče, naše tříštivé zlomeniny atd. Nikdo nechce, aby se měnilo hned všechno najednou, ale postupně - například není důvod, aby nová/rekonstruovaná vozidla nebyla alespoň částečně bezbariérová. Neděje se tak. Stát není schopen dodržovat svoje nastavená pravidla v této oblasti. Pan Čipera upozorňuje na chyby v oblasti, které rozumí, a dělá to dobře. Bohužel je skoro jediný. Máte vy tu odvahu? Nemáte a proto to v ČR vypadá tak zoufale.
02. 12. 2012 | 14:28

kormoran napsal(a):

Pane Honzak vy delate ze me selmu)))

Vubec ne , pokud populace na teto planete bude rust dosavadnim tempem , tim padem i hospodarsky , dojde k fatanim nasledkum a 'nepotrebni' pujdou , jako prvni!

Proto jsem taky dal ten odkaz.

Budte zdrav!
02. 12. 2012 | 14:35

Drzá zrzka napsal(a):

Zbyněk

Opravdu, 4 lidé vozíčkáře naloží těžko kdekoliv. Tedy pokud jim něco říkají slova jako rovnováha a těžiště.
02. 12. 2012 | 14:36

Bavor napsal(a):

Klas napsal(a):
Bavore a proč tak ostře proti mně když tvrdím v odstatě to stejné co vy. Konec citátu. Asi jsem to napsal špatně, pokud jste to pochopil jako útok na vás. Bylo to míněno jako odsouzení SOUČASNÉHO "demokratického" ekonomického systému, který je postaven na sobectví a ani se jeho protagonísté za to nestydí.
02. 12. 2012 | 14:39

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Pan Honzák má příjem za práci. Špidla ho má za co?
02. 12. 2012 | 14:48

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Práce i pro lidi s postižením by bylo dost. Kolega má prosperující firmu a klidně by zaměstnal několik lidí tělesně postižených za velmi slušných platových podmínek.

Jenže jak se do té realizace dal, těžce narazil. Jeden úřad chtěl tohle, druhý tamto, sesypala se na něj řada kontrol, musel udělat navíc tamto a pak zase tuhle to atd. Problém nebyl v penězích, ale v aroganci státních úředníků, kteří pořád s něčím přicházeli a jednali s kolegou jako s grázlem.

Samozřejmě se na to vykašlal a raději dává peníze na dobročinné účely. Co to ale řeší?
02. 12. 2012 | 14:55

zdenekbrom napsal(a):

Radkin Honzák:

Doporučoval bych vyváženost.

Společnost, která se stará o své slabé, dokazuje svoji lidskost.
Společnost, která se stará o své talentované, myslí na budoucnost.
02. 12. 2012 | 15:01

socialista z maleho mesta, napsal(a):

český maloměšťáku,
Tak ty jsi volil Zelene.
Konecne jsi se priznal.
02. 12. 2012 | 15:09

Klas napsal(a):

Honzáku, jako doktor jste si nějaké renomé (SNAD??) vydobyl, jako občan na blogu jste bohužerl duševně zastydl před 23 lety při cinkání klíči. Ano, bylo to tam tehdy romantické, ale my už jsme dnes PO 23 LETECH NĚKDE jinde
Vysvětlovat vám po 1000x kolik invalidů pracovalo za komančů a kolik dnes je asi házení perel. Že Meta, Drutěva a jiné podniky nebyly žádný lágr, ale podniky kde stát prostě určitou výrobu reservoval pro ně, i když to šlo koupit z Asie nebo od zdravých levněji, ale bylo tu hledisko celkově sociální. Ty lidi- invalidé do těch podniků jezdili ze svého bydliště, z žádného koncentráku.BEZ NEZISKOVEK, a fungovalo to.
.
Vysvětlovat vám že např ve Vídni ty proslulé trafiky, které magistrát nabídne jen invalidům, dodnes fungují JE ASI TAKÉ NAD VAŠE CHÁPÁNÍ
.
A ostatně vám uniká že i na tom nejbohatším západě si uvědomují, že je lepší postavit třeba jeden bezbariérový blok domů kde ti lidé žijí ve své komunitě, dá se technicky řešit dostupnost, doprava i sociální a lékařská péče a nikdo to nepovažuje za koncentrák.
Oni totiž tu hurá antikomunistickou nenávist nemají, ale mají ZDRAVÝ ROZUM
02. 12. 2012 | 15:14

Drzá zrzka napsal(a):

Klas

Může člověk na vozíku i ve Vídni pracovat v místě, které tomu není přizpůsobeno?
Do trafiky s futry šíře 60 cm a dvěmi schody vozíkem nezajedete.

Existuje povinnost pro podniky s více než 25 zaměstnanci zaměstnat tuším 4% OZP
I dnes existují chráněné dílny. Pokud podniky OZP nezaměstanají, odebíráním zboží z těchto dílen nahrazují onu povinnost.
02. 12. 2012 | 15:37

Al Jouda napsal(a):

Není to trochu zbytečné dělat průzkum bezbariérové MHD, když téměř každý vozíčkář má nyní auto, na které dostal hezký státní příspěvek! Navíc jezdí např. u nás v Praze - Řepy speciálné autobusová linka pro vozíčkáře projíždějící celou Prahou, která však jezdí úplně prázdná ! Takže se staráme o invalidy tak dokonale, že až vyhazujeme peníze do luftu !
02. 12. 2012 | 16:36

Radkin Honzák napsal(a):

"Takže se staráme o invalidy tak dokonale, že až vyhazujeme peníze do luftu !"

Takže blbě. To ukázal i film i blog. A snad jde o to, jak to dělat dobře a ne vyprávět, že kdo se o to stará je pitomec a parazit.
02. 12. 2012 | 17:05

neo napsal(a):

že se staráte o kopače do invalidů, co si říká Občan.

On nic nedělá. Půl roku se flákal na nemocenské a pak skončil na pracáku.

Nedivte se mu. Každý kdo pracuje je pro něj nepřítel, objekt závisti a jeho frustrace. Vybít se snaží na slabých invalidních spoluobčanech a jedinej důvod proč nesnáší Drábka a jeho reformy je ten, že si asi musel navlíknout vestičku a pohnout zadkem.
02. 12. 2012 | 17:12

Hana Grygarova napsal(a):

Jak tady napsala MJ, bariéry jsou tak jedna desetina problémů, z života lidí s pohybovým omezením.

Ráda bych uvedla několik drobných věci -
1. Každý z nás se ocitnul v situaci, kdy potřeboval bezbar úpravy( když byl malé děcko) a je pravděpodobné že je bude někdy potřebovat (když bude senior). Bezbar úpravy tedy prospějí nejen malé skupině lidí.
2. Pohybově postižení nejsou jen lidé na vozíku, překvapivě. Trošku mě mrzí zjednodušovaní, že jsou lidé buďto zdraví nebo na vozíku. I ne vozíčkář může mít takový zdravotní stav, že bezbar využivá pořád.
3. Bezbariérovost staveb je fajn. Co my kriplové řešíme, je šikana v dětství a izolace v dospělosti. Nerada si stěžuju, ono většina kryplů to nějak překoná,(co nám zbejvá no... přece život je krásnej) no a pak naleznete takové paradoxy jako lidi co překompenzovávají a jsou z nich třeba komici v televizi a podobně. Osobně bych radějí žila bez toho, že bych musela překompenzovávat a dělat ze sebe šaška v televizi. Takže... prosím... dovolte nám malinko překompenzovávat a hrotit. Ono se to časem usadí, až pochopíme, že vetšina společnosti není ten šikanátor, co nám kradl svačinu.
Doufám že se to dá pochopit.
02. 12. 2012 | 17:23

Loubal napsal(a):

Pane Honzáku 17,05 O tom tu celou dobu mluvíme Plho, že pan Čipera tady citově vydírá invalidy, ale ve skutečnosti už roky za NAŠE desítky milionů ročně dělá práci zbytečnou , nesmyslnou, nesystémovou bez zodpovědnosti. A TEDY PARAZITUJE.
A jestli i vám jde o to jak to udělat dobře, tak první co je potřeba je zrušit ty parazitní neziskovky a trvat na tom že stát zabezpečí- a v podstatě TAK JAK TO dělali za těch komančů- pracoviště kde zabezpečí invalidům pracovní místa i když by to gastarbeiter udělal levněji nebo BY TO ŠLO KOUPIT z Číny, postaví jim bloky domů kde se zabezpečí bezbariérové bydlení a sociální a lékařská péče, a doufat že žádný bl.b... nebude vykřikovat něco o komunistickém lágru atd.
A invalidé pochopí že za jejich hendikep nikdo nemůže, že se s tím musí poprat sami, nejlépe tak že se budou snažit pracovat a žít jako každý. A jediné v čem souhlasím s vámi i čiperou, že když už někde stavíme, jde to projektovat tak aby to bylo pohodlné i pro lidi se sníženou pohyblivostí a jinak hendikepované
02. 12. 2012 | 17:38

český maloměšťák napsal(a):

Klas
Dotace výrob jako byly např. družstva invalidů...byly záslužnou věcí. A některé výrobky byly navíc dost kvalitní - takže ani není třeba srovnávat se šmejdem z Prcu /pokud uznáme, že v 80. letech šlo většinou o mizérii/. O tom žádná.
Nicméně blog je o dopravě. O dopravě v místech jako je Praha - kde doprava autem je mnohdy pro invalidu vůbec nedostupná...anebo by po nějaké době - při zohlednění toho, jak mnohdy doprava automobilem porobíhá...mohl být zcela poprávu uznán coby invalidní i na hlavu.

Pane Klas ....ve Foxconn má jít mzda na 700 USD. To už je téměř tolik jako v nošovickém Asusu.
Četl jsem, že v roce 2016 má být příjem na hlavu v Číně / v některých provinciích už tomu tak je několik let/ dosáhnout oněch 16 700 USD.
Rozumný stát by tak měl začít uvažovat jak například právě že obnovením družstevnictví v pracovním segmentu invalidů...podpořil výroby, které odsud zmizely...ale které se začnou opět vracet.
Jenže i tak zde bude ten problém s handikepem ohledně bariér v doparavě na místo.
Svoz ? Dotovaný z veřejných zdrojů ?
V případě koncentrovaných výrob by to řešení mohlo být.
je ale vůle taková centra zřizovat a ze začátku je masivně dotovat ?

KOncentrovat bydliště lidí asi není moc rozumné. Z mnoha ohledů. Myslím si, že koncentrace výrobních prostředků je schůdnějším řešením.
Když tedy není možné vykonávat práci např. přímo z domu.

Drzá zrzka
Z toho se ale časem vyvinul dost nechutný obchod /tkzv. náhradní plnění/.
Parta vychcánků si buď marginálním způsobem zaměstná invalidu či pár invalidů - a podniky tak získají odpustek a oni kšeft.
02. 12. 2012 | 17:39

český maloměšťák napsal(a):

w16919 - when fast growing economies slow down - implications for china.pdf

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2208114/kolik-let-zbyva-cine-do-kriticke-hranice.html

Navíc zde máme ty zapeklité dopravní náklady - ve vztahu k cenám ropy, že....
V minulosti se spíše snižovaly. Zřejmě ale dojde k otočení trendu i v této oblasti.
Kdo podchytí trendy a správně na ně zareaguje - ten je na tom vždy lépe.
02. 12. 2012 | 17:48

český maloměšťák napsal(a):

re : "Parta vychcánků si buď marginálním způsobem nebo papírově zaměstná..."
02. 12. 2012 | 17:49

Občan napsal(a):

Pane Brome,

už jsem Vás o to požádal asi desetkrát, ale ještě jednou to zopakuji - pokud něco kritizujete, buďte KONKRÉTNÍ. Ty Vaše permanentní náznaky a mlhavosti nejsou důvěryhovné a nemá smysl na ně reagovat. Není totiž NA CO.
02. 12. 2012 | 19:01

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Za co bere peníze úpan Honzák víme. Za co bere přemrštěný důchod Vladimír Špidla?

Dá se to pochopit?

Mnoho podnikatelů by rádo zaměstnalo tělesně postižené, ale arogance a nadměrné nároky úřadů (např. přestavět celou budovu kvůli šířce chodby) je odradí. Co s tím?

Dá se to pochopit?
02. 12. 2012 | 19:11

Hana Grygarová. napsal(a):

Pane Loubale:
My chceme zit a pracovat nejak normalne, a dreme na tom dost. A jak tak dreme, tak sme prisli na takovou straslive neprijemnou az sokujici vec. Ze nechceme pracovat v Drutevach, ale na pozicich na ktere realne mame, nechceme aby nam nekdo rikal: Ty mas krive nohy, takze nemuzes delat v kanclu, i kdyz ses Bc.(Prehanim a zjednodusuju) A ze dokonce drze chceme mit moznosti se stejne bavit. Stojime o to byt vasimi partnery... i romantickymi. A ze se to holt neobejde bez toho, abychom vysvetlovali, ze nas nevnimate adekvatne. Ze primarne nejsme ani chudaci... ani paraziti.

Aby tech soku nebylo malo, doporucuju tenhle blog/facebook:
https://www.facebook.com/ThisIsWhatDisabilityLooksLike?fref=ts
02. 12. 2012 | 19:17

Jirka napsal(a):

Proč nemohou vozíčkáři najet a sjet bez ostrůvku ani do nízkopodlažních tramvají? Protože všichni asi musí mít vozík s bateriovým pohonem, který nikdo není achopen skoro ani nadzdvihnout. Já to prostě vidím tak, že když potřebují jet jako jedna před časem zda zmiňovaná dívka do Lazarské, kde není ostrůvek, tak si holt na tuhle cestu musí po zavření metra Národní vzít obyčejný ruční vozík. Ten by možná zvládla sama i nadzvdvihnout anebo by jít s ním určitě nějaký cestující snadno ponohl.
Takže celé povídání Čipery mi připadá jako postavené na hlavu. Přece když někdo jezdí na vozíku a jede autem, kde třeba i sám řídí, tak většinou používá skládací vozík. A ne nějaké težké monstrum na olověné baterir. Podle stejné logiky by měl nadávat stejným dílem i výrobcům malých automobilů, že nejsou schopni opravit malé levné automobily pro stokilové vozíky. Ale proč chce, aby levná městská hromadná doprava oproti třeby automobilové smluvní přeravě osob byla všude na stokilové vozíky připravena?
02. 12. 2012 | 19:40

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Špidla bere plat za to, že byl zvolen do europarlametnu a PRACUJE tam (na rozdíl od jiných europoslanců).
Honzák je, řekněme, poněkud přezrálý. Pokud má na to, aby učil, tak ať tedy učí. Ale zabírat tři místa na třech klinikách by nemusel.

Aha, takže požadavek na bezbariérovost pracoviště je "arogancí státní orgánů". No tak to jsem moc rád, že jsme si to tak hezky vyjasnili.
Jak totiž dopadne takové "nearogantní" zkolaudování provozu pro invalidy, o tom se teď přesvědčili v Německu (Titisee-Neustadt). Pro dílnu, kde zaměstnávala místní charita vozíčkáře a hůř pohyblivé mentálně postižené, tam měli moc pěkné vnější požární...SCHODIŠTĚ. Rampa by byla vyšla moc draho a byl by pro ni potřeba větší pozemek a tak úřady zkolaudovaly barák se schodištěm. No, a když začalo hořet, 14 chovanců a jedna ošetřovatelka se pěkně udusili, protože se je nepodařilo včas dostat PO SCHODECH pryč.

Totéž platí o toaletách a sprchách (například). On se na normální hajzlík invalida prostě nedostane (pokud nemá alespoň částečně funkční nohy, aby se tam nedůstojně vydrápal po čtyřech). Takže je zde "arogantní" požadavek, aby pracoviště s invalidy mělo jeden hajzlík pro invalidy. Poněvadž co by udělal zaměstnavatel, který by dostával stížnosti, že po Pepkovi Vyskočovi zůstává podělaný záchod? Vyrazil by Pepka Vyskoče.
To samé je s chodbami - invalida MUSÍ mít možnost se na vozíku otočit (třeba pro případ útěku před požárem). A ono to zabere místo, to otáčení; no, a na omlácené stěny a dveře asi nikdo moc zvědavý není, že... Takže je požadavek, aby chodby pro invalidy měly nějaký rozměr; samozřejmě "arogantní" požadavek, jak jinak.
02. 12. 2012 | 19:41

Zbyněk napsal(a):

Drzá Zrzka....
rovnováha nebo těžiště s tím nemá co dělat. Vozíčkář musí být vynesen extra, vozíček složen, neboť dveře jsou ouzký milá Lízo, pardon Zrzko.
02. 12. 2012 | 19:51

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Cituji: "Špidla bere plat za to, že byl zvolen do europarlametnu a PRACUJE tam (na rozdíl od jiných europoslanců)."

Špidla byl zvolen do europarlamentu? Povídejte. Kdy? A pracujete tam? Skutečně? Copak tam dělá? Vyprávějte ...

Kvalita Vašich infomací stále stoupá.

Nepsal jsem o chránění dílně, ale o firmě, kde se musí předpisy dodržovat. A to dost důsledně. Šlo o kompletně zrekonstruovanou budovu a pracovna tělesně postižených měla být v přízemí. (Nevím, který blb ji v Německu dal do patra.) Vše bylo na dobré cestě, ale pak v malé chodbě k místnosti uklizeček, kam žádný z tělesně postižených nepřijde, nebyla ta správná šířka. I zaržál kůň úřednícký a nastala mela. Výsledek je jednoznačný, dílna a práce není.
02. 12. 2012 | 19:54

Občan napsal(a):

Paní Grygarová,

my vás právě adekvátně vnímáme. Ale vy sami sebe odmítáte vnímat adekvátně.
KAŽDÝ, kdo cítí, že na něco má, chce pracovat v oboru a dělat to, co ho zajímá. Jenže kardiak nebo astmatik se na Gerlachovku nepožene jen proto, že tam chce; ví, že by to s velkou pravděpodobností nepřežil. Ovšem vozíčkář si to z nepochopitelných důvodů vydupe a vykřičí a běda, pokud mu není vyhověno.
To samé je s prací - dnes spousta VŠ vzdělaných lidí pracuje na pozicích daleko méně kvalifikovaných, protože jiná práce není. Takhle to prostě je a VŠICHNI se s tím musíme nauřit žít.

Smiřte se tedy s tím, že jste v něčem omezeni svým handicapem a užívejte naplno toho, co zvládnete SAMI.
02. 12. 2012 | 20:18

xzyz napsal(a):

To Jirka 02. 12. 2012 | 19:40

Do MHD tam, kde chybí nástupní ostrůvek, nevleze bez cizí pomoci ani člověk s handicapem dolních končetin, natož dívka na vozíku. Možná tak chlap, který má sílu v rukách a uzvedne sebe i obyčejný vozík. Ale to ne každý dokáže.
Ty tzv. nízkopodlažní tramvaje nejsou zas tak user friendly, jak se plošně většina zdravých lidí domnívá. Vy vidíte ten problém naprosto stejně - jako zdravý člověk.

A mimochodem, když už jsme u těch vozíků, ne každý vozíčkář má doma vozíky dva!
02. 12. 2012 | 20:30

xyzy napsal(a):

OPR:
jak se plošně většině...
02. 12. 2012 | 20:31

devabat the napsal(a):

Ale ne :-))))!
02. 12. 2012 | 20:32

xyzy napsal(a):

Nějak mě ta písmenka dnes zmáhají :-)))
02. 12. 2012 | 20:33

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Ad Špidla - máte pravdu, pane Brome, Špidla už není eurokomisařem; byl jím pouze do r. 2010.
Momentálně vede (od r. 2011) o.s. Masarykova demokratická akademie. MDA NENÍ dotována státem; financuje SI JI ČSSD.

Takže Honzák mu tím spíš nemá CO závidět. Dokonce ani ten důchod, protože Špidlovi je 61 let, takže do penze mu chybí rok.
02. 12. 2012 | 20:33

zdenekbrom napsal(a):

Oban:

Nemá?

¨http://ekonomika.idnes.cz/spidla-se-za-par-let-stane-nejbohatsim-duchodcem-bude-brat-110-tisic-pyw-/ekonomika.aspx?c=A091122_193639_ekonomika_vel
02. 12. 2012 | 20:42

Občan napsal(a):

Staňte se eurokomisařem, pane Brome. I Honzák měl možnost.
Tu rentu mu ostatně bude platit Brusel, takže ani tohle Vás trápit nemusí.

Na tu chodbičku stačilo přidělat dveře na zámek, který by měli u sebe uklizečka a vrátný. Tím mohl být problém vyřešen.
02. 12. 2012 | 21:04

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Opět omyl. Nebude platit Brusel. Brusel použije peníze členských států EU. Brusel jiné příjmy než příspěvky členských států nemá. Takže možná opět my.

Ne, to bylo neprůchozí.
02. 12. 2012 | 21:09

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Přepokládám, že i pan Honzák dává přednost normální práci před politickým korytem.
02. 12. 2012 | 21:21

A je to napsal(a):

123
02. 12. 2012 | 22:02

Vyhodilihodverma Voknemvlez napsal(a):

Jelikoz se nam diky zavedenym "zkusenym diskuterum" diskuse opet zvrhla do osobniho napadani, zkusim do toho vnest trochu realisticky pohled.
Vetsina z vas se zde se zadostiucenim vrhla na nick Klas, oznacila ho za nelidu, asociala, nekdo popral invalidu v rodine...Jeden dokonce s ustepacnou poznakou na senatorku Filipiovou, neb zrejme nevi, ze ta ma zazitek z pohybu na voziku v Praze z prvni ruky.
Troufnu si rict, ze nikdo z vas nema zkusenost s praktickym stavebnim resenim pohybu hendikepovanych osob. Ja ano.
Obecne lze rici, ze prakticky vsechno lze dnes stavebnimi upravami a technickymi pomuckami resit. Co se malokdy zminuje, jsou ekonomicke naroky takovych reseni. Je naivni se domnivat, ze to obsahuje nejake najezdy pro vozickare a cvakatka na semafor pro slepce. Uz stavajici legislativa vyzaduje reseni pohybu osob s hendikepem ve verejnem prostoru u kazde novostavby a to od dveri bytoveho domu, pres ulici po dopravni prostredky a verejne budovy. Jedna se o cely komplex opatreni, ktera na sebe navazuji a bohuzel jdou nekdy take proti sobe (prirozena vodici linie pro slepce vs max vyskovy rozdil prekonatelny vozickem).
Absolutne nema smysl si nalhavat, ze tato problematika je resitelna nejakou vymenou obrubniku. Jedine smysluplne reseni je komplexni rekonstrukce ulicniho prostoru. Ta je v Praze, uz kvuli zoufale zastarale technicke infrastrukture, spojena s vymenou veskerych liniovych vedeni. Takova rekonstrukce vyzaduje minimalne pul roku a desitky milionu pro jednu prazskou ulici. Takovych zde mame stovky, tisice. Je treba si take uvedomit, ze vse zacina fungovat tehdy, kdy jsme schopni vyvtorit skutecny bezbarierovy koridor. Jakakoli (byt omylem zapomenuta nebo prirozena) prekazka muze zpusobit, ze cela investice je k nicemu. A pro vozickare je za prekazku povazovano cokoli nad 5cm vyskoveho rozdilu.
Dale jsou v Praze mista, ktera jsou technicky prakticky neresitelna. Typicky stanice metra v centru, kde se s vytahy proste nepocitalo. Dodatecna dostavba vytahu ve stanici Narodni trida stala 180 000 000,- Kc (!!!!).
Je tedy otazka, zda ma smysl pokouset se prebudovat cele mesto v bezbarierovou zonu, coz dle meho proste nejde, nebo by nebylo lepe tyto ohromne prostredky investovat do vyvoje a nakupu kompenzacnich pomucek, ktere by umoznovaly snadnejsi pohyb po meste. Ja proste odmitam uverit tomu, ze civiliace, ktera dostane cloveka na Mesic a robota na Mars skonci v oblasti pomucek pro hendikepovane u tohoto:
http://www.invalidnivoziky-novo.cz/?utm_source=google&utm_medium=fix&utm_campaign=goup
A to v dobe, kdy nam po cyklostezkach jezdi lini turiste na elektrokolech a vozitcich Segway...
Od autora blogu bych nekdy rad cetl, jestli i timto smerem se ubiraji snahy v oblasti pomoci telesne hendikepovanym. Ze technicky vyvoj muze prinaset reseni ukazuje i toto:
http://www.radio.cz/cz/rubrika/ceskenej/v-kladrubech-zkousi-pristroj-ktery-vozickarum-umozni-chodit

S pozdravem ZnormalizovanyAbe
02. 12. 2012 | 22:31

Občan napsal(a):

Jestli Vás to, pane Brome, uklidní, tak budete Špidlovi měsíčně přispívat na rentu asi tak 0,005 Kč (vycházím z předpokladu, že EU má cca 250 000 000 milionů pracujících a podnikajících obyvatel. Ročně pak 0,06 Kč.

Kalousek Vás vyjde na hezkých 0,02 Kč/měs., ročně na 0,24 Kč .
40x dráž než Špidla.

Základní platy lékařů v IKEM (po 2 atestaci) se pohybují mezi 250-350.- Kč/hod. (údaj za leden 2011)...
02. 12. 2012 | 22:36

Občan napsal(a):

Abe,
oni nechtějí jiné řešení.
Nechtějí jezdit auty, nechtějí svozovou službu, nechtějí asistenta s autem. Chtějí bezbariérovou celou Prahu, a to nejen dopravu, ale VŠECHNO. Ať to stojí co to stojí.

S takovým nátlakem se pak těžko diskutuje.
02. 12. 2012 | 22:51

Amigo napsal(a):

vyhodilihodveřma...: dnes je problém získat příspěvek pojišťovny na obyčejný či elektrický vozík, zkuste nárokovat nejmodernější technologie. Nebo si myslíte, že to lidé se ZP zaplatí ze svého???

Občan: chtějí bezbariérové úplně všechny - chtěli by do škol, do zaměstnání, do obchodů, do veřejné dopravy. S takovým nátlakem se těžko diskutuje...hahaha, to je jak ze zápisů STB.
02. 12. 2012 | 23:32

xyzy napsal(a):

Málokdo z pisatelů so dovede představit pozici handicapovaného člověka, o vozíčkáři nemluvím, který bez cizí pomoci z domu ani paty nevytáhne. A ani okrajově asi netuší nic o jejich stresech a problémech.
Mimochodem, např. řady pražských dopravních společností pro handicapované (Ropid,
3P o.s, SOCIETA o.p.s. atd.) využívá velké procento nejen vozíčkářů, ale i lidí s handicapem.
02. 12. 2012 | 23:53

xyzy napsal(a):

Amigo, napsal jste to za mě, dík.
02. 12. 2012 | 23:55

Občan napsal(a):

Amigo,

a KDO to zaplatí? Kdo zaplatí to, aby se vozíčkáři dostali VŠUDE kam CHTĚJÍ?
KDE na světě existuje byť jen jedno jediné ABSOLUTNĚ BEZBARIÉROVÉ město?

A proč zrovna a pouze vozíčkáři? Proč by neměli to samé požadovat diabetici, astmatici, kardiaci, celiaci, slepí, hluší?
I jim stojí v životě spousta překážek. I oni by mohli požadovat absolutně bezbariérový svět - kyslíkové stanice ve vysokohorách (mají přece právo na turistiku jako všichni ostatní), dietní potraviny absolutně všude, kam se hnou (mají přece právo stravovat se jako zdraví), pojízdné schody a chodníky všude (mají přece právo jít kam chtějí), všeobecně povinnou znalost znakové řeči (mají právo pokecat si s kám chtějí).
Jo, proč ne. Ale KDO to zaplatí?

Všichni, kdo mají nějaký handicap, by CHTĚLI. I kardiaci a další se nedostanou KAM CHTĚJÍ, nemohou jíst CO CHTĚJÍ, nemohou dělat CO CHTĚJÍ. Tak dělají a jedí, co mohou a chodí tam, kam se bezpečně dostanou. Naučili se se svým omezením žít. Vozíčkáři to budou muset přijmout také.
03. 12. 2012 | 00:00

Věrka napsal(a):

Občane, ano , o tom to je.
Proč slepí nereklamují že ze Sněžky je nádherná vyhlídka a tak je tam někdo je povinnen dovézt a zařídit aby to viděli. Proč hluší nereklamují že neslyšeli Pražské Jaro v nejvyšší kvalitě? Proč Idioti, Imbecilové a Kreténi uznávají, že nemohou ve své kategorii dostat Nobelovu cenu za filosofické nebo vědecké dílo.? Protože alespoň potud to totiž mají v hlavě v pořádku. Na rozdíl od jiných.
Čipera naučil vozíčkáře že my zdraví hajz... co máme nohy jsme povini jim kompenzovat že oni je nemají, a v Praze se nesmí řešit kanalizace, silnice, domy, svoz odpadků, ale Primátor a Senátorka se dostaví na OKO a vysvětlí kdy bude Praha nezbariérová. A všichni dostanou status profesionálních sportovců, A asistenta k službám, a důchod vyšší než mají ti co celý život odpracovali
To je ta arogance o které tu mluvil i Klas
03. 12. 2012 | 06:46

R.W. napsal(a):

Frédéric Bastiat
„Stát je velká fikce, skrze níž se každý snaží žít na náklady všech ostatních.“

"Sociální fondy" jsou výrazem bezradnosti držitelů cizích peněz jak pomoci potřebným. Vždycky to nakonec skončí tak, že je spotřebují "ti, kdo si včas řeknou" bez ohledu na to, zda jsou či nejsou potřební. Ti opravdu potřební se většinou ani nedozvědí, že si mohli říct. Nebo si pro ně řeknou "šikovní" prostředníci, kterým většina pomoci zůstane za nehty (přece by to nedělali zadarmo!) Mimochodem to je princip fungování i mnoha neziskových organizací.
03. 12. 2012 | 09:50

Zdeněk Brom napsal(a):

Věrka:

Cituji: "Proč slepí nereklamují že ze Sněžky je nádherná vyhlídka a tak je tam někdo je povinnen dovézt a zařídit aby to viděli. Proč hluší nereklamují že neslyšeli Pražské Jaro v nejvyšší kvalitě? Proč Idioti,..."

Nereklamují, protože s tím nic dělat nejde. Narozdíl od chodníku, dopravy atd., které lze pro vozíčkáře upravit.
03. 12. 2012 | 10:08

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Platy doktorů v IKEM mi nevadí, ti si je zaslouží.

Kalousek a Špidla mi vadí, protože jejich přínos je 0 nebo záporný.

tělesně postižení nechtějí celé město bez bariér a nechtějí se dostat všude. To je demagogie. Potřebují ale např. na úřady, takže doprava a úřední budovy by měly bezbariérové být. Potřebují dojet k lékaři, někteří do práce atd.
03. 12. 2012 | 10:13

xyzy napsal(a):

Občan, Věrka

Kardiak, astmatik, diabetik atd. mohou vyjít z domu bez obtíží, nasednout na MHD kde a jak chtějí a dopravit se také kam chtějí. Hluší a nevidomí už s potížemi, ale přece jen do MHD vlezou, obvykle bez cizí pomoci. Handicapovaný či vozíčkář to ale tam, kde chybí nástupní ostrůvek, SAMI nezvládnou. Už chápete ten rozdíl?!?

Nejde vůbec o to, plnit nějaké skupině lidí jejich - podle Vás - nadstandardní, arogantní a neskromná přání. Jde o obyčejný projev lidského pochopení. Jistě, něco by to město, stát stálo... ale každý by si měl uvědomit, že zítra ten nástupní ostrůvek může potřebovat i někdo z jeho doposud zdravím kypící rodiny.
03. 12. 2012 | 10:56

R.W. napsal(a):

"Nereklamují, protože s tím nic dělat nejde. Narozdíl od chodníku, dopravy atd., které lze pro vozíčkáře upravit."
Pane Brome,
čtete nepozorně. Dobře to popsal ZormalizovanýAbe. Právě že nejde jen o ty chodníky. Jde o značné náklady. Muselo by se to realizovat na úkor něčeho. Já bych navrhoval snížit platy učitelů. Co na to říkáte?
Nic není zadarmo. Po zavedení asistenčních psů, přišli nevidomí o možnost získat příspěvek na stravu pro vodícího psa, příspěvek na auto, příspěvek na úpravu bytu.
03. 12. 2012 | 11:13

Lukáš Vyoral napsal(a):

Rád bych klasům a ostatním připomněl, že to skutečně není jen o pár vozíčkářích. Sečtěte si prosím tyto množiny:
- vozíčkáři, kteří ten bezbariérový nájezd skutečně potřebují.
- maminky s kočárky, pro které zvedat jej do autobusu není taky žádný med.
- důchodce, které už v jejich věku bolí každý schod (artróza apod.)
- nevidomí, pro které je každá terénní nerovnost terra australis incognita. (Osobně bych kromě jízd na vozíku doporučoval se projít po městě s tmavými brýlemi.)
- lidi jako já, kteří po operacích nemohou do schodů autobusu apod. zvedat těžké předměty. (A zkuste dopravovat přes celou republiku na koleje zásoby atd. na 3 týdny. Naštěstí dobří lidé, kteří s tím kufrem pomůžou, ještě nevymřeli.)
- a koneckonců i každého člověka se zlomenou nohou.

Takže to není jen o pár vykřikujících vozmenech. A co se týče toho, že se toto řeší v rámci Prahy, i v krajích postupně zavádějí například bezbariérové příměstské vlaky. Nic není neřešitelné.
03. 12. 2012 | 11:14

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Tak to potom buď VELMI špatně čtete Čiperovy blogy, nebo úmyslně překrucujete. Protože ty blogy jsou stále o tomtéž - že se vozíčkáři chtějí dostat VŠUDE, kam si vzpomenou, a po "svých". A VŠUDE CHTĚJÍ mít k dispozici veškerá zařízení, která jim umožní žít jako zdraví lidé.

A co se Věrčina příspěvku týče - na Sněžce přece MUSÍ stát celodenně zřízenec s modelem Krkonoš, aby slepcům dychtícím po panoramatu přesně popsal pohled a k tomu jim nabídl model k osahání. A nejen na Sněžce, ale VŠUDE, kam vyrazí slepí turisté na výlet.
Protože když bez bariér, tak pro všechny. A nebo že by ne?
03. 12. 2012 | 11:24

Syčák napsal(a):

Brom

Politika je práce. Za ní náleží plat. Odvozovat jej od přínosu je nesmysl, neboť na tom se těžko shodnem. Zároveň srovnávat Kalouska a Špidlu je naprostá ignorance a hospodský žvást nehodný kantora.

Učitelům bych zvýšil plat alespoň o polovinu, protože musí být vzdělaní a mít základní rozhled a jejich práce je velmi zodpovědná. A to přesto, že, soudě dle vašeho dnešního vstupu, může být přínos mnohých z nich nulový.

Všem bojovníkům za bariéry:

Sytý hladovému nevěří. Máte velký nedostatek fantazie a koneckonců i citu. Vaše směšné výpočty mi připomínají neblaze proslulého ministra Drábka.
03. 12. 2012 | 11:33

Asistent napsal(a):

Jeden by neřek, kdo všechno sem přispívá do diskuze a jaké postoje jsou ještě dnes ve společnosti skrytě přítomné. Občane a podobní je 21. století, probuďte se! Bezbariérová veřejná doprava je základ, ze kterého těží celá společnost, to není luxus. Chápeme?
03. 12. 2012 | 11:39

neo napsal(a):

Asistent:

pan Občan je jen pokrytec. Sprostý asociál, hrající si na solidárního člověka. Do Drábka a pravicových reforem se naváží, protože sám se dlouho válel na nemocenské a teď na pracáku, ale jinak je to zlý člověk, rasista, xenofob, homofob a nenávidí invalidy.

Nechtěl bych tohoto nerudného agresivního starce potkat. Pravděpodobně by zaútočil holí na vozíčkáře, který by mu zavazel před výtahem pro invalidy, se slovy, že kdysi platil daně a tak je výtah i jeho...
03. 12. 2012 | 11:50

Drzá zrzka napsal(a):

Občane

můžete mi laskavě sdělit, jaký užitek budou mít slepí z výletu na Sněžku?
a jaký je užitek z bezbariových přístupů, které přece nevyužívají jen vozíčkáři, ale část ostatních lidí (senioři, lidé imobilní jinak, maminky s kočárky). Zkuste svézt a vyvézt kočárek s dítětem na nástupiště k vlaku, když u něj není(nejezdí) výtah nebo nájezdová rampa.

Kolik peněz stojí cyklostezky...které pokud na sebe jednotlivé úseky nenavazují, jsou v zásadě k ničemu?
03. 12. 2012 | 12:26

Občan napsal(a):

Drzá Zrzko,

úplně stejný, jaký budou mít vozíčkáři z toho, že ve všech hospodách budou hajzlíky pro invalidy, i když do nich vozíčkáři nemohou, protože na ně stejně nemají peníze.
Kdybyste četla pořádně blogy pana Čipery, byla byste v obraze.

Na to, aby společnost mohla vyhovět VŠEM ve VŠEM, si musí vydělat. PAK teprve může začít budovat NADSTAVBU. A pan Čipera volá po nadstavbě, když tady chybí základy.
Těmi základy je, aby co nejvíc jakkoli postižených (invalidů, chroniků, smyslově postižených, nedostatečně krásných, nedostatečně kvalifikovaných, "přestárlých" nad 50 let a dalších) mělo práci a za ni slušný plat. Čím víc jich bude, tím víc vybere stát na přímých i nepřímých daních a z toho pak může financovat nadstavbu (a živit "neziskovky").
Dalším stavebním kamenem základu je, aby lidé měli odpovídající střechu nad hlavou a základní všeobecně fungující dopravu. I z toho má stát a samospráva prospěch ve formě daní nebo přímých plateb (nájmy, síťové jízdenky). A z výnosů může opět vylepšovat stávající.

Barák od střechy nepostavíte, ani kdybyste ječela jak Viktorka u splavu. K čemu bude pohybově handicapovaným, že se dostanou kam si usmyslí, když nebudou mít PROČ a ZA CO jet?

Vídeň to má vyřešené jednoduše. Na některých sídlištích vyčlenila a nově postavila domy, v nichž bydlí sppolu (nebo vedle sebe) senioři, zdravotně a sociálně postižení občané. Bydlí za regulované nájemné a mají v těchto domech zajištěny zdravotní a sociální služby vč. asistence a konzultací. Výhodou tohoto systému je, že v něm našla práci část těch, jimž pomáhá. Díky VELMI AKTIVNÍ politice zaměstnanosti VŠECH rakouských vlád ještě nikdy nepřekročila nezaměstnanost v Rakousku 5%.
V MHD mají pohybově handicapovaní k dispozici vybrané linky a spoje - ale nic víc.

Kdo chce ve Vídni bydlet jinde a jezdit jinak, má možnost - ale za své, bez regulace a bez služeb. V Rakousku tak vytvořili SYSTÉM (což u nás zcela chybí) a nabídli jej VŠEM znevýhodněným s tím, že "Ber nebo nech bejt, ale pak nebreč". Podobně to funguje v Kanadě, Holandsku a asi i jinde.
03. 12. 2012 | 13:44

Vyhodilihodverma Voknemvlez napsal(a):

Pratele, nebudu to vice natahovat. Kdo tvrdi ze je lepsi misto nakupu neceho jako je toto:

https://www.youtube.com/watch?v=T1RZg41fpZI

https://www.youtube.com/watch?v=DjbFvbqHwLk

https://www.youtube.com/watch?v=YyoPKpb46V0

utracet verejne prostredky za bezbrehe a prakticky nekonecne upravy mestskeho parteru, je zaprodanec stavebni loby :-D. Podotykam, ze prekazky, ktere s tim ten mladik prekonava, jsou z hlediska soucasnych norem a predpisu neprekonatelne pro klasickeho vozikare. Protoze o tom se tu bavime. Myslim, ze vetsina ani netusi, jak detailne se musite zabyvat kazdym obrubnikem, schodem, rampou (vysky prekazek, sklony a max. delky ramp) na ceste mezi dvermi bytu a uradem, skolou, atd. U novostaveb dnes legislativa nuti resit jak pohyb tak pobyt invalidu pomerne komplexne, problem nastava v momente, kdy se ma dotycny dostat ze sveho domu do takto vybavene budovy/tremvaje/vlaku. Tech prekazek jsou tisice a bezny chodec je vubec nevnima. Proto mu to prijde tak jednoduche.

Opravdu nestoji ani za uvahu, zde toto neni jednodussi smer, nez snaha prebudovat cele mesto podle soucasnych norem pro pohyb osob s postizenim pohyboveho aparatu? Terenni Segway stoji 200 000,- Tohle by nemohlo byt o mnoho drazsi. Za cenu toho vytahu na narodni jich mate 900 ...

Vice k tomu nemam, navic jsem byl z techto stranek pro urazku satrostenske nohy nadosmrti vyhozen (to je malo, to je malo:-)a nechci drazdit pana Stajskala tim, ze mu sem polezu z jine IP.

S pozdravem
Znormalizovany Abe
03. 12. 2012 | 13:52

Zdeněk Brom napsal(a):

R.W.

Pokud budu mít jistotu, že část mého sníženého platu půjde na tyto účely. nebudu mít problém.

Nicméně, vodňanská radnice si koupila dva nové vozy, které moc nevyužívá, a přestavěla kanceláře pro starostu a místostarosty. Náklady: přes 2 000 000,- Kč. tyto finynce by nám zajistily bezbariérovou školu a hodně dalších úprav ve městě.

Chce to jen chtít. Na toto peníze jsou.
03. 12. 2012 | 13:54

Asistent napsal(a):

Občane - aby ti, které jmenujete, mohli mít práci, musí se do ní dostat. Aby se do ní dostali, potřebují bezbariérové prostředí. Z toho se nevykroutíte pane. Základ je mít volnou cestu a pak mohu jít, kam chvi. Třebas do práce, ale třebas také do hospody, na fotbal, do knihovny, na demonstraci, na procházku. Vy to neděláte????
03. 12. 2012 | 13:59

Zdeněk Brom napsal(a):

Syčák.

Pak se ale nedivte, že máme politiky, jaké máme.

Kalouska a Špidlu klidně srovnávat mohu, protože jsou oba z jižních Čech a dost o nich vím. Oba stojí za pěkné houby. O kalouskovi se to ví, o Špidlovi se to tají nebo se nakteří tváří, že neslyší a nepamatují si. Viz jeho poklonkování Bushovi a zatažení ČR do zločinné války proti Iráku.
03. 12. 2012 | 14:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Zkuste pochopit základní věc, o které vám tu už mnozí psali. A to je, že jde především o možnost pohybu, veřejnou dopravu a přístup do veřejných budov - škola, úřady, nemocnice, zaměstnání.

S panem Čiperou můžeme debatovat o smyslupnosti a účinnosti jeho kampaní. Můžeme hledat tu správnou mez, ale na výše napsaném se shodneme.
03. 12. 2012 | 14:04

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Vídeň... nápad dobrý... i když u nás si nějako neumím vytvořit představu sociálně vyloučení versus postižení...

Co se stane ve Vídni, když nepřijede vybraným spojem bezbariérový dopravní prostředek?

Proč pracně a draze vybudované bezbariérové výtahy v Praze nejsou v provozu?
Co uděláte, když pojedete po Praze autem. Najdete si trasu, ale v druhé ulici zjistíte, že je do ní zákaz vjezdu, přestože na mapě je uvedená jako normálně průjezdná... budete hledat jinou trasu. Příjemné hledání. :-)
03. 12. 2012 | 14:12

Občan napsal(a):

Znormalizovaný Abe,

to jezdítko vypadá úžasně, ale...
Stojí 30 000 eur, což je pro 99% invalidů astronomická suma.
http://www.rehacare.com/cipp/md_rehacare/custom/pub/show,lang,2/oid,22063/local_lang_id,1/xa_nr,2305290/~/Web-ProdDatasheet/prod_datasheet#2042

Pro pohyb po ulicích skvělé, ale metro a jinou MHD to asi zase neřeší. Ovšem byla by to cesta, to ano.
03. 12. 2012 | 14:22

Občan napsal(a):

Zrzko,

já nepíšu o "vyloučených", ale o "sociálně handicapovaných". I v Rakousku jsou blbě placení a tím pádem chudí lidé; no, a TI bydlí v těch SOCIÁLNÍCH domech společně s invalidy a starými.

Zkuste číst pořádně, co kdo píše.
03. 12. 2012 | 14:29

Občan napsal(a):

Pane Brome,

přečtěte si VŠECHNY blogy pana Čipery. PAK možná pochopíte, proč nebudí zrovna nadšení. A nebo nepochopíte, ale s tím já už nic neudělám...
03. 12. 2012 | 14:30

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Vím, o čem pan Čipera píše. Někdy souhlasím, jindy mi to přijde už přehnané. Jsem ale rád, že píše, protože se alespoň o těch věcech ví.

Klasickou ukázkou je ten výtah v metru Národní třídě. Dobře, někteří to oželí a skutečně mohou dva roky počkat. Ale jak s tím má naložit student PF nebo někdo, kdo do centra potřebuje za úřady?

Když už jste pasl o Vídni, tak tam by nejprve zajistili výstup na jiné stanici a teprve potom by zavřeli tuto. Opravovat je nutné, ale za vyřazenou stanici by měla být náhrada. Stačí jedna.
03. 12. 2012 | 14:44

Nosek napsal(a):

Asistente, pořád jste nám nevysvětlil jak to za socíku dělali, že drtivá většina invalidů kteří byli toho schopní prostě PRACOVALI, šlo to BEZ NEZISKOVEK, dojeli do práce i z práce, navštěvovali přátele,BYDLELI, měli koníčky. Při mnohem menší technické úrovni dopravních prostředku před 30-50 lety
.
Napovím vám- tehdy tu byl režim kde se práce ctila, hodnota člověka byla v tom že pracuje, zůčastnuje se života společnosti, neuznávali a neživili parazity. Za svůj plat jste si sám zabezpečil životní úroveň / a platy to umožnovaly na dobré úrovni/. A lidská práva byla taková jaká jsme si mohli ekonomicky dovolit, hlavně pro ty co žili slušně a pracovali, žádný život na dluh a parazitování a kriminalita se prostě netolerovaly.
.
Dnes máme ta práva, ALE VĚTŠINOU PARAZITŮ A KRIMINÁLNÍKŮ NA ÚKOR SLUŠNÉ SPOLEČNOSTI
03. 12. 2012 | 14:51

Asistent napsal(a):

Občane, "blogy pana Čipery nebudí nadšení" mluvte za sebe. Podívejte se, kolik lidí nasdílelo jen tento blog na facebook: 132, to znamená nebudí nadšení? Četlo jej 2500 lidí. To znamená nebudí nadšení? Mluvte za sebe, ano.
03. 12. 2012 | 15:01

Asistent napsal(a):

Nosek: bylo to úplně jednoduché, z jednoho ústavu se šlo do druhého ústavu. A nikdo neotravoval s bezbariérovostí. To nevíte? Copak si myslíte, že komunisté měli slitování? Zajeďte se někdy do ústavů podívat, ještě tam spousta lidí z komunistických dob žije. Bez neziskovek. Spokojen? Čest!
03. 12. 2012 | 15:05

neo napsal(a):

úplně stejný, jaký budou mít vozíčkáři z toho, že ve všech hospodách budou hajzlíky pro invalidy, i když do nich vozíčkáři nemohou, protože na ně stejně nemají peníze.

Občane
vy jste opravdu odporný člověk, hnusný lhář a pokrytec.

////////////////////////////////////////////////////////////
pokud takhle uvažují všichni sociálně soucítící lidé, tak není co dodat. Snad je ještě naděje a tito pokrytečtí asociálové a sociopatičtí pokrytci se v hojné míře nevyskytují.

Oranžová vesta mu nevoní, ale invalidu by nejraději srazil z vozíku a držel ho doma zavřenýho. No co, do hospody nemůže, stejně na ní nemá... chjo

Takovýhle člověk má pak drzozt ohánět se proti reformám vlády.
03. 12. 2012 | 15:11

Nosek napsal(a):

Asistente, běžte už někam s těmi ideologickými vylhanými poučkami.
Vím něco o Drutěvě i firmě META, rozhodně tam nebyli lidi z ústavů a socialistických koncentráků. Ti lidi normálně měli byty, na které se tehdy DALO VYDĚLAT PRACÍ, na rozdíl ode dneška i pro mnohé zdravé
03. 12. 2012 | 15:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Nosek:

Bez neziskovek to šlo, ale bez vlastní tvořivosti ne.

Pokud měl invalita "štěstí" a bydlel v domu, pak mu ho mohli šikovní lidé upravit k jeho potřebám a on měl alespoň nějakou šanci na větší životní prostor. Pokud byl sám a v panelovém domě, byl jak v kleci.

Dráhou a autobusy vozíčkáři prostě necestovali. Ty šťastnější byli dopravováni auty příbuznými. Na úřady nemohli a i při zdravotních potížích měli omezené možnosti.

Většinou se to řešilo velkoústavy. Máte pravdu v tom, že: "...hodnota člověka byla v tom že pracuje,..." a to byl v době reálného socialismu problém - moc nepracovali. Takže ústav a dílna, kde budete něco dělat, abyste ten pobyt neměli úplně jen tak.
03. 12. 2012 | 15:51

Syčák napsal(a):

Brom napsal

"Kalouska a Špidlu klidně srovnávat mohu, protože jsou oba z jižních Čech a dost o nich vím. Oba stojí za pěkné houby. O kalouskovi se to ví, o Špidlovi se to tají nebo se nakteří tváří, že neslyší a nepamatují si. Viz jeho poklonkování Bushovi a zatažení ČR do zločinné války proti Iráku."

Vaše tajné informace mě nezajímají. Blesk nečtu. Drby nepouším dál.
Občan se zasekl v nějaké nesmyslné válce sama ze sebou. Horší je, že se najdou další, co chtějí, aby zůstali všichni, kromě nich doma. Přitom jejich myšlenkový svět představuje velmi úzký vybetonovaný koridor, ze kterého by jim měl někdo pomoct, nějakým výtahem pro duševní invalidy.
03. 12. 2012 | 15:51

Zdeněk Brom napsal(a):

Syčák:

To není tajná informace. Špidla byl premiérem vlády ČR v době, kdy vypukla válka v Iráku a on, jako premiér, byl pro, stejně jako ČSSD. Jeho návštěva v USA byla široce komentována.
03. 12. 2012 | 15:56

Nosek napsal(a):

Pane Brome omyl. To že vidíte invalidy dnes častěji než tehdy v MHD je dáno tím, že tehdy jeli v 6 ráno do práce, v 15 někde poblíž nakoupili a jeli domů a občas večer někam za zábavou. Jako drtivá většina pracujících tehdy i dnes, na víc neměli moc času.
.
Jenže dnes mají všichni důchody, sociální dávky, placeného asistenta, sami nepracují ale mají ta práva žít a bavit se. A mají celý den čas, často ještě setrvačností MHD zadarmo, tak je jich celý den plná tramvaj a město.
Jak prosté.
.
A já se přiznávám že mne nebaví živit sebe a ještě ty invalidy a ty neziskovky a úředníky kolem. Ocenil bych kdyby se snažili všichni jmenovaní nějak přispět a dělat něco užitečného.
A o tom je ta diskuse tady
03. 12. 2012 | 16:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Nosek:

Možná to skutečně bylo tím, že v 6 už jsem v práci byl.

bavíme se ale o vozíčkářích. Ti autobusy a vlakem skutečně nejezdili a mnoho jich tu práci nemělo. měli plný invalidní důchod.

Také bych byl rád, kdyby tito lidé měli práci a mohli se tak živit. Věřte tomu, že mnozí z nich také. Dokonce by i mohla být. Buď ale narazíte na bariéry nebo na byrokracii.
03. 12. 2012 | 16:24

Irena napsal(a):

Nosek - výstižné. Stejný problém je z cigány. Ve skutečnosti je jich u nás pár tisíc, když jdete v létě po městě, máte pocit že jsou všude a dělají randál a neplechu
03. 12. 2012 | 16:26

Nosek napsal(a):

Brome, proč zase lžete jak malý kluk.?? Mám vám říkat kolik paraplegiků za komančú pracovalo???
Bydlel jsem v místě kde měli nevidomí a slabozrací dílnu- dělali smetáky a kartáče. Dojížděli z celého města ze svých bytů, pamatuji si nejméně 20 z nich vysloveně s bílými húlkami. Byli užiteční,žili život hodně podobný všem ostatním, i když si umím představit že ty výrobky šly koupit z Asie levněji, a že jejich život byl asi složitější než těch zdravých.
Ale začlenili se do společnosti, nebyli jen přítěží a nekřičeli tolik o svých právech. A z dílny i na chodbě se ozýval často veselý smích, obdivovali jsme jak byli čilí a optimističtí. Nevim jak veselo je dnes před dveřmi Čiperovy neziskovky, slyším od nich jen vztek a nářek nad "katastrofou".
A v autobuse jsem je viděl opravdu jen ráno a večer
03. 12. 2012 | 16:38

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

Ad Špidla
Řekněme, že se pan Brom mýlí:
http://www.revuepolitika.cz/clanky/847/vladimir-spidla-a-americka-politika-vuci-ceske-republice
http://www.europeum.org/doc/publications/Irak_CZ.pdf

Jestřáby byli v té době Cyril Svoboda, Palouš a Hybášková
03. 12. 2012 | 17:06

Občan napsal(a):

Pane Nosku,
mně by naopak vůbec nevadilo živit invalidy. POKUD by peníze šly rovnou jim, jednomu každému osobně, a ONI SI rozhodovali o tom, co si za ně zaplatí za služby od státních nebo družstevních podniků služeb. Prostředníky totiž nepotřebují.
Mně vadí to, že NA NICH (invalidech a jinak postižených) parazitují tisíce "neziskovek", nichž většina nedělá nic víc než že jalově žvaní a sepisuje brožurky.
03. 12. 2012 | 17:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Nosek:

Nevidomí a slabozrací jezdit mohli.

Vozíčkáři veřejnou dopravou ne. A o tom je ta debata. vozíčkářích, kteří by rádi pracovali, často by i práci měli, ale nemohou, protože do práce nedojedou.

Nekřičeli, samozřejně, protože nemohli. Dostali by hned po kušně a poznali by odvrácenou tvář reálného socialismu.
03. 12. 2012 | 17:15

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Dejme tomu, že Občan nechce vidět nepříjmené věci.

Špidla nazýval Bushe svým přítelem. Nejprve jsme v koalici byli a pak zase tvrdil, že tam nejsme. Premiérem byl Špidla. Svoboda dělal jen to, co chtěla dělat vláda.

Mimochodem, Špidla byl i ve vládě, když byla bombardována Jugoslávie. Také neprotestoval.
03. 12. 2012 | 17:31

Kárný napsal(a):

Pane Brome, škoda že nemám k dispozici kartotéky a doklady z Drutěvy, Mety a všech těch socialistických podniků, abych vám na konkrétních čísklech ukázal, kolik z nich tehdy pracovalo a dojíždělo do práce, i když tehdy vypadaly autobusy, vlaky a tramvaje jinak než dnes a města byla méně bezbariérová než dnes. Ale stejně by to nepomohlo, vás prostě někdo vyškolil že vše v socialismu byla zrůdnost ďábla, a kdo tehdy slušně žil a pracoval je u vás komunistická zrůda z koncentráku, a konkrétní fakta neuznáváte,
U učitele je to obzvlášť trapné, ale alespoň víme proč je naše dnešní školství tak ubohé.
03. 12. 2012 | 17:55

zdenekbrom napsal(a):

Kárný:

Kde píši, že vše za socialismu bylo od ďábla? V době reálného socialismu jsem žil a viděl jsem to. Špatné i dobré.

Naše školství je dnes ubohé? Tím myslíte i úspěchy na mezinárodních vědomostních soutěžích?
03. 12. 2012 | 18:22

Občan napsal(a):

Pane Brome,

čeští žáci uspívají na mezinárodních soutěžích NAVZDORY stavu českého školství. Což samozřejmě moc dobře víte.

Za socíku jsme bydleli na Smíchově, nepříliš daleko od "Ženských domovů", jejichž část byla obydlena právě občany smyslově a tělesně postiženými. Potkávali jsme je ráno, když šli do práce, odpoledne, když šli z práce, potkávali jsme je po obchodech i jen tak jezdící po Smíchově. I do hospod se dostali.
Na Radlické zase bylo učiliště pro sluchově postižené vč. internátu, protože dost z nich bylo mimopražských. Učilo se tam a bydlelo přes sto žáků. I ty jsme potkávali po Smíchově a rozhodně nepůsobili dojmem frustrovaných vězňů.

Nikoli my, ale Vy byste chtěl, aby bývaly byly věci jinak, než skutečně byly. Holt, smůla...
Možná to bylo ve Vodňanech horší, ale pražští invalidé skutečně nijak nestrádali.
03. 12. 2012 | 18:38

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Cituji: "čeští žáci uspívají na mezinárodních soutěžích NAVZDORY stavu českého školství. Což samozřejmě moc dobře víte."

Předpokládám, že toto tvrzení doložíte.

Každý z úspěšných studentů má svého školitele a vedoucího práce, což jsou učitelé. Vedle špatných škol jsou i školy výborné, jejichž žáci opakovaně uspějí. Pak je třeba vnímat i práci učitelů.

Jinak máte pravdu, školství má teď obrovské problémy, které souvisí s hujerskou reformou z dílny ČSSD. Ty následky se budou dlouho odstraňovat.

Jinak znovu opakuji, že se bavíme o vozíčkářích, protože ti mají s bariérami hodně velké potíže. Tak mi sem pořád necpěte zástupné záležitosti. Ti to měli v dobách reálného socialismu hodně komplikované. Bohužel jste neviděl ty doma, co se nikam nedostali. Možná jste také neviděl ústavy pro mentálně postižené.
03. 12. 2012 | 18:49

Varga napsal(a):

Pane Brome, některé vaše články o školství byly podnětné, ale poslední dobou se dost ztrapňujete svými jednostraně agitátorskými názory a odporem k nepopiratelným údajům
U učitele je to obzvláště zarážející, na místě by byla znalost a schopnost hodnotit údaje než zatvrzelé agitátorství.
03. 12. 2012 | 20:57

zdenekbrom napsal(a):

Varga:

Pokud se mýlím, dokažte kde. Tohle je jen plácnutí do vody.
03. 12. 2012 | 21:02

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

proč byly některé z domovů (tehdy ústavů) pro mentálně postižené zřizovatelem hl. městem Praha zřízeny mimo Prahu? Někdy i 100 a více km?
03. 12. 2012 | 21:11

Občan napsal(a):

Zrzko,

jak já to mám vědět?
Patrně proto, že tam zrovna byly volné baráky s odpovídající kapacitou nebo tam ty ústavy byly už za první republiky a magistrát je jenom převzal, eventuálně mu patřily už tehdy.
Ono stačí se podívat na jejich stránky a pročíst si historii.
03. 12. 2012 | 22:57

Karas napsal(a):

Pane Brome, Varga i ostatní vaši odpůrci v diskui mají dost pravdu.
"školství má problémy které souvisí s hujerskou reformou ČSSD" to je to vaše na učitele hodně primitivní myšlení, za vše můžou levičáci, zejména komunisti. Hlavně za úpadek školství po r 89, poté co byli odstaveni od vládnutí.
Fakt husté rozhřešení.
Netřeba komentovat, stejně jako zmatené představy že za komunistů byli všichni hendikepovaní zavřeni v lágru a byl klid.
Jak jednoduché, až primitivní vysvětlení. Opravdu děsivé že máme takové učitele
04. 12. 2012 | 06:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Karas:

Zkuste si prostudovat historii psaní tzv. školních vzdělávacích programů a jejich následky v nepřipravených školách. Tuto reformu připravila a prosadila ČSSD. To je fakt, který prostě neokecáte. O komunistech tu nebyla řeč.

Nikde jsem nepsal, že handicapovaní byli zavření v lágrech.

Je spíš děsivé, že v debatách jsou lidé jako Vy - bez základních znalostí problematiky.
04. 12. 2012 | 07:16

Medikolog napsal(a):

Dámy a pánové,

proč tolik politisace tak prostého lidského problému? K METRU například.. sedmdesátá a osmdesátá léta krásmého dvacátého století... KULAŤÁK, tehdy Leninova, dnes Dejvická.. Nahoře v budníku (západní výstup), dva dozorčí; další dole na peróně + dozorčí nástupiště.

Když přijel vozíčkář, popadli ho dva "metráci" a bezpečně ho svezli/vyvezli po eskalátoru (normální invalidní vozík, ne akumulátorová "půltunová" ještěrka). Zvládala to i kamarádka - SAMA - měli tehdy "metráci" s vozíčky výcvik jako dnes drazí asistenti. Metráci při své vlastní práci pomohli každému, kdo přijel na vozíku bez jakýchkoliv nákladů.. kdežto dnešní placení asistenti se starají celý den o jediného vozíčkáře.. což chápu u vysokého funkcionáře Krásy:).. a dostat vozíčkáře do tramvaje? Prostě požádal, my ho popadli.. za komouše měli k sobě lidé nějak blíž.. společnost nebyla tak diferencovaná (omlouvám se Spaťanům, Slávistům, Baníkovcům a Ďolíčkářům.. ti se oddělovali co mohli i za protektorátu:) a ani já ani moji vrstevníci nepotřebovali hůl.

Dnes to padá na mladší... a naprostá většina není zkažena dobou, takže není tak zle kvůli výtahu, ale kvůli absenci sebeúcty postižených vyplývající z pocitu užitečnosti ve společnosti.. dnes těžko shánějí práci i zdraví a kvalifikovaní.. a k tomu i risika žalob. Vy někomu pomůžete, něco nevýjde, zažaluje vás a VY platíte do konce života jako blb.. pro dobrotu na žebrotu. A přesto nám to nedá a pomůžeme ZDARMA když můžeme a je to třeba. BEZ PARAZITUJÍCÍHO ZASTŘEŠENÍ NEZISKOVEK které posílají každoročně somrovací dopisy i mému roky zesnulému tátovi .. byl by devadesátník..
04. 12. 2012 | 07:44

Občan napsal(a):

Pane Brome,

našel jsem článek starý 5 let - http://m.aktualne.centrum.cz/article.phtml?id=515634&s=1438&font=large - a ten Vaše tvrzení spolehlivě vyvrací.

Cit.:
"Výsledky výzkumu PISA 2000 se v dobách ministra Eduarda Zemana (ČSSD) staly podnětem k první vzdělávací reformě po listopadovém převratu. Experti ministerstva připravili tzv. bílou knihu, kde popsali své záměry. Klíčovým momentem měla být nezávislost škol a rozvoj základních schopností jednotlivých žáků.

Během funkčního období ministryně Petry Buzkové se učitelům zvyšovaly nebývalým tempem platy. Nejvíce ovšem rostly starým učitelům, kteří tak byli utvrzováni v přesvědčení, že učí dobře.

Zároveň se připravovala reforma, která měla odstartovat letos v září (2007). Hlavním motivem bylo zavedení školských vzdělávacích programů, které nahrazují celostátní osnovy."

ČSSD byla v letech 2006-2007 ve vládě?
CO bránilo školám, aby se v letech 2000-2007 informovaly o vývoji v oblasti změn ve výuce, zejména pak osnov?
04. 12. 2012 | 08:15

Aleš V napsal(a):

Medikolog- ano, přesně. Neziskovky- i ta čiperova, dělají za desítky miliard něco, co kdysi udělal zdarma každý chlap na refýži a bez řečí.
A máte pravdu i v tom, že se lidi dnes bojí právních následků čehokoliv. Odbočím- Příklad odjinut. Pamatuji ještě 70 léta - ráj autostopu, zastavil každý kdo měl v autě místo, byl rád že pomůže a ještě se s někým seznámí a dá řeč.
Dnes každého bere hrůza že stopař bude feťák a kriminálník, nebo může být nehoda a stopařovi do smrti budou platit odšodné
04. 12. 2012 | 08:26

Jiří napsal(a):

Aleš a medikolog- naprosto přesně.
Patřívalo k základní výbavě mladého muže, že když spatřil maminku s kočárkem na nástupišti- sám se nabídl- máte hezké dětátko, chcete pomoci s tím kočárkem do vlaku , tramvaje.? U invalidů stejné. Dokonce si slepí často stěžovali že mají lidi počkat až si řeknou sami, že je trochu ponižuje když jim někdo pořád nabízí pomoc, oni to chtějí zvládnou sami
04. 12. 2012 | 08:39

Zdeněk brom napsal(a):

Občan:

Opět velmi povrchní znalosti z jednoho článku. Ach, jo.

První změny nastaly mnohem dříve. Vznikalo několik učebních programů, včetně obecné školy. Některé programy alternativních škol byly uvedeny do režimu zkoušení. Vedle toho vzniklo několik inciativ - AISIS, PAU atd., které vycházely z praxe škol a navrhovaly změny, které se osvědčily.

E. Zeman nejprve inicioval Bílou knihu, což se ale zvrhnulo v pouhé slohové cvičení, které nebylo aktuální ani v době svého vzniku. Pak se šlo na reformu.

Řada škol stát žádala, aby jasně stanovil pravidla a standardy po každé třídě. Zároveň pak školám dovolil, aby si svůj vzdělávací program udělaly samy. Pouze ale ty školy, které chtějí, ostatní mohly učit dál podle již schválených programů.

Jenže bylo rozhodnuto, že tzv. ŠVP budou povinně tvořit všechny školy a podle předepsané šablony a bez ohledu na jejich připravenost. Navíc nebyly připravené podpůrné aktivity. Stanoveno bylo pouze datum spuštění výuky podle školních ŠVP. Už vůbec se nevyjadřuji k tragickému zacházení s pilotními školami a hovadiny jako zákaz informovat o výsledcích pilotáže učitelskou obec a utajování návrhů ŠVP pilotních škol.

Chaos, zmatek, znechucení.

Ano, ČSSD byla do září 2006 ve vládě a ten chaos na kolečkách byl její dítě. Další vlády to pak už jen zhoršovaly.

Co bránilo informacím? Např. zákaz zveřejňovat návrhy pilotních ŠVP a výsledků pilotních škol ze strany MŠMT. Potom nepřipravenost slíbeného informačního portálu. Totální chaos v informační politice a vedení škol při sepisování jejich ŠVP.
04. 12. 2012 | 09:19

Občan napsal(a):

Pane Brome,

"Obecnou školu" zavedl Piťha (KDS), což rozhodně nebyl sociální demokrat. Navíc to bylo v r. 1994, kdy ČSSD zcela jistě nebyla u moci.

Aaano, Zeman E. sepsal "Bílou knihu", která pouze MAPOVALA situaci v českém školství. Na jejím základě začaly PŘÍPRAVY reformy, kterou zavedla do praxe ODS. NIKOLI ČSSD.
A do toho permanentně pindali aktivní huráalternativci, mezi něž jste, pane Brome, patřil do cca r. 2006 i Vy.

Na webu MŠMT je harmonogram reformy - http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolskareforma/harmonogram. Podle něho vznikly RVP pro MŠ a ZŠ v r. 2005 a do praxe je uvedla až Topolánkova vláda (nemusela, mohla je předělat nebo zrušit).
RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly, takže ani nemohla nic ovlivnit a tím méně pak zvorat.

KDO KONKRÉTNĚ vydal Vámi tvrzené zákazy?

Lžete, pane Brome. ŠVP zavedla do škol povinně vláda ODS v září 2007.

Takže tímto off-topic debatu o školství končím.
Protože, pane Brome, ono má všechno své meze. Už delší dobu místo debat jen kličkujete a mlžíte a tu a tam si "vypomůžete" i snadno zjistitelnou lží.
Netuším, jakou politickou hru máte kde rozehranou, ale posledních cca 18 měsíců Vaše příspěvky zásadně změnily obsah i formu; k horšímu. Dokud jste "jen" učil a výchovně radil ve Vodňanech, choval jste se normálně a docela otevřeně. Od té doby, co působíte v rámci NIDV, v Kafometu a pod., došlo ve Vašem chování k dost výrazné negativní změně.
Za takových okolností však "diskuse" ztrácí smysl a stává se zbytečnou ztrátou času.
04. 12. 2012 | 10:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Bohužel se opět mýlíte, protože neznáte školský zákon 561/2004, což je základní norma. Tam je povinnost učit podle ŠVP jasně zakotvena. Už si konečně ten zákon přečtěte.

Bílou knihu jste také evidentně nečetl.

Cituji: "Lžete, pane Brome. ŠVP zavedla do škol povinně vláda ODS v září 2007."

Září 2007 bylo určené již dávno předtím a školy několik let svoje ŠVP psaly. Topolánkova vláda je zsatavit nemohla, protože už byl proces tvorby u konce a byly do něj investovány miliony Korun z EU.

Cituji: "RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly."

Existovaly a tvořily se podle nich ŠVP.

Zkuste si už svoje imaginace jednou ověřit.
04. 12. 2012 | 12:56

učitelka napsal(a):

Občan:

Píšete, že RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly, takže ani nemohla nic ovlivnit a tím méně pak zvorat.

Tady máte realitu:

Od 1. 9. 2005 začal platit Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání s přílohou upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením. Dokument je závazný pro tvorbu školních vzdělávacích programů v základním vzdělávání. Je určený všem základním školám, včetně těch, které vzdělávají žáky s lehkým mentálním postižením, ale i víceletým gymnáziím.
RVP ZV s přílohou upravující vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením byl schválen již v roce 2004 1. opatřením. Jeho platnost je od 1. 9. 2005.
V průběhu roku 2007 byl pozměněn celkem dvakrát (3. opatřením ze dne 26. 6. 2007, kdy byla provedena úprava učebního plánu a vzdělávací oblasti Člověk a svět práce; 2. opatřením ze dne 30. 4. 2007 – zařazením kapitoly 8.3). Platnost změn obou opatření nabyla platnosti dne 1. 9. 2007.
Jeho anglická verze jistě potěší všechny zahraniční partnery, které zajímá kurikulární reforma v Česku.

http://rvp.cz/informace/dokumenty-rvp/rvp-zv
04. 12. 2012 | 14:09

Doubek napsal(a):

Hádáte se tu vy učitelé hezky, je vidět že ve škole není co dělat ale plat i internet vám dali.
.
Blog je o tom, že invalidi nepracují ale o to více křičí co vše by chtěli.
A o tom jak živíme za desítky miliard zbytečné neziskovky a humanitární organizace
04. 12. 2012 | 14:26

Zdeněk Brom napsal(a):

Doubek:

Invalidé by chtělí pracovat, ale zkuste poradit vozíčkáři, který má nabídku za
30 000,- Kč měsíčně, jak se má do té práce dostat, když se přes bariéry do té práce nedostane.

Je to zručný mechanik, takže má o něj zájem technická firma, ale v lokalitě, kam se těžko dostává. Firma už mu všechno na pracovišti upravila, ale problém je v dopravě.

I o tom je blog.
04. 12. 2012 | 16:29

Zdeněk Brom napsal(a):

učitelka:

Díky za upřesnění.
04. 12. 2012 | 16:31

Doubek napsal(a):

Brome, nechcete už těch jalovostí nechat.??? VŽDYŤ TO JE FAKT TRAPNÉ jak se snažíte za každou cenu oponovat tam kde je to naprosto nesmyslné Za 30 000 sežene byt nebo alespoň ubytování v blízklosti té firmy, nebo zaplatí někoho kdo mu do té práce pomůže. Mám vám ZASE ukázat kolik i zdravých lidí řeší mnohem složitější problémy s dojížděním do práce, kolik lidí žije týden i měsíc na montáži odloučených od rodiny, ale rádi že tu práci mají, kolik i kvalitních lidí práci za 30 000 nemá a nesežene.
Jestli jste opravdu originál Brom, ktrý tu dal vizitku k blogům, nevadí vám že se tak ztrapňujete před kolegy, svými žáky i jejich rodiči a občany vašeho maloměsta??? Proboha!!!!
04. 12. 2012 | 17:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Doubek:

To mi ukazovat nemusíte, protože tomu věřím.

Pan Čipera poukazuje na určitý problém, který tu je a který je řešitelný. Posoudit efektivitu jeho práce nemohu, na to se necítím, byť k neziskovkám mám silný odstup.

Proč by někdo prodával rodný domek, když stačí několik úprav a on se do té práce dostane sám a bez pomoci. Jde jen o to, aby si to uvědomili i ti, kteří rozhodují a pak realizují. řešíme dopravu - veřejnou dopravu - a pohyb na veřejných prostranstvích. Ne žádné extrabuřty.

Nevím, proč bych se tímto názorem ztrapňoval.
04. 12. 2012 | 17:56

KOLOS napsal(a):

Proboha Brome, udělat bezbariérovou Prahu JE PODLE VÁS SNADNO ŘEŠITELNÉ. ??? A opravdu celou, protože hned za týden přijde pan ČIPERA s tím že jeho další známá bydlí zase jinde a chce dojíždět zase jinam, a ještě jinde má kamarádku a má nárok za ní jezdit kdy chce, je přece svoboda, a chodí támhle do klubu nebo baru a má nárok si tam zajít kdy si vzpomene. A pan Čipera prostě za desítky milionů ročně tyhle příklady zviditelňuje a také někomu za úplatu občas pomůže nebo zorganizuje výlet. Předražený a parazitní nesmysl!!!
Je to celé prostě manipulace a citové vydírání. Jediné v čem máte pravdu, že když už se někde staví, jde to občas při troše chytrosti udělat bezbariériově za srovnatelné peníze, třeba ty chodníky. Ale výtah na stanici metra na Národní obnáší 180 milionů extra, tak to zeplatte vy ZA SVÉ když jste takový humanista, já tedy nehodlám, vím o lepším využití těch peněz
04. 12. 2012 | 18:54

zdenekbrom napsal(a):

KOLOS:

Nikdo nechce bezbariérovou dělat celou Prahu a všechno. To je zcestnost.

Jde o veřejné instituce, veřejnou dopravu a veřejná prostranství. Jde o to, aby:

a) Při nových realizacích byl brán ohled na handicapované. (Například ve Vodňanech nějaký intelektuál z radnice navrhnul ozdobné řetězy na náměstí, čímž vznikla zajímavá překážka pro slabozraké v místech, kde nikdy nebyla.)

b) Aby byla jasně určena místa, ke kterým by měl být bezbarierový přístup. (Ve Vodňanech je to radnice, zdravotnické středisko, přístup na vlakové nádraží, veřejné WC, pečovatelský dům a jedna škola. Druhá je v řešení, stejně jako drobné návrhy na úpravu komunikací. Bezbarierová nikdy nebu ZUŠ. Prostě to nejde. Tam nastupuje individuální řešení.)

Na tomto poli působí aktivita pana Čipery. Jestli dobře a efektivně, to nedovedu posoudit. Faktem je, že když si to vyzkoušíte na tom vozíku, tak to pak vidíte jinak, umíte se kvalifikovaněji rozhodnout a najít často netradiční a levná řešení. Tak by se dal vyřešit i ten výtah z Metra.
04. 12. 2012 | 19:16

Asistent napsal(a):

KOLOS lže. Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. Kolosi nelži!
04. 12. 2012 | 19:27

Občan napsal(a):

Pane Brome,

s platem 30 litrů měsíčně si i V PRAZE pronajme pohodlné 2+1, 60 m2, V CENTRU města (nájemné 10 000 - 15 000 Kč/měs., služby do 5000.- Kč/měs.).
Ve Vodňanech nevím, ale s takovým platem si ráno prostě zavolá tágo a odpoledne se nechá odvézt domů. Pořád mu ještě zbude dost na živobytí, zábavu i hospodu. A pokud mu to stále nebude vyhovovat, tak prodá byt či dům a koupí si jiný, lépe vyhovující. Dělají to i jíní a stěhují se nebo opouštějí rodinu i za mnohem nižším platem, protože v místě kde žijí, není ŽÁDNÁ práce a tedy i ŽÁDNÝ plat.

Hledáte marně problémy tam, kde nejsou, vymýšlíte si pseudopříběhy, protože nemáte věcné argumenty, mlžíte, popíráte realitu (viz např. rozpor mezi Vašimi tvrzeními o RVP a ŠVP a přehledem na webu MŠMT) a když už nevíte kudy kam, klidně i lžete (např. se zákazem informování o průběhu a výsledcích testování ŠVP).

Čipera ani omylem neusiluje o "drobné kosmetické úpravy", ale o KOMPLETNĚ BEZBARIÉROVOU PRAHU. PROTO se na něj snáší oprávněná kritika; a kdybyste SKUTEČNĚ přečetl jeho blogy, nemohl byste psát ty nesmysly, které píšete.
04. 12. 2012 | 20:11

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Pokud tu někdo lže, pak jste to Vy.

Napsal jste, cituji: "RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly, takže ani nemohla nic ovlivnit a tím méně pak zvorat."

To je evidentní lež, protože RVP ZV byl pro školy platný k 1. 9. 2005.

Tady jste si naběhnul svojí nevědomostí stejně jako s tím, když jste tvrdil, že Špidla byl zvolen do EU a poctivě tam pracuje. Teprve potom jste si dohledal informace.

II. pilotní verze RVP ZV byla tajná a nesměla být dána veřejnosti. Ptejte se u Jana Tupého.

Nevíte a neznáte.

Citujte přesně, kde a jak Čipera požaduje celou bezbariérovou Prahu.

Abych Vás naštval ještě víc, tak těch 30 000,- Kč je čistého a je dobře zabezpečen. Je to mechanik. Velmi šikovný mechanik a potřebuje dílnu. Tu má ve svém domku.

Píšete, že si pronajme byt. Jenže to můžete udělat Vy nebo já. On ne, protože musí stále vyhodnocovat, kde a co a jak mu překáží a tím se jeho výběr hodně zmenší. Další výdaje navíc jsou za další úpravy bytu pro vozíčkáře. A kam s dílnou?

Před tím, než přišel k úrazu platil dost vysoké daně, protože vydělával ještě víc. Tak snad stojí za zamyšlení, kde je mu možné pomoci při cestě do práce, ze které bude platit opět daně.
04. 12. 2012 | 20:29

zdenekbrom napsal(a):

Občan:

Přidám ještě jednu snadno prokazatelnou lež z Vaší dílny: "Lžete, pane Brome. ŠVP zavedla do škol povinně vláda ODS v září 2007."

Chápu, že se řídíte nenávistí, ale fakta jsou fakta. Zákon, který to vyžaduje, a další nařízení byly přijaty v roce 2004.
04. 12. 2012 | 20:41

Občan napsal(a):

Ne, Brome,

napsal jsem TOHLE:
"...Na webu MŠMT je harmonogram reformy - http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolskareforma/harmonogram. Podle něho vznikly RVP pro MŠ a ZŠ v r. 2005 a do praxe je uvedla až Topolánkova vláda (nemusela, mohla je předělat nebo zrušit).
RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly, takže ani nemohla nic ovlivnit a tím méně pak zvorat...

Že jste z toho účelově vytrhl kousek a pokoušíte se mi ho omlátit o hlavu, je Váš problém.

U Špidly jsem svůj omyl uznal. Ale pokud máte obsesivní potřebu, uspokojujte si ji, jak libo.

Co se RVP a ŠVP týče, v dubnu 2006 otevřelo MŠMT informační stránku, která obsahoval a obsahuje všechny myslitelné informace k oběma typům programů
http://www.msmt.cz/ministerstvo/prehled-informacnich-zdroju-k-rvp-pv-a-rvp-zv-a-tvorbe-skolnich-vzdelavacich-programu
Informací "milionvosum" bylo a je k RVP a ŠVP i zde, a to od r. 2005:
http://rvp.cz/filtr-SK-DC-4

Takže nikdo nikomu nic nezakazoval a pokud byl někdo líný si informace zjistit, nezbylo mu holt nic jiného než si vymyslet nesmysly o "zákazu". Nic tajného prostě nebylo, protože MŠMT vydalo i seznam pilotních škol, takže si tam KAŽDÝ mohl vyžádat iformace přímo z terénu.

Děláte ze sebe hlupáka, protože zapomínáte, že informace jsou dohledatelné a datovatelné.

A ještě k ČIperovi:
Čipera požaduje celou Prahu bezbariérovou ve svých článcích. Stačí si je pořádně přečíst. Tu brečí, že vozíčkáři mohou jen do některých hospod, ale oni chtějí do VŠECH hospod a v tomtéž článku lká nad tím, že spešl hajzlíky jsou jen v některých hospodách, ale on je chce ve VŠECH, protože vozíčkáři mají právo si vybrat, kam půjdou. Jinde mu zase vadí, že VŠECHNY spoje nejsou bezbariérové, protože vozíčkáři chtějí jezdit kdy se jim chce a ne když něco jim vyhovujícího jede. Atd.; těch článků máte k dispozici xy, takže si je račte PŘEČÍST.

Na Vaše hraní si se slovíčky, výmysly, nepodložené domněnky a mlžení fakt nemám čas ani náladu, takže k tématu ŠVP a RVP tímto končím.
04. 12. 2012 | 23:52

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Takže znovu, aby náhodný čtenář pochopil, kdo tu stále mlží:

Píšete: ""...Na webu MŠMT je harmonogram reformy - http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolskareforma/harmonogram. Podle něho vznikly RVP pro MŠ a ZŠ v r. 2005 a do praxe je uvedla až Topolánkova vláda (nemusela, mohla je předělat nebo zrušit).
RVP pro další typy škol za "vlády ČSSD" vůbec neexistovaly, takže ani nemohla nic ovlivnit a tím méně pak zvorat..."

To je lež. K 1.9.2005 existoval RVP pro základní školy a ty podle něj musely povinně do září 2007 napsat svůj školní vzdělávací program.

Dál jste mi skvěle nahrál a dokázal sám, že ČSSD pokazila, co mohla.

Píšete: "Co se RVP a ŠVP týče, v dubnu 2006 otevřelo MŠMT informační stránku, která obsahoval a obsahuje všechny myslitelné informace k oběma typům programů.."

Takže školy musely povinně tvořit svůj ŠVP od září 2005, ale teprve v dubnu 2006 MŠMT milostivě spustilo informační stránky. To je výkon :) To znamená 8 měsíců nařízených prací bez informací. Dochází Vám vůbec, co jste napsal?

Psal jsem, že tajné byly pilotní verze. Kdybyste nebyl mentálně líny, zjistíte si, co to je. Ono je ale lehčí pokřikovat něco o lhářích, že.

Ta debata je skutečně zbytečná, protože neznáte základní fakta a už vůbec netušíte, co se dělo ve školách.

Pořádal jsem Vás o konkrétní citace a doložení vaší teze, že pan Čipera chce kompletně celou bezbariérovou Prahu. Přestaňte mlžit a uveďte přesné odkazy a citace.
05. 12. 2012 | 07:26

SOBÍK napsal(a):

Co to tu žvaníte.? Kolos 18,54 to vystihl přesně
07. 12. 2012 | 09:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Občane SOBÍKU, občan Kolos je mimo. Nic takového v těch blozích není.
07. 12. 2012 | 15:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy