Vedení Evropské unie se zase vyznamenalo. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl o kubánském vůdci Fidelovi Castrovi, že jeho smrtí „svět přišel o muže, který byl pro mnohé hrdinou. Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice.“ Obdobně kondolovala místopředsedkyně EK a šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Castra označila za muže plného odhodlání a za historickou osobnost. Vyjádření těchto dvou hlavních představitelů EK je oficiální postojem Evropské unie, tedy i České republiky.
Vítězství Donalda Trumpa posílilo sebevědomí extremistů, radikálů, populistů, nacionalistů, eurofobů. Po celém světě. Média neustále spekulují nad budoucí Trumpovou politikou, ale nepřátelé liberální demokracie mají jasno už nyní.
Onehdá jsem v článku Proč je masa hloupější než elity napsal tuhle větu: „Kdo tvrdí, že masa je chytřejší než elita, má s masou nějaké záměry.“ Bylo v reakci na článek politologa Petra Robejška, ve skutečnosti ovšem ideologa, nikoli politologa. Robejšek svůj výtvor nazval Proč je masa moudřejší než elity. Aby se co nejvíce podbídl „hlasu lidu“, napsal zde ideolog hezky po marxisticku věci neuvěřitelné, třeba:
Myslím, že označením, které je nejbližší tomu, co se v listopadu 89 přihodilo, je „předání moci“, s nímž jako první přišel Petr Pithart: „Už někdy v polovině ledna 1990… jsem řekl, že ať si dál myslí kdo chce, co chce, ale že to, co jsme zažili, žádná revoluce nebyla – bylo to vyjednané předání moci. Zdůraznil jsem to, protože jsem si byl jist, že jinak lidé budou čekat rychlé zázraky a uvěří, že po revoluci bude brzy všechno úplně jinak. Tím jsem chtěl vlastně říci, že se toho zase až tak moc nezměnilo a že to bude hodně dlouho trvat, než se něco opravdu důkladně změní.“
Přátelé, glosář. 60 poslanců pod vedením komunistické mlátičky navrhuje, abychom se nechali urážet Zemanem mlčky. Časopis Babylon vychází nově na internetu. Angela Merkelová potvrdila, že se bude znovu ucházet o kancléřský post. Dva mladí čeští občané byli zadrženi tureckou mocí - co na to říká Jaromír Štětina? Slovensko navrhuje zavedení odpustků. Pitt nevzdává boj o děti.
Přátelé, váš oblíbený glosář. V roce 2008 poslanci odhlasovali podporu Tibetu. Pro hlasovali i dva dnešní signatáři „zvacího“ dopisu čínskému vedení a jeho autor Zaorálek. Umřel Leonard Cohen, písničkář blízký všem, bez rozdílu. Ruští kozáci se zapojí do cenzury internetu ve spolupráci s Putinovým režimem. Pařížský klub Bataclan, napadený před rokem teroristy, je znovuotevřen. V Pákistánu zavraždili teroristé přes padesát modlících se muslimů. Proti Trumpovi vypukla „vzpoura černého muže“.
Politici ráno spíchali do sněmovny s radostným popěvkem na rtech: konečně se bude projednávat zahraniční politika. Poslanci se těšili na premiéra a ministra zahraničí, ti zase byli zvědavi, kterak je pochválí opozice, neboť nikdo z přítomných ani náznakem netušil, co řekne ten druhý. Co se tam tedy dělo? Ohýbači hřbetů mlátili se dlouho v hrdá národní prsa, zatímco opozičníci marně pátrali, na kterou z jejich prázdných frází mají reagovat.
Donald Trump zabodoval. Svým cílevědomým úsilím hodným úspěšného obchodníka se stal symbolem dneška. Dnes již nejde o pravolevé dělení politiky, tento „svět“ je nenávratně pryč. Zaplať Bůh za to. Co přichází, však není o nic lepší. K moci se derou lidé, kteří dříve stáli v pozadí - miliardáři a oligarchové. Tato novodobá „oligarchie“ je přitom v symbióze s tou tváří globalizace, jež s sebou nese odklon od humanistických idejí a zhrubnutí veřejného diskursu. Na hlubší analýzu je ještě brzy, zamyslet se nad situací však můžeme bez uzardění.
Milí trollové a zatrolení, váš oblíbený glosář. V úterý se sejdeme na Václavském náměstí, kde budeme protestovat proti porušování lidských práv v Rusku. Vedle komunistického lampasáka Vodičky ovládá svaz „bojovníků za svobodu“ i estébák - no fuj! Tomáš Halík kritizuje Duku za to, že převzal vyznamenání od Zemana. Petice požaduje Zaorálkovu rezignaci. Poslanci paralyzují NKÚ. Rozvod Bradeliny.
ČSSD se podle průzkumu STEM dostala až na třetí místo ve volebních preferencích, za ANO a komunisty. V říjnu by získala jen 14,4 procenta. Takové průzkumy musíme samozřejmě brát s rezervou, spolehnutí na ně příliš není, ale na menší radost to vystačí. Sociální demokracie si o nezájem voličů říká téměř s každým důležitým rozhodnutím, které prosazuje či provádí, snad s výjimkou školství, které začíná díky ministryni Valachové šlapat. Propad preferencí je proto v tomto případě dobrou zprávou. Mimo jiné totiž znamená i to, že porušování lidských práv, politika tvrdé ruky, podlézání druhým, manipulace a demagogie se nevyplácí ani v politice. Dejme si pár příkladů, začněme u toho nejaktuálnějšího.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nikoli poprvé vyčítá televizi Prima manipulaci se zpravodajstvím. Prohřešky FTV Prima proti novinařině i proti demokratickým zvyklostem bobtnají, její zpravodajství a další vysílání nemá s novinařinou mnoho společného, spíše s úmyslnou manipulací, propagandou, ba dokonce cenzurou.