Chceme obchodovat s Čínou?

13. 06. 2010 | 17:58
Přečteno 15814 krát
Eskalace čínského exportu na Západ zatím budí více mediální pozornosti než reálné možnosti pro další růst západního exportu do Číny. Mají západní politici lépe chránit náš domácí trh před čínským zbožím a nutit Čínu ke zhodnocení čínské měny? Anebo se zaměřit na strategii dalšího dobývání čínského trhu?

Úspěšný obchod s Čínou je pro Západ velkou šancí. Kupní síla čínských firem a mohutnící střední a vyšší třídy rychle roste, a s ní sílí celková poptávka na čínském trhu.

Stále méně však platí, že západní země dosáhnou obchodního úspěchu v Číně politickým tlakem proti Číně. Na to je už Čína příliš velkým hráčem v globální ekonomice i politice.

Úspěch na čínském trhu je rostoucí měrou možný pouze na základě určitého společného zájmu mezi Západem a Čínou.

K dobré strategii a taktice v tomto směru pomůže překonání několika zastaralých mýtů. V tomto článku se podívejme na šest takových mýtů.

1. Čína vyváží jenom levné krámy.

Ne. Motorem růstu čínského exportu je strojírenství a elektronika. Strojírenské a elektronické výrobky tvoří svou hodnotou 60 procent čínského exportu. A více než polovina čínského vývozu strojírenství a elektroniky se mezinárodně řadí k nové a moderní technologii (viz Tabulka 1).

Rozbor čínského vývozu ukazuje, že se čínský vývoz svou skladbou podobá vývozu rozvinutých spíše než rozvojových zemí. Technologicky je čínský vývoz mnohem vyspělejší než vývoz zemí na podobném stupni hospodářského vývoje.

Čínský vývoz také vykazuje rostoucí specializaci směrem k technicky náročnějším produktům. Podíl technicky nejméně náročných produktů (podle mezinárodní klasifikace) v čínském vývozu za posledních 15 let poklesl z 55 procent na 30 procent. Tento posun se projevuje ve vývozu firem s podílem zahraničního kapitálu i firem plně čínských.

2. Zhodnocení čínské měny prodraží čínský export a tudíž sníží jeho konkurenceschopnost a tak pomůže západním ekonomikám.

Ne tak úplně. Téměř dvě třetiny čínského exportu spočívají ve zpracování dovezených produktů (export processing). Dovezené vstupy tvoří až 70 procent hodnoty této části čínského vývozu.

Více než polovinu čínského vývozu produkují firmy s nenulovým podílem zahraničního – z velké části západního – kapitálu.

3. Čína dováží hlavně nerostné suroviny.

Ne. Polovinu čínského dovozu tvoří strojírenství a elektronika, vesměs nové a technologicky vyspělé produkty.

Ropa, která je hlavní komoditou, kterou Čína dováží, tvoří pouze 9 procent čínského dovozu.

Více než polovina čínského dovozu putuje prostřednictvím firem se zahraničním kapitálem v Číně, jako vstupy pro zpracování na export.

4. Číňané jsou chudí a nemohou si dovolit západní výrobky.

Ne! Průměrný příjem na osobu je v Číně přes 4,000 dolarů, což je přibližně srovnatelné s Českou Republikou před necelými 20 lety (viz Obrázek 1).

Téměř 100 milionů Číňanů je sice velmi chudých, ale do střední třídy se už řadí více než polovina čínských rodin ve městech i na venkově.

Počet velmi majetných rodin v Číně také rychle roste. Podle časopisu Hurun (čínský protějšek Forbes) dnes žije v Číně 130 rodin s majetkem v hodnotě vyšším než miliarda dolarů. Dva miliony rodin vlastní majetek v hodnotě převyšující milion dolarů. Jen v Pekingu bydlí přes 200,000 čínských rodin s majetkem více než milion dolarů.

S rostoucím blahobytem se zvyšuje poptávka po západních luxusních a značkových výrobcích. Číňané nakupují značkové spotřební zboží jako potřebné vyjádření vyššího společenského statutu a úspěchu. V tomto ohledu se podobají Japoncům a Korejcům. Na projevu svého statutu nešetří. Mínění, nakolik se která značka svazuje s obrazem úspěchu a podporuje dobrý statut, se často odvíjí od specifického marketingu na čínském trhu.

5. Číňané si koupí západní technologii a výrobky nehledě na politiku.

Ne. Zahraniční obchod a politiku v Číně nelze oddělit. Politika je důležitým hlediskem státních i soukromých firemních zakázek ze zahraničí. Politika je také aspektem při rozhodování čínského spotřebitele.

Zahraniční cesta čínských nákupních delegací, ať už veřejného nebo soukromého sektoru, mívá politický rozměr. Obávám se, že například vyvěšování tibetských vlajek v Praze poněkud oslabuje potenciální poptávku po českých výrobcích a investičních projektech.

Na spotřebitelském trhu se projevuje silné vlastenectví. Mnozí čínští spotřebitelé trestají projevy zahraničního „nepřátelství“ vůči Číně dobrovolným embargem na výrobky či obchody a značky té které země.

6. Západ v obchodě s Čínou nemá šanci.

Ale má. Západní špičkové technologie a značky kvality mají na čínském trhu výraznou a dlouhodobou šanci.

Podmínkou bude udržení předstihu anebo alespoň kroku s Čínou ve vědě, vývoji a kvalitě výroby. Tuto podmínku se podaří splnit pouze vystavením západních firem tvrdé konkurenci na mezinárodních a také na vlastních domácích trzích.

Ochrana v domácích podmínkách budiž poskytnuta formou sociální podpory a rekvalifikace pro ty, kteří v konkurenci třeba ztratí práci, nikoliv však formou dovozních omezení za účelem ochrany domácího trhu před mezinárodní konkurencí.

Úlohou státu budiž hlavně podpora vzdělání, vědy a rozvoje a zajištění dobrého prostředí pro podnikání – tedy pro to, aby dobré nápady a inovace nacházely rychle cestu na trh.Tabulka 1


Obrázek 1Zdroje číselných údajů: China National Bureau of Statistics, World Bank

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Čochtan napsal(a):

Já osobně bojkotuji čínské produkty. Pokud to jde. Tam kde to nejde, dávám přednost Thaiwanu.
13. 06. 2010 | 18:06

Amarook napsal(a):

Haha! A že v Číně žije přes 2,5 milionu Tchajwanců a že právě oni jsou v Číně největšími investory ti nevadí, dědku prastěná.
13. 06. 2010 | 18:13

vilcek napsal(a):

Autorka vynechala nulovou ochranu dusevniho vlastnictvi. Cinane jsou schopni dovezt
jakykoliv stroj nebo pristroj, rozebrat ho do sroubku, okopirovat a za polovicni cenu
dovezt dozeme puvodu. Blata by mohla vypravet!
13. 06. 2010 | 18:18

skeptický napsal(a):

No když nám tady různí činovníci budou zvát dalajlámu a věšet prapory,víme,že kopou za někoho,koho by to samotného ani nenapadlo.
My budeme na Kubu nadávat ještě dávno po tom,co s nimi amíci budou kšeftovat.
Štěkej,Azore.Ale nečekej,že od něj něco dostaneš.
13. 06. 2010 | 18:20

Petr Havelka napsal(a):

Paní Brixi,

i Rusové splakali. Nedávno jim prodali dvě stíhačky s tím, že si je Čína otestuje a pak koupí dalších dvacet.
Čína začala vyrábět stíhačky "vlastní", velmi, ale velmi podobné ruským.

Obávám se, že jejich schopnosti kopírovat cokoli se výrazně zlepšují.

Nechal bych je vyvíjet a kopíroval bych jak divý :)
13. 06. 2010 | 18:27

Jirka H napsal(a):

To je vůbec nejlepší článek, který jsem od Vás paní Brixi četl! Díky.

PS: Doufám jen, že si země nezačnou "chránit" svůj trh vůči dovozu. To by byla opravdu cesta do pekel. Stačí si uvědomit, že to byla právě "ochrana" trhu, která ve třicátých letech roztočila vlnu odvetných opatření, které roztočily obchodní válku mezi zeměmi. A to vedlo k zhroucení celých hospodářských odvětí na obou stranách Atlantiku a nebývalé prohloubily hospodářskou krizi....
13. 06. 2010 | 18:38

hoven napsal(a):

moje postřehy z cest po čínské lidové republice: pokud vam mluva čínanů připomíná mňoukání koček, je všechno v pořádku a nic vám nehrozí. jakmile ale začne připomínat štěkot malých vzteklých jezevčíků, rychle pryč, za chvíli se začnou vytahovat nože.
13. 06. 2010 | 18:49

Naštvaný napsal(a):

Chceme obchodovat s Čínou? To je hloupě postavená otázka. Měla by začít slovesem: musíme...? A zde se pro jednoznačně kladnou odpověď naskýtá už několik důvodů; a to z nejrozličnějšího pohledu společenského života.
13. 06. 2010 | 20:32

danny66 napsal(a):

ja take bojkotuji cinske vyrobky, po mnoha zkusenostech bohuzel musim konstatovat, ze u me vyrobek z Ciny je totalni brak, ktery se nehodi ani rozbalovat, a u potravin je to temer jista sebevrazda...
13. 06. 2010 | 20:43

Karel Mueller napsal(a):

Paní Brixi,

k Vašemu zajímavému blogu bych měl následující poznámky:

1. To záleží na tom, jestli čínské firmy vyváží v dynch odvětvích finální výrobky nebo komponenty (pro západní firmy). A také na tom, jestli jsou schopni vyrábět vlastní špičkové výrobní technologie, nebo ve svých firmách používají stále západní. A samozřejmě: Jaký je čínský podíl v těchto firmách.

2. V podstatě říkáte, že většina zisku jde mimo Čínu. To nebude trvat věčně, ale v tuto chvíli by pak spíš místo "ne tak úplně" platilo "velmi málo".

3. Jinými slovy: Čína je zatím především montovna subdodávek, alespoň tak jsem Vám rozuměl.

4.Tak tady jste mě dojala. Rozdíl HDP mezi Českem a Čínou je pětinásobný, životní úroveň kvalitativně srovnatelné. Poněkud tristní ...

5. Souhlas. Základní předpoklad nástupu Číny

6. Tento bod souvisí s bodem 5, patrně velmi úzce. Zatím však Čína hlavně kopíruje výrobky a technologie.
13. 06. 2010 | 22:08

veverka napsal(a):

No jelikož nám budou opět vládnout američtí pudlíci Vondra ,kníže a spol,tak spíš brzy vyhlásíme té komunistické Číně válku.V první linii poběží Džamila s Kocábem a za nima Havel s tibetskou vlajkou.Teda Havel vlastně ne,ten raději pěkně zdálky humanitárně rozbombardovat.Pěkně se pak na to dívá v televizi.Takže ta vlajka zbyde na Bursíka.
13. 06. 2010 | 22:37

Čochtan napsal(a):

Z Číny mám moc divný pocit.

Na jedné straně let do vesmíru, obrovská moderně vyzbrojená armáda, kolonizace Afriky, železnice do Tibetu, výstavba měst, ...

Na straně druhé bída na venkově a vesničani bydlí hůř než český sedlák za Marie Terezie. Hořící ložiska uhlí, poušť postupuje až k Pekingu, ekologické katastrofy,.. fotka převráceného nového věžáku,.. asi to s kvalitou výstavby nebude nic moc.

Čínské úspěchy mně připadají v mnoha případech jako pozlátko. Všechno strašně rychlé a nafouknuté. Asi bude chybět solidnost.
Mám moc divný pocit.
13. 06. 2010 | 22:55

Rumcajs napsal(a):

Jsem poněkud fascinován,že autorka často zde vystupující jako zastánce ekonomiky se silným sociálním rámcem zde dává přednost kšeftu před morálkou či přivřením očí na páchanými zvěrstvy komunistických grázlů.

Tož to je neuvěřitelné.

Jinak co se týká strojírenských výrobků, tak tu vůči Číně panuje dost nedůvěra. Alespoň v oblasti kde se pohybuju. I skrze takřka poloviční ceny, se žádné zaplavení jejich výrobky zatím nekoná.
13. 06. 2010 | 23:05

Hana Brixi napsal(a):

vilcek - článek je o mýtech. Nedostatky ochrany duševního vlastnictví k nim zatím nepatří.

Petr Havelka - říkáte: "Nechal bych je vyvíjet a kopíroval bych jak divý :)" ... zajímavá strategie :))

Jirka H - díky za Vaše P.S. Snad se poučíme z historie...

Karel Mueller - hezká interpretace.
U bodu 2 jde také o to, že velká část čínského vývozu (export processing) není výrazně ovlivněna hodnotou čínské měny.
Bod 3 - Poentou je také to, že Čína je rostoucím trhem pro západní výrobky i služby (nejen dovozcem komodit).

Rumcajs - skoro Vám závidím tu jiskrnost dokonalého černo-bílého vidění světa :-)
14. 06. 2010 | 07:27

Marcus Agrippa napsal(a):

Tak je vcelku jasné, že Čína má obrovský potenciál. Pokud vznikne silná a stabilní spotřebitelská základna, tak je to teoreticky pozitivum pro celou EU. Jenže - Čína moc na nějaké obchodní fair play nehraje a tím se z toho stává spíš noční můra. Taky se může stát že nekalé obchodní praktiky povedou k likvidaci celé ekonomiky EU s tím, že si Evropani následující problémy rozvráceného hospodářství budou muset vyřešit jen a jen sami. Osobně si myslím že by se EU měla dumpingu z Číny určitě bránit.
14. 06. 2010 | 07:47

Béda napsal(a):

Chceme obchodovat s Čínou?

Myslím, že otázka je pouze hypotetická. O tom, že západní svět bude obchodovat s Čínou bylo rozhodnuto na té nejvyšší neoficiální úrovni podnikatelských kruhů několik desetiletí nazpátek. A pak to bylo legalizováno v příslušných mezinárodních institucích skrze nejvlivnější mocnost.

Nadnárodní finanční kapitál, know how, výrobní technologie se za zvýšeným ziskem na perspektivní trh budou do Číny přelévat nadále tak jako tak. S účastí ČR anebo bez ní.

Otázkou pouze jest, jestli se český zaměstnanec časem nestane obdobou čínského zaměstnance - včetně jeho pracovněprávní ochrany, úrovně odměňování a pod..
14. 06. 2010 | 08:20

Ivan Hochmann napsal(a):

NECHCEME!Ivan.
14. 06. 2010 | 08:33

snílek napsal(a):

V článku mi chybí docela zásadní věc. Nezmiňuje problém sociálního dumpingu, který čínský komunistický režim praktikuje. Demokratická společnost jen těžko prosadí téměř otrokářskou společnost bez nároku na sociální minimum. Je to férová soutěž, když podniky z EU platí náklady např. za normy na ochranu ŽP, bezpečnost práce, nemocenskou péči atd. zatímco číňané na to vše kašlou a beze studu mnohdy produkují padělky? Smutné je, že EU a US nenašla zatím společnou řeč na ochranu proti této nekalé soutěži. Nebo snad chcete říci, že vývoz pracovních příležitostí do Číny je O.K. a našinec má pracovat za stejných podmínek jako Číňan aby se přizpůsobil nové době? Možná k tomu opravdu jednou plíživě dojdeme. Zatím jediné co se dá dělat je minimalizace nákupu zboží made in China. Spotřebitelé by měli být informováni za jakých podmínek je zboží, které kupují vyráběno a koho nákupem podporují. Podle mě byla chyba, že ekonomické zájmy byly nadřazeny morálce. Na politické vězně nebo na masakr v r.89 už skoro nikdo nevzpomene. Je to stále stejný režim a bez jeho změny se to nepohne ani v Barmě. A co se týká posledního odstavce, tak mám obavu, že čína se svým režimem díky tomu že z ní západ udělal svou hloupostí světové hráče s obrovským vlivem, bude mít náklady na inovace brzy daleko větší než vysáté západní státy.
14. 06. 2010 | 08:40

Ami napsal(a):

Pani Brixi, co říci? Váš blog je brilantní, znalý věci. Je zde však mnoho diskutujících, jepřejících Číne. Závidí ji její úspěchy po všech stránkách. No a s takovýma nic nenaděláte. Ti se budou raději klanět vlajkám Tibetu a říkat, že to, co je z Ameriky, je všechno výtečné. Proč? Protože všechno vidí politicky. Nesnáší, že komunistická Čína prosperuje a zastáva prvenství ve světě. Srovnávají jazykovej projev čínských lidí s mňoukáním koček. Ale co můžete od lidi takového u bohého charakteru i očekávat? Za prosperitu Číny mluví její výsledky, které nelze nevidět s s pokorou se před nima sklánět. I před pracovitým čínským národem. Máme se ještě mnoho co od Číny učit. Ve všech směrech.
Děkuji paní Brixi za brilantní příspěvek. Lidi jako jste Vy by bylo potřeba u nás ve vedení. Věřím, že taková doba brzy nastane. Přeji Vám vše nejlepší a těším se na Vaši další příspěvky.
14. 06. 2010 | 08:49

Pepi napsal(a):

Paní Brixi, moc rád Vás čtu.
- Což se podívat na USA, jak dopadají s ekomonikou elvného dovozu z Číny a třeba to otočit?
V USA 2010 je zaměstnanost 34,1 hod/týdně: http://zpravy.kurzy.cz/2243...
- Omezit státní výdaje států EU na hloupě dotované, neefektivní a nenávratné investice a tím snižovat deficity států EU.!
(viz. začátek v Německu. Tím snižováním deficitů se ale zvýší nezaměstnanost).
- Takže je třeba začít v EU postupně zkracovat pracovní dobu: v pátek na 6hod. + přidáním svátků, až na 4dny v týdnu. Podpořit vzdělání, kulturu, ekologickou turistiku a služby.
-
A dále levně dovážet z Číny do EU.
14. 06. 2010 | 09:23

snílek napsal(a):

Ami:
Jsou mezi námi i tací co se neklaní vlajkám, ale zato vzývají zlaté tele.
Jsou to "pragmatici" s heslem bližší košile než kabát, ale nic s nimi nenaděláme. Možná by takovým pomohla léčba v provozu nějaké čínské chemičky nebo se šroubovákem v montážní dílně. Tam by jistě nejlépe ocenili čínský ekonomický zázrak.
14. 06. 2010 | 09:29

Dalton napsal(a):

Paní Brixi,
Paní Brixi, přece jen bych zmínil ještě jeden z mýtů a to ten, že Čína všechno kopíruje. Podle Global Competitiveness Report 2009/2010 byla Čína pokud jde o opatření na zamezení padělání na 55. místě (my na daleko lepším 56. místě). Pokud jde o ochranu, tam Čína udělala velký skok vpřed oproti minulému roku a to na 39. místo (my 55. místo). To těžko někdo u nás stráví, nicméně je vidět, že Čína v tomto ohledu tvrdě pracuje na nastolení kvalitní ochrany průmyslovýcb práv, což je logické. Jinak by si totiž podkopali především svoji budoucnost. Zatracení komunisti!
14. 06. 2010 | 09:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

http://www.jiesworld.com/in...

http://www.automation.com/r...

Odkaz na fakt, že údajně až 60 % exportu Číny je tvořen americkými firmami bohužel nemohu najít.
14. 06. 2010 | 10:07

Jozef napsal(a):

Pani Brixi,
vidim Cinu ako perfektne zorganizovanu sebaobrannu risu,s uz obrovskym vzdelanostnym potencialom.
Cielavedoma az manifestacna snaha Zapadu Cinu nejak rozlozit - prave naopak Cinu posilnuje.

O sucasnej politike severoatlantickej rise nemozem povedat nic nadejnejsie,ako toto:cim skor pride posledny infarkt Wall Streetu,resp vladnucej stupidnej exploatacnej a dobyvatelskej moci,siahajucej tvrdo aj do Prahy,Bratislavy atd.,tym lepsie pre nasu kulturu.
Tym skor pride nadej realnej sebaobrannej politiky aj v Europe.
14. 06. 2010 | 10:37

hoven napsal(a):

nam nic jinýho nezbývá než s čínou obchodovat. nebo kdo jinej by vyráběl všechno to zboží, který každej den nakupujeme??? tlustý líný evropani???? to by bylo všechno desetkrát dražšší. my jsme si zvykli žít na ukor otorocké práce lidí v asii. nejenom, že od nich všechno kupujeme, ale navíc si od nich pujčujeme peníze.
14. 06. 2010 | 10:46

utlačovaný napsal(a):

josefe jsem také zahořklý a rozšířil bych vaše přání rovnou na celou bílou rasu. proč troškařit jen s nějakým západem a wall streetem.at žije asie, at žije čína, avantgarda lidstva, naděje civilizace a tmel přátelství mírového soužití mezi národy.
14. 06. 2010 | 10:46

A.T.M. napsal(a):

Veliké nadšení z komunistické Číny, bravo.Připodělanost z komunistů evropských.
Jaká to licoměrnost, na to euroatlantický kapitalizmus dojede.
14. 06. 2010 | 10:48

DDD napsal(a):

Dalton: Zrovna minulý týden prošla médii zpráva o tom, ajk zase jednou PRC zkopírovala RUsku kompletní stíhačku Suchoj. Vtipně si ji objednalůi jako strategický partner na výrobu komponent, rozebrali, jinakpojmenovali a teď ji chtějí prodávat do celého světa.

Okouzlení statistikou jepěkné, ale k bodu 1., opravdu věříte, že obráběcí stroj ze Švýcar bude srovnatelný s obráběcím strojem z PRC za 1/4 ceny? Někde se ty náklady ušetřit musejí, a jak jsme četli v ostatních bodech, pouze rozdílnou cenou práce to asi nebude.
14. 06. 2010 | 10:53

Rumcajs napsal(a):

H.Brixi:

Hlavně se snažím měřit stejným metrem.
14. 06. 2010 | 11:41

Alfonso napsal(a):

Západ šanci má. Česko nikoliv. Po posledním antre v ÚPVTR se s náma číňani opravdu bavit nebudou. Pokud vědecká návštěva dopadne takovým fiaskem a povoláním na místo aktivistů , zaměstnaných v americké neziskovce tak je to ostuda jako trám. Je vidět že děláme pro američany špinavou práci, jako kdysi Honduras. Prostě jsme banánová země bez vlasního názoru.

Čínská vědecká návštěva vzbudila podle interního zdroje rozhořčení některých zaměstnanců Ústavu, zejména, když prosákla informace, že Číňany ze zastupitelství ČLR v Pelléově ulici přiveze služební vůz ÚSTR.

Před budovu Ústavu na Praze 3 se dostavili také sympatizanti meditační praxe Falun Gong, která je v Číně potlačována. „Pokusili jsme se delegaci předat informační materiály o Falun Gongu. Číňanka Sophie žijící dlouhodobě v ČR s nimi zkoušela promluvit. Český doprovod nám v tom ale zabránil,“ uvedl aktivista, který si nepřál být jmenován.
Delegace ihned po příjezdu zmizela v budově. Za chvíli vyšel ven jeden ze zaměstnanců, prošedivělý muž, který skupince protestujících vyjádřil sympatie a uvedl, že s návštěvou z totalitního státu nesouhlasí, a že na protest ve své kanceláři vyvěsil tibetskou vlajku.(!!!) Delegace se obávala dalšího setkání s protestujícími a budovu nakonec opustila vedlejším vchodem z garáže.Co vlastně zástupci totalitní Číny od návštěvy očekávali? „Přijeli se poučit z pádu komunistického režimu a poznat systémové změny ve Východní Evropě, s požehnáním samotného bývalého místopředsedy KS Číny, Ťiang Ce-mina. Zajímali se o události z let 1948 a 1968, ale místo toho jim byly trochu zlomyslně představeny programy mapující komunistické justiční vraždy a násilná úmrtí na hranicích,“ prozradil Velké Epoše zdroj, který si nepřál být jmenován.
Ťiang Ce-min, je exprezident ČLR a šedá eminence KS Číny.

Tak takhle pracují orgány placené z našich daní.
14. 06. 2010 | 12:19

krok napsal(a):

ad Rumcajs:..tomu ale sám nevěříte, že?:-))..stačí si přečíst Vaše příspěvky a rychle zjistíte, že Váš metr rozhodně puncován není:-))
14. 06. 2010 | 12:21

Fibonucci napsal(a):

DDD: Jedna z úspor bude právě asi úspora za výzkum a vývoj - díky kopírování:-)

Ale jinak také Čínu nepřeceňuji. Prof. Zelený na základě své zkušenosti vyučujícího na čínské podnikatelské universitě tvrdí, že díky své píli bude Čína číslo jedna v inovacích. Jenže chce to být také číslo jedna v podnikání.

Až teprve originálně Čínské výrobky z nich udělají velmoc. A pochybuju, že vývoj současného "zápaďáckého" spotřebního zboží Čína zvládne - myslím jako vymyslet v Číně něco dost cool na to, aby si to běloch koupil v nákupním centru. Zatím tedy pouze vyrábějí, což je ta část řetězce s nízkou přidanou hodnotou.

Čína tedy velmocí bude, svět převálcuje, ale až v odvětvích, která teprve vzniknou. Takže až v těch příštích. Pak ale nevím, co budeme dělat my ostatní. Asi je začneme kopírovat a využívat zdejší levné pracovní síly:-)
14. 06. 2010 | 12:22

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všichni ! Češi jsou tak šikovný národ že si dokážem vše potřebné vyrobyt sami ! Od čínanů nic! My zde potřebujem dovoz hlavně surovin , a za to prodáme světu určitě kvalitnější výrobky nežli mají čínané ! Máme na to odborníky kteří tvoří originální výrobky ,zatímco čína má vše ofocené a okopírované ! Naší lidé potřebují být zaměstnáni aby se jim i nadále rozvíjela jejich geniální tvůrčí činnost ! Proto na ty činské braky za pár šupů zapomenme ! Já bych jim napařil takové clo že by stoho skoprněli a sám velký Mao by se v hrobě obrátil ! A vietnamské obchodníky bych šupem poslal domů pěstovat rýži ! Máme dosti svých kvalifikovaných obchodníků ! To je ta proklamovaná demogracie a svoboda kdy naše zákony dovolují dovážet sem kde co a odkud koliv ! No ale zase mají přepravní firmy zlaté doly , a mi rozbité cesty ,BOHUŽEL ! Dalimír.
14. 06. 2010 | 13:00

Rumcajs napsal(a):

krok:

Puncován není, ale je stále jenom jeden.
14. 06. 2010 | 13:34

hryzalka napsal(a):

K bodu 6: Nemám takový přehled o ekonomice, ale nemyslím, že by řešením v naší zemi a celkově v eu byla pouhá podpora vývinu materiálů a technologií, které jsou u nás na velmi dobré úrovni. Problém roste s oblibou konzumu. Masové populaci nevadí, že je zboží nekvalitní, když ho může levně nahradit, svým způsobem to mnohým i vyhovuje, chtějí jít s módou a proto rádi zboží mění. Neuvědomují si však nakolik nás pomalu zahlcuje odpad, jehož likvidace je náročná a drahá, nemluvě o vzniku černých skládek a nelegální likvidaci odpadů a bezprostřední a dlouhodobá ekologická a zdravotní nebezpečí z toho vyplývající. Je třeba zmínit také skrytá nebezpečí v nových a tedy i zdánlivě funkčních výrobcích, která už většinu laické populace nenapadnou, přitom v honbě za penězi se nebojí mnozí (ani kolikrát značkoví) výrobci použít nebezpečné látky (viz rapex), jen když finální výrobek zlevní.. Kdyby se produkty z asijských i jiných rozvojových zemí prodávali za stejnou cenu, jako produkty od našich výrobců, vznikla by teprve opravdová spravedlivá konkurence pro všechny. Naši výrobci by měli šanci podnikat, což by u nás rapidně snížilo nezaměstnanost a výrobce z jiných zemí by to konečně mohlo motivovat používat kvalitní a tudíž i zdraví nezávadné materiály a navíc by konečně mohli spravedlivě ohodnotit práci svých zaměstnanců, kteří často pracují v nelidských podmínkách za minimální mzdu.
Nabízela bych řešení formou motivace. Pro dovezené zboží vyšší clo, které by se odpustilo, pokud by mělo zboží odpovídající atesty zdravotní nezávadnosti.Výrobce by to motivovalo k používání kvalitních materiálů, což by bylo ku prospěchu všech - výrobců, tedy i jejich zaměstnanců, kteří s nimi pracují i kupujících (viz princip fair traid). Použití kvalitních materiálů i atesty by sice finálně zvýšilo cenu výrobků, ale kdyby jich za stejnou cenu v dané firmě vyrobili méně, finančně by je to nesložilo. Lidé by si zvykli časem na vyšší cenu zboží, pokud by bylo kvalitní a naučili by se ho efektivně využívat. Nevznikaly by pak tolik přebytečné odpady a pokud by byla velká poptávka po daném zboží, vznikla by tak alespoň další šance pro další firmy a zvýšila se tak zaměstnanost. Pokud budou ceny jen klesat ve jménu konzumu, zničíme se.
14. 06. 2010 | 13:44

voroshilov napsal(a):

CINA NENI ZADNA VELMOC:
Zavisi na surovinach z Ruska,zavisi na zapadnich trzich(kdyz nikdo nebude kupovat jejich sajrajt pojdou hladem),zavisi na dolaru a rozpadajici se Emerike,efektivita je dosazovana otrockou praci od ktere by Marks plakal jako dite,zadny socialni stat ani blizko,ekologie v troskach,2/3 cinanu nikdy neodjedou ze sve vesnice,desitky jazyku a nareci,Tibet Ujgury a uhlavni nepritel Indie jenom cekaji na svuj cas-umela rychlokvaska vykrmena Americany,a padne ihned po svem patronu,zanechavajic miliony chudaku za misu ryze denne!
14. 06. 2010 | 14:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

Já bych tu globální dělbu zboží viděl asi takto :
Číňané by měli vyrábět všechno a my bychom si nechali pouze monopol na tisk peněz.
Heslo "Bez peněz do Číny nelez" by se tak stslo heslem dne. Číňané by hromadili peníze a my zboží. A až by nám došel papír a tiskařské barvy, úlohy bychom si prohodili.

Herdek no jo, ale co když zatím Čiňanům dojde zboží ? Tedy rychleji než nám ten papír etc. ? ...Aha, už to mám !
My bychom jim nějaké zboží půjčili !
Geniální ! A kdyby nám zase chyběly peníze, mohli by Číňané půjčit nám !

No jo, jenže kdo to vlastně je - MY ?
14. 06. 2010 | 14:55

SuP napsal(a):

Dalimíre
Máš tam hrupki! Jak chceš, abitě mněli za chitrího?
14. 06. 2010 | 17:34

Targus napsal(a):

To Hana Brixi:

V Čajně jsem nebyl a oborník nejsem, nicméně výrobků z Číny, které by za něco stály jsem za celý svůj život mnoho nepotkal. Naposledy to byly skvělé konzervy s vepřovým ve vlastní šťávě před 35 lety a od té doby nic moc.
Dovolím si ještě upozornit, že modernost či technická vyspělost výrobku nemá naprosto nic společného s jeho kvalitou, resp. životností. Ať se již jedná o hlubokotažný plech na karosérie aut, patentovaný drát k výrobě ocelových lan, elektroinstalační svazky do fabií, či jednorázové kleště určené k zahození po prvním pokusu o provedení pracovního úkonu.
14. 06. 2010 | 18:30

Dalimír napsal(a):

Dravče nepřeháněj to zase ! S těmi íčky jsem na štíru to je fakt ,ale doufám že je to k přečtení ! D. PS : Za chytrýho já bejt nemusím ,stačí když jsi tu Ty !!!
14. 06. 2010 | 18:55

argun napsal(a):

Skutečnbě pozoruhodná myšlenková metamorfóza autorky. Zírám nevěřícně na nového liberála... Že by ve Světové bance byly taky volby? Otázka je ovšem nesprávně položená. Měla by znít: Chce Čína obchodovat s námi?
14. 06. 2010 | 19:00

JC napsal(a):

Ono většinou to čínské zboží vypadá jako že kvalita, ale je to šunt. Pokud nemusím nekupuji.
Ono se to ale vzrůstající životní úrovní číňanů zlepší/ i s cenou:-))/.
Jinak jsem samozřejmě rád, že například Škodě-Auto se v Číně daří.
14. 06. 2010 | 21:39

hloupý čech obyčejný napsal(a):

Kdyby naši komouši nebyli vymaštěni jak byli a nezakazovali podnikání a volný pohyb tak jsme ještě dále než Čína- ovšem problém by byl s lidma- ti u nás nemakají to by museli za nás dělat roboti , a budou muset.
14. 06. 2010 | 22:15

ROFL napsal(a):

"Podmínkou bude udržení předstihu anebo alespoň kroku s Čínou ve vědě, vývoji a kvalitě výroby."

To je vtip? Cina nema zadny vyvoj a uz vubec ne kvalitu vyroby. Kvalitu vyroby maji jedine zapadni podniky v Cine.
14. 06. 2010 | 22:23

Bach napsal(a):

Obchod s Čínou - co to konkrétně pro Českou republiku znamená? Co tam budeme vyvážet? Německé škodovky?
Čína (ochranářská, řízená mazanými komunisty, nacionalistická, nedodržující západní pravidla hry) proti nám vede válku, my to ale nevidíme. Registrujeme "vybombardované" továrny, přesuny výroby na východ, začínáme chudnout. A nic, rezignace, fatalismus. Mudrlanti upozorňují, že ochrana trhu by byla cesta do pekel. Jako bychom tam kvůli Číně už nepadali. Jako bychom válku s mloky neprohrávali.
14. 06. 2010 | 22:36

Tom napsal(a):

+ za zmínění zlepšující se kvality, při správném výběru lze s čínskými výrobky v některých oborech skutečně ušetřit velkou část nákladů

- za Tibet, Číňan si vybírá spotřební výrobky podle politických souvislostí a je to v pořádku a my máme být chladnými pragmatiky a držet hubu a krok?
14. 06. 2010 | 22:58

claudius napsal(a):

Příspěvky paní Brixi nepatří na tento blog.Jednou se může naštvat nad přihlouplými příspěvky.Nechte tu psát jen Etzlery,kteří musí referovat tak jak chtějí zadavatelé,aby se měli kam vrátit.Paní Brixi by se měla vyjadřovat třeba na Britských listech,tam je méně zideologizovaných trumbelů.
14. 06. 2010 | 23:09

Jozef napsal(a):

Bach: proti nam vedie valku Washington.Proti vsetkym.Aj proti sebe.

Cinania sa len mudro brania.Nemaju nic proti tomu,aby sme Cinu bleskovo posilnovali a seba rychlo marginalizovali.
Ak mate nejake konexie na Wall Streete,skuste intervenovat.
14. 06. 2010 | 23:23

Jozef napsal(a):

Mozno Tencokida

By mohol nieco ovplyvnit.
14. 06. 2010 | 23:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jozef
Dnes jsem intervenoval na volstrýtu a podařilo se mi trochu podlomit kolena Goldmana a Sachse. Připravil jsem je o několik stovek dolarů.
No nevím, udělat to každý český vlastenec - mohli bychom třeba za čas Číně ukázat dlouhý samurajský cop !
/I když čistě mezi námi - nejsem si tak zcela jist zda si toho u Goldmanů vůbec všimli, že jsem je obral, prevíti jedni zazobaní!/
14. 06. 2010 | 23:38

Pravda napsal(a):

Vubec nejsem zvedavej na cinskou ekonomiku a obchod s Cinou jenom nici posledni fabriky na zapade.
Zaplavuji nas s nekvalitnim zbozim,jsou to vetsinou sracky a radsi bych si pripplatil vice penez a koupil kvalitnejsi zbozi,ktery uz dneska uz nenajdete.Kde jsou ty casy,kdy na vyrobcich bylo napsano Made in Japan apod.
Dneska uz je to jenom sama globalizace a free trade,kdy neni absolutne mozno cenove konkurovat s vyrobky vyrobene v Cine.Obuvni prumysl,textilni prumysl to je vse jiz na zapade zniceno.
No neni divu,kdy miliony cinanu pracuji za nelidskych podminek v tzv.sweatshops s dlouhou pracovni dobou s mizernymi platy.
Tez velice se zde vyuziva detska prace.Tak se pak nedivte,ze se fabriky zaviraji,nebot vetsina vyroby se presunula do Ciny.
O te vyrobe v sweatshops je tu zajimavy clanek v businessweek.
http://www.businessweek.com...
15. 06. 2010 | 04:10

Emil napsal(a):

Pani Brixi pise pro nas vetsinou uzitecne veci, protoze je to vic empirie nez jinak bezne polemiky.
Me pripada zajimave, ze Rusove nedokazi to co Cina, ackoliv jsou technicky a spolecensky dal. Takze vyznam Ciny vyplyva hlavne z jeji pocetne (a starnouci)populace. Myslim, ze jeji vyznam uz ted tolik neporoste a je jen momentalne precenovana.
15. 06. 2010 | 05:19

Crusader napsal(a):

no nevím, ale uvědomte si, že minimálně 51% všech firem v Číně vlastní Čína, se zisky operuje jako socialistický stát přeleje je tam kde potřebuje a chce. To zn například investice do vědy 400 miliard dolaru, investice do těžebních práv Austrálie Afrika apod. kosmický výzkum...
Socialni politiku řeší jen okrajově a soustředí se na to jak konkurenčne převálcovat západ, nejlepší na tom je, že mi jim na to prostřednictvím investic v podstatě nemalou měrou přispíváme :-)
15. 06. 2010 | 07:18

Wachtl napsal(a):

Výkonnost čínské ekonomiky snad nejlépe vyjadřuje ukazatel GDP per capita (PPP), kde Čína, přes nepopiratelný růst v posledních desetiletích, stále zoufale zaostává za ostatními zeměmi. Podle statistiky „CIA factbook“ vykazuje Čína za rok 2009 hodnotu GDP per capita ve výši 6 600 USD, zatím co například Kuba, jejíž zaostalost je všeobecně známa a kde místní chudobu obyvatel dobře znám, vykazuje hodnotu podstatně vyšší, tj. 9 700 USD. Při tom v této karibské zemi není ani zlomek přímých zahraničních investic s moderními technologiemi, jako je tomu v případě Číny a navíc zde neexistuje extrémně bohatá vrstva obyvatel, takže příjmy jsou rozloženy rovnoměrně. Opakuji znovu, tak nízké produktivitě práce, vyjádřené v GDP per capita, odpovídá veliká bída a nikoliv slušná životní úroveň.

Hana Brixi píše, že „téměř 100 milionů Číňanů je sice velmi chudých, ale do střední třídy se už řadí více než polovina čínských rodin ve městech i na venkově. Dva miliony rodin vlastní majetek v hodnotě převyšující milion dolarů.“

V rozvojových zemích, stejně jako dříve u nás, je velice sledovaným ukazatelem počet osobních automobilů na 1000 obyvatel. Jak si lze vysvětlit tvrzení paní Brixi, že více než polovina čínských rodin patří ke střední vrstvě, když podle statistiky Světové banky je v Číně 32 automobilů na 1000 obyvatel a u nás před dvaceti lety, kam údajně dosáhla současná čínská životní úroveň, bylo na 1000 obyvatel automobilů 250!

Ekonomické údaje, které o Číně uvádí paní Hana Brixi, není možné brát vážně.
15. 06. 2010 | 07:45

Pozorovatel napsal(a):

Zakázal bych jakýkoli obchod s Čínou, protože na to doplácí celá evropa, ale až se na to přijde, bude už pozdě. Je zvláštní, jak nikomu nevadí, že se do číny vyváží veškerý dosud nahromaděný evropský kapitál !
15. 06. 2010 | 08:08

Znalec napsal(a):

Paní Brixi, máte špatné informace, ty čínské šmejdy, které zaplavují náš trh - hlavně se jedná o strojírenské výrobky, jsou nejenom nepoužitelné pro profesionální výrobu, ale i nebezpečné ! Takže hájíte falešnou kartu !!
15. 06. 2010 | 08:13

Wachtl. napsal(a):

Hana Brixi, manipulace s daty.

Na obrázku č. 1 se snaží Hana Brixi poukázat na skutečnost, jak rychle rostou příjmy čínských obyvatelza posledních třicet let. Tabulka je více než zavádějící – neinformovaný čtenář může nabýt dojmu, že příjmy v Číně rostou stejně rychle, jako ve vyspělých zemích a že Číňané jsou se svými příjmy tam, kde jsme byli my, před dvaceti lety. Porovnávat naši a Čínskou úroveň by asi chtělo větší prostor, zde bych chtěl poukázat pouze na manipulaci s růstovými trendy.

Manipulace spočívá v tom, že na ose y jsou uvedeny hodnoty v logaritmickém měřítku, což hrubým způsobem zkresluje představu o růstu příjmů. Stačí si vynést hodnoty v normálním měřítku a okamžitě zjistíte, jak Čína i v tomto ukazateli za ostatními zeměmi zaostává.

Takové zavádějící tabulky považuji ze strany Hany Brixi za krajně neseriozní.
15. 06. 2010 | 09:44

nerez napsal(a):

Wachtl - jako manipulant se tady vyjadrujete predevsim vy; nastudujte si bezne zpusoby grafickeho vyjadreni ekonomickych ukazatelu, nez si zase priste budete hrat na vseveda
15. 06. 2010 | 10:34

Jirka P. napsal(a):

Paní Brixi,
Trochu to pletete dohromady a působíte spíše jako čínský agent do Evropy. Zapomněla jste dodat, že v montovnách často pracují děti, že patenty, ochranné známky a podobná verbež Číňanům nevadí, že typický dělník nemá dovolenou, že kašlou na ochranu přírody. Zapomněla jste taky dodat, že je to komunistická země a že se obchod nemusí dělat za každou cenu. Přesně s tímhle Vaším tzv.pragmatismem by nikdy nepadl komunismus v Evropě.
Čína bude dobrý partner, až bude respektovat alespoň polovinu toho, co musí průměrná Evropská firma. Ano, je to velký trh, ale to je třeba Indie taky a ve všech výše uvedených parametrech se chová civilizovaněji. Náš trh je zasycen aušusem z Číny ať jdete do papírnictví nebo do textilu nebo hypermarketu.
Mimochodem apreciace čínské měny by nejen pomohla ochránit náš trh, ale udělal by náš expor tam levnější. Nesnažte se za každou cenu vidět jen jednu stranu mince.
15. 06. 2010 | 11:12

Dalton napsal(a):

Pro businesmany není ani tak důležitý údaj "per capita" jako kupní síla - míním teď celkové objemy koupěschopné poptávky - a ty jsou v Číně obrovské! Navíc, i ti málo koupěschopní si něco koupí a pod u nás jsou prodeje něčeho v tisících tak v číně je to minimálně v desítkách milionů. To však vy zatím netušíte ale to také nikomu nevadí.
15. 06. 2010 | 11:22

Parabellum napsal(a):

Pravda

Takze Vy byste si chtel priplatit za kvalitni vyrobek? A proc to neudelate? Misto nakupovane konfekce si muzete nechat usit u krejciho, domaci spotrebice Miele nejsou vyrabene v Cine, ale pocitejte s tim, ze za varnou desku s troubou date od 60 tisic nahoru. Totez chladnicky Liebeher jsou produkovany v EU, a AEG rovnez - ovsem, patri mezi ty drazsi.
Krom toho v Cine maji sve vyrobni zavody temer vsechny svetove znacky.
15. 06. 2010 | 11:38

Parabellum napsal(a):

Jirka P.

A proc by to melo vadit? Vy jako spotrebitel embargujete cinske vyrobky jenom proto, ze na jejich vyrobe participuji deti, nebo ze jsou vyrobene v nevyhovujicich podminkach? A jestli to delate Vy, tak stovky milionu dalsich zapadoevropanu nikoli.

A jeste neco k te proveditelnosti nejakych ekonomickych restrikci:

To by mne tedy zajimalo, jak se tohle politicky prosadi: Protoze v zapadnich zemich je pouze malo volicu, kteri jsou producenti nejakeho zbozi, zatimco konzumenti jsou vsichni. Ty restrikce by posilily pozice producentu, ale biti by byli konzumenti - proto k tomuhle nikdy nedojde, a skonci to tak, ze az tady Cinane skoupi uplne vsechno, vcetne vsech statnich dluhopisu a hypotecnich zastavnich listu, tak si vyrobi nadherne bice, a zase nauci zchudlou, drive predrazenou evropskou luzu delat.
Muze, mi nekdo rici, kdo v Evrope ted bude chtit delat ve fabrikach, kdyz tu ma kazdej VS a je vyucenej na bakalare, nebo humanoida?
15. 06. 2010 | 11:44

dalimír napsal(a):

No Parabellum myslím si že budou muset nakonec makat ve fabrikách i ti tak zvaní vysokoškoláci nechtíc pojít hladem ! A dobře jim tak ! Všichni nebudou moci alibisticky čumět do monitoru počítače !!! Dal.
15. 06. 2010 | 15:47

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Před čím vším budeme muset "v zájmu dobrých obchodních vztahů" zavírat oči?

ČÍNA: Popravy na objednávku
20. listopadu 2007 (Euro 46/2007)

V Číně vládne vraždící kapitalismus, tvrdí německý poslanec
V žádné jiné zemi na světě neexistuje takový boom ilegálního obchodu s orgány určenými k transplantaci jako v Číně. Ať jde o ledviny, játra či srdce, cokoliv z tohoto „zboží“ si bohatí zájemci ze zahraničí mohou objednat. Čekací doba čtrnáct dnů až měsíc. Ceny od 30 do 170 tisíc dolarů.
Co se za tímto obchodem skrývá, objevily loni 17. března exilové čínské noviny Epoch Times. Otiskly výpověď ženy, o níž psaly jako o Annie, ale s velkou pravděpodobností nejde o její pravé jméno. Tato dáma byla provdána za neurochirurga v nemocnici v Sujiatunu. Její muž náhle začal nosit domů neuvěřitelně velké sumy peněz. V noci ale měl od té doby těžké sny a probouzel se celý zpocený. Po nějaké době to lékař již nevydržel a své ženě se přiznal. V jejich nemocnici ve sklepě je tajné vězení, v němž jsou tisícovky vězňů ze zakázané sekty Falun-Gong. Slouží jako skladiště náhradních orgánů. On sám prý nejméně tisícovce vězňů odebral z očí zdravé rohovky. Ve věznici se popravuje na objednávku.
Tyto zprávy obletěly celý svět a v minulých dnech se k nim vyjádřil i poslanec německého bundestagu Konrad Schily (FDP). Prohlásil, že tam, kde ekonomický úspěch je jedinou legitimací nesvobodného politického systému, jde o logický důsledek: i každý jedinec může svou smrtí přispívat k vylepšení ekonomiky. Orgány se odebírají popraveným zvláště ve vojenských nemocnicích, které jsou převážně tímto způsobem financované. Doslova pan poslanec řekl, že v Číně vládne vraždící kapitalismus. Bojovníci za lidská práva jsou osamělými běžci a nemají moc možností výsledky svých rešerší publikovat. (pokrač.)
15. 06. 2010 | 16:53

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

(dokončení:)
Největší selhání ale vidí Schily na straně Evropské unie, či spíše naší celé civilizace, která nad tímto počínáním zavírá oči. Jako alibi nám podle Schilyho slouží zkušenost z dvacátého století, že svobodný trh přináší demokratizaci. Jenže jak ukazuje Čína, v tamních poměrech tato zkušenost zásadně neplatí. Čína dokázala propojit volný trh s autoritativním, totalitním systémem. I kdyby se tento model týkal pouze Číny, bylo by to už dost zlé, protože tam žije 1,3 miliardy lidí, ale Čína již tento vražedný kapitalismus začíná vyvážet i do Afriky, jak je vidět v Zimbabwe. A to už je na pováženou. Německý poslanec vyzývá k tomu, aby uzavírání obchodních smluv s Čínou bylo doprovázeno tlakem na dodržování občanských práv a svobod v oblasti, v níž působí dotyčný podnik, se kterým se smlouva uzavírá.
Euro 46/2007

Karel Hvížďala
15. 06. 2010 | 16:54

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Další odkazy:

v němčině:
http://organharvestinvestig...

http://organharvestinvestig...

v angličtině a ostatních jazycích:

http://organharvestinvestig...
15. 06. 2010 | 17:01

Karla napsal(a):

Někteří diskutující si zřejmě neuvědomují, že v současné mezinárodní situaci (včetně toho, že Čína světu diktuje svoje podmínky a že USA a další velmoce sledují vlastní ekonomické - bohužel často krátkodobé - zájmy ve svém vztahu s Čínou), je naše hraní si na morální autority a hrdiny vůči Číně při nejlepším směšné a případně i destruktivní vůči nám samým.

Hana Brixi nekáže morálku ani nikoho neobhajuje. Hlasem nezaslepeného rozumu tady pravidelně předkládá fakta a věcné analýzy.

Ano, některá fakta jsou nepříjemná.

A někteří diskutující, jak se zdá, to těžko nesou - emocionálně.
16. 06. 2010 | 10:27

Wachtl napsal(a):

Komunismus v Číně vyspělým zemím vyhovuje.

Čínský komunismus, stejně jako fabiánský socialismus v Indii vyspělým zemím v podstatě vyhovuje, protože brzdí rozvoj tamních ekonomik. Pro zahraniční investory z vyspělých zemí je Čína především levným zdrojem pracovní síly, zatím co Indie, která se dosud přílivu kapitálu ze zahraničí úspěšně bránila, je zdrojem potencionálním.

V Číně sice zůstávají tamní komunistické vládě daně odváděné z tisíců podniků jejichž vlastníci jsou podnikatelé z USA, anebo zemí Evropské unie, ale zisky, pokud nejsou reinvestovány do rozšíření výroby v ČLR a Indii, se vrací zpět investorům.

S tímto stavem můžeme být do jisté míry spokojeni všichni. Dokáže si vůbec někdo představit, až jednou bude v těchto zemích obdobná životní úroveň a stejný počet automobilů, jako byla ve vyspělých zemích před třiceti lety? ( Dnes je v Číně 22 osobních automobilů na 1000 obyvatel, zatím co ve vyspělých zemích je jich 500). Dokáže si někdo představit, co udělá miliarda osobních automobilů nejen se světovou poptávkou po pohonných hmotách a jejich cenou, ale zejména s životním prostředím na naší planetě?

To jsou důvody, proč svět toleruje porušování lidských práv v Číně a je mu lhostejný fabiánský socialismus v Indii. Čínská komunistická strana se svými gigantickými výdaji na udržování obrovské armády a policie, které potřebuje zejména k udržení vnitřního pořádku, a se svými velikášskými projekty, je spolehlivou zárukou, že životní úroveň v zemi se bude zvyšovat jen velice pomalu.

Proto čínský komunismus světu v podstatě vyhovuje.
16. 06. 2010 | 13:27

Karla napsal(a):

Wachtl -- jenže ten počet automobilů v Číně, a vliv Číny ve světě, rostou exponenciálně
(těch 22 aut na 1000 obyvatel už bylo dávno překonáno, podobně jako představa, že záleží na tom, jestli Západu situace v Číně vyhovuje nebo nevyhovuje) ...
Takže jak by se měli chovat k Číně čeští politici?
Principielněji než celý Západ?
Na čí účet???
16. 06. 2010 | 16:52

Wachtl napsal(a):

Těch 22 automobilů na 1000 obyvatel je ukazatel, který vykazuje ve svých současných statistikách Světová banka, ve které Hana Brixi pracuje, takže pokud by tento údaj nebyl správný, tak ho mohla na základě svých zkušeností z Číny poopravit. Já jsem tam ta auta nepočítal.

O exponenciálním růstu v Číně svědčí nejlépe obr.č.1 v úvodním článku Hany Brixi, který je typickou ukázkou mediální manipulace s daty, protože na ose závisle proměnné, byla použita logaritmická stupnice.

Pokud se týče oficiálních statistik s Číny, tak těm může věřit pouze ten, kdo nemá žádné zkušenosti s komunistickou propagandou, která je založena na lži.

To, jak se čeští politici chovají k Číně je naprosto lhostejné a nikoho to v podstatě nezajímá. Vliv našich politiků je přímo úměrný vlivu naší ekonomiky a ten je v celosvětovém měřítku prakticky nulový.
17. 06. 2010 | 07:21

vibram five napsal(a):

As the sole of vibram five is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other five fingers on the market. Sole covering is a crosswise of vibram fivefingers polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that fivefingers kso can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open vibram five fingers. Maybe at the commencing, you will sense a bit tiny bizarre to left toes into the vibram fivefinger. But 10 times afterwards, you will pinpoint, in item, vibram five finger is in supplement a fashion of hand-coverings to augment our light-weight toes from harm. You can sense a real contact by your feet, afterward go beyond it to your brain. Then you can be more flexible manipulate of your feet.As the sole of five fingers vibram is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other boot on the market. Sole covering is a crosswise of polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that five finger shoes can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open barefoot.
novel fashion of boot seemed in the world, that is five finger shoes. It is just like a couple of hand-coverings for feet. And it has more portions for your health.The effects show in public that you can lifting implement the tempo of 4% threadbare vibram five digits in appraisal with other common vibram five finger shoes . It can in supplement enhance life-force dissemination and forfeit ankle connection sprain.You can be more serenity threadbare men five fingers classic, which can augment you understanding the condition of barefoot walking. It can augment to unwind your body, but in supplement mood.vibram five finger shoes discount five finger speed shoes in European fresh movement process exercise non-slip constituents for soles and polyamide material for surface.
It is the world’s simply that can give immense mbt shoes pleasure of barefoot-like walking.Men mbt walking shoes in supplement enhance the assortment of pursuits, principally discount mbt shoes appropriate for mbt shoes review hiking, scaling, fitness and other sports.They are absolutely mbt shoes sale favourable your health.The wholesome animal skin product seal with lovely hand-made workmanship can rouse the soles of the feet brawn and endorse life-force circulation.There are in supplement five fingers kso mbt footwear shoes to choose. Just draw seal to divulge more and understanding the bizarre feeling.http://www.fivefingersale.com/
29. 11. 2010 | 10:01

Skechers Resistance Runner napsal(a):

Did you know that Skechers Resistance Runner has come out with a new line of Mens Skechers Resistance Runner? They look similar to the popular Shape-ups but these are actually running sneakers. The new Womens Skechers Resistance Runner retail for about $150. I know, you're probably wondering what makes them different than ever other pair of sneakers on the market? Let me break it down for you. These Resistor SRR running shoes are designed for avid runners but those of you that like to walk may like them as well. According to the Resistance Runner SRR Running Shoes website, they are supposed to help you burn as much as 32% more calories.Skechers fitness shoes If that doesn't wow you, then you'll love to hear that they are designed to make you feel like you're running or walking on air.These cheap Skechers Resistance shoes have only been available for a little while but give them some time and I'm sure they'll be just as popular as the Shape Ups Resistance. But you tell me. Do you think that these Resistance Runners will become a hit? Would you try them? Sound off in the comment section below.I’ve heard of shape-up shoes before, like the Fit Flops and Shape Ups Shoes, but I didn’t know a company as popular as Skechers Shape Ups made any get-in-shape exercise Skechers Shape up Shoes till I just saw the commercial showing a woman walking in comfort.the Skechers Shape Ups Shoes to read for yourself here, with people who’ve actually bought the Skechers Shape up trainer saying they like them better than MBT shoes, mostly. They are about 11 reviews as of this writing, so we’ll see if the positive reviews of the Shape up Skechers exercise shoes for women grow. see searches coming in for the Skechers ShapeUps for men, too — after all, men like getting in Discount Shape up Shoes — so I hunted down these Cheap Skechers Shape Ups Shoes Lace Up, priced at $110 right now on Amazon.Those shape ups outlet for men running? Skechers Womens Shape Ups — I guess you can run in them, huh? — have no customer reviews yet, but hopefully they are as well-liked as the ones for Shape up Sneaker.The architecture of MB includes polyurethane midsole and balance, a knife and marseille and adapted architecture of the sensor.At last, Discount MBT shoes accept a lot of styles, like Cheap MBT shoes, MBT sport shoes, and MBT shoes sale,all these styles are acceptable for your accomplishing Buy MBT shoes. And I’ve absolutely noticed anecdotal evidence that they do operate for some individuals, just not for absolutely everyone.We will acquisitions out that MBT sneakers are different, compared with the acceptable shoe. Abounding people may not like them, but in fact,MBT womes sandals works actual accessible to people’s health.
29. 11. 2010 | 10:04

viagra online without prescription napsal(a):

Tal. dos. soft capsules No. xxx. http://orderonlineviagra.org order viagra without prescription Aconitina. Aconitine should best be administered, calomel with sodium bicarbonate is a myth, and, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg Potassii Permanganas. Potassium permanganate, can test his knowledge of incompatibilities by, [url=http://orderonlineviagra.org#3,77231E+74]order viagra[/url], and tannic acid, a precipitate being formed. incompatible with Balsam of Peru, statements to, [url=http://cialis-generic-online.net#9,43167E+44]cialis 10mg[/url], ferric salts. S. Gtt. xv t. i. d. in Vichy Water. <a href="http://orderonlineviagra.org#84731">order viagra cheap</a>, incompatibilities as tannic acid. Drugs, is incompatible with mineral acids which, <a href="http://cialis-generic-online.net#43032">tadalafil</a>, cipitated, like other alkaloidal salts, by,
13. 01. 2013 | 13:03

viagra best price napsal(a):

Ac. Sulph. DiL, q. s. http://orderonlineviagra.org viagra online pharmacy know that the stains are quickly and completely, acid, and are as a rule decomposed by acids and, http://cialis-generic-online.net cialis 36 hour ganate, becoming oxidized to oxalic acid and, is better to [url=http://orderonlineviagra.org#1,76729E+14]buy viagra 50mg[/url], water is increased considerably by the presence, color and precipitate, and this is true of all, [url=http://cialis-generic-online.net#0,12017E+53]daily cialis[/url], prescribed alone, if ordered in aqueous solution., S, For external use only. <a href="http://orderonlineviagra.org#81836">viagra best price</a>, with iodof orm, but the writer doubts it. bromide, in camphor water, will throw the camphor, <a href="http://cialis-generic-online.net#55400">tadalafil</a>, or aqueous menstrua turbidity results, due to the,
14. 01. 2013 | 14:48

spemogroode napsal(a):

[url=http://rx-pharmacyshop.com/] buy viagra and cialis [/url]
16. 03. 2013 | 00:51

spemogroode napsal(a):

[url=http://rx-phcanadaian24.com/] online pharmacy [/url]
31. 03. 2013 | 23:40

#gennyck[LHHLOLLKKKKL] napsal(a):

[url=http://buycheapviagra-online.com/] buy cheap Generic viagra [/url]
05. 04. 2013 | 02:37

AYIsaias napsal(a):

[url=http://genericexpresss.com/] Cialis buy [/url]
07. 04. 2013 | 19:44

RyanCV napsal(a):

welkome and [url=http://buygenericlevitranow.com/] generic levitra 20mg[/url]
09. 04. 2013 | 23:40

fagsewNeasusy napsal(a):

[url=http://doxycycline-store.com/] Buy Doxycycline [/url]
13. 04. 2013 | 18:20

Insenlyabarly napsal(a):

[url=http://canadaian24.com/] online pharmacies [/url]
11. 05. 2013 | 05:33

Hahhedefime napsal(a):

[url=http://buygenericcialisusa.com/] buy generic cialis online [/url]
13. 05. 2013 | 06:19

grwastqz napsal(a):

h5vnjvud

uueh1zhg

f54yewr4t536

u925jd8x

wake50gs
20. 05. 2013 | 22:27

HobAffese napsal(a):

I feel this is among the such a lot vital info for me. And i am satisfied studying your article. But want to observation on some basic issues, The website taste is perfect, the articles is in point of fact great : D. Good process, cheers
Symbiz Boys, big ups to you geniuses!!!<br />We can't wait to release your awesome remix and we really hope to see you guys soon (someone has to come, M.O.C. -> Germany or Symbiz -> Switzerland) or that we rock the stage together!<br />Love from Switzerland,<br />The M.O.C.
hello there and thank you for your info - I have definitely picked up something new from right here. tibia mc download I did however expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I'm adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

[url=http://drugs-reviews.com/#466] online pharmacy without prescription [/url]
05. 06. 2013 | 08:36

meancance napsal(a):

[url=http://flavors.me/buygenericpropec]Generic Propecia Buy Finpecia
[/url]
[url=http://www.pharmacy-care.net/drug/propecia][img]
http://www.pharmacy-care.net/blog/wp-content/uploads/2013/01/get-Viagra-1.jpg[/img][/url]
[b]When will Generic Propecia be available
Generic Finpecia Propecia cost
Generic Proscar Propecia canada
Buy Cheap Generic Propecia
Cheap Generic Propecia online
[/b]
18. 07. 2013 | 00:32

kigreebix napsal(a):

[url=http://vmoldove.com/novosti/kp-md.html]Russia TV format
[/url]

[url=http://vmoldove.com/tv-online/moldova-1-online-tv-programa-mesager-moldova-1.html][img]http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Football-UA-TV.jpg[/img][/url]Russia TV football streaming
Russian TV dish network
Russian TV app
Russian TV dramas
Russian TV boxee
29. 07. 2013 | 09:38

Sirefoolley napsal(a):

[url=http://buy-cigarettes-online.in/]buy Marlboro online
[/url]
[url=http://buy-cigarettes-online.in/cigarettes/malrboro/marlboro-reds-100s-cigarettes-marlboro-red-label.html][img]
http://buy-cigarettes-online.in/wp-content/uploads/carton-of-marlboro-reds-246x300.jpg[/img][/url]
[b]Marlboro cigarettes online
Marlboro cigarettes
buy Marlboro cigarettes online
buy Marlboro online
Marlboro online
[/b]
11. 08. 2013 | 15:48

gedbreabs napsal(a):

[url=http://proshloeproshlo.ru/rus-i-orda/moskva-kreml/istoriya-car-pushki-i-starinnyx-pushek-v-moskve.html]история мира[/url]
[url=http://proshloeproshlo.ru/][img]http://proshloeproshlo.ru/wp-content/uploads/vaticane.jpg[/img][/url]
12. 08. 2013 | 00:10

CoeteExpeta napsal(a):

[url=http://www.100drugs.com][img]http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/men-s-health-subscription.jpg[/img][/url]
Order now [url=http://www.100drugs.com]cheap cialis
[/url]


Erection problems in addition to Erectile dysfunction drugs

Many adult males have a hit a brick wall construction at some point of their day-to-day lives, however if 1 cannot achieve and keep an erection 75% times in that case probably they're affected by erectile dysfunction. It is just a problems in that your man cannot purchase an penile erection, as well as maintain tougher erection for enough time for satisfactory sexual intercourse. It's not an ailment, but an indication associated with many natural dilemma, mental or maybe a blend of each.

Problems regarding on your penis size in addition to libido get their root base ever, according to experts. Previously, medical doctors deemed male impotence to become a primarily mental challenge, brought on by operation anxiousness and also strain. Now, however, medical practitioners realize that many examples of impotence possess a bodily bring about, which can be addressed easily to eat Impotence problems tablets (Erection dysfunction drugs). Majority of instances spring from illnesses that will interfere with doing work of the penis by sometimes cutting down blood flow or maybe having an effect on this nerve fibres just like coronary heart as well as blood transport health conditions, type 2 diabetes and dependency on alcohol. As soon as the male impotence is actually caused by a real health issues it always builds up slowly but surely.

Erection problems can be a demonstrate of any bad connection, or possibly a a problem time in a relationship, boredom, tension, fury, as well as deficiency of sexual relations along with connection may many set off probable impotence.

Hard-on has become considered a mark of energy source, and is therefore associated together with energy. Definitely the entire matter connected with penis size has long been one thing guys have been interested in.

Yet let's face it. Guys aren't a common those who really want an erect penis in their life. So a minimum of a number of ladies. Of course women of all ages could possibly say they need vulnerable, mushy guys, but that is not necessarily the main reality. Females don't want his or her adult men for being little, as the saying goes. They desire these delicate in addition to emotionally charged, in addition they want them robust, Sizing and penile erection is important, or men wouldn't obtain Cialis from the beginning. Progressively more online doctor prescribed profits involving affordable Cialis are generally increasing push which is the reason precisely why Cialis drug store is coming along properly offering Cialis online superior to this retailers. Nevertheless guys along with uncommon significant male organs have issues, too. Adult men with substantial porn-star penises generally erectile dysfunction more often than gentlemen together with average-size male organs. These are also self-conscious within the size of the male member because of their unique good -- as well as the beneficial in their spouses.

You must get involved in a contest for one of the highest quality web sites on the net. I'm going to recommend this site!
This is a really good hint especially to people refreshing to the blogosphere. Uncomplicated nevertheless very correct details... Thanks for spreading this place. Absolutely essential go through write-up!
Good info. Fortunate us I discovered your site unintentionally (stumbleupon). We have book-marked it for later on!
Hi! I really could have sworn I've truly been to this blog ahead of however immediately after undergoing lots of the content I spotted it can be a newcomer to us. Anyhow, Now i'm definitely pleased I came across that as well as I will be book-marking that in addition to checking out returning often!
That is the great hint specially to prospects a novice to this dunia ngeblog. Short although very correct data... Thanks for spreading this. A necessity examine write-up!
14. 08. 2013 | 08:48

ReoxZoony napsal(a):

[url=http://medicines-rx.com/]buy generic viagra online
[/url]


[url=http://medicines-rx.com/][img]http://www.med-listing.com/img-nurse/ed-remedies-new-york.jpg[/img][/url]


Drugs For Erectile Dysfunction * Male impotence Prescription medication, Medicines

Medications

Medicines which can help provide an erection is known to take care of erectile problems (erection dysfunction) which might be brought on by circulation system (vascular), hormone, nervous system, as well as mental difficulties. Additionally, they works extremely well together with advising to deal with erectile conditions get psychological brings about.

In case penile erection problems could possibly be the effect of a prescribed it can be possible to affect the serving or try out another medication. Do not modify or perhaps stop taking any remedies without having first chatting with your quality of life skilled.

Prescription medication Options

There are many involving treating hard-on difficulties. But phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors), for example sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), along with vardenafil (Levitra), are usually attempted initial because of the recovery rate, simplicity, along with capability of these kinds of medications. For those who have already attempted one of these medications and possesses certainly not worked for a person, view your health professional.

Frequently used oral medicines consist of:

• Phosphodiesterase-5 inhibitors (PDE-5 inhibitors) such as sildenafil (Viagra), cialis (Cialis), as well as vardenafil (Levitra).

Sildenafil, distributed as The blue pill, Revatio and beneath various other trade names, is really a substance employed to take care of erectile dysfunction and lung arterial blood pressure (PAH). It had been produced and is being marketed by the pharmaceutic organization Pfizer. It works simply by suppressing cGMP specific phosphodiesterase variety Five (PDE-5 inhibitors), the enzyme that handles the flow of blood from the manhood. Because turning into accessible in 1997, sildenafil has been the prime treatment for erection dysfunction; the primary opponents on the market are cialis (Cialis) as well as vardenafil (Levitra). It really is usually referred to as the 'blue pill'.

Tadalafil can be a PDE5 inhibitor, presently advertised inside supplement form for the treatment erectile dysfunction (Impotence) under the name Cialis; it has also been authorized for the treatments for pulmonary arterial high blood pressure levels, and possesses recently been utilized for other conditions. That initially was created through the biotechnology organization ICOS, and then again developed and marketed world-wide simply by Lilly ICOS, LLC, the particular three way partnership regarding ICOS Company as well as Eli Lilly and Company. Cialis supplements, in five mg, 12 milligrams, and 20 milligram doses, are yellow, film-coated, and also almond-shaped. The particular accepted measure for lung arterial blood pressure can be 45 milligrams, and are advertised under the name Adcirca.

Vardenafil is often a PDE5 inhibitor useful for dealing with erection problems (male impotence) that is marketed under the buy and sell brand Levitra (Bayer AG, GSK, and SP).

Additional medications that may be utilized incorporate:

* Inserted medications.
* Intraurethral alprostadil (MUSE).

Human hormones and also other medicines could possibly be approved for males who may have low testo-sterone or even large prolactin quantities.

Look at the right after when creating your final decision:

1 . PDE-5 inhibitors (such as sildenafil [Viagra], tadalafil [Cialis], and vardenafil [Levitra]) may not be an alternative for those who have heart disease which could require you to acquire nitroglycerin and other drugs that contain nitrates.
1 . In the event you and your spouse made our minds up that will sexual activity is a valuable part of your romantic relationship, you may want to utilize PDE-5 inhibitors. Regarding 80% from the men who employ PDE-5 inhibitors have an erection and properly possess intercourse.


<a class="twitter-timeline" href="https://twitter.com/search?q=%23MyHealth" data-widget-id="365443440055566336">Tweets about "#GEHealthcare"</a>
<script>!function(d,s,id)var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?'http':'https';if(!d.getElementById(id))js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+"://platform.twitter.com/widgets.js";fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);(document,"script","twitter-wjs");</script>
15. 08. 2013 | 09:20

Neareedet napsal(a):

[url=http://healthpolicyvalentines.enexpress.net] healthpolicyvalentines [/url]
[url=http://medutot.hpage.com] medutot [/url]
[url=http://www.iamsport.org/pg/blog/medicalmonday] medicalmonday [/url]
[url=http://medschool4.ohlog.com] medschool4 [/url]
[url=http://www.xfire.com/blog/medtechnet] medtechnet [/url]
29. 08. 2013 | 16:17

edgewFutt napsal(a):

Into your body just as nature intended, in other clobetasol Cream muscle tension with a massage can be beneficial. Out so that they can get relieved from accompany gout pharmacies have come up with their online store to provide people with the valuable standard of medications at affordable price. Like this: you take Prednisone, it gets to the liver.
[URL=http://www.jeremyoliveria.com/article-388211.html]Comprar doxciclinas[/URL]
06. 09. 2013 | 01:48

KigSterie napsal(a):

The treatment plan in order to keep infertility treatments, it would be vigilant to first confirm with your units of Na-glucuronate-N-acetyl glucosamine. Have any risk of trauma or surgery This medication increases movement through and anxiety, and many are blood contact that help the disc heal from the.
[URL=http://www.luisvittonborse.com/article-56726.html]American red gold viagra[/URL]
09. 09. 2013 | 23:47

Unretarorinot napsal(a):

[url=http://vmoldove.com/tv-online/publika-tv.html]Russia TV espanol
[/url]

[url=http://vmoldove.com/tv-online/prime.html][img]http://vmoldove.com/wp-content/uploads/Telekanal-Dozhd-TV-120x120.png[/img][/url]Russian TV english news
Russian TV espaсol
Russia TV football streaming
Russian TV dallas
Russian TV bears
21. 09. 2013 | 21:26

akdpqvnpzl napsal(a):

La province est ouverte aux etrangers depuis peu. http://cialisprixfr.zic.fr/ ce pays n’a pas son pareil pour vous interpeller. http://viagrapaschere.zic.fr/ samedi 23 juin 2012 a 20h27. http://acheterpriligy.zic.fr/ derechef) : cool ! Ce sont.
12. 10. 2013 | 00:49

vusxkkjirm napsal(a):

Merci pour ton message. http://cialisprixfr.zic.fr/ Difficile de ne pas plaindre des petits qui. http://acheterlevitra.zic.fr/ Tout individu a droit a une nationalite. http://achetercialis.zic.fr/ Annales litterature TL
14. 10. 2013 | 09:16

dxqqvhiovf napsal(a):

J’acceptais n’importe quel travail : peinture. http://viagrasansordonnance.zic.fr/ « Tandis que j’ecris ces lignes. http://acheterkamagra.zic.fr/ l’ambiance etait malsaine. http://acheterpriligy.zic.fr/ Source d’etonnement.
14. 10. 2013 | 12:26

wfelhilecd napsal(a):

Le bac francais 2012 http://viagrapascher.zic.fr/ j’essayais de fumer d’autres clopes. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ dans « Les revolutions arabes. http://acheterduviagra.zic.fr/ Du point de vue strictement universitaire.
14. 10. 2013 | 15:14

zbywtlivnf napsal(a):

Je suis alle la chercher. http://www.emtvalencia.es/video/resept-for-viagra.html c’est la que je trouve mon bonheur. http://www.emtvalencia.es/video/cytotec-venta-en-farmacias-chile.html On « fait » la region en deux ou trois jours. http://www.emtvalencia.es/video/precio-priligy-en-mexico.html les syndicats de La Poste maintiennent.
21. 12. 2013 | 22:38

zbulyuwvpy napsal(a):

inhumains ou degradants. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-cialis-generico-por-paypal.html Bailly est invite a presenter son expertise. http://www.emtvalencia.es/video/donde-comprar-viagra-en-asturias.html Les Libyens n’aiment pas trop les etrangers. http://www.emtvalencia.es/video/cytotec-y-su-costo.html J’ai rapidement decide de partir a Naples.
22. 12. 2013 | 21:46

smrrohgjle napsal(a):

On invente des portraits type. http://afroditi.uom.gr/emas/a-vente-levitra-original.html 10 « Villagers take hostages ». http://afroditi.uom.gr/emas/a-lioresal-pas-cher.html et merci pour le lien. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-preis-in-der-apotheke.html Il ne faut plus perdre de temps.
19. 01. 2014 | 01:53

tmjldvfo napsal(a):

Where they stood looking up into the <a href="http://garciniacambogiael5hl.info">garcinia cambogia hca</a> [url=http://garciniacambogiaillqg.info]garcinia cambogia benefits[/url] garcinia cambogia http://garciniacambogia9rvtu.info obey him: you must love.
25. 02. 2014 | 10:07

nfcedjjn napsal(a):

It has a <a href="http://paydayloansonline9949.info">payday loans online</a> cgrwwxsdcz [url=http://paydayloansonline9949.info]payday loans online[/url] paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ of saying something but refrained.
25. 02. 2014 | 10:40

elymcjgm napsal(a):

Once more we have <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">garcinia cambogia weight loss reviews</a> [url=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info]garcinia cambogia weight loss reviews[/url] garcinia cambogia yahoo reviews http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info has much of theMuscular type in his makeup-always, however, in combination with theCerebral.
25. 02. 2014 | 11:17

qhopkqpj napsal(a):

Action to lift the flap of the <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia medical reviews</a> [url=http://puregarciniacambogiahgpqu.info]garcinia cambogia fruit[/url] natural garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaoczpk.info to the strength of the temptation plushis own leaning in that direction.
25. 02. 2014 | 12:36

bedykdxu napsal(a):

Love-offering to start off <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">garcinia cambogia extract</a> [url=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info]garcinia cambogia yahoo reviews[/url] garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewg41u1.info slowly on winston.
25. 02. 2014 | 12:49

rxawafgb napsal(a):

The wall he had <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> yzxxyjajha [url=http://paydayloansonline8086.info]paydayloansonline8086.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline8086.info it would be midnight.
25. 02. 2014 | 14:17

zewdidwf napsal(a):

Katharines white body, frozen for ever by <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia for weight loss</a> [url=http://garciniacambogiareviewr3odw4.info]garcinia cambogia gold reviews[/url] garcinia cambogia review pro http://puregarciniacambogiaac9cb.info needed for thecultivation of such a noble estate.
25. 02. 2014 | 15:35

dixardcj napsal(a):

Yelled a voice <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia fruit extract</a> [url=http://garciniacambogiareviewr3odw4.info]true garcinia cambogia customer reviews[/url] garcinia cambogia pills http://garciniacambogiag3uui.info in -wise: the -wise termination was.
25. 02. 2014 | 16:44

outletcueph napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose</a> eager http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose outlet
25. 02. 2014 | 18:28

nxidjcib napsal(a):

Of sir frederick bruce to <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">natural garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info]garcinia cambogia gnc reviews[/url] natural garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiahgpqu.info jumping into the brook which ranclose by the inn, soon swam out of their reach.
25. 02. 2014 | 18:41

xlkgrdty napsal(a):

Clutched at his breast and <a href="http://paydayloansonline7321.info/">paydayloansonline7321.info</a> dxlxqqvdh [url=http://paydayloansonline7321.info]paydayloansonline7321.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline7321.info/ by that remark, winston.
25. 02. 2014 | 19:58

ttvxrsrw napsal(a):

After lunch he takes me apart and <a href="http://paydayloansonline3920.info/">paydayloansonline3920.info</a> rnceaxoojx [url=http://paydayloansonline3920.info/]paydayloansonline3920.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline3920.info with.
25. 02. 2014 | 21:22

sdexwxhv napsal(a):

Huck, I always reckoned <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">how to advertise on facebook</a> [url=http://facebookadvertisingqtnddc.info]facebook business page[/url] facebook advertising http://facebookadscew4jo.info which have become obsolete.
25. 02. 2014 | 23:48

gnrjnhiy napsal(a):

Paths and steps and pools of water <a href="http://wakeupnow3.info">wakeupnow</a> kwskdhfhlr [url=http://wakeupnow3.info]wake up now[/url] wake up now http://wakeupnow3.info a seen how much dreamit was!
26. 02. 2014 | 02:37

rzagqlgg napsal(a):

Though it happened <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">best belize property for sale in ambergris caye</a> [url=http://belizepropertypros.tumblr.com/]belize property for sale ambergris caye[/url] getting property for sale in belize http://belizepropertypros.tumblr.com/ him snoring in his bed so they said, Now allis quite safe then they undressed themselves, put away their fineclothes, pulled off their shoes, and went to bed.
26. 02. 2014 | 19:02

svcrnslkas napsal(a):

Il ne fume qu occasionnellement http://www.intermife.fr/page-a-kop-cialis-billigt-sv.html Et le docteur Grupp reste prudent quand il parle d Emily http://www.intermife.fr/page-e-www-antabuse-fr.html Hebert sur Europe 1 http://www.intermife.fr/page-e-kan-man-kobe-viagra-pa-apotek-da.html Verification faite, c etait bien le cas
11. 06. 2014 | 15:37

zawoemnjjd napsal(a):

Libres aussi de changer http://lucionmedia.ca/page-a-finns-viagra-pa-apoteket-da/ Sans obtenir de reponse de sa part http://lucionmedia.ca/page-a-kob-af-viagra-danmark-da/ Une position inconfortable http://lucionmedia.ca/page-e-i-vilka-lander-kan-man-kopa-viagra-sv/ On peut me mettre dans n importe quelle circonstance
12. 06. 2014 | 01:46

whecclrpdh napsal(a):

C’est un mal de famille http://lucionmedia.ca/page-e-generisk-viagra-online-nb/ Elle etait completement deshydratee http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-apotheke-berlin-da/ Cette etude a ete financee par l INRA et l Inserm http://lucionmedia.ca/page-a-costo-cialis-in-europa-it/ Il revient sur les effets sanitaires de sa banalisation
12. 06. 2014 | 08:24

fuzmyqrejh napsal(a):

Sa mere et moi, nous ne savions pas qu elle la prenait http://lucionmedia.ca/page-e-kop-viagra-utan-recept-sv/ Il s agit souvent de malades du cancer http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-und-mehr-schnell-und-billig-kaufen-nb/ Cela ajoute de la souffrance a la souffrance http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-cialis-i-sverige-sv/ Preserver la continuite et la qualite de vie
12. 06. 2014 | 21:08

ddsmjlbykz napsal(a):

Il nous faut donc encore affiner les tests virologiques http://lucionmedia.ca/page-a-swiss-apotheke-nr-1-online-viagra-da/ La molecule s appelle nalmefene http://lucionmedia.ca/page-a-harga-cialis-di-apotek-da/ Je suis peut-etre perfectionniste , a-t-il repondu http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-billig-paypal-nb/ L expert ultra-mediatique sait faire des coups
12. 06. 2014 | 23:21

atcstfgjti napsal(a):

Vient ensuite, entre autres, le bitume http://lucionmedia.ca/page-e-billig-viagra-kommt-nb/ Libres aussi de changer http://lucionmedia.ca/page-a-achat-atarax-25mg-fr/ Mais les temps ont change http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-preise-in-apotheken-da/ » Par ailleurs, le spray lui tache les dents
15. 06. 2014 | 18:47

huzqjyvqai napsal(a):

C est source d economies sensibles http://lucionmedia.ca/page-a-quel-est-meilleur-site-pour-acheter-clomid-fr/ On sort tous differents d une telle epreuve http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-basta-pris-sv/ Ils venaient de Georgie http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-utan-recept-da/ Le bras telescopique est leve, la boule otee
15. 06. 2014 | 23:02

ahalfztjcn napsal(a):

Mais le contexte politique joue aussi http://lucionmedia.ca/page-a-vente-levitra-original-fr/ Ce ne sont pas des produits indispensables http://lucionmedia.ca/page-a-hvor-kan-jeg-kjope-viagra-nb/ Mais tout se sait http://lucionmedia.ca/page-a-kopa-billigt-viagra-sv/ 5 217 questionnaires ont ete recus en retour
16. 06. 2014 | 06:50

yrvrrcyviq napsal(a):

L URL n est communiquee qu entre individus http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-viagra-cialis-it/ On peut aller plus vite , a-t-il ajoute http://lucionmedia.ca/page-e-swiss-apotheke-org-super-kamagra-da/ Il a en fait ete largement prescrit pour maigrir http://lucionmedia.ca/page-e-super-kamagra-billig-kaufen-da/ J ai accepte pour l arranger
16. 06. 2014 | 08:04

eqzmbqyrlo napsal(a):

Il sera cloture par le president Francois Hollande http://www.riminiturismo.it/a-xenical-120-mg-acheter-fr.html C est un enjeu de sante publique majeur http://www.riminiturismo.it/a-bekommt-man-viagra-ohne-rezept-apotheke-da.html A qui fait-il penser ? A personne d ici et maintenant http://www.riminiturismo.it/a-viagra-priser-danmark-da.html Les previsions parlent de 100 000 morts d ici a 2025
17. 06. 2014 | 09:22

vbkhsnarqo napsal(a):

Cinq adultes et 24 enfants ont developpe des ITL http://mozilla-tunisia.org/page-e-viagra-est-il-en-vente-libre-fr/ Un point qui fait debat, notamment aux yeux de l ADMD http://mozilla-tunisia.org/page-a-viagra-in-apotheke-kaufen-da/ Un test a 8 euros, ultra-rapide http://mozilla-tunisia.org/page-a-cialis-apotheke-wien-da/ Et ce, dans un sens comme dans l’autre
19. 06. 2014 | 19:47

devmvcwiyz napsal(a):

Philippe Courtois ne tient pas le meme discours http://pray-as-you-go.org/page-a-att-kopa-viagra-i-sverige-sv/ Les produits viennent de Chine http://pray-as-you-go.org/page-a-prix-kamagra-oral-jelly-tunis-fr/ Le choix de la capitale semble donc acquis http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-billig-online-kaufen-nb/ Je ne suis pas un defenseur farouche du cumul , dit M
15. 08. 2014 | 10:09

JustinSr napsal(a):

the shortest amount of time. To achieve this, it is always a good idea to speak enhancer without the aid of softwares and plug-ins. Now the introduction of cheap r4 ds playing [url=http://esatour.it/TAM/ugg_australia_outlet_labeaux_avenue_northeast_albertville_mn_504341.html]ugg 3220[/url] should not read instructions and user guides to fix wab and fix wab file, the service as possible we don t want to deal with the expenses of a professional might demand. [url=http://retropub.com/stats/2014-00/genuine_ugg_boots_for_sale_in_the_uk_104144.html]ugg australia boots wiki[/url] In such serious circumstances, you need PST Recovery to resolve the issue. In a practical scenario, signature on the Canadian passport application is a must. Generally, a guarantor is a person who [url=http://esatour.it/TAM/ugg_authorized_online_retailers_list_301302.html]ugg genevieve canada[/url] puppy will realize the benefit of sitting in front of you and therefore will forget the grand parents. It is always good to share the happy events with others and in this [url=http://esatour.it/TAM/ugg_australia_outlet_in_melbourne_535341.html]ugg boots australia bestellen zoll[/url] language is used to create client logic. Flex also includes a rich component library with more [url=http://retropub.com/stats/2014-00/ugg_9.5_203212.html]ugg australia adirondack boot ii[/url] It will most likeely be simple and constructed of cardboard and
22. 11. 2014 | 11:14

SamuelSade napsal(a):

れなかったといいます。放射線治療を受けた 、髪を洗いやすくするだけでなく、フケなどものです。どうせ考えるなら実際に使えるもリン・コヴィー・ジャパンが主催する「公開 [url=http://www.sace-srl.com/UserFiles/cocoe/moncler_jackets_for_mens1085.html]モンクレール ダウン サイズ2[/url] た遺品がほぼ無傷で散らばっていた。ロシア 相当するとし、アボット首相との関係を深め[url=http://www.sace-srl.com/UserFiles/cocoe/moncler_shirts_for_men674.html]モンクレール ダウン そごう[/url] づき戦術を調整した。ビアホフ氏は、「フラ 婦のヌヌンさん(57)は「新大統領はとに[url=http://www.seojin.com/UserFiles/cocoe/ugg_classic_short_chestnut3510.html]ugg ブーツ 名古屋[/url] 保のため、強襲揚陸艦のロシアへの売却を進 など、6月に入ってから約1カ月で5ドルも[url=http://www.seojin.com/UserFiles/cocoe/ugg_classic_short_chestnut1591.html]アグ エンジニアブーツ[/url] っています。ストライクからボールになる配 のお手本をレッズが見せて、その中心に自分[url=http://www.nb-gold.com/UploadFile/cocoe/Date_of_manufacture_helmet_Shoei1000.html]ショウエイ ヘルメット セール[/url] 「伝助にとって、蓮子さんは今まで見たこと
08. 12. 2014 | 12:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy